HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Bank Forrest L. Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. AtoiiMiatfprijs fir jatr liriciioo - Virüsiifiisii vonnissen Hoiravoriciien unoeverSAnSEfl UAfiHESTE, DryftKen] Zondag 4 September 1927. S5 Centiemen 24® Jaar. -- Nr 36. GEDACHTEN Moderne Tijdsgeest TOESPRAAK van Adv. VERPOÖRTEN VAN DEN JACHTWAKER Verhooging van het Ouderdomspensioen BEUBEIiPflPIER Overzicht 'eeren kennen wordt, spijts herhaald aan- J vragen, geen enkele kostelooze reis toe- ALGEMEEN AGENTSCHAP YAN HET GEMEENTEKREDIET YAN BELGIE Zetel YPER, Groote Markt, 9. - Telef. 304. YEHHIJRING van BRAYDKOFFER» St-Jozefs Beroepsscfcool te Yper TENTOONSTELLINGEN VAN HOP ubileum als 25 jaar Pastoor van E. H. BUYSSCHAERT. De Katholieke Jengd en de Politiek In 't Buitenland Vrije Technische Scholen AALST Hont= en Metaalbewerken, Electriciteit, Spin* en Weefknsds. In Staë 12.50 f. In Ralglc p.p«st 16.00 fr. Amerika SI fr. Anëara iaaëaa ËS.N fr. TARIEF DER FRIJZEH I Eene Inlasschlng B fr. 90 per regel 2 en 3 Inlatsch. O fr. 80 per regel 1 fr. 50 p. regel O frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen lijn raarst la betalen en «weten teren ten Dontertaf naen ingelanden warden. Kleine berichten legen den Vrijdag noen. Gasthuisstraat, 16, Poperinghe Taléfoon 0. Postchéck 10.070 FIIFDWHEUAB Iedere verkoopstransactie behoort uit te gaan van de beschouwing der drie factorende verkooper, de klant, de goederen. Controleer, bewaak die ontwikkeling, verschaf u zelf de absolute macht over uw levenskring, en hcud de teugels der heerschappij vast in uw handen. Opwinding, ergernis en ontstemming zijn de gevaat lijk ste hinderpalen voor uw voorspoedigen arbeid. Het is een groot gebrek van veel men- schen, dat zij onbewust van eigen krach ten, niet weten, wat zij kunnen, waartoe zij in staat zijn. Wordt u bewust van het geen gij kunt. De Mode heerscht als een machtige koningin in het grootste rijk en over de meest trouwe onderdanen. De minste wenk, bet kleinste gebaar dier machtige beerscheres Is voldoende om dit aanstonds als een bevel en dikwijls ten prijze van veel moeite en opoffering te zien uitvoe ren. De vrouwen wachten op de mode als kinderen naar een nieuwigheid. Zij moge voorkomen onder de meest belache lijke vormen, 't is altijd schoon, omdat de mode het zoo wil. De hedendaagsche mode i* niet alleen zot, belachelijk en Indruischend tegen alle schoonheidsdracht, ze is ook schaam teloos en zedeloos te noemen en 't is wel een bewijs van kleinveistandigheid en onnadenkendheid der vrouw over 't alge meen, dat soms zulke afschuwelijke mode door zoovelen zonder tegenstribbelen wordt gevolgd. Vroeger verwekten de veranderingen in de modes geen aanstoot, de kleederen dekten en versierden op ge paste wijzen het lichaam, nu worden de gewaagde modes de wereld ingezonden om de vrouwen alle eerbaarheid af te lee- ren en ze als een lokaas te stellen voor de begeerlge oogen van zwakkelingen, die zij tot slaven heeft. Wie gezond verstand heeft en nog een weinig schaamtegevoel bezit, weet ge noeg wat deftige kleedij beteekect en weet ook, zonder oniedelijkerwijze oud- moden te willen uithalen,wat in de heden daagsche uitspatting der zedeloosheid meewerkt door verderfelijke ophitsing der driften aan het dooden van de voor vaderlijke zedigheid en eerbaarheid. De inkomsten der familie worden meer maals grootendeels verslonden door de buitengewone verkwistingen die de Mode elschtschier gansch het dagloon som- mlger meisjes wordt besteed aan kleeder dracht boven den stand dergenen, dte ze dragen. Groote wanorde in het familieleven, onvoldoende voeding, uithuizigheid, lichtzinnigheid, een te kort komen aan de plichten van staat zijn er de droevige gevolgen van. Voor de meisjes hebben H.H. D.D. Hoogwaardigheden de Bisschoppen van Belgie zich de moeite getroost te bepalen dathet kleed moet komen tot onder de knieën, dat de armen moeten bedekt zijn en de hals niet uitgesneden Zou de be perking van die bepaling thans nog noo- dlg zijn 't Heeft er al den schijn van ot vele damen en juflrouwen zijn weer groote schoolkinderen geworden. Doch hoevelen geven er nog gehoor aan Is het te veel gevraagd, dat onze chris telijke moeders er zouden aan denken, dat de bisschoppen beroep hebben gedaan op het gezag, dat zij, huisvrouwen en moeders, in den hulskring moeten hand haven en doen eerbiedigen Is het te veel gevraagd dat onze chris tenemeisjes eventjes zou Jen overwegen wat hun gewetensplicht is in die zaken om er van overtuigd te geraken, dat ze niet alleen geen oorzaak van kwaad mogen worden, dat het geweten hun niet alleen verplicht te redeneeren en te onderzoeker of de kleedij die zij dragen geen oorzaak van val voor anderen kan wezen. Wan neer toch zullen de christene vrouwen dat eens verstaan Maar mogen de christene vrouwen dan geen mode meer volgen Zeker, tegen de mode is niemand, en kel tegen de oneerbare, onzedige mode en omdat deze van dag tot dag stouter wordt en zich meer uitbreidt, moeten de christene meisjes zich ook durven toonen als voorvechtsters der zedigheid, zij mce- ten hier een waar apostolaat uitoefenen door het voorbeeld, door zichzelf deftig met een voorname eenvoud te kleeden. A«n stof, door tijd noch roe;t verslonden Wil een maagd het meeste tooit Is niet het kleed, hoe rijk geplooid, Noch gond, noch edelsteenen. De ware schoonheid, niet gebonden Kan deugd haar slechts verkenen, het de En d'r Is maar din hart dat klopt hart van Vlaanderen. En d'r Is maar één stem die klinkt stem van Vlaanderen. Hoort ge die stem, de stem van Vlaan- deren's Dooden, weeklagen Welk nut is er geweest In het vergie ten van ons bloed Voor Vlaanderen hebben we 't al gegeven,t' al geleden. Uit liefde voor Vlaanderen offerden we onze joDge levens, en... om die liefde werden we vervolgd en gehoond tot in onze gra ven. Omdat we, ook al stervend, baden Alles voor Vlaanderen en Vlaanderen voor Krlstus werden onze Heldenhul- de-krulsjes, symbool onzer liefde, tot grint verbrijzeld en met de voeten getrapt. Komt er dan geen einde aan ons lij den Hoelang nog, Vlaanderen, zal ons, zal uw lijden duren Hoelacg nog zal het antl-Vlaanderen hoogtij vieren Vlaamsche pelgrims, die hier op hun graven onze Dooden bidt om nieuw leven voor Vlaanderen, moge hun dood uw leven belichten Vlaamsche pelgrims, nadert dichter tot uw dooden, en leert van hen, die als Vla mingen wisten te sterven als Vlamingen te leven leert van hun Vlaanderen te beminnen en Vlaanderen te dienen leert van hen de daad voor Vlaanderen het alles gevende offer. Vlaamsche pelgrims, nadert dichter tot uw Dooden, en leert van hen minder tweedracht, meer samenwerking in den strijd. Luistert naar de stem welke op stijgt uit hun graven Broeders en Zusters, gij allen die Vlaanderen onvoorwaardelijk liefhebt, weest één In den strijd, zooals wij één waren in het lijden. Ons verdeelde geen politiek ons vereende de liefde, het offer, de hoon ons aangedaan. Konden wij opstaan uit onze graven, we zouden verrijzen hand in hand zooals we vielen zij aan zij. Broeders in Vlaanderen, tegenover het eendrachtige anti-VIaanderen, sluit de rangen, reikt malkaar de hand. Geen tweedracht waarmaarééne liefde Is. Daar is maar één Vlaanderen, daar Is maar ééne liefde Mijn Vlaanderen heb Ik hartelijk Hei Mijn Vlaanderen boven al I Vlaamsche pelgrims, hoort ge die stem? Het Is de stem van Vlaanderen's Dooden, welke nieuw leven wekt voor Vlaanderen. Moge zij weerklank vindeninuwe harten. Moge uw leven waardig wezen van hun dood. Zoo zal in u hun offer gedijen voor Vlaanderen. En... moge dan ook de politiek eens ter beêvaart komen, en moge zij van onze Dooden leeren minder berekening, méér liefde I Dan klemt allicht in Vlaanderen's Doo- denveld het ltefdezaad, gezaaid door ben voor wie vandaag heel Vlaanderen knielt. Dan rijst allicht uit de pulnen hunner ge- schondene graven, hunner verbrijzelde zerken, hunner vertrapte kruisjes, een nieuw herboren Vlaanderen. Dan schit- vraag na 1 Octrber wordt gedaan, ver- Heat de aanvrager (aanvraagster)nlet zijn tert allicht in de dagende zonne van j (hare) rechten tot uitbetaling van't aan vullend pensioen over 't jaar 1927. Vlaanderen's vrijheid hét zienerswoord van Vlaanderen's dichter Hier liggen bnn lijken als zaden In 'I zand, Hoop op den oogst, o Vlaanderland te DIKSMUIDE Over al de gouwen van het Vlaamsche land golfde dezen morgen één menschen zee, In éénzelfde strooming naar Vlaande reu's Doodenakke'. Uit Limburg, Brabant, Antwerpen, Oost- en West-Vlaanderen zijn we geko men ter btê /aart voor Vlaanderen. Ter btê vaart voor Vlaanderen niet om te betoogen voor eenige politieke partij, maar om stil en ingetogen hulde te bren gen aan onze duurbare Dooden, en met hen te prevelen de zoo zeer gehate maar nog meer geliefde leuze Alles voor Vlaanderen en Vlaanderen voor Krlstus I» Bij het betreden van Vlaanderen's Doo- denveld hebben we vanonsafgeichud het stof der politieke wegen welke leiden naar Vlaanderen. Hier vergeten we wat ons mogelijk verdeelt om enkel te denken aan dat wat ons veieenlgtonze Dooden, hun Ideaal, hun strijd, hun lijden. huG offer, de hoon hun aangedaan om Vlaan deren. Hier legt eenleder zijne hand In de hand van wie naast hem staat om samen te bidden voor Vlaanderen. Hier knielen duizenden en duizenden op eenze fee lijn als kirderen van '2elfde volk. Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 35 DE DOCHTER ROMAN door Al. HANS Conscience had een boek laten ver schijnen, dat In De Panne speelde. Het heette Bella Stock. En Rudolf wist dat Conscience verscheidene malen in De Panne, toen een eenzaam gehucht, had vertoefd. Hij was er rond geleld gewor den door vlsscher Smagghe, dien hij;doen zal het te verleenen aanvullend bedragen voor den echtgenoot voor de echtgenoote 720 fr. 540 fr. 600 fr. 450 fr. 480 fr. 360 fr. 360 fr. 270 fr. De(n) echtgenool(e) van een reeks met het aanvullingspensioen begunstigde Indien het bedrag der zal het aanvallend gezinsinkomsten beloopt: pensioen bedragen: 1.080 fr. en minder 540 fr. 1.081 fr. tot 1.800 fr. 450 fr. 1 801 fr. tot 2.520 fr. 360 fr. 2.521 fr. tot 3.240 fr. 270 fr. Hoe dient men te werk te gaan om het aanvullend pensioen té bekomen I. Wanneer het bejaarde Heden be treft die reeds in 't bezit zijn van een pensioenboekje aan wie bet pensioen werd toegekend, doch wien nog géén pensioenboekje werd overhandigd die eene pensioenaanvraag hebben Ingediend, waarvan zijdebesllssingnog niet kennen. De aanvragen om het aanvullingspen- sioen dienen persoonlijk aan den Burge meester der gemeente, waar de aanvrager (aanvraagster) verblijft, gedaan. De aanvragers dienenvolgendestukken voor te legden hun pensloenbcekje, in geval zij reeds pensioen trekken het bericht van den controleur der belastingen, waarbij hun het toekennen van het pensioen werd ter kennis ge bracht ingeval het pensioen hun werd toegekend, doch nog geen pensioenboek je werd overhandigd het ontvangstbewijs, door den ontvan ger der belastingen afgeleverd in geval zij eene pensioenaanvraag hebben inge diend, waarvan zij de beslissing nog niet kennen. II. Wanneer het bejaarde lieden be treft die, van 1 September 1927 af, een pensioenaanvraag zullen Indienen De aanvragen om het aanvullend pen sioen moeten bij den ontvanger der be lastingen terzelfdertijd met de pensioen aanvraag worden Ingediend. Aan wie is het verboden eene aanvraag om aanvulllngspremie in te dienen De bejaarde lieden, wien het ouder domspensioen werd geweigerd, mogen geene aanvraag om het aanvullend pen sioen doen, behalve ingeval eene nieuwe pensioenaanvraag werd ingediend. Op welken dafum meet men de aanvraag om aanvullingspensioen indienen De aanvragen mogen te allen tijde worden gedaan, doch deze welke niet vóór 1 October 1927 werden ingediend, zullen slechts In 1928 worden onderzocht, wanneer alle voor dien datum ingediende aanvragen zullen zijn nagezien en afge handeld. Evenwel, zelfs Indien de aan- pensloen Politiek Uitvoering der wet van 20 Juli 1927. Aan wie is het aanvullend pensioen verschuldigd? Het aanvullend pensioen is aan leder met het ouderdomspensioen begunstigd persoon verschuldigd, op voorwaarde dat zijne werkelijke inkomsten volgend be drag niet overschrijden 2.160 frank, ingeval het gaat om een ongehuwd persoon, een weduwnaar (weduwe) of uit den echt gescheiden 3.240 frank, ingeval het gaat om belde echtgenoot'n. Hoeveel bedraagt hetaanvullend pensioen Het aanvullend gedeelte verschilt naar gelang van het bedrag van al de inkom sten der aanvragers. Ingeval het gaat om Een ongehuwd persoon, een weduwnaar (weduwe) of uit den echt gescheiden Indien het bedrag der zal het aanvullend Inkomsten belooptpensioen bedragen 720 fr. en minder 720 tr. 721 fr. tot 1.200 fr. 600 fr. 1.201 fr. tot 1.610 fr. 480 fr. 1.681 fr. tot 2.160 fr. 360 fr. Beide echtgenooten waarvan één enke le om het aanvullend pensioen vraagt Indien het bedrag der zal het aanvallend gezinsinkomsten beloopt: 1.080 tr. en minder 1.081 fr. tot 1.800 fr. 1 801 fr. tot 2 520 fr. 2.521 fr. tot 3 240 fr. Beide echtgenooten om het aanvullend pensioen vragen Indien het bedrag der gezlnsinkomsten beloopt tot 1.080 fr. en minder 1.081 fr. tot 1.800 fr. 1 801 fr. tot 2 520 fr. 2 521 fr. tot 3 240 fr. Men Is verplicht het juist bedrag der inkomsten te verklaren. Om het aanvullingspensioen te beko men, zijn de aanvragers er toe gehouden aan den Burgemeestei >f zijn gelastigde) het juist bedrag hunner Inkomsten te ver- j klaren salaris, opbrengst der landbouw- j en handelsondernemingen, inkomen der 1 kapitalen, der onroerende goederen, pen- 'sioenen, vruchtgebruik, enz. Er is j maar ééa Inkomen waarvangééa rekening j wordtgehouden, namelijk het ouderdoms pensioen. Geldboeten In geval van valsche aangiften. Allen die omtrent het bedrag hunner Inkomsten valsche aangiften zullen heb ben gedaan, zullen met een geldboete van 10 tot 250 frank worden gestraft. Daaren boven zullen zij er worden toe verplicht de sommen, waartoe zij geen recht had den, terug te betalen. Bedoelde sommen zullen op het ouderdomspensioen mogen worden afgehouden. pensioen bedragen: 720 fr. 600 fr. 380 fr. 360 fr. die terzelfdertijd De gemeentebesturen moeten nu reeds de aanvragen aanveerden. De ouderlingen moeten de uren van aangifte goed nagaan en volgen als ze zich aanbieden moeten ze voorzien zijn van hun pensioenboekje. Zoo ze dit nog ntet In hun bezit hebben, moeien ze de bekendmaking van den Controleur der Belastingen meenemen De personen, die door ziekte belet zijn hunne aanvraag te doen, mogen een meerderjarige persoon zenden, om dit voor hen te doen deze moeten voorzien zijn van een volmaoht op ongezegeld papier en een geneeskundig getuigschrift van den ouderling meehebben. Ouderlingen, zorgt nu bijtijds in regel te zijn, want die na 1 October komt, wordt maar tn 1928 bediend. moet doen wat de baron zegt, 't is zijn huls. Altijd 't zelfde wapen, sprak Voor de- Willen beletten dat er gesproken wordt, dat er vrijheid Is. 't Spijt mij... Dat weet ik, Sies. Ja, zoo doen die kerels. En ze denken daarmee het vrije woord te smachten. Ik zal andere herber giers niet In last brengen door hun zaal te vragen, maar bekend maken dat de vergadering op mijn hof gebeurt. Hier kan de baron 't u niet beletten Ha, neen Ware Ik zijn pachter, 'k had al lang den verhuisbrlef. Ik zal morgen bekend maken, dat het hier te Is. bij Sansan-Vannasta .Gasthuisstraat, 15, Poperinge. De Bru8seisohe Pers. Het is de rol van de pers het publiek in te lichten over de belangrijke gebeurte nissen van den dag. Het mag er op gewezen zijn dat geen enkel Brusselsch franschschrijvend blad verslag uitgebracht heeft over den acht sten Bedevaart naar den Yzer en de her denking van onze Vlaamsche dooden, die zeker toch ook wel een beetje voor Belgie gestorven zijn. Als 80 duizend Vlamingen, uit alle hoeken en kanten van het Vlaam sche land, naar Diksmude optrekken dat weten ze te Brussel niet, maar als een simpel waalsch haantje kraait of dat daar een hondje zijn sfeertje wikkelt, dan maakt die Brusselsche pers er een geheel geweld van. De abonnenten op die bladen mogen er zich toch in verheugen getrouw en onpartijdig ingelicht te zijn I En zeg gen dat er nog brave Vlaamsche menschen zijn die niet gevoelen hoe die pers den spot drijft met zijne Vlaamsche lezers. De Libre Belglque munt daarin uit. Als het gaat om de eene of de andere ge beurtenis ln betrek met den Vlaamschen strijd, dat weet zij steeds, bij middel van knipsels uit andere bladen, den zin ervan te verdraaien en er een vlaamsch-hatend karakter aan te geven. Het ligt in hare rol eiken vooraanstaanden Vlaming, hij mag zoo katholiek zijn als het maar kan, be lachelijk en klein te maken. Op het eind der laatste week gaf de Libre Belglque een foto van Diksmui- de. Het onderschrift ervan luidde Het monument dat Zondag te Diksmuide ont huld werd Weet dat zoo welingelicht blad dan niet dat het monument, dat zij in toto geven, enkel een voorloopige grafzerk Is In hout, dat sinds twee jaar daar staat en dat in de laatste bedevaart hoegenaamd niet ingehuldigd geweest Is Het kwam er voor dit blad slechts op aan den geweldi gen indruk, door den bedevaart voortge- sracht, te verminderen. Maar dat kan het niet, hoe hatelijk het zich ook aanstelt. Het Congres van de A. C. J. B. Het Congres van de «Association Ca- thollque de la Jeunesse Beige» heeft Zon dag aan de stad Luikeen eenig schouwspel geleve-d 65 duizend Katholieke jonge lingen zijn ln geestdrift door de stad getrokken en hebben aan Z. Em. Kardinaal Van Roey eene hulde gebracht als nooit een Koning in ons land ontvangen heeft. i Beige wil in deze vereeniging zeg gen Waalsch of ten minste transch- sprekend. Vroeger wasde naam Jeunesss Wallonne maar men heeftdtt veranderd omdat er eene werking Is onder de franschsprekende Katholieke studenten van Leuven en Gent om ze In te lijven in die Jeugdvereeniglng. Een enkele groep uit Vlaanderen (Brugge) was onder die Waalsche jongelingen yerdoold. De A. C. J. B. heeft verklaard op het Congres dat er tegen den geestder A. C. JB gehandeld wordt wanneer Vlaamsche groepen er zich bij aansluiten. Er werd eerlijk verklaard dat de Vlamingen hun eigen jeugdvereeniglng moeten hebben en dat hebben zij in de Kajotters. (K. A J Wanneer de geheele katholieke levens beschouwing dieper In de Waalsche jeugd zal ingedrongen zijn, zal er vanzelfs een eerlijker erkenning van Vlaanderens vol ledig goed recht komen en een oprechte wlltot eerbiediging van Vlaanderens eigen kuituur en bestaan onder de verschillige bevolkingsgedeelten van ons land De 20 Coogres-afdeellngen hebben heerlijk werk verricht. Nergens geen uiting van politiek of taalstrijd, maar alles zuiver Katholiek. Als Katholieke Vlamingen juichen wij van harte den eropbloei toe van Katholiek leven In Waalsch-Belgle, waarvan het Congres uiting gegeven heeft en wij ver eenigen ons met den wensch van het Con gres waar er gezegd wordt dat de Vlaam sche jeugd door haar eigen weg te kiezen spoedig de Katholieke Waalsche jeugd moge vooruitloopen, om dan als katho lieken, Walen en Vlamingen, samen te werken tot heropbloei van het katholiek leven en het bewerken der goede overeen komst onder alle katholieken ln ons land. Bij de Christene Onderwijzers Het Verbond der Christene Onderwij zers (C. O. V.) heeft deze week zijn jaar lljkschen landdag gehouden te Charleroi. Beurtelings heeft dit plaats in een Vlaam sche en in een Waalsche stad. Het getal deelnemers, bijzonderlijk van Vlaamsche zijde, was zeer groot. De Vlamingen hebben deze gelegenheid te haat genomen om eens de wonderheden dezer nijverhridsstreek te leeren kennen. Glasblazerijen, koolmijnen, steengroeven en ook de vermaarde abdij van Aulne werden door de Onderwijzers met veel belangstelling bezocht. Wij reizen om te leeren I zingt men en het werd ln het licht gesteld hoe weinig gelegenheid er de Onderwijzers gegeven wordt ten einde te reizen om te leeren. E!keen weet dat de Onderwijzers meer nog dan wie ook nut kunnen trekken uit de reizen, voor hen zei ven en bijzonderlijk voor hunne school. Aan de mannen van den Spoorweg en van de Post worden per jaar 12 gratis- reizen op den IJzerweg verleend en aan de Onderwijzers, die voor taak hebben aan de Belgische kinders hun land te vroeger In de kazerne te Dendermonde1 Wannes Bare was den volgenden mor- leerde kennen. gen ook tegenwoordig om het bericht te Smagghe ging met Conscience in zee, verspreiden, bracht hem ln visschershutten en deAllen naar Voorde's hof, zei hij. En schrijver had de zeden en gewoonten daar laat den baron naar de maan loopen. leeren kennen. j Na de mis sprak de baron Rudolf even Zoo kwam een boelend boek tot stand. aan. Rudolf had het gelezen. j Ha, klj hebt kepeinsd in een van En hij besloot een voordracht te houden mijn h:ls te spreek... zet hij. over Conscience en zijn werk en het nut 't Is al geregeld, baron. Ik heb uw en het belang van lezen. hulzen niet noodig. Dat ge het vrije woord werd een plant. Hij begreep dat hij er het volk wel mee vreest, weet Ik. Toch zal het klinken, j Machtsmisbruik heerschte overal Ja, maar ik u verwlttik... Gij hebt me niet te bevelen, baron. Prent dat toch eens goed in uw hoofd, 't Is zeker heel moeilijk te erkennen, dat uw almacht breekt. En toch, het gebeurt. Ge moogt een spion zenden. Ik zal hem op mijn hof laten. Ik ben niet zoo bang als gij. Rudolf wendde zich af. Na den middag was de rutme keuken gereed om de toehoorders te ontvangen. Er kwamen er een twintig, meest vis- schers. Anderen durfden zich niet te ver- toonen, nu de baron de vergadering tegen werkte. Trouwens, een knecht van 't kas teel was het aan pachters gaan verbieden naar Voorde te luisteren. En er waren ook onverschilligen, die meenden, dat geleerdheid voor hen geen belang had, wroeters, slechts bekoord om een korst brood. Het drong niet tot hen door, dat Vlaamsche beweging ook stoffelijke verbetering zou brengen. Een kleine opkomst dus. Maar Rudolf] Voorde wist, hoe moeilijk het werk van ontvoogding was. Zooveel echter, dat klein begon, breidde zich uit. Een zaadje Wannes Bare, Leontlne, Hugo en zijn vrouw waren er ook. En Zeger Willebald, die nu reeds In zijn eigen huisje woonde. Rudolf sprak eerst een woord van min- zamen welkom. Hij zweeg over den baron en diens tegenwerking, echter tegen den zin van Wannes Bare Deze had wel ge wild, dat Rudolf den kasteelheer eens scherp geeselde. Voorde begon dadelijk met zijn onder werp het leven en het werk van Hendrik Conscience, den man die nu zijn volk leerde lezen. Hij vertelde, hoe Conscience, zwak en arm geboren werd In een nederig huisje te Antwerpen en vroeg zijn moeder verloor. Hij beschreef Hendriks' zeer onvolledi ge studie, zijn dienst ais soldaat en hoe bij schrijver werd. Rudolf sprak eenvoudig en vlot. En dadelijk boeide hij zijn toehoorders, die als aan zijn lippen hingen. ('t Vervolgt) gestaan Wanneer er spraak was een Kartel te maken der openbare ambten, kwestie regeUng der nieuwe wedden, is de Chris tene Onderwijzer daaruit gesloten geweest als ongewenschte en staatsgevaarlijke. Het Christen Onderwijsverboad werd ge weerd omdat het zoogezegd door zijn elschen ten voordeele van het vrij (katho liek) onderwijs de betooging zou doen ontaarden in een politleken schoolstrijd. Zoo zien wij den Liberalen Onderwijzers bond samen gaan met Socialisten en Communisten en ook ja met het onzijdig Syndlkaat (N. O S.) waar er, jammer genoeg te veel katholieke onderwijzers van deel maken. Thans heeft het Christen Onderwijzers- verbond blok gemaakt, voor het verbete ren van het loon, met de christene syn- dikaten en andere christene organismen van Belgie.Zoo is het gelukt, dank aan de sectalre houding van Liberale-, Socialis- t sche- en Onzijdige onderwijzers, van al de Christen hand- en geestesarbeiders samen te smelten omgemeenzamen arbeid te laten verrichten tot hun aller geestelijk tn stoffelijk heil, de Kerk en het Land ten bate. Het Congres is inde beste voorwaarden verloopen. De eischen die gesteld werden kunnen in deze punten samengevat worden. 1. Gelijkheid van alle scholen voor de staatstoelagen. 2. Het schreeuwend onrecht doen ver dwijnen van het verhooglngsstelsel be paald in de wet van 1925. 3. Maximun jaarwedde na 25 jaren dienst zooals dat vastgesteld was in de wet van 1920. 4. Kunnen op pensioen gaan op den ouderdom van 50 jaar, indien er 30 jaren dienst zijn met maximum van pensioen. Het Congres is uiteengegaan onder den zegen van Mgr. Rasneur, Bisschop van Doornik. Dinant, 23 Augustus, dat is voor Dinant een dag waarop de bloedige gebeurtenissen herinnerd worden van den wereldoorlog 1914 1918. Dit jaar werd er op dien dag een prach tig monument onthuld ter gedachtenis der martelaars, der gedoode Dinanteezen, der Fransche gesneuveldesoldaten tijdens de gevechten van 15 en 23 Augustus 1914 en der weggevoerde inwoners van Di nant, In de Duitsche gevangenissen en concentratiekampen gestorven. Het was op 23 Augustus dertien jaar geleden, dat in Dinant, door een leger van een land dat zoo fier was om zijn hooge cultuur, vier gruwelijke meuschen- slachtlngen plaats hadden. Door gewa pende barbaren werden weerlooze bur gers en onschuldige kinderen tegen den muur gesmeten en doodgebllksemd. De tijd, de gang der jaren knaagt alles, alles weg. Doch er zijn historische feiten die de eeuwen trotseeren en wanneer het prachtige monument, dat men in Dinant deze week onthuld heeft, door den ouder dom zal verbrokkelen, dan nog zal men weten wat op 23 Augustus 1914 te Dinant gebeurd is. Op de 1400 hulzen bleven er na het doortrekken der onmenschen slechts 200 recht. Te Dinant en In de omliggende gemeenten werden er 682 menschen op de meest laffe wijze vermoord. Onder deze slachtoffers telt men 70 vrouwen en 48 kinderen van 15 jaar oud en jonger nogjongentjes en meisjes van 4 tot 6 jaarenkelen van 2 en 3 jaareen kindje van 16 maanden en een ander van 3 weken. Gansch de plechtigheid van 23 Oogst laatst had eene beteekenis, dte de gewone vaderlandsche plechtigheden niet hebben. Wat te Dinant herdacht werd deed het harte bloeden. De herinnering alleen aan de gepleegde gruwelen ontroert elk lecbt- geaarden mensch tot tn 't diepste der ziel. De Socialisten beginnen klaar te zien. Men weet dat er zoo wat in alle landen onlusten plaats gehad hebben ter gele genheid van de terechtstelling van de Communisten Sacco en Vanzetti. De Socialistische pers heeft medege daan in de beroering. Speciale uitgaven met opruiende titels in groote letters hiel pen onrust en opstand zaaien l'n veie harten. Nu echter zingt de socialistische pers een toontje lager want zij zien in, en niet ten onreehte, dat geheel dat spel rond de terechtstelling enkel koren brengt op den molen der Communisten, die voor hen wel verre van vrienden geworden zijn. In plaats van de vroegere titels De moord is voltrokken «Na den af schuwelijken moord enz... en tn plaats van uitvallen tegen politie en gendarmen geeft het Socialistisch blad Le Peuple deze gezonde beschouwingen De communisten hebben zich meester gemaakt van de twee Itallaansche marte laars als van een ding, dat hen toebe hoort. Zij bedienen zich van hen als van een agitatie- en propagandamiddel. Zi bekreupen zich veel meer om de politieke doeleinden, die zij beoogen, dan om den marteldood van de siachtoifers der Ame- rikaansche rechters». Het doet ons genoegen te mogen besta tigen dat de Socialisten beginnen klaar te zien, dank aan de Communisten. Bekijk ze maar goed heeren Socialisten, hier ln ons land zijn er ook Communisten die zoo goed nadoen wat gij vroeger gedaan en gezegd hebt, dat gij nog zult eindigen met in de Communisten uw eigen, maar versleten, portret te vinden. gers en officieren van het roemrijke katholieke leger zuit zijn. Maar de or," i- nisaties voor katholieke actie, waarvan gij, naar ik hoop, deel zult blijven uitma- j ken, moeten afgescheiden blijven van cle i zuiver-politleke groepeeringen en veree- jniglngen. Welgewaarborgde plaatsingen met hoogen interest Lsopende rekeningen op zicht 3.00 Loopende rekeningen met 14 dagen vooropzeg 4.25 °/o Kasbons aan 3 maanden 4 °/0 netto 4.80 brutto Kasbons aan 6 maanden 4.25 netto 5.10 e/o brutto Kasbons aan 1 jaar 4.50 netto 5 40 brutto De kasbons voor 1 jaar worden afgeleverd ln titels aan toonder van 500, 1000 en 5000 fr., zij kunnen kosteloos door de Maatschappij bewaard worden ln open bewaargevlngen. Al deze geldplaatslngen zijn niet onderhevig aan de veranderingen van den beurskoers, BIJHUSZEN Poperinghe, Bertenplaats, 10, (Kleine Markt) tel. 89. Moeskroen, Statiestraat, 1, Westnieuwkerke, Plaats. tel. 115. Komen, Groote Markt, 7, tel. 68. Wervik, Steenackerplaats, 3, tel. 146. Wytsctnete, bij Wed J. Fournier, Plaats AGENTSCHAPPEN Kostelooze DAGLEEROANOEN (alle werkedagen van 8 tot 18 u voor alle am bacht van hout- en ijzerbewerking tee kenen, meubelmaken, schrijnwerk, tim meren, modelmaken, draaien, paswer mekanlek, eleetricitelt, enz. (theorisch en praktisch). Kostelooze ZONDAGLEERQANGEN (van 8 tot 13 u.) voor alles wat den kleer makersstiel aangaat maatnemen, pa- troonteekenen, snijden, confectie en aan passen. Begin van 't sohooljaarhalt Septemb. Inschrijvingen en inlichtingen bij den Bestuurder (5, St Jacobstraat, Yper) best s Zaterdags of 's Zondags. Aelbeke - E. Oanseman, Gemeente-Sekr. Alvcrlnghem - G. Vandeweghe, Gem.-Sekr. Beveren - J. Tahon, Gemeente-Sekretaris. Blxschote - R. Morllon, Gemeente Sekr Boestnghe - Th. Van Eecke, Gem.-Ontvang. Boltshoucke - J. Scherpereel, Gem.-Sekr. Brtelen - J. David, Gemeente-Sekretaris. Bulscamp - E.Bntaye, Gemeente-Sekretaris. Coxyde - A. Vandamme, Gemeente-Sekr. Crombeke - C.Decae, Gemeente-Ontvanger. Dadtzeele - P. Hoet, Gemeente-Sekretaris. Elverdtnghe - J. Bultheel, Meetknndlge. Oheluvelt - A. Beyls, Gemeente-Sekretaris. Gheluwe - Van Ryckeghem, Gem.-Sekr. Herseaux - A. Rys, Groote Straat. Hollebeke - A. Breyne, Gemeente-Sekr. Houthem (V.) - J.Verdoolaeghe, Gem.-Ontv. Houthem (Yper) - H. Six, Gemeente-Sekr. Isenberghe - H. Baes, Gemeente-Sekretaris. Komen - Aug. Becquart, Gem.-Bediende. Langemarck - Ch. Vandenhoute,Gem.-Ontv. Leysele - H. Hoevenaeghel, Gem.-Sekr. Loere - L. Doncy, Gemeente-Sekretaris. Lombaertzijde - Ureel, Gemeente-Sekr. Loo - V. Camerlynck, Gemeente-Sekr. Lutngne - H. Vanhontte, 172, Plaats. Mannekensvere - L. Verhelst, Gem.-Sekr. Meessen - L. Lemalre, Westnlenwkerke. Moéres - Melis, Gemeente-Sekretaris. Moorslede - A. Denecker, Gem.-Sekr. Neer-Waesten - J. Deprez, Gem.-Sekr. Noordschote - Michel Butaye, Plaats. Oostvleteren - R. Smis, Gemeente-Sekr. Passchendaele - G. Debrock, Notarisklerk. Poetcapelle - J. Dehaene. Gemeente-Sekr. Ploegsteert - L. Lemalre, Westnlenwkerke. PolUnchove - H. Anseeuw, Gem.-Bedlende. Proven - L. Forrest, Zondag voormiddag. Ramscapelle - A Dnron, Gemeente-Sekr. Reckem - J. Meulemans, Gemeente-Sekr. Rentnghe - A. Wullepit, Gem.-Ontvanger. Reninghelst - Fl. Camerlynck, Gem.-Sekr. Rolteghem-Cappelle - A. Vandeputte, G.-S. Stavete - Pr. Franchoo, Hoofdonderwijzer. Steenkerke - A. Thleren, Gemeente-Sekr. Vtnckem - C. Ceulenaere, Gemeente-Sekr. Vlamerttnghe - J. Dehaeck, Ontv. Godshnlz. Waesten - Paal Parmentler, Yperstraat. Watou - E Buithez, Gemeente-Ontvanger. Wervik - G. De Mazière, Steenacker, 18. Westoutre - A. Declercq, Plaats. Westvleteren - M. Vanllerde, Beheerder. Woesten - A. Vanhontte, Gemeente-Sekr. Walverghem - Heughebaert, Gem.-Sekr. JWulverlnghem - J. Cenlenaere, Gem.-Ontv. Zantvoorde- E. Vandermarliere, Gem.-Sekr. $Ztllebeke H. Frlmont, Gemeente-Sekr. Zuydschote - H. Costenobel, Gem.-Sekr. In tiet Lantl van Poperinghe. Op ZONDAG 18 SEPTEMBER zullen er plaatselijks prijskampen an tentoonstellingen van hop zijn te Crombeke, P/oven, Reninghelst, Rousbrugge, Vlamerttnghe, Watou en Westoutre. Van den VRIJDAG 23 SEPTEMBER tot den ZONDAG 25 SEPTEMBER, zal de gewestelijke tentoonstelling van hop gehouden worden te Poperinghe in de Vakschool der Rekhofctraat. Al de Leden, die begeeren hop ten toon te stellen, moeten ten laatste den ZONDAG 4 SEPTEMBER, hun naam aangeven bij de schrijvers der plaatelijke hopbonden te Crombeke, M. René Ackerman te Proven, M. Valere Lefebvre te Reninghelst, M. Achlel Houwen te Rousbrugge, M. Cappoen eenzelfde verhouding als Frankrijk en Engeland. De militaire overheden zijn van gedacht dat het effectief niet minder dan 60 dui zend man mag zijn. Op dit oogenblik zijn de Belgische bezettingstroepen rond de duizend man sterk. Frankrijk heeft nu 55 500 man. Het is van gedacht die bezettingstroe pen te verminderen met achtduizend man. Tngeland en Belgie zouden dan samen verminderen met 2 duizend zoodat het bezettingsieger in het geheel tien duizend man min zou tellen als vroeger. Guido. ons De betalingen van Duitschland. Voor het derde jaar van de werking van het Dawesplan, loopend van 1 September 1926 tot 31 Oogst 1927, heeft Dultsch- land eene som van 1500 millioen goud mark te storten. Deze som is toe te pas sen op al de lasten van het Verdrag van Versailles verdeeling onder de mogend heden, bezettlngskosten, intergeallieerde commissies, enz... Het deel dat Belgie voor de 11 eerste maanden van het jaar gekregen heeft be draagt de som 57 millioen 151 duizend 720goudrnark. De bezettlngskosten van 1 September 1926 tot 31 Juli 1927 bedroegen omtrent 67 millioen goudmark. Die kosten beloo- pen dus hooger dan het deel dat aan zou boelen en tevens ontwikkeien. De vergadering zou gehouden worden cp een Zondag namiddag in een herberg. Maar 's Zaterdagavonds kwam de baas der herberg bij Rudolf. 't Spijt me, zei hij, maar lk mag u Op antwoordde Rudolf. sommige gemeenten hielp't verblinde volk Attention, wat kij zekt. Ik zal het wel zijn eigen verdrukkers om sprekers weet... te ver jagen- Wiens geweten ongerust 1$, die is Machimisbrutk, broodroof, laster, ver- bang, baron. Wel, kom zelf luisteren. Ge volging, ai die giftige wapenen hebben moogt tegen spreken, het woord is im- de vlaamsche beweging willen doodeo. Onze geachte Lezers moeten verontschuldigen zoo we een deel men-.Belgie wordt toegekend. Een vermindering gelwerk moeten achterlaten. Dat komt door den Schrijver die ons niet voldoende copij zendt. Hopen we dat 't zal beteren. te Vlamertlnghe, M. Flor. Bouton te Watou, M. Oct. Renauts te Westoutre, M Leon Rouseré te Poperinghe, M. Felix Van Caeyzeele. DRINKT van den baron niet in mijn herberg laten mers vrijDat ware moediger dan een Maar het lukte niet. •preken. Hij ig gisteren uit Frankrijk herbergier te beletten een bijverdienste te Rudolf ontving hartelijk de toehoorders, l»im> thuis gekomen en ze hebben hem dat hebben. Dat durft ge niet. En laat menu die plaats namen op banken en stoelen ia 44 Y| /V S-l I Lil van die onkosten zou het aandeel van elke mogendheid kunnen verhoogen. Thans zijn er besprekingen in gang tusschen Londen en Parijs ten einde te voldoen in den wensch van Duitschland en de bezettingstroepen in Rijnland te verminderen. Belgie werd bij die besprekingen buiten gelaten. Het blijkt nochtans dat de Bel gische regeerlng bereid is het troepen- etfccticf in Rijnland te verminderen in Yfinclteiïi Dinsdag laatst, den 30 Oogst, zijn de op touw gezette feesten, ter eere van den Eerwaarde Jubilaris,Cyrtlle Buysschaert, 50 jaren priester en 25 jaren pastoor van Vinckem, allerbest gelukt. De feesten, bevoordeeligd door het gunstig weder werden reeds van in den vroegen morgen aangekondigd door kanongeschot en klok kengelui. De prachtige en welingerichte stoet vertrok om 9% u. van het gemeente huls naar de pastorij om de E. Jubilaris uitgeleide te doen naar zijn kerk waar er om 10 u. een plechtige mis gecelebreerd werd. Na de mis deed de stoet een op tocht door de gemeenten van Vinckem en Wulverlnghem. Niet een huis had nage laten te versleren en met korte woorden hun Herder nog menigvuldige jaren toe wenschen.Ook de stoet die uit verschei dene wagens en groepen bestond, was allerprachtigst Ingericht. Daarom een woordje van lof en dank aan al die man nen en vrouwen die geen moeite gespaard hebben om alles zoo schoon en prachtig te pinten. Na den doortocht der belde ge meenten, stapte de E Jubilaris af aan het gemeentehuis, waar de heer sekretaris C Ceulenaere met een lulde en helklinkende stem volgende redevoering sprak Eerwaarde en gevierde Jubilaris, Het is met een waarlijk groot genoegen, dat ik U hier, In naam van het Gemeentebestunr, alsook ln naam van de Commissie van Open baren Onderstand der gemeente Vinckem, de hnlde breng van wege de leden van belde be staren, «ndoor hen deze van alle Vinckem- naren hnlde eerst en vooral van oprechten eerbied voor den priester, die gedurende vijf en twintig jaar onverdroten, en met den mees ten zlelljver, zich heelt Ingespannen voor het geestelijk welzijn van de gemeente de hnlde ook van onze warme gevoelens van genegen heid en dankbaarheid voor Hem, die onder ons voorbijging ook opstoffelijkgebied wel doende En die hnlde is eenstemmig ln dit schitte rend feest, dat vandaag wordt gevierd, Is geen wanklank te hooren want onder al degenen die U op dezen dag bij uw feestelijken door tocht begroeten, telt gij anders niets dan vrienden. Dit is de vrneht van uw vijf en twintig jarig werk onder ons. De leden van den Gemeenteraad, In wier aller naam ik hier het woord voer, zijn ook eensgezind om in U. Bewaarde en gevierde Jubilaris, den man te huldigen, wiens eenvon dig en rechtschapen karakter, wiens breedheid van gedacht en taaie aanhoudende werking een gunstigen en doorslaanden invloed heb ben uitgeoefend op het openbaar leven van deze gemeente. Er is geen gemeente waar het openbaar teven thans een kalmer en een waardiger verloop heeft dan bi] ons, waar de eensgezind heid zoo acht en vast, en waar de samenwer king zoo innig is en dit is voor een groot deel uw werk. Daarom weze U hier, openbaar en plechtig hulde gebracht om dit schoon werk, met znlk een prachtigen uitslag be kroond. De les, die we hier geleerd hebben, die Gij ons voorgelezen h bt, is dat de welstand en de voorspoed onze, gemeente in de toekomst op die vobrwtsrde 'eed- za! te handhaven zijn namelijk dat burgerlijke en kerkelijke overheid hand en hand samenwerken en altijd in de beste verstandhouding blijven. Zoo is het nu God dank, en zoo zal het steeds blij ven, daar zorgen wij voor. Ik sluit met dezen wensch en opdat hij steeds ln vervulling ga mag ik hier luidop aller begeerte vertolken met de woorden leve Eerw. Heer Buysschaert, en hij leve nog lang, onder ons om den grondslag dien hij hier in Vinckem gelegd heeft, te voltooienonver gankelijk en onwankelbaar, tot welzijn zoo geestelijk als tijdelijk, van ons volk en van onze kinderen. Ze werd met een luidruchtig handge klap toegejuicht. Dan werden de Jubilaris talrijke bloemtuilen aangeboden, en defl leerde destoet nog eens voor deoverheden. Om 1 u. greep het banket plaats, waar menige glaasjes geledigd werden op 't ge luk van den Herder. Daarna om 5 u werd een puik concert uitgevoerd op dedorppiaais an Vinckem door het Muziek van Isenberghe en voor slotschoone verlichting ea een groolsch vuurwerk. Nog nooit had men te Vinckem zulke schoone feesten en zooveel volk te samen gezien. Daarom aan allen die medegeholpen hebben een woordje dan k en lof om de zoo schoone gelukte feesten Vergeten wij ook niet de Heer en Vrouw Fr. Devos die alhoewel in het verre Amerika wonen de toch zijn geboortestreek niet ver geet en overgekomen was en een mi'dsteri steun aan deze feesten leende. Et dec Eerwaarde Jubilaris roepen wij toe ADMULTOS ANNOS». Op de slotvergadering van het Congres van de A. C J. B. sprak Z. E. Kardinaal Van Roey, als volgt over de verhouding der Katholieke jeugd tot de politiek Ik heb gezegd dat de katholieke actie waartoe wij u ultnoodlgen, de medewer king aan het Verlossingswerk van Christus is, de deelneming aan het geestelijk apos tolaat van de Kerk. 't Spreektdus vanzelf dat zij moet worden uitgeoefend onder de uitsluitende leiding en toezleljt van dege nen, die officieel met dit apostolaat zijn belast, d. w. z.de Paus en zijne bis schoppen. Zij erkent geen hoofd, dat on afhankelijk is van de Kerkaan geene in stelling, die niet rechtstreeks van de K*u k afhangt, maakt zij zich ondergeschikt. Zij mogen dus, uwe gewestelijke groepeerin gen, uwe plaatselijke afdeellngen.zlch in geen geval aansluiten bij, ot zich onder werpen aan den invloed van politieke groepeeringen, zich stelien onder de be velen van politieke hoofden, politieke directieven ontvangen of volgen. Wil dat zeggen, dat de katholieken de politiek ter zijde moeten iaien Deze ge dachte zij verre van mij Integendeel Zij hebben'trecht en vaakzelfsden plicht zich met de openbare belangen bezig te houden. De politiek is feitelijk de kunst om de menschen te bestieren. Dan 't is niet aannemelijk, dat de katholieken bewust van hun plichten jegens hun mede burgers, jegens de samenlevingen jegens het vaderland, aan anderen de zorg voor de regeerlng en voor de hoogere belangen des lands zouden overlaten. Bijzonderlijk in Belgie, waar de vrijheid der Kerk en de goederen des gewetens door de kracht zelf der dingen grootendeels van deorganlsa tie en van de waakzaamheid eener mach tige katholieke partij afhangen, zou het eene misdaad zijn, door een betreurens waardige onthouding haar invloed en weersfandvermogen te verzwakken. Maar tot jongelieden sprekende zeg ik u, dat voor u de tijd om u met politiek bezig te houden nog niet is gekomen dat gij dorr persoonlijke volmaking en door het geestelijk apostolaat moet voorbereiden tot de gtoote taak, die u wacht. Ik twijfel er niet aan, dat gij eenmaal de banlerdra- De exprestrein New-York-Chlcajo zou ontspoord zijner moeten verscheidc- dooden zijn. Een vreeselijk onweder heeft ori- zeggelijke schade aangericht in Japan men telt 62 dooden, 8 vermisten en 11 gekwetsten. - Vier hevige onweders, gepaard mt t stortregen en hagel, hebben over Londen losgebarst en zetten vele straten en huizen onder water. Te Scutari, nabij Constantinopel, zijn vierhonderd hulzen door brand ver nield. - Een aardbeving op Formosa kostte het leven aan 10 personen, er waren meer dan 100 gewonden en over de 200 hulzen werden vernield. - In Japan werd een frein door ban dieten bestormd. Wie zich tegenweerde werd gedood een 50 tal personen werden ais gijzelaars medegenomen. In Hoog-Savoie werd een auto ver pletterd door een nedervailende rostblok, De voerder, vischkoopman, werd gedood evenals zijne echtgenoote en nog drie andere vrouwen. Ten gevolge eener ontploffing wer den 22 huizen door brand vernield te Dublieck in Polen. Nabij Chamonixaan den MontBlanc is een locomotief met het eerste rijtuig waarin 60 personen zaten in een ravijn gevallende locomotief plofte boven op het rijtuiger waren 23 dooden. Nabij Marseille stortte een auto In een gracht van vier meters diep er waren twee dooden en twee gekwetsten. - Een landbouwer van Salnt-Galmler werd met het hoofd ln een dorschmachien gevathet hoofd werd letterlijk vermor zeld. - Te Lauterburg in Elzas Is een tank schip, geladen met 90 ton olie, ln brand geschoten en gesprongen. De kapitein werd gedood. - In Polen werd een vrachtauto, waar in twaalf personen zaten, verrast door een reizigerstrein de auto werd in splinters geslagen 3 personen werden op den slag gedood en zes gevaarlijk gekwetst. In Berlijn heeft het drie dagen en drie nachten aanhoudend gestroomd van de regen 't was een echte zondvloed. In een voorstad bereikte het water een meter hoogte. Te Berck Plage werden drie kinde ren versmacht onder eenen invallenden zandhoop die zij zelf opgeworpen hadden en ondergraven. Te Colombes is een tram op een auto gekotsttwee personen werden gedood en vier erg gekwetst. - Te Barcelona ontriggelde een tram rijtuig zeven gekwetsten waarvan drie zeer erg. - In Armenie hadden nog aaritrillin- gen plaats. Te Namagana werden vijftig huizen vernield. - De auto van M. Gheysen uit Ise- ghem botste nabij Lelden, in Holland, op een anderen auto. De'belgische reed In overdreven snelheid en kon niet voldoen de remmen. Van den hollandschen auto werd 1 meisje gedood en nog 3 personen erg gekwetstde chauffeur is voorloopig aangehouden. - De cholera woedt steeds voort In Mesopotamiahier verdwijnt ze om ver der weer los te barsten in Barrarah zijn 270 personen bezweken, in Abandan 224, te Mohammerah 87. - Ia de statie van Joigny botste een losse lokomotief op den trein Autuc- Parijs 35 reizigers werden licht ge kwetst. Op een kruispunt te Siint-Germatn bij Parijs liepen 4 auto's opeen. Men telt een doode en tien gekwetsten. Te Colombes bij Parijs botsten een tram en een auto opeen 2 dooden en 4 gekwetsten. Bij de kazerne-instorting te Ltvorno in Itaile werden 18 soldaten gedood en 32 gekwetst. Te Sables d'Olonnes zijn 2 meisjes eener schoolkolonie, verdronken bij het nemen van een bad. Veel schepen hebben erg te worste len gehad tegen de tempeesten op den Atiantischen Oceaan. De boschbranden in Frankrijk heb ben weer hernomen er is klaarblijkelijk kwaadwilligheid In 't spel. Een windhoos heeft voor t millioen dollar schade aangericht op de kusten van Nleuw-Schotland. Negen personen zijn omgekomen. In de electrlciieitstabriek te St Na- zalre werd een werkmandoodgebilksemd. 1) Middelbare Dagafdeellng, 4e Stu diejaar. 2) Hoogere Dag- en Avondafdeeliog, tot het vormen van Inganleur-Technieker. Internaat an Externaat. Toezicht van Regeering, Provincie en Diocesaan Toezicht. Jongeling»n, die op Middelbare School, College of Atheneum gestudeerd hebben, kunnen overstappen in 2e, 3", of 4e Stu diejaar der Middelbare Afdeeling Vraagt Prospectus.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1