De Kapel Boseh HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCPNP AD Nieuwsblad voor Poperin en P 1 Apotheek Frans Van de Plas iboaasaiaatprijs: Sansen-Vanaeste, 15, Gasthuisstraat, bondag 7n September 1924. 15 Centiemen 21 '.N 36 GEDACHTEN H. Mariavereering. Ons Gedacht. Politiek Overzicht GEDENKTEEKEN DER GESNEUVELDEN TE BSXSCHOTE Nieuws uit Katanga Plechtige Wijding dar Kerk van Bixschote. SmÈÉmÊÊ SSSct?! OA De ware KERK-MIS te Bixschote. De 5*' Bedevaart naar den Yzer. I est ea verspreidt "De Poperiwlienaar. MENGELINGEN. AANBESTEDINGEN Uitslagen van Aanbestedingen. In 't Buitonland. per Jaar In Stad fr. 6.99 In Belgis £0rt 8.50 Buitenland 13 00 Uit<cver Drukkerij Papierhandel, POPERINGHE Telolocn nr 9. Poitohookrekmisj Br 15570. MIJ» BERICÜTE8, ¥£:«00?I88EI, Bene inl&ssehing o,6o ct" per regel. 2 en 3 inl. o.5o ctc VOSKISSES, I So fr per regel. R0UWBER1CHTEI, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde A.nnoncen prijira op msvrug Alle annoncen zijn vooraf ie betalen en moeten voor oen Vrijdao ingezonden worden. Kleine berichten teoen den Vrijdao noen. Uf Beter wel gepoogd en niet verworven Dan nooit beproefd en ook gestorven. Wie leerde tevreden te'zijn met waar of wat hij is, leerde veel. Het verleden kunt ge niet veranderen enkel de toekomst is ia uw macht. Als een gelukskind (een parvenu) zijnen oor sprong indachtig blijft, de anderen vergeten hem maar als hij zelf zijnen oorsprong vergeet dan >ijn de andere item indacbiig. SENN. Men zegt het is een wijze man, Die naar den tijd hem voegen kan. Bewaar de idealen der jeugd, want ze zijn dikwijls het licht van den ouderdom. Veel te goed is half zot. Vervolg.) Pierre Lotti, de vermaarde Fransche ro manschrijver, loochende de onsterfelijkheid der ziel voor alle schepselen, één uitgezon derd, t. w., zijn moeder, dewelke hij aanbad, Neen, verzekerde hij, een schepsel als mijne moeder, zóó schoon, zóó lief, zóó edel en zóó minnelijk, kan niet tot stof vergaan zijn, maar overleeft de dood des vleesches. !s het niet wonderlijk en nog meer onlo gisch, dat men onder het kristenvolk ook in Vlaanderen menschen vindt, die noch van God, noch van Zijn gebod willen, men schen die het zelfs aandurven, God te bespot ten en het zoo ver drijven Hem te verloo chenen, doch onderduims en ook opentlijk in Maria de Moeder van God vereeren Hoeveel meer moeten wij dan, die door ons geloof weten en door ons hert voelen, wie Maria is, haar vereeren, liefhebben, aan roepen en haren dienst verspreiden. Een der beste middels is het plaatsen, bouwen en versieren van kleine en groote kapellen, en wel vooral, het groeten van de O. L. Vrouwbeelden, welke wij langs de baan voorbijtrekken. Hoe jammer, dat van zoovelen de hand, die door de liefde naar den hoed oprees, door het menschelijk opzicht tot den broekzak teruggedouwen wordt, zonder den groet te voltrekken Is de mensch een laf schepsel I In hooge, geloovige kringen lacht men aleens met de fruste godsvrucht der eenvou dige landsche mensehen, die, in de vereering der heiligen en vooraf in deze der Moeuci Gods, het gebed doen paren met heel een boel traditionnele teekens en gebaren, soms al met een beetje heidensheid doortint, doch, is dit onbewust gedoe niet honderdmaal schooner in zijn eenvoud en ook niet hon derdmaal kraniger en edeler in zijn durve, dan het gebaar der hoogere standen, die, meteen poote geld,verdoken doen bidden in entreprise en het Mariabeeld niet durven groeten langs de baan Hoeden en klakken af, kristen volk van Vlaanderen Hoeden en klakken af voor de Moeder van Godde Moeder van de menschen Uwe Moeder, mijne Moeder Hoeden en klakken af voor de Koninginne van Hemel en Aarde, de Koningin van de Vrede, de Deur des Hemels, de Middelaresse tusschen God en ons Hoeden en klakken af voor Onze Lieve Vrouw van Vlaanderen Wees gegroet, Maria, vol genade, ontvan gen zonder vlekke, Moeder van het Woord, dat, vleesch geworden, onzen Verlosser en Zaligmaker is. Gij. de schoonste onder alle vrouwen, zijt de Moeder van den schoonste onder de kinderen Jesus, Godmensch Bid voor ons, Maria, Middelares, Uitdeel ster van Gods genaden, welke gewonnen door de liefde en het Sacrifitie van Uwen Zoon, ons door Uwe moederlijke liefde en smeekbede geworden. Bid voor ons, Maria, opdat wij, die in zonde ontvangen en geboren werden, en, belas zondig door het leven gaan, door U, bij Uwen Almachtigen en oneindig-bermher- tigen Zoon, onzen Heer, medelijden, zuive ring en Eeuwig Leven mogen bekomen. Bid voor ons, Maria, Moeder Gods en onze Moeder, nu en in de uur onzer dood. Amen I Warden Oom. niet verschalken uwe priesters MOETEN ons bekampen op straffe van ongehoor zaamheid en verder De jonge priesters zullen in hun harte blij zijn, als gij hun sermoen - op - kom- mando tegen de scheuring van de kath. partij niet gelooft Katholieke Vlamingen, overweegt wel die woorden en de gevolgen die we zouden bele ven aan de toepassing ervan bij on?e jeugd: De Hooge Geesfe'ijke Overheid wordt be schuldigd de priesters te dwingen tegen hun gedacht te prediken de jonge priesters worden uitgegeven voor kluchtspelers, ge zien ze zelf niet zouden gelooven wat ze ons van op den predikstoel voorhouden De jeugd moet de priesters niet meer gelooven als ze hun spreken van katholieke, politieke belangen. Hoe treurig De oogen van den katholieken vlaamschen jongeling gingen altijd naar de priesters, vol vertrouwen, bijzonderlijk als het geweten of de ziel in strijd of moeilijkheden was. De raad van den priester oud of jong was voor hem DE lichtbaak, de eenige en onfeil bare goede weg. Nu doen de Nationalisten onrust en twijfel bij de jeugd oprijzen, zwepen ze op met onwelvoegelijke ongeoorloofde faal. Wat De West-Vlaming schrijft is gevaarlijker dan hetgene Vooruit of eenig ander godsdiensthatend hlad zou blijven ornJat enkel katholieken dat blad lezen en enkel de katholieke jeugd bereikt wordt, verleid en verblind omdat De West-Vlaming hem zeiven aanstelt als de redder van onzen godsdienst tegenover de Geestelijke Overheid. Welke pretentie I Wie heeft er hem die zending gegeven Als een priester niet rechtzinnig is in het eene punt, met welk recht zou hij mogen eischen dat de jeugd hem geloove in de andere punten. Tot waar moet zulks de jeugd geleiden niet alleen op politiek gebied, maar ook op godsdienstig en zedelijk gebied. Het heeft ons en menig katholiek bedroefd zulke taal te lezen en met volle overtui ging, en zonder aan iemand te moeten toe lating vragen of er te krijgen is het ons een plicht aan Kerlinga te zeggen dat, nu hij met zulke taal uitkomt, «De Poperin- ghenaar op dat gebied tegen hem staat en voort zal ijveren om eendracht te bekomen onder ALLE Katholieken. Elk moet water in zijn wijn mengen, alle katholieke Vlamingen moeten samenwerken, willen ze goeden uitslag bekomen. In de Katholieke Partij moet er plaats zijn voor alle katholieke Vlamingen en in de partij zelve moeten alle geschillen kunnen geregeld worden ten voordeele van Katho lieke partij, Godsdienst en onze Vlaamsche en Sociale belangen. Dp POPERlMfiHENAAR. In De West-Vlaming van Zondag 11. valt Kerlinga uit tegen De Poperin- ghenaar in gevolge een artikel, 14 dagen geleden in ons blad verschenen onder tilel W a-om de katholieken verplicht zijn in gewet»n eendrachtige politiek te voeren. Kerlinga vraagt ons hoe het komt dat wij, die maanden lang zijne gedachten gedrukt en gepatroneerd hebben, nu zoo veranderd zijn, en of we daarin gehoorzamen aan een ordewoord. Ziehier Zoolang Kerlinga het had om de vlaamsche belangen te verdedigen, hebben we hem gesteund, omdat we overtuigd wa ren, en nog zijn, dat wij, Vlamingen, in Belgiëniet op zelfden voetbehandeld worden als de Walen, en dat we niet mogen ophou den ertegen op te komen tot volledige gelijkheid verkregen worde. Maar toen Kerlinga en andere Natio nalisten begonnen al onze Katholieke en Vlaamsche voormannen af te breken, toen de Nationalisten onze jeugd aanzetten om niet meer te gehoorzamen aan, en niet meer te luisteren naar het leidend woord der Bisschoppen en Priesters, toen hebben we hen niet meer gevolgd, omdat we zulks ten hevigste afkeuren. Nu echter is het erger, zoo erg zelf dat we ons soms afvragen of het wel werkelijkheid is, en toch ja, het staat wel gedrukt in De(n) West-Vlaming van Zondag 11. in een artikel geteekend Kerlinga We drukken over Katholiek volk van West-V laander en, nu dat Ge volop aan 't ontwaken zijt, laat u Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 30 ROMAN door A.. HAIY8 Uw woning geschonden Wat is er hier nog te schenden, spotte de rentenier, rond kijkend. Uw meubels of die vuile mu ren. De armoe kijkt overal door. Armoede is geen schande, maar gij geeft u voor een soorte van graaf uit. En ik weet andere din gen van u. Blanche kent ze nu ook. Papa, herhaal dien laster niet riep de dochter uit. Ik wil alleen naar huis komen, ais ik Frederik kan mee leiden ais mijn verloofde. Blanche, ik houd u hier niet, verklaar de Lavendeau. Onze liefde moet tegen een beproeving kunnen, maar ze moet bovenal buiten opspraak blijven. 't Is daarvoor dat gij mijn dochter naar dat paviljoen loktet, waarvan de hovenier ook nog altijd om uw centen fluit hoonde van Herteloo. Gij bespot me en ik steun u... ik zet Blanche aan, u te vergezellen, merkte La vendeau op. Ja, maar ik ben geen onnoozele muis die in de trape loopt, vriendschap. Ik hoor u afkomen op u zokken. Gij wilt nu den braven farasyn uithangen. Dat pakt niet. Ik ben zuo rap niet bekeerd. V.m Herte oo kent die streken en lagen en hij loopt niet in 't kotje, waar ze hem zouden binden. Speel "'et voor den goeden jongen Een flauw begin. De Socialisten hebben hun eerste aanplak- brief uitgehangen. De inhoud ervan is waar dig van 't weder bij hetwelk hij werd aangeplakt, Zij hebben zich waarlijk geweld moeten aandoen om zoo schandalig te kunnen liegen, 't Gaat over het Ouderdomspensioen. Zij krinkelen als palingen omdat al hunne partijgenooten in de Kamer, slechts een zevental uitgezonderd, de twee pensioenen- wetten hebben goedgekeurd. Wat moeten de rooden nu nog gaan razen tegen de vertegenwoordigers van andere partijen, wanneer hunne eigene mannen de wet Wauters hebben verloochend. Konden zij anders, overtuigd als zij waren dat die nieuwe wet Tschoffen oneindig veel beter is dan de wet Wauters Als de nieuwe wet zoo slecht is, waarom geven zij haar niet in hun plakbrief zooals zij is Dan was het niet noodig haar op zulke droeve wijze te verminken en slecht uit te leggen. Naar den inzet van den kies strijd te beoordeelen, is het vooral de leugen die als argument zal moeten dienst doen. Ten andere, niemand in geheel onze streek heeft over dien Socialisten leugenbrief ge sproken. De menschen kijken van boven en van onder, zien eens waarover het handelt en vervolgen hunnen weg. De Socialisten spreken in hunne bladen'gemeenlijk van gelen Daarmede bedoelen zij de Chris tene Werklieden. Aan dien gelen plakbrief zou men wellicht jneenen dat onze roodjes hun kleur verloren hebben. De kerkvervolging in Frankrijk. Zooals te verwachten was, stellen de ra dicalen het niet uit hun onverdraagzaamheid te toonen. De clarissen van Alenfon hebben officieel aanzegging gekregen, dat zij uiteen hebben te gaan of anders uitgezet zullen worden. En toch huichelt Herriot dat hij de vredestichter wil zijn en dat hij gewetens vrijheid wil waarborgen. De taalkwestie te Leuven. HH. DD. HH. de Bisschoppen van Belgie hebben-te Mechelen eene belangrijke verga dering gehouden. Eerst werden enkele be noemingen van leeraars goedgekeurd. Vervolgens werd bepaald welke leergan gen er voorlaan ook in het Vlaamsch zullen gegeven worden. Er werd goedgekeurd eene vereeniging zonder winstgevend doel op te richten Vlaamsche Leergangen te Leuven met het doel van het Vlaamsch onderwijs te Leuven te bevorderen. Voortaan zullen al de mededeelingen aan de studenten in beide falen gesteld zijn. Ten slotte werd besloten het rectoraal bevel van 3 Mei 1924 voor het studiejaar 1924-1925 te behouden. Bij dit bevel werd streng verboden alle betooging die betrekking heeft op de droeve gebeurtenis met Berten Vallaeys alsook alle betooging die betrekking heeft op politiek of taalvraagstukken. De B'sschoppen drukken er op dat de Academische Overheid afhangt van de Bis schoppen en niet van de volkswil. De overeenkomst van Washington, Tijdens de vredebesprekingen werd te Washington onder de vertegenwoordigers van alle landen eene overeenkomst gemaakt betreffende de toepassing dei acht-urenwet. Om in werking te kunnen treden moeten de Kamers die overeenkomst bekrachtigen en de wetten stemmen daartoe noodig. Die bekrachtiging komt niet. Het eene land durft niet omdat het andere land het nog niet gedaan heeft. Óm uit dien wachtenden toestand te gera ken zullen de Ministers van Arbeid van verschillige West-Europeesche te Bern (Zwitserland) bijeenkomen ten einde de bekrachtiging der overeenkomst van Was hington te bespreken. Wat Belgie betreft, het kan de overeen komst van Washington niet bekrachtigen, zoo de groote landen, die op economisch gebied zijne concurenten zijn, haar tegelij kertijd niet bekrachtigen. Wij hebben er alle belang bij dat die overeenkomst bekrachtigd weze. Vooreerst op dit oogenblik wordt de achturenwet in Belgie toegepast zonder de bekrachtiging te hebben afgewacht. En tweedens wanneer de achturenwet overai toegepast werd zou de Belgische werker, die gekend is als de groot ste werkkracht der wereld, daar wel zijn voordeel weten uit te halen. Er zal hier nogeens de groote knoop zijn te weten wat Duitschland zal doen. Men kan rekenen op den goeden wil van Frankrijk en Engeland. Zelfs de Duitsche vertegenwoordiger Dr Brauns is persoonlijk goed gesteld. Maar men weet nog niet voor welke moeilijkheden hij staat in zijn eigen land. Minister Tchoffen zal van die bijeenkomst gebruik maken om den Franschen Minister van Arbeid te spreken over den toestapd onzer Belgische arbeiders die naar Frankrijk gaan werken. Godsdierstiuo Plechtiohpid Door toedoen van Z. E. H. Deken De- saegher van Roeselare zal er ter gelegenheid der Heropbouwfeesten van 1925 aldaar op waardige wijze ook hulde gebracht worden aan den Liefdekoning, Jezus minzaam Harte. De hoofdgedachte dier hulde is de offici eel? toewijding der stad Roeselare aan het H. Hart. Men zal eene kunstige bronzen of marmeren plaat aanbrengen op eene open bare plaats der stad. Deze plechtigheid zou plaats hebben den Zondag na den feestdag van het H. Hart, dus den 21 Juni 1925. Allerlei godsdienstige oefeningen en plech tigheden zouden dan dit leest bereiden en vergezellen. Dc geldmacht dei* Fra"ski jons De inrichting die meest ievert om de Vla mingen te bestrijden is de Ligue pour la défensede l'Université de Gand Die sterke vijand van Vlaanderen beschikt over aanzienlijke sommen geld, waarmede hij ons op alle wijzen bekampt. De Standaard heeft aan den dag ge bracht van waar dat geld komt. Hij geeft de namen der handels- en finantieele instellin gen die onze vijanden steunen. De franskiljonsche geldbazen zien naar geen politieke kleur en helpen elkander om het Vlaamsche Volk onder den hiel,, te hou den. De groote finantiemannen en de groote nijveraars, die ontelbare millioenen gewon nen hebben en nog winnen, dank zij den ongelukkigen toestand waarin Europa ver keerd, zien naar geen honderdduizend frank om hun macht uit te breiden. En het is niet alleen over Vlaanderen dat de geldbazen willen meester spelen, zij willen geheel België in hunne macht krijgen. Het is niet zonder reden dat de Libre Belgique» zich afvraagt of de Naamlooze Vennoot schap Belgie dan toch aan de financie ver pacht werd. Wij hebben er alle redens toe om erbij te voegen aan de vreemde financie als wij zien welke mannen het hooge woord voeren in ons eigen land. M. Nsujean looft dö Spoormannrn Minister Neujean be-.«. een brzqek afge legd aan de spoorwegirrrichtingen van Ant werpen. Te dier gelegenheid maakte de Minister den lof van de spoorwegagenten. Hij zegde het volgende De bedrijvigheid van de spoorwegagen ten tijdèns en na den oorlog, was effenaf bewonderenswaardig. Wijlen M. Franqoise heeft zulks ook her haaldelijk bekend. Het spoorwegpersoneel heeft in zich een wilskracht en een lust voor den arbeid, waaraan hulde moet gebracht worden. En van die goede hoedanigheden worden iederen dag bewijzen geleverd. Als men nu ook maar hiermede rekening houdt bij de herziening der loonroosters, want de mensch leeft niet alleen van schoone woorden. Vergadering vai cbn Volkenbond. Tijdens de Conferentie van Londen bleven de kwesties der veiligheid en der ontwape ning op den achtergrond. Daar deze in nauw verband zijn met de herstellings- en vrede- kwesties werd deze week reeds eene verga dering belegd voor den Volkenbond te Genève. Daar zullen juist die kwesties op den voorgrond treden. Er blijkt eene algemeene neiging te bestaan om het toezicht op de bewapening in het algemeen en die van Duitschland in het bij zonder aan den Volkenbond op te dragen. Frankrijk wil echter deze kwestie niet be spreken tenzij ze gek' pp worde met de kwestie der veiligheid. Er moet toezicht worden uitgeoefend op Duitschland waar de reactie van oorlog droomt, maar er zal ook toezicht moeten uitgeoefend worden op Frankrijk waar de huidige strijdkrachten alles overtreffen wat men voor 1914 aan militaire toerusting had gekend. En hiermede is men te Parijs minder akkoord. Het is toch zeker dat de aanwezigheid van sterke bewapeningen een bestendig gevaar is voor den vrede, een uitnoodiging tot den krijg. Om zich te verrechtvaardigen wijst Frank rijk op de machtige Engelsche vloot. Dat Mac Donald en Herriot persoonlijk de zitting van den Volkenbond bijwonen wijst reeds genoeg dat de beslissingen, die men er zal nemen, van overgroot belang zijn voor den vrede in Europa. Guido. waarvan de Inhuldiging piaa's fraft heden ZONDAG om 3 u. De koloniale dag en de nationale feesten zijn met veel geweld en leven voorbij gegaan in Elisabethville. Eerst hadden we de groote wedstrijd voor het kampioenschap van Katanga, die in 't bezit was van schermmeester Arthur Wyckaert(Diksmuide) Thuur deed zijne drie tegenstrevers in 't zand bijten, zoowel met het fleuret als met de sabel, en zoo werd onze sympatieke bachtendekuupe Toch zal ik toonen dat ik weet wat eer en fatsoen is, zei Lavendeau. Hij kwam bij Blanche staan. Ga nu met uw vader mee sprak hij. O, ik smeek het u om onze liefde Wees verstandig. Voor uw vader hier was, heb ik het u gezegd, waarom ge dezen overhaasfi- gen stap niet moest doen. Blanche verliet eensklaps de kamer. Ik zal dan heen gaan, maar niet naar huis I kreet ze. Ik heb karakter en ik laat me niet meer vernederen Ze stormde de trap af. Vervlekt, ze zou me nog te rap zijn 1 riep van Herteioo, verrast door deze vlucht. Hij ging ook heen. Maar zijn dochter was hem voor. Ze opende vlug de deur en rende de straat op. Al waar is ze geloopen vroeg van Herteloo aan den koetsier, toen hij ook op den drempel stond. Wie? Maar hebt ge dan geen oogen in uw hoofd Mijn dochter is uitdithuisgekomen. De koetsier had slaperig op den bok ge zeten, en schrok nu op door de stem van zijn meester. Uw dochter herhaalde hij... Jufvrouw Blanche. Maar van Herteloo was al een eind heen geloopen. De straat werd slechts flauw ver licht door een lantaarn op den hoek. De angstige vader zag Blanche niet meer. De droefheid kropte hem in de keel. Blanche toch, Blanche snikte hij. Hij bemerkte een dwarsstraat,snelde daar in. Te veigeofs wcu. Van Heiteioo b.gr-ep, dat de achtervolging d< elloos was. Soinb.r keerde hij naar het rijtuig terug. Lavendeau stond op den drempel zijner woning. Hebt ge haar niet gevonden vroeg hij Ga weg, komediantschreeuwde de vader en woest hief hij de vuist op. Lavendeau trok zich schielijk terug en wierp de deur dicht. Van Herteloo wandelde nog wat heen en weer. Hij hoopte, dat Blanche zou terugkeeren. Maar ze verscheen niet. Toen liet van Herteloo de koets in de zijstraat rijden endaar stil staan. Misschien zou Blanche niet komen, zoolang het rijtuig voor Lavendeau's woning was. Voorzichtig bespiedde de vader dit huis Maar er roerde nu niets meer in de straat. O, waar mag mijn kind nu dolen dacht van Herteloo. Hij veegde zijn tranen af. De smart drukte hem neer. Hij was niet woedenc meer, maar treurig. Hij voelde hoe diep hi; Blanche beminde. Kon hij haar toch mee nemen naar huis Hij moest die hoop opge ven. Wellicht zou ze naar een hotel zijn Maar 't ging niet om in de gasthoven het onderzoek voort te zetten. Van Herteloo wilde opspraak vermijden. Hij nam een besluit. Hij kon Blanche niet aan haar lot overlaten. Hij wilde haar uit de klauwen redden van den gevaarlijken avonturier. Rijd naar huis, zei hij tof den koetsier Zeg aan mijn vrouw, dat ik te Brugge naarweer kampioen verklaard. In de internatio nale voetbalwedstrijden gmg Engeland weer loopen met den «beker De Meulemeester», weg gekaapt voor de neus der Belgen. De groote boksmatch verklaarde Zuidafrikaner Burger als overwinnaar. De feesten door de landmacht op touw gezet wekten weer onze verbazing op, en iedereen was het weer eens te verklaren dat het turnwerk en de militaire oefeningen die onze negers leveren, onmogelijk door blanken in Europa kunnen bewerkstelligd worden.Het is on gelooflijk en toch waar, maar ik daag de beste turnvereeniging of de beste kompanie van het leger uit zich te meten met onze kaffers van Elisabethstad, en ze zullen moeten het bijltje neerleggen. In Bukama gaan de werken van de B.C.K., de reuzenspoorweg die heel Kongo zal doorkruisen en Elisabethville met Kinshassa moet verbinden, goed vooruit. De brug over de Luabala is voltooid en het spoor ligt reeds tot Kilometer 60. Naar volgens ingenieur Levat - ons verzekerde zal de lijn einde 1925 bruikbaar zijn tot in Kanda-Kanda. (Lomami) In Ruashi, een der grootste en rijkste mijnen van de Union miniere waar ingenieur Soenen van Woesten bestuurder is, ontdekte men onmetelijke blok malachite ofte kopererts- steen. Hij is verschillige meter omtrek en het grootste stuk dat men in dien aard op den we reldbol ooit zag. Men zal hem trachten heelemaal uit te delven, en, als bet onmetelijk gewicht zulks toelaat zol men hem overbrengen naar Elisabeth ville, waar hij moet dienen als pied-de-stal voor een standbeeld van Generaal Wangermee de eerste goeverneur van Katanga. Verleden zondag kwam hier toe, onze streekge nootjulien Vanderbeke van Poperinghe, die met vrouw en kind eene voorspoedige reis maakte en hier heel te vreden aankwam. Hij is nu onder statieoverste van Lumbumbashi. Deze aankomst vermeerdert weer onze kleine Westvlaamsche kolonie, die reeds heel belangrijk aan 't groeien is. Heer Gerard Pattyn van Yperen kwam in Elisabethville aan Vrijdag laatst uit Kiambi, na eene lange reis in Tanganika-Moero distrikt. Henri Logie van Vlamertinghe, die met zijn broe der in Kasai een enge spoorweg aan het maken is voor de Forminiere, meld me dat hij reeds veertig kilometer bruikbare spoorweg oplegde en dat hij voort werkt op den weg naar Chikapa. Al de andere bachtendekuupenaren zijn nogallen in bloeiende gezondheid. Elisabethville, 23 Juli 1924. PAUL MAES. tC. j® 'UT *1 y ..-Ï-V-:' "."Tdgj1 .."P 0 J*; Verleden week gaven wij 't zicht der kerk van Bixschote. Hierboven geven we een zichtje getrokken tijdens indrukwekkende ceremoniën der plechtige wijding. Maandag laatst, door Mgr Waffelaert, Bisschop van Brugge. Nevens Mgr ziet men de ZZ. EE. HH. Kanunniken Vandenberghe en Van der Heeren erachter de E. H Principaal van 't College van Yper, E. H. Karei Devos van Poperinghe, onderpastor te Westvleteren en E. H. Delanote van Proven, onderpastor te Langemarck. Maandag laatst, namen de ceremoniën der kerkwijding heel den voormiddag in. Kort na 8 uur, trok de stoet der geestelijken Z. H. den Bisschop te gemoet, die bijgestaan Heeren, professor in 't groot Seminarie. De ceremóniën, die buiten de kerk ge schieden, zooal de besproeiingen op de muren en 't kerkhof, de processie met de Relikwiën der Martelaren die later in den altaar-steen moeten gemetst worden, konden dank zij het gunstig weder, in al hunne staatsie en plechtigheid gedaan worden. Rond 10 uur, gaat de klok aan 't luiden, 't is teeken dat de geloovigen binnen mogen, om de inzegening van 't altaar bij te wonen, alsmede de solemneele mis die de plechtig heid sluit. Te 12 1/2 uur was alles gedaan. Zijne Excellentie de Heer Minister Van- devyvere, Minister van Ecconomische Zaken, woonde de ceremoniën bijalsmede een groot aantal vooraanstaande persoonlijk heden. Al de Bixschotenaars die het eenigs- zins konden; familieleden en' Vrienden ter dier gelegenheid uitgenoodigd velen van 't omliggende waren de kerk binnengestroomd en 't was door een dikke menigte volk, dat Z. H. de Bisschop, met een heele stoet, de Kmusuuilie'lu^erazi'n vatle.rlüken zesen Te 1 uur, had het Feestmaal plaats, waarbinst de gulhertigste en blijmoedigste stemming heerschte. Z. H. de Bisschop en de Heer Minister Vandevyvere, antwoorden de op de heilwenschen van den E. H. Pastor en den Heer Peene Burgemeester, spraken de meest ernstige en aandoenlijke woorden. Hunne redevoeringen lieten den diepsten indruk. Algemeene en daverende toejuichin gen begroetten de woorden van Z. H. den Bischop, bij welke hij den Minister Vande vyvere als de onvergetelijke weldoener en voornaamste heropbouwer der frontstreek huldigde. Wat een gelukkige dag voor Bixschote Ja, 't was de ware Kerk-mis, die vooi altijd in de dankbare herinnering van 't geloovig volk zal blijven. ten teeken en ten bewijze dat het zaad van hun offer gedijt, en weldra de aardkorst breken zal in overweldigende kracht. ProL Dai-Is suit Wij bedoeler. niet als onze vijanden de Waalsche strijdbroeders, die naast onze jongens liggen begraven. Zij waren de gri-fsch-nders, de verdrukkers nkt, maar slachtoffer in dezelfde verdruk- hing Is wij. Ook bun offer is ors heilig, ons is lieilig al c volksvrijheid, waarvoor de Vla mingen hit eer-'t in het gelid stonden. Dooden en Li-venden, Gesneuvelden en oud-strijde s, nu de hand aan de groote ploeg, en hit blijvende vredeswerk begonnen, op grond van echte vrijheid voor elke volksge meenschap. Dm ruischt over de lindeloos dioeve vlakte Vereman's liefdevolle Vlaanderen waarvan Pater Callewaeit onder den arm van het kruis, in innig godsdiensligen zin spreektVan den oorlog b'ijft Vlaanderen I niets over dan de naaktheid van een kruis, maar in deze naaktheid ligt heel onze hoop. Als Simon van Cyrenen zullen a'-le Vlamin gen het Kruis helpen slepen tot daar waar en kru s altijd gesleept wordtGolgotha en e Verrijzenis. E. Pater Callewaert's aim rijst dan om hoog en zegent in één gebaar de lieve dooden in den schoot van Vlaanderen's grond, de leverden langs den Ijzer geschaard. 's Namiddags had in de Minerva-zaal een openbare vergadering plaats. Natuurlijk kon de proppensv>lle zaal nog niet het 25e ge deelte der ijzer-bedevaarders binnen. D' BERTEN PIL kwam eerst aan het woord,en zette .alle toeboorders aanhet werk r dooden vooit te zeiten het werk voor Vlaanderen's vrijmaking. FILIP DEPILLE- CIJN bi teogde hoe dit nu de-'dag was van het Vlaamsche gewetensonderzoek,het Aller heiligen en Allerzielen van Vlaanderen. De Dooden mogen volle amnestie verleenen, aan allen, die met onrecht en misdaad, hun offer hebben beloond, en tegenover ons die niet alles hebben gedaan wat uit hunnen naam diende verricht te worden. A. HANS vond treffende termen over de gemeenschap van het levende Vlaanderen. WARD HERMANS' rede werd nrt eene stormachtige ovatie begroet. JEROOM LEUR1DAN sluit de vergadering met een herinneringswoord lijk men dat van hem ge woon is. Alsook een oproep om het uitgege ven boek der voorgaande bedevaarten te helpen verspreiden. Vlaanderen heeft op de officieele comedie vanj den onbekende Soldaat pas»end en striemend geantwoord. De vreemdelingen die voortaan 't VI. IJzerfront bezoeken zullen weten wat het Vlaamsche Bloedoffer is geweest. Daarom wai dezen dag een gezegende dag voor 't Vlaamsche Volk 1 S. B. Reeds honderden Vlaminfen kochten h«n N. landeel in den grond t# Dlksmuide aangekocht om er de Vlaamsche zerkjes van Heldenhulde te vergaren. Hebt lezer, al uw plicht gedaan Zooniet, vraag nog heden uw aandeel. Prijs 20 fr. aan het Se- Sb?.'-fttSfchlïï 'HfWSP""' 1C'"- van Herteloo bij zich zelf. O, waarom ben ik zoo verblind en zoo onnoozel geweest Waarom toonde ik me geen baas in mijn gezin. ('tVervolgt.) Opvolger van S. VANDE BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), P O P E R I N OH E MoederOnze Emiet wordt, als hij groot is, treinwachter. Vriendin Hoe weet ge dat Moeder Dat zie ik aan de manier, waarop hij de deuren toeslaat. OnderwijzerPietje, noem mij eens zes dieren die in het hooge Noorden leven. Pietje Vier ijsbeeren en twee zeehonden, meester. Duizenden Vlamingen zijn Zondag, on- jdankshet ellendig regenweer, in bedevaart gegaan naar het Diksmuidsche Doodenveld. In de stad wapperden honderden vaandels, de meeste leeuwenvaandels, en het wriemel de er van volk. per trein of met tal van autobussen opgekomen. Langs de baan uit Roe?selare werd een rij van ongeveer 200 auto's geteld. lp de kerk waar tot de zielelafenis der Vlaamsche gesneuvelden een plechtige mis werd gecelebreerd bleken de beuken, een prachtige ruimte nochtans, dan ook te klein om de toegestroomde Vlamingen te kunnen bevatten. We tellen rond het autaar en langs de pilaren een 200-kleurvolle vaandels. De mis werd door het volk gezongen, en na het Evangelie werd de offerande der Vlaamsche gevallenen gehuldigd door E. P. Leopold, die op hen den tekst uit Joannes Evangelie toepaste: Een grootere liefde heeft nie mand, dan dat hij zijn leven zou geven voor degene dien hij bemint. Wanneer de massa ter kerk uitstroomt, regent het weer bij stroomen. Ondertusschen is heel de Gropfe Markt, met de nieaw ge bouwde huu€n errond omspannen door een driedubbels gordel van auto-camions, auto's, De vrouw had haren man in den hoeden winkel gekregen en nu was zij aan het uit- rujm 10Q ta, kiezen,geneigd om. wegens de kosten, zich maar met het goedkoopste hoedje te vreden X Jndarmen L (kn dereusachtige chry te stellen. Maar eensklaps viel haar oog op gendarmen, dan de reusachtige cl y haar man, die ferm aan het koketteeren wa3 overnacht... dat Blanche in een hotel logeertj mej de winkeldochters. Goed sprak ze den en morgen mee komt. 'winkelknecht aan ik neem den duursten santenkroon van Heldenhulde, dan de Bede- vaartvlag, door twee man gedragen en dan de Vlaamsche Harmonie van Gent, die Hij hoopte dat dit zou Kebeuren. Hij nam h'ó'êd7'Dat zal hem lee'ren"'" treurmarschen speelt, zijnwenschen voor zekemeid. Blanche had - Er volgt een zee, van oud-strijdersvlag- nu een heelen nacht om na te denken. Haar Hier hebt ge uw levensbeschrijving in een gen en leewenvaandels, een indrukwekken- opgewotidenheid zou zakken. Blanche moest nootschelp de, kleurrijke veelzeggende rmssa, die loch begrijpen, dat ze op een verkeerden Geboren verweikomd gekoesterd; ge- boven de koppen prijkt. Veelzeggend ja. wegwas. schreeuwd gevoed gewasschen geleerd ^Daar staan, leuzen op: «Welk nut is er En morgen al vroeg öespced ik weer geliefd geledfen,gWr'f)uiwt3 gercftiwÖ "geweest in 't storten van ons bloed Dat Lavendeau's huis, das zrjl ik teaar zien, zei vergeten, kreunt, op de V. O. S.-vlag van Beythem, I de stervende Vlaamsche soldaat, zich in zijn laatsten levenswil oprichtend, de oogen starend naar het rijzend Vlaamsch ideaal. Een.paar straten door, en daar golft voor ons de vlakte die nog zoo akelig kaal ligt zonder boom bijna. Aan onze linkerhand laten we de minoterie liggen, de hel, van waaruit onze jongens zoo ongenadig wer den bestookt. En nu het slijkland in. Ge zinkt er in tot aan uw knoezels, ge raakt er in vast, dat ge geweld moet zetten om los te komen, ge glijdt uit en ondertusschen gudst de regen Maar er ligt een bekoring in dezen tocht Hier gierde de dood, in de tragische jaren hier over dezen dijk, waarachter onze helden hun levende borstweer hadden opgeworpen Daar rijst het schamele, naakte houten kruis. Er omheen worden de vlaggen ge schaard een voor een, nu ze daar 't hoope staan, ontdekt men hoe talrijk ze zijn. Bloe men en nog eens bloemen bedekken weldra den gewijden grond. De harmonie heft aan Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief Mijn Vlaanderen boven alGeestelijke zangen, te midden een wiegende stilte de gebeden voor de dooden. En de wind doet de vlaggen flapperen, de vlaggen die in hun plooien bergen het Ideaal, het beste, de ziel van onze Yzerjongens. Rond het Yzerkruis bemerken wij ook eene afvaardiging van het Genootschap der Roomsch-Katholieke kunstenaars uit 's Gravenhage, die een reuzenkrans neerleg den met de Nederlandsche kleuren. Dr Daels opent de rij der spreekbeurten. Hij richt zich tot de Vlaamsche gesneuvel de;!. makkers in het lijden, in de patroelje I.J. 3 Sept. WYTSCHAETE, hofstede, eigen dom van M. de Spot. Raming fr. 3S.275,90. YPER, huis van den grafmaker. Raming fr. 1.854,88. 3 Sept. YPER, herstellingswerken der voet paden en straten binnen de kom der gemeente KEMMEL. Raming 199.000 fr. -5 Sept. YPER, heropbouwen van het krank zinnigengesticht voor vrouwen (Heilig Hart), Vlamertingesche steenweg, te YPER. Raming 1914 fr. 684.560,91. 19 Sept. Wederoptrekken van goederenma- gazijnen ter statie BOESINGHE, POELCAPELLE, ZONNEBEKE en PERVYSE. 27 Oogst. Heropbouw te LANGEMARCK van 't Gemeentehuis. Bestek prijs 1914fr. 18.148,65. Laagste aanbod: Helbig en Verthé, Sweveghem 102.600 fr. 27 Oogst. Gemeenteschool te St JULYNS. Bestek 1914 47.208,64. Laagste aanbod Lecluse, Yper, 254.521 fr. 27 Oogst. Herstellingswerken aan de steen wegen te WESTN1EUWKERKE. Raming 247.624,70. Laagste aanbod Mahieu H. Yper, 254.000 fr. In verschillende kerken van Rijssel werden er in den laatsten tijd talrijke dief- lalL-n g- plcegJ door een kerel, die zat af te wachten tot dat de geloovigen naar den Kommuniebank gingen, om dan hunne hand- nabas te robberen. De dief is Vrijdag op heeterdaad betrapt geworden. Het is zekere Henri Bilouez, letterzetter.Hij heeft een heele reeks diefstallen bekend. De cholera-epidemie breidt zich steeds meer uit in Britsch-Ind'e. De districten Gaya, Saran, Monghyr en Patna hebben zwaar onder deze ep demie te lijden. Er zijn thans reeds meer dan 3500 dooden. Tengevolge van de hevige regens heeft er in de buurt van Tokio een vreeselijke aardverschuiving plaats gehad, waardoor een aantal menschen den dood vonden. Men schat het aantal huizen dat overstroomd is op 7500. De regen houdt aan en men vreest dat er nog talrijke slachtoffers zullen bij komen. In Zwitserland heerscht koude. Irf het Berner Oberland ligt reeds op de hoogere punten een flinke laag sneeuw. Te Davos en St Moritz vriest het, te Genève staat de thermometer laag. Te Tupiza, in Bolivië (Zuid-Afrika), is een opslagplaats waar 14 ton dynamiet lag, in de lucht gevlogen. Vijftien personen heb ben bij de vreeselijk ontploffing het leven ingeschoten. Twee treinen zijn tusschen Multac en Lahore, in Indie, op elkaar gebotster zijn meer dan 90 dooden. Het getal gekwetsten bedraagt 102, waarvan 53 gevaarlijk. De kruitfabriek van Maki-Keui, bij San-Stefano in Turkije is dezen morgen gesprongen. Men telt 15 dooden. Oorzaak van de ontploffing vooralsnog onbekend. BEURSKRONIJK Medegedeeld door de Bank TRA NS INTER. Intertropical-Conffna Als bijvoegsel tot onze inlichtingen van verleden week over deze waarde wij verne men dat de winsten 5.400.000 ongev. bedra gen voor het boekjaar 1923. Gezien de groote voorziene werken in ronze kolonie de maatschappij zou zinnens en in het cachot, in het leven, in den dood, 'zijn het kapitaal te brengen van 27 op 45 in de heiligschennis die zelfs uw grieven millioen door het uitgeven van 120.000 niet spaarde. i Maatsohappelilfee aandeelen Be levenden verbroederen met de dooden,103.900 aan de oude aandeeflioudel* zullen

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1