HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Vraagt L ffieuwsliiatl «oor Poperinghe en Omstrekent Abonnementsprijs per jaar Maten - uerKoopinoen Uosintssen RouwberiDieien uitgeest ï:$EH-MnRESTE, pi'ümi Zondag 23" Januari 1927. 25 Centiemen 24e Jaar. Nr 4 Altijd en in alles Kathol ek zijn Een belangrijk werk De Pausen en de Missiën De armoede der Leening der Verwoeste Bewesten JOE DOCHTER VAN DEN JACHTWAKER 1 -ja, Katholieke Priesters in Belgie Spoorweglijn WAASTENTOPERINöHE Politiek Overzicht. De Wereld in een Pennetrek WACHTEN IS EEN FOUT Nieuwjaarsgiften aan dan Paus Hoppekweekers Beelden H Theresia van Lisienx -Ja' In 't Buitenland Poperinghe, Bèrtenplaats, 10. Tei 89 .Yper, 9, Groole Markt, 9.Tei.304 In Stad !?.5« f In p.post 15.00 fr. Amr'rika 26 50 fr. And. re landen 2i fr. TARIEF DER PRIJZEN tent' In'assching O fr. 80 per regel 2 en 3 Inlassen O fr. 70 per regel 1 fr. 50 p regel j 6 frank HERHAALDE ANNONLLN prij'en op aanvraag. *,l!e annon.in rijn vooraf ie betalen en moeten te,-en de i I tondertlai avond ingezonden wo< den. Kleine benehten lege den VrijJay noen. Gastht ira.it, 15, Poperinghe T i«foon 9. Poatchéck 15.570 EHINGHENAAR Deze groote waarheden nemen wij als ons eigen overtuiging over uit een hoofd artikel van Het Nieuws van den Dag Boven de menschelijke wetten staan de goddelijke wetten en de voorschriften der christelijke zedenleer, die moeten geëer biedigd worden Wie zulke heldere grond beginselen niet begrijpt, is opr.cht te beklagen. En een katholiek, die In zijn openbaar en politiek leven, met blauwe of roode godsdiensthaters samenspant en zijne handelwijze naar Gods wet'eu niet schikt, is geen katholiek meer Onder malkaar kunnen de katholieken in veel zaken verschillen van zienswijze maar hetgeen zij niet kunnen en ook niet mogen, is zich In tegenstrijdigheid stellen met de geboden Gcds en met de voor schriften der Kerk, die ons leert wat goed en wat kwaad Is. Elke vader bemint zijne kinderen met De Zielezorg door den heineh arenden al Ue liefde van z 11 vaderheit; elke moe- Krlstus aan de Pausen overgelaten strekt der roomt vo r h het grootste geluk, niet enkel over degenen die de groote God zij gedankt, in Vlaanderen sparen de Waarheid van 't Geloof reeds vernamen, ouders noch rro in noen a.beld, noch De Pausen zijn de Opvolgers van den lust, noch g' i a s.maar Ie bate komt H. P tros die van God het bevel ontving voor 't welzijn van hun teergeliefd huls gezin. Dit werk, die last, om het kind tot ten Wereldtocht Onderricht alle Volke ren, gaat IWij hebben, om dees reden steeds de stem der Pausen gehoord die tijdelijk en eeuwig geluk op te brengen den Missieplicht aanried heet men het werk der opvoeding. De Heilige Vader gebiedt den bekee ringstocht voor de zielen als Hoofd der H. Kerk. Opvoeding Is een werk van liefde en Hij leidt en bestuurtde Heilige Vader opoffering; zonder innige zuivere enopof- moet Kristus vertegenwoordigen en Kris terende liefde is geen opvoeding mogelijk, tus was de Groote Zendeling, de Zende- Die opvoeding ale maar half en half is, ling van den hemel naar de aarde, die schijn van opvoeding die maar opper- De Paus is Vader der Missie, vlakkig is, is niets anders dan een laagje i Daar vindt de Paus alle Recht over de vernis op de ziel van 't kind gestreken. Wereld Het kind is er niet van doordrongen De Een Vader bemint 't meest de Noodlij- grootste en de voornaamste liefde ligt denden nood eischt. alleen In de herten der ouders, en vooralVader zijn is geven men is 't diepst in het hert der moeder opgesloten, en Vader als men 't meest moet geven, daarom is het, dat het van de vroegste! Laten we nu stilhouden, zeer beknopt tijden bekend is, dat de opvoeding door maar aandachtig de groote woorden le de ouders, door de moeders aan het kind zen over de Missie en over ieders Missie gegeven wordt. En deze opvoeding Is de plicht door Z. H. Benedlktus XV in zijn beste en de duurzaamste en zal bijblijven,Wereldbrief Maximum Illud geschre- zoolang het kind leeft Zeker Is het dat Ven. opvoeding In hoofdzaak een werk Is Zijne Heiligheid brengt eerstens hulde van liefde, en wel van moederliefde. aan den Heiligen Franclscus Xaverlus, den Apostel van Indle, den Prins der Zen delingen aan Franclscus die den bekee- Opvoedii g is tevens een werk vanj ringstocht aanving naar Indie, van waar kennis tn van ondervinding. Als men de!hij naar Japan toog om ook die zielen te hand slaat aan een wtrk, als men diUredden; aan Franclscus die van Japan wrk tot een goed-etnde wil brengen,naar China wilde varen, om wille der moet men er kennis van hebben en tevens zielen, en die stierf, alleen, op een veria- handeling. Ons volk weet dat wel enten eiland, midden de groote zee hij had heeft een schoont spreuk die hier toepas- zijn leven de zielen gegeven selijk 'szes tieten, zijn zeven ongeluk- ken. Opvoeding Is een stiel, een ambacht, en d.t moet aangeleerd worden en uitge breid door ond rvlndlrg. Een bakker Is toch geen ekktriekwerker, en een been houwer geen geneesheer. Ouders, gij hebt ook een stiel uit te oefenende opvoeding uwer kinderen, en deze stiel eigen aan uw ouderschap veretscht kennis en onder vinding, en dear ligt uw groet werk. Bovendien is de opvoeding een werk van gebed. Indien de Heer van h.erboven den arbeid van tLn mensch nkt zegent, wat komt er van uw werk? Vruchteloos ge- Dat is een voorbeeld voor ieder om in ons dagelijksch eenvoudig leven, van liefde tot God en tot de zoekende zielen, na te volgen Verder stelt Zijne Heilig heid Ber.ediktus XV de Missieaktie als een plicht voor. Luisteren we naar de woorden van Gods plaatsvervanger In ons midden en werken we ter Intentie der dooiende zielen. Hoort, menschen van Vlaanderen, de stem van Rome Allereerstzegt de Paus van Rome, moeten de geloovigen bedenken door welk een heilige wet zij gehouden zijn de Mis siën onder de geloovigen hulp te bieden God immers gaj geboden aan ieder ten pijnd en ge.l afd, zoo de H er niet 'eu\opzichte van zijn naaste, welke geboden waakt 1 Lastig tn on'pho.rdend is hei<its te meer binden naarmite de nvodnij- werk van de o votdlng. Maar God die u pender is. Welk deel der menschheid 1.11 I U 1 .1 .1.1 ...'Jln 1 n 1 J/lflfA# tl/lil kinderen gaf, a b ld: dit wijls ongezien en o gevoeld n et zijn genade, met diegena- d'riieguoo den 'ag van uw huwelijk h bt gekregen Gratie om kin te-en op te voeden tot zij' e glorie, tiet ge' ed der oudtrs doet 's hemels la ende dauwdrup pels op de zielen der kinders nederdalen. Oudets, aan u t et recht de opvceilng aan uwe kinderen te verschaffen. En dit recht is het uwe, en niemand andershet is u heilig en cvervreembaar. Doch plicht en dure plicht is het terzelfdertijd, waarover gij eens met God zult af te re kenen hebben; plicht tegenover uwe kinderen, tegenover uw land, tegenover de kerk en God. !n de opvoeding ligt de eer en bet geluk der ouders. Een zoet gevoel van lierheid, van voldaanheid, vult het hert der ouders dl» hun kinderen geleld hebben op de goede baan, en ze eindelijk volgroeid en ge'ukkig zien, met de zekerheid dat ze nu zelf hun weg door de wereld zullen vinden naar 't altijddu rend eeuwig leven. Maakt van uwe zonen, mannen van één stuk, mannen naar lijf en geest, man nen met hert en wil. Hercuuls begeeran wij niet: maar mannen blozend van ge zondheid, gezond van verstand, sterk van wi', doordrongen van eer en deugd I Maakt van uwe dochters ste-ke, edele en fiere vrouwen. Onze samenleveng heeft geen modepoppen van doenMaar ern stige, liefderijke en doorkrisiene huis vrouwen, die overal vreugde en geluk rondslrooien omcat zij rein van deugd en vroolijk van aard zijn Vlaamsche vadeisen moeders die den last der opvoedi-g van uw kroost met vreugde hebt opgenomen, volvoert uw heilig werk met liefde, met kennis en in gebed. P. B. LINOLEUM - BALATUM TOtLE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER OHOOÏ2 KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE (USTHUIÊSTRAAT, 15, POPERINQHE ALLE BUREELMEUBELEN 1921 TREKKING VAN 15 JANUARI Seri» 161.091 Nr 2 wint het lot van een millioen frank. De andere nummers van deze serie zijn ultpetaalbaar met 250 fr. echter heeft meer hulp noodig dan de on- geloovigen die... gebukt gaan onder de harde slavernij des duivels Menschen van 't Katholiek Vlaan lien wat doen we om dien plicht, ons roor Kristus voorgeschreven, te volbrengen Luistert, de Paus gaat voort, en 's Pau- zens stem Is Vaderstem. De eerste wijze van helpen is en dat moet en kan eenieder doen dat wij Gods genade over hen afbidden... En om dat het Apostolaat des üebeds juist ingesteld is om dezen plicht naar behoor en te vervuilen bevelen wij dit hier krachtig bij alle goedgezinden aan, hopende dat allen zich bij dat gemeenschappelijk ge bed aansluiten. Op de tweede wijze moei worden voor zien in hei gebrek onzer Missionarissen. Ten slotte zijn er groote schatten noodig om de Missies in stand te houden De stem van Rome 1 Zij weze de stem van ons geweten. Dat wij allen bidden, en dagelijks bidden voor de zielen I Dat de Eerwaarde Geestelijkheid overal het «Apostolaat des Gebedsinrichtel en dat de geloovigen allen volgen I Zij kunnen van bun eenvoudigste werk een gebed maken voor de Missles, voor de eeuwige zielen. Wij zijn degenen die 't geloof en 't geluk gevonden hebben. Laten wij werken voor degenen die het sinds eeuwen en nog eeuwen missen op dat zij, na hun dolen, toch de rust in Kristus zouden kennen. Konden de moeders hunne kinders de Mlssiellefde inprenten Na 't morgen- en 't avondgebed, moeders van 't Katholiek Vlaandren, lees met uw kleinen, drie weesgegroetjes voer de Missles I Mees ters, In school en op kathechismusles dat er gezorgd worde vo»r onderricht over de Missies I Konden we de komende katholieke geslachten de geslachten van de Missie noemen. Dan zcuden er arbei ders genoeg gevonden worden, want hier aan 't eenvoudig-dagelijksch werk in Vlaandren zou Iedereen Missionaris wor den 1 Het katholiek gevoel onzer vlaamsche menschen is neg levendig en schoon ge noeg om voor die duizende en duizende dooiende zielen te werken. Vlaanderen blijft het land waar men het meest voor de Missies doet i... en een volk dat zielen wint wordt ze f groot en zalig. En dan, gij Katholiek, naar uw groot hart en naar uw vermogen, naar den grooten rood en naar uw groote liefde, steek een hard tce. 't Is om zielen te wln- neD.'t Worden ziG»waarden.Die brengen eeuwige Interest op. Wie eeuwige werken verricht wordt eeuwig beloond. De Heilige Vader voegde er bij dat Hij er op vertrouwde dat terwijl de Protestan ten over ruime middelen beschikken om de (Vervolg onderaan 3* kolom). Mengel erk van «De Poperinohenaar» 5 ROMAN door J%.. IIA.I\TISk Zeger Willebald lag met wijd geopende oogen op zijn wangen was er meer kleur, de koorts welke opkwam. De gewonde had om drinken gevraagd. Hij was een taaie kerel, die nooit een dag ziek had gelegen. Ida, zei hij zacht en vol liefde keek hij zijn dochter aan Geen strengheid nu op zijn wezen oD in zijn blik. Vader, snikte het meisje, diep ont-' roerd. Niet weenen, ik genees wel... hij heeft me geraakt. maar niet gedood. O, de loeder... Wie vader vroeg Ida bevend. Rudolf Voorde Ida zonk op de knieën. Zeiegde het11 hoofd op de sponde. O, neen vader, hij niet, Rudolf niet, stamelde ze. Ja, Rudolf Voorde. een boer die stroopt, ik had hem bijkans, hij vluchtte... smeet zijn geweer... raapte het weer op... en hij schoot O, die loeder Willebald hijgde. Niet zoo veel spreken, vader, ver maande Hugo. Ida weende als wanhopig. Vader had Rudolf den dader genoemd Vader was een eerlijk man. Maar dan loog Rudolf. Vader, hernam Ida, de gendarmen zoeken naar Rudolf, maar weet gij zeker, dat hij het gedaan heeft Laat vader nu toch met rust I Waar toe dient die vraag bromde Hugo. Ge kent nu vaders verklaring en ze klopt met de bewijzen. Een boer, die stroopt, hei nam Wil lebald, de oogen sluitend. En Ik betrapte hem nu, hij moest het voorbeeld geven van orde, hij smeet zijn geweer weg, raapte het weer op en schoot. Ik viel dan Is de baron hier geweest Ja, vader, antwoordde Hugo. En de dokter geeft de beste hoop, maar ge moet u dan heel stil houden. Ge spreekt nu te veel. Nog een teugje wijn. -la. Willebald sluimerde In. Het was koorts die hem aangreep. Zou ik nog eens om den dokter gaan vroeg Hugo aan Ida. 't Ware 't beste, hé Enkele oogenblikken later was hij al weg. Ida zat In vaders zetel. Ze weende hartstochtelijk... Rudolf was dan toch schuldig. Hij loog en huichelde. Vader zou geen valsche ver klaring afleggen. Wat vader zei, klopte met de bewijzen Met mijn geweer ls geen schot ge lost, had Rudolt beweerd. Maar het was wel waar en de korrels, die vader troffen, waren er van de soort als Rudolf gebruikte. 't Was meer dan tijd dat deze kwestie onder de publieke aandacht werd ge bracht. Het gesukkel der katholieke priesters in Belgie springt nergens meer in het oog dan aan de Noordergrens en telkens ik nu naar mijn geboortedorpje op de grens be geef, erger ik me ten zeerste. Er zijn daar twee kerken een Belgische en een Ne derlandsche. In de Belgische kerk kon men tot voor eenlgen tijd missen laten lezen tegen de kapitale som van 5 frank in de Hollandsche minimum tegen 2,50 gulden of ruim 35 frank. Te Biussel betaalt men voor een stoel in de kerk 5 centiem (In sommige kerken thans 10 centiem) in Holland betaalt men In de minste steden minimum een dubbel tje of 1.40 frank per stoel. In mijn ge boortedorpje worden in de Hollandscbe kerk de stoelen verpacht en daar zijn stoelen bij van 24 gulden of 345 frank, dat maakt bijna een frank per dag en per stoel Erger ik me in mijn geboortedorp, dan gebeurt het alweer In een bloeiende ge meente uit bet land van Waes. Ik ga daar onder de mis op 't hoogzaal zitten, plaats die, behalve door de zangers, door de elite van het rijke dorp wordt Ingeno men. Welnu daar zie Ik geregeld eiken keer als Ik er zit, minstens een drietal mannen 10 ceotiemen boven op de schaal leggen om 4 centen terug te krijgen. Is het niet pyramidaal Ik ben niet genoeg inrrewijd in kerke lijke zaken om te weten welke redenen er bestaan om de prijzen der Missen en der kerkstoelen te verhoogen. Maar 't wil er bij mij niet in dat een katholiek van onze dagen, hij moge dan arm zijn en 's nachts niet met zijn paternoster om den hals sla pen, er tegen zou opzien 's Zondags 25 centiem voor zijn stoel te betalen en voor de gevallen dat hij een mis laat lezen daarvoor niet het dubbel van thans zou over hebben. Daar waar er bij elke pint aan een ser veuse of een garyon gereedelijk vijf en twl tig centiem drinkgeld wordt afgedokt daar zal ledereen toch 's Zondags wel 25 centiem willen geven aan zijn kerk. Zeker, de Stoat meet zijn verplichtingen tegenover de katholieke priesters nako men, maar Ik meen toch dat de geloovigen moreel ook zeke e verplichtingen hebben Door eiken Zondag veel menschen gaan alleen 's Zondags naar de kerk en in de week zou men de prijze - lager kun nen zetten 25 centiem te betalen zal toch a el niemand In armoede wordeo gedompeld. Het is nu vast besloten deze lijn niet aan te leggen, zelf- wordt er gemeld dat het gedeeite van Waasten-Nieuwkerke, binnen de 2 jaar, zal uitgebroken worden (zie Standaard van 14 Januari 11.) Dit valt niet te verwonderen wanneer voor deze streek iets nutiigs gevraagd wordt, het kost te veel en er is geen geld. En nochtans, zou die verlenging, zonder nieuwe uitgaven, kunnen uitgevoerd worden met 1° de nuttelooze geld ver kwistingen hiervoor te gebruiken 2'de wagons van le klas af te schaffen, ver mits dusdanige reizigers meest al mannen zijn, die kosteloos vervoer genieten 3° geere dubbele spoorlijn meer aan te leg gen 4° de lijn over den Abeele tot Haz brouck aan de fransche maatschappij over te laten. België moet geene lijnen in den vreem de uitbaten, wanneer ze haar eigen volk niet kan gerieven. En daarmee zou er overschot zijn om 10 zulke verbindingen te verweientlijken Intusscben, ware het billijk dat, vol gens verblijfschrift of eenzelvigheids- kaart, de inwoners van gemeenten, die niet verbonden liggen met spoorlijnen, eene afkorting op vervoer- en reiskosten zouden bekomen voor den afstand tusschen die gemeente en de naaste statie, dewelke fictief als spoorlijn zou beschouwd worden. Een voorbeeld zal dit beter doen begrijpen Een handelaar woont op 10 Km.afstand van de dlchtstbij gelegen spoorweg en vervoert of moet ontvangen koopwaren, waarvan den afstand tusschen de statie van vertrek en aankomst tot 50 Km beloopt. De afstand per spoorlijn zou fictief op 60 Km. vast gesteld worden en het verschil der kosten van vervoer tusschen den afstand van 50 en 60 Km. zou als afkorting verleend worden aan den handelaar. Hetzelfde geldt voor de reizigers. Echte verstooting wegens gemakkelijke verkeersmiddels, maar volkomen gelijk heid wegens taksen en lasten. X. sekteleer ie verspreiden, wij Katholieken, de Missionarissen, die de waarheid zaaien, mild zouden steunen en begiftigen. Dat Kristus ons helpe verstaan wat wij moeten doen. Hij heersche over allen en leidde ons Missiewerk I Westersche Missieroeper Nlissiebond der Vlaamsche Studenten te LEUVEN. O, nu moet ik Rudolf overleveren, dacht Ida. Hij is mijn huip niet waard... Vader liegt niet. Maar Rudolf is ook eer lijk. Ik ken vader toch beter dan hem. Rudolf overleveren. Ze huiverde er voor. Ze zou het vreeselijk vinden, En leder zal dan weten, dat ik hem verdoken heb. Ik moet hem laten loopen. Hij wordt dan toch aangehouden. Maar nu kon ze niet naar den zolder gaan. Eerst moest Hugo terug zijn. Ze mocht vader niet alleen laten. Weer stond Ida bij het bed. Nog eens zou ze de vraag spellen. Vader, sprak ze. Weet ge zeker, dat het wel Rudolf Is, die geschoten heett Kan het geen ander geweest zijn Willebald kreunde, doch antwoordde niet meer. Ida begreep, dat ze hem niet mocht hinderen. En waarom nog eens dezelfde verklaring te vragen. Vader was een eer lijk man, vader zou geen valsche mede- deeling doen. Rudolf moest schuldig zijn. Zoo zat Ida daar in haar allerdroevig ste gepeinzen, diep geschokt door vaders onthulling. Eindelijk kwam Hugo met den dokter. Deze was dadelijk bereid geweest mee te gaan. Hij onderzocht den gewonde. Koorts, zei hij, veel koorts... Is het gevaarlijk, dokter vroeg Ida. Koorts kan altijd verrassingen mee brengen. Maar morgen kan ze weer ge- j vallen zijn. Uw vader heeft een sterk ge- [stel. Ik heb.hier een ander geneesmiddel ,om de koorts te bestrijden. Maak u niet f ongerust. De gebeurtenissen in China. De voornaamste wereldgebeurtenis van dezen tijd speelt zich af in China. Daar Is tegenwoordig al wat Engelschman Is de groote vijanu. Het hooghartige Engeland heeft reeds moeten toegeven aan de be dreiging van verbolsjewlekfe leiders en chineesch gepeupel en heeft de vergun ning van Hankou moeten ontruimen. Thans zijn de ocgen gericht op de groo te chineesche haven Shanghai, die nog In de handen is der anti-Cantonnlsche chi- neezen en buitenlanders. Hankou ligt in het hart van China en In dit seizoen kunnen de oorlogsschepen zoover het land niet instoomen, dat hun geschut de stad beheerschen kan. Shanghai' echter bevat 25 duizend vreemdelingen. Deze millioenenstad, Chi na's groote naven kan beschermd worden van op zee door eene sterke vloot. Het verloop der gebeurtenissen zal grootelijks afhangen van de gesteltenis der chlneezen te Shanghai, die door de nationalistische opgewondenheid en door de nabijheid der oorlogsschepen in de haven wordt beïnvloed. Valt Shanghai inde handen der nationa listen en trachten dezen daar, evenals te Hankou, een einde te maken aan de voor rechten der buitenlanders, dan dreigt er een ernstig geschil. Wie zou durven be weren dat de gelen, die thans alleen in den Engelschman eenen vijand zien, de anderen, de zwakkeren zouden sparen eens dat zij Albion onder den knie zouden hebben De Engelschman heeft er zeer veel belang bij een meesterschap in China te behouden want zijne bezittingen hebben er eene waarde van 300 millioen pond. Maar in hoever dit meesterschap op recht en rechtveerdigheid gegrond Is, dat valt moeilijk te zeggen. Naar het laatste nieuws, toegekomen in de Belgische kolonie in China meldt, wa ren de Btlgen er nog ongedeerd. Alle maatregelen worden genomen om zoo noodig de stad te verlaten en op Ameri- kaansche oorlogsschepen veiligheid te zoeken. Een Duitsch Senaatheer. De Katholieke Ssnaatgrcep heeft als plaatsvervanger van M. Theunis den heer Esser, burgemeester van Eynatten-bij- Eupen als gecoöpteerd senator aangeduid. M. Esser is een volbloed Duitscherdie het Fransch niet machtig is. Hij gaat dcor voor Christen-Democraat te zijn. Door dezebenoeming wil men de vriend schap der Belgische bevolking aan de in woners der aangehechte gewesten bjtul- gen alsook de werking van den Socialist Somerhausen in Eupen-Malmedy wat kortwieken. Het ls de groote patriot oud-minister Berryer die M. Esser voorgesteld heeft al bekende hij zelf dezen Duitschen niet te kennen. En als M. Esser in den Senaat zijne duitsche moedertaal zal spreken zullen onze franskiljons uit de Hooge Vergadering zich hoogstwaarschijnlijk geheel beleefder aanstellen dan wanneer een Vlaming het aandurft er zijne Vlaam sche moedertaal te gebruiken. De wegen der politieke voorzienigheid zijn ook niet te doorgronden. Woekerwinsten. Thans meldt men dat de winst die dit aar aan de Reserve-aandeelen van de Société Générale zal worden uitbetaald 400 frank per titsl bedragen zal. Na af houding van de taksen zal de winst 312 (rank bedragen tegen 214 verleden jaar. De waarde van den titel steeg terzelfder tijd van 6.000 tot 13.000 frank Wie heeft nu eigenlijk den eierkoek binnengespeeld, waarvoor M. Francqui zooveel kostelijke eieren heeft gebro ken De Action Frangaise Men kent de houding van den Paus sedert enkele maanden tegen de geschrif ten en de propaganda van de fransche nationalisten onder de leiding van Maur- ras. Gezien den tegenstand van deze laat- sten werden verschillige boeken van Maurras en het dagblad Action Fran- yaise op den Index gesteld. Daarop hebben de leiders van de fransche nationalisten geantwoord met een radikale weigering van gehoorzaam heid aan Kerk en Paus. Naar het Kamp. In 1927 worden de militianen der klasse 1924 voor eenen duur van zes weken terug opgeroepen. Op dien maatregel worden echter twee uitzonderingen gemaakt Bij de cavalerie de militianen van de klasse 1925 worden zes weken lang terug opgeroepen Bij de luchtvaart de militianen van de klassen 1923 en 1921 worden onderschei denlijk twee en drie weken lang terug op geroepen. Prinses Charlotte. Sedert eenige dagen verwekt de ge zondheidstoestand van Prinses Charlotte, tante van Koning Albert nogal ongerust heid. Haar toestand is zoo erg dat men het ergste vreest. Prinses Charlotte isdegewezen keizerin van Mexico. Zij is Woensdag op haar kasteel te Meysse bij Brussel overleden De griep. De Rekeningen van Le Havre. Veel werd er reeds, vooral in soldaten- In de laatste maanden heeftde griep een Klingen, gespioken van de rekeningen van groot deel van de reis rond de wereld ge- Le Lavie Dat het zoo lang moest duren daan Ons land heeft wel zijn deel gekre-j vooraleer ze ter goedkeuring voorgelegd s gen en in alle steden woekerde de plaag De geneesheer gaf nog eenige onder- rlcntlngen. Dus uw vader heett nu ook Rudolf Voorde als den dader genoemd, zei hij dan tot Ida. Deze knikte Maar dokter, vroeg ze dan, kan vader niet geijld hebben Hugo zegt, dat hij toen goed bij kennis was. En och, kind, alles wijst er op, dat Rudolf geschoten heeft, Onbegrij pelijk van een man als hij. Maar die hartstocht bij stroopen en smokkelen. Een mensch gaat dan verder dan hij het weet. En het berouw komt te laat. 't Is erg voor Rudolf Voorde en erg ook voor zijn moeder Maar wat hebt gij tcch allemaal een goed gedacht van dien Rudolf Voorde spiak Hugo Willebald. Een twiststoker, een oproerige, een vijand van het gezag. Stil, stil, suste de dokter, ge moogt Iemand niet zoo ontstulmig veroordeelen. Rudolf Voorde heeft andere gedachten dan de baron en de meeste menschen, die eigenlijk toch niet veel denken, maar de wereld aanvaarden, zooals ze haar vin den. Maar omdat iemand andere gedach ten heeft dan gij, Hugo, moogt gij hem geen twiststoker of oproerige noemen. Ze beweren dat Sint Elooi, naar wien de groote kerk van Duinkerke ls genoemd, hier het Christendom verbreidde. En de H. Willebrord deed het zeker ook, want er is van hemnogeenfontelne te Wulpen. Wel, die predikers kwamen ook met andere gedachten en we kleven die nu aan. Anders zaten we nog verdoold in bet heidendom. Nu is er helaas nog veel werden p eltte niet in hun voordeel. Thans werden de rekeningen van Belgie voor 1915 en 1916 samen met deze der Duit sche bezetting voor dezelfde jaren ter Kamer neergelegd. Men beweert dat deze eerste rekeningen niet veel ophef zullen maken. Men verwacht meer «misrekenin gen in deze die zullen volgen. Pensionneeren aan 60 jaar. Het gerucht werd reeds dikwijls ver spreidt dat alle onderwijzers aan 60 jaar zouden verplicht zijn hun pensioen te nemen. Die maatregel kan niet genomen wor den tegenover de vrije onderwijzers daar deze enkel de drie vijfden trekken van het pensioen der officieele onderwijzers. Zul ke maatregel zou onmogelijk en onrecht vaardig zijn, want hij zou veel vrije onderwijzers tot een staat van armoede veroordeelen. Dit heeft Minister Huysmans ingezien en hij heeft zich daarin eens verkiaard met M. Heyman. Minister Huysmans is van zin dit vraagstuk In zijn geheel op te lossen en de vrije katholieke onderwijzers op denzelf den voet te stellen met de officieele onder wijzers. Hij zal voorzeker over een berg van moeilijkheden moeten heenstappen voor wat de uitvoering ervan betreft en ook om van de leden der linkerzijde de noodige geldelijke opoiferingen gestemd te krijgen, die wel 2 millioen zoaden be dragen. Die maatregel zou genomen worden in het belang der talrijke jonge onderwijzers en onderwijzeressen die zonder plaats zijn. Vijf en twintig jaren Bisschop. Deze week was het 25 jaar geleden dat Z. H. Mgr. Rutten tot Bisschop van Luik verheven werd. In de maand Apfil zal de grijze kerkvoogd nog een ander jubileum vieren, dit van 60 jaren priesterschap. Den grooten Bisschop Mgr Rutten zal het In de geschiedenis van het Katholiek Vlaainsch volk een roem blijven de gids en de baanbreker geweest te zijn van het recht. Zijn woo'den en daden zullen als gedenkteeken en mijlpalen zijn op den weg der vrijheid van het klein doch edel V!aams:he volk. Met gloeiende geestdrift heeft hij zijne hooge Idialen naar voren geschoven, tot eer en luister van den alouden Luiker bis schopszetel, tot heil en verheffing van zijn m e lereigen VLamschen stam Moge de Heer goedgunstig blijven neerzien op dezen Prins der Kerk Mogen hem nog lang bijblijven de kalme vastberadenheid in 't weiden zijner kudde, de hooge fier heid in 't verkondigen van den naam des Heeren. Dat is de vurige bede van gansch het geloovige Vlaanderen. Uitbetalen der oorlogsschade. M. Allewaert heeft den Minister van Geldwezen ondervraagd over de vertra gingen voorkomende bij het uitbetalen der oorlogsschade en over het gebeurlijk uitbetalen der interesten aan de getels- terden. Minister Houtart verklaarde 1° Voortaan zal 10 miljoen per maand besteed worden aan de uitkeeringen 2" Bij wijze van proefneming zullen 25 voorschotten worden verleend aan de geteisterde handelaars, wiens vergoe ding de 15 000 fr. niet overtreft 3' Voor de openbare inrichtingen zul len de vergoedingen in specie (geld) wor den uitbetaald 4° Al de vergoedingen die de 300 fr. niet overtref ten, zullen onmiddellijk uit betaald worden, maar er zijn 130 000 dossiers over kleine vergoedingen. 5° De intresten moeten ullbetaald wor den, want de regeering wil de bestaande wetgeving volgen 6" Voor de St Niklaaskerk te Yper werd reeds eene oplossing getroffen. Voor andere kerkfabrieken ook. 7° In beginsel kan de Minister wel aan nemen, dat titels voor oorlogsschade zouden mogen gebezigd worden voor be lastingen te betalen. Uitzonderlijke ge vallen kunnen worden onderzccht. 8" De minister zal trachten sommige kredieten te verhoogen, en een voorrang verleenen aan de geteisterden die in moeilijke omstandigheden verkeeren. De aankoop van goudmunt en zilverstukken door de Nat. Bank. De koopprijs is de volgende Goudstukken van 20 fr., Latijnsche Unie, fr. 136 50 of 27 belga id. van 10 fr., 68.25 of 13 65 belga een Engelsch pond fr. 172.25 of 34.45 belga 1/2 En gelsch pond (10 shillings), fr. 86.10 of 17.22 belga 20 Marken (Duitschland), fr. 168 50 of 33.70 belga ld. 10 Marken, fr. 84.25 of 16 83 belga. Tot nader bericht koopt de bank ook Belgische zilverstukken aan de volgends prijzen Zilverstukken van 5 frank: 11 fr. of 2 20 belga id. van 2 frank, fr. 4.10 of 0 82 belga id. van 1 frank, fr. 2.05 of 0.41 belga ld. van 50 centiemen, 1 fr. of 0 20 belga. In scholen, casernenenopenbarediensten, Andere landen zijn al even goed bezocht geworden. Het ergste is nog dat de griep dezen winter nogal kwaadaardig was en rauwelijks minder erg dan in 1918. Geluk kig dat de menschen nu toch beter kunnen weerstaan door minder uitputting- Het ls dan ook met genoegen dat we lezen en ondervinden dat de plaag eindelijk minder erg is geworden in de laatste dagen. De Kerkvervolging in Mexico. Naar verluidt zijn de 7 katholieke aaits bisschoppen en 23 bisschoppen van Mexico in hechtenis genomen. Te Hermosillo is dezer dagen demoeder van generaal Garava gestorven. Degene- raai die bij de troepen was die den opstand der Indianen moeien bedwingen, spoedde zich naar het sterfbed zijner moeder. Deze uitte den wensch een priester aan haar sterfbed te hebben. De generaal ging zelf naar den priester don Portela om hem te verzoeken aan zijn stervende moeder de HH. Sacramenten toe te dienen. De prie ster was aanstonds bereid, maar merkte den generaal op dat hij een door de wet verboden daad ging doen, waarvoor zij beiden verantwoordelijk gesteld zouden worden. De generaal verklaarde zelf ieder verantwoordelijkheid tegenover de regee ring op zich te nemen. De priester ging dan naar de stervende en diende haar de laatste Heilige Sacramenten toe, waarop zij gelaten den geest gaf. De begrafenis was Indrukwekkend. Ook de gouverneur en de voornaamste beambten der stad waren aanwezig. Men is nu benieuwd of de generaal en de priester gestraft zullen worden. Vijf jongelingen de tong uitgerukt In de stad Leon in Mexico hebben de monsters die de bevelen van Calles vol trekken, vijf jongelingen die geen 20 jaar oud waren en die doorgingen voor ka tholieken, de tong uitgerukt omdat zij In gevaar verkeerend gebeden hadden. Daaroa werden de vijf ongelukklgen als honden neergeschoten. Guido. IN DE AMERIKAANSCHE STAD] PORTLAND heeft een melkinrichting haar j gebouw laten uitvoeren in den vorm van een groote melkflesch. Dat oDent i misschien nieuwe verschieten voor onzen hedendaagschen kubusbouw, lacht Ton van Tast In de Haagsche Post. De slachter kan bouwen met een grooten worstvorm, de apotheker met een huis lijk een doodskop. Koopt uwe FOURRUREN in volle ver trouwen waar ze door het Huis gemaakt zijn hij C. BATTHEU, Yperstraat, 13-15, Poperinghe. De barbier lijk een juffer met korte haren, en bovenop natuurlijk een antenne voor zijn Radio. De bank van leening ziet er uit als een brandkast, de zwem bassin lijk een kom voor een goudvlschje. De toren van de kerk lijk den hoed van den dominéé, de gevangenis lijk een papegaaimult. Het Politiekantoor gelijkt een aantal helmen en de tandarts moet niet verder zoeken dan een schoone groote kies. Indien ge kapitalen beschikbaar hebt, laat ze niet langer zonder opbrengst liggen. Sedert de stabilisatie, gaat de keus van het publiek terug naar de waarden met vast inkomen, en bijzonder naar die, welke, boven een gewaarborgde intrest, nog een bijkomstig dividend opbrengen in verhouding der industriesle winsten van de onderneming. Wilt U eene geldplaatslng van dezen aard doen, dia bovendien vrij is van alle belastingen Geef aan uwen wisselagent of aan uwe bank order tot aankoop van bevoorrechte aandeelen der Nationale Maatschappij van Bel gische Spoorwegen. Deze titels bevinden zich reeds in alle portefeuilles, die met zorg zijn samenge steld, en alle Belgische Spaarders moeten er minstens enkele van bezitten. Laten wij ons niet vooruitloopen door de vreemdelingen deze weten de aandee len onzer Spoorwegen naar waarde te schatten. Deze aandeelen zijn immers aan de vreemde beurzen zeer gezocht en gekocht, zooals trouwens ook aan de Beurzen van Antwerpen en Brussel. De Franciscaansche Derde Orde van Yper fr. 1R2.00 Volgens een Koninklijk Besluit van 5 Oogst 1926, is het verboden mannelijke hopplanten te laten groeien in de hoppe velden, noch op één kilometer afstand ervan.Hlerwordt voorioopig uitzondering gemaakt voor de hopgemeenten der Arrondissementen Yper en Veurne, al waar de groei toegelaten wordt van 1 mannelijke plant per hoptuin van ten minste 1200 staken of opgaande leid draad 2 op 2700 3 op 4000 4 op 6000. Bemerkt nochtans dat die mannelijke planten maar mogen staan op de buiten ste rij van het hopveld langs den Zuid-, Zuid-West-, of Westkant en slechts aan ééne staak of één opgaande leiddraad mogen vastgemaakt worden. Hoppekweekers knipt dit uit en plakt het op den binnenkant der deur van uw hoppekeet of zolder. Bij Sinsen Vanneste, Poperinghe. heidensch overgebleven, dat ondervindt ik als geneesheer genoeg. Als veel men schen door allerlei dwaze middelen iemand tot bij den dood gebracht hebben, komen ze mij roepen. Laat ons niet verder spre ken... er moet ruste zijn bij een zieke. Ik ga nu. God is machtiger dan alle doktoors samen en Hij weze uw vader nabij. Ik behoud goede hope, Hugo en Ida. De zoon van den jachtwaker wilde den goeden man weer thuis brengen, maar deze weigerde dit gelelde. Ge zijt hier meer noodig dan bij mij, sprak hij. Ik ben het sjolen door den nacht wel gewoon. Morgen vroeg kom Ik terug. En Ik ben zeker, dat de koorts dan veel verminderd is. De geneesheer vertrok. Laat mij nu waken, zei Ida tot haar broer. Och, ik kan toch niet slapen. Hugo bewoog zijn zuster te bed te gaan. Maar Ida had geen rust. Ze sloop naar den zolder. Ze hoorde Rudolf rustig ademhalen. Hij sliep. Kon hij slapen met een misdaad op het geweten Ik moet hem wekken, dacht Ida. Ik wil seffens hooren, wat hij zegt. Ze schudde hem even aan den arm. Rudolf, fluisterde ze. Wat is er Stil, stil. Hugo mag u niet hooren. Dadelijk was Rudo'f Voorde tot de wezenlijkheid van zijn toestand terug. Vader heeft gesproken, vezelde Ida. Dus, hij betert. God zij gedankt i Maar, Rudolf... o, het Is zoo erg... Wat I Is vader toch zieker Hij heeft u genoemd... Mij genoemd... als den dader... dat ik geschoten heb Ja. Dat is gemeen! Maar neen... uw vader zou niet liegen... hij doolt. Hij kan ook denken, dat hij mij gezien heett en dwalen ter goeder trouw. Of Ida, gelooft gij dat Ik p'lchtlg ben. Wat moet Ik gelooven. Ge twijfelt. Goed, dan ga ik me ge vangen geven, dan wil ik u toch toenen, dat Ik me verdedigen zal tegen het gerecht. Neen, ge moogt u niet gevangen geven, wedervoer het meisje. Als gij mij schuldig houdt. O, dat kan ik niet verdragen. Dat bet gerecht lichtvaardig oordeelt, zal me niet verwon deren. Maar gij kent me beter. j 't Is al zoo raar voor me. Mijn hoofd draait. En heeft uw vader dat bij voj/e be wustzijn gezegd Ja... of... ik weet het niet. Nu ligt vader weer in zware koorts. Dan heeft hij geijld, toen hij rrijn naam noemde. En tiet verwondert me niet. Hij vervolgde tne, zijn gedachten 1 waren met me bezig, maar bij mijn zlele- zaiigheid zweer ik dat ik niet geschoten heb. Ge wilt me niet gelooven, Ida Ja, ja, snik'e het meisje. Uw vader mist, onwetend, daarvan ben ik overtuigd O, ja, vader is altijd oprecht. Dus, gij gelooft mijn verklaring Altijd de Houwitsers Degenaamden Achiel Pleit en Victor Devoy waren in de nabijheid van Haze- brouck op zoek naar houwitsers. Er een gevonden hebbend, begonnen zij hem van het koper te ontdoen, toen het ge vaarlijk tuig eensklaps ontplofte. Pleit bekwam vreeselijke wonden aan het hcofd: Devoy is eene hand afgerukt en gekwetst aan het gelaat. Te St-Jans-Cappel heeft men een heele verzamelplaats van houwitsers ontdekt, aldaar gebracht door frontschuimers. De koude in Siberië Er heerscht op dit oogenbllk een schrik kelijke koude in Siberië; de thermometer wijst er 35 graden onder het vriespunt. Een tiental personen zijn gestorven aan de gevolgen van een bloedopdrang door de koude veroorzaakt. Duizend koeien omgekomen Een geweldige brand heeft gewoed in de reusachtige stallen van het landgoed van Lichtenfeld, in Duitschland. De ge bouwen, alsook de bergplaatsen voor het voeder werden in puin gelegd. Een 1000 tal koeien, vele zwijnen, schapen en gei ten, vonden den dood in de vlammen. De ramp moet toe te schrijven zijn aan eene kortsluiting. Het koudste weer sedert jaren in Amerika Hier was het Zaierdagnacht het koudste weder sedert jaren. De thermometer stond zes graden onder nul. Een sneeuwstorm die eerst Chicago en andere steden in het midden-westen en het noord-westen onder de sneeuw had gezet, joeg over New- York. De storm belemmerde ernstig de scheepvaart in de haven, evenals het spoorweg- en straatverkeer. Een Vrouwelijk Monster Te Bialostock, In Polen, is een vrouw aangehouden, die een 60tal kinderen moet hebben vermoord, meestal door verbran ding. Het vrouwelijk monster had aankon digingen geplaatst, waarin zij aanbood, kinderen bij haar thuis te verzorgen. Als de moeders kwamen kijken, hoe haar kleinen het maakten, verklaarde zij, dat zij de kinderen een tijdje buiten de stad had uitbesteed om op te knappen. Een Bloedbad 's Nachts drongen bandieten in eene hoeve in de nabijheid van Warchau, en richtten een vreeselijk bloedbad aan. Van de bewoners werden er vier gedood, ter wijl van twee anderen de toestand hope loos is. De policie heeft reeds heel den omtrek afgezocht, doch tot hiertoe kon zij het spoor van de daders niet vinden. Een die 't Leven moe was Dynamiet in den mond De genaamde William Delessert, woon achtig te Suchy en een 30tal jaar oud, heeft een einde aan zijn leven gesteld in de volgende omstandigheden. De vent ging alleen langs de baan tusschen Yvon- nand en Yverdon (Zwitserland). Plots stond hij stil, haalde eendynamietkardoes uit den zak, stak ze in den mond en deed ze springen. Het hoofd van den hopeloo- zen kerel vloog in stukken. Dertien maanden bewusteloos Na een ononderbroken bewusteloosheid van dertien maanden heeft de zeventigja rige Doris Hlnton, van Ohilwell, Enge land, thans het gezicht en het gehoor teruggekregen. Ze kan zich ook weer bewegen, kan zelf eten en eenige oogen blikken In haar slaapkamer op en neer loopen. De spraak is tot dusver nog niet teruggekomen, zoodat zij zich door tee- kens verstaanbaar moet maken. aan Notaris, Advokaat, Burgemeester, Schepen, Gemeente- Sekretaris, Volksvertegenwoordiger, Eigenaar, enz. ALLEN ZULLEN ZEGGEN De plaatsingen van het Gemeentekrediet van Belgie zijn 1° Volstrekt zeker 2" Aan korten termijn (3 en 6 maanden en één jaar); 3° Zeer voordeelige voorwaarden Kasbons aan 3 maanden 5 °/o zuiver. 6 maanden 5.50 één jaar 6 4° Interesten en kapitaal terugbstaa'baar op vervaldag zonder de minste afhouding noch taks. Deze kasbons zijn te bekomen bij alle plaatselijke agenten en ook bij het Hcofdagentschap. Vervloekt zou ik zijn, moest ik loo chenen, als ik schuldig was, als ik ge schoten had en uw hulp kwam vragen. O, wanneer ge nog twijfelt, geef ik me gevangen, om voor het gerecht mijn on schuld te verdedigen. Neen, neen. Toch ware het't best, dat Ik van nacht nog vertrok. Ik breng u In een moeilijken toestand. Nu moogt ge niet gaan, ze loeren te veel op u, Rudolf. Wacht tot morgen avond, ik zal u helpen. Maar voor u. Mijn liefde is groot, Rudolf. Hij omhelsde haar en even leunde Ida met het hoofd op zijn kloeken schouder. Ze kusten elkander en het was als een vernieuwing van hun verbond. Ieder noemt me zeker schuldig, zei t Rudolf. O, neen. Vincke kan het niet geloo- ven. En de dokter, ik voel het, twijfelt en verdedigt u. En zoo zullen er meer zijn, gij hebt uw vrienden. En bovenal Is mijn geweten gerust S'roopen noem Ik geen kwaad. God heeft aan de meesters niet alleen de hazen ver leend Maar Iemand wonden of dooden zou ik niet doen. Het leven van eer mensch is me heilig, i Er kwam meer rust in Ida's gemoed. Nu moet ik u alleen laten. Hugo kan me roepen, als er iets met vader is, zei ze. i Ja, liefste O, hoe goed zijt ge voor mij. En voor mijn a;me moeder. Maar God zal mijn onschuld uitwijzen Ik wacht kalm het oogenbllk, dat uw vader geheel helder is. Ida ging naar haar kamer. Rudolf is onschuldig, zei ze. Zooals hii spreekt een eerlijk man. Vader doolt, 't Was in koorts, ja, God zal ons helpen. Ida legde zich te bed. En ze bad weer. Zoo viel ze in slaap. Wachten. Toen Ida wakker werd, scheen de zon n haar kamer. Dadelijk kwam de herin nering aan het drama en alles wat et nee In verband stond. Haastig wiesch en kleedde Ida zich. Hugo moest toch ook rust nemen. Het meisje spoedde zich naar beneden. Hoe; is het met vader vroeg ze aan haar broer, die huiverig bij het vuur zat. 't Zelfde. Nog koorts. Ja. Misschien wat minder, maar vader is toch niet onrustig geweest Ge moet nu wat slapen. Ja, hier in den zetel. Ik heb "al wat gesluimerd. Ik wacht nu tot de dokter komt, en als 't kan, ga ik dan eens r.?|» over en weer naar Veurne. En niet te bed Dezen achternoen voor eenige urei. O, ik kan er wel tegen. Ida schonk koffie op en sneed brood. En a! door dacht ze aan Rudolf. O, ze wilde hem heipen... hij was onschuldig maar 't mocht niet geweten zijn, dat hij hier verdoken zat Dan werd hij aange houden En hoe zouden de menschen haar onbarmhirt g beoordeelen Vervolgt

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1