De Kapel Boseh HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Popennghe Omstreken eeidniaaisiitoen inlichtingen iBank "Transinter,, Apotheek Frans Van de Plas 15 Centiemen Ro a de Kribbe. Afeosseaeifirlji: Saisen-Vaaiesle, KERSTLIED UIT CHINA. SPEELKAARTEN ten bureele dezer. Politiek Overzicht. Frankrijk en Belgie. Het Socialistisch kieskraam. Vlaamscha tekst. Belgische leeningen. Voorde veroordeelde Oud-Strijders. M. Oemblon overleden. Het Programma der Katholieke Partij. De afschaffing van het hoofdvak. De ontworpen middelbare Aan onze Abonnenten. In 't Buitenland. Leest eijjverapreilt "De Ptperiagkei a*r„ per Jaar In Stad fr, 6.50 In Belgii 8.50 Buitenland 13 00 Uitgever Drukkerij, Papierhandel, 15, G-asthmsatraat, POPERINGHE ïeleltien nr O. Po»tsïi®o)lr:r«k«ïiHf Bf !B670. PRIJS BERICHT!!; ÏERIOOPIICEI, lent inlassehing o.6o ct° per regel. 2 en 3 inl. o.5o et» VOÜHISSER, i.So fr. per regel. RQUWBEBICHTEI, 5 fr. voor 10 reg. Herhaalde Annoncen prijion op »»nvr»ig. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vsijdaq ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdao noen. bondag 21n December 1984. 21^ Jaar Nt 51 Wat is er in dat kribbeken Gelegen, och. zoo mooi? Het is een blozend kindeken, Op gouden halmpjes strooi. Zijn hoofdje omkransen krullekens, Als van een Iamken blond. Wie zou 't niet zoenen zachtekens Op zijnen rozenmond Een wolk van zingende engelen Hangt boven in den stal Het Wichtje in zijn wit hemdeken Is Schepper van 't heelal. Zoo blij deint mond- en oogenlach Van 't godlik aangezicht, Dat 't slalken schijnt te baden in Het helder zonnelicht. Lijk eertijds naar de herderkens Met lammeren en fluit, Zoo steekt het ons tot wellekom Zijn poezllge armpjes uit. O Kindje, rusten op uw hart, Dat durven wij niet doen... Uw bloote voetjes warmen, wel, Met eenen liefdezoen. Om den waren aard eener instelling te kennen, moet men terugblikken op haren oorsprong. De wieg van het Christendom was eene kribbe. Zijn Stichter werd geboren in eenen stal. Het Ch istendom zal dan de godsdienst zijn van de nederigheid, van de versterving, van de vrijwillige armoede. Wie uit eene lage afkomst zich tot iets groois opwetkt, tracht al te dikwijls te ver bergen vanwaar h;j komt. Zoo niet Christus, zoo niet de Kerk. Mattheiis, de eerste der vier Evangelisten, verhaalt ons eenvoudig hoe armoedig Jesus ter wereld «wam, zonder gevoelvolle zinnen over die armoede, maar zonder er iets van te bewimpelen. En de Kerk noodigt ieder jaar heure kinderen uit om in stillen eenvoud rond de kribbe neer te knielen. Zij leert ons de geringheid hoogschatten zonder nochthans de rijken te verachten. Bij de kribbe van Christus kwamen eerst de kleinen, de herders. Zij, zij waren er toe geroepen door de Engelen zeiven, in klare bewoordingen en juiste aanwijzingen. Doch ook de grooten, ook de rijken moch ten komen niet de trotsche grooten, die maar droomden van zelfverheffing, niet de verwaten Herodes, noch de hoogepriesters, die hem naar de oogen zagen neen, maar de ootmoedige koningen van het Oosten, die gaarne hunne koningrijken verlieten om het ware heil te gaan zoeken, en die zich niet schaamden in eenen stal te tieden om er eenen Meester te vinden. Zulke rijken, immers, hebben den geest van armoede, en dit vraagt de Verlosser van ons Zalig die arm zijn naar den geest Wij mogen en wij moeten werken om ons dagelijksch brood te verdienen. Wij mogen zelfs streven naar rijkdommen, die ons zullen toelaten rond ons de uitdeelers te zijn van Gods barmhartigheid. Doch wij mogen aan de schatten of aan de grootheid niet gehecht zijn om henzelven; wij moeten bereid zijn er aan te verzaken, waar het belang van God dit zou vragen. Wij moeten zelfs de ontbering en de verne dering in dank aannemen, waar God ons die zou gelieven op te leggen. Die geest van zelfverloochening is de ware geest van het Christendom in de maat, waarin wij dien geest bezitten, mogen wij Christenen heeten. Die geest is de hoogste adel want de vrijwillige verzaking aan rijkdom en pracht verheft ons verre boven alle rijkdom en pracht. Wat groot is voor de wereldlin- gen, is klein voor den Christen, omdat hij veel grooter is dan zij. Maar hij weet dat alle grootheid van God komt. En in dien adel ligt de ware gelijkheid. Het verschil van standen verdwijnt, waar de geringe niet begeerlg is naar de grootheid en de hooggeplaatsts zich geerne vernedert. Met den adelbrief van Bethlehem kan ieder van ons geadeld worden. Daarom ook was de vrede niet mogelijk dan rond de kribbe. Daar klonk hetVrede aan de menschen want daar wijst Christus door zijn voorbeeld den eenigsten weg tot vrede. De Joden verwachtten sedert lang een rijk van vrede en gerechtigheid maar zij hoopten daartoe te komen langs hoogheid en glorie daarom versmaden zij den Vorst van vrede, die als een onbeholpen kind tot hen komt. En omdat de huidige maatschappij ver slingerd is op weelde en genot, daarom vindt ook zij de vrede niet. Maar al wie hem zoekt in nederigheid en zelfverzaking, zal den vrede vinden. F. Over drie jaar, ontving Eerw. Pater De- vloo, Missionaris in China, uit de streek van Oost en Westvleteren milde giften tot het oprichten van eene nieuwe Kerk in zijne duurbare Missiestreek. Dit werk is nu voltooid en hij zendt ons een 3 tal photos die wij gaarne overdrukken. Even gaarne drukken wij zijn brief van bedanking over aan al zijne ondersteuners, evenals den innig, mooien, gevoelvollen dankbrief van zijn christen volk. Mocht dit bijdragen om onze lezers steeds milddadig te stemmen tegenover de Zende lingen en dezen den grootst mogelijken steun te verleenen. 't Is het edelste werk dat kan verricht worden, en daar verre zijn de middels schaars en de noodwendigheden oneindig. Hier volgen de brieven. 20 Juli 1924. Beste Weldoeners van Oostvleier en en Omliggende. Het is me eindelijk gelukt na 3 jaren arbeid en geduld u de photo op te sturen van 't kerkje gebouwd in onze missie van Fangeheun, waarvoor gij mij herhaaldelijk zoo rijke aalmoezen hebt gestuurd. Aan aiicn van t,arte duizendmaal dank dus. Hieronder volgt de vertaling van een Chineeschfn brief, geschreven door 't chris ten volk van Fangeheun om u te bedanken voor uwe grenzelooze vrijgevigheid. Zicht op den ingang van de nieuwe Kerk, Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 45 ROMAN door A.. Maar een honderd jaar geleden lokten de bewoners van het Petershuis de vreemde lingen om hen te vermoorden en te beroo- ven. Dat kwam uit en de misdadigers werden opgehangen en men verwoestte hun wo ning. Maar nu is het hier overal veilig,mom pelde Joseph. Ik reis veel bij avond en nacht en mijn wagen ligt voi pakken en zakken, ieder kan dat weten. En nog nooit heb ik wat slechts ondervonden. Zoo zat de vracht voerder te mijmeren. Hij bespeurde een zwarte vlek. Hij wist, dat het een eenzame herberg was welke daar in het donker opdoemde. En in die herberg was de vreemdeling gestorven en lag nu de doode. De paarden snoven en werden nu wat onrustig. De dieren weten het ook, zei Joseph. Hij sloeg een kruis en maakte datzelfde gebaar boven de paarden. Het zou hen be daren, meende hij. Maar dan schrok Joseph geweldig. Naast den wagen rees een witte gedaante op. Toch een verschijning, al had de vracht voerder in het huis zijner zuster daarmee gelachen. De nieuwe Kerk. Ik heb er niets aan bij te voegen onze schamele christenen zeggen er in hun eigen taal en schrijfwijze wat ze in hun hart hebben niet te bedwingen blijdschap en grenzelooze dankbaarheid. Ik hocf u niet te zeggen dat wij u allen dagelijks aan 't H. Altaar en in onze gebeden indachtig zhn als vrome weldoeners van onze dierbare missie Ongetwijfeld zal de goede Zaligmaker zich niet in edelmoedig heid laten overtreffen en u allen met zijn mildste zegeningen overladen. Het kerkje werd gebouwd onder 't wijs beleid van E. P. L. Joosten naar 't pian van E. P. Daelman. Zooals u ziet heeft ons christen volk een gevoelig en dankbaar hart en ik hoop dat we met de herhaalde uitdruk king van onzen dank en de verzekering van onze gebeden ook eenigzins gehoorzaam zijn aan 't voorschrift van Sint Paulus den grooten Apostel der heidenen Gratl estotc Weeat dankbaar Met alle beste wenschen voor u eg de uwen blijf ik u allen, geachte weldoeners, It ig dankbaar in J.-C. Edmond DEVLOO, (Missionaris van Scheut in China). ADRES Gelief dezen brief te zenden naar De groote vrome weldoeners die wij verzoeken hem te openen en te lezen Eerbiedig verzonden van China, Johol Klenp'lnghien, het dorp Fangeheun. BRIEF Al de christenen van Fangeheun vol eerbied bieden dezen brief aan hunne zeer deugdzame en zeer edelmoedige weldoeners. Vol eerbied laten wij u weten dat in ons klein dorp er vroeger een huts was dat diende als kapel maar t was 't huis waarin de priester woonde een enkele kamer, en er was geen plaats genoeg. Het Hoogaltaar. lederen Zondag en fees dag, kwam er van alle kan ten veel volk om mis te hooren, zoodat een aantal dikwijls moesten buiten knielen, 's Zomers waren (zij die moesten buiten knielen) verschroeid door de zon en 's winters In de groote koude was hun Hjden nog veel grooter. Joseph hield onbewust de paarden in. Ja, de verschijning van een vrouw. Vader wilde het Veen zien... en hij is hier gestorven, sprak de dame... Moeder haaide hem hier af en ze zijn samen naar den Hemel gevlogen. Daar is vader niet ziek meer... Hier i« mijn bruidegom ver schenen. Ik had lang op hem gewacht... maar ik wist dat hij zou komen... En wij gaan samen naar Brugge... Ons leven zal vol poezie zijn... Dan zal mijn bruidegom niet meer van me scheiden, om in het Veen te jagen of 's avonds in de herbergen te vertoeven... Wij hebben elkaar innig lief... Dit alles werd in het Vlaarnsch gezegd en de vrachtvoerder verstond het niet. Maar in 't schijnsel van de lantaarn zag hij, dat de vrouw in 't blanke gewaad schoon was. Ze hield echter de oogen ge sloten. Op haar gezicht straalde een glans. Mevrouw, vraagt gij of ik een bood schap vooru mee heb? stamelde Joseph... Maar uit de herberg kwam een heer... Elzie, wat doet gij I riep hij ontsteld, ook in 't Vlaarnsch. De jonge vrouw slaakte een gil. Ze opende wijd de oogen. Waar ben ik kreet ze verschrikt... De man nam haar bij den arm... Vlug leidde hij haar binnen. Joseph zag, toen de deur even open stond, en het licht van zijn wagenlantaarn naar binnen viel, een lijkkist op twee stoelen... Weer maakte hij het teeken des kruises. De deur werd gesloten... De paarden rukten aan hun leidsel. Ze wilden voort... En Joseph Het hen gaan. Hij was zeer koud geworden onder ziju dikken mantel... In deze kleine kamer hoe konden wij behoorlijk den grooten Koning van H#mel en Aarde vereeren en onze gebeden doen. Daarbij onze kapel was op verre na niet zoo schoon als de heldensche tempel van ons dorp. Wij arme christenen hadden vroeger eene begeerte eene nieuwe kapel te bouwen, maar het was onmogelijk daar wij geen geld hadden. Gelukkiglljk, groote weldoeners, hebt gij uwe geldbeurs geopend, en vol edelmoedigheid en vrijgevigheid hebt gij ons het noodige geld gezonden. Zoo konden wij metsers en timmerlieden huren en bouwmaterialen koopen. Dan bouwden wij de kerk die nu juist voltooid is. De kerk is heel schoon, heel sterk gebouwd de heidenen die de kerk zien, hebben een verlangen de kerk te beminnen en christenen te worden en hunne superstitiën te verlaten. Denkende aan al de weldaden, ze zijn allen gegeven door u groote weldoeners. Wij arme christenen dan ken u zoo zeer hoe kunnen wij woorden genoeg vinden om u te bedanken. Niet alleenlijk, wij, ontvin gen uwe weldaden maar ook onze kinderen en klein kinderen allemaal ontvingen deze weldaden.Wij zullen deze weldaden in ons hart beitelen en die nooit ver geten. Wij arme christenen die uwe weldaden ontvingen, wij hebben niets waarmede wij u kunnen dankbaar zijn en beloonen. Enkel in onze gebeden gedurende de H. Mis als wij O L. Heer ontvangen, wij vragen den grooten Meester des Hemels en de goede Heilige Moeder, opdat Hij aan onze weldoeners zou geven voor ziel en lichaam gezondheid, deugd, zegen en vrede. Wij vragen den Heer des Hemels u te schenken deugd zoo wyd als de zee, zoo hoog als de bergen en ook te geven aan al de uwen thuis, alles wat goed is al deze dingen wenschen wij u allen zeer en verlangen het voor u. Daarboven wij vragen onze weldoeners een gebed wij smeeken u te bidden tot de Heilige Moeder Maria opdat ze zou schenken aan de heidenen van ons arm land, de genade van te vereeren en te loveu en te beminnen den grooten Heer van Hemel en Aarde, tot het einde der wereld dit verlangen wij alten zeer. Wij arme christenen geen ander middel hebbende leenden dit kaal penseel om u te danken en om u een klein hoekje van ons dankbaar hart te laten zien. Om dezen reden hebben wy met opzet dezen brief geschreven, om uwe vrijgevigheid te bedanken, en vol eerbied wenschen wij u allen, groote weldoeners, allerhande deugden, gezondheid, vrede en zegeningen. De minsten van de H. Kerk Kao t'ing huan, Tch'eun young yen, Hoangyuan tchee, en al de andere christenen al te zamen maken een diepe buiging voor u onze weldoeners. De bloem van 't Midden (China) het 12e jaar van de Republiek, de 7" maand, de 9" dag, schrijven wy dezen brief en bieden hem u aan. Uit de fransche statistieken van invoer en uitvoer blijkt dat wij Belgen voor ruim 1 milliard 713 millioen invoeren in Frankrijk terwijl Frankrijk ons voor 4 milliard 777 millioen frank waren zendt. Wij kochten dus aan Frankrijk voor ruim 3 milliard frank waren gedurende de eerste acht maanden van dit jaar meer dan wij er verkochten. De uitvoer van Belgie naar Frankrijk is met 24 t.ti. Vcitiooga. t?e invoer in Dctgr„ met 11 t.h. verhoogd. De Libre Belgique is in het geheel niet zacht voor de taal dezer cijfers. Frankrijk houdt ons voor den gek, zegt dit blad. Het voegt er nog bij dat de Franschen dien voor hen zoo uiterst voordeeliger staat der han delsbalans willen doen aanhouden. Parijs maakt zich daarbij nog ongerust omdat Belgie neiging toont om met Duitsch- land te onderhandelen om voordeeligen han delsbetrekkingen aan te knoopen. Het kan niet verdragen dat wij ook naar ons meeste voordeel uitzien. De huidige positie van onzen handel met Frankrijk is voor ons Belgen eene fopperij. Dat is in het geheel niet lief vanwege la nation soeurons zoo uit te buiten. Dat heeft reeds te lang geduurd. Al wie de laatste Kamerbesprekingen goed gevolgd heeft moet bekennen dat het ver kiezingsmateriaal der socialisten duchtig uiteengeschud is. Al de bezwaren die zij tegen de Katholie ken en tegen de Receering opeengehoopt hadden en waarmede zij meenden een ijzer- sterken toren gemaakt te hebben, zijn ineen gestort. 't Was maar een kaartenhuisje. Zij kunnen de verzekeringswetten tegen de Katholieken niet meer uitspelen, want zij hebben ze zelf gestemd. De legende tier afschaffing van het koste loos pensioen behoort tot het verleden. De verhooging van 125 t.h. voorde huur prijzen werd door 7 Socialisten, waaronder M. Brunet, Voorzitter der Kamer goedge keurd. Ze zullen slecht gekomen zijn als ze zullen beweren dat de verhooging het werk is van de regeeringspartijen. Deze week heeft de Socialist, M. Van ter- velde, bevestigd dat het duur leven moet beschouwd worden als een wereldverschijn sel en niet als het werk der Regeering. Dat de duurte veroorzaakt is door de beurs- zwendelaars en door de Amerikaansche opkoopers en tiustmannen is geheel dicht bij de waarheid. Maar hoe de Socialisten het aan boord zouden leggen om, vooral in Belgie, het kapitalistisch regiem te vernieti gen, dat heeft M. Vandervelde niet gezegd. Deze ontmoeting zou hij niet licht ver geten. En toch was het geen geest, maar een gewoon mensch, mompelde de vrachtvoer der. Zeker de dochter van den doode. 't Verdriet zal haar in 't hoofd geslagen zijn... maar ik kom dat allemaal liever niet tegen... De wagen reed verder door het veen. De Doode. 't Was nog donker, toen Louis Lebon zijn hoeve verliet met den grafkrans onder den arm. Hij moest wel een uur over het Veen gaan en de wind blies guur. Lebon kwam aan een eenzame herberg. Reeds van ver had hij lichten gezien. 't Bleken die van een rouwkoets en een volgrijtuig. Deze waren zoo juist uit Spa hier gebracht. Louis trad binnen. In de gelagkamer rustte op een baar de kist... met het stoffelijk overblijfsel van den heer Corola. Lebon legde eerbiedig den krans op het deksel. Frederik Majorie zat aan tafel. Dank u voor die eer, zei hij lot den schaapherder. En mijn vrouw zal ook zeer gevoe ig zijn voor uw hulde aan haar vader. Elzie was zich in een nevenkamer nog aan het kleeden. Men wachtte op haar, om naar Spa terug te keeren. Haar vader was sterk achteruitgegaan ca het huwelijk van zijn dochter. Het zou sterven worden. Dat verklaarde ook de dochter. En toen uitte Corola nog een wensch... Mogelijks verneriTen wij zulks van de heeren Anscele, Bertrand, Hubin, Mathieu en andere Socialisten die in industrieele on dernemingen met kapitalistischen grondslag zijn vastgezet en groot geld mogen op streken M. Vandervelde verwacht alle heil van eene democratische regeering. Hij beweeit zelfs dat nu reeds eene democratische meer derheid in de Kamer te vinden is. De Socialisten zetelen met 68 in de Kam ir. Om de meerderheid te hebben die 94 is, moeten er dan nog 26 andere democraten bijkomen. Zijn er democraten onder de Liberalen Zekerlijk niet. Neem nog de 4 Fronteis als Democraten, waar zou M. Vandervelde de overige halen om de meerderheid te vormen. Hij zou toch zeker nooit willen samengaan met de Christenen. Democraten die dagelijks in de socialisti sche bladen verdacht gemaakt worden als verraders der democratie. SpreektDe Ont waking niet met voorliefde van Dom pers Is M. Heyman geen domper Is M. Tschoffen geen dompersminister? Is De Tijd geen dompersblad Neen, neen, Socialisten staan veel te hoog om de hulp van Dompers te aanveerden, al was het nog om de eerste viool te spelen in het land. Op Donderdag, 11 December laatst, was men in den Senaat aan het bespreken der wet over de electriciieitsvoorzieniog. M. Ryckmans, Senator voor Antwerpen, trok de aandacht der vergadering op den Vlaamschen tekst der wet. Deze verschilde geheel met den Franschen tekst, niet alleen op punt van gebrekkige vertaling, maar zelfs sommige artikels hadden eene geheel andere beteekenis. Terecht zegde M. Van Overberg dat het een spotbeeld was van het Vlaarnsch. De zaak was zoo erg dat men den tekst ter verbetering naar eene commissie moest terug zenden. Deze gebeurtenis is eene schande voor de Regeering, die zoozeer met onze Vlaamsche taal denspotdrijft. Het is eene echte schande dat minstens 200 vergissingen op taalgebied te vinden zijn in een officieel stuk. Welke waarde hebben wetten waarvan de fransche vertaling verschilt met de vlaam sche. Moet het ook gezegd worden dat deze wet reeds door de Kamer werd aangenomen en dat daar zich d iemand om dat spotbeeld van het Vlaarnsch bekreund heeft Wij zijn het eens met M. Ryckmans als hij zich niet tevreden stelt met een verbas terd Hollandsch, noch met een verfranscht Nederlandsch. Wij hebben eene oorspronke lijke, sierlijke Vlaamsche taal. Dat men ze eerbiedige en dat de Regeering daarin het goede voorbeeld geve. Dö TTUISUUEinufet De hulshuurwet eindigt op 1 Januari 1925. Deze week heeft de Kamer de huishuur wet verlengt en de verhooging van 1251. h gestemd met 89 stemmen tegen 41 en 3 onthoudingen. De wet zal ook van toepas sing zijn in de gemeenten van min dan 5000 zielen. Voor Nieuwjaar moet die wet door den Senaat gestemd zijn. Het is te hopen dat men vrede zal nemen met de gedane veran deringen. Anders komt het wellicht tot een twist tusschen Kamer en Senaat en zitten wij zonder huishuurwet. Voor vele huurders zal 125 t. h. in feite geene verhooging mêebrengen. Want zeer velen betalen reeds ruim 125 t. h. meer dan in 1914 en zij moeten dan niet meer ver- hoogen. Moesten deze huurders lastig gevallen worden door hunne eigenaars, dan moeten ze maar den Vrederechter Inroepen. Voor de eigenaars, die van de opbrengst van hun pachten moeten leven, zal die ver hooging, die uiterst gematigd is, toch welkom zijn. Tusschen de Belgische Regeering en de Amerikaansche bankies zijn onderhande lingen gevoerd waarbij Belgie 2 leeningen zal verkrijgen. Een ten bedrage van 25 mll- linen dollar zal aangewend worden ter ver betering van de spoorweglijnen in Belgisch Congo en een tweede leening, ten bedrage van 50 millioen dollar moet dienen voor openbare werken in Belgie. De leening van 50 millioen dollar voor Belgie zal waar schijnlijk op basis van 7 uitgeschreven worden. De vonnissen door de militaire recht spraak gedurende den oorlog geveld moeten herzien worden. Eene kommissie werd daar toe opgericht. Tot 27 Januari 1916 was het de soldaten verboden beroep aan te teekenen tegen de uitspraak van het krijgsgerecht. M. Carton de Wiart liet dan het beroep toe, doch er kwamen zooveel beperkingen aan, dat de toestand niet veel veranderde. Hij wilde het Veen terugzien... daar waar hij met zijn vrouw elk jaar heengereden was, daar waar Elzie nu haar verbond met Frederik gesloten had. Elzie trachtte den kranke van dit plan af te brengen, maar het lukte niet. Majorie raadde haar aan toe te geven. Een rijtuig werd gehuurd. We zullen naar de hoeve rijden van Louis Lebon, had Majorie gezegd. Daar zal vader rustig liggen... En sterven I had Elzie weenend uitge roepen... Met den blik op het Veen... zooals hij het wenscht. Ik ben bij Lebon zeer eigen. Hij en zijn vrouw zijn goede lieden. Zoo had men de reis aangevangen, om dan den wensch van Corola te voldoen. En het scheen of deze helderder van geest werd... Hij zag het Veen en wilde zich uit de kussens oprichten. Het Is schoon... o, mijn vrouw 1 sta melde hij... 't Was toch te veel geweest voor den ondermijnden man. Corola bezwijmde. Majorie durfde niet meer tot aan de hoeve van den schaapher der te rijden. Dichtbij stond een eenzame herberg. De waardin was eerst verlegen een ster vende in huls te nemen. Majorie beloofde haar een goede belooning. Dat hielp... De heer Corola werd te bed gelegd... De koetsier reed nog om een dokter... Maar geen hulp kon meer baten Zonder tot kennis terug te keeren, was Elzie's vader ontslapen. Men moest tot den volgenden dag wach ten, om het lijk naar huis te vervoeren. Majorie begaf zich naar Lebon, om hem In feite heeft het hooger beroep tijdens den oorlog nooit bestaan. Nu is er spraak dit recht op hooger be roep te herstellen met terugwerkende kracht. Men is nog niet eens als dit ook zal kun nen gebeuren voor de soldaten tegen wie tuchtmaatregelen werden getroffen door oversten en die naar de tucht-compagnies, van Auvours, Frestes en de Ome als Houtakkers verbannen werden. M. Célestin Demblon, socialistisch Ka merlid voor Luik komt te overlijden. M. Demblon was een der typen der Kamer. Hij werd in 1894 door de Luiksche Socia listen naar de Kamer gestuurd en sedert dien bij elke kiezing herkozen. Telkens hij aan het woord kwam in de Kamer deden zich komieke of tragische voorvallen voor, door zijn geweld en overdreven bewoordin gen veroorzaakt. Meer dan eens kwam hij in strijd met de Socialisten zelf wien hij verweet hun socia listische leering te veranderen volgens de tijdsomstandigheden. Hij was zuiver socialist gebleven naar de leering van Karl Marx. G heel natuurlijk sloeg zijn socialisme thans over tot communisme. Daarom ook wensch- ten de socialisten M. Demblon uit de partij te sluiten en dit zou wellicht gebeurd zijn. De dood van M. Demblon zal een einde stellen aan dien soclalistischen twist en M. Demblon zal niet als communistisch afge vaardigde naar de Kamer kunnen gaan. Hij zal vervangen worden doorM. Marlot, burgemeester van Seraing. Het Katholiek Verbond heeft een algemeen katholiek programma opgesteld, dat door de aangesloten groepeeringen wordt bijge treden. Wij lichten er uit de hoofdpunten 1. Godsdienst. Vrijwaring van de godsdienstige rechten der burgers. 2. Buitenlandsche Politiek. Vergoeding - Vrede. 3. 's Rijks eenheid. Één regeering en één middenbestuur, één parlement, één leger, ééne magistratuur. 4. Taalkwestie. Gelijkheid in rechte en in feite, in bestuur-, school-, leger- en rechtswezen. 5. Leger. Beperking van de militaire lasten en van den militairen diensttijd in de mate van het mogelijke. Uitbreiding der gewestelijke indeeiing. Bescherming der zedelijkheid onzer soldaten. 6. Scholen. Gelijkheid van vrije en officieele scholen voor openbare machten. Ontwikkeling, verbetering en veralge- meening van het vakonderwijs. 7. Economiscne poiitiek. Verhooging van 's R iks Landbouw- en Nijverheidsvoortbrengst. Maatregelen om den uitvoer te verhoogen. 8. Financiën. De uitgaven verminderen. - Evenwicht in de begrooting. Geene fiscale inkwisitie. 9. Stemrecht. Algemeen stemrecht voor mannen en vrouwen In alle graden. 10. Familie. Algemeene politiek ten voordeele der fa milie en voornamelijk der groote huisge zinnen. 11. Sociale politiek. Verplichte verzekering tegen ziekte en vroegtijdige werkonbekwaamheid. Ook tegen werkloosheid. Moederverzekering. Herzie ning der ongevallenwet. Goedkoope woningen. 12. Middenstand. Oprichting van het kriedietwezen. Ver meerdering der toelagen voor het aankoopen van klein gereedschap. Uitbreiding van het vakonderwijs. Fiskale gerechtigheid. 13. Landbouw. Bescherming der boerenbevolking. Pachtwet. Ontwikkeling der landbouw nijverheid. Sociale verzekering. 14. Zelfstandigheid der Katholieke Partij. Deze punten zullen het platform uitmaken waarop de Katholieken den kiesstrijd zulPn aangaan. In den loop van den kiesstrijd zal eik punt nog nader toegelicht en uiteengezet worden. De Katholieke partij verwerpt den klassen strijd der Socialisten en het overdreven individualisme der Liberalen. Zij is overtuigd van de noodzakelijkheid dat godsdienst, gezin en eigendom moeten verdedigd worden. De Katholieke partij is de eenige partij die machtig genoeg is om eene regeering samen te stellen die orde, vooruitgang en vrijheid bevordert. Ieder wie aan orde houdt, zal hare zege verhopen en helpen bewerken. Van die zege hangen af het geluk en de welvaart van het land. te verzoeken eenige boodschappen te Spa te doen. Zoo vernam men op de hoeve het nieuws... En nu in den kouden guren morgen stond de rouwkoets daar. Elzie was gereed... Frederik sprak haar over de daad van Lebon. De jonge vrouw gaf den schaapherder bewogen de hand... Toen droeg men de kist in de koets... Frederik en Elzie stegen in het rijtuig... De korte stoet vertrok... In het Oosten boven de vallei rees de?nieuwe dag... Elzie leunde tegen haarman... Wat heb ik vannacht toch gedaan vroeg ze... Of is alles een droom Gij waart naar buiten gegaan, lieve, antwoordde Frederik... Naar buiten... in mijn slaap Ja... En ik had het eerst niet bemerkt. Maar ik hoorde een stem en ontwaakie. Toen miste ik u naast me. En ik hoorde u buiten spreken. Ge kunt denken, hoe ik schrok... Ik kwam gauw zien. Gij stgndt te kouten met een voerman... Ik heb u spoedig binnen gebracht... O, het is door de zenuwen geweest... Ja... En wie was die voerman. De waardin zegt, dat het de vracht voerder geweest is die uit Verviers kwam Maar hij heeft u natuurlijk niet verstaan.. O, Frederik, ik zal toch geen slaap wandelaarster worden Wel neen... Dat is overspanning ge weest... De Hooge Venen hebben nu treurige herinneringen voor ons. Wij hebben toch aan het laatste ver 03 vi ciiif, j (o os Een onlangs verschenen koninklijk besluit gebiedt aan dezen die in Belgie inkomsten of koepons van vreemden oorsprong betalen, van deze bewerkingen in een bijzonder re gister in te schrijven. Dit register zal genummerd en geteekend worden door den toeziener der belastingen en moet naam en adres van de bezitters der koepons vermelden. Het koninklijk besluit vermeldt nog dat dit register dadelijk zal moeten voorgelegd worden op alle verzoek van de agenten van het Beheer der RechtsPeeksche Belastingen. Dit beheer zal aldus het recht bekomen de simenstelling te kennen van minstens een deel van de portefeuille der belastingbeta lers die vreemde fondsen hebben. De Senaat is twee wetsvoorstellen rijker geworden. Een over dierenbescherming en het andere over de afschaffing van het hoofdvak op de kiesbulletijns. Van dit laat ste komt nooit ipfs terecht. Men moet toch zoo eenvoudig niet zijn, te gelooven dat de parlementairen aan de kiezers eene vrijheid zu'len geven, waarvan zij (de parlementai ren) het slachtoffer zouden kunnen worden. Immers, met de afschaffing van het hoofd vak zouden de kiezers zelf de volgorde der gekozen aangeven en die volgorde zou geregeld zijn naar de verdiensten ,en de werkzaamheid der kandidaten. Dat zou wel de partijtwisten verminderen, maar dat zou ongerustheid brengen bij vele parlementai ren. Kort gezegd het is veel te schoon en te goed om te kunnen verwezentlijkt worden. Guido. VOOR ALLE wendt U tot de en bij hare AGENTSCHAPPEN POPERINGHE Groote Markt, 28, Telefonen 89 en 90. Moeskroen R. deTourcoing, 109. Tel.109. Veurne Ooststraat, 64. Dixmude Hr H. Hillebrant, Stadsekretaiis. Coucketaere Hr Alois Hosten, Mokker. Wytschaete: H1 J. Fournier, Burgemeester. Beveren Hr J.Tahon, Gemeente-Sekretaris. Noordschoote H' M. Bailleul, Gem.-Sekr. Woesten Hr A. Vanhoutte, Gem.-Sekr. Rousbrugge Hr A. Claeysoone,Gem.-Ontv. Vlamert/ngheH1 J. Dehaeck, O.d. Godsh. ReninghetstHr Fl. Camerlynck, Gem.-Sek. Clercken HrHil. Parmentier, Gem.-Sekr. T Ur\I fatnorl uitolr Ciem -O nf \r Crombeke Hr C. Decae, Gem.-Ontv. Westoutre Hr A. Declercq, Bellestraat. NieuwpoortH' H. Morel, Marktstraat. Coyghem Hr G. Delécluse. Proven bij H' E. Delava, alle Zondagen voormiddag. Watou In 't Gemeentehuis, alle Zon- en Woensdagen voormiddag. Leysele bij Hr E. Devreker, alle Dinsdagen namiddag. Stavele Hr Pr. Franchoo, Hoofdonderwr. Nieuwkerke Hr Leon Lemaire, Bellestraat. Opvolger van S. VANDE BERGHE, Bertenpiaats, 8, (Kleine Markt), POPERINGHE We lezen in De Bouwkroniek nummer van 14 December 11. school te Poperinghe. Zooals wij reeds vroeger meldden, is het stadsbestuur van Poperinghe zinnens eene middelbare school met voorbereidende af- deeling in te richten. Met dit doel werd, mits voorbehoud der noodige goedkeuring, een onroerend goed aangekocht groot 42 aren, tegen den prijs van 148.000 fr. Dit onroerend goed werd steeds gebruikt als brouwerij en mouterij en het stadsbestuur was zinnens dit als een kern te aanzien waarrond, door verdere aankoopen en bouw werken, de volledige inrichting zou tot stand kotnen. Daarvoor voorzag het 500.0C0 fr. De zaak loopt nu echter niet van een leien dakje. Een provinciaal ambtenaar beoor deelde de zaak ongunstig, terwijl een ambte naar uit het Ministerie een gunstig advies meende te kunnen geven. De zaak werd aan een nieuws onderzoek onderworpen, en thans verluidt, dat de Bestendige Afvaardiging er een ongunstig advies over uitgebracht heeft. Wij verzoeken DRINGEND onze abon- nenten uit FRANKRIJK, een abonnement op De Poperinghenaaraan te vragen in hun Postbureel of aan hun Briefdrager en de som van 13 fr. te betalen. Onze ABONNENTEN UIT AMERIKA gelieven spoedig het bedrag op te sturen. Wie IN HET BINNENLAND een abon nement verlangt, vrage het in de Post of zende ons een kaartje. Op de ijzergieterij Koningsmunde is een geweldige brand uitgebroken. Een der hoofdgebouwen werd volkomen vernield. Drie arbeiders kwamen hierbij om. Het Japaansche oorlogsschip Kauto dat als schoolschip dienst deed, is nabij Kiusiu vergaan. Van de 160 man die aan boord waren, zijn er 107 verdronken. in Corven (Noord Walts) is een groote paniek veroorzaakt door ten aardschok, welke de huizen deed schudden. Vele ruiten braken Een groot aantal personen ontvluchtte de huizen en begaf zich angstig op straat. Naar uit Chicago gemeld wordt, is er door een geweldig tempeest, gepaard met hevige sneeuwbuien, groote schade aange licht aan talrijk e schepen ep de Groote Meren. Verscheidene vaartuigen zijn ver dwenen. Er werden watervliegtuigen uitge zonden om opzoekingen te doen, doch zij moesten terugkeeren, niet bestand zijnde tegen het geweid van den storm. In de zaal van h* t Cristal-Palace, op het gehucht Bizet, te Armentiers, waar zich twee tot drie horderd personen bevonden, had een geweldige oï tploffing plaats. Er ontstond brand in de kabien van den film- draaier, den genaantden Leon Gryson, die onmogelijk ontvluchten kon. De ongelukki ge filmdraaier is, te midden van verschrik kelijke pijnen, overleden. Een ontzettende storm heeft huisge houden op de Baltische zee en er gespeeld met 4000 visscherssloepen die de monding van de Wesel niet konden bereiken. Meestal deze sloepen hielden sedert acht dagen zee en hadden geen mondvoorraad meer aan boord. Bijna al de manschappen waren haifdood van honger en uitgeput van vermoeidheid. Volgens officieele berichten hebben dui zenden visschers de dood gevonden in de golven. Tot hiertoe werden slechts eenige lijken teiug gevonden. Al het vischmateriaal is vernietigd en voor de bevolking der streek is een noodtijd aangebroken. Een gebouw van New-York is Dinsdag morgen de prooi der vlammen geworden. Men vond reeds zes lijken onder het puin. -AJ— rrr r- (-*«1 plaatsen der stad brak eveneens brand uit. Daar ook telt men een doode en talrijke gewonden. De stoffelijke schade bedraagt een miljoen dollar. zoek van vader voldaan. En dat zal u altijd een troostzijn, lieve Elzie... Ik zou bij die herberg een gedachtenis willen plaatsen... een kruis of een zerk, her nam de jonge vrouw... Wat ge verlangt, zal gebeuren... Maar Majorie was niet zoo sentimenteel nu... Hij bedacht, dat de tijd was gekomen, om te vernemen hoe groot zijn fortuin was. Thans zou het geheim geopenbaard worden. Ik ben een rijk man, zei hij bij zich zelf. En hij moest zich soms bedwingeo, om zijn opgewektheid te verbergen... Wanneer wordt vader naar Gent over gebracht vroeg Elzie. Morgen... Dat is^een zware dag, lieve, hernam Frederik. Maar gij hebt mij om op te steunen... O, ja... Wat zou ik doen zonder u En ik heb u zoo innig lief... Elzie weende weer... Moed, vrouwtje, sprak Majorie. Uw vader was met den dood verzoend, omdat hij wist, hoe hij u veilig achterliet... Majorie kuste Elzie, maar dacht aan het fortuin van Corola. Het Kruis van Annette. Louis Lebon kwam thuis en vertelde aan Charlotte hoe hij den krans op de kist gelegd en dan den korten rouwstoet zien vertrek ken had. En de begrafenis kunt gij niet bijwo nen vroeg de boerin. O, neen, mijnheer Corola wordt te Gent begraven, heel ver in Vlaanderen. Daar wordt de lijkdienst gehouden ook. Niet te Spa BEURSKRONIJK Medegedeeld door de Bank TRANSINTER BELANGRIJK BERICHT. Wij laten ons toe de aandacht van onze lezers en klienten bijzonderlijk te vestigen op het belang dat iedereen heeft, regelmatig zijn portefeuille te volgen indien hij hem aan geen moeilijkheden of soms belangrijke ver liezen wil blootstellen. Wij hebben menigmaals nalatigheid bij onze kalanten ondervonden die hun geheel nadeel ig is geweest om reden dat den een of anderen titel eene bijzondere bewerking moest ondergaan (Verwisseling, vernieu wing, vermeerdering van kapitaal enz.) Welnu, het is bijna onmogelijk voor de klienteel al de bewerkingen heden zoo talrijk te volgen. De beroepsmannen alleen kunnen de bewerkingen aanwijzen. Er bestaan ten anderen dikwijls zekere verwisselingen die geheel voordeelig zijn maar die, nog eens, alleenlijk door de beroepsmannen gekend zijn en waarvoor de Maatschappijen dit aangaande geenïntrest hebben ervoor publi citeit te maken. Met het doel onze klienteel kosteloos in te lichten op al de bewerkingen waarvan zij zouden kunnen genieten, onze Beursorder- dienst houdt ter beschikking van alle be langhebbenden alle noodige inlichtingen. Het is ncchtans noodzakelijk dat de klien ten eene lijst hunner titels bij ons zouden n-derleggen. Nutteloos natuurlijk het getal titels aan te duiden, eene eenvoudige naam lijst is voldoende. Wij twijfelen er niet aan dat het belang en het nut van onzen bijzonderen dienst door onze klienten en lezers zal geprezen worden en hun zal aanmoedigen er gebruik vail te maken met ons een naamlijst van hijnne waarden te laten geworden, te meer dat' het zonder verplichting en zonder kosten Is voor hun. Neen, anders ware ik er nïmr toege gaan... Maar, hoe is het, vroeg Lebon, slaapt onze neef nog... Ik heb hem al gehoord. En 't duurde niet lang of Pierrê\was daar. v Nu was Pierre frisscher om alles eens te bezien. Oom Louis was repds terug. Ja, hij was veel ouder dan vader. En tante telde ook heel wat meer jaren dan moeder. Ze hadden een zoon en een dochter, maar die waren al getrouwd en woonden ver beneden aan de Maas, de een te Hoei en de andere tegen Namen. Oom en tante hadden een hoeve. Ze hielden twee koeien en veel schapen. Ze deden hun werk alleen, want hier op de Hooge Venen, moest men hard arbeiden en zuinig leven, om rond te komen. Pierre was verbaasd, toen hij na het ont bijt met oom eens buiten ging. Daar voor hem, zoo ver hij zien kon, strekte zich de vlakte uit. De lieden daar noemen ze de Fagnes Uren ver strekten zich de hei den en turfachtige gronden uit.En de Hooge Venen bereiken het hoogste punt van ons land. Hoe eenzaam en verlaten is het daar Aan de zoom der vlakte staan eenige hoeven en hutten met dik riet bedekt. Op de Venen groeien dennen, magere struiken, ook wel berken, gebogen door den wind. Hier en daar heeft de mensch aan de wildernis wat grond kunnen ontnemen en dien veranderd in een schrale weide of een schamelen akker. Pierre zag nu dit land, de geboortestreek van zijn vader, die liever werk gaan zoeken was in de nijverheid. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1924 | | pagina 1