HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. MOOI ROZEKEN Uiaanderens iJzergedenkieeken Abonnementsprijs per Jaar Zondag 16" October 1927. 25 Centiemen 24e Jaar. Nr 42 EEN HARDE WAARHEID STUDIEREIS NAAR CONGO Politiek Overzicht. Dinsdag morgen om 8 uur werd eene Prinses geboren. GOUDEN BRUILOFT TE WAT0U HONGAARSCH KINDERUUERK Verwoeste Gewesten Provincie West-Vlaanderen In Stad 12.50 fr. In Belgie p. post 15,00 fr. Amerika 31 fr. Andere landen 23.50 fr. TARIEF DER PRIJZEN Berichten Verkoopingen Eene inlassching o IV. cjo pei regel 2 en 3 Inlassch. o fr. fcio per regel Vonnissen Rouwbekichtkn i Ir 5o per regel II 6 frank HERHAALDE ANNONCEN PRIJZEN OP AANVRAAG. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezon den worden. Kleine berichten legen den Vrijdag noen. Uitg. SANSEN VANNESTE, Drukker Gasthuisstraat. 15, Poperinghe Telefoon 9. Postcheck 15.570. DflDTO TW1 UPNA AS "Ur uUfl iiHLli A Aii iii u i v r pj Met statistieken kan men alles be wijzen, zelfs (ie waarheid. Sir Bekcley. Niemand kan een rijke arm maken, zonder de armen nog armer te maken. Lord Balfour. Een man, die nooit van mewing verandert, verbetert ook nooit zijn fouten. Dean Inge. Een kind volproppen met keni is, zooals men tegenwoordig doet kan men'geen opvoeding noemen. Lord South-Dark. Het geheim van't geluk bestaat niet in te doen wat men graag wil, maar in graag te willen wat men doet. u De Zakenwereld». Hoewel het dagblad-wezen m ons kindeken op veine na niette vergelij ken valt niet dat van andere landen Engeland, f rankrijk, Duitschland, en zelts het kleine Holland, waar het dag blad zoo'n uitbreiding nam als gedach ten-zaaier en informatie op allerlei gebied, dat het waarlijk een intigree rend deel van hel volksleven geworden is toch is bij ons de invloed van het dagblad niet te onderschatten ten goede often kwade. Doch dit is een harde waarheid onze katholieke dagbladpers kwijnt tegenover de goddelooze of zoogezegd onzijdige, en wij dragen er voor een groot deel de schuld van. Wat ziet men immers gebeuren Treed een Café binnen kijk rond om u m den reiswagen van den trein. Welke dagbladen leest men er Hoevele jongelingen, zoo pas maar uit onze katholieke onderwijsgestich ten vrijgekipt, hoevele christenen, le den van onze burgersbonden en katho lieke vereenigingen koopen en lezen in het openbaar de dagbladen waarin hun geloof en hunne politieke overtui ging worden aangevallen 't gaat zoo ver, dat de vijanden zelfs verstomd staan over zulke houding. Zij spreken er over en terecht Wat moet uwe jiers toch een armza lig ding zijn zei, eenige weken geleden, een liberale heer, tot een mijner vrienden vermits gij zoo gretig op onze bladen valt, en de uwe in het openbaar niet durft lezen Zaagt ge ooit een liberaal onze katho lieke dagbladen koopen en lezen in topenbaar Zeggen zij ook ik wil het voor en het tegen lezen? Neen maar onze tegenstrevers gaan daarin heel wat verstandiger te werk zij haten al te zeer de goede drukjiers om ze dooi hun geld en voorbeeld te steunen en te verspreiden. Welnu waarom zouden wij niet doen zooals zij Waarom zouden wij hun ne pers dezelfden haat niet toedragen, die zij gevoelen voor de onze Er bestaat in dit opzicht een droeve lichtzinnigheid in onze rangen. Zien we met vele katholieken gere geld slechte dagbladen koopen 1) Wel is waar, antwoorden zij met een versleten drogreden Oh, mijn overtuiging staat vast genoeg wat kwaad zou me dat kunnen doen Aan die lichtzinnigen die me zeggen dat hun gelooi vast genoeg staat, geel ik tot antwoord IVte geregeld slech te bladen leestwordt, buiten zijn weten, stillckens aan, een zeer verdraagzaam, dat is eert onverschillige Lhnsten. Het geloot iseen gaveGodsstraffe loos stelt men ze niet bloot aan ge varen Niemand ontgaat die langza me, onvermoeide vergiftiging door de dwaling en het kvvaaa 1 De ondervin ding bewijst het alle dagen. 2) Onlangs nog was ik in een huis waar de Uermère Heure op tafel lag. En ik maakte die menschen, die als katholieken gekend zijn, daarover mijn bemerking. Oh mijnheer, 't is maar voor '1 sportnieuws, wij lezen de rest niet. Nu, 'k gelooi daarvan wat ik wil, zei ik, maar in alle geval gij onder steunt niet uw centen een slecht blad. Och, kom, een numerotje min of meer kan de liberale ol socialistische bladen noch armer nocii rijker maken. Wat, een numerotje min ol meer Zijn er in Belgie dagelijks vijl duizend christenen die aldus redeneeren, üan verkoopt een slecht blad dagelijks ruim 5ooo nummers meer, en dergelij ke inkomst volstaat om het blad boven water te houden en het te doen bloei en 1 Op die wijze betalen wij zelfde wapens waarmee men ons bestrijd., waarmee men ons dooden zal. o La Derniére Heure is een anti katholiek en zedeloos blad er. mag in geen katholieke huizen ingang vinden. 3) Maar, ginder hoor ik een Soir »- lezer fluisteren 'k Heb zoo'n infor matie-blad noodig, nujn zaken eischen Jat Laat het waar zijn, dat de zaken zoo ets kunnen vergen van den christen nensch, dan is uat nog geenszins ver- schoonend voor de lichtzinnige open- jaarheid dier aankoopen en lezingen Daarbij, zijn de zaken hier niet dik wijls een machteloos voorwendsel Kent gij voor handelsinlichtingen geen katholieke bladen die daarin sven of beter beslagen zijn, en zijn er wel, geel u de moeite ze te onder zoeken. En mochten onze tegenstrevers ons laarin nog voor zijn, is liet dan niet grootelijks onze schuld Indien al de catholieke handelaars, indien al de brave lieden die reklaam vannoode lebben, zich wenden tot dedagbladen hunner partij, zouden die bladen dan Moest men onze Yktatüéclie Landbou wers er eens kunnen toe brengen de LoinainiStreek door te reizen, dan ben ik overtuigd dat ze in groot getal ter plaats zouden blijven, in stede van in Vlaanderen hopeloos uit te zien naar een hofstede. Gij zult in de gelegenheid gesteld worden om u zelf te overtuigen van de groote vrucht baarheid en demonnietelijken rijkdom dier eindelooze vlakten en het doet mij génoe- gen te hooien dat uw plan is eenigen lijd te verblijven op de hofstede van Selemo Daar zult ge twee Belgen ontmoeten aan het werk, die er volop gelukkig leven sinds jaren, die reeds vergroeid zijn met Congo, hun tweede vaderland, en die u zullen zeg- gen dat ze sterven willen op congoleeschen - bodem De heeren Maurice en Michel Vermeersch, die uit uw streek herkomstig zijn, zullen u, met de kalmte en den een Een Landbouwtentoonstelling in Congo. Vgl; De Poperinghenaar van q" Oct. n IV. - Het Speciaal Comiteit van Katanga of C. S. K. Het zou ondankbaar zijn geen woord te reppen over het aanzienlijke werk tot stan gebracht door hel Speciaal Comiteit van Katanga gewoonweg betiteld de C.S.K. dat de zware taak draagt Katanga te belu ten en uit te baten. Dit machtig organisme heeft sinds jaren uitstekende diensten bewe zen aan de kolonie en zulks vooral op gebied van landbouw en veeteelt. Het is voldoende den algemeenen bestuuider er van. den heer Pale, die ons de heele geschiedenis van de C. S. K blootlegde gedurende de verschei dene ontmoetingen die we met hem mochten hebben, te hooren spreken om te beselfen welke wilskracht en welke offers noodig zijn geweest om het resultaat van heden te berei ken. Het bewijs moest geleverd worden da Katanga, in hoofdzaak mijnstreek, ook vat baar was voor landbouw en hoe kon men beter dergelijk bewijs leveren dan door feiten? Het Speciaal Comiteit week voor niets achteruit, noch voor den lastigen arbeid noch voor de zware geldelijke offers van den beginne en bouwde maar hofsteden, waar met de medewerking van veeartsen en land bouw ingenieurs, vee heengebracht werd. Hulp werd op allerlei wijze verleen»! aan de kolonisten en menig goed geslaagde land bouwtentoonsteliing kon reeds ingericht worden Het bezoek dat we brachten aan d hotstede Droogmans in gezelschap va len heer N ockermaji, veearts, loonde de meeste waarborgen voor de toekomst, vot ip gebied van veeteelt Op deze hoeve, die 'en waar toonbeeld is van orde en netheid, kan men een piachtigen veestapel bewonde ren met producten van allerlei ingevoerde rassen die er in groot getal vertegenwoordigd ijn, zooals Friesland. Short Horn, Devon, Jersey en Avreshire. We mogen gerust be weren dat het Speciaal 'omiteit van Katanga hier den grooten spoorslaggaf aan landbouw veeteelt en dat het er ten volle in slaagde ze economische zijde van dé streek te ontwikkelen, voor zooveel zulks menschelijk •sproken mogelijk was We zullen ons verder breedvoeriger op houden met landbouw en veeteelt, wanneer we de Lomami zullen bereikt hebben., vant déze liitgestrekTë ér'övëfvnicTitbn 1 rovineie. niet zonder reden genoemd Het .and van Belofte door de landbouwers an Transvaal en Rhodesia die er met gretige oogen naartoe zien. zal ons daartoe volop gelegenheid bieden, daar we er verscheidene weken doorgebracht hebben. liet veel machtiger zijn Wat iron van inkomsten voor de goede iers geopend, en voor dé slechte, ge floten Mengelwerk v. «De Poperinghenaar» 5 door JAC. BALLINGS uO» Maar 't was madame Clothilde, die zeil het eerst van heengaan sprak. 't Wordt laat, zei ze, 't is tijd voor den kleine om slapen te gaan. Tante Ursula bracht wel ten berde, dat éénmaal geen gewoonte is, en dat het manneken 's anderendaags een uurken langer kon blijven liggen en Polydoor stelde voor, een ïijtuig te laten komen, om moeder en zoon naar huis te voeren. Daarvan wilde de weduwe echter niet hooren. Weet ge wat sprak toen de oude vrouw. 't Is een wandeling... we gaan mee totin de Stoofstraat. Daartegen wist de weduwe Lemar- let niets in te brengen Even latei- stapte het viertal in de richting van de Beurs en Etienneken, die anders zoo zot was van tante Ursula, wou haar nu geen handje geven Het manneken wilde mordicus, dat zijn moeder en Polydoor hem ieder aan een polleken vast hielden. Een poosje later landden ze in de aan. Polydo >r meende aan VI. -- Het vliegwezen in Congo. De SABENA Het kon niet uitblijven of ook in Congo moest het vliegwezen zich ontwikkelen de afstanden zijn er zoo groot, vergeleken met die waaraan wij in ons land gewoon zijn, dat de regeling van de verkeersmiddelen er altijd op het voorplan zal staan onder de bijzon derste punten die in onze kolonie op een dringende oplossing wachten. Ook heeft de maatschap pij Sabena het aangedurfd geregelde diensten tusschen de bijzonderste steden van Congo in te richten, zoodat Elisa- bethstad maar op twee dagen afstand meer ligt van Leopoldstad, aan de overzijde van de grens, terwijl men met de gewone ver keersmiddelen van twintig tot dertig dagen noodig heeft. 'De diens' is bijzonder goed ingericht, met daling in de voornaamste centra, zooals Kanda-Kanda. Francqui-Ha ven, Luebo. Bandudu. Leopoldstad, Matadi en Boma Het getal luchtreizigers neemt dan ook voortdurend toe, te meer daar al de mo elijke maatregelen genomen zijn om in veiligheid te reizen zoo valt op te merken dat nooit 'snachts gevlogen wordt en dat alle veertig Kilometer een hulpplein aangelegd is 0111 de toestellen toe te laten gelijk waar noodlandingen te doen. De hier afgebeelde photo toont een vlieg toestel aan dat bij Bandudu een noodlanding V. -- De B. T. K. (Bourse de Travail du Katanga. - Werkbeurs van Katanga). Zuid-Katanga is op ver na niet zoo vrucht baar als menige andere streek van Congo, daar het essentieel een mijnstreek is xvaar- an de ertsen vaak de bovenlaag van den „rond innemen het gevolg er van is dat de inheemsche bevolking er zeer dun gezaaid is en dat de negers zich bij voorkeur vest gden in streken van grooter voortbrengstvermo gen. Welnu, de uitbating der mijnen bracht mede dal men juist daar een dichte bevolking van noode had om onder haar voldoende werkkrachten te kunnen aanwerven. De werkbeurs van Katanga kwam dra tot stand met als doel het aanwerven en het verdeelcn van allerlei werkkrachten onder de verschei dene ondernemingen der streek, alsook het nvoeren en naar hun streek terugbrengen van inboorlingen die in Katanga wenschten werkzaam te zijn. Tegelijkertijd streeft de werkbeurs er naar den stoffelijken toestand van den inboorling te verbeteren en hem tot bekwamen vakman op te leiden. Gesteund door de Regeering zendt de B T. K. iangs alle zijden agenten uit, die voor opdracht hebben in de naburige streken werklieden an te werven eens dat huil werkcontract ten einde is worden de inboorlingen naar hun streek teruggevoerd De invloed en de werkzaamheid van de B. T. K. zijn zoo groot geweest dat men zonder overdrijven mag taande houden dat de twee derden der werklieden die in de nijverheid van Katanga een broodwinning vinden, er door haar toe doen aangebracht werden. Al de voorwendsels die het lezen van slechte bladen bij de katholieken moeten verschoonen, zijn hier niet te weerleggen. Trouwens we kunnen ze meestal schuiven op den rug van dit afzichtelijk wangedrocht het men schelijk opzicht» Oh, wat vreezen vele christen men schen toch voor kaloten te worden aanzien Laten we toch eens katho lieken zijn van één stuk Schijnt zoo gij zijt, en zijt zoo ge schijnt Men koojie derhalve de katholieke bladen, om aan onze dagbladpers den dubbe len steun van ons geld en ons voor beeld te verleenen Een die 't zag. Stoofstraat de woning tc nümen> maar Etienne liet ?'jl) tedder niet los. Hij moest mee naar binnen. Tante L'rsula en madame Clothilde praamden hem al even tel, toch even in huis tekomen. In zijn hart wenschte Polydoor niets liever. - En nu ga ik eens een goede koffie maken, zei madame Clothilde, als ze mantel en hoed had afgelegd. - O voor nnj niet voor mij niet, protesteerde Polydoor. Maarzij nam aelf zijn muts uit zijn handen, tei wijl ze hem glimlachend aankeek. Etien neken was inmiddels op zijn knieën gekropen en zat te roepen van ju... peerdeken ju Maar 't duurde niet lang of het baasje was moe gespeeld. Het vlijde zijn hoofdeken tegen de breede borst van zijn nieuwen vriend... zijn kijker tjes vielen toe en toen madame Clot hilde terug binnenkwammet de koffie, was de kleine gerust ingeslapen. Polydoor zelf sliep dien nacht zoo gerust niet. Gedurigzag hij de wonder zoete oogen van de mooie weduwe. Het zal dus niemand verwonderen dat Polydoor. die vroeger bijna nooit in het middengedeelte van de hoofd stad kwam, nu geregeld in die buurt te vinden was Wie een doel wil bereiken, moet de middelen gebruiken en het geschikste middel om de schoone weduwe op hem te doen denken, was Etienneken over hen; te doen spreken. Twee drie maal per week stapte de verliefde ke rel dan ook een speelgoed winkel binnen, kocht er h teen of ander voor werp voor zijn kleinen vriend. Dan spiedde hij van op de straat ol uit een moest doen als passagieis voerde het mede den Procureur-Generaal van Luebo, alsook len luitenant vliegenic r Fabry, die in moto len aLtand Brussel-Elisabethstad kwam af leggen. De moto van den luitenant hij taat di rweede op de afbeelding is opge borgen in het vliegtuig dat spijts zijn nood landing - geval dat zich uiterst zelden voor loet enkel met weinig vertraging toe kwam. VII. De AGRI De«Agri» - afkorting voor Agriculture, Landbouw is liet provinciaal bureel, waar lies vat met den landbouw in Katanga erband houdt, behandeld wordt We werden er ontvangen door den bestuurder, heer Lebeau, die overgelukkig was reizigers uit het moederland te ontmoeten die in den landbouw der kolonie belang stelden Hij gaf ons dan ook dadelijk een volledig over zicht van den toestand van den landbouw in Congo lk laat hem maar liever zelf aan het woord De bevoorrading is een der belangrijkste problemen in Katanga, waarvan de oplos- sing met den dag dringender wordt Wan- neer men de ofncieele statistieken nagaat, moet men met weemoed vaststellen dat ontzettende hoeveelheden levensmiddelen hier moeten ingevoerd worden en zulks is des te pijnlijker, daar wij,gezien de vrucht- baarheid van den bodem,eerder aan uitvoer zouden moeten doen.De oorzaak van dezen toestand ligt niet elders dan in het gebrek aan vakmannen, die den landbouw kennen en het is treurig om aanzien dat zooveel 'jonge Belgen en vooral Viamingen, die terecht als de werkzaamste en begaafdste landbouwers der wereld mogen beschouwd worden, tot hiertoe nog niet eens ingezien hebben welke rijke toekomst voor hen weggelegd ligt in de rijke landbouwstreken van onze kolonie En nochtans ziet men ze alle dagen uitwijken naar Frankrijk, waar ze enkel nog de slechtste hofsteden kunnen bekleeden en naar verre streken, zooals «Canada, waar ze zes maanden per jaar sneeuw hebben en waar de resultaten ver beneden deze staan die ze in Congo zouden bereiken. De nijverheid heeft hier een vluchtgeno- men, waarvan gij met eigen oogen getuigen zijt geweest de landbouw en de veeteelt echter hebben op verre na niet gelijken tred gehouden met de nijverheid. Nochtans maken de vorderingen van de nijverheid de uitbreiding van den landbouw noodzakelijk en verzekeren zij aan de landbouwers een buitenmate winstgevend bedrijf De Regee- ring heeft haar plicht gekweten en alwie bekend staat met de voortdurende pogin gen van den Algemeenen Bestuurder van het Ministerie van Koloniën, den Heer Leplae, zal hem de hulde brengen die hij zoo ruimschoots verdient. herberg het ventje af en overhandigde het baasje de kleine geschenken. Datduuidezoo een heele poos en zou misschien nog lang geduurd heb ben als tante Ursuladie lont rook niet recht op 't doel was afgegaan. Zij beredderde de zaken op haar eigen handje, en zoo gebeurde 't dat driema anden na de redding, Polydoor Dijkers met de weduwe Lemarlet in 't huwelijksbootje stapte. Toen de stoet uit de kerk kwam, stond Mieken Snep tusschen de kijkers en beweerde ze, dat ze 't vroeger reeds voorspeld had, dat die schoone weduwe niet lang zonder man zou gebleven zijn. Het was alleszins een gelukkig hu welijk. Een dochterken werd geboren Mimi. Het moet gezegd worden dat Polydoor tusschen de twee kinderen geen onderscheid maakte en zijn aan genomen zoon met evenveel liefde en genegenheid als zijn eigen kind be handelde. Toen Rozeken den brief kreeg om naar Brussel te komen was Etienne een-en-twintig en Mimi zeventien jaar oud. Het was een heerlijke lente dag. De lucht hing vol muziek. Vogels knet terden in 't groenende hout, biekens gonsden over en weêr, vlinderkens stoeiden en gedragen op den wind, galmde over de wijdsche velden, het lustig lied van de stoere werkers op het land... Opgeruimd stapte R"zeken over de groote baan naar de spoorhalte van het naaste dorp. Ze zag er uit om te voud hen eigen, zeggen welke mogelijkhe den onze kolonie biedt op landbouwgebied., Ze zullen u vertellen over de moeilijkhedeiv van het eerste uur en over den weg dien ze reeds hebben afgelegd- Meer dan gelijk wie zijn zij bevoegd0111 hierover te spreken. want Maurice Vermeersch, gewezen iu- specteur van Landbouw, kwam hier a voor 21 jaar met de eerste zending Leplfie en hij heeft dus gestaan voor de wilden en de onbekende vlakte, waar allerlei hi derpalen moesten uit den weg geruimd worden. Twintig jaar lang heelt hij de Lomami in alle richtingen doorkruist ;gee wonder dan ook dat alwie in Congo spreekt over landbouw, onmiddellijk en instim matig denkt aan dien wakkeren pionier, die geen andere heerschzucht koestert dan. de «ontwikkeling van den landbouw in de kolonie Het bewijs er van is dat men 1111 nog het aanleggen van proefvelden aan hen toevertrouwt en dat ik hem heden no; zaden toestuur met de zekerheid goede resultaten te bekomen. Aan zijn zijde zult «gij zijn broeder Michel vinden, die als landbouwkundige zijn 18 jaren koloniaal leven doorbracht in talrijke veefokkerijen van Katanga en Uelé. Hij leeft voor den veeteelt en ik mag gerust verzekeren dat hij er uitgebreide kennissen van heeft en dat ik zelden een persoon aantrof die zoo erva ren was op dat gebied. Het schoonste ge- tuigenis ligt wel nierin dat de negers bewe ren, niet dat hij het vee kent maar dat het vee hem kent Indien ge tusschen Elisabethstad en de Lomanie weinig of geen paarden zult ie zien krijgen, zult gij er daar vinden en wel «een heele fokkerij. Gij zult er in groote hoeveelheid koeien, schapen, geiten, ezels, muilezels, hoenders, duiven en honden ont- waren tot zelfs den getemden olifant van Michel en de tijgerkal die ook deel uit maakt van hun dierenverzameling Veel beter dan ik zullen die kolonisten, die van Noord tot Zuid bekend slaanu de overtui- ging bijbrengen door hun tot stand ge- brachte werk, dat de toekomst van de «landbouwersin de Lomani gelegen is Ik ben er zelf meermalen geweest, al degenen die in de gelegenheid zijn gaan er naartoe en gij zult stellig de eenige bezoekers niet zijn gedurende uw oponthoud. Na dit verhaal, dat we zoo vaak bevestigd vonden door talrijke personen van aanzien, vanaf den Gouverneur der provincie tot den veearts en den landbouw-ingenieur van het district, waren we ongeduldig om, na een ver blijf van vijftien dagen in Elisabethstad. den weg in te slaan naar de Lomamiprovincie langs Panda, Tshilongo, Bukama. Kamina en Kisamba Een reisje van ongeveer 1100 kilo meters of tien maal den afstand van Poperin ghe naar Brussel. We verlaten Elisabethstad, nog onder den indruk van de bedrijvigheid der «Union Miniêre» en tal van andere nij verheidsontginningen van de handelskoorts van al die belgische en vreemde firma's iim.itiu)»iudi, ouueico, juuuur, v^oimnuusr Sedec enz en ons ongeduld is des te gYooter. laar de mannen die we nu opzoeken mannen uit de streek zijnen nog wel Poperinghena- ren Zonder twijfel zal het de wensch zijn van al de lezers der streek dat ik toekomende week reeds een uitgebreide beschrijving geef van de hofstede van Selemo, waar de ge broeders Vermeersch zulk prachtigwerk ver richt hebben, om dan eenige inlichtingen te verschaffen over het leven vanden inboorling in zijn midden. LEOPOLD FORREST. (Wordt Vervolgd). Het nieuw militair wetsvoorstel. Over een paar weken hebben wij aan de Ypersche Socialisten de vraag gesteld oi zij wel waren voor het so cialistisch wetsvoorstel op den mili tairen diensttijd, met al cle verplich tingen die eruit zouden volgen. M. Missiaen geeft ons een stellig bevestigend antwoord, waarvoor wij hem bedanken. Hij gaat echter niet akkoord met ons waar wij het hebben over de voorbereiding tot den kazernedienst, die wij militair noemen. Daartegen komt hij heftig op. Deze kwestie is veel te belangrijk om erbij te spelen op woorden. Als hij ermede gediend is willen wij toe geven dat het woord militaire voor bereiding niet voorkomt in het wets voorstel. Meer zelfs. De Memorie van toelichting doet al het mogelijke om te beweren dat er van militaire voorafrichting geen spraak kan zijn. En toch, spijts dat gewild verduiken der juiste naam, zijn wij ervan over tuigd dat, moest het socialistisch voorstel, zooals het voorgelegd is, wet worden, wij zouden staan voor een groote militariseering van geheel de Belgische jeugd. Het verwondert ons dat het de So cialisten zijn, die zich steeds als anti militaristen uitgeven, die zulks zouden willen. Wij zijn ook overtuigd dat veel menschen, zelfs onder deze die met de socialisten medebetoogen, meenen dat het nieuwe socialistisch wetsvoor stel eene vermindering van militaire lasten zal zijn, als het in de werke lijkheid eene vermeerdering ervan zal uitmaken. (fin te kunnen komen tot de 6 maan den Kazernedienst moet deze vooral gegaan zijn door een geheel stelse van voorbereiding. De jongelingen worden ingedeeh in deze welke een on der wijzersgesticlu volgen en deze die niet meer ter school gaan. Wat de eersten betreft, in al de ondeiwijsgestichten door.den Staat bestuurd en geldelijk ondersteund zal de lichamelijke opvoeding verplich tend zijn. Deze last is niet al te groot Er wordt echter niet gezegd wat er zal gedaan worden met de leerlingen die gestichten volgen waar de Staat niets te zeggen heelt. Zouden de leer lingen dier vrije scholen zich aan den gewonen regel der niet-schoolgaanden moeten onderwerpen, wijl deze der Staats- oi ondersteunde scholen zou den vrijgesteld zijn Groote moeilijk heid voorwaar. Maar dit is niets vergeleken met hetgeen er zal geëischt worden van de jongelingen van 14 jaar. of welke niet meer ter school gaan. En bemerk wel de groote massa en werkersjon gens zijn daarin begrepen. Verbeeld U een oogenblik hoe de wet zou werken. Al de jongelingen van 14 lot 18 jaar van de 2600 gemeen ten van ons land zouden gedurende 4 jaren des Zondags mogen optrekken naar eene speelplaats om er aan licha melijke opvoeding te doen. Ik zeg niet aan soldaatje spelen, want men zal het een anderen naam geven, 't Is scoutisme wa bedoeld wordt. Het practisch programma voor deze bij eenkomsten gedurende 4 jaar zou lui- Ien tucht, s imenhoorigheid, kame raadschappelijke omgang, geest van initiatief, lezing van kaarten, verken ningen, oriënteeringen, verbindingen maken, kampeeren, enz., enz. En dat al zou verjrlichtend zijn en dat noemen de socialistischeopstellers van het wetsvoorstel kinderspel waaraan de kinderen zullen gewoon worden als aan een tweede natuur Wij, wij noemen dat militaire voor bereiding. Jammer dal de Socialisten in hun voorstel niet bepalen wat er zal ge- laan worden met deze die niet of on regelmatig die verplichte oefeningen zullen volgen, hoeveel keeren die oefeningen zullen plaats hebben, wel- e de voorwaarden zullen zijn voor eene maatschappij om als toegelaten aanzien te zijn, waar die oefeningen zullen plaats hebben, enz. Al die be palingen moeten komen bij koninklijk besluit, juist omdat de Socialisten er ie verantwoordelijkheid niet van dur en dragen. De dwang die eruit vloeit is zoodanig groot dat zij aan hunne olgelingen de zuivere waarheid niet durven zeggen. En ti» du.t V. 1V7 X7 J7 IAIIXÖL ZJ J ctdl lidllg j dan zullen de jongelingen van 18 jaar een examen mogen afleggen en als zij dat examen gelukken, dan zullen zij inderdaad maar 6 maanden Kazer nedienst meer moeten doen. En als zij aan 18 jaar niet gelukken het examen, wat dat? Wel, dan uilen ze tot hun 20e jaar moeten voortdoen. Het was hier dat wij ge waagd hadden van een mogelijk ver dichte voorbereiding. Het komt ons geheel natuurlijk voor dut men die jongelingen, die nog niet goed zijn voor soldaat te spelen, hun zulks zal ïanleeren. En als ze in een tweede examen niet elukken, dan weten de Socialisten er nogeens geen weg mede en een ko ninklijk besluit zal nader beslissen. Hoe meer men onderzoekt wat er ractisch in dat wetsvoorstel op de zoogenoemde zes maanden» beslo ten ligt, hoe meer men overtuigd ge raakt dat wij hier staan voor een verzwaring der gezamenlijke militaire erplichtingen in plaats van een ver lichting ervan. Nog een paar bemerkingen. Wij gaan volledig akkoord met het ontwerji waar het gaat de terugroe pingen. Daar is er werkelijk vermin lering. Zijn de terugroepingen er noodig, tot daar. Maar nogeens hoe min, hoe beter. De Socialisten doen best niet te wijzen op de vorige stemmingen der Katholieken, want ook de Socialisten staan, in zake diensttijd, niet al te zuiver. Hadden alle Socialisten den zes- maandendienst werkelijk gewild, zij hadden vroegere voorstellen kunnen stemmen. Die droegen dan nog den zwaren dwang niet van het nieuwe stelsel. Wij hopen dat deze korte uitleg, over onze opvatting van de nieuwe militaire wet, M. Missiaen ten volle zal bevredigen en dat hij, als anti-mi litarist, zoo weinig mogelijk' zal mede- helpen om onze jeugd te vermilitari- seeren. vriendschap die Frankrijk voor ons beweert te koesteren. Bij dcbespielüógen óverhel Fransrh handelsverdrag met Duitschland, be loofde Frankrijk aan onze regeerin dat er niets zou gedaan windei zonder Belgie te raadplegen. .Ma: Frankrijk heeft met Duitschland zi jne handelsovereenkomst gesloten. De vroegere v ijanden werden beschouwd als meest-begunstigde nalie en niet alleen werd aan ons land geen ken gegeven van den nieuwen staat vai zaken, maar het blijkt nu, dat Franl rijk aan Duitschland toegevingen heelt edaan, die onze nijverheid en onzen handel met Frankrijk duur te stan zullen komen. Zoo erg is het, dat de Belgische nijverheid, en in 't bijzonder de kleine ondernemingen, het zullen moeten op geven om hare producten in Frankrijk if te zetten. Daartegenover staat de om zoo te zeggen naieve houding van Belgie, dat de binnenlandsche markten wijd openstelt voor de Fransehe koopwa- en. Belgie immers, alhoewel een kleine natie, neemt den derden rangl Een blijde gebeurtenis.heeft .het gezin van onzen'Kroonprins verheugd, in onder de reeks der afnemers van I Dinsdag is eene prinses geboren die den naam dragen zal van Joeepna- Franschen uitvoer. Toende Belgische! Charlotta. ambassadeur te Parijs hierover bij Moge God het koninklijk wicht zegenen en beschermen, en mocht het M.Poincarré zijn sjiijt en de ontstem-lstrekken tot geluk en eer van zijn Ouders en grootouders en tot heil en ming van ons land ging uitdrukken, voorspoed van het land. verklaarde de Fransehe Minister-Pre- HENRI C0RN1LLE ROMANiE D'HEERE. stelen, heupsch en lrisch, en de oogs kens, twee ondeugende oogskens, schitterden vanlevenslust en vreugde, Ze ging naar Brussel... de stad van weelde en pracht de stad van bewe ging en geneugten. Hoe gezellig was 't daar rond te wandelen door drukke straten, te slenteren in de grootste magazijnen, te vertoeven in de prach tige cafés met spiegels en gulden luch ters, waar er, uit keurig geslepen glaasjes, allerhande fijne dranken werden gedronken. En de theaters dan Wat speelden ze daar schoone stukken zoo heel anders dan op 't dorp stukken met prachtige scher men en een weelde van gulden schil- terlicht... stukken, met ^oete meesle pende muziek, die de zinnen in beroering bracht. En wat 'n rijkge- kleed vrouwvolk. Hoe vonkten hier paarlen en flikkerden ringen en spelden en sierlijke haartooisels. En wat een fijn gekleede heeren, die door hun aardig spel de menschen deden lachen Brussel Ach ze zou er willen wo nen... ze zou er willen blijven niet alleen om de weelde en 't genot van de stad zelf... maar wel eersten vooral om kortbij Etienne te zijn. Etienne 1 wat had hij in den lesten tijd schoone kaarten gezonden en hartelijke brieven geschreven. Alles verstond ze wel niet, want 't was in 't Iransch, maar hij noemde haar gedu rig ma chère petite cousine ma douce Rosette Hij gebruikte zulke zeemzoete woordjes, en was altiid zoo vriendelijk en gedienstig. F.n hij kon haar met zijn donkereoogensoms Van je vriendjes... De manier waarop onze Zuiderbu ren ons behandelen bij de kwestie van de tol-tarieven is verre van de groote zoo aardig bezien, dat ze onwillekeu rig haar kijkers moest neerslaan. Ja, Etienne ze herinnerde zich nog, hoe ze eens met hem naar de kinema was geweest, een schoone kinema, waar veel volk kwam, jonge heenjes, jonge juffertjes. En ze hadden duide lijk gezien dat een koppel juist voor haar, elkander aan 't kussen was en Etienne had haar toen ook gezoend. Het scheen dat dit een kinema was, waar niets dan jong volk kwam, vooral jonge meisjes. Maar ze had er wel eens enkele oude heeren gezien, defti ge heeren met zwarte jassen. En Etienne had haar gezegd, dat die ouwe rakkers daar 'nlieveken kwamen zoeken. En gaan die meisjes dan zoo maar mee had ze vol afschuw gevraagd. Wel ja... om de centen. Dat vond ze laag., dat vond ze ge meen, maar Etienne verzekerde haar dat meer dan een buitenmeisje, dat naar de stad kwam dienen, haar eer en deugd voor 'n handvol geld ha verkocht. Hoe is 't mogelijk had zij her haald. Ja, zei Etienne, wat wilt go er aan doen Die meisjes komen naar de stad., dikwijls moeten ze een gedeel te van hun loon afstaan... met hun dorpsc.he kleeren willen ze niet blijven loopen. Ze willen juffer spelen. Dan blijft er hun niets over dan te... stelen of zich zelf te verkoopen. Ze had wel eens van de gev 'ren der groote stad gelezen, er wel eens in be dekte woorden van hooren vertellen sident, dat Belgie toch overtuigd moest I blijvenvande Fransehe genegenheid I Het is prachtig Nood breekt wet» en de Franschenl schijnen dit spreekwoord in eere te houden, niettegenstaande zij het vroe ger wel eens delfuitschersals misdaad aanrekenden, dit spreekwoord toe te passen. Het besluit is klaar en het is niet de eerste maal dat er op gewezen wordt taksen en sujiertaksen op de Fran sehe weelde-artikelen dringen zich op. I Wij moeten ook een meer-sober leven voeren en onze betalingsbalans zal er door verbeteren en ten slotte zullen de Franschen er misschien van b wust worden, dat de vriendschap niet alleen met zoete woorden gediend is. Longtering genezen door operatie. Het Wetenschappelijk West-Vl. geneeskundig genootschap vergade -I de dezer dagen in het Sanatorium te Sysseele. Vijfenzestig genèesbeen t waren aanwezig, niet alleen om del instellaties te bezichtigen, maar om een ware revelatie op gebied van longtering-genezing te kunnen bewon-1 Qp Kermiswoensdag, 4 October, werd de gouden Bruiloft gevierd van deren. Drieylaamschegeneesheeren. pjenri Cornille, 74 jaar, geboren te Kemmel en Romanic D'Heere, 70 jaar, de Dokters Sebrechts, De Winter en I geboren te Loo. Goftaert, hebben het genezen van Met den auto van M. Omer Verbouwe werden zij ten huize afgehaald, longteringlijders door operatie ver-I ijjj 't inkomen van 't dorp opgewacht door de muziekmaatschappij St Cecilia wezenlij kt.I rachtige uitslagen wer- en (Jani omringd van kinderen en kleinkinderen en eenige gemeenteraads- den reeds bekpmen. Onze Vlaamschch«.a«„ .1». u„.k i«.-gdciu wca. xnrc m» van uSii»uaameiu «era geneesheeren Dopen niet op met hun- opgedragen. ne wetenschappelijke kennis, dochl Na de mis werden zij ontvangen op't stadhuis en geluk gewenscht door ditmaal zal de nieuwe behandeling van rjen Heer Burgemeester Georges Dejonghe. longteringhjders den meesten opgang I 's Namiddags vereenigde een lekker feestmaal de jubelende familie, maken. Een goede maatregel. AI de voorloopige werklieden aan I den dienst van Wegen en Werken, voor den oorlog aangenomen, mogen niet afgedankt worden. Al de voorloo pige werklieden die voor 1 October I 1924 nog niet afgedankt geweest zijn, moeten ook terug in dienst genomen worden. Dit ook voor den dienst van Wegen en Werken. Al de werklieden, voor al de diensten, die op 1 October 1927 zestig jaar oud zijn worden ver plichtend op pensioen gesteld. Zij krijgen voor de berekening van hun pensioen elk twee jaar dienst meer en zullen volgens hunnen ouderdom een aantal maal 25 dagen loon ontvangen. Deze maatregel is niet van toepassing voorde toekomst. De spooragenten hebben reden om tevreden te zijn. Deze maatregel zal aan de Nat.l Maatschappij van spoorweg 26 mil-1 lioen kosten. Het Christen Syndikaat van spoor-1 wegen heeft zijn deel aan het verkrij gen dezer voordeelen.' "Guido. Enkele kinderen met hun pleegouders, uit de streek, Maandag laatst, vertrekkensgereed in de statie van Yper. Leening 1922 aan 5 t. h. van 10 October ig2J. Serie 9.468 Nr 19 wint 250.000 fr. Serie 31.892 Nrs 4 en 14 winnen 100.000 fr. De andere nummers van die series en al de nummers van serie 144.643 zijn uitbetaalbaar met 300 fr. elk VOOR De Provinciale Commissie tot Be vordering van den Tuinbouw en de Kleinveeteelt, laat weten dat zij be slist heeft, evenals vorige jaren, gedu rende het winterseizoen 1927-1928, hare medewerking te verleenen voor het inrichten van voordrachten in den schoot vanlandenaarsbonden, hoeren gilden, holbouivinaatschappijen, enz. De aanvragen moeten vóór 5 No vember e. k. ingediend worden bij de Provinciale Commissie tot Bevordering van den Tuinbouw en de Kleinveeteelt, Provinciaal Bestuur, Burgplaats, BRUGGE. De aanvragers worden verzocht in hun verzoekschrift naam en adres op te geven van den voor drachtgever en melding te maken van INSCHRIJVINGSLIJST. Vorig bedrag fr. 87.450,54. Totaal na de zesde lijst fr. 92.330,261 het te behandelen onderwerp. Alle giften kunnen ook rechtstreeks gestuurd worden Sekr.Cl.L)e Landts-| Zendt ons TWEE frank in postzegels en heer, Groote Kaai, 1 emsche. Post- ge ontvangt wekelijks «De Poi-eringhenaak» checkrekening 113.465. |per post van nu tot Nieuwjaar. maar dat het er zoo brutaal toeging, dat eenvoudige dorpmeisjes na enkele maanden, soms alle eergevoel verloren hidden, en als vuile straatdeernen te koop waren voor een stukkleergoed... dat wist ze niet. Naar die kinema gaan we niet meer, had ze tegen Etienne gezegd. 't Is overal eender, kindje, was zijn antwoord geweest. Kinemas zijn plaatsen van rendez-vous 't is daarom dat die dingen zooveel bijval hebben en luchtig had hij er bijge voegd daar is een vlaamsch liedje en dat zingt de voetjes zeggen 't onder tafel ik zie u geerne Dat ge de voet jes in de kinemas kost zien. Ja, dat alles herinnerde zij zich nog allemaal en nog veel andere dingen, die Etienne haar ve.teld had. Onwillekeurig dacht ze nu ook weer aan de schoone prentkaarten en har telijke brieven, waarmede haar neef haar in den lesten tijd verraste. Die brieven vooral getuigden va., een bij zondere hartelijkheid. Gisteren had ze er nogeen gekregen met de tijding dat hij haar aan de Noordstatie zou komen afhalen. En... nu was ze op weg naar de statie... Het bommeltreintje zou haar tot het naburig stadje voeren en daar zou ze den sneltrein nemen. De sneltrein ze zat er zoo gaarne in... Da. ging dan invliegende vaartdoor de landdouwen... en velden... langs kleine dorpjes en gehuchten die verlo ren lagen in eene eindelooze vlakte.. Huizen en boomen... molens en ker ken... bosschen en vijvers, 't draaide allegaar voorbij, wippeling. Nauwe lijks had ge het oog op die beelden of roef... wegwaren ze al. En dan die telegraafpalen, met hun wegijlend dradennet. Ze moest er altijd om la chen. 't Was of zoo'n telegraafdraad plotseling in den grond terugzonk, terwijlde draden in wijde golving, hun best deden, om den vliegenden trein in vaart te volgen. Dat reisje op een eigen was reeds een genot. Maar een grooter genot was het toch voor enkele dagen in Brussel te mogen vertoeven. 't Gaf haar altijd zoo'n eigenaardig gevoel, wanneer de trein in de wijde hall binnenreed en de kaartjesknip pers, de portieren der rijtuigen open- smeten met een langgerekt Bruxelles 1 tout le monde descend Bruxelles In een wip was ze op 't gelijkvloers en werd ze meegetroond in den dich ten drom van reizigers. Maar, daar ontwaarde ze Etienne. Hij had zijn studentenmatsop. Wat een kranige kerel... en wat was hij groot geworden, groot en struisch, op dat jaar dat ze hem niet meer gezien had. Etienne bemerkte Rozeken nu ook. Blij, de hand gulweg uitgestoken, kwam hij op haar af... dan, zonder aarzelen druk. hij (■•m paar maische zoenen op de lipjren van 't dorpmeisje en fluistd de 'k ben kontent dat ge gekomen zijt. Lachend keek ze op. ('t Vervolgt). NOG BIJ DE BEGRAVING VAN t MADAME TACK (Fa var ge}' de hrFavarge) TE RIEUWOAPPELLE. Uittreksel van eenige versjes uit een treurdicht van Meester Verthé, uitge sproken door Margriet Bolliou op t open graf van Moederke Tack. Hel was <le vrouw der vrouwen Zoo sterk in iedre deugd Ze was de trouw der trouwen Van in haar prilste jeugd. De Ijzer was heur ruste Die met zijn wondre zang Heur lieflijk huisje kuste Haar heele leven lang. Een Engel op dees aarde Was zij in al heur doen. Een Engel gouden waarde Gekranst in bloemfestoen. Het oorlogsveld hadt gij alras, Waar 't anderen vergaten Weerom bebloemd in 't vette gras, En 't weldoen nooit gelaten, Nu zijt ge heen, O IJzerbloem, Mijn hart verbeet U niet 1 Uw geur en kleur, blijft als een roe» De stroom zingt voort uw lied Rust zacht hier in ons midden Binst avond, en binst morgen rood, Zal 'k nooit vergeten hier te bidden Voor U, o Vrouwe, tot den dood. Dat God U 't loon mocht geven Te tronen naast zijn zij Voor 't weldoen binst uw leven, Aan and'ren, gul en blij. De armen wist ze wonen. Ze kend' hun wee en nood, En ging hun liefde toonen Tot in nun armen dood. Die schaamlen in hun huisken Vergeten van elkeen Ontvingen 't laatste kruisken. Van n'edel hart als geen. En stond geen brood in 't kasken. Geen vuur al in den heerd, Weldra was 't warme asschen En d'armoe weg geweerd En binst die bange tijden Van oorlog en van wee Bracht zij in al dat lijden Voor ieder zalving mee. Ze stond hieraan den Ijzer Als moeder van elkeen, Geen enklevari den Ijzer Die haar geen kind en scheen Waar Vorst en eed'le Gade Om lacht en troosting kwam, Zij dan hun hart er meê laadde En deel in droefnis nam. TToe edel was heur woning In weid' en boom gezet, Daar woonde ook de Koning, Wel'k' op de wereld let. O edel hart, van ons. gerukt. Voor 't laatste nmu TJ ziet. De tijd had't ou lijf gebukt Maar 't w r-ir v h h'h- i

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1