De Kapel j»s Bosch HET NOTARiEËL EN NIJVERHEIDS AN NONGEN BI.A Nieuwsblad voor Poperinghe en. m Apotheek Frans Van de Plas os itaatslanti&ctKsnDisiiBüOsciiDsi 'SËSSPS "TRANSINTER L Forrest K 15 Centiemen 21 -ar N? 35 H. MariavereeriBg-. Grondregels ig 31n Oogst 1924. Oorlogssch a de. Uit het herlevend Vlaanderen. Bixs ch o te Wonderbare genezingen te Lourdes wmi hütefi aan as mwk mm. seursorüsrs mmm bmdms A&oa«88?3stprije per Jaar In Stsd fr. 6,50 In Belgis jff, 8.50 BsitsnM ?8 00 Uitgever SinsM-YaasesJs, DriikkwIJ, Papierhandel, I5,6*stoiestm{, POPERINSHE Teiafosn nr PoitcbeckrskeaiEK SF 15570. piiws BERiCKTFS; VESlêBPIICEl, Bene inlïssching o.6o cb> per rege!, 2 en 3 in!. o.So ctr- VOSSiSSEB, i.5o fr. per rege.ï. RQUWBESIGHTEK, 5 fr. voor xo reg. Herhaalde .inutneefi prijs op &4nvr»a)f. Alle amnoncen zijn vooraf tf. betalen en moeten voor den Vrjïdao ingezonden worden. Kleine berichten teoen den Vrijdag noem. (Vervolg.) Heel Vlaanderen door rezen, waar-hier waar-daar, vooral in de nabijheid van groote hofplaalseu, de steenen kapellen op, als zoo veel welgekende en welbezochte heiligdom men. Hoe z'er onstonden, blijft voor 't grootste deel een geheim vele staan er een eeuw en veel langer zelfs. Gezien noch tans de devotie van het Vlaamsche volk tot O.L.Vr. mogen wij vast overtuigd zijn, dat de liefde tot de moeder Gods, op haar eigen, een bijzondere uiting zocht in het oprichten dier heiligdommen. In negen op tien dier oude kapellen werd O.L.Vr. verbeeld en vereerd als Moeder Gods, dragend haar Goddelijk Kind op den arm. Het Kind Jesus zelf met de rechtere haml op, in zegengebaar. Deze houding gaf wel de intentie der stichters weereen mensch blijft altijd mensch de Moeder Gods en den Zaligmaker vereeren en doen vereeren, maar tezelfdertijde Maria daar- stellen, als met een onophoudelijke smeek bede tot haar Goddelijk kind, om bewaring en genade door het volk en om milden zegen over de huppelende beesten in de omliggende weiden eg de wiegewagende vruchten op de omsluitende velden. Hoe plmmer, dat de kijzige oorlog zóó véél dier oude heiligdommen vergruisde, 't Is waar, 't meerendeel rezen er volstrekt stijl loos, doch over het geheele hadden de jaren met hun gloeiende zomers en hun bijtende winters gesleept en er op gelaten die lieve tinte, dien kostelijlran stempel van eeuwen- ouderdom, die alle menschen oogen lijmt en op zijn eigen al eerbied afdwingt. Doch, hoejammer is het vergruizen en het stelen der oude Onze Vrouwenbeelden niet Deze, die door de Duitsche dieven ook andere, o! schandegestolen werden, vond men na den oorlog hier of in den vreemde, in oudheidswinkels en prijken nu tusschen gleiswerk en porceleine oudheidjes, ergens op oude meubels bij rijke verzamelaars zelfs bij ongodsdienstige als rariteiten. Verre 't meerendeel dier Lieve Vrouwen beelden waren in herwordingsstijl, gehuld in een wijde bovenkleed, dat, als door den wind geslingerd, wijden breed uitwapperde, alsof Onze Lieve Vrouw nooit anders met haren Zoon uit wandelen ging dan door een dondervlaag. Ieder gewest te lande had zijn kapelletje met zijn eigen beeld, het zijne, en het was wel tot die kapelle en tot die O.L.Vr., dat het volk van het gewest zijn toevlucht nam en er hulp en troost zocht. Zeker, de kapellen werden door het volk zelf verschillende be namingen toegepast en de beelden werden om verschillende doeleinden vereerd, deze tegen de koortsen, gene tegen de kwinten, andere tegen kinderziekten, krampen, bees- tenplagen enz. doch, in grooten nood, ging het betrouwen tot de eigenegewestkapelle en was het tot het welgekend Onze Lieve Vrouwenbeeld dier kapelle, dat de smeekbe de oprees. Elk en eenieder kende dat beeld tot in de minste bijzonderheden grootte, vorm, kleedersnêe, kleuren en versieringen, alsme de de gebruikelijke wijze van vereering. Zoo dat beeld was, zóó zagen ze O.L.Vr. in hun vizioen en zóó rees Zij voor hun geest in tijden van ramp en stonden van gevaar, én, zoo ook rees hun betrouwen en hun gebed, wél tot die O.L.Vr., de hunne. Tot staving volgende staaltje. Op ons gewest was er, bij een groot hof, eenschoone, welonderhoudende kapelle, met een prachtig, O.L.Vrouwbeeld. De meeste- resse van het hof we zullen ze Virginie Poorters noemen een zeer godvruchtige en vooraanstaande vrouw, vereerde er op een buitengewone manier de Moeder Gods en verspreidde de devotie in de buurt en wijder uit. Nu, 't gebeurde, dat een arme vrouw van 't gewest aan een pijnlijke ziekte bezwijkend, noch hulp, noch troost meer vindend in haar tormenten, te midden de angsten van den doodstrijd, overeinde op haar bedde rees, en, met de armen in smeekgebaar, het luid uitschreeuwde Onze Lieve Vrouwvan Virginie Poorters, help mij! In bijna al de landsche kapellen staat het Lieve Vrouwenbeeld achter een ijzere- of houtene afsluiting aan die afsluiting is een busse, om de giften van godvruchtige men schen en bedevaarders in te zamelen. Die gelden dienen om de kapellen te onderhouden als gebouw en ook om het inwendige op te smukken. Voor den oorlog brachten die bussen al niet veel op hier een dikkestuiver, daar een sou of een cent, bij mirakel aleens een frank, als 't niet 'n waaide, want voor den oorlog had het geld weerde. Welja, laat ons maar rechtuit biechten de menschen hielden nooit zoo geweldig aan hun geld nu nog dan als er kwestie was van goede wer ken. Bidden is goedkooper en gemakkelijk, maar geldafschieten is schadelijk en lastig, surtout als het geen grillen geldt. Weinig of veel, de bussen der verschillige kapellen brachten toch op. Overal werden die gelden door de eigenaars der kapellen Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 29 ROMAN door A. HATV8 -- Papa heeft haar omgepraat. Papa is een tyran en gij zoudt mij weer aan hem overleveren. Maar luister nu toch eens juist dat zal uw vader gunstiger voor ine stemmen. Ik weet heel goed, wat ik doe. We hebben die gunstige stemming niet noodig en waarom ons dan voor papa ver nederen Als we getrouwd zijn en hij ziet hoe weinig ik me aan zijn grove woorden stoorde, zal hij misschien veranderen, doch nu niet 1 Hij haat u. Van Waveren heeft hem geheel in zijn macht. Toch sta ik er op, dat gij naar huis weer keert, verzekerde Lavendeau. Dat kan alles ineens doen keeren. Het geeft een goe den indruk van inij. Uw ouders zullen nu angstig zijn. Ge weet niet, wat ge zegt, snauwde het meisje. Ik ga niet naar huis. Ik zal toonen, dat ik een eigen wil heb 1 Frederik. Ha, daar als een klein kind terug komen, beschaamd moeten zijn voor papa en voor Mariette ook en voor de meiden, ik doe het niet 1 Als ge me weg stuurt, logeer ik toch in een hotel, wees er van verzekerd 1 Blanche, gij denkt niet na. Ge zult u zelve in opspraak brengen. Brugge is maar een kleine stad, waar alles dadelijk bekend 's en streng beoordeeld wofdt. Men zou u belasteren. I 1 I VAN DEN VREEDZAMER MENSCH. Als gij de volgende tien goede dingen on derhoudt, dan zult gij uw hert vrij houden van veel last en kommer 1. Welwillend zijn jegens iedereen. 2. Van niemand kwaad spreken. 3. Hooren, vooraleer te oordeelen. 4. Denken eer men spreekt. 5. Zich stil houden, als men gram is. 6. Goed doen aan de ongelukkigen. 7. Vergiffenis vragen voor bedreven onrecht. 8. De ooren sluiten voor kwaadsprekerij. 9. De geheimen niet ontdekken. 10. Kwade geruchten niet gelooven. Nestor gewetensvol besteed tot het laatste pen ningske toe, doch het is juist die manier van besteden die te beknibbelen valt. Men hadde waarachtig gepeisd, dat die brave menschen niet 'n wisten hoe het geld te vermoorschen de muren waren behangen met van die nondedjabelsche beelden, welke de Nieuwe- marktenaars van Roeselare, geleden vijftig jaar, aan de jonge landsche trouwzieke meisjes verruilden voor een stresse van hun schoon haar. Het altaartje van de kapelle stond volzet met glazene kandelaars, beklad- potte vazen, heiligenbeeldjes, onnoozel om er kwalijk bij te vallen van den waterbek en papierene bloemen, ergens verveerdigd door een oude, brave kwezel, die maar dat meer 'n kon snuiven, zoete klappen, pater- nosterkes knabbelen en papierkes in brokken snijden. We moeten de zaken opnemen zooals ze zijn al die mikmak werd met goed inzicht bijgebracht en het valt niet te betwijfelen, dat, hoe eenvoudig en belachelijk of schabouwelijk het ook was, dat bazarlje toch zijn doel trof en Onze Vrouwtje goed beviel, doch, dit nam niets van zijn banali teit weg en belet nog veel min van naar meer keurigheid te streven. Nu de kapellen herbouwd zijn en de men schen veel milder gestemd nu er méér wel stand en dus ook meer uiting van kunst en smaak gewerd, zou elke bezitter en verzor ger van kapellen het zich tot eer en plicht moeten rekenen, de opbrengst der bussen te besteden om zijn heiligdomtje kunstrijk en smaakvol te versieren. Het beste middel hiertoe is de gelden inpotten, tot de som toereikend zij om een echt kunststuk te koo- pen en aan kunststukken is er nu geen schaarschheid meer. Het ware ook wenschetijk, dat de versie ringen overal met den trant van bouw en beeld stemden, om alzoo tot een schoone eenheid te komen, maar wat absoluit in een kapelle past, is een nette doorn of kande- labre, waarop, als de bus het vermag, zoo vee! mogelijk keersen te branden staan. Niets past zoo zeer in een bidplaats, dan flikkerende lichtjes en keersjesreuk dat geeft innigheid en stemt tot vroomheid en betrouwend gebed. Alwie het goed met zijn bidplaatske meent, doch gebrek aan kunstsmaak heett, raad plege, vooraleer nieuwe aanknopen voor zijn kapelle te doen, een mensch met kunst zin en kennis bezield, zoo zal hij van zijn heiligdomtje een juweeltje maken, lief aan Maria de H. Moeder Gods en lief aan de menschen. Warden Oom. Wordt voortgezet). jP olit iek O ver zich t. Hz d* C»Rföre?fte vat Lonëen. eene minderheid. Geen der partijen waartoe de Staatshoofden behooren vormt de meer derheid. Vandaar zekere moeilijkheden die zich zouden voordoen om in de Kamers goedgekeurd te krijgen wat te Londen ver richt werd. In Engeland en Frankrijk ging alles tamelijk goed en het gewenschte vertrouwen werd geschonken. Wat Belgie betreft, na de vergadering te Londen is de Ministerraad bijeen gekomen. Alle leden van de regeering hebben zich tevreden verklaard over de uitslagen van de Londensche Conferentie. De houding van M. Theunis en M. Hy- mans werd eenparig goedgekeurd. De Kamer was echter met verlof uiteenge gaan. De Ministers oordeelden dat het niet noodig was de Kamerleden bijeen te roepen daar alle partijen den wensch uitgedrukt hadden dat eene overeenkomst zou gemaakt worden in den zin van het akkoord dat te Londen werd bereikt. Wat Duitschland betreft, het is natuurlijk dat het gewicht der overeenkomst meest op dat land drukt en dat ook de tegenstand daar grootst is. Er hebben woelige besprekingen plaats gehad in den Reichstag. De groote tegenstand komt vanwege de Communisten en de Nationalisten. De uit slag is nog niet gekend. De conferentie van Londen was voor Duitschland eene gelegenheid die zich niet meer zal voordoen. Moeten de Nationalisten koppig blijven en moet het Dawes-plan niet goedgekeurd geraken dan zouden de draden die te Lon den aangeknoopt werden verbreken, die broze onzekere toestand zou terugkeeren, alle gevaren zouden opnieuw oprijzen en het is zoo goed als zeker dat Amerika zich aan het lot van Europa niet meer gelegen zou laten. De goedkeuring van het akkoord van Londen moest vóór 30 Augustus verkregen worden. Naar het inzicht der Pauzen, Op Sinxen 1920 schreef Z. H. Paus Bene dicts een wereldbrief waarin Hij aandrong tot algemeene verzoening van de volkeren. Deze brief werd door velen zeer kwalijk genomen. Zelfs Katholieke bladen uit ons land durfden hem niet overdrukken. Op 24 Juni 1923 schreef Z. H. Pius XI over de kwestie van herstel aan Kardinaal Gasparri een brief die ongemeen veel ophef maakte. Nog voor de deskundigen aan het werk gingen schetste Zijne Heiligheid de nood zakelijkheid van een onpartijdig onderzoek over Duitschland's betaalvermogen. Tege lijk voegde hij erbij dat het veel beter zou passen de Roerbezetting te vervangen door andere waarborgen, die niet minder doel treffend en zeker minder pijnlijk zouden zijn. In de Fransche Kamer noemde M. Her- riot den brief van Z. H. Puis Xi het schrij ven van een Duitschgezinde Welnu het zijn juist de hoofdlijnen die de Pauzen aangegeven hebben bij de oplossing der herstel kwestie, die te Londen door M. Herriot en anderen gevolgd geweest zijn. Eens te meer zien wij welken klaren blik Rome heeft, niet alleen voor zaken van geestelijken aard, maar ook om de stoffelijke kwesties te beoordeelen die zich in de wereld voordoen. 0,5 Vlaamsch' Stemma in Vrankrijk. Wij hebben reeds medegedeeld dat het maandblad «De Vlaemsche Stemme in Vrankrijk thans in haar 2e jaar in druk komt te verschijnen. Het is uitgegeven te Wormhout en kost 1.50 fr. tot December. De Vlaemsche Stemme is geboren om het vlaemsch woord aan 't volk van Fransch- Vlaenderen te dragen. Kleene, als een kinderopvoeding, ziekenoppas en dringende? verschgeboren kindje, zij wilt uitgroeien, hulpmiddelen. de christelijke traditien en gebruiken be- Melkerij en kaasmakerij, landbouwkunde:houden, de wetenschappen uitbreiden, de en veeteelt, landbouw-en huishoudboekhou-t geesten verblijden daer is haeren wensch. den, enz., enz. De Vlaemsche Stemme vereenigt in een 't Is eene dusdanige school welke dezef zelfde liefde de schoonheden en de deugden week geopend werd in Vlamertinghe. Men;van 't kleen en van 't groot Vaderland, leert er dus voliedig de keuken, de naai- iwant Vlaenderen en is maar eene provincie, kunst, 't behandelen der melk, wasschen,'zeker de schoonste, de rijkste en de mach- strijken, diere.nvoeding, kinderverzorging,tigste van Vrankrijk. enz. Al de goe Vlamingen van Vrankrijk zul- Het volgen der lessen is KOSTELOOS leri de Vlaemsche Stemme wel ontvangen, maar moet regelmatig plaats hebben. zij zullen ze doen leven al ze rond versprei- Naar we vernemen zijn er nog enkele jden en doen kennen. In eerbied van Vrank- plaatsen open zoodat er nog een viertal irijk, voor God en Vlaenderen 1 leerlingen kunnen aangenomen worden. MiMon ctm.n Landbouwers, die verlangen dat hunnes sieun. dochters de lessen zouden mogen volgen,! Vrijdag werd in den Franschen Senaat moeten die van Maandag af sturen. Ook;een wetsontwerp ingediend, waarvan het deze van omliggende gemeenten als Elver-Jdoel is 100.050 frank te stemmen voor de dinglie, Brieien, Yper, Poperinghe en Die-(deelneming van Frankrijk aan de Internatio- kebusch kunnen aanvaard worden. snale tentoonstelling der Coöperatie te Gent. Voor onvrijwillige Bedelaars Een gewichtig weU.^'ttwerp werd bij der. Senaat ingediend door Minister Masson. Het is geheel zonderling dat de vertegen-' Het strekt tot verbetering en aanvulling woordigers der bijzonderste landen, te Lon-ider reeds meer dan dertig jaren bestaande den vereenigd, in hun beheer steunen op wet op de bedelarij en landlooperij. Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), POPERSN0HE 3a VLAMERTINGHE. Sedert enkele jaren worden door het Ministerie van Landbouw ernstige pogingen gedaan om 't huishoudkundig onderwijs zooveel mogelijk te verspreiden, om zoo doende de toekomstige huisvrouwen en huismoeders voor te bereiden en in de mo gelijkheid te stellen degelijk hun huishouden te leiden. Er werden rondreizende huishoudscholen ingericht, die van gemeente tot gemeente verplaatst worden om beurtelings in iedere localiteri gedurende een drietal maanden dagelijksch onderwijs te geven aan de jonge dochters, vooral boerendochters, van 16 tot 25 jaren oud. Het onderwijs omvat alles wat eene goede, bekwame huismoeder moet kennen zooals onder meer De huishoudkunde, waarin vooral voor komen de menschenvoedingsleer (spijzen en keuken); onderhoud der woning en meubels; kleedingstukken en naaiwerk als vermaken van linnen en kleeren maken van nieuwe kleederen, snijkunst, enz. De gezondheidsleer, kinderverzorging en mm WHFS Welnu, laat ons dan naar Brussel ver-| Wie mag daar nu weer zijn mompel trekken, of Parijs of nog beter naar Enge-de hij. land Daar trouwen we het gemakkelijst. j Door zijn schulden was hij altijd angstig Waarom wilt gij nu toch die toestemming (voor onverwacht bezoek, van papa Toon u fierder. i Dc beneden bewoonster opende de voor- Uit eerbied voor u, huichelde Laven-Heur. ik het liefst den Hier woont Lavendeau, en is een juf vrouw 1 klonk een toornige stem. deau. Ja, daarvoor wil geregelden weg volgen. Ik ben meerderjarig. Ik mag heengaan uit mijn huis. Maar een meisje, dat uit haar woning Uw vader, fluisterde Lavendeau. 't Is te laat... Ik zal hem trotseeren, zei Blanche Deze wet onderscheidt tweeërlei bedelaars of landiooperszij.die daarvan een gewoonte en beroep maken zelfs wanneer hun arbeid wordt aangeboden en de onvrijwillige werk-' rond de veertig, blauw geschoeid en blauw Wij ontvingen volgend schrijven valk sver b" life ra«l tnrnfeest 'k Was Zondag op den voorbijtocht van de liberale turners en turneressen die onze onvermoeibare hadden kunnen overtromme- len en 'k geef u te raden wat ik daar al hoorde rond mij. De eerste die sprak was een vrouwtje van loozen of armen, die geen ander middel meer zien om aan den kost te komen dan te bedelen. Doch er bestaan nog andere soorten van ongelukkigen, tegenover wie de plaatselijke weldadigheid, met haar hulp machteloos blijft. Dezen zijn 1" de alleen gebleven oude lieden2° de volwassen gebrekkigen, ver minkten of zwakzinnigen 3" de behoeftige zwangere vrouwen, die door haar familie of hen die haar zouden moeten bijstaan verla ten worden. Aan deze drie soorten ongelukkigen worut bij het ontwerp van wet eene hulp toege deeld. Oude lieden, verminkten, kreupelen, zwak zinnigen, zwangere vrouwen, noodlijdend en verlaten, zullen opgenomen worden in de toevluchtshuizen, ten laste van de gemeente kas voor de eene helft der kosten, terwijl de andere helft door Staat en Provincie bestre den wordt. Aldus luiden de voornaamste bepalingen van het wetsontwerp. Vlaamsch tooneel. Het Vlaamsch Volkstooneel dat zijn naam niet meer te maken heeft, is thans in katholieke handen overgegaan. Nu is het een samenwerkende vennootschap geworden, beschikkend over een stevig kapitaal, en met zetel te Antwerpen. M. Wies Moens (St Gilles-bij-Dender- monde) houdt het algemeen secretariaat ervan in handen. De regie werd toevertrouwd aan M. Johan de Meester, een schitterende jonge kracht uit Nederland. Onder de spelers zelf zijn talenten van eersten rang. Wij noemen enkel M.Staf Bruggen, alhier zeer gunstig gekend. Het ligt in de bedoelingen van den kunst leider door den aard der stukken, door den geest van hun inhoud evenals door de wijze waarop hij ze wil doen uitvoeren een nieuwe gothieke, nationaal-Vlaamsche, verbeelding- volle, moderne tooneelperiode in Vlaanderen in te zetten. Reeds is een keus van degelijke stukken gedaan. Evenals de vorige jaren blijft 't Vlaamsche Volkstooneel een rondreizende groep. Te Antwerpen zal hij regelmatig optreden. Ook te Brussel zal het Vlaamsch tooneel een Vlaamsch tooneelseizoen bezorgen. Een overeenkomst werd getroffen met het Beheer der Christene Arbeidscentrale, waardoor de feestzaal der Pletinckxstraat op stijlvolle en moderne manier zal hervormd worden, zoo danig dat Brussel thans ook een kader zal hebben waardig en geschikt om ten volle aan Katholiek Vlaamsch tooneel te doen. Mochten alle Vlamingen de pogingen van hetVlaamsch tooneel steunen. Het Panama Kanaa!. Op 16 Augustus laatst was het tien jaar geleden dat het eerste schip, het Amerikaan- sche Ancon door het Panama-kanaal vaarde, en er een nieuwe scheepvaartweg werd geopend langs welken het verkeer tot grooter bloei geraakte. Ten gevolge van den wereldoorlog, die juist begonnen was, is die groote gebeurtenis bijna onopgemerkt voorbijgegaan. Sinsdien is, met enkele kortstondige on derbrekingen, veroorzaakt door grondaf- stroomingen, het trans-oceanisch verkeer door het Kanaal steeds open geweest. Nu zijn er reeds meer dan 42 duizend schepen het Kanaal doorgevaren. Bij den bouw van het Kanaal waren 20 millioen pond ontplofbare stoffen verbruikt en was uit de Coe'.abra-doorsteek 260 millioen ton rotsgrond verzet. Herbergzaamheid Men verzekert dat de Engelsche Regee ring al de vreemde deelnemers aan de Conferentie van Londen als hare uitgenoo- digden heeft aanzien, en diensvolgens hunne volledige reis- en verblijfkosten ten haren laste heeft genomen. Guido. gejakt, met een blauw hoedje op het hoofd. Wel, zei ze tegen een ander vrouwtje van denzelfden ouderdom of daarombent, ga je mêe naar ie wêe. we gaan nog nooit niets schooner gezien hebben te Poperinghe die prettige nnnsjes en knechtjes, als ze f£ gare: exerceert;1. De mijne zijn er ook bij En 'tis van verschillige landen, 't is interna-1 tionaal Ja, ja, internationaal,'k ga mijnen loop halen, antwoordde de andere vrouw. Inter nationaal zegt ge, zeg liever intersexueel. 'k En wilde voor geen geld van de wereld dat mijn kirulers daarbij waren 't is zeker al bederf genoeg in de wereld zonder al die roengelinge van knechten en meisjes. Zij moesten r;u nog dat uitvinden, onze libera len, om 't bederf van langs om meer hier te Poperinghe in te brengen. Ik vinde dat zeer siecht en zeer gevaarlijk van zulke jonge onnoozele meisjes te laten te gare Ioo- pen, dansen en springen, en kunsten maken, met die knechfebrakken. Maar, een halve heer, rood van boven tot van onder, viel hun in de rede. Wat, zeide hij, dat wordt overal gedaan bij de socialis ten. De jongens en de meisjes moeten van kindsbeen af vermengelen. Leve de vrije liefde 1 'k Zei in mijn eigen wat aardige wereld Wat'verschil van gedachten 1 De socialisten die de wereld wiilen verbeesten, lijk in Rus land de liberalen die een stapken achterloo- pen, en het ingeworteld eerlijk en christen gevoelen van de oude Poperinghenaren, die hunne kinderen eerlijk en deftig willen zien opgroeien, dat uitgedrukt werd door dat een voudig vrouwtje. Dat waren de gedachten die mij overweldigden. Al die gemengde turnclubs met knechten en meisjes aanzie ik voor een gevaar, voor de zedelijkheid van zijne leden en van het volk. Al wat gemengd is deugt gewoonlijk niet al te veel. In den handel zijn de ge mengde waren gewoonlijk slechte of ver- vaischte waren. Men mengt slechte of minderwaardige waren met goede en het uitvloeisel daarvan is van minder waarde, en, is het gemengd met'vreemde stoffen, het is een vervalschte ware. In de vergadering van menschen is die mengeling gewoonlijk nog gevaarlijker om dat er daar geen kwestie is van stoffelijk, maar, van zedelijk kwaad dat daaruit vloeit, en dat het zedelijk kwaad zooveel te erger is daar het de ziel betreft en 't eeuwig leven wegneemt. Dat zedelijk gevaar, die zedelij ke kwaal wordt nog veel erger en de ver woesting is veel verschrikkelijker als ze geschiedt op kinders meisjes of dubbele jongens want zulke wonde in de ziel en in het hert is om zeggens onuitwisbaar. Ik her inner mij nog, die verzen van den franschen dichter Musset, die nogtans geen dibbaard was, als hij sprak van zulk een wonde in de ziel La mer y passerait sans taver la souillure, car l'abime est immense, et la tache est au fond Ik herinner mij ook nog de fameuze ge schiedenis van het gemengd wereldsch wee- zengesticht van Cempuis dat met den schoonen naam van het varkenskot van Cempuis, betiteld wierd. Onder het liberaal regime van den arbeid, over zoo een tachtig jaren, als de beide ge slachten nog teugelloos gemengd waren en men kinderen in den arbeid gebruikte, van de tengerste jaren at, in de steenbakkerijen van Southallfields waar het bederf onbe schrijflijk was, kreeg een kapelaan voor ant woord van een jong meisje dat hij wilde tot betere gevoelens brengen Gij zoudt beter doen te trachten den duivel te bekeeren dan een steenbakkersgast van hier Nu, tot besluitIk blijf bij het gedacht van dat braaf vrouwtje, ik zou mijne kinders naar dien turnclub niet laten gaan voor geen goud van de wereld ik acht mijne kinders meer weerd dan al het goed van Poperinghe. Een Poperinghenaar. YPER. A. Loinraez 1.545,50 WESTNIEUWKERKE. We Desmet-Maes 405 WYTSCHAETE. Kinders Hiele 37.420 Aelbroucq Cyriel 2.305 MEESSEN. WeTurck 1.303 Debailleul Zusters 10.810 Reypens Ferdinand 12.060 Eeckhoudt Désiré 12.634 Leest ea verspreidt "De Poperingheaaar,, Zijt gij geen familie Plechtige Wijding der Nieuwe Kerk van BIXSCHOTE door Z. D. H. Mgr Wapfelaert Bisschop van Brugge op Kermis-Mcmndag ln September 1924. Niruwe Kerk en Kapel van 0. L. Vrouw van ggfMÉÉiiy1 RUST Vf.EDE. De eerste gekende Priester, die den dienst waarnam voor de geloovigen van Bixschote, is de Eerw. Heer Lambertus. Dat was in 't jaar 1220. Onze Parochie heette dan Bekescote. Men is 't niet eens over de beteekenis van dezen eigen naam. De eenen beweren, dat Bekescote wil zeggen een verschansing, een omheining (scote) bachten eene beek namentlijk die beke, zeker, dft dwers door het dorp loopt. Anderen willen hebben dat scot of scote een huis beteekenen en dat beke een ver kleinwoord is van een frieschen mansnaam, Beo of Beejuist gelijk Peke 't verklein woord kan zijn van Peê, of Petrus. Zoo zou Bekescote beteekenen, het huis van Bee, die hier zijn kot kwam opslaan, en zijn naam aan die plaatse gaf of liet. Wat er ook van zij, de oorlog heeft bewe zen, dat Bixschote een zeer sterke ligging heeft, en een beste verschansing toelaat dermate dat Franschen en Duitschen in 1914 er ten bloedigste voor vochten dat de Duitschen, in 1915, van hier uit, over Steen- straete.hun eersten aanval met verstikkende gassen waagden te doen en dat de verove ring van Bixschote door de Franschen in 1917 een heldendaad was, waarop het le legerkorps,dit van 't Noorden van Frankrijk, voor altijd fier zal blijven. De tweede beteekenis is heel vredelievend, en wij verkiezen ze. Indien een zekere Bee hier woning, werk en voorspoed kwam zoeken dan is Bixschote voor ons ook die plaats, die parochie, waar wij, na het wreed tempeest, onze lieve huizekens hebben heropgebouwd waar er naarstig gewerkt wordtwaar wij, onder Gods zegen, voor spoed betrachten naar ziel en lichaam. De Eerw. Heer Lambertus, die hier eerst Drie wonderbare genezingen werden te Lourdes aangeteekend door het Bureel der Bestatigingen. Mej. Helena Macagne, 21 jaar oud, wo nende te Muy, in het departement du Var, aangetast door de Pottziekte, sedert twee jaren een plaasteren keurslijf dragende en [Zich niet meer kunnende bewegen sedert j veertien maand, werd plots genezen op den j doortocht van het Allerheiligste langs de Esplanade. van j Wie is de juffer die hier binnen gekomen fis I Een juffer... g Van Herteloo riep door de deur zoo luid hij kon Madam 1 En hij vervolgde -— Goed... Lavendeau Gelukkig niet. O, ge kent hem ook De vrouw haalde de schouders op. Van Herteloo liep de trap op. Lavendeau had zijn kort gesprek met de, beneden roeoen en Van Herteloo duwde de deur open zonderMifnheer van Herteloo, die vrouw komt te kloppen en keek rond. Shier niet binnen. Er is een grens aan alles. Gij alleen riep hij. Waar is Blanche wjj van u veej verdragen, want ge zijt Geen leugens, want ik ben in een stemming tegen mij opgemaakt, maar geen vreemden om de weinige bucht, die ge hier in uw vuil jn jg kwestie tusschen ons I Ais ik u zeg, kraam hebt, nog kapot te slaan en u doorj^t uw dochter hier niet is, moet ge mij het venster te smijten. f gelooven. Lavendeau deed of hij vers«hrikt was en u gelooven. Ge hangt van leugens rees snel op. aaneen. Zie man, ik vraag het u voor het Maar mijnheer van Herteloo, wat laatst waar is Blanche antwoord of ik scheeltu toch?vroeg hij. Wat iser gebeurd bega een ongeluk aan u. Ge zijt zoo ontdaan Ik verschiet er zelf —Maar mijnheer blijft toch kaltn van. Wat is er Kalm, kalm 1 tierde van Herteloo, zoo- Ik wil weten, waar ge mijn dochter ver- dat het door het heele huis klonk. Ik ben al stoken hebt. Dat is er, al weet gij het wel en veel te lang kalm geweest, maar mijn kind zet ge een valsche tronie op. t in uw pooten laten, vervlekt, dat niet... Gij Uw dochter hier verstoken Blanche zijt een schoelie 1 En ik vertrek niet zonder Ja, Blanche, die ge zoo ver gebracht Blanche. Moet ik een ongeluk begaan hebt door uw leugens, mijnheer de baron, Van Herteloo wilde Lavendeau vastgrijpen die hier in een kot zit, waar een blind paard die zich nu achter de tafel verschanste, geen schade kan doen. Maar op dat oogenblik kwam Blanche uit Ik i Mijnheer van Jierteloo, gij beleedigt de andere kamer. weg loopt, krijgt altijd ongelijk in de publie- overmoedig. ke opinie en bedenk, dat wij later te Bruggen Neen... Kom mee... ik zal u verbergen moeten leven, het dan niet aangenaam zeggen, dat go hier niet geweest zijt. Ge zou zijn, indien alle deftige kringen voor ons moet nu doen wat ik u zeg. Stribbel niet gesloten zouden worden om deze kwestie. Ge* tegen hoort dat ik verder nadenk dan gij en alle_ Lavendeau zou dan toch nog de schoone gevolgen reeds overzie. En daarom wees nu vrol spelen, Blanche nadien naar huis bren- wijs en kom dadelijk mee i Ge moet van :gen,aan van Herteloo beweren, dat ze na avond nog thuis zijn en dan is er niets jzijn vertrek was gekomen en hij haar weer gebeurd. (bij haar ouders leidde, zooais het behoorde. Dus ik moet de nederlaag lijden i riep j Dit plan rees dadelijk bij hem opende Blanche uit. Gij eischt dat van mij. O, hethuichelaar trok het meisje mee naar een valt me zeer tegen. f andere kamer. We kunnen niet eeuwig blijven rede-[' Maar ik vrees papa niet, verzekerde twisten, sprak Lavendeau op ongeduldigen Blanche. toon. 5 Laat mij nu handelen I En houd u hier Het meisje begon weer te schreien. f rustig... O, wat zijt ge onvriendelijk 1 snikte ze. 1 De vrouw beneden was eerst geschrokken En wat doe ik voor u. ?van den nieuwen bezoeker. Te veel en ik kan en mag dat niet aan- is hier een juffer binnen gekomen nemen 't is juist uit innige, ware liefde, dat wil de waarheid weten 1 hernam van mij onrechtvaardig. Dit is maar een kantoor. Papa, ik ben hier, laat Frederik gerust! ik zoo handel, en uit eerbied. Ik zou het niet Herteloo. Van schulden zeker! Maar ik vraag, kreet ze. kunnenverdragen.dat men minder eerbiedig Ja, antwoordde de vrouw, maar 't was waar Blanche is. Antwoord dadelijk Van Herteloo staakte de pogingen om over u sprak. Ik voel zeer mijn verantwoor- niet voor mij. Ge bedoelt toch niet, dat Blanche hier Lavendeau in handen te krijgen. Deze stond Gelijkheid. Waar is ze? is gekomen, mijnheer van Herteloo Ik zou nu zelf onthutst over deze ontknooping. Op dat oogenblik klonk de bel. Ze vroeg naar mijnheer Lavendeau en haar dan natuurlijk dadelijk weer naar haar Heel zijn plan viel in duigen. Ongerust opende Lavendeau de deur der is. naar boven gegaan. De eerste deur op het - woning leiden. Maar ze is hier niet geweest. Ha, ze was hier niet, zei van Hcrleloo als Paslor slond, zal zeker ook een barakke- kerksken gekend hebben en, wellicht, menig priester na hem want 't is den eersten keer niet dat men oorlog voerde... helaas Edoch, daarover weten wij niet veel. In i630 deed de Edele Heer Johannes Reyphins. Pastor, de groote klokke gieten, dat weten we. Ook nog, dat dc Franschen de kerk sloten, van 1797 tot 1802. Ludovicus Gesquiere was toen Pastor. Pastor Van der Moere stichtte het kloos ter in 't jaar 1843 Eerw. Heer Coolen bouwde den toren hij stond alhier van 1864 tot 1875 Eerw. Heer Vanneste deed de kleine klokke gieten in 1889 en, eindelijk in 1914 den 23 October reeds, vloog heel de kerk in de lucht,en brandde heel het dorp op. Bixschote kwain uit den oorlog, gelijk een hoop a.-chen uit een overgrooten vuur poel men moest de oude wegen zoeken op een oude kaart Wegen herstellen land vereffenen hui zen bouwen... 't werd alles moedig, en vol betrouwen aangepakt. En dan was 't de beurt der kerk O. L. Heer was de laatste Hij verschiet daar niet in Hij is dat gewoon van de menschen. De eerste steen werd gelegd, den 18 April 1923, dc.or Z. E. Heer Kannunik Delaere, deken van Yper en men viel aan 't werk, zonder op of om te zien, winter en zomer al maar door. Den 22 Juni 1924 werd de eerste mis gedaan in de opgemaakte kerk. Wij eindigen deze schets met een woord van dank en welverdienden lof voor den jongen, zeer veel belovenden, bouwmeester Heer Marcel Hocepied van Kortrijk en voor den aannemer Heer Leon Van Eeqhem van Brugge, een besten, die 't werk meester lijk uitvoerde. Mej. Madeleine Delaitre, wonende te Trouville-sur-Mer, aangetast door een onge neesbare ziekte aan de wervelkolom, kreeg plots de gezondheid terug bij een indompe ling in de wateren van de wondere bron. Mej. Paula Parisot, wonende te Pavillon- sous-Bois (Seine), 24 jaar oud, studentin in de geneeskunde, was aangetast door tering achtige borstvliesontsteking en reeds drie maal geopereerd. Toen zij in de bron werd gedompeld, gevoelde zij eerst haar pijnen plots verdubbelen, en daarna was zij volko men genezen. Deze genezing vooral heeft de aandacht der geneesheeren gewekt, want bij den ernstigen toestand van de zieke, die ge durig te bed moest blijven en zeer uitgeput was, voegde zich nog een ongeval tijdens de reis overkomen. Niet verre van Blois was mej. Parisot uit haar bed op den vloer van den wagon gevallen en had aan den buik een wonde bekomen van 3 centimeters, langs waar men de ingewaden kon zijn. Die wonde ook is onmiddelijk en spoorloos genezen. Mej. Parisot, die als studentin in de genees kunde, haar geval goed kon bepalen, werd ondervraagd door doktor Marchand, hoofd van het Bcstatigingsbureel.in de tegenwoor digheid van Mgr. Chaptal, hulpbisschop van Parijs, van Mgr. Gaillibert, Bisschop van Frejus, en van meer dan dertig geneesheeren van alle gezindheid. Die drie wonderbare genezingen hebben een groote voldoening verwekt onder de talrijke deelnemers der Fransche Nationale Bedevaart naar Lourdes. rSGsl RA BAttqVS POUR r AVOSJ8KK LES TRANSACTIONS INTERNATIONALS® SANA TOT BEVORDERiKa VAN INTERNATIONALE HANDELSZAKEN Nnarxi, Vtnaootach. Mostui. Zei. öant ALLE BANKVERRlCHTthSSE'Pa AAN DS BESTE VOORWAARDEN, GELDBELEGGING op zieht, op kort en lang tenuijn AGESTSCHAPPEN Ale- Mestaard, popcsrlnghe, Gr. Markt, 28. tel. 89-90 Veurna, Ocsi-iroat, 6.4, telefoon 76 *ft>r (Viaeekresin, loerkoenjesir. 109, tel. 179 DinniucJo. Wy'.gendyk, telefoon 44 Vlaanderen WTTSciiAETaeuOoal Ag. H. FotJftHIB*, Burgen». Bkvexk» J(. Tahon, Gem.-Sfekr. '«ÖSCHOOTK 11. Jjl. Bahjjtol, id. ■&GH2M ii.G. DitiJkWN©0, id. Bp*»®tore«# NIEUWPOQttT, PROVEN, WA.70U, Westoutrs cn.Oml., Ag. Rousb&uggb lóoo i» Kttuwxjutja n. A. Dbclrrc^. H.Curersoo*®, G.-O. H C AMMULTNCX, fi. L. Lkx-um LEYS ELK. STA VELE, ALVXR1NGHXM uw beleedigingen, verzekerde Lavendeau. Hoe verder, hoe liever ik het heb, jongen j Blanche, herhaal dan uw vader, wat ik zei: toen ge hier aankwaamt 1 smeekte de -jonge man. Laat uw dochter zelf getuigen, wat ik Blanche, hij wil, dat ge leugens ve&- tot haar gezegd heb, toen ze hier aankwam,zint, spotte de vader. Maar gij zult nu ver sprak hij. 'standig zijn. Moeder wacht op u. Kom mee, Ik moet 't al niet weten, ge hebt me nu ;en nnes js vergeten en vergeven. al leugens genoeg voorgeschote'd, beweerde Frederik zei inderdaad, dat ik naar huis van Herteloo. moest weer keeren en ik misdaan had met ge nu, als van den donder getroffen 1 Ha, Blanche was hier niet, zeidet gij met uw schijnheilig gezicht. Maar ge hebt, vervlekt, met geen onnoozelaar te doen. Ge wist het zeker niet, dat ze hier was. Op nieuw beheerschte Lavendeau zich. Uit rechtvaardigheid moet ge het wel weten... Rechtvaardigheid. Betaal uw schulden en spreek dan van rechtvaardigheid, blufferl Maar al uw schoone, groote woorden, zwaarder dan uw portemonnaie, ketsen van me af. Blanche, ge ziet nu in in welk een kot uw apostel woont. Ratten en muizen kunnen er geen schS meer doen. Geen won der, dat mijnheer de baron u niet hier, maar liever in het paviljoen van een ander ontving. Stom is hij niet, maar om mij te bedriegen, moet hij eer opstaan. Blanche, hier is de weelde tentoongesteld, die Lavendeau u schenken zal. Begrijpt ge nu waarom hij van de geldbeurze van papa van Herteloo droomde Ga mee, kind en vergeet dit alle maal en wezullener nooit meer van spreken. j Neen, papa, ik ga niet naar huis. Ik blijf bij Frederik 1 verklaarde Blanche. Gij gaat wel mee gebood Lavendeau. Dat heb ik u daar sriaks toch ook gezegd. Hoort ge het, Blanche Nu hij weet, dat het voor hem amen en uit is met mijn coffre-fort, wil hij u wel laten vertrekken... i kamer. portaal. Daar zijn ze. Is ze dan weg Ge verontrust me. tot hem. Gij gemeene feugenaar, daar staat weg te loopen, erkende het meisje nu. Maar ik weiger, hoort ge het, papa,ik... 't Was nu te erg geweest. Neen Blanche, ge moogt niet weigeren. Ga inet uw vader mee drong Lavendeau. We moeten toonen, dat we belasterd worden door mijnheer van Waveren, dat mijn liefde en bezorgdheid voor u echt zijn. Ge hebt gedwaald, en ge moet in de eerste plaats ge hoorzaam zijn aan uw ouders. En peinst ge me zoo te paloeteren vroeg van Herteloo spottend. Ge meent zeker, mij een doek voor de oogen te binden en als blinde kalle te leiden, waar ge wilt... Scheid gerust uit met preeken, uw sermoen klinkt te valsch. En van Waveren is mijn raadsman niet. Ik ben altijd gewoon mijn eigen zaken te doen en zoo kreeg ik de cen ten bijeen, waarop ge loert als een katte op een mussche. Blanche zal mee gaan, omdat ze begrijpt, dat een treffelijke dochter niet zoo handelt. Mijnheer van Herteloo, ge hebt mijn Ge moet een beurze geld om uw hals dra-(woning geschonden, en toch zal ik kalm gen, wil.hij u nemen. blijven, hernam Lavendeau. Mijnheer van Herteloo, ik sta ver boven ('i Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1