HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken 25 Centiemen Aboueaeotspri]s per jaar Zondag 8" Mei 1927 24® Jaar. - Nr 19 vonnissen üouuiDerichten umsuerSAnsEn-uaniiESTE. oruKHeni M. Brutsaert over onze Congo Benoeming Invaliditeitspensioenen Hongaarsch Kindarwerk Keklaainstoet Inhuldiging van het Gedenkteeken der Oorlogsslachtoffers te WYTSCHAETE, op Zondag]! Mei 1927. Bedevaart naar Dadizeele In 't Buitenland Zitdagen. gedachten Vriendschap is eene zeldzame bloem. De genegenheid is de knopde liefde is de bloem de opoffering Is de vrucht. In Stad 12.60f. In Belgis p.post 16.00 fr. Amerika 31 fr. Andere landen 23.60 fr. TARIEF DER PRIJZEN Eenleder heeft zijn last en zorgen, Soms openbaar en soms verborgen Eene Inlasschlng 0 fr. 90 per regel 2 en 3 fniassch. 0 fr. 80 per regel I fr. 60 p. regel J 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Men moet ééa dag op zeven Aan 't lichaam ruste geven. De ware liefde geeft en offert zich op. Schoone kleederen zijn dikwijls gevoerd met groote schulden. Veel menschen zijn lastige werklieden. Zij willen hun loon voordat hun dagtaak af Is, en de dagtaak is het leven. Alle annoncen lijn vooral te betalen en moeten legen den Donderdag noen ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Gasthuisstraat, 16, Poperinghe Tel Moon 0. Postchéck 10.670 scheen er waarlijk geen einde te willen komen. O tmiddelijk na het laatste Evan gelie wlerd het TE DEU.Yl plechtig aangeheven. Spoedig hervormde zich de stoet, ge volgd door ds geestelijkheid. Aangekomen bij de zuil, wierd dezedoorde Heer Pastor gewijd, de geestelijke plechtigheid wierd om 12 ure gesloten door het smeekgebed De Profundls 's Namiddag?, vanaf 2 ure wierdett de verschillende deelnemende maatschap pijen door muziek en bond V. O. S. afgehaald. De stoet, waaraan al de plaat selijke vereenigingen, de schoolklnders, waaronder een zeker getal de namen onzer gesneuvelden droegen, en een 20 tal vreemde bonn'en deel namen, vertrok om 3 ure uit Strooien Haan Ter plaatse aangekomen wierden de vaandels rond het monument geschaard. In korte gepas te woorden bracht Voorzitter V. O. S. O. Bondue eene gevoelige hulde aan al de militaire en burgerlijke Oorlogsslacht offers. Terwijl de Nationale liederen door ons muziek gespeeld wierden, plaatsten de Familieleden kronen en gedenkplaten rondom den voet van het Oedenkteeken. Het prachtig gebaar vanwege den overste onzer Engelsche kerkhoven, Heer H. Godden, verdient eene bijzondere mol ding. Eene prachtige kroon, uit levende bloemen, wlerd van zijnentwege de familie der gesneuvelden aangeboden Gedurende deze betooging geschiedt opeens eene monsterloslating van duiven, het schoone symbool der vrede. Tijdens deze plechtig heden zag onze opgeruimde dorpplaats zwart van het volk. Gansch de gemeente en al de omlig gende dorpen hebben eraan gehouden eene oprechte welgemeende hulde te brengen aan de duurbare martelaren. De feesten wierden gesloten door prach tige concerten gegeven door de deelne mende muziekmaatschappijen. Geen twij fel of deze dag zal onvergetelijk blijven voor Wytscbaete. Zooals we in een vorig nummer meld den, sprak onze katholieke Volksverte genwoordiger, Heer Dr Brutsaert, eenige weken geleden in de Kamer eene heel belangrijke redevoering uit om de aan dacht erop te trekken dat, zoo wij Bel gen, als Colonlsten op de hoogte willen zijn van onze taak en weerdig onze rijke Congo-coionle te bewaren en uit hare onuitputbaren rijkdommen nut te trekken, wij bijzonderlijk moeten zorgen om de streek door doelmatige middelen gezon der te maken, en de zwarte bevolking, van dewelke ginder veel handwerk ge vraagd wordt, door het inrichten van alle noodige geneeskundige diensten, een oproep tot belgische geneesheeren en eene breede tusschenkomst van den Staat, alle noodige onderhouds- en genezings middelen aan de hand te stellen. In zijne rede gaf hij eene opsomming van wat, op geneeskundig gebied, voor Congo reeds gedaan werd, en drong aan om dezen dienst volgens de noodwendig heden te verbeteren. M. Brutsaert werd tn de Kamer warm toegejuicht, en ten bewijze dat zijne rede weerklank vond komt de Koning, op voorstel van den Eersten Minister, Mini ster van ColonlëQ, op 23" April te beslui ten dat een Hoogere Raad voor Kolo niale Volksgezondheid wordt Ingesteld. Deze raad heeft voor taak1Het bestudeeren en opzoeken van al wat kan bijdragen tot den vooruitgang der volks gezondheid in Belgisch-Congo envenals het formulieren, diesaagaande, van zulke voorstellen welke hij zou nuttig oordee- len2. Zijn advies uit te brengen betrekkelijk de vraagstukken van sanitai re en hygiënische orde welke de Minister van Koloniën hem voorlegt. Deze Hoogere Raad bestaat uit 20 Le den, die kosteloos hun werk zullen doen, en bij Kon Besl. van 25" April komt M. Brutsaert als lid van dezen Hoogeren Raad voor Koloniale Volksgezondheid benoemd te worden. De instelling van dit menscblievend werk, op aandringen van onzen katholie ken Volksvertegenwoordiger, strekt hem tot eer, en nu hij aangesteld is om aan de verwezenlijking ervan ie helpen, zal dit ongetwijfeld voor onze Colonie en zijne bewoners de beste uitslagen leveren. Aan M. Brutsaert onze beste geluk- venschen. Wetsvoorstel tot verlenging van de tijds bepaling voor het indienen van de aanvraqen tot het bekom on van een Invaliditeitspensioen. Eerste artikel. Artikel 19 van de wet van 28 Juli 1926 is ingetrokken. Art. 2. De verjaring van de eventueele rechten van oud-strijders en geassimileer- den op een invaliditeitspensioen wordt bepaald op vijftien j aar. De aanvragen dienen gestaafd te wor den door de bewijzen aangeduid in het Koninklijk besluit van 4 Mei 1920. Geteekend Th. DebackerG. De Clercq Em. Bataye. STAD POPERINGHE ZONDAQ 22 MEI 1927 BUITENGEWONE Het nieuws dat verspreid wordt, alsdat geen Hongaarsche kinders meer zouden mogen komen om de gastvrijheid hier te genieten, mits allen grond. Wel integen deel er wordt een warmen oproep gedaan lot alle chrlstene menschen, om dit heer lijke werk van naastenliefde te willen steunen. Wij verhopen dus dat velen nog een reddende hand zullen uitsteken naar een dier kinders, welke anders moeten omkomen van gebrek, en dat nog velen hetzij door geldelijke hulp of het geven ran kleeren enz. ook zullen toonen dat zij meelijden voelen met hunne medebroeders die zoo verdrukt worden, om hun katho- Iek zijn. MET 3000 fr. prijzen en premiën Inrichtend Komiteit |onq Poperinghe Een groote mijnramp gebeurde in Amerika. Er zijn een zeventigtal dooden. Tengevolge van een fout aan de rails verongelukte een personentrein bij het itation Schuptitz. Zeven wagons vielen im. Tot dusver werden een doode en ■eertien zwaar gewonden geborgen. Zondagmorgen te Bethune. ontplofte een bom, die op den dorpel van een ven der gelegd was, aan een gebouw, waar ie kantoren van den postdienst ingericht zijn. Er is slechts stoffelijke schade. N iar gemeld wordt hebben er zich ieder! Paschen verscheidene wonderbare genezingen voorgedaan in de baziliek van !en H. Antonlus te Padua. Vier Amerlkaansche vliegers werden loor een onweer verrast, toen zij een tocht aflegden boven de baai van Chesa- oeake, in Virginia. De bliksem sloeg in hun toestel en ooggetuigen, diezlch in een ander vliegtuig bevonden, zagen hoe het eerste toestel plots in een rookwolk was gehuld, begon te dalen en welhaast in de baai viel. Een kleine stoomboot welke den Dnieperstroom bevaarde is te Kalinsky gezonken. Twintig opvarenden zouden verdronken zijn. Uit Johannesburg, in Zuld-Afrika, wordt gemeld dat een aardbeving welke een halve minuut heeft geduurd Dinsdag In heel de s'ad werd gewaar geworden. Terzelfdertijd had in een mijn een gewel- flge afstorting van rotsklompen plaats. Verscheidene personen werden gedood en een twintigtal gekwetst. en heerschte er eene buitengewone drukke beweging. Om 9 u. 30 wierden, door onze gemeen tefanfare, al de plaatselijke Overheden en Maatschappijen uit hnnne lokalen afge haald om stoetsgewijze de kerk binnen te treden en er de H. Mis bij te wonen. Ooze nieuwgebouwde bidplaats was veel te klein voor al de toegestroomde menigte. Honderden moesten buiten blijven door gebrek aan plaats. Aan de offerande Ze was uit Duinkerke teruggekeerd, deOp het dorp bevond Wannes Bare zich dochter van Ziene, de blauwster. Nu konechter niet. Maar iemand wist te vertellen ze weer een paar dagen rond dolen. Maardat hij in de richting van Veurne was ze wilde die gebruiken. gegaan. De baron ontbood een gendarm en Wannes Bare en de baron. deelde bem iets mee. De gendarm sloot zich bij den barou Den volgenden dag zag Meiredonk en Melredonk aan. Wannes Bare in het duin. Hij scheen naar j —Ge zult die schurk naar Veurne 't dorp te gaan. En Leontine wandelde j moeten opleiden, sprak dc kasteelheer, naast hem. Ze weende. Ze veegde toch Ook gendarmen moesten voor hem, voortdurend aan haar oogen. I zooals trouwens voor hun oversten Melredonk spoedde zich naar 't kasteel.1 Fransch kennen. Nu zou hij bewijzen dat bij rap en slimIk weet, vervolgde de baron, dat was. I Wannes Bare nog veroordeeld Is gewor- Een knecht deed openen vroeg hoog-! den voor smokkelen en die straf niet hartig wat Meiredonk wilde. 'heeft ondergaan. Toch was hij brutaal Een boodschap voor den baron, zei genoeg over de grens te komen, percies Meiredonk, dis hijgde van 't loopen. of hij hier nog mocht rond loopen. Ge Wel, zeg het maar eerst aan mij. brengt hem dus op.Hij zal wel tegenstand De baron is niet zoo gemakkelijk voor bieden, dan eischt ge hulp aau Meiredonk leder te spreken. en die zal u bijstaan. Ja maar 'i is voor entwat dat bij rr.e O, zekerl beioofde de genoemde, ik gevraagd heeft. O, ik kan het u percies wil alles voor u doen, mijnheer de baron, niet zeggen. Vertel aan mijnheer de baron Wannes Bare lijkt me een sterke dat Wannes Bare, hier over de grens is. kerel, waarschuwde de edelman. De knecht verwijderde zich. Eenige Tegeu ons tweeën kan hij toch niet oogenbllkken later was de edelman daar. ip, oordeelde Melredonk. Isse de vent op den Balgieksken Ze stapten snel. En 't duurde niet lang grond vroeg hij wat opgewonden of Meiredonk verklaarde Wannes Bare Oui, monsieur le baron, antwoordde te herkennen. Melredonk, In 't fransch als om den Ginder ver ging hij. En Meiredonk wist kasteelheer te herinneren, dat hij die taal het, niet doordat hij Wannes reeds goed kende. kon onderscheiden, maar omdat Laontine Waar vrceg de edelman, nu ook hem nog vergezelde in 't Fransch. Dit verontruste hem wel wat. Hij ging naar Adinkerke. Ons niet te veel haasten, zei de Kom mee. baron. Hoe dichter bij de stad we hem En Meiredonk vond het een eer den pakken, hoe beter. Dan kan hij niet veel baron te mogen vergezellen. last verkoopen. kijven. Moet ge me opleiden naar Veurne? Ja. O, ik zal gewillig meegaan, ik ben toch op weg naar de stad. Wees niet be nauwd dat ik zal weg loopen. Wil hij niet mee? vroeg de baron. Doe hem de boelen aan. Wannes verstond dat Fransch wel. Mij de boelen aandoen herhaalde hij. Ha probeer dat niet, want ik ben izeen vent, die zulke ketentjes herden kan. Gendarm, ik heb u gezegd, dat Ik gewil lig mee ga, al weet gij zelf niet of er een vonnis tegen mij is en gelooft ge bllnde- 'ings den baron, die me een kwade poets meent te spelen, omdat ik hem eens de waarheid in zijn gezicht schreeuwde. Ik ga bereidwillig mee, we zullen samen op het gerechtshof vragen of er een vonnis I*. En dat de baron en Melredonk ons gezelschap houden. Maar geen boeien of er vallen harde kloppen. De gendarm oordeelde het aanleggen der boeien dan ook onnoodig. ('t V»rvo'pt), De kas'eelheer werd gedreven door een gevoel van wraak. Ha die Wannes Bare had hem durven trotseeren, voor het volk, aan de kerk. Hij had daar uit geroepen, dat hij veel van 't kasteel kon vertellen. Dat hij niet zou zwijgen voor duizend barons. Hij had den trotschen kasteelheer verweten dat deze onrecht vaardig Willebald ontslagen had. 't Was voor hem, die altijd gebood, en ook gehoorzaamd werd, als majesteit schennis. De baron had over Wannes Bare ge sproken en van zijn hovenier vernomen, dat er nog een vonnis tegen den franken kerel bestond. En de baron was wel kleingeestig ge noeg om voldoening te zoeken In wraak. Nu kunnen we wat rapper doorstap pen, zei de baron. We zijn al tegen Veurne, Bewestenpoort. En eindelijk haalde het drietal Wannes Bare en Leontine in. Leontine keek om. Ze scheen te schrik ken en fluisterde Wannes wat toe. Deze bleef staan en blikte naar den baron. Schoone compagnie zei hij. 'c hse nu niet te zijn brutaal maar te doene wat ikke kommandeer, sprak de adelman. Mij kommandeert er niemand Dat is gedaan sedert ik soldaat was, lijk alle arme duivels, die geen man konden koo- pen, om zich te laten vervangen. De gen 'arm trad nader. Wannes Bare, volgens den baron Is nog een vonnis tegen u, zei hij. Volgens den baron. Is hij uw chef? Dat is gelijk nu, wie er chef is. Voor mij niet. Maar we zullen niet Dr Brutsaert, Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen Te Poperinghe, in zijn huis,'s morgens, den Maandag en Vrijdag. Te Yper, den ln en 3° Zaterdag der maand, van9y« tot 12 uur, in den Ka tholieken Kring. Te Weryick. den 2° Zaterdag der maand, van 9vi tot 12 uur, in Het Kapltel Te Lari|»iTiarok, den 4" Zaterdag de maand.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1