HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken ABONNEMENTPKIJS per JAAK uonnissen Rouu/benciitets UitgeverSftiiSEii UflMiESTE, Drukkerij Zondag 15" Oogst 1926 25 Centiemen 23e Jaar. -- Nr 33 Marias Hemelvaart. Politiêk Overzicht Rond de Verriestfeesten In t Buitenland C o G li i': a EERLIJKHEID Het Uwe en het Mijne Wat is er met de Schatkistbons te doen? Drie Groote Loten DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG ROMAN door 7%. IIA\H In Stad 8 fr. In Belgie per post 9 fr. 50 Buitenland 1 5 fr. 00 TARIEF DER PRIJZEN: Berichten - uerhoopingen Eene Inlassching O fr. 70 per regel 2 en 3 hilasschingen O fr. 60 per regel I fr. 50 per regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Tnlefoon 9- Postchéck 15.S70 De schoonste zomerzonneschijn Vervroolijkt hart noch zinnen, Wanneer wij niet vervroolijkt zijn Door 't zonnetje van binnen. De Gi nestet. Geen beier makker dan een gutd geweten. Veel weet bij, die weet wanree- hi! mort zwijgen. Ieder wezenlijk geluk genisten wij driemzal: in afw-rehting, in dc werkelijkheid en in de herinnering. Het ongeluk is dikwijls de weg, door het geluk ingeslagen, 0111 ons te bereiken. Geluk is niet het loon der deugd maar de deugd zelve is geluk. De goudfrank. Paniekzaaiers hebben nu hun werk om allerlei geruchten uit te strooien over de invoering van nieuwe munt met gcudba- sis, van een goudbiljet zooals men soms hoort zeggen. Als sommige menschen overeen nieuwe munt hooren spreken, meenen zij onmid- del ijk dat het huidig biljet alle waarde zal verliezen. Op zulke menschenjhebben de paniekzaaiers meest pak. Men moet er niets van gelooven als 't gerucht wordt vetspreld dat het gouvernement eene dubbele munt zal invoeren, een goudfrank naast den papierfrank of dat het den frank zal demonetiseeren. Wel wordt er gesproken van een Goud krediet-Bank op te richten, maar dit zou enkel zijn om kredieten te geven aan dezen die met den vreemde handel drij ven. Het Gouvernement werkt aan de stabilisatie en de saneering van den frank. Maar wel verre van tot de vernietiging van de huidige munt of tot het bankroet van 't bankbiljet te leiden, zal dit inte gendeel de huidige waarde van het biljet vergrooten, door het den goud waarborg terug te schenken dien het sinds de In voering van den gedwongen koers niet meer bezit. De mogelijkheid bestaat dat een nieuwe inuntstandaard ingevoerd worde. Maar dan zouden de twee geen 48 uren naast elkander bestaan daar de huidige munt onmiddellijk daarin zou omzetbaar wezen. Mij mogen er op gerust zijn. Op het oogenblik van de munthervorming zullen de bankbiljetten, die iedereen in zijn zak heeft, geen zier van hunne waarde ver liezen. Men zal dan Integendeel de ge ruststellende zekerheid hebben, dat men tegen nieuwe daling van die waarde beveiligd is. Eupen-Malmedy. Deze week gaf het Duitsch blad Frankfurter Zeitung een bericht waar in het volgende voorkwam Te Brussel is er dezer dagen weder veel gesproken over een teruggave van Eupen-Malmedy tegen eene uitwisseling der marken. Fransche en Belgische bladen zijn op dit bericht gevallen en bespreken het met veel belangstelling. Wat die twee be vrijde kantons betreft, minstens één ervan blijftsterkaan Duitschland gehecht. Nu dat Belgie juist zulk een nijpend gebrek aan geld heeft, zou Belgie niet moeten weigeren een redelijk voorstel van Duitschland te onderzoeken. Het Is wel mogelijk, en ons land zou er niets dan voordeel bij halen, de twee kwesties met elkaar te verbinden, de teruggave der duitsche kantons en de uitbetaling der marken. Maar die kwestie is zoo eenvoudig niet. Er dient afgerekend met bezwaren van Belgische, Duitsche, Fransche, ja van Amerikaansche zijde. Daar zou men eene breede internationale aangelegenheid van maken en er veel tijd bij verliezen. En Belgie zou daarbij niet gediend zijn daar zijn nood nijpend is en het liefst seffens aan geld zou geraken. Uit/oer van vee. Tengevolge van zekere moeilijkheden op de veemarkt te Cureghem, werd eene Commissie ingesteld om de maatregelen te onderzoeken die konden genomen worden om den vleescbuitvoer te regelen. Deze commissie heeft bevonden dat de vleescbuitvoer in normale voorwaarden geschied is, in vergelijking met den uit voer van verleden jaar. De uitvoer blijft niettemin onderworpen aan het stelsel van vergunningen. Chineesche Katholieke Studenten. Volgens Pater Lebbe, die zich toewijdt aan het apostolaat onder de Chineesche stu fenten, is er op 600 Chineezen die in Duitschland studeeren, maar één die ka tholiek is. In Holland op 150 ook maar één Op 300 in Engeland twee. Op 800 In Frankrijk 120. Goddank op de 180 die in Belgie stu deeren, zijn er 120 Katholiek. Ouderdomspensioenen We kunnen mededeelen dat ze in het Ministerie nu hard bezig zijn met het herzien der boekjes van de ouderdoms pensioenen voor West-Vlaanderen. Buiten enkele steden, doch al de boek jes moeten herzien en vernieuwd worden, daar nu iedereen 720 fr. zai bekomen, en dit is een groot werk. Ze hopen toch tegen einde Augustus met West-Vlaanderen ge daan te hebben. Guido Wat de krijgslisten van den Fiscus kosten. Men weel, dat de agenten van den fiscus om na te gaan of de weeldeiaks toegepast wordt op de kosten van den Staat wapens en ammunitie, wisselstuk ken voor auto's en motorrijwielen, juwee- len, pelsen, reukwerk gaan koopen, in hotels nachtverblijf gaan aanvragen, pa- teêkens gaan eten, enz. Deze krijgslisten van den fiscus hebben in 1923 aan den Staat gekost In 1923 24.827 frank in 1924 52 777 frank 95 en In 1925 39.826 frank. Na deze sommen moet, zoo lezen we In deofficieele nota waaruit het bovenstaan de komt, de prijs van den verkoop der gekochte zaken afgetrokken worden. Je Spooi wegaandeelen en de Daling van het pond. Wij ontvangen de volgende mededee- ling Het pond staat thans lager dan 175 fr. Verleden Woensdag daalde het tot 172 ir. op de Belgische markt, dus lager dan de basis gekozen tot de valutawaarborg. in plaats van waardevermindering voor het bevoorrechte spoorwegaandeel met zich mede té brengen, doet deze daling de voordeelen van dezen titel eens zoo goed uitschijnen De jaarlijksche intrest zal nooit langer dan dertig Belgische frank zijn. Veronder stelt men nu een oogenblik iets wat onwaarschijnlijk is dat het pond op 30 fr. komt, dan zal de drager van een be voorrecht aandeel, juist een pond sterling aan vasten intrest bekomen. Hij zal dus steeds voordeel vinden bij het stijgen van den frank, maar zal nooit nadeel onaervinden als hij daalt. Vervoer van goederen per Spoorweg. Het Beheer der Spoorwegen doet be roep op de industrleelen en handelaars, opdat zij hunnen voorraad grondstoffen, brandstoffen, allerlei producten, enz., welke zij tijdens het laatste kwartaal van het jaar noodig hebben, zooveel mogelijk voor de maand October zouden opdoen. Het geldt het belang van de klanten van den spoorweg als van het Beheer zelf. 's Winters is, wegens sneeuw en vorst, het vervoer en het werk in open lucht lastiger en, anderzijds, loopt men gevaar moeilijker wagons te bekomen wegens de seizoenzendtngen. Vermindering der Infiatie. De terugbetalingen van den Staat aan de Nationale Bank bedragen deze week 50 millioen frank. De Inflatie is dus met 50 millioen verminderd. Kleinzielig gekibbel. Wie had het gedurende den oorlog ooit kunnen denken dat de Verbondenen, die zoo prachtig zijde aan zijde gestreden hébben, om den gemeenen vijand te ver slaan, nu aan het kibbelen zouden gaan over het betalen der schulden door den oorlog veroorzaakt. Men weet dat alleen de Engelschen geheel hunne schuld geregeld hebben en uat Engeland daar nu ook den zwaren last van draagt. Nu grieft het de Engelschen als Ame rika beweert dat Engeland erdoor geraakt is, dank aan de hulp der Amerikanen. Het moet gezegd worden dat Engeland, als het geld geleend heeft aan Amerika, het was om aan zijne vrienden te kunnen voortleenen, wijl Amerika in Engeland meer trouw had dan in dezes vrienden. Amerika komt verbitterd omdat het voelt dat het met al zijn goud ook de alge- meene ongenegenheid van Europa op den nek gehaald heeft. Zoover gaat het dat M. Hoover, de Amerikaansche Minister van Handel, de Amerikaansche nijveraars afgeraden heeft nog langer Made in U. S.A.op hunne koopwaren te laten drukken. Wat Frankrijk aangaat, M. Clemenceau heeft een open brief gezonden naar den Voorzitter, M. Coolidge, waarin hij aan wijst dat de schuldenkwestie een gevaar is voor de toekomst der beschaving. M. Clemenceau vraagt zich af of deze kwestie dan alleen van commercieel standpunt kan behandeld worden. Gij noodigt ons uit, zegt hij, onze schulden te betalen, al weet gij zoo goed als ik dat de Fransche kas leeg is. M. Clemenceau wijst op de groote of fers welke Frankrijk in den oorlog ge bracht heeft. Het strekt de groote landen niet tot eer dat zij vergeten dat ook kleine landen offers gebracht hebben, die met al het goud der wereld niet kunnen betaald worden. Duurtetoeslag. De Staatsbedienden zullen voortaan eenen duurtetoeslag ontvangen van 7.50 voor ieder 10 punten boven het Indexcij fer 510. Dat maakt op dit oogenblik eene ver hooging van 30 fr. per maand. Reizigerstarieven. Er werd besloten de spoorweglarieven voor reizigers met 10 t. h. te verhoogen met ingang van 1 September. De kroos zal loopen vanaf 1 December 1926. Het verschil van kroos tussdhen dezen datum en den vervaldag der oude Bons, zal den eigenaar betaald of aange rekend worden, volgens het geval. Wie dus nieuwe Schatkistbons ver kiest, moet zijne oude laten sterrpeien, voor 14 Augustus, zelfs indien deze titels slech s na dezen datum vervallen. Het voordeel dezer titels is, dal hunne uitbetaling vroeger te verwachten is dan deze der Spoorwegaandeelen. Aandeelen der IJzerwegregie. Wie zulke aandeelen aanveerdt heeft vootloopig niets te doen. Hij houdt zijne Bons, welke als voorlooplge aandeelen zullen gelden en later tegen definitieve kunnen uitgewisseld worden, wanneer deze gedrukt zijn. De datum zal nader hand bekend gemaakt worden. Deze aandeelen geven 6vasle kroos, en een deel in de winsten der Spoorwe gen, dat, naar men schat, 2 tot 3 zal bedragen. Zij beginnen fe loopen vanaf 1 September 1925 en zijn uitgegeven voor 75 jaar; zij kunnen nochtans van het II' jaar af uitbetaald worden indien zij uitgeloot worden in de trekkingen die van dan voorts regelmatig zullen ge schieden. Het eigenaardige dezer titels, is dat zij tegen de daling van den frank gewaar borgd zijn moest het nog gebeuren dat de frank zakt, het bedrag der vaste kroos en van het uit te betalen kapitaal zou in dezelfde mate stijgen. Deze titels zullen zoo haast mogelijk In de Beurs gekwoteerd worden. Wie dus geld noodig heeft zal ze kunnen verkoo- pen, maar men vreest dat de verhande lingen in den eersten tijd niet al te gemakkelijk zullen zijn. Schatkistbons op 5 jaar (vervallend op 1 December 1926) Dezelfde schikkingen gelden voor deze Bons keuze tusschen Spoorwegaandee len en Schatkistbons 5 1 zonder bepaald termijnverplichtingen van stempelen (tusschen 9 en 14 Augustus) voor dezen die nieuwe Schatkistbons verkiezen. In blijde siemmirg stonden engelen en aartsengelen te wachten op de glorierijke intrede van Jesus Moeder in hun hemel rijk. Zooveel moois had Gabriel, die Haar eens bezoeken mocht, verteld dat Ze blank was als een lelie zonder smet oot moedig en nederig, o zoo needrlg dat Ze nauwelijks op de heerlijke boodschap, die Hij Haar toen bracht, een simpel hel zij zoo had geantwoord dat Zij goed was, zoodat geen sterveling, zelfsgeen en gel, het bij Haar kon halen en lief, een zonnekind onder de menschen en wijs en vroom en naarstig.zooveel wonderbaars had hij verhaald van die zoete Maagd uit Nazareth, dat ze allen verrukt te wachten stonden op Hare komst 't zou heerlijk zijn zoo'n vrouw als Koningin t<: krijgen. En toen de Koning zelf zijn Goddelijke Moeder het Innig welkom had toege- wenscht, brak te al.enkante een juichen en jubelen los dat de hemelzalen ervan dreun den, en harpen en cithers en fluiten en bazuinen zongen een trlomfeerend Gau- deamus, gaudeamus, omnes laten wij feesten onze lieve Koninginne. Wat, mevrouw, die voor haar schoothondje méér uitgeeftin één maand dan voor u in een heel jaar, die bij de minste gelegenheid geld met handsvollen door de venster werpt.. En mijnheer die op één avond tienmaal uw gansche jaar loon verspeelt voor zulke menschen verzamelt gij haarspelden Daarmede liet hij liet meisje allten Leist verzette zij zich uit alle kracht tegen die bekoring, maar toen zij nu zelf de oogen opende en zag, hoe haar mees ter hetgeld verkwistte en hoe haar moeder in de grootste armoede leefde, hoe zijzelf met armzalige kleeren rondliep en daar voor bovendien nog dikwijls door hare meesters bekeven werd, dan kon zij niet meer weerstand bieden. Op een avond daler een huiselijk fees tje plaats had, vond zij een schoonen ring, en in plaats van hem weder te geven, behield zij hem en besloot hem te ver- koopen. Daar bet echter een zeer kost bare ring was, werd er naar gevraagd, en aan haar ontsteltenis zag men alras, waar hij was, en men beschuldigde het meisje den ring gestolen te Itebben. Ze werd doorgezonden. Altoos zijn er lieden geweest die geen verschil schenen te kennen tusschen het mijn en zijn. De personen die den eigendom van den evennaaste niet eerbiedigen, worden ook, zoohaast mogelijk, onscnadelijk gemaakt, en in verzekerde bewaring gebracht. ledereen heeft vrede met dien maatregel, en een storm verontwaardigingen zou op gaan moeste een maatregel getroffen wor den waarbij voor de dieven de deuren van bet gevang zouden worden opengezet. Nooit heerschten er nochtans meer ver keerde begrippen nopensde eerlijkheiddan in onzen tijd. De oorlog heeft het geweten van vele menschen vervalscht. Wanneer we even nagaan hoe er toen gelogen en nog gelogen werd. Om beters- wil natuurlijk... om den Duitscher te be driegen bij het smokkelen. Toen werd soms op zeer eigenaardige wijze omgesprongen met andermans goed toen... toen werd er weinig onder scheid gemaakt tusschen de levensregel, helder als kristal, en recht voor oen mensch uit, en een, die liep langs zijpaad jes, en kronkelde met alle draaiingen mede. Heteerlijkheidsgevoel van de jeugd vooral, heelt een geweldigen deuk gekre- gen. Ue oneerlijkheid uit zich hedendaags in verschillige vormen, en is des te gevaar lijker, daar ze vaak zoo behendig wordt aangewend, dat niemand er zou aan den ken, het den pleger kwalijk te nemen. Winnen is winnen is vaak de leuze en degrootste woeker wordt door belangheb benden lachend goedgepiaat met:«Ja,ziet ge, dat is commerce en 't zijn enkel de domooren, die door commerce niet rijk worden Het ligt niet in. onze bevoegdheid de ge.allen te bepalen en nog minder in on ze bedoeling gevallen aan te halen. Daar bij, ieder van ons kan bewijzeD aanhalen, ondervonden, en bijna dagelijks beleefd Een tijdje geleden deed iemand een onbe duidend aankoopje en de gevraagde prijs werd gaarne gegeven. Een paar weken nadien kocht diezelfde persoon hetzelfde goedje bi] een ander winkelier. De prijs was zeer veel minder... Onze kooper dacht dat er ten vergissing in het spel was en wou nader uitlegNeen, neen, ze wisten zij zeer goed datdie waar op ander plaatsen wel hooger aangeschre ven stond, maar ze... durfden dat toch niet na volgen... ze hadden er zoo im mers ook hunne verdiensten al op... Hedendaags is het zeer lastig schattin gen te maken Wie kent er nu nog den prijs van den dag?Maar daarom is het zoo gemakkelijk ongestrait de menschen in de doeken te doen Enkel het eerlijkheidsgevoel maakt er eene gewetenskwestie van en zal de men schen afhouden van de gevaarlijke helling. Want gevaarlijk is die wel... Wie er zich eenmaal heeft op begeven, kan niet meer terug. Wie niet meer tevreden is met het rechtmatige en maar enkel gelukkig is bij het overtellen der te groote winsten, gaat in duizelingwekkende vaart naar beneden. Verre van ons de gedachte alle hande laars en nijveraars in dezelfde reeks te plaatsen. We weten bij gelukkige onder vinding dat ernogvele eerlijkelieden zijn, maar toch is het getal dergenen die geen gewetenswroeging ondervinden bij over tollige winsten al te groot. In het voorbeeld van Pestalozzi gaat het om het kleinere. Het is echter een beeld van hetgeen er ook in t grootge schiedt. Sommige denken zich zaken te mogen toeeigenen .die voor den eigenaar van geen nut meer zijn, waarvan hij het bestaan niet eens vermoedt en die, hij zelf mis schien wel als nutteloos zou wegschop pen Eindelijk wordt de eigenaar door het wegnemen dier voorwerpen niet benadeeld, maar diegene moet al het na deel dragen, welke den diefstal want diefstal is hetbegaat. Wie de hand slaat aan andermans goed - al wete het dan niemand daalt in eigen achting. Wie zorgeloos en ontrouw is in het Droeve herinnering. -- Wij zijn volop in de Oogstdagen die ons zoo droevig herinneren wat over twaalt jaar in ons landgebeurde. Twaalf jaar is het geleden dat Duitsch land ons omver wierp en brutaal zijnen knie op onze borst zette. Dat het ons gemarteld heeft en in sla vernij gehouden, vier lange jaren. Dat het ons bestolen heeft en gebrand schat, ons geheel ten onder gebracht. Dat het vijttig duizend onzer zonen heeft vermoord, die moedig hun leven waagden om onze vrijheid, onzen eigen dom te beschermen. Dat het onze kinderen als gijzelaars weggevoerd, ze gedwongen heeft, op straffe van hongerdood, van te werken aan de tuigen die hunne vaders, hunne broeders moesten dooden. Al het kwaad dat ons aangedaan werd moeten wij vergeven. Maar wij mogen het gebeurde niet vergeten omdat wij steeds den oorlog moeten vloeken als de grootste schelmerij der eeuwen. Wij moeten het ons herinneren om me delijden te gevoelen met ons ongelukkig lanueken dat, teenemaal onschuldig, door den geese! des oorlogs zoo wreed werd gestriemd. Wij moeten 1914 gedenken omdat wij den oorlog moeten haten en bestrijden uit al onze krachten, de oorlog met al zijne leugens, met al zijn bedrog, met al zijne wreedheden. Te lang hebben vorstelijke inpalmers hunnen landhonger verzadigd met stroo men bloeds over de wereld te doen vloei en. Te lang heeft men de krijgers met roem overladen alsof dezen die vechten met een llerenaar moordenaars zouden zijn, wijl men ridder slaat dezen wier wapen eenige centimeters langer is. De oorlog is eene bron van kwaad, van ver driet, van ramp, van ellende. Het is meer dan tijd dat internationale tribunalen alle moeilijkheden tusschen landen bevechten, opdat wij voorgoed zouden gespaard blijven van het leelijk ooriogsmonster dat wij in 1914 hebben leeren kennen. Je colleges van het bisdom Brugge. Bij het einde van 't schooljaar telden de bisschoppelijke colleges van het diocees Brugge 5.807 leerlingen 35 méér dan in 1924-1925. Voor de 6 studiejaren van de oude hu- maniteiten waren er 1531 leerlingen (tegen 1470 in 1925-1925)705 leerlingen voor de nieuwe humaniteiten (iegen 712 in 1924-1925)in de 7de (gemeenschappelij ke) 798 (tegen 762 in 1924-1925). De middelbare scholen van Iseghetn en Biankenberghe telden 738 leerlingen van wie 146 in de middelbare aideeling (tegen 197 in 1924-25). De Landbouwschool van Avelghern had 89 leerlingen, van wie 73 rn de "middelbare afdeeling (tegen 57 in 1924-25) Demiddelbare Landbouwschool van Roeselate telde 56 leerlingen (tegen 57 in 1924 25). De Normaalschool van Thourout had er 441, van wie 309 in de afdeeling voor normaalonderwijs (tegen 207 In 1924-25). Het meest bevolkte college was het Klein Seminarie van Roeselare, met 789 leerlingeD. Dan volgden Oostende, 581 Thourout,441Brugge,St Lodewijk, 428; Poperinghe, 403 Brugge, St Leo, 390 Kortrijk, 362 Iseghem, 360 Moeskroen, 352 Thielt, 290 Meenen, 277 Yper, 250 Veurne, 232 Nieuwpooit, 231 Avelghem, 89 Diksmuide, 54. Het einde der staatsuitbating. In den racht van 31 Augustus op 1 Sep tember zal het Beheer van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen de leiding van de spoorwegen overnemen. Dit neemt niet weg dat het Kabinet van den Minister van Spoorwegen zai blijven voortbestaan. De houders van Staatsrentetitels. De houders van titels der geconsoli deerde Staatsschuld vragen zich ai, wan neer zij bevoorrechte aandeelen der Spoorwegmaatschappij mogen inschrij ven. Een beetje geduld. De eerste snede waarvan de uitgifte aanvangt dient er toe 1. Om de Schatkistbons op 6 maanden te vervangen welke niet zullen afgestem peld worden, alsmede de Bons voor Muntherstel op 5 jaar 2. Om de Staatskas baar geld te ver schaffen door middel van de opbrengst der Inschrijving In specie van 9 tot 28 Oogst. Na de uitgifte van die eerste snede ko men de houders van titels der Staats schuld aan de beurt, zooals trouwens in 't verslag aan den Koning vermeld staat. Het ruilen van deze titels tegen bevoor rechte aandeelen zal geschieden op grond van een bedrag dat aanmerkelijk hooger zijn zal dan de Bsursnoteering ervan. Wijl boven de engelen hun vreugde uit galmden, stonden verdwaasd en droevig te moede eenige leerlingen en vrouwen bij een ledig grai. Thomas was niet daar ge weest toen ze Jesus' Moeder piëteitvol in haar rustplaats hadden gelegd en daar hij zoo biddend aandrong om nog eenmaal de lieve doode te aanschouwen, hadden ze den steen van het graf gewenteld. Doch, o wonder I Uit de ledige tombe stegen aromen van zoete geuren en ze vonden slechts rozen en leliën met midden in den blauwen sluier, dien Maria immer droeg maar Zij zelf, Mat ia, was er niet. 't Haite vol wanhoop hadden ze zich eerst afgevraagd of soms schendende han den de dierbare niet hadden weggevoerd en wat er van haar was geworden daar lag angst in hun oogen en ze keken schuw rond ot ze geen sporen zouden vinden van dien roof, teen het al opeens klaar werd in hun hoofd Maria was niet weggenomen, maar door Goddelijke hulp ten hemel ge stegen daarvan getuigde Maria's vlekke loos leven, daarvan getuigde de Schrif tuur, daarvan getuigde de rozen- en leliénaroom uit het ledige graf. En als ze overtuigd bleken van die zalige kennis, klonk het jubelend ook uit hunnen mond Gaudeamus, gaudeamus omnes... Broe- deis, juichen wij om die heerlijke hemel vaart Vlamingen mogen in andere katholieke Vlamingen nooit geen vijand zien. Er mag voor ons maar een tegenstrever zijn en dat is de anti-katholiek. Dat is de vijand. Al de andere moeten onze vrienden zijn en dan zullen we door vereeniging de macht krijgen. Zondag had te Ingoyghem de plechtige onthulling plaats van het Praalgraf voor Hugo Verriest, de Oude Pastor van te lande, die zoo geern zijn volk zag en er niets voor had dan liefde nooit geen haat. Moest Verriest nu terugkeeren wat zou het hem verdriet aandoen al die ruzie en dat wantrouwen te zien die tegenwoordig heerscht onder de katholieke Vlamingen. Dit werd geschreven en gezegd op dezen dag, geschreven in Pallieteren gezegd in een prachtige rede te Ingoyghem gehouden door Dr Fllip de Pellecyn. Hier eenige uittreksels ervan door lede ren Katholieken Vlaming te overwegen Kijkt naar Verriest, bittere menschen uit Vlaanderen. Gij die, zonder iemands hart of tempe rament te kennen, elke daad en elk woord van een anderen Vlaming uitlegt zooals uw zwartheid het ziet. Gij die, christelijk u noemende, in uw moreelen codex alleen moord, diefstal en overspel ter verafschuwing hebt opge schreven en schijnt te meenen dat er afla ten te verdienen zijn met verdachtmaking en achterklap. Gij allemaal biltere Vlamingen, gij die omhoog staat en misprijst, gij die beneden staat en miskent, gij, flaminganten, die andere flaminganten met broodroof hebt bedreigd of den weg hebt trachten af snijden, kijkt allemaal eens op naar Verriest. Want het moet gezegdals Vlaanderen nu alleen maar moet vervlaamschen, als het er alleen op aankomt om de taal te beschaven waarin men elkaar verwijten en beleedigen zal, dan kan Vlaanderen mij weinig schelen. Goed worden, rechtvaardig trachten ie zijn eerst en vooral ten opzichte van andere Vlamingen, een anderman eerbie digen daar ligt het hem. En daaraan denkt geen mensch. En verder Hier, op de plaats zelf waar hij rust te midden van zijn volk, waar allen eens rondom hem komen liegen, die zijn goed heid over hun leven hebben gevoeld, moest die goedheid werden herdacht. En ook buiten deze kerkhofmuren strale zij over ons. Wij hebben nooddruft aan goedheid en aan rechtvaardigheid in Vlaanderen aan goedheid tegenover elkaar, aan eerbied tegenover elkaar, aan rechtvaardigheid in woord en daad tegenover elkaar. De Pellecyn besluit Paster Verriest, gij waart in leven de eenige mensch van dit na-oorlogsche Vlaanderen, zoo vol verbittering en ster- mende liefde, die allen rondom U kondt brengen. En na uw dood, op dezen dag van uwe verheerlijking, hebt gij nog die wonderdaad bewerkt dat de eene Vlaming niet wegblijft omdat de andere Viaming komt. Vergiftigde Melk In de stad Mexico zijn 250 personen ziek geworden na melk te hebben gedron ken. Twee hunner zijn overleden. Al de anderen moesten geneeskundige zorgen ontvangen. Er was eene vergiftiging in 't spel. De melkboer was gewoon een poeder in de melk te doen om ze langer goed te houden. Hij had zich echter mis grepen en er een vergift, bestemd voor de wolven, in gemengd. Groote ramp in China Men meldt uit Hankeou dat ten gevolge eener dijkbreuk in het Zuid-Westen der provincie Houpé, de Blauwe Stroom bui ten zijne bedding is getreden en een op pervlakte van 5 vierk. Km. onder water heeft gezet. Er zouden 3.000 personen verdronken zijn. Eene nieuwe ramp in Japan De eene ramp volgt op de andere in Japan. Gedurende den nacht heeft het ge weldigste onweer dat men sinds 40 jaar heeft gekend, 4.000 woningen van de prefectuur van Akita, in midden Japan, vernield duizenden hectaren oogst wer den verwoest en de spoorwegen openge broken. De stad Honja, bij de monding der rivier Flnnuyuki, is dubbel overstroomd daar de rivier buiten hare oevers Is getre den en het tempeest het water der zee naar de stad jaagt, die aldus in een waren waterkolk werd begraven. De verliezen zijn nog niet kunnen ge schat worden, maar naar alle waarschijn lijkheid zijn zij zeer hoog. Slachtoffers der Overstrooming Zeer geweldige onweders met stort vlagen, welke dag en nacht aanhielden, hebben overslroomingen verwekt in de Koreaansche provincie Kagande, waar duizenden hektaren gronden blank wer den gezet. In die slreek hebben 75 per sonen het leven bij de ramp ingeschoten. De strijd om de Petrool De gezant der Vereenigde Staten te Mexico heeft aan den minister van bui- tenlandsche zaken een nieuwe nota over handigd, betreffend de Mexicaansche wetten op de petrool en op den grondei gendom. Men zal zien dat de petroolkwe- stie nog aanleiding zal geven tot erge geschillen tusschen de twee Republieken. Een Jongentje van 6 jaar slaat zijn Neefje dood Gistermiddag kregen ie Groesbeek (Holland) twee neefjes, uit de school ko mend ruzie. De twist liep zóó hoog, dat de jongste, de 6-jarige W., zijn klomp uittrok en daarmee zijn 7 '/a jarig neefje een slag op het hoofd toebracht. Het ge troffen jongetje viel neer en werd even later levenloos opgenomen. KROOSTRIJKE GEZINNEN Provinciaal Verbond van Westvlaanderen te TH IEL T, op ZOND A G 29 OOGST 1926 Sprekers Kamerheer, Frans VAN CAUWELAERT, Burgemeester van Ant werpen Staatsminister, A. VAN DE VYVERE. Afslag op de Spoorwegen. De Heer Minister verleent eenen afslag van 50 voor al de personen die op Zondag 29 Augustus het Congres der Kroostrijke Gezinnen te Thielt willen bijwonen. De bonden mogen vanaf 15 Augustus hunne kaarten aanvragen bij Heer Oscar Kerckhof, schrijver van 't Provinciaal Verbond te lngelmunster. De leden der Dlaatselijke bonden vragen ze aan hun pestuur. Deze kaarten moet men voorleggen bij 't aanvragen zijner reiskaart in de statie. Ook wij, kristenen, moeten vieren op dien feestdag. Wanneer moederken hier op aaide eer wordt betuigd, dan voelen wij het haite zwellen van fierheid en blij- moed, omdat het moederke is dat gevierd wordt. Geen moeder evenwel heeft ruimer ons harte verdiend dan de Hemelmoéder, geen schepsel werd grooter eer toegebracht aan Maria. Zouden wij dan geen vreugde voeien op den herinneringsuag van die grootsche eerbetuiging Ze zit nu, door die hemelvaart, zoo dicht bij Haar Machtigen Zoon, en 't is Haar nu zoo gemakkelijk evenals op Ca- na's bruiloft, een gunstwoord voor wie nood lijdt tot Hem te richten. Haar hart Is breeuen ieder mag vrij tot Haar komen, al moet Ze mirakels eischen voor Haar lievelingen, want Ze helpt graag. Laten wij ook oaarom ons verheugen op Maria's hemelvaartdag, vermits Ze door dat voor recht beter onzen nood kan bepleiten bij Jesus. Gaudeamus omnes Kristenen, laat ons feestvieren, allen zonder onderscheid, met de Engelen en HeiligenMaria'sgroot- ste feest Is Maria's Hemelvaart. LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER GROOTE KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT15, POPERINGHE ALLE BUREELMEUBELEN Wij geven hieronder een samenvatting van de voorschriften betreffende de om zetting van de Schatkistbons. Schatkistbons op 6 maand. Sedert 2 Augustus werden zij niet meer uitbetaald. De Staat zal ize verwisselen tegen andere titels van betzelfde bedrag, hetzij naar keuze van den drager 1 Nieuwe schatkistbons aan 5 "/o, zonder bepaalden termijn 2. Aandeelen van de Spoorwegregie. Een wooidje uitleg over deze twee scorten titels. Schatkistbons 5%. Wie zulke titels verlangt, moet zijne Schatkistbons op 6 maanü, van 9 tot 14 Augustus in de Nationale Bank indienen, om ze te laten stempelen. De afgestem pelde Bons zullen hem dan teruggegeven worden, en later verwisseld tegen nieuwe Schatkistbons. De nieuwe Bons zullen 5 opbren gen zij zullen terugbetaald worden door het Amcrtisatiefonds, naarmate dit Fonds over geld beschikt. De uit te betalen Bons zullen door loting aangewezen worden. Pestalozzi verhaalt het volgende Er was eens een braaf meisje vpn te lande, dat voor een gering loon in dienst getreden was. Zij stuurde dit loon aan hare moeder en droeg liever de armzalig ste kleederen dan het geld voor zichzelf te gebruiken. De sluwe dienstknecht Rac- koli sprak haar aan met vleiende woor den, en noemde het een schande, dat zoo een schoon meisje zich in zulke lompen kleedde. »-—Ik heb geen geld, antwoordde zij, want hetgeen ik verdien stuur ik op naar mijne moeder. Men kan zich het noodige wel op eene andere wijze aanschaffen wedervoer Rackoli. Toen het meisje ontzet terugdeinsde, fluisterde Rackoli haar in het oor Gij moet onderscheid maken tus schen groote en kleine diefstallen gij neemt eenvoudig iets, dat mevrouw en mijnheer niet noodig hefcben, ofwel, gij geeft gevonden kleinigheden niet terug. ik breng mevrouw de kleine haar speld terug, die ik in de kamer vind, ant woordde het meisje. Dan ontstak Rackoli in woede en hij zei op spottenden toon Dinsdag heeft de 51e trekking plaats gehad van de leening 5 t.h. 1922 van de Verwoeste Gewesten. Reeks 199443 nr 8 wint 250.000 frank. Reeks 50404 nr 8 wint 108.000 frank. Reeks 130040 nr I wint 100.000 frank. De andere nummers dezer reeksen zijn uitkeerbaar met 300 frank. kleinste,kent een der gewichtigste waar heden van het leven nietdat alle ver- detf roet het kleinste en onzichtbaarste aanvangt. De grootste oneerlijkheid is reeds in 't keinste verborgen Vlamingen steek die woorden in uw hert! Alle katholieke Vlamingen samen FEYS-CALLEWAERT, Rousbrugge O, moeder, ik haatte den schilder, omdat hij mij Estelle afgenomen heeft. Ik deed wel of ik niet meer om Estelle gaf, maar't brandde op mijn harte... 'k ilad gisteren weer zoo'n kwaden dag. Mandus smoorde een snik. Toe, jongen, vertel maar alles, hernam de moeder. Dat zal u al deugd doen. Ik ging 's avonds naar den berg... 't was al donker... en ik zag Estelle weer bij den schilder... Ze liepen in den storm. Estelle ging in huls. De schilder ging voort. Nu moest hij bij de andere zijn... bij de heks... Bij die Dora Ja... Hij kreeg daar ruzie met Albijn Vrieze. Geen van tweeën zag mij. ik stond achter de struiken. En de schilder ls in het huis van de heks gegaan. Toen kreeg ik het duivelsch gedacht hem neer te slaan. O, Mandus I Ja, moeder, 't was duivelsch. O, ik heb er zoo'n berouw van. Dat uw zoon een moordenaar kon worden. Vertel verder, Mandus. Wat is er toen gebeurd Ik wachtte. Bij mij lag er een dikke tak. Na een tijdje kwam de schilder buiten. Ik sprong toe en 'k sloeg met den tak. De schilder liep nog een eindje en viel neer. Ik smeet den tak op hem en 'k ben dan weggeloopen. Wat verder smeet ik me op den grond en 'k heb er geweldig liggen krijschen. O, toen had ik al zoo'n berouw... ff Vervolgt). Daar is nu mijn moeder, Dora, Begint ge nu zoo vroeg Adelelde, Maar alsge beter nog wat hier blijft, zei hij. vrij oneerbiedig. voor mij is het goed, hernam Verschalde, Maar ge maakt u veel te druk, ver- Het is de waarheid. wat verlegen toch. maande de dokter. En zooeven wildet ge ze niet zien. Floris keek hem verrast en blijde aan. O, dat is voor mij de beste medecijn, Ik moest u komen zeggen, dat ze niet in Was dit een begin van verandering beweerde Floris. de kamer was, en toen gingt ge binnen. We zullen niet lang blijven, zei Ver- Neen, neen... Rust, dat hebt ge O, vanavond moetik ze ook niet schalde. Later kunnen we zooveel spreken noodig. zien. Dat is een heel andere kwestie, als we willen. Maar nu moet er rust zijn. Wel, we zullen samen heel stil bij Maar Ik kan een dame geen lompe deerne Verschalde wilde maar heen. Voortdu- onzen zieke zitten, sprak mevrouw Ver- noemen. rend keekhij naarde achterkamer,als ware schalde. Ik ben zoo gelukkig kennis met Adeleide was ontevreden. Ze beweerde hij bang, dat Dora of haar moeder zouden u te maken, Dora. En ik weet, dat gij al maar door, dat hun naam door de mod- verschijnen. mijn zoon gered hebt. der werd gesleurd. Maar deze vertoonden zich niet. Inmiddels wandelden de heer Verschal- Verschalde bromde dat hij ernu genoeg Verschalde nam afscheid, de en Adeleide naar de herberg van Ruya. van had en het vechten moe was. Zelfs Adelelde kan nog wel wat blijven, Ze liepen voorop en spraken Fransch. van Dord had hem ongelijk gegeven. zei hij. Adeleide beweerde, dat haar broer wel Estelle had zich op haar zondagsch Neen, vader, ik ga mee, verklaarde vervoerd kon worden. Het was een schan- gekleed. Ze wilde blijkbaar een goeden de dochter op harden toon. daal, dat hij in die hut bleef. Dat zou tot indruk maken op Adeleide. Tot morgen dan I slaap wel, Floris in Brugge bekend worden. Maar deze groette haar nauwelijks en En voelt ge u morgen nog niet goed te Wat kan ik er aan doen I riep de ging dadelijk met haar vader in de pas, wel blijf dan hier. heer Verschalde zuchtend uit. Floris is «schoone kamer». We zullen eens zien, sprak mevrouw, geen kleine jongen meer. En uw moeder 's Avonds keerden de heer Verschalde1 Er is geen haast, jufvrouw Viota laat ons doet met hem mee. En Ik heb ook den en Adeleide naar het huls van Dora terug.geheel vrij. dokter tegen, Met Hortense van Dord is Adeleide trad eerst binnen. Dora en Verschalde en zijn dochter vertrokken, het uit. Dat heett van Dord me zelf haar moeder waren er niet. Ze wenkte En de oudeheer werd weer bebromd door gezegd. haar vader. Adeleide. Als Floris nu wilde vertrekken, Maar dit is geen reden om Floris Deze kwam dan ook. waarom moest vader hem dan aanzetten toe te laten zoo onzen naam op straat te Wel, Floris, hoe gaat het nu vroeg1 nog te blijven gooien. Stel u voor, dat hij met die deerne hij, gemaakt vriendelijk. j Omdat ik geen ruzie meer wil. Ik wil trouwen. Dat kan er van komen I O, ik voel me veel beter. ben het moe I snauwde Verschalde. En Ik geef het op. Dat is goed. als Floris door dat verhuizen weer eens Maar dat kan niet I Morgen kan ik naar Ruya terug inviel, zou het mijn schuld zijn. Zwijg er Het is zoo. Ik ben het vechten moe. keeren. nu over. Floris heeft zijn jaren. Hij moet het nu Te voet 't Was voor Adeleide een somberen maar weten. O, ja De dokter laat het toe. avond. Ze zat alleen in de kamer. Ver- Ik herken die Dora nooit als Moeder blijft vannacht bij me. schalde was in de herberg aan het kaai ten schoonzuster. I —Dan is alles toch goed afgeloopen. met Ruya en eenige boeren. Was ze maar een lompe deerne,Wel ja, ik had dadelijk uitmuntende Estelle was diep teleurgesteld, omdat maar ze Is beschaafd en ontwikkeld. Ik hulp. Dat heeft me veei bloedverlies Adeleide haar geen woord toesprak En moet het toegeven. jbespaard. ook omdat Floris bij Dora Viota bleef. Mengel wet k van «De Poperinohenaar» 33 Maar nu zal ik eens spreken, zei mevrouw Verschalde. Ik heb lang genoeg gezwegen. En ik schaam me Hier is een meisje, dat onzen zoon het leven redt, een fatsoenlijke, hoogstaande dame. Dat weet ik van Floris, in wlen ik volle vertrouwen heb en nu hoor ik het van den dokter ook. En gij legt tegenover het drama, dat onzen zoon het leven had kunnen kosten, uw dwaas vooroordeel niet af Ik zal nu optreden. Floris wordt niet vervoerd. Maar Ik treed die hut niet binnen I riep Verschalde uit. Blijf er dan buiten en toon uw zieken zoon haat in plaats van liefde. Bemoeilijk zijn herstel door uw hardheid. Als ge daar vrede mee hebt. O, ik begrijp u niet I Laat ons dan maar zwijgen, bromde Verschalde, die zich toch schaamde tegen over den geneesheer en Ruya. Een pijnlijke stilte heerschte. Toen het huisje van Dora bereikt werd liep Verschalde met Adeleide te fluisteren. Mevrouw kwam nog eens bij hen. De dokter is Floris gaan zeggen dat we hier zijn, sprak ze. O, ik smeek u, laat er nu niets onaangenaams gebeuren. En denk toch in de eerste plaats aan den toestand van Floris. Verschalde haalde de schouders op, maar wilde niets beloven. Een Bekentenis Vrouw Loos was zeer ongerust. Man dus deed zoo raar. Hij had zich den gan- schen dag bijna niet vertoond, maar was op het land gebleven. Met den knecht liet hij zeggen, dat hij niet eten moest... Vrouw Loos zag hem nu met 't vallen van den avond door de dreef komen. Ze trad hem tegemoet. Mandus, wat scheelt er aan vroeg ze. Zult gij het voor uw moeder ver duiken Neen, ik ben gekomen, om het u te zeggen, zei de zoon, op vreeselijk som beren toon. Ha, dat is goed I... Ge weet dat ge voor mij altijd uw hart moogt uitstorten. Moeder, gezulttocherg verschieten. En vrouw Loos ontstelde reeds. Ge weet, dat de schilder op den berg door een tak gekwetst werd, moeder.. Maar dat is niet waar... O, moeder... ik heb hem geslagen I Mandus I 't Klonk als een angstkreet. En vrouw Loos moest steun zoeken aan een boom. Ja, moeder, 't is waar... En ik zal naar de gendarmen gaan en me aangeven. Anders wordt Albijn Vrieze beticht... Hij was gisteravond ook op den berg. En dat zou ik niet kunnen herden. ik ga mij gevangen geven. De boerin beheerschte zich, al bonsde haar hart geweldig, want ze zag in den geest haar zoon al tusschen gendarmen en in de gevangenis. Mandus, vertel eerst eens alles, sprak ze. We zullen dan samen over leggen. LeesUBverspreïdl Ba Foparifigheiur

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1