et Geheim m de Lift HET NOTARIÉEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD liieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Zondag 4n Maart 1928. 30 Centiemen 25* Jaar. -- N' 10 EEN OUDE OPWERPING (LAE-IÜILIIL HlPERiNGSCHE BOERENGILDE 3r Brutsaert in de Kamer 1902 POPERINGHE 1927 Je Bedevaartfilm geweigerd] Politiek Overzicht. Ouderdomspensioenen VEEKWEEKSYNDICATEN Stierenkeutung In 't Buitenland EERE-COMMUNIE Abonnementsprijs per Jaar In Stad 14.00 fr. In Belgie p. post 16.00 fr. Amerika en andere landen 34 fr. Frankrijk en Congo 28 fr. (Fr. g. 20 fr.) TARIEF DER PRIJZEN Berichten Eene inlassching 2 en 3 Inlassch. Vonnissen i fr. 5o per regel j HERHAALDE Vekkoopingen o fr. go per regel o fr. 8o per regel Rouwberichten 6 frank ANNONCEN PRIJZEN OP AANVRAAG. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezon den worden. Kleine berichten tegen den (Vrijdag noen. Uiig. SANSEN VANNESTE, Drukker Gasthuisstraat, i5, Poperinghe Telefoon 9. Postcneck 15.570. jp onopoiiip GKUACU 'I' E I\' Liefde toovert al wat klein is Groot, en maakt zelfs 't vuilste rein Haat bezwadderd al wat rein is, En maakt zelfs het grootste klein. Slechte mannen zijn gelijk slechte sigaren zij gaan te dikwijls uit. Wilt gij dat uw levensdroomen Tot vervulling zullen komen, Dat een daad wordt 't geen gij mint Wees dan op uw levensakker Altijd flink en ferm en wakker En geen droomer waarde vriend. Gezondheid is een breede, goed ge plaveide straat de natuur is zoowel een goede straatmaker als een uitste kende weghersteller. dingen althans min of eer op te ko men en niemand wordt daar rood van De Schriftuur zegt ergens Zalig schaamte, 't en andere dat roodwor- die weenen 't Is zelf ééne van de j den is in de laatste jaren fel vermin- acht zaligheden die Nrislus. uitsprak derd eu de menschen geraken daar- en w éér zegt diezelfde Schrift Gods woord en dan nog op vele plaatsen: Verheugt U en verblijdt U Dat zijn als 't ware twee voorscht if- ten:'teerste vantetreuren en 'tiweede van zich te vet heugen, die de K .tho- lieke Kerk moet volbreng n. meé meer op hun gemak. En waaromniel eens ons hart ojige- haald in een bal of een dansfeest en vroolijk vastenavond gevierd in een fraai laatste-mode-toilet: dat schreeu wen tegen de décoltage is ook al overdreven kijk maar even naar Ziet in de huizen der kristene men- spoediger regeling door mijne Colle-j schen, daar vindt Gij overal symbolen Dat heeft zij trouw gedaan, doet hel I sommige heiligen-beelden in de kerk, nog even trouw op onze d gen. Maar wij zien er bepaald nog fatsoenlijker wat heelt de wereld oi als Gij wilt uit... en alzoo draven zij voort. de menschen die luisteren naar de we reld haar dat kwalijk genomen Van in 't begin en nu nog Alles wel Df schouwdkent de wereld dezelfde twee voorschriilen, legt ze op aan haar volgelingen: vreugde Op smart Kristus zegt vreugde EN smart tegehjk en daarop ontbrandt de tegenstand en de twist. Laat zien Er zijn twee soorten wereldsche m mschen en alle twee hebben hun grieven tegen de Kerk omdat zij ten slotte den geest van Kristus niet hebben. Sommige menschen 't is d'eerste soort pngeloovige wijsgeeren, kun stenaars, denkers vooralzien heel de wereld in 't zwart en kunnen geen blijdschap verdragen. Ziet, zoo spreken ze, alles is hier beneèn zoo duister en onzeker geen zonneschijn zonder wolken ervoor en geen hoop die niet verijdeld wordt Zij schrijven'boeken vol klachten, vol verscheurdheid en geween en met de oude Senecca die voor 2Coo jaar leefde te Rome vinden zij den mensch zoo'n miserabel schepsel, de mensch die alles wat hij kan met zoo veel moeite en inspanning moet aan- leeren en niets kan van zelf» als hij ter wereld komt tenzij weenen. De vader van die schreeuwers is Schopenhauer, een duitscher, die blij de was dat hij God niet was omdat hij van compassie met zijn ellendige we reld zou gestorven zijn van verdriet, zoo beweerde hij hij was geen God gelukkiglijk tenzij in d'oogen van sommigen en hij is algelijk gestor ven. Die vinden de Kerk natuurlijk te la waaierig. Ziet maar zeggen ze naar die diensten in de kerk op som mige groote dagen al die opvallende kleuren, jubelende stemmen en mu ziek zonder daar nog bij te voegen Paters, Pastors en Nonnen die altijd blijmoedig zijn en gerust dat en zit nievers mtê in en 't is hun al gelijk hoe dat 't ommekomt - Zeker de Kerk is afgedwaald en verre van den Man van Smarten en ziet zij gaan aan 't pree kenJesus weende, dat leest Gij wel, maarnergens staat het dat Hij lachte 't was lijden van Bethlehem tot Calva rie en in zijn Lijden heelt hij 't hart der menschen geroerd. - Zalig die weenen sprak Hij en de Kerk en de Katholieken schijnen dat te vergeten. Een tweede soort volgelingen van de wereld komen uit een heel anderen hoek aandraven zij zijn veel talrijker en er wandelen er langs iedere straat, in elke stad er zijn er in elke dans zaal en op elke kermis de voornaam ste en de 1< iders en woordvoerders zijn ongeloovigtn volgelingen van de wereld - dat spreekt Maar en dat is jammer ook de uiterste lin kervleugel van de katholieken doet meè in 't koor iedereen weet toch dat de Kerk lauwe kristenen en zon daars telt. Die rapen het op tegen de ernstig heid der Katholieke Kerk en houden het uitsluitelijknu methetVerheugt en verblijdt U Alzoo spreekt hun handelwijze Komt, laat ons het kort en goed en bröederlijk maken en de godsdienst wat meer in overeenstemming brengen met de vroolijke wereld waarin wij le ven God heeft zoo zijn best gedaan om de wereld zoet te maken 't is toch maar een mager compliment aan den Schepper daar in te gaan leven als in een dal van tranen "Ziet, alle gezindten liberalisme, socialisme, communismeen alle ande re ismen verledene en toekomende, doen hun best om alle zwaarmoedig heid uit hun opvattingen te verwij deren alleen de Katholieken houden taai aan hunnen ernst. 't Is nu toch al lang al uitgemaakt dat de Hel alleen een spookbeeld is, de Zonde een vergissing en 't Li jden hoogstens een waarschuwing Maar neen, de Katholieke Kerk ha mert voort intreurigen ernst de Hel is eeuwig, de Zonde is een beraden verzet tegen Gods wil en 't Lijden een vonnis Och God toch altijd,van die Zonde, van die Boete, van dat Vagevuur en die Hel en de vruchten daarvan bij de menschen zijn tranen, verdriet en angst. Komt liever zien naar« La folie du Jour» in de cinema de zaal is telkens vol, wel een klinkend bewijs dat de film niet slecht is wat de pas tors daar ook van zeggen 't is nu eenmaal hunne stiel van tegen al zulke Die niet zoo dom zijn nemen weer een sermoentoon op en weten stich tend te verkondigen Kristus, goed verstaan, was een Man van vn ugde, niet van smart een glimlachende Herder die zoo nauw niet zag naar zijn schapen als zij Hem maar om ringden Hij heeft het Leven en de Verrijzenis gepredikt, isgekroom! ten hemel gevaren Komt verheugt en verblijdt U al ware 't ook nog in een straatkermesse, en dan zult Gij Hem het meest welgevallig zijn Dat zijn de twee koren van de we reld en gelijk naar welken kant de Katholieke Kerk zich wendt, schijnt ze het mis te hebben Katholieke blijdschap en Katholieke ernst, beide zijn te hevig en te fel voor de wereld en haar volgelingen Waar ligt nu de knoop van de zaak De opwerpingen van de wereld zijn zoo oud als de Katholieke Kerk zelf Iedereen heeft nog gehoord van de schrikkelijke vervolgingen onder het Romeinsche Keizerrijk in dien tijd hield men de kristenen voor een soort betooverd ras van menschen om hun ne on-wereldsche vreugde en hun on- wereldsche droefheid. De twee soor ten wereldsche menschen hadden dan lijk nu, al hun vertegenwoordigers. De eerste soort sprak aldus «Ja, ja, ze zijn betooverd, zij lachen met pijnbank en geesel en, heb je nu nog van uw leven zij loopen naar de arena waar de wilde dieren hongerig wachten, als naar een bruiloft En Laurentius weet nog geestig te zijn op zijn rooster Ja, ja, aardig volk En dan ging de tweede soort op Zij moeten betooverd zijn die kriste nen, zij zijn zoo ziek van geesten wars van alle vroolijkheid en feestelijkhe den dat ze niet eens meer menschen lijken Hoort Gij 't Dat zij verheugd wa ren waar een ander schreit, dat zij buitensporig droef waren, waar heel de wereld schatert, dat was juist 't be wijs dat een buiten-wereldsche macht hen bezielde, dat zij dus de goede vrienden niet waren van de mensch- heid die het met de wereld en zijn op vattingen houdt Weg met hen I De aanklachten van de heidenen zijn hoogeralleen maar in eenmodern kleedje gestoken dezelfde zijn ze juist. Maar hoe weet ten slotte de Katho lieke Kerk het Zalig die weenen en het Verheugt en verblijdt 1' te gelijk na te leven Dat is nu de vraag Het leven brengt zijn vreugde en zijn verdriet meè voor iedereen dat i een waarheid lijk een koe of klaarder gezegd laat de wereld wit zijn met zwart of zwart met witzwart en wit is ze. Zooals het leven der gratie niet onze natuur heeft weggenomen maar ze verheven en vergoddelijkt, alzoo ook heeft Christus uit de wereld, of, als Gij wilt, uit het leven van den Katholiek de vreugde en de smart niet weggenomen maar ze bezield het lijden niet getemperd maar het ver diept, de vreugde niet uitgestooten maar ze opgevoerd. De Katholieke Kerk moet weenen bitterder dan de wereld het kan met hen die weenen en zich verheu gen met een vreugde, die geen mensch ontnemen kan met de ver heugden Zij daalt dieper en stijgt hooger en dat scheidt Haar van de wereld lijk 't vuur van 't water ge scheiden is. Zoo was 't leven van Kristus soms verheugde Hij zich inden geest groo telijks, en, die Hem gadesloegen stonden verbaasd en op een ander oogenblik zweette Hij bloed van be nauwdheid. Vandaag schittert Hij in de gedaanteverandering en morgen ligt Hij gebroken in smarten in den somberen hof van Gethsemani En lijk wij in 't leven van Jesus den God en den Mensch zien beurtelings en te gelijk, zoo zien wij in deH. Kerk het Goddelijke en het Menschelijke of als Gij wilt hare Vreugde en hare Smart die de wereld zal blijven ver bazen. Het is waar dat de wereld niet ge lukkig is zoovele gebroken harten ongelukkige familien en landen dat alles ziet de Kerk. doch, wijl Zij God delijk is, weet Zij dat in elk taberna kel de Heer der Vreugde verborgen verblijf houdt dat Maria haar voor spreekster is dat de heiligen bij God zijnen dat het bloed van Jesus Christus ons van alle zonde zuivert. en beelden van rlTë'fllngeffheilig'ën in gouden kleederen, Maria« Oorzaak onzer blijdschap met het stralend Jesuskind. En omdat de Kerk godde lijk is en zeil uit den hemel gedaald, daarom gist ol denkt of hoopt zij niet maar zij weet dat alles, en is blij. Maar menschelijk is zij ook, en woont te midden van menschen die haar niet gansch op haar woord willen gelooven. Zij weet dat, zij kwam op dat allen het leven zouden hebben en zij ziet dat men niet tot haar wil komen om het te vinden en met de woorden, waar Jesus' Hart in brak over Jerusalem, roeptzij uit: Indien gij maar wist,wat u tot vrede stiekt!» en er is geene smart gelijk aan de Hare zij draagt de Sleutels des He mels en moet zien dat vele menschen de Deur den rug toekeeren. Dat alles is in elke kerk voorgesteld: daar ziet gij Maria, de overwinnende Koningin methet blijde Kind in haar armen, en Maria, de Moeder van Smarten met haar dooden Zoon over haar knieén. Ja, ja, de wereld vindt haar buiten sporig, wendt zich ai van de diepte harer smart op Goeden Vrijdag en van de hoogte harer vreugde op Paschen de wereld vindt dat zieke lijk en hysterisch. VVatweetde wereld ten slotte van vreugde en smart Wat weet de genotzoeker van vreugde af? en wat de geruïneerde financier van smart En wat de zelfgenoegzame man van de wereld van beiden De Kerk is ten slotte het Heilig Hart van Christus zelf, de God vereenigd met den Menschsamenlijdenden zich erblijdend door die vereeniging. Het is zijn blijdschap die zij ervaart en erbreedt en te midden eener gevallen wereld vindt dat Heilig Hart er de hoogste zaligheid in smarten te lij den. D. G. ^as, fKeren AJ)flWafJ aangehaald wil ik er n« Ufn. Mlte* Mengelwerk v. De Poperinghenaar 2 nog eene nieuwe bijvoegen Alle vakboeken over land bouwonderwijs leeren ons aan, dat om de hoogst mogelijke voortbrengst van den grond te bekomen,het uitvoe ren van draineerwerken onmisbaar is; van een anderen kant gaal iedereen akkoord met dit gezegde wil men de levensduurte zien dalen er meer en meer dient voortgebracht te worden. Maar hier staan wij.voor eene slaande tegenstrijdigheid tusschen dez - leer stelsels en de handelingen an het Ministerie van Financiën die aldus het streven van onze boe en naar eene meerdere opbrengst verlam "ep Nog een laatste woord. Naiolger.s een zeer prijsbare maatregel van be sparing werd het personeel der echt- banken van oorlogsschade en der buitendiensten tot het uiterste vei- niinderd. Het ware thans niet moge lijk nog tot nieuwe afdankingen over te gaan zonder de werking dezer in richtingen te schaden. Het nog in dienst zijnde personeel is tot deze diensten opgeleid en tol ruime werklevering in staat. Het is niet mogelijk dit door nieuwe elemne- ten te vervangen want ik daag gelijk wie uit, die in deze organismen ni- I opgegroeid is zou ik zeggen, al de hoekjes en kantjes inzake rechtsple ging oorlogsschade te kennen. Een Eransche dichter zegde d uniformité naquit l'ennui Dit is misschien juist waar het over letter kunde gaat, doch voor het domein der oorlogsschade,zoo jammerlijkpro- zaïsch.past methode en eenheid va- werking en daarom dient het huidige personeel behouden te worden want methode, eenheid van werking en het behouden van het personeel zijn Ter Kamerzitting van 22 Februari werd door Volksvertegenwoordi ger Heer Brutsaert, voigende belang rijke rede gehouden Tuen ik mij heb laten inschrijven om bij de bespreking van het budget over de buitengewone ontvangsten en uitgaven het woord te nemen, dan was het met de gedachte, op de groote traagheid te kunnen wijzen door den Staat aan den dag gelegd om de vaart van Ypernaar den Yzer, door oor logsteden buiten gebruik gesteld, te herstellen. Het gaat hier toch wel over eene zekere en rechtstreeksche oor logsschade, omtrent dewelke de Natie de plechtige verbintenis tot herstel heeft aangegaan. Doch over enkele dagen heeft de Heer Eerste Minister eene afvaardi ging uit Yper ontvangen er. beloofd dat aan dezen rechtmatigen eisch recht zou wedervaren. Daarmede rekening houdende, ware het er verkeerd aan doen de zaak nu ojinieuw op te rakelen en in plaats van critiek, bedank ik daarover den Heer Minister. Vanwege menige ml ner Collegas in leze Kamer werd reeds bij den Heer Minister van Financiën aangedrongen opdat de geteisterden die hunne zaak- het laatst op het tapijt zien komen, evenwel als de eerste zouden behan deld -worden, 't is te zeggen, dat de vereffening hunner O" rlogsschade ook in klinkende munt zoude gedaan wor den. Met mijne collegas dring ik ook daarop aan, en mijn inziens verdienen deze reeks geteisterden meer dan die eerste, dewijl zij aldus slachtoffers zijn der waardevermindering onzer Na'ionale Munt en dat de obligatiën die hen tot regeling hunner schade ter hand werden gesteld, alhoewel in de laatste tijden ter beurs merkelijk ge stegen, nog het pari niet bereikt hebben. Ik trek bijzonderlijk de aandacht van den Heer Minister op deze cate gorie geteisterden, die om ernstige redenen, zooals gebrek aan fondsen het niet kennendernieuwelunrichting, hunne woningen niet op tijd en stond hebben kunnen heropbouwen. Intus schen tijd is de prijs der bouwmateria len merkelijk gestegen en ware het dus billijk aan deze geteisterden een hooger coefficient dan dit voorheen toegepast te verleenendit coefficient zou nu in verhouding moeten zijn met de huidige bouwkosten. Beloften in dezen zin werden reeds gedaan doch het ware wensc.helijk dat den Heer Minister deze beloften zoude beamen ;want het is naar mijne wete niet dat de Heeren Hootdstaats commissarissen bij de rechtbanken van oorlogsschade daaromtrent for meele onderrichtingen ontvangen hebben. Eene andere opmerking aangaande de draineerwerken der landerijen waarvan de regeling der oorlogsscha de boven mate aansleept. Buiten de gegronde bewijsvoeringen tot eene ze aan meen ik, de beste, ik zal maar zeggen banden leggen. Vlaming n aan U dit de eenige middelen om te bekomen te verijdelen. Overal waar gij kunt wat eenieder w. nscht, een spoedige doet er den Bedevaart afrollen, t on regeling der oorlogsschade aan de thuisblijvers wat de Bedevaar ten voor ons volk geworden zijn en wijs hunne plaats aan voorde komon- -lebe V vaart die machtiger moet zijn De nb' id vl 3." d< 'gge Op de kunstvlagge van de Hoerengilde van Poperin ghe slaat deh. Bertinus ver beeldt, als beschermheilige van de opkomefidestad. Hij zegent de stad Poperinghe, met hare drie kerken, St Bertinus, O. L Vrouw en St Jan, door zijn monniken gesticht, evenals het Stad huis, zinnebeeld der middel eeuws he gemeentevrijhe den, geschonk- n door de Abten van St Bertinus. Als lijdelijke heeren van Pope- peringhe, bevorderden deze Abten de lakenweverij en den hoppekweek van de XIP eeuw af. Van onder prijken de wapenschilden (van links naar rechts) van I. de stad Poperinghe 2 Spaar- en Leengilde 4. de Westvlaamsche gouwe, wier mooie kleerschakeering door de photo niet kan HI I -«p yveêrgegeven worden, werd gemaakt door M. A. Demeere, Ypcr. mogen zien is wel een klaar bewijs da! Brussel schrik heelt vo< r de waarheid en dat de Bedevaartfll 1 wel juist den vi -grv op de wonde legt. Kinderen onder de 16 jaar zouden somtijds kunnen gaan nadenken en zien dat er in Vlaandert n iets roe t en hij het zicht van die 80.000 Vlaamsche menschen die daar ingetogen hun dooden kon en herdenken, stilaan tot de overtuiging komen dat er nogwa' anders bestaat dan officiee'e legerpa- rade cn doodenherdenkin op zijn Brusselsch. De Bedevaartfi m is dus en doorn in 't oog van 't officieele Brussel, de waarheid willen Brussel heeft schrik voor de Waarheid! door de Belgische Controolcommissie voor filmen. Kinderen onder de 16 jaar niet toegelaten dan al de andere te samen 1 Cl. D. LSekretai is der Bedevaart. Het Fransch-Belgisch In militair akkoord. Legercommissie kwam nog- Dat moest er nu nog aan ontbreken. De film der Bedevaarten naar de Graven van den Ijzer werd officieel, met algemeene stemmen geweigerd door de Controolcommissie voor fil men, in Beroepsafdeeling van 20 Fe- bruari 1928. Op Donderdag 16 Februari 1928, na voorafgaande briefwisseling in Vlaamsch niet het Bestuur der Commissie, werd de film persoonlijk door den sekretaris der Bedevaart, te 1 M. Poullet zegde ook dat wij niet I laatst werd aan alle onmiddellijke Brussel aan deCommissie voorgelegd |verjj ,n-ten zjjn door een politiek ver- oversten van het Spoor de lijst mede- drag met een vreemd land. Hij beken-1gedeeld van het versieringsmateriaal, de teens het bestaan van dat Fransch- Belgisch militair akkoord ter bespre- I king. M. du Bus de Warnaffe noemde het I bestaan ervan eene legende. Hij zeg de dat het Parlement door geen enkel akkoord gebonden was en dus vrij was de m Ktaire kwestie te regelen I zooals het dat goedvond. drag zal met zo g uitgepluisd en nage zien worden. Dit akkoord, zoo het eens in wer king treedt, kan niet opgezegd wor den vóór 1 April 1929 of vervallen vóór den 1 Juli 1929. De overeenkomst tusschen Belgie en Frankrijk loojit ov< r het geheel van hunne eischen. Onder deze be vinden zich voornamelijk, voor wat Frankrijk betreft, de invoer van zijde- artikelen, wijnen en automobielen en van Belgische zijde de invoer in Frankrijk van wapenen,locomotieven en voortbrengselen der metaalnijver heid. Het leger vraagstuk. De legercommissie zet hare beraad slagingen voort. Het hooren van ge tuigen is nog niet ten einde. Wij meenen dat het hooren van al die getuigen meestendeels nutteloos is. Wanneer die hooge officieren op de vergaderingen verschijnen, weit men meestal welke gedachten zij wil len vooruitzetten. De uiteenzetting van den heer Dr Rombouts 1 ver het Vlaamsche standpunt was belangrijk en had dit nut, dat vele leden van de Commissie nu eens juist te wetr n zijn gekomen wat de Vlamingen op gebied van taalregeling wenschen. Anderzijds begint het tijd te worden dat de Commissie zelf haar stand punt zou bekend maken, want anders zal er met Paschen nog niet veel te recht gekomen zijn. Over Fransche vlaggen. Bij omzendbrief van 18 Januari en afgerold... De achtbare Commissie kon geen advies uitbrengen, omdat geen enkele der 5 leden van die Com missie voldoende Vlaamsch verstond, en dat de verdachtheid van den film bewezen was door het feit dat hij alleen uit Vlaamsche opschriften bestond, iets, wat ze nog NOOIT hadden tegeng' men zoo verklaarde de achtbare voorzitter dier commis,- ie De film zou dus naar de Commis sion d'Appei» worden gestuurd, en gezien de groote belangrijkheid der teksten, werd aan den sekretaris dei- Bedevaart gevraagd de teksten van den film schriftelijk voor te leggen, om ze met meer aandacht te kunnen uitpl-i- zen. De Vlamingen zijn doorbrave jongens en aan hun verzoek werd vo'- daan. Op 20 Febiuari kwam de film voor de Beroepsafdeeling, bestaande uit allen leden die Vlaamsch kenden, (zoo verzekerde tenminste den heer Sekretaris der Commissie) De Bedt - vaarttilm nu bevat tegenwoordig een 5-tal deelen, gaande over 1400 meter him. De twee eerste deelen zijn uit sluitend dokumentarisch en geven een overzicht der 7 eerste Bedevaar ten en der verbrijzelde zerkjes van Heldenhulde. De 3 laatste deelen geven, gedraaid te Diksmude zelf, dé machtige 8C Bedevaart met de Massa zichten binst de H. Mis en Consecra tie, de machtige stoet met zijn hon derden bonte Oud-strijdersviagger, en het heerlijke rondloojiende zicht in de IJzervlakte, met den eed voor trouw aan Vlaanderen van de 80.000 Vlaamsche Bedevaarders. De twee eerste deelen vooral be vatten vele klare juiste teksten, teekc ningen van joe Englisch, een paar gedichten der Gebroeders Van Raern- donck, Renaat de Rudder, en de geschonden zerkjes van heldenhulde, de korte aanhaling en geschiedenis de echter dat er in 1920 overeengeko men was dat de Militaire Staven kon den nagaan hoe de verdediging bij eert aanval, op tactisch gebied zou dienen ingericht. Daarop antwoordde M. Marck ak koord te gaan met MPoullet wanneer deze zegt dat de Franco-Belgische overeenk >mst geen politieke draag wij 'te heeft, maar hij hield terecht I staande dat akkoorden tusschen Mili- j taire Stavi n verbintenissen zijn. Wat nadeel dit ongelukkig akkoord dat ter hunner beschikking staat voor het versieren van de stations, in geval van officieele plechtigheden. Op deze lijst komen voor groot.- en kleine v langen en wimpels met de nationale kleuren, Congoleesche vlag gen en wimpels, schilden met den Belgischen Leeuw alsook... groote en kh-inc Fransche vlaggen. Van Vlaamsche vlaggen is er geen spoor, en dat kunnen wij nog begrijpen, maar wat er moet uitge richt zijn bij officieele feesten van ons in bet buitenland veroorzaakt Belgie met die Fransche vlaggen, heeft en van ons gezag als vrije natie daar is er niet wijs uit te geraken benomen heeft, vonden wij deze. week Het is zei-er dat de Franschen die nog in het Hollandsch blad de N. ons in stamfierheid ver den baas zijn Rott. CourantI niet weinig zouden lachen over dc uit- H< t militair akkoord met Frank-1 stalling van Fransche vlaggen in Bei- rijk, dat onmiddellijk na Locarro had gische feesten. En d; t dit onze andere moeten vervallen, legt Belgie feitelijk I geburen en gewezen bondgenooten militaire verplichtingen op, waarvan! niet zeer vriend lijk zou stem mi r, het trouwens moeilijk de zw re finan-lmoet zeker ook niet gezegd worden, cieele lasten kan dragen Een neutraal I Dp alle echte Beleen, zoo Vlamingen Belgie kan in een nieuwen Euro-1 als Walen, werkt dit knechtschap van pceschen oorlog, de kans loopen bui ten den strijd te blijven. Een met Frankrijk militair gebonden Be'gie (het weze dan ook slechts defensief) moet er echter aan deel nemen. Het akkoord wendt het gevaar niet af, maar trekt het integendeel aan Als men daarbij weet hoevele Franschdolle Belgen geneigd zijn onze verplichtingen aan Frankrijk te verdraaien en grooter te maken, heb- Belgie vernederend. Pater Ruiten over Mexico. De b-spreking van de begrooting van Buitenlandsche Zaken in den Senaat was een welkome gelegenheid voor dc Katholieke Groep om eens te spreken over de schandige kerkver volging in Mexico. Pater Rutten was natuurlijk de aan gewezen persoon om over deze kwes ben wij alle redens om ons los te ruk-|tie met eezag en talent te spreken. ken van de minste banden die ons aan Daar de rede van Minister Hymans vreemden verbinden. juist voorgegaan had was er in den Het Fransch-Belgisch Senaat een groot publiek aanwezi en een groot gedeelte der b' Brussel geaccrediteerde gezantschappen en Het Economisch rf Handelsver-1 legaties waren vertegenwoordigd op drag, waarop men in den laatsten tijd I de tribune voorbehouden aan de di- zoo moeilijk overeen te brengen was, jplomaten den aanvangte onderbreken, doch al ras vielen zij stil mul hui gevolg dat de uiteenzetting van Pater Rutten zoowel op de SocmLslische als op de Liberale banken werd toegejuicht. 1 Iet antwoord van den Minister was Voorzichtig en gematigd en van het standpunt, waarop hij zich ambtshal ve stellen moest, aan te nemen. Bij de voortzetting van de bespreking der begrooting heeft de Socialistische S nator Vinck, het noodzakelijk ge vonden te antwoorden op de rede v.,n Pater Rutten. Dat socialistisch antwoord kan na tuurlijk met anders begrepen worden als een poging tot verrechtvaardiging van het dictaloriale bewind van Cal- les, president van Mexico. De Heer Vinck is echter van eene kale reis thuisgekomen. Na te hebben getracht de onomstootbare feiten door Pater Rutten aangehaald t» versehooncn of in twijfel te trekken, heelt Pater Rut ten er hem ten slotte toegebracht te verklaren Indien deze leiten echt zijn,wij (de Socialisten) brandmerken ze Daarop verzocht hij Senator Vinck hem te bewijzen dat bedoelde feiten niet juist zijn en Senator Vipck heelt gezwegen als eene doode vink. Het is geweten dat de Mexikaan sche dictatuur vanwege de Socialis tische leiders uit Europa, waaronder de Belgische, een bepaalde belofte van steun ontvangen hebben. De Socialisten van geheel de we reld, de Belgische nogeens niet uitge zonderd, staan aan de zijde an den Kerkvervolger Calles en daarom ook moest Senator Vinck de verdediging van Calles opnemen tegen Pater Rut ten. De Katholieken en vooral de arbei ders kunnen thans zelf het besluit daaruit trekken en nogeens de waarde meten van het slagwoord der Socia listen Godsdienst is privaatzaak Geneeskundige hulp in Congo. Zondag hield de Bond voor ge neeskundige Hulp in Congo voor de Zendelingeneene vergadering te Brussel. Uit het verslag dier vergadering vernemen wij tal van belangrijke bij zonderheden over den Congo. De Bond wil, samen met de ande ren, aan de Congo-zendelingen het noodige aantal geneesheeren ver schaffen, ten einde aldaar de zende lingen ter zijde te staan bij de bestrij ding van de vreeselijke ziekten die het Congoleesch ras ondermijnen. De groote behoefte aan geneesheeren in Congo wordt niet meer betwist. Op dit oogenblik bevinden zich in Congo 114 geneesheeren, waarvan er enkel een goede vijftig in aktieven dienst zijn. Dit maakt een geneesheer voor een gebied zoo groot als Belgie en voor een bevolking van 100 duizend zielen. Een werk dat tot nu toe niet genoeg bekend is en dat geheel ons land door zou moeten opgericht worden, is dit der ouvoirs» waar liefdadige damen ten bate van hospitalen en moederhui zen in Congo het noodige linnengoed vervaardigen Het is hoogst noodig de geestelijke en ook de lichamelijke belangen van de zwarte bevolking te bevorderen, ten pinde ze in staat te stellen aan de economische opbeuring van Congo mede te werken. Het is deinlandsche arbeider die de machtige coloniale maatschappijen moet vooruit helpen. Nu reeds doet zich den nood aan vol doende arbeidskrachten in Congo gevoelen. Wanneer evenwel geen onmlddelijke en doeltreffenden maat regelen getroffen worden om de ziek ten te bestrijden, die in Congo zoo veel slachtoffers vergen, dan zal binnen enkele jaren dit ras de noo dige krachten niet meer bezitten om Congo groot te maken. Eene welverdiende hulde werd ge bracht aan de Zendeling! n, die de eerste en de beste helpers zijn bij het werk de verheffing van den Congo- leeschen arbeider. Als wij vernemen dat een Rockef Ier 100 millioen dollar gei ft ten bate van de protestan'sche missies, dan moeten wij, Katholieken, grootmoe dig genoeg z:jn om door onze kleinen doch goed gemeende giften en ooi door onze gebeden onzeieverige Kat holieke Zendelingen ter hulp te staan in het lastig werk dat zij bij onze zwarte broeders verrichten. Guido. De oude menschen, welke hun pen sioen hebben ges raaj d voor <iii jaar, ol de vermeerdering gevraagd inge volge de verbeterde wet, waren se dert eenige weken ongerust omdat ze geen nieuws kregen. Ze mogen zich gerust stellen, wel haast zullen ze nieuws krijgen, mins tens al dezen die wel in regel eene aanvraag hebben gedaan. Verleden week zijn de Koninklijke Besluiten verschenen vvaa'op Ont vangers en Toezieners van Belastin gen wachtten om de pensioenaanvra gen te onderzoeken. Al de formulieren en stukken zullen enkel tegen i5 Maart bij deze ambte naars toekomen en dan zullen ze kun nen rap doorwerken. We verwittigen de belanghebben- en moeiten ze om inlichtingen ge- v raagd worden, zij die si flens moeten geven andt rs blijft hunne taak liggen. Voor Poperinghe ontvangt de Ont vanger der Belastingen (Stadhuis) de nieuwe aanvragen voor de personen geboren in April, Mei, Juni l863 en 14 Maait a.s. te vroeger; Woensdag 2 uur namiddag. Al de jiensioenkaarten en betalin gen moeten steeds vertffend en ver zonden worden in de maand der verja ring op andere tijdstipper worden ze in het ministerie niet aanveerd. Provinciaal Verbond der der Provincie West-Vlaanderen. SYNDICAAT KEMMEL. KEURINGEN. Belangrijk bericht aan de Landbouwers De keuringen der koeien, vaarzen en stieren voor de inschrijvit g in het Stamboek van het Provinciaal Ver bond der Veekweeksyndicaten zullen plaats hebben stipt op het vastgestel de uur in de hieronder vermelde plaatsen en voor de gemeenten hier onder ppgesomd MEESSEN, Maandag 26 Maart 1928 om 10 u. Meessen, Ploegsteert, Waesten, Westnieuwkerke, Wulver- 1 ghem, Wytschaete. KEMMEL, Dinsdag 27 Maart 1928 om lou.Dranoutre, Kemmel, Locre. De landbouwers worden dringend erzocht zich te voorzien van de kal- verkaarten, eenzelvigheidskaarten en melkkaarten, van de dieren, die zij voorstellen, 't zij om ingeschreven te worden in 't Stamboek, 't zij om deel te nemen aan de provinciale keurin gen en prijskampen. De landbouwers hebben er alle be lang bij hunne gekeurde dieren in het stamboek te laten oi-nemen vanaf dit jaar, immers het Provinciaal regle ment zal hoogstwaarschijnlijk eene belangrijke wijziging ondergaan, na- mentlijk dat vanaf 't jaar iq3o, de stie ren om nog te kunnen gekeurd wor den, zullen moeten afstammen van ouders ingeschreven in 't stamboek. Het toezicht, om te beletten dat ongekeurde stieren nog voor den - springdienst zouden gebruikt worden, zal insgelijks verscherpt worden bij middel van een nieuw dekboek met afscheurbare deelen (souches). De 1 straffen voor 't gebruik van ongekeur de stieren zijn, van eenen anderen kant, ook groot 200 fr. vermenigvul digd door 10, dus 2000 fr. voor ieder der twee betrokken personen (eige naar van den stier en eigenaar van de koe.) Alle nadere inlichtingen kunnen be komen worden bij den Secretaris van 1 het Syndicaat. Rondelez Edgard, gemeentesecretaris te Wytschaete. De Secretaris. De Voorzitter, E. Rondelez. JBruneel. Kemmel. hun verbrijzelen en de brokstukken enHs opgemaakt en geteekend. Dit moet aangelegde makadamweg te Adin-1 echter, om in w.-rking te kunnen tre- kerke... ook het op te richten Ijzer-Ren, door het Fransche zoowel als monument. door het Belgische Parlement be- Als men Brussel zijn eigen sch tnd-1 krachtigd worden. Deze bekrachti- daden onder de oogen duwt dan doet ging zal echter niet lang meer uitblij- hun dit geen plezier. Maar dat kinde- pen, de bespreking ter Kamer ten ren onder de 16 jaar de waarheid niet minste want de inhoud van het vt r- II. Het eerste optreden van Alfred Tortoran. Toen Alfred Tortoran zich om vijf uur voor het gebouw v .n de Gazette de Paris bevond, verdubbelde zijn geestdrift. Uit het machtige gebouw steeg een geraas van machines op, een gegons van een fabriek in werking, een eente fabriek van gedachten, in derdaad, die dank aan de drukkunst, de vernuftige denkbeelden der mede werkers aanhetblad verlichamelijkte. Talrijke personen hielden voorden gevel stil, en bewonderden in de uit stalkast de foto's, die de laatste ge penen schranderen geest niet meer I beurtenissen voorstel d( n. Alfred had kan missen. 1 willen roepen, terwijl hij door hetvolk Zichzelf zag hij reeds vorsten inter-1 heendrong viewen, leden van de academie Fran-| Plaats vrij. Ik ben de redacteur gaise met jij en jou toespreken, en van de Gazette de Paris. Geautoriseerde bewerking door J. BOONEN naar L. GROU. Dan zag Tortoran in zijn machtige verbeelding reeds een hoofdredacteur die zich aan zijn voeten neerwierp en hem smeekte met een maandloon van een minister toch bij de Gazette de Paris te willen blij ven, die zijn ervaren dan... wie weet waar hij nog komen zóu Er zijn ook journalisten onder de leden der Academie. Terwijl hij aldus in denkbeeldige en roemrijke hersenschimmen behagen schepte wierp hij onwillekeurig een blik in den spiegel. Hemel. Wat dacht hij dan wel Hij kon zich zoo a's hij nu was nergens laten zien zijn hals was vuil en zijn das uitgerafeld. In allerijl opstaande, verliet hij de re stauratie waar hem zijn gelukster had heengeleid en spoedde zich naar het bescheiden gemeubileerde kamertje, dat hij bewoonde, om schoon linnen aan te trekken. Onderweg sprak hij z'n klein vermo gen aan om zich een das en een paar handschoenen aan te schaffen. Hij trad de hal binnen en vroeg aan een met weelderig livrei gekleed kan- toorportier, naar den secretaris der redactie. Op de eerste, antwoordde kort weg de gewichtige beambte. Tortoran besteeg den trap en stoot te in een gang tegen een tweeden por tier, nie t minder opgedirkt dan zijn Collega. De secretai is der redactie her haalde hij. Voor wien Zeg dat 't de plaatsvervanger is van mijnheer J ulicn Lacroix, kondigde de leerling journalist aanterwijl hij de introductiekaart overhandigde, die hem zijn vriend had gegeven. Goed. Zetu... Ik zal even zien. De portier verdween achter een deur, kwam na eenige seconden terug en zei Wacht een oogenblik. Hij is bezig... De minuut duurde een groot half uur, tijdens hetwelk de geestdrift van den beginneling een beetje bekoelde Hij had op een spoediger ontvangst gerekend. Na dat half uur nochtans riep ge- schel den portier, die weer verdween, maar ditmaal zeide, toen hij weer- kwam Het is voor u... u moogt binnen komen. En Alfred Tortoran trad in het hei ligdom binnen. Het heiligdom was in dit gevaleen tamelijk armzalig gemeu bileerd vertrek, waarin een man van gezette leeftijd voor een met papier rommel overdekte tafel zat en haastig gele omslagen met het opschrift agence Havas openmaakte. Uit iederen omslag haalde hij een gedrukt blad, dat hij met een groote schaar behendig in kleinere deelen knipte Op ieder deel krabbelde hij iets met blauw potlood daarna maakte hij hoopjes papier op zijn lessenaar. Hi scheen de aanwezigheid van Alfrec hoegenaamd niet te bemerken, die verlegen door deze onverschilligheid beurtelings op den eenen dan op den anderen voet rustte. Eindelijk, toen de mac zijn heelen papierrommel had geknipt, sloeg hij de oogen op. Zoo, zei hij, u is het die... Pardon Het geschel van de telefoon had De rede van Pater Rutten was merkwaardig. Harde waarheden wer den gezegd en aan de hand van onbe twistbare documenten toonde Spreker aan hoe de Katholieken in Mexico worden behandeld als misdadigers van bet gemeene recht. Enkele Socialisten waagden het bij Gemeente ROUSBRUGGE-HARINGHE op DONDERDAG 8 om I 1 2 MAART 1928 150 Fr. PREMIEN 150 Fr. Verdeeld als volgt 50-30-25-20-15-10, gegeven door het Gemeentebestuur. In een brikettenfabriek in Duitsch- land ontstond brand. Twee personen werden gedood en 25 gewond. In Brazilië stortte een cinemazaal in onder de puinen vond men l3 lij ken. In Italië ontstond brand in eer cinemazaal bij het gedrang werder 35 personen gedood. Bij een ontploffing in een fabriek van Westfalen werden 3l werkliedei gewond en 23 gekwetst. In Holland botste een motorij der op een vrachtwagen de rijde was op den slag dood. Bij een hotelbrand in Schotlam zijn driejonge meisjes omgekomen ei vijf andere erg gekwetst. hem onderbroken. Hij greep den hoorn vast en wisselde eenige raad selachtige woorden met den onzicht- baren toehoorder Ja... in acht... Nee, toch, dat is voornummertwee... Het opschrift Wacht. Nee, ik schrijf het op de proef... Toen het onderhoud geëindigd was, keerde hij tot Tortoran terug. U is het, hernam hij, die komt om Lacroix te vervangen Hij is ver velend Lacroix met zijn voortdurend wegblijven, en de baas is woedend op hem... Nu zullen we zien of we u kunnen gebruiken... Heeft Lacroix gezegd wat u te doen zou hebben Hij heeft alleen maar gezegd, be kende Alfred met een deerniswekkend gezicht, dat het geen toovenaarswerk was en dat met u wel op te schieten viel... Deze ongekunstelde openhartig heid maakte Michaux opgeruimder die glimlachend antwoordde Dat is echt Lacroix. Ik verwed dat u van het vak geen jota kent. Nee, protesteter niet, we willen beproeven u toch ergens te gebruiken. Voor de zen avond helpt u me de keuken samen te stellen en morgen zullen we verder zien. En Tortoran, die niet wist wat men in de journalistentaal keuken noemt dat wil zeggen, de rectificatie der spoedberichten en der inlichtinge: die van alle zijden binnenstroomen vroeg zich met onsteltenis af, of men hem de ruKriek der menu's wou toe vertrouwen».. Nochtans door zijn nieuwenbaas op de hoogte gebracht, leerde hij papier- Lauzun aan haar dochter meedeelt, wou herhalen, maar de secretaris der snippertjes onder elkaar plakken en I redactie had deze serie in bijvoeglijk de opschriften zetien, waarvan hij de Inaamwooi den kort onderbroken, met telegraphische stijl had verbet» rd. te zeggen Dat was wel niat wat hij zich voor- Waarover gaat het? Spoed u, gesteld had, maar hij kreeg er ni> tte- vriend, ik heb haast... min de gewaarwording door, wanneer Over de zaak in de rue d'Haute- hij Dij voorbeeld schreefEen drama ville, riep de. andere uit. heel te Grenoble of Een dri ivoudige zelfmoord te St Germain dat hon derdduizenden menschen deze in zijn hoofd ontstane opschriften zouden le zen, on dat deed zijn ijdelheid aange naam aan. Bovendien wanhoopte hii niet dat zich eens een gelegenheid zou voordoen om op een m°er per soonlijke wijze uit te blinken. Nu werd deze gelegenh idgeschon- keti door een nieuw personage, die i 1 het kantoor binnenviel zonder eerst aangediend te worden. Dit personage, ongeveer veertig jarm oudhad zonderling in de war gemaakt haar boven ren brei d voor hoofd, en een groote beweegbare en Ah, zoo... de man die in de lift verdwenen is... interessant... Leg uit. Wat nieuws brengt u me daarover mee Nog niets, maar we vervolgen de zaak, die voorzeker groote afme tingen zal aannemen. Een ding is zcLer, namelijk dat de kassier van liet huis Lambert, die gisteravond op een zoo zonderlinge wijze werd wegge moffeld, zich in zijn woning nog niet weer heeft vertoond. Tortoran was geheel en al oor. Hij herinnerde zich dat gemengd nieuws, dat hij denzelfden morgen gele/en en dat hem zoo hevig, alhoewc 1 voor een kort oogenblik, had aangeg rper hij voor deze groote taak een klein persoontje was... Dus zuchte hij, toen de verteller aldus besloot. Ik heb Pépin weggezonden om een ernstig onderzoek in het huis Lambert in te stellen. Ik zocht naar Lacroix om hem te vragen de familie van den kassier te gaan bezoeken, maar het schijnt dat mijnheer Lacroix zich weer op eenige dagen verlof heeft onthaald. Hij sprak deze laatste woorden met zekere bitterheid uit Lacroixheeftzichdooreenvriend laten vervangen, antwoordde Mi chaux. Hier is hij. Eneindelijk werden de tweemannen Vooralgegaan door Marteau trad u aan elkaar voorgesteld. Ileerling journalist een ruime verlati Mijnheer Alfred Tortoran, mijn- 1 u:J: kwaad, zoo is 't altijd met de plaats vervange s van mijnheer Lacroix. Komaan, zeide Michaux op ee meer verzoenenden toon, geef deze jongen de noodige inlichtingen, i wed dat hij er zich flink doorslaat... - Wil me even volgen, mijnheel zei de heer met den bril. Tortoran gehoorzaamde zonder ee woord te spreken. .1 En breng voorn imelijk de kop'1 vroeg binnen, beval de secretaris d<g redactie, op het oogenblik dat de twri mannen zijn kantoor verlieten. I rl III. Een moeilijke zending. I snuffelende neus. Op 't oogenblikl Nubo-ideh the lMt wonderlijke scheen hij zeer opgewonden en riep I personage, dat het middel h i i gevon- hij bij't binnentreden zonder veel com- den tusschen de eneden en de eerste plimenten Iverdiepi' c'e verdwijnen zonder spoor Plaats Michaux, plaats moet ik 1 achter te laten, wekte in den geest hebben. Twee kolommen, drie kolom-1 van den leerling-journalist, de dolste men, een heele bladzijde. Ik heb een I veronderslellingen oji. Deze zonder- reusachtige zaak, een onbegrijpelijkellinge wegmoffelsrij die aan to nerij zaak, een absoluut buitengewone zaak. Tortoran vroeg zich metbelangstel ling af, of de man met deronc'e glazen den vermaarden brief waardoor me grensde, met een modern toestel als een lift. trok hem onweerstaanbaar aan. Hij wenschte uit ganscher harte met het onderzoek in de zaak der rue d'Hauteville belast te worden, vrouw de Sevigné het huwelijk van maar ergerde zich bi j de gedachte dat heer Marteau, -hoofd der inlichtings dienst, bij de Gazette de Paris. Welnu, dat is heelemaal in orde, mompelde Marteau. Mijnheer kan er zich mee belasten om de familie te interviewen. Met genoegen, riep Tortoran uit, die zijn hoed greep en naar de deur liep, terwijl hij in zijn haast vergat nadere inlichtingen te vragen. Maar Michaux riep hem tot de wer kelijkheid terug. Waar loop je heen? vroeg hij droogjes. Maar... naar den kassier... U kent zijn naam, noch zijn adres. Alfred Tortoran sloeg de oogen neer. zaal binnen die primitiefgemeubilee was met zwart houten tafels en h; van de strooien zitting om In e krt'; pele stoel en. Zijn gids die z'ch zond> r cómp, menten op een tafel had neergezf wierp hem van onder zijnbrilléglaz een heel kwaadwilligen blik toe. ('t Vervolgt); Groote keus van Kerkboeke zilveren en andere Paternoster Gedachtenissen, Spijskas ten, alle slag van nuttige Gesche ken, bij t SANSEN-VANNESTE Waarachtig, mompelde Mm teau Gasthuisstraat, 15, POPERINftl;

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1