Mier DUEL PEE9E ZAMNF.KIN arinr IMS-MIL Bil Dill "F01IE lil" Tandmeester Inhuldigingsfeesten te Poperinghe POLLlIWCHO¥E De staking is geëindigd in Engeland ï!0ND= en TANDZIEKTEN Gezond, kloek, natuurlijk BIER IN DE SPAARKAS OP DE POST Electrische Verlichting In t Buitenland Russisch schip vergaan Doodelijke Rattenbeet Slachtoffer van het Onweder Eene Ontsnapping onder de Kogels 1 Stormwind in Frankrijk Bootongelukken Chr. Middenstand Poperinghe In 't Binnenland Vlaamsche Vrienden. "In den Visscher,, bij 8E0RÜES DEVOS Iedereen zegt FEYS-CALLEWAERT, ROUSBRUGGE De Regeeringscrisis EXAMEA. Ambtelijke Benoemingen Melkerij OostvIeteren=Reninghe HR! «!e up den Cünsion «uraan. Mevrouw Marie-Marguerite Dellaleau Heer LOUIS VAN LIERDE Heer HENRI SIX. OCTAAF PHLYPO. Truaul. Juffrouw Georgine VANDEWYNCKEL Mme VANDENDRIESSCHE K O It T It I .1 li Tegenbetoogingen. Burgerstand van In Engeland zijn voor het oogenblik twee en half milli en staker!', du d eigen de h< ele nijverheid, den heelen har el stil te leggen eiken werker te dwingtn tot werkeloosheid. Die zoo iets kan teweeg brengen, is geene macht in den sUat, het i;> e >i st at i staat, en de regeering oet de e tachi, dem pen of zich onderwerpen aan hare eischen. En het spijtigste is te bedenken, dat de victorie van een der strijders geen einde aa; den twist brengt, enkel den verderen strijd verdaagt, en hem morgen met nieuwe woede en aangezetten drift ral doen ontbranden. Hier is het de valuta, de geli wende! die dreigt de zaken in de war te sturen. Zonder dat er juist kan bepaald, welke invloeden hier in werking worden gebracht, worden wij feitelijk verarmd en bestol u, zonder dn! er iets te doen zij, tegen een afhaler, den dief zonder dat wij zelf vaststellen kunnen waar hij huisten wie hij is. In afwachting laat ons onze kalmte bewa ren. Wij zijn den oorlog doorgekomen en als dergelijk avontuur ons niet verhard heeft tegen een schok, moeten wij een uitzonderlijk zwak gestel hebben en een gemoed van glas. God leeft die 't al geeftzei Gezelle, in zijnen aftrekalmanak en voegde erbij en de muizen eten geen dagen Deze spreuk moeten wij beamen en voor den geest houden, al was het dat wij som mige dagen zoo ellendig vinden dat wij ze zonder spijt zouden kunnen zien opeten door het knagersgoed Ja, God leeft en dat hebben wij tenminste voor op de zulken die riet in dien Vader ge- looven. Hij heeft ons lot in handen en als hij het wil en wij meewlilen, strekken onze ang stige dagen eens tot onze grooter rust, en dt redenen onzer huidige droefheid worden oor zaken van vreugde. Harten omhoog God leeft die 't al geeft en nimmer heeft hij iemand beschaamd ge maakt die op Hem betrouwde. En dan, bedenken wij tevens, dat wij in ons leven, in dagen van weemoed, dikwijls met ons hoofd op de borst geloopen hebben, zonder dat wij nu nog zouden kunnen zeg gen waarom. Wacht veertien dagen, en dan is misschien al een heel deel van onze bezorgdheid weg en verdreven. op f3 ftfai 1926. Hieronder een afdruk van het heerlijk por tret, den achtbaren heer Moriion aangebo den ter gelegenheid der plechtige herdenking van zijn 26 jarig Burgemeesterschap te Pollinchove. PhotojAsaert-Salomé, Ypcr. Onze Lezers zullen wellicht nieuwsgierig uitzien naar een kort verslag over het alhier herhaaldelijk aangekondigde Jubelfeest. Hewei, het liep effenaf prachtig van stapel. In diep-godsdienstige stemming werd het Te Deum bijgewoond in de kerk. De prach tige stoet in den namiddag, begunstigd door eene Meizon op haar best, ging aller ver wachting te boven men moet hem zelf hebben zien voorbijtrekken in volmaakte orde door de rijkversierde gebuurten en straten, om er zich een denkbeeld van te vormen. Aan eene beschrijving willen wij ons niet wagen alles was tot in de untjes verzorgd, sierlijk, deftig en weerdig geen kosten werden gespaard om een flink voor komen aan 't minste te geven. Men kon het gemakkelijk aanzien de ziel van het volk vierde meê en het jaarschrift, aangebracht boven de praalboog voor den Burgemeesters huis, werd ten volle vertolkt HeeL PoLLInChoVe JUICht Dankbaar, BUrgeMeester-JUbILails. Het openbaar hulde-betoon op de kiosk bracht de geestdrift ten top een overvloed van kleurige bloemtuilen werd aangeboden, eene heerlijke rede, gehouden door den eersten schepenen, met uitreiking van het zooeven toegekend burgerlijk eereteeken heer Volksvertegenwoordiger Brusselmans deed een gloedvolle aanspraak andere groeten volgden, om te eindigen met het roerend herdenken van Pollinchove's ge sneuvelden, door het neerleggen van de aangeboden bloemenruikers op het schoon praalgraf daar dichtbij. 's Avonds schaarden zich talrijke vrienden rond den feesttafel, en welbespraakte heil dronken verhoogden nog zoo- mogelijk de blijde stemming der aangezetenen. Kortom, een deugddoend, bestgelukt feest, dat lang nog een heerlijk aandenken zal nalaten, en de Polllnchovenaars dicht aan eengesloten rond hunnen gevierden Jubilaris voort zal scharen. Aanstaande week geven wij eenige opschriften [De wandelende visschersboot. Het Standbeeld met bloemen bedekt. Her weder was's morgens erg dringend maar verbeterde gestaan en 's middags had den we een prachtig moei weder aan volk heeft het niet ornbroken en heel zelden zagen we hier nog een feèst dat zooveel toe schouwers deed samenstroomen. Strenge pol itiemaatregelen waren getroffen om de orde te handhaven. De ordedienst en de plaatselijke politie en de gewapende pompiers bijgestaan van een aantal gen darmen. Te 10 uur vertrok het katholiek muziek van het Stadhuis, gevolgd van de vlaggen der maatschappijen en de plaatselijke en uit genood igde overhedëh. In St Bertenskerk, die proppensvol was, werd de Hoogmis bijgewoond eene aanspraak werd gehouden doorE. H.Bruneelgewezenlegeralmoezenier Teil vi uur werd op de Groote Markt een Concert gegeven door 't muziek van den Katholieke Kring. Warme toejuichingen van de talrijke toehoorders begroetten deze kunstige uitvoering. Te 12 '/i uur vereenigde een lunch op het Stadhuis ai de Overheden en Genoodigden De heeren Buigemeester en Schepenen, Generaal Bieluyck, vertegenwoordiger der koninklijke familie Kapitein de la Forest Divonne, vertegenwoordiger van Frankrijk; Généraal Moulin, vertegenwoordiger van den Minister van Landsverdediging de Heer Gouverneur van Westvlaanderen Dr Brutsaert, Voorzitter van den Provincie raad de Arrondissementscommissaris van Yper de Abbé Lemire, Burgemeester van HazebrorckMadame Terlinden en Madame Van der Steen de Jehay, eerburgeressen Z. Eerw. Heer Deken van Poperinghe de oud-Notabeien der Stad Gemeenteraads leden, enz. Te 2 Vi namen de overheden plaats vóór het Gedenkteeken dat omringd was van de Vlaggen der plaatselijke maatschappijen. De Huldezang onder de leiding van M. Van Elsiande weid flink uitgevoerd door de schoolkinderen. M. E iel Dizegher, voorzitter van den plaatseli ken invaüedenbond, van bij het Gedenkteeken, bracht holde aan al de ge sneuvelden en vertrouwde de zorg van het i-u o i:lde Gedenkteeken toe aan den Burgum es er der stad Poperinghe. Ai. e Laf,aye, Burgemeester, in naam der F. nul -Jen en in naam van gansch de Btv il-ing (Lukte zijne verkleefdheid uitaan den Kor ing hij dankte al de aanwezige overheden hier samen gekomen uit eerbied van de be:den die gesneuveld waren voor de VjCili.ssing van het Vaderiand hij herdacht 'evens de burgerlijke slachtoffers, gevallen door barbaarscb.oorlogsgedoe. Hei! aan al de helden, heil aan de Ouders en al de Fami lieleden.! 'e helden blijven vereenigd in onze gedachtenissen. Vrede aan al de volkeren. Dan vervolgde hij in 't Fransch en roemde Frankrijk en Engeland, onze twee groote naburen oie met ons gestreden hebben voor eerien recht. Hulde en dank aan -hen die gesneuveld zijn ter verdediging van Belgie en van onze stad. Op 't oogenblik dat Generaal Biebuyck het woord neemt gaat van op een deel der markt een gejouw en een rumoer op die ons belet in 't begin den spreker te volgen. Een tien tal aanhoudingen worden gedaan. Namens den Koning bracht hij een huldegroet aan de Gesneuvelden en de Burgers thans in steen en brons, voor eeuwig, verheerlijkthij wees er op dat de Familieleden fier gaan op de nagedachtenis der helden. In 't Fransch begroette hij de Engelsche enFransche vertegegenwoordigersen dankte hen om hunne krijgshaftige en heldhaftige medewerking tot de overwinning. Door het muziek wordt nu de Braba1 yonne gespeeld wat een tegenzang uitlokt, van op de markt, van de Vlaamsche Leeuw weer een paar aanhoudingen. De Marseilleise en God save te King worden beurtelings uit gevoerd. De overheden komen beurtelings het Gedenkteeken en de Gedenkplaten begroeten en kronen nederleggen. Te 3 uur was demarkt zwart van 't volk om het Concert van de Gidsen te aanhooren. De massa van het volk belette de muzieklief hebbers ten volle te genie en an dit heerlijk, prachtig en kunstig concert. Luid en lang applaus viel het muziek ten deel. Voor 't eind werd de Brabayonne gespeeld wat beantwoord werd door de Vlaamsche Leeuw gezongen van bij en uit het Viaamsch Huis waar honderden Vossen vergaderd waren. Dit incident lokte van op de Markt tegenstrijdig gerucht en gejouw bij. Ondertusschen hadden M. Butaye, volks vertegenwoordiger en Adv. Leuridan, pro vintiaal raadslid de verzekering bekomen dat te 5Vs uur de gevangenen zouden losge laten worden. Wat over dit uur gerecht een deel van de markt rumoerig en naderde het stadhuis. De gendarmen wilden ruimte en deden een charge met matrak en kolf om het volk achteruitte krijgen. Op dit oogenblik begaf de leuning van het verhoog, opgetimmerd voor de overheden en waar nu een aantal kinderen opgeklauterd waren gelukkig nog dat er slechts een paar licht gekwetsten warenin de schermutseling ook was een gendarm gevallen en was gekn< usd aan het gezicht. MM. Butaye en Leuridan hadden een nieuw onderhoud met den Heer Burgemees ter en de politie, na hetwelk zij de aanwezige Vossen tot kalmte aanmaanden en zoo keerde stilaan de rust weder. Het prachtig Concert gegeven door de Philharmonie werd dapper toegejuicht door de dichtgepakte aanwezigen. Te 9 uur werden Stadhuis, Gedenkteeken en Markt prachtig verlicht. Nog immer was eene macht van volk. Een prachtig vuurwerk besloot de Feesten en te 11 uur was alles afgeloopen. De Overheden op de Eere-Tribuun. De staking is ten einde. Een zucht van verlichting zal opgaan uit Engeland want hoe langer zulks duurt hoe meer wan orders Ie vreezen zijn en hoe meer verbitte ring opgehoopt wordt. De staking is begonnen ter gelegen van het afsluiten der onderhandelingen tusschen de Regeering en de Trade Union bestuur ders, de vertegenwoordigers der werklieden. Een artikel uit de Daily Mail, waar de werklieden niets van wisten, wsa er de oor zaak van. Nu is men overeen gekomen de onderhan delingen voort te zetten waar men aan ge komen was en langs beide zijden veel goeden wil aan den dag te leggen. De staking werd gekenmerkt door de merkweerdige wi ze waarop de Regeering hulpdiensten wist in te richten en ook door de opvallende kalmte bij het stakende deel der bevolking. Wat in geen land der wereld buiten Enge land zou mogelijk zijn, is dat Zaterdag een voetbalmatch gespeeld werd tusschen sta kers en politieagenten. De stakers hebben gewonnen. Waar zou men ook nog stakings- comiteiten vinden die hunne vergaderingen beginnen en eindigen met het gebed. Buiten de jusqu'au bout liefhebbbers, zal iedereen met genoegen het einde der staking, die negen dagen geduurd heeft, vernomen hebben. Koninklijk Besluit van 26 April 1926, inhoudende de te gebruiken taks bij .het slachten van vee zwijns. schapen en geiten. Te rekenen van 17 Mei aanstaande wordt eene taks van 11 centiemen per kilo levend gewicht geheven bij het slachten van rund- dieren, varkens, schapen en geiten. Deze taks vervangt de vorige overdrachtstaks van 1 en sluit uit het toepassen van het zegelrecht van 1 bij het verkoopen der levende dieren alsook van geslacht vleesch, zelfs aan andere beenhouwers of aan hotel houders. Zij nochtans opgemerkt dat de rekeningen afgegeven bij het verkoopen van onderharlge dieren of van vleesch, onderhe vig zijn aan den taks van I per duizend, doch Art. 89/4 der wet van 2 Januari 1926 bepaalt dat men niet verplicht is fakturen af te leveren. De taks van 11 cent. per kilo is op vaste cijfers vastgesteld in de gemeente waar geen openbare slachterij bestaat. Zij die voor hunne eigene rekening slachten, mogen het officieel model viijweg volgen. Eti mits betaling van 4 frank op de postcheck- rekening Nr 35501 zal aan den slachter een boekje model A toegezonden worden door den heer Zegelbewaarder te Brussel, Ma- suiplaats, 13. Zij die voor anders rekening slachten hoeven een boekje model C te vragen. Gebitten en misgroeide tanden 26,Statielaan Boulevard de la Station) YPE R Te POPERINGHE, ieder Vrijdag in 't lokaal van vroeger Dr Feys Annexe Hotel Skindies Pottestraat. der brouwerij S' Louis L Verlende. Loo. De stortingen bedroegen in de maand April 87 millioen frank en overtroffen de terugbetalingen met 9 millioen. Sedert 1 Januari, zijn despaarinlagen met 42,8 milüoen aangegroeid. Dagelijks over treft het bedrag der stortingen dit der terug betalingen. BERICHT. Het stadsbestuur iaat weten dat het van de Maatschappij van Electriciteit bericht or.tvangt, lei Jens hetwelk op den laatsten Zondag van iedere maand, 's winters vanaf 8 uur 's morgens, en 's zomers vanaf 7 uur en tot 12 uur 's middags, de stroom in prin ciep zai onderbroken worden dit is noodig om te kunnen gedurende die uren de noo- dige her-kHingen doen aan het leidingsnet. Dertig slachtoffers Uit Bucarest wordt gemeld dat een Rus sisch schip, in 't zeevlak van Constantza, tegen eene klip gevaren en gezonken is. Der tig reizigers zijn in de golven omgekomen, Een knaapje van 14 maanden, zeer sterk gebouwd, zoontje van de echtelingen Tan- neau, uit de Fransche gemeente Niort, lag in zijn wiegje te slapen, toen het vreeselijk in de hand gebeten werd door eenerat. Ondanks de beste zorgen is het ongelukkig kind ten gevolge het overvloedig bloedverlies bezweken. Over de Fransche streek rond Saint Mécu had een vreeselijk onweder gewoed een on geziene stortvloed had de straten der stad onder water gezet. Een 75-jarige ouderling, M. Chotard, waagde zich in het water en werd door de hevige strooming meegevoerd. Toen men hem kon ter hulp komen had het slachtoffer reeds opgehouden televen. Zeven gevangenen zijn uit het stalen ge vang van Joliet (Chicago) ontsnapt, na een der gevangenbewakers vermoord te hebben. Zij maakien zich van den auto van den gevangbestuurder meester en vluchtten on der een hagel van kogels, hen door de bewa kers nagezonden. Tot hiertoe is men het spoor van de gevluchte kwaaddoeners bijster. Over de streek van Roussillon (Frankrijk) heeft Vrijdag een stormwind huis gehouden. Groote boomen werden met honderdtallen ontworteld. Heele boomgaarden zijn ver woest. De aangerichte schade is zeer aan zienlijk in gansch de streek. Eene Russische stoomboot varend van Odessa naar Alexandria, is bij Constanza op eene klip geloopen en omniddelijk gezonken. Dertig passagiers verluien bij de ramp het leven. In de nabijheid van Roestsjoek is op den Donau een vaartuig gekanterd, waarmede eene Bulgaarsche meisjesschool een plezier tochtje ondernomen had. Van de 40 meisjes die zich in de boot bevonden, zijn er 25 verdronken. Fiscale Diestinlichtingen ie bekomen te Crombeke op Donderdag 20 dezer, van 19 tot 20 uur, bij Pieter Ackaert. Stadsnieuws Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag heden Zondag namiddag alleen M. NOTREDAME. Woensdag avond aanstaande, om 8 u. 15 gewone veertiendaagsche vergadering in den Katholieken Kring. De Roode Pillen van L Dupuis, Jumet, verdrijven uit de maag de gal en de slijmen, die de spijsvertering en de goede vereenzel- ving van de voedingstoffen belemmeren. Zij b.-engen de slechtste magen weer in orde. De doos 3,50 fr.de halve doos 2,50 ir. bij H. Notradame, Groote Markt, Poperinghe. KOMSTRAAT, bij de Peerdenmarkt, POP. Groote keus van alle Visschersgerief. Prijzen buiten alle concurrentie. Aanvaardt ook alle herstellingen. Pompierskorps. feestdag op Zond dag 16 Mei. Deze dag zal voor het korps bijzonder ophef maken, ter gelegenheid van het overhandigen van verscheidene Eere- teekens aan een tal mannen-pompiers. Dagorde Zondag om 8 30 ure 's mor- gens, in groote tenue met képi, vergadering in 't lokaal, om de gemeenteoverheden, in stoet naar Sint Bertinus kerk te bege tiden aldaar zai een mis gelezen worden tot her denking onzer overledene potrpiets. Om 10 ure, Uitreikingder Eereteekens aan onze makkers die met lof zooveel jaren dienst aan het pompierskorps bewezen hebben. Daarna Wandeling en Middagmaal. Om 4 ure, vuurvogelschieling bij konfra ter J. Dewachter. Maandag om 7 uur 's avonds, Prijsbol- ling, Zang- en Dansfeest. Pectoral Dupuis. 't Is de beste re medie bij het begin van eene kwaadaardige valling of griep zij doet spoedig den brand in de ademhalingsorganen verdwijnen. De doos 3 fr. bij H Nc-tredarro, Groote Markt, Poperinghe. Wil uwe gezondheid niet schaden. In dien gij aan hoofdpijn hjdt, neem in voHe trouw de Algaopoeder, der Apoth. Libotte, zonder de minste invloed op de maag. Be proef hare weldoende bewerking, daarom voorzie U vandaag van eene doos. In Poperinghe te bekomen bij Vandeplas, Apotheker. Wie er intrest bij heeft zie verder blad zijde 4 merk den HANEKQP. Yper. Nieuwe Stralen. De ge meenteraad heeft besloten, dat de Oude Kleermarktstraat den naam dragen zal van Arthur Merghelynckstraat. Hetdeei van den Meenensteenweg gelegen tusschen de Bascule en het Britisch üedei k teeken der Meenenpoort zal den naam dra gen van Maarschalk Frenchlaan. Watervoorziening. De werken tot herstel der watervoorziening worden geleide lijk voortgezet. Binnen kort komt aan de beurt het oprich ten van het waterkasteel te Zillebeke, een pompstatie en een machienenzaaL De aanbesteding dezer werken zal rond einde Mei plaats hebben. Akelige ontdekking. Vrijdag na middag hebben werklieden bij het opruimen van een muur van het Vrouwenzinneloozen- gesticht, Vlamertinghesteenweg. de over blijfsels gevonden van vijf Fransche soldaten gedood tijdens het bombardement der stad. De dienst der Fransche militaire kerkhoven heeft de lijken doen begraven op het kerkhof St Charles, wijk Verloren Hoek. Zaterdag morgen werden de opzoekingen voortgezeten men vond nog 2iichamen van Fransche gesneuvelden. Allen droegen het oud uniform Ter gelegenheid van Sinxen is de schoonste keus Diamanten Goudewerk, ver krijgbaar aan de genadigste prijzen bij VANLEDE Botersiraat, nevens De Puppen YPER. Huis van vertrouwen. De menschen die buiten het front wo nen en kunnen zich geen gedacht vormen van de verwoesting welke door den oorlog hier geschiedde, 't is nu jaren reeds dat men ijzerafval weg voert en van nieuwjaar tot nu werden er niet min dan 260 wagons met brokken obussen, granaden, enz., geladen. Te Zonnebeke aan de statie zijn er nog wel 100 wagons te laden. Dagelijks komen op ditzelfde dorp 200 mannen toe van Brugge en Th urout om het verborgene ijzer op te delven. Van den boer ontvangen zij geen loon. De vondsten aan ijzer en koper moeten hunne daguur goed maken In de zitting van den gemeenteraad waren er geen bijzondere punten te bespre ken. De mededeelingen echter hebben groote spanning gewekt. Eene motie voor amnestie werd ingezonden door 14 Vlaamsche Maat schappijen (Davidsfonds, Middenstand, Christene werkers, Studiekring, Vlaamsche meisjes, Kunst adelt, Puinentroost, V. O. S. B V.O S., de Vlaamsche yoprzorg-leeraren- bond, de V.T.B de Onvërmoeiharen, en de Ch. Jeugdvereeniging). Dadelijk werd de voorafgaandelijke kwestie gevraagd, toege juicht door de liberalen en dan ook met meerderheid gestemd. Getracht werd en de zaak verder te besprenen doch vruchteloos. Jammer is het, want velen weten niet eens wat amnestie behelst. Dit toch zal er door bekomen zijn, dat men nu de macht heeft ieeren kennen der vlaamsJi,gezinden, macht waarmede men In 't korte zal rekening moe ten houden. Jammer van die kortzichtigheid. Maar ja, hun eigen persoontje 1 Nog nooit en heeft de Christene Wer- kersbond haar feest gevierd iijk dit jaar. De kerk zat bomvol, stil luisterend naar het zalvend woord van E. P. Anselmus en heel den dag door was het hoogtij vierend. Maar des avonds kreeg het feest haar beslag in het volkshuis. Die machtige menigte hong aan de lippen van het klein paterke dat met een dreunende s'em de wereldbrief zoo'klaar en eenvoudig ontleedde. Nu ten minste weten de menschen welke liefdedaad de Paus voor hen deed. Daarna kwam spel en zang en overvoldaan trok het volk naar huis, meer en meer bewust yan zijne veelbelovende macht. Zondag zal het feest zijn op de r Free- zenberg (Oud kasteel Vandenp ereboom). Vóór den oorlog stond daar eene schoone kapel waar de H. Mis opgedragen werd voor de bewoners van het kasteel en het omliggende. Lijk al de geb; uwin werd cKz ook vernield. Nu is ?ij hersteld. Zondag aanstaande om 3 ure zal E. H. Pastoor van Vlamertinghe de wijding doen even ais van de Kleine H. Theresia ter wiens eere de kapel opgetrokken werd. E P. Prior van de discalseii, zal er het sermoen doen. 't Moet er brobbelen van volk 1 't Geldt onze gelief de kleine Heilige. E. H. Ryckeboer, oud-pastoor van St. Niklaais, en eere- aalmoezenier, komt van de Fransche Regeering een eereteeken te ontvangen, uit dankbaarheid voor de onverpoosde zorgen welke hij besteed heeft aan de gekwetste Fransche soldaten, welke onder den oorlog in de hospitalen van de Panne, AJinkerke en Beveren opgenomen werden. Hartelijk p-oficiat. Rctusbrugge. KIEKENS van goede rassen, wekelijks te bekomen bij Gilbert VITSE-VANDENBERGHE. Bevaren a/Yzer. De Bedevaart naar den Hagedoorn. De Hagedoorn is een hoekje aan de grens, langs de Groene straat, te midden tusschen Beveren, Rous- brugge, Oost-Cappel en Hondschoote. Het was in den tijd het schouwtooneel van den strijd legen de Geuzen en tegen de Sanscu lotten. Nu rijst daar een mooie kapel van 't H. Hart, waar de menschen van de omgeving jaarlijks op 2" Sinksendag te beevaart gaan, om er hulue te bieden aan den Koning van de wereld, het Heilig Hart van Jezus. Ook dit jaar zal de vrome plechtigheid plaats hebben op dien dag. De bedevaarders zullen op den Hagedoorn samen komen te 4 uur (nieuw uur). Er zal een sermoen zijn in open lucht. Elk brenge zijn zangboekje mede. Damen verzekert uw gemak. Vraagt de nieuwe D W elastieke ceinturen, de parijzer nieuwe mode "corsets Buitenge- woop van pracht Clercken. Examens. Maandag laatst had het examen plaats voorde leerlin gen die de lessen der tijdelijke Staatsland- bouw-Huishoudkundige School hebben bijgewoond. De uitslag doet eere aan den iever der onderwijzeressen Mme Verhelst en Jutter Verhelst en is ook een bijwijs van leerzucht der leerlingen. De uitslag is oprecht prachtig16 be kroonden op 16 kandidaten. Groote onderschr iding Van Ove-^chelde Marie, Baelden Laura. Verheerst Angè'e, Van Clcoster Julia. Onderscheiding: Parmentier Julia, D> wyse Pharaïlde, Morreei Elisa Vanbesien Martha. Voldoening Vanbesien Maria, Morreei Elisa, Deschoenmaeker Bertha. Vandamme Gabrielle, Despeghe! Julia, Dewyse Julia, Vandamme Estella. vernieuwd ras Leghorns te verkrijgen hij Richard Duverlis.PoperinUi - st-aat, WATOU Westr: ie uw kerke. Aanbesteding. Op Donderdag 3 Juni heeft de aanbeste ding plaats voor de herstellingswerken der riolen en voetpaden. Bestek 132 364 75 fr. Dranouter. Aanbesteding. Woensdag 2 Juni, heeft de aanbesteding plaats voorde herstellingswerken der riolen en voetpaden. Bestek 105.707,75 fr Rousbrugge. Fee t. De inhul diging van het vaandel van den Boerenbond ral plaats hebben op Zondag 20 Juni a. s. Sta vele Groote Zending. Heden Zondag zullen het meerendeel der parochia nen reeds voldaan hebben aan eene dei grootste voorwaarden om den \ijf en twintig jarigen Jubelaflaat te verdienen, namelijk de vereischte kerkbezoeken. Met den hoogdag van Sinxen te beginnen zullen hier twee voorname paters Redemptoristen voor tirn dagen onder de bevolking verblijven om de menschen de groote waarheden van hunne christen ge'oofs- en zedenleer voor te houden en ze tot de beste gestelte nissen op te wekken op lat voor niet een enkel parochiaan de volheid eener zoo buitengewone gunst mochfe verloren gaan. Dit als bericht en uitnoodiging voor hen die uit de verste wijken er rog niet mochten mede bekend zijn. Ongeluk. De vrouw van K Sicken- prez werd door een jongen onvoorzichtigen wielrijder omverre gereden met het ongeluk kig gevolg dat zij in den val z ch de knoezel ontwrichtte en door den geneesheer moest verzorgd worden, 't Kon nog erger gaan doch 't is reeds erg genoeg, 't Wordt van langsom gevaarlijker langs de openbare wegen voor alle menschen die niet ten vollen d'aplomb zijn. Zillebeke. Ontploffing. Zaterdag laatst, rond 9 ure voormiddag, was de ge naamde Hector Deleye, dezer gemeente, aan het werken op den heuvel 60, (gehucht Zwart leen toen eensklaps hij een oor logstuig raakte, 't welk eene ontploffing veroorzaakte, hem op den slag doodende. De begraving van dezen jongeung had Dinsdag plaats onder den toeloop van een zeergroot getal vriendenen kennissen. ZIE ONS BIJVOEGSEL NIEUWE TREIN-en TRAMUREN Burgerstanden. Aankondigingen. Deerlijk. Doodelijke val. Eene der pleegzusters van het Godshuis, eerw. Zuster Gerarda, stond op een trapladdertje dat op zeker oogenblik uitgleed, tengevolge waarvan de jonge kloosterzuster u'tg'eed en zoo noodlottig op het hoofd stuikle dat zij een schedelbreuk opliep. De geneesheer Dr Isebaeit, in allerhaast bijgeroepen kon nog enkel de dood vaststellen, die enkele stonden na het ongeval ingetreden was. Het ongeval heeft heel wat ontroering verwekt. Moaskroen. Felle brand. In den nacht van Zondag tot Maandag, om 2 uur 's morgens is er een geweldigen brard uit gebroken in een afhankelijkheid van de hoe ve van den landbouwer Joseph Huberux, wonende Kasteellaan. 175, te Moeskroen. Het gebouw bevatte 2.00 1 kg. hooi, dat in weinige oogenblikken de piooi der vlammen geworden is. De woning kon gevrijwaard worden. Waereghem. Doodelijke val. Zondag avond, is Th. Verbauwhede, 50 jaar oud, van den keldertrap gevallen. Zijne zus ter die bij hem inwoont had niets gehoord en vond hem enkel den Maandag morgen op den grond liggen. Hij is Maandag namiddag overleden. Bisseghem. Doodgereden. H. Vandamme, 46 jaar, die met een ge- buur door de straat stapte werd gevat dooi een auto en onder de wielen geworpen de hersenpan werd verbrijzeld en het ongeluk kig s'achtofler blies weldra den laatsten adem uit. De autovoerder reed bliksemsnel voort, maar het nummer was gekend en de eenzelvigheid van den dwazen renner kon vastgesteld worden. Moorslede. Overreden C. Knockaert, 28 jaar, werd te Roncq omverge reden door een anto en bekwam tal van kneuzingen en kwetsuren. Langemarck. Onze schiefing van Zondag is goed gelukt123 schutters deden zich inschrijven. Onze gildemannen hebben dezen keer goed hun beste gedaanDe oppervogel werd afgedopt door een jonge schutter met name Maurice Goddin. Ook een zijdvoge! en een kalle zijn te Langemarck gebleven Har:elijken dank aan allen. Wevelgem Ouderling doodgereden. De 73-jarige ouderling Vandenberghe H., is alhier op 300-tal meters van de statie bij het overstappen van den ijzerenweg verrast geworden door den trein van 17 u. 30. De ongelukkige bleef op den slag dood. Chicorei Talpe is beter dan koffie, voor de gezondheid Iwel te verstaan. Vlamertinghe. - Zedenzaak en kindermoord. Een erge zedenzaak, ge volgd van kindermoord is aan 't licht geko men en heeft op de gemeente een groote opschudding verwekt. Deechtgenoote van Pol D. isaangehouden alsook haar veertienjarig meisje. 't Parket van Yper heeft Zondag ter plaats een onderzoek gedaan en htt kinder lijkje, welke nevens de woning gedolven was, ontdekt. Uit het onderzoek zou blijken dat het kindje, welke op Witten Donderdag laatst zou geboren zijn, een snede aan den hals droeg. Dinsdag namiddag is het parket van Yper nogmaals ter plaats geweest en het onder zoek over deze kiesche zaak wordt ieverig voortgezet. Boesinghe. Boerinnengilde. Heden Zondag om 3 Vi uur, algemeene ver gadering in 't klooster. D' Brutsaert zal er eene voordracht hou den over kinderziekten. Mevrouw van Gas!el zal er spreken over landbouwschool. Het belooft dus eene zeer belangrijke ver gadering te zijn en daarom hopen we dat al de leden zullen tegenwoordig zijn. HET BESTUUR. GEEF MIJ MAAR Miss Blanche VICTORIA 50 centiemen het oakje van 10 stuks. Opvoering van Vondel's Adam in Ballingschap te Kortrijk, Z >r- dag 30 Mei, stipt te 4 uur, in de feestzaal St Jansstraat, 4, door de gekende opvoe dingsgestichten voor meisjes O. L. Vrouw van Bijstand en O L. Vrouw van Vlaande ren te Kor rijk. Kostumen en tooneelschikking do ar M. Jos. Speybrouck. Muziek door M. Karei De Sutter. Kaarten tegen 5 fr. familiekaarten (3 personen) tegen 10 fr. van nu reeds te bekomen in een der twee gestichten. Post- checkrekening Nr 56420. Lageie school, St Jansstraat, 4, Kortrijk. Een te volgen voorbeeld Een der meest bediijvigste leden uit de Automo- bieiwereld, had, eenige maanden geleden, het gedacht een genootschap te stichten al de handelaars rechtstreeks of onrechtstreeks bij het automobiel vak belang hebbend, vereenigend. Een eerste vergadering al de voornaamste garagen der stad Gent, zich rekenschap ge vend van het nut van een dergelijkgenoot- schap, vereenigend had een aomiteit geko zen ge'ast een gezond programma zoo volmaakt mogelijk te bewerken. Talrijke studies dezer kwtslie hebben tot de vorming eener machtige instelling zonder politiek kleur en zonder winstgevend doel, geleid, al de voorn-amste garagen en auto mobiel vertegenwoordigers der beide Vlaan deren vereenigend Dit bondgenootschap heeft vooral de verdediging der kliënlentegendehandelwijze der gewetenlooze handelaars voor doel. Het is verzekerd op die wijze er toe te ko men eene machtige uitbreiding aan de automobiel industrie te ge-en. Wij betwijfelen geenszins de bijval eener dergelijke onderneming want er bestaan ontegensprekelijk nog vele lieden die kooper van een dezer voerluigen, thans onmisbaar, zou -en zijn... indien zij niet zekere vrees koest, ren voor wat de kosten betreft die dep koop volgen. De onderhoud van een automobiel, hetzij rij- of voertuig, en de herstellingen die soms noodwendig worden, kosten dikwijls zeer duur aan de oningewijde die zich moeten prijsgeven aan de goeder trouw hunner leveraars. Het bondgenootschap zal alle bezwaren getrouw onderzoeken de komiteitsleden zijn bekend als staande boven alle zelfzuch tige gevoelens zij hebben achter den rug een verleden dat voor hunne onpartijdigheid en hunne toewijding aan eene zoo edele zaak beantwoord. Laat o^s wenschen dat andere neringen het voorbeeld volgen dat hun eene klas van handi laars geeft, die, in het verleden, soms zulke slech'e pers hadden... Medegeieeld. Het wegtrekken der Ministers Rolin, Carton en Janssen uit de Regeering miek dat het voor M. Pouilet onmogelijk was aan het hoofd der Regeering te blijven. Wel wetende echter hoe noodlottig eene groote cri: is zou zijn voor hel land, is hij maar heengegaan nadat zijn opvolger als regeeringshoofd zou aangeduid zijn M. Brunet, Vo rzuter der Kamer en So cialist werd door Z. M. den Koning belast de nieuwe Regeering samtn te stellen. In de Kamer- en Senaatzitting van Dinsdag werd het ontslag van het Ministerie Pouilet bekend gemaakt. Later, meer dan nu, zal het bltjken welke groote verdiensten deze Regeering had en welk voordeel zij bewezen heeft aan het land. De Heer Brunet heeft zich i "gespannen op zoek naar Ministers Het scheen hem ten spo.digste te zullen gelukken. Een oogenblik zelfs was de Regeeting zoo goed als samen gesteld. Het zonderlinge feit deed zich voor dat dezen die de K itholieke Regeering Poui let het meest bekampt hebben, zich gedwee schaarden onder de leiding van den Socialist M. Brur.et. Socialisten en Kapitalisten, Con- servateurs en zelfs Liberalen waren op het punt samen den kok te slaan. De laatste berichten brengen het verras send nieuws dit de Liberalen zulkdanige eischen stellen dat M - Brunet, die eene Parlementaire Regeering wilde vormen gesteund op de drie groote partijen, in zijne poging mislukt is. Door de onverbeterlijke, kleingeestige houding der Liberalen staat het land dus opnieuw voor een crisis die moeilijk zal op te lossen zijn. De poging van M. Biuntt en de houding van de partijen in deze eerste periode der crisis zijn echter rijk aan lessen. Mijnheer ADRIEN VERDONCK van Po peringhe, heeft het diploma van Rekenplich- tige behaald in het Politechnisch Gesticht te Brussel. Beste gelukwenschen. M. SIMON, toeziener der douanen te Rousbrugge, is benoemd tot Ontvanger der douanen T' klasse te Antwerpen. De leden der samenwerkende maatschap pij St Antonius, Ingeschrevenen en leveran ciers, zijn vriendelijk verzocht het nummer van hunne bidons en adres aan te geven aan den Voorzitter Richard De Croos, om zoo haast mogelijk de uitbetaling te kunnen doen. De Voorzitter, Richard DE CROOS. Heden Zondag, 16 Mei, te 11 uur verga dering voor 't bestuur van den Geitenbond. Te 3 uur. vergadering voor 't bestuur van 't Texticlsyndicaat. Van 4 tot 5 uur is de Spaarkas open. Maandag 17 Mei, te 8 uur heihaling voor de Zanggilde. Vrijdag 21 Mei, van 8 tot 10 uur zitdag van den Senator. Van 9 tot 10 uur is de Spaarkas open. De propagandist is alle dagen sprekelijk in 't Volkshuis van 8 lot 9 uur. Rouwberichten De Familie VANDENBERGHE-DELAL- LEAU, bedankt Vrienden en Kennissen om hunne aanwezigheid in de laatste Zesweken- mis voor Echtgenoote van Mijnheer Jos.Vandenberghe. De Familie VAN LIERDE noodigt beleefd Vrienden en Kennissen uit tot de Plechtige Jaarmis die zal gezongen worden op Maan dag 17 Mei, te 9 uur (Winteruur), in de Parochiale kerk te WESTVLETEREN, voor Vrouw Wed. HENRI SIX en KINDERS bedanken Vrienden en Kennissen om de blijken van deelneming door hunne aanwe zigheid bij de begraving van hun overleden Echtgenoot en Vader De Familie PHLYPO-VANSLEMBROUCK noodigt Vrienden en Kennissen uit tot de eers e Zeswekenmis op Dinsdag, 18 Mei, te 9 1/2 u., in St Janskerk voor Zondag 16 Mei, te 7 uur, in St Janskerk, Plechtige Mis voor de zielerust van JULE§ FLOIJ Van wege de Kerkzangers van St Janskerk. Maandag, 17 Mei, te 9 uur, in St Bertens kerk Plechti: e Jaarmis voor Vriendelijke uitnoodigingaan Familieleden en Kennissen van wege Vrouw en Kinders. Vriendenen Kennissen worden beleefd uitge- noodigd tot de Perste Zeswekenmis, op Dins dag, 18 Mei, te 9 Yi u. in St Bertenskerk voer Van wege heer Benoit Vandewynckel en Familie. 57, Dixmudestraat. YPER Volledig pijnloos uittrekken. Volmaakte en gewaarborgde gebitten. Herstelling van alle stukken. VLAANDERENS BEOEVAART naar Lourdes ,4 12 Oogst. Een trein langs Het nieuw opgericht openluchltooneel is klaar Het is effen af prachtig 1 Het werd gemaakt naar de plannen van de leiders van het Viaamsch Volkstooneel, in een heerlijk plekje tusschen Leie en Vaart dicht bij de stad, en toch in vollen buiten. Het is daarbij het eenige in het Vlaamsche Land. Het wordt ingehuldigd op Zondag 13 Juni aanstaande om 3 uur door het Vlaamsche Volkstooneel met een opvoering van DE PARADIJSVLOEK treurspel in drie be drijven van Alfons Laudy. Kaarten le rei 10 fr. 2e rei 7 fr. 3C rei 4 fr. zijn te bekomen in het Viaamsch Huis, Groeninghestraat, of bij M. Jan Behaeghe, Markt, te Kortrijk. Men zorge tijdig voor de kaarten. Zooals verwacht hadden Donderdag tijdens het inhuldigingsfeest van ons standbeeld anti-milita- riste en anti-nationale betoogingen plaats. Belgische Generaals en Brabanyonne werden uitgejouwd en uitgefloten. Geweld is altijd af te keuren. Waar echter ligt de oorzaak van die rumoerige betoogingen Het komiteit dat het feest op touw zette heeft van eersten af niet breed genoeg gezien. Het feest moest eene verheerlijkhing zijn aan de gesneuvelde soldaten eene herinnering aan het lijden en strijden der gesneuvelden eene herinnering aan de jongens die vier jaar lang onmenschelijk leven geleefd hebben in loopgra ven, in kuilen, in obusputten, soms dagen zon der voldoende eten of drinken eene herinnering aan het beulenwerk dat ze deden eene herinne ring aan hun sterven, vaneengesehoten, vertrap- peld, bloedend, hulpeloos stervend ver van vader «n moeder, vrouw en kinders. Wie dat leven geleefd heeft, en zijn makkers heeft zien sterven, weet en voelt wat er gister moest gehuldigd worden. Het feest was dat niet. Deze voor wie het feest plaats had waren van het feest geweerd of liever de overlevenden waren geweerd. V. O S. zijn isnu soort van een schandteeken. Te Luik joeg men de jongens in 't vuur al hun den Vlaamschen Leeuw voorzingend; de Koning beloofde plechtig de Vlamingen gelijkheid in rechte en in feite. Nu is de Vlaamsche Leeuw met veel moeite nog geduld en van wat de Koning beloofde kwam er niets of weinig. Hoe wilt men dan dat de jongens die gezond heid en leven gaven op 's Konings oproep, nu tevreden zijn. Men doet in Belgie weinig of niets om Vlamin gen te voldoen. Een V. O. S. is geschuwd die met zijn V. O. S knop durft uitgaan wordt als een ruzie maker aanzien. De V. O. Ssen werden enkel bij het feestinrich- tingskomiteit gevraagd als alles geschikt was. Hun gedacht had men niet noodig. Hun raad werd niet gevolgd en hunne vraag niet ingewilligd. Dat was mis en dat is de oorzaak der tegen betoogingen. We keuren die niet goed maar had er met open en edelmoediger gedachten gew erkt geweest men had die betoogingen vermeden. Een kalme V. O. S. POPERINGHE, van 8 tot 14 Mei 1926 Geboorten. 113. Duflou André, z. v. Lucien en Maria Naudts.114. Quagheheur Marcel, z. v. Arthur en Irma Pattyn. 115 Gomh> ir Thérèse, d. v. Willy en Fernande De Leenheer. 116. Castryck Martha, d v. Marcel en E i a Cordonnier. 117. Messiaen Albert, z v. J li n en Irma Debaene. 118. Hoorelbeke Maiiha, d. v. Camille en Emma Demol. 119. Deibaere Robrecht, z. v. Albert en Martha Billiau. Overlijdens. 87. Six Henri, 80 j., z. b., echtg. van Deleu Adèle, Crombekestraat 88. Vandromme Rachel, 25 j., z b., ongeh., Peper straat. 89. Dewippe Nathalie, 72 j., huishoud., echtg. van August Carpentier, Seclie D. Huwelijken. 30. Lemahieu Louis, 23 j., timmerman en Bottez Antoinette 20 j., naaister, b. v. Poperinghe. 31. Van Cayseele Emile, 30 j., dienstknecht en Dewickere Rachel, 28 j., z. b., b. v. Poperinghe. 32. Gheerardyn Joseph, 24 j., dienstknecht van Westvleteren en Roselle Julia, 24 jdienstmeid van Poperinghe. Beloften. -39. Rappelet Jerome, wagenmaker van Poperinghe en Kino Irma, z. b. van West-, vléteren. 40. Vandermarliere Gabriel, bedien de en Desender Marcella.z. b.,b. v. Poperinghe. 4TL^TntiekMaurice- rekistratiebediende vanThourout en De Witte Maria, z. b. van

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 2