fish lit üilaire mm JUlkmj EC.JAC0M KINDERGEZICHTEN Palace-Theater Albert f^enys, Poperinghe ALLEENVERKOOPER VAN DXJITSCHEN [HOPPEDRAAD In 't Buitenland MISSIE ACTIE. Pensioenwet. In 't Binnenland V. O. S. Poperinghe VERBOND DER CHRISTENE VROUWEN. II VAN LEDE, Yper Speel= en Zichtkaarten ten Imreele dezer. Moordpoging te Antwerpen Een zicht van de overstroomingen in Belgie Franciscaansche Derde-Orde Yper OVERDEKTE PERS POPERINGHE Groote Buitengewone Prijsschieting CINEMAS PEG TAKELS Het Verdwaalde Schaap DE VREEMDELINGEN VAN DEN NACHT Taksen en Zegels. Chr. Middenstand Poperinghe m oen OUDERS, BROEDERS en ÏUSTERS ALOIS MORRISSE en HUISVROUW Gegalvaniseerden DRAAD GEWAARBORGD LEDERTOUWERIJ Willy Gombert büJ. M. DENECKER Marcel Swacls. deze WdtutigK^deamndlmmindeciloTTigekeTidE u uwen Rruuteni^ Merk HOPFENDRAHT 21 n J E I NG ETR. MARKE De bisschop van 's Hertogenbosch heeit gebeden voorgeschreven tot afwering of be ëindiging van den watersnood. Alle klein verlofgangers werden naar hun garnizoen teruggeroepen. Verscheidene dorpen zijn volledig moeten ontruimd worden. In Duitschiand is de Rijnstreek over stroomd en alle verkeer onderbroken. Men meldt veel ongevallen verlies van men- schealevens, instorting van fabrieken en huizen onzeggelijk veel schade. In Hongarië en Rumenië zijn 26000 hektaren weiden overstroomd. Een groot aantal dorpen staan onder wafer en naar een voorloopige telling zijn 312 boerenwoningen ingestort. Het aantal slachtoffers is nog niet te schatten. De schade wordt geraamd op 100 milliard kronen. De Hawaï-Eilanden worden getei sterd door schrikkelijke orkanen, die voor millioenen schade hebben aangericht. In Engeland «taan groote uitgestrekt heden onder water dorpen en stadswijken overstroomd, inwoners op de viucht enz. Onberekenbare schade. Een bom die na 200 jaren ontplofte Na vele jaren, ja zelfs nog na eeuwen doen bommen hun moorddadige werking. Zekere Maiius Pudon was belast met het reinigen van een bom, in het arsenaal van het 107de regiment te Belfort. De bom, waarvan men meende, dat hij ontladen was dateerde nog uit den tijd van Vauban,den bekenden ingenieur, die in 1707 overleed. Pudon sloeg bij het reinigen van de bom op een vooruitstekend stuk ijzer daarvan, met het noodlottig gevolg, dat er een hevige ontploffing plaats had, waardoor Pudon in stukken werd gescheurd. Vuurberg in uitbersting Talrijke dooden - Groote schade In den omtrek van Pasto, in de Zuid-Ame- rikaansche republiek Colombië, is een vuur berg in uitbersting gekomen. In heel destreek werd ontzaglijke schade aangericht. De be volking werd door eerie paniek aangegiepeii. Talrijke lieden hebben in deze ramp den dood gevonden. Het gevaar der Vuurwapens Een meisje gedood Te Velars, Frankrijk, vermaakten zich vier kinderen onder eene loods met eene ka rabijn. De tweeoudsten JanBernadet, 14jaar en Raymond Dessolle, 16 jaar, schoten beur telings naar eene doosde twee anderen, Jeanne en FrancisBernadet, onderscheidelijk 11 en 6 jaar, keken toe. Op zeker oogenbük, terw ij! Dessolle het wapen laadde ging plots een schot afde kogel trof de kleine Jeanne aan tiet hoofd. Hetarmemeisjewerdin allerijl naar het gasthuis van Dijon gevoerd maar bezweek er na de schedelboring ondergaan te hebben. IJselijke ontploffing in China Talrijke slachtoffers In eene buskruitfabriek te Macao (Kwang Tung) heett er eene geweldige ontploffing plaatsgehad. Tot hiertoe zijn teede 50 lijken geborgen en kent men vijftig gekwetsten. Nog tweehonderd personen ontbreken. Een geweldig orkaan Miljoenen schade De Hawaï-eilanden zijn geteistetd gewor den door een geweldig orkaan, dat voor mil joenen schade aangericht heeft. Daar alle verbindingen afgebroken zijn, kon er niet meer nieuws vernomen worden. Alles doet echter veronderstellen dat er ook slachtoffers zijn. Op Maandag 25 Januari zal E. P. Vincent Lebbe, lazarist, in onze stad eene allerbe langrijkste voordracht met lichtbeelden hou den, ten voordeeie van zijn werk de chinee- sche studenten in Europa. E. P. Lebbe, die familie is met een der meest vooraanstaande families onzer stad, is een gekend figuur als zendeling. Langen tijd heeft hij als missionnaris in China ge arbeid en sinds jaren wei kt hij hier onver poosd'voort met op te treden als de apostel ter beschaving der chineesche jeugd die in Europa studeert. Daar E. P. Lebbe de vlaamsche taal niet voldoende machtig is, zal hij zijn voordracht in 't fransch houden, doch wij verhopen dat dit voor niemand een hinderpaal zal zijn om met het werk van dezen onvermoeibaren zendeling kennis te maken. Nadere bijzonderheden zullen later bekend gemaakt, en'kaarten zullen ten huize aange boden worden. voorzie U vandaag van eenè doos, bij Apoth. Vandeplas, Popennghe. Groote hoeveelheiu schoone groene persan zijn toegekomen bij J. en M Dsnecker, Albe&le-Statie. Diefstallen op het kerkhof. Dezer nachten zijn vier grafkelders die omringd waren met bronzen baren, vair deze berooid geweesthet zqn de grafsteden der familien Billiau-Pyckebusch. EFgryse-Vantours, La haye en Parret. Jammer dat men zelfs de dooden niet kan met rust laten. De oneer lijke daders worden ijverig opgezocht. Hennen w erden gestolen bij M. Carpen- tier, kruidenierswinkel, Yperstraat. Daders onbekend. Voor de Rechtbank van Yper kwam donderdag te berde het jammerlijk auto-on geval verleden jaar te Vlamertinghe gebeurd en waarbij de jonge vrouw Barzeele liet leven inschoot. Jules Chaerle, de onvrijwil lige dader, werrl in het gelijk gesteld er; vrijgesproken. Stadsschouwburg. - Op Maandag 8, Dinsdag 9 en Woensdag 10 Februari, geven de Barkaristen 3 groote vertooningen. Op voering van BRONKEN LOT beroemd drama in 8 tafereeien en DE BOEZEM VRIENDEN blijspel in een bedrijf. Kaarten van 5 fr. en 3 fr. 50 op voorhand te bekomen bij de Wed. A. Denut, Cassel- straat. Erg autoongeval. Deze week over kwam MS. Colaert, nij veraar te Poperinghe, een erg ongeval in 't Noorden van Frankrijk. Willende een ander voertuig voren steken, begaf het zijland en de auto zwenkte over de gracht, dwars door een zware haag, de velden op. M. Colaert kon de auto doen stoppen zonder verder ongeval en bekwam als bij wonder, zelf geen leisel. Gansch zijn prachtige limousine is geschonden en ver hakkeld, de slijkweerJers, de lantaarns alles is verbrijzeld en de portieren afgerukt. Heden Zondag te 2 uur, in 't Volkshuis, aigemeene vergadering voor al dezen die lid waren der Lijfrentkrs in 1925 en vroeger jaren Uitleg over de nieuwe pensioenwet en allerhande mededeelingén. Meisjesbond Hopperankje He den namiddag Vi voor 4 uur, gewone inaan- deüjksche vergadering bij de Eerw. Zusters Penitenten. I /ïnsacShouwers, DEN ECHTEN MERK Stadsnieuws Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag heden Zondag namiddag alleen M. VANDEPLAS. Een goede raad. Indien gij var. hoofd-, schelehoofdpijn, zenuwlijden, razen de tandpijn of rheumatiek aangetast zijt en dat tot hiertoe niet een geneesmiddel u ervan heeft kunnen ontslagen, neemt zonder aar zelen de Monopoeders en gij zult spoedig en volkomen genezen zijn. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelvn, Gasthuisstraat, Poperinghe, de doos 3,5(5 fr. en de 1/2 doos 2 fr. Volkshuis. Zondag 17 Januari, te 6 uur 's avonds, groote tooneelopvoering De Wraak der twee broeders,drama in 4 be drijven en Jocrisse de Vondeling, blijspel in een bedrijf. Kaarten aan 5-4-2 fr. alle dagen te bekomen in het volkshuis. Wilt gij weten of het waar is dat Chico- rei Talpe de beste is, proeft ze. Palace-TheaterOp Maandag 25 en Dinsdag 26 Januari geven de Victorinentwee buitengewone vertooningen. Opvoering van De Orgeldraaister wereldberoemd drama in 10 tafereelen, en 't ls uit liefde blijspel met zang in 1 bedrijf. Kaarten aan 5 en 3ir. op voorhand te be komen bij Maurice Benoot, Noordstraat, 1, en in Palace-Hotel. Klachtenbureel open, heden Zondag, 10 dezer, van 11 tot 12 uur. Wil uwe gezondheid niet schaden. In dien gij aan hoofdpijn lijdt, neem in voile trouwde Algao poeder, der Apoth. Liboite, zonderde minste invloed op de maag. Be proef hare. voldoende bewerking, daarom is thans alleenlijk te verkrijgen bij de <«8br. ROFFIAEIV Yperstraat, 118-120 Tel. 88. POPERINGHE Tel 88. 't Is dus op Zondag 31" Januari, om 3 u. en op Maandag 1" Februari om 5 uur dat ons groot tooneelfeest zal plaats hebben. Men zal opvoeren HAAR OFFER een zeer mooi en boeiend familiedrama, alsook «HET SPREEKUUR VAN DEN DOKTER» kort blijspel. Daarbij zang en muziek latei aan te kondigen. Vandaag wilien wij al de leden verwitti gen te willen, zooals gewoonte, hunne toe gangskaart voor het feest afhalen naar het Volkshuis, voorzien van hunne roode iid- kaart en ook hun jaargeld. Men aan- veerdt ook NIEUWE leden. De Leden van 't Bestuur zullen zitdag houden om de kaarten af te leveren Zondag aanstaande 17" Januari en Zondag 24" Jan. telkensom 8',i u. tot 12 uur.Iedereen haastte zich voorzienig te zijn. A! de leden van het Verbond der christene Vrouwen die hun jaargeld NIET betalen en hun kaart niel afhalen of doen afhalen, zijn aanzien als uittredende leden en kunnên dus ook na hunne dood niet genieten van de H. Mis van wegens het Verbond. Van Zondag 17" dus mag men kaarten gaan halen voor de feest. De 2e Februari zal de kroning zijn van alles, 't is immers G.L.V. Lichtmis (onze feestdag) en op dien dag eene soiemneele mis ter intentie van ai de leden met aigemeene Communie. Daar over zeggen we meer per naasten. Elk zegge het voort. Het Bestuur. Overreden. Donderdag kwam Em Dewachter meteen zinken plaat op hethoofd doorde Noordstr. Bij het dweerschen van de Hondstraat werd hij door een auto gevat en omgeworpen. Hij is nog al erg aan het been gekwetst en werd door den autovoerder naar huis gebracht. Krakeelen. Met de Nieuwjaardagen ontstond hier en daar krakeel en twist in en rond danszalen. In de Yperstraat moest de politie er met de matrak tusschen komen. Windslag. Tijdens het Stormweder van verleden week werd 's nachts de plaat van een zinken dak, in het Volkshuis, los en afgerukt en eenige metere verder geworpen. j Yper. Benoeming. In de laatste zitting van den Gemeenteraad werd Mejuffe Deconynck, onderwijzeres aan de school der Zuster Lamoter. met algemeenheid van stemmen tot bewaarschoolonderwijzere# be- I noemd aan ue betalende Stadsmeisjesschool Justice, in vervanging van Mejuffer Note- baert, die als dusdanig aftreedt. Beste geiuk- wenschen. J Tuinbouw dienst. Met den gelde- i lijken steun van 't Ministerie van Landbouw Sen onder de bescherming van 't Werk van den Akker en van de Koninklijke Hofbouw- gilde zal iederen derden Zondag van elke maand eene belangrijke voordracht gegeven worden over fruitboom en groententeelt in het lokaal der Koninklijke Hofbouwgild\ j Hotel der Brasseurs, Statieplaats, telkenmale jom 3 uur namiddag. Zondag avond in het Volkshuis hebben wij om 5 ure vergadering voor den midden- tand. De Heer Voorzitter zal uitleg geven over de nieuwe pensioenwet. Daarna kiezing voor het bestuur. Al de burgers moeten daar aartoe, want hun eigen belang staat op het pel. De nood der Armenianen is spreek woordelijk geworden en zoo komt het dat de menschen, zuiver van te hooren, er geen acht meer aan geven. Hoogst noodig is het dat de geesten eens wakker geschud worden om die ongeiukkigen te helpen. Zoo komt Dinsdag Pater Ladislas Vandekerkhove in het patronaat van St Maartens, om 6 ure, eene conferentie geven over de 60.000 Ar- meniaansche noodlijdende kinders. Wie het hart op de rechte plaats heeft, gaat daar raar toe. Het is zoo gelukkig anderen geluk kig te maken. DIAMANT GOUD Z1LVBR Hui» van vertrouwen Hoterstraaf (nevens de Puppen) Den 12 Jan., dag nu de voordracht in het Patronaat, om 8 ure in het Volkshuis hebben wij een voordracht met proeven door Dr Bessemans Over spiritisme Een echt buitenkansje I Studiekringers mist ze niet. Dat moet ge gaan hooren. Dan zult gij ten minstede waarheid kennen van al die ver- nestelde zaken. De schatten van het museum Merghe- lynck, welke zorgvuldig bewaard zijn in kisten te Brussel in de Eikstraat, blijven weg. En nochtans er is nu hier plaats ge noeg, wij zouden ai die kunstrijke dingen en nog veie anderen er bij, kunnen ten toon stellen. Maar neen, 't en is dat niet. Die schilderijen en meubels, zoo wonderschoon, zouden moeten te Brussel blijven, daar hooren ze thuis De gefeisferden kennen daar toch de waarde nietvan. Welaan, heeren Volksvertegenwoordigers, zal er niemand gevonden worden om eens te kloppen dat ze 't hooren, en ons weder te geven wat we zoo lang weereischen. Het vinden van dien primitief van Belle's Godshuis, heeft nog eens bij overleg de gedachte geopperd, eene tentoonstelling gereed te maken van het schoone en koste lijke dat hier onder den oorlog gered werd. iedereen begeert het. Maar dat is niet genoeg. Er moet een begin mede gemaakt worden. Op drie Koningen avond was het jaar lijks vriendenmaal in den Katholieken Kring. Vele vrienden waren aan den disch gaan aanzitten. Deugddoende verzet 1 De Heer Vanderghote, voorzitter, deed den gebrui- kelijken toast. Tof laat in den avond werd er geklonken en gezongen. Aangenaam Maandag, zal er door de zorgen van het Davidsfonds een liederavond gegeven worden in het Volkshuis, om 7 ure. Heer Vantrigtdie reeds eene omreis gedaan heeft in Nederland, zal ons komen vergasten met een tal oude en nieuwe onbekende liederen. Niet leden betalen 2 fr. Henri Vandenberghe, oud 67 jaren, cheï-piocheur van den ijzerweg had zijn ontslag gegeven na twee jaren boven den dienstplicht werkzaam te zijn gebleven. Schoorie feesten werden te zijner eer gegeven in de samenwerkende maatschappij, de spaarzaamheid. Na gelukwenschingen aller hande, door oversten en werkgezellen, wer den hem tal van schoone geschenken aange boden. Niet een ongeval viel voor, binst de vele jaren van zijn werkmanschap. Locre. Aanbesteding. Op Woens dag 27 Januari heeft te Yper in den D. V. G. de aanbesteding plaats voor den heropbouw der gemeentejongensschool. Raming 1914 fr. 24,967.14. Reninghelst. Aanbesteding. Uitslag der aanbesteding voor den herop bouw der hofstede Van Dromme (eig. der gemeente Locre) Laagste bod R. Declercq Gesquiere, Westoutre fr. 37,462.75 hoog ste aanbod P. Nevejan, Yper fr. 46,258. Reninghe. Toestand der parochie in 1925. Geboorten knechtjes 13, meis jes 17, te zamen 30. Getal H. Vormsels toegediend 84 Getal H. Misoffers opgedregen 800 Getal H. Communiën uitgedeeld 23.000 Getal Huwelijken ingezegend 10 Getal overlijdensminderjarige onder de 7 jaren 9, meerderjarige 30, mannen 19, vrouwen 11. Staden. Onderwijs. Er staat een plaats van Onderwijzer open in de gemeen teschool. De aanvragen moeten zoohaast mogelijk gedaan worden aan het gemeente bestuur. Verlichting. Het werk der verlich ting met groote strooming electriciteit, gaat rap vooruit. We mogen beginnen hopen. Men zegt dat het werk zal gereed zijn tegen Maart. De staken zijn geplant tot Gits, blijft nog enkel de draden te leggen. Schoone zaak 1 Proven. Inhuldiging. Zondag aanstaande te 2 '4 ure namiddag, wordt orze Nieuwe Pastor plechtig ingehuldigd. Voor uwe opschriften en allerhande versie ringen wend u tot Felix Liefooghe. Woesten. Uitverkoop. Irma Suit'is laat weten dat zij alles uitverkoopt aan prijs van faktuur. Boesinghe. Missiedag. Heden Zondag komt Pater Verkest, Missionaris van Scheut in Congo gedurende 15 jaren een missiedag houden te Boesinghe. Hij zal prediken inde missen en 's namiddags in de zaal van den jongelingskring een voordracht houden met lichtbeelden over de Congo, zijn Missieveld. Iedereen wordt daartoe uitge noodigd. Eene omhaling zal gedaan worden onder de goddelijke diensten en in de zaal ten voordeeie zijner zending. Moeskrcen. Schielijk overlijden. De chef-briefdrager Beyens Cyriel is ter woning van M. Lod. Van Beling plotseling gestorven. Hij stond op het punt zijn rustgeld te genieten. Smokkelen van wijn en likeuren. De toldienst heeft sedert een paar dagen aan de grens te Moeskroen een streng nazicht inge richt speciaal met het oog op het smokkelen van wijnen en sterke dranken waarvan de werklieden die in Frankrijkgaan werken zich plichtig maken. Scherpe maatregelen zullen tegen de overtreders getroffen worden en vooral de werklieden zullen bij hunne intrede in Frankrijk aan een scherp nazicht onder worpen worden. Onder voorbehoud van strengere straffen zullen de overtreders ge straft worden met eene boete van 300 fr., en daarboven het gewoon recht van 30 fr. per gesmokkelde liter drank. Bixschote. De Heer Sioen, land bouwingenieur, komt vandaag, te 11 u., na de Hoogmiseene zeer belangrijke Voordracht geven over Veekweek en Melk-controle. Ongetwijfeld zulien ai de leden der Boe- rengilde en van hel Veesyndikaat eraan houden, deze vergadering bij te wonen. Zij zullen het hen niet beklagen. Zuidschoote V. O. S. en oud-sol daten ge wordt vriendelijk uitgenoodigd op onze vergadering van Zondag 10 Januari te 5 uur bij ons medelid, August Decraemer. Allen op post. Westnieuwkerke. Tooneel. Op Zondag 10 Januari, !e 4 ure stipt in de groote feestzaal der Vrije scholen, buitenge woon Avondfeest, gegeven door den Studie kring van Westnieuwkerke. Rousbrugge. Begin van brand. Donderdag avond rond 7 u. is er begin van brand ontstaan boven in de herberg Petit Paris der dorpplaats. Gelukkig kon de brand spoedig gebluscht worden met geringe schade. LangsmïrdRl Ongeval. Zater dag namiddag kw'a'rn de autovoerder van de coöperatieve van Rumbeke den overweg in de Clerckeustraat doorgeleden, daar de barrieren wagenwijd open stonden. Op het zelfde oogenbük kwam de trein van 14.10 u. uit Oostende aangereden. De machinist, die den auto bemerkt had. deed al wat mogelijk was; om den trein te vertragen. Niettegenstaande werd den auto gevat aan het achterwiel en gansch verbrijzeld en de voerder weid eenige meters verder geslin gerd. Als bij- mirakel bekwam hij slechts lichte kneuzingen en kon nog denzelfden avond naar huis gebracht worden. Groote Konijnen-wildschieting op Zon dag 17 Januari aan de liggende perse bij Leon Marichal bi de Casino inschrij ving om één ure, begin om 2 ure zeer stipt, tien fr. in en acht tejhj^. Al het injeggeld zal verschoten worden. Tn dé voorgaande sehie- ting waren eK die hun spijt uitdrukten, dat zij het zoo laat geweten hadden door De Poperiiigheflflctr Nu zal iedereen het acht dagen vroeger weten. Wegen ^Siodsvele maanden ismen hier aan 't leggen der groote rioolen van 't Hoekske naar de beke. Door onvoorziene tegenslagen is dit wetk reeds lang stop gezet, in de groote baan is alle verkeer afgesneden. 'lK Wij bidden de bevoegde overheid te wil len 't noodige doen om de doortocht mogelijk te maken, en zoo een einde te stellen aan dezen noodloit-igen toestand. Vlamertingho. Huwelijk. Dins dag 5 dezer w#rd te Frasnes-lez-Buissenal, het huwelijk ingezegend van M. Joseph Vande Laaoitte, zoon van den Heer Burge meester Evarist Vande Lanoitte-Baeckeroot met Juffrouw Jeanne Portier. Hertelijkegelukwenschen. Dickebusch. Pensioen. Heden Zondag wordt een voordracht gegeven in het gewoon lokaal over alles wat de nieuwe pensioenwet betreft. Er zal mededeeling gedaan worden van de koninklijke besluiten, die de toepassing van de wet regelen. Daar moet iedereen naartoe, want het is uiterst belangrijk. 's Voormiddags voor de mannen, seffens na de Hoogmis, 's Namiddags om 3 ure voor de vrouwen. Onze Klokken. Na lang wachten zijn onze klokken eindelijk aangekomen en sinds verleden week gehuisvest in onze sierlijke toren. Wie heeft er geen snare voelen trillen in zijn ziel als hun bronzen stemme over dorp en velden galmde, in machtig akkoord? Wie heeft ze niet uit ganscher harte begroet, als vóóroorlügsche kennissen, als langver wachte vrienden v Dat zijn ze ook, want ze zijn vergroeid met ons kristen geloof en zeden ze zijn de tolken van het innige parochieleven. Zij zijn de verkondigers van vreugde- en jubelfeesten en als de dood veel droefheid in de harten zaait, dan treu ren zij ook, even ais onze beste vrienden. Zij zijn het, die ons herinneren aan den dage- lijkschen plicht jegens God, ons zeiven en onze naaste. Welkom, klokken, wees wellekom Westvlsteren. Voordracht. Zondag 10 Januab zal E. H. De Jaegher hier komen spreken over de bedrijtsbelas tingen en fiskafe taksen. De vergadering zal gehouden worden in 't lokaal der hoerengilde om 5 u. stipt. Ook alle nijveraars, hande laars en stieldoèriers zijn er uitgenoodigd. Alia, Westvleterenaars, stelt u op de hoogte van uw zaken - Welgeslaagde vergadering. Op Zondag 3 Januari tüJts de heer Gaston Bos- suyt, provinciale senator van Kortrijk, hier komen sprekep over denieüwe pensioenwet Zou er volk zijn 't Regende dat het plaste Groot was nochtans de belangstelling, want van ver v/aren de, rp$jschen afgekomen. Die wet schijnt ongewoon nieuw en duister, in^ar de klaarheid, waarmede ze werd uiï- eengezet, zal voor velen wel wat meer licht doen schemeren hebben. Daar de wet min wel gekomen schuit bij de buitenbevolking, achtte hij het noodig te doen uitkomen hoe spaarzaamheid en voorzienigheid, geholpen door de openbare besturen, per slot van rekening den welstand en den maatschappe- lijken vrede moéten verzekeren hij wees er nog op hoe de internationale congressen vol bewondering staan voor de wet van minister Tschoffen.Zeker zullen in de toepassing nog eenige formaliteiten moeten vergemakkelijkt worden, maar wè mogen niet vergeten dat een kind maar gemakkelijk begint te loopen na wat ondervinding Abeele. - Ter gelegenheid der inhul diging van E.H. Persyn als pastor te Winne- zeele zal een autodienst ingericht worden met vertrek uit Abeele om 1 uur. Zich aan geven voor Zondag middag bij Alois Ver- haeghe of bij Honöré Vanneste. Prijs heen en terug 5 frank. Mgr. Mercler. De gezondheids toestand van Zijne Eminentie den Kardinaal Aartsbisschop betert niet. Daar zijne krach ten niet terugkomen en zijne zwakheid met den dag toeneemt, heeft Zijne Eminentie ge vraagd de laatsje Heilige Sacramenten te ontvangen. Alhoewel geen onmiddelijk gevaar vreezende, hebben de geneesheeren toegela ten aan het verlangen van den doorluchtigen zieke te voldoen, en gisteren 6 Januari werd hem de heilige berechting toegediend. Nieuws en geen Nieuws, ledereen kent de Visthwinkel van Cyrille Hosdey, Hotel d'Anvers Yperstraat, 41 Pop. Tel. 147. Daar kan men van den Woensdag van elke week versche en ge droogde visch bekomen Oesters, Mosselen, Rolmops ingelegde visch per portie alle slag van gerookte visch, piekels in groote bokalen, Palingen en alles wat met visch betrekking heeft. Men geeft ook maaltijden in het Hotel en visch bij de portie. AMBTELIJKE BERICHTEN. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot Staatscommissarissen bij de rechtbanken voor oorlogsschade voor een nieuwen ter mijn van zes maanderi verstrijkende op 30 Juni 1926. Arrondissement Yper. MM. J. Antony, bibliothecaris van de stad Yper, te YperJ. öogaerts, licenciaat in de handels- en consu laire wetenschappen, te Yper; J. Bruynoghe, gewezen pachter, te AlveringhemE. Coucke, te Poperinghe\»J}. De Poorter, gewezen di recteur van eene coöperatieve, te Dixinuide M. Devynck, beAmbtë, te YperJ. Duthoit, notarislioofdkierk, te YperO. Fiers, land meter-schatter, te Poperinghe J. Filliaert, publiciest, te Nieuw'poort J P. Rybens, be ambte, te Nieuwpoort A. Saint-Martin, beambte, te Wervicq.A. Van Hee, notaris, te Zonnebeke E. Van Overstraeten, bouw meester, te Yper; L. Verbeke, schatter, te Yper. door een bewoner van Yper. Zekere Leon Dolphyn. 38 j., handelaar, wonende Mondstraat, Yper, heeft te Ant werpen om een geldgeschil een advokaat van Brussel, te Antwerpen doorschoten, flet geschil had jdaatsjn dq.,bureelen der firma Grisar. De advokaat werd getroffen in den rug. Daarop keerde de moordenaar den revolver tegen zich zeiven en losle een schot. De kogel echter trof geen doel en door boorde slechts zijnen frak, vest en gilet, met SER AING. - Door de vensters der eerste verdieping (3meters hoog) worden levensmiddelen en drinkwater binnengedaan. DE TOESTAND ln Namen en Luik is er veel verbetering gekomen en 't normale leven keert stilaan te rug. In Zuid Vlaanderen wordt de toestand nog steeds erger. De Schelde zwelt nog voort. Het treinverkeer tusschen Kortrijk en Thourout is onderbroken. In Limburg werd een aardschok waargenomen, evenals in de Rhynstreek. Uil Italië meldt men dat de Vesuvius in werking komt. In Frankrijk stijgt nog immer de Seine, evenals in Engeland te Theems. een paar visietkaartjes in den zak geborgen. Op het gerucht der losbrandingen snelden bureelbedienden toe, en konden den man bij den kraag vatten en hem ontwapen. De politie werd verwittigd, en den moordenaar aangehouden. De toestand van den gekwetste kan niet met zekerheid vastgesteld worden maar schijnt weinig gevaarlijk. Donderdag, 14 Januari 1926, te 7 ure stipt 's avonds, in het katholieke Volks huis St Jacobsstraat, belangrijke voor dracht met een honderdtal lichtbeelden dcor Z. E. P. Hildebrand, capucyn, archivaris der Orde, over de geschiedenis der franciscaan sche Derde-Orde in den loop der eeuwen. Ingang vrij voor allen bo^en de 16 jaar. Namens beide Raadsvtreenigingen P. CONSTANT IN US. Als wanneer de wereldlijke Derde-Orde van St Franciscus meer dan ooitde aandacht gaande maakt van de vooraanstaande onge- loovigen en protestanten, mogen de Katho lieken zelve niet onwetend blijven omtrent het doel en de strekking dezer bij uitstek katholieke instelling voor leeken. Om haar innerlijke waarde, om haar diepe inwerking op de zielen en haar hoogst kerkelijke be krachtiging, staat de Derde-Orde volgens de kerkwet nog altijd aan de spits van al dé godsdienstige leekenverga leringen. Café Jan Priesterstraat, 23. Zondag 10 Januari om 1 u. Groote schieting van 1900 fr. 11 fr. inleg. Donderdag 14 Januari Schieting van 1500 fr. 16 fr. inleg. Zondag 17 Januari Voornoen, 10 vi u. Schieting van 1000 fr. inleg 11 fr. Namiddag van 1\ uur: voor de Kotschutters (zie programma later) Beste Confraters Het is mij eer en plicht u hartelijk te bedanken voor uwe talrijke op komst. Dit betuigt als dat ge Jan indachtig zijt en dat ge tevreden zijt over zijn harde ling, bijzonder in het uitgeven zijner schie tingen. ledereen voldoen is de wil van Jan. Gij potscbutters een woordje voor U, de potjes worden geschoten, alle Zaterdag- en Maandag avonden van af 5 ure en onoanks al de klaps van geldverkwisting en duure liefhebberij, heb ik de eer u ter kennis te brengen als dat de poijes geschieden als volgt5 fr. inleg waarvan 4 vogels van een frank per man. Iedereen heeft dus de kans, zonder groote kosten, van een uurtje of twee zijn uitverkoren spoT, liet handbocgschie- ten uit te oefenen. De Inrichter Jan Roeykens. Yperstraat, POPERINGHE Familievertooningen en vner Kinderen Zaterdag 9 tutori rm 8 uur Zondag 10Januari om 4 en 8 uur. Dramatische Comedie in 5 deelen, vertolkt door Viola Dana de groote Vedette. Groot boeiend drama in 5 deelen, met Matt Moore, Enid Benoritt en Barbara La Marr. De geheimen welke dezen band inhoud houdende tceschouveis in spanning van het begin tot het einde. Maandag 11 Januari om 8 uur. Groote gala vertooning. (Visages d'Enfanfs) Groot hartroerend familiedrama in 9 deelen. Visages d'Enfants wordt gerekend onder de aandoenlijkste en schoonsfe ban den van de moderne Cinema Officieel uit het Staatsblad. I. Kwijtschriftzegel op de prijzen van ver bruiken in de gasthoven en spijshuizen. Vanaf 12 Januari bedraagt de kwittanlie- zegel 20 centiemen per 500 frank of 5 fran 1^ per 100 frank, volgens tie som ja dan neeri 12,50 frank per persoon overschrijdt. II. Kwijtschriftzegel op de koo p ijzen van weeldartikelen De taks werd gebracht op 6 III. Kwijtschriftzegel op den aankoop van Geestrijke dranken. Het zegelrecht van 12 frank per honderd t'rana wordt toegepast op den stam van het vervoerbescheid door den verkoopt r opge maakt volgens de voorst hri ten in zake accijnsen. Aigemeene openbare vergadering van 3 Januari 1926. Zondag namiddag te 3 uur had de tweede openbare vergadering plaats, ingericht door den Christen Middenstandsbond van Pope ringhe. De zaal was goed bezet. Er waren zelfs meer toehoorders dan het Bestuur verwacht had. De heer Voorzitter verleende dadelijk het woord aan den heer Lefevere, van den Mid denstandsbond van Kortrijk. De heer Lefeveie gaf ons een duidelijke uiteenzetting, een klaar denkbeeld van de verplichtingen, welke voor de werkgevers voortvloeien uit de huidige wet op de ouder domspensioenen. In eenvoudige bewoordin gen wist hij zijn toehoorders aan 't verstand te brengen, wat er ons voorgehouden wordt in de talrijke verwarde en ingewikkelde wet teksten, waar de «gewone» man onmogelijk kan uit wijs geraken. De volkomste aandaent heerschte gedurende gansch deze toespraak zulks bewijst dat de gezegdens van den spre ker in 't bereik vielen van zijne toehoorders. Ieder werkgever, die op deze vergadering aanwezig was, weet thans wat er hem te i doen staat om zich met de pensioenwet in orde te stellen. I Met enkele woorden gewaagde spreker nog vari de Vrije Verzekering waarvan neringdoeners en kleine handelaars de voor- 1 deelen kunnen genieten. Alle werkgevers, wien daartoe vrije keus gelaten wordt, noodigde hij uit, namens het Bestuur van den Poperingschen Midden standsbond, hun werknemers aan te sluiten bij de Christene Centrale van't Volkshuis, i Spieker stond dan enkele toehoorders te woord, die vroegen om uitleg over nadere bijzonderheden. Hij eindigde met epp oproep te doen tot alle Middenstanders om zich in te lijven in den Bonu en gaf eene opsomming van de talrijke stoffelijke voordeeien, welke aan een sterke en stevig-georganiseerde Midden- stamis-Vereeniging verbonden zijn. De heer Vandenberghe was wel de tolk van al de aanwezigen, als hij den redenaar bedankte om zijne zeer leerrijke voordracht. N.B. De volgend^ voordrachten (o.m. over boekhouding, óver 't invullen van belas- lingsformulieren, over de nieuwe fiscale wetten) zullen voorbehouden blijven voor de leden. Voorde omliggende gemeenten. Zooals aangekondigd, hielden we Zondag om 2 uur vergadering met eenige afgeveer- digden van 't omliggende. Niettegenstaande het doorslecht weaer waren 14 gemeenten vertegenwoordigd. Bij een paar weken na goedkeuring onzer standregels zal het werk flink door ons op al die gemeenten ingezet worden. Intusschentijd mogen alle burgers, hande laars en stieldoeners die het begeeren bij ons om inlichtingen komen. Voorloopig altijd zitdag den Vrijdag in ons lokaal Katholieken Kring van 9 tot 12 u. De nieuwe belastingen hebben veranderingen nieuwe taksen bijge bracht. Aanstaande week eenige inlichtingen daarover. Een rechtskundige dienst zal heel iu 't kort ingericht worden. We kre gen de medewerking daarvoor van Heer Émiel Devos, advokaat te Poperinghe, die regelmatig zitdag zal houden om aan onze leuen in moeilijkheden, adviezen te geven. Belangrijke Voordracht over Boekhouding. Dagelijks komen handelaars, stieldoeners ons vragen; Welke boe sen moeien we nu houden en hoe m eten we die houden om in regel te zijn Om alle onze Leden wel op hoogte te stellen wat ze nu moeten doen, komt M. Vuylsteke, van Kortrijk eene Voordracht daarover geven in ons Lokaal, Vrijdag 15" dezer, om 4 uur. Deze voordracht wordt enkel gegeven voor de ingeschreven leden, en we gelooven het onnocdig verder aan te dringen op de noodzakelijkheid voor allen om et tegen woordig te zijn. Alle leden met zoons of dochters die zich het boekhouden aantrek ken worden er dus verwacht De leden, welke stadsgedeelte van Pope ringhe bewonen en die reeds ingeschreven zijn maar nog niet aanbetaald hebben, wor den verwittigd dat men zich op de eerstvol gende dagen te hunnen huize zal aanbieden om het lidgeld te ontvangen en de lidkaart te overhandigen. Het Bestuur van den Christen Middenstandsbond van Poperinghe en Omliggende. m Heden Zondag 10 Januari van 9 tot 11 u. is er zitdag voor 't ontvangen der bijdragen der leden van den Christen Werkliedenbond. Te 3 uur vergadering voor 't bestuur van 't Textielsyndikaat. Te 2 uur vergadering voor de leden der Lijfrentkas De Voorzie nigheid Van 4 tot 5 uur is de Spaarkas open. Belangrijk Het is op heden Zondag dat de intrest betaald wordt aan de aandeel houders der Coöperatief, van 9 tot 11 uur voormiddag. Maandag 11 Januari, te 8 uur, Zanggilde. Dinsdag 12 Januari, te 7 uur, vergadering voorde Middenraad. Woensdag 13 Januari, te 7 uur, vergade ring voor 't bestuur der Coöperatief. Vrijdag 15 Januari, van 8 tot 10 u. zitdag van den Senator. Van 9 tot 10 uur is de Spaarkas open. Zondag 17 Januari, te 11 uur vergadering voor 't bestuur van den Geitenhond. Te 5 uur, GROOT TOONEELFEEST door den Tooneelbond Kunst Adeltvan Yper. Er zal opgevoerd worden De Wraak der twee Broeders drama in een voorspel en vier bedrijven en als blijspel Jocrisse de Vondeling Prijzen der plaatsen 5, 4 en 2 fr. genummerde kaarten zijn op voor hand te verkrijgen in 't Volkshuis. Wie nog geen loten bezit der tombola van Pater Rutten, haaste zich- de trekking zal plaats hebben op 30 Januari. De propagandist is sprekelijk iederen dag der week in 't Volkshuis van 8 tot 9 uur. Wie inlichtingen begeert over de Pensioen wet, of zich wi! doen inschrijven, mag zich eiken Zondag tusschen 9 en 11 uur aanmel den in 't Volkihuis. Miel. Itouwherichlen J. VANDENBROUCKE - DURNEZ laat welen aan Vrienden en Kennissen dat op Maandag 11 Januari, te 9 uur, in St Jans- kerk, eene plechtige Jaarmis zal gezongen worden voor zijn overleden Vriendelijke uitnoodiging. Heden Zondag te 9 uur, in St Bertenskerk plechtige Jaarmis voor en overleden dochter MARIE Viiendelijke uitnoodiging aan Kennissen en Vrienden, van wegens de Familie Morrisse. voor 1S)S<Ï Te verkrijgen ten bureele dezer. SPECIAAL GEMAAKT *oor HOPPE EERSTE KWALITEIT MM M»l Door mij sedert 28 jaar verkocht. mm m*« mm m»« »4m m»« m»« Duinkerkstraat bij de Mclkarij I*opefiiif£he Huidleder ongszaagd en met schors gelooid. - Tuigleder, wit leder Chrome of weister, witte flanken FABRIEK van Getten en Tigen per seriën en op maat. Kleuren en modellen naar keus AlleLEDEREN en TOEBEHOORTEN voor schoen- en gareelmakers. Koeihaarvan de beste hoedanigheid Machienerieman in leder en balata. VRAAGT PRIJZEN EN STALEN BIJ Noordstraat, 29-31, Popsrlnghe Telefoon 46 Aankoop van alle ruwe vellen, roet en afval a*n de hoogste prijzen. Groote Keus van Kepers Persen Gecreosoteerde KEPERS ABEELE-STATIE Dópöt te Proven, (bij de Statie) Zich wenden bij j) ïberue cjoede eru /paarzome juiiuerlj moet 17 Met eerste kwaliteit grondstoffen gemaakt worden 27 Zorgvuldig gebrand -zijn. 57 Alen moet er min kunnen gebrui ken, daar alle vreemde produkten verwijderd 47 2jj moet droog in de pakken gedaan worden want anders sbet eerbedrog op bet gewicht

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 2