De Kapel Bosch HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Popwinghe en Omstreken. voor VLUG VROOM Roemrijke Zegepraal Aboaneaientprijs In Stad fr 6.50 In Belgie fteitectaod 8.50 V3 00 Sansea -Vaan e.^te Zondagf 24n Oogst 1924, 15 Centiemen «sammara 21' J .air, N' 34 GEDACHTEN. Waarom de Katholieken verplicht zijn in geweten eendrachtige politiek te vceren. door fens merHuie^rtiigs genezing ie Lnurdes. Oorlogsschade IP olitiek O verzich t. 0p wiQ nsar Vrede. Achteruitgang. Gedenkdag Guido Gezeile. De strijd der Eizassers Hare Majesteit de Koningin in de Verwoeste Streek. OOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOO NIEUWE JUBELDAG op de inierprouinciaie Kaïhaiiehe Turnprijskamp ie Gent. Jagers Burgerlijke Oorlogsinvaliden. Prijs van Mgr. Seghers Bisschop van Gent. Leest en verspreidt 1te Poperinohenaar,, per Jaar U itgevrr O'ukHrll Paplarhandsl. 15, Gasthuisstraat. POPERINGHE Telefoon nr 9. Poitoh«okrtk«nii( 15570 PKIJM BERICHT?!, VERÏ00PISCEI, Eene inJissching o.6o cf per regel. 2 en 3 inl o.5o et" VÜÜflSSES, I 5o fr per regel RÖUWBtHICHTEB, 5 fr. voor io reg. Her!>salda Aniincen prijson op &\nvr,t\r Ali.r annoncen zijn vookap tï betalen en moeten voor den Vrijdag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Sommige mensehen weten alles en entwat erbij. Hun geleerdheid komt uit romans en uit prulie- boeken de kinema is soms ook hun school of de gesprekken op trams of treinen, en voor meest allen is hun dagblad evangelie. Ze meten alles met hun maat, en peist ge anders dan zij, dan zijt ge een droomer. De Paus kent er niets van in zake godsdienst, en natuurlijk nog min de pries ters. De geneesheeren zijn maar goed om kwakzal ver te zijn, maar de alweter zou 't beter doen, mocht hij. En wat heeft men toch gemist van hen geen Ministers ten minste gemaakt te hebben, de we reld en 't land zouden wat anders draaien. Ondertusschen kennen ze hun kleine katechis- mus niet, noch genezen ze hun eksteroogen, noch draaien hunne huiszaken. Mag een christen mensch, in de huidige omstandigheden, scheuring maken in de katholieke partij in België Neen, en ziehier waarom. In België is de politieke'strijd hoofdzake lijk gev, erd op godsdienstig gebied tusschen de vijanden van den katholieken godsdienst en tusschen de verdedigers ervan die de katho'ieken zijn als politieke partij. Om dat te bewijzen moeten wij maar éénen oogslag werpen op de geschiedenis. Sedert het jaar 1830 en bijzonderlijk se dert het jaar 1879, hebben wij in België een aanhoudende strijd gezien tusschen de vij anden van den godsdienst die de liberalen waren, van den eenen kant, onder het hoog- geleidevan de vrijmetselarij, en de katholie ken, van den anderen kant. De eerste hebben gedurig getracht den katholieken godsdienst te ondermijnen, eerst bedektelijk, dan, als- wanneer zij zich machtig genoeg waanden, hebben zij den strijd met open visier aan gegaan. In 1875, in Februari, schreef La Flandre Libérale waarvan Laurent, te dien tijde, tie hoofdopsteller was, het volgende De liberale partij is enkel eene looche nende partij ('t is te zeggen zonder stel- ligen godsdienst) zij is samengesteld uit verschillige en ongelijkaardige be- standdeelen die onder malkaar slechts verbonden zijn dooreen gemeenen haat... Het eenige punt dat ons, liberalen, ge meen is, 't is de vaste wil van ons met al onze macht te stellen tegen de overweldi gende beheersching der kerk, in dit punt zijn wij allen eensgezind wij geven mal kander de hand en daar is de band die ons vereenigt en de eenige reden van bestaan van onze partij. Zoohaast men dit punt uit het oog verliest, verdwijnt de eenheid der liberale partij, en de tegenstrijdige bestanddeelen waarvan zij samengesteld is, doen elkander een hevigen en aanhou denden oorlog aan. Wij kunnen zelfs geen oogenbiik met de kerk in vrede leven tenzij op voorwaarde dat wij onder ons vechten en malkaar verscheuren Waarom zouden wij dan ons niet ver eenigen om gezamentlijk te strijden tegen den alouden vijand van België, tegen de Kerk Wie van ons zou op zijnen post niet zijn met het aanvangen des gevechts Wij zijn ervan overtuigd den dag op welken wij allen grondig begrijpen zullen hoe noodig het is een krachtdadigen en beslissenden strijd aan te gaan, den dag op welken onze overheden, in plaats van ons de verduldigheid en de kleinmoedig heid aan te prediken, ons den slag zullen aankondigen, dien dag zullen zij achter zich een leger vinden dat den goeden uitval zal willen, dat aan dien goeden uitval zal gelooven, en dat, in dezen kloekmoedigen wil, in dit sterk ge loof, kracht genoeg zal vinden om te overwinnen En gij moet niet peinzen dat zulk schrijven uitzondering is bij de liberale organen. Neen 't is regel. L'Indépendance schreef daaromtrent te dien tijde Het liberalism is de oorlog tegen de Kerk of het is niets Duizend zulke teksten kunnen aangehaald worden... Daarop is de vreeselijke schoolstrijd van 1879 ontstaan om onze jeugd te vergeuzen... Sedert het inbrengen van het algemeen stemrecht in België, is de liberale partij in tweeën gesplitst, en het socialisme, hoofd zakelijk geboren in Duitschland, en, onder het geleide van Karl Marx, als internationale gevormd, heeft den kop opgesteken tegen zijne stiefmoeder, in België, het liberalism dat het bedreigt eensdaags in zijn lieve om arming te versmachten. Welnu, het socialism, dat bastaardkind van het liberalism is, voor het minste, zoo goddeloos, zoo koppig vijandig aan het katholicism als het liberalism, alhoewel in tijde van kiezing dat deel van zijn program in de binnenbeurze gelaten wordt om den argloozen kiezer te verschalken. Om ons van de diepe goddeloosheid en den haat van het socialism tegen den gods dienst te overtuigen is het genoeg de laatste woorden aan te halen op den Nederland- schen Landdag der socialisten te Gent uitgesproken en door geheel de vergadering toegejuicht Het zal ons vermaak zijn den dood strijd der priesters te zien. Neergeworpen in de goten der straten, zullen zij van hon ger sterven, langzaam, verschrikkelijk, en dat, vóór onze oogen. Daar zal onze wraak zijn En, voor het genot van deze wraak, voor ééne enkele flesch bordeaux-wijn, Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 28 ROMAN Zich laten opmaken door van Waverenl Dat is de waarheid... dat heeft papa laten doen. Neen Blanche... Luister nu eens ver standig. Ik wil bedaard met u spreken. Mama, laat mij gerust. Ik had op uw hulp gerekend. Maar ge beeft weer voor papa. Ge stelt u onder zijn tyranie, ge helpt hem om ons te verdrukken. Dat is allemaal dwaze klap. Wij willen u uit de handen houden van een bedrieger. Mama, verlaat mijn kamer beval de dochter. Gij gaat te vet I Ik duld die taal niet. Wat, ge zoudt mij van hier verjagen Ge zijt nog in ons huis, vergeet het niet. In papa's huis, waar gij niets te vertel len hebt, waar gij door papa bespot en ge hoond wordt, waar papa u behandelt als een meid, waar tegen uw zin een nicht woont, die uw eigen man naar al haar kuren sprin gen doet. Zoo is het mama, in zulk een toe stand verkeert gij Maar ik ben dat leven moe. Ik ben zelfstandig en ik verbied u Frederik te beleedigen. Verbieden, verbiedenschoot mevrouw van Herteloo uit. Gij hebt niets te verbieden Ge moest op uw franken mond letten. Ik ben het geheel t'akkoord met uw vader in deze kwestie. Ik had Lavendeau niet mogen vei konpen wij geerne onze plaais in den hemelWat zeg ik, den hemel dezen willen wij niet. Wat wij vragen is de hel met al,de wellust n die haar voorafgaan den hemel laten wij aan den God der pa pen en aan hunne arme zaligen. Deze schrikkelijke woorden zien wij he- dendaagsch verwezentlijkt in Rusland waar het integraal socialisme toegepast wordt. Gij ziet, de eenhcidsband van den dubbelen vij and van onzen godsdienst in België, is een gemeenzame haat tegen Christus en zijn Kerk. Welnu, tegenover dezen dubbelen vijand heeft altijd de katholieke partij, zoo in Kamer als in Senaat,alleen moeten het hoofd bieden en den strijd voeren op leven of dood en zij heeft het gedaan tot aan den grooten oorlog met de beste uitkomst. De katholieke partij heeft ons iand waar lijk op het hoogste toppunt van geluk, van voorspoed en welstand, onder zedelijk en stoffelijk opzicht, gebracht, zoodanig dat België benijd wierd als het gelukkigste land van geheel de wereld het had het beste be- Mw DRIBAULT van Arras. We spraken verleden week van Mevrouw Dribault van Arras, opeens genezen te Lourdes, in bijzijn vaneen aantal Vlaam- sche Bede vaarders waaronder van Poperin- t'he en Staden op Zondag 10 Oogst binst de H. Sacra mentsproces sie. Ziehier het sluur en de beste wetgeving op stoffelijk, op j verhaal dier godsdienstig, en zelfs op sociaal gebied van wonderbare gansch Europa. In België waren de lasten genezing de minste en het leven het goedkoopste van Zondag 10 gansch de wereld. Oogst ging de Naden rampzaligen oorlog lag ons land HeiligeSacra- in puinen en er was een gemeenzame wer- men'sproces- king noodig van alle Belgen om op te staan is'e U'L gelijk uitdien neteligen toestand. iü'w" om Een drieledig ministerie wierd gevormd. Doch, wij kunnen nooit vergeven dat de socialisten daarin een overwegende rol ge speeld hebben en zoo zijn wij, door de.geld verspilling dezer laatsten, op den boord van den afgrond gebracht geworden op financieel gebied. Gelukkiglijk heeft de kiezing van 1921 de macht van deze partij gefnuikt en wij zijn uit den kiesstrijd met eere gekomen voorde katholieke partij, doch, deze heeft ongelukkiglijk de volstrekte meerderheid niet bekomen, en, de grootste reden daarvan was de verdeeldheid in de katholieke partij zelf Het gevolg daarvan was dat het noodig bleef van met eene, ten minste, der twee oppositie partijen het bestuur in handen te nemen dat was een mindere kwaal maar eene noodzakelijkheid om het land te kun nen voort besturen. De socialisten, alhoewel met tegenzin, trokken uit het bestuur, na hunne neerlaag. Het ministerie wierd twee ledig men moest besturen met de libera'en om de financien te hersteilen en het land te beredderen. De overwegende macht der katholieken, als partij, heeft de liberalen tot dien godsvrede tijdelijk gedwongen. Maar de haat tegen den godsdienst is geble ven én bij 'de liberalen én bij de socialisten. Nu staan wij in de nieuwe kiezingen van 1925 voor een eenig front van de vijanden van den godsdienst. Zij willen pijnen tot den f:;;egenden dag van 10 Augustus, den dag,waarop zij volkomen genezen plotseling 'opstond van het bed harer smarten. Een certificaat vanDrChateau, uit Atrechl, die haar behandelde, gaf die ziekte, mal de Pott aan, waardoor verzweringen ont stonden, die meermalen afgetapt werden. Dr Pley, die als geneesheer de bede vaart naar Lourdes meemaakte, verklaarde dat Mevr. Dribault, gedurende de reis, veel heeft geleden en dat ze de geringste bewe ging moest vermijden. Onmogelijk was het haar zioh 1c keeren op haar draagbaar. Op den lOAugustus nu, des namiddags, te haif zes uur, js zij door 13 geneesheeren onderzocht, die verklaarden, dat Mevr. Dribault g< heel genezen is op menschelijk onverklaarbare wijze en dat alleen de duide lijke sporen harer ziekte zijn overgi bleven. Moge deze wonderbare genezing vele menschen bewegen óm in allen nood door Maria tot Jesus H. Hart te gaan, om daar hulp en bijstand te vinden. 1/2 ure. De H. Sacramentsprocessie is een der meest indrukwekkende ceremonieën van Lourdes al die zieken er waren er bij de 800 dezen Zondag op draagberrien en rijtuigen en banken wachten daar geduldig en vol betrouwen den zegen van God af. Mevr. Dribault van de bedevaart van Arras lag plat uitgestrekt op een karretje vorenaan het plein, links als men uit de Basiliek komt. Al de zieken werden zooals gewoonte met het Allerheiligste gezegend. Toen de Z. Eerw. Heer Bisschop een tiental stappen over Mevr. Dribault was, na haar den zegen gegeven te hebben, rechtte de vrouw zich opeens en riep uit: Laissez moi marcher, je suis guerie Laat mij gaan, ik ben genezen De brankardiers die er rond stonden de den ze weer nederiiggen om geen stoornis binst deH. Sacramentsproccesie te verooor- zaken, maar toch was het feit door de om standers opgemerkt geweest en nauwelijks waren de priesters met het H. Sacrament vertrokken, of duizenden toeschouwers lie pen naar de plek, waar iets bijzonders moest gebeurd zijn. Intusschen hadden de bran cardiers, niet echter zonder moeite, de vrouw reeds naar het bureel der bestatigingen ge leid, zoodat voor de nieuwsgierige blikken den gods- der pe|grjms en anderen niets anders dan dienstootlog vernieuwen,gelijk in Frankrijk, 'gesloten deuren en vensters te zien waren, waar hij op het punt is van uit te breken Velen bleven met geduld wachten en een dat zeggen zij alreeds luide in hunne krantenuur omtrent later, kwam de vrouw alleen en vergaderingen. buiten en had alle moeite om zich een weg Hewel, ik vraag het u,mijn geëerde Lezer,te banen om naar de grot te gaan O. L. is het geen euveldaad voor een christen mensch de scheuring in de partij te behou den of in te brengen en alzoo den ondergang te bewerken van de katholieke P'rtij die de eenige partij is die den godsdienst, als j Vrouw bedanken. De vrouw was als ver doold, weende en bad. Om te toonen dat ze wel genezen was, klom zij zelf op een stoel en stond er recht. Des avonds, na afloop van den flambee- hoofdzaak, op haar program voert en altijd wen-of kaarsenrondgang en het zingen van gevoerd heeft Is hi t geen euveldaad vanhet altijd indrukwekkende Credo door de de hoogste belangen van den godsdienst tetien duizenden aanwezigen, deed Z. D. H. slachtofferen voor ondergeschikte belangen, de bisschop van Atrecht mededeeling, dat hetzij van personen om een zetel te beko- hier heden sprake was van eene zeer buiten- men, hetzij om reden van taalstrijd, hetzij gewone genezing. Daarom verzocht hij de om reden van bestuurlijke scheiding althansaanwezige pilgrims den volgenden morgen een hersenschim. j de H. Communie te ontvangen onder twee Lnatons tot bescheidenheid komen! Be-HH. Missen die aan de grot zouden worden werken wij allen de eenheid en de eensge-[opgedragen tot dankbaarheid, zindheidSlachtofferen wij onze persoonlijke Een spontaan door die iienduizenden men- gedachten aan het algemeen welzijn of beter, I schen aangeheven en nooit te vergeten willen wij die persoonlijke gedachten behou- Magnificat was het antwoord op die den verdedigen wij die, lijk het billijk is, uitnoodiging. onder het algemeen vaandel van de katho- j Den volgenden morgen had de directeur lieke partij, anders brengen wij de hoogste S van het bureel der vaststellingen de volgende belangen van onzen godsdienst in gevaar jverklaring doen aanplakken: voor belangen van ondergeschikten aard:; Datum: 10" Oogst 1924 dat is niet redelijk, dat is niet christelijk, BedevaartArras dat is niet geoorloofd. j Naam: Ik sluit met het antwoord op de vraag Ouderdom: waarmede ik begonnen heb 11ET IS NIET TOEGELATEN, IN DE HUIDIGE. OMSTANDIGHEDEN, VOOR EEN f CHRISTEN MENSCH, SCHEURING TE MAKEN IN DE KATHOLIEKE PARTIJ! IN BELG1E. Katholiek Madame Dribault 37 jaar Adres: 74, rue de Doulens, Arras. Ziekte: Mal de Pott in de rug, en Bronchiet. Genezing: van Mal de Pott Op 10 Oogst 1924, jen onderaan den zegel van het bureel van j bestatigingen met den naam van den Voor- izitter Geneesheer er door geschreven. Onnoodig te zeggen dat deze gebeurtenis diepen indruk miek op alle bedevaarders en In de laatste zitting der Scheidr echter lijkt algemeene blijdschap veroorzaakte. Kommissie werd de schade op i' 1914 als volgt vastgesteld voor vermelde geteisterden LANGEMARCK. We Vandenbroucke-Verhelst Langsweirdt Richard W' Defrancq-De Bruyne Plancke Emilia Vanderj. ugd-Crevits Vanhove-Samyn Jules AugustusDe vrouw verklaarde aan al wie het hoo- de hierna-ren kon dat zij in Septem ber 1922 in het hospitaal te Atrecht was opgenomen wegens 18.080 10.575 3.995 245 6.555 10.400 .verschijnselen van tuberculose aan longen 'en wervelkolom, waardoor zij verschrikke- lijke pijnen leed en gebogen begon te loopen. Dit duurde tot Februari 1923, toen de behan- i delende geneesheeren haar geheel beweging- 'loos deden uitstrekken op een bahr. In die vreeselijke positie, verbleef zij onder veel binnenhalen. En zoo min als van uw vader krijgt ge van mij de toestemming tot dit huwelijk. Nu weet ge het. Lavendeau heeft het op ons geld gemunt, en zal er geen cent van binnen palmen. Hoe gemeen kreet Blanche. Uw toe stemming Ik heb ze niet noodig Papa's geld Dat hij het aan Mariette geve. We zullen nog eens afwachten over wie er ge babbeld wordt 1 Een ander schandaal zal uitbreken Blanche verliet de kamer. Ze liep naar beneden, deed mantel en hoed aan en ver trok uit de ouderlijke woning. Opgewonden stormde ze het park uit. Ha, ik krijg geen toestemming, zei ze half luid. Dan zal ik toonen, dat ik een eigen wil bezit, 'k Laat me niet langer ver nederen. Mama doet er nu ook aan mee. Ze zal er wel berouw over hebben. Wacht maar I Ik zal mijn hoofd uitwerken. En de oudste dochter der van Herteloo's sloeg den weg naar Brugge in. Mevrouw van Herteloo had niet kunnen denken, dat Blanche zulk een besluit nemen zou. Ze bleef nog even op de kamer zitten, meenend dat Blanche wel zou terug keeren. Een kwartier verliep. Toen stond de moeder op. Ze meende, dat haar oudste dochter in de huiskamer zou zijn. Maar hier zat alleen van Herteloo een dagblad te lezen. Mevrouw zei niets, doch ging haastig in de kleedkamer zien, want een vermoeden rees bij haar op. Hoed en mantel zijn er niet, zei de moeder verschrikt. O, Blanche is vertrokken. Is ze nu ook weggeloopen Gejaagd keerde ze bij haar man terug en vertelde hem, wat ze vreesde. Maar is Blanche boven niet bij Seraii- S De Conferentie te Londen is Zaterdaggeëin- j digd en wij mogetV het een geluk noemen dat I zij goed geëindigd is. Het groot punt van belang voor de Confe rentie was het aanvaarden van het Dawes- plan. Het Dawes-plaji maakt van geheel de herstelkwestie eene financieele kwestie in plaats van eene politieke kwestie. En zoo ziet men meer kans tot eene echte herstelling te geraken. Maar met het Dawes-plan was de Roer bezetting nauw in verband. Geheel de wereldpers, buiten de aanhan gers van M. Poincaré was van gedacht dat de Roer-bezetting moest verdwijnen zoodra bij de Duitschers de wit tot betalen verwekt was. Zelfs M. Herriot was van dat gedacht. Doch hij vreesde de openbare opinie van zijne land. Frankrijk bloedt te diep nog uit honderd duizend wonden om zijn nationaal gevoel te kunnen stellen boven het rechtsgevoel. Daarom ook hebben M. Herriot en de af- geveerdigden van Belgie met de Duitscher een akkoord gemaakt dat de Roerbezetting na één jaar zou eindigen op voorwaarde dat Duitschland zijne verplichtingen nakomt. Ten teeken van goeden wil zal de streek van Dortinund-Horde alsmede de gebieden sedert 11 Januari 1923 bezet ontruimd worden. De heer Mac Donald mocht er terecht op wijzen, dat nu een tijdperk van vrede kan opengaan, steunend op den goeden wil van alle volkeren, en niet het minst van Duitsch land. In dien zin bood de Conferentie van Lon den Europa een rurKer vol beloften. Konu Duitschland de zijne na, dan is dat het einde van de Ruhrbezetting. Lukt het plan Dawes, dan is dat dank den beloofden steun der bankiers. Gaat het herstel er op vooruit, dan wijst Frankrijk in November op de schul denkwestie ingevolge de Britsche beloften. Leeft Duitschland de ontwapeningsbepalin gen na, dan komt er stellig te Genève een onderlinge verstandhouding klaar indien vooraf zekere banden worden gebroken. Gaan al deze ontluikende botten eens bloezemen, dan zal de ruiker een sieraad zijn voor het beeld van den vrede, dan wordt de eensgezindheid onder de oude geallieer den meteen hersteld, de Amerikaansche medewerking gesterkt en de mogelijkheid bevestigd van een beter leven en een heerlij ker atmosfeer voor het levende geslacht. Op het internationaal mijnwerkerscongres te Praag werd meegedeeld dat het aantal aangesloten mijnwerkers bij de socialisti sche internationale van 1,232,000 in 1922 op heden teruggebracht is op 1,076,000, d.i. een achteruitgang van 156,000 leden. België alleen neemt er hier enkele duizen den voor zijn rekening. Guido Gezeile krijgt te Brugge een gedenk dag. Deze sraat onder de hooge bescherming van Mgr. Waffelaert, bisschop. De gedenk dag wordt geopend den Zondag 24 Augus tus met een Gezelle-tentoonstellirg en de opvoering van het bijbelspel De Blindgebo rene op te voeren door den studentenkring van het St-Lodewijkscollege. Gedichten van! Guido Gezeile zuilen worden voorgedragen.f; Den Maandag 25 Augustus, om 9 1/2 uur, plechtige Requiem-mis in Ste-Wa)burga. Om 10 1/2 uur, bedevaart naar het kerkhof en bezoek aan 't praalgraf van den grooten dichter, 's Namiddags letterkundige zitting in St-Lodewijkscollege. De Gezelle-Toog zal gehouden worden in de zittingzalen van het provinciaal gouvernementsgebouw. Inrichter van den gedenkdag is het Davidsfonds van Brugge. ne vroeg van Herteloo ook ontsteld. De moeder ging zien, maar Serafine had haar zuster niet gezien. O, Blanche heeft zeker het huis verla ten. Ze zal naar Brugge zijn! jammerde mevrouw van Herteloo. Ze werd er ook genoeg voor getreiterd, merkte Serafine op. Maar de moeder luisterde niet en snelde naar beneden terug. Blanche is weg sprak ze snikkend tot haar echtgenoot. Voorzeker naar Brugge. Laat inspannen en rijd haar achterna. Breng ze terug Van Herteloo stond dadelijkop. Hij haalde den koetsier. En weldra reed hij den weg naar Brug ge op. Nog eens zulk een droevige tocht... Weer een vluchtelinge achterna I Maar nu was het erger dan met Mariette. Blanche liep haar ongeluk tegemoet. Mariette vertrok eens uit eerbaar gevoel en uit fierheid. Blanche zocht de schande en de vernedering. Ze was onder de macht van een schurk. Dat voelde de vader diep. Geen woede vervulde hem, sterk laaide de liefde op, liefde voor zijn verblind kind. O kon hij Blanche toch overtuigen van zijn ware bezorgdheid om haar geluk I Kon zij einde lijk luisteren naar zijn waarschuwing. Van Herteloo speurde over den weg. Maar hij zag zijn dochter niet. Hij zou naar Brug ge rijden en bij Lavendeau aankloppen, en zoo noodig met geweld zijn dochter uit de klauwen van den bedrieger halen. De Fransche katholieken zijn niet van zin zichle laten verschrikkenonderdebedreiging van M. Perriot, zooals in 1905 met hun het geval,was. Pas heeft M. Herriot uiteengezet welke anti-clericale maatregelen hij zou nemen of er onstaat geheel Frankrijk door eene ernstige tegenwerking. De ziel der tegenweiking is Mgr. Ruch, Aartsbisschop van Strasburg. Mgr. Rue i is g>en onbekende op onze streek. Gedurende den oorlog was Hij als eenvoudig so1'laat in Poperinghe en olig gende. Het is Mgr. Ruch die in 1914 tijdens de militaire missen in Sint Beitmus-kerk telkens prachtige sermoenen hield. Mgr. Ruch is.de eerste Fransche Bissch p die opcntlijk den strijd durfde verklaren tegen tiet Fransch landsbesluur. De Elzas, waar Mgr. Ruch nu is, is ge heel Katholiek. Wanneer het terug kwam aan Frankrijk, in 1919 verklaarde Generaal Foch plechtig in naam van Frankrijk, dat de godsdienstvrijheid der katholieke Eizassers zou geëerbiedigd blijven. Nu stellen de socialisten voor in den Elzas de leekewetten toe te passen zooals in het Frankrijk van vóór den oorlog. Mgr. Ruch slelt voor een referendum te houden bij de bevolking van den Elzas om te weten of de Eizassers wel verkiezen door de anticlericale Fransche wetten bestuurd te worden ofwel terug aan Duitschland te gaan. Op zulk referendum zal de Fransche regeering niet durven ingaan. Mgr. Ruch vindt steun bij de andere Fransche Bisschoppen. Mgr. Schoepfer, bisschop van Tarbes en Lourdes, die van geboorte een Elzasser is, heeft te Lourdes belangrijke verklaringen afgelegd over den strijd, waarin Elzas-Lot- haringen geworpen wordt door de vervol- ginsplannen van de huidige Fransche regeering. Hij sprak over het onrecht waaraan Lourdes heeft blootgestaan tegevolge van de Combistische wetgeving. Men heeft de heiligdommen van Lourdes, opgericht door middel van de giften van de katholieken van geheel de wereld, eenvou- diglijk aangeslagen. De grot, de kerken en de parken zijn het eigendom der stad geworden. Er wordt een huur betaald voor het gebruik ervan en het is de Graaf van Beauchamps die jaarlijks die uitgave dekt. Het bisschoppelijk paleis, welke de voorganger van Mgr. Schoepfer met zijn eigen geld had opgetrokken, werd hem eveneens afgenomen en nu betaalt de Bisschop van Lourdes huurpacht voor dat paleis. Welnu, vervolgde Mgr. Schoepfer, het mag niet gebeuren dat de Eizassers slachtoffers worden van de plunderingen in naam der leekewetten volvoerd. De Eizassers zullen aan de wereld toonen dat goed Franschman zijn en goed katholiek wel kan te zamen gaan. Aan de krachtdadigheid der Fratische katholieken zal hettedanken zijn zoo Frank rijk van eenen nieuwen godsdienstoorlog gespaard blijft. De verledene week heeft hare Majesteit een aantal gemeenten van de streek, met een plots en onverwacht bezoek verrast Dixmude, Pervyse, Ramscapelle, St-Joris, Nieuw- poort, Woumen, Merckem, Bixschote, Langemarck, Yper, Poelcapelle, Houthulst, Clercken genoten de eer van haar hoog bezoek. Om hare eenvoudigheid en gemeenzaamheid waarmee ze met de bevolking omging genoot ze overal de ongekunstel en welgemeendste blijken van waardeering en genegene hoogachting. Onze foto toont Hare Majesteit in de straten te LANGEMARCK, in tegenwoordigheid van den E. H. Pastor en den Heer Burgemeester. Teleurstelling. Blanche was ingehaald geworden door een karretje. Ze riep den voerman aan. Deze stopte. Waar gaat ge heen?vroeg jufvrouw van Herteloo. Naar Brugge. O laat mij meerijden Ik zal u natuur lijk betalen. Stap maar op. Het ware nog ver te voet, hernam de man. Ja en ik heb den laatsten tram gemist. Zoo iets kan gebeuren. Een vlug paardje stond voor het lichte voertuig en zoo was Blanche vrij spoedig in de stad. Waar moet ge zijn... ik zal u tot daar brengen, zei de voerman, die wel zag dat hij met een dame te doen had en op een ruime belooning hoopte. Blanche gaf hem 't adres van Laven deau, al was ze daar nooit geweest. Daar betaalde ze den voerman. Ze belde dan aan. De beneden bewoonster deed open. Ik wensch mijnheer Lavendeau te spreken, zei Blanche. Die woont boven. De eerste deur op het portaal, antwoorde de vrouw norsch en ze keek de bezoekster wantrouwend en zelf verachtelijk aan. 't Viel Blanche tegen, dat haar verloofde niet het geheele huis bewoonde. Ook ver wonderde ze zich over het verval, dat ze op de trap reeds zag en dadelijk in 't oog sprong. Ze tikte aan de eerste deur. Binnen klonk het. Lavendeau zat in de wanordelijke, armoe dige kamer aan een tafel met papieren. Hij De patrijsjacht is open op 30 Augustus, jiénazenjacht op 13 September en de fazan- tenjacht op 10 October. Op 1 Maart 1924 telde men in gansch het land 455 herten, 1230 hinden, 605 jonge herten, 6340 reebokken en 2430 everzwijnen. Van tellen is er hier natuurlijk geen spraak. Men gaat bij die berekening voort op de schatting door boschwachters gedaan, nadat de dieren sporen nagelaten hebben in de sneeuw. Wat de hazen betreft, daar kan moeilijk een cijfer worden voor vastgesteld, maar hun getal is grooter dan verleden jaar. Het is om de jagers te doen watertanden 1 Sinds den wapenstilstand is het getal jagers voortdu rend gestegen. In 1922-23 werden 21.748 gewone verloven tegen 200 fr. afgeleverd, 118Zondagverloven tegen 150 fr. en 139 verloven voor vreemde lingen tegen 50 fr. In het geheel dus werden er 22 duizend jachtverloven afgeleverd. Voor 1923-24 is het getal nog niet gansch vastgesteld. Het steeds klimmend getal ja gers is wel eenigszins onrustwekkend voor onzen wildstapel, vooral doordat die onbe dreven zeep's er maar duchtig onder los schieten en niet eens bedacht zijn op de komende jaren en de noodzakelijke teelt. De heer Minister van spoorwegen heeft besloten de prijsvermindering van 50 toegestaan aan de burgerlijke oorlogsinvali den, met minstens 25 invaliditeit, even eens te verleenen aan de gidsen van blinde of gebrekkelijke invaliden, die zich niet alleen kunnen verplaatsen. Opdat de belanghebbbenden van deze gunst kunnen genieten, moeten zij de mel ding Mag zich door een geleider laten ver gezellen op hunne eenzelvigheidskaart iaten schrijven in het ministerie van landver- dediging (S.A.C.T.A.,4e Bureel). Guido. Meer dan een Gentenaar zal wel zeker in zijn laatste morgendommeling gestoord zijn i geweest toen omstreeks acht ure VLUG VROOM langs de bijzonderste straten en lanen van d'Arteveldestad onder kletterend en schetterend trompettengeschal zich naar de plaatsen begaf waar de Interprovinciale prijskampen zouden afgespeeld worden. Nauwelijks was tijd genoeg gegund om een ademtje te halen of de turners moesten in 't gelid de kampen waren immers al aan den gang. De St Jansparochie te Gent is wel de volkrijkste van de stad ze telt ongeveer 23 000 zielen, en 't is langs de bebouwde dreven van dat volkrijk kwartier dat de deelnemendemaatschappijen, inden morgen, tegen elkaar zouden komen wedijveren. Aangemoedigd door hun vroeger beko men uitslagen, steunend op zijn tucht en werkijver, en gesterkt doorde beste wenschen van vrienden en kennissen, had VLUG VROOM op 6 wedstrijden in eerste aidee- ling ingeschreven. Vóór elf ure was VLUG VROOM reeds viermaal voor het jurytafeltje versche nen. De kampen werden met belangstelling door eene talrijke menigte Gentenaars ge volgd, en het aftreden met vriendelijke bravo's begroet. Te elf ure was het in de ruime St Jans kerke mis voor de turners onder dewelke de E. H. Deken eene indrukwekkende aan spraak hield. Wat vrijen tijd voor het middagmaal en weerom in de rangen voor den stoet en voortzetting der prijskampen, die gezien het groot getal deelnemende maatschappijen, zoolang duurden dat, jammer, genoeg VLUG VROOM het plein, tot vertrek ken moest verlaten zonder den einduitslag van zijn werk te kennen. Eene afvaardiging zou ter plaats op dien gretig verlangden uitslag wachten. Enkele seconden voor de heenreis uit St Pieters statie waren de mannen daar met het geluk kige nieuws VLUG VROOM zegepraalt VLUG VROOM is aan den top. LUISTERT Algemeene klasseering BINNEN de Gouw. 1. Flandria St-Amandsberg, met een totaal punten van 434 1/2. Algemeene klasseering BUITEN de Gouw. 1. Vlug on Vroom Poperinghe met 557 1/2 punten. le Eerebeker. keek nu. op en schrok geweldig toen hij Blanche zag. Het scheen hem wel een spook verschijning. Frederik, hier ben ik riep het meisje In een snik. Het is zoo ver gekomen als het moest door de koppigheid van papa. Nu werd het al te erg. Ik heb er een eind aan gemaakt. Lavendeau sprong op. Zijn gelaat had een onvriendelijke uitdrukking. Ge zijt toch niet van huis wegge vlucht? vroeg hij. Ja... O wat er al gebeurd is. Papa be- leegdigde u weer zoo schandelijk... en mama doet met hem mee. Ik kon het niet meer uit houden. Na een twist liep ik weg. En hier ben ik nu. U blijf ik trouw. Ze sloeg hem de armen om den hals. Ontferm u over me! riep ze theatraal. Gij zijt mijn eenige beschermer. Maar Blanche toch, waarom zoo haas tig gehandeldsprak Lavendeau berispend. Ge bederft alles. O, waarom zegt ge dat Wordt kalmer. Zet u hier... Hij leidde haar naar een ouden zetel, met opengereten leeren zitting, beeld van het algemeen verval dezer kamer, ja der gansche woning. Ja, ge hebt veel te haastig gehandeld, hernam de jonge man. Zou uw mama tegen me zijn Ze gelooft papa en ik kon dat niet ver dragen en ben weggeloopen. Maar dat hadt ge niet mogen doen. Het is geheel verkeerd. Zoo winnen wij uw papa niet. O, wat geef ik om zijn toestemming? ik ben meerderjarig en toon nu dat ik me niet laat verdrukken. Ik ben papa's hatelijk heden moe. Ik wil ze niet langer dulden. Ik heb zijn toelating om te trouwen niet noodig. Kom, kom, ge moogt dwaas spreken, lieve Blanche, hernam Lavendeau en hij moest zijn best doen om vriendelijk te zijn. Ik had u juist gezegd, dat we veel geduld moesten toonen en zoo zoudt ge alles in de war brengen. Ge moet dadelijk terug keeren. Naar huis? Ja. En gij zegt dat 1 kreet Blanche, zeer teleurgesteld. Ik handel verstandig. En dit zal mis schien uw vader tot een heel ander inzicht brengen. Hij zal mijn houding goed keuren. Ik naar huis terug Onmogelijk, Fre derik. Dat ware voor mij al te vernederend. Ik lijd dan de nederlaag en papa zal nog brutaler optreden.O, hij wilde mij vanavond zelfs slaan. Drift voert ver en gij zult hem heftig geantwoord hebben. Ge moet u juist zacht toonen. Dan winnen we veld. Papa wilde ook u slaan, omdat gij vanmorgen iets gezegd hebt over Mariette en van Waveren. Dat weet hij dus Hij kwam met het nieuws thuis en voer over u uit.Dat kon ik natuurlijk niet hooren. Ik wilde de kamer verlaten, maar ik mocht niet. Papa dwong me met geweld te blijven en ik moest toen naar al die leelijke dingen luisteren. En papa wilde me slaan. Zoo j wordt ik behandeld. En gij zoudt mij terug I zenden naar huis? I Ja, ge moet toch weer keeren, van I avond nog, en dat zal een gunstigen indruk maken op uw vader. Ik ga niet... Wees nu verstandig, Blanche en bederf Algemeene klasseering BINNEN en BUITEN de Gouw. 1. Vlug en Vroom Poperinghe met 557 1/2 punten, dus hoogste getal dat bereikt werd door al de deelnemende maat schappijen. le Eerebeker. Deze 557 1/2 punten werden bekomen als volgt 7. Opgelegde Oefeningen. Binnen de Gouw: 1. «Flandra» St-Amands- berg, 92 op 100 punten. Buiten de Gouw 1. «Vlug en Vroom» Poperinghe, 94 op 100 p. 2, Gezamenlijke oefeningen naar keus zonder tuigen. Binnen de Gouw 1. Flandria» St-Amands- berg, 92 1/2 op 100 p. Buiten de Gouw 1. «Vlug en Vroom» Poperinghe, 92 op 100 p. 3. Gezamenlijke oefeningen met tuigen. Binnen de Gouw 1Eikels worden Boomen Sottegem 93 op 100 p. Buiten de Gouw 1. Vlug en Vroom» Poperinghe, 93 op 100 p. 4. Gezamenlijke vrije oefeningen. Binnen de Gouw 1. Eikels worden Boomen Sottegem, 90 op 100 p. Buiten de Gouw 1. «Vlug en Vroom» Poperinghe, 90 op 100 p. 5. Oefeningen op toestellen en met Zweedsche tuigen. Binnen de Gouw 1. «Flandria» St-Amands berg, 94 1/2 op 100 p. Buiten de Gouw 1. «Vlug an Vroom» Poperinghe 94 op 100 p. 5. Pyramieden naar keus. Binnen de Gouw 1. Voorwaarts Kruis in top» Gent, 95 1/2 op 100 p. Buiten de Gouw 1. «Vlug en Vroom» Poper. 94 1/2 op 100 p. Benevens deze prijzen behaalde VLUG en VROOM de eerste prijs voor 't grootste getal en de eerste prijs voor orde en tucht (binnen en buiten de gouw) waarvoor een schouwgarnituur en een beker toegekend werden. Het Bestuur van «VLUG en VROOM» houdt eraan zijnen hertelijksten dank uit te drukken voor al de bewijzen van hulde dat het bij deze gelegenheid ontvangen heeft. onze zaak niet geheel. Ge weet dat ik toch om bestwil handel. —Maar ik ben meerderjarig en doe wat ik begeer. Ik laat me niet tyraniseeren. Lavendeau dacht aan het geld, dat hij zoo dringend noodig had. Hij moest al het mogelijke inspannen, om van Herteloo toch te winnen. In zijn wanhoop verwachte hij heil van een nieuwe tactiek, hij zou Blanche zelf naar huis brengen en aan de ouders van Herteloo toonen, dat hij hun gezag erkende. Kom, Blanche, we gaan een rijtuig huren, hernam hij, ge moet nu mijn zin vol gen. Ge hebt te overhaastig gehandeld. Ik bemin u meer dan gij mij kloeg de dochter der van Herteloo's. Ik kom hier omdat ik u verdedigde en ge verjaagt me. Ja, deze houding van haar verloofde wek te hevige teleurstelling. Ze had verwacht dat Frederik haar met open armen ontvan gen en zeer prijzen zou. En hij was zoo koud en streng en verweet haar feitelijk een daad, welke zij als een opoffering be schouwde. Blanche, nog eens, ge hebt de vlucht genomen in vreeselijke opwinding en ik moet nu nuchter zijn. We zullen spoedig voor altijd vereenigd worden, maar het beste ware, dat zulks gebeurde met volle instemming van uw ouders. Ze geven nooit toelating. Mama doet met papa mee. Ze zei ook al, dat ge een be drieger zijt. En ik moet dat hooren Maar hoe komt uw moeder tot zulke gedachten. Door den invloed van papa. Zij toonde tóch altijd zooveel vriend schap voor mij. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1