HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. lasterlijke JL HARTFEESTEfl Apotheek Frans Vande Plas ABONNEMMTPRIJS per JAAR: Berichten - i/erKoopingen lionntósen Rouuiherichien UitgeverSAtiSEti-VAMiESTE. oruKKert] Zondag 25n Juli 1926. 20 Centiemen 23e Jaar. Nr 30. De Vaderlandsche plicht Verriest-Hulde roperinghe DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG ROMAN door A.. IIAIVS Een groot Gebod "Sanatorium St-ldesbald PROGRAMMA der FEESTELIJKHEDEN Politiek Overzicht De H. Hartefeesten te Brugge Vijftien Groote Loten ALLEN Onthulling van het H. Hartmonnment. Algemeene Stadsverlichting. Inhuldiging van het Gedenkteekên aan de Oorlogslachtoffers van Dickebusch. In T Buitenland --W-4 V -• -V. a. :t7"" In Stad 8 fr. In Belgle per post 9 fr. 50 Buitenland 15 Ir. OO TARIEF DER PRIJZEN: Eene Inlassching 2 en 3 lnlasschingen 1 fr. 50 per regel O fr. 70 per regel O fr. 60 per regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Talètooo 9. Postchéck 15.S7Q P0PER1NGHENAAR Hl EIHIli e m.\<; kiv Jongen, weet gij hoeveel kwade wijven er In onze straat wonen? vroeg een kleerma ker aan zijnen leergast. De jongen begon op de vingers te tellen Een, twee, drie, vier... B as er zijn er juist vijf als ik uwe vrouw mee tel. De kleermaker gaf den jongen een oorveeg zeggende Daar, deugniet, zeg het nog eens ais ge durft. Bias, neem het mij niet kwalijk. Er zijn maar viei kwade vrouwen in de straat, als ik uwe vrouw niet mee tel. Pinnekens Felen zag Smids Si- en voor hij zoeven. Hela Sissen, riep Felen... Laat mii gerust, riep Sissen, ik loop om den dokter, mijn wijf en staat mij niet aan Wrcht, riep Felen, als 't alzoo is, loop ik nreê, de mijne en staat mij ook niet aan 't Is wel dat er daar niet meer volk en was. want er zouden er mis schien nog al veel ineègeloopen hebben.. BRIEF VAN Z. D H. Mgr VAN ROEY Aartsbisschop van Mechelen Z. D. H. Mgr Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, komt, ter gelegenheid van den Nationaien Feestdag, volgend schrij ven te richten aan zijne deocesanen Mechelen, 20 Juli 1926. Zeer Beminde Broeders. Het Nationaal Feist biedt mij de gele genheid aan, U allen uit tenoodigen uw vaderlandse hen plicht van dit oogenblik beter te beseffen en er U van te door dringen. in de moeilijke omstandigheden die wij beleven, is ieder burger verplicnt het zijne bij te dragen om het di eigende eko- nomisch gevaar af te weren. De plicnt op dit oogenblik is, koelbloe dig, kalm, bezadigd te blijven. Waartoe leidt de koortsige onrust die de menschen ertoe drijft, kost wat kost en om 't even hoe, zich te ontdoen van Belgische geld en waarden, tenzij tot het verhaasten van het ongeluk dat men met schrik tegemoet ziet De plicht op dit oogenblik is, solidair te zijn, ten bate der gemeenschap te han delen. Zij die hun persoonlijke belangen najagen ten prijze van het algemeen wel zijn, hoe bet aan ook geschieue, vergeten dat er in het leven eener natie omstandig heden voorkomen waarin het lot van eenieder het nunne evenzeer als dit van anderen afhangt van den goeden wil en de samenwerking van allen. Hadde iedereen dien plicht altijd begrepen, we zouden nu wellicht niet staan waai wij staan en zoo alle burgers, zooals ik het vethoop, oneer den drang der werke- lijkheidaien plicht eindelijk verstaan, dan is er nog gecne reden toe om de armen hopeloos te laten zinken. De plicht op dit oogenblik is naarstig te arbeiden. Na eenen oorlog die, alhoe wel zegevierend doorgemaakt, onschat bare bronnen van inkomsten heeft vernietigd, dient er eene ongemeene be drijvigheid aan den dag gelegd om nieu we rijkdommen voort te biengen. De plicht op dit oogenblik is, eenvou dig, spaarzaam, met vooruitzicht te leven Alle buitensporige of zelfs nuttelooze uitgaven moeten tens voor gotd daarge laten. Men kon.e ten minste teiug tot de levenswijze van voor den ooilog I De weelde, de moden. de spoitdriit, alle soorten genot die men nastreeft, al de nieuwe zoogezegde noodwendig heiden die door de verschillende sociale standen aangenomen zijn, slorpen die, geheel het jaar door, geen fabelachtige sommen op die beter en nuttiger konden gebruikt worden Zoo gij dus het land redden wilt, Be minde Broeders, en met de gemeenschap U zeiven wilt redden, overweegt deze plichten die de omstandigheden U opleg gen, en past ze kloekmoedig toe. Dan hoeft gij niet te wanhopen voor de toekomst. Dat al degenen die eenigen invloed op hunne medeburgers kunnen uitoefenen, en voomamenlijk de priesters, er zich op toeleggen om deze waarheüen van 't gezond verstand in het geweten der bevolking te doen doordringen. Doch bovenal, vergeten wij nooit dat het de Goddelijke Vootzienigt.eid is die over het lot der volketen zoowel als der enkelingen ten volle beschikt. Laten wij vertiouwen op hare vaderlijke bescher ming, zooais wij het gedurende die veel banger dagen van den oorlog oeden. Bid den wij vurig en met volharding, opdat God, in zijn oneindige barmhartigheid, ons nog zoo zwaar gewende Vaderland voor nieuwe onheilen behoede. Tot dat inzicht zullen de priesters, ge durende de H. Mis, tot op 15 Oogst aan staande het gebed PRO CONGREGA- TIONEET FAM1LIA leztn. Aanvaardt, Zeer Beminde Broeders, de verzekering mijner gevoelens van oprech te verkleefdheid in J.-C. t JOSEPHUS-ERNESTUS, Aartsbisschop van Mechelen. Het algtmeene Veiriest-Kcmiteit heeft besloten nog een laatsten oproep te doen aan alle vrienden en vereeraers van Pastor Verriest om in de eerste dagen hun bij drage voor de Verriest-hulde te storten op de postcheckiekenlng Verriesthulde Nr 109400 of deze te sturen aan den Schatbewaarcer, Heer Achiei. DENYS, 60, Ooststraat, Rousselare. Benevens dezen geldelijken steun vraagt het Verriest-Komlteit ook de ijverige me dewerking van alle Vlamingen en alle Vlaamsche vereenigingen zonder onder scheid tot het welgelukken van deze Ver riest-Hulde. Namens het Hugo-Verriest Konuteit Bertenplaats, 8, Kleine Markt) Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 30 Ik wil wel om den dokter gaan zei Ruya. 't Ware 't voorzichtigste, al is het heel ver. Maar ge waagt uw leven, sprak Dora. Zeker een dokter ware gewenscht, maar hij zal toch zeggen dat we moeten afwachten, hoe het verlcopt. Hij kan nu geen uitspraak doen. Ruya had er echter geen vrede mee het halen van den geneesheer tot morgen uitte stellen. Hij voelde zijn plicht. Estelle, helpt gij hier, zei hij. Dan ga ik toch om den dokter. Maar het meisje fluisterde haar vader toe, dat ze niet durfde. O, ik zal wel een tijd alleen bij mijnheer Verschalde blijven, zei Dora, die Estelle's weerzin bemerkte. Als ge straks maar terug keert, Ruya. Zeker, zeker... Want mijnheer Verschalde zou kun nen onrustig worden... Van eigen kom ik weer, beloofde Ruya. Ik zal maar niet langer talmen. Ook de boeren gingen heen. Ze namen een anderen weg. Ruva stapte naast Estelle voort. Vader, zei het meisje, dat is niet zuiver daar... Wat wilt ge zeggen Als het rustig is in huls, als het licht is ontstoken en de klnde.en zoet te slapen liggen, als de rolgordijnen zijn neergelaten en het gerucht der straat gedempt door dringt In uwe kamer, dan rust ge een weinig in den ouden zetel en ge sluit uwe oogen. De buitenwereld bestaat niet meer... ge blikt in uw eigen harten Inuweigengeest. De toekomst verontrust u niet, want die behoort God den Algoede. Het tegenwoordige voelt ge niet, want er is rust romdom u, en rust in u... Uwe gedachten zijn geordend lijk de vouwen van het blanke kleedje van een eerste-communiebiuidje. Het leven is goed, omdat ge het leeft met kalme berusting in tegenspoed, be trouwend in Gods liefde. Het verleden houdt u nog bezig, meest van al. In onze verbeelding zien we personen terug, die sedert vele jaren ver van ons verwijderd zijn. We beleven weer gebeurtenissen van voor langen tijd. We hooren den klank van eene duurbare stem tot in de fijnste nuancen. Dan komt de weemoed, de stille wee moed, die droomen d et en een teederen glans legt over al de dagen die reeds ge leefd zijn. Het voorbije telde goede dagen Tcén, in dien tijd, waren wij er niet van bewust, toen verlangden we naar latere jaren. Nu verwijlen we liefst in het nuis dat we reeds lang hebben veriaten, we ver meien ons zoo graag in de herinneringen aan de streek onzer kinderjaren, toen we van het leven enkel kenden de mooie zijde. Menschen die reeds langgestorven zijn, leven weer bij ons. We drukken wederom, in den geest, de hand van personen die we bemind hebben en in de sti ie kamer hangt de klacht van medemenscfen die we ver driet hebben aangedaan. Waarcm hebt ge zoo gehandeld Waarom kondet ge niet goed wezen voor iedereen?... Waarom hebt ge menschen benadeeld die het zoo goed met u voor hadden We brengen verontschuldigingen in We waren zoo jong en zonder onder vinding. Overmoedig, en dronken van jong uitspetterend leven hebben we, in dwazeonoedachtheid, woorden gesproken die verder reikten dan we het vermoedden. Nu we ouder zijn geworden,en de beza- diging gekomen is, nu eerst verstaan we den ver-strekkenden ernst van velezaken, die we toen met een luiden lach van ons afschudden. Goed zijn.,, goed wezen jtgens ieder een... Als de dag begint, dan maken we vaak het voornemen van dien dag over te bren gen in volle overeenstemming met Gods wil, en te leven volgens het groote gebod der Liefde. Onze ziel zal wezen als de zingende harp, waarop de Heer naar welbehagen tokkelen zal. Eilaas, het minste, eene onbeduidende kleinigheid is voldoende om de harmonij te verbreken en we hervallen zeven maal, neen, zeventig maai zeven maal in het bedillen en bezeuren. Alle menschen hebben gebreken, behal ve wij... De lieden, met wie »e leven moeten, zijn sikkeneurig en eng van opvatting... wij, we denken ons menschen van het breede pad. ■We zijn zelden tevreden over de perso nen met wie we omgaan en onze dag gaat in kwelling voorbij. ■Als de avond tust brengt aan alle men schen van goeden wil, dan komt er in ons op het groote spijt en het voornemen beier te worden. Het gaat dan soms goed eenige dagen lang. Door een streng zelitoezlcht komen wij er toe de scherpe kanten met meer op te zoeken bij den evenmensch, en vooral en enkel te gedenken hetgeen waar en mooi en goed was in zijne handelwijze Onze oude pastoor vei telde ons ia de catechlsmusles van twee menschen die stierven op denzelfden da en op hetzelf de uur. Het waren twee rechtvaardiger. Ze gingen samen den weg op der eeuwig- blijde heerlijkheid. Sint Pieter, die er de meeste orde op na houdt, liet de beide rechtgeaarde menschen staan voor de pooit der eeuwige zalen. Hij zou even de boeken halen, de levens boeken dier twee, en blad na blad, dag na dag nagaan hoe zwaar hunne verdienste woog In de schaal van Gods gerechtig heid. Maar zie, eene schaar engelen en heili gen kwam zingend aangestapt en een der twee, de kleinste, de nederigste en de zeerarme op aarde werd begroet mei de grootste vreugde. Hij moest mede... en zijn medegezel bleef staan. Sujte Pieter wenkte den wachtende, eindelijk Insgelijks te komen. De laatst binnentredende was niet ja- loersch op zijn broeder, neen, dat geval is In den hemel onbekend, maar hij moest toch even vragen aan zijn engelbewaarder, die nevens hem ging, om hem te leiden naar eene schitterende plaats. Wat heeft die andere gedaan in zijn leven. Niets bijzonders.Maar al de bladen Volgende cmzer dbr(§fwerd deze week naar al de Gemeente- en an dere belanghebbende besturen toe gezonden. Vereeniging zonder winstgevend doel HOOGGEACHTE HEER, Ondergeteekende hebben de eer Ued te laten weten dat met 1" Oogst aanstaan de de vereeniging zonder winstbejag Sanatorium St-ldesbald uit handen van den Staat net Bestuur zal overnemen van het Sanatorium voor teringlijdende mannen van Houthein. De vrouwen zullen er voorioopig nog aanvaard worden tot'jdat het Sanatorium Elisabeth te Sysseele geopendJs. De onderhoudsdag is vastgesteld op 15 fr. daags Het Beheer zal de onder houdskosten maandelijks doen innen. Men betaalt een maand op voorhand. De Openbare Besturen, die zieken in een Sanatorium plaatsen, weten dat zij de geldelijke tusschenkomst van de Provincie 3,50 fr. en van den Staat 2,50 fr. daags kunnen bekomen, mits ze vooraf aan de Bestendige Afvaardiging te vragen. De aanvragen tot aanvaarding van teringlij ders moeten gezonden worden aan den Heer Dokter Dewulf, Geneesheer-Be stuurder van het Sanatorium St-ldesbald, te H'Ui'hem. Niemand wordt in het Sanatorium op genomen tenzij a) voorafgaandelijk schriftelijke en met gewettigd handteeken onderschrevene verbintenis best van iemand of van eene inrichting die de veiplegingskosten in het Sanatorium afdragen zal b) vooraleer een geneeskundig getuig schrift aan het nazicht van den Gmees- heer-Bestuurder en den Afgevaardigde- Beheerder onderworpen, ingediend worde bevestigende dat alle hoop op genezing of verbetering niet uitgesloten is. Zoo ramelijk zijn niet aanvaard de zieken met keel- en darmontstekingen van teringachtigen aard,met aanhoudende hooge koortsen of al te verstrekkende longverwondingen. c) Een bewijs van goed gedrag en zeden wordt geeischt Het nut van een Sanatorium-hospitaal willen wij niet betwisten,maar wij houden er aan iedereen klaar en duidelijk te zeg gen dat het Sanatorium van Houthem, enkG een Sanatorium is, t. t. z. eene in richting voor zieken die geneesbaar of voor verbetering vatbaar zijn. Aanvaard, Hooggeachte Heer, de be tuiging onzer besle gevoelens. Dr Dewulf, Dr Brutsaert, Geneesheer-Bt stuur der, A fgev.-Beheerd r, outhem (Veurre). Poperinghe. STAD YPER. Algemeen Verbond der Briefdragers ter gelegenheid der inhuldiging van het Vaandel der A/deeling bestellers Yper-Poperinghe der Postfederatie op Ss'e" Oogst 1926. Om 14 u. 30 vertrek van den stoet aan het Statieplein langs de Statiestraat, Bo- terstraat t aar de G oote Maikt. Om 15 u., op de Groote Markt, over handiging van het Vaandel door den Heet Burgemeester. Gri et aan het Vaandel. Hulüiging door het Gemeentebestuur der makkers Depuydt D. en Bryxis R. Optocht langs 8e Neermarkt, Van de Peertboorr.plaats, Kloosterpoort, Dixmu- de- en Surmont de Volksoerghestraat, Boesinghe- en Elverdirghestraat, Malou- laan, Siatk plaats, Sieuts- en Boterstraat, de Halien, Rijsselstraat waar het prachig postkantoor gelegen is, Patteel- en Hond straat, Groote Matkt waar de ontbinding van den stoet zal plaats hebben. Het feest zal door vijf muziekkorpsen opgelutsteid worden De Harmonie Ypriana (onder leiding van Mr A. Van Egtoo, Otficier der fransche Academie.) De Philharmonie van Poperinghe, (leiding Mt Van EiMander, Officier der fransche Academie.)De Gemeentefanfare van Wyt- schaete. De Fanfare van Voormezeele en eene afJeeling der Postharmonie van Btussel. Om 18 u., groot luisterrijk Concert op de Groote Markt door de Philharir.cnie van Poperinghe. van zijn levensboek zijn lichtend van de zon der Liefde. Hij heeft de twee groote geboden onder houden. Hij beminde God boven alles en zijne medemenschen ook heeft hij bemind, en nooit heeft hij iemand vrijwillig leed berokkend of kwaad gesproken. Wij ook, wij kunnen en we moeien le ven naar het goddelijke voorschrift. We moeien onze medemenschen beminnen, al len, zonder uitzondering, en uit ons hart weren de vijandelijke gevoelens. Het is niet genoeg alle bedilzucht en het verdachtmaken te vermijden in onze woorden, we zullen zelfs, het lichtvaardig vermoeden en het voorbarig oordeel ver bannen uit onzen geest. Elza WOLF. Waarom wil de heks den dokier niet halen Omdat ze voor mij die verre wande ling ontziet. Neen, neen... De heks heeft mijnheer Verschalde door de kwade hand naar dien boom verzonden, juist als de tak brak. Ze wil, dat hij dood gaat. Och toe... zwijg rap I Maar vader, heel haar doening is raar... Ze wil niet dat mijnheer Floris vervoerd wordt. Ze heeft gelijk ook. Ik had zoo ver niet gepeinsd, toen ik daarover sprak, maar rust is het beste. 't Is een aardige zaak. Mijn ieer Floris was met mij te wege naar huis en al met eens liep hij voort in dat weer. Hij werd gelokt door de kwade hand van de heks, zeg Ik En ze verbindt de wonde... Om ons te bedriegen I Wie weet wat heksenzalf ze er aan gestreken heeft. Maar zijt ge zot Hoe kwam mijnheer Floris daar bij haar huis Schildeis en zulke gasten loopen gaarne door dat weer. 't Zijn heel andere menschen dan wij. 't Moest nu lukken, dat hij onder dien boom was, als die tak kraakte. Dan zouden er wel nooit geen onge lukken gebeuren... Ik weet wat ik zeg, hield Estelle koppig vol En vertel dat niet voort I vermaande Ruy i. 't Is dwaze klap Ze kwamen op een opener ruimte, waar ze tegen den wi"d moesien woistelen en zco vitl het gesptek als van zelf stil. De Kamer. De Kamer is met verlof tot 19 October Het heelt er veel den schijn van dat de Kamerleden naar huis gezonden werden. Maar vermits zij zelf gezegd hebben dat hel zoo niet is, moeten wij aannemen dat zij enkel en eenvoudig rust nemen, in de laatste week hebben ze die rust eerlijk verdiend, want er werd zekerlijk veel werk afgelegd. Veel te veel zelf naar de spreuk Niet wat veel is, is wel, maar wat wel is, is veel Dat de begrootingen in vollen ernst onderzocht en besproken werden, dat zullen zij zelf niet beweren, want het Is reeds sinds jaren dat zulks op een draf geschiedt. Dat de Regeering Jaspar gevormd werd om den finantieelen toestand te redden, dat hebben wij tot vervelens toe gehoord. Maar dat men tot redding volmacht geeft aan onzen Koning, men moet fijnaard zijn om zulks uit te denken. Onze Koning staat boven alle wetten en nimmer of nooit heeft hij aan iemand rekenschap te geven van zijn doen en laten. Zoodat nu feitelijk met volmacht te geven aan den Koning er niemand de verantwoorde lijkheid draagt van de maatregelen die er zullen uitgevoerd worden. Mussolini zou daarachter leeren. Tal van mindere wetsontwerpen wer den deze week door de Kamer bespro ken en gestemd. De twee groote brokken zijn, naast de volmacht aan den Koning, de Regie df Spoorwegen en het Nederlandsch-BeS gisch Verdrag. De volmacht aan den Koning. De Kamers hebben voor 6 maanden aan den Koning volmacht gegeven om maatregelen te treffen, in de mate door Hem te bepalen, ter bevordering van 's lands financieel herstel en ter voorberel ding van de muntstabiiisatie. De moeilijke toestand waarin het land thans verkeert, kan spoedeischende maat regelen noodzakelijk maken. De Regee ring is vast besloten om de huidige moeilijkheden te boven te komen tot ver wezenlijking van het financieel herstel. Die volmacht moet de mogelijkheid daar- steilen van zonder verwijl op te treden. Al de partijen en de bladen, behalve natuurlijk de communistische, stemden de volmacht. Het land heeft behoefte aan eene sterke regeering. Doch weeral eens, die vol macht kan enkel in de praktijk worden omgezet wanneer iedereen meêwil. De Socialisten leggen zich er bij neer. Ook de Katholieke Vlamingen en Christen Democraten omdat zij enkel het oog heb ben op de boogere belangen van het land. De liberalen en de anderen die de Regeering Pouilet hebben ondermijnd en hun politieke doeleinden erdoor hebben bereikt, hebben de deugd van vaderlands liefde niet beoefent zooals het behoorde. WaDt ook de Regeering Pouilet kon die volmacht eischen. Het is geheel zeker dat in dat geval noch Liberalen noch Conser- atieven zouden medegedaan hebben zooals de Democraten het nu doen. Het belang van het land eischt nu dat de Regeering ia hare pogingen slagen zou. En als die redding er zal zijn dan zal zij de vrucht zijn van de samenwer king van alle groepen en van alle burgers. Amnestie-betooging te Leuven. Op Zondag 25 Juli zullen honderden en nog honderden Vlamingen te Leuven te zamen komen, om nogeens den eisch te stellen Amnestie Het is de 3e amne stiewerking van den V. O. S. Antwerpen welke deze amnestie-betooging belegt. Het is de schuld' van Belgie dat, acht jaar na het einde van den oorlog, in een beschaafd land nog zulke eisch moet ge steld worden. Alwie een greintje gevoel van rechtveerdigheidszin heeft moet wal gen onder de gedachte dat in ons land elf spioenen, waaronder tien Walen, vrijloo- pen terwijl Vlaanderen onverpoosd roept naar ztjue gekerkerde idealisten. Wij moeten het niet meer herhalen, dat wij sinds jaren de amnestie-gedachte ge negen zijn. Maar nu vreezen wij de aan gekondigde betooging te Leuven. Wij sluiten ons volgaarne aan bij den raad welke De Vlaamsche Oud-Strijder eftWeest geestdriftig maar niet dwaas. Ware het niet doodjammer moesten er slachtoffers vallen ter verdediging dezer zaak, hoe schoon zij ook weze. Wij meenen genoeg Dr Borms te kennen om te weten dat die edele ziel de eerste zou zijn om erover te treuren, moesten er onvoorzichtigheden gedaan worden. Ge weld roept naar geweld. Wees geestdriftig maarniet dwaas. Betoogt waardig en wees op uwe hoede. Wij hebben de Belgische Knechten aan het werk gezien en kunnen genoeg besef fen dat Btussel bij den eersten opstoot die van Vlaamschen kant begint, de Vlamin gen ongenadig zou neerschieten, de leiders het eerst. In den oorlog hebben de Belgische generalen genoeg Vlaamsch bloed ver kwist. Geef ze geen gelegenheid van op de Vlamingen een nieuwe aderlating toe te passen. Wij herhalen den kreet vanden V. O. S. Weest geestdriftig maar niet dwaas. De dokter kwam door den storm met Ruya naar boven. De mannen moesten voorbij Ruya's herberg. Estelle was op gebleven. Ze wilde haar vader weer ver gezellen. Gedrieën kwamen ze in Dora's huisje. Verschalde lag mg in den zelfden toestand. De dokter onderzocht de wonde. Verrast zei hij tot Dora Gij hebt veel verstand van de ver pleegkunde. Dus is het verband goed vroeg Dora. Ik kan het niet verbeteren Ge hebt misschien mijnheer Verschalde het leven geied Met zekerheid kan ik niet zegt;en echter. We moeten afwachten of de her sens vrij gebleven zijn... Mijnheer Verschalde blijft lang be wusteloos, merkte Dora op. Dat maakt me ongeiust. Estelle keek nog altijd zeer wantrou wend naar Dora. De oude vrouw was te bed. Waar hebt gij die verpleegkunde geleerd vroeg de dokter aan Jufvrouw Viota. In een hospitaal te Brugge Ik had er de gelegenheid toe. En zulke kennis kan altijd te pas komen. Ja, dut hebt ge nu ondervonden De dokter vernieuwde het verband en gaf Dora eenige onderrichtingen. Maar mijnheer Floris zou toch beter bij ons liggen, zei Estelle. Nu kan hij niet vervoerd worden, antwo- rddc de dokter. Door dien storm zeker I zei Ruya. Niet alleen om den storm, maar ook door zijn toestand, hernam de geneesheer. Dwaas en Dom. De paniek schijnt zoowat gestild, 't Is te hopen voor de eer van ons land, dat wr ze geen enkele keer meer beleven. Waarlijk, er zijn in de loop der laatste week oogenblikken geweest dat wij ons bijna schaamden Belg te zijn. Van den eenen kant waren er sommige speculeeiende Belgen die met hun goud- spade het graf van hunne brutaalweg be stolen iandgenooten dolven. Maar van den anderen kant waren er ook millioenen bedrogen en bestolen landgenoten, die onbewust er het hunne toe bijdroegen om hun graf wat gauwer en wat dieper te delven. Een woordje over de laatste soort. Eeist vinden wij werklieden en burgers die met reden klagen dat hun inkomen onveranderd blijft en dat de levensduuite immer stijgt. Hoe onlogisch en bespotte lijk handelen deze menschen toch, als zij immer voortgaan met het aankoopen van weeldeartikelen en verbruiken van lekker nijen. Dat men zich toch bepale bij waren en voorwerpen van allernoodzakelijkst gebruik en dat men bij keus van gelijke voorwerpen toch de voorkeur geve aan artikelen in het land vervaardigd. Alle buitenlandsche artikelen beinvloeden den wissel en vele kleintjes maken een groot. Onmiddellijk op deze komen de nieuwe iinanciers, de neven en nichtjes van de kamerstrateglsten uit de oorlogsjaren. Zoovele brave, achtenswaardige, maar in zake wereldfinanciers zoo totaal onbe voegde menschen spreken over frank, pond en dollar met een beslistheid, welke in ieder van hen de bekwaamheid van een minister van Financien zou doen vermoe den. En natuurlijk geschiedt dit uitspreken altijd in ongumtigen zin. Ge kondet u niet laten scheeren, noch een pintje gaan drinken in de buurt, noch eenige winkelwaar gaan halen, noch de melk in ontvangst nemen of ge hoordet de zeer gegronde jeremiaden over de de nieuwste daling van den frank met, en dat is erger nog, met daarbij de somberste voorspellingen betreffende de, volgens hen.nogrampspoediger tuimeling die aan staande is. Dat zulks hoogst nadeelig uitwerksel heeft opdeaigemeene gemoedsgesteltenis, zal wel niemand betwisten. De tijden worden lastig voor Jan en alleman, maar waarom moeten wij dat zelf nog verergeren. Wij mogen toch niet vergeten als de vreemde financiers het Belgisch geld opkoopen het toch ook wel is omdat ze vertrouwen hebben in Belgie dat het niet zal ten onderen gaan. De les voor Duitschland Is voor die men schen ook leerrijk geweest. Wij moeten door onze daden en door onze woorden toonen dat wij vertrouwen hebben in ons zelf, dat wij vertrouwen hebben in de Regeering, dat wij vertrou wen hebben in ons land. Een sterk, een verstandig, een dapper, een werklustig volk is krachtig genoeg om den oorlog van den frank te winnen, zooals het den oorlog van het recht ge wonen heeft. Die waarheid dient door iedereen ge loofd en verspreid. Dan zal het uit zijn met de voorspellingen van dwaze herberg- profeten en met gebabbel van domme straatfinanciers. Ze maken zich belachelijk! Wijl Minister Jaspar zeemzoet de Vla mingen uitnoodigt tot vertrouwen in de Regeering, mobiliseert hij achter hun rug tegen hen degedarmen. Op 11 Juli laatst gaf hij de arrondissementscommis sarissen van West-Vlaanderen, door tus- schenkomst van den Gouverneur, last de gemeenten te verwittigen opdat deze zich zouden vei staan met... degedarmen. Geheel de veiligheidsdienst van zijn ministerie werd op verkenning uitgezon den in West-Vlaanderen. Minister Jaspar zal vreemd opgekeken hebben als hij zal vernomen hebben dat de Arrondissementscommissaris van Brugge zelf in den 11 Juli-stoet mede- stapt® en dat er overal de grootste rust maar ook de meest besliste geestdrift geheerscht heeft. Zou Minister jaspar niet beter doen den veiligheidsdienst in gang te steken om te bespeuren waar zijn eigen geld en dat van zijne vriendjes al te vinden is. Maar daar zou hij misschien zijn eigen vingers te veel aan verbranden. Het Davldsfonds van Limburg, waar de Gouverneur van Limburg lid van is neemt eene motie van Amnestie aan. De Gouverneur is verontweerdigd en neemt zijn ontslag. De Provinciale raad van Limburg, waar de Gouverneur het hoofd van is, neemt ook een motie van Amnestie aan. De Gouverneur laat maar begaan en neemt zijn ontslag niet. 't Postje is te winstgevend. De Gouverneur van Brabant ver biedt de Leeuwenvlag uit te hangen op het Stadhuis van Vilvoorde op 11 Juli laatst. Op 14 Juli hing de Fransche vlag op het stadhuis van Schaarbeek. Volgens den Gouverneur van Braband mag alleen de nationale vlag op nationale- en plaat selijke feesten uitgestoken worden. Ofwel is de fransche vlag te Schaarbeek de nationale vlag ofwel is de 14 Juli ie Schaarbeek een plaatselijke feestdag. De incidenten te Blankenberghe Woensdag avond, ter gelegenheid van het Fransche 14 Julllet feest, hebben zich op den zeedijk te Blankenberghe, nieuwe relletjes voorgedaan, ingezet doorl een bende Brusselsche patrlotards Wij vernemen dat de Oud-Stnders zich onderling hebben verstaan om vcortaan die ruststoorders tot rede te Drengen en I kunnen er ook aan toevoegen dat de be volking van Blankenberghe ten hoogste verontwaardigd ls over de leugenachtige en opruiende campagne van hetz-bladen als Libre Belgique en Nation Beige Zij is dan ook vast besloten het recht op te vorderen in vrijheid en rust gastvrij heid te verleenen aan alle wettelijk-toege- laten vreemdelingen, van welke nationali teit ook. Waarlijk om vlakaf te zeggen, er wordt soms misbiuik gemaakt van de Nationale llederm. Het is toch overbodig mij dunkt, dat ieder muziekmaatschappij die hier 's zomers komt spelen haarconcerteindige met een Brabarponne of een Mar seillaise en dat alzoo de omstaanders en wandelaars verplicht zouden wezen recht te staan en zich het hoofd te ontblooten zoo niet door een Brusselsche superpatri ot uitgescholden te worden voor «Boche». Dat men de Nationale liederen houde voor vadetlandsche feesten en plechtig heden, die zullen er maar door winnen in aanzien en in eerbied. Herinnering aan de Oorlogstijden Van 25 Juli af zullen wij bruinbrood te eten krijgen. In vele magazijnen ook wordt andermaal de welbekende torreallne te koop gesteld. De koffie is ook peperduur. En zoo wordt het stilaan voor iedereen duidelijk, dat wij beter hadden gedaan nog enkele jaren na den wapenstilstand het oorlogsregiem te doorstaan, dan te beginnen te brassen en te slampampen, zooals het nu het geval geweest is. Acht jaar naden wapenstilstand worden wij nog door eigen schuld verplicht het oorlogsch stelsel van beperking en rant soeneerlng te beleven. Men heeft besloten het bloemmeel te builen tegen 79 t. h. van nu tot den aan staanden oogst. Dan zal het brood gebak ken worden uit 55 t. h. vreemde tarwe, 25 t. h. inlandsche tarwe en 20 t. h. in- landsche rogge. Ministercrisis in Frankrijk. Het tiende Ministerie Briand, dat nog geen maand in leven was, werd deze week reeds omgekegeld. De Franschen worden zekerlijk bedreven in dit soort van sport. Het wetsontwerp betreffende het finan cieel herstel en de muntstabiiisatie was in bespreking. Een tweestrijd ontstond tusschen Herriot, Voorzitter der Kamer en Briand, Voorzitter van den Raad. M. Biiand wilde een volmacht beko men in den aaid van dezen welke in Belgie aan den Koning gegeven werd. Tijdens de stemming van vertrouwen leed de Fransche Regeerirg de nederlaag en het Ministerie gaf zijn ontslag. Denkelijk zal het M. Herriot zijn die opnieuw een ministerie zal samenstellen. Het is spijtig voor Frankrijk dat er aan zooveel politiek gedaan wordt, zelfs als de hoogste belangen van het land op het spel staan. Een nieuw ministerie werd samenge steld met Herriot als Voorzitter. De indruk die in Parijs is verwekt bij het vernemen van de samenstelling van het kabinet Heriot is buitengewoon slecht geweest en zelfs zoodanig slecht, dat als we berichten der Parijsche stad mogen gelooven er een echte paniekstemming is losgekomen. Het pond is te Parijs ineens met dertig punten gestegen. Handelaars hebben hun magazijnen gesloten, honder den en honderden menschen zijn naar de bankhuizen geloopen om hun geld te gaan afhalen, zelfs wanneer de banken reeds langen tijd gesloten waren stond nog een heelen (joop volk ie wachten. Thans is verbod gegeven de berichten aangaande de wisselmarkt van Parijs naar het buitenland te seinen. Herriot zoo min als Cailllaux zal er in slagen een dictatoriale macht van het par lement te verkrijgen en dan blijft er Frankrijk niets anders meer over dan maar voort te ploeteren, steeds meer en meer aan Inflatie te gaan doen en den frank te zien slinken tot schrikwekkende laagten. De Fransche frank zweeft thans wer kelijk in het luchtledige. Guido. Dinsdag namiddag heeft de38etrekkirg plaats gehad van de leening 5 t. h. 1923 van de Verwoeste Gewesten. Reeks 140234 n. 2 en reeks 64882 n. 3 winnen elk 100.000 frank. Reeks 120743 n. 3 reeks 39S357 n. 3 en 307472 n. 2 elk 51.000 frank. R. 71661 n. 2 R.879464 n. 1 R. 95505n.5 R234473 n2 R39763 n 5 R231654 n3 R. 183143 n.2 R. 147180 n.2 R. 61727n.3 R.147368 n.l R.285165 n.5 R.137792n.2 R.369797 n. 1 R.202657 n.l R.254131 n.1 winnen elk 10.000 frank. De andere nummers der uitgekomen reeksen zijn uitkeerbaar met 550 frank. At. Brutsaert leest den akt van toewijding der Provintie. De feesten van Zondag Jaatst waren overheerlijk en begunstigd met een prach tig weder. De bevolking van gansch de stad heeft medegeholpen om de Hulde aan den Zaligmaker zoo grootsch en plechtig mogelijk te doen gelukken. Al de straten zoo groote ais kleine, tot In de verst afge legen wijken en hoeken, waren keurig versierden gepint: 't.wasal één bloemen krans en wimpel en vlag. Duizenden af beeldingen van het H. Hart waren aange bracht en prachtig versierd in de straten, aan de hoeken, in de huizen, boven en in de toogvensters. Nooit heeft Brugge zulk een algemeen schouwspel van versiering beleefd. Van 's morgens brachten de treinen duizenden en duizenden deelnsmers en nieuwsgierigen toe. Van den versten uit hoek van het land, van uit Limburg, kwa men honderden deelnemers toe. Antwer pen, Brabant, Oostvlaanderen leverden flinke aantallen betoogers. Van West- vlaanderen waren al de gemeenten vertegenwoordigd met flinke groepen mannen, met muzieken en turngilden. De optocht duurde 1 uur 40 min. en het aan tal deelnemers wordt geschat op 40.000 man. Het schouwspel op de markt was over heerlijk. Honderden en honderden vlaggen met bonte kleurschakeerlngen namen plaats op het verhoog tegen de grootsche hallen. De statige stoet der geestelijke en wereldlijke overheden der provincie was indrukwekkend en uit de dichtopeenge- taste massa welde de geestdrift en het gejubel op. Een aantal luidsprekers droegen de klank der stemmen al over de markt heen tot ver in de aanpalende zijstraten. Professor Verbist hield een gloedvolle aanspraak en zette met een heerlijke over tuigende welsprekendheid de beteekenis van deze openbare hulde uiteen. Herhaal de toejuichingen onderlijnden zijne prach tige rede. Burgmeester Van Hoestenberghe na mens de bevolking beleed de, heerschappij van het H. Hart over de stad. Mijnheer Brutsaert, voorzitter van den Provincieraad, las den akt van toewijding der provincie aan het H. Hart. Mgr. de Bisschop wijdde dan het Bis dom toe aan het H. Hart. De plechtige zegen het H. Bloed beze gelde deze indrukwekkende feestelijkheid. 1 1 OOGSX 11>V(5 NAAR WERVICK. Machtige Volksoptocht. Historische Sloot. Het Inrichtingskomitelt. Begunstigd door een prachtig weder en met veel volk hebben de inhuldigingsfeesten?plaats gehad. 's Morgens was de kerk prop- pensvol voor den plecbtigen dienst waarna de wijding en officieele overhandiging van het Gedenkteeken plaats had. 's Namiddags voor den Stoet en Optocht was er veel volk toege stroomd. Veel Vossenbonden van de etieek hadden eraan gehouden een welgemeende hulde te bren gen aan hun afgestorven mak kers. Kalm en waardig werd die hulde gebracht en Dickebusch beleefde een prachtig feest vol geestdrift en den dag door heersch- tde beste verstandhouding en verbroedering. KROOSTRIJKE GEZINNEN Provinciaal Verbond van Westvhanderen COKGIi KS ie THIEL T, op ZONDAG 29 OOOST1926 Sprekers Kamerheer, Frans VAN CAUWELAERT, Burgemeester van Ant werpen Staatsminister, A. VAN DE VYVERE. LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER GROOTE KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE ALLE BUREELMEUBELEN Rust is allernooligst, vo komen rust En onze zieke heeft een beste verpleegster, dat is ook heel veel waard. Mijnheer Ruya, zult gij morgen ochtend de familie verwittigen I vroeg Dora. Och, Heere ik heb er ook al aan gepeinsd. 't Beste ware te telegrafeeren. Maar wat moet ik zetten om mijn heer en mevrouw Verschalde niet te erg te doen verschieten Wacht ik zal een telegram opstellen, zei de dokter. Dora gaf hem papier en pen. En na eenig nadenken, schreef de geneesheer Floris or gesteld. Kom eens over Zoo is het goed, oordeelde Ruya. Neen, we mogen die menschen niet te be nauwd maken. Morgen kan mijnheer Floris al veel beter zijn. God geve het. O, ja, stemde de geneesheer toe. Hij is sterk. De slag kan hem in een zware verdoovlng hebben gebracht. Nu, rust is het terste.. En hij ligt hier goed. De dokter keek de kamer eens rond Hij scheen verbaasd over den goeden smaak der bemeubeleeiing en versiering. Ge woont hier erg afgelegen, zei hij tot Dora. Ja, moeder heeft de stilte noodig. En het is hier zoo gezond en zoo schoon. Ge houdt van kunst, zie ik. Heel veel Maar Dora begon weer over Floris De dokter voelde wel dat ze een gesprek over haar levensomstandigheden wi de vermijden. En hij was een te beschaafd man om den wenk niet te btgiijpen. Kunt gij bier niet blijven vroeg hij aan Estelle. Het is anders zoo eenzaam voor de jufvrouw. O, ik geef niet om de eenzaamheid, sprak Dora dadelijk. En in 't Fransch voegde ze er bij Dat meisje is bang om bij mij te blijven. Ik ben immers de heks van den Kemmelberg. Diedwaasheid van domme lieden... Ik ben niet bevreesd..., ik heb de eenzaamheid lief, dokter. En mijnheer Verschalde zal een kaltnen nacht hebben. Ik moet huiswaarts keeren... O, ja. Anders zou ik blijven waken. Maar Ruya zal wel willen blijven. Acht gij het zoo noodig voor dun patient Wel, stel eens dat hij woelig wordt. Goed, ik zal het Ruya vragen, her nam Dora. En Ruya was onmiddellijk bereid te waken. 't is 't verstandigste ook merkte Dora weer in 't Fransch op. Anders ver tellen ze morgen weer allerlei lasten. Ik spreek meer in 't belang Van mijnheer Verschalde. Ntg eene vraag dokter Ja. A's 't mogelijk is, zou ik wenschen dat gij morgen hier waart, wanneer de familie aankomt. Ik heb den vader van mijnheer Floris leeren kennen. Hij nam het mij zeer kwalijk, dat ik eenige schil derlessen van zijn zoon nam en heeft me I daarom zwaar beleedigd. Ik wensch mor gen rond dit ziekbed geen onaangename tooneelen. Als mijnheer Verschalde uit Brugge komt, zal ik mij verwijderen. Gaarne zou ik dus hebben, dat gij hem ontvangt. Anders moet Ruya het doen. Wel Ik zal trachten hier te zijn. Ik Nu overdrijft ge toch, meende vrouw Ruya, ai was ze zelf ook niet heel gerust, Estelle sliep dien nacht niet als naar wist niet dat mijnheer Verschalde vader, gewoonte. Ze droomde van de heks en zoo onverstandig kan zijn. mijnheer Floris en schoot telkens wakker En angstig luisterde ze naar den buide renden wind. 't Ontwaken. Ruya had geen oog gesloten. Dora sluimerde wat in een zetel. Toen 't eerste Overstroomingen te Hong-Kong Over Hong-Kong heeft een vreeselijk onweer gewoed. Verscheidene hulzen zijn ingestort doch ongelukkig bepaalt alles zich niet bij ontzaglijke schade er wer den 6 personen gedood. Autokar in een Ravijn Een groep jongelingen van de vlieg- school van Great Missende, Bucklnghad, was aan booid van een autokar op uit stap gegaan. Des avonds, in den terug keer langs een smallen bergweg, is de autokar tegen de borstwering gebotst, welke omgebeukt werd. De auto viel in de di.pte. Achttien jongelingen werden erg gekwetst. Ik wil hem niet meer ontmoeten. Ik had vrijwillig aan de lessen verzaakt, Mijnheer Floris verzocht me niet meer aan te spreken. Hij kwam hier vanavond om zich te verontschuldigen over de houding van zijn vader. Ik zei hem nog dat hij nu mijn woning moest mijden. Mijnheer Floris is zelf een rechtschapen en correct licht verscheen, stond ze op en zette koffie, man. Ruya wilde nu vertrekken om het tele- De dokter kreeg meer en meer eerbied gram te verzenden. Maar hij moest voor Dora van wie een sterk-beheer- nu eerst wat eten en drinken van Dora, schenden invlO' d uitging. Haar taal was De toestand van den patient was on beschaafd, waardig en overtuigend. jverandera, meende Ruya. Maar Dora De geneesheer beloofde nogmaals het, beweerde dat Flotis nu rustig sliep en dit mogelijke te doen om hier te gelijk met de hem goed zou doen. familie van den patient te zijiHij kan tiet l Ruya ging heen en stil verrichtte Dota uur van aankomst wel berekenen. j de eerste huiselijke bezigheden. De storm Hij nam afscheid en zou Estelle tot aan was in kracht vetminderd, maar nog haar huis geleiden. Die kan dan vrouw stond er een harde wind, die de boomen Ruya zeggen dat haar vader hier bleef. schudde. Nu en dan sloeg een regenvlaag Onwillig toch liet Estelle haar vader neer. 't Zou een sombere dag worden in achter, maar tot den dekter durfde ze de natuur. niets over haar vrees ztggen. j Eensklaps schrok Dora. Ze keek naar Toen ze bij haar moeder was, sprak ze' Floris, en die had nu de oogen geopend opgewonden: en staarde haar aan. Die heks betoovert den dokter o^kMaar dadelijk was al. Ze spreken wel Fransch, maar ik zie genoeg dat de dokter vriendelijk is. En de dokter zei dat Dora mijnheer Floris zoo goed verbonden had, als hij het kan. huls. Ze zou dat in een hospitaal geleerd heb- Ge zijt gister avond door een vallen- ben Neqn, moeHer, maar 't is al zwarie den tak getroffen en gewond geworden., kunst om ons te bedriegen Er zal wel en Maar t et zal niet erg zijn... De dokier is heksenzalf is die doeken zijti, en morgen hier al gewe st... Ge moet u tustig I is mijnhier Fmris dood... houden. de onsteltenis j voorbij. I Wakker vroeg Dora. Maar wat is er, waar ben ik In uw Gisteravond... o, ja... ik was hier... Wat zegdet gij van een tak vroeg Floris. O, een tak, door den storm van een boom geslagen, heeft u geraakt, ik hoorde een kreet... ik liep buiten en vond u. Ge lukkig kwamen en juist twee mannen voorbij, die u binnen brachten. En ik heb om Ruya gezonden. Die heeft den dokter gehaald. Een vallende tak, herhaalde Floris... Wie zegt dat De tak lag boven op u. Ik herinner het me... Floris schudde het hoofd. En Dora werd wat bleek Heeft Albijn Vrieze u aangevallen vroeg ze. Ja... Hij wachtte meat.., verraste me toen ik hier buiten trad, 't Ging zoo vlug. Ik hoorde een kreet, kreeg een slag en dan weet ik niets meer. O, die ellendeling I Maar vergist ge u niet - O, neen... Ik geloof dat ik nog een eind weggetoopen ben... maar de strooper heeft me aangevallen. En ik, die u Het gaan beschuldigde Dora zich zelf. En ik wist dat Vrieze er was... ik kon hier toch niet blijven. Ik had beter op mijn hoede moeten zijn. Maar 't ging zoo gauw..., hij sprong als een beest op me toe en sloeg. Goddank, dat ge bij kennis zijt. Straks komt de dokter. Gij kunt hem alles ver klaren. Vrieze moet aangehouden worden. Leg nu stil... rust zegt de dokter. En Floris zweeg een wijle en sloot als vermoeid de oogen. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1