HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD üieuwsblad voor Poperinghe @~i Grastrekeii. De Jlieauie Rijken AAN DE KIEZERS TARIEF DER PRIJZEN: Berichten - verkoopingen vonnissen Rouu/oericmen UitgeverSflnsEH UflitnESTE. crukkerii Zondag 15" November 1925.§ 15 Centiemen 22e Jaar. -- Nr 46. GEDACHTEN ffj jNft pAf Winst en Verlies. DE AANGENAAMSTE P olitiek O ver zich t Heropening van Kamer en Senaat. Genootschap van geneeskundigen bi jstand voor de Katholieke Missiën van Congo. Kiesdistrikt POPERINGHE. Kiesdistrikt YPER. ARRONDISSEMENT YPER. Gekozenen in Westvlaanderen. ABONNEMENTPRIJS per JAAR In Stad 6fr.50; n Belgie per post 8 fr. 50 Buitenland 13 fr. 00 Eene lnlassching O fr. 70 per regel 2 en 3 Inlasschingen O fr. 60 per regel 1 fr. 50 per regel 5 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat15, Poperinghe Tnlöfoon 9. Postchéck IS 570 Men zegt dat tl mannen het sterke geslacl I zijn en nochtans zijn er mannen, die de grootsi- wilskracljtschjjnen te loonen, die de zwakke hand der vrouw noodig hebben om door het leven te gaan. Het goede hart van een vrouw is meer waard dan de sieraden van alle vrouwen bij elkaar. Een kleinigheid, waar een weinig oplettend- li id en harte ijkhei I uit spreekt, een vriendelijk woo d, isdik .vijls zoo erg veel waard in het leven. De schoonheid van het lichaam, is een reiziger die voorbij gaatde schoonheid der ziel is een vriend die blijft. Vriend, stel in alle zaken, Uw plicht voor uw vermaken. De Katholieke gekozen aanzien het als een plicht de kiezers der drie Kantons Poperinghe-Rousbrugge-Meessen hertelijk te bedanken voor hunne medewerking in den prachtigen uitslag van de stemming van 8 November 1925. Sedert 5 April 1925 heeft de Katholieke lijst in het district Poperinghe 482, en in ge heel het Arrondissement 1191 stemmen ge wonnen. Een klaar bewijs dat de Katholieke ge dachten nog levendig is en dat wij voor de toekomst de beste verwachtingen mogen koesteren. Zooals vroeger zullen wij in de Provincie de belangen van alle standen verdedi gen en bijzonderlijk een open oog hebben voor de bevolking van ons district. Wij staan ten dienste van iedereen die hulp of raad noodig heeft. D' BRUTSAERT - R. LEPOUTRE. Provinciale Verkiezingen van 8 November 1 l>£iS. Aanwinst van meer dan 40.000 stemmen voor de Katholieken sedert 5 April II. Het Katholiek - Vlaamsch - Democratisch element in de provincieraden flink versterkt Over heel het land, in vergelijking met de wetgevende verkiezingen van 5 April 11., zijnde katholieken 40.551 stemmen vooruit gegaan, zijn de socialisten 44.380 stemmen achteruitgegaan, hebben de liberalen 54.221 stemmen teruggewonnen van hun formida bel verlies bij de wetgevende verkiezingen, winnen de fronters 12 525 stemmen en de communisten 2.052 stemmen. PROVINCIE BRABANT. Te kiezen: 90 Raadsleden. De oude raad telde 36 katholieken, 27 liberalen, 27 socialisten. De bestendige afvaardiging telde 1 katholiek, 3 liberalen, 2 socialisten. De nieuwe raad zal omvatten 34 katholieken in plaats van 36 22 liberalen in plaats van 27 32 socialisten in plaats van 27 2 communist. PROVINCIE ANTWERPEN. Te kiezen 90 Raadsleden. Vroeger waren er maar 80 zetels, ver deeld als volgt 38 katholieken, 14 lib., 26 soc., 2 fronters. De bestendige afvaardiging telde 5 katholieken, 1 liberaal. De nieuwe raad zal omvatten 41 katholieken in plaats van 38 13 liberalen in plaats van 14 30 socialisten in plaats van 26 5 fronters in plaats van 2 f middenstander. PROVINCIE OOST-VLAANDEREN. Te kiezen 90 Raadsleden. De oude raad omvatte 52 kath., 12 lib., 24 soc., 2 Daens.-front. De bestendige afvaardiging was uitsluitend katholiek. De nieuwe raad zal omvatten 48 katholieken in plaats van 49 10 liberalen 29 socialisten in plaats van 24 3 fronters. PROVINCIE LIMBURG. Te kiezen: 60 Raadsleden. De oude raad omvatte 49 katholieken, 10 liberalen, 1 socialist. De bestendige afvaardiging was uitsluitend katholiek. De nieuwe raad zal tellen 50 katholieken in plaats van 49 6 liberalen in plaats van 10 4 socialisten in plaats van 1. PROVINCIE LUIK. Te kiezen 86 Raadsleden. Tot nu toe beschikte Luik slechts over 80 raadsleden, verdeeld als volgt 21 katholieken, 17 liber., 41 soc., 1 landb. De bestendige afvaardiging was uitslui tend soc. De nieuwe raad omvat 24 katholieken in plaats van 21 15 liberalen in plaats van 17 43 socialisten in plaats van 41 4 communisten. PROVINCIE LUXEMBURG. Te kiezen 50 Raadsleden. De oude raad omvatte 30 katholieken, 14 liberalen, 6 socialisten. De bestendige afvaardiging was uitsluitend katholiek. De nieuwe raad zal omvatten 27 katholieken in plaats van 30 10 liberalen in plaats van 14 U socialisten In plaats van 6 2 landbouwer. Mengelwerk van «De Poperjnohs'NAaw» 12 ROMAN door A. HAAS Alles zal te rechter tijd blijken. Vraag mij nu niet te veel en wees overtuigd dat Jo ris aan uw zijde staat, tot de andere komt.En ge weet dat hij komt. Maar laat er aan uw atlerdefstigen oom niets van merken. 's Avond bracnt de post de brieven toen de oude heer Krummel aiwezig was en de klerk nam ze aan. Een van Wdly... mompelde Joris. Dien krijg' papa-lief niet. De jongeling stak don brief in zijn zak en wat later las bij hern... 't Was schijnbaar onschuldig nieuws. Ja, ja, zei Joris, Dat kunnen we straks ook lezen. En wat is dat hier Hij las met zekere spanning 't volgende Eenige dagen geleden was ik verrast. Ik meende eensklaps Bruwaan te zien, den hulploods dien we dood wanen. Het was een treffende gelijkenis, maar bij nader onder zoek bleek het wel zijnevenbeeld, maar meer ook niet Ha zoo, dacht Joris, was het zijn even beeld, Jules zal het nader onderzoek wel naar zijn zin hebben doen uitloopen. Hij is slim mer dan de jonge schavuit Krummel. In elk geval moet de oude schavuit dien brief niet zienHai k haat hem al meer en meer 1 Ik haat ze beiden. Maar mijn tijd komt wel Ik moet nok (fediiid |K verlang PROVINCIE HENEGOUWEN, te kiezen 90 Raadsleden. De oude raad telde 26 katholieken, 15 liberalen,49socialisten. De nieuwe raad omvat 24 katholieken in plaats van 26 13 liberalen in plaats van 15 51 socialisten in plaats van 49 2 communisten. PROVINCIE NAMEN. Te kiezen 60 Raadsleden. De oude raad telde 32katholieken, lOliberalen, 18socialisten. De bestendige afvaardiging was uitsluitend katholiek. De nieuwe raad zal omvatten 27 katholieken in plaats van 32 11 liberalen in plaats van 10; 22 socialisten in plaats van 18. PROVINCIE WESTVLAANDEREN. Te kiezen 80 Raadsleden. De vroegere raad omvatte 52 kath., 12 lib., 15 soc., 1 afzond. De bestendige afvaardiging was uitsluitend katholiek. De nieuwe raad zal omvatten 45 katholieken in plaats van 52 8 liberalen in plaats van 12 19 socialisten in plaats van 15 8 fronters. In Brabant verliezen de katholieken 2 ze tels, verliezen de liberalen 5 zetels, winnen de socialisten 2 zetels en winnen de commu nisten 2 zetels. De katholieken blijven de sterkste groep. In Antwerpen verliezen de katholieken slechts 1 zetel, winnen de liberalen 1 zetel, winnen de socialisten 5 zetels, winnen de fronters en kath. vl. nation, te zamen 6 zetels, winnen de afzonderlijke middenstan ders 1 zetel. De katholieken blijven de sterkste groep. In Oostvlaanderen verliezen de katholie ken 4 zetels, verliezen de liberalen 2 zetels, winnen de socialisten 5 zetels, winnen de Daens-fronters 1 zetel. De katholieken behouden in deze provin cie dus de volstrekte meerderheid. In Westvlaanderen verliezen de katholie ken 7 zetels, verliezen de liberalen 4 zetels, winnen de socialisten 4 zetels, winnen de fronters en kath. vl. nationalisten 7 zetels. De katholieken behouden de volstrekte meerderheid. In Limburg winnen de katholieken 1 zetel, verliezen de liberalen 4 zetels, winnen de socialisten 3 zetels. In Luik winnen de katholieken 3 zetels, verliezen de liberalen 2 zetels, winnen de socialisten 2 zetels en de communisten 4 zetets. De socialisten verliezen hier de volstrekte meerderheid, maar blijven de sterkste groep. In Henegouwen verliezen de katholieken 2 zetels, verliezende liberalen 2 zetels, win nen de socialisten 2 zetels en winnen de communisten 2 zetels. De socialisten behouden dus de volstrekte meerderheid. In Namen verliezen de katholieken 5 ze tels, winnen de liberalen 1 zetel en winnen de socialisten 4 zetels. De katholieken verliezen de volstrekte meerderheid, maar blijven de sterkste groep. In Luxemburg verliezen de katholieken 3 zetels, verliezen de liberalen 4 zetels, winnen de socialisten 5 zetels. De katholieken behouden de volstrekte meerderheid. In gansch het land hebben de katholieken sedert de wetgevende kiezing van 5 April, 52.362 stemmen gewonnen, na aftrek van het stemmenverlies ten bedrage van 269 in Brabant en van 310 stemmen in Oost- Vlaanderen. In de andere provinciën werden bijgewon- nen5.768 in de provincie Antwerpen 8.810 in Limburg 8 745 in Luik 5.333 in Luxemburg 3 387 in de provincie Namen 16.577 in Henegouwen, en 4 285 in West- Vlaanderen. De liberalen hebben stemmen gewonnen in de provincie Antwerpen (5.043)in de provincie Luik (9.112) in Luxemburg (1.917); in Henegouwen (3.434); in West- Vlaandeien (1.426); in Oost-Vlaanderen (6.484)en stemmen verloren in Limburg (1.605 en in de provincie Namen (151). Blijft een winst van 46.642 stemmen over. De socialisten hebben slechts in één pro vincie stemmen bijgewonnen, namenlijk een 248 stemmen in de provincie Luxemburg. Hun stemmenverlies in de andere provin ciën beloopt 3.965 in de provincie Antwerpen; 18.810 in Brabant 1 884 in Limburg 5.433 in Luik 1 327 in Namen 13.446 in Hene gouwen 4 815 in West-Ylaanderen, en6.323 in Oost-Vlaanderen. naar de terugkomst van Bruwaan. Al meer begin ik te gelooven dat we op dezelfde zaak uit zijn en die woorden in den brief verster ken mijn vermoeden. Nu wat geduld. Overhaasting kan slechts schaden en we mogen de dingen niet beder ven 1 De strijd der Wanhoop. Marie was ziek van angst en wanhoop. Ze werd streng bewaakt in een afgelegen landhuis, ofschoon met eerbied behandeld. De luitenant kwam bij haar. De avond was gevallen. Op de kas brandde een kaars ineen kandelaar. Een zwak schijn sel hing in het vertrek. In de hoeken lagen zware schaduwen. Qoeden avond, zei de Duitscher. 't Is hier waarlijk gezellig.... Komt ge mij nog bespotten vroeg Marie, Bespotten O, begreept ge toch welke gevoelens ik voor u heb 1 En kendet gij de mijne Gisteravond heb ik uw vader en zuster gezien... Zewarenop een feest... een Duitsch feest. Ik schaam me voor hen. Maar waarom I Ge kent het oorlogs nieuws niet. Hoe zou ik het hooren in deze gevan- genis Wel hoort ge dan toch hoe de soldaten hiernaast zingen en feest vieren. Hindert het u niet Alles hindert mij hier I Ik kan ze laten zwijgen, al begrijp ik hun vroolijke stemming, want we hebben groote overwinningen behaald, zoowel in 't Met bijvoeging van de geringe winst in Luxemburg, bedraagt het verlies nog 56.286 stemmen. Wat de fronters betreft, mochten deze slechts in de provincie Brabant winst boeken te weten 1.045 stemmen. In Antwerpen hebben zij 3.437 stemmen verloren in Limburg, 4.681 in West-Vlaan- deren, 1.546 in Oost-Viaanderen, 444. Alles bijeen genomen, een achteruitgang van 9.063 stemmen tegen 5 April 1925. Suikerij F.C. Jacobs Dinsdagis de zittijd begonnen voor Kamer en voor Senaat. Dit is geschiedt onder de gewone plechtigheden. De eerste zitdag werd besteed aan het samenstellen van het bureel en het schikken der eerste werkzaam heden. Op de volgende dagen der week werden de budgetten onderzocht. M. Coiaert heeft als ouderdomsdeken de eerste zitting der Kamer geopend. In Kamer, zoowel als in Senaat is hetzelfde bureel, dat vóór het parlementair verlof bestond, blijven behouden. De dagorde van onze parlementen is zwaar beladen. Nieuwe fiskale wetten moeten wor den besproken en gestemd. Belangrijke legerhervormingen zijn door Generaal Kes- tens aangekondigd. Dit zijn de twee voor naamste punten die zullen uitgewerkt wor den. Er bestaat mogelijkheid dat een zekere verdeeldheid zou ontstaan, in betrek met deze vraagstukken en voornamelijk de militaire hervormingen. Die zijn voor de huidige regeering van groot gevaar. De zaak De Man in verbreking. Het beroep, door Rerni De Man ingediend tegen het arrest van het Beroepshof van Gent, waarbij hij tot 3 jaren gevangenis ver wezen werd, zal door het Verbrekingshof op 16 November a.s. onderzocht worden. De terugkeer van ons Vorstenpaar. Maandag zijri Koning Albert en Koningin Elisabeth teruggekeerd van hunne groote reis die zij in Indië komen te ondernemen. De bevolking van Brussel en voorsteden heeft den Koning en de Koningin bij hun terugkeer u t Britsch Indië even geestdriftig toegejuicht als bij hun blijde intrede te Brussel, na de voltrekking van hun huwelijk nu 25 jaar geleden. De Koning heeft den Engelschen Gezant, als vertegenwoordiger van den K ming van Engeland, bedankt voor het gulle onthaal dat hij in Britsch Indië genoten heeft. De Provincie-Senatoren. Na de wetgevende verkiezing van 5 April laatst werd de Senaat samengesteld. De 40 provincie-senatoren die in de;i Senaat zete len werden echter aangeduid door de provin cieraden die in 1921 gekozen werden, daat de stemming voor de Provincieraden is moe ten verschoven worden tot Zondag laatst. De vraag wordt nu gesteld of de her nieuwde senatoren ook nieuwe provincie senatoren moeten verkiezen. In geval geoordeeld wordt dat de samen stelling van het korps provincie-senatoren de getrouwe weerspiegeling niet meer is van de partijen in de nieuwe provincieraden, dan kan het mogelijk zijn dat nieuwe stemming plaatsheeft voor den Senaat. De nieuwe verkiezing zou niet zijn voor de provincie-senatoren alleen maar wel voor al de leden van den Senaat, daar in dat geval de Koning den Senaat zou ontbinden. Van de 40 provincie senatoren, welke door de oude provincieraden gekozen werden, behooren er 21 tot de Katholieke, 12 tot de Socialistische en 7 tot de Liberale partij. Men is algemeen van gedacht dat er geene nieuwe stemming zal moeien plaats hebben en dat de gekozene provincie-senatoren hun mandaat zullen mogen voleindigen. Beminnen wij onze taal. Zooals men weet zijn er in Noord-Frank rijk duizenden echte Franschen, die de Viaamsche taal spreken. Door den Minister van Onderwijs aldaar werd verbod opgelegd het Vlaamsch te onderwijzen in de scholen. Kan. Looten, voorzitter van het Vlaamsch komiteit in Frankrijk, nam de verdediging onzer moedertaal op zich Het Vlaamsch, zoo verklaarde de Eerw. Heer, is een rijke, kleurige taal, geschikt om al de schakeeringen van het verstand en het gevoelen uit te drukken. De studie ervan alleen overlaten aan het hooger onderwijs zou op hetzelfde neerkomen als de daad van iemand die een huis zou bouwen, te begin nen van het dak in plaats van de grondves ten. De verdwijning van die taal bewerken zou anderzijds een onherstelbare fout zijn Die wijze woorden, uitgesproken door een Franschen priester, moeten ons, Vlamingen, aanzetten onze moedertaal noch hartstochte lijker als weleer lief te hebben. Oosten als in 't Westen. O, ge behaalt altijd overwinningen Dat is zoo I We zullen zegevieren. En dan wordt dit land voor goed Duitsch. Waar om nu niet de wijste partij gekozen en u bij ons aangesloten. Onder de Duitsche vlag is het goed leven. Ook in de verdrukking zal ik mijn land getrouw blijven, hernam Marie. En niet gij zult overwinnen, maar het recht. Uw vader is al slimmer. Weldra is hij een rijk man. Gij kondt een prachtig leven leiden, 't Zijn de dwazen die nu zitten te morren en te klagen. Welnu, ik ben liever dwaas dan eerloos. Houd op met uw gesprekken, want ge be keert me toch niet. Ge leert me alleen meer en meer de Duitschers haten en verachten Foei zulke woorden van die lieve lip pen. Woorden uit mijn hart. En wat mijn va der en zuster doen, zal mij niet verlokken hun voorbeeld te volgen. Ik kan alleen voor hen bidden dat God hun tot andere gedach ten moge brengen. Hoor eens, ge zijt halsstarig, maar ik ben eigenlijk niet gekomen om over politiek te spreken. Ik heb u lief, o zoo lief. Meent ge dat ik om een,andere reden dan ware liefde u hier brengen zou. Ik beken het, dat ik hoog spel speel. Ik kan gestraft worden om deze daad. Van avond zijt ge toch eerlijker dan ge woonlijk. 't Kan mijn toekomst kosten. O, laat me dan gaan. Uw liefde heeft immers geen invloed op mij. Ge stelt u noo- deloos in gevaar. Laat mij gaan en ik beloof u te zullen zwijgen I Ik kan niet... Vredeyeest In Duitschland. Sedert den wapenstilstand hebben onze franschschrijveilde BGgische bladen stelsel matig de oogen gesloten voo*- e'ke vredelie vende strooming in Duitscbland. Steeds werd Duitscbland voorgesteld als een geheel dat belust was op weerwraak. Die houding is verkeerd geweest, vooral voor de Katholieke bladen, daar die vrede lievendheid zich vooral openbaart onder de Duitsche Katholieken. Spijts dit stelselmatige bedriegen en voor liegen der openbare opinie in ons land, groeide in Duitschland eene christlijke vredesbeweging. Veler oogen waren opengegaan en de afschuw voor den oorlog en 'i verwijzen van de Bisschoppen naar de gioote beginselen waarop den vrede van Christus in het rijk van Christus moet worden gebouwd, zetten vele Katholieken aan mede te werken aan de vestiging van een vrede op de leer van den Koning van Vrede. Dat alle Duitsche Katholieken geene daadwerkelijke vredeapostels zijn geven we heel graag toe, doch dit neemt niet weg dat al wie de werking der Duitsche Katholieken nagaat eerlijk moet bekennen dat bij hen eene krachtdadige en edelmoedige vredebe- weging bestaat. De Katholieken van andere landen, gezien den vredegeest die van het Vaticaan uitgaat, moeten de eersten zijn om de Duitsche Katholieken om die viedebeweging toe te juichen. De nieuwe Voorzitter der Rechterzijde. Daar M. De Bue, over enkele weken over leden, Voorzitter was van de Katholieke Par lementaire groep of Rechterzijde, moest tot verkiezing overgegaan worden van een nieu wen Voorzitter M. Van Cauwelaert heeft op de vergade ring der Rechterzij ie aan M. Vandevijvere voorgesteld. Daar M. Vandevijvere veel verdiensten heeft en als bevoegd erkend wordt, werd hij met algemeene stemmen tot Voorzitter der Rechterzijde gekozen. M. Pirmez blijft onder-Voorzitter der groep In plaats van M. Brifaut, die niet meer tot het Parlement behoort, werd M.De Gerardon, Katholiek Waalsch Kamerlid, als Secretaris aangesteld. Daar wijlen M. De Bue eveneens questor van de Kamer was, moest ook een Katholieke Questor worden benoemt, De vergadering besloot bij stemming M. Heyman voor te stellen. De nieuwe belastingen. De hoofdbekommernis van de huid ge regeering is van eene begrooting op te maken welke, niet enkel op papier in even wicht is, zooals zulks met de vorige begroo tingen het geval was. Ten einde evenwel deze evenwichtige begrooting opde wereld te brengen zijn er nieuwe belastingen noodig. Het bedrag van het vrijgestelde minimum der loonen en wedden zal verhoogd wördèn. Voor de bedragen hooger dan dit minimum zal de taks op het inkomen uitgebreid wor den. Het stelsel van supertaks zal worden ge wijzigd. Onder de nieuwe belastingen welke in het regeeringsplan voorzien worden stippen wij de volgende aan AI de vaste zegelrechten worden vervijf- dubbeld. Tevens wordt een taks geheven op de verzekeringspolissen. Het zegelrecht op de kwijtbrieven wordt verdubbeld. Het zegelrecht op de giro- en overdracht verrichtingen zal 20 centiemen bed'agen. Het zegelrecht op de checks op de banken gehaald zal van 10 cm. op 25 cm. worden gebracht. Op de aankoopen en verkoopen van vreemde muntwaarden wordt een taks ge heven van 20 cm. De erfenisrechten worden verhoogd met een tiende. De weeldetaks wordt gebracht van 5 op 6 t. h. en van 10 op 12 t. h. Op de aannemingscontrakten wordt een taks geheven van 1 t. h. Anderzijds wordt een taks van 25 cm. geheven per duizend fr. op de huurceelen. Wat de overdrachttaks betreft zal deze worden omgevormd in een forfaitaire taks voor den verkoop van tuin- landbouwproduk- ten en vee. Er zal een taks worden geheven op de honden vooral op de schoothondjes. Ook op de duiven en op alle weddingschappen. De taks op het meubilair wordt gebracht van 15 op 20 t. h. De taks op de drankslijterijen zal eveneens worden verhoogd. Tabak en sigaretten zullen hun aandeel in de nieuwe belastingen krijgen. Amnestie. De fiskale amnestie voor achterstallige belastingen, eerst toegestaan tot 1 November en nu verlengd tot 15 December, deed reeds 50 miljoen binnenkomen. Vele fiskale zon daars hebben hun geweten dus reeds eenigs- zins in orde gebracht. Anderen, uit schrik TREiNVERBETERING Op aandringen van Dr Brutsaert, bij den Minister van Spoorwegen, werd de volgende treinverbetering aangebracht. U ij geven het om.iiand'g antwoord van den Heer Mi nister aan M Brut-aert In antwoord op uwen briet van 28 Augustus laatstleden, heb ik het genoegen U te melden, dat, sedert 2 November 1.1. trein 3298, welke te 12.9 u. uit Oostende vertrekt, te 14.26 u. in stede van te 14.35 u. te Yper aankomt, waar hij aansluit met trein 3699, welke te 14.31 u. naar Pope- ringhe vertrekt. Uwe vraag om het verkeer Poperinghe- Brugge 's morgens, te verbeteren, wordt nog onderzocht de uitslag van dit onder- zoek wordt U later medegedeeld OUDERDOMSPENSIOENEN De ouderdomspensioenen van het 4e kwartaal zullen uitbetaald worden als volgt: op Maandag 16 November voor de ouder lingen wier naam begint met een der letters A tot D inbegrepen op Dinsdag 17" voor dezen wier naam begint met de letters E tot S inbegrepen en op Woensdag 18n voor de overige. De betalingen zullen telkens plaats hebben van 1 tot 3 uren. De Ontvanger LAMBR1X. Een In den Kring Eendracht en Arbeid te Brus sel, heeft het Belgisch geneeskundig Sint Lucas- genootschap, Zondag 25 October, zijn jaarlijksche vergadering gehouden, onder het voorzitterschap van Dr Moreller Hoogleeraar te Leuven. Een aanzienlijk getal geneesheeren van Brussel en uit de overige deelen van het land waren er tegenwoordig. Onder de vraagstukken aldaar behandeld kwam in de eerste plaats dit van de inrichting van EEN GENOOTSCHAP VAN GENEESKUNDIGEN BIJSTAND VOOR DE KATHOLIEKE MISSIËN, van Congoland, waarvan het doel is eene genees kundige hulp te verleenen aan onze Colonie, waar het gebrek aan geneesheeren en geneeskundige medewerkers zich zoo deerlijk doet gevoelen. Maar deze hulp zal als bijzonder kenmerk heb ben, dat zij aan ons tweede Vaderland zal verleend worden, onder toedoen, medehulp en bescher ming der missionnarissen, die ze sedert zoolang verlangen, ten voordeele van hunne geliefde zwarten, die verspreid in de boschen of verre van bevolkte midders, geenen andpren genees kundigen onderstand genieten, dair aezen, liede- vol en onvermoeibaar, doch ontoereikend, der heldhaftige zendelingen. Deze is dus eene poging van de zuiverste lief dadigheid, waarvan de redelijkheid en de gewaar borgde uitkomst in de oogen springt, en waarvan de onrustwekkende ontvolking van Congoland de dringende noodzakelijkheid nog verhoogt. Een behoorlijk getal geneesheeren aanwerven, aan wie een voldoende levensonderhoud zou ver zekerd zijn de vereischte. hulpmiddelen verza melen om aan de Missièn, ten voordeele van hun zendelingschap de noodige werktuigen en gereed schappen voor geneeskunst en zieken verzorging te verschaffen zulkdanig is het doel van den Ge neeskundigen bijstand voor de Katholieke Missiën van Congoland. De Secretaris van het Sint Lucasgenootschap gaf rekening in de vergadering van de reeds genomen maatregelen en de eerste bekomen uit slagen eene inrichtingscommissie is reeds werk zaam, de standregelen zijn vastgesteld, weldra zal het werk in volle licht komen en zal een oproep doen aan de christelijke mildheid der Belgen, aan de offervaardigheid der Geneesheeren, genees kundige medehelpers en ziekendiensters, bereid om hunne werkzaamheid en hun leven te schenken aan dit reddingswerk. Een tijdschrift met oorkondschap, als uiteen zetting van het werk en oproep tot den goeden wil, zal in 't kort verschijnen en wijd en zijd ver spreid worden. Een eerste deel komt te verschijnen en het Bulletijn, zoo ingenomen met de belangen onzer Missiën, van het Verbond tot bescher ming der Zwarten in Congoland Heer D' Havet, Hoogleeraar te Leuven, die door den Heiligen Vader, te zamen met E. P. Gemelli, den uitstekenden Recteur der nieuwe KatholiekeUniversiteit van Milaan, onlangs bebst was met de zorg der geneeskundige instelling in de Vaticaansche Tentoonstelling der Missiën sprak in dezelfde zitting over Paus Pius XI en de zendelingsgeneeskunst». In een boeiend vertoog deed hij uitschijnen hoe het nieuwe werk ten volle beantwoordt aan den aandoenlijkcn oproep van den Paus aan de Katholieke wereld in het belang der Missiën. Alle inlichtingen over de werkzaamheden dezer apostolische en nationale onderneming, mogen gevraagd, en alle aanbod tot geneeskundige dienstneming of verbintenis mag ingericht wor den aan den Heer Dr Warlomont, gepensionneerd generaal arts van 't Belgisch leger. Secretaris van het inrichtingscomiteit, Cortenberglaan, 66 Brussel. Gij hebt maar dedeur te openen... Ik kan niet... Ik heb u te lief I Houd op met die taal. Liefde en ver achting sluiten elkaar uit. 0, denk toch eens aan wat ik voor u deed. Mij ontvoeren, mij kerkeren, mij tot wanhoop drijven Voor u geef ik uw vader de gelegenheid rijk te worden. Met bloedgeld Kom, dat is onzin Ja met bloedgeld... met de penningen van Judas En gij noemt dat een dienst je gens mij bewijzen. Welk een hoofd hebt ge dan toch Wat denkt ge van ons 1 Voor bloed geld zou ik mijn eer verkoopen 1 Och, al die hooge woorden 1 Is liefde eerloos Wat gij liefde noemt, ja 1 Omdie liefde waag ik mijnvoordeeligen post, mijn betrekking. Ik heb dat nooit gevraagd. Nu ben ik vrij... Zoo alles uitkwam, werd ik naar het front gestuurd. O, het front, waar er duizenden sterven, waar ze als beesten leven in slijk en water, altijd be loerd door den dood, waar ze zitten en sla pen te midden van ongedierte. Waar ze van de wereld afgesloten zijn. Dat alles kan mijn deel zijn omdat ge rnij uit liefde tot wanhoop drijft Ik herhaal het u... laat mij dan gaan 1 Ik zal zwijgen. Het gevaar is voor u gewe ken. Gij moet met mij trouwen. Liever de dood Dat zou ik niet toelaten O, gij sterven... gij zoo'n schoonheid... daar neer liggen in een kist, in een graf dan... O, voor vervolging, zullen 't Voorbeeld volgen 't ls nog wel niet de burgerlijke opvoeding in den fiskalen moed, zooals 't zou moeten zijn, maar de fiskale amnestie is niettemin als een succes aan te teekenen. Krijgen wij daarna bestuurlijke en poli tieke amnestie, dan wordt de geheele atmos feer wel zuiver. En ook dat komt wel. Guido. Getal Ongeldige en Wille Briefjes Rousbr. 94 Meessen 241 Pop. 193 Getal Geldige Stemmen 11088. KANTON ROUSBRUGGE. Kath. Nation. Soc. Lib. leB. Rousbrugge Proven-Watou 750 640 45 76 211 Ciombeke-Watou-Wistvleteren 708 552 14 36 Totaal 1458 1192 59 112 2821 KANTON MEESSEN. F B. Meesseri-Westvleteren-Wulverghem 257 147 92 422 2e B. Dranouter-Ploegsteert-Wytschaete 564 364 209 224 3 B. Kemmel-Ploegsteert 332 238 203 138 4c B. Locre-Waesten 466 110 160 93 Totaal 1619 859 664 877 40 1 9 KANTON POPERINGHE. leB. Poperinghe 1-4 Westouter 774 446 149 302 2e B. Poperinghe 2 Reninghelst 576 487 107 150 3 B. Poperinghe 3-5 547 322 107 281 Totaal 1897 1255 363 733 4248 spreek daarvan niet... Marie brak in snikken uit. Ge hebt me van mijn beschermers weg gerukt, hernam ze. Ge hebt me met een list ontvoerd, me hier opgesloten, me gevangen gezet, alles tegen het recht in. Ge komt mij beleedigen... Ik Uw aanwezigheid hier is al een belee- diging. Wat moeten de menschen van mij denken En God weet, hoe onschuldig ik aan dit alles ben... Moeten ze later zeggen van mij zij heeft met een Duitsch officier gewoond op een eenzaam landgoed De tongen kunnen zoo venijnig zijn. En trek heen... Ik blijf hier... O, wees toch niet zoo onbarmhartig. Wat is uw liefde zonder we derliefde Later zult ge u schamen. Laat mij gaan, bezin u nog 1 Ik zal zwijgen... niets zeggen van dit verblijf, alleen aan mijn ver loofde... Hij zal mij geiooven en ook zwijgen al was 't maar terwille van mij O, dompel me niet geheel in het ongeluk. Smeekend klonk haar stem... De luitenant luisterde en staarde baar aan maar die klacht beroerde zijn hart niet. Eensklaps stond hij bij Marie. Ik wil met u vluchten, zei hij. En ergens in den vreemde trouwen we. Nooit... Enge liegt... ge zijt misschien getrouwd. Nooit laat ik u vrij... liever Uood ik u 1 dreigde de officier woedend. Maar Marie voelde nu ook kracht, die der wanhoop. Ze wilde hier buiten. Al lang ge noeg had ze geweend van wanhoop. En eensklaps greep ze den Duitscher bij den hals en neep die toe. De luitenant verdedigde zich. Samen vie len ze ten gronde, maar het meisje liet hem B*i*«»vaiï«-3ï»E4* V5III 5ZB. ALGEMEEN TOTAAL 4974 3306 1086 1722 =11088 KANTON YPER. P Bureel Ing. Ongeld. Geldige Nation. Soc. Lib. Kath. Ypcr-Gheluvelt-Sl-Jan 1095 82 1013 234 297 93 319 2-B. Yper Oostvleieren-Voormezeele 1338 72 1265 343 256 139 5 7 3 B. Yper-Zuidschoote-Elverdmghe 1071 53 1018 276 221 87 434 4«B. Yper-Zillebeke-Langeinarck 1609 101 1508 407 558 169 f-74 5=B. Yper-Vlamertinghe-Dickebusch 1559 120 1439 391 380 159 509 6 B. Yper-Boesinghe-Poelcapelle 1719 117 1602 555 289 142 C16 7" B. Becelaere-Woesten-Brieltn 1152 84 1068 418 182 46 432 8- B. Bixschote-Langemarck-Vlamert. 1190 65 1125 448 195 31 451 KANTON WERVICK. PB. Wervick-Houthem-Komen 1575 101 1472 113 548 140 671 2e B. Wervick-Zantvoorde-Gheluwe 1508 109 1399 193 387 125 094 3e B. Wervick-Komen-ten-Brielen 1150 79 1071 108 313 142 508 4' B. Komen-Hollebeke 1437 103 1334 131 530 119 554 5° B. Neerwaesten-Gheluwe-Komen. 1375 92 1283 151 397 56 679 KANTON PASSCHENDAELE. P B. Passchendaele-Zonnebeke 807 45 762 277 164 25 296 2 B. Passchendaele-Zonnebeke 819 43 777 243 189 20 325 ALGEMEEN TOTAAL Nat. 4288 Soc 4707 Lib. 1494 Kathol. 7645 EErVE VËRGELIJ Iil\<; Kiezing van 5 April 1925 Katholieken Nationalisten Socialisten 11428 8359 6323 Kiezing van 8 Nov. 1925 Katholieken Nationalisten Socialisten 12619 7594 5793 Liberalen 2615 Aantal stemmen 28625 Liberalen 3216 Aantal stemmen 29222 Winst 1191 Verl. 725 Verl. 530 Winst: 601 Meer stem.: 597. District Poperinghe. - 2 Ver. Kat. Brutsaert en LepoutreNat. Leuridan. Distrikt Yper. Ver. Kath. Verhae- ghe, LommezNat. Vandenbulcke; Soc. Mahieu, Deltour. Distrikt Dixmude. 2 Kat. De- quidt, Proof; Nat. Simyn; Lib. Rabau. Distrikt Veurne. 2 Ver. Kat. Valcke, FossepiezLib. Barbier, Nat. Bul- ckaert. Distrikt Oostende. 4 Ver. Kat. Dupont, Goetghebeur, Ronse, Vermeire; 3 Soc. Verbrugge, Peuiquart, Gunst; 2 Lib. Jean, Van Gilleghem. Distrikt Thieit. —4 Ver. Kath. David, Strubbe, De Brabandere, Labens 1 Soc. D'Hondt 1 Nat. Thiers. Distrikt Brugge. 10 Ver. Kath. Bernolet, Olivier, Baron Pectteen, Vanden- bon, Dautricourt, Vandenbussche, Nolf, Coucke, De Ghildere Nat. Mevr. Mareehal 5 Soc. Van Eeghem, Ramon, Lambrecht, De Clerck, Degraeve; 2 Lib. Pauwels, Maerten. Distrikt Kortrijk. 4 Ver. Kath. Bekaert, De Brabandere, Doutreiigne, De Doncker3 Christ. Werkl. Mayeur, Ver- cruysse, DeilgatLiberaal Gillon 3 Soc. Groenweghe, Pannecoucke, De Sutter. Distri« t Meenen. 1 Ver. Kath. Dewitte2 Christ Werkl. Vallaeys en Vanooteghem 2 Soc. Detavernier en Durnez Distrikt Rousselaere. 2 Kath. Vatidenberghe, Lammertyn 1 Soc. Nolf 1 Chr. Werkl. Aerbeydt1 Nat. Van Haver- beke. Distrikt Moeskroen. 1 Kath. FolletCh. Werkl. LiebaertSocialisten Casteleyn, Steux Liberalen Lamote. Distrikt iseghem. 3 Kath. De- smedt, Stoime, Sta es Oh. Werkl. D'artois; Nat. Denys 1 Socialist. Medegedeeld door Heer FORREST L. Hoofdagent van het Gemeentekrediet van Belgie. AF TE KNIPPEN KOEPONS Tramways du Caire priv. 24,00 jouiss. 105,6u Obl. Electr. du Contre coupon 31 au 1 Novembre 1919 5 64 Chemins de Fer et Entreprises cap. 38 25 div. 27,62 Bruxelies-Lille-Calais div. acompte 2i,25 Armes de Guerre, oblig. 6 participation 19,50 Aciéries de Haine-Saint-Pierre 63,75 Ateliers Thiriau cap. 17,ix» fond. 21,50 Ateliers de Trazegnies 150.uü Baume et Marpent cap. 127.50 fond. 68,70 Centrales de Construction Haine- Saint-Pierre 30,00 Laminoirs de Chatelet 21.25 Energie cap. 8,50 fond. 4.25 Emailleries et Toleries Réunies cap. 34,00 div. 29.75 Forges de Gilly 21,25 Forges et Laminoirs de Jemappes 20,00 Hauts-Fourneaux et Fonderies de La Louvière 10,00 Usines et Boulonneries de La Louvière 51,00 Leonard Giot 51,00 Providence Beige de 1 a 30.000 127,50 de 30.000 k 50.000 31,87 Töleriers Delloye 19 97 Amercoeur 51.00 Bonne-Espérance Lambusart 51 00 Noël-Sart solde 637,50 Strépy 76,50 Nébida 67 20 Glacés d'Auvelais 2.125,CO niet los... God, steun mij, o steun mij... H. Ma ria sta mij bij I bad zij... En vaster nog sloten zich haar handen om zijn hals... 't Gelaat werd purper... De borst hijgde naar adem... Laat... me... los... I 't Klonk nu van dien officier als een angst- geschrei. Maar Marie liet niet los... Ze zou hem dooden in zelfverdediging. Ze voelde zich soldaat nu... De soldaten van haar land streden voor de eer en het recht der natie. Zij streed om haar eer. Neen, ze liet niet los. Ze moest haar be lager dooden. Marie voelde haar kracht bezwijken maar ze beheerschte zich. De hijgende borst viel stiller en het li chaam voor haar rilde... Volhouden nog... Ze moest nu haar taak tot het laatste ver vullen. Hij toch had haar gedwongen te doo den... Heur hart bonsde, haar hoofd ha merde... O, ze kon sterven nu, als ze maar haar eer behield. Daar naast steeg luide nog het gezang op. Het was het lied van de Wacht aan den Rijn... tevens de lijkzang voor den trotschen officier... Misschien zou men later in Duitschland van hem melden, in een zwart omrande ad vertentie... Den heldendood voor 't vader land gestorven. En hij kwam om onder de greep van een meisje, welks eer hij in 't Feindesland had willen rooven. Het lichaam lag nu geheel stil. Maiie zag de wijd starende oogen zonder uitdrukking, den wijd geopenden mond, waaruit de tong hing... Ze huiverde. Ze zat bij een lijk... Zij had doodslag begaan.'t Was of ze nu bezwijmen zou... of eensklaps de kracht haar begaf... En wat dan Dan zouden de ruwe soldaten komen, die zich daar naast bedronken... O, misschien kon ze vluchten O, wat lokte haar eensklaps de vrijheid. Neen, ze mocht hier niet bewusteloos neerzinken, nog moest ze kracht verzamelen. O, God, help mij. M. Maria, Moeder Gods sta mij bij bad ze weer. Ze stond op, wankelde naar de deur. Die was open. In de gang heerschte duisternis. In de kamer lachteen babbelde men. Wter begon er een te zingen. Nu of nooit I Marie zocht de buitendeur. Deze was ge sloten. Ze voelde naar een sleutel maar vond geen. De grendels schoof ze weg, maar het slot bleef weerstad bieden. O, God, help me I bad het meisje weer. Ze ging in een nevenkamer... Het r;ia i wilde open. De buitenlucht stroomde bin nen... Marie kroop door het venster, sprong in den voorhof. Het hek stond slechts aan. Ze was op straat... En nu Vluchten maar, ge lijk waar heen 1 Weg van hier... van dit vreeselijk verblijf... waar nu een lijk lag. Marie liep een heel eind door. Toen werd de vermoeienis te geweldig. Het meisje zag een hutje en klopte aan. Men antwoordde niet, en ze klopte luider. Wie is daar klonk het. Om de liefde Gods, doe open 1 smeekte de vluchtelinge, leunend tegen den muur. Er was wat gestommel. Een man verscheen met een kaars in de hand. Mijn hemel, 't is een vrouw, zei hij. O, laat mij wat rusten Op de vlucht ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1925 | | pagina 1