HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS AN NONGEN BLAD Nieuwsblad voorPopeiinghe De ppei ra Bosch 15 Centiemen ONTHULLING Frankrijk Belgie. lens inksscking 80UWRERICHTESI, AfriMHHtprijg: HataJjk Een belangrijke VLAAMSCHE STICHTING De verkiezingen in Engeland Uitslag van Aanbgstedingan. De titels van oorlogsschade dooi A* HAK fc* S»jRW« BERIÊBTE& VERfllPII&EI, 0.60 ctn per regel. 2 en 3 inl. o.5o et» vesiissEs, i 5o fr. per régel. 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijssc op Mjsvrasjg. Zondag 9" November ,1924 21e Jaar,W 45 per Jaar In Stad Ir. 0.50 to Belgis Zt 8.50 Buitenland 13,00 De kleerstoffen zijn schrikkelijk dier en men verschrikt bij 't koopen over den prijs. Wie vroeger zooveel meters vroeg koopt nu bij ellen. De mode verandert te veel. Daarom liep men eerst met de knieën bloot en de ellebogen idem. Men heeft het nu breeder en laat alles langer hangen. Maar om de uitgaven te versparen heeft men 't goed alonder getrokken, en 't vel komt al boven uit. Alzoo koopt men nog bij de elle. Uitgever Sssses-Ysiisstê Drukkerij, Paplsrhsadsi, 15, Gasthuisstraat, PQPERiftSHE Telotosss r.r Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag inokzohdek worden. Kleins berichten teqem den Vrijdag noen. Om de karakterfouten eener vrouw te kennen moet ge ze prijzen bij baar vriendinnen. Wie een fout beging, mag er niet lang opblijven staan zien, anders voegt hij een tweede toe aan de eerste. Poatclu (itrozioin j Er 8 5670, 11 Kovember 1918 verklaren en zouden ze dan ook door de Coöperatieven uitbetaald worden. Deze be perkingen werden door M. Theuriis inge voerd zonder voorkennis van het Ministerie van Economische Zaken. M. Van de Vyvere spande zich in om deze beperkingen stilaan te verzachten. Na zijn heengaan heeft de heer Moyersoen deze daad van rechtvaar- digh id kunnen doorzetten. Onlangs werd er aan de rijkswacht een heele lijst overgemaakt van boekjes en tijd schriften die om hunne verregaande onzede lijkheid niet mogen uitgesteld worden. Verre het grootste aantal dier vieze dingen komen ons uit Frankrijk overgewaaid. Overgewaaid is het goede woord niet, want deze schunnigheden mogen met toela ting van Minister Neujean als voortbreng selen derculture frangaise met de treinen ingevoerd worden. Hoeveel beter ware het niet den verkoop van dien 01 zedelijken bucht in eens te verbieden Wat echter aanstoot geeft is dat tusschen die lijst onzedelijke boeken ook een paar activistische bladen vermeld staan. Wij zijn het op verre na met «Vlaanderen» niet eens en wij kunnen genoeg begrijpen dat Regeeringen Parketten den inhoud dier tijdschriften niet goedkeuren, maar dat is toch geen reden om ze te brengen onder die reeks gemeen goedje. Onze voorvaderen hebben gevochten voor de vrijheid van denkwijze, dat getuigt nog de Congreskolom te Brussel. Bij het verbieden van boeken mag maar één maatstaf gelden de zedelijkheid. Wat daarbuiten gaat is hatelijk. dagbladen de taalkwestie en de kristene Voikswerken onder een valschdaglicht voor. Zoo ter goeder trouwe drukte La Croix over dtij jaar, een brief uit Belgie, waarin de voikswerken door de priesters bestuurd en de Bisschoppen goedgekeurd, en waann, bedekt, de Heeren Vandevyvere, Helleputte en Poullct bedoeld waren, voorgesteld wer den als halve socialisten Marchatit sous la houlette de l'internationafiste Vandevel- de ik toonde dat schrijven aan Zijne doorluchtige Hoogweerdigheid Monseigneur Dubois de Villerabel, Aartsbisschop van Rouen. ik kreeg voor antwoord C'estainsi qu'on parle du savant, patriotique et excellent chrétien, mon ami Monsieur Vandevivère Aan de Katholieke Volksvertegenwoordi gers van Normatidie, gaf ik uittreksels te lezen vanfranskil'onsche bladen van Brussel en Antwerpen. Hun oordeel was het volgen de Er is maar ééne oplossing aan de Belgische taalkwestie Volledige gelijkheid op alle gebied van Vlamingen en Walen in het ééne Belgie. Een hunner veegde erbij De franskillons doen groot nadeel aan de katholieke zaak, want zij zijn de schuld dat de activisten, frontisten, separitisten een deel der katholieke Vlamingen op den dool weg brengen. De franskillons zijn een gevaar voor de eenheid van Belgie. De franskillons doen nadeel aan de goede betrekkingen van Belgie met Frankrijk, want hunne handelwijze brengt bij de Vla mingen wantrouwen te wege ten opzichte van Frankrijk. Een tweede, die binst den oorlog een uitstekend officier was, voegde erbij In het fransch leger, zou men geen 24 uren, de handelwijze van zekere franskillon- sche officieren ten opzichte van Vlaamsche Soldaten, geduld hebben. Een derde voegde erbij De belgische taalkwestie is geene enkele taalkwestie. De taal is maar één kant der zaak. De geheele zaak is de hoogere opleiding en ontwikkeling tot een hooger oorbeeld van het edel kristenvlaamschevolk, door eigen kuituur. Gij ziet dat er in Frankrijk nog mannen zijn, die breedere en ridderlijkere gedachten hebben, dan zekere belgische franskillons, die Frankrijk dom naapen. Karel VANEECKE, (aalmoezenier in Normandie) Vlaamsch. Diz goiiji hei .'speüfiik is een waarborg voor den blnnenlandschen viede. Het is, ten tweede, een zaak van sociaal- cultureel belang. Wil de Universiteit van Gent haar socialen en cultureelen plicht kunnen vervulieo, dan moet zij, staande in Vlaanderen en opgericht voor h»t Vlaamsche volk, Vlaamsch zijn in de faal en in den geest. Die recbtselsch geldt voor ALLE Vla mingen, tot welke wijsgeerige overtuiging zij ook behooren. Dus ook voor de katho lieken. VLAMESITINGHE O schoone verjaardag Gij wordt gevierd in de 5 werelddeelen Gij hebt troost en vreugde gebracht in millioenen familiën wier Vader, Broeder of Zonen aan den huiselijken haard ontrukt waren Gij hebt de vrijheid teruggeschonken aan de ontelbare menschen die onder het juk van den vijand lagen Gij hebt duizenden weggevoerden terug in hunnen huiskring gebracht Gij hebt aan de ongelukkige vluchtelingen, die uit huis en erve gedreven waren, de zoete hoop geschonken weder hunne geboorte streek te kunnen bewonen Gij hebt een einde gesteld aan schandige menschenslachterij die tien millioen men schen gedood en er twintig millioen ver minkt heeft. Gij hebt honderd millioen mannen ver lost, die in den bloei van hun leven, sedert meer dan 4 jaar in vreemd en verwoest land, in slijk en modder, in regen en wind, in hitte en koude, in angsten verlegenheid, in ont beringen en doodsgevaar het einde van den afgrijselijken oorlog afwachtten Gij hebt eindelijk de Gulden Vredezon voor geheel de wereld doen oprijzen I 11 November 1918, wees gezegend 1 Onze Lezers die in Frankrijk wonen, worden Vriendelijk ver zocht het bedrag voor 19S85 NIET op te stursm. Wij hebben eene overeenkomst met het Postbestuur van Frank rijk Al onze afoonnenten moetasi betelen in het bureel van de post die hsrc bedient of aan hunnen briefdrager. Alle vipandeHfig van ad^as moet ook aan den post bediende bekend gemaakt wor den en niet aan ons. Wie nog niet geabonneerd is en een abonnement begeert, vraagt het en betaalt aan zijnen brièfdragor. Dus wie in Frankrijk woont en voor 1925 begeert ons blad voort te ontvangen heeft niets anders te doen dan 13 fr„ te fa®- tslen aan dam briefdrager die hem wekelijks De Pope- ringhenaar bestelt. Zondag 11. 2 November had het Ont- gj huilingsfeest plaats van het Gedenk- I teeken.aan de Gesneuvelden opgericht. In de Plechtige H. Mis, hield E. P. Van Linden, oud-aalmoezenier een ffi zielstreffende toespraak over het lijden der soldaten aan het front en vóóral Hf over het dubbele lijden onzer Vlaam- B sche jongens. Zijne toespraak was dan ook de vertolking van het ideaal B waarvoor onze Vlaamsche Dooden het hoogste offer gebracht hebben. Na de H. Mis, wijdde de Eerw. Heer D Pastoor het Gedenkteeken. De rede van den Heer Rafaël Six, n Voorzitter van den Vlaamschen Oud- Strijdersbond, was ten diepgevoelde H hulde aan de Gesneuvelden, een tref- B fende belofte van trouw en erkentelijk- K heid om hun offer voor hun Vlaamsche Volk. gg Prof. Dr Daels hield vervolgens de B gelegenheidrede. In een klare, overtui- B gende taal, schelste hij het lijden der Vlaamsche FrectsoldaL Hij getuigde van hetzieleleed der Vlamingen op de vuurlinie, door die hatelijke en onbeschaamde vervol ging door de legeroverbeid, van alle Vlaam sche ontwikkelden, die het voor het ideaal en het recht van hunne Vlaamsche jongens durfden opnemen. Hij getuigde, hoe alle uiting van Viaatnsch gevoel gesmoord wierd, hoe zelfs onze Vlaamsche Dooden tot in hun graf geen vrede mochten hebben. Hij getuigde ook hoe ontrouw de Belgi sche machthebbers na den oorlog tegenover het Vlaamsche bloedoffer geweest zijn, hoe ciniek zij hunne belofte van rechtherstel vc broken hebben en ons Vlamingen, nog immer bewijzen hoe weinig zij zich om het bloedoffer onzer Vlaamsche Dooden bekreu nen. Wij hebben van die machthebbers, die den spot drijven met onze Vlaamsche Doo den, niets meer te verwachten wij rekenen er zelfs niet meer op. Vervolgens hield den Heer Rafaël Six, eene korte toespraak tot de Gemeente-Over- heid, waarin hij het Gedenkteeken aan hare zorgen toevertrouwde en haar vroeg trouw te waken en te beletten dat ooit een schen dende hand, door verminking of vernieling, de nagedachtents aan de dierbare Gesneu velden onteeren zou. Na een gepast dankwoord van den Heer Burgemeester, werden talrijke kronen en bloemengarven neergelegd, terwijl het mu- De vervlaamsching der Gentsche Hooge- schoo! en de Vlaamsche Katholieke Hooge school te Leuven sluiten dus, voor ons, katholieken, bij malkander aan als Vlaam sche rechtseisch. Maar onze hoogste liefde gaat naar Leu ven. Onze katholieke studenten zijn best te Leuven. Laten wij dus practische katholieke Vla mingen zijn, en, waar wij kunnen en voor zooverre wij kunnen een stoofje helpen ge ven om den Vlaamschen wagen van Leuven vooruit te helpen t In plaats veel te schreeuwen, en te be knibbelen, en af te bieken, laat ons eens de zaak der verviaamschinc met geestdrift en vertrouwen aanpakken. Weg met de pest der negatieve afbrekerij I Beslist dient het posi tieve opbouwend werk begonnen. Overal, in alle provintiën en gemeenten, moeten comiteiten tot stand komen, om gel den in te zamelen voor de zoo gestichte nieuwe vereeniging. Onze standsgroepeerin- gen moeten bijspringen. De arbeiders mogen of zullen niet ten achter blijven. Omhalingen, bij bemiddelde personen, aan de kerken, in de vergaderingen moeten gedaan voor de Vlaamsche Leergangen te Leuven. Waar de Staat zijn plicht nog niet deed in Belgie, en terwijl wij ter verovering van ons recht voortstrijden, zuilen de katholieken door eigen middeien, door eigen kracht, hunnen plicht weten te doen. Dat weze het besluitelk katholieke Vla ming, arm of rijk en niet minst elke katho lleke Vlaamsche student sparecen centje uit voor de Vlaamsche Leergangen van Leuven. Want het te bereiken doel is zoo schoon, dat niets te veel mag geacht worden om het te bereiken. G. v. A. Hendrik HEYMAN. BEURSKRONIJK Medegedeeld door J Sank TPANSINTER ziek der gemeente, het Viaamsch Nationaal lied speelde. Ten slotte richtte de Heer R. Six nog een welgemeend woord van dank tot den beeld houwer Heer E. D'Hondt, E.P. Van Linden en Prof. Dr Daels. Ook werd nog op het einde de Brangonne gespeeld. Vóór en na de hoogmis werden door Oud- Strijders zichtkaarten van het gedenkteeken, met de namen der gesneuvelden, verkocht. 's Avonds te 5 uur, hield Prof. Dr Daels eene prachtige voordracht met lichtbeelden over de Vlaamsche Bedevaarten naar de Graven aan den Yzer. De zaal was bomvol. De voordracht werd diep mcêgevoeld door de aanwezigen. Het volk begrijpt nog het offer van zijne dooden. Na de voordracht wierd overgegaan tot den verkoop per ameri- kaansch opbod van het eerste eereaandeel voor het Vlaamsch kerkhof van Heldenhulde te Diksmude. Dit eereaandeel werd, onder de meeste geestdrift, verkocht aan 670 fr. (Het is de Vlaamsche Bond van Re- ninghelst die het veroverd heeft). Nog eeni- ge aandeelen van 20 fr. en eenige boeken Naar Vlaanderens Doodenveld wierden nadien verkocht. Het onthullingsfeest is wel gelukt. De gepaste Vlaamsche Christelijke gedachte doordrong geheel de hulde die onze dooden gebracht wierd. De verleden week, Woensdag, werd te Leuven gesticht de vereeniging zonder winstgevend doelVlaamsche Leergangen te Leuven. Op deze vergadering, voorgezeten door Profes»or Z. E. H. Kan. Sencieen prof. Van Dievoet, waren aanwezig vooraanstaande katholieke Vlamingen uit al de arrondisse menten van het Vlaamsche Land. Om 4 ure stipt werd de stichtingsakte ge- teekend voor nota is De Cooman, van Leu ven, en sprak Z. E. H. Sencie, met ontroerde stem, zijn diepe blijdschap uit over het totstandkomen van deze hoogstbelangrijke vereeniging. Wanneer men de namen leest der beheer ders en der leden, wordt het onmiddellijk duidelijk hoe wij hier staan voor een werk dat op de bescherming en den steun rekenen moet van gansch Let katholieke Vlaanderen. Juist omdat wij de verheven belangrijk heid van deze nieuwe vereeniging duidelijk inzien, willen wij er, in dit artikel, de bijzon dere aandacht van alle katholieke Vlamingen op inroepen. Belangrijk Bericht. ELECTRIFICATIE Met het doel de elf ctrificatie van de Stad Poperinehe mogelijk te maken zal de Bank TRANSINTER overeenkomstig met het Stadsbestuur overgaan tot de uitgave van KASBONS 5.50 aan EEN [AAR, VRIJ VAN BELASTINGEN VAN HET Oemeentekrediet van Belgie. Deze kasbons op een jaar werden afge staan in titels van 500, 1000 en 5000 fr. Waarborgen der plaatsingen hij het Gemeentekrediet vanljBelgie. Het geld der bewaargevers en der intee- kenaars op de waarden van het Gemeente krediet van Belgie mag, overeenkomstig onze statuten, maar besteed worden tot dek king der ontleening van de provinciën, van de gemeenten en van de door die instellin gen gewaarborgde ontleeningen. Het Gemeentekrediet van Belgie heeft geen andere schuldenaars dan de openbare instellingen wier betaalvermogen onbetwist baar is, gezien zij het recht bezitten belas tingen en taksen te lichten. Het Gemeentekrediet van Belgie heeft dus de volstrekte zekerheid dat de aan de gemeenten geleende fondsen hem zullen terugbetaald worden en dat de Intresten ervan regelmatig zullen betaald worden. Het heeft echter nog meer gevergd dan deze persoonlijke zekerheid welke uit de hoedanigheid der schuldenaars voorspruit. Het gemeentekrediet van Belgie heeft eene werkelijke zekerheid bekomen, welke be staat in een toegekend voorrecht op de inkomsten der Gemeenten door den Staat geheven.Een belangrijk deel der belastingen op het inkomen, door al de belastingschul digen van het land betaald, komt aan de Gemeenten toe (wetten van 29 October 1919 en 3 Augustus 1920). Bovendien is de Staat jaarlijks aan de Gemeenten ongeveer 120 millioen frank schuldig uit hoofde van de verdeeling van het Gemeentefonds (wet van 19 Juli 1922). Welnu, in plaats van rechtstreeks aan de openbare besturen hun aandeel in de belas tingen op het inkomen en in het Gemeente fonds te betalen stort de Staat al deze inkom sten aan het Gemeentekrediet van Belgie. Werkelijk komt dus een deel van de belastingen van elkeen der belastingschuldi gen van het land eetst en vooral en bij voor recht aan het Gemeentekrediet van Belgie toe. Op deze manier is de Maatschappij altijd in staat om hare eigene verplichtingen tegenover het publiek uit hoofde van verval len interesten, uitkeerbare titels of bewaar- gevingen na te komen en dat in gelijk welke omstandigheden. Het is in het belang der inwoners der Stad,die voorzeker zooals alle andere steden en gemeenten begeeren van de voordeelen eener volmaakter verlichting te genieten, dat de oproep gedaan is. Het Stadsbestuur twijfelt er dus niet aan dat alle begoederde inwoners, in de maat van het mogelijke, een groot getal inschrij vingen nemen zuilen om in de eerste maan den de zoolang gewenschte elektrische verlichting en drijfkracht te kunnen beko men. Het Stadsbestuur durft verhopen dat alle ingezetenen deze plaatsing zullen voor kie- zen, gezien i 1° Den korten termijn (EEN JAAR). We gaven verleden week in een deel onzer nummers die den Donderdag avond ons toe kwamen. De juiste uitslagen zijn Behoudsgezinden 410 zetels 169 gewon. Labourpartij 152 zetels 37 verloren Liberalen 41 zetels 106 verloren Onafhankelijken 5 zetels Sterke vooruitgang der Conservatieven, aanzienlijke achteruitgang der Labours en verbazingwekkende nederlaag der Liberalen, dit is de uitslag der Engelsche verkiezing. Hoewel de Communistenzaak Cambell en de kwestie van het Russisch document groo- ten invloed gehad hebben op de nederlaag der Labour, ligt de groote oorzaak dieper. Toen Ramsay Mac Donald, nu 10 maanden geleden, zijn kabinet vormde heerschte er een algemeen optimisme. De Labourregeering zou door haar buiten- iandsche politiek en haar economisch beleid het land zijn industrieele welvaart weder geven en het bestrijden van den geesel der werkloosheid. Sinds eenige maanden reeds was er een duidelijke verbetering in den economischen toestand merkbaar. Met goeden moed ging men het jaar 1924in. Mac Donald bracht echter al de aange kondigde verbeteringen niet. Geheel de wer king van Mac Donald was propaganda. Hij trachttedeoppervlakkig oordeelende menigte te winnen om dan zoo spoedig mogelijk met eene algemeene verkiezing de volstrekte meerderheid te verkrijgen en dan met onbe perkte macht te regeeren. Zoo hoopte hij de politieke en sociale veranderingen langs con- stitutioneele weg door te voeren. In plaats echter van de engelsche industrie op te helpen verloor zij veel terrein ter oor- zake van het verdrag dat Engeland gemaakt had met Duitschland. De Duitschers met hunne lage prijzen dringen zich overal binnen wijl de Engelsche kooplieden ter oorzake van den hoogen wis sel, niet kunnen concureeren. Zoo lagen in Engeland veel fabrieken stil en duizenden werklieden zijn zonder werk. Mac Donald is vooral een idealist geweest, als zoodanig heeft hij een reuzenwerk helpen verwezenlijken te Londen en te Parijs. Aan hem is het vooreen groot deel te danken dat de internationale hemel is opgeklaard en hieraan zai zijn naam immer verbonden zijn. Toch beloofde hij te veel en kon zijn beloften niet volhouden, ook stond hij te veel onder den invloed der communist-socia listen die het wilden aan boord ieggen ge lijk in Rusland. Het engelsch kiezerskorps heeft zijn gezond verstand terug gekregen; het is teruggekeerd tot de oude partij en heeft haar eene meerderheid gegeven die haar zal toelaten te regeeren op eigen ge zond gedacht zonder te moeten knie buigen voor de eene of de andere partij met wie ze uit nood, moet samengaan. 't Kan als voorbeeld dienen voor ons land I Het groote slachtoffer der verkiezing is Asquith die den val van Mac Donald uitge lokt heeft. Zijn Liberale partij is onbeduidend geworden en hij zelf werd niet herkozen. M. Baldwin, de leider der Conservatieven zal hoogstwaarschijnlijk de nieuwe Eerste-Mini- ster van Engeland worden. Guido. POLLINCHOVE. Herstel der Gemeente school A. Borij en Vergote te Loo, 79,735 fr. NOORDSCHOTE. Heropbouw eener hof stede M. Tycket te Dixmude, 75.600 fr. MERCKEM. Heropbouw der kapel van Langewaede C. Boutlegier te Merckem, 110.720 fr. DIXMUDE. Heropbouw van het Begynhof G. De Poorter te Veurne, 355.000 fr. WYTSCHAETE. Heropbouw der Kerk. 1Dujardin, Komen, 997.000; 2. Boon, 1.037.000; 3. De Beuckelaere, Handzaeme, 914.000 4. Tavernier, 976.750 5. Lootens, Oostende, 1.063.000 6. Verbeure, St Andries, 971.180 7. Buisonnier, 1.023.750; 8. Podevin, Brussel, 1.032.940 9. Hennebo, 953.976 10. Verstraete, 1.027.000; 11. Van Coppernolle, 985.854; 12. Bonneur, 880.000; 13. Liebaert, 1.041.955; 14. Castelein, Ghistei, 899.00015. Verhaeghe, 999.075; 16. Latrez, 999.186; 17. Fontaine, Gilly, 1.149.000. BIJVOEGSEL vssn vandaag tiet Is z&mr markw»#rdlg Voor al wie klaar ziet, is het een onloo chenbaar en klaarblijkend feit dat Frankrijk sedert de kiezing van Mu bestuurd wordt door de vrijmetselarij. De vrijmetselarij speelt eene pantomien in drie bedrijven. Eerste bedrijfVerbanning der overblij vende kloosters. Tweede bedrijfSluiting der overblijvende vrije katholieke scholen. Derde bedrijfSluiting der kerken. De fransche katholieken, wat meer is, de protestanten, en wat nog meer is, de orde gezinde niet-katholieken, ziende waar men naartoe gaat, beginnen (ongelukkiglijk wat laat) klaar te zien. In al de departementen van Frankrijk worden bijeenkomsten gehou den en vereenigingen gesticht onder de leiding van de Bisschoppen, om de gods dienstvervolging te bestrijden. Het hadde afdoender geweest, hadden de fransche ka tholieken, in 1882, gedaan wat de belgische katholieken deden in 1878, tijdens de onge- luks-schoolwet. Daar is net en klaar de toestand in Frank rijk. Deze zal de toestand worden in Belgie, zoo de katholieken door hur.ne eendrachtige werking de meerderheid niet bekomen met de kiezingen van 1925. Immers de vrijmetselarij heeft BESLIST een liberaal-socialist Ministerie tot stand te brengen met hetzelfde programma dat Herriot afkondigde namentlijk OORLOG TEGEN GODSDIENST, KLOOSTERS en KATHO LIEKE SCHOLEN. Aan de brandkwestie, de taalkwestie is er maar EENE oplossing VOLLEDIGE GELIJKHEID OP ALLE GEBIED VAN VLAMINGEN EN WALEN IN HET ÉÉNE BELGIE. Die oplossing is de EENIGE omdat het de EENIGE RECHT- VEERDIGEis. Het zal misschien niet nutte loos zijn te vernemen wat verstaudige mannen in den vreemde daarover oordeelenIn 1917, zei mij een leeraar van eene Zwitsersche Hoogeschool De activisten doen nadeel aan Belgie, maar hadde men, sedert jaren, in Beigie aan de taalkwestie eene rechtveer- dige oplossing gegeven, hunne werking ware zonder uitwerksel geweest. Het is eene poli tieke en nationale fout geweest waarvan de franskillons in Vlaanderen gioole schuld hebben. In denzelfden zin, spraken mij de Bis schoppen van Evrtuxen Bayeux. De belgi sche franskillons stellen In de fransche Deze nieuwe vereeniging stelt zich tot doel belangrijke geldsommen te vergaren, ten einde de Academische Overheid der Leuvensche Universiteit te helpen bij het inrichten van Vlaamsche leergangen aan de katholieke Alma Mater. Reeds werd op dit gebied een zeer lof waardige poging door den Rectoraien Raad gedaan. Zij was in verhouding tot de finan- tiëele mogelijkheden. Maar verder ligt het doel. Grooter is de betrachting. Dit doel en die betrachting zijn de katholieke Vlaam sche studenten in de mogelijkheid te stelleD om, aan de Universiteit van Leuven, hunne studiën volledig in hunne moedei taal te kunnen doen. De Universiteit oppert geen enkel princi pieel bezwaar tegen het vervolledigen van die Vlaamsche Hoogeschool. Integendeel, zij verlangt dat die vurige wensch van het katholieke Vlaamsche volk zou kunnen ver wezenlijkt worden. 't Is, om zeggens, alleen een finantiekwestie geworden. Elkeen ziet in, hoe belangrijk de sommen zijn welke hieivoor moeten gevonden wor den. Juist daarin mede te helpen is het doel der nieuw gestichte vereeniging. De parlementaire zittijd. Ds zittijd van Kamer en Senaat begint den tweeden Dinsdag van November. Daar de 11 November een Nationale feestdag is, zul len dè Kamer op Woensdag 12 November de openingszitting houden. Men voorziet dat M. Brunet opnieuw zal Voorzitter zijn in de Kamer en Graaf 't Kindt de Roodebeke Voorzitter in den Senaat. De zittijd zai zeer kort zijn daar er in Mei aanstaande nieuwe kiezingen moeten plaats hebben en de leden van Kamer en Senaat over eenige maanden moeten beschikken om hunne verkiezing te bewerken. En toch is er veel werk op den winkel. Voor het oogenblik wachten er 41 wetsvoor stellen waarover verslag werd uitgebracht, 39 waarover de Commissies nog moeten uitspraak doen en 8 die nog niet naar de sekties werden verzonden. De ioonkwestie zal ook eenigen tijd in be slag nemen,daar de wedden van Magistraten en Onderwijzers door afzonderlijke wetten geregeld zijn en er gebeurlijk nieuwe lasten zullen moeten gestemd worden. Daarenboven komen de begrootingen, de huishuurwet en de ondervragingen. Als het niet al vergaat in doelloos praten zullen de Heeren van Kamer en Senaat veel, en nuttig werk kunnen afleggen. Verheugend nieuws De beperkingen in zake oorlogsschade zijn ingetrokken en het regiem dat voor 1 Januari 1924 bestond wordt opnieuw ingevoerd. De afgeschafte schikkingen kwamen hier op neer dat men in plaats van betalingen in geld, aan de geteisterden titels op vijf jaar verleende. Deze titels brachten 5 op, maar waren niet verhandelbaar. Deze maat regel bracht een ongehoorde en gewettigde ontevredenheid onder de geteisterden en was van geen voordeel aan de schatkist. Voor ongeveer 40 millioen betalingen wer den voor 5 jaar verschoven. Intusschen moest het land den interest betalen. Wat zal er nu geworden van die titels, wier houders een bijzonder nadeel hebben ondergaan Naar men beweert zou men eenvoudig nu ook deze titels verhandelbaar Premiëii voor goedksope wo/ingen. Men herinnert zich nog hoe, oj* initiatief van Minister Moeyersoen de Kamérs een wet hebben aangenomen om eene premie toe te kennen aan de 10 duizend eerste aanvragers voor het bouwen van nieuwe woningen, mits enkele voorwaarden. Men heeft tot nu toe ongeveer 9500 aan vragen gunstig beoordeeld, en het getal aanvragen dat nu binnen komt is veel grooter dan verleden jaar. Er zal dan ook in de Kamer een nieuw vooistel worden ingediend om de regeering toe te laten het getal 10 duizend te over schrijden en te gaan tot 15 duizend. Daar de premiën tot nog toe toegekend gemiddeld 2500 frank bedragen, mag men de uitgave voor deze nieuwe premiereeks schatten op 12 millioen en half. De vertegenwoordigers der Christene Werklieden zullen van deze gelegenheid gebruik maken om aan te dringen de voor waarden gemakkelijker te maken, in akkoord met programma aangenomen door het Alge meen Christen Werkerverbond. Ds gedachte-iislamp. Het aansteken van de gedachtenislamp op het graf van den Onbekenden soldaat ge schiedde op Allerzielendag om 6 uur 's avonds. Naast Prins Leopold waren er verschi'li- ge Ministers en overheden aanwezig alsook eene afdeeling van het 4' Liniregiment met vaandel en muziek. Na eene militaire plechtigheid beveelt een officier luidop vuurDe invalied M. Lange, wier twee dijbeenen bij Ramscapellle in 1915 werden afgerukt, steek de graflamp aan. Een breede vlam wringt zich in den wind op. De hoofden ontblooten zich. De troepen bieden de militaire eer. Na een Brabangonne en het nederleggen van kransen met fransche opschriften, is de plechtigheid geëindigd. De autos snorren weg. De militairen ruk ken in parade marsch op. Intusschen gaat alleen en onopgemerkt de zwaar verminkte, die door het lot aangeduid werd, weg, steu nende op zijn twee stokken. Het eenzaam weggaan van dezen invalied teekent geheel die zoutelooze plechtigheid. M. Tschoffeq, gecoöpt,!6' d Senator De rechterzijden van Kamer en Senaat hebben vergaderd om te voorzien in de plaats door het overlijden van den gecoop- teerden Senator Liessens open gelaten. De meerderheid heeft zich akkoord gesteld op den naam van M. Tschoffen. De coöptatie had voor doel vooraanstaan de, begaafde mannen, echte specialisten in de wetgevende Kamer te brengen. Onder de gecoöpteerde Senatoren zijn er echter waie nuliteiten die door de coöptatie de buis goedmaken die zij van de kiezers gekregen hebben. Voor M. Tschoffen is dit nochtans niet het geval. Hij heeft reeds meermalen blijk gegevi n een man van groot karakter en van uitgebreide kennis te zijn. Als Minister van Arbeid is hij flink op de hoogte zijner taak. Voor de Katholieken, en niet min voor de Democraten, zal zijne intrede in den Senaat eene groote versterking zijn. Te Gent. Bij de opening der Gentsche Hoogeschool werd M. Van den Bossche aangesteld als nieuwe Rector. Men meldt dat niet één student zich heeft laten inschrijven voor de Vlaamsche leergangen zoodat de boycot, van Vlaamsche zijdeaangeprezen, volledig gelukt is. Het blijkt thans meer en meer dat de op lossing die men te Gent gegeven heeft aan de taalkwestie in de Hoogeschool, deze niet is die ons beloofd werd in den laatsten kies strijd en ook deze niet is die aan de Vlaam sche bevolking voldoening schenkt. De beloofde gelijkheid is er niet. Men meldt ook dat Prins Leopold zich als vrije student heeft laten inschrijven in de staatshoogeschool van Gent. Hoe zou deze nieuwe stichting de harten der Vlaamsche katholieken, niet met hoop en vreugde vervullen Wordt hierdoor niet in het vooruit: icht gesteld de mogelijkheid om aan onze Vlaamsche studentenjeugd een hooger onderwijs te verschaffen, dat hun later toelaten zal mede te werken tot de cul- tureele, de sociale, de godsdienstige verhef fing van hun bloedeigen Vlaamsche volk Voor ons, Vlamingen, blijft het een heilige betrachting een Vlaamsch hooger onderwijs aan onze Vlaamsche kinderen te kunnen verschaffen voor ons, katholieke Vlamin gen, blijft het steeds een hoogste vereischte aan onze katholieke kinderen een katholiek hooger onderwijs te LEUVEN te be zorgen. Én wanneer dit hooger onderwijs nu ter- gelijker tijd Katholiek en Vlaamsch zijn kan, dan zal het beantwoorden aan de vereisch- ten van ons eigen Vlaamsch en Christelijk cultuurleven. Dit zou, trouwens, niets afdoen aan onzen Vlaamschen rechtseisch tot vervlaamsching der Staatshoogeschool van Gent. Die vervlaamsching is, ten eerste, een zaak van gelijkheid: Luik Fransch; Gent Lees* ea rersprsiét ito Pajserij^fcefiaar, Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 39 ROMAN Die gedachten gingen Blanche door het hoofd. Ze peinsde wei even aan Marietle... maar in haar verwaandheid meende ze de arme weeze gemakkelijk op zij te kunnen schuiven... Ze zou de bijzonderheden van haar verblijf te Kadzand wel verzwijgen... Andere gasten waien er aan tafel niet. Blanche vrceg naar haar moeder en Serafine, zoo kalm en gewoon n.i.als of ze uit logeeren was geweest met toestemming van haai ouders. Na het eetmaal moest van Herteloo even naar de post. Blanche bleef met van Wave- ren alleen. Ik dank u voor de hulp, aan papa en ook aan mij betoond, zei het meisje. O, uw vader vro :g mijn medewerking. Het was natuurlijk niet mijn bedoeling mij in uw aangelegenheden te mengen. Frederik Lavendeau heeft me misleid. Ik had vertrouwen in hem en meende dat papaalleen uit koppigheid tegen ons huwelijk was. En daarom besloot ik de ouderlijke woning te verlaten. Als meerderjarige had ik dit recht. Dat wijf in de herberg be'eedig- de me. Ze was me te min, om haar te ant woorden. Eigenlijk misdeed ik niets. We 'ogëerden daar afzondetlijk. Waren er twee hotels geweest, we zouden ieder naar een verschillend geweest zijn. Maar dat kon nu niet... Wees blij, dat gij van Lavendeau ge scheiden zijt, jufvrouw. Ik mocht zoo goedgeloovlgniet geweest zijn. Had papa nu de kwestie eens kalmer behandeld, hij zou me wellicht overtuigd hebben. Maar ruwheid heeft geen vat op mij. Uw vader heeft u innig lief. Dat heb ik genoeg bemerkt. Hij had vreeselijk verdriet over uw vertrek. Maar ik houd ook heel veel van papa, doch hij kan soms zijn eigen meening op dringen. Én jongeren oordeelen wel eens anders. Och ik ben nu van die manie ver lost. De geschiedenis is toch niet te Brugge beke.id Neen, neen. En op ons dorp. Ook niet. Heeft papa Lavendeau nog gesproken Neen. Hoe wist papa, dat ik te Kadzand was. Van Waveren vertelde het. Maar hij be weerde, dat de woekeraar wel zou zwijgen. De man had een belconing ontvangen en zelf een te leelijke rol gespeeld, om zijn eigen schande te verspreiden. Ik zal voortaan stii leven, verzekerde Blanche. En ik hoop, dat ik met uwe zuster zal kunnen omgaan. O ge zult ten onzent altijd welkomzijn. Dank u. Die heele geschiedenis met Lavendeau behoort nu tot het verleden. Daf is het beste. Maar va Waveren vond, dat Blanche toch al te luchtig overdegeschiedenis sprak. Ik had vroeger gehoopt den winter te Brugge door te brengen, maar nu blijf ik liever op ons kasteel, hernam Blanche. O, ik zou niet gaarne in den winter naar de stad gaan. Gij hebt uw werk. En ook ontspanning. Lezen Ja, en muziek... en eens naar de stad rijden als er wat te doen is, dat me belang inboezemt. Ik hoop dat we gezellige familieavond jes zullen hebben. O, nu zie ik in, hoe dwaes ik handelde, door zoo ontevreden te zijn. Ik heb een goede les gehad. Maar van Waveren kon niet vinden, dat Blanche er reeds veel voordeel uit trok. Van Herteloo kwam terug. Het drietal bleef nog wat zitten. Van Herteloo vertelde aan Blanche het bezoek bij den advokaat. Papa, nu wil ik niets meer van Laven deau hooren. Toe, noem zijn naam zelf niet meer I diong de dochter aan. Ge zult heel anders oordeelen over mij. Ik bei; in die enkele dagen veel ernstiger geworden. Dat is goed, kind, zei de vader. Maar voor hem bleef toch de vlek van het gebeurde. Toen Blanche te bed lag, dacht ze over alles na. Ja, ik zal van Waveren winnen, mom pelde ze. Serafine geeft toch niets om hem. En Mariette is een arme weeze. Maar ik moet het nu slimmer aan boord leggen dan vroeger, me vriendelijken eenvoudig toonen, toch hartelijk. Och, hij ziet er naief uit. Ik pak hem wel in. Ik wil spoedig trouwen, om mijn eigen vleugels uit te slaan. Eens zoo ver krijg ik hem gemakkelijk ia mijn macht. Met Lavendeau is alles mislukt. Wie zou nu ook denken, dat men zoo bedrogen kan worden, maar ik heb veel geleerd. En papa heeft toch ontzag gekregen voor mijn zelfstandigheid en durf. Daarom is hij zoo vriendelijk. Aldus lag Blanche te peinzen. Den volgenden morgen was het drietal vroeg op. Aan het ontbijt begon Blanche te weenen. Wat scheelt er u nu vroeg van Her teloo. Och, dat ik toch zoo verblind kan zijn snikte het meisje. Ik heb vannacht me zelve mijn lichtvaardigheid verweten. Ik kon niet slapen. Ik heb een harde les gehad. Maar nu is alles weer goed, troostte de rentenier. Als men mij nu maar niet veracht, hernam Blanche. O, onwetend liep ik in dit avontuur. Ge hebt me wel gewaarschuwd, papa, maar ik meende, dat het vooroordeel bij u was. Ge zult voortaan geen last meer met mij hebben. Ik heb dat bij me zelve gezworen. Wel kind, het doet me genoegen, dat ge nu zoo spreekt. Ja, een mensch kan dwa len, vergoelijkte de vader. Droog uw tranen en houd moed. Niemand zal u om het ge beurde verachten, wat zegt gij, mijnheer van Waveren Wel neen. En bovendien alles blijft immers onder ons, antwoordde Frans. Zoo is het,stemde van Herteloo toe.Ons huiselijk geluk wordt hersteld. Dit alles zuivert de lucht. Do brave man vermoedde niet, dat Blan che op dit oogenblik komedie speelde, flij had vertrouwen in haar berouw. 't Werd tijd om te vertrekken. Op de kade namen ze den tram naar Brugge. Een Tegenvaller. Dien zelfden morgen trad Lavendeau den winkel van den Brugschen woekeraar binnen. De vrek was reeds op en regelde zijn uitstalling. Ik kom u halen, zei Lavendeau. We gaan dus naar Kadzand. Vandaag niet, antwoordde de woe keraar. Wat 1 't Spijt me, maar ik heb over alles na gedacht en ik durf de risico toch niet wagen. Alles is te onzeker. Ik heb nog eens in lichtingen genomen over dien hoppeboer en ben tot de overtuiging gekomen dat de kop- pigaard toch niet toegeeft. Maar zijn dochter is in mijn macht 1 riep Lavendeau teleurgesteld uit. Van Herteloo zal u met zijn dochter laten zitten en zijn beurs gesloten houden. Zoo kunnen we geen zaken doen, hoe zeer het mij ook spijt, mijnheer Lavendeau. Maar ge houdt me voor den zotbe weerde de jonge man woedend. Zoo moet ge dat niet opnemen. Zaken zijn zaken. Twee maal twee is vier. En als ik vermoed, dat het bij u maar drie zou zijn of minder, sluit ik geen akkoord. Lavendeau deed nog moeite, om den woekeraar te winnen, maar het was alles te vergeefsch. Toen begon hij hem uit te schelden. Als ge zoo begint, verzoek ik u mijn winkel te verlaten, zei de vrek. Ge kunt naar den duivel loopen. Aan mij zult ge nooit meer iets verdienen, hoonde Lavendeau. Voor verdienen ben ik altijd gereed, maar verliezen is een andere kwestie, spotte de winkelier. Lavendeau liep heen. Hij was diep teleurgesteld. Dat valt me leelijk tegen, mompelde hij. Ik heb geld noodig. En van Herteloo, die niet antwoordt op mijn brief. Ik zal Blanche zelf aan haar vader doen schrijven. Misschien maakt dat meer indruk. Ik zal den brief dicteeren en haar desnoods brutaal zeggen, dat ik haar zonder geld van haar oude, laat zitten. Ze heeft nu niet meer te kiezen. Lavendeau besloot onmiddelijk naar Kad zand te reizen. Hij zou thans den kortsten weg nemen. Over een uur vertrok er een tram naar Sluis. Hij had toch den tijd om buiten de stad op te stappen.Dat was altijd het voorzichtigst. In gepeinzen verdiept wandelde Laven deau naar de halte. Hij was er pas, toen de tram van Sluis aankwam. Die moest dan nog naar de stad. De tram stopte. Plots ontstelde Lavendeau geweldig. Voor een raampje zag hij van Herteloo. Én tegenover dezen zaten Blanche en van Waveren. Lavendeau had het gevoel, alsof hij een geweldigen slag op het hoofd kreeg, waar van hij duizelde. Hij begreep, dat van Herteloo en van Waveren het meisje teruggehaald hadden. De rentenier bemerkte hem ook en keek spottend... Do tram reed weer heen. Eensklaps sprong Lavendeau op den laat sten wagon. Het was nutteloos nog naar Kadzand te gaan. Met een vloek zonk hij op een bank neer. Aan deze mogelijkheid had hij niet gedacht. Hij was verraden geworden. Door wien Dadelijk dacht hij aan den woekeraar. Die alleen kende Blanche's verblijf. De loeder heeft me bedrogen, me met beloften gepaaid, en het geheim aan van Herteloo verkocht, mompelde Lavendeau. Ha, daarom moest de reis uitgesteld worden en trok de schavuit zich van ochtend terug. Lavendeau voelde hoe hij bij den neus geleid was geworden. Woede vervulde hem. En die van Waveren zit ook in 't spel, siste hij. De kerel is meegegaan. Ik haat hem en ik zou hem wel kunnen dood slaan. Weer vloekte Lavendeau binnensmonds. En wat nu vroeg hij zich af. Bah, ik geef me nog niet gewonnen. Ik heb toch een wapen... Blanche is met mij in Kadzand ge weest. Ik heb haar eer in mijn macht. Daar moet ik geld uit slaan. Van Herteloo zal be talen. Anders maak ik heel de historie bekend. Voor mij zelf kan me dat niets schelen. Mijn reputatie is gemaakt, en och, een jongen man vergeeft men zoo iets, maar een meisje niet. Ha neen, ik ben nog niet overwonnen, hoppeboer, al peinst ge het 1 Ik zal uw kop toch breken. Lavendeau lette er op, waar het drietal uitstapte. Het reed mee tot aan het station Lavendeau deed 't zelfde. En toen ging hij brutaal naar van Herteloo en de anderen toe. Blanche was haar vader voor en snauwde tot'Lavendeau Ga voort Ik wil u niet meer zien. Nu weet ik alles van u... OchToe, ge meent dat niet. Ge spreekt zoo onder de macht van uw vader, zei Lavendeau. ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1