HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD (ienieeiitekiezini» van Popeiinglu' Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Zondag 26" September 1926. 25 Centiemen 23e Jaar. Nr 39. i<; ij» ia rr E Katholieke Kandidaten 1. IEVÖS RENÉ, Landbouwer. 2. LEBBE HECTOR, Handelaar. 3. BRUTSAERT HENRI, Geneesheer. 4 LEFEBVRG HILAIRE,Schoenmaker. 5. VERBEEE FIDEEL, Geneesheer. 6. CARPENTIER OMER,Bouwmeester. 7. VANDEVOORDE CAMILLE, Metser. 8. DiSMYTER EMILE, Landbouwer. 9. VAN ESCKE WILFRIED, Notaris. 10. QUA6HEBEUR PIERRE, Landb. 11. BECK HENRI, Brouwer. 12. NOTEBAERT EMILE, Landbouwer. 13. DEVOS GERMAIN, Brouwer. Aan de KIEZERS Socialisme en Godsdienst DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG ROMAN door J\. Politiek Overzicht Gedenkteeken voor M. Woeste. Groots KiESVERGADERING Leening der Verwoeste Gewesten Leest en verswreidt De Popringbsnaar In 't Buitenland Gewestelijke Tentoonstelling van Hop f ~HpevS- Reninghe. Gedenkteeken MATTBYS BEV1SCH (Kunstschilder 1701 1765) Inhuldiging van Z.E. H. D'Hooghe, ais Pastor van Haringhe Hopverbond - Uitslag der Tentoonstellingen Zitting van den Gemeenteraad TARIEF DER PRIJZEN: Berichten - verKoopingen Eene Inlassching O fr. 70 per regel 2 en 3 Inlassch. O fr. 60 per regel vonnissen Rouutberichten I fr. 50 p. regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag avond Ingezonden worden. Kleine berich ten tegen den Vrijdag noen vngeoerSAnscR-vdRRESTE, DruKüem Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Teléfoo1» S. Pontchóek 15 570 PüPÉRINGiïENAAR Is de wereld slechter nu De menschen zeggen 't. Zou 't niet zijn dat er meer schaamte loosheid bestaat, meer ikzucht ook. Vroeger bedreef men zijn kwaad in den duik, nu is 't ia 't openbaar. Vroeger was men beschaamd zijn vel te toonen aan iedeieen, ru loopt men in negligé op straat. En toch die ikzucht is nu zoover gedreven dat de wiegen over bodig wotden Dat heeft gewonnen... als 't niet is verliezen. Het geheim om hef Itven te verlangen ligt hierin het niet te verkorten. De gelukkigste mensch van de wereld is een muzikant, want hij speelt als hij werkt en werkt als hij speelt. r> III» lO OCT De Katholieken van Poperinghe stonden voor de vraag of zij het bestuur der Stad nogmaals voor zes jaar, in handen eener liberale meerderheid zouden laten. De Poperinghenaren zijn meest allen echte chrlstene menschen, gelijk hunne voorouders, en getrouw aan onze eeuwen oude Moederkerk. Een bestuur van Liberalen, al willen ze het soms niet zijn van naam of maar half van naam, levert een gevaar dat wij Ka tholieken moeten vreezen. Daarom moesten (en allen prijze de Katholieke krachten vereemgd worden, ten einde ook hierin Poperinghe mee te gaan in de algemeene stroom ing ter her opleven van onzen Katholieken gods dienst. De heidensche leuze Godsdienst is privaatzaak heelt haren tijd gthad. Men kome niet af met het gekende deun tje Ze zijn niet tegen den godsdienst Neen, wie er met vóór Is, die is er tegen en een groot gevaar ligt juist in een half en halt liberaal zijn; Immers de menschen schrikken er minder voor of, laten zich meeslepen ze leeten alzoo met dt Kamerkiezlng Liberaal stemmen en partij kiezen voor menschen die tegen den godsdienst zijn en gaan zelf stilaan maar zeker, langs den weg der onverschillig heid, den weg op van het ongeloof. Met deze gevoelens bezield hebben de Katholieken van Poperinghe volgende akkoord gesloten De Vereeniging der Katholieke Standen van Poperinghe sluit Cartel met de Vlaamsche Nationalisten van Poperinghe Dit Cartel is uitsluitend voor de Gemeentekiezing van Pope- ringhe in October 1926 en tegenover Liberalen en Socialisten Cartel is een overeenkomst tusschen twee groepen van menschen die van ge dachten kunnen velschillen, doch die samen een of meer punten gemeens heb ben en akkoord sluiten om dat punt gezamenlijk te veroveren. De gedachten verschillen hier op gebied van Viaamtchen strijd tn eiken groep behoudt zijn beginselen en volledige zelf standigheid. Het gemeenzaam deel is hier het vero veren eener Katholieke meerderheid, om de hoogervetmelde redenen daarom vor men de groepen Cartel, daaiom strijden zij te samen. Beide groepen zullen streven naar de verwezenlijking van volgend programma: {Beice groepen kunnen dit programma uitbreiden naar hunne éigene opvattingen) A. Onderwijs. 1. Volledige gelijkstelling van het vrij met het officieel onderwijs. 2. Hoogst mogelijke opvoering van alle onderwijs en ook in 't bijzonder van het vakonderwijs. 3. De Nederlandsche taal zal de voer taal zijn. 4. Rechtvaardige bezoldiging van het onderwijzend personeel. B. Sociale en Economische belangen. Openbare werken - Nijverheid - Landbouw - Openbare gezondheid. 1Oplossing van de Sociale vraagstuk ken naar den geest van de encycliek Rerum Novarum 2. Moeder-enzuigellngenbescherming. Steun aan weezen, behoeftigen en ge- brekkigen. Samenwoonst van de gehuwde ouder lingen in de Godshuizen. Onverwijlde uitbreiding van het Moe derhuis. 3 Minin umloon en kindertoeslag bij stadswerkers. Geboortetoeslag en familieloon aan stadsbedlenden en stadswerklleden. Tegemoetkoming aan kroostrijke ge zinnen. (Onder vorm van lastenverminde ring). 4. Toelagen aan mutualiteiten in ver houding van hunne diensten. Ondersteuning van het tusschenge- meentelijk werkloozcnfonds. Bemiddeling tot voorkomen van ar beidsgeschillen. 5. Verbetering der inrichting van het Gasthuis. Openbare badinrichting. 6. Bestrijding van den woningnood. Aanmoediging en steun voor het bouwen van goedkoope werkmanswoonsten. 7. Begunstiging van Handel - Nijver heid - Land- en Tuinbouw. Steunen van iandbouwleergangen,leer gangen van teelt of voortbrengst. Steun voor aanleggen van proefvelden inrichten van landbouwtentoonstellingen en prijskampen. 8. Onderhoud der landelijke wegen, grachten of dijken. Uitroeiing van distels verdelging van rupsen enz. 9. Uitbreiding der electriscbe verlich ting naar de wijken die de omgeving der stad uitmaken. Streven naar levering vau elecuische drijfkracht aan het landelijk bedrijf. 10. Heropbeuring van de Vlaamsche kantnijverheld. 11. Intercommunale actie voor spoedi ge en onverminderde uitbetaling van de oorl ogsschade-vergoed l ng Oplossing en vergoeding voor onteige ningen of inbeslagnemen van gronden voor openbare wegen of werken. (IJzeren- weg - Switch roaa) 12Intercommunale actie voor kuischen van de Poperinghevaart 13. Studie - ontwerp en mogelijks uit voering van a) Overwelving van de vaart in het Centrum van de Stad. b) Ondeigrondsche riolen Inde bijzon derste straten. c) Verscherping van dén reinigheids- dienst. (Bijzonderlijk 's zomers). C. Algemeen. 1. Steun en aanmoediging van volks ontwikkeling - Vlaamsche kunst en letter kunde - wetenschap - muziek - tooneel. 2. Aanmoediging of steun tot verwe zenlijken en bewaren van natuur- en stedenschoon en van al wat waarde heeft op gebied van oudheid of volksoverleve ring. Zorg en bewaarneming van oorkon den en s:ede ijke archieven. Propaganda voor 't aantrekken van toeristen.Steun aan toerisme dat ons volk en de Vlaamsche cultuur ten goede komt. De Socialisten zijn kwaad telkens er gewezen wordt op de godsdienstkwestie in verband met het Socialisme. Hun groot, hun eenig verweer is Godsdienst is privaatz3ak En ze mee- nen dat het daarmede al gezegd is en ze denken dat er niemand Is die niet ziet dat het werkelijk zoo niet i3. Voor de stichters van bet Socialisme is Godsdienst geen privaatzaak. In hunne geschriften, in hunne boeken, op de eerste propagandatochten, in de eerste congres sen was er nooit spraak van godsdienst als privaatzaak. Wel integendeel, het socialismus wordt erin verkondigd als vijandig van den godsdienst. Zouden de socialisten hunne voormannen reeds zoo ver verloochenen dat zij de geschriften tiet meer aan enen v; nMatx, van Engels, van Bebel, van Liebknecht en zooveel anderen. Niet al een Dultsche, maar latei hebben ook Nederlandsche, Fratische, Mengel werk van De Poperinqhenaar» 39 Wat moet ge hebben? Noem een som. Dora wilde zonder verder te antwoor den In huls gaan. Maar plots werd de deur open geworpen en verscheen de zin- nelooze moeder. Ze bleek toch al op ge weest te zijn, want ze was net gekleed als altijd. En statig stond ze daar. Maar haar oogen fonkelden v;.n toorn. Veisilulde verschrok geweldig. Valeer Porta I gilde de oude vrouw. Verschrh'e wendde zich dadelijk om en ging heen. Valeer Porta I herhaalde de zinne- looze. Heftig duwde ze haar dochter op zij en liep Verschalde na. Moeder, kom hier I riep Dora. Maar de oude luisterde niet. Valeer Porta I kreet ze weer. En de woec'e laaide In haar stem. Verschalde zette het op een loopen. Maar mevrouw Viota snelde hem na en ze was nu zeer vlug In haar bewegingen. Dora kon h'aar niet Inhalen. Valeer Porta I Al dichter klonk Verschalde die naam In t'e noren. Nooit Ir c! h z'cH zoo gespoed. Maar Engelsche en Amerikaaosche Socialisten getuigd dat het socialisme anti-godsdien stig Is. Is het dan nog noodig te herinneren aan de gezegden van de Belgische Socia listen als Vandervelde, Demblon, Hubin, Ement enz., of aan Anseele die op 7 De cember 94 in de Belgische Kaïner uitliep Wanneer men ons, socialisten vraagt wat onze godsdienstige denkbeelden, dan zullen wij met Liebknecht antwoorden Wij zijn GodloochenaarsNa zulke verklaring mag men gerust en zeker aan nemen dat het Socialismus, zelfs hier In Belgie anti-godsdienstig Is. Dit verklaart ten andere de handelwijze der Pausen en der Bisschoppen uit de Ware Kerk van Christus. Vanaf Paus Plus IX tot onzen huldigen Paus hebben alle Pausen brieven en en cyclieken uitgegeven waaruit blijkt dat het Socialismus op de stelligste manier veroordeeld wordt, juist omdat het anti godsdienstig Is. de zlnnelooze kende geen vermoedheid. Als een razende snelde ze achter Ver schalde. Het werd een wedloop. Hulp gilde Verschalde, die van angst beefde. Maar er was niemand In de buurt. Veischalde sprong tusschen dc struiken, hopende dat de krankzinnige hem daar niet volgen zou. Maar ze deed het, toch al scheurde ze haar kleeien aan de takken en ontwarden zich haar grijze lokken, die wild om het scherp gelaat zwierden. Zegeleek een furie... Verschalde keerde in zijn vlucht naar den weg terug. Maar mevrouw Viota gaf de jacht Biet op. Vlak bij Ruya's herberg haaldè ze Verschalde In. Valeer Porta I hijgde ze. En ze sprak dan Spaansch, en 't moesten wel verwijtingen of scheldwoorden zijn Ze sloeg Verschalde vlak in 't gelaat. Weg, oude heks I riep Verschalde. Hij wilde zich verdedigen, maar de zlnnelooze beukte hem met een forschen stoot In de borst neer. Verschalde tierde om hulp. En er kwam bijstand. Ruya en Floris snelden toe. Estelle was er ook, De oude heks I gilde het meisje en sloeg een kruis. Floris schrok vreeselijk. Hij herkende de moeder van Dora. Hij nam ze bij den arm. Kom, naar Dora, zei hij vriendelijk. De oude kalmeerde wat. Valeer Porta, herhaalde ze weer en er kwam dan een woordenvloed in 't Sp'i">srh Ook de blsschopf en van Nederland, de bisschoppen der Nederrijnsche Provincie en de Bisschoppen van Belgie hebben in de laatste jaren brieven uitgegeven om de geloovlgen erop te wijzen dat het So cialismus en het Christendom als water en vuur tegen elkander staan. Maarja daar is een maar. De so cialisten hebben bevonden dat zij in hun propagandatocht ter verspreiding van het Socialismus stuikten op het christen zijn van veel geloovige werklieden. Ten einde hunnen vooruitgang niet be lemmerd te zien hebben de socialisten ais taktiek en ter wille der verspreiding van het socialismus het gedacht opgevat wat voorzichtig te zijn met de godsdienst kwestie en maar immer te zeggen dat de Godsdienst privaatzaak is. Vandervelde zegt dit zoo klaar in zijn boek «Le paiti ouvrier et la Religion». Hij zegt dat de socialistische partij, als partij wel te verstaan, zich moet onthouden van alle ongodsdienstige uitingen omdat zulks geen pak heeft op de werklieden die nog ge oovig gebleven zijn. Om dit te mogen verklaren heeft Vandervelde in akkoord moeten komen met t'e groote Duitsche Socialisten. Het is dus klaar dat als de socialisten nu wat min den godsdienst lastig vallen, als zij nu wat min papen fretten als zij nu wat meer verdraagzaam zijn het is om meer en meer aanhangers te vinden onder de geloovige werklieden en het niet is omdat het socialistisch stelsel van zijn anti-godsdienstigheid verloren heeft. De Socialisten als partijmannen zeggen dus dat voor hen de godsdienst eene pri vaatzaak is. Men kan toegeven dat som migen van hen zulks waarlijk meenen. Maar in de werkelijkheid is dat zoo niet. Ziet wat er rondom u gebeurt en ge zult moeten bekennen dat Socialisme en Godsdienst niet gepaard gaan. Welke streken tellen meest soclalislen? De meest ongodsdienstige. Bij wie telt het socialisme zijne aanhangers? Bij de minst godsdienstige menschen. Is er een arbeider bij wien de gods dienst nog diep in het hart zit en die ongelukkiglijk bij de socialisten verdoold is, dar ook loopt zijn geloof groot ge vaar. Hoe staat het met de voormannen van het Socialismus Zonder bepaalde personen te willen bedoelen mag men .och zeggen dat niet een partijman bij de Socialisten als een echt christen mensch bekend staat, wijl veel, zeer veel leiders der socialisten als godloochenaars en .rijdenkers gekend zijn. Over enkele wtken werd er hier op gewezen hoe los de socialisten o mespnngen met de wetten der zedelijkheid. Meer dan een voorbeeld bestaat waar de socialisten aanleuning zoeken bij de Liberalen juist met het doel eene anti godsdienstige politiek te voeren. De spreuk «Godsdienst is Privaatzaak» is een leugen, een grove leugen. Zij is het te meer als zij uitgaat van een groep die het inzicht heeft de maatschappij op eene andere manier in te richten. Godsdienst is privaatzaak is alleen slagwoord dat moet dienen ais lokvogel voor de brave werklieden die nog gods dienstzin bezitten en die nog te schuw zijn van een socialismus dat openlijk anti godsdienstig zou zijn. Het liegt maar aan die werklieden zich door dat leugenachtig slagwoord niet te laten vangen n^ch door hunne bijtreriing de rangen niet te gaan versterken van de socialisten, die toch het socialismus moeten uitbreiden dat zij zelf bekenden anti-godsdienst g te zijn. Het economisch programma der socia listen is niet veroordeeld. Er kunnen daar punten in gevonden worden die genade vinden in de oogen der Katholieken. Mocht dit nochtans geene verleiding zijn om tol het socialisme over te gaan. Mochten alle Katholieke, alle Christene menschen luisteren naar de stem der Pausen, naar den Raad hunner Bisschop pen en zich geheel en al afhouden van het socialisme eerst en meest juist omdat het aan onzen G dsdienst vijandig is. Belgie in den Raad van den Volkenbond. Minister ie van Lsndhauw. STAD POPERINGHE Gemeentekiezing 1926 ZONDAG 26 SEPTEMBER, te 6 u. in den Katholieken Kring 5 t. h. 1923 Trekking van 20 September Het lot van 500 000 fr. Isgewonnendoor de obligatie n. 2 reeks 25,391. Het lot van f OO.OGOfr. doorde obligatie n. 5 reeks 275.882. De obligaties reeks 74.320 n. I, reeks 236.900 n. 3, en reeks 383.767 n. 3 win nen ieder een lot van 50.000 fr. De andere nummers dezer reeksen zijn uitkeerbaar met 550 fr. Behalve de 5 bestendige leden van den Raad van den Volkenbond zijn er negen niet-vaste leden. De negen nletbestendige leden zijn deze week verkozen geweest. Er waren 49 stemgerechtigde Staten. Eerst werd er gestemd om te weten welke landen de nieuwe zetels zouden bezetten. Bij de eerste stemming werden de volgen de landen uitverkoren Colombia (46 stemmen) Polen (45) Chili (43) Salvador (42) Belgie (41) Roemanië (41) Nederland (37) China (29)enTsjecho-Slowakije (27). Toen werd er tot een tweede algemeene stemming overgegaan om de landenaante dulden die drie, twee of een jaar zullen zetelen in den Raad. Voor drie jaar werden aangeduid Po len, Chili en Roemanië. Voor twee jiar Colombië, Nederland en China. Voor een jaarBelgie, Salvador en Tsjecho-Slowakije. Na afloop van zijn mandaat van drie jaar zal Polen herkies baar zijn. Alvorens tot een onderzoek van Polen 's toestand over te gaan hebben Frankrijk, Engeland en Duitschland tot Belgie een aanzoek gericht om zich kanditaat te stel len voor een herkiesbaren zetel De Bel gische afvaardiging oordeelde dat deze kandidortuur niet in overeenstemming met de getrolfene akkoorden zou zijn en ver-, koos deze kwestie open te laten tot na een jaar als zijn mandaat zou verstreken zijn. Als uitslag van de verkiezing van leden van den raad van den volkenbond, zal de raad als volgt zijn samengesteld Cham berlain (Engeland), Briand (Frankrijk), Scialoja (Italië), Ishii (Japan),Stresemann (Duitschland), Bene? (Tsjeeho-Slowa- kijë), Zaleski (Polen), Urrutia (Columbia), jhr. Loudon (Nederland), Viilegas (Chili), Guerrero (San Salvador), Chu (China), Titu'esco (Roemanië) en De Brouckère (Belgie). De verloving van Prins Leopold. Noorsche bladen hebben gemeld dat Prins Leopold van Belgie zou verloofd zijn met prinses Astrid van Noorwegen, doch ter van den broeder van den Koning van Noorwegen. Naar verluidt leerde prins Leopold de prinses Astrid kennen, toen hij in den loop van de vorige lente met de koningin naar Zweden reisde en eenige dagen door bracht aan het hof van Koning Gustaaf. Later ontmoetten prins en prinses mekaar te Luxemburg, bij den doop van het jong ste kind derGroot hertogin. Prinses Astrid is de jongste der dochters van 's Konlngs broeder, prins Karei Haar moeder is prinses Ingeborg van Deneraarken. De verloving had officieel plaats te Stockholm Dinsdag laatst en werd zelfden dag door de Koning en de Koningin te Brussel kenbaar gemaakt. Da Koningin steunde er bijzonder op dat het een huwelijk uit liefde was. De Gevangenen Verlossen. Onder alle landen van Europa heeft alleen Belgie geen politieke amnestie verleend. Frankrijk, Italië, Roemenië, Bulgarije, enz. zijn tot dien maatregel overgegaan, om den vrede binnen hun grenzen te herstellen. En toch, wij kunnen noch mogen niet nalaten er terug over te spreken, toch heeft Belgie medegesproken in zake poli tieke Amnestie. Belgie, samen met de andere landen zetelende in de inter- geallieerde Hoogkommissie elscht dat Duitschland geen weerwraakmaatrege- len neme tegen degenen die het bij 't Rijnlandsche separatisme hebben gehol pen. Belgie wil buiten zijn grenzen het recht van vrijheid der politieke gedachten dekken, maar binnen zijn grenzen wil het er niet van hooren. Belgie steunt de oproerige, revolutio naire Duitschers en hetzelfde Belgie ker kert de Idealistische Vlamingen. Belgie wil vrijheid voor de echte Duit schers, het stelt de Belgische sp(oenen vrij die den Duitsch geholpen hebben tegen ons eigen volk maar datzelfde Belgie treedt met de grootsche strengheid op tegenover de Vlaamsche activisten. De Vlaamsche Landsbond der Kath. Vrouwen en Meisjes heeft eene nieuwe werking in gang gesteld om Borms in vrijheid te krijgen. Een algemeene biddag werd reeds ge houden op 8 September laatst. Over geheel Vlaanderen worden inteekenlijsten verspreid, waarop onze Vlaamsche Vrou wen verzocht worden te teekenen als bewijs dat zij instemmen met hetgeen hier volgt: Vlaamsche Vrouwen en Meisjes aan t wereldgeweten I Het is onze vurigste wensch dat Dr August Borms onmiddelijk in volledige vrijheid worde gesteld, en na acht jaren gevangenisstraf eindelijk naar zijn vrouw en zes kinderen kunne terugkeeren. Vertooningen, als deze welke op 26 September in 't Vlaamsch Huis te Pope ringhe gegeven worden, (Piaske) zijn ten voordeele der amnestiebeweging. Verschalde was al recht gekrabbeld en verdook zich achter Ruya. Dat komt er nu van als ze zotte wijven niet opsluiten, zei hij. Die duivelin kwam me op het lijf gevallen. Dora verscheen ook ter plaatse en ze trachtte haar moeder nog meer te beda ren. Deze wees naar vader Verschalde en sprak weerSpaansch. En Dora scheen nog meer te ontstellen van die woorden dan van al het gebeurde. Ze staarde naar Verschalde. Ge moet uw moeder In een zothuls steken, schimpte deze. Vader I smeekte Floris. Ha, trekt ge nu nog partij tegen me? Ze wileje me den nek toewrlngen, ge-oof ik. Wat kan ik tegen een zot wijf doen Dat komt nu van al uw schoone kennissen. Is me dat een morgen. Toe, leid die feeks weg zoo keerde hij zich tot Dora. Zwijg I beval Dora. Ik gebied uover moeder te zwijgen. Ge verstaat me, zoo' als Ik het Spaansch, dat moeder daar sprak verstond. En voor de derde maal zeg ik, dat ge zult zwijgen. Ik zal straks met mevrouw Verschalde spreken over deze woede van mijn moeder. En de oude Verschalde veranderde plot seling. Hij wierd nog bleeker, maar hield zijn mond. Ga nu heen I Ik wil het. Gij windt moeder op, hernam Dora tot hem. Wel, ja, wat sta ik hier nog te doen bromde Verschalde en hij liep naar de herberg. Valeer Porta schreeuwde de zlnne looze hem nog na Ze liet zich weg leiden door Dora. Floris kwam bij hen. Ik ga mee, zei hij. Dora liet het toe. Eerst heerschte er stilte. Mevrouw Viota scheen weer wezenloos. Een treurig voorval, zei Floris dan. Is mijn vader misschien aan uw huis ge weest, Dora. Ja, om me geld aan te bieden, als ik met u wilde breken. Nog eens I O, hoe pijnlijk voor mij, en voor u ook, maar het is mijn vader en Ik kan hem niet meer eerbiedigen. Nu begrijp ik zijn afkeer. Ha, het is niet om mij. Er is iets gebeims. Mijn vader be greep uw woorden, ik niet, Dora. Wat zei uw moeder in 't Spaansch Ik zal het aan mevrouw Verschalde mee.'eelen. Waarom niet aan mij ook, Dora. Neen, niet aan u... Dring niet aan. Ik verzoek hot u, Floris. Goed Straks zal mijn moeder ko men. Maar wat is er dan toch eigenlijk gebeurd Ik sprak met uw vader voorde deur. Moeder heeft uw vader gehoord en kwam woedend naar builen. Uw vader vluchtte. Ik kon niet beletten, dat moeder hem achtervolgde. Wat beteekent die naam Valeer Porta Nog eens, dring niet aan. Mevrouw Verschalde zal alles weten. Is het dan zoo erg Floris, het is erg. En misschien Is het beier, dat ge van me heengaat, voor altijd... Op Zondag 17 October, tijdens de 53e zittijd van het Verbond der Kath. Veree- nigingen en Kringen zal er overgegaan worden tot de onthulling van het Gedenk teeken dat zal opgericht worden voor Graaf Karei Woeste. Dit gedenkteeken zal komen op St Bonifaclusplaats te Elsene. Graaf Karei Woeste heeft gansch zijn leven gewijd aan het bestuur der Katho lieke Partij waai van hij de ziel, de geest en het prachtig toonbeeld was. De Katholieken van gansch het land zullen bij deze gelegenheid de hulde van erkentelijkheid en bewondering betoonen welke verschuldigd is aan den onbaat- zuchtlgen rechtsgeleerde, aan den groo- ten Christen, wiens naam zal verbonden blijven aan al de belangrijke gebeurtenis sen van onze vijf en dertig jaren Katho lieke meerderheid. De wereld draait voort. Het is wonder hoe sommige zaken op de wereld In korten tijd eene andere wending nemen. Het is nog geen acht jaar geleden dat Frankrijk en Duitschland als twee aarts vijanden tegen elkander stonden en el kander bevochten tot ter dood. Deze week hebben den Duitschen Mini ster Streseman met den Franschen Minister Briand een onderhoud gehad waar zij als twee dikke vrienden weder zijds naar middelen gezocht hebben om Egn elkanders land voordeel te ver scnaffen. Van een anderen kant sinds den aan val op Mussolini, door een Italiaan maar die uit Frankrijk gekomen was, zitten Frankrijk en Italië, de twee bondgenooten van gisteren, nu op elkander te bassen als twee dulle doghonden. Wat zal de patriotardische Ligue du Souvenez-Vous daarmtdenuaanvangen? Guido. Vreeselijke ramp in de Ver.-Staten De ramp die Florida geteisterd heeft moet geteld worden bij de schrikkelijksle onheilen die ooit Amerika geteisterd heb ben. De gematigste schattingen geven duizend tot twaalf honderd dooden en ongeveer vijf duizend gekwetsten op Acht en dertig duizend menschen zijn zonder dak, en de stof lelijke schade ove - treft de 200 millioen dollars. De windhoos heeft het grootste deel van Miami, het Amerikaansch Nizza, in puin gelegd de hotel-wolkenkrabbers vormen nog slechts een reusachtigen puinhoop de bruggen zijn ingestort. De heerlijke leien, waar de Amerikaansche millionnairs hun winterverblijf hadden, zijn door puin en ontwortelde boomen versperd. .Het wordt bevestigd flat Miama nog slechts één puinhoop is, waar onder uit redders lijken halen. Men telt in deze stad reeds 500 dooden en 800 gekwetsten 28.000 menschen zijn zonder dak. Te Hollywood telt men 250 dooden en 1000 gekwetsten te Garat Gahls, 100 dooden te Miami-Place, 100 dooden le Hileah 17 dooden te Moiehaven en Cle- wlston, 140 dooden te Fort-Lauferdale, 20 dooden te Muckay, 20 dooden te Danca, 10 dooden te Kty-West, 18 dooden, enz. Eene windhoos in Japan Eene windhoos heeft groote verwoestin gen aangericht en een groot getal slacht offers gemoakt op cie Oshima-Eilanden nabij Kagasbima. De dorpen Ciiinzeix en Higashippaka zijn om zoo te zeggen weg gevaagd. Meer dan twee honderd huizen zijn ingestort 728 hulzen gedeeltelijk af gebroken 71 gebouwen door brand ver nield. Men telt 38 gekwetsten en 37 per sonen zijn verdwenen. In een dorschmachien gevat Een vreeselijk ongeval heeft zich voor gedaan op de hoeve van Joseph Lervy te Ste-Marie-Cappel. De mekaniekwerker der dorschmachien, de 30 jarige Jules Po- tier, stak den motor in gang toen hij ten gevolge van een verkeerde beweging met den rechterarm in een raderwerk werd gevat. De arm was afgesneden toen men den ongelukkige kon bevrijden. Het slachtoffer bekwamseffens de noodige ge neeskundige zorgen en werd vervolgens In zeer zorgwekkenden toestand naar het gasthuis van Hazebrouck overgebracht. Autocar omgeslagen Uit Poneuza, Italië, wordt vernomen dat in het gebergte een autocar is omge slagen waarmede een groep muzikanten werd vervoerd. Er zijn vier dooden en een twintigtal gekwetsten waarvan er vijf zeer erge verwondingen hebben bekomen. Wichtjes levend begraven Te Toblok, in Silezië, hebben de twee dochters, Sophie en Anastasie, van den herbergier Glowlnka, met medehulp hun ner moeder hunne twee kleine wichtjes levend begraven. De driehartelooze vrou wen zijn aangehouden en in 't gevang opgesloten. 86 p. Am. Top, 87; Emiel Lermytte, 89 y, Ser. Deschievel, 89 We Bossaert, denbroucke, 88 Jules Debeir, 89 Maur. Ganne, 88 'A Jules Devos, 89Jules Cambie, 89 y« Cyr. Vermeersch, 89 Th. Indevuyst, 88 H. Moeneclaey, 8814; Ach. Top, 89 Cyr. Bekaert, 88 Jerome Top, 88Prosper Delanote, 87 Em. Ganne, 88 Henri Garinyn, 89 punten. te POPERINGHE (Rekhofstraat), ZONDAG 26 SEPTEMBER 1926. Hier wordt de geprimeerde hop van al de plaatselijke keuringen tentoongesteld. Vrije- in kostelooze Ingang voor iedereen. Brouwers. Handelaars en Hopplanlers, gaat zien naar de Gewestelijke Hopten toonstelling te Poperinghe. dat op 7 September laatst ingehuldigd werd. In den stoetZ. E. H. D'Hooghe met den herdelijken stafnevens de Z. E. H. Vervaeke, Deken van Poperinghe. (Verslag der Inhuldiging langs keerzijde). Poperinghe (90 tentoonstellers). Eereprijzen BOCKET HENRI,95 p. Decrock Jules, 931/2 Wc Flor. Buseyne, 92 1/2 De Kervel Jules en Igodt Joseph, 92 Lebbe Hector, Metsu Cyr., Denlere Cyr. en BooneKarel,911/2Breemeersch Cyr., 91 Merlevede Prudent en We Henri Vancayzeele, 90 1/2 Wc Benoit D. queker, August Dehaudt, Klooster Vogeltje en Jules Vandewynckel, 90 p. Eerste prijzen Vancayeseele Felix, Pillaert Arthur, Kesteman Julien.Quaghe- beur Pierre, Struye Benoit, Hnyghe Jerome, Derycke-Kesteman René, Soenen Jules, Merlevede Georges, Coene Mau rice, Vandenberghe Isidoor, Boone Elie, Dehouck Achlel, Vancaelis Maurice, Bu seyne Elie, en Desmyter Emiel, allen 89 1/2 punten Mahieu Jerome, Vermeersch Camiel, Quaghebeur Arthur, Forcevllle René, Lobeau René, Dereckx Ach., Sohier Achiel, Merlevede Reml, Verdonck Hec tor, WerquinRené.BotthezAchiel, Denys Ernest, Klnders Boone, Maurice Buseyne allen 89 punten. Dumeez Emiel, Delbecquejules, Meers- seman Theoph., Catteeuw H., Wc Arseen Huyghe, Henri Liefooghe, Reml Lema- hieu, Klnders Ruyssen, Cam Conbronne, Maurice Boeraeve, allen 88 1/2 punten St Germain Emiel, Delye Constant, Vancayzeele Vm Moerman Jules, Ges- quiere Cam., Denys Cam., Decrock Cam Lermytte Henri, Deconinck Charles, De weerdt Ed. allen 88 punten. Ruckebusch Aug., Mollet Constant, Gheeraert Hilalre, Ruyssen Maurice, Deroo Jerome, Caulier O ner en Vancaelis Jules, allen 87 1/2 punten. Gesqiiere Hilaire, Claeys Alois, Ruys- sea R.né, Doom Bruno, Beke Jerome, allen 87 punten. Adriaen Cam., Laconte Ach., Coene Cyr. en Debaene Mauitce, allen 86 1/2 p Battheu Jullen en Derycke Leon 85 1/2 p.; en Doom Emiel 84 punten. Crombeke (29 tentoonstellers). Eereprijzen Comette Jos., Pollinc hove, 90 p Ach. Quaghebtur, West vleteren, 90 p. Eerste prijzen H. Bysbaert, 85 p. Kinders Regheere, 87 A. Slicker, 87 Cyr. Van Thournout. 89 'A Ju' Tem peivllle, 85 Vi R CbristLien, 86; Jer. Boury, 88 Em. Roinmens, 86 Ach De- wancker, 86 'A Henri Reghee e, 87L Alderwolrcldt, 87 E. De ouck, 86 'A Cam. Decae, 88 y« Ev. Parret, 86Isid. Decae, 81 'A Jul. Comette, 88W' De olock, 86Cy Garmijn, 87 Arthur Desmyitere, 83 1 Alf. Delporte, 86; Wc Vandromme, 89 Henri Sampers, 86; Hil. Vandromme, 87 Georges Quaghe- 'xur, 87 'A We Parret, 88 'A Leon Versaevel, 87 VkWe Vandenberghe, 89. p Proven (29 tentoonstellers). Eereprijzen Henri "Debeer, 91 Vk p Ach. Desomer, 91 Vk Hector Pareyn, 91 Vk Maicel Tfp, 91 'A Aug. Leteb- vre, 90 René Vancayzeele, 90 punten. EersieprijzenProsper Vandenbussche, Dora I 't Klonk als een angstkreet. Dan behoef Ik ook niets moeder te zeggen. Maar wat Is er dan I zoo de woede van de waanzinnige vrouw 'op? Zag de zinnelooze zijn vader voor tot uw een ander aan En geloofde Dora in die [dwaling Tot moeder zou ze spreken Iets ergs... Aan u deel Ik het in geenFloris spoedde zich naar de woning van geval mee... Ruya. Maar als ge me er voor wilt heen j O, mijnheer Floris, zult ge nu ge zenden Dat doe Ik niet. Ik stel u voor, Ik raad u zelfs aan, dat ge mij verlaat 'tWare het beste... voor u... Is ons verbond dan maar zoo zwak Had ik alles geweien, ik zou me sterker getoond hebben. Floris. En mij geweigerd Ja. O, wat Is er dan looven, dat die vrouwen heksen zijn vroeg Estelle hem tegemoet tredend. Och, zwijg toch 1 En vrij ruw duwde Floris de teleurge stelde Estelle op zij. Zijn ouders zaten in de kan er. Ha, daar is hij I zei Verschalde woedend. Nog meer bekommerd om die duivelin dan om zijn vader. Is het nu wel i genoeg, om u mee te krijgen naar Brugge of moet die oude zottin u eerst ook de Viota oogen uit den kop krabben Tegenover mij is mevrouw altijd kalm, antwoordde Floris. O, het Is dan zeker mijn schuld Vader, ge hebt Dora weer geld aan geboden, om haar te doen veitrekken. Is die helleveeg daarom zoo kwaad geworden Wat heeft ze u wijs gemaakt? Floris merkte wantrouwen, angstige achterdocht in die vraag, en zijn gevoele: Dring nletaan. Laat straks mevrouw Verschalde komen. Of vraag het haar nu reeds. Ik heb uw hulp niet noodig. Moe der zal gewillig mee gaan. Dan roep ik dadelijk moeder, want Ik moet uit die onzekerheid verlost zijn. Floris keerde terug. En hij was plots zeer somber geworden, al gaapte er dan 'toch een kloof tusschen Dora en hem. i Er moest iets geweest zijn tusschen de familie Viota en zijn vader. Dat kon dat vader meer wist van de Vlota's werd Floris nu wel vermoeden. Dora wilde het er door ve:steikt [hem niet zeggen. j Mevrouw Viota heeft tot mij niets j Wat kon het wezen Had zijn vader gezegd, hernam de zoon de familie Viota gekend 't Was mogelijk,—Mevrouw Viota... Een schoor e want van mijnheer Devloe wist hij, dat mevrouw. Wat heeft de dcchter fa: schilder Viota te Brugge op de Gouden verteld. Hand Rei had gewoond. Er was toen ietsDorawenschtmet moeder te sprektn voorgevallen. De familie vertrok. Zoo Maar dat zal niet gebeuren Maar wat kon er tusschen haar en zijn AKedui'els, neen. We trekken allen op vader zijn. Welke herinneringen wekten naar Brugge Vader, ik ga niet naar Brugge, ver zekerde Floris... Moetik een klacht indienen tegen die feeks Wilt ge dan hard tegen hard Vader, we moeten openhartig spre ken. Ik heb Dora lief. Gij zot I Kalm toch, zoo is er geen praten mogelijk, vermaande mevrouw Ver schalde. Ik praat niet over die gekkenfamllie. Ik kan het verduiveld goed gelooven, dat de twee wijven heksen worden genoemd door het volk hier. Vader, Dora is mijn verloofde. Welnu, als gij zoo koppig wilt blijven, zal ik andere maatregelen nemen Dan kari uw Dora met haar moeder in een zottenkot meegaan. Vader, zoo komen we n.et verder. Dat zijn ijdele woorden. Ha, ge meent, dat de overheid een wijf, dat vreedzame menschen aanvalt, vrij laat rond loopen. Als Ik een klacht indien, stel en ze Jatwijf achter de muren En ze verdient het. Mevrouw Viota heeft nooit iemand last aangedaan. Er moet een reden zijn voor haar woede tegen u,beweerde Floris. Ze hebben u wat wijs gemaakt. Zeg me de waarheid riep Verschalde. Stil toch... ze kunnen van Ruya's wel slaan luisteren, waarschuwde me vrouw Wees niet zoo opgewonden. Vader, ik heb gevraagd, dat we openhartig zouden zijn, hernam Floris. Mevrouw Viota heeft me niets gezegd. Maar ze sprak in het Spaansch tot Dora. Het was blijkbaar over u. Maar Dora weige;de mij mee te deelenwat het was. Reninghelst (31 tentoonstellers). Eereprijzen: Ach. Houwen, 92 'A p. We Aug. Verdonck, 90-; Jules Carron, 90 Jules Dochy, 90 punten. Eerste prijzen Cam. Le mi eg re, 89 p. Remi Delannoy, 85 'A Cyr Jacob, 87 Ed. Huys, 86 Ch. Minne, 88 y« Ach, Jacob, 86 'A Cam- Denieuwelaere, 87 Jul. De Coninck, 87 Hil. Vancayzeele, 88 Em. Vanhaecke, 88 R. Behaeghel, 87 Maur. Goethals, 89 'A H. Logie, 89 H. Degrauwe, 87 Jules Letniegre- 89 Jut Delannoy, 87 Ben, Vram. moi t, 86,'A Wc Nauwynck, 88 Vt H, Van L mme, 88 y> Hil. De Coninck, 87; Cyr. Merlevede. 86 'A Cam. Coene, 86 Aon V rlooi, 89 Jul. Opsomer, 89 Jul" VI ;e e, 88 y« Aoei Heens, 84 'A Cam- Carli i, 86; Om. Gheeraert, 86; Jer- Vt rhilie, 85 'A punten. "fousb-ugge-Haringhe( 17 tentoonsteliers). Lereprijs H ctor Delanote, 90 y> p. Eer se prijzen Alois Leioy, 87 y« p. Al. Ceen*, 87 Mn 'r. Monkerhey, 88 Kinder-. Va dtnbromke, 85; Luc. ües- q ïlere, 85 A Jul. Deweerüt, 82 Yi Euch. Deheegher, 82 y« Is. Vanexem, 85 'A P. Del-u, 85 Hipp. Delanote, 87; Jul. Spenninck, 86 y» Is. Rosseeuw, 86; Cyr. Louwaege, 82 R. Vandevoorde, 86 Remi Top, 85 punten. Vlamertinghe (20 tentoonstellers). Eereprijzen Isidoor DesmeJt, 91 p. Jul St uyve, 90 Vt Kinders Verbrugghe, 90 punten. Eerste prijzenGer. Boeraeve, 88 p. U. Bonte, 86 'A Flor. Bouton, 88 Hon. Verdonck, 89Aug. Geldhof, 88 Gast. Longuepee, 86 y» Em. Carpentier, 85 H. Adriaen, 86 'A Ces. Bouve, 87 Ch. Claeys, 86 VtCam. Vermeersch, 87; Cyr. Hosdey, 87 Vi Kinders Monker hey, 80 A Jer. Lemahleu, 88 'A H. Robyu, 87 We Marescau, 86 A Hector Marescau, 88 punten. Watou (64 tentoonstellers). ferepnyzÉn;NestorCappelaeie,91 Vip Wl' Labey, 91 y« Gery Leuts, 91 y« R. Vermeulen, 90 A Jul. Castryck, 90yi; GeorgesDejonghe, 90 y«Jules Biysbaert, 90 V. We Decrock, 90; Is. Vanacker, 90 'A Kinders Thoré, 90 Flor. Daucby, 90 y> Cam. Decramere, 90 Hil. Van- denbruaene, 90 punten. Eerste prijzen J. Vanderlynden, 87 p.; Jul. Morrez, 86 1/2; A1 Lasture89 1/2; Jul Demolder, 84; Gast. Walbrou,831/2; B. Klnget, 89 1/2 Em. Igodt, 89 1/2 L. Persoon, 88 H. Maerten, 88 1/2 Em. Catteau, 89 1/2 Maur. Van Cayzeele, 89 1/2 Alfred Leurs, 88 1/2 Cam. Van cayzeele. 87 Dés. Leplat, 89 1/2 Cam. LoOuls, 86 1/2 ;Gast. Vandroeme, 89 1/2; We K. Derycke, 88 1/2 Fl. Ollevier, 87 1/2 Petrus Vancayzeele, 89 H. Hauiekt.ur, 89 1/2 Petrus Deschodt, 89 1/2 Georges Deinaeght, 88 1/2 W" Veyer, 87 R. Huys, 89 1/2Cam. Quaghebeur, 86 1/2 Cam. Deheegher, 88 Maur. Thoré, 891/2Alf. Doolaeghe, 89 1/2 A. Boeket, 89 Remi Demel, 87 P. Decad, 89 1/2; Kinders Duttier, 89 1/2; Jul. Vandroe.ne, 88 1/2 Em. Plancqueel, 89 1/2 Wc Depuydt, 89 1/2 Louis Le plat, 85 Ach. Dequidt, 89 1/2Jer. Qambre, 85 1/2 Gaston Demaeght, 81 Leon Deschuytter, 89 1/2 Wc Outtler, 87 Kinders Degryse, 88 1/2 Arthur Van Eecke, 89 1/2 Outer Vancayzeele, 1/2 Omer Verbouwe, 88 Cam. Ca- inerlynck, 87 Ed. Brutsaert, 89 Benj. Moitanje, 89 1/2 Cam. Parret, 89 1/2; Petrus Deheegher, 89 1/2 Germain Ver meersch 89 1/2 punten. Westoutre (12 tentoonstellers). Eereprijs Ernest Kestelyn, 90 punten. Eerste prijzen L. Rouseré, 85 p. G. Dehaudt, 87 1/2 M. Noppe, 85 1/2 Klnders Struye, 88 1/2 J. Descamps, 85 OJ. Vancayzeele, 86 1/2 Ben. Har deman, 85 Paul Heyman, 87 1/2 Ern. Va.idelanotte, 85 Dés. Lagache, 88 1/2; Marcel Deraeve, 87 1/2 pumen. STAD POPERINGHE op Zaterdag l8September,te5u. savonds VERSLAG De zitting wordt geopend te 5 1/2 uur. Af wezig de H.H. Dupont, Brutsaert, Roffiaen en Desmytter. Het verslag der voorgaande zitting wordt afgelezen en goedgekeurd. 1° Punt. Aanvraag voorhandlichting der inschrijving als waarborg genomen op een onroerend goed, ten laste van den ontslagnemenden Ontvanger der Burger lijke Godshuizen, wiens bediening door Ze zou het alleen aan moeder doen. Vader, gij hebt de familie Viota vroeger gekend. Leugens, raasde Verschalde, met nieuwe woede. Dora nam het zeer ernstig op, wat haar moeder ze meedeelde, want ze raadde me aan haar te verlaten. Dat Is tenminste een verstandig woord. Welnu, ga mee naar Brugge Neen, vader. Mijn liefde voor Dora is oprecht en innig. Ik zou zeer ongeluk kig zijn, moest ik Dora verliezen. Zij wil weer de minste zijn... Hoe de minste Vader, het is een pijnlijk onderwerp, maar ik moet openhartig zijn, hernam Floris weifelende. Ik zeg het In allen eer bied voor u, maar ik leid uit Dora's woorden af, dat ze me onaangename ont hullingen wil besparen. Dus ik heb die familie misdaan 1 ls het dat Ik weet niet, wat het is. De praat van een zottin wordt ge loofd door mijn eigen zoon. Van te voren heeff Dora gelijk. Dat gek wijf kan mij voor iemand anders aanzien. Wie weet, wat avonturen ze in haar leven heeft gehad, maar gij moet van eigen tegen mij partij trekken. Vader, als het een misverstand is, laat het dan opgehelderd worden. Dat moeder naar Dora ga Uw moeder gaat niet. Nu zal Ik eens i toonen, dat Ik meester ben. We hebben 1 met die heksen niets te maken. En als gij weigert met mij mee te gaan naar Brugge, dien ik een klacht tegen de zottin in 't Vervolgt

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1