Het Geheim m U HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad weer Poperinghe en Omstreken. V astenboekjes Zondag 26" Februari 1928. 30 Centiemen 25e Jaar. Nr 9. UIT DEN VASTENBRIEF Vlaamsche leergangen Politiek Overzicht, aan de Katholieke Hoogeschool De Kerk en de Vlaamsche beweging. van Leuven. Het geheim van de Lift. PI ETER VERMEULEN Gentsche Floraliën Verwoeste Gewesten In t Buitenland Drinkt CYTER CHAMPAGNE Abonnementsprijs per Jaar In Stad 14.00 fr. In Belgie p. post 16.00 fr. Amerika on andere landen 34 fr. Frankrijk en Congo 28 fr. (Fr. g. 20 fr.) TARIEF DER PRIJZEN Berichten Verkoopingen Eene inlassching o fr. 90 per regel 2 en 3 Inlassch. o fr. 80 per regel Vonnissen |i Rouwberichten 1 fr. 5o per regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN PRIJZEN OP AANVRAAG. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezon den worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Uitg. SANSEN-VANNESTE, Drukker Gasthuisstraat, i5, Poperinghe Telefoon 9. Postoneck 15.570. IC Lb ACH '8 15 Een Duitscher een pedant. Twee Duitschers een bierhuis. Drie Duitschers een oorlog. Plen Engelschman een onnoozelaar. Twee Engelschen een mrtch. Drie Engelse hen een groote zee- [mncht. Een Spanjaard een bedelaar. Twee Spanjaards een stieren- [gevr cht. Drie Spanjaards een terugtocht. Een Franschman een galantan. Twee Franschmans een ruzie. Drie Franschmans tea huisgezin. Een Jood een kleermarchand. Twee Joden een bank. Drie Joden de Fransche Academie. Vier Joden de groote wereld. Vijf Joden een dagblad. van iiet BISDOM BRUGGE Zeer Lieve Broeders, Door eene uitstekende weluaad Gods, waarover wtj nooit genoeg den Heer zullen dankbaar zijn, wer en wij van jongsaf leden der ééne waar achtige Kerk van Christus ook is het ons van bet grootste belang en een voorname en heilige plicht, met ge voelens van diepen eerbied en kinder lijke liefde, en met voikomene gehoor zaamheid de H. Kerk aan te kleven. Hedendaags, misschien meer dan ooit, is die innige verkleefdheid aan de H. Kerk dringend noodzakelijk. Vooreerst zien wij hoe de zoogezeg de hervormden, waarvan de droevig befaamde insteliers zestien eeuwen na Christus in onze streken verschenen om de eenheid van geloof en christe lijk leven te verbreken, opnieuw met alle geweld van menschelijke middels overal in de verre missielanden en tot in onze katholieke streken toe, pogen hunne dwalingen te verspreiden. Het gevaar van verleiding mag wel, bij onze christene bevolking, niet drin gend schijnen die ketters immers dragen den stempel der valschheid, verdeeld zoo zij zijn in honderdvou dige secten, alle verschillendin leering en doening, daar de Waarheid één is. Dit ziet alwie niet vrijwillig blind is maar toch kunnen hunne drogredens soms tot eenige twijfelachtigheid en wankelbaarheid de min verlichten verleiden. Al wat ons te doen staat is alle verkeer met hun zorgvuldig vluch ten, en met christelijke ffefde bidden opdat God ze verlichte en tot de ééne ware Kerk van Christu3 terugleide. Daarbij, binnen de H. Kerk zelf, moet innige eenheid gehandhaafd eenheid in gevceltn en streven een heid van geloof en ook van liefde eenheid onder Oversten en onderda nen, door eerbied en onderdanigheid jegens het gezag, voikomene gehoor zaamheid aan het Opperhoofd der Kerk, den Paus van Rome,.en aan de Bisschoppen, door God aangesteld om de Kerk te besturen. Christus heeft dan zelf zijne Kerk gesticht als eene zelfstandige maat schappij, bovennatuurlijk, algemeen en noodzakelijk voor alle menschen, buiten dewelke noch ware godsdienst te vinden is, noch wettige eeredienst van God, noch zaligheid Hij stichtte zijne Kerk als eene volmaakte maat schappij toegerust met al de rechten en de middelen ter bereiking van het we ar oversten zijn en onderdanen, en wel eene monarchische of één hoofdigemaatscbappij.waaréénhoofd met het oppergezag bekleed is over al de leden en ondergeschikte oversten. Aan zijne Kerk heeft Christus den schat zijner goddelijke en zaligmaken de leering, bevat in de openbaring door Hem volto.oid, ter bewaring toe vertrouwd, om die over te zetten aan alle menschen, samen met zijn pries terschap en zijn blijvend sacrificie, met de sacramenten door Hem zeil ingesteld, niet als ijuele teekenen maar als uitwendige teekenen die de goddelijke genade uitwerken. Laat ons, Zeer lieve Broeders, met korte woorden de wonderbare inrich ting van de H Kerk uiteenzetten. God heeft den eersten mensch geschapen naar zijn eigen beeld en gelijkenis hij vormde eerst het lichaam en daarna stortte hij in het lichaam de geestelij ke en onsterfelijke ziel, en demensch werd tot eene levende ziel Men mag zeggen dat Christus op gelijksoortige wijze, hij die God was en mensch, zijne Kerk gebouwd heeft naar zijn eigen beeld en gelijkerisde Kerk immers bestaat uit twee bestanddee- len, het eene menschelijk, het andere goddelijk. Het menschelijk deel is ge- vormduitmenschenen voor menschen, als een zichtbaar lichaam het godde lijk bestanddeel is de levendmakende heilige Geest, door wien de Kerk werd tot een levende ziel Het zicht baar lichaam, heeft Christus gevormd tijdens zijn leven hier op aarde, zoo vóór als na zijne glorierijke verrijze nis de ziel echter, nadat hij den zij nen zijne lichaamlijke tegenwoordig heid onttrokken had door zijne hemel vaart, heeft hij ingestortin het lichaam, daar hij den heiligen Geest nederzond op de Apostelen en de leerlingen, die de eerste grondslagen, het eerste be gin waren van de Kerk. Ook zien wii de Kerk aanstonds haar goddelijk le ven beginnen, wanneer Petrus, het zienlijk Opperhoofd, begint te predi ken en te doopen, zooals de Hande lingen der Apostelen verhalen. En naderhand, spijts de geweldige tegen kanting van de hel en van de booze aanhangers van den duivel, groeit dat leven almaar voort aan en breidt zich uitvoorgoed te allen tijde, zonder ooit tegengehouden te worden zelfs niet door de krankheid die uit het men schelijk bestanddeel van zelf vloeit, noch door alle de dwalingen en on deugden van de leden der Kerk zelf. Hier weze terloops opgemerkt dat de gebreken en het kwaad die komen van de leden zelf of wellicht ook van oversten in de Kerk van binnen, geen aanstoot of verergernis moeten wor den voor de geloovigen om deze te verwijderen en af te keeren van de Kerk, doch veel meer een bewijs leve ren voor den goddelijken oorsprong en den goddelijken aard van de Kerk, en een reden moeten zim om zich nauwer te hechten aan die KerkIs het immers daardoor riet duidelijk dat, indien de Kerk haar vastheid en vruchtbaarheid moest halen uit men schelijke krachten, zij allang zou te niet gegaan zijn, gelijk ook zooveel sterke koning- en keizerrijken ten gronde verdelgd zijn, die nochtans door alle menschelijke middelen tegen vernieling schenen bestand te zijn. Willen wij dus naar de oorzaak zoe ken en de reden vinden van de onver gankelijke duurzaamheid en onuitput bare vruchtbaarheid der H. Kerk, zoo moeten wij beroep doen op haar god delijk bestanddeel, dat is op den in vloed van den goddelijken Geest- Deze inwerking van den heiligen Geest is drievoudig eerst door bui tengewone gaven, b. v. de gaven van mirakelen, voorzeggingen, geschonken aan leden van de Kerk, en soms ook aan anderen, doch altijd tot algemeen voordeel van de Kerk. Zulke wondere gaven waren meer noodig in 't begin van de Kerk, opdat deze zou vasten wortel schieten en groeien nochtans bleven ze nooit geheel weg, en name lijk gebeurden er mirakelen in de H. Kerk te allen tijde omhare goddelijk heid te bewijzen. De tweede inwerking van den H. Geest geschiedt door de gewone zali gende genadeheiligmakende en dade lijke gratie, tot heiliging van de leden der Kerk. Die genade bereikt ook de buitenstaanders om deze te brengen tot de ware Kerk, die de gewone weg is van de Voorzienigheid en het nood zakelijk middel ter zaligheid. Dit wil nochtans niet zeggen dat God de zie len ook die te goeder trouwe buiten de Kerk zijn, niet zal zalig maken zulke zielen behooren niet tot het li chaam, maar wel tot de zielen van de Kei k, wanneer zij gehoor gevend aan de goddelijke gratie gerechtveerdigd worden. De derde werking van den H. Geest bereikt de Kerk als maatschappelijk-in nt/*-' vtl-t tPjCOÏ ViL gemeenschap der Bisschoppen', zijnde de Oversten der H. Kerk die, zij al leen, de macht hebben om de leden van de Kerk te onderwijzen en te be sturen, en om de heilige sacramenten te bedienen, welke macht zij verder uitoefenen door de Pastors en de Priesters. Het is door die drievoudige inwer king van den H.Geest dat aide eigen schappen en de voorrechten door Christus aan zijne Kerk beloofd en geschonken bewaarheid worden onder den invloed van dat goddelijk bestanddeel, dat het ander bestand deel, het menschelijke, uit zijn eigen krank en vallig, doordringt en bezielt, gewordt aan de Kerk de onverganke lijke duurzaamheid ook het onfaal- baar gezag om geloof en zeden te lee- ren, de onwankelbare heiligheid in tucht en algemeene wetgeving, en in 't bedienen van de heilige sacramen ten. Uit dienzelfden invloed volgen op het onfaalbaar en heilig gezag, de onfaalbaarheid van de leden der Kerk inhetgelooven, enhunnegehoorzaam- heid zóó ontstaat in de Kerk eenheid in geloof en gemeenschap, zoo ont staan heiligheid, en vaststaande, voort durende katholiciteit of algemeenhei en apostoliciteit dit is dat zij door de Apostelen gevestigd, de leering der Apostelen belijdt en met ongebroken achtervolging door de wettige opvol gers der Apostelenis bestuurd. Onder deze eigenschappen vinden wij ook de kenteekenen van de Kerk, die deze zichtbaar of kenbaar maken als van goddelijken oorsprong, als de ware Kerk van Christus. Wonderschoon luidt hier ter zake de verklaring van het Vaticaansch Concilie Bij de katholieke Kerk al leen vinden wij die talrijke en wondere teekenen, door God geschikt tot blijk bare geloofbaarheid van het christen geloof. Meer nog, de Kerk is door haar zelve, immers oin hare wonder bare uitbreiding, uitstekende heilig heid en onuitputbare vruchtbaarheid tot alle goed, om hare algemeene een heid en onwankelbare vastheid, een groote en altijd bestaande beweeg reden van geloolsweerdigheid, eene onwraakbare bevestiging van hare goddelijke zending. Zóu komt het dat zij als eene banier onder de volken opgeheven tot zich roept die nog niet gelooven, en hare kinderen de zeker heid geeft dat het geloof, dat zij be lijden, op een allervasten grondslag rust Mengelwerk v. De Poperinghenaar i Geautoriseerde bewerking door J. BOON EN naar L. GROU, Een opzienbarend gemengd nieuws. Alfred Tortoran sloeg zijn dagblad open, een tamelijk vet opschrilt trof zijn blik. Beide oogen van verwonde ring opengesperd, las hij Het geheim van de lift. Een man, die verdwijnt, zonder eenig spoor ach ter te laten, midden in Parijs, in een lift, is voorwaar geen alledaagsche gebeurtenis. Ze is nochtans voorge vallen in het gebouw nummer l5 bis, rue d'Hauteviüe. In dat huis heeft een koopman zijn kantoor en zijn woning op de eerste verdieping, terwijl het magazijn en de kantoren van zijn bedienden gelijk vloers gevestigd zijn. Een liftverbindt beide verdiepingen. Welnu, gister avond om kwart voor zes, dat is te zeggen kort voor het sluitingsuur is de kassier, die gewoonlijk op de be nedenverdieping werkt en van zijn boodschappen in Parijs terugkeerde, in tegenwoordigheid van alle bedien den in de lift gestapt om naar zijn patroon te gaan die met ongeduld op hem wachtte. Het schijnt dat het toe stel zich tamelijk langzaam in bewe ging zett*, (Deze bijzonderheid heeft Zeer lieve Broeders, met deze ver handeling over de heilige Kerk hebben Wij willen aanstonds ingaan op h H verzoek door den H. Vader Pius XI onlangs gericht tot al de Bisschoppen van de katholieke wereld in zijne En cycliek Mortalium animos, 6 januari 1928. Deze uiteenzetting zal u duide lijk de gevaren doen inzien tegen de welke de H. Vader waarschuwtge vaar vooral van onverschilligheid en modernisme; moesten de katholieken toegeven aan de pogingen van de zoo genaamde pan-christenen om her eeniging te bekomen, mits prijsgeven van sommige geloofspunten en van het oppergezag van den Paus. Nu wordt er veel gesproken over hereeniging der kerken, en Wij kunnen u niet ge noeg aanzetten om veel en vurig te bidden opdat welhaast maar één schaapstal en één herder weze. Doch dit kan ook niet genoeg gezegd, en Zijne Heiligheid verklaart dit met na druk de hereeniging san niet geschie den dan door eenvoudigen terugkeer van de dwalende en afgescheurde ker ken tot de Roomsch-Katholieke Kerk, die de ééne ware Kerk van Christus is de eenheid kan niet hersteld wor den dan door eenheid 111 leer en gezag: de ketters en schismatieken moeten alle geloofsjrunten, geen uitgezonderd aannemen, en ten volle het opperge zag erkennen van den Paus van Rome, den wettigen opvolger van den H. Petrus, op wien Christus zijne Kerk getimmerd heeft. En wij, die het geluk hebben te le ven in de ware Kerk van Christus, danken wij den Heer voor die onuit sprekelijke genade gaan wij er tier op katholiek te zijn, hechten wtj ons met kinderlijke lielue aan onze Moe der de H. Kerk. Ziet eens hoe zij dien zoeten naam van Moeder verdient. Zij is het die voorziet in het voortzetten van geloovigen in den dienst des Hoe ren, door het heilig sacrament van het Huwelijk, dat dient om huisgezinnen te stichten en te kweeken, die echte, vruchtbare en gelukkige huisgezinnen zijn. Zij is het die doorliet sacrament van het Priesterschap bedienaars ver wekt van de heilige sacramenten en dan door hare bedienaars al hare kin deren tot heiligheid opvoedt door het heilig Doopsel doet zij ons herbo ren worden tot het bovennatuurlijk leven en tot aangenomen kinderen G"ds zij voedt ons door het godde lijk brood in de H. Eucharistie door volwassenheid in het bovennatuurlijk leven zij richt degenen op die geval len zijn en vergeeft hunne zonden in het sacrament van de Biecht zij troost de zieken en ja zij geneest ze, zuivert en versterkt de zieken in den laatsten doodstrijd door het H. Oliesel. Voorwaar die goede Moeder zorgt voor hare kinderen bij al hunne schre den en in al de omstandigheden van hun leven. Daarenboven met eene moederlijke bezorgdheid waakt zij over alle menschelijke samenleving 't ware te lang om te verhalen wat al goeds zij over huis en landen kwistig uitstrooit. Laat ons, Zeer lieve Broeders, die goede Moeder beminnen met ware hertelijke liefde, uit geheel ons hert. en dan ook met werkelijke liefde uit geheel ons verstand, ons verstand ge- heel en al onderwerpend aan de lee ring en de leiding van de H. Kerk. Laat u niet verleiden tot vrijzinnig onderzoek om te weten of de Paus en de Bisschop het recht hebben in sommige zaken tusschen te komen maar streeft er eerder naar om een voudig en ootmoedig te voelen niet de Kerk, sentire cum Ecclesianaar de gekende raadgeving van de H. Igna tius. Laat ons de Kerk beminnen uit al onze krachten wij zullen onze Moeder verdedigen en behulpzaam zijn, waar en hoe wij kunnen. En hier willen Wij U, Zeer lieve Broeders, nog twee dingen aanbeve len Onze Moeder de H. Kerk, en met haar onze H. Vader lijden zoo bitter om de zware, nog voortdurende vervolging in Mexico bidt met vol- herding, en voegt daarbij eene aal moes om den nijpenden nood te leni gen van onze geloofsbroeders. Die aalmoezen, door u besteld bij uwe priesters, zullen Wij overmaken aan de Liga catolica Mexicana. De H. Vader heeft reeds herhaal delijk de katholieken aangezet tot ka tholieke actie. Daarom ware het wen- schelijk dat in elke parochie katho lieke mannen, en vooral jongelingen, zich zouden ten dienste stellen van de parochiale geestelijkheid om onder (Vervolg onderaan 4e kolom.) Het West-Vla imsck Komiteit tot be vordering der Vlaamsche Leergangen stuurt volgenden oproep rond Wij hebben de eer bijgaandtn op roep van de vereeniging zonder v. inst- gevend doel Vlaamsche Leergangen te Leuven aan uw welwillende aan dacht aan te bevelen. Vroegere verkla ringen van de Academische Overheid bevestigend, heelt, bij het Jubileum der Katholieke Hoogeschool, Z. E. Kardinaal Van Roey, namens het Belgisch Episcopaat, plechtig de vol ledige verdubbeling van de leergan gen te Leuven toegezegd. Men be grijpt onmiddellijk dat de uitvoering van dit ontwerp, welke zoodra en op een zoo breeden voet mogelijk zal worden doorgezet, een groote ver meerdering van uitgaven zal veroor zaken, terwijl de Staat die meerdere kosten zal kunnen ontgaan door de Hoogeschool van Gent uitsluitend Vlaamsch te maken en de Fransche tioogeschool van Luik te behouden. De Vlamingen zullen echter niet willen dat de hoogeschool van Leuven moet onderdoen bij gebrek aan geld middelen. De oplossing van het hoogeschoolvraagstuk door de onder steunde vrijheid is een zaak van na tionaal belang, die ook nauw met de belangen van den godsdienst is ver bonden Zonder Vlaamsch hooger onder wijs. geen hoogere Vlaamsche Kui tuur en beschaving. Een hoogere Vlaamsche beschaving, zich lavend aan de bronnen van de ALMA MA TER en door de kristelijke liefde milder uitstralend op het volk, zal met Gods hulp in Vlaanderen leiden tot een meer hechte verbroedering der standen. Iedereen weet dat het grootste deel der hoogstudenten van West-Vlaan- deren, niettegenstaande den afstand, te Leuven hunne studiën doen. De Vlaamsche leergangen aldaar zullen, naarmate hunne uitbreiding, mede helpen om geleerden te vormen die niei alleen hun socialen plicht in de uitoefening van hun beroep of v.in hun ambt, te midden der Vlaamsche bevolking, beter zullen kunnen ver vuil- n maar ook in staat zullen zijn om op te treden als sprekers en les gevers in de gewestelijke vergaderin gen van gemeenteraadsleden, in de scholen voor de opleiding van ge- meentesekretarisstn, gemeente-ont vangers en andere bedienden, in han dels-, landbouw- en beroepsscholen in scholen voor ziekenverpleegsters, in de voordrachten en lessen van In gemeen öïPertêfj'tyfefaen oeneerraaa van de Vereeniging te Leuven, verzoekt het West-Vlaamsch Komiieit U als steunend of als beschermlid van VLA A MS(HE LEERGA NGEN TE LEUVEN aan ons Sekretariaat te Brugge, Oud enz akstraat, 49, aan te 'geven. Steun met raad en daad. Wees ijveraar in uwe gemeente of in uwe parochie. De begunstigers, die in eens twee duizend frank storten of inschrijven voor een jaarlijksche bijdrage van minstens honderd frank, zullen als beschermledcn en degenen, die voor een mindere som inschrijven, als steu nende leden worden aangeteekend. Wij rekenen ook op talrijke in schrijvingen van maatschappijen en bonden van allen aard, die willen me de helpen om de hoogere Vlaamsche Kuituur te bevorderen. Onze Schatbewaarder zal de bij dragen van de beschermende en van steunende leden alsook van de maat schappijen en bonden van West- Vlaanderen ontvangen en het geld maandelijks doen overschrijven op de postcheckrekening der vereeni ging Stort dus op Postcheck Nr 2104 60 (Ph. Maertens, Brugge). De gemeentebesturen zullen voorts hunne toelagen rechtstreeks willen storten op de postcheckrekening Nr 610.12: Vlaamsche Leergangen, Leu ven. HET KOMITEIT. Leest heden ons nieuw mengelwerk haar belang). Na ongeveer twee mi nuten was hij op zijn bestemming Mijnheer René Lambert, die haast had om zijn bediende te spreken, stond op het trapportaal, voor de deur van het toestel. De lift was leeg. De kas sier was tijdens de korte reis naar de eerste verdieping verdwenen. Laten we er aan toevoegen, dat de aldus op allervreemdste wijze weggemoffelde kassier drager was van een aktentasch die, benevens belangrijke documen ten, een groot bedrag van meer dan één millioen, zegt men, inhield. De politie heeft een onderzoek over deze zonderlinge gebeurtenis geopend Toen hij met zijn lezing hiervan klaar was, bleef Alfred T01 toran eeni ge oogenb'.ikken droomtnd voor zich uitkijken. Wat een merkwaardig avontuur, mompelde hij. Dan haalde hij de schouders op. Hij had heusch wat anders te doen, dan zich suf te denken over de ver dwijning van een onbekende. Ja, zuchtte hij, als er nog een be looning aan den eerlijken vinder uit geloofd werd Terwijl hij dien morgen aldus bij het lezen van zijn dagblad over de Boule vard des Italiens slenterde, verfrom melde Alfred Tortoran af en toe in den zak van zijn overjas 2 papiertjes, waarvan de aanraking terzelfdertijd plezier en ergernis in hem verwekte. Een dezer papiertjes, die hem tot vreugde stemde, was een mooi bank briefje van vijftig, heelemaal nieuw, dat veel zijn fortuin vertegenwoordig hare leiding te ijveren boven en bui ten alle politiek, tot verspreiding van de katholieke gedachten en het gods dienstig leven in en buiten de be staande werken en groepeeringen. De heilige vastentijd, die een tijd is van afzondering en gebed, schikt wel om deze leering over de H. Kerk aan dachtig te overwegen, en ons ernstig af te vragen hoe het staat met onze devotie tot de H. Kerk. t GUSTAVUS-JOSEPHUS, bisschop van brugge. In het Socialistisch blad «Vooruit» wordt er beweerd üat het Geloof met Vlaanderens verheffing niets te maken heeft en dat de Kerk altijd met de sterksten geweest is en het volk in onwetendheid gehouden heeft. Dat is nu eens uit haat tegen de Kerk geheel de geschiedenis van Vlaanderen op zijn kap zetten Deze week is de gewezen Minister M. Vandervelde naar Amsterdam getrokken om te spret-.en over Socia lisme. Volgens de Hollandsche bla den mededeeien, heeft M. Vandervel de na de aanspraak vragen te beant woorden gekregen waarop hij het antwoord schuldig bleef. Wat moest hij dan ook antwoorden op vragen als deze «Waarom pileit Vandervel de ten gunste (.Ier Socialisten ver drukt in Rusland, maar niet voor de in Belgie verdrukte Vlamingen Wat heeft het Socialisme gedaan voor Vlaanderen en in het bijzonder voor Amnestie 't Was ook niette verwonderen dat de zitting opgeheven werd, om M. Vandervelde uit de nesten te helpen. Neen, niets deed het Socialisme voor de verheffing van het Vlaamsche volk. Heel anders is het met de werking der Kerk in het voordeel der Vla mingen. Door alle eeuwen heen stond de Kerk aan de zijde der verdrdrukten. Heel de geschiedenis der Middel eeuwen getuigd dat. De beweging voor kultureele her leving van het Vlaamsche volk is van trouwe zonen der Kerk uitgegaan. Denkt maar eens wat priesters als Guido Gezelle, Hugo Verriest, Cyriel Verschaeve en anderen voor Vlaan derens herleving hebben gedaan er. door hunne heerlijke gewrochten steeds uitwerken. Priesters als E. H. Denys, die zich aftobde om onze Franschmans te volgen onder de gloeiende zonnestralen op Frankrijks akk' rs, zooveel priesters die in onze volkswerken staan en zulks met vol ledige goedkeuring der Kerkelijke Overheid, en dan de Geestelijken die als 't ware er van droomen om ons volk Vlaamscher,zedelijker, verstandi ger, zelfstandiger en edeler te maken, al die dienaars der Kerk, die werden allen door het blinde Socialismus niet gezien. De waarheid is, dat het Socialisme in Vlaanderen altijd de Vlaamsche kultureele beweging heeft ontkend. Het Socialisme is in den grond de vijand geweest van de Vlaamsche be weging. Vlaamsch-zijn beteekent Ka tholiek-zijn. Vlaanderen zal Vlaamsch -r. yi n y>liiirxita lie Vlfkf Ti'1 TV» liek blijft. Anders is het met de Vlaam- sche beweging gedaan. De Sociali - tische beweging is in den grond een anti-godsdienstige beweging. Waar de godsdienstigheid wegkwijnt, komt de materialistische opvatting de plaats innemen. Rood materialisme kan nooit de Vlaamsche beweging dienen, ons Vlaamsche volk zediger en verstandiger opwerken. Dat kan alleen de Katholieke Kerk en juist daarom loochenen de Socialisten, den invloed der Kerk op Vlaanderen. Past op voor verderf. Een woord vol waarheid werd door ex-minister Vandervelde gesproken te Jolimont. Wanneer een socialistisch dagblad regelmatig binnenkomt in een huisgezin van arbeiders, dan ordt deze weldra voor onze gedach ten gewonnen Het gebeurt niet dikwijls dat we van dezelfde meening zijn als de Socialist Vandervelde. Maar deze keer is het toch zoo. De waarheid die hij daar uitgesproken heeft is echter geen nieuwe waarheid. Alle Katholie ke leiders hebben het steeds van op de daken geroepen Weest toch voorzichtig en laat geen ongodsdien stig of onzijdig blad in uw huis bin nenkomen, want zooals uw blad spreekt zult gij weldra ook spreken. Past op voor verderfn Priester Lemire ziek. Uit Hazebrouck wordt er gemeld dat Priester Lemire, Maire van Haze brouck en Fransch Volksvertegen woordiger, plotseling erg ziek is. M. Lemire is 74 jaar oud en een der oud ste leden van de Fransche Kamer. de en dat het beheer van de Bank van Leening hem zooeven in ruil voor zijn horloge, laatste overblijfsel van ver vlogen roem, overhandigd had. Het ander dat hem tot een gemelijken grijns verleidde, was de erkenning dat hem door dito beheer waster hand gesteld en hem 'trechtverleende tegen betaling van 'n matigen intrest, 't ver pande voorwerp binnen tijdsverloop van één jaar al te halen. Alfred Tor toran was vijf en twintigjaar oud, had een meer schitterende dan practische opvoeding genoten, tanden als 'n jonge wolf en een w ilden eetlust. Zijn gelaat was open en sympathiek, en zijn oogen fonkelden vanintelligentie. Hij studeerde in de rechten, toen finantirele rampen die op den dood van zijn ouders volgden hem dwongen om zijn brood te verdienen, wat hem tot nog toe niet gelukt was. Beurte lings klerk bij een loodgieter, bank bediende, kellner, had hij ieder dezer beroepen achtereenvolgens wegens gebrek aan ijver moeten opgeven Op dit oogenblik zocht hij zijn weg en vond die niet. Daar hij nochtans over een uitstekende gezondheid, een onwankelbaar optimisme, een onver zettelijk geloof in zijn gelukster en een bankbriefje van vijftig beschikte, zag hij de toekomst rooskleuriger in dan i zijn zorgelijke torstand het had kun nen laten veronderstellen. I Terwijl hij moeite deed om in zijn j hersens de ingenieuse gedachte te la- j ten opwellen, diehem zijn dagelijksch brood zou verzekeren, bemerkte Al fred Tortoran dat de stadsklokop den De Vasten. Degenen die meest houden van den vastenavond, houden het minst van den vasten. De vastentijd is een heilige tijd, een voorbereiding tot het hoogfeest van Paschen. Mogelijks zijt gij niet ge houden ten volle den vasten te onder houden, maar alle Katholieken zijn toch gehouden die dagen door te bren gen in geest van versterving. Toch nog een witte raaf Kent gij «Le Journal iTeTSocfêfës» Het is een weekblad dat onder de bescherming staat van M. Maurice Despret, reaktionnair senator, Baron Tibbaut, ondervoorzitter van de Ka mer, Staatsminister Levie, alsook 'n generaal, Franqui, Greiner van Co- ckerill en last not least Baron IIou- tart, minister van Financies Dat blad heeft dus een uiterst gematigd en laat ons zeggen zeer gedistingueerd beschernringsKomiteit. Iemand die 'len ganschen oorlog meegemaakt heelt als officier schrijft in dat blad, dat de milit ire diensttijd geen zes maand n zijn n.ag. Dat is te veel Dat kunnen wij niet betalen. Vier maanden is genoeg Maar hij gaat nog er der. Hij is voor de afbraak van alle kazer nen. En hij is tevens voor de afbraak van alle kat pen. Kampenen kazernen zijn de grootste vijanden van een goed leg«r. Onze soldaten moeten in garnizoen aan e zee, in de Kempen en in de Ardennen. Zij moeten leven in oj en lucht. Zij moeten marchee- ren Zij moeten gezond en sterk ge maakt worden. Dat gaat niet in de kazernen en ook niet in de kampen. Onze soldaten moeten een min mum- tiid in het leger doorbrengen, want wij hebben hun arbeidskracht noo lig voor hotw 'Izijn van het volk. Duitsch- land is gevaarlijker op ekonomisch gebied dan op militair gebied. Met den viermaandendiensttijd winnen wij per jaar een millioen uren arbeid. Ziet eens wat b. onnen van inkomsten voor het land. Of hij gelijk heeft! Maar laat eens de eene of de andere generaal dien officier, die de waarhei 1 durft zeggen, te p ikken krijgen... Lord Asquith is overleden. Kort na den oorlogsheld Douglas Haig komt Engeland een tweede oor logsfiguur te verliezen in den persoon van Lord Asquith. Lord Asquith was de leider der Liberale partij in Engeland. Hij was acht jaar lang Eerste Mi nister van Engeland, van 1908 tot 1916. Hij was het dus die Engeland's intre de in den oorlog bekrachtigde in 1914. In 1916 ten gevolge van bekende ge schillen met Lloyd George, ook een Liberaal, die meer doortastend wilde ingrijpen in den oorlog, nam hij ont slag. Lord Asquith heeft Engeland groo te diensten bewezen. Dit heeft Enge land herkend door hem in ig25 in den pairs-stand te verheffen door hem eer sten graaf van Oxford te maken. In de Kath. VI. Jeugdbeweging. Aan Prof. Dr. Fernand Van Goet- hem, hoogleeraar te Leuven werd het Voorzitterschap ongedragen van de Kath. Vlaamsche Jeugdbeweging. Z. E. H. Cruysbergh, professor aan het Groot-Seminarie te Mechelen werd door Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey benoemd tot Proost van deze beweging. Wij wenschen deze Heeren harte lijk geluk en de Katholieke Jeugdbe weging goed heil. 3 Jaar of 9 Jaar. De vraag of de Pachtwet voor 3 jaar of voor 9 jaar den pachttijd zal bepalen, is aan de orde van den dag. Deze week kwamen twee politieke groepen bijeen. De Katholieken van Kamer en Se naat vergaderden Dinsdag en de Li beralen Woensdag. In beide vergadering'n werd de kwestie van de landpachten fel be sproken. M. Masson maakte zich sterk om de Liberalen voor den pachtduur van 6 jaar te winnen. De Katholieken geraakten daarover verdeeld. Een gemengde kommissie heeft op dracht gekregen om eene brug te slaan, die de twee strekkingen, 3 en 9 jaar zou overeenbrengen. Hoeveel Kinderen De Afghaansche Vorsten hebben meermaals tijdens hunne reis in Euro pa de vraag gesteld Hoeveel Kin deren Groot was hunne verbazing in Frankrijk toen zij deze antwoorden kregen M. Doumergue, Voorzitter der Fransche Republiek Jongman. M. Briand, Minister van Buiten- landsche Zaken Jongman. M. en Mme Poincaré, geen kin deren. M. en Mme Herriot, geen kinderen, enz., enz. Het antwoord op deze vraag, in Belgie gesteld, zal toch veel bemoe- diger geklonken hebben. En als men nu zal verteld hebben dat men tijdens hun bezoek het 22e kind eener Belgische familie ten doop gedragen heeft, dan zullen zij in hun- taal uitgeroepen hebben Eindelijk, hier staan nog wiegen De telefoon. De telefoonverbinding tusschen Amerika en ons land is thans gemaakt. Het is mogelijk geworden in uw ka mer (als gij ten minste een telefoon hebt), een gesprek te voeren met uwen rijken oom uit Amerika (ten minste als gij daar zoo'n oom wonen hebt). Ongelukkiglijk kost zoo'n praatje nog al duur 2 a 3 duizend frank voor 2 minuten en duizend frank meer \oor elke minuut langer. Door den telefoon kijken zal ook weldra mogelijk zijn. De proefnemin gen die men van Londen naar New- York gedaan heeft leverden heerlijke uitslagen. Binnen kort zullen de dokters de tongen van hunne patiënten van verre kunnen onderzoeken en zoo hunne medicamenten voorschrijven. De Liberalen en de toelagen. In de Kamer heelt M. Devèze ge sproken namens de Libralen. Hij bekende dat het geven van toe lagen aan de Kath. Hoogeschool an Leuven niet om grondwettelijke rede nen kan bestreden worden. Hij voeg de erbij dat in de Hoogeschool geen onzijdig onderwijs kan gegeven wor den. Anders is het gesteld met de toe lagen aan het lager vrije onderwijs. Hier verklaarde de Liberaal M. Devè ze zich onvoorwaardelijk tegenstan der van dergelijke toelagen. Het onderwijs in de lagere scholen, zoo zei hij, moet neutraal zijn en dat kan het ook. Ik neem dan ook niet aan, voegde hij er bij, dat toelagen zouden gegeven worden aan lagere scholen die Katholiek onderwijs geven. Van waar, bij de Liberalen, dat groot verschil van opvatting Wat wit is voor het hooger onderwijs is zwart voor het lager onderwijs. Eenvouuig dit. De Liberalen heb ben ook eene Hoogeschool die vrij is en die eene toelaag moet krijgen van den Staat. De Liberalen hebben geene lagere scholen, zooniet ze zou den ook anders spieken. De lagere scholen die zij als de hunne aanzien zijn bekostigd, niet met hun geld maai met dit van Jan en alleman. Een eenvoudige moedige daad Onze huidige Regeering bestaat uit mannen die daden plegen. Op de en kele maanden dat de Regeering aan het bewind is, werd reeds degelijk werk geleverd, niet alleen op gebied van ons economisch herstel en v maatschappelijkeher vormingen, maar tevens ook op taalgebied. Over enkele dagen zond M. Lip pens, Minister van het Spoor aan de verschillige dienstoversten een schrij ven, over het stipt toepassen der wet op het gebruik der talen in bestuurs- zaken. Hetzelfde werd gedaan door M. Heyman, Minister van Arbeid. Het zal misschien sommigen ver wonderen als wij zeggen dat wij die Ministers dankbaar zijn voor die daad. Het is immers een eenvoudig doen toepassen van eene bestaande Belgi sche wet. Inderdaad, in zijn eigen is het eenvoudig en geen gelukwenschen weerd. Maar de twee voorgangers dezer Ministers, de Socialistische Ministers Anseele en Wauters hebben het toch nooit aangedurfd deze een voudige daad te stellen. En als hunne Ministeries een franskiljonschen boel waren, daar hadden Anseele en Wau ters schuld in. Het was dan noodig te toonen en te doen gevoelen dat er nog Vlaamsche Ministers bestonden, die er aan hou den dat de Vlaamsche wetten niet ver minkt worden. Guido Oudste Lid van het Christen Werkersu rlond te Poperinghe. boulevard op twaalf uur stond en dat zijn maag het met de horloge eens was. Promo dejeunare, deinde philo- sophare, mompelde hij in een latijn dat juist bij de omstandigheid paste. En ik ben voornemens eens duchtig te eten ik heb gisteren voornamelijk karige maaltijden gebruikt en ik durf aan het menu dat ik morgen zal lezen niet denken... Een goed maal is de beste raadgever, ik wil even zijn raad inwinnen. Na deze alleenspraak gehouden te hebben, duwde hij de deur van een restauratie open, ging er binnen, klom naar de eerste verdieping om er, terzelfderiijd met een lekker maal, het genoegen van den drukken en krioe- lenden boulevard te smaken. Dadelijk begon hij met de mede werking van een ernstigdoend en hof felijk oberkellner, een stevig menu op te stellen. En terwijl hij zich aan deze gewich tige bezigheid overleverde, werd de restauratiezaal met klanten gevuld. Een groot jongeman die met één oog opslag bemerkt had dat alle tafels bij de vensters bezet waren, kon een ge baar van ergenis niet onderdrukken. De oberkellner merkte het en maakte met de twee armen een beweging van: Ik kan het niet helpen Maar de nieuwaangekomene stapte regelrecht op Alfred toe, bleef voor hem staan en vroeg Met uw verlof, mijnheer, mag ik aan uw tafel plaats nemen Die stoel tegenover u is zeker vrij, en Terwijl hij de oogen opsloeg naar degene die hem alzoo toesprak riep Tortoran uit Maar heb ik 't wel goed Is u niet Julien Lacroix Tortoran, deed op zijn beurt de lange jonge man. Die ouwe Tortoran. Dan, zonder meer, maakte hij zich meester van den stoel, waarnaar hij verlangd had en zei Verwacht je iemand? Niet?... Ik wel, we zullen wat dichter bij elkaar schuiven 't verheugt me zeer met jou te middagmalen. Julien Lacroix was een vriend uit zijn schooltijd dien Alfred sedert eeni ge jaren uit't oog verloren had, m ia wiens naam hij regelmatig in de Ga zette de Paris las, het dagblad waaraan Julien als reporter verbonden was. En wat voer jij uit, oude Torto ran vroeg de journalist, terwijl hij op de gerechten aanviel. Alfred aar zelde een seconde doch daar hij zich op gepaste wijze herinnerde eens 'n sonnet ter eere van een buurmeisje gerijmd te hebben, antwoordde hij, niet zonder licht te blozen Ik doe aan litteratuur. Meteen vluggen oogopslag, keurde Julien Lacroix den uitgerafelden jas jen het versleten linnen van zijn vriend jen kwam tot de overtuiging dat de letterkundige werken van Tortoran I geen groote oplagen moesten beleven. iMaar hij onthield zich beleefd deze opmerkine luidop te maken en gaf het onderhoud n andere wending, ter De aanstaande Floraliën, die op 21 April te Gent zullen geopend worden in tegenwoordigheid van den Koning de Koningin en de leden der Konink lijke Familie, beloven een gr^ot suc ces te worden. Reeds hebben vreemde bloemen- kweekers, namelijk Fransche, En,.el- sche en Hollandsche, hunne mede werking toegezegd. Wij zullen dus in het Feestpaleis de gelegenheid hebben de prachtige producten der Parijzer broeikassen te bewonderen, alsmede den sierlijken bouw der Engelsche tuinen en de schitterende verzameling van rozen, tulpen en hyacinthen uit den omtrek van Aalsmeer en Haar lem. Voegen wij er aan toe dat de Bel gische bloeinenkweekers voor een groot deel zullen medewerken tot het welgelukken der Floraliën verschei dene onderhen hebben zich het recht voorbehouden planten tentoon te stel len die ongetwijfeld sensatie zullen maken en door de kunstige wijze hunner aanbieding en door den rijk dom van hun bloementooisel. Van 21 tot 29 April zullen wij al de bloemenvrienden naar Gent zien toe- stroomen. wijl hij herinneringen uit hun jeugd ophaalde. Het middagmaal was omtrent ge ëindigd en Lacroix, die voortdurend zijn horloge raadpleegde, gaf ondub belzinnig blijk van ongeduld, toen de oberkeliner hem kwam verwittigen dat hij aan detelefoon werdgevraagd. Hij liep er dadelijk heen. Tortoran intusschen, nu zijn maag voldaan was, volgde gelukzalig rm-t de oogen den blauwen rook van de dikke sigaar die hij zooeven had op gestoken en deed zijn best om niet aan de komende donkere dagen die hem wachtten, te denken... Toen hij uit de spreekcel kwam, had Julien Lacroix op zijn gezicht een uitdrukking van hevige teleurstelling. Daar was ik zeker van, pruttelde hij, terwijl hij weer plaats nam. Mijn gast laat mij in den steek. Je gast of... gastin? glimlachte Tortoran. Als het hier om een rendez-vous met 'n dametje ging, wedervoer de reporter, dan zou ik heel w..t ;i inder metde zaak verlegen zijn. Stel je voor, ik ben verplicht dezen namiddag naar Bretanjc te vertri kken voor persoon lijke aangelegenheden. Daar ik dit jaar reeds verscheidene malen afwezig g, eest ben cischt de hoofdredac teur van e, dat ik hein vo r het dag blad een plaatsvervanger bezorg. Ik had een vriend van me gevraagd, die bekend is met dit werk, en daar la: t die stommeling u:e telefoneeien dat hij z"n vort verstuikt heeft Waar kan ik nu voor den duivel binnen een uur Pieter of beter gekend onder den naam van Pietje Vermeulen is een onzer beste en getrouwigste leden sinds 't bestaan van 't Volkshuis is hij er lid van, dat is ruim 35 jaar thans nog, niettegenstaande rijn hoogen ouderdom komt hij regelmatig iederen Zondag naar 't Volkhuis alwaar hij tot voorbeeld der jongeren een paar aan gename uurtjes doorbrengt in deftig verzet, en waar zijn gezelschap door eeniedergraagte gemoet gezien wordt. Mocht Pietje Vermeulen nog vele jaren leven opdat we zouden mogen vieren het 5o jarig lidmaatschap en mochten vooral de jongeren het voor beeld volgen van Pietje en worden trouwe en goede leden van 't Volks huis. MIEL. 5 t. h. 1923 TREKKING VAN 20 FEBRUARI Serie 67.002 nr 2 en serie 344.530 nr 5 zijn uitbetaalbaar elk met 100.000 fr. Serie 51128 nr Iserie 79.257 nr 5 en serie 80.992 nr I zijn uitbetaalbaar elk met 50.000 frank. De volgende titels zijn uitbetaal baar elk met 10.000 frank Serie 69493 nr 4, serie 89470 nr 1, serie 170273 nr 5, serie 177030 nr 3, serie 192312 nr 4. serie 200477 iir 2, serie 263770 nr 2. serie 272872 nr 5, serie 28i5ói nr 2, serie 30^497 nr 5, serie 322362 nr 3, serie 346339 nr 3, serie 352870 nr 3, serie 385571 nr 1 en serie 389206 nr 4. Al de andere nummers van de aan gehaalde series zijn uitbetaalbaar met 550 fr Vlaamsche tekst of Fransche tekst. Gebrocheerd 2,75 fr. Gecartoneerd 3,25 fr. Te verkrijgen bij V. SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat, 15 POPERINGHE. Ten gevo'ge der overgroote re gens is de streek van Kornodar in Rusland overstroomd 5 dorpen, tal rijke noeven en 33.000 Ha. grond zijn ouder water. In Amerika hei ft weer een hevi ge koudegolf geheerschi. Te Rouen is ren sleepboot ge zonken de twee ojtvarenden zijn verdronken. Een ontzettend onweder heeft Pretoria, hoofdstad van Transvaal, geteisterddrie personen kwamen om. Te Paris-Plage werd een ouder ling op wandel, door een dronken rekel aangevallen en doodgeslagen. Te Auluat werd een auto die nog de spoorbaan wilde oversteken, door den trein stukgereden. De voer der en zijn vrouw werd en gedood. In de Chineesche wateren zijn twee schepen opeengevaren er zijn meer dan 3oo personen verdronken. Twee treinen botsten op malkaar in Maiokko er bleven twee dooden. In de rue d'Austerlitz te Toer- koenje is een auto omgeslagen een doode en vier gekwetsten. iemand vinden Meteen vage beweging drukte Te r- toran uit dat hij medelijden met zijn vriend had en oordeelde dat die ver legenheid in vergelijking met zijn eigen zorgen, wel oneindig klein was De journalist fronste zijn wenkbrau wen en dacht diep na. Plots riep hij uit Maar wacht eens even... Ben jij vi ij Daar je toch aan litteratuur doet kan je wel even kennis maken met de journalistiek. Die het meest kan, kan ook het minste. Je hoeft er geen too veraar voor te zijn, hoor. En, onder ons gezegd, ik kan tegenover een oude vriend wel oprecht zijn, ik heb zoo'n idee dat het jou toch ook niet onaan genaam ware. een 2ofrankstuk per dag te ontvangen gedurende de week d;e i< ginder zal dooi brengen... Waarachtig, antwoordde Alfrei Tortoran, die op dat punt der spijs vertering was gekomen, waar hij ge loofde, dat hij tot alles in staat was. Ik ben verrukt jou van dienst te kun nen zijn... en dat het buitendien wat opbrengt, valtme ook mee. Want daar je er toch over spreekt, ik moet ik je bekennen.... Een welsprekend gebaar eindigde zijn zin. I zal je een voorschot geven. zei Lacroix zachtjes Daar hij weer i zijn horloge raadpleegde riep hij I Kn nu ik gerustgesteld ben, ga ik mijn reiskoffer inpakken Ik hei geen oogenblik meer over... Hij 1 trabbelde eenige woorden op een adrt skaai tje dat hij aan Alfred gaf en eindigde Dit is een indroductie voor Mi- chaux, den secretaris van de redactie. Je komt met hem wel klaar hij is zeer vriendelijk dat zal je zien. Mc ld je dezen avond om 5 uur op het dag blad aan. Ik ben zeker dat net in orde komt. Kelln r, de rekening... Ja, voor allebei. Ondanks een overigens zeer flauw protest van Totoran, bet-al le de re porter beide middagmalen stopte drie bankbriefjes van twintig in de hand van zijn vriend, met de woorden Op airekening schu 1de ztjn hand energisch en liep spoedig naar buiten, terwijl hij Alfred achterliet, vroolijk, overbluft en zich afvragende of hij soms niet wakende droomde. In ieder geval was de droom mooi verguld voor iemand, die zd h denzelf- den morgen nog afvroeg w: ar hij te etinzou rinden. Een week aan twintig frank per dag was een paoto us voor Tortoran. Zonder te rekenen, dacht hij, met 't optimisme die hem eigen was en dat de invloed van den bourgogne, waar mee hij zijn maaltijd had besproeid, nog verhoogde, zonder te rekent n dat hij nu op weg was om fortui), te ma ken het zou wel een heksentoer zijn, indien hij zich gedurende echt da n niet door 'n op ienbarend r portage onde scheidde, en en... ('t Vervolgt), Werk G. C,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1