HET NOTARIÊEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD 56 56 imkerij KJRCOM Nieuwsblad voor Poperiiigbe en Omstreken VREUGDE Apotheek Frans Van de Plas AB0PSMËNTPRI.JS per JAAR TARIEF DER PRIJZEN: Benemefl - Mrhooppn fMerictiien uiigeuepSAnsEit-UAMiESTE, DPiMertj Zondag 11" April 1926. 20 Centiemen 23e Jaar. Nr 15. 's Lands vijanden aan 't werk Burgerstand van Tsjdehjke uitwijking van Werklieden naar Frankrijk. De 7e Bedevaart naar de AMNESTIE ZOMERUUR Politiek Overzicht Vercruysse-Van Heulê ËERE - COMMUYIE ARTIKELEN Witte Kieederen Een schilderachtig hoekje uit Ypers Nandelsfoor. ONZE FRANK voor Zwijnenkweekers. In t Buitenland ïherbe goede eru j~paarz.arae juiderij moet In 5t«d 8 fr. In Belgie per post 9 fr. 50 Buitenland t 5 fr. ©O Eene Inlassching 2 en 3 Inlasschingen voRnüsw 1 fr. 50 per regel HERHAALDE O fr. 70 per regel O fr. 60 per regel 6 frank ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoneen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond i ezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Tolfifoon S. Postchéck S5 57.3 rwiftFVA AD ill U iiliJnl AAil IaOO. k i> A it rr I 1926.,, Andaman» zegen mdh[lis Is nijüigaards degen. - 9- De vroolijkheid van aarifen!''#r) 'LJè, Bij reine deugd gepaaflï Is meer dan schatten wa,Ar AH men 4e*n slaver geeft een haard Da zal l ij .hem beminnen Zoo ha i tl ijk als degeen, die Bij duizend j arlijks wi ncn. «W ldoen baart vreugd» dat roept elkeen Ei uocint die spieuk heel rijn M iar allen houden toch veel meer Aan welgedaan te zijn. Zoo inenig beursman zwemt in 't goud En woont op een kasteel Maar had 't mislukt hij kreeg eeti cel In 't rasphuis voor zijn deel. Is het waar dat onze tijd arm is aan vreugde Is het waar dat de menschen onte vreden zijn, dat iedereen mort tegen zijn lot, dat iedereen denkt dat hij de ongelukkigste onder de menschen is Helaas, ja l 't is maar al te waar. De vreugde is schaarsch geworden, gelijk vele deugden, die het leven aangenaam manen zooals de verdraagzaam heid, de naastenliefde, de offerveerdigheid, de vriendschap. Men heeft de vreugde laten wegtrekken uit het leven, en valsche vreugde, schijngeluk, heeft er de plaats van ingenomen. Wat blijft er van cinemavertooning en van dansplezier? Een leemte, die men den volgenden dag tracht weer te vullen, om tot dezelfde teleur stelling te komen. Waar is 't eenvoudig kinderlijk verzet, onder huisgenoten, onder vrienden, waar men ten kleine koste, met een nietigheid uren doorbracht in deugdelijke leute Brood en spelen verlangde 't Romein- sche volk van zijn keizers. Eh nuis'tbrood... met vleesch en veel lekkernijen, en veel drank en theater en cinema, en dans en bal. En dat al durft men noemen 'n eerlijk verzet En de kop der menschen wordt op een dwaalspoor gebra'cht, en die sukkelaars denken dat zij van hun tijd zijn. Er kan toch zeker maar ware vreugde zijn in nauwgezette plichtsbetrachtingen. Niet die koude plicht, omdat men verplicht is, niet dat iets jat ons wordt opgelegd als een juk, maar de plicht door de liefde ge kneed en verwarmd, de welbegrepen liefde plicht jegens den naaste, en jegens ons zeiven. Vreugde over onze goede voorbeel den, over ons goed gedrag vreugde over het vervullen onzer plichten over ons kristelijk leven vreugde ook over al 't geen ons iederen dag'geschonken wordt gezond heid, vriendschap, genegenheid over de boomen en bloemen die voor ons bloeien, over de zon die voor ons allen schijnt, de vogelen die voor ons zingen vreugde ook voor de regendruppels die de aarde vrucht baar maken, over den tegenslag, de teleur stelling die ons hooger op voeren naar de volmaaktheid, daar zij ons onze zwakheid doen inzien en ons aansporen tot meer voorzichtigheid en ons tevens tegen zelf voldaanheid behoeden. Vreugde is voor den mensch even nood zakelijk als luchten lichtonzenatuur haakt er onophoudelijk naar als naar haar hoogste aardsche goed en toch willens en wetens gaan wij langs haar heen, op zoek naar bevrediging van hartstochten, en verlangens, miskennen wij de bron der ware vreugde, die in ons zeiven is. Is de vreugde in ons, dan vinden wij haar overal rondom o, die heerlijke reine vreugde die straalt uit heldere kinderoogen I een opgewekte lach, een vriendelijke blik, een woord, brengt vreugde voor den gan- schen dag I Er zijn menschen die steeds opgeruimd door 't leven gaan en alles valt hen mee, 't Zondagskinderen, gelukvogels en men noemt hen vaak lichtzinnig, zorgeloos, denkt hen niet in staat diep te voelen, gelijk wij, ernstige menschen, die 't leven, o, zoo zwaar opvatten Wat weten wij ervan Hebben zij niet evengoed te strijden, te lijden, iederen dag Maar zij zijn de ware vreugdemenschen zij zitten niet te treuren en te zuchten, maar nemen het leven gelijk 't is, met goed en kwaad, verbergen hun eigen leed, zoeken en vinden overal meer van het eerste, in hun groot vertrouwen en in hunne naastenliefde. Het doet or.s goed, met zulke menschen in aanraking te komen, wij voelen ons beter worden in hun gezelschap, wij verlangen te zijn gelijk zij. Dit verlangen kan bevredigd worden trachten wij ook het goede te zien en te vinden in menschen en dingen. Het is ais 't ware mode geworden ontevreden, zwartkijker te zijn I Velen die zich als zoodanig voordoen, zijn 't in hun harte niet, maar dat durven zij nieman bekennen, zichzelven niets eens I Schrijvers en dichters van den laatsten tijd hebben er toe bijgedragen de vreugde te verbannen 'tis bijna al een klaagtoon... het daarstellen en schilderen van de somberste toestanden en levensbeschouwingen. Het is niet voldoende, dat de dokter een ziekte bestatigt, hij moet al zijn wetenschap aanwenden om ze te genezen. Welk nut heeft het ons de kwalen het leed der wereld in 't zwartst te zien zoo men daar tegenover niet de middelen aanwijst om ze te verzachten Dat onze tijd arm is aan vreugde is ons eigen schuld, maar vooral de schuld van hen, die vergeten ons te wijzen op de eenige, ware manier waarop de vreugde te verove ren is. Hoeverre staan wij van de vreugde van den heerlijken dichter Fiorettl van het Zonnelied den eenvoudigen Francis cus van Assisie, die het levensgeheim opvatte in een vreugdezang Zijn onverstoorbare tevredenheid en het geluk bestond in 't na volgen van den eenigen regel Zoek eerst het Rijk Gods, en al het overige zal u toege worpen worden. Dit moeten ook wij, Kristenen betrachten. Het speculeeren en paniek zaaien gaat voort. Deze week steeg bet pond tot 135. En naar de Engelsehe bladen nogmaals verze keren komen de orders, die speculeeren op het dalen van den frank, rechtstreeks uit Brussel. Als de lieden, die aldus voortgaan hun eigen voik te verarmen tea bate van de internationale geldjoderij niet krankzinnig zijn, dan zijn ze afschuwelijke misdadigers en hun verraad weegt zwaar als landverraad. Maar aan alles komt een einde, ook aan het opjagen van het pond. Dat hebben wij vroeger nog beleefd. Men wil kost wat kost de Regeering treffen en een einde stellen aan de deelname van de Socialisten aan de Regeering. Lings parlementairen weg gelukle het niet. Met de fascistenopstoofjes pakte het evenmin. Daarom pogen de Liberalen, ge holpen door sommige conservatieve Katho lieken, het stabilisatiepian der Regeering te doen mislukken en zoodoende de Regeering tot ontslag te dwingen. Uit politieken haat stellen de Liberalen en de Conservateurs het land in gevaar ten on deren tegaan. Do :h zoover zal het niet komen. Liberalen en Conservateurs spelen eene leelijke Pilatus-rob Hunne mandatarissen in Kamer en Senaat durven het niet openlijk opnemen tegen het stabilisatieplan der Re geering. Daar zetten zij de Regeering zelfs aan voort te gaan op den ingeslagen weg, omdat zij we! weten dab hetgeen de Regee ring tot nu toe gedaan heeft wel is en uiterst rroodig was. Maar in hunne bladen vallen de Liberalen en de Conservateurs met alle middelen, de laagste eerst, de Regeering aan en zaaien onder het volk een geest van wantrouwen. Een dingen vergeten ze toch altijd en dat is van te zeggen wat er moet gedaan worden in de plaats van hetgeen zij gedurig beknibbelen. Afbreken, ja, 't is zoo gemakkelijk, maar opbouwen De Liberale Senator Despret met zijne Ligue stelde het land in rep en roer. Nu de toestand van de frank min zeker is, nu hoort men van dien Liberalen Heer niet meer spreken. En schijnheilig vragen de Liberalen wat er nu gaat gebeuren en geven te kennen dat het Ministerie Poullet onmachtig is. Het stabilisatieplan gaat voort, dat heeft Minister Janssen deze week nog verklaard aandedagbladschrijvers. Maar de Regeering hangt hare doenwijze en den echten stand der zaken niet aan het klokzeel, omdat het weet dat het met oneerlijke tegenstrevers te doen heeft. De stabilisatie is een verrichting die niet in de haast kan gedaan worden. Er moet met veel factoren rekening gehouden worden en niet minst met buitenlandsche gebeurtenissen waartegen de Regeering niets vermag. De Regeering zal tusschenkomen, om de daling van den frank te stuiten, op bet gepaste oogenblik ten einde haar poeder niet verloren te schieten. Minister Janssen, die deze week naar Londen getrokken is, vraagt dat al de Belgen met kalmte en vertrouwen de maat regelen zouden bejegenen welke getroffen moeten worden om het land op te beuren. Drijverijen en pessimisme zullen niets goeds tot stand brengen. Dit vraagt hij niet in zijn belang, noch in het belang van de Regeering, maar wel in belang van het Land zelf, dat is van elkeen en van ieder in het bijzonder. Wij kunnen heden geen men gelwerk geven, daar M. Hans ons niet tijdig het vervolg heeft gezonden. YPER, van 25 Maart tot I April 1926. Geboorten. Decadt Jacques, Dickebusch- steenweg. Tanghe Etienne, Meenensteenweg. Ossieur Marcel, Zonnebekesteenweg. Hoflack Yolande, Groote Markt. Hoornaert Jean, Wallestraat. Dewulf Anna, K. Thou- routstraat. Overlijdens. Saelen Justin, 45 j., been houwer, echtg. v. Deraedt Rachel, L. Thourout- straat (van Watou). Grymonprez Catherine 80 j., z. b., echtg. v. Douchies Louis, Veurne- steenweg. Bailleu! August, 66 j., hovenier echtg. v. Brion Sylvie. Poperinghesteenweg. Blomme Georgette, 19 jz. b., ongeh., Rijssel straat Ryckeboer Maurice, 6 m., Water kasteelstraat. Ryckeboer Daniel, 19 m., Wa terkasteelsfraat. WATOU, maand Maart 1926. Geboorten. Coutigny Nestor, z. v. Maurice en Agnes Ingelaere. Brysbaert Denise, z. v Elie en Helene Demol. Vercaigne André, z. v Maurice en Maria Bagein. Vandenabeele Andréa, d. v. Jerome en Maria Deschilder. Haghedooren Raphaël. z. v. Victor en Margueri te Houvenagel. Overlijdens. Swertvaegher Engelbert, 22 j. echtg. v. Maria Lameroy. Cordenier Frans 88 j., ong. Boidin Karei, 68 j., echtg. v. Loui se Waeles. Vanneste Henri, 74 j., ong. Sohier Gabriël, 7 m., z. v. Marcel en Maria Vanneste. Saelen Justin, 44 j., echtgenoot v Rachel Deraedt. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken rneent aan de Belgische werklieden die naar Frankrijk gaan werken de reglementeering betreffende het verblijf van vreemde werk lieden aldaar te moeten herinneren. Te vervullen pleegvormen (voor de werklieden, die begeeren tijdelijk hun verblijf in Frankrijk te nemen). De Belgen, die in Frankrijk wenschen te werken, moeten: 1" van den werkgever (patron) een getuig schrift van indienstneming (certificat d'em- bauchage) bekomen; 2°_ dit getuigschrift doen viseeren door den Franschen Opziener van den Arbeid (Inspec teur du Travail), in wiens ressort zij hun bedrijf uitoefenen zuilen 3" zich met het aldus geviseerde getuig schrift aanbieden op een der immigratiebu- reelen of frontierposten, waar zij döor de zorgen van den bijzonderen grenskommissa- ris zullen voorzien worden van een vrijge leide (saufconduit), die hun toelaat zich naar de plaats te begeven waar zij eene betreking hebben 4" binnen de 48 uren na hunne aankomst in deze plaats, moeten de vreemde werklie den hunne tegenwoordigheid melden aan den póiitiekommissaris of, indien er geen is, aan den burgemeester (maire), hem vier photographiën afgeven, in volle gelaat ge trokken, en met ontdekt hoofd, en hem de volgende inlichtingen geven:, naam, voor namen, afstamming (met datum en plaats van geboorte), beroep, nationaliteit, fami lietoestand; naam, ouderdom en nationali teit van de(n) echtgenoot(e)voornamen, ouderdom der kinderen onder de 15 jaar; laatste woonplaats in het buitenland. N. B. Krachtens art. 66 der Fransche wet op de Financiën van 13-7-1925, is het recht van 68 fr. dat geeischt wordt bij bet afleveren of het vernieuwen der identiteits kaarten van vreemdelingen, verminderd op 10 fr. voor zekere categoriën van personen en bijzonderlijk voor de loontrekkende arbeiders, op voorwaarde dat deze zich aan bovengemelde reglementeering onderworpen hebben. De werklieden, die zich naar Frank rijk zouden begeven hebben, zonder zich op een immigratiebureel of een frontierpost aangegeven te hebben, zouden er toe ver plicht zijn het maximum-recht van 68 fr. te betalen, dat op de niet-bevoorrechte vreem delingen geind wordt. De identiteitskaarten zullen geldig zijn voor twee jaren, elk begonnen jaar telt voor een gansch jaar, (bijv. een kaart afgeleverd- den 6 April 1926, is geldig tot einde 1927). In geval van verandering van woonplaats in Frankrijk, moet de vreemde arbeider binnen de 48 uren na zijne aankomst, zijne indentiteltskaart doen viseeren op de Mairie of op het politiekommissariaat van zijne nieuwe woonplaats. Geniet een arbeider van het verminderd recht van 10 fr., dan zullen zijn echtgenoote, vader, moeder en kinderen, die met hem inwonen, dezelfde gunst genieten. Graven vonden Yzet Op Zondag 22 Oogst zal de jaarlijksche bedevaart plaats grijpen. Om redens van praktischen aard wordt zij dees jaar ééne week vroeger gesteld wellicht zal de voor laatste Zondag van Oogst voor altijd als de bedevaartdag behouden blijven, ten einde telken jare in volle verloftijd te passen. Op 22 Oogst aanstaande zal de eerste steen der grondvesten van Vlaanderens Yzer-gedenkteeken plechtig gelegd worden Mocht er in scholen, in studiekringen, in vergaderingen, wat meer gesproken worden over blijmoedigheid, opgeruimdheid en le venslust I Mocht in onze huisgezinnen de vreugdeplant wat meer aangekweekt worden door onderlinge genegenheid, wederzijdsche offerveerdigheid, gezellige eenvoudigheid, liefderijke verdraagzaamheid en kristelijk plichtbesef. Vreugde alleen kan de samen leving maken tot hetgeen het zijn moet het eendrachtig streven naar het goede en het ware, naar ons aller einddoel naar God. In Vlaanderen, op de hoeken der straten, in onze huizen prijkt het Lieve-Vrouwebeeld, glimlachend op onze kamers van hemelsche vreugde op het Goddelijk kind. Aanroepen wij Maria als de oorzaak onzer blijdschap Mocht door hare voorspraak de vreugde bloem in onze herten, in onze huisgezinnen, in onze samenleving, weelderig opbloeien, onder den zegen van God die wil in vreugde gediend worden 1 ISENBERGHE, m. Februari en Maart i926. Geboorten. Styl Joseph, z v. Maurice en Maelstaf Marguerite. Swartelé Alfred, z. v. Cyriel en Deceuninck Emerencia. Overlijdens. Achiel Callewaert, 61 jbar bier, echtg. v. Germania Beddeleem. Vanden bussche Sophia, 85 j., echtg. v. Vercoutter Hen ricus. Vanbleu Joseph, 17 j., werker, z. v Emilius en Declerck Eugenia. WESTOUTER, maand Maart 1926. Geboorten. - Fonteyne Gilbert, z. v. Romain en Hardeman A. Vandermeersch Bertha, d. v Hilaire en Maerten M. Gesquiere M., d. v Julien en Lamerant B. Overlijdens. Cornette Maurice, z. v. Jules en Indevuyst Margriet. BIXSCHOTE, eerste trimester 1926. Geboorten. Depouvre Anna, d. v. Camitle en Vangheluwe Ernestine. Braem Achille, z.v, Remi en Decoster Bertha. Denoo Josette, d. v, Leon en Jacobs Godelieve. Bulcke Herman z. v. Honoré en Vandevelde Marie-Louise. Overlijdens. Lerminez Flavie, 45 j., land bouwster, echtg. v. Heughebaert Jules. Tac coen Eduard, 64 j., echtg. v. Vandevelde Felicie Huwelijken. - Cloet Stanislas, 22 j., viggens koopman v. St Jan en Vantomme Julia, 22 jz.b v. Bixschote. - Crombez Joseph, 27 j., landbou wer en Vanouplines Godelieve, 20 j., z. b. WESTROOSEBEKE, maand Maart 1926 Geboorten. Bondue Joseph, z. v. Henri en Mathilde Ghekiere. Demey Antoinette, d. v Jules en Maria Decadt. Deproost Willv, z. v Victor en Elisa Deprest. Vanneste Irma, d. Cyriel en Martha Leysen. Overlijdens. Fissers Madeleine, 1 j., d. Joseph en Irma Daenekindt. Samyn Juliana 13 m., d. v. Emiel en Emma Vanhaverbeke. Vandenbroucke Robert, 1 m z. v. Remi en Mar guerite Cncckaert, De amnestie is noodzakelijkheid en het wordt meer dan tijd dat ze er komt. Er zijn in Belgie 2000 afgestelden en de zen waren meestal familievaders. Men kan denken wat hunne familieleden geleden hebben. Er zijn in België 43 terdood- of tot le venslangen dwangarbeid veroordeelden. 137 veroordeelden werden te samen ver oordeeld voor 1418 jaar gevangenisstraf. Men moet zich,voortgaande op deze cijfers afvragen hoe zwaar deze menschen wel ge zondigd moeten hebben. Dat is niet waar. Er werd met het grootste vooroordeel ge vonnist. Dezelfde feiten brachten soms tot een doodvonnis, soms tot eene geringe straf. Er is het feit van den gestrafte De Waele Hij werd eerst ter dood veroordeeld, dan werd die straf gebracht tot 20 jaar, dan op vijf jaar. Als Belgie amnestie vroeg voor de Rijn landsche separatisten, waarom dan wachten om aan eigen landgenooten amnestie te ver leenen OFFICIEEL verandert het uur in de nacht van 17 tot 18 April, tusschen Zaterdag en Zondag. Ge moet er dus vcor zorgen uw uurwerk een uur vooruit te zetten voor ge slapen gaat den Zaterdag avond 17 April. Opvolger van S. VANDE BERGHE Bertenplaats, 8, (Kleine Markt) I'opei'infüSie —-.«r Vlaamsche en Waalsche Regimenten. Wij lezen in het Vlaamsche Land dat er vroeger een Vlaamsen en een FraiiscK leger bestond. Het zij geweten dat tot 1790 de wapens alhier verdeeld waren in Waalsche en Vlaamsche regimenten. Zelfs in Frankrijk, onder het Lelievaandel, telde men een «regiment de Flandre gelijk men in de Eiansche Gendarmerie royale ter, jare 1784 eene afdeeling Gendarmes de Flandre vindt; Men weet da't de historische namen van Vlaanderen, Brabant, enz., een twintigtal jaren opgeschorst bleven. Het schoon Viaanderen droeg dan den officieelen naam van Département de l'Yser, département de la Lys, Escaut et Lys, enz. Die naam van Vlaanderen is maar later wedergekeerd, als Belgie aan Fransche macht en invloed mocht ontsnappen. Het Hollan isch Bestier gaf aan ons leger zijn eigen bestaan niet weder. Te dien tijde was het leger verdeeld in eerste afdeeling, tweede afdeeling, enz. Met het jaar dertig wilde de oude Vlaam sche geest herleven. Zoo wierd elk Liniere giment genoemd naar de stad waarin hei gevestigd was. De Carabiniers noemden Les Partisans de Flandre». LJet eerste Jagers te peerde noemde Compagnie tranche de Tovirnai en het eerste Giu'den Compagnie des Gui des de la Meuse». Dit waren de volksnamen aan ons leger gegeven, en orrder die namen vochten zij tegen den Hollander. Het is maar een tijd later dat het bestier die namen veranderde in numéros d'ordre». Gezien de kwestie der Vlaamsche en Waalsche Regimenten weldra geheel actueel zal zijn, zou er moeten nagegaan zijn als de inrichting van ons leger, volgens den geest der Franschen op het einde van verle- dene eeuw, goed of slecht was. De Vlaamsche Beweging tracht nogal veel te herstellen van wat de Franschen bij ons omverre geworpen hebben of ten onder gebracht hebben. In zake legerinrichting helt zij meer over naar de gewestelijke indee ling naar den geest der Franschen. Men zegtDe geschiedenis is een eeuwig herbeginnen De militaire grafplaatsen. Het onderhond der militaire grafplaatsen kost aan Belgie 3 millioen717 duizend frank. De dienst der militaire grafplaatsen moet zorgen voor het onderhoud der graven van Belgische militairen in Belgie en in het bui tenland, het voltooien der militaire kerkho ven, evenals voor het onderhoud der graven van de geallieerde soldaten en van de Duit- sche soldaten in Beigie. Er zijn 150 duizend Duitsche soldaten be graven in Belgie. Het onderhoud hunner graven kost ons 350 duizend frank. De werkzaamheden voor het terugbrengen van de iijken der Belgen, soldaten en bur gers, die gedurende den oorlog in Duitsch- land begraven werden en die door de familiën opgeëischt worden, zullen herno men worden. Daartoe is reeds een millioen en half voorzien op 's lands begrooting. Dit terugbrengen is door de Roerbezetting onderbroken geweest en is in 1925 niet kun nen hernomen worden. Thans zal kunnen voldoening geschonken worden aan de zeer gewettigde verlangens der ouders, die hunne kinders in vaderland- schen grond willen begraven zien. De Fransche Financies. De Fransche Regeering heeft dan toch haar financieel ontwerp door Kamer en Senaat aangenomen gekregen. De stemming over dit ontwerp was een stemming van vermoeidheid, een stemming, die onder een dubbelen druk van de vrees voor een ministercrisis en de vrees voor een nieuwe daling van den frank, heeft plaats gehad. De Fransche Regeericg is gehavend uit den strijd gekomen. De meerderheid voor de verhooging der omzetbelasting is zeer klein geweest. De meerderheid van hetgeheele ontwerp is iets sterker geweest. Behalve de groote meerderheid der Socia listen en een aantal radicalen heeft ook een deel der rechterzijde zich van stemmen onthouden. De Kamer heeft het finaneieel ontwerp aangenomen met 300 stemmen tegen 115 en de Senaat met 220 tegen 16. De Kamer heeft den tekst van den Senaat aangaande een prijs van den tabak en de taks op de suiker en de apotheek specialiteiten aange nomen. Van zijn kant drong de Senaat niet aan, wat de koffie betreft. Hij heeft ook den tekst der Kamer aangaande het monopolie van den petroleuminvoer aangenomen. Men twijfelt sterk aan de bestendigheid der Regeering en men verwacht in Mei den terugkeer tot een volbloed Cartelministerie In alle geval in Frankrijk is men nog aan het einde niet der finantieele moeilijkheden. L00, maand Maart 1926. Geboorten. Cnockaert Marie, d. v. Emile en Antonia Vermeulen. Decaestecker Maria d. v. Cyriel en Haghebaert Rachel. Noterdame Marguareta. d. v. Juliaan en Juliana Cornette Dewaele Madeleine, d. v. Julien en Lucie De vloo. Peperstraete Maurits, z. v. Renatus en Dequeker Maria. Huwelijksbeloften. Deneire Hendrik, dag- looner en Traversier Maria, werkster. Vart den Bussche Joris, werktuigkundige, van Loo en Laseure Margareta, naaister, van Houthem. Wackenier Maurits, werktuigkundige, van Loo en D'Alleine Gabrielle, z. b., van Poperinghe. VLAMERTINGHE, maand Maart 1926. Geboorten. Boxoen André, z. v. Jules en Helena Ovenberghe. Vermeersch Martha, d.v Emiel en Emma Verhaeghe. Criem Maria,d.v Adrien en Felicie Courtens. Buytaert Agues d. v. Marits en Maria Baert. Depuydt Jerome d. v. Maurits en Martha Deprince. Huyghe Hubert, z. v. Valeer en Bertha Dehuyssere. Leuwers Raymond, z. v. Valeer en Magdaleria Verbeke. Bau André, z. v. Valeer en Sidonie Lehouck. Overlijdens. Lazoore Virginie, 90 j., z. b wed. v Ludovicus Top.Deplaecie Roger, 1 m z. v. Felix en Nera Meersseman. Vintevogei Elodie, 56 j., huishoudster, echtg. v. Cyriel Van elslander. HOOGSTAEDE,m.Jan.. Febr.en Maartl926 Geboorten. Vromman Gilbert, z. v. Joris en Maria Mesfdagh. Figoureux Maria, d. Alidoor en Flavie Lefever. Sticker Raphaël z v. Cyriel en Prudence Dewitte. Overlijdens. Decorte Margareta, 7 m.,d. v Michel en Maria Alderweireldt. Decorte Mi chiel, 26 j., echtg. v. Maria Alderweireldt. Vanhoutte Firmin, 13 m., z. v. Jeroom en Becue Esfella. WYTSCHAETE, maand Maart 1926. Geboorten. Lewyllie Roger, z. v. Alphon- sius en Maria Maes. Duflo Charles, z. v. René en Anna D'hoine. Vandenbussche Clémence d. v. Joseph en Magdalene Hennebo. Rassalle Jeanne, d. v. Charles-Louis en Hermine Debal -- Brismail Raymonde, d. v. Leonard en Irma Vanacker. Devisschere André, z. v. Henricus en Emilie Deweker. Overlijdens. Baelen Achille, 69 j., handels bediende, wed. v. Zénobie Doom, echtg. v Marie De Paepe, gehuisvest te Oostende. D'hoine Marie-Louise, 9 m., d. v. Emile en Marie-Louise Dumont. Gouwy Engelbert, 57 j landbouwer, echtg. v. Marie Sohier. Sohier Laura, 2 j., d. v. Elie en Zoé Deleu. HET HUIS ALOM GEKEND Firma OOSTSTRAAT - ROUSSELAERE Een overgroote keus van Bijzonder schoon assortiment van in crêpe de chine, cachemir en bro derie. Gekleurde kleederen en Paletots. HOEDEN. Zeer voordeelige prijzen. Groot. Klaln. Een kwakkel. De Metropole heelt, met kwaad inzicht, een kwakkel laten vhege en het beestje werd gretig door geheel de Liberale per-, opgenomen. Men weet dat er te Antwerpen eer.e groot sche ve'gadcring gehouden werd van het Christen Werkersverbond e:t dal M i ter Poullet en Me ister janssen er eene gloed volle rede uitgesp oken hebben. Om den heilzamen indruk, door deze ver gadering teweeggebracht, te verminderen strooide Metropole uit dat de Socialisti sche benden patroeljeerden om... de katho lieke ministers te beschermen. Een leugen om dood te vallen En de Liberale bladen, tot Rippeke toe, omzien de moeite niet dien kwakkel tot in den uitersten Westhoek van ons land te la ten rondvliegen Kort en goed, als het zoover komt dat onze katholieke Ministers moeten beschermd zijn tegen Liberalen of Fascisten, dan zullen er honderden flinke werkers, boeren en bur gers, al katholieken, gereed staan en deze zullen de hulp der Socialislen best kunnen missen. De kwestie der facturen. Wij hebben gezien dat tijdens de zooge zegde paniekdagen de Nationale Bank 3 800.000 pond verkocht, aan den stabilisa- tieprijs 107 enkele dagen daarna, toen het pond met 10 tot 15 punten gestegen was, werd reeds 2.500.000 pond teruggebracht naar de Bank. Er is dus grofweg gespeculeerd. Maar, werpen de organen van het défai tisme nu op, waarom leverde de Nationale Bank die millioenen ponden af? En waarom vervolgt het gerecht nu niet de speculeer- ders? Het antwoord zal kort maar afdoende zijn. Vooreerst de Nationale Bank kon het afle veren der ponden niet weigeren, daar de aanvragers allen in regel waren immers zij konden facturen vertoonen meldende dat zij de vreemde munt noodig hadden om zich te dekken wegens betalingen in den vreemde. Maar uit hetgeen verder gebeurd is, bleek dat dit dekken voor velen maar een voor wendsel was immers, de twee derden van de verkochte ponden werden naar de Natio nale Bank teruggebracht, als de slag gesla gen was en de gewoekerde millioenen in coffreforum lagen. Er bleek nog uit dat het vermoeden van minister Janssen gegrond was, toen hij ter Kamer, den 17 Maart, verklaarde Want het gebeurt dat handelaars aan den wisselveldtocht deelnemen door middel van valsche rekeningen Dus, er zijn echte facturen voorgebracht om franks in ponden om te zetten maar het is mogelijk dat een groot aantal de voorge legde rekeningen factures de complaisance waren. Nu, wie is er bevoegd op de Nationale Bank, in de Regeering of op het Parket om de echte uit de valsche facturen te onder scheiden De Congovlucht. Drie moedige Belgen, Medaets, Verhae- gen en Coppens zijn langs de wolkenbaan naar Congo, ons zusterland, gevlogen en zijn er gelukkig aangekomen. Thans zijn zij reeds op de terugreis. De kruisen en onderscheidingen die zij bij hunne landing in Congo ontvangen hebben, alsook de reusachtige ovatie die hen bij hunne terugkomst in Belgie te wachten staat, zijn uiterst verdiend. In hunne koenheid, in hunne doodsver achting waarmede zij alle gevaar hebben geminacht en aan kant gezet, ligt eene les van daden voor velen en vooral voor dezen, voor die ontelbaren die er tegen opzien zich te vermoeien en zich maar met hunnen plicht verzoenen als hij geheel met hun ge mak overeenkomt. Wat wij vooral noodig hebben in ons landeken, zijn durvers, die niet terugdeinzen voor eene kleine moeite en die niet verlan gen terug te keeren, als zij hunnen kerktoren uit het oog verloren hebben. In dien Congo, waar onze drie helden Me daets, Verhaegen en Coppens aangekomen zijn, langs den weg van heldenmoed en man haftigheid, is er toch nog zoo veel te doen, is er toch nog zooveel uit te halen. Hier loopen de menschen zoo dik op een, dat ze eikaars teenen pletten, en daar heeft men volk te kort, ruimte te veel, en nemen de vreemdelingen de plaatsen in, die best door eigen volk konden bezet worden. Belgische jeugd, dat het voorbeeld van deze drie uitzonderlijke durvers u overtuige dat gij ook iets durven moet Als ge denkt dat g'er de noodige bevoegdheid toe bezit mag eene reis en een verblijf in het zwarte zusterland u niet afschrikken. Als Lieve Heer ons Congo schonk, was het niet om anderen de voordeelen te doen genieten die onze colonie oplevert. Indien de Heer het zoo had bedoeld, zou hij de zoo rijke vrucht in andere handen hebben laten vallen. Men vergete niet dat de Heer maar zijne weldaden schenkt aan menschen en landen die ze verdienen. Honderdste kindertrein. Op 12 April vertrekt uit Budapest de hondersie Hongaarsche kindertrein naar den vreemde. Dit is de vijf-en-twintigste die naar Belgie komt. Die jubileumtrein zal te Turnhout aanko men op 15 April en zal nogmaals 600 kinde ren medebrengen. Er zullen in Antwerpen feesten ingericht worden om deze gebeurtenis te vieren. Het kruis op het Kapitool. Op 21 April zal de plechtige inzegening plaats hebben van het kruis, dat over eenigen tijd door het burgerlijk bestuur van Rome wederom op het Kapitaal geplaatst is, nadat het onder het liberale-magonnieke besturen na 1870 was weggenomen. Mussolini zal, met vele burgerlijke over heden, deze plechtigheid bijwonen. Wijding en Inhuldiging van Mgr. Van Roey De wijding van Mgr. Van Roey als nieuwe Aartsbisschop zal op 25 April, te Mechelen plaats hebben. De wijding zal geschieden door Mgr. Micara, bijgestaan door Mgr Waffelaert, Bisschop van Brugge en Mgr Rasneur, Bisschop van Doornik. Deze keus werd aldus vastgesteld opdat er een Vlaam sche en een Waalsche Bisschop aan de plechtigheid zouden deelnemen. De inhuldiging van den nieuwen Aarts bisschop zal acht dagen later plaats hebben Het officieel bezoek aan Brussel zal op Dinsdag 27 April geschieden. Om 5 uur zal er in Ste Goedele een pontificaal lof gedaan worden met een Fransch sermoen en om 8 u een met Vlaamsch sermoen. Gijido. Photo Asaert-Salomé, Yper. De Handelsfoor fe Vper ingericht was eene uiting van willen herleven der hernieuwde stad. De medewerking der handelaars di: werken tot heropbloei van Yper was algemeen en leverde bewijs op dat de inwoners er na streven hunne stad op handelsgebied op zijn vroeger peil te krijgen. Benevens alle uitstallin gen der handelshuizen zagen we ook het mooie de oude kantnijverheid met de lieve kantwerksters zooais we ze hierboven onze lezers ten toon geven. Yper haalt eere van zijn werk en zal zijn pogen met ter tijd beloond zien. Door een heerlijk weder begunstigd, heeft onze handelsfoor dit jaar een ongekenden bijval gehad. Op de vijf dagen gedurende dewelke de tentoonstelling toegankelijk was, telde men niet min dan tienduizend bezoeken, waarvan 7,500 betaalden, en de anderen, de leerlingen van al de scholen van Yper omliggende, ten getalie van 2500, vrijen toegarg hadden. Onnoodig te zeggen dat tentoonstellers en toeschouwers uiterst tevreden waren, daar de eersten verschillige bestellingen kregen en de anderen overvoldaan waren over hetgeen ze te zien kregen. Eene loffelijke gedachte was het van wege de inrichters,al de scholen van de stad en het omliggende uit te noodigen, want zeker is het dat de leerlingen de beste reklaam mieken en verders dat voor die jongelingen vele onbekende gezichteinders opgirtger. Wij kunnen de inrichters niet genoeg gelukwenschen, want het gepresteerde werk sterkt hun ter eere en Yper en zijne bevolking ten bate. Tot toekomend jaar. t Is nu het oogenblik voor ons het hoofd koel te houden en geen onvoorzichtigheden te doen. Opgepast voor de paniekzaaiers op trams, in koffiehuizen, elders 't zijn mogelijk be taalde kwibussen, uitgezonden door politieke raddraaiers, of door geldmannen die belang hebben bij paniek en bij warboel. Want het geen uit den eenen zak wegvloeit, vindt zij nen weg naar een anderen zak. 't Is met geldzaken gesteld gelijk met de natuurer gaat eigenlijk niets verloren. Weet ge nog wat er, een jaar of twee ge leden gebeurd is. Toen zat er geen enkele so cialist in de Regeering, maar Üe liberalen voerden er het hooge woord. Wat er toen gebeurde Toen stak er opeens een specula tieorkaan op, en het pond steeg tot 135. Ge weet het nog wel, eh En vele bangerikken ontmaakten zich van hun Belgische waarden die hebben voor een ruim aandeel het in zinken van die waarden op hun geweten en ze kochten ponden, ponden I En ineens, bof daar sprong het pond van 135 tot 120 van 120 tot 110; van 110 tot 100 van 100 tot beneden 90 I En toen was er geschrei en tandengeknars. Welnu, dat kan nu weer gebeuren. Iedereen is er over t' accoord, zoowel in den vreemde als hier, dat de frank moedwil lig mishandeld wordt, dat zijn naar omlaag duwen geen rechtstreeksch gevolg is uit waarachtige oorzaken, maar wel iets kunst matigs is, iets dat tijdelijk werkten dooreen reactie zal gevolgd worden. Evenals voor twee jaar, zal ook ditmaal de reactie komen morgen, overmorgen, bin nen een week, niemand kan dat zeggen maar komen zal ze. Wee dan zij die met de ponden blijven zitten. Is dat wel begrepen, beste lieden Eiwel vertelt dat voort. Dan zult ge, in ieder geval, beter werk verrichten, voer u zeiven en voor anderen,dan mede te huilen in het paniekkoor, dat, we leggen er nadruk op, betaalde voorzangers heeft. Hf oei* Winst Droge aardappelen zijn 50 "/o goedkooper dan andere zijn reeds onder stoom gekookt en vragen geen arbeid meer. Vraagt staal gratis aan J. R. GOVAERT te Komen. Stad in Egypte in asch gelegd 32 dooden 4000 personen zonder dak Zondag morgend is een hevige brand los gebroken in het distri kt Tantal (Egypte). Aan blusschen viel er niet te denken. Zes honderd en twaalf woningen werden in asch gelegd twee en dertig personen kwamen in de vlam men om. Meer dan 4000 personen bevinden zich zonder dak. Ver enigd tot in den dood TeNew-Yorkoverleden op denzelfden dag, beiden aan een hartaandoening, M. en Mad. Gaetano Gillo onderscheidelijk 84 en 85 jaar oud, gehuwd sedert zestig jaar. Beiden zijn op den zelfden dag begraven. Zware brand in de Londensche Dekken Een hevige brand heeft Zondag een over groot stapelhuis aan de Londensche dokken in asch gelegd. Het stapelhuis, op een hon derdtal meters afstand van de vermaarde Towerbrug, was opgepropt met balen katoen. Zes duizend groote balen werden de prooi der vlammen. Men moest de hulp inroepen van drie honderd pompiers en vijf en twintig brandspuiten in werking stellen om een aan palend stapelhuis te vrijwaren, dat een be langrijke hoeveelheid aikool bevatte. Een kindje leve id verbrand Te Chalons, in Frankrijk, beging de echt genoote Muzeau de onvoorzichtigheid een ketel kokend water op den vloer te plaatsen, in de kamer waar haar dochtertje Yvonne, twee jaar oud, aan het spelen was. Tijdens eenige oogenblikken dat de moe der afwezig was, viel het wichtje in het kokend water. Ondanks ai de zorgen, be zweek het kindje aan de bekomen brand wonden. Gevaarlijke bandieten aangehouden Te New-York heeft de politie een goeden slag gedaan. Eene bende bandieten, zeven mannen en eene vrouw, zijn in echtenis ge nomen. Deze kwaaddoeners van de ergste soort haddden, op minder dan een jaartijd zeven moorden begaan en voor ongeveer 200.000 pond sterling gestolen. Deze bandie ten, uiterst zwierig van uiterlijk, leefden op grooten voet. In een gloeienden oven gesprongen Te Sarrebruck, is zekere Meiausch, werk man in eene ijzergieterij, terwijl zijne mak kers in schoftijd waren, in een gloeienden oven gesprongen 1 Bij eene hitte van 1.400 graden werd het lijk letterlijk verteerd men vond er geen spoor meer van toen de oven, na verkoeling geruimd werd. Meinusch, die op zulke ontzettende wijze zelfmoord pleeg de, had veel kommer en zorg en was op 't punt uit den echt te scheiden. 300.000 Melaatschen in Japan In den Landdag te Tokio is door een volks vertegenwoordiger verklaard dat er 300.000 melaatschen in Japan zijn, 't zij 6 op 1.000 inwoners. Hij vroeg dat de personen, door die akelige ziekte aangetast van de gezonde inwoners zouden afgezonderd worden om het voortzetten van die akelige kwaal eenigszins tegen te Houden. Brand in Manilla Te Ciba, hoofdstad van het eiland Manilla, groep der Filippijnen, heeft een uiterst ge weldige brand gewoed, waardoor 400 rieten huizen in asch gelegd werden. Rond de 3.000 personen zijn dakloos gesteld. De oorzaak van den brand kon niet vastgesteld worden. Goud ontdekt in Panama De Daily News meldt dat eene Engel sehe expeditie te Panama eene goudader heeft ontdekt die veel belangrijker is dan die van den Rand. Tornado in Amerika Volgens een bericht uit New-York is de stad Centreville in Louisiana door een torna do geheel en al verwoest. 17 Met eerste kwaliteit grondstoffen gemaakt worden 27 Zorgvuldig gebrand zijn. 27Men moet er min kunnen gebrui ken, daar alle vreemde produkten. verwijderd zijn. 4? 2ii moet droog in de pakken gedaan worden want anders isbet een bedrog op bet gewicht .mekze Wéangkedmuindmsp.indnalorngdvnde Vtxuxgt aaru Lcuteri Rrtuxï&rü^- xr1

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1