De Kapel jjns Boseh Hoe moet Ge stemmee HULLEBROECK AOOHD Gemnentehredlet uan Belgie HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken Boor wie men moei stemmen, uoor wie men mei mag stemmen. Apotheek Frans Van de Plas 15 Centiemen 22e Jaar. Nr 13. GEDACHTEN. ULDAIYiSCH HUIS - P0PERI9IGHE. Katholieke Lijsten fiëldDMM i inlichtingen HQOfdagBü!Forrest L. KEURING EN PRIJSKAINP Drinkt "FORTE BRUNE" In Stad ir. 6.50 In Bslgie 8.50 Buitenland 13.00 VERKOOPiaCER, Alle annoncen zijn Zondag 29'1 Maart 1925. S UI KERI J F. C. JACOBS onverbeterlijk. APRILVISCH FOLKLORE Als Ge in uw kiesbureel komt, zult Ge van den lieer Voorzitter tiuee stembrieven krijgen een rood en een wit. Op alle twee de briefjes moet Ge stemmen Op bet wit voor de Kamers Op het rood voor den Senaat. Ge gaat in hetkieskolje, ontplooit alle twee de briefjes en op elk dei- briefjes maakt Ge één rondetje zwart. Om als goede katholiek te stem men maakt Ge bet rondelje zwart bovenaan de lijst n' 4 of bovenaan lijst n' 2. Dus Op alle twee de briefjes en kel een rondetje zwart maken boven lijst 2 of 4. Politiek Overzicht. AANBESTEDINGEN Uitslagen van Aanbestedingen. STEMKQPPELING STIEREN en KOEIEN. De trouwste bondgenooten der socialisten. Kiezers oogen open Ja. Iheneaeiff rijf per Jaar Uitgever Saiffi-Ttaieite, Drnkkarlj, Paplsrhsidsl, 15, Saatkaisstraat, P0PERIM8HC Talsfosn nr 9. Po>toh«ekr(k«aiBS 16670. PKIJH fERICHTEl! lens inlassching 0.70 ctQ per regel. 2 en 3 inl. o 60 ct° VOIRiSSEI, i.5o fr. per regel. ROUWBERICHTER, 5 fr. voor xo reg. Herhaalde Aenoncen prijieo op uinu(. vooraf te aetalen en moeten voor den Vrijdao inqezondzn worden. Kleine berichten tegen den Vrijdao noen. PfiPÊB 1NEHFK A AR Het ware te wenschen, Dat alle menschen Met al hun gebreken Zich zelf eens bekeken Dan zouden zij 't praten Van anderen wel laten Het gaat met sommige menschen, helaas als met zeker soort vruchten Ze worden eerst bruik baar nadat ze een tijd lang in de kast hebben gezeten. Het is een vreemdsoortig ding, dat de goede wereld zoo gemakkelijk gelooft, wat de booze wereld zegt. De schoonste zomerzonneschijn Verheugt noch hart, noch zinnen, Wanneer wij niet blijmoedig zijn Door 't zonneke van binnen. De beste messen zijn deze die al beide kanten snijden. Kiezers gij moogt niet stemmen 1. Voor de socialisten. 1° Omdat zij uwen godsdienst willen ver nietigen, trapsgewijs, 't is waar, maat zeker en vast door het verplichtend onzedig en goddeloos onderwijs, gelijk het in Frankrijk gebeurteerst met de vrije school te brood- rooveD, en daarna, met ze kortweg ai te schaffen, spijts onze grondwet, spijts onze vrijheden, spijts ai onze rechten. Zij willen de scheiding van kerk en staat, en zij willen het bud jet van godsdienst kort weg afschaffen, als zij meester worden. Zij willen de kloosterlingen ea hunne scholen broodrooven zij willen ze wegjagen uit hun eigen huis en vaderland gelijk Com bes weleer en Herrlot, ten huldigen dage,in Frankrijk deden en nog doen. 2° Omdat zij het christen huisgezin willen vernietigen en de hand leggen op uwe eigene kinderen, op uw eigen vleesch en bloed, om meester te spelen in uwen eigen huiskring, volgens de leering van Bebel, die het kind den eigendom van den staat verklaait, om het op te voeden, of beter,om het te misma- ken, om het te verbeesten en te vergeuzan in hunne goddelooze scholen, waar, volgens Bebel, de geslachten moeten vermengd züd gelijk in het varkenskot van Cempuis. En denkt niet dat ik overdrijf die leering wordt reeds op breede schaal toegepast in Rusland. En de steeit van 't socialism zal na de kieziog in Belgie communist en bolsche- vlst zijn gelijk in Rusland. 5° Omdat zij den eigendom, uwen eigen dom, door uw werk en zweet verworven, brave werklieden, burgers en boeren, willen aanslaan om staatsgoed te maken, om u te brengen tot de vernederende rol van disch- genoot in den alvermogenden staat, waar gij zoudt mogen als slaaf leven, of beter, sterven van honger gelijk ia Ruslmd. 4° Omdat zij de sociale republiek in de plaats willen stellen van ons vrije vaderland, onder ons geliefden koning A'bert I. Daar zouden zij de volkomene meesters of beter de tyrannen zijn gelijk in Rusland. Daar is het waar progamma der socialisten dat ru vermond wordt onder hun leugenachtig kies- programma dat, in al wat het goeds bevat, nog overgenomen is van de katholieken en van de kristene volkspartij. Om al die redens moogt gij voor de socia listen niet stemmen. Gij moogt niet stemmen 2. Voor de liberalen alhoewel zij hier nu een masker van onzijdig heid aangenomen hebben. Zij zijn en zij blijven liberaal 't is te zeggen de werktuigen der vrijmetselarij die ten allen tijde den oorlog gevoerd hebben tegen den katholie ken godsdienst in Belgenland 't zijn zij die den akeligen schoolstrijd van 1879 ontketend hebben om het geloof uit de herten der kinderen te rukken 't is van hun dat l'Indépendance schreefhet liberalisme is de oorlog tegen de kerk of het is nieis 't is van hun dat Goblet d'Alvlella schreef in la revue de Belglque Zijt lutheraan, zijt calvinist, zijt jood, zijt rationalist, zijt al wat gij wilt, wij hebb»n daar niets tegen maar zijt wel overtuigd dat niemand terzelf- dertijde geen burger kan zijn van twee staten, juist gelijk twee lichamen terzelfder- tijde niet eene en dezelfde plaats kunnen bezetten Plus IX heeft het ook gezegd Niemand kan twee heeren dienen. Ik zeg dan aan de liberalen, die tot nu toe nog willen katholiek zijn 't is hoog tijd van te kiezen met wie gij wilt gaan En nu dreigen zij met het klein getal kamerleden dat hun nog zal overblijven na de klezing een ver bond te sluiten met de socialisten en de com munisten om onzen godsdienst uit te roeien. Dat is het liberalisme onder godsdienstig opzfcht beschouwd Onder economisch op zicht is het liberalisme niets anders dan ikzicht en 't was in het verleden de oorzaak van alle mistoestanden in de samenleving en de moeder van het socialism, het commu nism en het bolchevlsm. Om al die redens moogt gij voor de libe ralen niet stemmen. Gij moogt niet stemmen 3. Voor de vlaamsche nationalisten, anders genoemd de Fronters. Dat zijn de groote scheurmakers der katholieke partij. Zij beoogen ook de scheu ring van ons Vaderland in twe« deelen Vlaanderen en Wallonië en dat moet nood zakelijk tot opstand en burgeroorlog leiden en als zulks is het tegenstrijdig mtt de zedenwet en de ware vaderlandsliefde ten andere, voor deze stonde is het een hersen schim en moest het verwezentlijkt worden dat ware schandelijk, zegt de doorluchtige bisschop van Luik, voor de vlaamsche be langen zelf die zij sehijnen te willen verde digen en moest hun plan lukken onafhan kelijk Vlaanderen, in leven brengen die machteloos zoude zijn, en onder economisch Mengelwerk van «De Poferinohenaar* 57 ROMAN door HAMS Toch moest die man nog leven, want ze had hem hooren kreunen. Was hij ongeluk kig gevallen of plots ziek geworden Mariette boog zich. Dan ontroerde ze, want ze herkende Frans. O, mijnheer van Waveren kreet ze. Wat is er 't Was een nutteiooze vraag. Ik moet naar 't Kapellenhof loopen, dat is het dichtst bij, besloot Mariette. Zonder nog te aarzelen, snelde ze heen. En onderwege dacht ze aan haar ontmoe ting met den ruiter. Dat was Lavendeau geweest, die zoo woest heen reed. Zeker had hij Frans aangevallen Jaloerscheid om Blanche Maar de weeze wilde hierover niet door denken. En toch, die gedachte bestookte haar. Zeker had Lavendeau van Waveren met Blanche verrast en handelde hij in een vlaag van jaloerschheid. Maar liet Blanche van Waveren dan hul peloos liggen De ontmoeting kon echter plaats gehad hebben nadat van Waveren Blanche naar huls gebracht had. 't Gaat mij niet aan, zei Mariette bij zlchzelve. Ik wooAm te Gent. Ze bereikte he ipellenhof en belde aan. Een meid dee^pen. opzicht den speelbal zoude worden van vreemde geldschieters en onder politiek opzicht den speelbal van vreemde staten. Gij moet dan stemmen 4. Voor de katholieken die, spijtig genoeg in twee takken verdeeld zijn maar tcch hebben zij de echte katholieke p'icciepen en allebeide zullen zij de verde digers zijn van den katholiekea godsdienst, van den vrede en van den voorspoed in ons Vaderland. Voor Kenier en SenaatOuder Nr 4 staat de lijst van Katholieke Burgers en Landbou wers. Onder Nr 2 staat de liist der georga niseerde Landbouwers en Werklieden. Die twee li sten m jgen aanspraak maken op uwe stem en worden voor katholieken erkend. Stemt dan volgens uw geweten als kristen mensch opdat gij later in uw stervensuur uwe daad niet mort berouwen. Ik heiinner mij ter dier gelegenheid, eene woordenwisseling die plaats had lusschen liberalen en katholieken ten tijde van den schoolstrijd. Het was aan een kermist?fel. De twee partijen waren even geweldig om hunoe zienswijze te verdedigen doch op het einde zegde de katholieke woordvoerder tegen zijn liberalen schoonbroeder hewel Henri, zegde hij. wat zoudet gij doen in de stembus moestet gij weten dat gij denzelfden dag nog zoudt sterven.. Het antwoord bleef achter. Het was nochtans een verstokte liberaal aan wlen hij sprak. Na eenige ston den aarzeling zegde Henri tegen zijnen schoonbroederHoar broeder wij gaan van andere dingen spreken... Gij ziet hijwasoverwonnen.Laatudanook overwinnen door hetzelfde voorstel dat u ook gedaan wordt Stemt voor de katholieken en gij zult met vreugde uit de stembus huis waarts wedeikeeren omdat gij uw plicht ge kweten hebben voor God, voor uw geweten en voor uw Vaderland. Naar de koddige oud-vlaamsche spreuk Den laatsten van Maait en den eersten van April, zendt men de zotten waar men wil 1zijn er onder het West-vlaamsche volk nog menige guitlg-snaaksche gebruiken in zwang gebleven. De naam der maand April spruit voort uit het latijnsch woord apsvive dat de rake vertolking is van het ontwaken der natuur. Daar het Paascbfeest gewoonlijk in de maand April valt, wordt zij om die reden ook aleens Paaschmaand gewoond. De kenschetsende rijen aardigheden dezer maand, die tot in de oudste tijden terugreikt en bij alle cultuurvolkeren bekend staat, is het foppen op den eersten April.Da vooroor- zaak van dit volksgebruik ligt wellicht te zieken in de mystiek-plechtige Goede Week met dewelke men namelijk wil aan- toonen hoe de Mlsslas door de Joden van den eenen rechter naar den anderen werd gestuurd. Iemand van Cfïpbas naar Pilatus stu ren is een spreekwoord dat in de huidige tijden nog in voege is. Het wordt gebruikt als men op het guitig verlangend zeggen van een ploert, onveHchterzake van de e enen naar den anderen loopt. Bij de dartele jonge lui staat den ln April het best b-kend onder den naam van verzendersdag. Spot lustige lieden houden het er soms op na om naar de personen jegens dewelke zij wrok kige gevoelens koesteren, spotkaarten of schotprinten te zenden. De gewoonte om de menschen op den 1" April te bedotten dag- teekent reeds uit het heldomdom, en bij alle Europeesche Volkeren Is het foppen op den 1" April bekend. De Engelschman noemt dien dag fool's day gekkendag. De Hollanders hebben bu-inen «Aprilsgek» en de Franschen bunnen «poisson d'Avri!» Hoe het nu komt dat de Franschen degene die zich op dien dag laat foppen den naam van Apriivisch geven, blijkt oogenschijnlijk hier uitdat de vlsch van natuur lijdzaam en stom zijnde, een volmaakt zinnebeeld der domheid is. In Londen zag men op het einde van Maart 1798 aan alle straten plakkaten gevestigd waarop men het volgende lezen kon Heden over acht dagen zai om twaalf uur middags eene hoogst-eigenaardige processie, zooa's men er nog nooit eene ge zien heeft, bestaande uit grijsaards en matrozen, weduwnaars en weduwen, ge trouwde en gescheiden mannen en vrouwen, alsook jongelieden en jonge dochters en kinderen van beiderlei kunne naar de Westmicsterabdij optrekken, waatoe een ieder, van welken stand of rang hij ook moge zij, hierdoor vriendelijk uilgeeoodigd worde Op den bepaalden dag kwamen duizenden menschen lo stroomen, alle we gen waren met toeschouwers bezet. Plols weerklonk uit de menigte den uitroep Het is vandaag den ln April. Een eogelsch excentrisch-ploertig aangelegde zonderling had op die manier bijna heel Londen ge fopt I PEDO O, roep mfjnheer van Waveren eens 1 ik moet hem dringend spreken, zei Mariette. Maar, kom binnen juffrouw drong de dienstbode verbaasd aan. Neen, ik blijf hier I O, talm niet... er is wat gebeurd De meid liep heen en dadelijk verscheen de oude heer Van Waveren. Maar Mariette, waarom blijft ge nu daar staan vroeg hij. Teiug uit Gent. O, mijnheer, er is iets gebeurd met mijnheer Frans, stamelde de weeze. Met Frans I Wat dan kreet de vader ontsteld. Ik vond hem bewusteloos in de dreef Hij ligt bij de Kapel. O, groote hemel 1 Is hij gewond Ik weet het niet. Maar hij kreunt toch. Mevrouw en Mathllde kwamen ook al en hoorden het ontstellend nieuws. Ik loop al vooruit. Zeg aan den koet sier dat hij dadelijk met het rijtuig volgt 1 gebood de heer van Waveren. Hij mag niet talmen. Kom Mariette, wijs me, waar mijn jongen ligt, smeekte de arme vader met een snik. Samen snelden ze heen. En spoedig wa ren ze bij den bewustelooze. Frans toch, Frans 1 riep de vader. Ik ben hier... Wat Is er Maar hij hoorde niets dan zaeht gekreun Van Waveren hief hef hoofd van zijn zoon wat op. Frans, o Frans toch I herhaalde hij. En dan vroeg hij of het rijtuig nog niet kwam. Waarom talmde de koetsier zoo Maar heel vlug naderde de koets en me vrouw en Mathilde zaten er ook in en weenend hielpen se Frans optillen. Ik zal het aan nonkel gaan ceggen, in 't Arrondissement Ypor. Lesson uit Frankrijk Aan den vruchten kent men den boom. De handelwijze van de Fransche Socialisten, die sinds de laatste kiezing in Frankrijk, aldaar aan het bewind gekomen zijn is voor ors vooral in dezen tijd, rijk aan lessen. De zegepraal der Socialisten was vooral te darken aan den vinnigen strijd die zij gevoerd hebben tegen de belastingen, die M. Pok carré kort vóór de kieziog ingevoerd had. vooral tegen de 10 opcentiemen. Nu M. Herriot met de Socialisten aan het bewind is zou men meenen dat hij die gehate belasting zal afschaffen. Mis, de opcentie men blijven en nog eenige mlllioen belastin gen zijn bijgekomen. Het waren Socialistische kiesbeloften, en die zijn niet veel waard. Om wel te staan met zijne socialistische en communistische broeders geeft de socialist M. Herriot toe als het erop aankomt eene nieuwe kerkvervolging te beginnen in Frankrijk. Daar zijn de socialisten baas in dat kun nen zij best. Doch ditmaal gaat het echter naar hunnen zin niet. Een geest van verzet vaart door het Katholieke Frankrijk. De Katholieken ver- eenigen zich en reeds hadden verschillige bijeenkomsten plaais waar duizenden Katho lieken op tegenwoordig waren. Bij eene vreedzame Katholieke betooging te Marseille werden de Katholieken aange rand en twee dooden vielen. Het verzet der Katholieken gloeide immer aan en het steeg ten top met den brief der Fransche Kardinalen en de schoolstaking In den Elzas die op aanraden van Mgr. Rucb gehouden werd en prachtig gelukt is. Door dit krachtig en vereeningd optreden der Fransche Katholieken is de anti-clericale repeering op hare grondvesten geschokt. Terwijl de Socialisten ons toonen wat zij van al hunne kiesbeloften, buiten gods dienstvervolging, maar kunnen uitvoeren, geven ons de Fransche Katholieken een prachtig voorbeeld van wilskrachtigoptreden. Mochten alle vredelievende menschen de lessen die Frankrijk ons geeft gedachtig zijn en door een verstandige stemming ons land sparen van de ongelukken die het bedreigt. Aan de duivenmelkers. Wij willen het woord dat gezegd werd, aisdat de duiven mei kerij eene roi zou spelen in den huldigen kiesstrijd, niet ernstig opnemen. De dulvenmelkerij is eene lit fhebberij die geheel staat buiten de politiek. Zij is geen parlementair vraagstuk. Vooral nu het uitgemaakt is dat geene belastingen meer mogen gelegd worden op het duivenspel. In den tijd werden daartoe twee pogingen gedaan. De provincieraad van Henegouwen, met zijn socialistische en liberale meerder heid, heeftin 1922eene bijkomende belasting willen leggen op het duivenspel. M. Berryer, de toenmalige Katholieke Minister van Blnnenlandsche Zaken, heeft die beslis sing vernietingd. In 1923 wilde de Provincieraad van West-Vlaanderen een bijzonderen taks leg gen op de prijzen van boven de 100 frank. M. Benyer heeft het andermaal verworpen. Alle duivenliefhebbers weten dat vroeger eene overeenkomst gemaakt werd met de dulvermaatschappijen, waarbij de duiven die aan de prijskampen deelnemen moeten voorzien zijn van een ring. Dat is de eenige last die op uwe liefhebbe rij diukt voor nu en voor de toekomst. Daarmede is 't al. sprak Mariette. Wil hij dan om den dokter rijden Neen, dat zal mijn koetsier doen, sprak de heer van Waveren. Maar vraag dat mijnheer van Herteioo kome. Het rijtuig reed naar het Kapellenhof Frans kermde stil, maar antwoordde niet op de angstige vragen van zijn moeder en zuster. Hij moet ongelukkig gevallen zijn, meende de vader. Toch kan ik geen won den bespeuren... Men droeg Frans dan ln huis en de koetsier reed vlug om den dokter. Hijgend bleef Mariette voor de woning van haar oom staan. Wat was het een vreemde wederkomst 1 Mariette belde. Een der melden deed open. En verbiasd begroette ze de weeze. Waar is nonkel vroeg Mariette. In de eetkamer, juist aan tafel. Mariette ging binnen. Goeden avond, groette ze verlegen. Wel, wie we daar hebben riep van Herteioo yerbaasd. De anderen keken nijdig. O, nonkel, wilt ge mee komen, mijn heer van Waveren is aangerand geworden sprak Mariette gejaagd. Aangerand Ik vond hem in de dreef en hij was bulten kennis. Ik ben dan naar 't Kapel lenhof geloopen... En mijnheer heeft Frani gehaald, maar vraagt, dat gij zoudt willen komen. De rentenier stond al op. Is Frans gewond hernam hij ontsteld door deze mededeeling. s Ik weet het niet. De belastingen. Ons belastingsstelsel staat niet ia de gunst der bevolking. Desommen die beta?ld moe ten zijn vindt iedereen te hoog en daarbij nog het stelsel zelf is niet goed te keuren. De Katholieke partij heeft daarom ook de verbintenis aangegaan daar wat meer orde in te brengen na de verkiezing. Van bunnen kant trachten de Socialisten uit de verbitteiing, die ons belastingsstelsel veroorzaakt, veel'munt te slaan. Het wordt bun een echt stokpaardje. Zij kunnen er niet van zwijgen. Aan hunne beweringen te oordeelen zru men wel moeten denken dat de huide regee ring daar al de schuld van draagt. Niets is echter min waar. De belastingswetten werden gestemd 1- 1920 ten tijde van het drieledig ministerie, dus wanneer d" Socialisten Wauters, Arseele eu Destrée ministers waren, 't Is wonderlijk hoe dat de Socialisten in al hunne openhar tige eerlijkheid (1!) dit immer vergeten te zeggen. Zü weten ook nog geheel goed dat onder de 139 Kamerleden die den 3 Juni 1920 de wet stemden, al de Socialisten voor de belastingswet gestemd hebben. Nog iets dat zij vergeten mede te deden. Er is nog meer. ln 1923, als het katholiek-liberaal mini sterie de groote belasting voorstelde op de automobiele dji? op de rijken alleen, meemt gij dat 2e Socialisten dat stemden Wel n-en, dan hebben zij zich moedig onthouden. De Socialisten hadden geen vertrouwen in dat ministerie dat belastingen legde op de rijken en dat van een anderen kant duizenden franken meer uitgaf voor de Sociale werken danden Socialist Minister Wauters. Het programma der Liberalen. Hebben de Liberalen wel een progtam- ma? Ge kunt het moeilijk weten, want ze zwijgen daar zoovee! mogelijk over. Naar betgeen ze hebben vastgesteld ln hun partij-congres te Brussel, in December 1924, zijn zij nog altijd voorstaander van de éénige en ofiicieeie staatsschool. tEn naar hun laatste parlementair werk zijn ze voorstaander van 1. L'ikenverbranding (voorstel Buisset en Jourei) 2. Vergemakkelijking der proceduur voor de echtscheiding. 3. Weglating van de aanroeping van den naam van God bij het afleggen van den eed voor het gerecht (voorstel Ernest (See.) en Jennissen (liberaal). 4. Krankzinnigheid als wettelijke reden *ot echtscheiding, (voorstel Jennissen). 5. Vermindering van de 8-urenwet (voor stel Devèze). 6. Geheele opheffing van de 8-urenwet (voorstel Jennissen). 7. Vrijheid van genever-schenken (voor stel Pierco). Anders hebben ze niets. De Liberalen zijn een der grootste oorza ken van de ontreddering die wij beleven op Vlaamsch gebied door de groote minachting die zij steeds getoond hebben voor het eerlijk streven van Vlamingen naar rechts herstel. Worden er in Vlaanderen daden verricht die tegen de nationale eenheid in- Iruischen en de toekomst van ons Vaderland in gevaar brengen, daar hebben de Liberalen een groote schuld aan, daar zij steeds moedwillig onwetend bleven ten aanzien van den waren toestand en bewijs gegeven heb ben dat zij het minste begrijp niet hebben van het Vlaamsch vraagstuk. Guido. 25 Maart. Te 11 u in de bureelrn van den D.V.G., Ie Nieuwpoort, herstellingen en beplan ting van bet Kerkhof te ZUYDSCHOTE. Bestel'. 1914 1.714.65 fr. 25Maart. 'tTe 11 u., in den D.V[jJ(QQp herstellingswerken van de besteendr 1,2, 6. 7, 11, 13, 14 en 28 te WERlAERT i 210.861,40 fr. NQHB 26 Maart. In den D.V.G., Roes™^-herop bouw van een hofstede en een tweewoonst te POELCAPELLE. Bestek 1914 39.858,34 fr. 27 Maart. 11 u., voor den h. Verwilghen, best, afgev. van den D.V.G., te vper, berop- bouwingswerken van zes buizen te WERVIK (eigenaar Verbaeghe-Limpens). Raming 1924 52.547.55 fr. April. Te 11 u., in den D.V.G., te Yper, heropbouwingswerken van twee huizen te WAAS TEN (eig. Bernard Dauchel). 9 April. Te 11 u in den D.V.G. te Yper, herstellingswerken der riolen te WY1SCHAETE. Raming 130.447 fr. 14 Maart. Té 10 1/2 u op het Provinciaal Gouvernement te Brugge, buitengewone werken uit te voeren aan de baan YPER-DIXMUDE. Bestek 178 656.75 fr. BLANCKAERTC. enG.,Brugge, 173 802,50fr. 18 Maart. Te 11 u.. voor den h. Verwilgbem, best. afgev. van den D.V G. te Vper, heropbou wingswerken van een huis, Surmont de Volsber- ghestraat, YPER (e'g. Wed. de Bisschop). Raming 1914 14.925.06 fr. DEWEERDT J., Brielen, 69,508,05 fr. der Katholieken van de Provintie. Voor de Kamer. 1= Groep Bur- gerslijsten van Kortrijk, Yper, Rousselaere en de Standslijsten van Brugge en van Oostende. 2e Groep Werkliedenlijsfen van Kortrijk, Yper en Rousselaere. Voor h«t Senaat. le Groep Burgerslijsten van Yper, Kortrijk en Rous selaere. 2e Groep Werkliedenlijsfen van Yper, Kortrijk, Rousselaere en de Standenlijsten van Brugge en van Oostende. VOORBEDRAGEN LIJSTEN IN WEST-VLAANDEREN. Te Brugge zijn er vijf lijsten Katholie ken, Liberalen, Socialisten, Fronters(K.V.N.) rn een onafhankelijke (M. Hoste, gewezen koster van Zuyenkerke). Te Oostende 4 lijsten Katholieken, Libe ralen, Socialisten, Fronters. Te Roeselaere 5 lijsten Katholieke Bur gers, Christene Werklieden, Liberalen, So cialisten, Fronters. Te Yper 5 lijsten Katholieke Burgers, Christene Werklieden en Landbouwers, Liberalen, Socialisten, Fronters. Te Kortrijk 7 lijsten Katholieke Burgers, Christene Werklieden, Liberalen, Socialis ten, Fronters, Daensisten, Communisten. Geslagen of geschoten Ik weet het niet. Maar kom mee en vertel me alles on derwege. Mariette deed dit en deelde ook mee, dat ze Lavendeau had ontmoet... Zoo begaf ze zich met haar oom naar het Kapellenhof. Als een vlucht. Lavendeau had een onrustlgen nacht doorgebracht. Hij was kwaad op zich zelf omdat hij zijn drift niet beheerscht en Frans van Waveren dien slag toegebracht had, Als van Waveren tot bewustzijn terug keerde kon hl| zijn aanvaller aanklagen. En als ik aangehouden word, mislukt die heele reis naar Engeland en heel mijn plan, bedacht Lavendeau met angst. Hij besloot zijn reis nog te verhaasten. Was hij eenmaal In Engeland, dan kon hij zoo noodig daar blijven. En Uzenie in zijn macht, zoo moest Cavellj toch afdokken. 't Was nog donker, toen Lavendeau zijn huis verliet. Op den halletoren sloeg het vijf uur, toen de schelm door de poort stapte. Hij wilde niet gezien worden en nam binnenwegen Oostwaarts. Hij verwenschte zijn onstuimigheid. Wie daar al is I riep boer Cavelij uit, toen Lavendeau op de hoeve verscheen. Uzenie schrok. Ze vreesde, dat er iets in den weg was gekomen. Goeden morgen, zei Lavendeau. Ja, ik sta hier onverwacht. We moeten eer vertrekken. Ik' heb geïnformeerd naar de boot en ze vertrekt eer dan ik dacht. De dienst is niet meer zoo regelmatig als anders. Maandag 29 Maart, te 7 1/2 uur GROOTE Kaarten «an 3 fr. en 2 fr. kunnen op voor hand bekomen wo-dea ia het VLAAMSCH HUIS In jissemer.t YPER hebben ue Werklieden en Landbouwers N' S5 De Katholieke Burgers Nr -"j|_ In 't Arrondissement ROESELAERE hebben De Katholieke Burgers en Landbouwers Nr "4b De Katholieke Werklieden Nr i9 In 't Arrondissement VEURNE heeft De Katholieke Lijst Nr dL VOOR ALLE wendt u rechtstreeks tot de Agenten v h. ftemeenteVrediet v. Felgie WAARVAN DE PLAATSINGEN VOLLE ZEKERHEID AANBIEDEN VoORDEELIQE VOORWAARDEN GEVEN AAN KORTEN TERMIJN. POPERINGHE Groote Markt, 28. Telefoon 89. alle Zaterdagen van 8 tot 14 uur. VPER Groote Markt, 9, den Zaterdag. Van af la Mei zullen de hureelen alle werkdagen ter beschikking zijn der belanghebbenden. AGENTSCHAPPEN Beveren Tahon J., Gemeente-Sekretarls. Crombeke Decae C., Gemeente-Ontv. Elverdinghe Bultheel Landmeter. Gheluvelt Beyls A., Gemeente-Sekr. Gheluwe Van Ryckeghem L., Gem.-Sekr. Houthem-Veurne Heer Verdoolaeghe, Gem.-Sek. IsenbergheBaes Henri, Gem.-Sekr. Langemarck MuyssenCyr., Gem.-Sekr. Loo Cameriynck V.. Gem.-Ontv. Meessen Bossuwe, Gem -Sekr. Moeskroen Toerkoenjestr., 109. Tel. 179. Noordschoote Ballleul Maur., Gem.-Sekr. Oostvleteren Smis Rich., Gem.-Sekr. PasschendaeteDe Brock G., Notarisklerk. PloegsteertWoestyn J.,Hoofdonderwijzer. Poetcapelle Dehaene Joris, Gem.-Sekr. Proven Alle Zondagen voormiddag. Reninghe Wullepit A., Gem.-Ontv. RenlnghetstCameriynck Fl., Gem.-Sek. StaveleFranchooPr., Hoofdonderwijzer. Vturnt Vanhove G., Gemeentebediende. Vlnckem Ceulenaere C., Gem.-Sek. VlamertlngheDehaeck J., Ontv.d. Godsh. Waasten Sibille H., Eere-Notaris. Watou Bulthez E., Gem.-Ontv. Wervicq De Mazière G., Steenacker, 18. West-Nleuwktrke Lemaire L., Bellestraat. Westouter Declercq A., Plaats. Westvleteren: Vanllerde M.. Beheerder. Woesten Vanhoutte A., Gem.-Sek. Wulverghem Haghebaert Ls, Gem.-Sekr. Wulverlnghem Ceulenaere C., Gem.-Ontv. Wytschaete: Fournier J., Burgemeester. Ztllebeke Frimout H., Gem.-Sekr. Zonnebeke Vanwalleghem R., Gem.-Sek. Voor uwe Getdplaatsingen wendt U tn volle vertrouwen bij den AGENT van het Gemeentekrediet van Belgie. VOOR De keuring en prijskamp voor sfieren en koeien der 12* omschrijving zal dit jaar al hier plaats hebben op Dinsdag 14 April, om 11 ure voormiddag te Proven. Nogtans zul len er ook stierenkeuringen gehouden wor den, zonder prijskamp, te Poperinghe, op Woenseag 1 April, om9 ure voormiddag te Rousbrugge, op Donderdag 2 April, om 1 v3 ure namiddag; en te Watou, op Woensdag 1 April, om 1 v% ure namiddag. Mogen al'èén deel nemen aan den prijs kamp voor melkkoeien, de koeien welker melkopbrengst ernstig gecontroleerd werd door een veekweeksyndikaat of door een verbond, en zulks gedurende een tijdperk van ten minsten 300 dagen. Deze controol moet bevestigd worden door een getuigschrift afgeleverd door den Voor zitter van het Provinciaal Verbond der Veekweeksyndlkafen of door den Voorzitter van den veebond. Den stierenprijskamp voor de bewarlngs- premiën van 2400 franks, betaalbaar in 3 jaariijksche kortingen, zal gehcuden worden te Proven, op Dinsdag 28 April, om 11 ure. De gewestelijke prijskamp voor koeien, ingericht door den Provincialen Raad zal claats grijpen te Yper, op Donderdag, 30 April, om 10 ure 's morgens. Opvolger van S. VANDE BER6HE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - POPERINGHE De grootste vijand, die de katholieken, en alle andere ordelievende menschen, tegen woordig te bestrijden hebben, is de sociali stische partij. Komt die partij aan het bewind, dan gaat ors land, dat zich nu reeds in zoo'n slechten toestand bevindt, noodzakelijker wijze heeiemaal den dieperik in. De Frontpartij, die zich nu de Christen Roomsch-Katholieke Vlaamsche Volkspartij noemt, is in 't parlement altijd de trouwste bondgenoot van de socialisten geweest. Iedere maal,dat er gestemd moest worden, zagen de fronters naar de socialisten en deden zooals zij. En als de socialisten ver deeld waren dan stemden de fronters mede met de siechtsten onder hen. Men heeft maar de verslagen van de Kamers te onderzoeken om onmiddellijk het bewijs daarvan te vinden. Huishuurwet. DE FRONTERS hebben in ALLES ge stemd met de socialisten.Toen er voorgesteld werd, de huishuur te laten verhoogen tot 125 oordeelde iedereen, dat zulks zeer redelijk was AL de christene werklieden, waaronder de vooruitstrevendste, zooals de heeren Degrève en Catteeuw, en de meer derheid der socialisten stemden VOOR dat voorstel. Maar TEGEN dat zoo redelijk voorstel werd gestemd door de minderheid der socialisten en natuurlijk ook door de frontpartij. Wet op de ouderdomspensioenen en bescherming tegen vroegtijdigen dood,enz. Onze christene werklieden weten wat zij, onder dat opzicht, te danken hebben aan Ministers Moyersoen.Tschoifen en aan al de katholieke vertegenwoordigers. Welnu, ia deze zaak, zooals in alle andere, hebben de Fronters immer met de socialisten gestemd Belastingen, supertaks en ooupon-bordereelen Het drieledige ministerie, waar de socia listen baas speelden, heeft de belastingen op het Inkomen en de supertaks ingevoerd. De menschen hebben niet alleen zeer veel te betalen, maar ze weten nooit meer of ze in regel zijn of niet. Altijd staat er een agent van den fiskus gereed om in hun zaken te sruff-len en boeten op te leggen. Iedereen is het meer als bf u en iedereen wenscht dat er zoo haast mogelijk onder dat opzicht ver andering kc me. De socialisten, integendeel, willen diea toestand nog veel verscherpen, de beiasfiog op het kapitaal invoeren en de merschen verplichten, bordereelen in te vul len waar ze tot den laatsten cent moeten verklaren wat ze bezitten. Heel plezierig, zooals ge ziet 1 I I In Frankrijk hebben de s-cialisten ook die fameuze bordereelen In gevoerd, maar het resultaat is zoo erbarme lijk geweest dit het Frankrijkradikaal-sccia- listische Ministerie ze opnieuw heeft moeten afschaffen. Welnu, in de Belgische Kamer heeft de s. clalist Hallet ook voorgesteld die bordereelen in voege te brengen. Iedereen natuurlijk, zoowel de Katholieken, Inbegre pen de Katholieke werklieden, als de libera ten, heeft er tegen gestemd,maar de Fronters, hebben er met hunne bondgenooten, voor gestemd. Jaarwedden der diocesane hoofdopzieners en opzieners der lagere scholen In het budget van Kunsten en Wetenschap pen is daarvoor eene som voorzien van 310.300 fr. De Regeering stelde voor, die som met 8000 fr. te verhoogen. Dat artikel van het budjet en de verhooging werd ge stemd door de katholieken en bijaa al de liberalen. Da socialisten en de drie hatelijk ste godsdiensthaters der liberale partij, Cock Crick en Bovesse stemden te. en. En natuur lijk heel het Front stemde nogmaals met de socialisten en die drie liberale godsdienst haters. Eerbied voor den Godsdienst. Het leger moet in sommige omstandighe den deel nemen aan de godsdienstige plech tigheden. In het bezettingsleger te Crefeld weigerden twee soldaten, het «Te Deum bij te wonen, omdat zij naar de kerk niet wilden gaan. Ze werden wegens ongehoor zaamheid gestraft. Onmiddellijk hielden de socialisten eene interpellatie in de Kamer en, in de stemming die er op volgde, stem den de Fronters nogmaals met de socia listen. Andere Wetsvoorstellen. Men kan geen enkel wetsvoorstel vinden waar de Fronters niet met de socialisten hebben gestemd. Stemden de socialisten ja dan stemden de fronters ook ja Stemden de socialisten neen dan stem men de fronters neen En waren de socialisten verdeeld, dan stemden de fron ters zooals de siechtsten onder desociallsten. Het is dan ook niet te verwonderen dat Camille Huysmans in de Kamer zegde dat de fronters zoo brave jongens waren. Natuurlijk, ze bleven niet alleen stil en braaf op hun bank zitten, maar ze deden daarbij, in alles, zooals de socialisten, wier trouwste bondgenooten ze in de Kamer zijn geweest. Wel zoo 1 En wanneer moeten we dan uitzetten vroeg Cavelij. Als ge er niet tegen zijt, dadelijk. Maar ik dwing mijn wil natuurlijk niet op O, we schikken ons naar uw maat regelen. Dezen achternoen is er een boot en anders niet voor half de week, loog La vendeau. En hoe langer we het huwelijk in Engeland uitstellen, hoe meer tijd er ook verloopt voor de burgerlijke trouwplech tigbeid. Bah, waarom zouden we niet seffens vertrekken hernam Cavelij. Er is geen beletsel. Een onafhankelijk man als Ik, doet wathfi wil. Het spijt me zeer, dat fk u wat ln de war breng. 't Is maar, dat Uzenie nog het een en ander had moeten koopen, merkte vrouw Cavelij op. Ze vond die haast toch wat zonderling. En voor het eerst kreeg ze een vreemden indruk van Laveadeau. We kunnen te Antwerpen inkoopen doen, beweerde Lavendeau. Of anders te Londen. Daar is heel wat meer keus dan te Brugge. En mijn lieve bruid moet er bevallig uitzien. Wel ja, te Londen kriigt Uzenie alles wat ze wil, verzekerde Cavelij. En hoe laat vertrekken we Wel, kunt ge ons dadelijk naar de statie van Beernem laten brengen. Maak u dan gereed. Of Uzenie zoo wendde hij zich tot zijn verloofde zoudt ge liever de reis uitstelten Neen, neen Ik ben misschien wat kinderachtig, om zoo door te zetten. Maar ik verlang er naar, dat gij mijn vrouwtje wordt. Goede dingen moet men niet uitstel len, riep Cavelij. Dat is mijn gedacht. Vrouw helpt Uzenie. De boer sprak op een toon, die geen te genspraak duldde. Dat wist zijn vrouw. En ze volgde Uzenie naar haar kamer. Ook Irma volgde. Vriend Cavellj, nu nog iets, waarover ik toch wat verlegen ben, sprak Lavendeau Voor mij verlegen, zeker Ge zegt dat om te lachen. Doordat ik zoo vroeg moest vertrek ken, heb ik niet naar de bank kunnen gaan. Die was nog niet open. En zit ge daarmee ln Ik bedacht het onderweg. Door mijn groot geluk ben ik een beetje als een kind Ik houd mijn zinnen niet genoeg bijeen. Och, ik had meer geduld moeten toonen Willen we die reis maar uitstellen En is dat nu allemaal om dat geld Alloh, alloh, niet onnoozel zijn, hé. Ge zijt haast mijn schoonzoon en om zulk een bagatel zoudt ge de reis uitstelten. Ge zijt hartelijk en zeer breed van geest, fleemde Lavendeau. Ge ontwapent me... Welnu dan duif ik u vijf duizend frank te leen vragen. Ik betaal alles,dat heb ik gezegd.Maar Ik zal u die som geven Het is geen leeniag doch een voorschot op den bruidschat. Dat is al te mild. Wel neen I We zullen eerst die geld kwestie regelen. Cavelij haalde bet getd. En Lavendeau streek bet met eenvoudig gebaar op, als was hij gewoon met veel bankbiljetten om te gaan. F«jr»"OaSI®wa»rt9 Rousbrugge. Medegedeeld door Heer FORREST L. Hoofdagent van het Gemeentekrediet van Belgie. Trekkiagei Verwoeste Sewesten 5 1923. Reeks 191.448 Nr 3 is terugbetaalb. door 500.000 fr. Reeks 389.497 Nr 5 is terugbetaalb. door 100.000 fr. Reeksen 251 641 Nr 5,87.897 Nr 1,251.823 Nr 4 zijn terugbetaalb. door 50.000 fr. De andere nummers der hier bovengemelde reeksen zijn terugbetaalbaar door 550 fr. Credit National (Frankrijk) 5«/o 1919. Nr 4.939.524 is terugb. door 1.000.000 fr. Nr 47.896 is terugbetaalb. door 500.000 fr. Nrs 1.008 043, 2.084.642, 4.251.531, 5.821.092, 6.994.804 zijn terugb. door 100.000 fr. Nrs 951.273, 2.044.967, 2.678 598, 3.206,557, 3.673.598, 4.275.554, 5.139.171, 6.305.075, 6.655.321, 7.775.807 zijn terugb. door 50.000 fr. 4683 obligatien zijn terugbetaalbaar door 600 fr. Credit National 61921. Nr 931.442 is terugbet. door 500 000 fr. Nrs 363.965, 1.363 965, 2.363 965, 3.363.965. 4.363.965, 5.363.965 zijn terugb. door 100.000 fr. Nrs 163.965, 1.163.965, 2.163.965, 3.163 965, 4.163.965, 5 163.965 zijnteiugb. door 50.000 Ir. 24 loten zijn terugbetaalb. door 10.000 fr. 24 loten zijn terugbetaalb. door 5000 fr. Al de obligatien waarvan de vier laatste cijfers een der volgende getallen vormen zijn terugbet. door 1.000, 3.965, 5.961, 6 813. Als ik tien duizend frank bij mij steek, is het genoeg zeker vroeg de boer. Ik heb altijd veel kontanten in huis, want ik kan mijn geld het best bewaren. Uzenie was spoedig gereed en Cavelij ook. Uzenie gaf haar moeder een kus. De boerin kreeg nu de tranen in de oogen. Ze reikte dan Lavendeau de hand. Ge zult altijd goed zijn voor mijn dochter vroeg ze. Daarover moogt ge gerust zijn... De schurk begreep dat vrouw Cavelij toch wat wantrouwend was geworden. Maar ze blijft hier, dacht hij. En met haar man doe ik wat ik wil. Het drietal stapte in de chais. Moeder kwam mee tot daar. Hier nog niets zeggen, fluisterde haar echtgenoot haar toe. Neen, neen... Wacht tot we weerkeeren I Dan zal Ruddervoorde op zijn kop staan. Blijf niet lang weg. En schrijf een brief, dat we iets hooren. Irma ls zeker kwaad, dat ze zich niet toont. Bah, laat ze doen. Lavendeau vroeg niet naar de oudste zuster. Hij was gejaagd, om weg te geraken. Toen de knecht van het hot reed, speurde de bedrieger over den weg. Nog vreesde hij gendarmen te zien. Maar de baan lag eenzaam. Zoo verliet Uzenie het ouderlijk huis. En ze was gelukkig. Ze zou nu immers een voorname mevrouw worden. Als ze terugkeerde, zou ze gehuwd zijn. Moeder oogde de chais na. Maar tranen verduisterden haar blik. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1925 | | pagina 1