HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken» GROOTE TOMBOLA MOOI KOZEKEN GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE Zondag 18" September 1927. 25 Centiemen 24e Jaar. N 38 De zes maanden Christen Sociale Werken - Volkshuls - Poperinghe Pol jtiek Overzicht. I De Socialisten hebben bij middel tan groene plakbrieven (zij slaan van bleekrood al groen uit) laten weten C'lke groote voordeelen de zesmaan- Bendienst al zal bieden, j Iedereen die dat leest moet daarme- pc instemmen. Wij ook w ij wenschen piets beters dan een korten, zoo kort piogelijken diensttijd. Maar hier spe len de Socialistennogeens valsch spel. t)e Socialisten hebben een wetsvoor stel neergelegd, dat zij met groote [n oorden betitelen als Wetsvoorstel lot invoering van den zesmaanden- Hiensttijd en feitelijk is dat enkel een miachtspreuk om de menschen te be. priegen en aan hunne zijde te krijgen, Die zesmaandendienst is slechts een pnderdeel van het voorstel dat zij neer- belegd hebben. Wie meent dat het zal genoeg zijn zes maanden.te dienen, Eooals wij dat nu verstaan, en dat het (Daarmede al zal zijn, die is er verre wan. VAN RUIM TWEE HONDERD PRIJZEN TER WAARDE VAN vijf en twintig duizend frank. Inhuldiging te Gheluvelt Verwoeste Gewesten PLECHTIG TRIDUUM Heiligen Pastoor van Ars Schattingen van den Hopoogst In t O uiten land flliIiE ÖOItnc HEF Altijd de voordeeligste prijzen. TENTOONSTELLINGEN VAN HOP ingericht door het Hopverbond van het Land van Poperinge. Zondag 18 Soptambar 1927, Plaatselijke Hoptentoonstellingen Gewestelijke tentoonstelling van hop Zichtkaarten ten bureele dezer. 13, Bankstraat 12, de Lignestraat BRUSSEL GELDPLAATSINGEN het Gemeentekrediet van Belgitt 1° Loopende Rekeningen Abonnementsprijs per Jaar In Stad 12.50 fr. In Belgie p. post 15.00 fr. Amerika 31 fr. Andere landen 23.50 fr. TARIEF DER PRIJZEN Berichten Verkoopingen Eene inlassching o fr. tp pei regel 2 en 3 Inlassch. o fr. 8o per regel Vonnissen Rouw berichten i fr. 5oper regel j 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annonrcn zijii vooraf te betalen en moeten te^cn den Donderdag noen ingezon den wórden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Uitff. SANSEN VANNESTE, Drukker Gasthuisstraat, i5, Poperinghe Telefoon 9. Postcheok 15.570. ras PQPEXUNGHENAAR U K I A tl 'I A Alles trachten wat men ziet Baart zeer dikwijls veel verdriet Niemand kent zijn eigen goed, Voor hij 't eenmaal missen moet Iemands dood Is iemands brood. Als 't geluk niet mede doet, Helpt er naarstigheid noch spoed. Zet uw mond naar alle spijzen en uw handen naar alle werk. Zoo gij doet wat gij kunt, doet gij wat gij moet. Vechtende honden loopen meestal met gescheurde ooren. I Een kort overzicht van den inhoud wan het socialistisch wetsvoorstel zal Bat klaar bewijzen: I Al de burgei s moeten tot 's lands perdediging bijdragen. Daarin ligt nog feuoveel kwaad niet, al is het een jgroote stap tot de gewapende natie, kien droom van het socialisme. I De zesmaandendienst moet vooraf gegaan zijn dooi eene verplichtelicha pielijke opvoeding, die beginnen zal ha den schoolplicht, dils na 14 jaar, (tot op het tijdstip waarop de militie- iphehtige naar de kazerne gevraagd morden, dus tot 20 jaar of tot 18 jaar [als zij een examen kunnen afleggen. I De jongelingen die een onderwijsge sticht volgen kunne ndaar die licha- Sinelijke opvoeding opdoen. De andere, Sdus bijna uitsluitend en alleen de kin- idtren der werkersklasse, die zullen [verplicht zijn zich aan te sluiten bij de Koegelaten maatschappijen voor licha- hnelijke opvoeding. Wel spreekt men [van eene opleiding in den aard van het sscoutisme, maar in feite zal dit uitko- fmen op een militariseeren der jeugd, jzooals er tot nu toe nooit eene in ons [land werd voorgesteld. Welke maatschappijen zullen aan- jgeuomeè zijn, waar de oefeningen zui pen moeten gegeven zijn en door wie, [welke de aard van het examen is dat ?zal moeten afgelegd worden, wat er tzal gebeuren met dezen die het examen Iniet voldoende zullen kunnen afl Een boekje van VIJF LOTEN met kosteloozen omtlag, recht gevend aan bijzondere trekking VIJF FRANK. 1 Frank het lot. DE TREKKING ZAL PLAATS HEBBEN OP 30 MAART 1928. BH Dernyttere Welkom lieer Paster, blijf hier lange Ziedaar mijn wenschen en verlangen 'k Verkoop kleergoed uit dé broks En make manskleers en pastersi oks En wilt gegoed en smakelijk eten Ge moogt mijnwinkel niet vergeten. Op (len molen Met open armen sta ik hier om u t'ontvangen Gij zijt den herder naarvolgens ons verlangen Op een triomfboog Een goe gezondheid, goed bestier En vijftig jaar als pastoor hier Dit zipi de hartelijke wenschen Van alle Klijtho ekmenscht n Op de poort bij de kerk Als gij dees poort zijt doorgegaan Wil dan verblijd Gods huis ingaan Boven het altaar Draag op voor uwe schapen het lam eindloos weerd Dat al onze zonden en schuld verteert. Aan liet oksaal Blijde akkoorden, vreugdeklanken Om onzen lieven herder te danken. POPERINGHE StJAN's KERK Eerw. Heer Fel. Verfaille. Verleden Zondag werd alhier onder groo- ten volkstoeloop de E II. Feliciaan Verfaille, als pastoor der parochie, ingehuldigd. Het weder dat gewoonlijk niet goed is, was den Zaterdag wat slechter als gewoonte, zoodat iedereen met reden vreesde voor een Zon dagvlaagje. D.'iarkwamgelukkiglijk niets van en de geestelijke stoet die den herder zou voorafgaan werd gevormd. Om drie uur wer den de E H. H- Deken en Pastoor der pa rochie ontvangen aan de tramstatie door de leden der kerkfabriek en de gemeenteover- heid Daarna onder het dreunen der kanon nen, het feestelijk luiden der klokken en voorafgegaan door de muziekmaatschappij van Gheluwe stelde de prachtige stoet zich in beweging. Overal wapperden de vlaggen en waren de huizen feestelijk versierd. Men kon liet de menschen aanzien dat de E. H Verfaille werkelijk welgekomen was. Na doorgestapt te zijn tot aan de herberg De Vëjomakerij keerde de stoet naar de kerk terug alwaar de Z E Deken den E- H. Pastoor in zijne bediening instelde, en daarna door eene gelegenheidstoespraak de christe- enz. dat zijn al dingen dat de Socia- 'len °Pine' kzaam maakte, op het goede door den vroegcren herder teweeggebracht en op listen met gaarne nader oepalen. )e ze van den nieuwen herder mogen menschen die zulks zouden vernemen zouden te veel gewaar worden wat er zooal zit achterdat woord Zesmaan dendienst Dat zou de Socialisten te veel kwaad doen en daarom laten zij al die hoogst belangrijke punten over aan Koninklijke besluiten Dan dragen zij er de verantwoordelijkheid niet van. Na die jarenlange militaire voorbereiding zal het eigenlijk niet 6 maanden werkelijken militairen dienst volstaan. Maar wat zal er dan nog volgen Ja, daar komt nog een steertje aan. In den loop der vijfdaarop volgende jaren geschieden er twee wederoproe- pingen van acht tot negen dagen elk en twee proeven van mobilisatie en concentratie die elk hoogstens zes dagen zullen duren. Bovendien moe ten de dienstplichtigen tijdens hun actieven diensttijd, die 6 jaar duurt, jaarlijks aan schietoefeningen deelne men in de voorwaarden die bij Ko ninklijk besluit zullen vastgesteld worden. Wat de taal betreft, waarin de re kruten zullen gedrild worden, daarvan zegt het ontwerp niets. Alleen is er bepaald dat de militieplichtigen moe ten worden opgenomen in de eenhe den overeenstemmende met het ge deelte van het grondgebied waar zij hunne werkelijke verblijfplaats heb ben. Aan het bepalen dat de Vlamin gen in het Vi imsch zullen bevolen worden, daaraan hebben de Socialis ten zich niet g rieschierd, dat was voor hen te bram.jg. Als ge dat al nu P\, rziet, wat er de zesmaanden vooral!)-.,t en ook wat er den zes maandencb ,,f,„ volgt, is het dan ernstig zooveel .ngt-,ïM te maken met die fameuze dusten rmindering waarmede de Sociftliehun'.sinds een tijd schermen en eval eengrootsten troef zou zijn, in mcuwi ve Kamer- 1 ontbinding eene'm ken. kiezing S zou noodzakelijk hjjzonéerhef Tusschen al c wetsvoorstellen van het socialistiscl ïdWdeÊjkhed! komen er nog tal van cv«ul de Stand/en waar wij op tijd en s acht zul- len op vestigen.' verwachten Daarna werd door E H- Pastoor een lunch aangeboden waaraan familieleden, vrienden en overheden deelnamen en verliep in de beste stemming, 's Avonds deed de nieuwen herder, samen met de overheden der gemeente, nog een wande ling je rond het dorp om de opschriften en versieringen vonderen. EENIGE OPSCHRIFTEN. Op de poort bij de aankomst Het klinkt en het dreunt hier blij in het rond Hij heersche hier lang, frisch en gezond Bij den Burgemeester Ik moet zorgen voor de vrede en gemeente- [belangen Wilt gij zorgen voor de rust en om zielen te [vangen BH Deboutte Eenieder die zijn plicht voldoet, Brengt den herder zijn groét. Bij J. Ack Welgekomen met uit 't herte onzen gullen [vlaamschen groet Wees een herder naar ons herte, vredelie [vend, braaf en goed Bij Pijpe, schilder Gelijk weleer de Heiland koning Den zegen bracht in elke woning Zoo brengt gij vader, met gulden hart Vreugde in deugd en troost in smart. Bij Vandenberghe, slachter Heer pastoor geprezen Wil dit aandachtig lezen Indien ge van mijn vleesch wilt halen Je zult het niet te duur betalen En smakelijk moogt g' ervan eten Ge zult toch nooit van tandpijn weten Dan blijft ge kloek, lenig en lijs Zoo raakt ge oud, maar wordt nooit gri Herberg De Vrede bij R. Reynaert Vrede is de naam door mijn huis hier gedragen Een vredig bestier is wat uw schapen u vragen De Perequatie. De strijd om de perequatie van <J< Staatswedden is ontbrand. Verléden, Zondag had er te Brussel een betoo ging plaats van een gedeelte der Staatsbedienden. Hetplan was opgevat geworden een algemeen kartel van de openbare dien sten te stichten en al de syndicale organisatiën, tot het bereiken van het gemeenschappelijk doel, te doen sa menwerken. Hier heelt men nog eens de macht gezien van de Politiek in ons land.Dit is niet gelukt. Zoowel de christelijke als de socia listische organisatiën hebben zich on zijdig gehouden en wensehteu niet mede te werken met de zoogezegde onzijdige organisatiën. Ieder gaat zijn eigen weg op. Het is maar beter zoo, want het Christen Syndicaat heelt toch belan gen te verdedigen waarvan de andere syndicaten niet veel begrijpen. Hel Christen syndicaat verdedigt-de be langen van het-huisgezin en vraagt dat in ieder geval de iamilietoeslag zou behouden worden. Al gaat het ook overeene loonkwes- tie, het Christen syndicaat mag nooit het hooge christelijke ideaal uit het oog verliezen, dat is de hoofdreden van zijn bestaan. Wat nu de perequatie betreft, het nieuwe stelsel is op de leest gezet en men meldt dat de Commissie Halleux niet voor 25 September haar voorstel op de perequatie der Staatswedden zal bekend maken. De landpachtwet naar den Senaat. Mi 11 weet dat d( Kamer een ont- ivstjtp gestemd heeft van nieuwe laud- l>.u'htwet. Na het verlof zal dit out-] werp naar den Synaat gezonden worden. Thans heelt Senator Mullie in voorbereiding van de bespreking ervan, namens de Commissie van Landbouw van den Senaat, een ver-1 slag erover opgemaakt. Verschiilige bepalingen dezer wet, zooals zij door de Kamer gestemd werd, zullen op tegenstand botsen in den Senaat. Het valt zelfs te voorzien dat er wijzigingen zullen aan gebracht I worden en dat het ontwerp terug naar de Kamer zal gezonden worden. 'Dit zou zekerlijk opnieuw weken, maanden en misschien wel jaren tijd j vragen en dit ware zeer spijtig. Het is nu 75 jaar dat het vraagstuk der rechten van de uittredende pachters voor het eerst gesteld werd en het is meer dan tijd dat daar eene oplossing aan kome. De grondslag waarop geheel het nieiiwe ontwerp van landpacht steunt, het eigendomsrecht van den pachter zelve op eene meer rechtvaardige wijze dan vroeger doen eerbiedigen. De pachter brengt immers in het ver pachte goed een veestapel en alaam die, op het huidig oogenblik, een groot kapitaal vertegenwoordigen. De vorige wet beschermde genoeg zaam grond en gebouwen maar niet op eene voldoende wijze den eigendom van tien huurder, de waarde van het vee en 'van geheel het aangewend kapitaal De wet moet trachten alles te be vorderen wat de voortbrengst kan vermeerderen, mits de rechtmatige I belangen zoo van den pachter als van TREKKING Uit den stoetDe Z. Eerw. Heer Deken van Poperinghe met den nieuwen Herder, gevolgd van Senator Baron de Coninck de Merckem. Ter gelegenheid van de inhuldiging van FT H. Fové als pastoor, heelt Merckem wederom eens getoond dat het zijn manier van feesten organi- seeren van voor den oorlog,niet heeft vergeten. Begunstigd door een allerprachtigst wed-er is het feest onder alle oogpun ten gelukt. k' th I" L- k'i -t - «v,*,.-„.v.De E. H. Pastoor werd ingehaald Kaïnoiieke Kunst. vermeerderen, mits de rechtmatige aan de Kippe. Een paar jaar geleden kwam een belangen zoo van den pachter als van Daar werden hem de Burgerlijke I Vlaamsche kunstenaarsgrpepeeringNen verpachter gevrijwaard wezen. Overheden voorgesteld endaar ook tot stand, die zich ten doel stelde de m A t VPI.cr|,:| nam hij den stoet in oogenschouw. katholieke kunst te bevorderen en de Onder de aa.nwezige personen wer- krachtensamentetrekkenomdehooge Bij het beheer der spoorwegen den opgemerkt den Heer Baron de roeping die de kunst heeft, verheer- wordt bij hoogdringendheid gewerkt Coninck de Merckem, Senator en lijking der goddelijke schoonheid aan het vertalen in het Duitsch der Burgemeester den Heer J. Maes, trouw te zijn. Door eigen werk en door onderrichtingen bestemd voor de sta- Arrondissementskommissaris het werk van hen die door denzeliden tien derstreek rond Malmedy. Streng De E. H. Fové Was vergezeld van geest bezieldzijn, trachten zij de rech- bevel is gegeven slechts in het Duitsch den Z. E H. Deken Vervaecke, van ten der katholieke kunst weer in eere te onderhandelen met een i5tal statiën Poperinghe den E. H. Pastoor van te herstellen en door positieve werk- in nieuw Belgie. Dit bevel moet on- Clercken en E. H. Fové, Pastoor van [middellijk worden uitgevoerd. Kortrijk, zijn broeder de E. H. Van- Als Minister Anseele nu ook eens suydt, vroeger rustend pastoor van [zooveel iever aan den dag legde om Merckem en andere, voor het Vlaamsche recht te zorgen De vier wagens de Boerenwagen als hij doet voor het Duitsch de Boerihnenwagen met het zeer ter eere van den zaamheid willen zij niet enkel de be staansmogelijkheid, doch denfrisschen levensbloei der roomsche kunst be-1 I wijzen. Deze katholieke kunstenaars noe- men zich De Pelgrims letterkun digen, schilders, beeldhouwers, toon-| dichters. Eenschoonenaam: Pelgrims! Als Pelgrims-kunstenaars trekken Een beste oorlogsgedenkteeken schoone opschrift Deze groote wonderdoener XIXe eeuw wordt door de H. Kerk bijzonder aanroepen tot hernieuwing van den christen geest in onze paro chies. Op korten tijd mocht de heilige erin gelukken de hem toevertrouwde jarochie van Ars, waar het christen even bijna volledig was uitgestorven, tot een midden te herscheppen dat 'tot in onze tlageri'feVèclft den naami - verdient van «heilige parochie». Moge n,™wza geboren worden. 11 .i i-l I wee hiiitenlandsrhe croenen 1 loor zijne tusschenkomst de christen evensgeest bij onze bevolking ver sterkt worden. De heilige Joan.-Mar. Vianney, pas toor van Ars, wordt bijzonderlijk ver eerd om de bekeering van zondaars te bekomen en de heiliging van de pries ters. Wij zijn cle vrome vrouwen Van 't heerlijke Vlaanderland De bloem van ons landouwen Getrouw den Boerenstand Op 23 October zal hetgedenkteeken opgericht ter nagedachtenis van de der ZÜ naar bet Heilig Land waar Gods j Brugsche gesneuvelden van den groo-, schoonheid regeert, en keeren weer ten oorlog, onthuld worden. Men "e Duivenwagen en de wagen met hun kunst die de bezielde weer- weet dat dit gedenkteeken bestaat uit spiegeling is van alles wat zij er zagen de herstelde militaire kapel van het en voelden. Brugsche garnizoen. Op de buiten- 1 hans hebben de «Pelgrims» te muren der kapel zullen marmeren pla- Antwerpen hun eerste Congres gehou- ten worden aangebracht met de na-| p[et Saazer handelshuis M. Güt- den. Zij hebben er een schoonen bloeü men der 5o6 gesneuvelde soldaten. In termann Söhne raamt den tegenwoor- van katholiek kunstleven getoond enj dc kapel is,onder het hoogaltaar een j digen hopoogst op het Europeesch meteen rijp zaad uitgeworpen waaruit crypte aangebracht, waar toegang Vasteland als volgt (ift centenaren zal worden verleend langs een trap van 100 pond of 5o kilogr.) O. L. Vrouw van Langewaede waren allerprachtigst. De schoonste groep was zeker de Hosanna groep in bonte kleeder dracht takken wuivend en het ITo- sannalied zingend. Een bijzondere melding verdient het muziek van Oostvletcren, dat na den stoet een concert gaf op de Markt. De toejuichingen van de talrijke om- staanders waren zeker het beste bew ijs dat het muziek in aller smaak viel. Op den doortocht waren alle hui zen versierd, aan ieder huis was een opschrift met een welkom en de hoop den nieuwen Pastoor lang te kunnen bewaren. Na de plechtigheid in de kerk werd in de zaal van Sidronius het gebruike lijk maal opgediend. De Z. E. H Deken van Poperinghe stelde aan de Overheden den nieuwen Herder voor; de Heer Burgemeester richtte den E. H. Pastoor den welkom toe van alle de Burgerlijke Overheden, de hoop uitdrukkende dat Burgerlijke en Geestelijke Overheid steeds zouden mogen samenwerken tot voordeel van gansch de gemeente. De E. H. Pas toor dankte ontroerd allen die mede- geholpen hadden om zijne inhuldiging zoo prachtig te vieren. AD MULTOS ANNOS. Twee buitenlandsche groepen wer- die op de straat uitgang zal geven, den uitgenoodigd om aan de Pelgrim- Naar wordt verzekerd, zal Z. M. de viering deel te nemen het Roomsch Koning de orithulling van ditoorlogs-| Katholiek Kunstenaarsgenootschap uit Nederland en de kunstenaarsver-1 GODDELIJKE DIENSTEN Zondag 25 September te 10 ure Wij ding van het nieuwe beeld van den Heilige. Lloogmis waaronderde«3 stemmige mis van A. DeBoeck zal uit gevoerd worden door dechoorzang- maatschappij Pro Ecclesia uit Kortrijk (40 leden). Te 5 ure na middag Plechtig Lof en Sermoen. Maandag 26 en Dinsdag 27 September Te 7 ure Plechtige Mis. Te 8 ure Plechtige Mis voor de school kinderen met korte aanspraak. 's Avonds te 7 ure Plechtig Lof en Sermoen. De Sermoenen worden gepredikt door E. P. TILL0 der Capucienen. Na de diensten vereering van de relikwie van den Heilige. gedeflkteeken bijwonen. De Winkelsluiting. Door toedoen van den Christen Middenstandsbond heeft Volksverte- genwoordigerClynmanseen wetsvoor-| staat Hallertau het best en rekent op uitgaat van onze Vlaamsche Kunste- ste[ 0pgemaakt strekkende om dehan- ïoo.ooo, Spalt op ongeveer 12.000, naars. delshuizen te sluiten op den Zondag. MarktgebiétT en Gebirg op 20 tot Zwaarden tot ploegijzers gesmeed I bilt wetsvoorstel heeft gestuit op 125.000, Aischgrund-Pfalz op 3 tot eeniging L'Arche uit Frankrijk. Verheugen wij ons inden heropbloei der Katholieke kunst. Verheugen wij ons dubbel omdat die heerlijke poging In Saazer land hoopt men 180.000, in Auscha en Dauba 70.000, in de andere streken van Tjekoslovakië io.ooo, zoo te zamen voor geheel het land 260.000. Polen rekent op 5o.ooo Jugoslavië op 78.000 Oostenrijk, Hongarië en andere kleine streken 3.000. In Beieren In Duitschland heeft de oogst ook veel geleden. Men meldt dat de leger- oefeningen van de tweede divisie niet| 14.000, Wurtemberg op 22.000, Baden op 800 zoodat men in geheel Duitsch- land daaromtrent 171.000 verwacht. Elzas rekent op 75.000 Burgondië den tegenstand van eenige belangheb benden en vooral op een hevig ver weer vanwege de Liberalen. In naam der vrijheid willen zij van doorgaan om reden van den slechten geen gedwongen winkelsluiting. Te jen het Noorden van Frankrijk op toestand van den oogst en dat de veel vrijheid is dwang. Ter wille van 5o.ooo en België op 40.000 zoodat het troepen dier divisie ter beschikking de vrijheid, door de Liberalen te passé Europeesch Vasteland 727.000 cente- gesteld worden der landbouwers oni en ten onpasse ingeroepen, zijn hon- naren zou voortbrenhen, buiten Rus- ze hulp te verleenen bij het snel bin- derden kleine neringdoeners, winke- nenhalen van hetgeen van den oogst Miers, handelaars gedwongen hunne land wier raming ons niet voorligt Dit geldt ook voor Engeland en Amerika, terwijl Australië wel als voorheem i5.000 centenaren zou op leveren. Indien men België, Noord-Frank rijk en Engeland ter zijde laat als productie voor de hooge gisting, dan mag men als iijne Edelhop voor lage gisting meer dan 600.000 centenaren schatten deze hoeveelheid zou rijke lijk voorzien in de noodwendigheden van de brouwerijen van lage gisting. Belgische hop zou dus weinig kans voor uitvoer hebben, tenzij de glad- groene hop. (Hopfenheimat 4 Sept.) Thans verschijnen ook de ramin gen, welke Belgische handelshuizen, zoowel als het Midden-Europeesch ïnlichtingsbureel van Saaz, opmaken Wij duiden de twee Belgische han delshuizen aan onder letters A en B, en het Saazer bureel onder letter S de opbrengst staat in centenaren van 100 pond vermeld. Leening van 1922 aan 5 t. h. ZATERDAG 10 SEPTEMBER. Reeks 151.909 1 3 wint 5C0.Q00 fr. Reeks 189.168 nr I en reeks 189.168 nr 19 winnen elk een lot van 100.000 11'. De andere nummers dezer reeksen evenals al de nummers der ree k 75778 zijn uitkeerbaar met 300 Ir. Eene streek van Knukasus is overstroomd; verseheidene dorpen zijn onder water géloopeuenerbleVen talrijke dooden. Geweldige o verstri lOfnin gen woedden over Bessarabië twee ste den zijnjlotaal weggevaagd en vijftig duizend personen zijn dakloos. Te Ra-gneveaux klom een knaap opeen paal der electriciteitsleiding hij stortte doodgëbliksemd naar be neden. Twee autos botsten op malkaar nabij Tours een doode en een erg ekwetste. Een 40 tal schoolkinderen speel- lenopeenoudmunitiepleinin Duitsch- and. Een ontploffing gebeurde en i5 meisjes werden.erg gekwetst. Een filmfabriek te Londen is af gebrand er bleven vier dooden en zes gekwetsten. Een hollandsche stoomboot is gezonken op de kusten van Engeland; vier personen zijn vermist. In Holland is een persoon dood gereden aan den onbewaakten over weg te Colmschate. Aan het strand te Cayeux heeft een vreemdeling zijn vrouw doodge schoten en daarna zeil moord gepleegd. Een vreeselijke ontploffing greep plaats in een apotheek te Warschau drie helpers werden gedood en vijf voorbijgangers gekwetst. Een afvalfabriek te Londen is volkomen afgebrand vier werkmeis jes kwamen in den brand om. Te Chicago gebeurde een ontplof fing waarbij drie personen werden gedood en twee andere erg gekwetst. Eene groote lederfabriek is afge brand te Metz. Er is voor 6 millioen schade. Te Céret werdeen kind van 4 jaar dat over den spoorweg liep, door een trein doodgereden. Door de overstroomingen in Gal- licie hebben 52.000 gezinnen geheel of gedeeltelijk have en goed verloren. Te Kovno, in Lithauen, is een auto-car, door het breken van een rem van den weg algereden en in een al- grond gestort. Tien reizigers werden op den slag gedood zeven anderen liepen zeer gevaarlijke kwetsuren op. Te Rosenau, in een aanval van waanzin, heeft een man zijne twee kleine kinderen in 't water geworpen en zich zelf dan laten stuk rijden door een aanstoomenden trein. In Gallicie stoomden twee treinen op malkaar veertien erg gewonden. In de Vereenigde Staten stoomde een reizigerstrein op ledigstaande wa gens drie dooden en twintig gekwet sten. Nabij Korea is een schip ver gaan er zouden 274 personen ver" dronken zijn. te redden is. Deden de militairen ooit schooner werk De aalmoezeniers bij het leger. zondagrust op te offeren. De Christen Middenstand van Ant-| werpen heeft onder allewinkeliers van Antwerpen, van welke opinie ook, een referendum ingericht om ingelicht te Het Staatsblad kondigt een konink-| zijn over hun gedacht vanhetverplich- lijk besluit af, waarbij aan de aalmoe- tend winkelsluiten, zooals het in het zeniers van het leger een bepaald sta- wetsvoorstel Clynmans wordt voor- te fhao ^wTy'ygen "F verkrf WJ JiedenM h sansen.'JJEÜBSte Gasthuisstraat,5, Poperinghe MINISTERIE VAN LANDBOUW. CROMBEKE, PROVEN, RENINGHELST, ROUSBRUGGE, VLAMERTIN- GHE, WATOU en WESTOUTRE. Van Vrl|dag 23 Soplembar tot Zondag 25 September, te POPERINGHE IN DE VAKSCHOOL DER REKHOFSTRAAT. De leden van de hopbonden alleen mogen hun naam voor de inschrijving tangeven ten laatste Zondag II September 1927, bi] de schrijvers der plaatselijke hopbonden en hoerengilden. tuit verleend wordt gesteld. De groote meerderheid heeft Aan de aalmoezeniers zal in het ka- zich gunstig uitgesproken. Ei der een graad worden toegekend, 2203 stemmers, elke winkel één stem, evenals aan de geneesheeren, apothe- 2187 stemmen werden uitgebracht. Mengelwerk v. «De Poperinghenaar» 1 JAC door BALLINGS «o» Zwijg... laat hem voortvertellen, zei Treze, haar moeder 't Machien vloog in stukken van een... 'tvoorste stak wel drie meters in den grond. En de menschen die er in zaten vroeg Netteken. Kipkap, mensch... kipkap 't Volk van 't gehucht stond met ge rekten hals te lonken naar de twee vliegmachienen die daar hoog, heel hoog tegen de blauwe luchthoepeling statig voortdreven. t Zijn precies zilveren vogels meende Netteken Verdonk, en meteen lei zeheur handen boven de oogen om beter te zien ik zou er niet gaarne inzitten. O ik wel... ik wel, riep Rozeken VanSanten, in vervoeringuit... ik wel.- Watmoet het schoone zijn, als ge daar van boven af, zoo de halve wereld kunt overzien. JaJa maar als er dan iets ha pert of iets breekt, dan tuimelt het gansche gedoe naar beneden, mam zei,en kunnen ze met bezens bijeenve' gen, wat er van Rozeken de kantwerk ster nog overblijftgekte Zander de schaper. Ik heb dat ne keer gezien in de Walen streek... Al met 'n keer bego daar zoo'n machien te waggelen, pre cies lijk 'n vogel, die een schot heeft gekregen en ja wel, pierewierewiet daar kwam 'tnaarbeneden gedonderd !k hield mijn hart vast,,. Boem, kwanun een patattenland terecht.. Uw hart? spotte Kopeken. kers, enz., die in het leger dienst doen. Tot nog toe hadden de aalmoeze-| niers geen graad, zij waien aalmoeze niers en niets meer. Geen reglement verplichtte hen zells de militaire klee- dij te dragen en geen enkel voorschrift had betrekking op hun bestaan. Reeds 26 slachtoffers. Eerste vraag: Zijt grj voor eene| wettelijke regeling der winkelsluiting des Zondags na den middag Antwoord Ja ig33. Neen 354- Tweede vraag Zijt gij voor eene I wettelijke regeling der winkelsluiting om 9 ure 's avonds in de week Antwoord Ja 1855. Neen 3l3. Dat is toch een slaande bewijs dat de groote meerderheid der winkeliers LANDEN OPBRENGST A B S Duitschland I45.56g 209 000 181.000 Tcheko-Slovakie 205.342 248.090 206.900 Joegoslavië 47.930 80.000 75.000 Polen 40.700 45.000 55.000 Oostenrijk, enz. 2.880 6.000 3.000 Elzas 65.424 80.000 46.000 Noord-Er. Burg. 23.871 55.000 22.000 België 35.635 57.000 45.000 Engeland 261.479 270.000 250,000 V. S. Amerika i57 795 33o.ooo 3oo:ooo Canada 12.108 12.000 12.000 Australia i5.ooo 18.000 15.000 Rusland 25.000 35.000 25.000 I.i36.i33 1.445.000 I.235.QOO er< 7 11 1 mueueiiiK verlangen op zekere uren hunnen win- centena^en meer bedragen dan verle kei te mogen sluiten en van hunne' - - - vrijheid te mogen genieten. Het be- De vluchten bovenden Atlantischen en den Grooten Oceaan hebben dit jaar reeds 26 slachtoffers gemaakt. Van verschiilige zijden gaan er i[>| wiJst ooU hoe eene kleine minderheid, vloedmke stemmen op om een einde Jn Jnaam rfPr vrlihdd.dwano- uitoefent Saazer bureel aannamen, zou de ver moedelijke opbrengst thans 80.000 te stellen aan deze roekelooze vluch ten, die enkel een sportief nut hebben en waarbij zooveel kostbare levens te loor gaan. den jaar toen de hopoogst I.l52.ooo centenaren bedroeg, ei - 1 Er valt aan te merken dat de op- in naam der vrijheid,dwang uitoefent L t j Engeland merkelijk lager rm i\f* nrrnnrp mPArnprhAirl I »TTTTTn 0 0 - - 0 is dan verleden jaar, toen het gewas 338.000 centenaren opleverde. Inder- daad is de hopcultuur met omtrent op de groote meerderheid. Guido. nek breekt, staat het dan met groote Ze stonden nog met aandacht tr Maar Siemken haalde nit zijn tasch letters in de gazetten Wat zou 't... lonken, toen Siemken de booi, het een brief te voorschijn. Twee regelkes en daarmee gedaan, wegelken kwam opgestapt. En als Hier, mijn braaf geburinneken Dat zijn immers maar menschen, die Siemken het drietal daar zoo met het lachte hij, hier is nieuws van nonkel op hun werk zijn verongelukt. Dat ge- hoofd in de lucht zag staan, bekroop Polidoor, uit Brussel... Zijt gij nu nog Zander de schaper. 1000 hectaren verminderddaaren boven valt het gewas veel lichter dan verleden jaar, vooral in hetgraafsc.hap Kent. Gewis zullen die vermoedelijke cij fers wel wijzigingen ondergaan, als de pluk ten einde is dan zal men beter de gevolgen van den zwarten roetdauw en van de roode vlekziekte kunnen waarnemen. Gesticht In 1860 in ik Brr er op Krijg nog kiekenvel als peins. Ik zeg dat het met'tleven spelen is, in zoo'n ijle dingen, duizend en nog meer meters boven de wereld te wil len vliegen; meende vrouw Van Santen De wereld De wereld lachte Rozeken, daarboven is 't ook nog we re'ld. Dezon... de maan... de sterren... de lucht, dat is allemaal nog van de wereld. Dat heeft ze weer uit de boeken gehaald, lachte Zander. 't Staat in de gewijde geschiede nis God schiep dewereldinzes dagen Jai jai gij kunt klappen als een advokaat; maar ik doemetuw moeder en ik zeg dat hetnekbrekerij is te wil len vliegen als de vogels, wijsgeerde Netteken En kruipen onder den grond, als de mollen is dat geen gevaarlijk spel. vroeg het meisje ernstig, daar ze zag dat de vrouwen en Zander haar niet begrepen, ging ze voort zie eens 's morgens en 's avonds hoeveel man nen er naar de Walen trekken, om dui zend en nog meer meters in de kool mijnen af te dalen Is dat geen nekbrekerij Stellen die zich niet iederen dag, niet ieder uur in gevaar... En als er ginder iemand den beurt alle dagen... en daarom wordt hem de lust om Rozeken een malschen er niet veel over gehandeld. En zeggen kus op de wangen te geven... Stil de kooltrekkers, als er een makker sloop de oolijkert nader, en, eenmaal verongeluktik ga 't hol niet meer in achter het meisje, legde hij fluks zijn of denkt gij, Nette, als ge een brok twee handen vóór haar oogen maar niet bevreesd. T oen las het meis je Bezoekt allen de tweede Jaarbeurs in het Jube[park te Brussel. Wat is dat, de Jaarbeurs vroeg kolen in destooi'steekt: dit stuk«houil- le heeft misschien den dood gekost aan '11 werkman Neen, nietwaar Wij zijn gewend nu en dan te hooren zeggen daar is 'n dooie... daar is er een verongelukt. Alles is gewoonte. Onder den grond kruipen lijk de mol len... vliegen door de lucht gelijk de vogels. En als ik dan te kiezen heb, reis ik liever met die daar mede... Ro- zekens blanke vinger wees naar de twee vliegmachienen, die nog altijd in wijde kringen rondzweefden. Maar opeens liet het meisje een schreeuw van verrassing. Zie nu ne keer, riep ze uit. 't Is precies of ze iets naar buiten werpen. Inderdaad. Het leek wel dat er plots 'n Soort tentoonstelling of ekspo- zicie, antwoordde Rozeken. Ik heb dat verleden jaar gezien in 't Park, juist voor 't paleis van den Koning... 't Was de moeite waard. En dit jaar zal 't nog schooner zijn. Gij zoudt zeggen, dat ze tegen tjes rond de twee vliegmachienen aan 't fladderen gingen. Als een dichte wolk hingen ze in de lucht, maar de wind speelde er in, dreef de vogeltjes uit een. Wentelend en warrelend als sneeuwvlokken, kwamen ze dan naar beneden, en nu zagen de menschen dat het... papierkens waren. Strooibiljetten... van 't een of 't ander magazijn van Brussel, meende Rozeken. kwaad Gij zijt braaf, facteurken, giechel de Rozeken. Meteen trok ze den omslag open. Wat schrijft nonkel vroeg de Verrast en onthutst poogde het lieve moeder. kind zich los te wringen, maar eer Het meisje overlas haastig het pa- 't zoover was, had Siemkenhet blonde pierken, en zei toen nonkel vraagt woordig in Brussel toch weten, dat er kopken naar zich toegetrokken en ons naar Brussel te komen. Hij werkt ook Vlaamsche menschen in 't land flukseenklinkendenzoenophetblanke nu vijf en twintig jaar bij Brieux. wonen, opperde Siemken... Vroeger voorhoofd gelegd... Zaterdag wordt er een feest gevierd zouden ze geen vlaamsche strooibrief- Maar de grap kwam hem duur te bij zijn patroon en Zondag viert hij jes hebben uitgedeeld. staan zijn jubilee thuis, 't Zal er spannen, In Brussel, jongen, wijsgeerde Lappe daar kreeg hij van Rozeken sehnjft hijZander, kennen ze maar Vlaamsch als - - - - 1 Gij kunt gaan als ge wilt, sprak t op centen aankomt... Als ze er geen vrouw Van Santen, maar ik blijf hier profijt in zien, zullen ze 't wel met ik ben nievermans beter danhier. Wat fransch alleen gedaan krijgen... zegde gij, Sienken Rozeken trok de schouders op, ter- Ah, antwoordde de booi, als de wijl ze aan 't ventje de papieren terug jaren beginnen te wegen, is't best niet gaf. ver meer te loopen... Och gij met uw Vlaamsch... wat Rozeken meende nog iets te vertel- zijt ge met uw Vlaamsch Niets. zei len, maar nu kwam er een klein man-j ze met een pruimenmondje^. Als ik met neken het wegelken opgedraafd. Het ventje hield eenige briefjes in de hand. Wat draagt gij daar meê, Polle ken riep de kantwerkster. Pambieren, die uit de vliegma chienen zijn gevallen.. De kleuter meende een heele schat te hebben veroverd en het was met tegenzin, dat hij de gekleurde blaadjes een luiden slag op zijn aangezicht. Dat zal u leeren, riep het meisje uit, terwijl ze haar losgewoelden haar bos in orde bracht. Djeemenis menschen, kreet Net teken is dat nu ook een manier om den facteur voor zijne gedienstigheid te beloonen... Siemken, als gij mij zoo duizenden en duizenden kleine vogel- °P 't onverwachts eens een totteken geeft, moet gij metéén niet ophouden en zal ik mijn vijf vingers niet in uw gezicht plakken. Verre daarvan. Daar moogt gij zeker van zijn. 't Scheen echter dat het handje van de kantwerkster niet veel zeer had ge daan... want Siemken zei, dat hij voor 'tzelfde geld nog een tweede zoentje op d at malscho velleken wildedrukken. Probeer het eens, snauwde Ro zeken nijdig. nonkel Polidoor en tante Clothilde in Brussel ga wandelen, is 't al Fransch wat ge hoort, 't Is maar in de kleine straatjes en rond de oude markt, dat ge Vlaamsch hoort. En wat spreekt gij dan, als ge in Brussel zijt plaagde de schaper. Ook Fransch, wat nndei s Dat zal me 't i'ranschken zijn. parlee francee contre alle menschen. aan het meisje overreikte... met zeven centimeters haar op. zwijg Gij krijgt ze terug, jongen, wees datte Rozeken! Zwijg datte... Ik heb Jp zicht 3.00 bruto vlet opzeg van 15 dagen 4.00 bruto 2C Kasbons op vasten termijn Vrij van Belastingen liet onderhevig aan de veranderingen van den Beurskoers Ion» op dile maanden 4.00 "/o zuiver dat is 4 80 bruto, tons op zes maanden 4 25 °/o zuiver dat is 5.10 bruto, lons op één jaar 4.50 °/o zuiver dat Is 5.40 °/o bruto. De Bons op drie en zes maanden, afge- taan aan pari, zijn uitsluiielijk op naam. Zij zijn minstens van 500 frank en bun iurag moet een veelvoud van 100 uit- lakeu.Zij zijn wederzijds terugbetaalbaar rle ot zes maanden na den 1° der maand lest eens van den notaris hooren zeg gen dat er hier in 't dorp maar vijl nenschen zijn die fransch kunnen spreken., goed Fransch de paster, le juffers van den brouwer, die onder den oorlog in Parijs hebben gezéten en de doktoor... Al de anderen 'brab belen zoo iets dat van verre op fransch trekt. Dus moet ge niet vragen met wat voor eenfranschkengij voor de pinnen komt Meidekens fransch van keske voe de la vetlap... Schaterlachend dreef Zander zijn schapen verder... en terwijl Netteken, die er heimelijk plezier in had, dat het pronke Rozeken zoo'n veeg uit le pan kreeg, een stapken meeliep, stond het meisje daar van gramschap te dansen. Ongelijk heeft de schaper niet, merkte Siemken op. Ja, ik weet wel dat ge ook een amingant zijt, nijdigde de kantwerk ster, terwijl ze in huis stapte en de deur met geweld toesmeet, zoodat de ruitjes rammelden. Haar moeder schudde meêwarig het hoofd en flui sterde tot Siemken nu is 't weer vies voor den ganschen dag... De bode pinkte een oogsken en ging verder zijn ronde doen. Simon de Geer, in de wandeling ge woonlijk Siemken geheeten, was het dertigjarig factuurken, door zooveel meisjes begeerd, maar die tot nu toe :og norgens zijn boontj shad te week gelegd. In 't dorp werd er wel eens verteld dat hij met Rozeken van San ten verkeerde... In den tijd dat Roze- kens vader nog leefde kwam Siemken fla er inderdaad veel in huis. De oude Van Santen was een politieker. Met de vlaamsche democratie liep hij in zijn tijd hoog op, en als hij een drup pelken te veel had gelepeld, moesten ze hem in de herbergen niet veel pra men om 'n meeting. Dan klom hij op een stoel en begon met drukke geba ren en hoogdravende, van buitenge- leerde woorden te spreken over de nakendekiezingen departij der vlaam sche democraten... Leve de christen lemocratie riep Toontje Van Santen dan zelf uit, en de toehoorders, om iiem aan te wakkeren, herhaalden in ,oor Leve de christen democratie f Maar daar waren er ook die om Loontje in 't harnas te jagen, nog lui der schreeuwden Wegmetdescheur makers 1 weg met de democraten Dan gingen de poppen eerst voor goed aan 't dansen. Op zoo'n dag wam Toontje gewoonlijk stom/at thuis. En zij, die er op deeerste plaats le schuld van waren, dat de oude Van santen zich bedronk en meeting gaf, iepen dan naar burgemeester, pastoor 11 andere dorpnotabelen 0111 het schandalig gedrag van den politieker over te brieven... natuurlijk tot hun eigen voordeel en profijt. Want, Toontje Van Santen hield er in dien tijd een welbeklante herberg i;i na,waar 'sZóndags avonds de wel stellende en bejaarde boerkes, bij een polleken wies of piket, hun glazeken bi: 1 non drinken. Het was nog een ;i be T ftige. ouderwet-olie dorpsbei i. g n, waar Ie prenten: ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1