1 HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD üieiiwsbiasi voor PoperiiEfglie en SiHrcatreken. DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG JULIA VANNESÏT ABONMfflENTPRIJS per JAAR TARIEF DER PRIJZEN: Berichten - uerkoopingen Missen ROTuericMen UitgeverSAnSEIMJflflflESTE, Drukkerij Zondag 28" Februari 1926. 20 Centiemen 23e Jaar. Nr 9. De stabilisatie van den frank DEMOCRATIE ROMAN door A. II,\ Leeniog der Verwoeste Gewesten De Aieuwe TAKSEN Politiek Overzicht De Vlaamschgezindheid der Regeering. Verlof vervroegd. De commissie der Huishuurkwestie. Vlaamsch in de Nationale Bank. De datum der Gemeentekiezing. De Sehooivrede. Het gewicht van het brootl. M. Hymans. Gouden Bruiloftfeest te Vinchem. PENSIOENKAS FIJN NAALD=, KANT=, BORDUURWERK In 't Buitenland Een halve stad afgebrand Treinbotsing in een tunnel In Stad 8 fr. In Belgi* per post 9 fr.88 Buitenland 1 5 fr. OO Eene Inlassching O fr. 70 per regel 2 en 3 Inlasschingeu 0 fr. 60 per regel I fr. 50 per regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf Ie betalen en moe ten (egen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Tolöfoors 9 Postchéck 15 57 5 4« E I> A CU XE A Liever uitwendige dan inwendige vlekken. Slicht vrede waar gij kunt. Twist en tweedracht zijn aanstekelijk en als 't bij den buurman brandt, heb gij all cht last van de ronken. De schoonste zomerzonneschijn, Verheugt noch hert, noch zinnen, Wanneer wij niet blijmoedig zijn Door 't zomreke van binnen. Elke verkeering kan onderbroken worden doch wie daarbij meest onrecht moet dulden is het meisje. De verscheidene wetten, die de stabilisatie van den frank moeten regelen, zijn reeds ge stem i of worden tiians nog in de Kamer be sproken. Die wetten zijn uiterst ingewikkeld en bijzonder moeilijk om verstaan. Ook is het getal bevoegden die zich ter Kamer in de bespreking mengen uiterst gering. Zonder in te gaan ap den grond der nieu we wetten ware een woordje over hun uit werksel misschien niet misplaatst. Men herinnere zich dat een der eerste verordeningen, die bij het uitbreken van den oorlog ons nieuwe plichten kwam voorhou den, was den gedwongen omloop van het papieren geld. Wanneer men vroeger recht had in de Nationale Bank de uitwisseling te vragen van een bankbriefje, was dat sedert 't begin van den oorlog niet meer mogelijk. De Staat voorzag dat gioote betalingen zouden moeten gedaan zijn en dat het onmo gelijk zou wezen het goud en zilver dat men voorhanden had daartoe te gebruiken. De bankbriefjes werden bij honderden en honderden uitgegeven. Hadden de bank briefjes enkel de weerde vertegenwoordigd van het goud en zilver dat men in de kas had, daar zou niets erg aangeweest zijn Maar zoo was het niet. Belgie, zoowel als de andere landen, gaf veel meer papier uit dan het geld bezat. Zoo bezit Belgie nu omtrent 4 maal zooveel papier als het kan uitbetalen. De landen van Europa, die met een flauwe papieren munte zitten, weten eigenlijk niet wat doen. Ofwel kunnen zij hun munte ver beteren langs den weg alwaar ze verslechtte ofwel hun munte voort verslechten. Alle bei de manieren bieden gevaar. Duitschland koos de tweede manier. Het Duitsche geld kwam op niets en men is met andere munt begonnen. Maar daar heerschte een tijd zwarte ellende. Belgie heeft de eerste manier gekozen. Het wil redden wat nog te redden is. Het kan wel de beste rijn. Belgie heeft dus be sloten over te gaan tot de stabilisatie van den fiank. Onze frank was vreeselijk aan het zakken. Het gevolg daarvan was dat de levensduurte immer opging en het onmogelijk was 's lands buJget in evenwicht te houden. De gedurige en geweldige schommelingen brach ten beroering in handel en nijverheid en de menschen wisten niet hoe zich geroerd of gekeerd. Er moest verandering komen of wij gin- •gen langzaam maarzeker den dieperik in. Het eerste gevolg van de poging tot stabi liseeren was dat onze frank zich losmiek van den Franschen frank. De onze hield zich goed terwijl de Fransche maar immer voort neerrolde. Door de stabilisatie zal het land den ge dwongen omloop van papieren geld opheffen en onzebankbriefjes zullen opnieuw gesteund zijn door eene gelijke weerde in geld. Maar zooals hooger gezegd werd is er vier maal zooveel papier of er geld is. Het zal dus noodig zijn van vier maal zooveel te betalen in papieren geld of het gemunte geld zal bedragen dat men wil uitwisselen. Stabilisatie is niets anders dan zeggen dat de frank geen frank meer weerd is in munte, maar slechts het vierde van een gemunte frank. Er zijn drie vierden verloren. Om honderd frank gemunt geld of gewaar borgde briefjes te bekomen, zullen er dus vierhonderd van onze huidige franken moe ten betaald worden% Bemerkt dat het cijfer vier nog niet vastbepaald is en het enkel genomen is als voorbeeld. Maar het zal nagenoeg dat zijn Geheel aangenaam is het zeker niet te vernemen dat men maar het vierde bezit van hetgeen men wel meende te hebben. Maar men ga wel dit in dat het nieuwe geld zoo veel weerde zal hebben als dit van vóór den oorlog t.t.z. vier maal meer weerde dan het geld dat wij nu bezitten. Stabiliseeren is het begin van een nieuw leven. Belgie begint een nieuw leven en het is de eerste stap naar een zuivere kastoestand, Die stap was er noodig om aan Belgie het vertrouwen te geven van het buitenland. Het is nog niet uitgewezen wanneer juist en hoe de stabilisatie zal in werking treden. Eerst moeten al de wetten die het regelen gestemd zijn in Kamer en Senaat en moeten de leeningen in het buitenland, die de stabi lisatie mogelijk zullen maken, gedaan zijn. Die stabilisatie zal de roering niet veroor zaken die sommigen wel ervan verwachten. De werking zal kalm en geleidelijk geschieden. Wij mogen ons aan een goed uitwerksel ervan verwachten. De frank zal zijn weerde blijven behouden, met de schommelingen in prijs zal gedaan zijn. Voor handel en nijver heid zal de toestand veel zekerder, veel draaglijker zijn. Als wij nagaan hoe ervaren vakmatïnen, hoe de financieele bladen met vertrouwen de stabilisatie van den frank te gemoet zien, kunnen wij niet missen hetzelfde vertrouwen te hebben in onzen nieuwen, onzen gezon den frank. Mengelwerk van De Poperinghenaar 11 Een vermaning. Plots kwam Albijn Vriezeuit de struiken. Hij bleef bij de dames staan, die geweldig schrokken van deze zonderlinge verschijning. Jufvrouwen, ge moet niet benauwd zijn, zei de strooper. ik zal u niets misdoen. Ge zijt zeker familie van den schilder. Gij toch, en hij wees naar Adeleide, trekt er bijzonder veel op. En wat gaat u dat aan vroeg Floris. Hij haalde een revolver uit oen geheim zakje. Hij had zich toch zoo'n wapen aan geschaft. O, steek die klakkebus maar weg, ik zal u niet aanvallen, sootte Vrieze. Ik heb een boodschap voor de jufvrouwen. Komt... luister niet naardien kerel hernam Floris. Hij is benauwd, dat ik zal spreken... hij zou liever hebben, dat zijn doening hier op den berg verdoken bleve, hernam de strooper. Jufvrouwen, gij moogt het niet weten, dat die rijke mijnheer hier de meisjes den kop zot maakt. Eerst de dochter nog wel uit de herberg, waar mijnheer verblijft, heeft er al ruzie om gehad met haar vrijer. En een andere... wel, die leert bij hem schilderen, maar dat is oogverblinding. Mijnheer loopt er altijd achter. En ze is dan 't Is daar wel het slagwoord, het ioover- woord van den huidigen tijd het staat heele dagen in de gazetten, 't is al democratie dat de klokke slaat, 't Was de inzet van dtn grooten oorlog, democratie tegen democra tie. En toch, weinigen begrijpen de ware beteekenis van dat woord, minder nog leven er de eigenlijke betrachting van na op weer- dige wijze. 'k Zit er over na te denken, 'k wil het de rechtgeaarde lezer van De Poperinghenaar eens klaar en duidelijk maken Ja, democratie het komt van demos (volk) en cratera (macht) het bediedt dus volksmacht 't volk heeft de macht het bewind, het gezag. Waar het geen democratie is, heeft men aristrocatie dan hebben eenigen, de aristoi (vooruitkomenden) de macht, het gezag. Of het kan ook nog eene autocratie zijn dan ligt de macht i 1 handen van één enkelen alleen, eenen «autos Edoch, hoofdzaak is het niet, bij w:en de macht berustend is, maar wel of die macht in verstandige harden zit. Wat wii die autos die één alleen Wat willen die aristoi die enkele vooraanstaanden Wat wil die demos dat volk, die groote hoop Wat wil het, met de macht bij hem berustend Wat wil het volk, wat weet het, wat denkt het, wat streeft het na Is het volk goed, dan zal de democratie goed zijn zijn die enkele vooraanstaanden verstan dig en deugdzaam, dan zal de aristrocatie goed zijn is die enkeling in kwestie een redelijk mensch, dan is autocratie uiteraard ook niet slecht. Wie is tegenwoordig geen democraat En toch is democratie ook maar een vorm 't is het uitwendige, de gedaante. Maar de kern, de gedachten van het volk, zijne strek kingen, zijn streven dat is van ontzeggelijk grooter belang. Democratie is aan de dagorde, zeker, en sedert lang, en nu meer dan ooitde wereld wil democratie het hangt in de lucht, men ademt het in. Wel weten veie menschen niet goed wat het beteekent, niettemin wil heel de wereld democratie. Is het dan niet hoog tijd om het volk, dat groote kind, een beetje wijzer te maken Om het te leeren zijn geloof kennen en be minnen, om het te leeren God erkennen, om het te leeren bekommerd wezen met wat op recht goed is Dan zeker zou democratie niet kwalijk zijn. Immers, meer dan ooit luidt de strijdkreet vóór of tegen Christus Christus en de Anti christ, ziedaar de twee eenige machten, al t ander draait er om heen. En zulks meer dan ooit hedendaags want waar is de God- vrede Vóór of tegen Christus. Over ai het overige (economie, sociale aangelegenheden, werkmansloonen, huisvesting, verzekering tegen ongeval of ziekte of ouderdom of vroegtijdige dood, leger, tolverbonden over al wat ge wilt kunnen wij onderhande len met alle menschen en wij zullen het goed overeenbrengen op al die gebieden. Eén punt alleen is nimmer of nooit te be slechten. op ééne zaak alleen is het eeuwige strijd Christus bestaat, de Antichrist ook ziedaar de eenige ware antithese, de eenige ware tegenstelling. Wie onzer voelt den Antichrist niet Wie onzer bemint Christus niet Hewel, laat ons gaan tot het volk, dat nu feitelijk de macht heeft (want, 't is nu democratie, en wij zijn allen democraten) laat ons gaan tot het volk dat de macht heeft, zonder te weten wat het wil of wat het moet willen laat ons gaan, en het leeren weten, en het leeren wil len dat Christus winne, dat Christus heer- sche en regeere. LINOLEUM - BALATUM TOILE-C1RÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER ■QROOTE KEUS TER TROUWE- bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE i ALLE BUREELMEUBELEN I 5 t. h. 1925 TREKKING VAN 20 FEBRUARI Serie 160.008 Nr 5 en Serie 384.057 Nr 4 zijn dk uithetaalbaar met 100.000 fr. Serie 31208 Nr 5, Serie 233472 Nr 3 en Serie 246380 Nr 2 zijn elk uitbetaalbaar met 50.000 fr. De loten van 10.000 fr. werden gewonnen door de tilels 6295 n. 2, r. 10681 n. 2, r. 28518 n. 2, 29836 n. 1, r. 142566 n. 3, r. 151511 n.3, r. 157296 n. 1, r. 174384 n. 4, r. 220594 n. 4, r. 222450n. 1, r. 280400 n. 3, r. 341918 n. 1, r. 345146 n. 1, r. 359236 n. 1, r. 367989 n. 1. De andere nnmmeis van al de uitgekomen reeksen zijn uitbetaalbaar met 550 fr. nog wel een soorte van een heks. Verschalde lachte hoonend. Albijn Vrieze, ge verschiet uw poer voor niets, spotte hij. Houd het liever voor de hazen, als ge het wild stroopt van mijn vader en anderen. Nu, stroopen moogt ge van mijn part doen... hazen zijn voor mij niemands eigendom. Maar ik zou op mijn tong letten als ik u ware. Ik zeg de waarheid. Ge kunt me niet tegenspreken Iku tegenspreken 'k Zou niet gaarne. Gemoet hier vertrekken, voor goed... of ik zal u vinden. De jufvrouwen mogen het hooren. Ha, ik meen het. Kom, laat ons verder gaan, zei Floris tot de dames. Hortense scheen nog wel naar Albijn Vrieze te willen luisteren. Maar Adeleide ging door en zij kon niet achter blijven. En toe 1 keerde Floris zich om en zei tot zijn zuster en haar vriendin Ge denkt toch zeker niet, dat ik van plan ben me te verdedigen tegen de praatjes van zoo'n vent. Daarvoor ben ik nu eens te fier. Maar die man haat u, merkte Adeleide op. En ge zijt voor hem gewapend. O, ver laat den Kemmelberg Ga mee naar Brugge. Anders zijn wij nooit gerust meer. Er kan hier een ongeluk gebeuren. Neen, om zulk een dwaasheid ga ik niet heen. Ik heb hier te veel werk. Deuk niet meer aan dien kerel. Er zijn overal lomperds. Zie eens hoe schoon het uitzicht daar Welk een verrukkelijk panorama. En dat wisselt hier gedurig af. Maar de dames toonden geen belangstel ling voor het landschap. Ze hadden andere bekommernissen. Vragen en antwoorden voor allerlei ambachten. IK ben brouwer. Vraag. Worden onder de vrijstelling van de overdrachtiaks ook de sirojien be doeld gebruikt door de brouwers Antwoord. Neen, alleen de stroop (ook siroop genaamd) om op het brood te smeren en gemaakt van vruchten met suiker worden hier bedoeld. Ik ben autogaragist. Vraag. Moet de luxetaks toegepast worden op auto's welke gebruikt worden als vervoermiddel van koopwaren en soms als personenvervoer. Antwoord Indien de carosserie door een zeker systeem kan veranderd worden dat een auto kan dienen als koopwarenver- voermiddel en als personenvervoermiddel, moet de luxetaks worden toegepast. Dus is de carosserie deze van een koop a arenauto* 1 is de carosserie veranderlijk 6 MERK WEL dat in tegenstrijd met hetgene verschenen in ons blad van 14 Februari 1926 voor de werken uitgevoerd ter gelegenheid van herstellingen aan auto's, moto s voor persoonvervoer insgelijks 6% dient geplakt. (Ait. 100, wet van 31 December 1925.) Ik ben aannemer van bouwwerken. lé Vraag. Wat moet ik plakken bij het afleveren eener factuur van uitgevoerde wer ken aan gebouwen waarvoor de premie (goedkoope woningen) werd toegestaan. Antwoord. 1 %o. 2' Vraag. B-j aanbesteding r p weike zegel moet mijne inschrijving ingediend worden. Antwoord. Zie ons blad van 14 Febru ari 1926. Op zegel van 2,50 fr. 3e Vraag. Wat plakken op facturen afgeleverd voor werken uitgevoerd voor Gemeenten, Kerkfabrieken, Burgerlijke godshuizen. Antw. ord. Geen taks van 1 noch 1 %o. Enkel de kwitantiezegel van 0,20 fr per 500 fr. bij de betaling der schuld. ik ben pannen-schaliedekker. Vraag. Wat moet geplakt zijn le) Bij den aankoop van pannen, scha liën, rechtstreeks aan den voortbrenger Antwoord. 2 2e) Bij aankoop aan groothandelaar (die de taks van 2 u betaaid heeft Antwoord. 1 %u 3e) Bij uitvoering van werken a) Op factuur afgeleverd aan deze die doet bouwen, 't zij handelaar, nijveraar, klooster of particulier Antwoord. 1 op werk en levering, bij aanneming of bij daghuur uitgevoerd. Uitgezonderd factuur afgeleverd aan Maat schappijen van goedkoope woningen of aan personen die genieten van de premie voor het bouwen van goedkoope woningen. Hier is het enkel 1 b) Op factuur afgeleverd aan hoofdaan nemer in geval de pannendekker onderaan nemer is Antwoord. 1 o. Ik ben uurwerkmaker-goudsmid. le Vraag. Wat geplakt bij verkoop van r.achtwakersuurwerk of gelijk welk uurwerk aan fabrikant, aan bank of gelijk welke maatschappij, aan herbergier, winkelier, enz., het uurwerk zal men hangen in een deel van het bedrijfsgebouw, fabriek, bureel, herberg, winkel. Antwoord. 1 2e Vraag. Bij verkoop van regulateurs, muurklokke, slingeruurwerken, enz., wan neer de kast of de montuur, niet in zilver, goud of platina of in zilver dat verguld of geplatineerd is of met geene goud-of platina- laag bedekt is. Antwoord. 1 o bij verkoop aan parti culieren voor eigen gebruik of dat van hun gezin. (Niets zoo geene factuur afgeleverd wordt wegens comptante betaling of betaling binnen de 30 dagen). b) 1 bij levering aan maatschappijen, kloosters, pensionaten, herbergen, winkels. c) 1 bij leveringen aan sportmaatschap- pijen, (als duivenmaatschappijen, tooneel- en muziekmaatschappijen) ter gelegenheid van prijskampen, matchen,tombola's, enz... Vraag. Bij verkoop van particulieren van alle voorwerpen voor horlogemakers, als zakuurwerken, muurklokken, schouw- garnituren, enz., waarvan dekast in zilver, goud oi platina ofwel zilver, dat verguld of geplatineerd, of nog met eene goud- of platinalaag bedekt is. Antwoord. 6% vanaf 10 fr. 4e Vraag. Bij verkoop van voorwerpen, voor horlogemakers, in gemeen metaal, (J<o- per, staal, nikkel, enz.) zelfs wanneer zij verzilverd, verguld of geplatineerd zijn, moet daar luxetaks toegepast worden. Hortense was zeer veistoord en keek norsch. Ze voelde zich gehoond. Adeleide deed moeite om haar broer te bewegen hierte vertrekken. Ze beweerde bezorgd te zijn om zijn veiligheid. Maar Floris zei, dat hij hier heel gerust was en niets moest vreezen. Die strooper was een bluffer. Zoo kwamen ze aan de herberg. Vrouw Ruya en haar dochter hadden zich verkleed ter eere der bezoeksters. Ze waren op hun zondagsch. We hebben onverwacht bezoek, zei Floris. Mijn zuster Adeleide en een vriendin. Dag jufvrouwen, groette vrouw Ruya. Welgekomen op den berg Mijnheer Floris, ik heb de tafel gedekt in de nevenkamer. Ge zit daar gemakkelijk. Ha, dat is heel goed. Wat zoün de jufvrouwen willen eten vioeg vrouw Ruya. Ze maakte haar verontschuldigingen, omdat de keuze voor een menu hier zeer be perkt was. Men woonde ver van de stad. Maar ze had goede hesp, versche eieren, melk, boter, smakelijk brood. Wel, bak ons een flinke ommelet, stelde Floris voor. Het hinderde hem dat Adeleide en Horten se zich ook hier zoo trotsch aanstelden en juist deden of ze vrouw Ruya en Estelie niet zagen. En is het goed met mijnheer en me vrouw Verschalde vroeg vrouw Ruya aan Adeleide. Deze knikte even. Heel goed, antwoordde ze dan toch. Ge hebt schoon weer om eens naar den berg te komen. -ja. Antwoord. Neen 1 voor particu lieren, 1 j vóór maatschappijen, kloos ters, enz. Ik ben steenkapper. Vraag. Wat moet geplakt zijn le) Op facturen van marmer, enz., van de steengroeve tot mij. Antwoord. 25%: 2lj Op facturen afgeleverd door mij a) Aan ondernemer die zelf zal plaatsen. b) Aan particulier die zeil zal plaatsen of doen plaatsen. c) Aan meubelmaker. d) Als onderaannemer aan aannemers (plaatsing door mij zelf le doen.) Antwoord voora. b. c. d. 1 %u. 3e) Als ik zelf een marmeren schouw lever plaats voor deze die doet bouwen. Antwoord. 1 op levering en werk. 1 %p op levering en werk, zoo het gelast eene maatschappii van goedkoope woningen, ofwel een persoon die geniet vari de aanmoe digingspremie op de goedkoope woningen. Ik ben kleinhandelaar in kleerstoffen. Vraag. Wat moet geplakt zijn lt-) Op factuur van aangekochte stoffen Antwoord. - 1 2Op factuur door mij afgeleverd a) bij verkoop van stofte aan buiger. Antwoord. 1 b) bij verkoop v.m stoifenaan kleermaker of kleermaakster-, Antwoord. 1 c) bij 't maken van kostuum voor particu lier die zelf stofte levert. Antwoord. 1 Ik ben gareelmaker. Vraag. Is 't waar dat 1 dient geplakt bij levering van gareel of harnas, oi toebe- hoorten of ook bij herstelling met of zonder levering ten laste van landbouwer. AntwoordJa 1 (Verboden Nadruk.) Het zijn onder de Katholieke bladen meestal deze welke in de Fransche taal verschijnen, die de gemoederen tegen de Regeering tot opwinding voeren, zooais het uitsluitend Waalsche leden in de Kamer zijn die met de Liberalen tegen de Regeering stemmen. Zij beweren dat de Regeering op Vlaamschgezind gebied te ver gaat. En daar ligt nu wel misschien heel hetgeiieim van al de herrie en van vele onbesuisde uitdrukkin gen van sommige schrijvelaars. Het zou. niet zooveel de politiek der Re geering zijn, zelfs niet de medewerking der socialistenmaar wel de Vlaamschgezindheid van sommige ministers, die den doorn in den teen is van die heeren. Tot nu toe, en als Vlamingen gaan wij er niet fier op en als Katholieken evenmin, was de Vlaamschgezinde werking die uitging van de Regeering geheel onbeduidend. Alleen heeft Minister Huismans laten zien wat een misbaksel de Vlaamsche Hooge- school van Gent is en aan wafêen schandige wetsovertreding de Brusselsche gemeente overheden zich schuldig maken. Van rechtsherstel voor de veroordeelde Vlamingen kwam tot nu toe niets terecht. Wij zijn geen enkele stap vooruitgegaan naar de verwezelijking der troonbelofte, die nog altijd maar eene belofte blijft. De Vlamingen stellen nochtans vertrouwen in de Regeering Poullet en zoolang deze het vertrouwen der Vlamingen bezit kan het geschreeuw van een handvol Fascisten haar niet schelen. Het w^tre nochtans jammer voor de De mocratische regeering en ook voor de Vla mingen moesten deze met de huidige regee ring eene teleurstelling oploopen. Zooals wij het reeds vroeger zegden js de Regeering Poullet een laatste hoop voor die in Vlaanderen Gelijkheid in rechte en in feite in het onverdeelde Belgie willen zien. Bij de Rechtbanken, even als in de staats middelbare scholen zal het verlof met een maand vervroegd worden. De commissie, ingesteld om de nieuwe huishuurwet ineen te steken, is hare werk zaamheden begonnen. Zij zal zich inlichten bij de bevoegde be sturen en trachten alle mogelijke aanduidin gen te bekomen ten einde nadien hare meening te kunnen voorbrengen over de noodige veranderingen der huishuurwet. Men zal moeten inzien, onder andere, of het noodig is de wet totaal te vernietigen, of men ineens of trapsgewijze zal moeten terug- keeren tot het gemeen recht, of wat er juist kan worden gedaan om eenieder in de mate van het mogelijke tevreden te stellen. Adeleide begaf zich in de nevenkamer en Hortense volgde haar. Floris ging zich wat wasschen. Ik wil straks naar Brugge terug, zei Hortense. Ik ben nu genoeg beleedigd geworden. Neem het zoo niet op Ik ben immers niet welkom. Bij Floris Wel ja. Maar mijn broer is wat dwaas geweest. Artistengrillen, an ders niets. Hij kijkt naar meisjes als naar hun hoeven en naar bloemen. We zullen trachten hem mee naar Brugge te krijgen en dan is heel dat grapje uit. Ge moet me helpen. Ik ga Floris niet vragen met ons mee te gaan. Laat hem hier met die bruine deerne of de dochter van den herbergier snauwde Hortense. Zoo moogtge niet spreken, lieve. Floris is een groot kind en we moeten hem leiden. Ik heb een plannetje. Ik zal over mijn broer waken. Wat wilt ge dan Ik zal het u straks vertellen. Hij kan dadelijk binnen komen en moet het niet hooren.Maar 't is een goed plan en ik reken op u voor de uitvoering. Wacht maar. Ik kan niet begrijpen, hoe Floris in zoo'n huis wil wonen. En bij zulke lompe menschen. Hebt ge die dochter bezien Ja. Haar kleeding 1 Ja. En ze denkt dat ze schoon is. En die vrouw die n e vraagt, hoe het met papa en mama gaat 't Is omdat uw broer gemeenzaam met hen is. Ja, Floris moet'wat geschaafd worden. Laat dat maar aan mij over I Kunstenaars De Nationale Bank, evenals hare bijban ken, kantoren en agentschappen moeten zich schikken naar de wetsbepalingen op het gebruik der talen in bestuurszaken. Dit geldt ook voor wat de formulieren en de opschriften op en binnen de gebouwen betreft. Er wordt eene behoorlijke kennis der beide talen vereischt van alle- in de Vlaamsche gewesten, het arrondissement Brussel inbegrepen, te benoemen beambten en die met het publiek moeten in aanraking komen. Dit is hetgeen deze week gestemd werd in üe Kamer bij het onderzoek der finan- tieele maatregelen die men zou nemen om den frank te helpen. Daarop had M. Vos, namens het Front, een amendement neergelegd waarbij hij vroeg dat de briefwisseling en de boekhou ding tevens in het Vlaamsch zou geschieden in al de kantoren van het Vlaimsche land. De Kamer heeft geoordeeld dat zulks niet moest vermeld zijn in de nieuwe wet, dat de wet op het gebruik van het Vlaamsch in bestuurszaken van kracht bleef. A's men weet dat sommige bladen regel matig eene rubriek van grieven en overtre dingen tegen de taalwet kunnen geven, ware het niet te veel geweest had de bepaling der Fronters die wet wat meer ernst kunnen bij zetten Veie besturen van ons land maken zich oprecht belachelijk door het gebrekkig toepassen van de taalwet. Door eenige socialistische Kamerleden werd een wetsv oorstel ingediend tot wijzi ging van den datum der gemeenteverkie zingen. Deze kiezing zou dan, om de zes jaar, in plaats van den tweeden Zondag van October, oen derden Zondag van September gehou den worden. Tot het indienen van het voorstel laten voornoemde Kamerleden de overweging geide dat een groot aantal werklieden der gemeenten, diedtel uitmaken van de arron dissementen langsheen de Fransche grens, in October aan de verkiezing niet kan deelnemen. In October zijn deze arbeiders werkzaam in de Fransche suike, fabrieken. M. S-.gheis heeft verklaard dat hij er ge noeg van had M. Poullet om zijne persoon lijke sympathie niet te bekampen, en dat hij en zijn groep niemand en niets zullen ontzien om de democratische regeeriog en M. Poullet te bevechten. 't Is lieflijk gezegd voor den gewezen Voorzi.ter der Katholieke Unie en het is ver in den too i te zijn der overeenkomsten die hij zoo vuriglijk aangeprezen heeft. De zelfde fleer Seghers moest deze week in den Senaat bekennen dat de socialistische partij, door een verbond te sluiten met een groot gedeelte der rechterzijde en in 't bijzon der met de Christen Democraten, de sehooi vrede, die onder de vorige regeering gesloten werd, verlengde. Zou het dan wenschefijk zijn dat door den val van het Ministerie en een gebeurlijk samengaan van Socialisten en Liberalen, die sehooivrede ophoude Het is toch naar dien uitslag dat M. Seghers tracht. De Parlementaire Commissie, die het wetsontwerp der Regeering op het gewicht van het brood te onderzoeken had, heeft be sloten aan het wetsontwerp eenige wijzigin gen te brengen. Het toezicht op het gewicht van het brood zal moeten geschieden over 10 brooden. Er mogen slechts twee kantbrooden bij zijn. Geen toezicht zal mogen uitgeoefend wor den op de broodkarren op straat en het brood zal niet aangeslagen worden. Verders zullen er maatregelen genomen worden voor wat betreft het gehalte water en droge waar bij den verkoep van bloem. De verslaggever M. Cleymans heeft eene afvaardiging ontvangen van het Huis der Bakkersbazen en van de Nationale Fede ratie der Bakkers, aan wie hij die wijzigin gen heeft medegedeeld. De afgevaardigden verklaarden zich ten uiterste tevreden over de wijzigingen welke aan het voorstel gebracht werden, M. Hymans, gewezen Liberale Minister van Buitenlandsche Zaken bleef vertegen woordiger van Belgie bij de Volkerenbond, spijts de Democratische Regeering. Maar omdat hij er niet alles meer te zeg gen heeft, daar M. Vandevelde ook zijn woordje wil medespreken, heeft M. Hymans zijn ontslag gegeven als vertegenwoordiger van Belgie bij den Volkenbond. Die houding komt volkomen overeeq^met het goede gedacht dat liberalen altijd nopens hun eigen hebben zij alleen zijn bekwaam, zij alleen hebben recht op waardeering, roem enschoone wedden. En dat is bij hengeen comedie, dat is overtuiging. Guido. zijn rare menschen, maar Floris krijgt zijn verstand wel. We moeten hem meer in Brugge houden. Ruzie krijgen met zoo'n ruwen man over volksmeisjes... 't is toch belachelijk. Ja. Dat zal Floris zelf ook inzien. We moeten het niet te ernstig opnemen. De schilder stoorde dat vertrouwelijk gesprek. En hoe gaat het met uw oom en tante vroeg hij aan Hortense. O, heel goed I 't Lijkt me of ik heel ver van Brugge zit. Brugge is wel geen wereldstad, maar, o, die kalmte hier. En het is overal zoo schoon! Maar ge zijt er niet veilig, beweerde Adeleide. Als papa en mama het hooren, dat zulk een ruwe man u bedreigt, hebben ze geen rust meer. Verzwijg die ontmoeting voor hen, vroeg Floris. Niet om wat die kerel vertelt, want dat is ai te groote onzin, maar onze ouders moeten niet denken, dat ik hier gevaar loop. Zulke gasten als die strooper kunnen een grooten mond openzetten. Ik heb hem al eens mijn zweep over zijn tronie geslagen. Maar Floris riep Adeleide afkeurend uit. Wel, dat verdiende hij. En Floris "vertelde nu, hoe hij zekeren avond Dora Viota hielp, toen ze zwaar be laden den berg opkwam, en Albijn Vrieze hem daarom aanrandde. En nu zal die kerel mij hier de wet niet stellen, verzekerde hij. Maar Floris, waarmee gij u inlaat 1 hernam Adeleide. Zoo kunt ge hier toch niet rustig werken. O, jawel. Op deze slille gemeente werd Dinsdag 23" dezer een treffend familiefeestje gevierd. De ch genooten Henri L' bleu - Euphrasie Barra vierden er hun gouden bruiloft. De brave oudjes waren in den echt getre den op 23 Februari 1876, juist 50 jaar dus van neeistig samen zwoegen en werken om de zeven kirders die God hun schonk (e bezorgen en op te kweeken 4 ervan zijn nog in leven 3 zonen en 1 dochter. Henri is geboren in 1844, Euphras:e in 1848. Als hovenieren boomkweeker bracht de| man zijn leven door. goed geholpen door ?ijr.e trouwe gade. Nu leven ze stil met een hunner zonen die vaders stiel voortzet. Per auto, gevoerd door GeorgesDegraeve van Vickem, kwamen ze ter kerke om God te bedanken.'t Was op weg ter kerke dat we hieronder staande fofos namen. 1 De oudjes nog goed bewaard. De oudjes in auto gevolgd door de familieleden. De heele familiegroep. Na de H. Mis van dankzegging werd een gullig feestmaal gehouden ten huize der gelukkige jubilarissen God verleene hun nog menig kommerloos jaar. Dat wenschen we hun uit ter harle De Voorzienigheid Al de personen die een nummer ontvan gen hebben en geboren zijn in Januari of Februari moeten nu op vandaag hunne stortingskaart komen indienen, ofwel, indien zij geen verplicht-verzekerde zijn, hunne storting komen doen. De werkbazen die hunne werklieden niet aangegeven hebben voor het pensioen, zou den kunnen met de maand Maart af moei lijkheden hebben. De werklieden die verjaren in Januari moeten hunne kaart afvragen aan hunnen baas en er moet maar één zegel opgeplakt zijn als ze verjaren in Februari moeten er twee zegels op zijn en die kaart moet ook gevraagd worden aan den baas. De baas zal aan den werkman eene bekentenis doen teekenen dat hij die kaart afgegeven heeft. Die kaart brengt men naar 't Volkshuis en wij zorgen voor 't overige. Al wie in een andere maand geboren is moet nog wachten van zijne kaart in te dienen. Al deze die vrije-verzekerden zijn en die geboren zijn in Januari of Februari moeten ook hunne stortingen komen doen. Voor dezen zorgen wij voor kaarten en timbers. 't Zijn voornamelijk de rondwerkers die moeten opletten. Rondwerkerszijn personen, zoowel mannen als vrouwen, die niet ge stadig bij eenen zelfden baas werken, maar slechts nu en dan een dag. Voor die personen is er ook een bijzondere kaart en er moet dagelijks gestort worden door den baas voor wien zij werken. Hoeveel Voor een halven dag 10centiemen en vooreen heelen dag 20 centiemen als er spraak is van vrouwen. Is er spraak van mannen, dan 20 centiemen per halven dag en 40 cent voor een heelen dag. Werkgever en werkman betalen elk den helft. Een halve dag dat is 4 uren of minder en een heele dag is meer dan 4 uien. De rondwerker moet dus maar ééne kaait heb ben, die hij zelf in zijn bezit houdt Dat niemand nalatig weze en zijne kaart of storting kome afgeven in 't Volkshuis op Zondag 28 Februari. Altijd zijn wij ter beschikking van eenieder om de noodige inlichtingen te geven. LET OP De personen geboren in 1862, 63, enz. en verjarende in Januari of Februari moeten zonder fout komen storten op vandaag 28 Februari. ALLERHANDE WITGOED voor Damen, Heeren en Kinderen. Altijd die man in uw weg. Als ik schilder, denk ik niet aan hem Zusje, doe geen moeite, ik blijf nog een heelen tijd op den Kemmelberg ik wii deze streek ook in de erlatenheid en eenzaam heid van den winter zien. Hortense keek haar vriendin aan. Deze mededeeling bracht haar een nieuwe ont goocheling. Dus zou Floris niet den winter (e Brugge doorbrengen. Ze zou hem niet ontmoeten ten harent of in zijn huis, niet op bals en avondpartijen, niet in de loge van den schouwburg. Om die donkere deerne, die konkelaar ster, bleef hij te Kemtnel. Gij houdt het hier geen week uit, als het slecht weer is, beweerde Adeleide tot haar broer. Het hangt er van af hoe lang de streek me inspireert, 't Zullen eentonige avonden zijn, maar romantisch toch, zoo van de wereld afgezonderd. En ik heb lectuur dan. De kunst eischt ook wel wat opoffering. Na tuurlijk wip ik dikwijls eens naar huis over. O, het is hier een prachtige streek. Maar Floris kon zijn bewondering en geestdrift niet op de dames overzetten. Hortense pruilde en Adeleide begon telkens over Albijn Vrieze. Het was voor hen niet het aangenaam samenzijn, zooals ze het zich van morgen voorgesteld hadden. Estelie met een witte voorschoot aan, dien de de tafel.Ze bracht brood en koffie en een groote, goudgele ommelet. Die zal smaken, Estelie, zei Floris. Het hinderde Adeleide en Hortense, dat Floris zoo gemeenzaam sprak met de dochter, die ze toch maar als een dienstmeid beschouwden. Bijzonderheid van 9 HUWELIJKSBEN00DIGHEDEN (T rousseaux) o»i KinderhunseU 25, Noordstraat, Rousselare Op aanvraag begeef ik mij ten huize. Een bezoek ten mijnent zal U overtui gen over de goede hoedanigheid, het goed opgedaan werk en de genadige prijzen. Telef. 435. - Postch. 568.01 De handelswijk der stad Navioby (Eve- naars-Afrika) is schier geheel door een ont- zettenden brdVj in asch gelegd. Ook twee drukkerijen van'dagbladen werden vernield. Men schat de schade op 100 tot 150 duizend pond sterling, 't zij aan de wisselkoers van den dag tusschen de 10 en de 15 millioen fr. In Spanje is de reizigerstrein, waarin hon derden personen, die van een corrida terug keerden, plaatsgenomen hadden, in botsing gekomen in een tunnel met een koopwaren- Adeleide, zet gij het diner voor, schert ste Floris. Het drietal at nu. Floris vertelde grapjes. Maar de stemming bleef gedrukt. Hortense vooral liet merken, dat ze boos was. Ze gaf Floris korte, soms norsche antwoorden. Na den maaltijd, zei Verschalde Ik ga schilderen. Gaat mee... het is nu 't beste van den dag om buiten te zitten. Waar werkt ge We zullen eerst een eindje wandelen, sprak Adeleide. Met u tweeën Ja. Ik moet de weinige schoone herfstdagen gebruiken. Wel ja, dool wat rond. Ge vindt mij op dezelfde plaats als dezen morgen. Goed. De dames lieten Floris vertrekken. Voor ons heeft hij geen tijd over, zal Hortense. Nu voer ik mijn plan uit. Ik heb u gezegd, dat ik over mijn broer zou waken. Het is mijn plicht. Floris is een groot kind. Neem het gebeurde niet zoo tragisch op. Gij hebt Floris lief. Ik weet het. Maar ik wil geen mededingster zijn van de deerne, met haar brutaal, donker gezicht. Och kom, gebruik zulke uitdrukkingen toch niet. Floris is artist. Artisten hebben zonderlinge begrippen. Ze bekijken die volksmeisjes, zooals hun slordige hoeve,hun vuile keuken, hun grove meubelen, die ze ook schilderen. Dat doen alle kunstenaars. Maar zoek daarachter geen liefde, 't Is te gek, om dat te denken zelfs. Goed. Maar Floris moeit zich niet met ons. Hij zou ons veel liever te Brugge weten dan hier. Omdat hij nu werkt. Dat zijn schilders manieren. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1