De Kapel ra Boseh HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. SPREUKEN. MILITIEBERtCHT uerbond der cnristeoe urouuien. Apotheek Frans Van de Plas TRANSINTER A&0Me»8st?irij« 8.50 13.00 Saisea-Vamiiesle, VC1»!S-SEH, bondag' 17n Oogst 192.4, 15 Centiemen De Vrouw die tooveren kon. Zondagsch^n en Politiek O verzich t. j De Lopdensche Conferentie. Wat vragen Uit het herlevend Vlaanderen. Lichtschuw. Hier en Daar. Heden Zondag 17 Oogst In 't Buitenland. L FOrPBSI per Jaar In SUd fr. 8,50 In Belgie Buitenland Uitgever Drukker!), Papierhandel, 15, Gisthuisstmt, POPEatNGME Telefoon ttr 8. Pottohaokrskeninj; 15570 IPRlIfi BERICHTE!; VEMÖ9FIICEI, lene inl»ssching o.6o ct" per regel. 2 ca 3 in!. o.5o ct1» s .Sofr per regel. 88UWBERSCHTES, 5 fr. voor io reg. Herhaalde Aanoiicen pri.jsaa (lp AAIITTAlg, Al f. annoncen zijn vooraf te betalen rn moeten voor den Vrijdag jnqezondbn worden. Kleine berichten teoen den Vrijdag noen. 21" Jat*r, 33 Die zijn vaderland bemint, moet zijn moeder taal lief hebben. 't Is in den gloed des vuurs Dat 't ijzer wordt verstaald Wie nooit gestreden heeft, Heeft nooit gezegepraald. Hoofd koud en voeten warm, Maakt den doktor arm. Kleine stuivers worden goud, Spaart ze jong, dan vindt gij z'oud. Een bloem, een strik, eengespken minder, Maakt een pensioen en geeft geen hinder. Rooken, drinken, snoepen, zwieren, Doen u een pensioen verliezen. Een oogenblikje. Men inoet niet seffens rneenen, dat wij voornemens zijn dc geschiedenis te verhalen van eene of andere tooverkol welke in die pen nacht met helderen maneschijn, op haren bezemstok door het luchtruim vloog, om met andere heksen, kabouters en wat meerden Sabath te vieren. Neen, wij willen enkel spreken van de goede vrouw die tooveren kon, ja wonderen uitwerken zonder daarom een schandig ver drag te hebben gesloten met den booze die, zooals het sprookje luidt, bokkenpooten had en daarbij kromme hoornen op het schuldig hoofd. Die vrouw met hare toovermacht troffen wij aan in het eenvoudig huisgezin waar zij als de goede engel troonde en door hare bijzondere welgezindheid en door hare min zaamheid, een verbazenden grooten invloed uitoefende op alwie met haar in betrekking kwam. Die vrouw had een vroom hert en een kloek karakter. Zij leerde in de school der ondervinding de weerde van het leven kennen en begreep dan ook weike middelen moesten aangewend worden om het zoo wisselvallig en beroerd bestaan des menschen aangena mer en vreugdiger, om het zoo lastig lot meer dragelijk te maken. Wanneer het lijden en de tegenspoed over onze hoofden nederdalen, dan komt uit ons hert eene bron van bitterheid geweld, welker wateren al onze vreugde, al onze hoop over- strooinen wij zijn ter neergeslagen en diep bedroefd. Wijweenen en wel met recht, want die tranenvloed verlicht het opgepropt ge moed en brengt eene heilzame terugwer king te weeg. Maar daarom mogen wij niet ontroost baar wezen. Wij mogen ons ook niet laten terneder drukken door het geringste wat van tegenheden en verdriet ons komt overvallen. Waarom dan ook bitterlijk klagen over de ellenden van het leven en er te veel de aan dacht op te vestigen, waardoor men hunne pijnlijke uitwerkselen nog verergert Als men den ganschen dag door, niet an ders doet dan het lot verwenschen en zijn bekommernissen en tegenspoed opsommen, men zal van niets wat genoeglijk en vreugdig is kunnen genieten. De ganscne natuur zal in feest zijn, zonder dat wij er iets zullen van bemerken en de lieve vogelen zullen heerlijk hun lied met volle kelen doen weer- schailen, zonder dat ons oor een enkel dezer welluidende toonen zal opvangen. Dit begreep die vrouw die tooveren kon en ze wist zich verstandiger te gedragen. Zij was kloekmoedig in tegenspoed en ongeluk, verduldig in lijden en ziektekwaal en wist zich ondanks alles welgemoed en minzaam jegens eenieder te houden. Zij begreep immers, dat het aan haar toe kwam het leven aan den huiselijken heerd voor hare geliefde wezens aangenaam te maken en het samenzijn in den huiskring zoo vreugdig mogelijk te doen worden. Vriendelijk bejegende zij dan ook eenie der, met den glimlach op de roode lippen en den goedigen blik in het trouwstarend helder oog, omdat zij er ten volle van bewust was dat het de vrouw is die de goede engel des huizes moet wezen en hare omgeving door hare minzaamheid moet beïnvloeden. En alzoo kon zij soms van heel weêrspan- nige karakters veel verkrijgen en overwon zij stuurheid en misnoegen van degenen met wie zij in betrekking kwam. Die vrouw wist immers te wel dat men geene olie op het vuur moet gieten en geene wonden met venijn en gift kan heelen. Balsem is er noodig en onontbeerlijk ;ook kon zij zoo goed genezen, ja, diepe wonden des herten heelen, met haar opwekkend woord en hare meewarige toespraak. Wat gaf haar nu die toovermacht Waardoor was die vrouw zoo sterk en veelvermogend De kloekmoedigheid, door het goed ge voelen in de ziel verwekt, waarmede zij door het leven wandelde, weldoende met een eenieder, verschafte haar de kracht met minzaam gemoed zeer vriendelijk jegens eenieder te handelen. Want zij had zeer vroeg begrepen dat het hoogst onverstandig Is, ten alle stonde over de pijnlijke wisselvalligheden van het lot te morren en zich te ontmoedigen voor het ge ringste leed dat ons overkwam. Zij verstond het maar al te wel dat wie met tegenzin en mistroostigheid zijn last opneemt, dezen dubbel zwaar zal vindenen meer dan moeilijk o* dragen. Op de wereld heerscht nu toch geen vol komen geluk, is er geen bestendig genoegen, zoo dat men zich niet met dwaze begooche lingen moet voeden. Op alle hoeken onzer wegen staan kwalen en tegenheden om loos af te spieden, gereed ons met al hunne bit terheid te overvallen. Maar ook schijnt op onze levensbaan de zon met helder licht en koesterenden gloed, zoodat wij, als na eene zware regenbui opnieuw verkwikt worden en opgebeurd. Men moet het voorbeeld volgen dezer vrouw, die tooveren kan en in het geduld, Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 27 Volwassenenscholen ROMAN door a.. 8 3r% m De Bruggeling moest buiten blijven. Hij stapte een eind weg en werd dan kalmer en dacht over het gebeurde na. Ezel, die ik ben, zei hij bij zich zelf. Ik heb me laten vervoeren door mijn haat. Natuurlijk zal van Waveren dat aan vader van Herteloo vertellen en dan moet ik niet meer hopen op zijn toestemming. Dat ik me beter «verpeinsdeMijn toestand is waarlijk al lastig genoeg. Maar ik zou dien kerel kunnen dood slaanAls ik hem zie, brandt het in mij. De tram kwam. De reizigers stapten in. Lavendeau mijmerde nog altijd over zijn domme daad voort. Hij moest die herstellen uit eigenbelang. Het was wei lastig, doch hij zou het doen... Te Brugge begaf hij zich bij Frans van Waveren. Hij zette een deemoedige tronie. Mijnheer van Waveren een woordje, sprak hij. Wat is er Ik heb spijt over het gebeurde... Ik vergat me... Ja ik heb er berouw over. Daar geloof ik niets van. 't Is toch waar. Ik verontschuldig mij. Dat is eerlijk. Laat alles zoo blijven... Zeg er niets van aan mijnheer van Herteloo. Het z°u hem verdriet dóen. Ik weet, dat hij zijn Het is een algemeen feit dat allenthenen vast te stellen is, dat er sedert den oorlog onder de jonge lieden vooral geen leerlust meer heerscht, omdat zij ook met den ver- derfelijken tijdsgeeft behebt en besmet zijn. Tallenkante wordt erover gejammerd hoe onze jongens en ook wel een zeker slag meisjes, die pas de schoolbanken ontgroeid zijn dus reeds aan 14-15 jaar groot wil len doen gelijk de volwassen meerderjarige lieden. Hun verstand ontwikkeien, hun geest verrijken, hun wil stalen en hun karakter vormen, om dit alles bekommeren zij zich het allerminst. Doch tabak rooken, cinema's en bals naloopen, de dorpskermissen afket sen en koortsig-gejaagd bet velosport en de bokspartijen najagen dat alles is thans de eenige bezorgdheid van de jeugdige herten onzer jongelingen.Wat is die geestestoestand veranderd in vergelijking met vóór den oor log Toen hield men er aan enkel aan de lotenstijd de zondagschool voor goed te ver laten. Ook de ouders werkten dan nijverig mede met meesters en priesters. Weliswaar, de oorlog heeft schuld aan die verandering, doch de ouders kunnen ook hunne zwareI verantwoordelijkheid niet ontduiken. Laati het ons rechtuit biechten. Vele ouders vallen i te flauw om hun gezag bij hunne kinders te! handhaven, zij laten ze te veel toe, geven ze) te veel koorde zooals men zegt, geven zei 'tgoed voorbeeld niet,berispen noch verma-| nen ze niet maar laten ze te vroeg groot zijn door te veel drinkgeld te geven. Anderen! beseffen het belang en het groot nut der ge-j leerdheid niet en meenen hun plicht te ont duiken met de aanmerking het zal altijd onzen tijd duren en zij moeten maar do«n gelijk wij hebben moeten doen I Zulke en andere uitvluchten wenden die plichtverge- ten ouders voor. Hoe jammer helaas Overlaatst verklaar de mij een oude man dat het er anders toe ging voor een 50 tal jaren. Toen de zondagscholen dan voor het eerst ingericht wei den gingen niet alleen jongeren, doch ook mannen van 40-50 jaar trokken er heen om te leeren. Eilaas Waar zijn die zalige tijden belonden. Ouders die dit leest, leidt uwe kinderen op uit vrome plicht om er later in uwen ouden dag geen verdriet maar vreugde van te beleven 1 Pedo 1 Een jongeling, in Belgie wonend, maar in Frankrijk geborenuit belgischeouders, beide in Belgie geboren, moet geene verklaring van afstand der vreemde nationaliteit voor den franschen Consul afleggen. Nog'ans om alle gebeurlijke inschrijving in Frankrijk te vermijden en dus alle verdere moeilijkheden te voorkomen, behoort hij, tusschen zijn 21ste en 22stc jaar, de volgende stukken aan zijne geboortegemeente te doen geworden 1* Zijn geboorte-uittrek. 2° Het huw-uittreksel zijner ouders en des- gevallende hun geboorte-extrakt. 3° Een militiegetuigschrift van den Hr Gouverneur der provincie. 4" Een getuigschrift van nationaliteit zijns vaders. 5° Een getuigschrift vaststellend dat zijn ouders en hijzelf alhier woonachtig zijn. Wanneer de moeder in Frankrijk geboren i», moet dusdanige jongeling, in alle geval, eene verklaring voor den franschen Consul of voor den Vrederechter van 't kanion zijner fransche herkomst afleggen volgens dat hij, op dat tijdstip, in Belgie of in Frankrijk woont. In dit geval, moeten de getuigschriften, onder nr 4 en nr 5 hooger vermeid, door een getuigschrift van nationaliteit der Belgische Legatie te Paris vervangen worden. met den blik naar omhoog gewend, de kracht zoeken, om, evenals zij, wonderen te doen. Aan onze meisjes inzonderheid moet dit aangeprezen en geleerd worden. Men moet hun doen begrijpen weike middelen zij aan de hand hebben, om hunne welgezindheid, spijts tegenkomsten en leed, nog te bewaren en de goede engelen hunner omgeving te worden. Hunne ziel moet veredeld worden en gevuld met verhevene gevoelens hun hert moet gevormd worden naar de recht schapenheid en deugd en uit hun hoofdje, waar soms zooveel dwaasheid kan in steken, moeten koppigheid, wrevel en ongeduld ver wijderd worden. Van deze jeugdige meisjes, eens zoo zwak en weerloos, moet men sterke vrouwen ma ken, met kloek karakter en ook met minzaam gemoed vrouwen welke hun weldoenden invloed op hunne omgeving zullen doen ge voelen en wier aantal, groeide het maar spoedig aan, de huidige samenleving ten beste zou doen veranderen, door de wonde ren van liefde welke zij hebben uitgewerkt. Ill i WW—ppr»!'m.bwi!i.M»"gwi'.ll.. .L JLI..lji - nichtje zeer bemind... en ik verleide een leugen. Toe, huichelaar, maakt dat ge weg komt! snauwde Frans. Wat steekt ge weer achter uw masker Ik kan aan uw eerlijk heid niet gelooven. En van Waveren wendde Lavendeau den rug toe. Hij zou zich door Lavendeau niet laten misleiden. De kerel meende van die verontschuldigingen natuurlijk niets. Lavendeau bleef onthust staan, van Waveren doorzag hem. Lavendeau vloekte van woede... Mij zoo vernederen en het dient tot niets... Ha, ik zal dien boer wel vinden siste hij. Alle moeilijkheden ruim ik uit den weg. Ik moet geld hebben Wee van Wave ren, als hij mij in den weg staat! Ik zal met Blanche trouwen... Het is mijn eenig redmiddel. Goen Toestem m ug. Mevrouw van Herteloo was toch onder den indruk van hetgeen haar man over Lavendeau had meegedeeld. In veel was ze niet met haar echtgenoot eens, maar ze wist, dat hij een flinke handelaar was, en zich in financieele kwesties niet liet bedotten. Dat had hij genoeg bewezen. Blanche hield er zich van overtuigd in haar moeder een kloeke helpster, een flinke bondgenoote te vinden, samen zouden ze hun wil doordrijven. Zoo meende ze. Ze was dan ook zeer teleurgesteld, toen mevrouw van Herfeloo haar vermaande, toch goed uit de oogen te zien. Dus gij gelooft dien laster van Papa? vroeg de oudste dochter. Gij iaat u ook die gemeene leugens opdringen. Nog steeds gaan de zaken ter Conferenties van Londen goed voorait. Voor de eerste maal dat men ertoe geko-t men is tusschen de Verbondenen en de Duit-r schers rechtstreeks te onderhandelen is den indruk goed. Men verhoopt zelf tegen het einde dezer week aan eenen zekeren uitslag te geraken. M. Herriot, de Fransche Eerste Minister, is met het einde der week eens rap naar Parijs gegaan om den Franschen Voorzitter der Republiek en zijne mede-Ministers op de hoogte te brengen der bespreking en moge lijks wel om hunnen raad in te winnen. Minister Theunis heeft zulks niet noodig geoordeeld. Als nu de Duitschers zich niet te onverstandig gedragen dan komt er eene schikking en is toch eens een resultaat bereikt. Als de wagen van 't Dowes-verslag eens voor goed aan 't rollen is, dan komt er wer kelijk een kans op grooter economische vast heid, op normaler economische ontwikkeling. Het is zeker dat er nu plots geen tijdperk van weelde zal aanbreken, maar er zal toch met eenige zekerheid de toekomst kunnen ingezien worden en men zal alzoo met goe den moed de wonden kunnen genezen die de oorlog over geheel de wereld geslagen heeft. Klein nieuws. M.Carton, Minister van Kolonie, is van zin een reis naar Congo te ondernemen. De onkosten van het proces Baron Coppée beloopen tot 116.326,10 fr. Ter gelegenheid van het ontslag van M. Van de Vyvere wordt er veel gesproken dat het Ministerie van Economische Zaken zou afgeschaft worden. De commissie voor de herziening der wedderoosters van de Staatsagenten zal op het einde van deze maand hare werkzaam heden hebben geëindigd. Het Belgisch Schoolschip «L'Avenir is Donderdag vertrokken uit Antwerpen met bestemming Florida (Vereenigde Staten). Een traktaat is geteekend tusschen Engeland en het Russisch rijk. Z. H. de Paus heeft den titel en de pri vilegiën van Kleine Basiliek toegestaan an het Heiligdom van O. L. Vr. van Lour- des te Oostacker (Gent). Spelen en weddenschappen hebben verleden jaar 14 miilioen als belastingen in de Staatskas gebracht. Daarvan kwamen 6 miilioen en half van de spelen in de badsteden Congressen. Met het parlementair verlof is de groote politieke werking in het lar.d stilgevallen. Thans is het de tijd voor reizen, vergade ringen en vooral voor Congressen. Ons Vlaanderen vooral mag fier zijn op zijne Congressen. Deze week was Aalst het middenpunt waarrond al wat Vlaanderen teit van geleerden gestroomd was ter gele genheid der wetenschappelijke Congressen die aldaar gehouden werden. Alhoewel wij onmogelijk op de uitgebreide werking dezer Congressen kunnen wijzen toch willen wij toonen hoe belangrijk deze Congressen zijn voor ons Vlaanderen. Wel is waar wordt er rond die Congressen niet veel gerucht gemaakt. Geene stoeten gaan er uit, geene volksoptochten leiden tot machtsvertoon, geene liederen weerklinken in de lucht. Wel neen, maar eene keurbende flinke Vlamingen, Vlaamsche geleerden ste ken de koppen bijeen om zegenrijke arbeid te verrichten. Vlaanderen werd in zijn hooger geestesle ven steeds door Belgie stiefmoederlijk behan deld. Maar het heeft door eigen kracht zich wetenschappelijk weten goed in te richten. En wij hebben het recht trotsch te zijn op onze wetenschappelijke congressen, want zij moeten in niets onderdoen bij die andere landen en zij dragen ons karakter, sprekend in onze taal. Wij kunnen het niet dikwijls genoeg her halen, door de eeuwen heen waren het onze vaderen die hier de groote kunstenaars wa ren, die de dragers waren van de weten schap. Thans moet het nog zoo zijn. En het is juist in het zuiver houden van ons ras- en taalgevoel dat wij de waarborg zien voor de betere toekomst van ons volk. De Vlaamsche Vlag. M. Colaert heeft eene terechtwijzing ge zonden aan Het Ypersche dat het verslag mededeelde van de bespreking over de Leeu wenvlag te Yper. De verklaring van M. Colaert over de Leeuwenvlag, zooals zij thans in het officieel verslag der zitting van den Gemeenteraad verschenen is, is veel gezapiger dan die welke wij eerst te lezen kregen. En dat verheugt ons. Intusschen heeft de Leeuwenvlag nog steeds voor de Katholieke Vlamingen de be- teekenis die wij eraan gegeven hebben. Maar kind,als papa nu toch eens gelijk had en Frederik waarlijk om uw geld kwam en zelfs in schulden stak 1 Hoe ongelukkig zoudt ge dan worden. Ik weiger daarover te spreken. Dat reeds zou vernederend zijn voor een man van eer, zooals mijn verloofde is, beweerde Blanche, 't Is al wel, mama, we laten de kwestie rusten. En gekrenkt verliet Blanche de kamer. Het was 's morgens na het tooneel, in het paviljoen en dat in de huiskamer. Den ganschen voormiddag bleef Blanche boven. Ze liet daar haar eten brengen. Na den middag verscheen ze weer, maar sprak geen woord. Ze hield zich erg beleedigd. Mijnheer van Herteloo was den ganschen dag uit. Pas tegen den avond keerde hij terug. De moeder en de dochter zaten in de ka mer, maar over de verloofden van Blanche hadden ze niet meer gerept. Goeden avond, groette de heer des huizes. Ik heb weer iets schoons gehoord van den Brugschen edelman, vertelde hij dadelijk. Papa, als ge over Frederik begint, ga ik heen verzekerde Blanche. Ik wil over die zaak niet meer spreken. Maar van Herteloo nam zijn oudste doch ter bij den arm en zei Laat uw zotte streken na. Ik heb ver- vlekt nog meer macht dan gij. Ge zult hier blijven bij ons en hooren wat ik te zeggen heb. Gij treedt als een tyran op, verweet Blanche. Dat kan wel zijn... En als die Lavendel nog eens zijn tronie hier vertoont, zal ik optreden als een beul, zoo 't moet. Uw goede Wat is Am", stie Volgens Prof. Vliebefgb is amnestie een akte van het opperste gezag waardoor som- j mige misdrijven volkomen uitgewischt wor-' den. Er wordt niet nagezien wie de daders zijn. Tusschen amnestie en genade bestaat het volgende verschil Amnestie is het uitvagen van 't strafbaar! karakter van de daad, het vergeten der' zaak genade is een vergiffenis. Amnestie wordt verleend door eene wet genade door den Koning. Amnestie doet het strafbaar karakter der begane daad te nietgenade laat de veroor deeling bestaan. Amnestie wordt toegepast op groepen van personen die bepaalde feiten hebben gedaan, zij bedoelt de feiten genade bedoelt de personenbepaalde personen k rijgen genade. De amnestie gaat uit van 't algemeen belang. De genade is een vergiffenis aan den veroordeelde. De inwoners van Nieuw-Belgie hebben bij de Regeering een verzoekschrift ingediend waarbij zij vragen 1. Volledige gelijkheid van het Duitsch, hunne taal, met het Fransch en het Vlaamsch in gerechtelijke,burgerlijke en handelszaken, in de scholen, in de bestuten en zulks tot in de hoogste aangelegenheden. 2. Onbetwiste erkenning van hun wettelijk verworven recht, zoowel voor de sociale ver zekeringen als voor de wettige diploma's, patenten, vergunningen en undere rechten, alsmede voor de vastheid der betrekkingen, ambten en pensioenen. 3. Tribunaal van eersten aanleg, stapel huis voor den toldienst en kontrolekantoor van belastingen in de nieuwe gebieden. 4. Gelijkstelling van hunne oorlogsver minkten en onmiddelijke regeling, volgens de Belgische wet, van de schade veroorzaakt door den oorlog en de bezetting. 5. Afschaffing der nutteiooze instantiën en vermindering van het aantal ambtenaren in de diensten der sociale verzekerigen. Belgische zilvermunt. De volgende Belgische zilverstukken zul len van 1 November 1924 af ophouden van gangbaar te zijn De Belgische zilveren vijffrankstukken met de beeltenis van Leopold I en die met de beeltenis van Leopold II welke een jaar tal van vóór 1868 voeren. Ook de stukken van 2 frank, van 1 frank en 50 centiemen met de beeltenis van Leo pold II. Het wordt herrinnerd dat de wet van 8 Mei 1924 verbiedt gangbare zilverstukken te koopen of te verkoopen tegen een hooge- ren prijs dan hunne wettelijke waarde, alsook van ze eene bewerking te doen ondergaan welke ze hun karakter zou ontnemen. Onze frank. Onze frank houdt zich in de laatste dagen zeer goed, bijzonderlijk tegenover den Franschen frank. In financieele kringen zegt men dat de oorzaak hiervan is dat Belgie in de kwestie der schadevergoeding, die goede kans heeft opgelost te worden, voorkeurrecht van beta ling krijgt. Guido. Hooglede. - DE KERK. De kerk van Hooglede zou dagtee- kenen van den 2en helft der XIP eeuw, gesticht door kloosterlingen der Abdij van EInon of St-Amand-bij-Doornijk die de nieuwe kerk toewijdden aan hunnen eigen patroon, den li. Aman- dus die heden nog patroon is der kerk en der parochie van Hooglede. De loren stond in den beginne, aan het Westeinde tier kerk, later, in de jaren 1700, naarmate de bevolking aangioeidde, werd het kerkgebouw vergroot door verlenging der beuken Westwaarts en de toren kwam in 't midden. Ten jare 1871, onder E. H. Pastor Vermeersch, brak men den ouden acht kant igen toren af met zijne scherpe naaide met schaliën gedekt, die boven het middendeel der kerk stond de kerk wierd langs het Westeinde ver lengd en ten vierkantige toren met vier hoektorentjes, in gewoon rood bak steen en een achtkantige naaide,in'tge- heel 65 m. rees op boven de ingangdeur. Bij het eindigen van den wereldoorlog 1914-1918, tijdens de doorbraak, wierd het kerkgebouw erg beschadigd en den toren gedeeltelijk nedergeschoten door Duitschers en Verbondenen. De aannemer Heer Alfons Hoenraet van Brugge herstelde het gebouw en de aannemer Heer Henri Verbeure van St-Andries-bij- Brugge herstelde of hermiek, in wit steen, den toren en hoektorentjes, met naaide in schaliën, wel uitvoerende het kunstige plan op gemaakt door den Heer Bouwmeester Alfons Van Coillie van Rousselaere. Op het voorplan ziet men het Gedenkteeken opgericht voor de Gesneuvelde Soldaten. A - A. Gérard, Belgischoorlogsinvalied, thuis- hoorende te Frasnes-les-Couvin, provincie Namen, was erg aangedaan door Pott-ziekte, dat is tuberculeuze; verzwering der rugge- graat. Zoo erg was pij gesteld, dat de mili taire geneeskundige overheid hem 100 per cent invaliditeit toekende. Den 18 Mei 1924 genas hij in het bad te Lourdes, zoodanig dat het Geneeskundig Onderzoeksbureel van Lourdes een proces verbaal afkondigde, aldus besluitendeAlle pijn is verdwenen. Houdt deze aanzienlijke en tastbare verbetering zich staande, dan is de genezing, menschel ijkerwij ze gesproken, niet uit te leggen Naar aanleiding van dit geval, begon La Dernlère Heure een door en door anti godsdienstig blad een polemiek. Het vroeg bewijzen nopens den aard der ziekte, de omstandigheden der genezing, en wat weet ik nog De bewijzen dat Gérard door Pott-ziekte aangetast en er erg door gesteld was, tot op het oogenblik zijner genezing, werden het blad op een gouden schotel aangeboden maar 't scheen geen notitie te nemen van dit aanbod. Een ooggetuige schreef het relaas der ge nezing naar het liberale blad. Zijn brief werd in den doofpot gestoken. De genezene zelf, heer Gérard, stuurde een documenteerd ver slag naar het blad, het nogmaals voorleggen- den wat het met zulk breed gebaar had ge vraagd. La Dernière heure» kikt noch mikt over dit document. En zoo maakt die liberale groot-lawaai zich-zelven belachelijk, zoo houdt het zijn publiek voor den aap. Ons werkvolk in Frankrijk, In de week van 30 Juni tot Juli zijn er 473 Belgische werklieden uitgeweken naar Frank rijk, om er in de nijverheid te gaan arbeiden. Slechts 62 landverhuizers zijn uit Frankrijk naar België weergekeerd. Da werkloosheid.— Op 5 Juli laatst waren er in België, op 653.728 aangesloten arbeiders van de 1.448 werkloozenkassen, 21.911 werkloozen, waarvan er 6.657 volle dig van alle broodwinning beroofd waren. Onderwijs In Engelsch Indlë- Uit de statistieken betreffende de vorde ringen op het gebied van onderwijs in Engelsch Indië voor het oogenblik in 444 Europeesche scholen 41.782 Europeesche en Indische leerlingen onderwijs ontvangen. Te Bombay worden 45 Europeesche scho len door katholieken bestuurd, 16 door An- glikanen, 5 door andere protestansche mis sies en 1 door joden. Te Bengalen worden 42 onderwijsinrich tingen door katholieken beheerd, 20 door Y. M. C. A. en 15 door de Anglikanen. Europa telt nu een miilioen bajonetten méér dan vóór den oorlog, De Daily News wijden een bespreking aan de redevoering van Sir John Simon, waarin hij erop wees, dat Europa thans een miilioen bajonetten méér dan vóór den oorlog telt. Het blad waarschuwt tegen het gevaar, dat uit die krachtinspanning der Mogendheden (met inbegrip van Groot-Brit- tannië) op militair gebied zou kunnen voort spruiten. Eene Engelsch® Kerk te Yper. Bij de inhuldiging van een der Engel- sche monumenten, te Yper, in 't begin dezer maand, had maarschalk French den wensch uitgedrukt dat er te Yper, waar zooveel hon derduizenden Engelschen hun bloed vergo ten, eene Engelsche kerk, hoe nederig ook, zou opgericht worden. M. Theunis heeft dien wensch van den burggraaf van Yper ingewil ligd en zal, bij zijn terugkeer te Brussel, in den ministerraad de vraag stellen, hoe die wensch kan verwezenlijkt worden. Het is waarschijnlijk dat Belgie den grond, op denwelke deze kerk zou gebouwd worden, zal afstaan aan Engeland. Luik-Brussel per vliegtuig. Men bezigt reeds de vliegtuigen voor het vervoer van reizigers en van goederen, als ook voor de duiven bestemd voor de prijs- vluchten. Zaterdag heeft men, voor de eerste maal in België, ook een vliegtuig voor am- bulancie doen dienen. Inderdaad een gekwetste werd per bijzonder vliegmachien van het krijgsgasthuis van Luik naar het gasthuis van Brussel overgebracht. Aan de Papenwreters. Sta- tiestieken door de Documentation Catholi- que afgekondigd, betreffende de rol door de Fransche priesters en kloosterlingen vervuld tijdens den oorlog Gemobiliseerd 32.699 Gedood (1 op 7) 4.618 Aangehaald en gedekoreerd 10.414 Aantal eervolle vermeldingen 16.093 Oorlogskruis 9.378 Eerelegioen 895 Krijgsmedalie 1.533 Eeremedalie besmettelijke ziekten 550 Medalie Fransche erkentelijkheid 61 Vreemde dekoraties 671 Andere dekoraties 152 JAARLIJKSCHE BEDEVAART naar de Grot van 0.L.V, ran Lourdes te Westvleteren Vergadering om 2 1/2 u. bij 't Klooster. Twee jonge lieden, Veronoci enGherzi, hadden, ondanks het slecht weder, de be klimming aangevangen van den Rosaberg, in Tyrol. In de afdaling gleed Veronoci uit en storte in den afgrond, terwijl Gherzi aan de koord bleef hangen en aldus boven den afgrond zweefde. Gedurende vier uren bleef hij in dezsn gevaarlijken toestand, toen er hulp opdaagde en hij kon verlost worden. Veronoci was op den slag dood gebleven. Een schrikkelijk voorval heeft de stad Bridgeport, in de Vereenigde Staten, in opschudding gebracht. Daar zijn zeven kin deren omgekomen, die zonder toelating in een bootje aan 't spelevaren waren op de wateren van de Long Island Sound Uit Moskou wordt gemeld Een hevige aardbeving heeft in Ferghana, provincie Turkestan gewoed. Er zijn 41 doo- den, 3.100 huizen zijn vernield, 1.200 huizen beschadigd. Er hadden grondverschuivingen plaats op de bergen. De haard der aardbevingen lag in het dorp Pokrovskaja waar slechts 4 van de 600 hui zen onbeschadigd zijn gebleven. Een 10-jarige jongen uit Zwartewaal, Nederland, klom op een paal en greep een electrischen draad, gespannen met 10.000 volt, met het droevig gevolg, dat hij zeer verminkt naar beneden viel. Naar het zie kenhuis te Rotterdam gevoerd, overleed hij 10 minuten na aankomst. In de poeierfabriek van Villabate, te Palermo, heeft eene schrikkelijke ontploffing plaats gehad. Vier werklieden werden dood geslagen, De stoffelijke schade is aanzienlijk. Zondag nanoen kwam een automobiel aan Pont-de-Nieppe, bij Armentiers, over de voorloopige houten brug gereden. Daar de geleider den draai te kort genomen had, bot ste het voertuig op de bostwering en plofte van vijf meters hoogte op den boord van de Leie, Daar sloeg de auto om boven de vier inzittenden. Drie hunner werden gekwetst. Mej. Marie Vandercruyssen, meid te Rijssel, stierf kort nadien. De anderen zijn erg doch niet levensgevaarlijk gekwetst. vriend heeft dezen morgen in een herberg Mariette gelasterd en beweerd, dat ze 's avonds met Frans van Waveren in het bosch loopt. Dat durfde hij zeggen in aan wezigheid van vele menschen, die schoelie 't Zal dan wel waar zijn ookriep Blanche hoonend uit. Ze zijn er alle twee toe in staat. Wilt ge eenige muilperen, mamezel vroeg van Herteloo driftig. Hij hief dreigend de hand op. Ge verdient kletsen, hernam hij. Zoo brutaal zijn... Mij slaan... voor een man, het zou laf zijn, hernam het meisje. Ik kan me tegen u niet verweren... Blanche, zwijg gebood haar moeder, bang voor een geweldig tooneel. Verdedig gij me dan Van Herteloo liet aijn dochter los. Hij be- heersciitte zich. Neen 'k zal u niet slaan, sprak hij. Ge rijt te groot en te dom... 't zou niet helpen. Maar ge hoort nu weer, welk een deugniet er achter u loopt. Om zich op van Waveren te wreken, belastert hij een onschuldig meisje, dat hem nooit iets misdeed, een arme weeze, die hier vreemd is. En gij en mama belasteren hem wel. t Dat mag zeker wel i De deugniet weet heel goed, dat ik de waarheid zeg, dat ik hem doorzie, dat ik niet lieg, als ik hem openlijk zeg, dat hij een gelukzoeker is, een bedrieger, een valsch aard. O, ik zou een heele litanie kunnen uit halen, om hem te noemen gelijk hij is. Laster, lasterschreeuwde Blanche. En gij, de fiere juffer, die peinst, dat Poperinghe voor u te kiein was en leper en heel dien kant, gij, dfe uw mond met een tuitje zet om Fransee te parieeren, gij, die altijd van beschaving klapt, ge loopt achter een vent, die te Brugge van geen tel is. Hij bezorgt u een uitnoodiging bij een rijk ge worden burgertje, dat zich ook al opblaast als een puld en soupers en bals geeft, omdat ze van hem zouden spreken. Daar moogt ge komen, daar zou Lavendeau u binnen leiden, maar verder brengt mijnheer Lavendeau ons, de Poperingsche boeren niet En wij zouden zijn handen moeten kussen voor die protectie... Maar de vent geraakt zelf niet in betere huizen. Ze kennen hem daar te goed. En moeit hij er mogen komen, hij zou er ons niet brengen. En gij laat u door dien 8mouter bedriegen. Wat taal zei Blanche. Un crapule, compris Verstaat ge dat beter L'argent, la bourse de papa. C'eit l'amour. Dat is Fransch van Poperinghe, maar ge hoort het toch liever dan Vlaamsch hé Doch in deugdelijk Vlaamsch zeg ik u dat monsieur de Brugsche zot geen cent van me losmaakt. Dat is duidelijk. Neen, geen rosten cent. Knoop hem dat goed in zijn ooren en de baron zal weg blijven, 't Is dan amen en uit met zijn amour. Hij veracht uw geld, papa, hij denkt aan geen geid riep Blanche. Hij schart er achter, en hij peinsde nu het kieken gevonden te hebben, om te plui- men. O, Blanche, ik zeg dat allemaal grof, j 't is waar... maar zijn bedrog is ook grof. En 'k spreek uit liefde, uit ware vaderliefde. Loop toch niet in uw ongeluk. Als ge mij niet gelooft, ga naar anderen Ik zal u adressen geven. Vraag aan den vent de bewijzen van zijn rijkdom, 't Paviljoen, waarin hij u ont ving, behoort aan een afwezigen baron, En ^Lavendeau had eten hovenier omgekocht, om De burgeroorlog in de Zuid-Amerikaan- sche republiek Honduras heeft eene zeer erge wending genomen. Heel het land is in oproer en de veiligheid bestaat er zelfs niet meer voor de vreemdelingen. Verscheidene Ame rikanen zijn reeds als slachtoffers gevallen. Ook is de Amerikaansche regeering van zin gewapenderhand tusschen te komen. Uit Nagasaki wordteen typhoon ge meld, die over Zuid-Japan heeft gewoed. Het spoorwegverkeer is ontwricht. De tele foon- en de telegraafverbindingen zijn ver nield. Door den vloed zouden 2000 huizen verwoest zijn. De stad Kobe is niet getroffen. Een vreeselijk orkaan heeft boven Chicago en omtrek gewoed. Talrijke hect aren oogst zijn vernield en vele hoeven zijn verwoest. De stoffelijke schade beloopt meer dan 2 miljoen dollars. Doch, er zijn ook me nigvuldige persoonlijke ongelukken gebeurd. Te Chicago alleen werden twaalf personen gedood door den bliksem, in den omtrek der stad zouden er ook vele slachtoffers gevallen zijn. Te Sevilla, in Spanje, heeft Zaterdag de begrafenis plaats gehad van eene vrouw van 107 jaar oud. De rouw werd geleid door de drie zonen 91, 89 en 85 jaar oud. De eeuwelinge woonde met hare zonen in eene ellendige houten barak. Nabij de statie van Warschau.de Pool- sche hoofstad.is er eene schrikkelijke spoor wegramp gebeurd. Een reizigerstrein werd gevat door een manoeuverlokomotief. Vol gens de eerste berichten zijn er 59 dooden en 40 gekwetsten De Spaansche troepen in Marokko heb ben met de opstandelingen hardnekkige ge vechten te leveren gehad. Tien soldaten werden gedood en 22 gekwetst. Daarbij zijn ook twee Spaansche vliegtuigen brandend neergestort. De loodsen werden verkoold uit de verbrijzelde toestellen gehaald. Een automobiel, waarin zich acht reizi gers bevonden, reed Zondag nacht langs de vaart te Milaan, toen het voertuig opeens van de baan afzwenkte en in den vaart kan telde. In de duisternis waren de reddings werken zeer.moeilijk. Vijf reizigers verdron ken. Men heeft opvolgentlijke aardschokken bevoeld in de Noorderstreek van Samburu Turkana, waar volgens de inboorlingen, een groote luchtsteen gevallen is. Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), POPERINGHE BAM QUE POUE TAVOBiSEK LES TRANSACTIONS INTERNATIONALES BANK TOT BEVORDERING VAN INTERNATIONALE HANDELSZAKEN Natont. Vamootseh. ALLE BANKVERRICHTINGEN AAN DE BESTE VOORWAARDEN GELDBELEGGING op zicht, op kort en lang termijn BBEEffiBE munTEn aan de uoordeeiioste Kara. - Beursorders - innemingen - Mm AGENTSCHAPPEN Poperinghe, Gr. Markt, 28. tel. 89-90 Veurne, Ooststraat, 64, telefoon 7S Moeskroen, Toerkoenjestr. 109, tel. 179 Dixmude, Wylgendyk, telefoon 44 Alg. Bestaard. ■eoor W.- Vlaanderen WrTscuAST*enOml., Ag. H. Founxnt*, Bargem. H. Tahon, Gem.-Sekr. BKVKJMLN Noorikw koot* LkBIKiHJUI i H. M. Bailijhjl, id. H.G. Dklawnoo, id. Btjk*ator*s NIEUWPOORT, PROVEN, WATOU, LEYSELE, STA VELE, ALVER IN(HOM Wrstoutr* enOml., Ag. H. A. Dbclercq. Rousbrüggx HClaxysoonx, G.-O. Loo H. Cammlltmca, id. NUUWKSSKI HL L. daar te mogen komen met u en te doen, of hij een groote heeris. Maar dehovenierwacht j nog op zijn geld en hij zal er naar fluiten. Ga naar dien hovenier, als ge peinst, dat ik las ter Percies, of ik uw geluk in den weg zou staan. God zij dank, dat ik verwittigd werd, dat mijn oogen open gingen. Ik ga naar niemand, naar niemand...; hoort ge, naar niemand riep Blanche opge- j wonden. Ze gilde bijna en woedend liep ze de; kamer uit. j Hoe is 't mogelijk zei de vader zuch tend. Blanche zal wel tot inkeer komen, troostte mevrouw. Peinst ge dat Ik niet, Ha, 't is niet met schoone geruststellende woordjes, dat we 't ongeluk kunnen weren. Laat ons nu toch eendrachtig samen werken. Cr staat veel op 't spel 't Geluk van ons kind. Ze is verblind en zou alles doen, wat die sloeber zegt. Ik heb Blanche gezegd, dat ze goed moet nadenken, hernam mevrouw. Maar dat is niet genoeg 1 Ze dient anders overtuigd te worden. Serafine verliet eveneens de kamer.'irZe was liever niet bij dit gesprek. Gij moet het Blanche ook heel duidelijk maken, dat Lavendeau nooit geld van mij zal krijgen, hernam van Herteloo. Dat is het middel om hem te verjagen. Maar luister nu eens. Ik geloof, dat Lavendeau arm is. Dat is geen misdaad. Is er waarlijk iets op zijn karakter te zeggen Anders om wat geld moeten we het huwelijk j niet beletten. Word nu eens niet kwaad j drong de moeder aan. 5 Neen, ik word niet kwaad, maar ik meende het ernstig, toen ik u al zei, dat Lavendeau niet deugt. Wie is de vrouw, die hier rondspookt en om hem roept. Dat weet ik nog niet, maar wel weetik, dat Lavendeau een bedrieger is, die alleen door familie uit het kot is gebleven. Dat toont genoeg, welk karakter hij heeft. Hij wil zich als rijk doen doorgaan. Waarom ons niet zijn toe stand bloot gelegd Hij zit vo! schulden en is te lui om behoorlijk werk te doen. En ge weet dat zeker Ja. Welnu, dan moeten we Blanche voor zoo'n man bewaren. Hadden we het maar eer geweten, 't zou zoo ver niet gekomen zijn. Hadden we beter onze oogen open ge trokken I Gij liet u verblinden door zijn deftig gedoe en groote woorden. En ik trok me te gemakkelijk terug, 't Was geen van beiden wel. Maar dat we nu samen werkten, tot Blanche's geluk. Ik zal met haar spreken... straks als ze kalmer is. Blanche kwam niet aan tafel. Seraphine verscheen wel, maar sprak weinig en keek norsch. Na het avondmaal ging mevrouw van Herteloo bij haar oudste dochter. Blanche, zei ze, uw vader heeft me overtuigd, dat Lavendeau niet deugt. Ge moet hem vergeten. Papa heeft u weer goed onder de plate, smaalde het meisje. Uw onafhankelijk ge voel hield niet lang stand O, ik hoor het al, gij hebt u overgegeven Blanche, ik spreek voor uw eigen be lang, hernam mevrouw kalm. Ge weet toch wel, dat ik 't liefst naar uw zin handel. Maar 't is waar, dat wij niets van Frederik Laven- Ideau wisten. Nu heeft uw vader inlichtingen genomen.,, en die zijn slecht ('1 Vervolgt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1