HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD RE VLAGT UWE //(/ZEN 11 JULI éH& Nieuwsblad veer Poperinghe en Omstreken. Apotheek Frans Vaade Plas Zondag 11" Juli 1926. 20 Centiemen 23e Jaar. Nr 28. TARIEF DER PRIJZEN: Berichten - 1/ornoopingen 0. L. Vrouw van La Salette Maatschappijen DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG ROMAN door IIA.1%'14 De Furie van Yper In t Buitenland Heilig Hartefeesten Politiek Overzicht MISSIE] WERK ABONNEMENTFKÜS per JAAR In Stad 8 fr. In Belgie per post 9 fr. 50 Buitenland 5 fr. 00 Eene Inlassching O fr. 70 per regel 2 en 3 Inlasschingen O fr. 60 per regel vonnissen Reuwherichien 1 fr. 50 per regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf :e betalen en moe ten tegen den Donderdag avond Ingezonden worden.Kleine berichten tegen den» Vrijdag noen uitgeverSAnsÊn UAnnÊSTE. ormerii Gasthuisstraat, 15, Poperinghe TelAfoon 9. Poetchéck 15 S70 POPEMNPHENAAR h i» ic i<: u ii m<: r\ Vlamingen gedenkt de Helden van 1302. Alpert I (2-8 14). Wees Vlaming dien God Vlaming schiep Gbzelle Mijn Vlaarderen spreekt ec n eigen taal, God gaf elk land de zijne, En laat ze rijk zijn, laat' ze kaal, Ze is Vlaamsch en z'is de mijne. Gezei.le. Geen enkel land, op gsns-h de wereld Dat, Vlaanderland, neven art, Gij zijt in de oogen uxer kindren Het schoonste plekje van heel de aard MoüreELS. Wie Vlaming is blijft houw en trouw. Bemint zijn volk, bemint zijn gouw, Hij gooit zijn vrijheid niet te loor En kent maar eene leus Recht door L. Lamurfchts. VLAMINGEN gedenkt den GULDENSPOREKSLAG! AAN DE LEZERS van DE POPERINGHENAAR Vele boeren, uit Belgie, meest uit West- vlaanderen, die in Belgie,geene hotsteden vinden, schrijvtn mij om inlichtingen uit Frankrijk. Zij beloven mij eene goede kommissie zoo ik hun eene hofstede be zorg. LuistertIngezien de toestand in Frank rijk, bijzonderlijk der scholen, raid ik niemand aan naar Franktij* te komen. Maar nood heeft somtijds gcene wetten. Ik ben geene agent in hotsteden en vraag of aanveetd geene kommissie. Had ik willen agent spelen, ik hadde veel geld gewonnen, zelfs zonder menschen te be driegen, zooals ik hier en daar zag. Men maakt tegenwoordig in Frankrijk groote propaganda voor De Vrijwillige belas ting». Ik raad de belgische boeren, die in Frankrijk 7cn kuiucni dan üvuv milde viijwilii£e;be)astiuK\egeven voor... het ondernoud der prissters,seminarian en vrije scholen die van alle hulpmiddelen beroofd zijn. Ik lees in De Poperinghenaardat gronden rond Poperinghe verkocht wor den 15 ,20- tot 25.000 fr. de hectare. Voor zulke grond, sems nog beter, was de prijs, onmiddellijk na den oorlog, in Normandie 4.000 fr. de hectare. De prij zen zijn, sedert 8 jaar, veel gerezen 6, 8,10 zelfs 12 000fr. de hectare volgens grootte ea hoedanigheid. De pachten worden er duurder dan in 't Poperingsche. In de uitgestrekte streek van het Cen ter en de Midi, is het nog veel goedkoo- per. De pachten zijn in métayage. De gronden worden er verkocht 1500, 2000, 3.000 tot 4.000 fr. de hectare, volgens grootte en hoedanigheid. Eene hofstede die In Westvlaanderen zou 20 000 fr. de hectare verkocht worden, in Normandie 8.000 Ir. is daar nog te kujgen aan 3 tot tot 4 000 fr., voor gelijke weerde van grond. Dat is omtrent de prijs welke mijn broeder gaf voor de hofstede van 120 ha. ChSteau d'Arcamont par Ste Christie, Gers. De grond is omttent van dezelfde hoedanigheid als de hofstede te Clytte- Reninghelst. Ziedaar de toestand in de Gers en de omliggende departementen Lot-et-Garonne, Lot, Tarn et Garonne, Haute Garonne, Tarn. Om in de maat mijns vermogen, te beletien, dat boeren die uit Belgie komen bedrogen worden, zooals ik spijtig genoeg, zag in Norman die en Piccardle, heb ik uit de beste bron van het departement deadressen gevraagd van notarissen, die kristen menschen zijn, en bijzonderlijk die eerlijk zijn. (in alle landen, vindt men mannen die den schijn of naam van kristene men schen aannemen om geld te kunnen slaan) Men zond mij de volgende Barthe, Auch. Gets. Lagarde, Condom, Gers. Seillam, Mantestruc, Geis. Bégué, Saromon, Geis. Lacomme, Vic-Fezentac, Gers. Ferras, Eauze, Gers. Cassaigneau, Montreal, Gers. Dumas, Valence sur Baise, Gers. Lauzero, Tournecoupe, Gers. Pourtié, Montesquieu sur Losse. Maur Vlella. Men mag hun schrijven van mijnent wege Van Eecke, aun.ónier beige, Cha teau d'Arcamont, par Ste Christie (Gers). Jn de Gers, is er een Pastor, die belast is met de kristene landbouwsyndikaten. Hij is zeer ervaren, fk ben met hem in be trekking. Hij zal antwoorden en inlichtin gen geven, mits mijne persoonlijk onder- teekende aanbeveling. In de omliggende departementen kan ikeven gemakkelijk dergelijke inlichtin gen krijgen. Dit geschreven niet om de Vlaamsche boeren naar Frankrijk te trek ken, wel Integendeel Wie in Belgie een bestaan vindt, blijve er, maar, voor deze die komen uit nood, omdat zij in Belgie niets vinden, in de maat mijner mogelijk heid in te lichten om niet bedrogen te worden, zooals ik, sedert 8 jaar, ten allen tante, herhaald ondervond. Tot nu toe, zijn er een twintigtal belgische boeren in de Gers gevestigd. Mijn oordeel in die zaak is De wereld is te groot en de vak bekwaamheid, geest van initiatief, werk zaamheid onzer Vlaamsche Boeren, die de eerste boeren van den aardbol zijn, is te veel hun eigendom opdat hunne winsten, vrucht van die hoedanigheden, door de overdrevene vraag naar hofsteden, terecht zouden komen bij anderen. KAREL VAN EECKE, Aalmoezenier, Ferme d'Elbeuf Ste Croix s. Aizier p. Bourneville, Eure P. S. Bede, die mij schrijven, bij te voe gen Fiansclie timber van 1.25fr. Volgecrn te VLAMERTINQHE (n Op 19 September 1846 verscheen O.L. Vr., op een der toppen van den Alpenketen, op den berg Sous-les-Baissesop 1800 meters hoogte, gelegen op 't grondgebied van La Sa- lette, een dorp in 't departement van de Isère in 't Zuid-Oosten van Frankrijk, aan twee kinders Melanie, die ongeveer vijftien jaar oud was en Moximin, elf jaar oud, die de kud den hoedden hunner wederzijdsche meesters. Weldra breidde de eeredienst tot O. L. Vrouw van La Salette zich op aanzienlijke wijze uit, niet alléén in Frankrijk, maar ook in België en andere landen. Insgelijks te Vlamertinghe werd de gods vrucht tot de Maagd der Alpen verspreid Mijnheer de Burggraaf Pierre du Parede Dopff deed aan de ingangsdreef van zijn park' langs de Hospitaalstraat, eene kapel bouwen welke ingehuldigd werd op 8 September 1868 en alwaar het beeld van O. L. Vrouw van La Waardrij Belgen te zamen zijn, stichten zij een... maatschappij. Dit stichten gaat doorgaans zonder veel moeite't gaat, cm zoo te zeggen, vanzelf, dewijl dit soort sport heelemaal in onzen aard ligt. Doch haast even gemakkelijk gaat het om een maatschappij kapot te krijgen. Daartoe moet men naar The Sout hern Bankerons-leert enkel volgende regels toepassen 1. Ga niet naar de vergaderingen. 2. Indien gij er soms naartoe gaat, kom er te laat. 3. Dat het te nat of te droog, te warm of te koud is, geldt als verontschuldiging 4. Als gij aangesteld wordt voor eene werking of een commissie, ziet er niet naar nm Dit O. L. Vrouwbeeld is ongekleed, uit lindenhout gesneden, in kleuren geschilderd en 1 meter hoog. Het hoofd is versierd met eene kroon van rozen. Het kleed is wit en langs voor bedekt met een voorschoot dat gouden schijnen weerspiegeld Een halsdoek, ook in witte kleur, met twee vergulde beleg sels dat aan eene ketting gelijkt, ls over de borst gekrulsd de boorden ervan zijn ook versierd met eene krans rozen. De voeten, in blauw schoeisel, rusten elk op drie rozen. De armen in wijde mouwen zijn over de borst gevouwd. Op een plankje, boven de Ingangdeur dezer kapel, stond er geschilderdAan degenen die 5 Onze Vaders en 5 Wees Oegroeten bid den wordt er een a/laat van 40 dagen ver leend (3). De vijftigste vsrjaring der verschijning van L. Vrouw van La Salette (1896), werd er gevierd en te dier gelegenheid was dit kapelle ken buitengewoon verlicht en versierd. Sinds het ontstaan van dit kapelleken wordt er elke Zaterdag avond de godslamp ontsteken. t begin werd dit gedaan door Cisken den hovenier (Francies Spinnewijn), later door Pierre Clermont en nu sinds vele jtren door dezes dochter Marguerite Clermont. Menig odvrnchtig persoon doet er keersen en bou- gien branden ter ecre der Moed»r Gods. Alle jare met 19 September, neeft er eene octaaf plaats ter eere van O. L. Vtiuw van La Salette, waaraan niet alléén de kasteelbe woners deelnemen maar menig inwoner houdt eraan deze godvruchtige oefening te volgen, welke gewoonlijk om 5 ure 's namiddags be gint en die bestaat in 't luidop bidden van den Rozenkrans, gevolgd door de litanie van O. L. Vrouw van La Salette. Buiten den tijd der octaaf gaan zeer vele inwoners O. L. Vrouw aldaar vereeren en hulp en bijstand afsmeeken en voorzeker gaan er weinige dagen voorbij zonder dat er iemand gaat knielen op de arduinen steenen vóór deze kapel Niettegenstaande er langen tijd binst den oorlog 1914-1918, in de nabijheid dezer kapel eene batterij Engeische kanons stond en dezen omtrek door den vijand fel beschoten werd, was deze kapel weinig beschadigd door het oorlogsgeweld. Alléén het O. L. Vrouwbeeld, welke lichte lijk door een obusscherf aan het voorschoot geschonden werd, is in deze kapel gebleven en al het overige de beeltenissen van Maxi- mln en Melanie, geloftegiften, versieringen, enz., was verdwenen In 1915 begeerden de Engelschen eene ver schansing van deze kapel te maken, maar gezien voornoemde Juffrouw Clermont zich hiertegen erg verzette, hebben zij van hun voornemen afgezien en eene sterke schuil plaats in beton ernevens gemaakt, tusschen de kapel en de doornhaag. Sinds den oorlog doet de jaarlijksche O. L. Vrouwprocessie op half Oogst haren omme gang langs de Dorpplaats, de Pothem en <-e Switch Road (4) en aan gemeld kapelleken wordt den zegen met het Allerheiligste gege ven Remy DUFLOU. Mengeiw t rk van De Poperinohenaar» 29 Neen. Vader heeft het recht niet u zoo te schrijven. Hij wil mij verwijderen van den Kemmelberg omdat gij hier werkt. Nog altijd dus de beleedigende beschuldiging dat ik u naloop. Mijnheer Verschalde voelt ge dan niet, hoe ik uit eigen fierheid u moet vragen te doen, of ik niet besta.. Ik zie het niet in. Omdat mijn vader een grove onrechtvaardigheid begaat, Is dit voor mij geen reden hem daarin te steunen. En er is meer. Dora... Ik weet nu, dat uw vader een groot kunstenaar was, ik heb werk van hem gezien. Dora scheen van die mededeeling te ontstellen. Waarom hebt ge dat voor mij ver borgen vroeg Floris. Waarom mocht ik dit niet weten Mijnheer, spreek niet over mijn familie omstandigheden, zei Dora op kouden toon. Maar ik heb een vroegeren vriend van uw vader gesproken, mijnhee Devloe. Plots keek de oude vrouw op. 't Was of ze een bekende klank gehoord had. Noem geen namen i smeekte Dora Dan wordt moeder onrustig. Gedraagt leed in u... O, heb ver trouwen in mij 1 5. Als men uw gedacht. waagt, ver klaar dan niets te zeggen te heb oen. 6. Als gij op eene vergadering zijt, moet gij mistevreden zijn over de manie ren van doen en over de afgedane werking. 7. Betaal uwe bijdrage slechts als gij er toe persoon:ijk gemaand wordt, en dan nog met tegengoesting en al morrende. 8. Breng nooit een nieuw lid aan, en laat nooit uwe maatschappij een anderen kennen. 9. Trek u de belangen der vereeniging niet aan, doch indien eenlgen dit wei doen zeg da-; dat de maalschappij door een kleine ka; cl bestuurd wordt. Bovengemelde voorschriften hebben bewezen doelmatig te zijn, overal waar zij toegepast weruen. Dit is zoodanig waar dat wie ze niet zou volgen, onvermijdelijk den bloei der vereeniging zou verzekeren. Gansch het Vlaamsche land wenscht op de volledigste en de juiste wijze ingelicht te wor den over de incidenten te Yper op 27 Juni j. 1. reeds te recht betiteld als 'De Furie van Yper>. Het is Insgelijks noodigdatwe de volledigste documentatie bezitten over al het gebeurde, om onze vrienden te verdedigen die met het gerecht zullen if te reken hebben. Daarom verzoekt ondergeteekende dat al degenen die getuige geweest zijn van noe menswaardige feiten betreffende de Furie zelf, of de omstandigheden welke voorafgingen of gevolgd hebben, een onderteekende verklaring zouden zenden van hetgeen ze gehoord en ge zien hebben. De personendie in hechtenis genomen wer den, worden verzocht te laten weten om welke reden zé aangehouden werden, en hoe ze behandeld ziin geworden. Degenen die lichfprenten (photo'») genomen hebben, worden beleefd verzocht een afdruk sel ervan te willen zenden. Alle uittreksels uit dag- ot weekbladen, fransche of vlaamsche, zuilen met dank ont vangen worden. Met behulp van al de ingezonden inlichtin gen zal dan een boekje gemaakt worden, waarvan de opbrengst dienen zal om de slachtoffers van de Furie ter hulp te komen. ANTOON SAMYN Groepsecretaris V.O.S. Weststraat, Dixmude. Medegedeeld). Nog twee andere kapellekens werden opge richt ter cere van O L. Vrouw van La Salettr Her eene gebouwd In 't jaar 1sö7, door de echt- elióöten Charles Bafcop-Versteele, was gelegen fangs de Kleine Dickebuschstraat, aan de ingang- dreef der hofstede, tegenwoordig beboerd door dyriel Claeys-Delporte. Het andere werd omtrent denzelfden tijd ge bouwd door de echtgenooten Charles Deianote- Deheegher, aan de ingangbalie der hofstede, langs den kant der Torreelstraat, tegenwoordig beboerd door Emiel Demey-Pvpe. Deze twee kapellekens ziin tijdens den oorlog 914-1918 ganach vernielden tot heden niet her bouwd. De tegenwoordige kasteelheer is Mijnheer de Burggraaf G.-Maurice du Parc-Sihzer. 3. Dit opschrift is sinds den oorlog 19:4-1918 verdwenen. 4. Deze straat werd tijdens den oorlog, in 191» en 1916, gemaakt door 't Engelsch leger en om deze reden zal waarschijnlijk haar naam éénsdaags als u Engelschrstraat - officieel erkend worden. bewijs Ik, onvergeid, mijne tandrenooten dienst maar ik begeer niet alle daag 10 fr. timbers te verschrijven.Met belgische timbers, kan ik niet meer doen, dan met spaansche of ttallaansche. Ontploffing in eens Fabriek 2 dooden, 28 gekwetsten Te Calcutta, Engelsch-Indië, heeft er een ontploffing plaats gehad in een fabriek van scheikundige messtoffen, gelegen in het Noorden der stad. Twee personen! werden op den s!ag gedood 28 anderen zijn gekwetst. De Zelfopoffering van een Priester De lirjjjpn van hot pf>n«don?.aF van Saint-Maur (Frankrijk) namen, te Lame- nitre, een bad in de Loire. Een der leer lingen verloor grond en riep om hulp. Drie makkers zwommen naar den drenke ling toe, doch verkeerden weldra zelf in1 gevaar. Een priester, E.H. Sores, niets dan zijn moed raadplegend, sprong in het: waterhij kon twee der kinderen redden, Hij ging een derden leerling opzoeken, drch kwam niet meer terug. Men heeit de twee lijken nog niet teruggevonden. Vreeseiijk orkaan in Duitschland 12 dooden, 50 gekwetsten. Zondag brak over het dorp Eckner, nabij Berlijn, eene wolkbreuk los. Een honderdtal personen, die op uitstap wa ren, gingen eene schuilplaats zoeken in eene loods, doch deze stortte in onder de geweldige drukking van het water Twaalf personen werden dood van onder de pul- nen gehaald er zijn vijftig gekwetsten. STAD BRUGGE Aan de voorbereiding der H. Haite- feesten van 18 Juli a. s. wordt met koort- sigen ijver gewerkt. Er mag verzekerd worden dat dergelijke plechtigheid te Brugge het record zal behalen. Tot nog toe werden 14 speciale treinen aangemeld voor builen de Provincie en minstens zoo veel uit West-VIaanderen. Volgens de laatste berekeningen zal het gefal deelne mers aan de betooging 30.000 man berei ken en de muzieken hebben reeds de vijftig overschreden. Twintig turnkringen staan ook reeds ingeschreven. Het Con gres der H. Hartebonden zal minstens door 4000 leden bijgewoond worden. Uit alle hoeken van het Vlaamsch Land komt er vraag naar logement en eten. Een goed ba«utje teweeg voor de neringdoeners uit Tfé'zièii uc giuuiaenciu van ue oeiOO- ging is het feestcomiteit reeds verplicht geworden het orde van den stoet te wij zigen en nu zullen de volgende straten doortrokken worden Bijeenkomst op de lanen aan de Ezel poort en de aanpalende straten om aan te zetten door de Ezel-, St Jacob-, Geldmunt en Noordzandstraten, Statieplaats, Zuid- zand-, en Steenstraten, Simon Stevln- plaats, Mariastraat, O. L. Vrouwkerkhof, Dyver, Braamberg-, Predikheeren-, Lan ge-, Hoog-, Ridder- en Engeische straten, Spinolarei, Academie- en Vlamingstraten naar de Groote Markt. Merkt nu op de groepen van buiten de Provincie die eerst aanstappen, doen gansch den doortocht. De groepen van West-VIaanderen nemen de Hoogstraat, Burg en Breydelstraat naar de Markt, en de groepen vaD het arrondissement Brugge, gekomen aan de Simon Stevinplaats nemen de Steenstraat naar de Markt. Dit maakt dus dat destoet al drie straten op de Markt zal aankomen. Die beslissing werd genomen uit prak tisch oogpunt om de groote drukte op de Markt te btiemmeren en ook omdat het anders uren zou duren vooraleer diej volksmassa op de Markt zou aankomen. De tribune waarop de officieele perso- nen en waardigheidsbekleeders zullen plaats nemen zal opgetimmerd worden aan St-Salvators waar de stoet zal in oo- genschouw genomen worden. Eens de bétoogers op de Markt zal zoo» ais reeds werd medegedeeld een groote aanspraak worden gehouden door den heer A. Verbist uit Mechelen en zal de Stad, de Provincie en het Bisdom aan het H. Hart worden toegewijd. Wat de stads- versiering en de verlichting van 's avonds betreft, die zal insgelijks alles overtreffen wat we tot nog toe te Brugge te zien kre gen, 14 groote triomfpoorten, zullen op den doortocht van den stoet prijken. Niet alleen op den doortocht, maar ook in al de wijken van stad is men druk bezig met het voorbereiden der versieringen. Zulk een wedijver onder de bevolking konden wij nog nooit waarnemen en wij mogen terecht besluiten dat de openbare hulde die door 't volk van Brugge aan het H. Hart zat geboden worden, ietsgrootsch zal zijn en getuigenis zal afleggen van den nog diepen godsdienstzin van de Brugiche bevolking. LINOLEUM - BALATUM TOILE-C1RÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER GROOTB KKL'S TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE OA8THUISSTRAAT15, POPERINGHE M ALLE BUREELMEUBELEN BI np Knzalrlronannual uan Yper. De brutale kozakkenaanval van Yper zai politieke gevolgen hebben. Volksvertegenwoordigers Butaye en Staf De Clercq zullen de Ministers van Blnnenlandsche Zaken en Justitie onder vragen in de Kamer over het ongepast optreden van sommige burgemeesters tijdens de plechtigheden, vergaderingen en optochten ingericht of meegemaakt door Vlaamsche Oud-Strijdersbonden en Vlaamsch-Nationalistische vereeniglngen en meer inzonder op 27 Juni te Yper en te Strombeek-Bever. De franskiljonsche bladen verdienen een bloempje Wijl al wie de furie van Yper medege maakt heeft, 't zij van dicht, 't zij van ver, nog steeds in zijn ziel den gruw gevoelt over het onmenschelijke dat er gebeurd is en er maar niet over kan uitgepraat zijn, is voor de lezers der franskiljonsche pers niets of bijna niets voorgevallen. Verleden zomer viel eene kleine ge beurtenis voor te Nieuwpoort, het dui zendste deel niet van wat in Yper gebeurde. Geheel de Brusselsche frans kiljonsche pers wist er eene week lang al de bijzonderheden van mede te deelen Zij zag er Immers kans in de V.O.S.sen in het ongelijk te stellen. Nu moest het eene week duren voor aleer de Libre Belgiqueeen brief kreeg uit Yper over het brutale optreden der gendarmen. De Inzender kiest na tuurlijk partij tegen de Vlamingen. Zedenles Vlamingen steunt uwe pers Nog over Amnestie. Met 15 stemmen tegen 26 en 29 onthoudingen werd het voorstel van den frontist Vos, op de algeheeie amnestie aan de politieke veroordeelden en aan de aitivisten, verworpen. De Communisten en de Fronters stem- -I HPpr, „De a thnl j eke. VI axninoen.bne7 konden evenwel geen genoegen nemen met het voorstel omdat het volgens hen te vaag en te algemeen is en in den vorm waarin het gesteld Is, niet doeltreffend zou zijn. Enkele Katholieke Vlamingen en ook Socialisten stemden het voorstel. Tijdens de bespreking van de be grooting van Justitie pleitte M. Vos ten voordeele van radicale amneatie. Hij wees er op dat men boosdoeners op vrije voeten laat loopen, wijl men idealis ten als Borms gevangen houdt. Namens de christen democraten ver klaarde M. Van Hoeck dat in alle deelen des lands eene beweging ontstaat ten voordeele van ruime amnestie. Hij hoopt dat in het parlement weldra een debat over de amnestie zal plaats hebben. Tijdens de verdere bespreking ant woordde Minister Hymans dat de Regee ring niet samengesteld werd om de kwestie van de amnestie op te lossen. Wat Borm» betreft, zegde hij Ik ben van oordeel dat Borms niet de voorwaarden vervult ons genademaatregelen te genieten Daarop doet de heer Vos opmerken dat verschiliige terdoodveroordeelde spioenen in vrijheid werden gesteld en Borms niet. Niettegenstaande het aandringen van M. Heyman weet de Minister van Justitie daar niets op te zeggen. •Het moet niet gezegd worden dat de verklaring van M. Hymans en meer nog zijn zwijgen geheel het land door een pijnlijken indruk nagelaten hebben Guldensporenwenschen. Heden is het Guldensporendag. Enkele wenschen zullen niet ongepast zijn. Van zege is er in Vlaanderen nog geen spraak. Wij leven in een tijd van strijd. Geen strijd met matrakken of sabels, maar een strijd om eigen taal, eigen be schaving, om vrijheid en richt. Die strijd is een heilige strijd en wij wenschen dat al dezen die liefde gevoelen voor stam en taal, dien strijd dapper zouden medema ken. Wij wenschen dat de Gemeentebe sturen aan de bevolking de beteekenis zouden aanleeren van den Guldensporen slag en iedereen zouden aanzetten tot geestdriftig deelname in de Guldensporen- viering. Wij wenschen dat de Onderwijzers hun leerlingen zouden opleiden in bewonde ring voor hun dappere voorouders en ze leeren droomen van hun groot verleden en van een nog schooner toekomst. Wij wenschen dat de Eerweerde Zus ters niet ten achter zouden blijven. Het zou Vlaanderen veel Gulden Sporen waard zijn indien de vrouwen en meisjes liefde en eerbied hadden voor de taal die zij op moeders schoot geleerd hebben. Vlaamsche Meesters, Vlaamsche Onder wijzeressen en Eerweerde Zusters, bereidt in uw saiuoiue viaamscne toeKomst voon De Boeren hebben te Leuven getoond dat zij Vlaamsch bloed in de aderen heb ben. Mocht de geestdrift die te Leuven opgedaan werd, terwijl 200 fanfaren De Vlaamsche Leeuw speelden en 50.000 Vlaamsche borsten ons prachtig lied zon gen, ten goede komen aan Vlaanderen, Mochten de Werklieden en de Midden standers steeds gedachtig zijn dat de Vlaamsche Gilden, Neringen en Ambach- van 1302 gestreden hebben voor dezelfde idealen waarvoor zij nu vereenigd in het gelid staan. Viert dan hun overwinning en gij bereidt de uwe voor. Wees Vlaming, dien God Vlaming schiep, wees Vlaming overal I dit was de wensch van dichter Priester Guido Gezelie, omdat hij wist dat allesn een Vlaamsch Vlaanderen een Christen Vlaan deren kan zijn. Dit is ook onze laatste wensch Wees Vlaming, wees Christen [Vlaming TT'v. - ->: TT'-. ItvL t'„ A-Tt'-TTs, - E. Pater van Merris aan de Catechismusies. Inschrijvingen voor Eerw. Pater Paul van Merris VIJFDE LIJST Vorige lijst 5503,50 fr. Naamloos 100,fr. Uit dankbaarheid aan O.L.Vr. van St-Jan 5,— fr. Onbekend 50,fr. M. C., Rousbrsgge-Haringhe, om troost en genezing te bekomen ter eere van de H. Theresia van Lisieux 20,— fr. Uit dankbaarheid voor bewezen diensten door M. nw vader 50,fr. 200,— fr. 20,— fr. 5,— fr. 25,- fr. Naamloos Naamloos Naamloos Onbekend Esrw. Heer Principaal, EE. HH. Profeasors, en Studenten van 't Kollege Onbekend J. G. Doom, om genezing te bek. Ter eere van het Heilig Hart tot inkeer van alle zoadaars René Bustraen, Haringhe Totaal 6,828,50 fr. 800,— fr. 20,- fr. 20 fr. 10.— fr. Regie der Spoorwegen. Er wordt bericht dat heer Francqui en heer Anseele, minister van spoorwegen, het eens geworden zijn nopens het herin- richten van de regie der spoorwegen. Ze zijn het eens niet enkel nopens de samen stelling van den beheerraad der Nationale Spoorwegmaatschappij, maar ook nopens de bevoegdheid welke dien Raad zal toe gekend worden, en nopens de rol welke In deze de minister van Spoorwegen voor behouden blijft. Bedoelde Nationale Maatschappij zal obligaties uitgeven, met als pand het materiaal der regies. De eerste reeks obli gaties, twee milliard bedragende, is be stemd om de schatkistbons te consolidee- ren (1800 mlllioen) welke vervallen in Decembei van het loopende jaar. De obligatiehouders genieten buiten vaste interest, de dividend dat voor hen als waarborg gelden zou met het oog op de schommelingen van den wisselkoers. De dienst dier leening wordt verricht door de Nationale Maatschappij, die de tarieven voor reizigers en koopwaren zal verhoogen. Die verhoogingen kunnen tot 20 t. h. gaan. Het plan dezer hervormingen wordt onderworpen aan het onlangs gestichte Financieel Comitelt, dat, vooraleer advies uit te brengen, aan vooraanstaande za kenmannen hun oordeel zal vragen. De Nationale Maatschappij zal ver plicht zijn treinen af te schaffen die te veel verlies opleveren. Van den anderen kant voorziet men voor den tweeden trimester 20 millioen meer uitgaven wegens 't stij gen der prijzen van brandstof en petrool, en 22 millioen wegens 't stijgen van den duurtetoeslag aan het personeel. Naar de 200 Wij beleven eenen zotten toestand in ons land. Voorspelde de toekomst geenen berg ▼an schrikbarende gebeurtenissen, men zou wei geneigd zijn daar leeavermaak in te scheppen. Maar dat mag niet, 'tis veel te treurig. Het ministerie Poullet, een jaargeleden, was erin gelukt ons geld aan 107 het pond te houden en dat gedurende zes, zeven maanden. Er bestond zelfs een grondige kans dat Minister Janssen erin zou gelukken onzen frank aan die weerde te stabiliseeren, wat de redding van den frank en meteen de redding van ons land beteekende. Maar dit was niet naar den zin der groote geld mannen. Zij, die in het speculeeren reeds duizenden en mlllloenen gewonnen had den, zouden hun laag stieltje niet meer kunnen uitoefenen. Sommige bankiers zouden het geld van den minderen man, dat zij in handen hadden, niet meer kun nen gebruiken om hunne eigene beurzen te vullen. Met alle middelen werd de poging van Minister Janssen tegengewrocht. In alle politieke oneerlijkheid werd M. Poullet door Liberalen en Conservatieven in dienst van het Kapitalisme beschuldigd den strooien man der Socialisten te zijn en de zes wil te laten uitvoeren. Een geweldige strijd ontstond tusschen de groote banken Société Générale en Banque de Bruxellesvan den eenen kant tegen de Banque Nationale van den anderen kant. En wat Is er gebeurd. M. Poullet, de hoofdman der Christene werklieden, die is vertrokken, ora plaats te maken voor een Waalsch Conservateur, die het toeval vin den oorlog in het Katho liek kamp had gebracht. En de Socialisten mochten in de Regeering blijven en die vormen nu op verre na den sterksten ploeg in de Regeering En M. Janssen die in alle eerlijkheid het algemeen beling diende, hij is ook vertrokken en is vervangen niet door één maar door twee geldmannen, één gezon den door de Société Générale en één door de Banque de Bruxelles Het Ministerie Poullet heeft voor 600 millioen nieuwe belastingen moeten stem men. Daardoor was ons budget in even wicht, wat eene voorwaarde was em verder de stabilisatie tekunnen bewerken. Het Ministerie Jaspar behield die arme 600 millioen belasting waartegen de Libe ralen en Conservateurs zoozeergedonderd hadden en het deed er voor drie maal zooveel bijstemmen en dan is het budget nog niet in evenwicht. Wij moeten er ons een gedacht van maken en mogen er zeker van zijn, onder verschiliige vormen zullen er nog belastingen komen. En het pond Als het pond aan 150 gebracht geweest was, dank aan de onva- derlandsche werking der patriotards, dan slingerde de Liberaal M. Janson tot Minister Poullet «Allez-vous en Maakt u weg I Dat was eene eerloosheid, eene liberale eerloosheid omdat M. Janson beter dan wie ook wist dat M. Pouliet daar de minste schuld niet in had en dal geene regeering in Belgie bij maente is de stijging van het pond tegen te houden. Maar nu is M. Janson de groote steun pilaar der regeering, nu zitten de groote financiers aan het bestuur van ons land. Nu is het pond niet aan 107, zelfs niet aan 150 maar aan 193 en op weg naar de 200. En als het zoo voort gaat dan vliegen wi] den dieperik in. Nu zegt M. Janson niet Allez-vous en nu zwijgt hij, en geheel de opstokerspers van vroeger tot zelfs de bespottelijke Bond van openbare Be langen met zijnen beruchten Despret aan het hoofd. Tot nu toe hebben de Ka tholieke Vlamingen al hunnen steun gege ven aan de Regeering, waarvan zij niet het minste noch in Vlaamsch ncch in Kstioliek opzicht te verwachten hebben. Niettegenstaande de Democratie de meerderheid heeft in het land regeert de geldmacht. Als men weet dar de val der Regeering Poullet bewerkt geweest is door dt groote geldvlucht naar den vreemde, als men weet dat de huidige regeering zelf bekent dat zij de gevluchte kapitalen nog niet heeft kunnen doen terugkeeren, als men weet dat het juist die mannen zijn die nu regeeien welke die kapitaalv.'ucht bewrocht hebben, dan moet men toch zeggen dat wij in een rotten toestand leven. Het kan wel zijn dat Liberalen en Con servatieven zulks veroorzaakt hebben uit zuivere politiek, om aan 't bestuur te komen. Maar het is toch zeker dat de toestand van hooge belastingen en gewel dige levensduurte, gewild of niet, dat zulks hun werk is. Zij zelf staan nu voor eenen afgrond en zij bezitten de krachten niet om de slechte gevolgen van hunne haatpolitiek te verbeteren. En intusschen mogen wij de gebrokene potten hei pen betalen. Dus met het oog op bezuinigen, heeft de nieuwe minister van Landsverweer, volgende maatregels genomen 1. Het binnenroepen eener klas is afge schaft 2. Manoeuvers en onnuttige verplaat singen zijn afgeschaft 3. De halfpan-soldaten, of gedeeltelijk ongeschikten, worden thuis gelaten, wat toelaat het contigent te verminderen met .500 man, of 15 millioen fr. besparing 4. De scholen voor reseive-onderluite- nanten van Brasschaet en Beverloo zijn afgeschaft 5. Twee pupillenscholen worden afge schaft 6. Het torpedo-vlootje dat we van de Duitschers erfden, wordt naar het oud zer verwezen en het marinekorps ont bonden weeral 5 millioen bezuiniging. En toch zal het vaderland niet vergaan; want al wat graaf de Broqueville doet, is wel gedaan In de Vrije Tribune van LeSoir herinnert oud-minister Tschoffen er aan dat heer Marck, onze volksvertegenwoor diger, reeds 4 jaar geleden op die maat regels aandrong maar toen antwoordde de Regeering hem dat zijn voorstel leiden zou tot deze hachelijke gevolgen Het leger werde er door ontredderd Onze grenzen zouden onverdedigd blijven... Men legge ons nu eens uit hoe het komt dat iets, ZWART zijnde toen heer Marck het voorstelde, plotselings WIT wordt als heer de Broqueville het uitvoert. Slechte voorteekens Er gebeurdsn in de laatste dagen ter Kamer, dingen die niet van aard zijn om de regeering Jaspar een lang leven te voorspellen. Het amendement ten voordeele van de Liberale Onderwijzers van 1884 werd door Liberalen en Socialisten goedge keurd tegen het gedacht der Regeering. In de Kamerafdeelingen werden eveneens door Liberalen en Socialisten die twee hatelijke voorstellen aanvaard, strekkende om de lijkverbranding toe te laten en den naam Gods uit de gerechter- lijke eedaflegging te schrappen. Moest in de Kamer eene meerderheid gevonden worden voor deze voorstellen, dan zou zulks een Regeeringscrisls veroorzaken. De Regeering kan die voorstellen niet steunen en de Katholieken kunnen in geweten de verantwoordelijkheid niet dragen dezer wetten. Men ziet nog eens te meer hoe in deze periode van politiek vertrouwen in de Regeering, de Liberalen en de Socialisten door beider godsdienst haat elkander steunen. 't Is al besparing wat de klokke slaat. En nochtans, verledene week wilde Minister de Brocquevillezijn ontslag ge- n aco moss _ic pttnsiovnen Ucr gvUviafllS verminderde. Deze week was het Minis ter Anseeele die de besparingswet op haren kop zette. Uit ge«st van besparing vroeg M.Maen- tiout dat de credieten voor den Dienst /an de Propaganda en het Tourisme zouden afgeschaft worden. Dit laatste is een nieuwe dienst door M. Anseele ge- gesticht en waar reeds ceoige vriendjes in zaten. Het voorste! Maenhout werd aangenomen door Katholieken en Libera len tegen de Socialisten. Minister Anseel# heeft ferm zijnen duivel ontbonden en eene hevige woordenwisseling was het gevolg dier anti-socialistische stemming. Guido. c'o.ii me zoo handelen Welke Laat me uw leed verzachten, wegnemen, misschien Dat kunt ge niet I Over het verleden spreek ik niet Goed I Maar heb Vertrouwen in mij, Dora I hernam Floris. Ik heb aan mijn moeder gezegd, dat ik u bemin. Ze maakte een afwerend gebaar, maar werd toch bleek van ontroering. Neen, mijnheer Verschalde, spreek niet door I drong ze aan Ga liever door. Ge wantrouwt me dus. Ge gelooft wat mijn zuster u zei. Neen, neen. Nooit heb ik een meisje van liefde overwegen. En zet dan de handelingen gesproken... ook Hortense van Dord niet.van mijn vader ter zijde. Mijnheer Verschalde, dat gaat mej —Mijnheer Verschalde, ik kan u niet niet aan. Uw aangelegenheden liggen meedeelen, wat me drukt. Eerbiedig mijn immers ver van mij. i geheim. Maar waarom Als ik u bemin, Dus mag ik geen hoop hebben mag ik dat niet openhartig zeggen, is het Het kan niet. oneerlijk, u mijn liefde te verklaren Ik j Voelt ge genegenheid voor zal moeder vragen naar hier te komen.Antwoord oprecht, Dora trouwen tegen me hebt, dat mijn zuster Dora, is dit dan het antwoord op en mijn vader in hun opzet gelukt zijn. mijn bede Mijnheer Verschalde, ik geloof vol- Het kan niet anders. O, Iaat ons komen in uw oprechtheid en uw goede niet steeds hetzelfde zeggen, bedoelingen, maar familieomstandigheden Gedenkt, dat ge me van mijn familie Spreek met haar over mij. Neen, neen... ik kan uw liefde niet aanvaarden. Waarom dan niet Ben Ik u zoo onverschillig Ik heb andere bekommernissen, mijnheer Verschalde. Uw moeder O, zou ik u van uw moeder schelden Dat nooit, Dora. Zeg me uw bezwaren... liefde vermag zooveel. Mijnheer Verschalde, als ik u nu toch verzoek over die kwestie te zwij.en. Maar Ik kan de bezwaren misschien uit den weg ruimen. O, Dora, ik heb uw beeld geziengeschilderd door uw vader. Het ontroerde me zoo diep. Ge wilt dus niet aan mijn verzoek voldoen, is dat ridderlijk Floris zuchtte. Dan zal ik heen gaan, zei hij. Maar het is onder den Indruk, dat gij wan vervreemdt, als ge mijn aanzoek aan neemt Neen, de reden tot weigering ligt elders. Maar ik mag ze u niet meedeelen. Denk ten minste over mijn voorstel Dring niet aan, mijnheer Verschalde Dit Vers'oot me niet, zonder alles te gesprek wordt pijnlijk voor me. Floris maakte een gebaar van wanhoop. Om u te spreken, om dicht bij u te zijn, ben ik vandaag van Brugge weerge- kterd, hernam hij. Dat hadt ge niet mogen doen. Het hart dreef me. O, welk een wreede teleurstelling I mij Ge moet die moedig dragen, ik heb er al zooveel gekend. Maar wat baat dit Ik ben u dankbaar voor uw welwll- spreken. Ge kunt mijn besluit niet ver- lendheid, uw vriendschap, maar we anderen. moeten elkander mijden. Ga dus liever heen van den Kemmelberg, dan zult ge me gemakkelijk vergeten. O, ge gelooft niet in mijn liefde 1 Jawel I Maar we kennen elkaar pas kort. Dora, ge hebt niet geantwoord op mijn vraag, of ge genegenheid voor mij kunt voelen. Dankbaarheid is geen gene genheid als ik bedoel. En ook, ik vraag geen dankbaarheid Laat ons dit gesprek eindigen. Hoor den wind I De storm neemt in kracht toe. Het zal nog gevaarlijker worden buiten. Ga heen, mijnheer Verschalde. Hoed u voor Albijn Vrleze O, ik vrees den strooper niet. Die man is gevaarlijk. Wees toch voorzichtig Dus geen hoop I Neen, mijnheer Verschalde I Het is hard. Dora wendde zich af en verrichtte eenige huiselijke bezigheden. Floris voelde dat hij niet langer blijven mocht. Dan ga ik heen, zei hij, maar niet weg van den Kemmelberg. Ik kan niet. Het is onverstandig. En ik moet u dringend vragen me niet meer te bezoe ken. Ik kan u hier niet meer binnen laten. Dora, wees niet onbarmhartig! Denk er ten minste over na, of de bezwaren niet uit den weg zijn te ruimen, of wij waarlijk gescheiden moeten blijven. Dat smeek ik u. Ze antwoordde niet meer. De oude vrouw scheen van dit alles niets te hooren. Ze keek wezenloos voor zich, als zag ze heel verre dingen. Verschalde reikte Dora de hand. Ik ga dan, zei hij. Toch houd ik hoop... Wees op uw hoede voor Albijn Vrieze. Floris haalde de schouders op. Hij opende de deur en somber ging hij heen. Vervaarlijk loeide de wind. Terug in de Hut. Dora grendelde de deur. Met gevouwen handen stond ze er achter en luisterde. Hij heeft me lief, mompelde ze. En ik moet hem heen zenden... O, moeder, moeder I Plots hoorde ze een gil. Vrieze valt Floris aan, zei ze ver schrikt. O, ook dat nog Neen, het mag niet. Wild opende ze de deur. Nu vernam ze niets dan den wind. Geen twistende stemmen, geen kreten van woede. Was de twist dan geëindigd I Maar hoe Een angstig gevoel besprong Dora. Vlug ging ze naar de kast en haalde een lantaarn uit. Zou Vrieze in dollen haat Verschalde Nu verborg of beheerschte ze haar ge voelens niet meer. Ze had Verschalde lief... En hevig laaide nu die liefde op... Ze moest Floris zoeken. Zeker lag hij hier In de omgeving, bewusteloos of dood. Hijgend liep ze rond. De lantaarn schommelde geweldig heen en weer. Plots zag Dora den man, dien ze be minde. Daar lag hij onder een dikken tak. Jozef, Maria, de heks I klonk het. In den storm gaat ze uit.... Twee mannen gingen over den wegel. Menschen, om de liefde Gods, help me riep Dora. Mijnheer Verschalde ligt hier verongelukt. O, help me De mannen bieven staan, 't Waren boeren, die van Yper kwamen en aan de andere zijde van den berg moesten zijn. Aarzelend bleven ze nu staan. Vechten om mij. jv\enschen, helpt toch, hernam Dora. De Brugsche schilder ligt hier onder een 1 tak. Aileen kan ik nietsdoen I Nu traden de mannen nader. Die stem klonk toch menschelijk. Maar de boeren waren onder den indruk van den storm jen de duisternis en ze haddden toen hit j bengelende licht gezien en wilde kreten gehoord. Ja, 't is mijnheer Verschalde, zei er neergeslagen hebben en lag deze daar e,en- Óch fieere, hij is door een afi;ewaai er gen s gewond neer den lak getroffen. Hijbloedtaanhethoofd. O, Floris, Floris I snikte Dora. j Florls. hoort ge me "'et... ik ben Zenuwachtig stak ze de lantaarn aan. het zei Dora. Met het licht trad ze buiten. Ze worstelde Maar ze kreeg geen antwoord, tegen den storm. De lantaarn waggelde Draag hem in huis vroeg ze aan c'e heen en weer, wierp schijnsel en schaduw boeren. fantastisch over de omgeving. Hij woont toch tot Ruya's, zei er Floris, Floris, zijt ge daar? riep een, die toch liever uit de hut bleef der Dora... heks van den Kemmelberg. Maar dat is zoo ver. Bij ons moei ge hem dragen... De mannen verwijderden den tak en namen Verschalde op. 't Was een zware last. Dora Echtte hun voor. De oude vrouw scheen niets te bemer ken. Nog steeds staarde ze wezenloos voor zich. Leg mijnheer Verschalde op deze rustbank, zei Dora. O, voorzichtig... Ze haalde doeken en water en wiesch dadelijk het bloed af. Een leelijke wonde boven op het hoofd, zei een der boeren. De tak heeft hem goed geraakt. Dora dacht aan Albijn Vrieze. Maa gelukkig toch nog, was er dan toch geen misdaad gebeurd. Een droevig ongeluk Handig legde Dora een verband. Ze gebruikte ook opwekkende middelen om Floris tot bewustzijn te brengen, maar dit mocht hier niet gelukken. Zoudt ge het eens bij Ruya willen gaan zeggen vroeg ze aan de boeren. Ik moet hulp hebben. De mannen waren dadelijk tot de boodschap bereid. Dora zat alleen bij den gewonde. Moe der scheen er niets van te merken. Floris, hoort ge me niet vroeg Dora telkens. Ze veegde haar tranen af. Ze had spijt dat ze Verschalde zoo dringend gevraagd had heen te gaan. Z u het waarlijk een ongeluk zijn Of had Albijn Vrieze Verschalde verraderlijk neergeslagen Neen, de tak lag boven op Verschalde. De storm had dien afgeknakt, juist toen Floris langs daar vertrok. En toch was er twijfel bij Dora. Maar ze zou nog tot niemand vertellen, dat de Bertenpiaats, 8, Kleine Markt) I^operïnj^lie strooper bij de hut was geweest. Ze vond het vreemd, dat Albijn Vrieze zoo spoedig heen was gegaan. Ze zou veeleer gemeend hebben dat hij in hatende aloerschheld bleef wachten tot Floris vertrok. Na een goed kwartier was Ruya daar. Estelle vergezelde hem. Het meisje keek norsch naar Dora. Och Heere, wat hebben we nu I zei Ruya. Een ongeluk Door een tak getroffen I Ja, herhaalden de boeren. Zoo heb ben we hem gevonden. Ze hadden het reeds uitvoerig be schreven. Dat we mijnheer Verschalde naar 't onzent brachten, zei Ruya. Onmogelijk, wedervoer Dora. Hij moet rustig blijven liggen. Dat is deeerste vereischte bij zulk een geval. Mijnheer Verschalde is hier goed en ik heb veel kennis van ziekenverpleging. We kunnen dan morgen zien. En nu vervoeren zeker, door dien storm. 't Ware lastlg.'t is zoo,hernam Ruya. Estelle keek nog nijdiger naar Dora. 't Is een wonde aan 't hoofd, ver volgde deze. De hersens moeten rusten. Vervoer zou zeer nadeelig kunnen zijn. De boeren knikten toestemmend. Een diepe wonde, vrceg Ruya. Meer breed dan diep. Ik heb ze verbonden. En Mijnheer is nog niet bij kennis geweest Neen, antwoordde Dora. Ik heb van alles beproefd. O, hadden we een dokterl Maar zal die meer kunnen doen dan ik I De wonde is goed verbonden. (7 Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1