HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken, Abonnementsprijs per jaar Berichten - verhoopingen vonnissen Rouu/oericnten Zondag 20" Februari 1927. nMHMMBH 25 Centiemen 24e Jaar. Nr 8 ZONDER GOD ie o, misbare Macht Jonge Arbeidskrachten NI ALLE BUREELMEUBELEN Het Burgemeesterschap van Dixmude OVERWEEÜT WAT II IE DOEN STAAT Vlaamsch Huis s. V. Poperinghe Politiék Overzicht. Hoe lang nog? Liberale toupet. De finantieele volmacht. Nieuws uit Lourdes. OK UOCHTKK VAN DEN JACHTWAKER Vooruit bekent den socialistischen achteruitgang. De godsdienstvervolging in Mexico. Inden Ministerraad. De Belgische steenbakkers onmisbaar in Frankrijk. De wijzigingen aan de Kieswet. Dé Tentoonstelling in 1930. Uitvoer van Gouden of Zilveren Geldstukken De Belgische Belastingen. LANDENAARS BOND, "Volkshuis,, Groote Tuinbouwvoordracht Boomensnijden Voor de Kanariekweekers ELEGTRIFIGATIE BERGSTREEK DE DRAGERS ÜQnll [lllliiool I Poperinghe, Bertenplaats, 10, tei. üullnrui I Gul L. Ypsr, 9, Groote Markt, 9, tel.3 4- E. H. FICHEROULLE In 't Buitenland Moorddadige Heuwitserontploffing Tragische instorting op Korsika Vijfvoudige moord te Mexico' Levend verbrand in den haard Noodlottig spel Trein ontriggeld in Marokko Ontploffing in Noorwegen Zeven mat ozen verdronken 35 Personen vergiftigd Moeder en dochter levend verb Eon misdadige moeder Spoorwegramp in Engeland Het gevaar der springtuigen In Stad 12.581. In Belgie p.post 15.00 fr. Amerika 31 fr. Andere landen 23 60 fr. TARIEF DER PRIJZEN Eene Inlassching O fr. 90 per regel 2 en 3 Inlassch. 0 fr. 80 per regel I fr. 50 p regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annon.cn zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden. Kleine berichten legen den Vrijdag noen. uiigeuerSitnsEii VAnnESTE. oruhKerij Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Tolöfoon D. Postchóck 15.570 Toen men aan God geloofde, woonden klei nen en grooten dezer aarde veilig en onbe vreesd,want het geloof omringde hun bestaan als met een muur waarop geschreven stond Gij zult niet stelen, gij zult niet dooden. Maar de godloochenaars haalden dezen muur om, zij vaagden Gods geboden uit, en iedereen weet wat er gebeurd is, en heden daags nog meer en meer gebeurt. Toen men nog aan God geloofde, schreed een engelenpaar door alle landen. Het klopte aan op de dakkamertjes, het was té vinden in de vochtige kelderwoningen, het stond aan de bedsponde der zieken, het knielde bij den stervende. Dat engelenpaar waren de twee lingzusters: «onderwerping en tevredenheid». En nu, men hitst de menschenop tegen alle gezag, men zaait en kweekt verbittering in de herten. Door geheel de Katholieke Kerk, door geheel de wereld, vooral door de intellec tueels, de denkende wereld, is op 6 Februari de vijfde verjaring herdacht van 't kronen des huldigen Pausen, Z. H. Plus IX. En het is een vreemd, een schokkend schouwspel, dit huldigen van den Opge slotene in het Vaticaan, door een wereld die de Indlvldueele vrijheid vergt voor allen en voor alles, zelfs voor het bedrij ven van kwaad. Het Is een wonderlijk, een treffend tafereel, dien Weerlooze, welke niets te zijner verdediging heeft dan de kracht van zijn waardigheid en het wapen van zijn woord, met ontzag te zien begroeten door een menschheld, die slechts haar eerbied betuigt aan de macht van den Sterkste. Ondanks die opsluiting, ondanks die weerloosheid, blijkt de Paus mier en meer de sterkste en de stevigste macht op aarde Sterker dan de macht, die steunt op millioenenlegers, steviger dan de macht, ale gegrondvest Is op overerving van tientallen geslachten. Want de millioenenlegers staan bloot aan de stormen der wisselvalligheden van den tijd, kunnen verdelgd worden door oorlog of verwoest door ontbindende tuchteloosheid, zoodat ze zich, wat in de geschiedenis menigmaal geboekt staat, opstandig kunnen keeren tegen de over heid die ze eertijds dienden en die op hen vertrouwde. En die overerving van tientallen ge slachten vervalt dan tot een totaal waar deloos perkament, dat niet eens beschut ting geeft tegen de degens of kogels van communisten, zooals czaar Nlcolaas moest ondervinden, noch beschermt te gen de verachting van het woedende volk, zooais keizer Willem ervaarde. Hoog, op de onwankelbare rots, waar tegen de orkanen van geweld en de baren van lcochening machteloos breken, staat de witte gestalte van den greoten vrijwil- ligen Gevangene, die geen vrijheid aan vaarden wil welke een toegeven aan en een bekrachtigen van de tegenover de Kerk gepleegde onrechtvaardigheid be teek enen zou. Maar zijn vereenzaming is geen afzon dering. Zoo innig, als wanneer Hij heer- schen zcu in onbelemmerde uitoefening eener wceldsche souverelritelt, Is Hij verbonden met zijn staten, die bestaan uit ai de landen van heel de wereld, en Is Hij in gemeenschap met zijn volk, dat toestaat uit al de volken van heel de wereld. Hij hoeft niet, zooals de troonbezitters, af en toe zijn gebied te doorreizen, om in de menigte de zwakke of sluimerende gevoelens van aanhankelijkheid op te wekken, en zóó het bezit van zijn troon met nieuwe waarborgen te omringen. Hij hoeft enkel te spreken. En bij het klinken van zijn woord, luisteren mil- lioenen, gehoorzamen millloenen, niet in 't werktuiglijke van de willooze slaafsch- heid, maar in de volstrekte zekerheid van het onfeilbare, dat hun door dit woord wordt medegedeeld. De naaste toekomst zal bewijzen dat de werkkrachtdevoornaamste rijkdom Is van een volk. En dit geldt vooral voor ons land geld kan pas eene waarde hebben als dit verkregen is docr werken of handelen. Zaken die van het toeval afhan gen, worden met den dag steeds schaar- schergeheel het leven orlenteert zich terug naar de gezonde basis arbeid. Er heerscht nochtans een nijpend ge brek aan geschoolde arbeidskrachten In alle vakken juist omdat men tegenwoor dig van de gezonde basis wil afwijken, en men direct, zonder bekwaamheid, veel geld wil verdienen velen zijn heel straf In sport. Men bekommert zich niet meer om later, alleen het huidige teltdoch juist door die opvatting wordt ons land arm aan hetgeen het juist zoo noodlg heeft, en i als de crisis eenmaal uitbreekt zal ons land verpletterd worden onder vreemde mededinging. Alle bekwame vakmannen hebben het zeer diuk het groote publiek eischt meer en meer kwaliteit en weten niet waar eerst de handen aan uit te steken, doch bekwame helpers zijn bijna on vindbaar. De groote massa werklieden wordt op geslorpt wegens hunne onbekwaam heid door fabrieken, waar zij hun gansch leven moeten werken gelijk ma- chlenen, zonder het minste uitzicht op beterschap of vooruitgang en waar zij artikelen vervaardigen waar nocfc geest, noch stijl In hulst, en als waardelooze vodden bij massa's op de markt geworpen worden. Hadden zij in hunne jeugd een degelijk onderricht gehad, zij zouden nu artikelen voortbrengen die eerbied afdwingen, en, bijgevolg, goed betaald worden. Door al die onbekwaamheid komt er te veel los werkvolk, terwijl men, om er be kwame te vinden, een vergrootglas moet opzetten om ze te vinden. Het evenwicht dient absoluut hersteld de jongeren van nu dient herinnerd dat men, om iets te worden, men zich in den beginne gedurende 2 A 3 jaar veel moeite en opoffering moét getroosten doch als men eenmaal iets geworden Is In zijn vak, men de rijke vruchten zal pluk ken van goed onderlegden en bekwamen arbeid. Dan staat men rotsvast in de wereld, en geen wind noch storm kan u ten gronde slaan als men eenmaal zoover is, hangt men niet meer af van het toeval bekwame arbeiders, In gelijk welk vak, werden en worden te allen tijde geëerbie digd en gezocht. longellngen, ziet eens goed rond in de wereld alvorens gij beslisteenmaal goed overwogen enrijpelijkdoordacht, volhardt dan in hetgene gij begontloopt niet gedurig van de klaveren naar de blezen, verandert niet alle oogenbllkken van vak, want alle dagen wordt gij een dag ouder en ten slotte kunt gij niets... of ten naastenbij niets dat eenlge waarde heeft. Spiegelt u steeds aan bekwame vak mannen tracht hen te evenaren, of, nog beter, hen te overvleugelen. Wat ware er door de ontredderde we reld niet bereikt geworden, hadde zij, vanaf den aanvang harer heropbeuring uit de osrlogscatastropbe, die macht wil len erkennen en benuttigen, welke bereid stond tot medewerking aan bet herop richten der in puin gestorte maatschappij. Maar zie de verbijsterende inconse quentie van de wereldGedurende het woeden van de catastrophe, wenden belde partijen zich in 't geheim of opentlijk tot ade macht van Rome, om haar overwegend en zedelijk bondgenootschap te bekomen, om haar als bemiddelaarster te zien op treden ter bedinging van echte of denk beeldige rechten en voordeelen. Doch, na het uitwoeden der catostro- phe, komt Rome niet meer In aanmerking bij die beide partijen, waar het er om gaat te genezen wat verkwijnt, te heelen wat verscheurd werdkomt Rome niet meer in aanmerking, waar het er om gaat de menschheld terug te brengen tot de zedelijke gezondheid, tot de geestelijke welvaart, die Rome al één geven kan Het Is een treurige, en teveus voor ons, katholieken, vertroostende aanblik, die jammerlijke verwarring van het denken en streven buiten Rome, naast die heer lijke eenheid van denken en streven bin nen Rome. Ware het niet zoo ontzettend ernstig om den inzet, die op 't spel staat, name lijk, de reddlrg of ondergang van gansch de beschaafde wereld, het zou vermake lijk zijn als een kluchtspel, dat erbarme lijk tobben van dozijnen staatshoofden en staatslieden In tienlallen conferenties, tot het vastleggen van een vrede die gedurig de reglem.entstëksten ontglipt, waarin zij hem pogen vast te leggen. Ondertusschen laten ze de éénlge kracht, die daaraan afdoende zou kunnen medewerken, smadelijk terzijde. Onder tusschen blijven ze blind, en hardnekkig in feite datgene loochenend,wat ze noch tans in theorie volmondig bekennen, na melijk dat het opbeuren van de wereld (Vervolg onderaan 2® kolom). LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER OBOOTE IBOS TB* TgOVWB bij SANSEN-VANNESTE OASTHUlfiSTRAAT15, POPERINGHE meer een zedelijke dan een stoffelijke ver nieuwing vergt. Want geen doeltreffende zedelijke ver nieuwing kan ooit bereikt, wanneer de opperste, de eenlg-ware zedelijke macht den toegang ontzegd wordt tot de zaal, waarin over de middelen tot opbeuring van de wereld beraadslaagd wordt. Die zedelijke macht wordt niet gehin derd, niet geschaad door het ontzeggen van den toegang tot die beraadslaglngs- zaal. Ze heeft heel de aarde als arbeids veld, en zet haar ontzaglijke taak voort In ontzaglijke bedrijvigheid, ondanks de miskenning van haar Invloed, en van haar recht, door de vergaderende staats hoofden. En de uitwerking van die ontzaglijke bedrijvigheid groeit en glanst al hooger en al heviger, zoodanig, dat zelfs anders denkenden, ja, vijanden, bewonderend toezien, en zich afvragen of niet bij haar alléén inderdaad de redding, de waarheid te zoeken en te vinden is. Maar de Staten die haar voorbijgaan als ze zich begeven naar de conferenties, de Staten die beweren haar te kunnen missen waar ze werken aan het opbou wen van eene nieuwe wereld met hun oud reglementenmateriaal, de Staten onder vinden reeds, en zullen van dag tot dag, van uur tnt uur méér gewaarworden, dat er maar één macht Is, die de verschelden held van opvattingen en de tegenstrijdig heid van belangen kan samenvatten en samenhouden In band van belanglooze liefde en bovennatuurlijke wijsheid De Paus! G. v. A. De Katholieken, samen met de Kath. Vlaamsche Nationalisten hebben, in den gemeenteraad te Dixmude de meerder heid. De K. VI. Nationalist Samyn werd tot schepen gekozen. Dat heelt natuuilijk veel kabaal ver wekt in de liberale pers van Brussel en Vauthler, de liberale minister van Bln- nenlandsche Zaken, zou uitdrukkelijk verklaard hebben In ae vergadering van de liberale senators dat hij Mr Rabau, liberaal, zal benoemen als burgemeester, spijts de katholiekemeerderheid. Iedereen weet nu dat Vauthier voor het benoemen van de burgemeesters tot nu toe de aan wijzingen heeft gevolgd van Jaspar vol gens eene voorwaarde gesteld bij dezer benoeming. Dus zou de katholieke Eerste Minister Jaspar akkoord gaat met Vauthler om een lioeraal te benoemen uit de min derheid spijts de katholieke meerderheid, uit haat tegen de Vlamingen. Want let wel op de kandidaat burge meester Is geen katholiek vlaamsch natio nalist maar een vertegenwoordiger der katholieke Standenlijst. Geheel deze uit zonderlijke procedure gaat dus tegen een vertegenwoordiger van de offlcieele katholieke partij. Het is de katholieke partij die onwaardig en onbetrouwbaar zou verklaard worden omdat Samyn schepen werd gekozen. En dat alles met de goedkeuring van Jaspar. Mogen wij aan Vauthier en Jaspar her inneren dat de liberalen In 1912 overal kartel sloten met de reactlonnaire socia listen. Hymans heeft daar openlijk aan meegedaan. Werd er daarom een liberaal onwaardig verklaard van het burgemees terschap om reden van dat reactlonnalr kartel Socialisten werden uitgesloten maar nooit een liberaal, steunend op een socialistisch kartel. Ten andere werd Moyersoen geen burgemeester van Aalst spijts de aanwezigheid van een fronter ln het schepencollege Geheel het manoeuver Vauthler-Jaspai gaat hier tegen de katholieke vlaamsche standsorganisaties door Jaspar uit de regeering gesloten. Maar het gaat ook tegen de jaarlijksche bedevaart naar den Ijzer. Men wil een liberale burgemeester te Diksmude om stokken ln de wielen te kunnen steken voor die vlaamsche huldi ging van de dooden aan den Ijzer. Wij kennen de politiek van burgemeester Max te Brussel tegen de vlaamsche be- tocglngen. De liberaal Max wil een van zijn volgelingen dresseeren om het zelfde te doen te Diksmude en dat vlaamsch werk van hulde en dankbaarheid aan onze dooden te verhinderen. Het is dan ook niet te verwonderen dat de benoeming van den burgemeester van Diksmude op het voerplan staat van de politiek te Brussel. Koopt uwe F0URRUREN in volle ver trouwen waar ze door het Huis gemaakt zijn bij C. BATTHEU, Yperstraat, 13-15, Poperinghe. Tengevolge onzer munthervorming koopt de vreemdeling groote kwantiteiten Belgische titels, Staatsfondsen en lndu- strieele waar en. Hij stelt bijzonder veel belang in de bevoorrechte aandeelen der Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen, die, van denzelfden aard zijnde als de Staatsfondsen vermits zij een vasten intrest opbrengen van 6 °/o en de terug betaling van het kapitaal gewaarborgd is door de Schatkist anderzijds ook indu- stileele titels zijn, recht gevende op een veranderlijk dividend in de winsten der Maatschappij. Het blijkt dat deze bijkomende op brengst, voor het ioopend uitbatingsjaar fr. 2.70 zal zijn. De Belgische portefeuille begint het voordeel van een dergelijke plaatsing te begrijpen. Eene eigenschap dezer titels, die niet mag vergeten worden, Is, de vrijstelling van belasting, waarvan ze genieten. De vaste intrest, het veranderlijk dividend, de terugbetaling van het kapitaal en ook nog de eventueele premie bij terugbeta ling, zijn vrij van alle belastingen (tegen woordige en toekomende) op het Inkomen, de supertaks inbegrepen. De Beheerraad roept al de aandeel houders bijeen op de gewone algemeene Vergadering op Zondag, 6 Maart 1927, om 3 uur nam., in 'i Vlaamsch Huis. Groote Markt, Poperinghe. DAGORDE 1. Verslag van den raad van beheer en toezicht. 2. Goedkeuring der balans en der reke ning winst en verlies. 3. Ontlasting aan de beheerder en toe- zichters. De Beheerraad. Borms zit nu reeds acht jaar in het ge vang. Zijn gezondheid heeft tijdens al deze jaren van opsluiting een grooten knak gekregen zijn gezin verkeert ln den grootsten nood en hangt af van de weldadige gevoelens van enkele Vlaam sche vrienden. In de beschaafde landen der wereld werd amnestie verleend aan de politieke gevangenen. In ons land van kleingeestigheid en van zelfzucht kan men het nog aanzien dat de onverantwoordelijke sabelslepers moties stemmen tegen de Invrijheidstel ling van een man, die spijts al zijn mis slagen, bewijzen heeft gegeven van meer Helde tot zijn volk dan zij allen samen. Het wordt tijd dat er met het amnestie- voorstel spoedig wordt uitgepakt. Nu de stabilisatie op goeden weg Is meent een liberaal blad ware het wen- schelijk van liberale zijde voorbehoud te maken nopens den stand (175)aan welken gestabiliseerd werd want zegt het ver der, wij denken dat de overgroote meer derheid der liberale kiezers met zulk voorbehoud zoude Instemmen Kostelijk, ei I de liberalen, als partij hebben al hun krachten Ingespannen, al hun noodlottlgen invloed aangewend om de stabilisatie aan 107 te doen mislukken. Want niet de katholieke Janssen mocht de stabilisatie verwezenlijken, hun man, de liberaal Francqul kon dat beter, en door de schuld üer liberale politiekers werd de waarde van den frank, die in Maart 1926 nog 24 goudcentiem bedroeg, gestabiliseerd aan 14 goudcentiem. ledereen kan uitrekenen wat hij door die liberale operatie verloren heelt: 40 ten honderd van zijn bezit 1 En als het kwaad gesticht is en gesticht blijft, dan spreken de liberalen van voor behoud te maken. Kan het judasachtlger Maar, tevens, wat toupet toch I Den 16 Juli 1926 verleende het Parle ment den Koning volmacht besluiten te nemen, buiten het Parlement om, ten ein de 's lands financieel herstel te bevorde ren en de muntstabilisatie voor te berei den. Die volmacht werd verleend voor een termijn van zes maand, en eens die tijd verstreken, zou de Regeering verslag uit brengen over de maatregelen genomen krachtens de wet van 16 Juli, 't is te zeg gen, over de besluiten welke de Koning had uitgevaardigd ln verband met die wet, nadat over hunnen inhoud en hunne strekking beraadslaagd was in den Raad der Ministers. Bedoelde wet heeft thans hare kracht verloren, het Parlement moet voortaan weer gekend, en aan de verplichting ver slag uit te brengen nopens hetgeen er ge schiedde onder 't regiem der volmacht, voldoet thans de hoofdminister heer Jas par. Zijn verslag is een heele brochure, 25 groote bladzijden druks. 't Is een duidelijk, zakelijk verslag, ont daan van alle overtolligheden en nutte- loozen woordenomhaal 't schetst den toestand, vóór 16 Juli en daarna, zwart op wit, en de overbeerschende toon klinkt nogal rechtzinnig, bij gevolg, overtui gend. Men ontwaart dadelijk In heel het stuk den geest, zooniet de hand, van ba ron Houtart, minister van Financiën. De bespreking die in Kamer en Senaat over dit Verslag gehouden wordt kan ge heel belangwekkend zijn. Het lijdt echter niet den minsten twijfel dat alles zal ein digen In belde vergaderingen met eene stemming van vertrouwen en goedkeuring. In den loop van 1926 kwamen te Lour des 279.060 bedevaarders aan, behooren- de tot georganiseerde, zoogenaamde groote bedevaarten. Het aantal bedevaar ders die afzonderlijk toekwamen, of in familie, of met kleinere groepen Is niet gekend. Maar dal is ruim zoo groot als dit der georganiseerde bedevaarten zooals blijkt uit het reizigersverkeer ter statie van Lourdes. Nu, zelfs die cijfers geven geen vasten grondslag ter bereke ning, daar een overgroote menigte den dag van heden per auto reist. Het aantal georganiseerde bedevaar ders was ietwat minder dan In 1925 het verschil Is 5.340 te wijten aan te ruggang Inzake Fransche bedevaarten. Deze leverden ln het afgeloopen jaar 24 525 pelgrims minder dan In 1925, ter wijl het aantal vreemde georganiseerde bedevaarders steeg van 59.460 tot 78 645, of een aanwinst van 19 185 pelgrims. Belgie komt aan de spits van de vreem de bedevaarders. Hier gaat bet aantal deelnemers bestendig crescendo. In 1912 was Belgie vertegenwoordigd door 13 222 deelnemers In 1924 waren er 16 150ln 1925 nam hun getal toe tot 20.900ln 1926 bereikten zij het cijfer 27.530. Een reuzensprong ten aanzien van het vorige jaar. Dan volgen Spanje, 17.160 pelgrims Italië, 9 780 Engeland, 5.295 Zwitser land, 4 520 Portugal, 4.160 Nederland, 4.150; Duitschland, 2.450. Mcngelwerkvan«DEPoPBRiNOHENAAR» 9 dan nog vergoelijkend over Voorde spre- J ken. Maar ik begrijp het, ge vindt het zoo vreeselijk, dat iemand van zulk een familie J tot dat In staat blijkt, dat ge het liever j voor de eer der menschen niet zoudt wll- len gelooven. 't Feit is er echter. En het kan niet vergeven worden, het eischt j zware straf. Er werd wat later geklopt. En zonder ROMAN door A. HA.M8 En Ida durfde haar beminde niet te ei deo lp enVader moest er ns al les weten antwoord af te wachten trad Klaas Mei- redonk binnen. Hij scheen toch wat te ontstellen, nu dat zij hem trouw beloofd, dat zij hem hij Willebald zoo bij volle bewustzijn zag hier verdoken had. En Meiredonk kende Ha, veel beter, ze) hij als op ver- het geheim. heugden toon. Proficiat, garde. Toch hernam ze nog f Het gelaat van den jachtwaker ver- Ja, vader, Rudolf Voorde had nieuwe duisterde, gedachten. Hij wilde meer gelijkheid ik heb gehoord, dat ge me uit het onderdemenschen,meereerbleden recht- bosch naar hier hlelpt dragen, zei hij. Ik vaardigheid en beter loon voor den wer- bedank u, Klaas, kenden man. Ge hebt toch zelf wel eens Dat was gaarne gedaan, garde, heel gezegd, dat de baron u kan vernederen, gaarne. Alle menschen spreken schande Willebald kneep even deoogen dicht over de misdaad. En ze hopen, dat als hinderde hem het licht. Voorde een goede straf zal krijgen. 't Is niet alles juist op de wereld, Maar hij Is gevlucht, zei hij. En een baron is een baron. Maar 't Is wel, dat hij helpers heeft gehad, wetten moeten gehoorzaamd worden, kind, misschien van stroopers, anders zouden anders valt alles ineen. En och, wat heeft de Fransche gendarmen hem wel op dat nu te maken met mijn zaak. Ik noem pakken, iemand die mij neerschieten wil, een slecht —Dat gaat zoo rap niet. Maar welk men8ch Voor een konijn of een haas. O, een treffelijk mensch zou zoo'n vent nog hoe dikwijls had ik een strooper omver helpen vroeg Willebald. kunnen biazen, maar een menschenleven Klaas keek Ida aan. is te kostbaar. De baron verweet me wel Ge kunt nooit weten, merkte hij op. eens, dat ik niet streng genoeg was. De schavuit komt me nog wat trei- 'k Heb soms tegen mijn goesting proces- teren, de valschaard, dacht het meisje. sen gemaakt. En zoo'n boerenzoon, die En dat durft van liefde spreken. rijk is, schiet om te dooden. Ik had in Willebald aarzelde wat. Dan zei hij 'f graf kunnen liggen, Ida. Hoe kunt ge Zet u, Klaas. Ze spraken over de misdaad. En Ida hoorde van Meliedonk menlgen stek op haar daad jegens Rudolf Voorde. Toen kwam Hugo terug. Hij had zijn vrouw meegebracht, die theatraal haar schoonvader omhelsde. 't Parket komt te drie uur, zei Hugo. Dan moet ge den baron verwittigen, sprak Willebald. Hij is gaarne van zoo iets op de hoogte, 't Ware 't best, dat ge seffens naar 't kasteel gingt. Meiredonk, kom eens meenoodlg- de Hugo. Klaas volgde den jongen Willebald naar buiten. Ida volgde en luisterde angstig aan de deur. Ge zit tegenwoordig zooveel bij ons, zei Hugo. Omdat ik deernis heb met den garde, antwoordde Klaas. Met mijnheer Willebald, wilt ge zeggen. Een beetje eerbied ware gepaster Ieder spreekt van den garde. 't Lomp volk. Maar ons huls Is geen herberg en lk gebied u er weg te blijven Wat heb ik dan misdaan vroeg Meiredonk. Ieder bij zijn soort. En ik wil u ten onzent niet zien. Als ge wat te zeggen en te vragen hebt, kunt ge het aan de deur doen. Ha zoo I Ik ben van zoo'n goede afkomst als gij I riep Klaas driftig uit. We zullen daarover niet twisten. Ge hebt het hoog ln den kop, mijn heer Hugo. Maar als gij mijnheer Hugo zijt ben ik mijnheer Nlcolaas, goed ver staan Een zwak mensch vermoedt overal spoken. Een slechtlever wordt meestal door schimduivels getergd. Het communisme is de foltergeest ge worden van bet socialisme. In Vooruit van Zaterdag weerom een hooidartlkel over de kommunisten, en daarin zeer kostelijke bekentenissen. Waarom dan, schreit Vooruit, las teren hier de kommunisten als vulgaire anti-soclallsten gewetenloos dat de ver slechting van de toestanden de schuld is der socialisten En 't blad vervolgt Zij weten ncchtans evengoed als wij dat de bijzonderste oorzaak ligt in de tijdelijke verzwakking der werkersbewe ging ln de laatste jaren door onverstand onverschilligheid en verdeeldheid, die de syndicale beweging, de ruggegraat der werkersactie, 200.000 leden deden ver liezen ln ons land, wat de reactie weer stoutmoediger heeft gemaakt. Ziedaar de kostelijke bekentenis. Het socialisme heeft geen vertrouwen meer. Het is toch niet denkelijk dat het wer kende volk zich aan het monster kom- munlsme zoude gaan vastklampen, om medegesleurd te worden in den poel der Russische zedelijke en stoffelijke ellende. Dus is de richting duidelijk aangetoond in massa naar de christelijke organisatie. Een gewaardeerd Mexikaansch advo- kaat Plutarco'QuematovIlIa, toont in een artikel inde* Katholiche Korresspondenz hoe In Mexico, de Grondwet wordt mis kend, de vrijeuitoefenlngvan het kiesrecht wordt belemmerd, de volksvertegenwoor digers slechts poppenzijn in de handen van den Kerkvervolger Calles, de omkoo- perij der rechters er hoogtij viert en het bolschewisme er onbeperkt heerscht. Als natuurlijk stellen wij ons de vraag, hoe in een land waar de bevolking uit 90 u/o katholieken bestaat, het onrecht en den haat tegen den godsdienst, het onbe perkt meesterschap kunnen vieren Naar onze meening ligt de oorzaak niet ln de sterkte der vijanden van den gods dienst, maar in de zwakte der katholieken zelf. Ze zijn niet georganiseerd, zoodat ze ook aan 't kwade geen weerstand kunnen bieden. Dit weze ons eene groote les blijven wij als katholieken steeds één, opdat de altijd loerende vijand ons niet overrom- pele. Er werd een bespreking gehouden over de perequatie van de wedden der Staats- agenten, ten gevolge van de vele protes ten welke van de zijde der syndikale organisaties werden Ingediend. De Regeering is niet ongeneigd de elschen van de agenten te gemoet te komen, doch de financieele toestand stelt perken De moeilijkheid waarin de Regeering zich bevindt, wordt hierdoor vergroot, dat de agenten van de Nationale Spoorweg maatschappij zich in een voordeebger toestand gaan bevinden dan de Staats- agenten en dat die ongelijke behandeling op den gemoedstoestand van de agenten haren terugslag hebben moet. De Regeering tracht dan toch een stap verder te gaan. En van heden af zullen MM. Jaspar. Wauters en Anseele overleg plegen met de vertegenwoordigers van de organisaties van Staatspersoneel, ten einde na te gaan ln fioeverre de jongste beslissing betreffende de perequatie een wijziging kan ondergaan. Zoo wordt er gerept over het behoud van den duurtetoeslag van 7.50 fr. vanaf het indexcijfer 750. Laat ons evenwel den uitslag van de nieuwe beraadslagingen erover afwacht ten. Zooals gekend heeft de Fransche regee ring maatregelen genomen om, gedurende de nijverheidscrisis die het land te door worstelen heeft, de vreemde werklieden er weg te drijven of weg te houden. Voor de Fransche steenbakkerijen is dat echter een slag die het bestaan hunner nijverheid bedreigt. Tot den franschen minister van Arbeid heer Fallieres, hebben zij dan ook een verzoek gerichl om de Belgische steen bakkers ongehinderd in Frankrijk toe te laten. Zij zelf zouden al de noodlge forma liteiten vervullen. Alleen ln 't Noorden wordt steen gebak ken. Daartoe worden een 3000-tal Belgische steenbakkers gebezigd. Dé ba zen zeggen dat deze mannen onmogelijk kunnen vervangen worden. Van geslacht tot geslacht, sinds eeuwen, zijn de Belgi sche werklieden daarin gespecialiseerd De federatie voert ook aa» dat het drin gend noodig is dadelijk de toelating te verleenen, daar anders de 3000 Belgische steenbakkers die gewoonlijk de campagne doen in Frankrijk, contracten zullen slui ten met Belgische, Nederlandsche of Dultsche steenbakkersbazen. Welk onthaal het verzoek te Parijs zal genieten, dat moet afgewacht worden. Als ik u nog in ons huls zie, zet lk u bulten. En waarom Wat is er op mij ie zeggen Ieder bij zijn soort. Ik ben dus voor u van het crapuul 't Is dat, hé Elk zijn stand, 't Was noodlg het u eens duidelijk te vertellen, Meire donk. Gisteravond waart ge er ook en nu zag lk er u weer. Dat moet eindigen. Ik weet wel, dat geme veracht, maar we zullen elkaar nog spreken, verzekerde Klaas. Ida begreep den zin van die woorden. Verlaatnuonzen grond! beval Hugo. De grond van den baron, wilt ge zeggen. Maar gij zijt nog geen baron, gi; rijdt nog in geen heerekoetse, maar In een karreke, om de winkeliers in 't ronde schoon te spreken of ze een beetje van uw winkelwaren willen koopen. Te Veurne verkoopt ge wel uw Fransche kompli- menten, maar de menschen lachen er u om uit. Zult ge nu vertrekken, ja of neen Tot weerziens I Meiredonk verliet het erf. En Hugo begaf zich naar het kasteel. Ida had alles verstaan en was nu nog meer bekommerd, want zij zou voor Hugo's verwaande en minachtende taal moeten boeten. Het Gerecht. De baron trad binnen. Zeger Willebald zat gekleed op zijn bed, leunend in de kussens. In de Kamerafdeeiingen werden Don derdag twee voorstellen besproken in verband met de Kieswet. De heer Kreg- linger stelt voor provinciale kiesomschrij vingen in te richten en de heer Maenhout stelt voor de wet Vandewalle op de lijs- tenkoppeling af te schaffen. De Kamerafdeeiingen hebben er anders over geoordeeld en belde voorstellen ver worpen met een groote meerderheid van stemmen. De besprekingen te Brussel om in 1930 tentoonstellingen te Anfwerpen en te Luik in te richten, hebben tot een goed einde geleid. De officieele uitnoodlglngen voor deze tweevoudige tentoonstelling zijn reeds naar het buitenland venonden. Aldus zullen wij in 1930 een Internatio nale koloniale zeevaarttentoonstelling, met een afdeellng voor Vlaamsche kunst, te Antwerpen, en een internationale ten toonstelling der grootnijverheid en aan verwante vakken met een Waalsche kunstafdeellng, te Luik hebben. Bij Kon. Besluit wordt Ingetrokken het verbod wat betreft gouden of zilveren geldstukken en staven zonder vooraf gaande machtiging, uit te voeren. Dit besluit treedt onmiddellijk in wer king. De rechtstreeksche belastingen voor het jaar 1926 schijnen buitengewoon vruchtbaar te zijn geweest. De vooruit gang op het jaar 1925 Is waarlijk verba zend. De belastingen welke ontvangen werden in het jaar 1926, beloopen tot 3.200.000 000 fr., deze ontvangen In het jaar 1925 bedroegen 2.200.000 000 fr., hetzij dat een vermeerdering van 1 mil liard fr. Guido. Poparlnghe. BOOMEN SNIJDEN is de groote kunst in Hofbouwkunde. Zondag 20 Februari 1927 OVER in den Hof van H. CH. BEAUPREZ, Doornstraat, Poperinghe. De Hofbouw-Ingenieur, Heer Depuydt, zal er zelf verschillige boomen snijden. Vergadering in 't Volkshuls, om 3 uur, om gezamentlijk naar den hof te gaan. Leden en niet-leden worden aanveerd. In geval van slecht weder zullen in het Volkshuls zelf praktische lessen gegeven wordenBoomen zullen daar gegriffeld worden, en dat is iets dat iedereen zou moeten kunnen. Veel volk wordt dus verwacht. Geef uw kanarie een kool uit ijzer- draad, een vierkante met een blikken schuiflade. Zorg voor een paar goede zitstokken deze mogen noch te dun, noch te glad zijn. De dunne of te gladde zitstokken en zoo zijn over 't algemeen, deze die uit riet zijn gemaakt vermoeien den vogel al te zeer. De zitstokken moe ten ruw zijn en tevens, een behoorlijke dikte hebben, zoodat de nagels der teenen niet verder reiken dan aan den onderkant van het stokje. Reinig kooi en zitstokjes regelmatig en zoo dikwijls mogelijk. Beschut den vogel tegen vocht, zonne hitte en kachelwarmte. Zorg ook wel voor zijn voedsel. Als hoofdvoedsel geeft men zuiver zomer- raapzaad, dat een nootachtigen smaak heeft, met daarbij wat sla als groenvoe- der. In den winter kan men het groenvoe- der vervangen door stukjes vruchten. Als afwisseling kan men nu en dan eens wat kanarie-, hennep- of maandzaad geven en bij uitzondering ook wel eens een stukje hard gekookt el. Nood brood of aardappelen, zelfs geen suiker I Geraadzaam Is het wat fijn zout of wat fijne muurkalk op den bodem der kool ie strooien. Drinkwater weze steeds aanwe zig in het hokhoud het echter goed zuiver en vervang het op tijd en stond. In den winter moet het de temperatuur van de kamer hebben. Dagelijks maakt men voederbakje en drinkkannetje schoon der Zaterdag 5" Maart 1927, om 10% u.in hetHótel Continental» bij de statie te Yper, vergadering voor al wie in de zaak belang stelt. Dr BRUTSAERT. van kasbons Gemeentekrediet van Belgie, hebben groot voordeel ten allen tijde over geld te kunnen beschikk zelfs voor den vervaldag Daarom ook verkiezen de Spaarders de plaatsingen van Gemeentekrediet vun Itel^ie. Kasbons aan 3 maanden 5 zuiver 6 bruto. Kasbons aan 6 maanden 5,50 zuiver 7.20 bruto. Kasbons aan één jaar 6.00 zuiver 7.50 bruto. Te Lekomen bij alle plaatselijke agenten en ook bij het Hoofdagentschap Maandag is alhier na eene heel korte onsteltenis eene bronchlet opgedaan In de koude dagen ln zijn 74" jaar overle den. de Z. E. H. Odilon Ficheroulle, geboren te Belle, en sedert den oorlog bier Aalmoezenier van het fransch Pen sionnat des Dames de la Ste Union des Sacré3 Coeurs De Eerweerde Overle dene was een klare geest en hielp veel bij tot den bloei van het in Noord-Frankrijk alomgekende Pensionnaat waarvan hij Bestuurder was zijn onvoorzien afster ven is voor dit een groot verlies. Wij vragen onze Lezers een gebed tot lafenis zijner ziel ln een verzamelplaats van oud ijzer en springtuigen nabij de statie van Guillau- court, is een houwitser ontploft. De werk man Luc, Trents, 37 jaar oud, wonende te Lamotte-en-Santerre, werd gedood een andere arbeider, Luc. Cauchois ge naamd, van Bayonvlllers liep erge ver wondingen op. Een bericht uit Ajacclo, hoofdstad van het eiland Korsika, mei it dat twaalf werklieden, verbonden aan de onderne ming Tollinchi ln een woud, Donderdag nacht, door de instorting van eene hut, zouden gedood zijn. De burgemeester van Ecala, in Mexico, en vier zijner vrienden, zijn in het stad huis bij middel van revolverschoten ver moord geworden. De daders zijn kunnen ontvluchten. Het schijnt dat de drijfveer der misdaad aan politieke zaken toe te schrijven is. M. Louis Couc'ène, 69 jaar oud, dit alleen woonde in een huis te Montpezat- sous-Bauzon, zat bij den open haard, toen hij opeens eene draainis kreeg en in het vuur stortte. Toen de geburen op de: brandreuk toesnelden, was de ongelukki ge ouderling reeds dood en schier gansch verkoold. Het 6 jarig zoontje van de echtgenooten Dau, te Vlaardingen, was bezig met solfer stekjes te spelen en stak alzoo het vuui aan zijne kleederen. Een voorbijgange kon de vlammen uitdooven, doch niet kon nog baten en weldra stierf de onvooi- zlchtige knaap In de vreeselijkste pijner Door een slechte werking der remmtn is een trein, met fosfaten geladen, ontrig geld tusschen Ber-Rechid en Rase'-Aln. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. De stoker, een Franschman en twee in boorlingen werden ernstig gekwetst. Vier personen werden gedood en vier anderen gekwetst door een voorbarig ontploffing van eene lading springstof gebruikt In het aanleggen van een spoor weg nabij Vamsos. Het Italiaansch zeilschip Pangluf uit Annunziataland nabij Napels op naar Civitavecchia nabij Rome, wer I 't zicht van Civitavecchia door een slag omgeslingerd. De bemanning overrompeld en de Pangiulio z Zeven matrozen zijn verdronken. j Vijf-en-dertlg persoien, welke in F od een huwelijksfeest waren uitgenood zijn vergiftigd gewoiden. De land wers, waar het feest werd gegeven, j den na het eetmaal gesmokkelde like geschonken. Men veronderstelt dai likeuren waren vervaardigd met slee a kool, die de vergiftiging heeft ve zaakt. Dertien genoodigden hebbe reeds het le.en bij ingeschoten en t\ anderen bevinden zich in hopelc toestand. Men heeft op 't gehucht Thlbf Laroque-Timbaut (Lot-et-Garonne weduwe Marie Baboulène, 80 jaar en hare 50jarige dochter Lucie ver! in hun bed gevonden. De twee vroi j woonden alleen men weet niet of slachtoffers van een ongeluk gewei zijn cfwel zelfmoord gepleegd hebbe Een zeventienjarig meisje van C beugle, nabij Jolgny, Renée Poll was in het geheim moeder geworden greep het pasgeboren kind bij de voi sloeg het tegen den stalmuur het ho ten pletter, en wierp het lijkje In een De misdadige moeder Is in hechtenl nomen en heeft hare afschuwelijke rr j bekend. Maandag heeft nabij Huil een sne met geweld op een trein uit Wlthe geloopen. Zes wagons van den twe trein, waarin zich vele schoolkim bevonden, schoven in elkaar. T> personen werden gedood en met meer dan vijftig gekwetsten. De zou te wijten zijn aan den dichten Vrijdag morgend hield M. Polrle jaar oud, wonende ie Laval (May departement) zich in een oktrooib onledig met het afstoffen van obusse i op de schouw stonden. Een vuurpi 105 ontplofte, sloeg de meubelen stukken en kwetste doodelijk M. Pel Te Houplines ontplofte een ho ser in de handen van een frontschu De man bleef op den slag dood er zijner helpers werd gewond. ln een vlaag van zinneloosheid een notaris te Bologna, zijne vrou zijn zoon gedood en daarna zelin gepleegd. In 't Buitenland heerscht oven hevige koude. Hevige vorst In Fran Turkije, Engeland sneeuwvallen ii vle en Korsika, waar meer dan 30 nen gedood werdenln Japan aanhoi sneeuwvallen, honderden dooden er derden hulzen weggevaagd. In Servie had eene aardt plaats160 000 personen zouden dr ,j zijn. De opstand in Portugal is t drukt. Ten gevolge de beschletlnge Oporto zijn, benevens veel stof schade, 60 personen gedood en hont gekwetst. Te New-York woedde een j dige brand op de scheepswerf. Ee Hoen dollar schade. In gansch Afrika heerscht ge' de typhuskoorts; er zijn honderde d de slachtoffers. Zitdagen. Dr Brutsaert, Kamerlid, is spr voor Iedereen Te Poperinghe. in zijn huls, 's mo den Maandag en Vrijdag. Te Yper, den ln en 3° Zaterd. maand, van 9% tot 12 uur, in d tholieken Kring. Te Wervick,den 2" Zaterdag der r van 9% tot 12 uur, in Het Kapit Te Langomarck, den 4n Zaterdij maand. Ha, proficiat, fa c'estbien. Ja.dadde isse een keer wel, sprak de edelman. Kij zijt bijkans geneest. Maar hij gaf zijn jachtwaker toch niet de hand. 'k Ben, God zij geloofd, veel beter, mijnheer de baron, zei Zeger. En nu zal de parket kom, maar de coupable, die slekte boer isse in France. Maar wij sal sork dat de justice frangaise hem over frontières brenk die revolutio nair, dadde slekte exempel voor al de mensk moet hier ln de prison. Dan bij kan daar discours maak over de flamand. De baron lachtte om zijn geestigheid. Ida had hem vaders zetel aangeboden en de edelman stak een geurige sigaar aan. En kij tok niet meer koed spreek van dlene Rudolf Voorde vroeg hij aan het I meisje Och, mijnheer de baron, Ida meentontzag en eerbied voor wet en overhedei dat niet, beweerde Willebald. i te brengen. Wel neen! Ze deed het zonder het Toen traden allen binnen. De onder- elgenlijkteweten,zei HugoinhetFransch.zoeksrechter verhoorde Zeger Willebald Zijn vrouw, Lelda, keek met vereerde die kalm het gebeurde verhaalde. blik naar den voornamen bezoeker en het scheen wel of door zijn aanwezigheid zijn glorie ook op haar afstraalde. Ah, Ikke wiet wel, dadde Ida niet moet weet van die nieuwe gedak over flamand, sprak vergoelijkend de baron. Maar de kleine mensk zou dadde kan hoor en dan zek, dadde de garde ook al Isse tegen de kasteel. En kij weet, slekte exempel Isse als «lekt zaad. De kleineWillebald. Ida was ln de kamer gebleven, hoe fol terend voor haar ook de mededeelingen van haar vader waren. Maar meer belangstellend nog luisterde ze, toen de magistraat tot haar vader zei Hebt ge Voorde zien schieten Hij dook al met eens op, en ik kre g het schot en viel neer, antwoordde mensk Isse al veel te brutal, te frank met Hebt ge hem op dat oogenblik hun smoel, te welnik respect voor de herkend autorité. En zonder die respect de wereld j Op dat oogenblik... lk had er geer kan niet bestaan. Impossible 1 1 tijd voor. Maar ik heb hem bij de achter- De baron keek zelfbewust rond en volging wel zeer goed onderschelden. Hugo en Leida knikten toestemmend en Hoeveel tijd was er verloopen sedert Ida hadhaar hart van verontwaardiging I zeiden in het fransch, dat de edelman wel ge Voorde het laatst bij die achtervolging voelen kloppen toen de baron zoo dul- gelijk had. zag en het schot, delijk liet hooren, dat hij wraak wenschtei Een rijtuig hield stil. Eenige minuten. Ik meende, dat ik op Rudolf, omdat deze zijn gezag had 1 Ha, de justice, riep de baron uit, en zijn spoor kwijt was, en opeens rees hij aangerand. Ze deed of ze de vraag niet hoorde, maar in haar gemoed groeide een oproerig gevoelen. hij wipte op, om de heeren te begroeten, op en het schot viel De magistraten schenen gevleid hem te Ge hadt hem dus eerst uit het gezicht ontmoeten en de baron nam de leiding. verloren. De menschen opeenafstand houden. Ja, het was donker, en ver kon lk De baron zat hier als de meester, tebeval hij aan de gendarmen, die natuur- niet zien. Voorde wist echter, dat de gen- hooghartig om vader bij den gelukwenschlijk Fransch moesten verstaan in zijn darmen ook ln bet bosch waren, dat hij de hand te geven. oordeel. moeilijk zou ontkomen. Hij moet zich Ja, figurez-vous, dadde Ida noch die Hij sprak dan in dezelfde taal over het even kunnen verduiken hebben, om dan Voorde heeft voorgespreekt, hernam de gebeurde met de magistraten en zette hun te mikken. edelman tot Willebald. Ikke niet gaarne aan de uitlevering van Rudolf Voorde aan Maar toen hebt ge hem niet herkend? hoor dadde in een huis van mijn proprle- het Fransch gerecht te vragen. Als Voorde 't Ging te rap. teita eu van mijn volk. in Frankrijk bleef, zou dit hier op het De garde had niet tijd om Voorde te Weer die autocratie, tot zelf» over het volk een verkeerden indruk wekken. Een bezien, beweerde de baron. Isse te ver geweten. streng voorbeeld was noodlg om meer staan, dadde... in zulk een moment pief, pat... en hij valt... hij isse kennlsse. O, Ik twijfel niet aan V> pllchtlgheld, maar lk moet alles ln derheden vragen, merkte de maglstr Maar vader heeft Rudolf toch niet herkend riep Ida eenski: i Ze kon zich niet meer beheerscf geloofde ln de oprechtheid èn van èn van vader. Doch een andere s kon Intusschen geschoten hebbtj wraak te nemen over een vroeger En ze zei dit, onbevreesd nu, al verbaasde en zelfs geergerde gezlc I Ah, ga c'est bien, dadde Ir nu 1 sprak de baron nijdig Kij wil dat uw vader geeft een valsche del Mals enfin... Neen, mijnheer de baron vader kan missen, vader zegt zelf Voorde niet herkend heeft, toen schoten werd. Neen, herkend heb ik hem n nam Willebald. Hebt ge dien avond nog si gezien vroeg de rechter. Neen.Maar die toonenzich llejj Kunt ge vermoeden hebben i jagers die wraak zouden willen 13 O, ik weet dat lk vijanden pensjagers die een proces kregen, niet goed gezind. Maar niemand I ooit met wraak bedreigd. Wel, Ida,«kij moet zijn del van Voorde spotte de baron. Hkj de tribunal. Ge zoudt beter zwijgen, ge i belachelijk, snauwde Hugo zijn zu ('t Verv(|

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1