De Kapel Boscb HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poparingh Omstreken. ALLERHEILIGEN ALLERZIELEN Apotheek Frans Van de Plas TRANSINTER 21* Jaar. 44 GEDACHTEN. Ëondag1 2* November 1924.. 15 CJenti©m@n DUUR LEVEN. Roppe noemde zijn adres. Echten goedkoop, bijweerde hij. Oud «/oor de Gezondheid onzer Kinderen. Politiek Overzicht. De Gentsche Hoogeschool. t MAURI TS GHESQUIERE In 't Buitenland. Hier qd Daar. A&öMaugffprijis per jaar laSted fr «.SO In Beigia 8.50 MmUnd 13 00 Saassa-Tasfsste, Drukk^rSl, Papierhandel, 15,Gchai mi, POPERl&fHE TeSefoor itr 9. Poitoheojfsksaiaj V 1557S. PRg^S BERIIBTff, fEMIBPIKEI, lens inkssshing 0.60 ctn per rege!. a en 3 inl o.So ct" YOffilSSEI, l So ir. per regel, RSUWKRICHTEI, 5 fr. voor 10 reg Herhaalde Afinoncan pi'ijjes op murretf: Alle annoncen n vooraf te beta! em en moeten voorden v rijd ao jnozzohdb» worden. Kleine berichten tegen den vfcodaq noen. De drang naar genot brengt hij iedereen, de koppen op hol. Daarin vooral kan men best den invloed van Christus en de onmacht van het hei dendom tasten. Waar cinemas en danszalen vol loopen, daar staan de kerken leegwaar de ker ken vol zitten, is het niet noodig cinemas en dans zalen op te bouwen. Ons Geloof. Om de samenleving en den inensch te verbete ren, is het noodig de gedachten te veranderen. Mor. Tissier. Men wil den mensch gelukkig maken op aarde. Op aarde is enkel lijden en gebrek. En zoo be driegt men den mensch, en drijft men hem tot wanhoop. V. HUOO. Het oude woord geldt heden nog Men krijgt geen voordeel met bedrog Ten hemel heden 't oog, het herte meest gewend, En 't jubellied aanhoord in koor daar aangestemd, Ontvoerd en meegesleept door Patmos'eedlen Ziener Daar rijst de heilige stad voor de oogen van Gods diener, Doorschijnend als kristaal, ommuurd met Jaspissteen, En rijk en grootsch, en van geen sterv'iing te betrêen. Haar tempel is de Heer. Niets onreirs gaat daar binnen, Noch alwie gruweldaad of leugen mocht verzinnen Allen die zonder vlek door 't Lam verzegeld zijn, Den palmtak in de hand, getooid met linnen fijn, Bezingen er Gods lof en zijne heerlijkheden. 't Zijn scharen zonder tal, die 't zelfde kwaad bestreden, Dit alle stam en volk, uit ieder land en taal, Eendrachtig in den strijd, nu ééns in zegepraal. Vereend hernemen zij, met volle borst en longen, Het hemelsch hoogelied door Cherubs voorgezongen, En wuiven met den palm, en knielen biddend neer, Door alle eeuwen heen, het Lam en God ter eer. O Broeders, Zusters lief, wilt onzer daar gedenken De booze zoekt alom van 't goed ons af te wenken En tegen zijn bedrog wie blijft er ooit bestand, Als hem geen hulp gewordt uit 't eeuwig vaderland (Bezoek aan 't kerkhof.) Ontbladerd staan de hoornen Langsheen den weg geschaard, Als stomme grafbewakers, Te wijzen hemelwaard. Gevallen is hun tooisel, Vertreden inct don voot Zoo eindigt aardsche weelde, En die haar loven doet. Eén schat blijft slechts nadezen Het goed alhier gedaan 't Is 't wereldsch stof ontvlogen, Bij God reeds vóórgegaan. Het vruchtbaar zaad gelijkend, Dat diep in de aarde sterft, En voller schenkt het leven, Als het den dood beërft Zoo liggen daar de christ'nen In rijen tegeneen, Gedoken door de zode, Den blik ten hemel heen. Zij stierven om te leven, Dat liefdevol de zijnen In de armen houdt omkneld. -» 't Zijn vrienden, naastbestaanden, 't Zijn ouders teerbemind, Spijts tranen wreed onstolen O dood, gij slaat toch blind O Kruisbeeld hoog verheven In 't stille doodenveld Zij rusten in uw schaduw Van al het aardsch geweld Spreid wijd uw armen open, Ontvang hen in gena Laat geen van ons ontbreken In 't eeuwig rijk hierna. Ja, 't leven is duur en dat ondervinden vooral zij die het moeten zien te schikken met het bedrag van hun tractementje, en die geenszins de middelen bijderhand hebben om zich te ontlasten ten koste van andere men- schen. Moet een nijveraar zijn waren duur der betaen, hij slaat den prijs zijner voortbrengselen op in evenredigheid, 't Is hetzelfde bij de handelaars, bij de winkeliers. Doch gelijk we zegden, de menschen die van een daghuur moeten leven of van een zin, niet g nS(jmirte, ondervinden zij ,tiigen d"U den ^rstenlast' daarvan ook oen utie1'" raddraaiers uit dien toestand Dat po ff te slaan, moet wel niemand profijt immers, voor velen is polifiek verbaTe kunst moeilijkheden uit te buiten, etüer zich eenigszins in te spannen om ze c verhelpen. En onder die velen staan de socialisten in de eerste rangen. En, bij 't uitbreken van moeilijkheden zijn hun - de socialisten - alle middelen welkom, de oneerlijkste bij voorkeur. Ook de domste. Dit toonden wij, een paar weken geleden nog aan, naar aanleiding van een rood plak kaat, uitgehangen om lieden te verschalken die niet gewoon zijn te redeneeren, en, bij gevolg, geen steek verder zien dan het tiptje van hun onnoozelen neus. Thans kost het brood duurder dan in den tijd toen de socialist Wauters minister was dus... bijgevolg... kiest voor de socialisten zoo luidt ongeveer de inhoud van dien plakbrief, vrij van zegel. En dat heeten ze nagels met koppen Maar ieder nadenkende arbeider ant woordt flauwe moppen Want 't zijn niet Belgische of andere mini sters die in twee of drij werelddeelen den Graanoogst deden mislukken, zoodat heel uropa afhangt van de willekeur {Ier Ver- eenigde Staten misschien het eenige land waar de oogst bevredigend was, en dat, bij gevolg, op dit oogenblik de voorraadschuur is van een menigte gewesten. En 't onvermijdelijk gevolg Dat de wet van vraag en aanbod zich in al hare streng heid doet gelden voorraad schaarsch, vraag overweldigend groot, prijzen stijgen in even redigheid. Aan die wet kan geen enkele minister iets verhelpen, hij heete nu Theunis of Wauters, of Herriot ja, ook Herriot kan in Frankrijk niet beletten dat het leven ook daar veel duurder is dan een jaar of drij, vier geleden, ofschoon die Herriot een radi caal is, die regeert met den steun der socia listen, en naar de gewone methode der socialisten. Zeker, toen Wauters minister was, kostte Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 38 ROMAN door A. II/* ft:» In een logement, er is er maar een, ge kunt dus niet missen. En blijft Lavendeau nog morgen te Brugge Ja, dat kan ik u verzekeren. Hij gelooft dat hij bij mij gelukt Is, maar dat zal hem leelijk tegenvallen, mijnheer van Herteloo. Ge zult nu toch zeker niet naar hem toe gaan, om hem te vertellen, dat ik alles weet eu zoo nog eens wat te verdienen. Mijnheer van Herteloo, ik heb het toch niet verdiend, zoo dooru beleedigd te worden, Ge hebt Lavendeau wel bij den neus genomen, om mij honderd frank af te snoe pen... Ge zijt zoo min defectief als ik. Ja, ik ben een man van zaken en doorzie zulke dingen... Hoor ik stel u op u hoede. Zoo ge me bedriegt, dan sleur ik u voor de politie, want dan konkelt ge met den bedrieger mee. 't Is niet schoon... Tut, tut, doe u voor mij niet anders voor dan ge zijt. En ge hebt thans uw geld. Ik moet mijn tijd gebruiken. Als mijnheer soms oudheden noodig heeft... het brood minder dan ten huidigen dage. Vooreerst, toen stond het graan, dat hier uit Amerika en elders werd ingevoerd, ook aan lageren prijs. Vervolgens, heer Wauters, gelijk alwie aan socialistische politiek doet, speculeerde op oogverblinding want hij verkocht het graan en het meel, door 't Gou vernement ingevoerd, beneden den inkoop prijs, en boekte de ontzagelijke geldelijke verliezen uit dien hoofde op de rekening van 't Land, 't is te zeggen, op de rekening van Jan en alleman. Dit beduidtde enkele cen- timen die den verbruiker aan den officieel vastgestelden broodprijs profiteerde, moest uuo»"',6ui"u auUv.iL. *Vant de verliezen, door 't Lana geieoén tengevolge der broodpolitiek van miaister Wauters, deden Belgid's schuld op zear ge vaarlijke wijze stijgen, en, wat erger is, de belastingen welke wij te voldoon hebben, dienen nog maar om de interesten te betalen der kapitalen, welke heer Wauters ophaalde om 's Lands verliezen op graan en meej tedek- ken die kapitalen zelf worden nieL ngekort die maken eeu deel uit van de som milliarde; welke onze nationale schuld uitbeeldt, schuld welke het groote, zooniet het eenige beletsel is tot het weer in waarde stijgen van onzen frank, tot het vermeerderen van de koop- waarde van onzen frank. Zoodaf de duurte van heden voor een ruim gedeelte te wijten is aan de onvoorzich tige, aan de oogenverbllndingspolitiek van den gewezen minister Wauters. En dat zijn geen moppen, dat zijn, in den echten zin des woords, nagels met koppen. Hebben de socialisten, door hun onver standige politiek toen zij het Departement van Bevoorrading in handen hielden, groo- taiijks schuld aan den moeilijken toestand van heden, inzake levensduurte, nooit be proefden zij naderhand een poging om de gevolgen van hun misslagen te verzachten. Heel 't land door bezitten zij groote brood fabrieken, warenhuizen, winkeis van allen aard. Die broodfabrieken leveren aan den hoogsten prijs, die winkels verkoopen geen centiem voordeeliger dan de geringste klein handelaar. Nochtans, de minst ontwikkelde werkman kan bewijzen dat bedoelde brood fabrieken en roode coöperatieven in staat zijn veel goedkooper te leveren dan ze doen, concurrentie in 't leven te roepen, wat de prijzen, in 't algemeen, naar omlaag zou drukken ten profijte der bevolking. Maar, neen, dat doen ze niet. Ze werken er op, de socialitische bakkerijen en winkels, om de verbruiksprijzen zoo hoog mogelijk te houden, om den duren tijd te bestendigen. En daaraan kan met de genegenheid toet sen der socialisten voor het volk dat ze schijnheilig beklagen en gewetenloos trach ten op te ruien, en tevens de onoprechtheid, de onvruchtbaarheid hunner politiek. heden behooren bij zuik een prachtig kasteel als dit, mijnheer van Herteloo fleemde hij. Of juweelen voor mevrouw en de juffers... Ga nu heen 1 drong de rentenier aan. Roppe aarzelde niet meer. Die hoppeboer zag er juist naar uit, om iemand die hem hinderde, bij den kraag te grijpen en onzacht aan de deur te zetten. Van Herteloo ging bij zijn vrouw. Hij ver telde haar, wat-hij te weten was gekomen. Ik ga Blanche terug halen, zei hij. Maar wees nu toch verstandig 1 riep de echtgenoofe uit. Handel niet overijld 1 Blanche kan zoo niet terug keeren. Die Brug- sche koopman kan alles rond strooien. En we hebben een schandaal. Laat Blanche gin der trouwen met Lavendeau. Dan is haar eer gedekt. Ze blijft dan nog een tijdje afwezig. Ha, vervlekt, gij denkt weer aan den praat der menschen, maar ik peins aan mijn arm, verblind kind 1 sprak de vader. Haar laten trouwen met een bedrieger, een sloe ber... Ha, gevoelt ge dan niet wat ge vraagt. Ze ziet hem gaarne. Frederik heeft toch maar een gebrek... hij is arm. Wij zijn rijk. We kunnende kinderen helpen. Maar een gebrek 1 Ge zoudt iemand uit zijn vel doen springen. Een gebrek, als hij alleen uit 't kot gebleven is door hulp van anderen, als hij niet anders doet dan ons bedriegen. Maar ikspreek niet verder 1 Blan che komt hier en als ik den sloeber nog op 't kasteel zie, sla ik hem denkopin. Vervlekt met u is er niet te klappen. Van Herte'oo liep heen. In den gang nam hij jas en hoed. Tot den koetsier beval hij Inspannen en met bet rijtuig naar 't Kapellehof komen. Op 31511 Oogst laatsteden, hield de Ver- eenigingvoor Kindergeneeskunde bestaan de in het Verbond der Vlaamscbe Geneesheeren hare zomervergadering aan het strand, namelijk te Oostende. Vele geneesheeren waren er tegenwoordig, allen overtuigd dat zulke vergaderingen noodig zijn om hun op de hoogte te houden der hedendaagsche wetenschap opdat de gansche gemeenschap er het meeste nut zou uittrekken. Onder de voordrachten daar gehouden, zien we in het Vlaamsch Geneeskundig Tijdschrift dat Dr Brutsaert, voorzitter van den Provincieraad, eene merkwaardige voordracht uitsprak over Kindergeneeskun de. We geven er hier een uittreksel van, dat we te lezen krijgen in het gemeld tijdschrift, nummer van October 1924, omdat we over tuigd zijn dat vele ouders, die de gezondheid en het geluk hunner kinders beoogen er nut zullen kunnen uittrekken, mits het aan dachtig te lezen De gezondheidsinrichtingen voorkinderen aan zee, in den beginne zoo bescheiden en beperkt, hebben zich machtig ontwikkeld en alzoo een maatschappelijke beteekenis ver worven als middel om volkskwalen zooals tuberculose en scrofulose te bekampen. Behting zegde dat de tering der volwas senen slechts de laatste strophe is van een lied dat aan de wieg begon. Meer en meer dat die waarheid mèer en meer doordringé evenals deze dat die gezondheidsinrichtingen aan het strand tot bestrijden der tering, een der beste werkdadigste middelen zijn, niet alleen omdat zit in menig geval, namelijk bij beendertuberculose, onbetwistbaar genezing bewerken, maar ook omdat zij de jonge ge slachten vóórbehoeden tegen de schrikkelijke longtering. Mocht de kranke en behoeftige jeugd de weldaad eener zeekuur genieten, dan zou de tering in de kiem verstikken en dan zou men voor de teringlijders geen pa leizen meer moeten bouwen. Deze gedachte moeten wij trachten te verspreiden en diep in der menschen geest prenten, dat een doelmatige bestrijding der teri >.g met de kinderjaren moet beginnen, omdat in die jaren de besmetting de jeugd aangrijpt.En als wij dan erop gewezen zullen hebben dat e#n verblijf aan het strand het beste middel is om die'beginnende besmet ting uit te dooven dan zullen we waarlijk schoon sociaal werk verricht hebben. Het is toch een aandoenlijk treffend schouwspel ieder jaar de afgematte verweekte en verbleekte kinderen van de grootstad-be volking, arm en rijk, inde eene of de andere colonie aan de zee te zien samenstroomen, en ze daar als als bij tooverslag te zien op frisschen en verkloeken, vol speel- en levens lust. En dat schouwspel moet bij allen die iets ï.u«wr Usjii tnrcnoch dOCll opwellen voor alle kinderen wiens lichame lijke gezondneid gevaar loopt, aan zee een unterstand te laten bouwen tegen de ziektekiemen Het Vlaamsch G neeskundig Tijd schrift voegt erbij Een belangrijke bp spreking volgt deze h l toeg' juichte lezingen; bij algem n nheid van stemmen, wordt vol gend besluit goedgekeurd De Vereeniging voor Kindergeneeskun de te Oostende op 3! Augustus vergaderd, drukt den wensch uit, dat met de hulp van de Provincies, aan de kust, verpleeghuizen voor de zwakke kinderen rechtstreeks of onrechtstreeks door tering bedreigd, zouden ingericht worden, en grlast zijn bestuur met het bekendmaken van dezen wensch. Het doel dier inrichting ware meestde ziekelijke kinders van onvermogende gezin nen een verblijf aan zee te bezorgen om ze van de vreeselijke teringziekle te behoeden of te g( nezen. Mocht Dr Brutsaert in zijn edel werk ge lukken Gevsa- toestand Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), POPERiMOHE Uit het verslag, over den toestand der Gentsche Hoogeschool, blijkt dat er verleden jaar, 1521 studenten ingeschreven waren, waaronder 426 vreemdelingen. Een derde der onkosten, die ons land doet aan die half en half Hoogeschool, komt te goed aan vreemden. Onder die vreemden waren er twee Duitschers. Vlaamsche jongens, die tijdens den oorlog te Gent studeerden, werden onverbiddelijk geweerd. De Duitschers mogen nu vrij komen studeeren Er zijn donkere volken aan den politieken gezichteinder van ons land. Zullen wij een Minister-crisis hebben Zullen de Kamers ontbonden worden en zullen de verkiezing vroeger dan in Mei plaats hebben. Niet het vrouwenstemrccht, maar wel de zooveel besproken lc mregeling is oorzaak van dien orzekeren toestand. Zöo staan de zaken. M. Theunis heeft 150 millioen frank meer ontvangen van belastin gen dan hij eerst berekend had. Maar de loonbatema vraagtSOOmillioen frank zoo.lat er 150 millioen te kort voor zijn. En de groote vraag is nu, waar men die 150 millioen frank zal halen. M. Theunis heefthet middel rap gevonden en hij stelt voor nieuwe belastingen. Maar de Katholieks n, een gedeelte ervan in alle geval, willen op den vooravond der verkiezingen geene nieuwe lasten stemmen. M. Theunis wil het verbeteren der loonen verbinden aan het stemmen der nieuwe belastingen. In ieder geval, men zal de heropening der Kamer moeten afwachten. Mogelijks zal de Regeering een ander middel vinden om aan die 150 millioen frark te geraken' zooniet.... 't zal er stuiven. Nationaal Syndicaat en LoonactiT Het Nationaal Syndicaat doet wederom van zich spreken. Het heeft eens te meer ge toond dat het niets is dan een wapen in de handen der Socialisten. Het zal er niet veel eer van halen. werkte zonder dat'ciè' 'Sy'n'aicMën" gekend waren. En zulks is te betreuren. Ook werd daartegen protest aangeteekend door het Christen Syndicaat. Minister Neujean beloofde echter dat al de organisatië n het loonvoorstel zouden ontvangen, en dat vooraleer dit toe te pas sen, de noodige besprekingen zouden ge voerd worden. Minister Neujean heeft woord gehouden. Op 4 October werden de loonroosters mede gedeeld en op 16 October werden de ver- eenigingen uitgenoodigd tot bespreking. Wat is op die vergadering gebeurd De afgevaardigden van het Nationaal Syndicaat zijn de vergadering ontvlucht nadat ze zoo onbehendig mogelijk hunne eischen hadden bekend gemaakt. De ont vluchting dezer afgevaardigden ging zoo blik semsnel dat de andere aanwezigen den tijd niet hadden tusschen te komen. En nochtans de Minister had beloofd nota le nemen van de opmerkingen die zouden gemaakt worden. Waarom kon het Nationaal Syndicaat de wenscheti der andere groepen niet aanhoo- ren en dan steunen wat dichtst bij zijne wenschen ktfam Waarom koa het samen met het Christen Syndicaat de belangen der werklieden en der lagere bedienden niet ver dedigen en trachten ze te doen zegepralen 1 Waarom? Wel eenvoudig omdat het N. kaarf ?er S°cia'is" werkgevers en werknemers~voo'r u^o ?.n. .er ten breekspel is. Nu dat er goed werk kon verricht worden ten voordeele van het over groot deel der agenten, nu zijn de mannen van het Nationaal Syndicaat gaan loopen. Deze handelwijze zal nog veel meer dan zijne aansluiting bij de Socialistische partij de oogen der werkers openen en hun het bewijs leveren dat er slechts ééne organisa tie is welke in het strijdperk staat ten voordeele der agenten. Het Christen Syndi caat alleen is geroepen om de belangen en het welzijn van den aibeidenden stand te verdedigen. Daarom is het noodig dat aiie zelfbewuste werklieden, bedienden en beambten plaats nemen in het Kristen Syndicaat. De reds van M. Segers Op de vergadering der Katholieke Kringen heeft Staatsminister M. Segers eene rede uit gesproken waarbij hij de Katholieken aange zet heeft onverwijld den kiesstrijd voor te bereiden. Hij steunt er vooral op dat er een heid en nogeens eenheid moet zijn in de Ka tholieke rangen maar hij is min klaar waar hij zegt waarop die eenheid moet rusten. De groote hoofdkwestie is de verdediging van de belangen der H. Kerk, dat valt buiten twijfel niet één Katholiek die zulks niet aanneemt. De nationale eenheid maakt ook deel van het Katholiek programma. M. Segers houdt veel van vrije kwesties. Hij heeft er eene geheele collectie het talen vraagstuk, de militaire kwestie, de maat schappelijke kwesties. Al deze kwesties geven stof tot onderhandelingen en een terrein van overeenkomst moet gevonden worden. Het is toch jammer dat de Katholieke Kringen geen voorbeeld genomen hebben op de Christene Werklieden en al die moeilijk heden eens flink aangepakt hebben, om uit den doolhof te geraken waarin wij gesukkeld zijn. Er is goeden wil genoeg maar er moet ook durf zijn om het beest eens flink "bij de hoornen te vatten. M. Segers wil van geene lasten hooren en meent dat daar zonder ook voldoening kan geschonken worden aan het Staatspersoneel. Frans van Waveren zou hem wel verge zellen naar Holland. Gelukkig had hij toch dien trouwen vriend. Hot Wederzien. Blanche zat weer te weenen op haar ka mer. Neen, de angst liet haar niet los Vader moest toch eens gelijk hebben... en Frederik een bedrieger zijn Ze wilde die gedachte verdrijven, maar telkens drong ze zich op. En zoo veel uit haar herinneringen kwam Blanche nu ver dacht voor. De waardin bracht het middageten boven. Weer geschreid vroeg.ze. Och ja. Om uw ziekte Maar ge wandelt niet en hoe kunt ge dan sterker worden Ge hebt heel den voormiddag hier gezeten. En zulk goed weer zijn 1 Ik had geen lust, om uit te gaan. Ge moet er u toe dwingen, madam. En smakelijk eten. Dan keert ge weer gezond naar huis terug. De Kadzansche lucht is als medicijn. Deden ze hier maar wat meer om de badplaats te exploiteeren, ge zoudt de menschen zien toestroomen. Maar we wor den door boeren bestuurd en die hebben daar geen erg in. We moeten mannen aan 't hoofd hebben als te Knokke en Heist I Ha, wat is het daar van jaar tot jaar veranderd. En wij hebben zoo'n breed strand en zulke prachtige duinen. En de lucht dan. Maar ge rnoogt jrw eten niet laten koud worden. Smakelijk I Blanche was weer alleen. Ha, die bazin moest eens alles weten, hoe zou ze de ma- flam verachten Ze joeg me buiten, bedacht Blanche. O, waarom handelde ik zoo overijld Als Frederik me eens bedroog De angst deed haar huiveren. Het meisje gebruikte weinig van het middagmaal. Ze had geen eetlust. O, kwam Frederik maar terug en konden ze dan huwen In den namiddag ging Blanche toch wan delen. Maar de aanblik der zee kalmeerde haar niet. Heviger werd de angst, nu Blan che nog meer nadacht over haar toestand... Ze voelde het, hoe lichtzinnig, ja, hoe min ze gehandeld had. Moest men zoo iets vertellen van een arm meisje ze zou er met verachting over ge sproken hebben. En zij was nu Blanche van Herteloo, die tot den hoogen stand wilde behooren, die voornaam deed, lessen had genomen in wellevendheid en in de Fransche taal. Maar was ik dan verblind vroeg Blanche zich zelve af. Zelfs Frederik zei, dat ik naar huis moest weer keeren. En ik dwong hem met mij mee te gaan. Of meende hij dat niet Was het dan allemaal bedrog Telkens keerde Blanehe tot dfe vraag terug... Vroeg viel de avond. En als de schemer daalde, werd Blanehe nog somberder. De nacht benauwde haar steeds. Blanehe keerde naar Kadzand terug. Het kerktorentje hulde zich stil in 't donker. Hier en daar pinkte een lichtje in de rij der kieine lage huizen. Kinderen speelden nog buiten. Uit de smidse viel een lichtschijn. Kalm en vredig leven. Maar moesten ze alles van mij weten, De verkiezing in Amerika Behalve de verkiezingen in Engeland en deze van 7 December in Duilschland wordt er ook in Amerika een verbitterde verkie zingsstrijd gevoerd. Hier echter gaat het voor het President schap, dat op 4 November zal worden toegewezen. Mac Adoo, de Democraat, schoonzoon van wijlen President Wilson zou verklaard hebben een verbond te sluiten met Lafolette, de Radicaal. Een dergelijk verbond zou de nederlaag van de huidige President M. Coolidge tot gevolg hebben. Lafolette wil eene politiek voeren van vrede voor allen en door allen. Hij stelt de geheime diplomatie en de oorlogs-profiteerders verantwoordelijk voor den laatsten oorlog. Hij wil niet dat het hoofdbestuur van een land het volk voor een voldongen feit kan stellen en aan de grens van een oorlog kan brengen waaraan niets meer te doen is. De oorlogsprofiteerders zijn niet alleen de fabrikanten van materiaal mnar ook de ban kiers die door het stelsel van leening op lang termijn het volk en den Staat uitzuigen. Hij is tegen alle aanhechting en voor de samenwerking onder de naties om te ontwa penen. Lafolette noemt het verdrag van Versailie een instrument in de handen van kapitalisten en petroleum-monopolisten die met de macht van het goud hulpelooze vol ken zoeken te worgen. De Engelsche kiesstrijd. ugci. Saai luooonvn uiiv groote partijen de Werkerspartij of Labour, de Conservatieven en de Liberalen. In de laatste kiesstrijd, verleden jaar streed ieder partij elk voor zich en scherp tegijn elkander. Zoo is de Labour gelukt 70 zetels te win nen dank aan die driehoekskie zingen. Ditmaal gaat het zoo niet. Er bestaat wel geen officieel samenwerken van conservatie ven met liberalen, maar toch doen deze hun best om alle beide zooveel mogelijk de La bour te bestrijden en tegen den werkers kandidaat slecht één tegenstrever te plaat sen, hetzij een conservatieve hetzij een liberale volgens de gedachte der streek. Zoo meenen zij al de stemmen op één naam te vereenigen en den Labour-kandi- daat te kloppen. Door deze handelwijze der anti-Labour partijen is de toestand der Werkers in gee- nen deele gunstig en bestaat er ook voor hen maar weinig hoop aan eene meerderheid te geraken. Men beweert zelfs dat Mac Donald gevaar loopt niet herkozen te zullen worden. Liberale Syndikaten Liberaal en Syndikaat, dat zijn nu eens twee woorden die tegen elkaar vechten als water en vuur. Zoo geplaatst klinken die woorden vreemd, ongehoord, ontzettend, bespottelijk. demokratie, reactie, alleenheerschappij der patroons, dwang, streving naar verlaging der loonen, verlenging der werkdagen, onbeperkte uitbuiting der arbeiders. En op godsdienstig gebied gewetens dwang,schoolstrijd en godsdienstvervolging. Syndicalisme integendeel beteekent ver eeniging van werklieden om eene macht te vormen, voor het veroveren van een behoor lijk loon, een normale werkdag, meezeggen- schap in het vaststellen der werkvoorwaar- den, enz. Welnu, juist de Liberalen die tegen dit alles zijn, die hardnekkig bekampers en aartsvijanden zijn van het syndikaal pro gramma, zij stichten nu liberale syndikaten. Door drukking en dwang vinden zij, jammer genoeg, arbeiders die zich verlagen mede plichtige ie zijn in het dwarsboomen hunner eigene werkbroeders. De liberale syndikaten treden op in den strijd tegen de vakbeweging en staan aan de zijde der patroons tegen de belangen der arbeiders. De liberale vakbonden ontstaan op die plaatsen waar de liberale partij in den per soon van een werkgever nog een vurigen aanhanger vindt of waar verschillige liberale patroons daarmede pogen de stervende libe rale partij nog wat leven bij te zetten. Die menschen gebruiken dan nog liefst de middelen die vroeger door de Liberalen zoo geliefkoosd werden dwang, broodroof, stel sel van bevoordeeling, enz. De economische kant van de liberale syndikaten is maar een middel. De politieke kant is het bijzonderste doel. Nu moeten die liberale heeren visschen naar middeltjes om toch nog schoorvoetend in Kamer of Senaat binnen te geraken. Zi; trachten* in te werken op het geweten en de politieke overtuiging hunner werklieden en zij droomen dat deze in kiezingstijd hunne stem zullen geven aan de Liberalen, aan de vijanden der demokratle. Maar droomen is bedrog. Die liberale syndicale vogels, en gelukkig- lijk er zijn er niet veel, vliegen meest rond te Kortrijk en omliggende. Guido. De Spanjaards kunnen het in Marokko niet langer uithouden en zijn gedwongen heele gebieden te ontruimen. Dit is vooral in 't Westen het geval. Een officieel bericht zegt, dat de ontruiming in normale voor waarden gebeurt, dat men verscheidene stellingen heeft kunnen bevoorraden en dat deS- aansche verliezen gering ziin.Dedoears van Beni-Gerfet, worden geplunderd en in brand gestoken, en de bevolking heeft de vlucht genomen. Op de Zweedsche kust der Baltische Zee hebben uiterst geweldige sneeuwstor- rru ii gewoed. Verscheidene booten zijn ver gaan en, onder hen de stoomer Fykgia, 2.500 ton, wiens bemanning uit 20 koppen bestaande, naar den kelder gegaan is. hel ongeiUKIllg siacniujjer ijir, uui vene- dene week verongelukte, al spelend met zijn schoolkamaraadjesop het terrein van den D. V. G. in de Meessenstraat. M. Kelty, zijn echtgenoote en hun 5-jarig nichtje deden een uitstaptje in auto door de bergen in Californie toen het rijtuig eensklaps kantelde en in een diepte van 300 meter stortte. M. Kelty werd op den slag gedood, maar gedurende drie dagen bleven Mevr. Kelty en haar nichtje in de bergkloof liggen. Daar Mevr. Kelty vreesde dat het kindje van honger zoo omkomen, hield zij een wonde, die zij aan den arm had, open en beval het kind haar bloed te drinken. Men hoopt de twee teruggevonden slacht offers te redden. TeHuelva (Spanje) had een schrikkelijk auto-ongeval plaats. Een autobus, die de vervoerdienst doet in verscheidene dorpen van de omgeving, reed met geweld tegen de borstwering van de brug van Campilloles en kwam vervolgens in het water terecht. Vijf reizigers zijn verdronken achttien anderen geraakten, met min of meer ernstige verwondingen, op het droge. Te Roncq in Fransch-Noorden gebeur- -.«oooolijLc ongolwli. Eon blinde doch ter van het gezin Clement Bouche, 27 jaar oud, was alleen in de keuken en riep plotse ling om hulp. De moeder kwam van de bo venkamer toegeloopen en vond hare dochter met de kleeren in laaiende vlam. Beide vrouwen huilden om hulp en de moeder trachtte de brandende kleeren af te rukken. Hare kleederen vatten ook vuur en toen ge- buurlieden de vrouwen ter hulp kwamen waren ze reeds vreeselijk verbrand. Van het meisje waren sommige lichaamsdeelen ver koold en van de moeder die ook afzichtelijk verbrand was over gansch het lichaam, was het vleesch van de handen afgebrand. Geen zorgen konden nog baten en de beide slachtoffers zijn 's anderendaags in de vreeselijkste pijnen overleden. In de fabriek Demarcq, te Roebaais is Vrijdag brand ontstaan. Het vuur nam blik semsnel eene groote uitbreiding. Het werk volk ontvluchtte het gebouw en op een kwartier stond gansch de fabriek In brand. Een aantal kinderen van fabriekwerksters waren in een gebouw onder toezicht van eene bewaakster. Deze deed onmenscheiijke pogingen om al de kinderen te redden. Toen zij, te midden de vlammen reeds, poogde de twee laatste kipderen te redden, stortte het gebouw ineen en de heldin met de twee on gelukkige kleinen verloor er het leven bij. 't Was middernacht vooraleer men de gansch verkoolde lijken ontdekte. Eon sukkwlaartje, Wat zijn er toch arme sukkelaartjes onder de roode leiders 1 Wij vernemen dat een hunner, die in de provincie Henegouw aan het volksred den meedoet, benoemd is tot algemeen be stuurder eener socialistische kooperatief. Dat postje brengt het dutsken 20.000 balle- kens per jaar in den zak. Hij is dan nog sckretaris van het rood arrondissementsver- bond 12.000 patatjes volksvertegenwoor diger 12.000 ditoburgemeester zijner gemeente: 1.500 dito. Alles te za men 45.500 frankskens. We vragen ons af hoe dat sukkelaartje er toe komt de twee eindjes aaneen te knoopen Hieronder een'lijstje van opgeeischte goede ren tijdens de bezetting in Duitschland van af den wapenstilstand tot op 31 December 1923. Werden opgeeischt 25.999 tapijten voor salons en eetkamers. 19.784 voetmatten. 23.500 spiegels. 420 kinderwiegen. 556 kinderstoelen. 224.034 servetten. 14.688 koffieserviezen. 8.222 theeserviezen. 12.648 eetserviezen. 104.233 dessertborden. 12.283 koffielepels. 4.400 zilveren koffielepels. 135.673 waterglazen. 76.926 bierglazen. 69.822glazen voorrooden wijn. 182.983 glazen voor witten wijn. 27.900 glazen voor Porto-wijn. 74.044 gla zen voor champagne. 119.661 likeurglazen. Laten we met ons nuchter verstand een oogenblik over dit lijstje nadenken. Wij achten het overbodig te kommenteeren. De Broodprijs. Ongeluksprofeten beweren dat de bloem weldra 180 tot 200 fr. zal betaald worden. Dit schijnt echter ver keerd. Personen, die op de hoogte zijn van den graanhandel, verzekeren dat de prijs- verhooging slechts van tijdelijken aard is. Tengevolge van het mislukken van den graanoogst in Duitschland en Frankrijk, werden aanzienlijke hoeveelheden van de voor Nederland en Belgie bestemde voorra den, opgekocht. Eer het drie weken verder is, zal er echter opnieuw Amerikaansch graan te Antwerpen en Rotterdam aanko men. zoodat de broodprijs dan onvermijde lijk moet dalen. Laten wij hopen dat deze gunstige voor spelling zich moge verwezenlijken. Libaralismus. Louis Veuillot zag verre vooruit in de toekomst, toen hij, een goede 70 jaar geleden, ten dage dat het liberalisme in vollen bloeitijd verkeerde, deze profetie neerpende De wereld zal socialistisch zijn of Chris ten, ze zal niet liberaal zijn. Delft het libera lisme niet het onderspit voor het katholicis me, dat zijn negatie is, dan zal het vallen voor het socialisme, dat zijn gevolg is, in 't eene als in het andere geval, de profeten zullen gelijk halen die zoo aanmatigend wa ren te zeggen dat de wereld niet ontsnap pen zou aan de wetten van Jezus-Christus, noch ze schenken zou zonder gevaar. Daardoor wordt het liberalisme uitgescha keld, en blijft er nog enkel deze keuze over ofwel Christen, ofwel socialistisch I Tusschen die twee strekkingen zal het volk uitspraak doen, en daar kan noch heer Franck, noch welke liberaal ook iets aan verhelpen. Roesolaere-Zeohaven. Bij ministerieel besluit worden de plannen goed gekeurd van de onteigeningen die te Roese- laere moeten gedaan worden op het grond gebied der stad voor het graven der vaart naar de zee. BA* OCT* POöSt PAVOftïaaSt LB8 TEAKSACTJOMS IMTKB*A?&9MAJLM SAKS TOT BSVCM-CtRltee VAM INTEhNATtOWAUC KAKOCLUAXKM M M AJ-L.K liiLAEUKVJ£RRiCHTiK<3KM AAM D3 BESTS VOORWAARD» OELDBELEOOINO op licht, op kort es lang tcrwija HEüif muüTEn m Mm. imfdëfs - talies* - mm AO ENTSCHAPPEN l Poporlnghe, Or. Markt, 28. tel. 89-90 Vaurns. Ooststraat. 84, telefoon 18 EetocskroaJï, Toerkoenjextr. 109, tel. 179 Dixmude, Wylgtndjk, telefoon 44 Westoctm eaOml. ROOSMttMKM Loo Hawwmn Bjjkaatorm NIEUW POORT, PROVEN, WATOU, LRTSRLJt, STA V SLR iLfXUMQIBL W vrscHAjrrz on Oa»LAfH. Fonmrmji, Bnrrem. Bkvkrsx h-. Ta.ho*, Gem.-Sekr. NooatDSCBOOTS H. M. Raiulsol. id. Lsdsohzh H..G. Dblajvwoo, id. Af. H A. Dbclbbcq- H.CUKTIWM, O-dX. H. CAAtm-TTHCK, R ze zouden me met afkeer bezien hier, dacht Blanehe. Beschaamd sloop ze naar de herberg. Voor de deur stond een chais. Zou Frederik teruggekeerd zijn Blanehe trad binnen. En ze uitte een kreet van schrik. Daar in de gelagzaal zaten haar vader en Frans van Waveren. Dag Blanehe, sprak de heer van Her teloo. We komen u halen. De waardin stond achter de toonbank. Had ik dat geweten, juffer, maar ge zoudt hier niet binnen gekomen zijn 1 sprak ze ontevreden. Mijn herberg is fatsoenlijk. En nu hoor ik, dat gij weggeloopen zijt. Uw vader is wel goed, dat hij om u komt. Blanehe durfde niet opzien van schaamte. En plots begon ze te weenen. Stil, stil, sprak van Herteloo. Kom Blanehe, op uw kamer zullen we nog even spreken. Vlug liep Blanehe naar boven. De vader volgde haar. Van Waveren bleef beneden. Liever ware hij niet tot Kadzand gekomen, maar van Herteloo had erop aangedrongen. Blanehe zonk in een zetel neer. De vader deed de deur dicht en vroeg Blanehe, nu gaat ge toch mee naar huis -Ja.. Dat is goed. Hoe weet gij, dat ik hier ben Och, dat heb ik onderzocht kind fk had geen rust. Lavendeau schreef me een brief. Hij wilde met u trouwen als ik geld gaf, Vroeg hij dat Hij heeft nog veel meer gedaan. Hij .wilde een verbond sluiten met een woeke raar, een vrek, die de menschen uitzuigt. Die moest hem een som leenen, om Laven deau in staat te stellen mij geld te toonen. Na het huwelijk zou die woekeraar alles te rug krijgen uit mijn zak en met intrest. Maar de vent moest zeker weten, dat gij met Lavendeau weggeloopen waart. En Laven deau zou hem morgen mee brengen naar hier en hem voorstellen als zijn bankier. Lavendeau wilde u, zijn prooi toonen. Mor gen wordt hij misschien aangehouden om zijn schulden en bedrog. En dan moet gij geheel lo» zijn van hem. Daarom kom ik u halen, Blanehe 1 Maar is Frederik dan waarlijk een bedrieger Ja, een deugniet. En ik verzeker u, dat hij nog een geschiedenis van een vrouw ver duikt. Die vrouw loopt aan onze kanten rond, en de gendarmen zijn er mee gemoeid. Wie weet, wat er alles nog uitkomt. Maar gij zult van den schelm bevrijd zijn. Ga mee naar huis, we zullen over heel die historie niet meer spreken 1 Ik heb misdaan, papa, bekende Blanehe. Maak u gereed, we kunnen vanavond nog te Sluis geraken. Blanehe droogde haar tranen. O, ze was gedwee nu. Ze wilde gaarne naar huis terug keeren en zich verbergen op haar eigen kamer. De houding van haar vader trof haar. Geen verwijten, alleen vriendelijkheid. Mijnheer van Waveren weet zeker alles vroeg Blanehe. Ja, ik moest raad hebben, Frans heeft me goed geholpen. Ge moet u niet geneeren voor hem. Hij weet, dat ge het slachtoffer zijt van een sluwen bedrieger... Blanehe was gauw gereed. Alles, is hier betaald, zei van Herteloo.. We zullen beneden niet meer letten... We gaan er seffens van door. Ze daalden de trap af... Van Herteloo leidde Blanehe dadelijk naar buiten en hielp haar in de chais. Dan keerde hij even naar binnen terug. Madam, alles is geregeld nietwaar vroeg hij. Ja, tenminste de geldzaken. Maar ik hoop zulke logeergasten nooit meer te krij gen... Toe smijt nu niet te veel met steenen, hernam van Herteloo. Frans, we rijden heen, he... Goeden avond, bazin... Van Herteloo nam plaats naast zijn doch ter en van Waveren nevens den koetsier. De chais reed heen. 't Ging over Zuldzande naar Sluis, over eenzame wegen, door donkere polders... Te Sluis stapten de reizigers uit voor een hotel op de kade. We zullen hier overnachten, zei van Herteloo. En morgen vroeg vertrekken we naar huis... Van Herteloo bestelde een avondmaal en hij drong bij Blanehe aan mee aan tafel te zitten. Deze deed het. Ze zat tusschen haar vader en van Waveren. Haar schaamte voor den jongen man was al dadelijk voorbij. Blanehe berekende steeds haar kansen. Oprecht berouw over het kwaad zelf had ze niet, alleen over de mislukking van haar plannen... Maar ze kon haar toestand redden, indien ze van Waveren won. Deze was rijk, en be woonde een kasteel. Hij was knap, beschei den... ze zou meester zijn over hem, eisen wenschen doordrijven. ft Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1