HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD nieuwsblad voor Poperiugho en HmstreBeen. DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG ABONNEMENTPRIJS per JAAR TARIFF DER PRIJZEN: Berisntcn vorRoopinsen ««san Rüüujbericmen unseyerSfiüsÊiï uahiieste, oruhuerij Zondag 16" Mei 1926. 20 Centiemen 23e Jaar. - Nr 20. EDACHTEN NU IS üb WERELD SCHOON Hst familieleven in heidenwereld Christendom ROMAN door A. II/VXW 'jjW'nMr! Bond der Talrijke Gezinnen Duur Brood Jaarüjksche bedevaart naar Oostacker Politiek Overzicht Uit eigenbelang. Volksvertegenwoordiger overleden. Huyshauwer De pensioenwet der Bedienden. Wat iedereen moet weten. De Tweede Beker Gordon Bennett. Vaste benoeming der Cantonniers. Yper zal drie Schepenen behouden. De staking in Engeland. Hulde aan den Heer Janssen. Voorde Burgerlijke Slachtoffers. De Provinciale Raad van West-Vlaanderen De verkorte diensttijd. Onverdachte Hulde. 3EIST MU Drie Groote Loten Aanzetting tot moed en vertrouwen In Sta E fi i. Belgie per post 9 fr.5Q Buitenland 1 5 fr. ÖO Eene Inlassching 0 fr. 70 per regel 2 en 3 Inlasschingen 0 fr. 60 per regel 1 fr. 50 per regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasi huisstraat, 15, Poperinghe T«!ö?OOfl 9. Postchéck SB 57 roPKfflGBENAAK Zien w'in andermans gebreken Voor ons zelf soms voordeel steken Dan versihoonen wij ze graag. De wereld is de wachtkamer voor de reis naar de eeuwigheid. De overvloed maakt nog meer menschen onge lukkig dan het gebrek. Het afscheid van 't leven valt dikwijls mindei zwaar dan het afscheid van de jeugd. De rijkdommen die zoozeer het leven doen beminnen, zijn tot alles nuttig, uitgenomen als hetzaak is den dooltocht naar den dood te be letten. Zco wijd we zien kunnen, daar, en gin der, en ginder verre, staan de velden groen, frisch groen, dat we er in zouden rollen. En boomen, vol witte eti witroze bloe sems, steken hun breede kruinen boven de hagen uit. En huizen ziet ge daar tusschen door, als vogelnesten, met roode pannen of don kergroen bemoste ddKen en versch geschil derde slagvensters. En wdte kiekens, veel, krabbelen in 't zand achter die groene haag, en kakelen van lust. En felle peerdeu stappen ginder over den kouter, slaan met hun koppenen broesemen den warmen damp uit hun neusgaten. En heel de wereld staat te groeien en is omhoog aan 't gaan. En de menschen zelve gaan mee omhocg en zijn blij, en weten zelve niet waarom. Want de wereld is toch zoo goed en zoo schoon. En nog schooner is zij,omdat Gij er op zijt. Want al lang, heel lang geleden ook in de Mei, gingt Gij over het land, door de groene velden. En de dauw ging op van het kruid en het ko/en, lijk zoete wierook. En uw lichtrozi,; kleedje waaide in den frischen morgenwind. En uw blozend, jeugdig gezicht blonk van blijdschap. En de boeren en ie vrouwen die u op de wegels tegen kwamen, bezagen u vriendelijk omdat Gij zóó vriendelijk zaagt. En ze lachten en knikten genegen «Wees gegroet, Maria I En gij kniktet bun tegen Weest ge groet, vrienden allemaal i En Gij waart zoo blij, zoo blijen kondt zelfs niet zeggen waarom. Al lang, heel lang, is dat geleden. En van toen af is de wereld nog schooner geworden, omdat Gij er op zijt. Want nog zijt Gij hier, bij ons, en gaat door onze landen en dorpen, en komt in onze huizen. Waar wij staan en gaan, daar staat en gaat Gij ook. Moeder weet dat. En onder 't werken denkt zij aan haar oudste meisje, dat niet heelemaal meer is gelijk vroeger. En zóó vlug begint te kijken, en tegen den avond, tusschen licht en donker, de deur zou willen uitgaan. En aan haren grooten jongen en dat zijn knevel aan 't uitkomen is en zijn stem zóó grof wordt, en hij zoo ruw en bot in zijn spreken is. En zij last met hem heeft, om hem eiken Zondagmorgen te biechten te krijgen. En aan die anderen, de kleintjes, die nog zingen en dansen als ze uit de school thuis komen, en een witrood kruisken opzitten hebben, van de Kruistochters. En dat hun lastige tijd rok wel eens aankomen zal. En dat zij-alleen dat niet kan, die alle maal goed houden. En onder het rammelen met emmers en het kletteren met potten en pannen, mompelt zij maar doorWees gegroet, Maria... Op den akker, achter het peerd dat broe- semt en stampt, stapt Vader, met lange treden. En zijn jongen, die ginder met den riek aan 't steken en breken is, beziet hem en praat blij en fier in zijn eigen Zoo struisch als vader zou ik ook willen zijn 1 Maar vaders gezicht is hetrokken en rim pels liggen over zijn voorhoofd. En hij zïet wel de egge springen en dansen over de kluiten maar hij ziet nog wel wat anders. Van dien tegenslag van verleden jaar, die nog niet uit de voeten is. En hoe hij moet krabben om bij te komenEn dat hij het aan niemand kan zeggen, en vragen om zijnen kop recht te houden. En u ziet hij gaan over den akker, met uw lichtrozig kleedje aan dat waait in den wind. En terwijl hij zacht achter de eegde stapt, mompelt hij Wees gegroet Maria... 't Duurt al fóó lang dat hij Ie bed ligt, van in den winter. De doktoor heeft altijd moed gegeven, en hijzelf heeft altijd moed geschept. Want hij was er zeker van, dal hij genezen zou... Maart 't duurt zóó lang.. In de Meert scheen de zon zóó lustig, met die warme dagen.Maar in April was de lucht betrokken, en ging hij niet vooruit. En nu, met dien zomerschen dag, ligt hij achter den gevel, in de zon en bulten den trok... Te peinzen hoe lang het nog duren zou 1... En hij ziet Haar vóór zijn oogen, alsof Zij daar stond met haar lichtrozig kleedje aan. Of 'lijk Zij staat in den boom te Scher- penheuvel, of in de kerk te Halle of in de grot te Oostacker, en overal, in alle kerken en kapellekens. En hoevelen, over heel de wereld, eiken dag bij Haar baat vinden. En onder de wollen deken doet hij zijn twee handen samenWees gegroet, Maria... Mengelwerk van De Poperinqhenaar 21 5. Beste Legers, uw oog heeft te lang reeds gestaard in den donkeren nacht van 't hei dendom. Ware er geen middel iels blijders te laten zien in den gang van 't heidensch fami lieleven Helaas I 't en is ni.t denkbaar dat in zulke duisternissen ergens waarfamili- ge luk te vinden zij, in het aangaan of beleven van het huwelijk. Bedenkt de verloving in het heidendom als kind in de wieg reeds toegezeid, of door een vreemdeling voor geld gekocht, gaat de heiJensche bruid zonder eigen vrije keuze, meer nog met tegenzin het huwelijkaan. Nie mand om zich met haar te verheugen, of haar lot te benijden misschien. Christene verloofden, wat werd uw wederzijdsche lief de gelouterd Christene bruid, hoe hoog heelt u het Christendom boven uw heiden- sche zusters verhevenVrij en zonder dwang reikt gij uwe hand aan den uitverkorene van uw hert, en ieder verheugt zich om uw ge luk en uwe blijdschap. Komt dan de bruiloftsdag! Een lawaaierige stoet in het heidensch China, de schreeu wend getooide bruid begeleidend, op een draagstoel voortgedregen in 't huis van haar schoonoudets ontmoet de gesluierde b. uid den bruidegom, dien zij nog nooit ge- ijn heeft. Ve lgen de voorgeschreven bui gingen voor de beelden der voorvaderen, het drinken uit eenzelfde kop, en 't is geklonken. Nu mag de bruidegom voor de eerste maal zijne biuid aanschouwen. Zullen zij elkander liefhebben, vopral de bruid met de verzeke ring van een slavinne-leven Hoe heel anders in 't Christendom, waar het levens verdrag woidt aangegaan in 't aanschijn van Christus en zijne Kerk, waar Deze tot het feest wordt genoodigd, die het bruids: aar van Cana gelukkig maakte en zegende 1 Een huwelijksdag vol hoop en vreugde hier, een huwelijksdag vol bange zorg en treurigheid daarginder. En het huwelijksleven Wat al innige fa miliefeesten brengt de Kerk van Christus I Blijdedagen van Doopsel en Eere-Communie; zonnige dagen van godsdienstige feesten, waar de alledaagsche zorgen wat rusten, waar de arbeid niet dringt, en de heele fami lie zich om den kostwinner schaart. Van dat alles niets in 't heidendom I En ware er nog iets, dan ontbrak nog in 't gezin het sa- menstemmen van vader en moeder en kind in een innig zielsaccoord I En verder, hoe vreemd het ook moge klin ken, in de christen familie groeit het geluk ook in 't lijden, dat de leden nauwer bij elkander brengt, en het diepst hen doet voe len dat zij bij elkander hooren. Zelfs de dood verbreekt dien liefdeband niet, en de lichten de hoop op een wederzien straalt troost en opbeuring in droeve herten. In den nacht echter van het hei endom geeft het lijden geen troost 't is voor den heiden eene straf, eene wraakneming der goden, met morren en klagen of metstomme vertwijfeling gedragen; en geene hulp van wege de zijnen, die hem veeleer in den steek laten. Bij een sterfgeval gilt de heiden wanhoopskreten en klachten van vertwijfeling omhoog, terwijl de ehiisten in stilte voor zijne dieibaren bidt. Uit al het voorgehoudene, welk een scherp contrast tusschen het christelijk en heidensch huwelijk Zegt, vrienden Lezers, welt in uwe herten niet op-een diep en innig mede lijden met de arme heidenen, in 't bijzonder met de heidensche echtgenoote en moeder, en met het kind Laten in ons dat ge voelen vruchtbaar wezen, door een heiligen ijver te toonen voor de uitbreiding van Gods rijk op aarde, door mee te werken naar ver mogen aan het stichten van een weldoend christelijk familieleven bij die dolende broe ders. Maar, naast dat vruchtbaar medelijden voor de heidenen, moet ook een gevoel van innigen dank aan onze herten ontstroomen moeten wij dit paradijs van 't christen fami lieleven met het zweerd van ons katholiek geloof beschermen. Dit is het eenige wapen, dat de ellende van 't moderne heidendom, den doodsvijand van het huisgezin, kan af weren. Ons katholiek geloof moet het erfgoed zijn, dat wij aan al onze nakomelingen tot de verste geslachten ongerept overmaken. Moet ik dan eens afrekenen met u vroeg hij. Ge zijt een schoelje. Vrieze wilde Verschalde een slag op het hoofd geven, maar Floris weerde dien behendig af. Niet vechten, niet vechten I klonk het. Estelie zei dit half schreiend. O,Vrieze, ik zal het aan den veldwach ter zeggen, dat ge mijnheer Floris aanrandt, hernam ze. Rand ik hem aan Ja. Zeker zijt gij het, die ruzie zoekt, be weerde ook Verschalde. Maar kom afGe hebt een stouten mond, omdat de menschen benauwd zijn van u, maar ik ben het niet I Ha, Estelie Ruya is hier bij u 1 spotte Vrieze. De stadsheer heeft het lief van Mandus Loos afgenomen. Toch draait hij ook rond het huis van Dora, die hem al weggeschopt heeft. Wandel maar met hem, Estelie... Ik zal u getweën laten doen. De dochter van Ruya het lief van den eige- naarszoon. En wanneer trouwt ge. Lachend liep Vrieze heen. Zijn vechtlust was nu verdwenen. Estelie, trek u van die gemeene taal niets aan, zei Verschalde. Overal zitten er te werken in de huizen, staan er gekroond in de hoven en gebukt op de velden gaan er met korven over de we gels, rijden er met peerden over de banen. Blijmoedig, of bedrukt soms, maar mgt hoop in bun hart allemaal. Want naar daarboven moeten zij allemaal. Naar daarboven waar de zon immer schijnt, waar er alles frisch en lustig uitziet, waar alles zuiver en schoon is. Zij allen, die nooit heelemaal zuiver en schoon zijn. Maar u spreken zij daarover aan Wees gegroet, Maria... Want onze moeder zijt Gij, van ons allen. En we zijn in de Mei. En daarom is de wereld nu zóó schoon. Th. VAN TICHELEN. te POPERINGHE Met genoegen melden we dat te Poperin ghe een afdeelirg komt gesticht te worden van den Bond der Talrijke Gezinnen in Belgie Twee vergaderingen hadden reeds plaats voor schikkingen en besprekingen en voor den oogenblik kunnen we reeds volgende mededeelen. We stichten den Bond hier in aansluiting en samenwerking met den Provincialen Bond van Westvlaanderen en den Algemee- nen Bond van Belgie. Het doel is door gemeenschappelijk op treden het verdedigen der zedelijke en stoffelijke belangen der Kroostrijke Gezinnen. De Bond staat onder geleide van een Proost door de geestelijke overheid aan geduid. Om lid te zijn moet het gezin 4 kinders hebben of gehad hebben. Buiten de eigentlijke leden, mogen gezin nen met of zonder kinders, ook onge'uuwden, die onze werking willen steunen en bescher men, als lid of beschermend lid aanveerd worden. Onderhandelingen zijn nu aan den gang om sprekers te doen komen naar Poperinghe die klaar en duidelijk het doelen de werking van den Bond zullen uiteen zetten. Tot deze vergadering zullen alle Kroost rijke Gezinnen en allen die het ontstaan van den Bond goedkeuren uitgenoodigd worden per plakbrief en door ons blad. De Bond staat bovenalle partijgeest, maar kan niet anders dan eene katholieke instel ling zijn. Enkel zoo kunnen we doelmatig onze zedelijke belangen verdedigen. Aanstaande week geven we meer over doel en schikkingen voor de algemeen® vergadering. Het Voorloopig Bestuur R. Devos, Gemeenteraadslid, Eere-Voorz. H. Notredame, apotheker, Voorzitter. V. Sansen, drukker, Onder-Voorztter. W. Van Eecke, notaris, Penningmeester. J. Bourgeois, onderwijzer, Schrijver. M. Desmadryl, onderwijzer, Schrijver. M. Hauspie, raadgever. Proost E. H. Debevere, Onderpastoor. Het voorloopig Bestuur neemt de leiding tot na de eerste algemeene vergadering. Dan zuilen deleden zelf het bestuur kiezen. Toe,; indertijd de prijs van 't brood op sloeg, schieven en zeiden de socialisten 't Is de schuld van het Ministerie Theu-is 1 Wei, we kunnen herhalen wat we des tijds zegden, namelijk, dat de socialisten de waarheid nekten, toen zij de duurte der levensmiddelen op de rekening van heer Theunis schreven. Ma.ar we kunnen er bijvoegen dat de bladen en de politiekers, die thans de heeren Poullet of Janssen verantwoordelijk stellen voor de duurte van het brood, nog schaam- teloozer liegen dan indertijd de socialisten. Want ze weten beter dan iemand, dat het verscherpen van den duren tijd, te wijten is aan de gewetenlooze politiekers en andere deugnieten die de eerste poging tot stabili satie deden mislukken, door wantrouwen te zaaien onder de kapitaalskrach'ige bevol king, en door hun eigen land te kleineeren en te belasteren in den vreemde. Vlaanderens bedevaart naar O. L Vr. van Lourdes te Oostacker heeft dit jaar plaats op den Donderdag na Sinxen, 27 dezer. Zonder twijfel zullen weerom honderden bedevaarders en bedevaarsters van 't Pope- ringsche Maria gaan vereeren en bidden in haar heiligdom te Oostacker. Evenals deanderejaren zal een bijzondere trein aangevraagd worden Poperinghe-Gent- Dampoort. Hij zou rond 7 y» uur 's morgens vertrekken, en rond 7 y* uur's avonds hier terug zijn. De juiste uren zullen wij bij tijd bekend maken. De inschrijvingen worden van heden af genomen bij E. H. Sobry, onderpastor op St Jan M. Fr. Vandeplas, apotheker, Kl. Markt M. Em. Verhaeghe, Casselstraat M. Jer. Suffis, Bruggestraat M. Maur. Beauprez, Yperstraat, Het bedrag der treinkosten is 18 fr. In geval echter de vervoerprijs voor reizigers door het spoorwegbeheer verhoogd werd, zou de inschrij vingslijst ook moeten „verhoogd worden. De inschrijvingslijsten worden gesloten op Dinsdag 18 Mei. Voor de inschrijvingen die na dien datum nog zouden kunnen aange nomen worden, zal 20 fr. gevraagd worden. De bedevaarders gelieven hen te spoeden hunne inschrijving te nemen. Ja, dat is hij. Kom, we gaan naar huis. En nu wandelde Estelie toch naast mijn heer Floris voort en het leek haar of hun verhouding inniger was geworden. Zij had hem immers beschermd. Ze kwamen op den hoofdweg en daar ontmoetten ze een vrouw, die hun goeden avond wenschte en 'dan even staan bleef, om, ondanks de vallende dnisternis het tweetal na te staren. Verschalde zei weinig. Hij vond de inmenging van Estelie toch vervelend, al had ze een vechtpartij voorkomen. Maar zoo ontstonden dwaze praatjes, en Floris kon die nu wel missen. Verschalde bracht Estelie naar huis. Ze traden langs achteren binnen, want in de herberg was er volk. En Floris wilde den indruk niet wekken, alsof hij met Estelie uit wandelen was geweest. Hij begaf zich naar zijn kamer. En wee moedig zat hij daar neer tot het avondmaal gereed was. Na het eten liep Floris weer uit. Maar nu had hij zijn wapen bij zich. Hij zou op zijn hoede zijn voor den strooper. Nog een laatste maal wilde Floris de woning van Dora Viota inspecteeren. Alles was er rustig. Even keek Verschalde naar het licht, dat door de reten der luiken drong. Ja, hij had Dora lief, maar hij moest zijn gevoelens onderdrukken. Hij wist feitelijk niets van Dora. Zou de toekomst hen toch weer samen brengen 't Was een vraag zonder antwoord. Floris keerde naar Ruya terug. De Booze Geest. Rond acht uur keerde de familie Loos van haar reis terug. En Mandus spande de sjeeze uit. Toen het paard gestald was, stond Albijn Vrieze bij den stal. Ge moet niet verschieten, ik ben het, Vrieze, zei hij. Wat zaken hebt ge hier vroeg Mandus. O, niets... Ik zag u thuis komen en wilde u een goeden avond wenschen. Neen, neen, maar ge komt weer kwaad spreken van Estelie. Kwaad I Is de waarheid zeggen, kwaad spreken Kan ik het helpen, dat uw lief heel den achternoen en ook nog in het don ker met den schilder gewandeld heeft. Ik loop niet met mijn oogen toe. Ewel 1 't kan me niets schelen wat Estelie doet, beweerde Mandus. Ze mag met Jan en alleman wandelen. Maar ik ga niet meer met baar mee. Ik kan meisjes genoeg vinden. Ge spreekt tegen uw gedacht. Of laat ge u aan den kant zetten door een stads heer 't Zou bij mij niet waar zijn. Ik zet Estelie aan den kant. Dat is anders, hé 'k Geloof er niets van. Ge ziet ze veel te gaarne. Waar moeit ge u mee O, als gij de waarheid niet wilt weten, 't is mij ook wel. Een stadsheer zou mijn lief niet afpakken. Vrieze, ga nu voort, zei Mandus. Ik heb al uw klap niet noodig. Ge moet me gerust laten. Veel is er in de laatste dagen gebeurd op gebied van binnenlandsehe politiek. Liberalen en conservateurs beleven nu gelukkige uren omdat zij erin gelukt zijn het Ministerie Roullet te doen kantelen, te doen vallen. Zij, als minderheid, hadden als rol een eerlijk toezicht uit te oefenen op tie han deling der meerderheid Dat hadden ze mo gen doen, dat was hun recht. Maar dat hebben zij niet gedaan. Met eene verwaandheid, met eene oneerlijkheid, die zijne weerga niet vindt in de politieke geschiedenis van ons land, hebben zij stel selmatig alles bekampt wat vah de Regee ring uitging. Zij hebben alles in een verkeerd daglicht geplaatst, vergruisd, verbroken. Boven hunne werking hing de wii, de vaste wil van zich aan de democratische regeering niet te onderwerpen. Want die Regeering was volksch, was vlaamsch en daarom wil de geldmacht niet weten. Daar zijn Liberalen en Conservateurs vijandig van. Al wat mogelijk was werd gedaan om het bestuur van 't Land moeilijkheden in den weg te leggen. Geholpen door zekere voorvallen zijn zij erin gelukt bij een deel der bevolking wantrouwen te verwekken, zijn zij erin gelukt de finantieele macht der Regeering te breken om hunne eigene geld macht te laten zegepralen. Herinnert gq u nog hoe dikwijis vroeger er geschermd werd met de hoogste belangen van het land. Telkens een conflikt ten scherpste was, werd dit argument ingeioe- pen en telkens ook moesten onder andere de Democratische Vlamingen het hoofd buigen en de zaak was geklonken. Wie herinnert zich niet de stemming der Vlaamsche Hoogeschool van Gent. De leger- wet Devèze werd goedgekeurd zonder 6 of 8 maandendienst, zonder gewestelijke indee ling en dat ter wille van het vertrouwen van het buitenland dat niet mocht geschokt zijn. Iedere democratische of vlaamsche hervor ming werd ingehouden of verminkt ter wille van de vrede in het land of het vertrouwen in het buitenland. Was dat vertrouwen, was dat welzijn van t land niet het groote wapen waarmede. Minister Theunis zoo dikwijls schermde. Maar nu het financieel gevaar voor 't land eens werkelijk groot was, nu iedereen het aan den lijve èn meest nog aan de beurs gevoelde dat ons land hulp en vertrouwen noodig had, nu dat het in het ontegenspreke lijk belang van 't land was dat de stabili satie gelukte, nu hebben noch Liberalen noch Conservatieven zich niet bekommerd om dat welzijn van 't land noch om het ver trouwen in het buitenland. Zonder zich een dag rust te gunnen heb ben zij schaamteloos gebruik gemaakt van alle middelen om de Regeering te doen val len, niet in hst belang van het land, o neen, maar in liet belang van hun eigen zeiven. De Regeering Poullet mag fier gaan over haar werk. Later zal dat meer blijken dan nu. Zij heeft de schulden geregeld, de begrooting iri orde gebracht, onderhandeld met het buiten land. Maar alles mocht verloren gaan door de schuld der bankiers die Belgie niet wil den helpen, door de schuld van Liberalen en Conservatieven die ten kosle van alles de Democratische Regeering weg wilden. Belang der Katholieke partij werd vroeger ook al meer den eens opgeworpen om de Katholieke Vlamingen stil te leggen. Nu hebben deze gezien hoe de Katholieke Con servateurs zulks verstaan. Deze hebbën de Liberalen miidelijke hulp geschonken om den Katholieken voorman M. Poullet het landsbestuur uit de handen te rukken. Bij de nieuwe samenstelling der Regeering zullen wij den uitslag zien der on-katholieke werking der Conservatieven. Belang van 't land, belang der partij, alles werd onder de voeten getreden, zoowel door Liberalen als door Conservatieven. M. Huyshauwer, Volksvertegenwoordiger vah Gent komt te overlijden. Hij was mede stichter van de Christene Arbeidersbeweging in 't Gentsche en de vertegenwoordiger van den machtigen Werkliedenbond Het Volk». Gekozen tot Volksvertegenwoordiger in 1894 en in het zelfde jaar tot Secretaris be noemd van de Kamer van Volksvertegen woordigers, is hij zulks tot aan zijn dood gebleven. Voor de Gentsche werkliedenbeweging is dit afsterven een zwaar verlies. De Heer De Ceulenaere, oud-volks verte genwoordiger, zal de plaats van den Heer Huyshauwer in de Kamer innemen. De Senaat heeft de wijziging der pensioen wet v. or de Bedienden aangenomen met 72 stemmen tegen 42 en 1 onthouding. De bijdrage der bedienden wordt dus ver minderd van 5t. h. op 3 t. h. met terugwer kende kracht vanaf 1 Januari 1926. Wat te veel betaald werd zal van de verdere stortin gen afgehouden worden. De economische toestand van Belgie rechtvaardigt op geen enkele wijze den panischen storm, die over het land woedt in Belgie zijn er haast geen werkloo zen. In de eerste jaren naden oorlog bedroeg het aantal werklcozen 616 duizend. Inden laatstcn tijd was dit cijfer geslonken tot 8500 man totaal zon ier werk en 16500 man die nu en dan zonder werk zijn. Onze buitenbndsche handel heefteen hoogeren bloei bereikt dan voor den oorlog. In goud omgezet is het verschil tusschen invoer en uitvoer in 1913grooter dan in 1925. Ook is de voortbrengst onzer nijverheids- bedrijven en van onze koolmijnen uitstekend. Onze begrootingen zijn beter. In 1920 bedroeg het tekort 2846 millioen. In 1925 was er een tekort van 548 millioen Door de 600 millioen, in December gestemd, is de begrooting van 1926 sluitend gemaakt. Door den wisselkoers zullen zekere uitgaven grooter zijn dan voorzien werd. Doch sommige opbrengsten als tolrechten en overdrachttaks zullen ook meer geven dan eerst werd berekend. De Regeering Poullet heeft niet de minste leening aangegaan. De 600 millioen, die nn aan de Natio nale Bank gevraagd werden, moeten niet dienen om versch geld te vinden voor dage- lijksche uitgaven, maar alleen om de ver vallen schatkistbons te vervangen. Jl-t totaal Schatkiötbor.s is 5800 mil lioen. Dit bedrag is niet hooger dan over 9 maanden. Geene Regeering heeft meer bezuinigd dan de laatste. Op de buitengewone uitgaven is eene nkriinping van 270 millioen en voor de ministerieelediensten eene vermindering van 139 millioen. Een wetsontwerp werd neergelegd om het aantal rechtbanken te verminderen. Belangrijke beperkingen werden aan ons leger aangebracht. Nagenoeg 1000 overtallige officieren werden met verlof ont slagen. De militaire dienst werd op 10 maanden gebracht. In de verschillige diensten zijn, zooveel als mogelijk was, alle nieuwe benoemingen geschorst. Geen enkel partij maatregel werd door de Regeering voorgesteld of aangenomen. In de bedrijfsbelasting weiden de vrij stellingen aan de basis verhoogd. Doch dit geldt niet alleen voor den werkman, doch voor alwie aan de bedrijfsbelasting onder worpen is werkman, boer, koopman, leeraar, dokter, enz... De Regeering heeft eene poging ge daan om de eendracht tusschen arbeid en kapitaal te bewerken. In de amortisatiecom- missie zetelen er vertegenwoordigers van arbeid, van handel en van nijverheid. Belgie voert eene vredelievende buiten- landsche politiek en met alle landen heeft het goede betrekkingen. Op Zondag 30 Mei, om 3 uur zal van op het Wiiryck's plein fe Antwerpen de tweede Beker Gordon Bennett betwist worden. De wedstrijd belooft hardnekkig te zullen worden. Er zijn achttien luchtballons inge schreven, behoorende tot zeven landen. Da twee Belgen, Demuyter en Veenstra, die zich vroeger in dezen prijskamp uitge munt hebben, zullen nogmaals eraan deel nemen. Een derde Belgische Luchtballon zal door een vertegenwoordiger van het leger bestuurd worden. Veenstra zal een nieuwen ballon besturen hem door zijne bewonderaars, verleden jaar, bij openbare inschrijving aangeboden. Demuyter was kampioen in 1922, 1923 en 1924. Veenstra overwon in 1925. Men weet dat de prijskamp gaat om wie met een niet-bestuurbare ballon den groot sten afstand kan afleggen. In zitting van 25 Januari laatst werd in de Ministeraad het besluit genomen de canton niers vast te benoemen. De benoeming moest evenwel nog bekrachtigd worden door een Koninklijk Besluit. Dank aan de aanhoudende werking van den Christelijken Bond van Beambten en Arbeiders in Openbaren Dienst, is dit besluit op 4 Mei verschenen, zoodat de Canton niers tot Staatagenten benoemd zijn. Deze verdienstelijke mannen zullen er voorzeker tevreden om zijn. Uit een amendement op het wetsontwerp tot rangschikking der gemeenten blijkt dat de verwoeste gemeenten het aantal raadsle den zal mogen behouden, dat zij voor den oorlog be aten niettegenstaande door bevol kingsvermindering Oit zou moeten vermin derd worden. Om dezelfde reden zullen Yper en Dendermonde drie schepenen mogen behou den al zouden zij, door bevolkingsverminde ring, er slechts twee mogen hebben. Deze maatregel is uiterst rechtveerdig en heeft alle kans om aangenomen te worden. Zooals ge wilt, snauwde de strooper. Ge zijt benauwd van dien stadsheer. Ge moet het hof verlaten, beval Man dus nijdig. En als ge niet gaat, dan stamp ik er u af. Tut, tut, stampen Ja, stampen... Saluut Ik hoor dan toch nog, dat ge wel kwaad zijt op den schilder, maar ge toont het mij in plaats van hem. En treiterend lachend ging dé strooper van het hof. Mandus stond een wijle heel stil. Dan vloekte hip. Ha, ik word bedrogen, siste hij. Nu weet ik, waarom Estelie niet kwam. Ze kan naar den duivel loopen. Er zijn andere meisjes. Ik loop niet achter 't lief of beter een der lieven van den schilder. Mandus eindigde zijn werk. Een wijle bleef hij dan aarzelend bij de huisdeur staan. Ik wil zekerheid hebben, siste hij, en snel liep hij het hof af, de straat op. Wat later kwam moeder buiten. Mandus riep ze. Maar ze kreeg geen antwoord. Ze ging naar den stal, keek in het wagenhuis, riep weer den naam van haar zoon. Toen begreep ze, dat Mandus nog van de hoeve gegaan was. En moeder voelde plots onrust. Haar zoon was heel den dag onnatuurlijk geweest. Van Estelie had niemand mogen spreken of hij werd kwaad. Maar moeder had te Meenen bij heffeest wel bemerkt, dat de gedachten van Mandus elders waren. Waar liep haar zoon nu heen Zou hij naar den berg zijn En wat was er tusschen hem en Estelie De algemeene staking, welke in Engeland werd uitgeroepen, is voor dit land eene gebeuitenis van verregaanden ernst ge worden. De grond van het conflict is economisch, maar ten aanzien van de uitgebreidheid ervan is het tot een politiek geschil geworden. De steenkoolnijverhtid, sedert het einde der Roeibezeiting, heeft een geweldige crisis doorgemaakt, doordien de afname van Engelsche kolen geweldig is verminderd. De E igelsche Regeering is dan tot gelde lijke ondersteuning van de kolennijverheid overgegaan. Maar de Regeering kan dien Staatsonderstand niet eeuwig blijven uitbe talen ten koste van het ander deel der bevolking. Nu wil de Regeering dien steun niet meer voort betalen en daardoor worden de werk lieden uit de kolennijverheid bedreigd met eene loonsverlaging. De werklieden willen van geene vermin dering van loonen hooren zoolang geheel het mijnbedrijf niet omgewerkt wordt. Hierin steunen zij op eene uitdrukkelijke belofte uit het steenkoolrapport, belofte die niet gehouden werd. Uit alles moei inderdaad de indruk groeien dat er aan beide zijden een deel der verant woordelijkheid moet gezocht worden en dat de Regeering, door vrij lang te talmen alvo rens in te grijpen, ook niet heelemaal buiten schot gaat Door de groote uitbreiding der staking heeft het geschil een politiek karakter ge kregen. Het gaat er immers tusschen de Syndicaten en de Regeering. De Syndicaten worden door de Internatio nale gesteund, wij! de Regeering van alle kanten binnen het land hulp krijgt. De vrees beslaat ook dat het Communis me, dat op alle wanordelijkheden tiert, op de loer ligt gereed om den kapitalistischen staat Engeland te bespringen. Ten gevolge van allerhande ongunstige omstandigheden werd Minister Janssen ge noodzaakt zijn ontslag te nemen als Minister van Financiën. Tegenover al den onzin die gepraat wordt op de kap van dien waardevollen Heer, brengen wij gaarne hulde aan zijne werk zaamheid, aan zijn offervaardigheid. De heer Janssen is een zeer bekwaam en zeer verdienstelijk minister van Financiën. Hij heeft het land onschatbare diensten be wezen. Immers, hij was de eerste minister van Geldwezen die, sedert de wapenstilstand, het aangedurfd heeft de stabilisatie van onzen frank manmoedig aan te pakken. Lukte die stabilisatie, dan was veel kans dat ook het financiewezen van Belgie gered was. Wanneer M. Janssen in 1925 aanvaardde ons ministerie van Financiën in handen te nemen, heeft hij daar een toestand gevon den die noch schitterend, noch aanmoedigend was. Hij vond veel schulden en een ledige kas. M. Janssen, heeft met bewonderens waardig geduid, met een stoere werkkracht gewrocht om ons land uit den droeve finan- cieelen toestand te redden. Zonder de reuzenpoging van Minister Jaussen had ons land vroeger de pijnlijke financieele gebeurtenissen gekend, welke zich nu voordoen. Alhoewel geen Katholiek Parlementslid was M. Janssen een Katholiek Minister uit één siuk, Als dusdanig hebben wij het recht niet te vergeten welke onschatbare diensten deze Katholieke Minister aan het land be wezen heeft. Nu hij in het burgerlijk leven terugtreedt, na gedurende 10 maanden al zijne krachten gewijd te hebben aan het verdedigen van onzen frank, den frank van elkeen, past het de Katholieken vooral den man te huldigen die bij het heengaan aller achting blijft be houden. De vraag tot herziening van de vergoe dingen, gegrond op eene verergering of eene vermindering van het lichaamsgebrek van het slachtoffer, kan worden ingediend gedu rende twee jaar van af het vonnis. Daar er in de praktijk zich gevallen van verergering voordoen na de twee jaar en daar het termijn toegestaan voor de aanvraag tot herziening voor de soldaten vijf jaar is, werd deze week door twee Katholieke en twee Socialistische Kamerleden een voorstel ingediend om het tijdperk voor verandering ook te brengen op 5 jaar voor de burgerlijke oorlogsslachtoffers. De provincie neemt het Staatssanatorium van Houthem-bij-Veurne over zooals het gaat en staat en zet het over aan een maat schappij zonder winstgevend deel die het zal uitbaten met behulp der provincie. Zoo krijgen wij in West-Vlaanderen, benevens Sanatorium voor vrouwen te Sysseele, een Sanatorium voor mannen te Houthem. De overname is echter maar voorloop'g, ten titel van proef voor één jaar. Op 1 Oogst 1927 moet de bepaalde afstand of weigering geschieden. De verkorting van diensttijd op 10 maand, door de Kamer goedgekeurd, is toepasselijk op de klas van 1925, maar niet op de klas van 1924 die in 1925 opgeroepen werd. In zijn antwoord aan hoofdminister Poul let, zei, onder meer, Mgr Van Roey, tijdens het feestmaal, dat den dag zijner onvergete lijke inhaling besloot Ik ken en waardeer uwe uitmuntende bekwaamheden en hoedanigheden, uwe édele inborst, uwe rechtschapenheid, uw plichtbe- ef, en bovenal, uw rotsvaste katholieke overtuiging en uw door-christelijk leven. Ik geef U ten volle de verzekering mijner per soonlijke verkleefdheid en genegenheid. Die woorden waren het sein tot een harte lijke, spontane ovatie, den Eersten Minister gebracht door het puik van de geestelijkheid en van de burgerlijke overheden des Aarts- bisdoms. 't Was een indrukmakend oogenblik. Guido. En nu Nu dat de paniek is gezaaid, dat het land ongerust gemaakt is door de stelselmatige afbrekerij van de liberalen en door het hate lijk geschrijf van een weinig gewetensvolle pers Nu dat M. Poul'et door de omstandighe den gedwongen wordt ontslag te nemen, nu kómen al die bankiers en financiers hem openlijk bekennen, dat het niet mogelijk is zonder de sociatisten te regeeren, dat hij met z'jn regeering geen enkele daad heeft gesteld, die het vertrouwen «on schokken, dat hij integendeel goed voor de financies heeft gezorgd. Als men nu tegenover zulke vaststelling staat, dan kan men alleen met de man in de straat uitroepen Bah 1 een janboel Zullen Nieuws van den dag Libre Belgique Federatie der Katholieke Krin gen en zooveel andere katholieke bour geois nn tevreden zijn. M. Poullet, een katholieke Staatsman, aan wie door Mgr. Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, een schitterende hulde werd gebracht, moet de leiding der regeering in handen overlaten van een socialist, Brunet. Een socialist waarvan M. Destrée in de Gazetle van Charleroi schrijft, dat hij rood is, rood van in zijn haar tot onder de nagels van zijn teenen. De waarheid wreekt zich toch, ondanks alles dat al degenen die het hoofd van M. Pouilet hebben geëischt, dit niet vergeten. Zij kozen Barrabas in plaats van Jesus 1 M. Hymans, de liberale oud-minister en een der leiders van de liberale oppositie, zegde in eene rede te Luik Het is waar dat de regeering Pouilet geen enkele wetgevende daad heeft gesteld met een specifiek socialistisch karakter. De re geering heett niets van het socialistische programma verwezentlijkt. Spijtig dat deze kostelijke beteekenis wat laat komt. De boerin keerde in huis terug. Mandus is nog weg gegaan, zei ze. Waarheen vroeg haar man. Ik weet het niet. O, zeker een glas bier gaan drinken in de Vlasvinke. We kunnen niet op hem wachten, sprak boer Loos. Ik heb vaak en ik moet morgen vroeg naar de markt van Kortrijk. We zullen ons avondgebed doen. Naar oud vroom gebruik knielden allen neer. Nooit ging men ter ruste zonder God te danken voor zijn zegeningen en zich onder zijn vaderlijke hoede te stellen. En uit moeders hart rees nog een stille, vurige bede op voor haar zoon. Moeder was zoo bezorgd. Een groot kind leiden was nog moeilijker dan een klein. Dat voelde vrouw Loos wel. En daarom vroeg ze hulp van boven. Het avondgebed was geëindigd. De doch ters gingen naar hun kamer. We kunnen de voordeur op de klink laten voor Mandus. zei boer Loos. Hij zal wel seffens komen. O, ik ben zoo ongerust kloeg moeder. Waarom Mandus heeft heel den dag zoo raar gedaan. Maar neen. Ja, ja, een moeder ziet scherp. Hij klapte wel veel en deed of hij welgezind was, maar hij had wrok. Om Estelie Ja. Wat vrijersruzie. Maak u daarom geen zwaar hoofd. 't Is ernstiger. Er moet iets ergs zijn tusschen hem en Estelie. En ik vrees dat Mandus naar den berg is. O, ik maak me ongerust. Wat zal er gebeuren Niets... niets... Jawel... O, ge zoudt eens tot bij Ruya moeten gaan I Ik maak me benauwd, en ik zal toch niet kunnen slapen. Wat steekt ge nu in uw hoofd A Ik weet het niet. Maar ik geloof, dat Mandus heel den dag zijn kwaadheid opge kropt heeft, en dat ze er nu uit kan komen. En als hij dan wat bier gedronken heeft op wijn van het feest. Vrouw Loos kende de duivelsche macht van den drank. Wie heeft die macht niet ergens rondom zich gezien Toe ga eens naar boven 1 drong vrouw Loos aan. Ik heb er weinig goesting in. En mor gen er vroeg uit moeten. Of wil ik eens gaan Gij Ha, neen. Dat we naar bed trok ken. Mandus zal voorzeker seffens hier zijn. Als hij naar de Vlasvink gegaan ware, zou hij het gezegd hebben. Vooruit dan Ge zoudt toch geen oog sluiten. Neen. Boer Loos trok zijn schoenen aan, ont stak een pijp, nam zijn stok en bromde Groote jongens kunnen toch ook zor gen geven. We moeten 't oog houden op kinderen hoe oud ze zijn. 't Is waar 1 Tot straks. Boer Loos vertrok. En moeder bad. Bij Tijds. Mandus Loos was in een plots losgescho ten vlaag van woede naar den Kemmelberg gesneld. En onderwege herhaalde hij, dat Estelie nu eens duidelijk antwoord zou geven Maandag heelt de 48e trekking plaats gehad van de leening 5 t. h. (1922) van de Verwoeste Gewesten. Reeks 47366 n. 19 wint 250 000 frank. Reeks 111563 n. i7 wint 100 000 frank. Reeks 14571 n. 16 wint 100.000 frank. De andere nummers van de uitgekomen reeksen, alsook de nummers 102081,3598, 195376, 43037, 43090, zijn uitkeerbaar met 300 frank. De winnende nummers werden verkocht respectievelijk te Verviers en Brussel. De wereld is op geweld belust en heeft voor motto aangenomen, omver en erover. De menschen beweren dat zij oneindig meer verstand hebben dan hunne ouders én voorvaders, maar in alie geval geven zij daar geen het minste bewijs van in hunne onder linge betrekkingen. Als zij dan toch zooveel beier van gezond oordeel en klaarder begrip zijn voorzien,, dienden ze deze bijzondere gaven aan te wenden tot betere verstand houding en vriendelijker betrekkingen. Indien de wereld bestemd was om binnen korten tijd te vergaan, zou de stoornis in de gemoederen zich niet geweldiger kunnen voordoen dan den dag van heden. Men mag zeggen dat, zoo de wereld blijft draaien, de menschen toch vergaan. Nimmer stond het menschelijk besef aan zulke onweders bloot. Nimmer ondervond het verstand dergelijke schuddingen. Er bolt niets meer op zijn oude schenen, alles is uit zijne voegen gerukt, en eeuwenoude begin selen worden valsch bevonden of toch al? dusdanig uitgekreten. met wien ze verkeerde met hem of met den schilder. En wee dien stadsheer, als hij hem zag. Op de helling van den berg moest Mandus zijn spoed matigen. Hij hijgde toch toen hij bij de herberg van Ruya kwam. Hij spiedde door het raam. En was nog licht in de gelagkamer. Er zaten eenige mannen fe kaarten. Boer Ruya zat bij hen. Estelie was er niet. Zou ze met den schilder wandelen siste de opgewonden Mandus. Hij liep om den hoek van het huis en klopte op de achterdeur. Hij hoorde een stap. Wie is er daar klonk het. Het was de stem van Estelie. Ik ben het, Mandus, antwoordde de jonge man. Estelie schoof een grendel weg en deerj open. Er is toch een voordeur, zei ze, vrij norsch. Ruw trok Mandus haar buiten. Het meisje schrok geweldig. Ze uitte een kreet. Laat me los beval ze. Neen, ik moet u spreken. Zoo niet, Mandus 1 Wat manieren. En gij... Floris Verschalde had den kreet gehoord en kwam buiten. Wat gebeurt er vroeg hij. Een wildeman 1 antwoordde Estelli kwaad. Ze kon zich los rukken en liep In huis. Ha, 't is tusschen ons schreeuwdi Mandus, buiten zich zelve van drift. Wie zijt gij vroeg de schilder. Ge ontsteelt mijn lief. Hebt ge nO| niet genoeg aan de heks ('t Vervolgt

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1