L HET I IN| IJ VERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken Spaarders, üeiiariigi awe belangen Abonnementsprijs per jaar Berichten uerhoopingen vonnissen Rouuiherichien uitoeuerSAnsEn-uonnESTE, oruitKerii LEVENSERNST Zondag 24" April 1927. •iuawila IndiabfifilvtgoW 25 Centieip en 24® Jaar. Nr 17 ot c Vragen in de Kamers Bedevaart naar 0. L. Vr. van Lonrdes Gerechtvaardig vertrouwen. Leening der Verwoeste Bewesten Politièk Ovèrzicht. De amnestie in Vlaanderen. De Winkelsluiting. Handen af. Tegen het Christelijk Onderwijs. Het einde der Belgische Oorlogsvloot. I»E DOCHTER VAN DEN JACHTWAKER Bekentenis. De magere Week. Protestantische propaganda. In China. De Sigarennijverheid. Inhuldiging te Zantvoorde ZOM ERKARNAVAL Heer HILAIRE BREL. 1 Poperinghe, Bertenplaats, IO.Tei. Yper, 9, Groote Markt. 9 Tel. 304 Schrikkelijke Kooimijnramp. Zeven en twintig dooden. In 't Buitenland in Stad 12.50fIn Belgie p.post 15.00 fr. Amerika 31 fr. Andere landen 23.60 fr. TARIEF DER PRIJZEN Eene Inlasschlng O fr. 90 per regel 2 en 3 Inlassch. O fr. 80 per regel 1 fr. 50 p. regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooral Ie betalen en moeien tekenden Donderdag noen ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Gasthuisstraat, 15, Poperinghe TalAfoon 0. Postchéck 15.570 33? 130 bOOf eiit J3MMM i«f iJlMUlv'EBJ IL r\ TüAHflaOHOM ladmiiegoi .ihoib GEI>AC ff 1 15 X eut tien duren tijti POPERINGHENMB etiwami 3A0H0X «3 13H Int ogitt oeW Bij dagen en Sij pachten Terwijl gij In uw krachten En onversleten zijt. Men zaale met de hand, Niet met 'n geheele mand. if. m Nieuwe bezems vagen goed j Jonge tanden knagen goed iCUJJJiüU pu rmi» ^je iet» verre dragen moet, Haaste zkh met tragen spoed. Op den geldkoffer van den gierigaard raag geschreven worden Hier ii de baas van 't huls. Nog nooit werd er een kok gevonden. Die koken kan naar alle monden. Er was eene moeder, die een zcon had, en deze was al lang de kindeijaren ont groeid. Gaarne hadde moeder gezien, dat heur jongen een geschikte levensgezellin vond. Zekeren avond keerde de jonge man weer van eene bijeenkomst, waar ook ver scheidene jonge meisjes geweest waren. Moedei ondervroeg hem om zijne mee ning te vernemen over deze en gene en die andere en nog meer. Jawel, jawel I hij had ze wei gezien, er meö gesproken. En zeker, ze zagen er allerliefst uit In hunne keurige avondklee- dij. Geestig waren zij ook wel, goed be spraakt meest allemaal, en ze kenden zij velerlei zaken. En toen Had zijn hart dan nog niet gesproken, nog geen keuze gedaan En de grooie jongen bekende dat hij sleedsaan zija moeder gedacht had, aan heur eenvoud, heure degelijkheid en dat hij te vergeefs die deugden bij de jonge damen van dien avond gezccht had. Onbewust misschien had deze jonge man in hart en hoofd een beeld gevormd der ideale vrouw, en die was zooals zijn moedereene sterke vrouwwelke in ware zielegrootheid, vol ernst en plichtbesef de levenstaak aanvaard had. Die levenstaak isheur man terzijde staan en de kinderen opvoeden tot een schoon en rein geslacht. Wanneer wij den hulskring als het ware midden der echtgenoote en moeder aan duiden, willen wij daar niet mee beweren dat het streven der hedendaagsche vrouw naar meer ontwikkeling, meer zelfstandig heid en inmenging in maatschappelijk le ven, uit den booze ls. Wel integendeel I Doch verstandeiijkeontwlkkellng wordt door vele jonge meisjes al heel zonderling opgevat. Bestaat die In het lezen van ve lerlei romans Of neen, dat is al wat oud, thans heet het film-romans I Neen voorwaar, dat alles heelt met ver standelijke ontwikkeling niets uitstaans, zooveel als kwakzalverij met geneeskunst. Welke boeken zijn dan geschikt om waar geestesvoedsel te bezorgen Haas ten wij ons om de heerlijke werken van P. Mlsslaen en P. Callewaeit te vermel den, geschreven voor en tot de vrouwen van Vlaanderen. Eonlet vergeten de dege lijke tijdschriften voor vrouwen, waarin ook wel over mode gesproken wordt, doch waar de hoofdschotel wel wat beters bevat. Het streven naar meer zelfstandigheid, wil dat zeggen ongegeneerd en los zijn, eigen gangen gaan, mtêdoen aan sport dat beter aan mannen past, en in kleedij den brul geven van alle welvoegelijkheid Neen, neen I Het streven naar zelfstan digheid moet vooral bestaan In karakter vorming, verkregen door arbeid, het zich losmaken van grillen en mode en eindelijk door daden van stille opoffering. Er werd reeds meermaals op gedrukt, en we zouden het met vele monden moeten uitschreeuwen er wordt te weinig ernstig werk verricht door de meisjes onzer bur gerij. We brengen onze hulde van groote ver eering aan de meisjes, die verplicht zijn te werken voor het dagelijksch brood. Ontroerd hebben we naar de levensge schiedenis geluisterd vaneen jong meisje, dat voorzag in de behoeften van haar huisgezin, een ziekelijke moeder en twee broertjes. Altijd was ze even opgeruimd, altoos lachte er een lichtende glans in he te oogen, en op haar wezen was het ken merk gedrukt van stille vredige rust. Ze werkte op baar bureel, ze werkte thuis in het huishouden, en nog vond ze de gele genheid, er van tijd tot tijd een uurtje at te knijpen voor hoogere ontwikkeling... Vele meisjes echter, die niet genood zaakt zijn te werken voor den broode, die geene andere bezigheid hebben dan bun huiskring zonnig te maken, verliezen hun tijd in beuzelarijen Hooger geestesleven of verstandelijk genot zijn hun onbekend, en hunne dagen gaan voorbij in het kiezen van een kleed je, het borduren vaneen bloempje, het be knibbelen eener vriendin. De mode, die groote beerschetes, richt in menig jong leven groote verwoestingen aan. We lazen ergens een ultimatum door studlekrlngers gericht aan de jonge meis jes Wij, katholieke jonge mannen, die het hart op de rechte plaats dragen, heb ben besloten, wanneer we naar eene le vensgezellin gaan uitzien, niet te vragen of ze schoon is en naar de laatste mode gekleed gaat, maar of ze fatsoenlijk is en zich zedig kleedt De ware adel, de degelijkheid van ka rakter schuilt altoos onder een eenvoudig degelijk gewaad, en er bestaat niets waar door men meer daalt in de achting van an deren en wat een mensch in ongunstiger opspraak brengt dan ijdele, buitengewone en opzichtige kleederdracht. Ware grootheid van karakter openbaart zich door het brengen van offers. Hiermrê bedoelen we niet zoozeer het groote offer, dat bewondering en verbazing wekt, doch vooral de kleine offers van lederen dag last dragen met blijmoedigheid, vrede stichten door liefdevolle toewijding. Het is de roeping der vrouw haar leven te vullen met liefdedaden ten opzichte ha- rer huisgenooten. En meer dan ééne mo- derne vrouw schijnt deze levenstaak te mirachter, zij verlangt naar een levens vraag van den Heer Masson, aan den Minister van Justitie Sedert dat de Kamer een amendement (het amendement van Volksvertegen woordiger Dr Brutsaert) op het wets ontwerp nopens de Landpacht heeft goed gekeurd, waarbij aan de Commissies van Openbaren Onderstand verboden wordt hunne landelijke goederen bij openbaar opbod te verhuren wordt er gemeld dat sommige Commissies, om het verbod te ontduiken indien het voorstel wet wordt, met een ongewone haast en zonder vol gens het gebruik den eerstkomenden vervaldag der van kracht zijnde pacht overeenkomsten af te wachten, dezen laatste bij inschrijving vernieuwen. Acht de Regeering niet dat zulke han delwijze dient belet of dat er alleszins bij bedoelde Commissies dient aangedron gen, opdat zij dien weg niet zouden opgaan Antwoord: Ik zal de aandacht van de Gouverneurs van Provlntieop dezen toe stand vestigen. DEKENIJ POPERINGHE te OOSTACKER op DINSDAG 24 MEI 1927. De vorige jaren ging een groot getal bedevaarders onzer streke naar Oostacker, ter gelegenheid der bedevaart ingericht door de Kortrijksche bedevaart naar verre Loutdes. Dit jaar, zoo God het wil, zal, ondei de hooge goedkeuring en bescherming van Z. E. H. Deken van Poperinghe, eene bedevaart naar Oostacker Ingericht wor den, eigen aan de dekenij Poperinghe. De dag dezer bedevaart is vastgesteld op Dinsdag 24 Mei. Een bijzondere trein zal aangevraagd woiden. Voor meerder gemak der bede vaarders zal hij rijden tot aan Oostacker, en ook van Oostacker wederkeeren. De juiste uren die daaromtrent dezelfde zullen zijn ais de vorige jaren maken wij later kenbaar. De Inschrijvingen worden genomen vanaf Zondag 24 April tot Vrijdag 14 Mei 's middags. De treinkosten bedragen 27 fr. per persoon, bij de inschrijving te betalen. Voor verachterde Inschrijvingen, zal, voor zoover zij nog kunnen aangenomen wor den, 30 fr. gevraagd worden. Men kan inschrijven te Poperinghe bij E. H. Sobry, onderpastor op St Jan. M. Frans Vandeplas, Kleine Markt. M. Emile Verhaeghe, Casseistraat. NI. Maurice Beauprez, Yperstraat. De inrichters der bedevaart rekenen betrouwvol op een zeer groot getal bede vaarders de dekenij Poperinghe mott machtig opkomen te Oostacker. Wat de titel van de Belgische Spoorwe gen aanlokkend maakt, zoowel voor de groote als voor de kleine spaarders, is niet alleen zijn belangrijke opbrengst, maar wel zijn Industrieel karakter. Hij brengt Immers een vasten Intrest op van 6 (hooge intrest, vergeleken met deze, welke tegenwoordig gegeven wordt) en een aandeel in de winsten van een onderneming, waarvan de opbreng sten immer meer om meer stijgend worden gedeeltelijk door de verhooging van verleden jaar der tarieven en gedeel telijk dcor een gezonde besparing (centra lisatie der werkhuizen, afdanking van de voorloopige werklieden, enz.) en van de prijzenswaardige technische verbeterin gen (zooals de bezuiniging in het kolen verbruik per getrokken ton en per kilome ter, laatst medegedeeld. Dit aandeel In de winst zal fr. 2.70 zijn voor het loopend bedrijfsjaar en be taalbaarzijn na de Aigemeene Vergadering welke ten laatste op 31 Mei 1928 moet gehouden worden. Het lijdt geen twijfel dat de Belgische Spoorwegen In staat zijn, om loonende flnancleele uitslagen op te leveren, zonder overdrijving der vervoertarieven en met In achtneming van het algemeen belang van het land. Leening van 1921 4 p. c. Vrijdag morgend heeft in de Nationale Bank, te Brussel, de 51e trekking plaats gehad der leening van de Verwoeste Ge westen 1921 4 p. c. Reeks 157.453 Nr 3 wint een miljoen. De overige nummers dezer reeks zijn uitbetaalbaar met 250 frank. kring, welke ruimer is zij voelt zich ver standelijk den man gelijken wil zulks too- nen in werk en levenswijze. Doch de aard verloochent zich nietzoo de vrouw eene rol wil «pelen, welke haar minder vrouw maakt, zoo ls zij zelve er het eerste slacht offer van, want onvoldaanheid komt In haar hart, terwijl zij in den huiskricg te leurstelling en ontreddering brengt. Laten wij niet lichtvaardig spotten met de traditie, welke de vrouw noemtEen bewaarengel van den haard en van het familieleven G. v. A. Mengelwerk van «DePoperincjhenaar» 17 Een Liberaal blad durft schrijven dat In Vlaanderen de uitwerking van amnestie op de gemoederen nul is. Kan men wel meer met zijne lezers spotten OordeeltBijna alle Gemeente raden van gansch het Viaamsche land hebben eene amnestie-motie aangenomen. Ook de provincieraden van Antwerpen, Limburg en West-VIaanderen. In Oost- Vlaanderen werd door den liberalen Gou verneur de voorafgaande kwestie gesteld en in Brabant werd de zittijd van den provincieraad opeens voor gesloten ver klaard, juist toen moest overgegaan wor den tot het aannemen der amnestie-motie. De Conservatieve Gouverneur was zoo zeker dat zij zou aangenomen geweest zijn en zulks heeft hij weten te beletten. Van de acht-en-tachtig Volksvertegen woordigers uit het Viaamsche land zijn er meer dan tachtig partijgangers van am nestie. Zelfs een derde der Liberale Viaamsche Kamerleden, 3 van de 9 die er nog overblijven, zijn voor amnestie nog te vinden. Of zijn de honderden, de duizenden stemmen van onder het Viaamsche volk, die uit zoovele vereeniglngen van werk lieden, van boeren of burgers opgedaan zijn om de amnestie te elschen misschien van geen tel Vlaanderen Is voor de amnestie-ge dachte gewonnen. Maar dat willen som mige liberalen niet zien. Geen slechter blinden dan dezen die niet zien willen. Na lange studie en beraadslagingen in den schoot van den Christelijken Lands bond van den Middenstandsbond, werd door enkele vertegenwoordigers van den Landsbond een wetsvoorstel op de ver plichte winkelsluiting ter Kamer Inge diend. En ziet, dadelijk gaat er protest op. Het is nu het eeuwige lot van alle so ciale hervormingen, dat zij ontevredenen en tevredenen maken. Zie maar naar de wet op de bediendenpensioenen. Het vraagstuk werd nochtans rijpelijk Ingestudeerd door bevoegde volksverte genwoordigers van den handeldrijvenden en lndustrleelen middenstand. De belang hebbende winkeliers werden geboord en betuigden hun instemming met het voor stel. Het is waar dat iedere verplichting wat tegen de borst stoot. Het is waar ook dat dergelijke hervormingen, als de ver plichte winkelsluiting, steunen moeten op de bestaande gebruiken en het is even eens waar dat zonder wettelijke bekrach tiging van een algemeene winkelsluiting, op Zondag, niets terecht komt. De wet is voor wijzigingen en uitzon deringen of afwijkingen vatbaar. Men keuie dan ook niet principieel ai, men trachtte veeleer de verschillige stand punten te verzoenen Een krachtig artikel in den Gentenaar. N itionailsten en Militaristen steken eê het hoofd omhoog. Frankrijk gaat zijn grenzen langs Duitsche zijde versterken. België zou dat ook moeten doen, schrij ven sommige Fransche bladen. Minister de Brocqueville heeft een mo gelijk gevaar in 't vooruitzicht gesteld. Hij heeft de bevolking willen voorbe reiden op de inzichten van den Franschen generalen staf. Aan de vreemdelingen, Franschen of anderen, herhalen wij, dat wij niet onder voogdij wenschen te komen. Reeds veel hebben wij ons geleend lot allerhande militaire ondernemingen, die allen slecht zijn uitgevallen. Aan de vreemdelingen zeggen wij Handen ai 1 Zoo moet het zijn. Geen dienstbaarheid. Nemen wij partij voor den een, wij krijgen de anderen op het lijf. En wij heb ben waarachtig reeds genoeg gebloed. De Onderwijzersbond heeft cijfers afgekondigd over het getal kinderen In de verschillende bewaar- en lagere scho len van ons land. Daaruit blijkt dat de scholen, vrije of gemeentelijke, waar een christelijk on derwijs gegeven wordt, verre-uit de meer derheid der leerlingen tellen. Volgens Vaoiuit toont zulks aan dat de voorstanders van het openbaar on derwijs ongelijk zouden hebben niet op hunne hoede te zijn Het toont ook nog iets anders, name lijk het groot vertrouwen dat de Belgl sche ouders in het christelijk opvoedend onderwijs stellen en ook dat de socialis ten, evenals de liberalen, er slechts op uit zijn de school teontchristenen. Zulks bij elke gelegenheid te heihalen aanzien wij als eene zware verplichting, opdat de katholieken zich niet zouden laten verschalken. Het Belgische corps torpedisten en ma troozen is heden ontbonden. Dit betee- kent hei definitief einde van de Belgische oorlogsvloot. ROMAN door i\. II A\H En waarom keerde hij dan terug Was het onder uw Invloed? ik zal het u allemaal vertellen, mijn heer, hernam Ida. We hebben niets te verduiken. En ze sprak nu over Klaas Melredonk en de rol die hij gespeeld had, over de keus, waarvoor bij haar stelde. Toen was ze naar Frankrijk gegaan. Voorde wilde haar niet alleen laten in den strijd, die nu losbarsten kon door Meiredonks gebab bel. Zoo besloot hij terug te keeren. De rechter luisterde met sympathie. Hij vroeg meer bijzonderheden over Melredonk. En Ida verhaalde ook, hoe deze eerst naar het kasteel was geloopen om alles aan den baron te vertellen. Ze raakte zelfs in geestdrift toen ze be schreef hoe haar vader fier op den eisch van den edelman antwoordde. Toen Ida het kabinet verliet, had ze een voldaan gevoel. De rechter riep haar terug. Ge zoudt Voorde zeker wel eens willen zien vroeg hij, O, ja, mijnheer. Zet u dan nog even. Rudolf kwam dan, ongeboeid nu. ida sprong op en kuste hem. Houd moed, zei ze. God zal ons helpen. Ja, daar vertrouw Ik ook op, sprak Voorae. Hoe gaat het met moeder 1 O, goed I We zijn bij haar, vader en ik. En Ida vertelde hoe de breuk ontstond tusschen den baron en haar vader. Ha, ge moest als meid naar 't kasteel komen I zei Voorde. Zijn oogen fonkelden. Mijnheer de rechter, zei Rudolf, tegen zulke mentaliteit ben ik in verzet gekomen en daarom noemt mpn mij een oproerige. Wiilebald, zijn trouwe dienaar vernederen, door zijn dochter te dwingen dienstbode te worden op't kasteel, hem 'en haar kieineeren, ze hoonen, vader en dochter scheiden om ze te smaden, om zich te wreken op mij, ja, tegen zulke op vattingen heb ik strijd gevoerd. En daar- i om zou de baron me gaarne als moorde- i naar veroordeeld zien. O, Ida, dan ls bij uw vader het vrijheidsgevoel ontwaakt. Ja. Vader had in een soort verdoo- ving geleefd, al die dagen.Maar de baron zeil deed hem wakker schieten. O, vader was schoon, toen hij zoo voor den baron stond. De bekentenis van den socialist-!-, -m- munist Brunfaut in den gemeenteraad van Brussel ls allerkostelijkst De vrije scholen zijn hinderpalen voor den vooruit gang van de soclalistisch-kommunistische gedachten In andere woorden beteekent zulks dat de zoogezegd onzijdige scholen broeines ten zijn van het socialism en van het kom- munisme. Zulks werd overigens reeds vroeger bekend door gezel Anseele We weten nu nog beter dan ooit dat de vrije katholieke scholen een dam zijn, niet alleen tegen de ongodsdienstigheid, maar ook tegen de revolutie. Ieder deftig mensch zal thans al het zijne bijbrengen om het katholieke onder wijs te steunen, en al wie naar de orde en rust streeft, zal zijne kinderen naar de katholieke scholen zenden. De Goede Week ls voor 't Parlement de magere week geweest. De Kamer was in verlof. De Minister raad vergaderde niet eens. Met een groot gebaar had de Senaat besloten twee zittingen te besteden aan 't achterstallige werk. Maar Dinsdagavond om 6 ure lag 't werk reeds op zijn oor. De perekwatle van de wedden der kat holieke geestelijkheid en van de onderwij- ders, waarin stof zit totdiscutie, heeftmen laten rusten tot na 't Paaschverlof. Dan zal er wellicht meer inschikkelijke stem ming zijn. De wijziging aan de supertaksbelasting passeerde gelijk 'n koek uit de pan. De eenlge woordvoerder van het socialistisch proletariaat was de groot-bankier Fran- S ls, en hij sprak dan nog maar om te verklaren dat de socialisten het ontwerp zouden stemmen maar dat al de belastings schuldigen fiskalen moed moeten bezitten om Mijnheer de Fiscus geen last aan te doen. Uit de bespreking bleek echter dat niet eene partij erg Ingenomen is met die soort belasting. De voornaamste rede werd gehouden door Senator Van Overbergh die bewees dat er rekening gehouden werd van het programma derkroostrijkegezinnen, doch zonder dat programma zelf te verwezen lijken. Tusschen dit programma en het regee- rlngsontwerp ligt nog een afgrond die slechts kan gedempt worden door een ander wetsontwerp. Het vraagstuk der lasten verdeel Ing moet opgelost worden naar de eischen der rechtvaardigheid en bulten alle geest van klasse of partijstrijd. Het ontwerp van wijziging aan de su- pertakswet werd goedgekeurd met alge meene stemmen min zes onthoudingen. Daarop is de Senaat in verlof gegaan tot 3 Mei. Verscheidene dagbladen hebben reeds gemeld dat door gansch bet Viaamsche land een geweldige propaganda gemaakt wordt door de protestanten om onze ka tholieke geloovige bevolking van de Kerk los te scheuren. De Standaard bevestigde zelfs dat ze, om de Viaamsche beweging ten gunste der ketterij uit te baten, op sommige hun ner vlugschriften hetopschrift drukten der A katholieke Vlamingen V V C V Hunne leering is nog altijd deze van den aartsketter Luthergelooft in Christus met volle vertrouwen op zijne rechtveer- digheld, en dan moet ge geen moeite doen om wel te leven, want die in Hem gelooft zal het eeuwig leven hebben. Pecca fortiter et Credo fortius zondig maar hard op, maar geloof nog harder zei Luther. Van Mariavereering willen de Prote stanten niet booren, want Maria zou liefde afdwingen voor de deugd, en navolging van het voorbeeld van haar goddelijken zoon. Evenmin willen ze weten van eer bied voor den plaatsvervanger op aarde, aan wien Jezus last gegeven heeft zijne lammeren en schapen te welden. De levende leering der H. Kerk, die volgens de H. Schrift de draagzuil en grondslag der waarheid Is, heeft voor de protestanten geene weerde elkeen moet de leering van Christus opnemen volgens eigen goeddunken. Het eigen oordeel ook in godsdienstige zaken is immers het grondp-inciep der protestanten. Dat alle christenen, die verderfelijke schriften en boeken der protestanten uit hunne bulzen weren, al worden ze gratis uitgedeeld. Kort overzicht van de laatste gebeurte nissen in China. De vijf groote mogendheden die recht streeks betrokken zijn bij de gebeurtenis sen in China hebben een protestnota ingedieud bij de Cantonregeerlng, naar aanleiding van de erge voorvallen te Nanking. Het heeft veel moeite gekort vooraleer de mogendheden deze beslissing hebben kunnen nemen want zij toonen zich uiterst bevreesd den vinger te steken in het Chineesche raderwerk. DIAMAMTËIV BRUILOFT TE AOORD8CHOTE. Op zijds de jubilarissen Charles Depover en Sophie Deman, bij het instappen in den autn hieronder de Familiegroep getrokken tijdens het feest Maandag morgen op de Plaats te Noordschote. (Zie meer daarover op 2°- blad). De Cantonneezen hebben leelijk huis gehouden en anderen nog dan Engelschen hebben dat aan den lijve moeten gevoelen. De mogendheden hebben eenstemmig hun wil laten kennen dat bun recht ge ëerbiedigd worde. Zij spreken van herstel der schade maar niet van sancties. Dat zal voor later zijn. Veel dingen wijzen op een besllssenden ommekeer. Er ls een strijd ontstaan tus schen de gematigde en de extremistische chlneezen. De gematigden willen het juk van Borodine, de man van Rusland, af werpen en hebben een harden strijd inge zet tegen de inmenging der sovjets. De Inval in de Russische ambassade is het groot feit geweest van 't einde der verledene week. De cbineesclie politie was in 't bezit ge komen van aanwijzingen dat eene revolu tionaire actie op touw gezet was van uit de ambassade van Moscou. Met de toe lating van het Diplomatisch korps werd eene huiszoeking gedaan die veel heeft voortgebracht. Het is eene leelijke streep door de reke ning van Rusland dat er op rekende baas te spelen in Peking, de hoofdstad van China. Van beteekenls voor ons is vooral het verschijnsel dat Noorderlijken en Zui derlijken met de bolsjevlsten schijnen af te breken. in ons landeken was de sigarennijver heid vóór den oorlog een der meest bloeiende nijverheden. Zienderoogen is in de naoorlogsche jaren deze nijverheid verminderd. Door moeilijkbeden van allen aard, waaronder deze van het banderooi-stelsel zeker niet de kleinste is, heeft deze nijver heid meer dan een knak gekregen. De sigaren werden te duur, daardoor min ge kocht, zij begonnen met gro te hoeveel heden in de magazijnen blijven steken, de fabricatie werd verminderd, er volgde werkloosheid onder de sigarenmakers. De sigaar is te duur. Dat ls niet geheel juist gezegd. Hij schijnt te duur omdat de mensche.n in verhouding van de levens duurte niet genoeg verdienen. De sigaar van 1 frank is goedkoop. De vreemdelingen die in ons land komen vin den hem zelfs voor zeer goedkoop en daarbij nog van zeer goede hoedanigheid. In verhouding Is de sigaar die thans een frank betaald wordt, veel beter dan deze van 10 centiemen vóór den oorlog. De Belg Is een groot rooker.de grootste der wereld en hij verdient weinig geld, gezien de minderwaarde van onzen frank. Hij iaat de sigaren maar aan kant en ver genoegt zich met pijptabak en sigaretten. Vóór den oorlog rookte men in Belgie 600 millioen sigaren 's jaars en nu enkel maar 175 millioen meer. Integendeel vroeger werden er 500 millioen sigaretten gerookt. Thans is dat getal geklommen tot vier milliard en half sigaretten per jaar. Door de sigarennijverheid te veel te belasten heeft de Regeering de hen die gouden eieren legde geslacht. Het ware wenschelijk dat de noodige maatregelen zouden genomen worden om deze natio nale nijverheid eenen nieuwen bloei bij te zetten. Guido van den Nieuwen Burgemeester STAD POPERINGHE ZONDAG 22 MEI1927 BUITENGEWONE MET Reklaamstoet Belangrijke Premien. Inrichtend Komlteit |onq Poperinghe Groote keus van Geschenken Kerkeboeken, Zilver- en andere Paternosters, Porte-Monnaies, enz., bij SANSEN-VANNESTE 15, Oasthuisstraat, Poperinghe. Groote kens van GEDACHTENISSEN SPIJSKAARTEN. Zantvoorde, waar de H. Cornelius se dert onheugelijke tijden is vereerd, was Zondag in volle feest ter gelegenheid der Inhaling van den Heer Hilaire Brei als Burgemeester. Wie de feesten niet bijgewoond heeft, wie de versieringen van hulzen en straten niet gezien heeft, kan er zich geen gedacht van maken geene uitzondering aan te stippen. Om 2 uur werd de Heer Burgemees ter, vergezeld van den Heer Volksverte genwoordiger Biutsaert, ontvangen aan de uiterste palen der gemeente. Bij het spelen van het nationaal lied door de Harmonie van Houthem, kwamen Schepe nen en Gemeenteraadsleden, E. H. Pas toor en Kerkraad, Voorzitter en Leden van den Openbaren Onderstand, den Heer Burgemeester den welkomgroet aanbie den, waarna bij Mad. We Horrent-Ver- straete den eerewijn werd opgeschonken. De Stoet stelde zich ia gang. Schoon, wonderschoon was de stoet samenge- stellorde, deftigheid, fierheid heerschte onder de meer dan 200 deelnemers. Het eerste deel van den stoet verbeeld de ons de Ambachten hier en daar tus- schenin de Gilden der gemeentein 't voorbijgaan, eene bijzondere melding voor den wagen der Maagd van Vlaan deren dezen der Spelden werksters en dezen der Boeren, waarop wij mochten lezen Wij zijn echte viaamsche boeren Die onz' muile durven roeren, Kerk met Staatis onze leus I Daarom was voor U onz' keus I Het tweede deel van den stoet hield ons voren eenige groepen uit de geschie denis van Zantvoorde door de eeuwen heen Spaansch tijdvak, Oostenrijksch tijdvak en om te sluiten de Magistraten van de Gemeente onder het Fransch tijd vak. Volgden dande Overheden, Ge meenteraad, Kerkraad, de leden van den Openbaren Onderstand, Senator De- pontieu, Volksvertegenwoordiger Brut saert, talrijke Vrienden en Kennissen. Op de groote Plaats, opgepropt van volk, hield de stoet stil. De plaats was veranderd in een zee van bloemen en vlaggen, waarop de zon haar eerste stra len bakerde 't was een tooverachtig schouwspel. Bij de aankomst op de plaats stonden de Leerlingen der Gemeente- en Aange nomen school voor het verhoog gerang schikt, allen met een nationaal vlagje In de hand. Het dochtertje Jenny, van den Heer Burgemeester, las met ontroerde stem een schoon welkomdichtje en bood een prachtigen bloemtuil aan. Dan sprak de leerling Achiel Clicq, meesterlijk den schoonen welkomdicht uit van het Schoolhoofd der Gemeenteschool. Het onderwerp van den dicht wasGeestdrif tige begroeting der langgewenschte vrede tusschen Burgerlijk en Geestelijk Gezag Al de leerlingen hebben geestdriftig, mei hun vlaggetjes in de hoogte zwierend, de 4 laatste regelgezamentlijk nageroepen Lang leve onze Burgemeester, goed, volkslievend, vreedzaam en vol moed I Hij leve langl Hij heersche langl De Heer Burgemeester was zichtbaar ontroerd; de Overheden juichten toe. Daarna zongen de Meisjes een schoon welkomlied. I Zeg hem, dat bij bij ons als thuis ls. Dat weet hij. Nog even spraken de geliefden. Ze waren gelukkig door deze ontmoeting. En Ida zou aan de weduwe Voorde veel te vertellen hebben over haar zoon. De rechter knikte vriendelijk tot af scheid. Over zijn meening liet hij zich niet uit. Maar met verbazing had hij nu een» ta het gemoed gelezen van zooge naamde opstandlgen. En hij dacht aan den onstuimlgen baron, die het nader onderzoek overbodig scbeen te vinden. Ida deed nog eenige boodschappen. O, men mocht haar te Veutne zien. Ze be hoefde zich niet te schamen, omdat ze in benarde oogenblikken haar hart had ge volgd en zich boven schijn verhief. In eerlijke liefde had ze haar verlooide geholpen, overtuigd, dat hij geen kwaad had bedreven. Weer ontmoette ze Hugo, die haar blijkbaar bespied had. Wat is het nu geweest op den tribu naal vroeg hij. O, ik heb Rudolf mogen zien en met hem spreken. Om geconfronteerd te worden en met gendarmen er bij zei de jonge Wiilebald spottend. Neen, niet met gendarmen en ook niet om samen verhoord te worden, maar om hem moed te geven en eens vriendelijk te klappen over zijn moeder. En wilde de rechter dat Hij was het, die het me vroeg of ik Rudolf wilde zien en natuurlijk deed ik dat gaarne. Die rechter ziet in Rudolf geen misdadiger. En ik heb hem alles ver teld, ook dat van den baron. Wat van den baron Dat ik naar het kasteel moest komen I als meid, en dat vader den baron een ferm I antwoord gaf. Waarom moest ge daarover spreken? vroeg Hugo nijdig. De baron zal dat hooren. O, hij mag 1 En ik, die mijn best doe, om alles weer effen te maken, zoodat vader weer zijn post terug krijgt. Ha, ge vernedert u nog voor dien vent. En wat moet vader anders beginnen! Hij is veel te goed om weer door dien potentaat geregeerd te worden Dat ge ook een beetje fierheid badt Is het fier als schoolers op die hof stede te zitten. Ja. Als ge maar zooveel schaamte hebt Vader zal op de hofstede diensten bewijzen en vrouw Voorde is blij met ons gezelschap. En dan, ik word immers haar dochter. Ge zult lang kunnen wachten eer Voorde uit het kot komt. O, ik zou lang kunnen wachten op hem, als het moet. Maar Rudolf wordt niet veroordeeld, want hij ls onschuldig. Zei de rechter dat Nren Die spreekt daarvan nog niet. Maar ik voel het. Dwaze praat Ja, ik voel het, dat God ons helpen zal. Ik ben er zoo gerust op. En vader heeft den baron niet meer noodlg. Laat uw smeekbrieven maar weg. Spreek daarvan niet aan vader drong de broer aan. Dat doe ik wel I Ge zult niet achter onzen rug wroeten en doen alsoi vader er op wacht weer in dienst van den baron te komen. De Voorde's zuilen hem niet houden. Dat behoeft ook niet. Vader zal werken voor een eerlijk stuk brood. En och, als ik getrouwd ben, ls er voor vader een plaats aan den haard. Nooit zal ik het vergeten en Rudolf ook niet, dat vader in het smartelijkst oogenbiik aan mijn zijde kwam, dat hij zijn dochter ver hief tegenover den trotschen baron. Nieuwerwetsche praat, zooals ge er zeker geleerd hebt van Voorde, den be schermer van de Viaamsche tale. Uw taal, Hugo, al brabbelt ge liever slecht Fransch. O, ge zijt vroeger anders geweest. En de fierheid van vader en grootvader zit ook nog diep in uw harte verstoken. Maar ge laat u lelden door u' vrouw en ik versta, dat ge met haar goed wilt overeen komen. Ge kunt toch karak ter toonen. En een boer blijven. Boeren zijn de kracht van Vlaan deren, Hugo. Dat heeft Voorde zeker eens op een meeting gezegd. Zulke meetingen zouden u deugd doen. Van wleleeft gij in uw handel. Toch van de boeren I Van wie leeft uw baron I Van de boeren i En Veurne mag pretentie toonen, maar het leeft ook van de boeren. En de boeren hebben gezonder zinnen dan zij, die hier Fransche tralala verkoopen en meenen daarom ver boven ons te staan. Maar nu moet ik naar vader. Hugo, denk eens na. En doe vader geen verdriet aan I Laat u niet opstoken tegen hem. Ze reikte haar broer de hand. En peins aan moeder zaliger, her nam ze. Die sprak altijd van goeden wil en verzoening. Hugo antwoordde niet. Ida verliet de stad. Eigenlijk had ze medelijden met haar broer, die zich in De dagbladen hebben met reebt uwe aandacht gevestigd op den ondergang van flnanclëele instellingen die het spaargeld aangelokt hadden. Het is echter niet redelijk hetzelfde wantrouwen te betoonen tegenover al de banken. Er zijn banken die door de na tuur zelf hunner bewerkingen beschut zijn voor alle wisselvalligheden en die toch het publiek plaatsingen kunnen aanbieden met hooge interesten en met de betrouw baarste waarborgen wat de terugbetaling der kapitalen betreft. Het is zeer duidelijk dat men de winst van zijnen arbeid niet onvruchtbaar moet laten, met bankbriefjes die niets opbren gen opeen te stapelen. Voor de plaatsing uwer spaargelden bevelen wij u het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE aan. Deeenigebewerkingen die het Gemeen tekrediet mag uitvoeren, zijn leeningen aan de gemeenten waarvan net goed ein de in elk geval zerzekerd is door de waarborgen welke in hierna volgende nota beschreven zijn. Deze leeningen dienen tot het uitvoe ren van waterleidingen en elektrische netten het aanleggen of herstellen van verbindingswegen en alle andere werken van openbaar nut. De plaatsingen die gij bij dezeinstel- Loopende rekeningen op zicht Rekeningen met veertlendaagsche vooropzeg ling zult bewerken zijn van een volstrek te zekerheid. Het Gemeentekrediet van Belgie is geen zakenbank, die hare beschikbaarheden mag verpanden in handels-of nijverheids- deelnemingen die soms aan wisselvallig heden onderhevig zijn. Noch de Beheer raad, noch het Bestuur hebben het recht naar hunne meening over de hun toever trouwde fondsen te beschikken. Het geld dat in bewaring gegeven is mag maar op bevel der standregels gebruikt worden om leeningen toe te staan aan provinciën en gemeenten. Moeten wij u herinneren dat gedurende het tijdstip van algemeene verwarring die het begin van den oorlogstijd kenmerkte en terwijl het moratorium toeliet de beta lingen uit te stellen, het Gemeentekrediet van deze toelatlna geen gebruik heett moeten maken en steeds regelmatig op eiken vervaldag al zijne verplichtingen heeft nagekomen Het Gemeentekrediet mag dus met alle vertrouwen de gebeurtenissen te gemoet zien. Vertrouwt, zonder minste vrees, uwe beschikbaarheden aan het Gemeentekrediet von België. Hierna volgende nota legt duidelijk de plaatsingen uit welke bij die Maatschappij kunnen gedaan worden. 3.50 o/o 5.00 KASBONS aan 3 maanden 4.50% zuiver 5,40 bruto. KASBONS aan 6 maanden 5 zuiver 6 bruto. KASBONS aan één jaar 5,50 zuiver 6,50 bruto. Titels te bekomen bij alle plaatselijke agenten en ook bij het HoofdagentSGhap. .89 Mr Emile Pannecouque, eerste Sche pen, in naam van het Gemeentebestuur, iaseen korte en welgepaste redevoeringaf. Rond 5 ure, in de zaal van de gemeente school, zaal prachtig versierd, met kunst en smaak, door Mejuf. R. Schotte, school hoofd, werd het feestmaal, opgediend. Aanspraken gehouden door den Heer Volksvertegenwoordiger Brutsaert, door den H. Senator Depontieu, den E. H. Pastor, den H. Burgemeester, den H. Jules Desmet landbouwer, door den H. Horrens burgemeester van Gheluvelt, den H. Berghe, burgemeester van Komen, en door den geneesheer Bevernaege, wierden met daverende toejuichingen begroet. O vergroote geestdrift heerschte onder al de genoodigden. 's Avonds in open lucht gaf de tooneeigllde der gemeente eene vertooning van een luimig kluchtspel ongehoorden bijval genoot onze gilde In Deugd en Vreugd»... Bravo, jongens, ge haalt er eer van. De feestelijkheden sloten met alge meene verlichting en vuurwerk. Bemerkt onder meer de volgende op schriften. Bij den broeder en zuster van den Heer Burge meester Met uw Zus en Broer Cyriel Stijgt een wenscb uit d'oudrenziel Nu gij hier zijt Burgervader Wees, Broer, goed en recht Ie gader I 't Is de richling aangeduid Daar zoo ieders klokke luidt Btj den E.H Pastor De Pastor mengt zijn vrome wenschen Tusschen die van al de menschen Kerk en staal, gaan best meteen Gij en ik dus, ons getweên. Aan eene poorte Heer, schenk aan onz' burgervader, 'I Gene wij u vragen aliegader Houd hem lang aan 't hoofd van Zantvoorde, Om het Ie brengen zooals het behoorde. Onze beste gelukwenschen, M. de Bur gemeester, blijft ons hoofd,-menige jaren, dat de Heer U steeds beware, en gelijk Grootvader, 52 jaren Burgemeester var Zantvoorde. Om te sluiten, een woord van besten dank aan den H. Hollevoet, Gemeente raadslid, Voorzitter van het feeslcomitels en aan zijne medewerkers. een dwangbuis liet steken en schijn voor waarheid nam. Een Brief. Niet ver van de hoeve, kwam Ida den jonker van het kasteel tegen. Ik moet u spreken, zei hij. Och, dat is niet noodlg antwoordde het meisje. Jawel, 't Is over uw broer. En nu wilde Ida toch even luisteren. Ze dacht aan wat Hugo gezegd had over zijn pogingen bij den baron, om Wiilebald weer zijn betrekktng terug te bezorgen. Uw broer schrijft aan mijn papa om uw vader weer garde chasse te maken, vervolgde de jonker. En ik kan er veel aan doen en ik wil dat, als ge vriendelijk voor me zijt. De gloed sloeg Ida in 't gelaat. Houd maar op, 't ls al genoeg, zei ze. En er is nog wat. Papa is erg tegen Voorde en ik kan hem kalmeeren, als gij wilt, schoon meisje, en papa heeft veel te zeggen bij de heeren van de justitie- Als hij het vraagt moet gij niet gaan getuigen, omdat ge Voorde weg gedoken hebt. Als ge getuigt, zullen al de menschen over u klappen. Maar ik kan dat beletten. Als ge maar wat vriendelijk wilt zijn. Ik peins altijd aan u en ik zal u schoone cadeau geven. De jonker kwam nog wat dichterbij en hij wilde Ida over de wang streelen. Maar zij gaf hem een forschen duw. Lafaard I verweet ze hem Ha, wat denkt ge van mij. Ge zijt zoo slecht als uw vader. Talrijke gekwesten. Vrijdag nacht is teEstlnnes-au-Val nabij Bergen (Mons) een ontzettende ramp ge beurd. In de koolmijn Levant de Mons is bij 't kolen uitkappen eene holte vol doodend gas doorgehakteene ontzetten de ontploffing schudde de onderaardsche gangenen talrijke werklieden werden ver brand en verstikt. De reddingswerken werdenonmiddelijk ingericht en Zondag had men reeds 21 lijken opgehaald. Een twintigtal gekwet sten werden naar het hospitaal vervoerd acht zijn in doodsgevaar. Zondag kwam H. Majesteit de Konin gin ter plaats om hulp en troost te bren gen. Talrijke blijken van deelneming kwa men toe van de Regiering, van den Gouverneur van Mgr. de Bisschop, uit dtn vreemde. Bij het bovenhalen der lijken gebeurden hartroerende tafereelen. Mgr. Rasnuir, bisschop van Doornijk ea tairijke burgerlijke overheden woonden Je begravifgsplechtigbeden bij die plaats hadden onder eenen ongehoorden toeloop van volk. Er zijn tegenwoordig in Frankrijk, omstreeks 70 000 onvrijwillige werk- loozen. In Pas de Calais is weeral een otus ontploft en een menschenleven verwoest. Donderdag laatst ontstond In de stad Bubusi (Moldavië) een brand, die door een hevlgen wind aangewakkerd werd. Twee honderd hulzen zijn in de vlammen opgegaan. De stoffelijke schade beloopt meer dan 40 miljoen frank. Een kindje van 14 maanden fe La Feiriè e draaide al speletd de gordijn rond den halsde moeder vond het ver wurgd. Ze liep heen. En tranen van woede schoten haar in de oogen. Zoo'n schoelje, mompelde ze. Ida beheerschtte zich. Ze zou over het voorstel van den jonker zwijgen tot vader. Maar op het kasteel moesten ze niet denken, dat Wiilebald zijn betrekking terug wenschte, en Hugo's platheden goed keurde. Vader moest weten wat zijn zoon uit voerde. En Ida vertelde het hem. Wiilebald was verontwaardigd. Geef papierIk schrijf seffens een brief, zei hij. Aan den baron Ja. En ik zal hem laten weten, dat Hugo buiten mij handelt en Ik niet meer in dienst van het kasteel zou wlilenkomen. Wiilebald schreef dit klaar en duidelijk. En Ida bracht den brief naar de post. Vader had eer geen rust. Toen de dochter terug keerde, sprak ze over de welwillendheid van den rechter. En haar verslag gaf vrouw Voorde moed. Maar Wiilebald vreesde toch een ver oordeeling. De schijn was tegen Rudolf. En sommige magistraten begrepen zoo weinig het volksgemoed. Ze geloofden al te gauw het kwaad van menschen, die ze beneden zich achtten. En ze verwarden Rudolfs nieuwe gedachten met oproerig heid en zelfs met deugnieterij. De onderzoeksrechter kon goed gestemd zijn, maar zoude aanklager, het openbaar ministerie zoo wezen Voorde had gestroopt, was gevlucht. Men vond zijn geweer en daarmee was geschoten. Voorde was opgewonden bij Ida geko men om zich te verbergen. Op dergelijke gegevens was al menig vonnis uitgesproken. Zoo redeneerde Wiilebald bij zich zelf, al geloofde hij aan Rudolfs onschuld. In den namiddag kwam Hugo toch. Hij scheen dus het bezwaar overwonnen te hebben om zijn vader op Voorde's hoeve te bezoeken. Hij vroeg zijn vader alleen te spreken. En iu de kamer begon hij over Willebalds ontslag. Er was nog geen nieuwe jacht waker aangesteld. En Melredonk zou wet niet veel kans hebben. Met wat voor spraak zou de baron Wiliebald wel terug nemen, maar dan moest vader dadelijk hier vertrekken. Hij kon naar Veurne komen. En als Ida koppig bleef, mcesf vader haar hier laten. Ida zou zich wel bezinnen. Wiliebald liet zijn zoon uitspreken. En daarvoor zijt ge gekomen vroeg hij eindelijk. Wel, dan zal ik u ook wat vertellen, ik heb aan den baron geschreven, dat ili het u zeer kwalijk neem, dat gij achtei mijn rug konkelt, om me weer in diens van het kasteel te krijgen. Maar vader t riep de zoon verschrik uit. - Ja 1 En ik heb er bijgevoegd, dat it nooit meer een post van den baron za aanvaarden. Dat is nu eens mijn fierheid -- Ik begrijp dat niet I ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1