Omstreken- HEr notarieel en nijverheids annoncfnblad SieuwsM MOOI KOZEKEN De sneeuua in onze streek. De soGialisiisGhe "zes inaaRiiBn.. Zondag 8n Januari 1928. 30 Centiemen 25e Jaar. -- N' 2. 1 Z. Em. Kardinaal Van Roey over Jeugdbeweging sn Vlaamsch Nationalisme. Politiek Overzicht. De strenge Winter. Het gure weer FORTE BRUN.E De Negende Bedevaart naar den Uzer In 't buitenland Abonnementsprijs per Jaar In Stad 14.00 fr. In Belgie p. post 16.00 fr. Amerika en andere landen 34 fr. Frankrijk en Congo 28 fr. (Fr. g. 20 fr.) TARIEF DER PRIJZEN Berichten Verkoopingen Eene inlassching o fr. go pei regel 2 en 3 Inlassch. o fr. 8o per regel Vonnissen Rouw berichten i fr. 5o per regel i 6 (rank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezon den worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Uitg. SANSEN-VANNESTE, Drukker Gasthuisstraat, l5, Poperinghe Telefoon 9. Postcneck 15.570. <U I£ C SS T i£ De arbeid is een gewoonte onge lukkig zij, die zich die gewoonte niet eigen maken. Mgr D'Hulst. Het is ongelooflijk wat men met den tijd doet, als men het geduld heeft om hem af te wachten en niet moedelooste worden. Lacordaire. Hebt geen vrees voor mislukkingen. De eerste is noouig want hij oefent den wil. De tweede kan nuttig zijn. En als gi) u boven de derde verheft, rijt gij een man. Rer.é Bazin. Godsdienst is de eerste voorwaarde voor geluk. De Morgen. Wie voor pleizier zijn huis ontvliedt Die kent zijn eigen huis nog niet. Uit Lectuur. EEN TOESPRAAK Zooals wij dezer dagen hebben aange kondigd besloot Zijne Eminentie Kardi naal Van Roey den tekst te pubticeeren van zijn aanspraak gericht tot de be- stnvraei s der colleges van het Aartsbis dom D. ze tekst verscheen in het Fransch de aanspraak werd in het Fransch getw'iden in de jongste aflevering der Cpllt'ctanea Mechhnunsia het tijd schrift van het Aartsbisdom. Wij verta len u I dit document de passages over de Jeugdlewe ing en het Vlaamsch natio nalisme en laten daarna de in het Vlaamsch gestelde nota volgenwelke er in de Collectanea is aan toegevoegd. De noodzakelijkheid der Katholieke Actie. Vooreerst vestig ik opnieuw uwe aandacht op de noodzakelijkheid, de jeugd voor te bereiden tot de katho- ii ke actie Ik hoef niet meer te be palen wat de katholieke actie is deze staat aan de dagorde de gedachte en de wil van Z.Il. den Paus zijn gekend. Onlangs, bij het kongres van Luik, heeft de H. Vader een dringenden oproep gericht tot de jeugd, zoo Vlaamsche als Waalsche. God dank, den oproep van den Paus werd aan hoord. De prachtige groei en bloei der A. C J. II. springt in 't oog, en ik ben gelukkig u aan te kondigen dat eene gelijkaardige vereeniging, welke veel goeds belooft, in vorming is in het Vlaamsche land. De katholieke actie is een machtig middel tot apostolaat. Indien wij er toe geraken in al de maatschappelijke middens apostels van de katholieke gedachte te doen oprijzen, dan zullen wij de wereld lierclp istenen. Maar ik spreek daar vooral over aan u, opvoe ders der jeugd, omdat de katholieke gedachte tevens een machtig opvoe dingsmiddel is. Beter dan wie ook weet gij dat de jeugd een edel en zui ver ideaal behoeft. Eene schitterende loopbaan, de fortuin,.de eer.de vader- landslandsliefde, zijn min of meer ver heven beweegredenen, welke de jeugd doen handelen. Maar wat zijn zij in vergelijking met de katho'ieke gedach te, met al (Ie geestelijke schoonheden en al de rijkdommen welke deze be vat Welk verhevener cn aantrekke lijker ideaal dan dit Men heeft te Luik gezien hoe de jeugd kan ont vlammen. Opdat onze jongelingen het ideaal, dat liet hunne moet wezen, beter zou den begrijpen, hebben wij dan ook beslist, m overeenstemming met Hun ne Doorluchtige Hoogwaardigheden de Bisschoppen, elk jaar in al onze onderwijsgestichten, aan de leerlin gen van Rhetorica en Poësis, zes con- iërencies te doen geven over de katholieke actie Deze conlerencies zullen gegeven worden onder didak- (ischen vorm door den professor der klas. Zij zullen bijzonder gesteund zijn op de pauselijke en bisschoppe lijke dokumenten. Zij kunnen gegeven worden in het Fransch of in het Vlaamsch, volgens uw oordeel. Er be staat daarover reeds eene overvloe dige dokumentatie in verschillende talen. Men kan de noodige inlichtin gen bekomen in het algemeen sekreta- riaat der A C. J. B. te Leuven. Het Katholiek Ideaal moet het opperste ideaal zijn. Ik heb gezegd dat het katholiek ideaal het ideaal moet zijn der jeugd ik voeg er aan toe dat het zijn «opper ste» ideaal moet zijn, zooals dat het ideaal moet zijn van alle katholieken, dezen naam waardig. Het is niet noo- dig te bewijzen, dat er geen hooger ideaal kan zijn, dat gelijk is aan het katholiek ideaaler een ander boven of nevens stellen, hoe edel het ook zijn moge, beteekent niets anders dan het overhoopwerpen der rangorde, der geestelijke waarde. En dit ideaal men gelieve het wel op te merken heeft niet enkel de gedachte en de liefde voor God op 'toog maar omvat ook de Kerk,niet een abstrakte Kerk, maar de Kerk zooals Zij is ingesteld door O. H. Jezus-Chrislus, met haar levende hiërarhie, Paus Pius XI en de Bisschoppen in de praktijk en werk- dadjglijk opgevat, zijn het voor alles de gehechtheid aan de Kerk, het ge loof in de Kerk, het vertrouwen in de Kerk, de liefde tot de levende Kerk van Christus, die moeten ontwikkeld worden in de jonge zielen. Het Vlaamsch Nationalisme. Gij weet, dat er, in dit opzicht, in het Vlaamsche land een wezenlijk ge vaar bestaat: ik bedoel het «Vlaamsch nationalisme», dat, ongelukkiger wijze nog invloed uitoefent op de intellectueele jeugd, hoewel alles aantoont, dat die invloed geleidelijk- verzwakt. Ik treed hier met in bij zonderheden aangaande de begoo cheling (l'utopie) van zijn politiek pro gram voor degenen, die niet vrijwil lig blind zijn, is het duidelijk, dat noch het land-zelf, noch het buiten land zich ooit tot de verwezenlijking van dat program zullen leenen. 'tZiju droomerijen zonder kans op practi- sche verwezenlijking wij zouden ze kunnen laten sterven aan eigen mach teloosheid, gaf men haar niet dikwijls beginselen tot grondslag, en werden zij niet met onverdedigbare theorieën omkleed. Ik zal geen onderzoek wijden aan het systeem ik zal er mij toe bepalen, twee van zijn kernspreuken (aphoris- mes) aan te halen, die men de jeugd onophoudelijk in de ooren doet klin ken. «Alles wat inen voor Vlaande- I deren doet zegt men, is een daad i van godsdienst Welnu, de Godge- lleerdheid kent geen andere daden |van godsdienst dan die, welke God tot voorwerp hebben zoo vervormt men den eeredienst van God,tot zelfs ongehoorzaamheid aan de wettige burgerlijke <-n geestelijke overheden. Men hoort ook zeggen God heeft ons als Vlamingen geschapen men knn zijn natuur niet loochenen Dien nous a créés flamandon ne peut nier sa nature».) Welke beteeke- nis kan deze stelling hebben, tenzij deze God deed ons uit Vlaamsche ouders geboren worden Maar als die ouders hunne kinderen m 't Fransch opvoeden, vergrijpen zij zich aan gee nerlei recht Contra jus naturale essetieeraart de heilige Thomas van Aquine, si klier, antequam habeat usum rationis, a cura parentum sustra hatur, vel de eo atiquid ordinetur invitis parentibus (Summa Theologica, Ha Ilae, q. 10, a 12, cl. III, q. 68, a. 10). 't Blijft echter wel verstaan, dat deze opvoedingsmacht, aan de ouders toe gekend, wordt beperkt door zekere liefdesverplichtingen jegens hunne hinderen en soms jegens de samen leving. .Voegen we hierbij, dat de hoofden dezer ideeënbeweging trachten bij de jeugd een geest aan te kweeken van ontevredenheid, wrevel, verzet, wan trouwen tegen de bisschoppen, wie ze ook ziin mogen, en ook t gen de priesters en zelfs tegen de seminaris ten. Dergelijke gesteltenissen zijn klaarblijkelijk in strijd met den katho lieken geest, die de vorming ran de jeugd moet beheerschen, en druischen zelfs ook in tegen iedere gezonde op voeding. Ik wensch, dat de Professoren hunne leerlingen waarschuwen tegen deze verderfelijke strekkingen. Zij kunnen veel doen om de atmosfeer ie zuiveren door zekere valsche of ge vaarlijke gedachten, die ing ng ge vonden, hebben, te verbeteren, noch tans zonder ook maar in het minst afbreuk te doen aan de liefde voor de Vlaamsche taal en aan de gehechtheid aan de Vlaamsche cultuur. En op de eerste plaats zullen zij als opvolgers positief werk verlichten, door hun leerlingen te geleiden in hun strevin gen (aspirations) door hun liefde tot het vaderland in te boezemen, en vooral ook door hun jëugdige geest drift het verheven katholiek ideaal voor te houden,waaraan al het overi ge ondergeschikt moet zijn Het in het Vlaamsch gestelde na schrift luidt Bovenstaande onderrichtingen, die wij goed gevonden hebben aan de Zeer Eerwaarde Heeren Bestuurders onzer -Klein Seminaries en Colleges op hunne jaarlijksche vergadering te geven, werden ten deele, doch niet gansch nauwkeurig, in sommige dag bladen opgenomen. Daaraan hebben zekere Vlaamsch-nationalistische bla den commentaren vastgeknoopt, die wij ter hunne rekening laten. Enkel willen wij volgende aanmerking ma ken. Nergrns wordt er meer gesproken over plichten jegens God, over na- tuurplicht, over gewetensplicht, dan in nationalistische kringen. En als dan een Bisschep, die toch, krachtens zijn kerkelijk leerambt, bevoegd is om over godsdienstplichten, natuur- plichten, gewetensplichten, in een woord over zedenleer zijn oordeel te vellen, eventjes raakt aan de holle- slagwoorden die deel uitmaken van hun gedachtenstelsel als een Bis schop, die de verantwoordelijkheid draagt over de opvoeding onzer jeugd, zekere gevaren aanwijst en eene richting aanduidtdan gaat die Bisschop, volgens diezelfde lieden, zijn recht te buiten dan doet hij aan politiek en omdat hij niet instemt met de zoogezegde Vlaamsche natio nale wordt hij voorgesteld als vijand van Vlaanderen Wij geven dit feit ter overweging aan onze priesters en geloovigen, om dat niets beter den geest kenmerkt die in sommige kringen heerscht. Mengelwerk v. »De Poperinghenaar» 17 hij pi: door JAC. BALLINGS «o» O, deugniete, dacht de jongen en pinkte een oogsken terug. )e wind kwam op en't werd zuiver koel buiten. Willen we binnengaan vroeg Polydoor aan zijn vrouw, die dichter tegen hem aandrong. Ja, antwoordde Clothilde, want ik heb het koud. Bezorgd keek Polydoor haar aan. Sedert het vertrek van Etienne was Clothilde al niet erg meer te pas ge weest. En als 't later uitkwam hoe hij Rozeken had aangevallen en sedert spoorloos was verdwenen, hacfze een felle zenuwcrisis doorgemaakt. De buitenlucht zal haar deugd doen, zoo verzekerden de dokters in de stad en daarom had Polydoor het vertrek naar Sparrebeke nog verhaast. Maar 't scheen dat de buitenlucht geen gunstigen invloed op haar toe stand uitoefende. Was de overgang te snel In alle geval, madame Clothilde aan het gewoel van de grootstad ge woon kon het in Sparrebeke maar moeilijk wennen. We waren toch zoo gelukkig gin der in de Stoofstraat, kloeg ze soms, vóór dat die Roze ons huishouden in de war kwam schuppen. Hulde aan Minister Heyraan. Minister Iieyman werd deze week gehuldigd te Gent door het Provin ciaal Werkersverbond van Oost Vlaanderen. Hem werd veel lof en eer toegezwaaid om de werkzame rol die hij in het Werkersverbond vervuld heeft. In zijn antwoord legde Minister Iieyman er nogeens nadruk op, dat de Militaire kwestie zoo vroeg moge lijk zou opgelost zijn en dat hij in zake militair programma in voeling zou blijven met het A. C. W. Ook het Vlaamsch recht zal de gepaste aandacht krijgen. Onze Vlaamsche soldaten moeten in hunne taal hun dienst doen en in de kazerne hun zedelijkheid kunnen bewaren. De Minister kondigde onder luide toejuichingen aan, dat binnen kort aan de oudjes hun ouderdomspen sioentje op een andere manier zal worden uitbetaald, zoodat ze in alle weer en wind niet meer zullen moeten gaan aanschuiven om hun pensioentje te gaan ontvangen. Verder kondigde Minister Herman alleihande verbeteringen aan die zul len aangebracht worden in zake beroepsonderwijs en sociale verzeke ring. Hij eindigde met de verklaring dat hij zal trachten te zijn een man van goeden wil en een man van beginselen, een katholiek-minister, om aan de werklieden te bewijzen dal een katholiek kan zijn een christen democratisch minister voor iedereen. De Socialisten hebben ermede gespot dat Minister Heyman gebeden gevraagd heeft bij de Christene Werk lieden. Maar deze zullen ze laten spetten en door een vurig gebed de hulp van hierboven afsmeeken voor den christen Minister die het zoo goed meent met de verdediging der belangen der werklieden. Hunne eenheid. De Socialisten spieken nogal gaar ne over het gemis aan eenheid dat zou bestaan in de Katholieke partij. Zij komen er altijd op terug dat de Chris tene Democra'en onder den hiel der Conservatieven zouden liggen. Dat is hun stokpaardje en daartegen walt er niette praten. In de laatste tijden kregen wij meer dan een staaltje van de overgroote eenheid die heerscht in het socialis tisch kamp. Over een paar weken hield het Nationaal socialistisch Bedien- densyndikaat in 't Maison du Peu- ple te Brussel een congres, 't Is een kijfpartij geweest van 't begin tot 't einde. Over de bel mgen van de bedienden werd schier niets gezegd. Maar de twee strekkingen, de socialistische en de communistische, waren gedurende al de congreszittingen bestendig in botsing. De communistische invloed Iringt steeds dieper door in de socia listische organisaties. In de Kerstdagweek hield de Cen trale van het socialistisch onderwij zend Personeel congres, ook in het Maison du Peuple te Brussel. Na drie dagen vinnige bespreking scheelde het weinig of 't woord so cialistisch vloog uit den titel van de roode-communistische onderwijzers organisatie 1 Er werd besloten dat de Centrale zich zou terugtrekken uit het Kartel van de Agenten der Openbare Dien sten. Men zou de eenige Internationale behouden, doch zonder zoo uitdruk kelijk te verklaren dat het deze van Moscou moet ziin De Soviet-Repu- bliek werd toegejuicht. Het uitvoerend bureel werd herko zen waaronder een uitgesproken com munist. Het Congres werd begroet door een Russisch Communist die gekomen was om de Socialistische onder wijzers van Belgie op hun Congres den weg ter ontvoogding te wijzen. In het dagorde dat doorhet Congres gestemd werd spreken de Socialis tische Onderwijzers zich uit tegen het subsidieeren van vrije aangenomene of aanneembare scholen. Zij protesteeren tegen de gebeurlijke onderzoeken nopens het gedrag der Communistische onderwijzers. Zij vorderen voor de socialistische onder wijzer.- volledige vrijheid op om bui ten de school ook voor communis tische denkbeelden te ijveren. Als voorbeeld van Socialistische eenheid is dat nogal wel Zouden de Socia listen niet best doen van eens goed na te zien wat er in hun eigen huis zooal omgaat, liever dan gedurig hunnen neus te steken in de zaken van hun nen gebuur, de Christen Demokraten? Het welzijn onzer bevolking. Onder dezen titel geeft het «Roode Kruis» in de Vlaamsche dagbladen mededeelingen die dienstig zijn om de volksgezondheid te bevorderen. Daar heeft Etienne al evenveel en misschien nog meer schuld aan, sprak Polydoor dan. Hij zeil was er blij om, dat die jon gen de deur uit was, daar zou toch niets goed uit groeien. 1de Om Clothilde plezier te doen, had hij nochtans overal inlichtingen laten nemen over zijn stiefzoon. Doch van Etienne kwam er geen nieuws... niemand wist waar hij uit hing, wat hij ^itvoerde om te leven. Niemand zelf Rozeken niet. De Veloclub van Sparrebeke trok dus naar de zee. Reeds vroeg in den morgen schet terden de klaroenen over de wijde velden. De veloclub had zijn trompet ters, en terwijl de reizigers nu over de wegelkensnaar de statie stapten, von den de muziekanten er plezier in, el kander van verre met hun trompetge schal te begroeten. 't Zou een schoone dag zijn: een dag met zonneschijn en lauwe winden, zooals het past aan de zee. En't schoone weer stemde hun dubbel vroolijk, ze uitten hun vreugde in kwinkslagen en aardige gezegden. Op 't statieplein kwamen ze samen getrappeld... en Siemken, die het lijst je met de namen had, begon de afroe ping en overhandigde aan ieder het reiskaartje. Toen schoten er nog twee koepons over. Sutvan Dolders en Wannes van Sepha Duik, zei Siemken, blijven nog achter. Op 't zelfde oogenblik blies de baan Hei is zeker dat er op gebied vtó volksgezondheid veel, geheel veel zelfs kan en moet verbeterd worden. En dat het niet genoeg is van 11a het lezen van gezondheidsvoorschriften een goed besluit te nemen en toch maar de zaak te laten zooals zij was, dat is zonneklaar. Wij kunnen niet anders of moeten de raadgevingen die op gebied van gezondheidsverzorging gegeven wor den toejuichen en iedereen aanzetten ze zoo goed mogelijk in hun eigen belang te onderhouden. Maar wij kunnen toch ook niet nalaten te doen opmerken dat het Roode Kruis nu eerst teeken van leven geeft, althans in het Vlaamsche land, wanneer de Vlamingen het aan gepakt hebben eene soortgelijke in richting tot stand te brengen, juist omdat het Roode Kruis van Belgie voor ons Vlamingen van geen nut was. Al vermocht de Vlaamsche inrichting enkel dit, dat het Roode Kruis nu ook ten dienste en ten nutte zou staan der Vlaamsche bevolking, dan ware een doel van het« /laamsche Kruis» bereikt. Het schrijven van het Roode Kruis van Belgie gewaagt van N. - tioraal Belgisch verbond tegen de tering, van Nationale vereeniging tegen de tering, van Nationaal ver bond tegen het venerisch gevaar, van Nationaal verbond tegen kankerbi- strijding, van Nationaal verbon !„te- gen alcoolismè, van Nationaal werk voor kinderwelzijn en van Nationaal Belgisch verbond voor geesteshygie- ne. Wij zijn er wel mede, wij Vlamin gen, met al die Nationale bonden. Wij weten maar al te wel dat 1 de bonden met die Nationaalklinkende namen nesten van verfranscbing zijn en dat daaruit voor Vlaanderen maar weinig of geen nut te halen is. Het «Roode Kruis van Belgie» zegt een uitgebreid vredesprogramma te bezitten met op de eerste plaats Bescherming der openbare gezond heid door volksopvoeding en tus- schen sonist bij ongeval en ramp. Wat die volksopvoeding betreft daar kwam tot nu toe r.iet veel in huis. Eerst moest h< t Vlaamsche Kruis tot stand komen vooraleer wij zelfs het bestaan van dat vredesprogramma konden vermoeden en wat de tus- schenkomst betreft bij ongeval en ramp iedereen weet nog genoeg dat de Vlamingen tijdens de laatste groo- te overstroomingen met de korstjes hebben mogen gedoen, wijl de kruim aan de Walen bedeeld werd. En zeg gen dat de giften kwamen uit Vlaan deren zoowel als uit Walenland en uit Vlaanderen niet het minst. Wij herhalen het, er is veel te doen op gebied van volksgezondheid.Maar het hemdeke gaat nader dan het rok- ske en wij verkiezen het werk, dap door de Vlamingen voor de Vlamin gen gedaan wordt. De Gemengde Mililaire Commissie. De Regeering heeft woord gehou den waar zij beloofd had spoedig de Gemengde Militaire Commissie sa men te stellen. Dit heeft reeds Dön- lerdag plaats gehad. Minister de Broqueville sprak nog eens eene redevoering uit en de toon ervan klonk geheel anders dan in zijne rede ter Kamer uitgesproken. De Minister herinnerde er aan met welk doel deze commissie werd ge sticht en omschreef de taak derzelve. Onder meer wees hij op de techni sche en de zedelijke voordeelen die kunnen voortvloeien uit de geweste lijke indeeling. Het opmaken van ee:i taairegiem moet van aard zijn voile- dige bevrediging te geven aan onze bevolking. Ik echt, zoo sprak de Minister, aan deze laatste punten een zeer groot belang. De goede oplossing van het geheel dezer kwesties schijnt mij van aard de vermindering van den duui der militaire prestaties, die zich aan de Natie oplegt te vergemakkelijken» De regeering wenscht dat het uur der werkzaamheid der commissie niet zou uitblijven. Naar men mededeelt is men nu reeds aan het bijeenbrengen van do kumentatie. De eerste vergadering zal gehouden worden op 18 Januari. Van dan af zullen twee zittingen per week gehouden worden, want men wil absoluut met Paschen gereed zijn De bijeenkomsten zullen met geslo ten deuren gehouden worden, maar een verslag zal erover aan het publiek medegedeeld worden. De opvolger van Mgr Dcploige. In buitengewone vergadering he'eft de Provincieraad van Limburg den heer Janssens benoemd tot Provinci aal Senator in vervanging van Mgr Deploige, overleden. Over enkele weken hebben de Katholieken van Limburg, de Bur gers, de Boeren en de Christene werk lieden vergaderd en samen zijn zij overeengekomen van den heer Jan wachteraandebareelen op zijn hooren en werd de deur van de wachtzaal geopend. Voetje voor voetje schoven ze aan. J uist als ze allen op 't perron ston den kwam de trein binnen gestoomd. Haastig zochten ze een plaatsje. Lievekens kropen natuurlijk bijeen en Siemken zat tegenover Mimi. Wat zag ze er keurig en fleurig uit in haar nieuw licht roze kleedje van Jersey de soie En wat stond dat tullen hoedje met dat effen fluweelen bandje haar toch goed. Hoe schalks bengelden de blonde krullekens daar onder uit. Wat een lief kind,dacht Siemken, en hij bezag haar glimlachend en ge lukkig. Ze zag het en lachte terug. s Zeventig, twee en twintig vertrek! riep de statieoverste, die een Vlaming was. Daar klonk het gefluit 1 In de wagons werd er geroepen en gezongen, terwijl de trompetters uit al hunne macht hun koperen instru menten deden galmen. Doch de trein geraakte niet dadelijk in beweging, en dat was maar geluk kig ook, want Sut van Dolders en Wannes kwamen, als twee dwazen, over een voetwegel aangerend. Sut schreeuwde en Wannes zwaaide met zijn zakdoek. Ze sprongen als twee kunstedoeners uit een cirkus over den bareel en wip ten, vlug als eekhoorntjes, een com partiment binnea. Ramaekers-aan te steUee -als katho lieke kandidaat Provinciaal Senator. Al de katholieke provinciale raads leden hebben hun woord gegeven dat zij voor niemand anders zouden stem men dan voor den heer Ramaekers, thans Kamerlid. Tegen het gedacht in der katholieke standengroepen van Limburg werd de heer Janssens van Bree, voorzitter van de Handelskamer en van de Amitiés Frangaises van Limburg gekozen met 2g stemmen tegen 24. Limburg staat (lus met een Provin ciale Senator die als Katholiek moet doorgaan en die door geen enkele groep der Katholieken aanveerd noch gesteund is. Dat de Liberalen hunne slem geven aan eenen franskiljon, dat kunnen wij nogal begrijpen, doch dat de Socia listen zulks doen, nadat zij zich voor Vlaamschgezind uitgeven, neen dat valt zoo gemakkelijk niet te verstaan. Die heer Janssens moet nog een ge makkelijk karakter hebben. Hij zal in alle geval de Katholieke Vlaamschge- zinden niet^ mogen uitgeven voor arrivisten Guido. ,r. "k* De strenge winter cn de hevige stormen en sin euw. lagen hebben zoo wat t' allen kante onheil gesticht cn rampen \eroorzaak'. In Japan woedde een vreoselijk tempeest dat ruim 5oo buizen verniel de. Tientallen schepen zijn vermist. Engeland werd ook zwaar beproefd. Op verscheidene plaatsen was gebrek aan eten en aan brandstof melk en groenten ontbraken eveneens kami- ons met vleesch om de steden te be voorraden, bleven steken in de sneeuw het reizigersverkeer was t' allen kante gestremd. In Zwitserland kwamen vijf studen ten 0111, bedolven onder een sneeuw- lawien In Fransch-Noorden zijn verschei dene personen bezweken van de koude. In Rusland zijn 21 visschers in de sneeuwstormen omgekomen. Parijs was onder een dikke sneeuw vlaag bedolven. Boven Triest heeft een buitengewoon hevige storm ge woed. Overstroomingen worden ge meld uit Engeland, Marokko, Algeric. Op de zee van Marmara had eene scheepsramp plaats 111 dooden. Een Italiaansch petroleumschip is ver gaan. I11 Belgie zijn ook personen bezwe ken aan de koude te Verviers, te Heust, te Thielt. Rond Brugge, Veurne, Nieuwpoort, Oostende, Knocke, enz. lag de sneeuw hoog opeen gestapeld wanneer die nu aan het smelten gaat, is het onver mijdelijk dat zich ovei stroomingen zullen voordoen. Oji sommige plaatsen lag de sneeuw 2 meter hoog alleen de zwarte krui nen -Ier boomen en de daken der hui zen staken er boven uit. Het verkeer der buurtspoorwegen was juist met 1 Januari gedeeltelijk hersteld, even als in de streek van Thielt, Aalter, Ursel, Gent, Eekloo en elders. Maar de dienst is nog heel onregelmatig. Sommige gemeenten waren totaal af gezonderd en de bevoorrading ge schiedde met veel moeilijkheid. Zoo liggen in de Moeren, rond Brugge, heel wat hofsteden totaal geblokkeerd door ijs en sneeuw Vele ongelukken hebben zich voor gedaan door uitglijden op de sneeuw. een camion door de sneeuw De brug aan de Drie Grachten gevaarlijke doorgang De sneeuwstorm speelde ons verleden week toeren. Vrijdag waren-twee trams uit Poperinghe aangezet, een in de richting van Rousbrugge en een in de richting van Oostvleteren, maar geen een der twee bereikte het deel de sneeuw vastgevroren tusschen de riggels deed beide machienen ontsporen een tegen de Melkeiij, de andere tusschen Oost- en Westvleteren en het verkeer werd onmogelijk gemaakt. Per telefoon vroegen we bij het Trambestuur inlichtingen, Vrijdag avond, en het antwoord was Morgen loopen er geen trams Dat was voor ons een tegenslag. Een groot deel onzer bij de zestig voortverkoopers konden dus per tram hunne Poperinghenaars niet be steld worden. Dat mocht in alle geval niet en we zagen dus geen ander uitkomst dan de tehuisbe stellingen en verzendingen per auto te regelen; een groot deel konden we zooals gewoonte ook per post,trein en drager tehuis krijgen. Van 's morgens vroeg dus naar Reninghelst, Dranouter, YVestnieuw- kerke. Op vele plaatsen hadden de voermannen, geholpen door de land bouwers een weg moeten graven in de sneeuw. Dan naar Oostvleteren. Daar ge- lukkiglijk ging het tramverkeer regel matig voort en konden we verzenden naar een aantal gemeenten. Van daar moesten we nog naar Reninghe, langs Noordschote, Drie- Grachten naar Merckem. Onze ver- kooper stond te wachten om zijn onde te doen langs Houthulst en Jonkershove en ander gemeenten. Te Merckem mieken de bewoners hun beklag dat de langdurige werken Drie Grachten en Steen- vroolijk gezind op zijn hondenkarretje De Sneeuwbergen van St-Jan-ter-Biezen. Het brutale weer deed me denken aan boeken van Carnegie. Die rijke Amerikaan die fondsen ter beschik king stelde om edele daden te beloo- nen en groote inzichten te bevorde ren, heeft ook het volgende geschre ven «het is zoo raar dat zij die hulpe veroienen hulpe vragen». Daarin ligt een groote waarheid be sloten de eergierigheid houdt de ellende verdoken zij die ze lijden, toonen ze niet en spreken ook niet. Die armoe moet opgezocht worden; als men zorgzaam toeziet kan ze al licht vermoedt worden in een gezin met veel kinderen, bij zieken, werk- loozen, ouderlingen, menschen d'e vroeger met hun spaarpenningen kon den leven,... Daar bescheiden voor een hulpe gezorgd is schoon, is heer lijk. Iedereen sporen we tot het plegen zulker daad aan. Het leven is duur. Het weêr maakt het nog duurder. DRINKT en FEYS-CALLEWAERT'S Guldenbier en Extra Zoo kwamen ze bij Siemken te recht... Ge hebt zeker op uw slip gelegen, lachte 't facteurken. 'k En doe... 'k en doe, hakkelde Sut, maar we moesten toch iets mee nemen voor den dorst, en in den win kel van Sinkel waren ze nog niet op, we hebben daar wel tien minuten staan kloppen. Al spreken had hij met moeite iets uit zijn zak gewrongen, en liet het nu aan 't gezelschap zien. 't Was een kanneken genever. Een voor 't opgaan en een voor 't weerkomen, lachte Wannes, die nu ook zoo iets uit zijn zak haalde. En ge moogt meedrinken, zulle, vandaag steekt het op geen druppel. Met zijn mes peuterde hij het stop sel los en reikte toen het kanneken aan Mimi over. Neen, Wannes, bedankt, ik drink geen genever, zei ze lachend. Jeuterniekes 1 Jeuterniekes 1 wat zijt gij schoon, lachte de boerenzoon, terwijl hij haar met gevouwen handen stond te bekijken, wat zijt ge schoon, dat ik met zoo iets mocht trouwen, ik zou mijn leven lang willen bruin brood eten. Maar wijl Mimi nog altijd met het kanneken in de handen zat om 'them terug te geven, voegde hij er komisch bij toe, mamzelleken, zeter uw teere lipkens eens aan, 't zal ons dan nog eens zoo goed smaken. Allee dan, zei Mimi, die wel zag dat ze er anders niet van af ging gera ken en ze dronk een sloksken. straete heel hun streek afzonderde als een eiland. Waarom daar geen hulpbruggen plaatsen om het vervoer mogelijk te maken Was het maar in Walenland «En de bakkers hebben geen bloem meer om te bakken», werd ons ver klaard. Bij den terugkeer ontmoetten we een camion van M. G. Camerlvnck van Rousbrugge met bloem beladen, en door de sneeuw gesleept door drie forsche peerden. Bij de brug van Drie Grachten was het gevaarlijke doorgang al den eenen kant de opgehoogde weg,al den anderen kant de overstroomde ver- vrozen broekweiden en de straat eene ijsbaan juist breed genoeg voor een auto of camion. We moesten eerst gaan zien of geen ander gerij al den overkant afkwam en trokken met een een zichtje van den auto op de baan en een van de werken.aan de brug. Om it uur waren we tehuis, en weer weg met volle lading naar Westvlete ren, Oostvleteren waar we weer een gedeelte verzonden naar Crom- beke, Stavele. Op de Beveren weg, bij de Kruisstraat lag de sneeuw tot 1 meter hoog de weg was immers reeds gebaand en we ontmoetten daa' een bengel, vroolijk gezind op zijn hondenkarretje en het moedig beestje trok er ook maar neerstig door. Dan naar Beveren, Rousbrugge. Proven, Watou St Jan ter Biezen waar we ons in de sneeuwbergen waanden, de sneeuw twee meters hoog op sommige plaatsen, opeengehoopt door de ploeg werklieden van den tram eenerzijds en door de landbou wers anderzijds, om doortocht te hebben voor gerij. Hiernevensgaande bovenstaande photos geven een gedacht van wat we dien dag te zien kregen. Sedert lang werd hier zooveel sneeuw niet meer gezien. En zoo gerochten we tehuis en wer den onze l5.ooo nummers toch goed alle ter plaats besteld. Wat ons genoegen deed was het blij gezicht van al onze verkoopers toen ze ons zagen met hun pak gazetten. Overal wachtten ze er na en in veel plaatsen moest de pak seffens open om de wachtende lezers te kunnen be dienen. Dat is ons het beste bewijs dat De Poperinghenaar in ieders smaak valt en dat moet ons aanzetten om voort te gaan op denzelfden weg. Het Komiteit der Bedevaart naai de Graven van den Ijzer wenscht aan de belangstellende een gelukkig nieuwjaar en roept alle Vlamingen op, om op Zondag 19 Oogst 1928, deel te nemen aan de negende Bedevaart welke als naar gewoonte te Diksmude zal plaats hebben. In den voormiddag wordt het reu- zenvoetstuk van Vlaanderens IJzer monument onthuld en 's namiddags heeft een grootsche Zannekin-Herden- king plaats, zulks bij gelegenheid van de 6ooe verjaring van den slag van Kassei. De historische gebeurtenissen zullen plastisch voorgesteld worden door de turnvereeniging Ganda,onder leiding van Prof. Dr Verdonck voor ieder van de veertien uit te breiden tafereelen zal een toelichtenden tekst, door den Heer De Vleeschouwer va> Nieuwpoort vervaardigd, bij middel van luidsprekers aan de toeschouwers overgeseind worden een bizondere muzikale begeleiding, door Renaat Veremans geschikt, zal ieder tafereel onderlijnen. Het past dat de Vlamingen den slag van Kassei waar 20.000 Vlamin gen onder 't geleide van Zannekin sneuvelden, waardig herdenken. De gesneuvelden van Kassei moeten ons even duurbaar zijn als die van Groe- ninghe en die van den Ijzer Het Komiteit. Nu Siemken, en zoo toer op toer commandeerde Wannes en hij begon te zingen We reizen naar Oostende, Daar is de groote zee, Straks brengen wij wat mossel Voor de familie meê. De zang werkte aanstekelijk ieder een deed meê... Daar waren er die een muziekinstru- mentje voor den dag haalden en lusti- stige deuntjes begonnen te spelen. Nu steeg de vroolijkheid ten top en langs om luider galmden de liedjes 'teene achter 't andere. Maar Mimi zong niet meê. Ze zat daar met een ernstig gezich tje door 't venster te turen naar de velden van 't Vlaamsche... Ge droomt, Mimi 1 fluisterde Siemken harstochtelijk en hij waagde 't even in haar handje te nijpen. Ze trok haar vingers nietterug, maar ze keek naar hem op, met een droevig lachje... Toen zag hij, dat er twee tranen pe- relden in haar mooie, blauwe kijkers. Mimi, sprakhij danverschrokken, wat is er Zijt gij niet wel De anderen waren druk bezig met hun leute en letten niet op hun beiden. Immer vroeg Siemken wat er scheelde. Mimi haalde de schouders op. Ik weet het zelf niet, zei ze, ik weet het zelf niet. Maar dat wordt me daar zoo opeens op 't lijf geworpen... een triestigheid, waaraan ik niets kan doen. 't Is precies of er vandaag een groot ongeluk gaat gebeuren... L'Etoile Beige Wat de vóór regimentaire voorbe reiding betreft, van twee zaken een ofwel zal er niets waar zijn en zich be palen tot een pretentieuse gymnastiek en in dit geval wordt er niets veran derd ofwel zij zal ernst'g »n stre ig worden ingericht en in dit geval z I het niets anders zijn dan een verdo ken begin van den militairen dienst met gevolg dat zulks schaden moet aan de lagere en middelbare studies waarvan, ongelukkiglijk, het pijl reeds al te zeer is gedaald. En wat aangaat de na-fegimentaire diensten, zijnde de talrijke oproepin gen, kan zulks wel iets anders zijn dan een verlenging van de zes-mnanden- dienst In andere termen, wij zouden heb ben de zes-maandendienst op papier, de zes maanden verzwaard met vóór- en nadiensten, zoodat het in werkelijk heid nog een verzwaring zoude zijn van het bestaande stelsel 't Is de zuivere waarheid. 't Is ook wel omdat de socialistische gazetschrijvers en meetingisten liet voelen, dat ze in hun «geschrijf» en in hun «geklap» de socialistische voor stellen over de militaire voorbereiding en de wederoproepingen, maar niet De tranen biggelden over haar blee- ke wangen. Ze veegde ze vlug af en poogde te lachen. Gemoet't mij niet kwalijk nemen, Siemken, sprak ze dan zacht, dat ik hier de feestelijke stemming zoo kom verstoren... maar 'k weet niet., 'k moet eens even weenen... nu voel ik me wat verlucht. De geneverkannekens deden de ronde en menige leden van 't gezel schap waren wat al te rumoerig, zoo dat Siemken hen tot de orde moest roepen. Een enkel woord was voldoende om alles weer op zijn effen te brengen en luider klonken weldra weer de leu tige liedjes. Aangenaam gezelschap verkort de reis, zegt het spreekwoord. Voor Siemken had de trein gerus; nog uren en uren mogen rijden. Telkens hij haar handen had gevat, liet ze deze in de zijne rusten. En als hij haar woorden van moed ter opbeuring influisterde, had zij hem met dankbare oogen aangestaard. Maar in de blauwe kijkers had hij meer dan dankbaarheid gelezen. Meisjesoogen zijn raadsels, heeft eens een dichter gezongen. Maar als het miniv godje van de partij is, wordt ook het raadsel vlug opgelost. Het was nog redelijk vroeg in den morgen, toen de trein in Oostende aankwam. Het gezelschap ging eerst in een herberg binnen om voor den inwendi- gen mensch te zorgen. Daarna gingen allen naar de mis. 't Was immers een Hoogdag en vol gens oud vlaamsch en christen gebruik wilden ze het gebod van mis hooren niet schenden. Dan trokken ze naar de zee. De zee 1 Veel hadden ze er over gehoord. veel er over gelezen... en nu... nu za gen zij die zee met hun eigene oogen. Oneindig watervlak, waarboven in de strakgekoepelde lucht de Augustus zon te vlammen hing. De zee Was dat nu de zee, de zea die stor men kon en de golven opjagen toren hoog... De zee, in wier schoot er alle jaren, duizenden en duizenden en nog dui zenden, hun ondergang en laatste rustplaats vonden. Heel in de verte vaarde er een boot met wapperend vaandel, een noten schelpje op de oneindige vlakte... Zoudt ge ook niet gaarne een tochtje op zoo 'n boot doen, vroeg ei- iemand aan Sut van Dolders. Nog voor geen honderd duizend kannekens, antwoordde Sut, die bij 't gedacht alleen 'n huivering door zijn lijf voelde varen. Ze slenterden voort langs het strand waar nu volop leven en bewe ging kwam... Bontgekleede kinders speelden in het zand. badstoelen werden aange sleept en kleedkotjes tot aan hei water gerold Even later was 't een lustige.! wor ling aan de zee...Mannen en vrouwen durven aanraken. Zo gebaren de mili taire diensten te willen verlichten en ze zouden ze in de waarheid zwaarder doen drukken. 't Zijn volksbedriegers, de socia listen Van honger en koude sterven honderden personen in Peking. In de maand December alleenzijn goo per sonen bezweken langs de straat. In Rusland is een rots op een petroh trein gevallen 21 tankwagens zijn verbrand. In Engeland werd een heerschap gevat die op 6 maanden tijd, onder een valschen naam, zestien vrouwen huwde. Te Nantes werd een vrouw met een klein kind op den arm door een trein aangereden beiden werden ge dood. In Amerika werden elf personen vergiftigd door 't drinken van ver- valschte sterke dranken een is be- bezweken. Nabij Hamburg werden twee spoorarbeiders door een trein ver morzeld. Eene wolkbreuk boven Napels heeft verscheidene huizen doen in storten. in spannende kostumen speelden bui telend en tuimelend in de golven... Vlaggen wapperden... venters prezen hun waren aan,hier en daar dreunden er muzieken... het was een drukte en herrie, als op een dorpskermis... Gaan we ook het water in? vroeg Siemken aan eenige jongens, die naast hem stonden... Natuurlijk! Natuurlijk! werd er geroepen. Dan allen om een zeekostuum, riep de bode. Ze gingen in de richting van 't bad huis, waar de doeken en kostumen werden afgeleverd. Maar plots zagen ze een volksop loop... Zeker iets gebeurd, zei Mimi, die trouw naast Siemken stond. Daar zagen ze. twee politieagenten, die een man de boeien aan de handen, wegleiden... 't Is een dief! 't is een dief! werd er geroepen... Hij heeft van een dame een handtasch gepikt. De groep kwam nader, de dief liep met gebogen hoofd tusschen de ge rechtsdienaars. EtienneEtienneklonk het plotseling. 't Was Mimi die haar'Jbroeder had erkend. Op 't zeilde oogenblik zakte het meisje als een levenlooze massa ten gronde. Groot en algemeen was de ont roering... ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1