HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Rsnb Ennnoo! I p°perin9he'BertenP,aats-Te! ss> Ddlln rUI I Gul L.Yper, 9, Groote Markt, S. Tei. 304 Spaarders, behartigt uwe belangen flliffl "F8SIË Bil" Abonnementsprijs per jaar Benemen - uerKoopingen uonnissen Rouuibericiiien uitgeverbARSEHAiMESTE, oruKKerij Zondag 6n Februari 1927. 25 Centiemen 24e Jaar. -- Nr 6 Naar meer vertrouwen De Socialisten en de Pensioenen Ue Crisis na de Stabilisatie Middensiandsbelangen Eerw. Heer Arthur BORRE VAN DEN JACHTWAKER ROMAN door A.. IIzVI\TH Politièk Overzicht. Bedevaart der Christelijke Arbeiders 0. L. Vr. van Lonrdes en naar Lisienx De uitslagen der uitbating van de BELGISCHE SPOORWEGEN In 't Buitenland In Stad i2.50f. In Belgie p.post 15.00 fr. Amerika 26.50 fr. Andere landen 21 fr. TARIEF DER PRIJZEN Eene Inlassching O fr. 90 per regel 2 en 3 Inlassch. O fr. 80 per regel 1 fr. 50 p regel j 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoruen zijn voorat ie betalen en moeten tegpn den Donderdag noen ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Telefoon B. Postchéck 15.870 m wmpMWWKk AO llfi UI; LailtuilLnaAti GEDACli F El*l Op een stokpaardje rijden is dikwijls veel kostbaarder dan op een levend ros. Wie zich In den oorlog, op de jacht of In de liefde begeeft, kan er niet u'tkomen, juist wanneer hij dat verlangt. Het gaat met de hersens van een ver standig menscb als met e> n salon men moet er niet te veel ln stoppen, da. r men er anders een meubelmagazijn van maak:. Vroeg beminnen, laat trouwen, betee- kent dikwijls 's morgens een zingenden leeuwerik in den hemel hooren en des avonds een gebradenen opeten Ernest Hello heeft een mooie bladzijde geschreven toen hij de pijn aankloeg, die menschen van eenzellde opinie elkaar j plegen aan te doen. Willen we die aanklacht liefst niet op katholiek Vlaanderen toepassen? Want dan moeten we dadelijk opsommen het onrecht en de pijn die wij katholieke Vlamingen, elkaar doen lijden. En ook opsommen de zonden tegen het vijfde en het achtste gebod, die wij door onder ling verdachtmaken en belasteren eiken dag bedrijven. God zal ons oordeelen. En we hebben heusch op de wereld wat anders te doen dan elkaar, kinderen van dezelfde Kerk, te bevechten. Het is wel Interessant na te gaan hoe de menschen op de straat elkaar trotsch en overmoedig voorbijgaan, wijl geen wil laten vermoenen de pijn, die knaagt aan zijn hart. Hoevelen verbergen een snik achter een glunder gelaat I Dank zij onzegroote genegenneid tot elkaar... Om in Vlaandeien op te trekken het gedroomde gebouw der katholieke kui tuur, wordt aher samenweiklng gevergd. Dat gebouw op te tiekken Is zware ar beid: langsamer, heiliger, Neubau, Uombau zooals W. Rathenau zei. Om daartoe een goed arbeider te worden moet elk vooraf zichzelf vormen tot een echt christen menscb, en ln zijn daden zich werklijk laten geleiden door de christe lijke charitas. En, willen we blijvend werk verrichten, moeten we meer onder- li tg vertrouwen aankweeken In een landje als Vlaanderen een beperkt horizomje waarbinnen kwesties van vuur zijn ontbrand is ernstig te arbeiden een zwaie karwei. Iedereen waant zich een lelüer. Men verkettert elkaar met supreem zelfgenoe gen. Hetjongergesiacht is tegen het oudeopgerezen: wie zoopas een eer ste kandidatuur aan de hoogeschool heelt gehaald, wil zich meten met de leiders van het volk. En, waar uitteraard politiek in haar schoot draagt zaad van aller hande giftige planten verdachtmaking, laster en vijandschap komen zonen van dezelfde Kerk in twee kampen tegen over elkaar te staan. Laat bet nu onbetwistbaar zijn dat de jongeren, onervaren en verwaten, aan praktische resultaten niets zullen thuis brengen: hun verschoonüare hooghar tigheid Is nog geen voldoende reden om hen te laten hun jonge kracht verspillen aan een hersenschim. Zonen van dezelfde Moederkerk, moe ten we meer charitas beoefenen en meer vertrouwen hebben In elkaar. Ik wett niet «f bet een heilige was die scbieefOm te zien wat een ander mensch ziet, moet men door zijn oogen kijken; en dat kan alleen de ware gene genheid. Laten we bekennen dat we allen te veel op onze eigen geoaebtetjes zijn aangewe zen dat we niet voldoend ons best doen om onze broeders te Degnjjien. We klagen over het slechte noodlot en de ongunstige tijuenen we vergeten dat ln elk van ons voldoende reserve van goedheid schuilt om, In samenwerking, gunstige tijden te maken. We klagen erover dat in onze gelederen strijd heerschten we vergeten dat we dadelijk vrede kunnen sluiten. O, wilde men minder goochelen met slagwoorden over liefde tot de menschen, en meer liefde beoefenen van mensch tot mensch. Kom, laten we, leder van ons, ons leven maken tot een goed leven, vol christelijke mildheid en echte naasten liefde. Laat leder van ons een zon zijn voor den kleinen kring van zijn omge ving. Laten we ons leven maken tot één feestzang. En, nu., laten we alles zijn, niet» schijnen. Meer vertrouwen ln elkaar I Wie ouder Is, misprijze niet het dolle gedoe van vele jongeren. Want ook in die jongeren leeft zucht naar grootheid. Wederzijds, de jongeien mogen niet doen zooals ile Farlztër uit de parabel. We moeten allen, de ee' e den andere, dienen In naastenliefde. Elk mensch af zonderlijk is zwak. Maar, wanneer vele menschen samenkomen in eenheid van geest, wordt hun kracht reuzenkracht. Wie wil dienen in eenvoud en niet zichzelf zoekt, wordt aldus een kostbare hulp In de echte heropstanding van een kultuurarme volk. Overal waar hij staat, Is hij op zijne rechte plaats. Want liefde maakt alles schoon Wat liefde aanroert, wordt zuiver goud. Uit <Hcoger Leven P. EM1EL VALVEKENS, o. Praem. Een belasterde Bisschop. Ten tijde van de vervolgingen ingespan nen tegen de bankbiljettenvervalschers in Hongarlë, stond de voormalige leger bisschop Mgr Zadravetz bloot aan allerlei aanvallen van de linksche pers. Mgr Zadravetz spande een proces In dat dezer dagen Is voorgekomen. De In de zaak betrokken opstellers beden hun verontschuldigingen aan en zelden de aanvallen in hun artikels te betreuren. Deiechtbank nam met deze verontschul digingen genoegen twee opstellers werden tot geldboeten veroordeeld. Honderden oude menschen worden on- 1 geduldig omdat hun pensioenboekje maar niet afkomt. Zij werden hunne oude pensioenboekjes afgehaald en moeten I steeds wachten op de toezending van de 'nieuwe. Velen wachten wanhopig, een jaar aan één stuk, naar den gelukkigen dag dat de postbode hun eindelijk 't boekje zal brengen waarmee ze dan zullen mo gen gaan om te trekken De wet op de ouderdomspensioenen kwam op 1 Januari 1926 ln toepassing. Meer dan een jaar reeds heeft men aan de toepassing ervan gewerkt en nog Is men niet aan het einüe. Al is Minister Wauters verantwoorde lijk voor de toepassing der wetten die onder vijn beheer vallen, willen wij hem toch niet te veel den steen toewerpen. Wij weten dat het een groot werk was, moei lijk om aan te pakken en door te drijven Maar Minister Wauters heeft de onvoor zichtigheid gehad te verklaren dat de herziening met Augustus 26 zou gedaan zijn. Dat was eene belofte In 't Parlement gedaan en die belofte heeft Minister Wauters niet gehouden. Het moet zeker niet gezegd zijn dat niet eene enkele stem uit bet socialistisch kamp opgegaan is om den socialist Wau ters aan die belofte, ten voordeele der ouderlingen gedaan, te herinneren De socialisten houden zich als mutsjes zoo stil, om toch hunnen Gezel Wauters geen last te veroorzaken. Wat het bedrag van het Pensioen be treft, nogmaals moeten wij aanstippen dat de socialisten aan eene stellige belofte te kort komen. In Vooruit van 11 Maart 25 stond er onder meer Het is daarenboven slechts billijk dat er voor de vaststelling van het huldig bedrag der ouderdomspen sioenen rekening gehouden wordt met de levensduurte. Wat onze oudjes nu ont vangen beantwoordt aan het Index-cijfer van 1920 en Iedereen weet hoe sindsdien het leven verduurd ls. Er is trouwens reeds in dien zin een socialistisch wets ontwerp ter Kamer neergelegd geworden Dat is klaar nietwaar. Welnu net be loofde ontwerp van 1925 is nooit door de socialisten voorgelegd geweest. Waar Is het blijven steken Of was het maar eene belofte om brave menschen te paaien Verledene week heeft Minister Wauteis echter opnieuw gesproken over de ver meerdering van het pensioen. Hij zegde Bij de stemming der pen sioenwet stond de index aan 500, nu ge middeld 800. Om hunne waarde te behouden zouden de pensioenen van 5 op 8 moeten worden verhoogd. Dat zou ongeveer 1200 millioen kosten Om de on kosten te verminderen zouden de gepen- sionneeroen ingedeeld worden in twee reeksen, de eene zouden een bijslag krijgen van 420 fr.de andere 300 fr. De Minister van Geldwezen moet daar nog zijn advies over geven Dat is tamelijk klaar. Men kan toch geen kei het vel afdoen en als er nu geen geld genoeg in kas ls moet men er zich naar schikken. Als het maar opnieuw geen socialistische belofte is als de voor gaande. En wijl »ij het nu toch over de pen sioenwet hebben, mogen wij ook wel zeggen dat de pensioenwet schandalig gesaboteerd wordt en dat de socialist Minister Wauters, diealtijd maar schermt met zijne verdediging der minderen, maar laat begaan. Eerstens wat betreft de vrijheid van aansluiting bij de pensioenkas van eigen keus. In tal van centrums hebben de pa troons zelf pensioenkassen gesticht en ongevraagd lijven zij hunne werklieden in bij hunne pensioenkas. Dat is regel recht in strijd met de wet en de Minister Wauters neemt geene maatregels. Tweedens, veel bazen uit 't klein be drijf en uit 't landbouwbedrijf doen boe- genaamd geen afhoudingen op de loonen om de verzekeringsbijdragen der werk lieden regelmatig te storten, 't Is waar veel werklieden zijn daaraan medeplichtig. Het betalen der verplichte verzeke ringsbijdragen is nog niet in de zeden gedrongen. Die nalatigheid is echter zeer gevaarlijk. Een werkman kan vroegtijdig sterven. Zoo hij tegenover de verzeke ringswet in orde niet is, kunnen de we duwe en de kinderen de overleverings rente vanwege den staat niet ontvangen. Hier nogeens draagt Minister Wauters de groote verantwoordelijkheid voor de toepassing der pensioenwet. Als wij de houding der socialisten na gaan in betrek met de pensioenwet, dan zien wij klaar hoe hunne zoogezegde bekommering om den kleinen, om den armen man enkel bluf, kletspraat en klesbelaDg ls. LINOLEUM - BALATUM TOILE-C1RÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER OROOTE KEUS TER TROUWE- bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT15, POPERINGHE ALLE BUREELMEUBELEN H Naar onzejmeenlng.zal deze crisis, die onvermijdelijk is, hoofdzakelijk bestaan uit een reeks verschijnselen die hetjeen uit het ander vloeien .Stijging van het indexeijjer der levensduurte. Zelfs In landen met gunstigen wissel koers (Nederland, Engeland, Zwitserland, Dultscnland, Vereenigde Staten, enz overtreft het indexcijfer in doorsnee 50 p. h. van zijn vooroorlogsch peil. Na berekening blijkt het, dat het index cijfer hier te lande er nog ver van at Is een zoo hooge stijging te bereiken. Het spreekt van zelf dat.wij ons.dss nog ge durende enkelen, tijd aan voortdurende stijging mogen verwachten. Het zou moeilijk vallen te zeggen, tot waar de stijging zal gaan. De beste toetssteen dunkt ons nog het Duitsche indexcijfer. Het is veruit het laagste (plm. 140) van de landen met hoogen wisselkoers en boven dien geldt het hier een staat die ook onder het regiem der stabilisatie leeft. In de veronderstelling dat ons index cijfer zou blijven stijgen tot op het peil van het Duitsche indexcijfer, dan zou het gaan tot omtrent 975. Wij hebben echter ernstige redenen, o. m. de neiging tot dalen vertoond door de wereldprljzen, om te hopen dat wij nogal ver onder dit cijfer zullen blijven. 2. Daaruiivolgende vermeerdering der arbeidsloonen. 3 Daaruiivolgende verhooging van den kostprijs der fabrikaten. 4 inkrimping der uitvoermogelijk- heden. Immers, vermits de waardeverminde ring van het geld ophoudt, kan de ver hooging van den kostprijs niet meer vergoed worden door dumping bij den uitvoer. 5. Daaruitvolgende vermindering der nijverheidsproductie. Deze vermindering is onvermijdelijk tengevolge a) Van het verdwijnen der dumping bij den uitvoer b) Van een vermoedelijke inkrimping van het blnnenlandsch verbruik c) Der grootere invoermogehjkheden. 6 Uitbreiding van de werkloosheid in de nijverheid. 7. Mogelijke inkrimping van het kre diet, gevolgd door duurte van het geld, en dus nieuwe drukking op den kostprijs der fabrikaten. Deze samenvattende schets vergt geen andere uitwijding. De crisis zal min of meer hevig zijn, volgens verschillende omstandigheden die op dit oogenbllk moeilijk kunnen vastgesteld worden. In meerdere of min dere mate zal zij al de standen der maat schappij aantasten. Sen Mullie. Fiscale inlichtingen. Voor Zaadhandelaars. Zaden en plantaardige voortbrengsels vallen onder de rubriek der forfaitaire taks, te zeggen dat aan de bron een eenmalige taks van 4 vier ten honderd hoeft toegepast te worden. 1" Wanneer de zaadhandelaar de zaden koopt om 't even voor welk bedrag, moet hij een faktuur bekomen vermeldend 4 vier ten honderd en waarop de ze gels verdeeld zijn. Hij moet de faktuur zelf maken wanneer hij bij een landman koopt, net als de win kelier voor den boteraankoop, en ook toepassen, doch de zegels gansch plakken. Dit zegelrecht wordt berekend met sne de van 10 tot 10 frank elk deel van een declem tellend tot een geheel, b.v. be drag 56 frank, zegel fr. 2 40. Wanneer hij die zaden of andere plant aardige voortbrengsels voortverkoopt nu aan particulieren, anderezaadhandelaars, hoveniers, enz. ook aan Penslonnaten of kosthuizen, moet slechts een faktuur gemaakt worden vanaf 150 frank, op voorwaarde dat de betaling onmlddelijk geschiedt of binnen een termijn van 30 dagen. Boven de 150 frank is de faktuur ver plichtend en in elk geval bedraagt het zegelrecht 2 °/oo twee per duizend berekend met sneden van 100 frank. B.v. bedrag 246 frank, zegel 60 een flemen. 2° Wanneer die zaadhandelaar produk- ten verkoopt van eigen gewin, moet hij In elk geval 4 vier ten honderd toepassen om 't even voor welk bedrag en gelijk aan welken kooper zulks omdat ule produkten onderworpen zijn aan for faitaire taks. 3C Zaden komende uit den vreemde, worden door de inkomrechten betakst met 4 °/o forfaitaire taks. De verkoop ten lan de gebeurt dus onder dezelfde voorwaar den als voor de produkten gekocht ln het binnenland. Koopt uwe F0URRUREN in volle ver trouwen waar ze door het Huis gemaakt zijn bij C. BATTHEU, Yperstraat, 13-15, Poperinghe. Plechtige Inhuldiging van den als Pastoor te C0XYDE. 't Was verleden Zondag volop feest In het stille Coxyde. 't Weer was wel wan kelbaar, maar dat had den lever der inwoners niet verminderd om hun nieu wen Herder op luisterrijke wijze te huldi gen. Welgepaste opschriften met wappe rende vlaggen versierd, riepen hun nieuwen Herder welkom van op alle hulzen terwijl frissche sparreboompjes met bloemenkranzen verbonden.de straten van het dorp opsmukten. Een groep getooide ruiters, gevolgd van een tiental versierde fietsen, gingen hun nieuwen Pastoor athalen ter Dekenij Veurne, vanwaar zij dan samen Coxyde- waaits toogden. Aan het Lindenhof geko men waar de geestelijkeen burgerlijke overheden hun afwachtten werden hem bloemengarven en gelegenheidsgedichten opgedragen. Dan stuurde den H. Ghijse- len in naam der Kerkfabriek en Gemeen teraad de welkomrede toe. Nadat de Herderstaf aangeboden werd, zette de stoet met muziek aan 't hoofd en gevolgd door overheden en familieleden zich in gang.En hier dient opgemerkt te worden, dat aan de pulk versierde wagens vooral den hemelwagen geen uurtjes gespaard geweest zijn. Een woordje lof en dank aan de koene inrichters. Na al de straten doorloopen te hebben trok de stoet kerkwaarts, waar de gebrui kelijke ceremonien plaatsgrepen. Na de kerkelijke plechtigheden, werd den E. H. Borre in de pastorij nog een serenade aangeboden. Aan de eenvoudige doch genegene inhuldiging, waaraan al de parochianen gewedijverd hadden, zal de E H. Borre gezien hebben, dat hij, ais Godsgezant, zal geëerd en bemind worden en dat zijne gansche kudde hun nieuwen Pastoor uit volle borst toeroepen AD MULTOS ANNOS Mengelwerk van «De Poperinohenaar» UE DOCHTER O, neen Maak u niet ongerust. Hier is wat geld. Dat heb ik niet noodig, Ida. Neem het... Ge hebt misschien niets bi] u... Ik zal wel Iemand naar moeder zen den. Hoe minder ge me nu nog helpt, hoe beter. Waarom Voor u zelve 't Is al te veel, dat ik hier verdoken zat. 'k Peins maar aan u, lletste, aan uw toestand, hoe ze u zouden 7[ons goede hoope hebben, dat alles rap -1 gedaan is. Ze omhelsden elkaar. Ida smoorde een snik. Niet triestig zijn. God zal ons hel pen en uw vader genezen, fluisterde Voorde. Laat Ik nu gaan. Ge weet waar om ik vlucht. Het gerecht sluit Iemand al om vermoedens op, en het Is zoo traag, ik dank God, dat gij van mijn onschuld o\ ettuigd zijt, dat is mij een groote kracht en troost, ik ga nu. Kom En Ida leidde haar beminde bij de hand. Ze slopen voorbij de kamer, waar Hugo sliep. Beneden kusten ze elkaar nogeens. Ida opende de achterdeur. De Bespieder. Nog even weerhield Ida haar beminde. Ik zal zien of alles veilig Is, flui- belasteren. Neem het geld I Ge zult er mij ple- sterde ze. zier mee doen. Ik help u gaarne... 't is uit Ze trad alleen bulten. Het was een plicht... en liefde. stille avond. De sterren flonkerden. Maar Rudolf Voorde kuste haar. In het bosch hing een dikke duisternis. O, God effene alles, zei hij ontroerd. Ida liep rond de woning. Ritselde er En hij vereenige ons tot man en vrouw, daar niets Onze liefde zal altijd sterk zijn. Ik ben zenuwachtig, meer dan God beware u, Rudolf. Ik zal uw Rudolf, dacht het meisje. Alles is veilig, moeder troosten. Rudolf zal over de grens geraken. O, dank u Maar wees toch voor- Ze keerde In huls terug. Niemand te zien, zei ze. Dan ga Ik... O, mocht het voor niet zlchtlg. Loop niet veel naar ons hof... Ik zeg het om uwentwil. Doe nu maar of ge u niets van mij aantrekt, Ida. De menschen lang zijn zijn zoo wantrouwend. En wat zouden ze God beware u... over u klappen, moesten ze Iets weten. Ik zal uit Frankrijk nieuws naar moeder zenden. O, «n God ii rechtvaardig, laat Ze volgde hem. Ge kent den weg vroeg ze stil. Ja, ja. God beware u... Dag Ida. Ik zal veel aan u peinzen. En ik veel voor u bidden. Rudolf liep het bosch in. Ida zag hem verdwijnen. Ze veegde haar tranen af. 't Hart deed haarpijn. Maar dan gilde Ida van schrik. Plots doemde een gedaante naast haar op. Een man stond bij haar. Ze voelde het hart tot ln de keel bonsen. Verschiet niet, ik ben het! klonk het, Klaas Meiredonk. Ida stamelde zijn naam. Ze voelde, dat ze zich moest beheerschen. Ja, 't is Klaas, hernam de jonkman. Ik kwam eens zien, hoe het met uw vader is. Maar Ik had nu Rudolf Voorde kun nen aanhouden. RudolfVoorde...lshijaangehouden? Ida, doe niet onnoozel. Ik weet alles Rudolf Voorde is zoo juist vertrokken. En ik ben zeker, dat hij sedert gisteren bier dicht bij uw huls verdoken is geweest, i Wat raast ge nu I En de man, die daar weg ging Ge zult toch niet loochenen, dat ge Iemand hebt uitgelaten Een jachtwaker van het ronde, die eens naar vader kwam zien. Neen, Ida. Het was Rudolf Voorde. Ik hoorde u belden spreken. O, hoe kunt ge tot dien moordenaar nu nog vriendelijk zijn 1 Maar ik zal u niet verklappen en Rudolf ook niet. Ik ben geen spion, ver volgde Klaas huichelachtig, i En wat deedt ge dan aan de achter deur vroeg Ida scherp. O, ik hoorde iets en kwam zien. Neen, Klaas, ge stoudt op loer. Maar als ik kwaad wilde, zou ik I De Amnestie. De heer Jaspar heeft de afgevaardigden van de christen democratische groepen meegedeeld, dat de kwestie van de amne stie geen Regeerlcgsvraagstuk uitmaakt en de oplossing ervan aan het parlemen tair Initiatief wordt overgelaten. Het Is dus onmogelijk In den boezem van de huidige Regeering een verstand houding betreffende dit klesche punt tei,een bereiken. De Regeering schopt dus dit Jjyn struikelblok voor hare voeten weg, maar zij stelt ook haar veto niet tegen de amne stie. De kwestie zal dan ook wel naar hare oplossing gebracht worden, wellicht na vele heftige besprekingen ln de Kamer. Hoe de oplossing er ten slotte zal uit zien, dat is een ar.derja vraag. Voegen wij er ten slotte aan toe, dat van de laatste beschikkingen, betreffende de bestuurlijke amnestie totnogtoe niet veel terecht gekomen is. De erfenis van Keizerin Charlotte. Er worden thans allerlei nieuwsjes ver spreid over de erfenis van Keizerin Char lotte, het eene al meer overdreven dan het andere. Er wordt gezegd, dat deze nalatenschap ongeveer 100 mill loen goud frank bedraagt en dan zou de Belgische Staat 501. h. opstrijken aan erfenisrechten, ten voor deele der compensatiekas. Er zijn 6 erfgenamen en ieder erfge naam zal ongeveer een twaalfde trekken van deze honderd millioen, waarvan een zekere som dient afgetrokken, die door de keizerin aan hare dienstboden werd nagelaten. Het deel van ieder erfgenaam wordt geschat op 5 of 6 millioen goudfrank. Een ander nleuwsje... De 6 eifgenamen de Koning, zijn twee zustets, en de drie dochters van Leopold II, prinses Stefanle, prinses Clementine en wijlen prinses Louise, voor dewelke hare dochter prinses Doia van Sleeswijk- Holstein erft, zouden elk maar 5 tot 600.000 goudfrank erven, daar de nala tenschap 10 millioen zou bedragen, en de Staat 5 millioen aan erfenisrechten zou afhouden I Wat er ook van weze, wij zullen er onze nachtrust niet voor laten, daar wij er toch voor niets in betrokken zijn-... ongelukkiglijk. Hot programma tier Regeering. Di.isdag heelt Hoofdminister Jaspar ter Kamer de zienswijze en de Inzichten der Regeering doen kennen. Op voor gaande vergaderingen, te Marche en te Luik, had M. Jaspar er reeds de hoofd gedachten van aangetoont. M. J aspar erkende dat het noodzakelijk was het bedrag der huidige pensioenen, die van 720 frank, te verhoogen, door ze aan te passen bij de huidige koopwaarde van den gestabiliseerden frank. En voor dit aanpassen kwamen, zijns inziens, ook ln aanmerking de vergoedingen wegens arbeidsongevallen en de hulp verleend wegens onvrijwillige werkloosheid. Zoo heeft M. Jaspar reeds een aanzien lijk gedeelte van het programma der katholieke democraten voor zijn rekening overgenomen Een punt staat vasthet evenwicht der begrooting mag niet ln gevaar gebracht worden. Daarover zijn al de Ministers het eens. De belastingen zullen niet verhoogd worden en waar het mogelijk Is zal de taksenlast, voornamelijk voor de kroost rijke gezinnen, verlicht worden. De Regeering zal trachten de opof feringen. wegens het heraanpassen aan de levensduurte, te bestrijden door be zuinigingsmaatregels, door 't uitroeien van misbruiken en door 't beteugelen van bedrog. En voor wat in 't bijzonder het Staats- personeel betreft, het verhoogen hunner bezo.diging moet gepaard gaan met het verminderen van hun getal. Dan, het komt er op aan meer en beter voort te brengen, zoowel op landbouw- als op nijverheldsgebied, meer uit te voeren, te trachten ons economisch op te werken tot het hoogst mogelijke peil. De Regeering van haren kant belooft dit economisch ontwikkelen in de hand te werken door het uitbreiden en verbe teren onzer havens, het uitvoeren van andere noodzakelijke werken Tijdens eea onderhoud met de afgevaar digden van de Christen-Democraten heeft Minister Jaspar beloofd de verdere pun ten van net christen-democratisch pro gramma te onderzoeken en ze zelts te vervullen, indien de eischen van de be grooting zulks toelieten. De Regeering schijnt zich de mede werking van alle partijen te verzekeren, wat echter niet belet dat M. Jasparover geene vastaaneengesloten meerderheid beschikt. Het tweede Ministerie Jaspar. Als men het goed bekijkt heeft het ka rakter der Regeering Jaspar zich reeds grondig gewijzigd. Bij hare stichting heette ze De Regee ring der Redding van den Frank Het was eigenlijk geen drieledige regeering. De Liberalen wilden er zelfs niet van. AÏ- om den frank te redden zou M. ymans Minister van Justicie worden. En t was al. M. Francqul, alhoewel van liberale opinie, kwam er slechls bij als de bevoegde man om den frank te redden. Toen de frank gered was, ge weet ge noeg hoe, nam M. Francqui ontslag. Hij had rust noodig. Sedert het weggaan van M. Francqul uit de Regeering werd de Regeeriog Jas par toteenedrieledige regeering omvormd. M Pécher kwam bij als Liberaal en ram het Ministerie van Koloniën over. Intus- schen was het Ministerie van de schatkist, door M. Francqul bezet, geheel wegge vallen. Na het overlijden van M. Pécher ging M. Jaspar over naar Koloniën en een andere Liberaal M. Vauthler ging naar Blnnenlandsche Zaken. En dit gebeurde al zonder mlnls'erieele crisis daar geen enkel Minister ontslag genomen had. De Socialisten behouden hunne vier voorname departementen. In het nieuwe ministerie Jaspar is de positie der Libera len merkelijk versterkt door het bezetten van het ministerie van Blnnenlandsche Zaken, dat op dit oogenbllk eene groote beteeken Is heeft door de benoeming der burgemeesters en het beslissen over ge meentezaken. Vele Katholieken hebben dit met ieede oogen zien gebeuren en al hoewel het ministerie van Koloniën ook zijn belang heeft, kan het niet geloochend worden dat de Invloed der Katholieken op het bestuur van 't land ln geenen deele vermeerderd ls. De vertegenwoordiging der Katholieken ln het Ministerie bestaat nog immer als vroeger uitsluitend uit behoudsgezinde Katholieken wijl er voor de vertegenwoor digers der christene-werklleden in het Ministerie Jaipar geen plaats was. Deze zullen echter geen stelselmatige oppositie voeren doch slechts een voorwaardelijke steun geven gepaard met eene aanhouden de waakzaamheid met het oog op het katholiek belang en op de volkswelvaart. Naar China. De E P. Lebbe, van de Lazaristen, de gekende Apostel van de Chlneezen, zal den 11 Februari aanstaande te Marseille scheep gaan voor het Hemelsch Rijk. Hij moet zich van zijne oversten naar Ly- Hser begeven, ter beschikking van Mgr Souen, een der zes Bisschoppen, onlangs door den Paus gewijd. Veroordeeld. In eenen brief, onderteekend door al de bisschoppen van Belgie wordt, in aan sluiting bij de veroordeeling, door den Paus, de lezing van het dagblad Action Franfaise en van de werken van Ch. Maurras, in den Index gesteld, aan al de geloovigen verboden. Ongeletterden. Uit een Onderzoek in ors leger inge steld, naar den graad van ontwikkeling iter rrillcianen over de jaren 1920 tot 1924 j inbegtepen, zijnde op een getal vati 356.251 mlliclanen, blijkt hoe groit het getal ongeletterde jongelingen is Zes t h waren volstrekt ongeletterd 78,5 t. h. moeten gec asseerd worden bij diegenen wier ontwikkeling gelijk staat met die van een normaal kind van 8 tot 10 jaar en 15,5 t. h. lager en enkelen middelbaar onde'wijs genoten. Diestatistiek Iszekernlet bemoedigend. Ter verontschuldiging moet echter inge bracht worden dat juist de jongelingen die hier onderzocht werden, ln hunne leerjaren waren toen de oorlog uitbrak en wij weten maar al te wel hoe het onder wijs ln die jaren geleden heeft. Zulk groot getal ongeletterden, dat ls nog een van die bittere vruchten van den grooten oorlog Drie jaar pacht. Het punt betreffenae het vaststellen van den duur van de landpachten is uit de voelen De Kamer heeft vastgesteld dat elke landpacht minstens voor 3 jaar moet gegeven zijn. Dit wil natuurlijk niet zeg gen dat er geene pachten mogen verleend zijn voor 6 of 9 of zelfs meer jaren. De 3 jaar is een minimum, dat een einde moet stellen aan de jaarpachten waar zooveel misbruiken uitgesproten hebben. Er werd ook bepaald dat er een voorop zeg moet geschieden van 2 jaar. Wie de pacht wil zien eindigen, hetzij pachter of verpachter moet daar 2 jaar op voorhand kennis van geven. Zooniet treedt er eene nieuwe periode van pacht in. Deze belde bepalingen zullen door de landelijke bevolking met veel genoegen on'vanjen worden en zij zullen er de Katholieke Mandatarissen, die hunne zaak zoo wijselijk verJe .igen, dankbaar voor zijn. De socialisten, die nu jacht beginnen te maken op de sympathie der boeren, stemden opvolgentlijk voor den duur van 15, 9 en 6 jaar. Ze deden precies gelijk ze destijds opvolgenlijk stemden voor den 6 maanden, 8 maanden en 10 maanden legerdienst. Hun trukje ls al versleten gekend, 't Zal niet pakken bij onze landbouwers. 't Spookt in China. Moest het maar spoken zijn, 't ware beter, maar 't is eigenlijk oorlog die aan het ontketenen ls in het Chlneesche rijk. En dat is veel erger. Alhoewel wij weten bij ondervinding dat oorlogscommuni qués geen evangelie verkondigen, kun nen wij uit de chineezerijen die ons uit het Gele Land toekomen, uitmaken dat de toestand voor de Europeanen aldaar ver van rooskleurig is. Er is nog door geene vreemde mogendheid oorlog verklaard, maar er bestaat groote vrees dat het daar zonder niet zal gaan. En hadde het nu niet geweest dat vrede aan de mode van den dag ls, reeds lang zou het ln China tot echte oorlog overgegaan ge weest zijn. Om eenigszlns den toestand te verstaan en de gebeurtenissen die kunnen komen te volgeh, zonder echter te verdolen in den doolhof van onmogelijk uit te spreken namen van steden, rivieren en generaals, welke niet te onderscheiden zijn, willen wij hier den toestand der politieke partijen in China bondig uiteenzetten. In China zijn er twee groote partijen. De oude paitij ook imperialistische partij of partij van het Noorden genoemd' is gesteund door Japan, Engeland en eenlgszins door Frankrijk. De Volkspartijof bolchevistische partij of partij van het Zuiden is gesteund door Rusland en haar troepen staan onder het bevel der communisten van Canton. Vooral deze partij stelt zich vijandig tegen alle vreemdelingen en bultenland- sche invloeden op China. Feitelijk is die voorstelling van twee partijen te eenvoudig, want er zijn eigen lijk zooveel politieke partijen als er krijgs lustige generaals zijn die zich uitgeven voor edele kampers met hooge idealen, maar die op niets anders uit zijn dan om hun zakken te vullen. Heerschen om zich rijk te maken en rijk zijn om te kunnen genieten. Voor zulke onteerende idealen gaat het arme Chlneesche volk gebukt onder het oorlogsjuk en moeten honderd duizenden soldaten het offer brengen van hun leven. Indien de Bolchevistische partij er mocht In slagen gansch China te over- heerschen zou er de Europeanen wellicht niets anders te doen staan dan de plaat te poetsen. Dit ware ook een gevolg van den laatsten oorlog waarin Europa zoo zeer verzwakt en verdeeld werd. Het ware eene ramp voor de Katholieke Missiën in China. Mocht Gods zegen er blijven op rusten en mochte Hij ze voor die ramp behoeden. Guido De dagbladen hebben ;met Jrecht uwe aandacht gevestigd op den ondergang van flnanciëele Instellingen die het spaar geld aangelokt hadden. Het ls echter niet redelijk hetzelfde wantiouwen te betonnen tegenover al de banken. Er zijn banken die door de na tuur zelf hunner bewerkingen beschut zijn voor alle wisselvalligheden en die toch aan het publiek plaatsingen kunnen aan bieden met hooge interesten en met de betrouwbaarste waarborgen wat de terug betaling der kapitalen betreft. Het ls zeer duidelijk dat men de winst van zijnen arbeid niet onvruchtbaar moet laten, al bankbriefjes die niets opbrengen opeen te stapelen. Voor de plaatsing uwer spaargelden bevelen wij u het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE aan. De eenige bewerkingen die het Ge meentekrediet mag uitvoeren, zijn lee ningen aan de gemeenten waarvan het goed einde in elk geval verzekerd is door de waarborgen welke in hierna volgende nota beschreven zijn. Deze leeningen dienen tot het uitvoeren van waterleidingen en elektrische netten, het aanleggen of herstellen van verbin- dings- en ontginningswegen en alle andere werken van openbaar nut. De plaatsingen diegij bij deze instelling Loopende rekeningen zult bewerken zijn van een volstrekte zekerheid. Het Gemeentekrediet van BelRie is geene zakenbank die hare beschikbaar heden mag verpanden ln handels- of nijverheidsdeelnemingen die soms son wisselvalligheden onderhevig zijn. N, ch de Beheerraad, noch het Bestuur hebben het recht naar hunne meening over de hun toevertrouwde fondsen te beschikken. Het geld dat ln bewaring gegeven is m g maar op beval der standregeis gebruikt worden om leeningen toe te staan aan provincieën en gemeenten. Moeten wij u herinneren dat gedu ende het tijdstip van algemeene verwaring die het begin van den oorlogstijd kenmerkte en terwijl het moratorium toeliet de beta lingen uit te stellen, het Gemeentekrediet van deze toelating geen gebruik heeft moeten maken en steeds regelmatig op eiken vervaldag al zijne verplichtingen heeft nagekomen I Het Gemeentekrediet mag dus met alle vertrouwen de gebeurtenissen te gemoet zien. Vertrouwt, zonder de minste vrees uwe beschikbaarheden aan bet Gemeentekrediet van Belgie. Hierna volgende nota legt duidelijk de plaatsingen uit welke bij die Maatschap pij kunnen gedaan worden, op zicht 3.50 'ja Rekeningen met veertiendaagsche vooropzeg 5 "/o Kasbons aan 3 maanden 5 °/o zuiver is 6 t. h. brutto 6 maanden 5.50 is 6.60 één jaar 6 o Is 7.20 Voor alle verdere Inlichtingen wende men zich tot het Hoofdagentschap of bij de plaatselijke agentschappen. naar Ingericht door Vlaanderens Bedevaart. Goedgekeurd door het Bisdom Brugge (van 28 April tot 5 Mei 1927). Prijs der Bedevaart met vertrek uit Brussel. Gent, Kortrijk Reis Heen en terug Lourdes. Terug keer langs Lisleux. Verblijf te Lourdes ln Hotel 2e klas, 3 maaltijden en het drinkgeld inbegrepen, drank niet inbegrepen. Trein 3e klas 525 fr. (Fransche fr.). Trein 2e klas 720 fr. (Fransche fr.). De inschrijvingen kunnen genomen worden op onderstaande adressen ten laatste vóór 15 Maart. Ook personen niet tot de arbeidersor ganisatie behoorende kunnen op aan vraag aan de bedevaart deelnemen. Adressen voor de inschrijvingen. Vrouwensecretariaten Iseghem Mej. M. Maertens, Kruisstraat, 6. Kortrijk Mej. E. De Golfs en J. Nuyttens, 68, Wijngaardstraat. Rousselare Mej. J. Lamot, Kattenstraat. 91. in December 1926. De ontvangsten der maand December, die verleden week afgekondigd werden, beloopen 224 miljoen frank. Het bedrag der uitgaven werd nu ook vastgesteld het beloopt ongeveer 179 miljoen frank. Hieruit blijkt een netto opbrengst van 45 miljoen, met een ultbatings-coefficient van 92,41 De totale netto opbrengst der vier eerste maanden van de uitbating derNationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen» (September tot en met December) beliep 262 miljoen tegen 36 miljoen gedurende de vier zelfde maanden van het jaar 1925 In de uitgaven der uitbating, tot nog toe geboekt in 1926, zijn (buiten de gewone onderhoudskosten) gemiddeld een tiental miljoenen Kosten van hernieuwing op genomen geweest. Te beginnen van af 1 Januari 1927, zal iedere maand van de ontvangsten e ne som van 25 miljoen voorbehouden wor den, die dienen zal om een Algemeen hernieuwingsfonds te vormen, waarvan dan de werkelijk uitgegeven sommen de' maand, tot het verschuldigd bedrag, zul len afgeschreven worden. FEYS-CALLFWAERT. Rnuabrugge Rampspoedige brand te New-York Terwijl de pompiers in e;n wijk var New-York een brand aan het bestrijden waren, welke In een uitgestrekt gebouw woedde, storten plots de derdeen vierde verdiepingen in. Zes pompiers werden gedood en vier andere erg gekwetst Japansche stad door brand vernield De Japansche stad Hobayashi, gelegen nabij Mlyazahi, is Vrijdag door een brand schier gansch vernield geworden. Zeshon derd gebouwen, waarbij verscheidene banken, bureelen, policieposten en de spoorwegstatie zijn vernielt. Dulzende personen zijn dakloos, doch van persoon lijke ongelukken wordt geen melding gemaakt. Staatsgreep in Griekenland Generaal Manetas, kommandant van het le Grleksch legerkorps, heeft aan de pers te Athene meegedeeld, dat de mini sters van blnnenlandsche zaken en van nationale ekonomie een Staatsgreep voor bereiden. Dees dagen werden meer dan 1.200 personen uit politieke redens aan gehouden. Te Scutari werden er 36 door verhanging terecht gesteld. Groote droogte in Afrika De correspondent van de Times te Jo hannesburg seint dat het Noordelijk deel van Transvaal thans door een zeer groote droogte beproefd wordt. Drie rivieren zijn thans geheel uige- droogd alsook vele waterputten en bron nen. Het omgekomen vee wordt geraamd op 40.000 stuks. De inboorlingen lijden zwaar onder deze beproeving. Door een houwitser gedood Zekere Aurélien Phalempon, 30 jaar, oudijzerwerker te Le Pys, had ter plaats Les Douzeeen houwitser gevonden die ontplofte terwijl hij er den kop wilde af- vijzen. De ongelukkige werd den buik opengereten en beide handen afgeslagen hij bleef op den slag dood. Verleden jaar reeds werd Phalempon bij een gelijksoor tig ongeluk erg gekwetst. In een week tijd kwamen in Frankrijk zes personen om het leven. Treinbotsing in Luxemburg In de statie van Nenning, aan de grens van Pruisen, juist tegenover Remlcn ge legen, zijn twee koopwarentreinen op elkander geloopen. Een der treinen stond wanneer de andere er met geweld tegen aan botste De machinist van dit laatste konvooi werd gedood en de stoker zwaar gekwetst. De aangerichte schade is aan zienlijk. De Griep in Europa De griep heeft zich volgens de jongste meedeeling van den Volkenbond uitge breid in Zuid- en Oost-Engeland. Zij draagt over het algemeen een zachtaardig karakter. In de derde week van Januari bedroeg het aantal sterfgevallen tenge volge van griep In de groote steden van Engeland 470. In Hongarië en Tcheko Slowaklë heeft de ziekte over het algemeen een zachtaar dig karakter.In Rusland komt de besmet ting niet voor. In Frankrijk, Belgie, Spanje, Polen en Noorwegen vermindert net aantal griepgevallen. In japan kwa- •nen in negen havensteden, in 'de eerste len dagen van Januari 142 sterfgevallen tengevolge van de griep voor. Voorde dan niet achterna geloopen zijn en hem gepakt hebben Dat durft ge niet. Ge zijt benauwd van Voorde. Ida hield verschrikt op. Ze voelde hoe ze zich schromelijk versprak. Ha, ge bekent nu, dat het Rudolf was, hernam Meiredonk. Welnu ja, het was Rudolf. Hij is mij komen zeggen, dat hij onplichtig Is. En Ik geloof hem 1 Ge gelooft datEn de bewijzen... Kunnen missen. En wie zou dan geschoten hebben O, er loopen nog stroopers en blauwers. Maar met Voorde's geweer I Wat weet (k er van I Ida, ge hebt sedert gisteren Rudolf meer gezien, beweerde Klaas. Ge peinst dat I Gisteren zijt ge naar zijn moeder geweest, en het was voor Rudolf... 1 Ha,en ge zegt dat ge geen spion zijtl Neen, dat ben ik niet. Maar ik zag u aan het hof. I Mag ik bazin Voorde niet troosten In haar verdriet Ge ging voor Rudolf, ge wist waar hij verdoken zat. O, ik begrijp alles. Ida, als de menschen dat moesten weten, en het gerecht. Ge moogt de gendarmen niet tegenwerken. De wet verbiedt een ver- dachte In zijn vlucht te helpen. En hier i Is het de man, die op uw vader heeft ge- i schoten I O, ais de menschen het moesten weten. i Ida huiverde bij die gedachte, 't Was I of ze even duizelde. Meiredonk kon haar verraden. Ge hebt met Rudolf verkeerd, her nam Klaas. En ge wilt nog voort doen met hem. Maar hij is onplichtig. Ge weet beter. Bij mijn ziele, Klaas, ik geloof aan zijn onschuld. Laat ons in huls gaan Ida durfde Meiredonk niet heen te zenden. Ze was bang van hem, omdat hij haar geheim kende. En ze voelde hoe hij er al gebruik van maakte door vrijmoedig binnen te treden. In de kamer bleef Meiredonk bij den jach'waker staan. Erg ziek, zei hij. Arme Zeger I Zoo'n braaf mensch, ieder heeft er mee te doen. Een armen strooper liet hij loopen. En dan ls het een rijke boerenzoon, die op hem schoot. Klaas zette zich bij 't vuur. Waar is Hugo vroeg hij. Hij slaapt... Uw broer moest het eens weten, dat Rudolf door u geholpen is. Geholpen Wel ja. Lieg dat niet af Voorde zat hier dicht bij of misschien wel In huis. Wat gedacht Moesten de menschen het weten, ik kan wel zwijgen. Ida had Klaas wel willen smeeken niets j voort te vertellen. Maar de woorden bleven haar in de keel steken. Eenlgen tijd was het stil. Ida, ik wil zwijgen, hernam Meire- donck dan. Maar ik vraag er iets voor. -Wat? Ge weet, dat ik u gaarne, ja, ziels- gaarne zie. O, spreek daarover toch niet, nu vader daar nog ziek ligt. Ja, uw vader ligt ziek, maar dat be lette u niet, Rudolf vriendelijk te behan delen. Goed, ik zal mijn mond houden, I Klaas bleef geruimen tijd. Het was oi hij zijn meesterschap gevoelde en er van genoot, of hij reeds toonen wilde, dat hij in dit huis een plaats veroverd had. Ida was vermoeid en zette zich in een nadat ik eerst nog wat gezegd heb. Als'zetel. Ze sloot de oogen, willende gebaren ge met mij wilt verkeeren, zwijg ik als een graf, dan zal niemand weten, wat ge gedaan hebt dat ze sliep, om niet te moeten spreken met den man, dien ze verachtte. Maar ze sluimerde ook werkelijk in. Ze Laat me nadenken Alles Is nu zoo! was zoo uitgeput naar lichaam en geest aardig. Meiredonk sloop uit de kamer. In de Wel, denk na. Maar als ge mij ver- keuken brandde een lampje. Hij nam het stoot, kan ik mijn mond niet houden. Ik op en ging naar boven. Meiredonk war bemin u... en al lang. En ik zou u geluk- eensluwmensch, een gemeene konkelaar kig maken. Er ls nu een geheim tusschenOp de eerste verdieping luisterde hij ons. I Achter een deur hoorde hij het gesnork Ida antwoordde niet meer. Ze had van Hugo. Dan klom Meiredonk de zol- Meiredonk zijn lafheid kunnen verwijten dertrap op. Hij snuffelde er rond en vond en ze moest zich beheerschen om hem niet de schuilplaats, waar Rudolf geweesi toe te schreeuwen, dat ze hem verrachtte.was. Maar ze wilde het niet vertoonen. Ze Ha, lijk ik peinsde, zei hij jaloersch moest tijd winnen in deze vreeselijke en verheugd tevens. Hier heeft Rudolf omstandigheden. Voorde gezeten en gelegen. Een matras Als vader zelf de onschuld van Rudolf en dekens, de restjes van eten, een tas. uitbracht, dan mocht ieder het weten, dat Hier heeft Ida hem verdoken. Ze moet I ze haar beminde had geholpen. hem dan verduiveld wel gaarne zien Eerst moest vader spreken. Zoolang Maar nu wordt zij de mijne. Zot ben Ik zou Ida Meiredonk paaien. Nood zoekt achter haar en, wil ze me niet, dan wordt list... de liefde haat.. Ze verrichtte eenige huiselijke werk- Klaas Meiredonk keerde naar beneden zsamheden. Klaas volgde haar met den terug Maar even was Ida in slaap ge blik. Hij praatte zacht over de veront- weest. Dan had ze de verdwijning van waardiging der menschen en sprak flee- Klaas bemerkt. Maar ze hoorde lichtjes i mend over Zeger Wlllebald, dien hij prees de traptreden kraken. Achterdochtig ging als een braaf en rechtschapen mensch. ze in de gang. En ze zag Meiredonk met Ida voelde, hoe hij haar vleien wilde, het lampje van boven komen. maar ze beschouwde zijn taal als ge- Een gloed sloeg haar ln 't gelaat en ze i huichel. Ze verlangde, dat hij heen zou beefde van verontwaaidiging. •gaan. Maar ze durfde hem niet weg te Wat beteekent dat, Klaas? vroeg ze stuien. Ze mocht hem niet kwaad maken. Kom in de keuken. Daar zette Meiredonk het lampje neer. Ge geneert u niet, ge loopt door ons huis, hernam Ida, toch erg verschrikt. Ik wilde zeker spelen, antwoordde de Indringer onbeschaamd. En nu weet ik, waar Rudolf Voorde gezeten heeft Ik ken het plaatsje. Met welk recht gaat ge hier naar boven Met recht van mijn liefde. Ha, Ik zou niet van mijn liefde mogen spreken, omdat uw vader ziek is, maar Voorde, de moordenaar, mag zich op den zolder ver steken. En ge brengt hem eten en drinken en kussens en dekens. Moesten de men schen dat weten. Loop zeg het 1 Maar dat meent ge niet. Had Voorde niets misdaan en op uw zolder gelogeerd, uw naam lag toch op straat, om zoo een vrijer binnen te nemen. Ik hoor de kom- meeren al bezig, maar ook alle andere. Flete Ronkels had zoo eens een vrijer drie dagen ln huis en ze werd ultgescharmin- keld, Ida. Maar nu is Voorde nog de moordenaar van uw vaderen gij verduikt hem voor 't gerecht. Uw vader ziek bene den en de dader boven, geholpen door de dochter Moet ik dat overal gaan zeggen, Ida Het arm meisje huiverde bij deze ge dachte. Neen, dat kon, dat mocht niet bekend worden. Ik ben zeker dat Voorde onschuldig is, stamelde ze. Och toe, ge weet beter. Dat is dwaze klap Maar ge hebt u laten overklappen door hem, hij heeft zoo'n fijnen mond. Vt volgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1