HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Wé Bank Forrest L. Nieuwsblad vnor Poperinghe en Omstreken. Prachtige YfSHBOLM MOOI ROZEKEN Sladhuisrallen Zondag 6n November 1927. 25 Centiemen 24e Jaar. Nr 45, POLITIEKE COMEDIE SCHOOL en HUIS v,'TUPIERETS NAAR CONGO Gewestelijke Landbouwschool vwn, afcjjLiii I v P1 pi Politiek Overzicht. HOFBOUWGESTICHT "HET BLOEMVELD,, Ouderdomspensioenen In t Buitenland Abonnementsprijs per Jaar In Stad 12.50 fr. In Belgie p. post 15.00 fr. Amerika 31 fr. Andere landen 23.50 fr. TARIEF DER PRIJZEN Berichten Verkoopinokn Eene inlassching 2 en 3 Inlassch. Vonnissen i fr. 5o per regel HERHAALDE o fr. 90 per regel o fr. 80 per regel Rouw BI: RICH TEN 6 frank ANNONCEN prijzen 01' aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezon den worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Uitg. SANSEN VANNESTE, Drukker Gasthuisstraat, i5, Poperinghe Telefoon 9. Postcheck 15.570. POPERINGHENAAR €i in A t .iden Notaris 5 S^.Passchendaile p Hp (1) 4) xan <D "p o C3 ts I g-JEH WH Een eerekruis' gedragen worden, verdiend. Maar met meer eenen lap op uw kleév, gij dien lap draagt om k vooruit te komen in de', aldus te kunnen werken aan de vptttüT-" iing van uw volk. Er is krisis in het gezin er is krisis in het land, als daar meer wordt ver teerd dan gewonnen, als daar meer wordt ingevoerd dan uitgevoerd Eere aan den man, die liever met honger slapen gaat dan mét schulden op te staan. Van honderd armen zijn ei' negen en-negentig arm geworden met te koopen wat zij volstrekt niet noodig hadden. *c P O De socialisten hebben allerhande oude en nieuwe trucs in hunnen zak om politieke comedie te verkoopen. 'tGaat met hen zooals met vele kwak zalvers suikerwater aanprijzen als een speciaal elixirgoed voor alle kwalen. De menschen laten zich beet nemen, en de kwakzalver weet telkens zoo goed en zoo schoon te praten dat zijn kwakzalverscomedie steeds af zetters vindt. Zoo komen de socialisten opnieuw voor de pinnen met hun zesmaanden- diensttijd. liet ligt niet in het bestek van dit artikel om nu speciaal over deze kwestie het pro en contra te on derzoeken. Wij willen maar alleen aantoonen hoe de socialisten den schijn verwekken rondom deze zaak flauwe kiescomedie te verkoonen. Wel, sinds de laatste Kamerkiezing van 5 April 1925 is de geestdrift in de socialistische rangen stilaan verkoeld. De groote verwachtingen die werden opgebouwd door de socialistische kiezers, na den rooden triomf, werden niet bewaarheid. De ontnuchtering en de moedeloosheid volgen, en nu komt het er op aan het vuur terug aan te blazen. Hiervoor dient de groote trom op nieuw geroerd. De zes-maanden- dienst is voor de kameraden eene uit stekende en welgekomen gelegenheid. Daarom is do politieke actie losge komen. De verkiezingen komen stilaan in 't zicht, en men spreekt zelfs van Ka merontbinding, en daarom willen de roode kwakzalvers er weer de eersten bij zijn om 't kiezerskorps voor de zooveelste maal hun suikerwater aan te bieden. De kwestie van den zesmaanden- dienst werd al vroeger gesteld. En wanneer wij de politieke geschiedenis van na den oorlog doorpluizen, dan is het wel sappig na te gaan hoe de so cialisten over deze kwestie handelen In 1921 toen waren hunne mannen in de Regeering stemde het groot deel der socialisten tegen de 6 maan den In 1922 toen zij uit de Regeering waren getreden k ra de patroon met een wetsvoorstel op de zes maan den af, dat de kameraden stillekens lieten begraven in de commissies In 1923 stemden de roode volksver tegenwoordigers wit en zwart terzelf der tijd zij stemden beurtelings voor zes maanden, dan voor acht maanden, dan voor tien maanden Wat nog straffer is, het wetsvoor stel van den katholieken volksverte genwoordiger Marck, dat de acht- maandendienSi.voorzag mislukte door de schuld van afwezige socialistische kamerleden. Hun gazetLe Peuple heeft hun dat openbaar verwet, n En nu Nu hebben wij het fameus wets voorstel op den zes-maandendienst, waardoor wordt voorzien soldaatje- spelen van af de schoolbanken tot haast aan den boord van 't graf Ochkom, iederen is t'accoord dat 'tland een vast legerstatuut moet heb ben. En niemand die gezond ver stand heeft zal met opzet wenschen een militaire geldverspilling en zoo mogelijk langeren diensttijd. In ons land wenscht iedereen het minimum van militaire lasten doch hier moeten deskundigen toch ook hun woord te zeggen hebben. In afwachting blazen de socialisten de kwestie op tot een politiek corae- diespel. Daarom moet de beweging rond de zes-maandendienst gebruikt worden. Met veel tam-tam worden zoo hier en daar in gansch het land meetings en openbare vergaderingen belegd. Inmiddels steekt gezel Vanaervelde de eene redevoering na de andere af. De toon is afwisselend nu eens radi- caal-revolutionnair, dan weer gema tigder, doch in den grond altijd de zelfde roode bedreiging om er uit te trekken als zij hun goesting niet krij gen. Als 't maar waar is Natuurlijk dat de roode dagbladen dit alles opblazen tot een enorme be weging. 't Komt er immers op aan kieseffect te maken Wij spreken nog niet van het fameus petitionnement waarop zoowel vrou wen als mannen hebben geteekend, zooals een socialistisch weekblad heeft verklapt. Telkens komen de socialisten met nieuwe opgewarmde kiesbeloften aan gedragen, en steeds bijten duizende kiezers in dit kwakzalversreelaam. Maar 't kan verkeeren. De kruik gaat zoolang te water totdat ze breekt De liberalen hebben indertijd het volk ook regelmatig in den draai we ten te houden met hun papenvreterij. De blauwe kwakzalver heeft geen af zetgebied meer voor zijn politieke pillen. Mengelwerk v. «De Foperinghenaar» 8 door JAC. BALLINGS Ze vermoedde het ergste maar durf de naar de zekerheid met polsen. Sander, ge zult een stuksken profiteeren, hé, intusschen ga 'k me kleeden. We kunnen misschien den trein die om acht uur vertrekt, nog nemen, als we ons spoeden. 'k Zou een taxi nemen om naar den Noord te rijden, zei de moeder. Ja, een gedacht, antwoordde haar man. Hij gaf aan Etienne bevel even op straat te gaan zien of er nergens een huurauto te krijgen was. Het duurde geen vijf minuten of er hield een taxi voor de deur stil. Rozeken stond reedsmethaar paks- ken gereed en Polydoor kwam even later ook van boven. Als Rozeken hem zag begon ze op nieuw te snikken. O Inu weet ik alles... nu weet ik alles, riep ze, op haar nonkel wijzend, ge hebt een zwart kravatteken aan, moeder is dood dood Tante Clothilde en Mimi kregen 't nu ook weer te kwaad en lieten de r,. n,n,r v_jj \Y as Sander de schaper dit hot d PiOutden knoop dooi hakte. Nudc scholen weer geopend wer den zal het niet ongepast zijn aan ouders vooral eenige nuttige wenken over onderwijs en opvoeding hier in 't midden te brengen. Het werk dei- opvoeding is moeilijk, te moeilijk zelfs voor de ouders alleen, Een onvol doende opleiding', de beslommeringen van 't leven, de straat, het slecht voor beeld zijn zoovele oorzaken die de ouderepzending onmogelijk maken, en de ingeboren slechte neigingen van het kind in de hand werken. Opvoe den en onderwijzen is het werk van ieder oogenblik en in dit gewichtig werk helpt en vervangt dc school de ouders. Zendt uwe kinderen eiken dag ter school geen dwaze redens 0111 eene afwezigheid te wettigen de leer plicht moet toegepast worden in uw voordeel en in dit van 't kind wordt er dus beiden geen slachtoffers van. Leert uwe kinderen beminnenmaakt ze niet bang van meester of meesteres want opvoeden is een liefdewerk, 'k zal zeggen een apostolaat Steunt het gezag van meester en meesteres, zoo steunt ge uw eigen gezagKomt het kind met klachten naar huis, geeft het geen gelijk immers straffen zijn heilzaam, ja soms noodzakelijk. Be denkt even als gij kwaad zegt of laat zeggen van deoverheid,gij uwe eigene ruiten inslaatdaarom eerbiedigt den persoon van den opvoeder en doet iiem door uwe kinderen eerbiedigen. Zijn er wellicht redens tot klagen, maak dan verstandig gebruik van uw recht zonder dat uwe kinderen zulks weten of vermoeden kunnen. De on derwijzer is geen heerscher hij leeft onder strenge reglementen hij werkt onder veelvuldig toezicht van nauw lettende overheden. Houdt u op de hoogte van den vooruitgang var. uw kind dat is een spoorslag voor hem. Vraagt hem al te mee eens wat het op school leerde, doe het voorlezen uit dag- of weekblad. Leert het kind de streek kennen en daarom doe familie vergaderingen in de vrije natuur,beter dan naar herberg e'n naar kinema. Geeft het gereedschappen, als speel goed, waarmede het kan teekenen of iets samenstellen en weer uiteen- werpen. Heel dikwijls kunt gij hierbij bespeuren wat uw kind wil worden voor z'n later leven. Weest waakzaam op uwe kinderen de bewaking is de opvoeding. Duld geen leugentaal eischt beleefdheid, zindelijkheid en welgemanierdheid, zoo op straat als te huis en aan tafel. Zorgt er voor dat het kind een spaarboekje heeft waarop het zijne centen spaart en niet de uwe. Wij sluiten en herhalen dat huis en school moeten samenwerken, de opvoeding en 't geluk van kind en ouders ten bate Pedo te POPERINGHE Onder voorzitterschap van ons acht baar Kamerlid Dr Rrutsaert, en met den steun van Staat, Provincie en Hopverbond, herneemt de Geweste lijke Landbouwschool hare Winter- leergangen Dijnsdag i5 November, te 6 uur. Dezen Winter geven les E.H. De Jaegher (over Algenieene Plantenteelt en Besmettingsleer) M. Simoens, Staatslandbouwkundige (Scheikunde, Veevoeding); M. Hout man, Werktuigkundige - Ingenieur (Werktuigkunde, Electriciteit M. iMerlevede (Reken- en Meetkunde); M. Dequeker (Grondkennis, Bedrijfs leer en Boekhouden). De lessen worden gegeven in de zaal der Boerengilde den Dijnsdng. Woensdag, Donderdag en Vrijdag, van 6 tot 8 uur. Mogen maar de leergangen volgen, al de boerenzonen van Poperinghe, Watou, Proven, Rousbrugge, Crom- beke, Westvleteren, Ylamertinghe, Reninghelst en Westoutre, die ten minste 15 jaar oud zijn en die reeds de lessen van een plaatselijke land bouwschool ol de7een 6e middelbare klas van het college gevolgd hebben. Men moet zijn inschrijving nemen voor i3 November bij E.H. De Jae gher, bestuurder der school, ol bij M. Merlevede, schrijver der boerengilde te Poperinghe. Leesten verspreidt "De Poperinghenaar,, 't Zal ook zoo wel komen met den rooden politieken winkel't volk be gint toch stilaan den rooden kwakzal ver te mistrouwen. Inmiddels dienen onze katholieke leiders er op te waken dat de politie ke valstrik der socialistden worde verijdeld, en hunne verantwoordelijk heid eens goed worde afgeteekend. Onze partij hoeft niet de dupe te worden der roode kiescomedie. Ploeg Jagers vertrekkensgereed. Vlg. De Poperinghenaar van gJc", z3sU" en Jo*1"" October Nrs 40-41-42-43 en 44. In den grond is <le neger niet slecht van inborst. Wanneer hij voelt dat hij de mindere is zal hij gemakkelijk buigen, maar zoodra hij staat tegenover zwakheid zal men niets met hem kunnen aanvangen. Hij zal veel meer ontzag voelen voor een meester die streng en rechtvaardig is dan voor een die zich zwak toont. Nochtans kan men hem aan het werk brengen, doch het is noodig dat hij onder bewaking sta, zoo mogelijk voortdu rend, en dat hij weet hoeveel werk hij juist meet afleggen om zijn dagtaak ten einde te hebben. Hij werkt werktuiglijk, zonder veel verstand en zijn vermogen gaat niet zoo ver als dat van een blanke, doch het is een feit dat zijn arbeid aan den anderen kant heel goedkoop is. Een belangrijke vraag rijst hier op Mag men den zwarte straften,mag men hem dwin gen te werken Iedereen gaat in Congo ak koord om te zeggen dat men hem straffen mag, doch op dezelfde manierals een blanke. Het straffen der misdrijven is noodzakelijk in alle goedgeordende maatschappij en zulks begrijpt en aanvaardt de neger. Vroeger toen hij onder de dwingelandij der stamhoofden stond, waren de zwaarste straffen in voege voor het minste zijner vergrijpen het waren meestbarbaarsche mishandelingen en afstoo- telijke verminkingen. Dit alles is verdwenen en men tracht hem aan te passen aan het moderne recht. Zulks zal echter veel tijd vra gen want dè neger moet de straf voelen be* rispingen of vaderlijke vermaningen hebben op hem niet het minste uitwerksel. Zoo komt het dat de blanke werkgever meestal in een moeilijken toestand komt te verkeeren hij is niet in staat den zwarten arbeider, die in zijn dienst is en zich b. v. plichtig maakte aan diefstal te brengen bij den naasten beambte, die vaak te ver af is. Daarbij komt nog dat de neger, lui van natuur, het noodige eerege- voelen mist om het gevang als een straf te beschouwen het is integendeel welkom, want daar wordt hij gevoed en ondergebracht voor niets en moet hij niet of weinig werken Het gevolg is dat de Europeaan do.or&aans verpicht is zelf te straffen, zonder tusschen- komst van eenig gerecht, en in sommige gevallen den neger te slaan Bij een eerste opzien stoot zulks tegen den borst, maar iemand die de geestesgesteldheid van den neger kont zal dergelijk optreden voorloopig aannemen, voor zoover geen misbruik ge maakt worde en de straf in verhouding sta tot het bedreven misdrijf. Want dergelijke straf is vooralsnog het eenige middel en moet beschouwd worden als een noodzakelijke overgaansperiode tusschen de barbaarsche Hewel, ia Rozeken, zei hij, daar is maar weinig hoop meer, als ik ver trok was 'tzoo goed als afgeloopen. Ik kan u dat zoo goed hier zeggen als straks in den trein of elders. En wat is 't dan dat moeder ge had heeft 'n Geraaktheid, zei Sander dof. Ze waren nu op den stoep van 't huis gesukkeld. 'tls tijd! hoog tijd riep nonkel Polydoor ongeduldig, terwijl hij in den auto met gramme blikken naar de nieuwsgierige gapers keek, die zich rond het rijtuig verdrongen. Ja, seffens mankeeren we onzen trein, bevestigde Sander. Die woorden brachten het meisje tot bezinning. Ze omhelsde tante en nicht voor de laatste maal, gaf ook nog een kus aan Etienne en stapte toen op hare beurt de taxi in. Een oogenblik later rolden ze naar de Noordstatie, waar ze juist op tijd aankwamen om den trein te nemen. Nauwelijks waren ze een comparti ment binnengestapt of 't sein van ver trek werd gegeven Een donderend lawaai dreunde on der het wijde koepeldak, met ruwe schokken werden de wagons vooruit- gesleurd. Maar dat duurde slechts even, heel even... In kalme vaart gleed de trein de statie uit; eerst langsheen een menigte andere treinen en locomotieven, langs I honderden seinlichljes van alle groot- 1;V'-r Sor-s 1>'j "nu I wtp wissel wicgew aagden dc rijtuigen straffen van vroeger en die van een moderne strafwetboek. Mag men den neger dwingen te werken Ziedaar een brandende vraag. Men zou even goed de vraag kunnen stellen heeft inen het recht Congo te bezetten en uit te baten Zoo dra men aanneemt dat eert tand koloniën mag hebben, dan moet men logisch gesproken, ook aannemen dat men tiet recht heeft doel treffende middelen aan te wenden om de- inheemsche bevolking vooruit te helpen en het grondgebied uit te baten. Het staat onbe twistbaar vast dat Belgie voor de congolee- sche bevolking veel goeds verricht heeft het verlossen van de slavernij, het brengen van de menschelijke vrijheid met daarnevens allerlei inrichtingen van modernen aard als daar zijn wegen, hospitalen, scholen en dies meer. Waarom zou men dan niet mogen ver langen dat de neger, die enkel werkt wanneer hij daartoe verplicht is, het zijne bijbrengt om de beschaving vooruit te helpen .- Zijn wij in ons land niet verplicht onze kinders naai school te sturen, onze zonen aan het leger af te staan, belastingen te betalen Moeten onze landbouwers geen distels uitroeien, geen kalk op de hagen werpen om de rupsen le doo- deu Al maatregelen waardoor ieitelijk onze vrijheid beperkt wordt. Het werken is ons dagelijksch brood,omdat wij het werken noo dig hebben om te kunnen bestaan in Congo echter moet de neger niet werken om te le ven,doch men zou hem daartoe kunnen bren gen. Moest hij verplicht zijn volledig gekleed te gaan, dan zou hij zich in de noodzakelijk heid bevinden te werken totdat hij genoeg verdiend heeft om zich kleederen aan te schaffen. Moest hij verplicht zijn enkel te wonen in een huisje dat beantwoordt aan sommige eischen van gezondheidsleer, dan zouhij weer noodzakelijkerwijze moeten wer ken lil denzelfden gedachtengang kan men langzamerhand voor den neger nooden schep pen die voor zijn grootste goed zijn om die te kunnen voldoen zal hij van zelf moeten werken. In de dorpen zou men kunnen ver langen dat de bevolking jaarlijks zooveel grond bebouwt,dat wegen worden aangelegd en dies meer. Wanneer men nagaat welke zware offers het moederland zich heeft ge troost voor het welzijn der kolonie en haar bewoners, is het niet teveel gevraagd dat dje zwarten insgelijks hun steentje bijbrengen Overigens arbeid adelt en een volk dat niet werkt moet noodzakelijk vergaan.Beschaving gaat gepaard met werken en de congoleesche bevolking zal in later tijden inzien dat de grootste weldaad die men haar bracht deze is geweest dat men haar heeft opgeleid tot den arbeid, zij het nog in den beginne op een manier die de vrijheid niet altijd eerbiedigde LEOPOLD FORREST. (Wordt Vervolgd). mochten wederleggen wel overtuigd clat zij den goeden strijd gestreden en gewonnen hadden en dat het nu ge daan was. Het is ook om de groote wereldbe- teekenis van dezen dag en vooral onder den druk der volksopinie die, om de blijde herinneringen' eraan ver bonden, van dezen dag een dag van vreugde wilde maken, dat de Regee- ringvan n Not ember een Nationalen Feestdag gemaakt heeft. Heil 11 November 1918 Heil den dag der Vrede De Pauselijke Missiewerken. Wij steunen gaarne den wensch welke wij vinden in I >e Standaard». «Mochten de Katholieke Vlamingen, die steeds uitgemunt hebben door hun trouw en hun verkleefdheid aan Rome, ook inzake nhssieaktie tie wenschen nakomen van H. den Paus». Met zekere fierheid mogen wij ver nemen Hat het Bisdom Brugge aan het hoofd staat van alle Bisdommen inzake parochiale organisatie der pauselijke missiewerken. Het blijkt dat de «Voortplanting des Geloofs» ingericht is in alle parochiën. Het Sint Petrus Liefdewerk» moet nog in 25 parochiën worden ingericht. De Voortplanting des Geloofs be staat in alle Colleges en «Sint Petrus Liefdewerk» in al de Colleges op één na. Ook het werk der H. Kindsheid is in alle vrije Katholieke scholen inge richt. Wij moeten ons niet laten overbluf fen met de cijfers die wij in tie boekjes en bladen vinden over de sommen welke voor die goede werken gegeven worden. Al is in Belgie een groote opbloei van de missie-beweging waar te nemen toch moet er gezegd worden dat wij in 1926 slechts de helft gegeven hebben, in goudweerde, van hetgeen in iqi3 omgehaald werd. In hetprote- stantsche Holland, waar enkel 2 mil- lioen en half Katholieken wonen gaven de Katholieken er vier maal zooveel als in het Katholieke Belgie. Verder is het zeker onnoodig aan te halen wat de Protestanten geven voor hunne missiewerken, die in den schaduw niet mogen komen, voor wat deugd en verdienste betreft van ons Christen Katholiek Missiewerk. De Missionarissen geven hunne vrijheid, hunne geleerdheid,hunne gezondheid, hun leven zeil. Reiken wij hun onzen broederhand en helpen wij hen zoo veel wij maar kunnen. 7.00 zullen wij den oppersten wensch vervullen van Z. H. den Paus, den plaatsvervanger van Christus en zoo ook zullen wij ons aandeel hebben in den reusachti- gen schat van verdiersten welke onze ieverige missionarissen in afgelegen landen oogsten. .oe v- - -v A H jmjm V* "i jé -j. va, Groen negers bezig met klei te verwerken om baksteenen te maken. 11 November. Vrededag. 11 November 191S, dag van vrede, dag van vreugde wat brengt gij toch vele en verschillende herinneringen bij ons op. Geen datum is, in de laatste hon derd jaar, van grooter beteekenis ge weest. 11 November herinnert ons aan die gruwelijke jaren van weedom en ellen de, van kommer en smart, van hart- en zielelijden. Maar 11 November herinnert óns ook dat daar een einde aan gekomen als gingen ze kantelenhetgeen Sander die 't reizen niet gewoon was, angstig de handen op de zitting deed klem men. Liever op de hondenkar van zot ten Pier dan op den ijzeren touter, zuchtte hij dan. Maar Polydoor stelde hem glimla chend gerust. Pijlsnel schoot de trein nu door de duisternis. Hier en daar danste nog een lichte- ken voorbij, een lichteken ergens ver loren midden in 't veld, 't lichteken van'teen ot ander werkmanshuizeken. En Rozeken die dat zag, dacht aan haar eigen huizeken ginder verre op 't Heuvelken. Daar brandde nu ook een lichtje, een klein lichtje, naast een kommeken met gewijd water en een palmtaksken, een lichteken voor het Christusbeeld, een lichteken in een sterfkamer. Oh ja... nu wist ze alles... alles... Sander en nonkel Polydoor hadden haar de gansche toedracht van dezaak verteld. Ze moest niet meer hopen. Moeder was dood. 't Was laat, heel laat in den avond toen de trein aan 't kleine dorpstation stil hield. Nu moesten ze nog een drie kwartier stappen alvorens ze thuis zouden zijn. En Rozeken dacht aan de wande ling, die ze 's morgens gemaakt had. Toen zag ze met lachende oogen op, naar 't lokkende leven Levert hoe heerlijk als er geen kommer dr t en men zich in 't v olle is op dien zoo lang verwachten en zoo urig gewenschten vrededag. 11 November bracht vrede en met de vrede kwam de vreugde. Vreugde in de harten van de Ouders die hunne zonen buiten gevaar wisten. Vreugde bij de kinderen om het terugzien hun ner Ouders. Vreugde bij familie, vreugde bij vrienden. Vreugde bij de uitwijkelingen en vreugde bij onze broeders uit de bezette streek. Vreug de in ons land, vreugde in alle landen. Niemand kan zeggen, niemand kan schrijven wat er omgegaan is in het hart tier soldaten toen zij op 11 No vember 1918 het laatste schot gehoord hebben, toen zij het moordend wapen bewustzijn van zijn jeugd en jonge kracht geroepen voelt om met volle teugen van dat joelende leven te genieten. Oh ja, zoo was zij den weg opge gaan... dezen morgen, en in haar jeugdige vermetelheid, had ze er niet aan wülen denken dat er plots een donkere schaduw over haar geluk zou kunnen glijden. En als ze nu alles goed naging, moest ze dan niet bekennen dat moe der reeds een paar dagen niet goed in orde was. Had zij zelf verleden Zondag tegen moeder niet gezegd, datze zoo weinig at. En had moeder daar niet lachend op geantwoord dat het altijdzoo was, met 't schieten van de blaren. Och ja, de arme vrouw. Ze moest zich niet wel gevoeld hebben, om het reisje van haar dochter niet te beder ven, had ze in haar goedheid gezwe gen. Maar nu... nu voelde Rozeken een zware schuld tegenover de doode... Neen, ze had niet naar de stad mogen gaan, ze had niet mogen luisteren naar de mooie praatjes van Etienne, die haar in zijn brieven het hoofd op hol had gebracht... Bij moeder had ze moeten blijven... bij moeder... Zwijgend stapteze naast de mannen voort. Af en toe veegde ze, met een haastig gebaar, de tranen weg die haar over de wangen vloeiden. Het klokje van den toren sloeg elf maal. Heropening van de Kamers. Op 8 November zal de Kamer hare werkzaamheden hervatten. De ouder domsdeken van de Kamer is de socia list Huart van Doordik, en de twi e jongste leden van het Parlement hee- ten Somerhausen en Chamet. Het voorloopig bureel zal dus uitsluitend samengesteld zijn uit socialisten. Het lijdt thans geen twijfel meer dat M. Brunet tot voorzitter zal herkozen worden. De Kamer moet onverwijld de be spreking over de begrootingen aan vangen. Vier interpellaties zijn reeds aange kondigd w. o. die van hh. Sinzot en Mernier over de politiek van den h. Vandervelde en van de hh. Declercq en Vos, over het Fransch-Belgisch militair akkoord. Bovendien wachten 169 wetsvoor stellen naar behandeling. Over 29 voorstellen werd reeds verslag uitge bracht, 46 andere geraakten niet ver tier dan de middenafdeeling, 28 wer den naar de commissie teruggezonden en r3 naar de afdeelingen. Ten slotte werden i3 wetsvoorstel len in overweging genomen. Onze taal in Congo. In uitvoering van art. 3 van de Koloniale wet van 18 October iqo8 moest het gebruik van het Vlaamseh in Congo ten laatste geregeld worden in iqi3. Nu zijn wij in 1927 en nog kent men geen Vlaamseh waar het betreft het bestuur van onzen Congo, 't Wordt tijd dat de Minister van Koloniën daar eens over ondervraagd worde. Het officieel jaarverslag overCongo (1925) is uitsluitend in het Frarisoh verschenen. Nu is het verslag over het Belgisch beheer van Ruanda-IJrundi (1926) nogeens verschenen in het Fransch alleen. Onze eerste Minister M. Jaspar geeft daar een slecht voorbeeld. Het is geheel goed en wel beroep te doen op de Vlamingen om ze belang te doen stellen in onze Kolonie. Dat men dan toch ten minste de Vlamingen niet als vreemdelingen behandele. Tegen het Katholiek Onderwijs Van zoohaast het anti-clericalisme zijn kop boven krijgt, is het 't vrije katholiek onderwijs dat' het eerst be- kampt wordt. Zoo zien wij dat menig Waalsche socialistische federatie de afschaffing vraagt van de toelagen aan de vrije scholen verleend. Onlangs nog spraken de Vereenigde Liberale Oud-Leerlingen van Antwer- pens oflicieele scholen zich uit tegen het vernieuwen van het akkoord dat in Antwerpen gesloten werd tusschen de olhcieele en de vrije scholen. Deze week nog waren Liberalen en Socialisten het broederlijk eens in den Provincieraad van Brabant. De Katholieken vroegen eene ge lijke toelaag te stemmen voor de Hoogeschool van Leuven als voor die van Brussel daar beide vrije Hooge- scholen zijn die in ons land een zelfde belangrijke rol vervullen. Niets kon baten De Hoogeschool van Brussel die zuiver liberaal is greeg 5oo duizend frank, een hall mil- lioen en de Hoogeschool van Leuven, omdat zij Katholiek is kreeg geen cent. De liberalen zijn ten minste zulke erge vijanden van het christelijke onderwijs als de socialisten, in som mige gevallen nog'veel fanatieker zelfs. Dat is natuurlijk het gevolg van hun overstroomende liefde voor de orde Congres van het Alg. Chr Werkersverbond. Het zevende Congres van het Alge meen Christen Werkersverbond werd Zaterdag en Zondag gehouden te Brussel. Wij, die regelmatig een woord over hebben voor alle werking ten goede, uit welken hoek het ook moge komen, wij zijn bijzonder verheugd op de heerlijke uitslagen te mogen wijzen, welke het A. C. W. in het verlopen jaar geboekt heeft. De verslagen die gelezen werden leggen getuigenis af van den bloei, den opgang en de ver dieping van geheel de werkersor- ganisatie. Het A. C. W. won 111 één jaar 16.765 leden. Nu staan er 168,582 christene werklieden geschaard rond de vaan van het A. C. W. die ook de vaan van Christus is. De Vrouwengil den tellen 85 duizend leden. De Vak organisatie vermeerderde haarleden- tal met 10 duizend. De Kajotters heb ben duizenden leden bijgewonnen. De Landsbond der Christene Mutua liteiten groeide met 28.5l2 leden aan en de Belgische Arbeiders-Coope- ratie bereikte een zakencijfer van 52 millioen frank. Men is zich stilaan gaanrekenschap geven van het feit dat met den arbei dersstand, ondanks alles, moet afge rekend worden. Staatslieden, die dien naam verdienen willen, zijn tot hef bewustzijn gekomen dat een ge::ond< politieke lijn en actie ligt in hel 1 op pelen van het beproefde oude met het noodzakelijke nieuwe. Dat noodzakelijke nieuwe is een zelfstandige Christelijke organisatie van den arbeidersstand. Dit is tevens den vasten grond waarop e»m sterke katholiekepartijmoettotstand komen. Als men weet dat er in Belgie 1 mil lioen en ion duizend nijverheidswerk lieden zijn en dat er daarvan 55o duizend ingeli fd zijn bij de Sociaiis tische partij, dan moeten alle Katho lieken ook inzien dat zii tot plicht hebben den groep der i65 duizend Christene werklieden te helpen ster ker en sterker maken. De tijd is daar dat alle Katholieken zich in geweten moeten verplicht gevoelen van de Katholieke arbeidersbeweging in haar ontwikkeling na te gaan en haar wer king liefdevol te steunen. Het Socialisme lokt verleidelijk de werklieden aan met bedrog en valsch- heid. Het is de groote verdienste van het A. C. W. van duizenden christene werklieden gespaard tehebben van de greep der socialisten en zoo meteen hunne godsdienstige gevoelens gered te hebben. Nog steedszal het A.C.W in de toekomst naast het stoffelijk belang der werklieden dezes zedelijk en vooral en meest hun godsdiensti belang behertigen, om de werklieden sterk te maken door hunne vereeni ging en ze meteen beter en schooner te maken en nader te brengen van hunnen God. GuiDO. Heel in de verte zat een uil te roepen. Rozeken huiverde... Ze waren aan den omdraai van den weg en nu zag ze meteen, daarboven op den berm in de verte, haar hui zeken. Een flauwe klaarte priemde door de lichtgaatjes in het kleine slagvenster van de slaapkamer. Daar had ze zich 's morgens aangekleed en nog zoo lustig gezongen van Hoe lustig is het leven, Wanneer het hartje mint. Wat zou men daar nietgeven Voor 't weerzien van zijn vrind. Entoen had ze aan Etienne gedacht Vol frissche geur en zonneschijn was 't kleine kamertje... de lente woei er binnen, de lente met haar adem van herleving en jonge kracht Maar nu zou geen zonnestraal nteerin 't plaats je dringen. De s'lagvensterkens gingen gesloten blijven Geen liedje zou er gezongen worden, maar de menschen zouden er stil fluisterend spreken. Nu lag in dat kamerken een moe derlijk. Op nieuw begon Rozeken te snikken en in haar hulpeloosheid nam ze, non kel Polydoor bij den arm, als seochtze daar in de nabijheid van dien man, steun en bescherming, tegen een na kend gevaar. Arm kind, troostte nonkel, ween maar goed uit, dat zal u deugd doen en denk er aan dat gij bij ons een nieuwe thuis zult vinden. Vaster prangtle ze haar lijveken t"- rn TVV'-VSN ~nn, -V1S wilde 2C op. ALGEMEEN AGENTSCHAP VAN HET GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE Zetel YPER, Groote Markt, 9. Telef. 304. VERHURING van BRANDKOFFERS Welgewaarborgde plaatsingen met hoogen interest Loopende rekeningen op zicht 3.oo Loopende rekeningen met 14 dagen vooropzeg 4.00 °/0 Kasbons aan 3 maanden 4 netto - 4.80 °/0 bruttö Kasbons aan 6 maanden 4.25 °/0 netto 5.10 °/0 brutto Kasbons aan 1 jaar 4.50 °/0 netto 5.40 brutto De kasbons voor 1 jaar worden afgeleverd in titels aan toonder van 5oo, 1000 erï'Sodp Tr., zij kunnen kosteloos dóór de Maatschappij bewaard worden in open bewaargevingen. Al deze geldplaatsingen zijn niet onderhevig aan de veranderingen van dén beurskoers. BIJHUIZEN Poperinghe, Bertenplaats, 10, tel. 89. Moeskroen, Statie traat, 1, tel. 115. Westnieuwkerke, Plaats. Komen, Groote Markt, 7, tel. 58. Wervik, Steenackerplaats, 3, tel. 146. Wytschaete, bij Wed.J.Fournier,Plaats. AGENTSCHAPPEN Aelbeke - E. Ganseman, Gemeente-Sekretaris. Alveringhcm - G. Vandeweghe, Gem.-Sekr. Bever en - J Tahon, Gemeente-Sekretaris. Bixschote - R- Morlion, Gemeente-Sekretaris. Boesinghe - Th. Van Eecke. Gemeente Ontv Boitshoucke - J. Scherpereel, Gemeente-Sekr. Briefen - J Davicl, Gemeente-Sekretaris Bulscamp - E Butaye, Gemeente-Sekretaris Coxy de- A. Vandamme, Gemeente-Sekretaris Crombeke - C. Decae, Gemeente-Ontvanger. Dadizeele - P. Hoet, Gemeente-Sekretaris Elverdinghe - J. Bultheel, Meetkundige Gheluvclt A. Beyls, Gemeente-Sekretaris. Gheluwe - Van Rijckeghem, Gemeente-Sekr. Herseaux - A Rys, Groote Straat. Hollebeke - A. Breyne, Gemeente-Sekretaris. Houthem (V.) - J Vandoolaeghe, Gem -Ont. Hout hem (Yper) - H. Six, Gemeente-Sekr Isenberghe - H. Baes, Gemeente-Sekretaris. Komen - Aug. Becquart, Gemeente-Bediende. Langemarck - Ch Vandenhoute, Gem -Ont Leysefe - H Hoevenaeghel, Gemeente-Sekr. Locre - L Doucy, Gemeente-Sekretaris. Lomhaertzyde - J. Ureel, Gemeente-Sekretaris. Loo - V. Camerl vnck, Gemeente-Sekretaris. Luingne - H. Vanhoutte. 172, Plaats. Mannekensver e - L. Verhelst, Gemeente-Sekr. Meessen- L Lemaire, Westnieuwkerke. Moer es - Melis Gemeente-Sekretaris. Moorslede - A. Denecker, Gemeente-Sekr. Neer-Waesten -J Deprez, Gemeente-Sekr. NoorschoteMichel Butaye, Plaats. Oostvleteren - R Smis, Gemeente-Sekretaris. Passckendaele - G. Debrock, Notarisklerk. Poelcapelte - J Dehaene, Gemeente-Sekretaris. Ploegsteert - L. Lemaire, Westnieuwkerk. Pollinchove - LI- Anseeuw, Gem.-Bediende Proven - L. Forrest, Zondag voormiddag. Ramscapelle - A. Duron, Gemeente-Sekretaris. Reckem - JMeulemans, Gemeente-Sekretaris. Reninghe - A Wullepit, Gemeente-Ontvanger. Reninghelst - Fl. Camerlynck, Gem.-Sekr. Rollegkem-CappeUc - A. Vandeputte, Gem.-S. Stavelc- Pr. Franchoo, Hoofdonderwijzer. Steenkerke - A Thieren, Gemeente-Sekretaris. Vinckem - C Ceulenaere, Gemeente-Sekr. Vlamertinghe - J. Deliaeck, Ontv. Godshuizen. Waeden - Paul Parmentier, Yperstraat. Watou - E Bulthez, Gemeente-Ontvanger. Wervik - G. De Mazière. Steenacker, 18. Westoutre - A. Declercq. Plaats. Westvleteren - M Vanlierde. Beheerder. Woe sten -?A Vanhoutte, Gemeente-Sekr Wulverghem - IJeughebaert. Gemeente-Sekr. Wulveringhem - J. Ceulenaere, Gem -Sekr. Zantvoorde - E. Vandermarliere, Gem Sekr. Zillebeke - H. Frimout, Gemeente-Sekretaris. Zuydschote - H Costenobel, Gemeente-Sekr. KRISTENE SOCIALE WERKEN VOLKSHUIS POPERINGHE Ruim 200 prijzen ter waarde van 25.000 fr. 5 fr. voor een boekje van 5 loten met kosteloozen omslag. 1 fr. het biljet. LOTEN OVERAL TE VERKRIJGEN. ui' i i hui ininnirinBnnni nuibi nmimn' iwinii u i hbhihi niinmi m i mm wmi—■aaaa» ZICHT OP EEN DER SERREN MET PRACHTIGE WITTE CHRISANTHEMEN. Onze Stadsgenoot Abel Vallaeys-Butin, Tuinbouwer, Koeistraat, bekwam in de Wereldlandsche Tuinbouwtentoonstellingen van Yper en Armentiers 2 Eerste prijzen en I Eereprijs, met eenparige gelukwenschen der Jury, waaronder I Zilveren Beker en I Bronzen Eeremetaal, met ziin onover trefbare Dahlias. Liefhebbers vergeet voornoemd adres niet. De nieuwe pensioenwet treedt be paald in voege met I Januari 1928 van dan af wordt het kosteloos pensioen afgeschaft, en wie niet zal gestort hebben, zal groot verlies op zijn pensioen ondergaan. Vele ouderlingen hebben tot hiertoe verwaarloosd de noodige stortinyf n te doen, en zulten dus het volledige pensioen niet genieten. Alle ouderlingen welk in de loop van 't jaar 1928 of daaropvolgende jaren haar dankbaarheid be- 65 jaar oud w orden,moeten, willen ze het volledig pensioen van 720 lr. J- de aanvullende toelaag van 720 fr. te sa men dus 1440 fr. genieten nog in de loop van dit jaar 't volgende doen 1)Zich aansluiten bij de pensioenkas. 2) De verplicht verzekerde mannen moeten in 1927, dus van deesjaar nog drie frank per maand of 36 frank stor ten en zoo ze werken vooreen patroon moet deze er evenveel bijstorten. 3j De verplicht verzekerde vrouwen moeten in 1927, dus van deesjaar nog een frank per maand of twaalf frank storten en hun patroon evenveel. 4) De vrije verzekerden, dus deze welk voor geen patroon werkenen die, 65 jaar oud worden in 1928, moeten van dit jaar storten A. Mannen minstens 36 frank. B. Vrouwen v» 24 frank, indien ze willen ontvangen Pensioen 720,00 Aanvullende toelaag van 720,00 Totaal pensioen van 1440,00 In geval ze dit jaar geen storting meer doen, vervalt dat maximum pen sioen van 1440 fr. op maximum 600 fr. Alle ouderlingen hebben er dus be lang bij zoohaast mogelijk zich tan te sluiten bij de pensioenkas en die ver- trischte som tc storten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot de pensioenkas De Voorzie nigheid waarvan 't bestuur iederen Zondag, van 9 tot 11 uur, ter beschik king is van eenieder in 't Volkshuis, Poperinghe. IS VERSCHENEN door WARDEN OOM. 256 Bladz. Prijs 15 fr. Met verzendingkosten 15 fr. 50. Te verkrijgen bij Sansen-Vanneste, Pop. die manier tuigen. Ze stonden nu voor 't huizeken. Sander de schaper klopte aan. De deur kierde open en 'twas Siem- ken, de bode, die voor hen stond. Hij sprak geen woord maar stak zijn hand naar het meisje uiten zoo hand in hand. leidde hij ze naar binnen. 't Is rap gegaan, hé Rozeken, zei hij, toen. Ik ben er zelf nog niet van op' mijn effen. Én heeft moeder ge an woord meer gesproken als gij ze gev ouden hebt vroeg het meisje door haar tranen heen. Siemken schqdde omtkennend het hoofd. Netteken Verdonck kwam nu. ook in de lijkkamer en zoo dra ze het meis je zag, begon ze ook weer te wcenan en te klagen. 't Is wreed, zoo rap, en niemand erbij... 't Is om er z elfiets van op te doen. Ge zoudt zegp jen hoe't mogelijk is. Ze was wel vat 1 de strafste niet, maar toch niet ziek Zoo lamenteert ,nd was Netteken, Rozeken en Polv door voorafgegaan, 1 naar de lijkkame i Daar lag I rez' iken van Santen boud j en onbeweeglij' met de oogen geslo- f ten, op het do odsbed. Met bet witte mutsken op aet koofd en de witte 1 slaapjttK aan, dat haar veel te wijd was, scheer ze eer_ ourk heel oud In Japan had weeral een aardbe ving plaats ditmaal waren er gelukkig geen slachtoffers, enkel werden l5o huizen vernield. Nabij Milly in Noord-Frankrijk werd een mijnwerker 's nachts, langs de baan, de keel overgesneden. De daders en de oorzaak blijven onbe kend. vrouwken Je mond was een boefje gezakt, en nU) het gedans van het I nachtlicht' schéén het alsof die mond pogsprt. enw»a: De lippen bewegen, zei Rozeken angstig, terwijl ze 11a een kus op het gele voorhoofd te hebben gedrukt, het geliefde gelaat stond te aanschouwen Dat is 't schijnsel van 'tlichteken, fluisterde nonkel Polydoor. Ze namen nu om beurten het palm takje van het kommetje, doopten de verdorde bladeren in het wijwater en maakten een kruis over 't lijk. Dan knielden ze neer, en antwoordden snikkend op de gebeden die Nettelo n Verdonck voor zei. Toen ze de lijkamer verlieten, sloeg het klokje in huis twaalf keeren. Middernacht, zei de schaper, ik ga naar huis, als ge mij van doen hebt, weet ge me wonen. Ja, maar ge drinkt eerst een tas koffie meê en een druppel, sprak Po- lvdoor. Hebt ge een druppel in huis? vroeg hij aan het meisje. Rozeken knikte en wilde opstaan. Blijf maar zitten, kind, ik zal de fleseh wel vinden, op de kelderbank éh. En zonder antwoord af te wachten was Polydoor reeds naar de flesch op zoek. Netteken Verdonck had vijf drup pelglazen uit het kasken genomen en volgens oud gebruik werd ereenferme druppel gedronken. Intusschen maak te Netteken goeden koffie en zaten Rozeken en Polydoor, de begrafenis en al bet. slameur dat er meê gemoeid is, te beredderen. Siemken en Sander moesten ook hun gedacht zeggen en zco al klappende geraakten ze van 't een op 't ander en kwamen ze zoo ver, iatNctte' en aan Ro-e' en vr vp en wat ga de gij nu beginnen, mijn schaap Hier alleen blijven zitten kunde gij toch ook niet doen. Ons huis staat voor haar open, dat weet ze, sprak Polydoor. Toen hij dat zegde, zag hij niet dat Siemken debode, met oogen vol treur nis naar het meisje stond te lonken. De begrafenis had drie dagen later plaats. Het was een eenvoudige plechtig heid, vier mannen droegen de lijkkist op eene baar naar de kerken Rieleken de schoenmaker, die op 't gehucht 't geloof ging aanroepen liep voor op de gebeden der stervenden voor zeggende, met het kruis. Önmiddelijk achter 't lijk, stapte Gustarien, de zuster van Siemken <!en bode, met de gewijde keers. Dan volgde Polydoor en Etienne en Rozeken met tante Clothilde en Mimi. Enkele bewoners uit de gebuurte, mannen en vrouwen,sloten den stoet. Hoog door de lucht, klonk het ge hamer van de klokken, die de uitvaart zongen. Aan den omdraai van den weg, aan 't kappelen van Sint Jozef, hield Rie leken even stil en bad hij luid op, drie Onze Vaders en drie Weesgegroeten voor de zielerust van de overledene. De dragersverwisselden van pl.t its, spuwden eens in hunne handen, til en de baar weer op en traagjes t ing de stoet in de richting van de kerk. Ruim een uur later was tlh s ai ;r- loopen. ('t Vcn-oi»; Te'

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1