HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en 23° Jaar. -- N' 12 TA RIEF DER PRIJZEN Zondag 21" M>art 1926 20 Centiemen Monseigneur VAN ROEY, Aartsbisschop van Mechelen Politiek Overzicht Onderhandelingen. De Geldwolven aan 't werk. Drbesprekingen te Geneve. DE NAAKTEN KLEEDEN Derde Handelsfoor Yper Stierenkeuring met Prijskamp Eene slerke meerderheid. Het Verbond der Kath. Kringen. Woord houden voor Zwijnenkweekers. BALATUM leest ea verspreidt "Be PoperingheHaar' ABONNEMENTPRIJS per JAAR Ih Stad 8 fr. In Belgie per post 9 fr. 50 Buitenland 15 fr. GO Berichten - uerkospingen Eene Inlassching O fr. 70 per regel 2 en 3 Inlasschingen O fr. 60 per regel (tennissen souutBsrichten 1 fr. 50 per regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Opvoeding is nu te veel de daad der kinders en niet deze der ouders. Hoeveel ouders bew onderen hunne kin ders en handelen volgens bunne grillen Die grillen groeien met de j iren Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ngezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen uitscuerSAiïSEt! uflnnESTE, Dromerij Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Toléfco») 9. Postchéck «5 57r> En ik die meende dat 'i huwelijk de vereeniging was van twee onvolmaaktheden om door opvoeding een volmaaktheid te bekomen het kind. Micuwe In dit en de volgende artikelen der wet is er geen uit "ndering voorzien voor de openbare besturen. Voor alle leveiingen aan openbare bestu ren wordt er geen factuuitaks vereischt maar bij de betaling valt het kwijtingsrecht van 20 centiem per 500 fr. ten laste van de leveranciers. Dus cok de kwijtingsrechter, op eereloonen, te betalen door de openbare besturen, vallen ter lasie van den belang hebbende. Vindt de heer minister niet dat die ver hoogde last v.'.n 1 t. 'n. wel wat onrecht- \aaidig is Ook durf ik den heer minister verzoeken welwillend te willen onderzoeken of geen maatregelen kunnen getroffen wor den om waar het openbare besturen geldt het kwijtingsrecht voor honoraria terug te brengen op het gewone recht. Zoo zouden de vrije beroepen gelijk gesteld worden met alle andere burgers die, wegens levering van waren of werk, gelden van openbare bestu ren te ontvangen hebben Antwoord. Het factuurzegelrecht en het recht wegens betaling van honoraria, ver schuldigd aan personen die een liberaal beroep uitoefenen, hebben elk hunne opvorderbaarheidsvoorschriften en hunne eigene vrijdommen. Er valt op te merken dat, in alle gevallen waarin desommen, betaald door een open baar bestuur aan een geneesheer of aan een andere petsoon dewelke een liberaal beroep uitoefent het karakter eener jaarwedde dragen het gewone quitantierecht van 20 centiem per 506 frank opvorderbaar is. Verboden Nadruk) Wij! onze Minister van Financiën te Lon den aan het onderhandelen was met de vreemde bankiers over de leening tot de sta bilisatie van den frank, hebben er hier ook in Brussel onderhandelingen plaats gehad tusschen de Regeering en de vertegenwoor digers der Brusselsche banken. De vreemde bankiers hebben het inzicht te kennen gegeven te weten of ook de Bel gische bankiers vertrouwen stellen in het stabilisatieplan. Die wensch der vreemde bankiers is gewettigd. De banken hebben na den oorlog reusachtige winsten gedaan. Nu dat Belgie moet gered worden ware het niet redelijk den last daarvan geheel aan de vreemden over te laten. De buiteniandscbe leening werd in prin ciep goedgekeurd. Beigie kreeg reeds over zeven maanden voorioopige credieten welke de Regeering in staat gesteld hebben den frank voorloopig te stabiliseeren en dat ge durende al die maanden. Nu werd er aan de Belgische bankiers gevraagd bij te dragen tot de bestendiging van een deel der 1800 millioen schatkistbons 5 t. h. van 1921 die in December moeten uitbetaald worden. Maandag zijn de vertegenwootdigers der voornaamste Brusselsche banken bijeen ge komen op het departement van Geldwezen. Na afloop dezer vergadering werd er mede gedeeld dat de Brusselsche bankiers hun volledige instemming betuigd hebben met de Regeering ten einde de noodige maatregelen te treffen. Terzelfdertijd werd beslist het toezicht op de wisselverrichtingen te zullen herinrichten. De ernstige Belgische Bankiers hebben dus een klaren blik gehad op den werkelijken toestand van het land. Op Maandag laatst hebben Belgische geldwolven een slag gedaan. De finantieele toestand van het land is er erg door geschokt en er bestaat mogelijkheid dat de gezondma king van onzen frank erdoor vertraging zou lijden. Wat is er dan gebeurd De Buitenlandsche financiers, die aan Belgie de groote leening toegezegd hebben waarop geheel ons finantieel plan moet rusten, hadden zekere voorwaarden gesteld en dat was hun recht. Er werd gesproken van evenwicht in de begrooting, van eigen bestuur der spoor wegen, van consolidatie der vlottende schuld, allemaal dingen die heilzaam zijn voor het land. De Regeering Poullet heeft zijne beste krachten ingespannen om de voorwaarden zoo goed mogelijk na te komen. Maar zekere pers en zekere bankiers hebben die Regee ring zooveel moeite mogelijk aangedaan. Op het oogenblik dat Minister Janssen naar Londen getrokken was om met de vreemde bankiera.ie onderhandelen-uver de laatste schikkingen die te nemen waren voor die groote leening, hebben Belgische ban kiers, die belang hebben bij het dalen van den frank, begonnen millioenen en honder den millioenen franks te wisselen tegen ponden sterling. Die onverwachte opkoop van Engelsch geld heeft gemaakt dat het Engelsch geld op één dag gerezen is van 107 tot 125 frank en ingevolge de Belgische frank naar omlaag geduwd. Wijl de anti-regeeringsgezinde pers mag jubelen om de moeilijkheid aangedaan aan de Regeering, zijn de geldwolven die dezen slag geslegen hebben gelukkig om de groote winsten die zij gemaakt hebben. Zij bekommeren zich niet om het on- vaderlandsche van hunne handeling. Zij hebben millioenen gewonnen ten koste der burgerij. Het zijn de belastingsbetalers die deze millioenen zullen betalen. Want het onmiddellijke gevolg van dezen kwaden stoot is geweest dat de vreemde bankiers wantrouwig geworden zijn tegen over Belgie, als zij die reuzenvlucht van Belgisch kapitaal gezien hebben. En alles laat vermoeden dat er voor de leening, die toch moet aangegaan zijn, strengere voorwaarden zullen genomen worden. De Regeering heeft seffens maatregelen genomen zoodat van denzelfden dag reeds het pond gezakt is tot 115 frank en de nei ging tot daling voort duurt. Wat gebeurt is moeten wij betreuren. Men kan geen schande genoeg spreken van die bladen die uit politieke veete tegen het Democratisch Ministerie het land bestelen aan wat het meest noodig heeft, dat is het vertrouwen van zijn eigen volk. Laat ons echter kalm blijven en voort ver trouwen hebben in het wijs beleid van onze Regeering die op tijd en stond wel zal weten maatregelen te treffen tegen de geldwolven en tegen de paniekzaaiers. Toen de-landen die te Locarno bijeen ge komen waren om maatregelen te nemen ten einde de vrede onder de volkeren te besten Wilt ge t'chte seNicotine g^waai 290-300 graden per kilo Koopt bij Frans V;»n «I<» IM;»* APOTHEKER KLEINE MARKT. Ook te verkrijgen pullen van 90 tot 100 graden nicotine gewaarborgd per Kgr. ALLEMAAL IN PULLEN VAN 1 KGR Vragen en antwoorden voor allerlei ambachten. !k ben Stoeldraaier. Vraag. Wat moet geplakt. Bij levering van nieuwe stoelen of herstel ling aan ouëe stoelen. a) Voor particulieren (voor hun eigen gezin). Antwoord. 1 fr per 1000 zoo gij eene factuur af lev eit. Gij zijt niet verplicht eene factuur af te leveren, indien uw klant betaalt binnen de 30 dagen. b) Voor kerkfabrieken, gemeentescholen, andere openbare instellingen rechtstreeks afhangenue van de Staat, de Provincie of de gemeente. Antwoord. Niets, gij moogt eene fac tuur afleveren, bij de betaling indien gij kw iftantie geeft, 0,20 per 500 fr. c) Voor magazijnen, herbergen, fabrieken, winkel of voor den voortverkoop. Antwoord. 1 fr. per 100. Als garagehouder Hersteller. Ie Vraag. Wat moet geplakt worden op eene rekening van herstelling aan een auto, waarin levering, nieuwe stukken, en werk, alsook naphte, olie, komt. Antwoord. Hier geldt weeldeiaks en t ctuurtaks. Öp het bedrag der naphte, olie, 1 fr. per 1000. Op het bedrag der leveling en van het werk, 6 fr per 100. De weeldezegel dient geplakt op het ont vangstbewijs getrokken uit het stamboek, doch dit ontvangstbewijs, mag dienen als factuur in geval van comptante betalen, (art. 99, wet. 31 Dcc. 1925.)' 2e Vraag. Wat moet geplakt worden voor eene rekening in dert zelfden aard t.t.z. levering van bijbehoorten, werk, en naphte, olie, voor een auto camion. Antwoord. 1 fr. per 100. 3e Vraag. Voor rekening van taxi's. Antwoord. 1 fr. per 100. 4e Vraag. Indien een nieuwe voiture verkocht wordt, en eene oude overgenomen is het voldoende dat de weeldetaks toegepast worde, op de waarde der nieuwe voiture min de waarde der overgenomene. Antwoord. Ja, de weeldetaks wordt toegepast op het verschil, dus 6 fr. per 100. Doch de verkooper van het rijtuig diene eene factuur af te leveren met 1 fr. per 100 op het bedrag van het oud rijtuig. igsggi Rit is h.t missiewerk van onze eere-communiekantjes Groep c.1 ste comniu: iekantjes van onze missiën in 1925 gekleed door het weik DE NAAKTEN KLEEDEN LIEVE KINDERS, Velleden jaar hebben onze eere-communiekantjes, daarin geholpen door hunne Pries ters, hu,me ouders, hunne meesters en meesteressen, hunne bloedverwanten en menige missievrienden meer dan 2.000, eere-communiekantjes van Kongo gekleed. Gij zult even edelmoedig zijn, niet waar, als de eere-communiekanten van 1925, en op den blijden dag van uwe eere-communie uwe zwarte broeitj s en zustertjes indachtig zijn. Vraagt dan aan uwe iieve ou ters, als e.rn bij tonder gesc enk, een kleedje voor een eerste communie kantje var, Congo, (2 meters katoen zijn voldoende) of ten minste eene gifte om stoffe te koopen. Vraagt ook iets aan naastbestaanden en vrienden, die, op den dag der plechtig heid, tot het feestmaal zullen uitgenoodigd worden. Denkt dat het Jezus zelf is die een kleedje noodig heeft. De eerste communiekantjes van Congo zullen ook kleine tabernakels worden, waarin Jezus zal komen wonen, zooals Hij komen zal in u. Betaamt het niet, lieve kinders, dat deze tabernakeltjes gedekt en versierd worden uit eerbied voor Hem Vergeet Jezus en zijn zwartjes niet. Hij zal u en uwe lieve ouders, weest er zeker van, op eene bijzondere wijze zegenen. Giften mogen gezonden worden naar Jer. NOTREDAME, adv. Lange Reie, 31, Brugge, Postchekr. 93491. J. DEVACHT, O. L. Vrouwkruisse, Poperinghe. Zondag laatst wierd eene Algemeene Ver gadering der tentoonsfellers gehouden in het lokaal Sultan, Groote Markt. De heer Vermeulen, Voorzitter, bedankte de aanwezigen voor hunne talrijke opkomst en deelde de genomen maatregelen mede de tentoonsteilir g aanbelangende. Zestig handelshuizen zullen een stand op richten inde Beroepschoolen honderd firmas zullen ten huize tentoonstellen. Eerr bijval zonder weerga is dus verzekerd. Na de vergadering wierd in groep de zalen der tentoonstelling bezocht en aan ieder deelnemer wierd zijn stand aangeduid. Namens het komiteit De Secretaris, JULI EN TA HON. Deze week werd Monseigneur Van Ro-y sprukingeavan Meche'.er,die de aandacht door Z. H. den Paus tot Aaitsbissehop van op hem gevestigd (rebben. Mechelen benoemd als opvolger van wijlen De hereeniging der Anglicanen bij de Z. E. Kardinaal Mercier. Mgr. Van RoeyMoederkerk dat was een levensdroom van was als Vicaris-Generaal de grootste hulp! wijlen Mgr. Mercier. Tijdens de besprekin- van Mgr. Mercier. gen die daartoe te Mechelen gehouden wer- Onze doorluchtige Opperherder is een üen was het Mgr. Van Roey die Mgr. Mer- Vlatning uit ons ras-katholiek Kempenland. cier bijstond en die daar door zijn hooge Hij werd in 1874 geboren te Vorsselaer bij geleerdheid eerbied en ontzag afdwong. Herenthals, uit eene doorchristelijke land- Als men weet hoe onze tegenwoordige bouwersfamilie. Paus ievert om de verlorene schapen tot den Na zijne studies met de grootste onder- waren schaapstal terug te brengen, is het scheidingen gedaan te hebben werd Hij niet te verwonderen dat Z. H. de Paus door leeraarin de Godgeleerdheid in het Ameri- Mgr. Van Roey tot Aartsbisschop te verhef- kaansclt college te Leuven. In 1907 werd Hij fen demogelijkheiddaarstelt de besprekingen Hoogleeraar te Leuven. Een jaar na zijne van Mechelen voort te zetten, en als het God verheffing tot Aartsbisschop van Mechelen belieft, de vereeniging der tw.ee, kerken te riep Mgr. Mercier den jongen Hoogleeraar benaderen, zooniet te volfedigen. naar Mechelen en belastte hem met de Mgr. Van Roey zal een waai dige opvolger zware taak van Groot-Vicaris. Hij was zijn van den Grooten Kardinaal. Hij zal het slechts 33 jaar oud. Korts nadien verhief de grootsche werk van Zijne Eminentie voort- H. Vader hem tot de waardigheid van Pre- zetten, geholpen en gesteund door het laat van zijne Heiligheid. vertrouwen en de toewijding van zijne Sedertdien nam Mgr. Van Roey een werk- priesters, van aE diocesanen, van gansch dadig deel, onder het hoof Jbeleid van den het katholieke grooten Kardinaal, in het algemeen bestuur Mocht het God believen den jongen van het aartsbisdom. Kerkvoogd, die nu nog maar twee en vijftig Mgr. Van Roey nam grootelijks deel in jaar oud is, een lang en zegenrijk bestuur te 't Concilie dat te Mechelen gehouden werd, geven en een rijken oogst op 's Heeren maar het zijn vooral de beroemde Be- Zielenakker. Stad Poperinghe. Het Kollegie van Burgemeester en Sche penen de Stad Poperinghe maakt kenbaar dat, ingevolge beslissing der Bestendige afvaardiging, eene keuring van stieren zal plaats hebbc-n-te Poperinghe, Bertenplaats, op Woensdag 31 Maart aanstaande, om 9 VI uur 's morgens. Alie stieren van den Omtrek van Pope ringhe mogen aangeboden worden. Ten einde deze keuring aantrekkelijker te maken, heeft het stadsbestuur besloten voor iedere soort aangebodene stieren, twee eeremetalen uit te reiken, te weten: 1. Stieren zonder tanden van volwassene Twee bronzen eeremetalen. 2. Stieren met een of twee tanden van volwassene I Een zilveren eeremetaal. 2" Een bronzen eeremetaal. 3. Stieren met ten minste drie tanden van volwassene 1" Een zilveren eeremetaal. 2" Een bronzen eeremetaal. De keurraad behoudt zich verders het recht voor, de eereteekens al of gedeeltelijk uit te reiken volgens het belang en de ver dienstelijkheid der aangebodene dieren. Het stadsbestuur doet een oproep tot alle landbouwers om aan deze keuring tegen woordig te zijn en zoo talrijk mogelijk met hunne dieren op te komen. De eereteekens zuilen aanstonds na de keuring uitgereikt worden in een der zalen van het stadhuis, alwaar de WelEdeie Heer Baron Pecsteen eene kleine aanspraak zal houden, om eenige aanduidingen te geven nopens provinciale verordeningen en eenige raadgevingen voor de verbetering van het runderras. Poperinghe, 15 Maart 1926. Bij Bevel De Burgemeester en Schepenen, De Sekretaris, N. Lahaye. Af. Couttenier. Onder meer had hij het over de taalkwes tie. Maar waarom toch aan zijne toehoor ders, Brusselaars en Walen, niet gezegd dat zij het zijn die de taalkwestie hielpen vergif tigen toen zij één zeel getrokken hebben met Liberalen en Socialisten en liever de Katho lieke partij verdeeld zagen dan af te zien van de Fransche Hoogeschool te Gent. Het is zij die .de overheersching van 't Fransch in Vlaanderen gesteld hebben boven de verhe vene princiepen nopens welke alle Katholie ken het'eens zijn. Zij hebben gehandeld als konde hun 't uiteen brokkelen der Katholieke partij niet schelen, zoo Gent maar Fransch bleef Dat die heeren niet meer de Katholieke gedachte kunnen vertegenwoordigen in haar geheel, wordt hierdoor bewezen dat de heer Segers heeft verklaard dat zij in zijn Ver bond der Katholieke Kringen ten volle in stemmen met de politiek van den Bond van den heer Despret, voor vechter der Liberalen. Het Verbond der Katholieke Kringen zon dert zich meer en meer af van het katholie- kendom in 't Vlaamsche land en met den dag verliest het invloed in de gewesten waar de katholieke partij zich best wist te handhaven en uit te breiden. Wij achten de houding van het Verbond der Katholieke Kringen oprecht betreurens waardig, te meer dat zij gericht is tegen de Katholieke Vlaamsche sociale organisaties. Uit de cijfers welke de belangrijkste stem mingen, die in de Kamer plaats gehad heb ben gedurende deze week, teekenen,valt het op welke sterke meerderheid de Democra tische Regeering van M. Poullet heeft en hoe nutteloos al het heftig geschrijf is der liberale en conservatieve bladen. Begrooting Kunsten en Wetenschappen 91 stemmen tegen 14 en 6 onthoudingen. Begrooting Buitenlandsche Zaken 99 stemmen tegen 44 en 1 onthouding. Wijziging Wet op de mutualiteiten 127 stemmen en 2 onthoudingen. Onderzoek naar den mjverheidstoestand 117 stemmen tegen 2. Datum gerechts-verloftijd: 114 stemmen tegen 4. Overeenkomst schuld van Belgie en Kongo aan Engeland 110 tegen 4. Overeenkomst wereldpostunieEenparig door 105 aanwezige leden. Guido. digen, het in werking treden van de accoor- den van Locarno afhankelijk gemaakt hebben van de intrede van Duitschland in den Volkenbond, hebben zij nooit kunnen gissen dat die intrede met zekere moeilijkheden zou gepaard gaan. Zij meerden dat dit zou gaan als een brief in de post. Zoo was het jammerlijk niet. De besprekingen die te dien eind gehouden wer'deri te Genève brachten eiken dag nieuwe moeilijkheden bij. Het ging er niet meest over de intrede.van Duitschland in den Volkenbond, noch zelfs niet over het toekennen van een vasten zetel in den raad aan Duitschland. De vraag stelde zich veel moeilijker. Het ging er meest te weten of men min of meer uitbreiding zou geven aan den Raad van den Volkenbond. Weinig uitbreiding sluit veel landen uit en veel uitbreiding brengt het wezen zelf van den Volkenbond in gevaar. Tot nu toe be rusten de beslissingen van den Raad op eensgezindheid van stemmen. Daarin ligt een sterke kant voor de landen die in den raad vertegenwoord zijn Wordt er te veel uitbreiding aan den Raad gegeven dan wordtdie eensgezindheid niet meer mogelijk. Het meerderheidsstelsel zou den toestand der groote landen verflauwen. De strijd ging meest tusschen Brazilië en Spanje tegen Zweden. Herhaaldelijk heeft men nieuwe voorstellen gedaan. Op het oogenblik is men het nog niet eens kunnen worden. Zulke verwarde vergaderingen brengen den Volkenbond niet veel gezag bij. Nogeens is te Brussel het Verb, der Karb. Kringen bijeen gekomen en het is jammer genoeg de kloof die de Katholieken scheidt is er weer breeder door geworden. Die vergaderingen zijn op verre na zoo belangrijk niet als sommige bladen het wel zouden willen doen gelooven. Daar zijn hoop en al een vijftigtal mannen bijeen, die door niemand opdracht gekregen hebben, die in niemands naam spreken. Het zijn de laatste overlevenden van de klas eigen-vertegen woordigers. Het doet ons deugd te vernemen dat er daar geen enkele der 35 Katholieke Volks vertegenwoordigers uit Vlaanderen was, noch ook niet één Vlaamsche voorman. M Renkin heeft goed op de noodzakelijk heid te wijzen onder de Katholieke gelederen de eendracht te herstellen wijl hij verwaar loost de middelen aan te duiden die te dien einde best kunnen aangewend worden. Tusschenkomst van onze Mandatarissen Vragen gesteld aan het Ministerie van Finantiën door onzen fiscalen dienst, met tusschenkomst van den Heer Senator Mullie. Voor de Tapijtsiers. le Vraag. Is ameublementstoffe gewe ven in wolle of zijde onderhevig aan de weeldetaks. Antwoord. Neen. 2e Vraag. Is ameublementstoffe gewe- in kunstmatige zijde (soie artificielle) onder hevig aan weeldetaks. Antwoord. Neen. 3e Vraag. Een tapijt (deurmat) afgezet met wollen boord is dit onderhevig aan weeldetaks. Antwoord. 't Is een tapijt dus weelde iaks, indien het wel te verstaan uit wolle of in zijde of eene mengeling van beide is geweven. Doch indien dit iapijt vervaardigd is uit eene andere stoffe, ais katoen, stroo, enz., doch enkel afgezet is met eene wollen boord, is het tapijt niet onderhevig aan weeldetaks. Voor de Kloosters. Vraag. Kloostergemeenten, die oude mannen of weezen ophouden zijn deze onderhevig. a) Aan de overdrachttaks voor aankoopen voor onderhoud van die personen. Antwoord. ja. (volgens bewering van de administratie). b) Aan de taks op honoraria's, bij het afgeven van rekeningen voor onderhoud en verblijfkosten gewoonlijk afgeleverd ofwel aan de voogden van die weezen ofwel aan de ouderlingen zelf. Antwoord van de administratie Ja. tjes waren in zwarte pakjes met witte kin derzieltjes Wij hebben dan ook uitterherte beloofd getrouw te zijn. Van iemand zeggen dat bijzijn woord heeft gebroken, dat is wel het ergste verwijt, niet waar En als de vijand onder den oorlog zoo hatelijk was, dan was het omdat hij eedbreuk deed omdat h:j beloofd had ons iandeke te eerbiedigen en te beschermen, en het toch zoo wreed uitmoordde. Woordbreuk kan de eene mensch den anderen wel erger kwaad aandoen Maar waarom moeten wij dan ons woord niet houden Waarom mogen wij meineedig worden tegenover God waarom Die beloften zijn te moeilijk beweert ge misschien. Dat zei de vijand ook, en ruk te daarom Belgie binnen. Ge kunt niet anders meent ge nog. Nood kent geen wetten» zei de vijand ook; en ons Iandeke bloedde er bijna om dood. Och, wezen wij geen valschaards, die het gegeven woord breken Wezen wij het vooral niet met O.L. Heer 't Wordt jaarlijks herhaald in de parochie kerk, weerom gedurende deze dagen; 'k zie het zoo geerne telken keer Jongentjes in ernstig zwart met witte kraagjes meisjes in helderwit met gazen sluiers dat breekt te veel de ingetogen stemming of met lange zijden hoofddoe ken, die soepel neervallen over de schouders, en zoo wel 't gezicht omlijsten met dieschoo- ne oogen 'vol godsvrucht in de biddende kopjes. En 't gaat aan den gang Ik verzaak aan den duivel ik verzaak aan alle duivels werken ik verzaak aan al zijne pomperijen». Eén zegt het vooral de anderen herha len het't waren eens hunne doopbeloften zij vernieuwen ze nu persoonlijk en plechtig. Alles is muisstil in de kerk geen hoesten, geen schuren van voeten, geen verschuiven van stoelen alleen een heldere jongensstem, zuiver als kristaalklank alleen een onvast meisjesstemmeken, een vioolsnaar gelijk waar zachtjes de boog op danst En 'k ga telkens aan het mijmeren Eer we tien jaar verder zijn, hoe zullen de zielen er uitzien van die vijftig lieve kinde ren Hoevelen zullen hunne beloften gehou den hebben Hoevelen misschien zullen genot gevonden hebben in des duivels pom perijen en verleidingen, zullen duivels werken doen, zullen vastzitten in de zwarte heerschappij, helaas Waar is de tijd dat WIJ die kleine jongen \I eei* Droge aardappelen zijn 50 goedkooper darr andere zijn reeds onder stoom gekookt en vragen geen arbeid meer. Vraagt staal gratis aan J. R. GOVAERT te Komen. Leveringen aan openbare besturen LINOLEUM - BALATUM TOILE-C1RÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER GROOTE KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT, 15, poperinghe Vraag gesteld aan het Ministerie van Financiën door den Heer Senator Van Ccillie. Vraag. Artikel 113 der nieuwe wet op het zegelrecht heeft het kwijtschriftrecht voor honoraria gebracht van 1 t.d. op lith. Hg ALLE BUREELMEUBELEN Njj TE VERKRIJGEN BIJ SANSEN-VANNESTE Ge zegt, dat ze zich met andere heeren moet vermaken. En waarom mag ik dat niet zeggen Omdat ze u bemint. Engij hebt dat toch aangemoedigd. Ik Geen kwestie van. Ge waart altijd zoo vriendelijk voor haar. Maar natuurlijk I We zijn om zoo te zeggen samen groot geworden, De families komen veel bij elkaar. Maar ge bedoelt toch niet, dat ik met Hortense geflirt heb. Laten we elkaar goed begrijpen, Adeleide. Ik denk nog niet aan een verloving... ik voel nog geen liefde, die er daarvoor zijn moet. Mijn groot gevoel gaat naar mijn kunst. En die Dora Viota Is mijn leerlinge Anders niets. Ade leide, ik verzoek u dringend niet voor een soort van middelares te spelen tusschen Hor tense en mij. Hortense is een vriendin van den huize... en dat is alles. Ik doe heel ge woon tegenover haar als altijd, maar ge wilt maken, dat ik heel koel en terughoudend word. Ik wil niet, dat ze verkeerde gedach ten van më krijgt. Ge spreekt dwaas. Dat is misschien uw opvatting. Maar bega nu zelf geen gekheden Ik wilde ver geten, dat ge gekomen zijt om me eens te bespieden. Men praat over u. Dat kan me niet schelen. Ik verhef me boven geklets. Ik heb me niets te verwijten. Op den Kemmelberg woont een meisje, dat veel gaven tot schilderen bezit. Ik geef ze les. Dat is als kunstenaar mijn plicht en het is rne ook een vreugde. ('t Vervolgt.) Neen, ik zou op den berg moeten zijn als het donker is, stamelde Mandus. Bij Estelie zeker. Zoo zult ge niet welgekomen zijn, jongen. Ge moet gaan slapen... Ik heb verdriet, zei Mandus plots, met tranerige stem. Met te slapen zal dat zakken troostte de waard. O, ik zou veel kunnen schreemen. ja, 'k heb verdriet... Een werkman van de hoeve was Mandus aan 't zoeken, zijn lang uitblijven had be vreemding gewekt. Ha, de jonge baas zit hier, zei de werkman. Sies, ik heb verdriet. Drink een pinte. Wel wel... Baas, geef er mij ook een. Maar ge hebt genoeg, Mandus... Ik wil een pinte... is mijn geld niet goed Ja Ja. 'k Werk vandaag niet. 'k Heb verdriet. Er is een heer, die ze den nek moesten kra ken. Hij zit daarboven op den berg, den sloeber. Ha, de schilder uit Brugge vroeg de waard. Hij is bij Ruya thuis. Maar Mandus, m'n ziele, ge zijt toch niet jaloersch van hem zeker Is dat uw verdriet Wees niet zoo onnoozel I 'k Zal den deugniet wel eens betrap pen... maar 't moet donker zijn. Gauw, we gaan naar huis, sprak Sies, die zijn glas bier geledigd had. Hij nam Mandus bij den arm. En gewillig ging de boerenzoon mee. Hij herhaalde maar dat hij verdriet had en dat die mijnheer op den berg een deug niet was. Meer Hoop. Hortense en Adeleide hadden Floris opge zocht. En ze zaten op het bevallig plekje van den berg, terwijl Verschalde werkte. Ze stoorden hem niet. Maar vrij vroeg hield Floris met schilderen op. O, hoe veel schoonheid is er hier, zei hij. Ja, erkende Adeleide, het uitzicht is prachtig. En zoo vol afwisseling, beweerde Floris. Hebt ge plezierig gewandeld. Ja, maar nu verwachten we, dat gij u ook eens wat met ons bemoeit. We zijn van plan te blijven. Kunnen we te Kemmel logeeree Wel, hetiseen goed gedacht, zei Floris. Bij Ruya is er nog wel een kamer. Neen, dat kan niet. Maar beneden den berg... Wel, daar zal ook plaats zijn. We wandelen er eens heen straks. We moeten bericht zenden naar huis. Dat we eens naar leper reden stelde Verschalde voor. We kunnen daar avond malen. leper is zoo schoon. Wat denkt ge er van, Hortense O, heel goed, antwoordde jonkvrouw van Dord. ■—Te Kemmel huren we een rijtuig. Maar dadelijk toch was Hortense weer wantrouwend. Mocht die zwarte het niet zien, dat Fioris met haar wandelde en moesten ze daarom naar de stad Ze zou eens afzien, hoe Floris zich jegens haar gedroeg. Verschalde bracht zijn doek en gerief naar huis en met de dames daalde hij den heuvel af.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1