HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperisighe en Omstreken. L. FORREST Gemeentekrediet van Belgie Grondkrediet van Belgie Apotneek Frans Vande Plas TARIEF DER PRIJZEN: Benemen - uerKoopingen vonnissen Rouwbericnien uitgeverSAüSEn-VAmtESTE. oruKKem Zondag 12" September 1926. 25 Centiemen 23e Jaar. - Nr 37. E I> C II rr E I\' LASTIGE MENSCHEN Iets voor Boeren en Stedelingen DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG Tegen t Fransch Politiek Overzicht Bezuinigingen. De levensduurte. Vreemdelingen. Weest geduldig. In den Volkenbond. Het brood. Spanje. Groot» Prijskamp Inhuldiging der VLAG LOKALEN op /.OAI> 1« WEITi:ilI6i:it, om Zt uur. bij DON QUICHOT In t Buitenland Oefeningen met granaten Onder zand bedolven v Waterhoos in Japan Hennenringen Eene lnlassching 0 fr. 70 per regel 2 en 3 Iniasschingen 0 fr. 60 per regel 1 fr. 50 per regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aalivraag. Alle annoncen zijn vooraf fe betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Telótoon O, Poatcliéck 16 570 6HËNAAR De opvoeding bestaat in het uitroeien van gebreken, en het aankweeken van goede ge woonten onjuiste gedaehten in juiste omwer ken, kwade neigingen in goede verlangens doen groeien, slechte gevoelens door kristene gevoelens vervangen kwade gewoonten ver beteren, kristene gewoonten door herhaalde goede daden aankweeken. Oud'rs zien in hun kinders dikwijls geen fouten. Mijn kind, schoon kind I Het boffen en stoffen in 's kinds tegenwoor digheid maakt het onhandelbaar daarna. Het sneukelen tusschen de maaitijd doet zingenot groeien, en vermindert de wilskracht. Als ge al uw goestjes voldoet, u nooit iets weigert, en van 't vasten of derven afschrikt, zoo zult gijflsuwen wil kweeken. En bij de zwakke wilskracht uwer kinderen wat dan Alle menschen hebben een verschillend karakter. Het gebeurde wel, dat we karak- leitrekken waarnemen bij dtn eene welke we reeds vaststelden bij den andere, maar geheel gelijk zijn ze toch niet. De een beweegt zich gemakkelijk en voelt zich overal op zijn plaats, een ander is stijf en teruggetrokken, kort in woorden en slug In manleren. Aan iederen mensch Is er wel Iets goeds, het komt er maar op aan dat goede deel te vinden. En daarbij hangt zooveel van de omstandigheden af. In een zeer merkwaardig artikel in de Maasbode verschenen, lezen we volgende gedachten Een karakter kan vele deugden en waardeerbare eigenschappen bezitten, die verborgen blijven, omdataeomstandighe den niet gunstig zijn seiieit die zlchzell kent, zou wel zijn best moeten doen, om zich aan te passen aan zijne omgeving van liet oogenblik, maar het*duurt lang, alvo- lens men zich volkomen beheeiscnt, dat men er in slaagt zoo elastich te zijn en lelfvergeten, zoo buigzaam dat men over- i I en met iedereen op zijn gemak weze. Het aanpassingsvermogen bezit lang niet iedereen, men voelt bijna onmiddel lijk, of er oveieenkomst van gedachten en gevoelens bestaat, als men iemand ont moet, en ieder is geneigd om zichzelf te rerbergen, als er met aanstonds een aan knoopiiigspunt worot gevonden. Men is t an dikwijls zoo spoedig met een oordeel jereed, zonder den tijd te nemen om de juistheid te beproeven. Misschien heeft de ander heelemaal geen beminnelijken indruk gekregen. Het I an immers zijn dat men tegenover elkan- i er zich een verkeerden lichtschijn be- \ond en dat de omstandigheden zóó wa- ïen, dat er in plaats van aantrekking een afstooting piaats vond, maar dat Is voor geen van beiden een bewijs van minder waardigheid, of van onaangename per soonlijkheid. Het iseenvouuig.dat men de juiste snaar niet hetft weten te treilen, dat i len geen menschenkennls genoeg bezat om den ander zoo te behandelen, dat de mooie zijde in plaats van de zwarte naar voren kwam. In ieder Is toch wel Iets te waardeeren en men heeft er alle voordeel bij naar het mooie uit te zien. Zelfs is men zoo gelukkig alsmeneen kansje krijgt om zich op zijn best voor te doen. Men onder vindt dat zco dikwijlsden eenen keei I an men zich zoo natuurlijk bewegen, los en vroolijk, geheel zcoals men is en een anderen dag is het of het heele Innerlijk huis is gebarricadeerd, zoodat er geen zonnestraaltje in of uit kan. Dat ligt na- tuurlijkook wtl aan eigen stemming, maai veelal ook wel aan de menschen, die we getroffen hebben. Tijdens den omgang met sommige men schen krijgen we, onüewust, den Indruk van niet begrepen of verkeerd beoordeeld te worden,endat vergemakkelijkt den toe stand niet. Geef ieder een kans om zich op zijn voordeel Igst voor te doen en oordeel eerst dan, men zal er verrassingen door bele ven. Maar laat het geschieden op een on opvallende wijze, niet als ieu gunst of in neerbuigende vriendelijkheid, alleen door zelf op den achtergrond te treden en het beste licht doen vallen op den ander, die nog te schuw is om zich openlijk en op zijn best te vertoonen. We weten immers allemaal wel, dat het niet gemakkelijk Is gunsten aan te ne men. Juist tegenover den persoon, aan wien men hef meeste verschuldigd is, ontbreekt het aan onbevangenheid. Zoo dikwijls hoort men Iemand betite len als een moeilijk persoon om mee om te gaan. Dat «moeilijk zijn» is zoo dikwijls een vorm van verlegenheid, die zich uit in schijnbaren hoogmoed, indwaze antwoor den, soms tot onbeleefdheid toe. Als die verlegenheid overwonnen wordt ziet men een geheel ander mensch. In zeker opvoedkundig artikel staat ge schreven De beste manier om het ijs te breken is juist te doen, alsof men die te rughoudendheid niet bemerkt en het ge sprek te brengen op een onderwerp, waarvan de ander goed op de hoogte is. Daarbij moet hem grooter belangstelling betoond worden. Het is goed hem van tijd tot tijd een kleinen dienst tevragen en ook naar zijne meening in eene persoonlijke kleine moeilijkheid. Het komt er vooral op aan den ander zijn zelfbetrouwen terug te geven, door hem te toonen dat men waarde hecht aan zijn oordeel. In zijne verlegen heid acht hij zich waarschijnlijk te laag en dat maakt hem dubbel schuw als hij te genover iemand Is geplaatst, die met veel gemak al zijne beminnelijkheid ten toon spreidt. Het is In het algemeen toch pret tiger iemand diensten te mogen bewijzen, dan ze te moeten aannemen en zich door verplichting te voelen gedrukt. Daarom Is het soms een verdienstelijker daad iemand hulp te vragen dan hulp te brengen. Het is juist als bij kinderen, bij wie men het zelfvertrouwen kan aankwee ken door hen te laten helpen. Een moeilijk mensch is gewoonlijk het moeilijkste voor zichzelf en, als men daar aan denkt, valt het gemakkelijker om wat ge luid te oefenen, als men tegenover hem geplaatst wordt, en te bedenken, voordat men zijn oordeel vervelend en saai (Vervolg onderaan 2° kolom). Mengelwerkvan «De Poperinohenaar» 37 ROMAN door A. HAAH Vader, ik ben hier rustiger, dan te Brugge, beweerde Florls. Maar thuis wordt ge door niemand gestoord. Nu, doe uw zin... maar voor ons ware het gemakkelijker u thuis te hebben. We zitten hier erg bekrompen en het is dadelijk vervelend. Mijnheer Verschalde wilde een andere tactiek volgen. Hij hoopte als hij zijn zoon niet meer bestreed, dat deze met de wis pelturigheid, waarvan hij Florls verdacht, wel gauw Dora en het heele avontuur zou vergeten. Tegenstand prikkelde tot verzet. Wel, vader, keer geiust naar Brugge terug, hernam Flotis. Ik ben nu genezen En Ik blijf nog eenige dagen bij Floris, zei moeder. O, zoo 1 Is dat een komplotje vroeg Verschalde, dadelijk al buiten zijn rol vallend en nijdig wordend. En ge wilt mij weg hebben, hé Volstrekt niet, beweerde moeder. Ik heb gaarne dat ge blijft. Neen, neen, ge weet, dat ik het in zoo'n boerendoening met moeite een dag uit houd. En als ik weg ben, kunt ge vrij naar die jufvrouw Viota loopen Een beschaafde juffer, hebt ge zelf gezegd. Dat geef ik toe. Maar verarmd. Ten propooste van prijskampen voor vruchten te velde. Het doel dezer nieuwere prijskampen is dubbel 1) de boeren aanwakkeren om door alle geschikte middels de opbrengsten van den grond zooveel mogelijk op te drijven. Deze worden namenlijk gunstig beïnvloed door bodemverbetering, degelijke bewer king, oordeelkundige bemesting en vooral üoor het gebruiken van uitgelezen zaai en plantgoed In de beste verscheidenhe den onzer vruchtplanten gewonnen 2) het snel verspreiden en veralgemee- nen van uitgelezen zaai- en plantgoed, 't zij ingevoerd, doch vooral datgene door ultlezers en veredelaars van den lande zelf gewonnen. Dat onbewuste buitenstanders in dorp en stad immer gereed zijn om te roepen 't is weeral voor de boeren zou ons niet verwonderen. Weten die menschen dan niet, dat de boeren als voortbrengers van goederen de eerste plaats In ons land bekleeden Te weinig staat bekend, doch de stati stieken bewijzen klaar dat in Belgie zeif, hetwelk gewoonlijk als voornaam nijver- Ueldslanü wordt voorgesteld, de voort- brengst van den landbouw deze van de nijverheid ver overtreft en dit zoowel in weerde als in verscheidenheid tot het dekken van oe behoeften der bevolking. Nog uuidelijker blijkt het belang van den landbouw in de samenleving, wan neer men weet dat dit bedrijf hoofdzake lijk de scheppende krachten der natuur aanwendt, terwijl de nijverheid den schoot der aarde gedurig uitput en verarmt. Denkt men er genoeg aan (dat, hoe meer onze boeren voortorengen, des te min uit den vreemde moet worden inge voerd? Het is derhalve zoo klaar als de dag, dat niet alleenlijk de boeren zelf door verhoog hunner voortbrengsels recht streeks worden gebaat, veeleer geniet heel het land van die meer opbrengsten. Verhoogt de opbrengst met tien ten honderd, dan bedraagt die meer opbrengst vele milroenen frank. Zulke feiten hebben ongetwijfeld een gunstigen Invloed op 's lands wisselkoers en het heropbeuren onzer munt. Zullen de buitenstanders eindelijk be ginnen te begrijpen hoe de boeren, en op de eerste plaats de vooruitstrevende boe ren, hunne plichten tegenover de gemeen schap vervullen, zonder lawaai ot eerzucht De bewondering en de gene genheid hunner mededingers verdienen zij ten voll?: hoed af voor de boeren voor de onvermoeibare en doelbewuste zwoe gers der aardel Ziedaar hoe de zaken aaneenhouden. Dit hebben in alle tijden der beschaving de natiën erkend, overtuigd dat het steu nen van den landbouw een der eerste middels is tot de economische welvaart der volkeren. In plaats van een verwijt of ten minste eene misjunning, ware 't veel juister te rekenen, dat indien er honderd tr. uit de Staatskas ten voordeele van den landbouwer worden besteed, deze door verhoog der opbrengsten duizendmaal worden teruggewonnen. Dit it de taal der goede economie en van 't gezond verstand I Tien levensregels van Jefferson 1Stel nooit uit tot morgen wat gij van daag nog kunt doen. 2. Stoor nooit iemand voor iets dat gij zelf doei kunt. 3. Verteer nooit uw geld alvorens het te hebben. 4. Koopt nooit omdat het goedkoop is; hetgeen men niet noodlg heeft is veel te duur. 5. Hoogmoed kost meer geld dan hon ger, dorst en koude. 6 Men beklaagt het zichn:oit te wei nig geëten te hebben. 7. Als men iets vrijwillig doet, schijnt het niet lastig. 8. Hoeveel verdriet hebben wij niet ge maakt voor dingen, die nooit gebeurd zijn 9. Neem alles langs den lichtsten kant. 10. Als gij kwaad zijt, (el lot tien als gij woedend zijt, tel tot honderd ter gij spreekt. uitspreekt, dat de ander ook oneindig veel liever een gezellig gemakkelijk mensch zou zijn, doch daartoe misschien een rr.oellijkteoverwinnen natuurlijken aanleg heelt te bestrijden. Zelf bezitten we ook een aantal onaangename eigenschappen Dat ze minder in het oog vallend zijn, is lang niet altijd eigen verdienste. Voor de gaven, die we bezitten, en die ons het le ven zoozeer veraangenamen en vergemak kelijken, kunnen we het beste dankbaar heid toonen, door edelmoedig en geduldig te zijn tegenover anderen, die het moeilijk hebben. Dat is geen oneer. Het kan ons ook gebeuren. Laat ons niet twisten vroeg de zoon. Neen, we moeten verstandig zijn, zei mevrouw. Floris mag zich niet op winden. Daarom nam ik hem gaarne mee naar Brugge. Kunt gij nn niet eens mijn zin doen Wij komen voor u naar hier gevlogen. Floris mag niet zoo'n verre reis ma ken, hernam mevrouw. Morgen dan Neen... in de eerste dagen niet. Reis, veis... dat is het niet. Maar 't gaat om jufvrouw Viota. O, ge hoopt me weg te krijgen. Maar ik blijf dan ook. Dat vind ik best, beweerde mevrouw We zullen het hier wel schikken. Ik blijf om u te verhinderen dwaze dingen uit te halen. Ik spreek geen kwaad meer over Dora, maar denk daarom niet, dat ik ze als schoondochter begeer I Ha, neen Florls verliet de kamer. Hij kon nu niet twisten over Dora. En hij wist, dat hij in moeder een goede verdedigster had. Ha, Floris wil er niet meer over spreken, vroeg Verschalde voort, ik heb niets meer te zeggen zeker. Floris bemint Dora. Wat hebt ge daar allemaal bekon kelt Wat een leelijk woord Antwoord lieversnauwde Verschal de zijn vrouw toe. Floris is met Dora verloofd. Dat moet ge althans weten. 't Einde van den roman Een verlo Het groot verwijt dat den Vlaamschge- zlnde naar het hoofd geslingerd wordt is: Ge zijt gij tegen 't Fransch Ik durf wedden dat wij dit in de eerstkomende weken meermaals zullen te hooren, ja ook te lezen krijgen. En wonder genoeg, de menschen die zulks zeggen, 't en zijn gewoonlijk van de slimste niet, die menschen weten nietgoed wat zij zelf met dat verwijt willen bedui den. Wat zou dat wel willen beteekenen Zijn wij tegen de Fransche taal Maar daar kan volstrekt niemand tegen zijn. De Fransche taal is eene eeuwenoude we reldtaal, die op gebied van letterkundige meesterwerken de hoogste faam verwor ven heeft. Zij is de taal die gebruikt wordt door een land dat ook eeuwen oud is en zij is de gansche wereld door verspreid. Waarom zouden wij, Vlamingen, meer zijn regen de Fransche taal dan tegen de Engelsche Is het tegen het aanleeren van het Fransch Nog veel beter. Men geeft het aan de Vlaamsche studentenjeugd als een verwijt dat zij allen de Fransche taal ken nen. Ze zijn met honderden neen met dui zenden te tellen de Vlamingen die de twee talen machtigzijn Weet gij diezoospreekt dat er in geheel Vlaanderen, zoo groot als net Is geen 15Ü scholen zijn waar er geen Fransch aangeleerd wordt 'k Zal het nog eens, voor de zooveelste maal Leggen waartegen dat we zijn We zijn tegen het officieel gebruik van het Fransch in Vlaanderen. Wij willen bestuurd worden, wij willen gedrild wor den, wij willen onderwezen worden, ja wij willen zelfs gevonnist worden in het Vlaamsch. Wij willen dat omdat wij In Vlaanderen wonen, omdat wij Vlamingen zijn, omdat wij eene eigen taal hebben. De Vlaamsche taal die, ai is zij minder uitgebreid dan de Fransche taal, ten minste even oud en even schoon is als deze. Wij willen Vlaamsch in Vlaanderen. Is dat nu zulk eene groote misdaad En eens dat wij officieel in het Bestuur, in het Leger, in het Onderwijs en in het Gerecht in al zijne vertakkingen van hoog tot laag geheel Vlaanderen door Vlaamsch hebben, dan mag het Fransch op de twee de plaats komen als luxe-artikel en hoe meer üienst er men van heeft en hoe meer plezier men er aan beleeft hoe beter. Maar gij zijt toch tegen 't Fransch, dat is tegen Frankrijk. Vraag het eens aan de Frati:.che soldaten waar dat zij binst den oorlog best ontvangen geweest zijn. Vol mondig en openhartig zullen zij verklaren: Bij de Vlamingen. En 't en zou waarach tig niet schoon zijn van den grootsten eerbied, de hoogste dankbaarheid niet te gevoelen voor het eüel Fransche Volk dat de Vluchtelingen, waaronder zooveel Vla mingen, met de meeste liefde aangenomen en geholpen heeft. Zou men waarlijk de Viaamschgeziuden van ondankbaarheid vermoeden 't is mis, glad mis. Er zijn zooveel Vlamingen die hun brood moeten gaan verdienen in Frankrijk, diedaarvoor eerlijk werk ook eerlijk geld winnen. Waarom zou er tusschen de Vlamingen en de Frairschen een gevoel van vijand schap testaan. Dat bestaat enkel maar in de ziekelijke verbeelding van menschen die aan de Vlamingen het gezondste recht willen ontkennen. En toch koesteren de Vlamingen een zeker wantrouwen tegenover de Fransche Rtgeering. Ja, dat is waar. En dat komt hieruit voort dat de Franschen, geholpen door sommige slechte Belgen, Belgie wil len behandelen als een overwonnen land. En daar de Vlamingen in Belgie nog het meeste gevoelen van zelfbewuste stam- flerheid hebben, daardoor zijn de Vlamin gen het meest wantrouwig tegenover Frankrijk. Is het omdat wij, maar een klein land zijn dat Frankrijk het recht zou hebben hier den baas te spelen Is het omdat er 3 millioen Belgen, de kleine helft van het land, de Fransche taal als moedertaal ge bruiken dat wij allen Vlamingen en Walen onder den hiel van Frankrijk zouden moeten liggen Frankrijk bevoordeeligt de Franschen al waar het maar kan. En als het noodig Is, en dit is soms noodlg, dan benadeeligt het de Belgen ten gerieve van zijn eigen volk. Weinu Frankrijk heeft daarin ten volle gelijk. Maar hebben wij dan ook geen gelijk als wij voor ons eigen zeiven zorgen en willen dat het land waarin wij wonen maatregelen neme om de Belgen te be schermen zonder om te zien of het al of niet zal believen aan Frankrijk. De Vlamingen willen niet met lijf en ziel door Frankrijk irfgepalmd worden, om als een citroen uitgeduwd te worden. En als de Walen daarin met deVlamlngen het niet eens zijn dan hebben zij groot ongelijk en geven tevens het bewijs dat de Vlamin gen nog betere Belgen zijn dan de Walen en dan sommige Frankrijklievende Vla mingen. Neen, wij zijn tegen het Fransch niet, maar wij zijn voor het Vlaamsch in Vlaan deren. Wij zijn tegen Frankrijk niet maar wij zijn tegen alle Franscheoverheerschlng in Belgie en vooral in Vlaanderen. ving met de prinses uit een hut. En moet hij, als hij trouwt, dat zotte wijf mee nemen Dan wil hij van zijn woning een zottekot maken Wat een taal I Ik ben practlsch. Neen ge zijt grof. Nu, ik zal ze daq een zinnelooze noemen. De zaak blijft dezelfde. Luister, wat er allemaal in de toe komst gebeurt kunnen we nog niet be spreken. Dat ware voorbarig. Weet ge wie die Dora is 1 Ik zal haar geschiedenis vernemen. O, ze moet er eerst nog een fanta- seeren I Ze vraagt daarvoor tijd. En gij en Florls zullen ai haar fraaiigheden gelooven Spreek zoo niet over een meisje dat onzen zoon het leven heeft gered. Het leven gered I Mijn hemel... dramatiseer niet. Een beetje verdoofd, maar zoo toch maar, dat Floris dadelijk bij het ontwaken zich verloofd als in een roman. Een echte schilderestreek. Hij vraagt niet, wie Dora is, wat hij met dat zotte wijf... pardon... de zinnelooze... zal doen. Neen, een roman... maneschijn en rozengeur... tot over de ooren verliefd Spot Is gemakkelijk. Ik spot niet, maar zeg het, zooals het is,beweerdeVerschalde. Wieverloofd zich met een meisje,waarvan hij niets ai weet. We weten al heel veel van Dora, en in haar is geen bedrog. Ze kan wel fijn komedie spelen, j misschien. Neen I j Ja, gij hebt groote menschenkennis en onze schilder nog meer. Wees toch Te Brussel werd eene amortisatiekas ingericht, 't is te zeggen eene kas waarin alle Belgen mogen geld storten om onze uitgeputte Staatskas weer te vullen Daar moest natuurlijk een Bestuurder voor benoemd worden en nu is 't uitgeko men dat daar aan 't hoofd van gezet is zekere heer Max-Leo Gerard, vroeger liberaal dagbladbestuurder, en dat de sukkelaar daarvoor 120 000 fr. 's jaars trekt. Men ziet dat de socialistische ministers het kennen om te bezuinigen gezien die wedde vastgesteld werd hebben de vier soclallste ministers er dus hunne goed keuring moeten over geven. De Volksgazet schrijft dat Gerard die wedde krijgt om twee redenen 1. Omdat hij liberaal is 2. Omdat hij voor 't vaderfand werkt. Gezien de vele zorgen die het kwijnen de liberalisme behoeft om het nog een beetje te trekken, verdient een liberaal nooit te veel. En als men werkt voor 't vaderland is men ook nooit te goed betaald; want wat men voor 't vaderland doet, dat kan met geen geld betaald worden. En de bestuurder van de amortisatiekas werkt voor het vaderland. Reeds tijdens de regeering Poullet, toen hij nog dag bladbestuurder was, stond zijn blad aan de spits der vaderlandslievende pers di<:, de kapitaalviucht predikte. Maar er is nog een anderen kant aan de kwestie. Juist als het bruin brood een symboli sche beteekenis heeft, zoo heeft het toe kennen van deze wedde van 120.000 ir. een symbolische beteekenis. Het moet leeren aan de oorlogsinvalie- den, oorlogsgeteisterden, kleine spaar ders, geruïneerde renteniers en andere sjanfoetters van Belgen, die aan de amor tisatiekas 5, 10, 20, 50 of 100 frank dur ven sturen, dat zij zich belachelijk maken en beter met hun geld naar een bollewln- kel zouden gaan of naar een bakske waar ze goede gueuze hebben. De spoorwegtarieven zijn met 10 t.h. opgeslagen. Waarschijnlijk met 1 Octo ber zullen de tarieven nogmaal met 25 t.h. verhoogd worden. De verhooging moet 600 millioen frank opbrengen, ten einde de uitkeerlng van een dividend aan de spoorwegobllgatien toe te laten. En zoo wordt het leven duurder en duurder. Het index-cijfer is nu 681. De harde werkelijkheid is dat het duurte-cijfer nog zal stijgen. Hetgeen M. Francqui in een der eerste ministerraden, waaraan hij deelnam zei, zal nog bewaarheid worden. Wanneer het pond 170 staat heeft de frank nog het zevende gedeelte van zijn waarde en moet dus het index-cijier 700 aanduiden. Voeg daarbij dat overal het leven met de helft duurder geworden is, zelis in de landen waar men nog in goud rekent en gij komt tot het hooge Index-cijfer van rond de 1000. Onze prijzen zijn nog niet in verhou ding tot de prijzen op de wereldmarkt, 't Is een magere troost. Er hangt eene bedreiging boven het hoofd van Frankrijk die veel grooter is dan alle wapengeweld. Het is het dalen van het geboortecijfer en het innemen van Frankrijk door de vreemdelingen. Het geboortecijfer in Frankrijk bedraagt slechts 70 duizend geboorten per jaar. Dit is het laagste geboortecijfer van ge heel Europa. Het sterftecijfer is daarente gen 17 op honderd. Dit is omtrent het hoogste. Minst wiegen, meest graven, waar moet het land naartoe Naar vreemde handen. Wanneer men de inwoners neemt per vierkanten kilometer komt men tot den volgenden uitslag72 Franschen, 120 Duitschers, 124 Italianen, 144Engelschen, 180 Nederlanders en 254 Beigen. Men mag zeggen, dat men, op een hoekje land in Frankrijk 1 FianscEman vindt, in Dultschland op een zelfde brokje 2 Duitschers, in Engeland 2 En- gelschen en in Belgie 4 Belgen. Frankrijk gaat over in vreemde handen Er vertoeven thans bijna drie millioen vreemdelingen in Frankrijk 700 duizend Italianen, evenveel Engelschen, 550 dui zend Spanjaarden, 500 duizend Belgen, 200 duizend Polen, 100 duizend Poitu- geezen, 40 duizend Russen, 60 duizend Zwitsers, 25 duizend Lvxemhurgers, 15 duizend Grieken, evenveel Duitschers, en Armenianenen lOOduizehdAlgerianen, Tunlslërs en Maroccanen. Gaat het zoo voort in Frankrijk, dan zullen er weldra maar Vreemdelingen meer overblijven. De bron van de zwakte en het verval van Frankrijk is te wijten aan het te kort aan kinderen. Wanneer zal de Franschman dezen ga penden afgrond voor zijn voeten zien, waarin hij zijn land door eigen schuld storten zal Sommige houders van schatkistbons schijnen verbaasd en worden zelfs onge duldig omdat ze nog geen bericht ontvan gen om hun bons te komen uitwisselen voor bevoorrechte spoorwegaandeelen. Die menschen hebben er gewis geen denkbeeld van voor wat zware taak de Nationale Maatschappij staat, welke de aandeelen moet afleveren. Er worden 20 millioen bevoorrechte aandeelen van 500 frank uitgegeven en 10 millioen gewone aandeelen van 100 fr. Die stukken moeten gedrukt worden. Heeft men een gedacht van den hoop pa pier welken die aandeelen vertegenwoor digen Zie, legde men al de stukken op elkaar, dan bereikte de stapel een hoogte van 6 000 meter, of 1.200 meter hooger dan de Mont-Blanc, den hoogsten berg van Europa I Maar dan is er ook nog ditieder aan deel moet een geschreven handteeken dragen, en daar de Nat. Maats. 20 be heerders telt, staat leder dier heeren in voor 1.500 000 handteekens. Die zet men op geen week, verondersteld zelfs dat men niets anders te doen hadde dan hand teekens te zetten, op gevaar af na den eersten dag een ongeneesbare kramp te krijgen In zijne rechterhand. Aangenomen dat leder beheerder dage lijks 3 000 aandeelen onderteekeat, dan 'ïeeft hij 500 dagen noodig om zijne kar wei af te werken. Denkelijk zal' de Nat. Maats, die karwei verlichten, en titels uitgeven welke ver scheidene aandeelen vertegenwoordigen, 't ware een practisch bezuinigen van tijd en van uitgaven, maar 't is gelijk hoe zij hare taak regelt, en er geruime tijd noodlg om ze tot goed einde te brengen. Die enkele mededeelingen zullen, ho pen wij, de achlerdochtigen en de onge- dulJigen voorlichten, en hun de zaken doen aanvaarden gelijk ze wezenlijk zijn vermits ze toch niet anders kunnen zijn In de Septemberzitting moeten er be langrijke beslissingen genomen worden in den raad van den Volkerenbond en in de algemeene vergadering. Belgie is er vertegenwoordigd door M. Vandervelde en M. Van Cauwelaert. De eerste kwestie is de opname van Duitschland als een bestendig lid van den Raad. Bij het afsluiten van het akkoord van Locarno, verleden jaar, hadden En geland, Frankrijk en Belgie de toetreding verkregen van Duitschland tot den Volke renbond, mits de verzekering dat dat land en dat land alleen, een nieuwen vaster zetel zou bekomen in den Raad. In den Raad hebben inderdaad de groo te mogendheden, Engeland, Frankrijk, Italië en Japan eenen vasten zetel, terwijl de andere vertegenwoordigers om de drie jaar opnieuw moeten gekozen worden door de algemeene vergadering. Bij de daaropvolgende vergadering van Maart, kwamen onverwachts moeilijkhe den doordat Brazilië, Sp.mje en Polenook eenen vasten zetel elschten. Brazilië gaf zelfs zijn ontslag omdat het zijn zin niet kreeg. Polen trok zijn eisch in maar Span je niet en de kwestie werd verschoven tot September. in vooruitzicht van de vergadering van September heeft Spanje nogeens gepoogd een vasten zetel te veroveren. Ziende dat dit niet gelukte heeft Spanje zijn ontslag gegeven. De Volkenbond Is deze week voor de zevende maal sinds de stichting ervan bijeengekomen. De voornaamste werkzaamheden dezer week waren gericht op het aanvaarden van Duitschland als lid van den Volkeren bond en het toekennen eraan van een vasten zetel in den Raad. Het Is spijtig dat de intrede van Duitsch land In den Volkenbond, wat voor de vrede in Europa van overgroot gewicht is, moet samengaan met het wegtrekken van andere landen als Brazilië en voor al van Spanje. Veel protest is opgegaan, vooral van den kant der Walen tegen het grauwe brood. Het schijnt dat de mijnwerkers van dit brood niet meer willen en dreigen niet meer in de mijn af te dalen, indien zij geen wit brood krijgen. De Regeering zou dan ook zinnens zijn het brood een witter kleed aan te doen. Als de kleur van het brood maar veran dert zullen er reeds velen tevreden zijn. Spanje zit leelijk in nesten. Samen met Brazilië en Polen heeft het eenen vasten zetel geëischt in den Volken raad. Voelende dat dit niet zou pakken is Spanje afgekomen met een nieuwen eisch. Het vraagt een mandaat om alleen te be sturen in de stad Tanger in de Middel- landsche zee ten Noorden van Marokko. Frankrijk en Engeland hebben vriende lijk laten weten dat er daar geen haast bij was, dat ze zulks wel later eens zouden schikken. Daarop heeft Spanje met grootsch ge baar zijn ontslag gegeven als lid van den Volkerenbond. verstandig en doe niet mee aan zulk een avontuur. Van een avontuur is er geen sprake, maar van een zeer ernstige beslissing. Verschalde werd kwaad. Luister, zei hij, ik ben dat gebabbel beu I Gebruik al uw invloed om Floris mee te krijgen naar Brugge. Ik zal hem niet meei spreken over Hortense, maar van Dora Viota wil Ik niets weten. Gij zijt koppig I Neen, maar verstandig. Ik heb Florls niet willen kwetsen door nog op Dora te schimpen. Ik heb ze zelfs beschaafd genoemd. Dat is ze ook I Maar minder dan ge weetZe heeft hier verkeerd met een strooper, een niet- waard van een vent. Maar dien laster ken ik. Het is geen laster. Ik heb er nader naar geïnformeerd. Ge zult me dat niet doen gelooven, verzekerde mevrouw. Dora heeft zoo ge sproken, dat ik alle vertrouwen In haar heb. Gehulchel I Neen. Zij zelve heeft Floris op al de bezwaren van een verbintenis gewezen. En mevrouw herhaalde wat Dora daar over gezegd had. Ja, ze houdt zich zoo om u te ver blinden I schimpte haar man. Op die manier kunt ge alle goede bedoelingen verdraaien. Maar die strooper is er 1 Welnu, dan zullen we samen eens bij den strooper gaan en met hem spreken. Watl Ja, om hem de waarheid te vragen. Ook in het binnenland gaat het niet goed. Er is een opstand losgebarsten in het Spaansche leger, vooral onde.- de artillerie-officieren. Vroeger ging de be vordering volgens dienstouderJom Nu gaat hetvolgens verdiensten maar de officieren beweren dat door verdien sten verstaan wordt staan in den dienst van den Dictator Generaal Primo de Rivera. En dat willen zij niet. Destaatvan beleg is over geheel Spanje uitgeroepen Tot overmaat van ramp beleeft Spanje groote tegenslagen in Marokko. De Spaansche troepen die Marokko bezet houden zouden eene zware nederlaag ge leden hebben. Guido. I<: K It KTKE Si KJAIM voor Oud-Strijdars. Wij houden er aan de oud-strijders nogmaals te wijzen op de beslissing ge troffen door de Regeering waarbij het ein.itermijn voor het aanvragen, van ee:e- teekens vastgesteld werd op 1 October aanstaande. Oud-strijders die dus nog niet in het bezit zijn van al hun eereteekens of de brevetten ervan, moeten deze zonder uit stel aanvragen, want na hoogervermel- den datum zal er geen gevolg meer worden gegeven aan hunne vragen. Door het Middensecretariaat V. O. S., Emiel Jacqmainlaan 110 Brussel werden gansch kosteloos, formulieren ter beschik king gesteld der aangesloten afdeelingen om deaanvragentedoen. De oud-strijders moeten zich dan onverwijld tot het be stuur van den bond wenden om deze formulieren in te vullen. Indien er op de gemeente geen bond bestaat, mogen de oud-strijders zich rechtstreeks wenden tot het Middenbe stuur V. O. S. om de formelier aan te vragen en waar het noodige zal gedaan worden om de ontbrekende eereteekens te bekomen. LINOLEUM - BALATUM TOILE-C1RÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER OR 10TB REUS TBR TROUWE bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT15, POPERINQHE B ALLE BUREELMEUBELEN B|] GEWESTELIJK VERBOND der GEITENIWEEISTNHIATEN van het Arrondissement YPER. voor Bokken en Cfmltsn te YPER, Koeimarkt, op Woensdag 22 September 1926om uur stipt. 106 Prijzen. Uitreiking der BEWA- RINGSPREMIEN. 1700Fr. PROGRAMMA A. Inlandsch Ras. 1) Bokken (zonder horens) Volschoten 30-25-20-10 fr. Met 4 en 6 tanden 25-20-15-10-10 fr. Zonder of met 2 tanden 25 20-15-10 fr. Boklammeren (1926) 15-10-10 en 5 pre- mien van 5 fr. 2) Geiten (zonder horens) Volschoten: 25-20-15 10-10-l0-10-10-10fr. Met 4 en ötanden25-20-15, 6 pr.v. 10 fr. Zonder of met 2 tanden (1925) 20-15 en 6 prijzen van 10 fr. Lammeren (1926) 20-15 en 10 pr.v. 10 fr. 3) Geiten (met horen) Volschoten 15-10 en 5 pr. van 5 fr. Jongere: 15-10en 5 pr. van 5 fr. B, Vreemds rassen. Geiten (zonder horens) Volschoten 20-15-10 en 5 pr. van 5 fr. Jongere: 15-10en 5 prijzen van 5 fr. C. Groepen, inlandsch ras (zonder horens) 1) Groep groote dieren (bok met 3 geiten) 30-25-20-15 fr. 2) Groep kleine dieren (boklam met 3 geitjes 1926) 25 20-15-10 fr. D. Bijzondere prijs van 50 fr. voor den talrijksten eenvormigen groep; bok en geiten inlandsch ras zonder horens. Algemeene schikkingen. 1. Uitbetaling der premien na het einde van de prijskampen. 2. Uitbetaling der bewaringspremlen toe gekend aan de bokken. De bokken die een bewarlngspremie bekwamen, moe ten aan den jury voorgesteld worden. 3. De Kommissie behoudt het recht het getal prijzen te vermeerderen of te ver minderen en 2 naeenvolgende prijzen tusschen 2 mededingers te verdeelen. 4. Alle geschillen en onvoorziene gevallen worden door de Kommissie alleen on- wederroepelijk beslecht. 5. De eigenaars zijn verantwoordelijk voor alle ongevallen door htrnne dieren veroorzaakt. Namens het Verbond der Geltenkweek- syndikaten van het Arrondissement Yper. De Sekrelaris. De Voorzitter, Od. SIMOENS. Edm. CAENEPEEL. Genieeiilc /oimoltck^ Leest en yerspreidt De Foperingheniw der CHRISTEN WERKLIEDEN VEREENIGINGEN Grootsche optocht onzer Ypersche en Provinciale Werkersorganisaties met hun muzieken, turners, veloclubs, opgeluisterd door verscheidene praalwagens. Aanspraken door onze Senatoren Depontieu en Bossuyt en R. Debruyne volksvertegenwoordiger der Werklieden van Brugge. Alle overtuigde vrienden zullen wedijveren om met groote macht op te komen en onze Ypersche strijdende vereenlglngen te Zonnebeke op feest, te ondersteunen. Dat vragen wij U. De Voorzitter BOSSUYT O,, Senator. Groote Markt, 28 Tel. 89. VOOR UWE (üeldpl atil »iliften Bankverrichtingen 4 Inlichtiigen wend U in volle vertrouwen POPERINGHE YPER Groote Markt, 9 Tel. 304. Yerhurin?ra)BraridkMfe™ IloolVliijifiit van het AGENTSCHAPPEN Beveren .-TahonJ Gemeente-Sekretaris. Bixschote R. Morlion, Gem.-Sekr. Brielen J. David, Gem.-Sekr. BulscampButaye E., Gem.-Sekr. Coxyde A. Vandamme, Gem.-Sekr. Crombeke: Decae C„ Gem.-Ontvanger. Dadizeele P. Hoet, Gem.-Sekr. DlckebuschJ. DecaesteVer, Gem.-Sekr. Elverdinghe Bultheel, Landmeter. GheluveltBeyls A., Gem.-Sekr. GheluweVan Ryckeghem L.,Gem.-Sekr. HerseeuwR. Laverge, 72, Plaats. Hollebeke A. Breyne, Gem.-Sekr. Houthem-VeurneH. Verdooiaeghe,G.-S. Isenberghe Baes Henri, Gem.-Sekr. Langemarck Muyssen Cyr., Gem.-Sekr. Ledeghem G. Delannoo, Gem.-Sekr. Locre L. Dousy, Gem-Sekr. Loo Camerlynck V., Gem.-Ontv. Luigne H. Vaihoutte, Plaats. Marcke Ch. Brasseur, Gem.-Ontv. Meenen A. Degeeter, Kortrijkstraat, 2. Meessen Bossuwe, Gem.-Sekr. MoeresMelis, Gem.-Sekr. Moeskroen Toerkoenjestr.,109. Tel.179. NoordschooteBailleul Maur., G.-Sekr. Moorslede A. Denecker, Gem.-Sek. Oostvleteren Smis Rich., Gem.-Sekr. Passchendaele De Brock G., Notariskl. PloegsteertWoesten J., Hoofdonderw. Poelcapelle Dehayne Joris, Gem.-Sekr. Pollinchove: H.Anseeuw, Gem.-Bed. Proven Alle Zondagen voormiddag. Reninghe Wullepit A., Gem.-Ontv. ReninghelstCamerlynck FL, G.-Sekr. Rolleghem-CapelleA. Vandeputte, G.-S. Stavele: Franchoo Pr., Hoofdonderwijz. Veurne Vanhove G., Gem.-bediende. Vinckem Ceulenaere C., Gem.-Sekr. Vlamertinghe Dehaeck, Ontv. d.Godsh. Voormezeele G. Deceuninck,Gem.-Sekr. Waasten Sibille H., Eere-Notaris. Watou: Bulthez E., Gem.-Ontv. Wervicq De Mazière G., Steenacker, 18. West-Nieuwkerke Lemaire L., Bellestr. Westouter Declercq A., Plaats. Westvleteren Vanlierde M., Beheerder. Woesten Vanhoutte A., Gem.-Sekr. Wulverghem Haghebaert L.,Gem.-Sekr. Wulveringhem Ceulenaere C., G.-Ontv. Wytschaete Fournier J., Burgemeester. Zantvoorde E. Vandermarliere, G.-Sekr. Zillebeke Frimout H., Gem.-Sekr. Zonnebeke Vanwalleghem R., G.-Sekr. Zuydschote H. Costenobie, Gem.-Sekr. Voor uwe Geldplaatsingen wendt U in volte vertrouwen bij den AGENT van het Gemeentekrediet van Belgie. ko itiiti.a K Op Zondag 19 September, om 3 uur, in het openluchttheater der Abdijkaai, sluit het Vlaamsche Volkstooneel het zomerseizoen met een opvoering van hetleuke blijpel van Plet van Lange idijck Zij die eers een prettigen namiddag willen doorbrengen moeten dit geestige spel bijwonen. Met geen stuk behaalde het Vlaamsche Volkstooneel een zoo groot succes, en 't is beslist op het openlucht theater dar Abdijkaai dat hot stuk tot zijn volle recht zal komen :geen tooneel schikt er beter voor. Kaarten 10, 7 en 4 frank in het thea ter, het Vlaamsch Huls en bij Mr. Jan Behaeghe, Groote Markt. Bertenplaats, 8, Kleine Markt) Poperinghe En misschien zal ik u dan kunnen over tuigen, dat Dora een rein en eerlijk meisje is, zei mevrouw. Wordt ge heelegansch zot. Wat is dat nu voor plan. Denk ge dat ik me zoo verneder. Ge weet niet, wat ge voorstelt. Aan een crapuul gaan vragen of de vrouw voor mijn zoon zijn lief is geweest. Maar de menschen op den berg hebben ook oogen in den kop, en ze weten wel, dat de heks zooals ze de juffer noemen met niemand spreekt dan met den strooper en hij er nu en dan aan huis komt. Ik hecht meer aan de getuigenis van den dokter, die zooveel goed van Dora heeft verteld. Hij is een verstandig man. En wat hij me meedeelde, is meer waard dan dat geklap van menschen, die Dora voor een heks aanzien, verklaarde me vrouw. En nog veel meer zegt mijn om gang met Dora me, dat zij allen eerbied verdient, al onze achting. Dus ge zijt van plan zulk een idioot huwelijk te patroneeren vroeg Ver schalde. Want dat moet zeker het einde [zijn van dit zottespel. Floris moet de stem van zijn hart volgen. Laat ons nu niet langer twisten. Ge zijt te opgewonden en ge wordt grof. En Ruya behoeft het niet te hooren, dat we twisten. We zijn hier niet ten onzent. Vader Verschalde, door Adeleide er toe gedreven, besloot te blijven, om nog te pogen Floris mee naar Brugge te lelden. Men moest zich behelpen bij Ruya, om de vier logé's slaping ie bezorgen. Maar het ging toch, al bromde Verschalde, dat het zotheid was op zoo'n boerendoening te blijven, als ze te Brugge zoo'n goed huis hadden. Deemoed. Den volgenden dag scheen de zon. En Florls gevoelde zich zoo goed, dat hij vroeg opstond, om een wandelingte doen. Wat genoot hij van de frissche morgen lucht, en van het wijde, altijd afwisselen de panorama. Hij dacht aan zijn geliefde, aan hun verbond, en hij voelde best zijn wande ling langs Dora's woning ie richten, maar hij deed het niet, om praatjes te voorko men. Hij kon het nu aan zijn moeder overlaten den weg tot een huwelijk met Dora meer te banen. Floris koos dus een anderen kant. En plots stond hij voor Albijn Vrieze, wiens gelaat nu heel verzacht scheen. Florls schrok toch en verhief reeds zijn stok, als om zich te verdedigen. Mijnheer, 't is nu geen ruzie, laat uw stok maar neer. Ik steek mijn handen in de zakken. Zie, zei de strooper. Ik ben kalm en Ik wilde u eens spreken. Maar kan ik u vertrouwen, want ge hebt me geslagen, om me dood te krijgen, antwoordde Florls. Neen. Ik heb u niet aangevallen. Ge zijt mis. Ik zei het al aan Dora. Ik wil u niet aanklagen. Mijnheer, ge zijt overtuigd dat ik u met een knuppel sloeg en de schijn is tegen me... ik weet het, hernam Vrieze Toch verkiapt ge me niet aan het gerecht. Dat vind ik schoon. Maar ik ben onschul dig. Ik ws niet bij Dora's huls gebleven, omdat ik geen ongeluk wilde begaan. Vetschalde wilde Vrieze eens lalen doorpraten. 't Is wel waar, dat ik u bedreigd EEN V0ÖÜDEEL1ÖE GEUPLAATSlNü In bekort van geld zijn is soms hoogst onrustwekkend, doch, dikwijls ondervindt men evenveel last om zijn geld goed te plaatsen. Tegenwoordig vooral, tengevolge van den huldigen financiëelen toestand, aarzelt men, en niet zonder reden, deze of gene geldwaarde aan te koopen. Verzamelt u, zegt het Evangelie, schat ten in den hemel, waar roest noch worm ze verteren en waar geen dieven ze op graven en stelen. Zijn geld zoo voordeelig mogelijk plaat sen en terzelfdertijd een liefdewerk ver richten, is voorzeker eikeens verlangen. Iedereen make thans van die kans ge bruik. Het Kardinaal Mercier College, te Eigen Brakel heeft een nationale tombola ingericht, om den tweeden vleugel van het gesticht te kunnen voltooien. De trek king heeft plaats op 26 November. Er zijn 1000 loten voor een globale waarde van 300.000 fr. met als groot lot een huis ter waarde van 100.000 fr., verder 6 auto's, enz. Prijs per lot 1 fr., 5 fr. voor een boekje van 5 waarbij een omslagbiljet, >echt gevende om aan een afzonderlijke trekking deel te nemen. Men gelieve het kedrag der verlangde loten te storten op 't posichecknummer 1647.00 van 't Kardinaal Mercier College om aar.stcnds de gevraagde biljetten te ontvangen. 20 loten, rechtstreeks bij het bestuur aangevraagd, geven recht op een lijst der prijstrekkiag. Deze lijst der prijstrekking zal eveneens in de dagbladen verschijnen. Ook te verkrijgen bij Sansen-Vanneste, Poperinghe. Bevolkinj; We lezen htele dagen over die nieuwe staten en 't kan nuttig zijn min of meer te weten hoe bevolkt die staten of landen wel zijn. Min of meer omdat de cijfers deze zijn van 1920 dus niet te lang naden oorlog en nog omdat van sommige lal den men niet weet in hoever men mag de officieel» cijfers gelooveH. Rusland, 101 000.000 Duitschland. 61.000.000 Engeland, 47.000.000 Italië,46.000.000 Frankrijk, 39 200.000 Polen, 26.400.000 Spanje, 21.000 000 Rumenie, 16.700.000 Tsjecho-Slovachie, 13 600.000 Jongo-Slavie, 11.400,000 Hongarije, 7.800 000 Belgie, 7 500.000 Nederland, 6.800.000 Portugal, 6 500.000 Oostenrijk, 6.070.000 Zweden, 5.900 000 Griekeiland, 5.600 000 Bulgarije, 4 860.000 Lithauen, 4.800 000 Zwitserland, 3.900 000 Denemarkeo, 3.270.000 Finland, 3.330.000 Noorwegen, 2 700.000 Turkije, 1.900 000 Esthonie, 1.750.000 Letland, 1.628000 Albanië. 800.000 Luxemburg, 264 000 heb, vervolgde de strooper. En dikwijls heb ik op u geloerd om u een kwaden slag te geven. Ik had haat tegen u. Maar Ik durfde niet, uit vrees voor het gerecht. Stout met den bek genoeg, maar als 't er op aankomt, achteruit kruipen. Ge hebt een ongeluk gehad. En nu ge daar ziek laagt en de dokter kwam, beefde ik bij de gedachte, dat ik eens de dader had moe ten zijn. Ik zweer u, dat ge mist. Een vallende tak heeft u getroffen. Nu, ge zult dat toch niet gelooven. Ge klaagt me niet aan... en ik herhaal dat ik het schoon vind. Ge zwijgt om jufvrouw Dora niet in opspraak te brengen. Anders zouden de gazetten over haar schrijven. Ge wiit dat niet. Uw mama is bij haar geweest... Ge zijt eerlijk... en ge ziet jufvrouw Dora gaarne. Ik durfde ook aan haar van liefde spreken, en ik was er niet waardig toe. Ik heb in deze dagen veel gepeinsd, mijnheer de schilder. En ik wil u meer zeggen er is iemand anders, die op me wacht om haar te trouwen en aan een kindje den naam van zijn vader te geven, ik deed of zij niet meer bestond. Maar mijn geweten beticht me. Ik ga mijn plicht doen en ook anders leven. Floris luisterde verrast toe. Was dat nu diezelfde brute strooper. Zijn stem klonk zoo teer. Ik verlaat den Kemmelberg, hernam Vrieze. Voor jufvrouw Dora zwierf ik hier rond. Eerst heb Ik ze beschermd tegen domme menschen, die haar een heks noemen, ezels en ezelinnen, dat ze zijn Maar dan werd ik verliefd op haar. Ik was nog een grooter ezel dan zij die. haar voor een heks aanzagen. Gevoel is toch zoo'n aardig ding. En bij ruwe gasten als Bij weipoefeningen te Lorlent (Frank rijk) met granaten is een granaat te vroeg ontploft. Een soldaat en twee kinderen werden gedo >d, drie soldaten werden ge wond. Zondagmiddag zijn zeven kinderen bij lbringshausen, op eene plaats waar zand wordt afgegraven, onder het zand bedol ven geraakt. Twee hunner werden dood te voorschijn gehaald. Volgens offlcleele cijfers hebben Sl menscten het leven ingeschoten bij de waterhoos, die op 't einde der vorige week Japan geteisterd heeft. Er zouden boven dien negen vermisten zijn, terwijl 159 per sonen kwetsuren opliepen. Ook werden 234 gebouwen heelemaal en 630 gedeel telijk vernield. De cijfers zijn waarschijn lijk nog niet volledig, daar de verbindin gen in sommige geteisterde gewesten nog niet hersteld zijn en men er de verliezen nog niet stipt heeft kunrei nagaan. Ik, die alles omver zouden stampen, dat hun in den weg staat. Zoudt ge kunnen gelooven, mijnheer de schilder, dat ik nog 's avonds aan juffer Dora's huis heb ge staan om binnen te breken en bij haar te zijn en ze te dwingen mij gaarne te zien. Een leelijk karakter, hé Zoo is het ook met die andere gegaan, die nog altijd wacht op mij om recht te doen. Al heb ik u niet geslagen, toch beefde ik voor gen darmen en kot. Hadt gij moeten spreken, ze zouden me ginder te Yper veroordeeld hebben. Alles was tegen me. Nu heb Ik gezeid, wat ik moest. Wees gelukkig met jufvrouw Dora. Ge gelooft dus in mijn eerlijkheid vroeg Floris. Bij mijn ziele, jaa'k. Dan moet ge nog iets herstellen. Er is ruzie tusschen Estelle Ruya en Mandus Loos. Door mij... ik weet het. Ik heb Mandus opgestookt tegen u, om schan daal te maken, zoodat ge den Kemmelberg 'zoudt verlaten. Ge hebt wel eens met Estelle gewandeld, maar er zat geen kwaad in. En het was dan nog dit on- noozel schaap, dat u naliep. Ik vertelde aan Mandus, dat gij Estelle meeloktet. Wel, Vrieze, hebt ge dan ook daar niets goed te maken Ja..ikzal naar Mandus gaan en hem neggen, dat ik gelogen heb, beloofde de strooper. Nu geloof ik nog meer in uw op rechtheid Ct Vervolgt bij SANSEN-VANNESTE, Poperinghe.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1