Het Geheim van ie Lift GtméeMMisi van Belgie HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD WS Wmwm ÜMPBH 1 mm mmwÊmm m ■■■■■1 Nieuwsblad weer Poperinghe en Omstreken. "MAS-CAR,, BIER ERNST EN ZWANS H. HARTEFEESTEN VERVROEGDE TERUGBETALING VAN 2 JULI 1928 Zondag 6n Mei 1928. 30 Centiemen 25e Jaar. -- Nf 19 De De Werkrechtersraden Het feest van den Arbeid. FORTE BRUNE Politiek Overzicht. voorde Kroostrijke gezinnen GROOTE VEEPRIJSKAMP KASBONS van 500 frank aan 6 t.h. uitgegeven I Januari 1025 Bank FORREST L. Groote Markt. 9, YPER Heer JULES INGELBEEN Ongelooflijk en toch waar In t Buitenland Abonnementsprijs per Jaar In Stad 14.00 fr. In Belgie p. post 16.00 fr. Amerika en andere landen 34 fr. Frankrijk en Congo 28 fr. (Fr. g. 20 fr.) TARIEF DER PRIJZEN Berichten Verkoopingen Eene inlassching o fr. 90 per regel 2 en 3 Inlassch. oir. 80 per regel Vonnissen j Rouwberichten 1 fr. 5o per regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle anaoncen ziin vooraf te betalen en- moeten tegen den Donderdag noen ingezon den worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Uitg. SANSEN VANNESTE, Drukker Gasthuisstraat, i5, Poperinghe Telefoon 9. Postcneck 15.570. POPERINGHEMAB rm Vrouwen De Russische kommunisten hebben een zwak voor vrouwen.In de Roode Zaa' Moskou, leest men inderdaad volt, ,ude lieftalligheden aan het adres der vrouwen Twee vrouwen vormen een verga dering en drie vornv-n een hel. Men moeteen vrouw met de oortn zoeken, niet met de oogen. H t hoofd van d<- vrouw is ledig als de beurs van een Tartaar. Het ziin niet de deugdzame vrou wen, die het meest weerstaan aan de liefde, het zijn de slecht gemaakte vrouwen. Bij de vrouw en bij den dronkaard kosten de tranen niet veel. Daar, waar de duivel niet komt, zendt hij de vrouwen. Onder leiding van generaal Nobile, beeft Italië per vliegtuig een stoute verkenmngsreisondernomennaar den Noordpool. Vooraleerhet bestuurbaar luchtschip Italia de hemelhoogten invaarde, op zoek naar 't onbekende in het geheimzinnige Nooiden, waar onder sluiers van ys en sneeuw een onherbergzame wereld in eeuwenou den doodslaap verzonken ligt, v erd het vaartuig plechtig gedoopt en in gezegend. In tegenwooidigheid der officieele overheden, werd door Kar dinaal Aartsbisschop Mgr. Tosi, aan den kommandant Mariani, vertegen woordiger van generaal Nobile, een groot eikenhouten kruis overhandigd, gegeven door den Paus om, indien de gevaarlijke tocht zi|n doel bereikt, in de Noordsche ijsvlakten geplant te worden. Plechtig werd dit kruis ge dragen door de straten van Rome, waar het door degeestdriftigemenigte bejuicht werd als het zegeteeken, dat keizer Constantijn in de wolken zag verschijnen, als hoedende getuige der heldhaftige poging van 't edelmoedig reisgezelschap, en als roemvol eere- t-*eken hunner onberekende zelfsop- offfering. Voor de millioenen Christenen die 't aardrijk bewonen, en hunne bescha ving te danken hebben aan het licht dat eeuwig straalt uit dat kruis, heeft zulke plechtigheid haar beteekenis en geestdriltig juichen wij mede O kruiske, kruiske, goed begin Watheefthet kruis toch wonder en in! Met kruis in top Zoo varen wij Door 't were id tij Ten hemel op. In België integendeel, waarde men taliteit door de kleingeestige politiek verengd is en waar, in naam der leu genachtige onzijdigheid, de officieele plechtigheden officieel afbreken met de christelijke overlevering, zou bij dergelijke omstandigheid zelfs een naakte kruis kwetsend geweest zijn voor de zoogezeide wijsgeerige opinie onzer materialisten en rationa listen, die liever hun ïjdele leekenmo- raal opbouwen op het drijfzand der goddeloosheid dan op de eeuwenoude rots waarin het kruis wortelt en waar tegen de poorten der hel niets ver mogen. Het vliegtuig belast met de eerste luchtreis van Belgie naar Congo, om aldus langs die nieuwe baan de eerste toenadering te bewerken tusschen 't moederland en de koloniè, werd ook zoogezeid gedoopt maar eilaas op een wijze die weinig stich tend is en geenszins strookt met de verhevenheid van den naam waarmede men zulke zwans bestempelde men goot een beker Champagnewijn op een grooten vogel, en de klucht was gespeeld. Alsof men zulke ernstige ondernemingen meteene klucht moest inleiden Wij begrijpen dat de jonge schachten ter Hoogeschool, laat in den nacht, als de hersens reeds liggen te koken in den Jack-op, hun nieuw studentenmuts of pet doopen met er een klak bier in te gieten. Op zulke omstandigheden past de klucht best, doch niet bij 't inzetten van een ge vaarlijken tocht. Dat zij die, ongeluk kiglijk voor hun eigen zelf, niets meer over hebben van godsdienstige prin ciepen, zich ten minste dan ook ont houden van godsdienstige plechtig heden of sacramenten na te apen. Zoo zien wij ook automobielisten in hun Minerva of Chrysler, in plaats van eene medalië van St Christoffel, een kleine fetisch of eene Loïe Fuller of eene mascotte laten slingeren, een soort leelijk speelding voor kleine kinderen. Sommigen doen zulks uit ware superstitie, want hoe min geloof hoe meer bijgeloof. Anderen doen het uit naaperij, doch allen zijn even kin derachtig. Wij lachen met amuletten, talismans en allerhande afgodenvoor- werpen der heidenen doch wij ver ontschuldigen die ongerijmdheden als machteloozeuitingen van godsdiensti ge onwetendheid en van behoefte aan godsdienst. Maar dat beschaafde menschen in zulk apenspel meêdoen, dat begrijpen wij moeilijk, tenzij wij aannemen dat de mensch meer dar. tweemaal kind is in zijn leven. In sommige salons vindt men ook, •niet een kruisbeeld met dit zoo schit tend opschrift Wil in uw huis aan Christus' kruis de plaats van eere geven, en uit uw huis wordt menig kruis door Christus kruis verdreven. maar wel een mascotte, een groote pop, rijk gekleed, zooals de kinderen van St Niklaas ontvangen. Bij 't zien van zulk meubel, vragen wij ons in stinctmatig afwie is hier het groote kind dat zulke groote pop moet heb ben O temporaO mores De wereld draait zot. 0e Kiesverrichtingen. De verkiezing van de werkrechters raden gebeurt om de zes jaar op den vierden Zondag van Mei, tenzij het dien dag Sinxen is of op dien dag wetgevende verkiezingen plaats heb ben. Dit jaar is men in het geval dat de vierde Zondag van Mei Sinxen is en zoo zullen de verkiezingen plaats hebben op Zondag 3 Juni 1928. Voor Poperinghe zijn er 979 kiezers ingeschreven. Er zijn i5i werkgevers, 729 werklieden en 99 bedienden. De stemming is verplichtend en elke kiezer heeft één stem. De stemming geschiedt in de Ge meente. Gemeenten die minder dan 3o kiezers hebben kunnen gegroe peerd worden. Voor Poperinghe en omliggende zijn de volgende schikkingen geno men: Bazen, Werklieden en Bedienden op de kiezerslijsten van Poperinghe ingeschreven moeten te Poperinghe stemmen. Moeten nog te Poperinghe komen stemmen de Bazen van West- outer en Reninghelst, alsook de Be dienden van Westouter, Reninghelst, Vlamertinghe, Woesten en Oostvlete- ren, daar deze soort kiezers niet voldoende in getal zijn (3o) om op hunne gemeent» n een afzonderlijk kiesbureel te bezitten voor deze soort kiezers. De Kiezers, die moeten stemmen in een gemeente die zij niet bewonen, hebben kosteloos vervoer op de spoorwegen. Hoe moet er nu gekozen worden De werklieden kiezen de rechters- werklieden der werkliedenkan er. De bedienden kiezen de rechters-bedien- den der bediendenkamer. En de Ba zen of werkgevers die moeten twee maal stemmen. Eens voor de werkgevers-rechters der werklieden kamer en eens voor de werkgevers- rechters der bediendenkamer. Zoo zijn er vier soorten van kandi datenlijsten. 1. We-kgevers-werklie- denkamer (wit). 2. Werkgevers-be diendenkamer (geel). 3. Werklieden (rose). 4. Bedienden (groen). De kandidatenlijsten moeten vijf tien dagen vóór den stemdag inge diend worden door drie van de 25 onderteekenaars der lijst Elke lijst is dubbel. Zij draagt afzonderlijk de namen der werkelijke kandidaten en der bijgevoegde of plaatsvervangende kandidaten. Men Kan geen werkelijk en bijgevoegd kan didaatzijn en men kan geen kandidaat zijn voor twee lijsten. A's er niet meer kandidaten zijn dan beschikbare zetels voor elke gro<p, dan zijn deze uitgeroepen als verkozen en heeft er geen stemming plaats. Daar er alle kans bestaat dat Yper meer dan 4 kandidaten zal hebben voor elke Bediendenkamer en 6 voor de Werkliedenkamers zal de verkie zing hier zoo goed als zeker plaats hebben. De stembureelen worden voorge zeten door een Gemeenteraadslid, door het Schepencollege aan te dui den. De Voorzitters kiezen als Bijzit ters de vier jongste kiezers boven 3o jaar uit hun sectie. De Voorzitter kiest den Secretaris vrijelijk in oi buiten het kiezerskorps. De opkomen de groepen kunnen Getuigen op de bureelen doen zetelen. De kiezers mogen één lijststem (hoofdvak) of één naamstem uitbren gen. Zijn nietig de stembrieven waarop meer dan een lijststem voorkomt 2) meer dan een naamstem voorkomt (niet panaoheeren dus 3) tevens een naamstem en een lijststem voorkomt en 4) de stembrieven die op de een oi de andere wijze herkenbaar gemaakt zijn. Om de mandaten toe te kennen wordt het totaal der stemmen (kop stemmen cn naamstemmen) van elke lijst achtereenvolgens gedeeld door 1, I 1/2, 2, 2 1/2, enz. De quotiënten van elke deeling worden gerangschikt volgens de belangrijkheid, tot beloop van een aantal quotiënten dat gelijk staat met het aantal beschikbare ze tels. Het laatste quotient is kiesdee- ler en de lijst krijgt zooveel zetels als deze deeler in zijn stemmental vervat is. De toekenning der stemmen aan de kandidaten van iedere lijst gebeurt bij overdracht. De voorkeurstemmen slaan dus door voor de laatste kandi daten. Al deze bepalingen worden afzon derlijk voorde werkelijke en voor de plaatsvervangende kandidaten toe gepast. De Socialisten hebben op 1 Mei hel feest van den Arbeid gevierd. Er wer den optochten gehouaen, vergadeini- gen belegd, muziex, zang en dans nebbende harten opgewekt. Wij mis gunnen net de arbeiders niet dat zij 111 deftig vermaak, in gezellig samenzijn, eens nunne zinnen verscnerpen. Verre van daar. Een uurtje plezier kan den kommer van dagen doen vergeten. Wij vinden het zelis schoon dat de werkman een groot gedacht heelt van de waarde van het werk en uat ue ar beiders hulde brengen aan den Arbeid hoog van zin en beteekenis. Wij hoorden dezer dagen wel de vraag stellen of het niet te betreuren is, dat alle arbeiders met eensgezind optre den om eene algemeene en grootsche Mengelwerk v. De Poperinghenaar n Geautoriseerde bewerking door J. BOONEN naar L. GROU DRINKT en FEYS-CALLEWAERT'S Guldenbier en Extra voor. Vandaar van-verzoening broederliefde. Om al die redens is samenvieren van het feest van den Arbeid door Socialisten en Christenen onmogelijk. De Katholieken willen een feest van den Arbeid waar de godsdienstige factor tot zijn volle recht komt Geen arbeidersleest met politieke doeleinden, maar een feest dat al deze groote waarheden aan den arbeider herinnert en dieper inprent. De Christene Werklieden vieren hun feest van den Arbeid op 17 Mei, Ons Heer Hemelvaartdag. Dit is de datum der verschijning van Rerum- Novarum, omdat deze wereldbrief aan de menschen deze waarheden met nieuwe kracht heeft verkondigd. De Christene Arbeiders vieren hun Gods Tempel, onder de blikken en den zegen van Hem, die door Zijn arbeid de wereld verlost heeft en voor ons gezichtspunten van ware en blij vende vreugde opende. Allen naar de heerlijke TE WESTVLETEREN Op Zondag 3 Juni 1928 H. Hartebonden, Boerenbonden, Muzieken enz. Zendt spoedig uwe toetreding naar M. J. Doise, West vleteren. Huldebetooging voor hulde te brengen aan den Arbeid, (feest van den Arbeid bijzonder in Welnu, wij denken dat zulks inder daad te betreuren is. Maar zooals de zaken thans staan kan dit onmogelijk niet zijn. In ieite is voor de Socialisten de Eerste-Mei-viering nooit zoozeer eene hulde geweest aan den arbeid dan wel een middel om politiek te maken en de socialistische gedachte te doen vooruitgaan. Meermaals weiden aan de 1 Mei-vienng nog andere beteeke- mssen gegeven, die dit leest een poli tiek karakter deden hebben. Zoo werd er gestreefd voor achturendag, voor wereldvrede, voor afschaffing van het beruchte art. 3lo. Dit jaar stond 1 Mei in 't teeken van een betooging tegen den oorlog en tegen de pogingen van de alschaffing der achturenwet. De hulde aan den Arbeid staat steeds op het achterplan. Men mag het de Christene arbeiders,de Katho lieken in het algemeen, niet ten kwade duiden dat zij gekant zijn tegen een feest van den Arbeid, dat meis anders is dan eene manifestatie ten voor- deele van socialistiscnepolitieke doel einden. Als wij zeggen dat samengaan van alle Arbeiders, Socialisten en Christe nen, op 1 Mei onmogelijk is dan be staan er nog grooter redens n aartoe. Zells in de veronderstelling dat liet uitsluitend eene hulde aan den Aroeid zou zijn welke net feest ten doel zou hebben, nog ware samengaan onmo gelijk. Voor Socialisten en voor Christenen heeft de Arbeid eene volstrekt ver schillende beteekenis. De Socialisten ontkennen de zede lijke waarde van den Arbeid. Zij wil len den werkman zoo weinig mogelijk last en zooveel mogelijk vreugde geven en verder gaan zij niet. Voor hen moet de arbeid zoo ïient en zoo kort mogelijk zijn terwijl hij de noog- ste stoffelijke voordeel.en zou moeten bijbrengen. Maar elke last drukt en volledige voldoening van alle Degeer- ten is onmogelijk. Zoo schept het socialismus noodzakelijk misnoegden en verbitterden. Willen wij der. arbeiuer bij den noodzakelijken last van den arbeid gelukkig maken, dan moeten wij hem iets meer geven dan het stoffelijke, dan moeten wij hem leeren opkijke-n naar edeler en grooter sieeren. Ook in de katholieke levensopvat ting is arbeiden een last, maar een last die vreugde en tevredenheid baren kan. De arbeider moet opzien naar een hooger en schooner leven het leven van de ziel, 't eeuwige leven.Daarom huldigen de Christenen de leuze Arbeid adelt Arbeid met vreugde en gelatenheid aanvaard, ver sterkt den wil, staalt het karakter. Arbeid volbracht met een christen geest geeft een waarborg voor het eeuwig leven. Arbeiders die in dien christen geest werken zijn geen misnoegden, omdat zij naast het stoffelijk loon, een ziek de christene politiekOnsnikkelgeld vlucht over de grenzen verstandhouding cn Er wördt gemeld dat'er schaarschle aan nikkelen pasmu:.t heerschten dat verschillende lieden de streek afloo- pen, ten einde de nikkelen stukken in te palmen en over de Fransche grens te brengen. De nikkelen stukken wor den in Frankrijk tegen Fransch pa piergeld ingewisseld. Die papieren worden nadien in Belgie tegen Bel- gischpapn r geld ingewisseidderwijze dat de sjacheraars een winst van 40 hebben behaald. Zou aan dit onhebbelijk manoeu- vertje geen paal en perk kunnen ge steld worden Poincaré boven. Zondag laatst hebben in Frankrijk de herstemming plaats gegrepen. Ze waren mag men zeggen, belangrijker dan de verkiezingen bij eerste beurt, waarbij nog geen derde van de Ka mers gekozen werd. Kon de eerste stemming nog een spiegelbeeld geven van het partijstel sel in Frankrijk, de herstemmingen zouden nog slechts den uitsiag geven van schaamteloos geknoei. De her stemming ging over 425 zetels op de 612. De uitslag, in zijn geheel genomen is eene schitterende overwinning voor de politiek van Poincaré. De volksraadpleging moet worden beschouwd als de duidelijk uitgedruk te wil van de groote meerderheid des lands om de politiek van financieel herstel voort te zetten, volgens de nu reeds twee jaar gebruikte methode van Poincaré en de regeering der Nationale Eendracht. Wat de samenstelling van de Regee- Mgr Luytgaerens. Inng betreft, men moet wachten tot dat de politieke groepen zich detini- Reeds werd in de pers gewag ge- Liefhebben gevormd en totdat zij hare maakt van de betooging, op touw bedoelingen hebben te kennen gezet tegen Tweeden Sinxenüag om|geven GOED NIEUWS Vrijdagnamiddag vergaderde, te Brussel, onder voorzitterschap van minister Lippens, de Raad van Be heer van de Nationale Spoorweg- in aatschajipij. Een zeer belangrijk besluit w erd genomtn ten voordeele van de groote gezinnen. Men weet dat de gezinnen met mi nimum vier kinderen van ten hoogste 18 jaar oud reizende in groepen van ten minste twee personen, 5o t. h. tariefverlaging bekomen. Dit stelsel is voortaan volgenderwijze uitgebreid Elk lid, reizende afzonderlijk of in groep, bekomt de tariefverlaging van 5ot. h. in alle spoorwegklassen; de leeftijdsgrens der kinderen is ge bracht van 18 op 21 jaar. ge bet jubileum te vieren van Mgr Luyt- gaerens, sinds 25 jaar algemeen se cretaris van den Boerenbond. Boveii de 20.000 leden en een hon derdtal muziekmaatschappijen lieten zich reeds inschrijven om aan den optocht deel te nemen en het is nog lang geen Sinxen! Het algemeen programma is in zijn groote lijnen dit der feestelijkheden van 1926, toen het 35-jarig jubelfeest van den Boerenbond werd gevierd De V. T B. Kent gij «Toerisme?» Het is het veertiendaagsch boekje dat door den Vlaamschen Toeristenbond na ar zijne leden gezonden wordt. Het is niet verklaarbaar dat het lid maatschap van den V. T. B. (10 frank) naast zooveel voordeden als prijs vermindering in hotels, feestzalen, cinema's, enz., als vrijkaart .om ia Frankrijk te gaan, voor dien prijs zulk Bevordering van den woningbouw. Pontificale mis, optocht, algemeene degelijk blad kan Wrgen, Wie lief- vergadering. I hebber is van reizen zal er, behalve veel belangwekkende inlichtingen, ge heel prachtige leesstof in vinden. De Kamercommissie heelt het ont- p>e y. T. B. is pas zes jaar gesticht werp van wet goedgekeurd, waardoor en reeds heeft hij, naast een reusach- Kwijtschelding verleend wordt van de tjg ledental, geheel at blijvend werk grondbelasting op woningen die na achter zich. 3l December 1927 gebouwd werden, Door zijn toedoen zijn vijf nummers op voorwaarde dat die woningen aan verschenen van «Steden en Land de hygiënische voorwaarden voldoen schappen.» eene prachtrecks, alsook en ook haar kadastraal inkomen niet zeer oorspronkelijk opgevatte gidsen meer bedraagt dan: cn wandelboekjes. I.5oo frank, in de gemeenten met £)e y j g. wd nog verder den minder dan 5.ooo inwoners groei van de reisverhalen-letterkunde 2.000 Irank, in de gemeenten van I bevorderen en komt nu een jaarlijk- 5.000 tot en met 14.999 inwonersIschen prijs van minstens duizend 2.5oo Irank, in de gemeenten vanLranh ud schrijven. Deze zal ver- l5.ooo tot en met 59.999 inwonersI ieend worden aan het beste onuitge- 3.000 irank, in de gemeenten met I ,reven letterkundig werk over de Ne- óo.ooo inwoners en meer. derlanden De voor de supertaxe vastgestelde Als men daarbij nagaat de gezellig- rangschikkmg der gemeenten is te heid der reizen door de V. T. B. be- dezer van toepassing. Ilegd, per velo of per auto, de belang- Voor de toepassing van de kwijt-1 rijp-heid. der voordrachten tijdens de scheiding, wordt, gedurende het tien-1 winteravonden en den geest van broe- jai-ig tijdperk, geen rekening gehou-1 derlijkheid die hij over Vlaanderen der.' met eemge verhooging van gebracht heeft, dan kan men niet inkomen, die - - aanvankelijk overschrijdt. De Nationale Maatschappij der Waterleidingen. niet een vierde van het kadastraal inkomen STAD POPERINGHE Landbouw comice Kemmel-Yper gehouden te POPERINGHE (Groote Markt) Op Maandag 7 Mei 1928 om 10 uur voormiddag. F Prijskamp Vaarzen zonder tanden. l' Prijs: 5o fr. met verguld eeremetaal 2* id. 401'r. zilveren 3' id. 3ofr. bronzen Daarenboven zooveelmaal een prijs van 20 fr. als er reeksen van 2 vaarzen zonder tanden zijn, als zij het ver dienen. 2" Prijskamp Vaarzen met 2 tanden. I' Prijs75 fr. met verguld eeremetaal 2' id. 60 fr. zilveren 3" id. 5o fr. bronzen id. 40 fr. 5' id. 3o fr. 6e id. 20 fr. 3l Prijskamp Vaarzen met 4 tot 6 tanden. l' Prijs70 fr. met verguld eeremetaal id. id. id. 5ofr. 40 fr. 3o fr. zilveren bronzen ■■HnHnanai Gesticht in I860 immiibhuhsm—na— 13, BANKSTRAAT en 12, DE LIGNESTRAAT, BRUSSEL. KKB Millioeii i'pauk De terugbetaling zal geschieden den aan pari der no minale waarde door 515 frank, 't zij 500 fr. kapitaal en 15 fr. interest voor de titels voorzien van de interestcoupons Nr 7 en volgende of 500 frank, 't zij enkel het bedrag van het kapitaal voor de titels niet voorzien van den interestcoupon Nr 7. Bovengemelde til els kunnen van heden after uitbetaling nederge- gelegd worden bij de bij hare agentschappen te POPERINGHE, Bertenplaats, 10 Tel. 89. KORTRI.IK, Rijsselstraat, 2 Tel. 531. MOESKROEN, Statiestraat, 1 Tel. 115. Komen, Plaats 7 Tel. 58 Loo, Hoogebrugstraat, 32 Wervick, Steenackerpl. Tel 146 Nieuwkerke, Plaats, Pub. T. 53 Wytschaete, Plaats Pub. Tel. 72. en bij alle plaatselijke agenten. CiHKI.UWK genoeg lof uitspreken over de schoo- ne inrichting welke de Vlaamsche Toeristenbond is. De le Mei. Overal, zoowel in of buiten het land lis de dag kalm verloopen. Overal trof loon ontvangen onder den vorm vati veredeling hier op aarde en waarborg gen, de stad te voorzien van een van eeuwig geluk hiernamaals. moderne waterleiding, en daartoe Wij mogen en wij moeten streven J zijne tusschenkomst ten bedrage van naar stoffelijke verbetering, dat islQ,529,200 Irank gestuurd. Hopen we klaar, doch dat sluit niet uit dat het jou maar dat de provincie West- ware geluk hooger ligt. Niet alleen op zedelijk gebied,maar Inzitting van 2Aprilj.l. heeft het gemeentebestuur der stad Korixijk I men m;n deelnemers en min geestdrift besloten door de zorgen van de Natio- aan_ Optochten en meetingen hadden nale Maatschappij der Waterleidm-j jjjer en daar plaats, meest in de groote gte(jen alles verliep zonder inciden ten. Guido ook op economisch gebied is de op vatting der Katholieken niet volledig deze der Socialisten. De Socialisten willen eene maat schappij waar alleen de arbeid zal koning wezen. Zij zijn gezworen vijanden van het kapitalisme. EAk jaar is de Eerste-Mei-betooging ook een manifestatie tegen het kapita lisme. De Katholieken, zijn van meening dat arbeid en kapitaal harmonisch moeten samenwerken aan 's lands welvaart. Wij hechten groot belang aan den arbeid, maar we zijn ook overtuigd van de noodzakelijkheid van het ka pitaal. De Katholieken prediken geen klassenstrijd, maar :cij houden aan beide noodzakelijke elementen hunne wederzij dsche rechten en plichten Vlaanderen en het Ministerie van Volksgezondheid spoedig hun toe stemming verleenen tot dat werk van algemeen nut. Gok de gemeenteraad van Genck (Limburg) heeft met algemeene stem men de noodige kredieten gestemc It E I»1AA AIcT der Dekenij Poperinghe naar 0. L. V. van Lourdes te Oostacker op WOENSDAG 23" MEI 1928. 4' Prijskamp Melkkoeien Lot van 2. i' Prijs ioo fr. met verguld eeremet. 2e id. 8ofr. zilveren 3e id. 70 fr. bronzen 4' id. 60 fr. 5e id. 5o fr. 5« Prijskamp ie Prijs 200 fr. met verguld eeremet. 2' id. i5ofr. zilveren 3' id. 100 fr. bronzen Voor de drie talrijkste en eenvor- migste loten melkkoeien, ten minste 3 per lot, uit denzelfden stal. 6e Prijskamp Stieren zonder tanden. i' Prijs75 fr. met verguld eeremetaal 2' id. 5ofr. zilveren 3id. 40 fr. bronzen Daarenboven, zooveel maal een prijs van 20 fr. als er reeksen van 2 stieren zijn, als zij het verdienen. ALGEMEENE SCHIKKINGEN. I. De prijskamp is aan alle lief hebbers zonder onderscheid aangebo den. Hij is voorbehouden aan ons oud rood Vlaamsch ras. II. De mededingers betalen een inschrijvingsrecht van 2fr. per kop. III. De inschrijvingen mogen van heden af geschieden bij de heeren Sekretarissen of op den dag van den Prijskamp in het Stadhuis te Pope ringhe, van 8 ure 's morgens. IV. Eene Verhooging van 20 t. h. der premie zal toegekend worden aan de eigenaars, die bewijzen dat hunne melkkoeien aan de melkkontrool zijn onderworpen geweest. De Jury behoudt zich het recht de prijzen met al toe te kennen, zoo de dieren het niet verdienen. voor het .uitvoeren van boringswer-1 ringhe rond 7 1/2 ure 's morgens, en ken, met het doel de gemeente, samen komt er terug rond 7 1/2 u. 's avonds, met de sta-d Hasselt, te voorzien van Voor tramgelegenheid Beveren-Po goed en gezond drinkwater, waaraan I peringhe en terug, alsook Westvlete- beic'e gemeenten dringend nood heb- ren-Poperinghe en terug wordt ge- ben. Gen'ck volgt dus de manier hier aangeduid en voorgesteld door Dr V. Het is streng verboden aan de eigenaars van het vee in de om heining te gaan aan de Jury voorbe De speciale trein vertrekt uit Pope- houden. VI. De prijsdeeling zal plaats hebben onmiddelijk na den prijskamp zorgd. De prijs der reiskaart is vastgesteld Brutsae'rtindenGemeenteraadeenige|°gr^g lr'' °Per'nghe-Oostacker en maandei 1 geleden boringen op ver- schillige punten, om het water ter plaats zei/te vinden. Het zou de inwoners van Pope ringhe zeke r genoegen doen te verne men hoever ffiat bestudeeren dier zaak in onze stad reeds gevorderd is. De inschrijvingslijsten worden ge sloten Vrijdag aanstaande II Mei. Na! dien datum betaalt men, voor zoover men nog aanvaard kan worden, 25 fr. j De bedevaarders worden dringend verzocht spoedig in te schrijven. in het Stadhuis. VII. De eigenaars van het vee zijn verantwoordelijk voor de onge vallen door hunne dieren veroorzaakt VIII. Alle onvoorzien geval of alle geschil zal onwederroepelijk door het Comiteit beslist worden Gedaan in zitting van 19 J anuan 1928 De Sekretarissen, E. Caenepeel,Yper. J. Mallisse, Kemmel De Voorzitter, Bruneel de Montpellier Burgemeester van Gheluwe. Mr Ingelbeen is Voorzitter van den Boerenbond. Vóór den oorlog was hij Melkerijbesiuurder en na den oorlog miek hij deel uit van de Belgische Inzamelingsdienst voor het inzamelen van paarden in Duitschland.Hij heeft deze betrekkingen menige herva- ring opgedaan die hem zeer ten stade zullen komen in het Beheer der Gemeente. De nieuw benoemde Burgemeester is alom geacht in de Gemeente. Hij heeft de inwoners van Gheluwe, en bijzonderlijk de landbouwers, ontel bare diensten bewezen en uit den nood geholpen en de dankbare Ghe- luwenaren vergeten dat niet. Mr Ingelbeen is een zeer recht schapen man, en zijn innemend opti- misch karakter dwingt de sympathie of van al wie met hem omgaat. Wij wenschen hem eene lange en voorspoedige loopbaan ten bate van het algemeen welzijn. Later geven wij het pro.ramma van de inhuldigingsfeesten t-r zij-er eere. Het Staatsblad van 25 April 11., kon digde het pijnlijk nieuws aan, waarbij de treinlinie van Poperingbe-Adinker- ke verdubbeld wordt. Over eenige jaren, was er zelfs gewag gemaakt van ie uitbraak dier lijn. Van waar die plotselinge verandering Niemand bad ooit de dwaze vraag voor eene tweede lijn durven stellen Het nut en de noodzakelijkheid dier oprich- ing kunnen niet bewezen worden maar wel de aanleg van de verbinding Popermghe-Zwijnenbak. Om alle ge dacht van doordrijving van dit ge- ieelte te bebtten, is men volop bezig 0:11 de afbraak van de lijn Zwijnen- bak-Waasten voor te bereiden. Eene maand geleden, is reeds een opziener verslag komen opmalen over dien toestand en het schijnt dat de uit spraak vast besloten is. Wie zal nu moed genoeg hebben om eenerzijds van dat ontwerp te doen afzien en anderzijds om het ander deel te behouden en voort te trekken. Ik twijfel zelfs of een lid der Kamer, Provincie- of Gemeenteraad hiermee hem eenigszins zal bekom meren. Men moet zich afvragen of de streep van Zuid-Vlaanderen nog we- zentlijk deelmaakt van Belgie (Ingezonden). LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER GROOTB KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE H - Alle Bureelmeubelen - B Zitdagen. Dr Brutsaert, Kamerlid, is spreke- lijk VOOR IEDEREEN Te Poperinghe, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te Yper, den ie en 3e Zaterdag der maand, van Katholieken 11/2 tot 12 uur, in den ring. Te Wervick, den 2' Zaterdag der maand, van g 1/2 tot 12 uur, in Het Kapitel In Transvaal had een treinont- riggeling plaats waarbij 6 personen werden gedood en er talrijke gekwet sten waren. Te Feurth in Duitschland ont plofte een petroleumstel. Drie perso nen die in de keuken zaten vatten vuur. Een ervan is overleden en van de andere twee is den toestand hope loos. Te Fulda, Duitschland, in een weverij sprong een stoomcylinder uit elkaar en verbrijzelde de aangren zende muren. Twee arbeiders wer den gedood, een zwaar en twee licht gewond. Het werkhuis werd gedeel telijk vernield. Een pompierswagen is te Wee- nen op een tram gebotst. Er zijn een doode en tien gekwetsten. Te Natoye botsten twee motos volle geweld op malkaar. Twee personen werden op den slag ge dood een derde is een been gebro ken en erg gekwetst. Te Duinkerke werden twee per sonen, vader en zoon, verstikt bij het afdalen in een aalput Een tweede zoon kon uitgetrokken worden, doch ligt, in zorgwekkenden toestand, in het gasthuis. Voor de eerste maal sedert tien jaar is de hoofdstad der Vereenigde Staten van Amerika met overstroo ming bedreigd, zulks tengevolge van het buiten mate stijgen van den Poto- macstroom. Deschade wordtnu reeds beraamd op l5 miilioen dollars. ge Ik ben het volkomen met u eens antwoordde Tortoran en ik zal niet meer naar de rue Damremont komen Maar beloof me stellig alle dagen hier te zijn. Als ik het toch zelf gevraagd heb verweet ze hem zachtjes. Dat is waar. Je hebt gedacht dat het noodig was om ons werk tot een goed einde te brengen. Lichtjes blozend, wedervoer Lu- cette Het is niet alleen daarom... Maar ook omdat... omdat... Toe, help me toch. Maar Alfred scheen zoo verlegen te zijn als zijzelf om het woord te vinden, dat ze zocht. Toen besloot ze moedig Omdat het me te veel verdriet zou doen als ik je niet meer terugzag. Dadelijk werd haar gezicht purper rood en sloeg ze de oogen neer, alsof ze beschaamd was zooveel gezegd te hebben. Liefste vriendin van mijn hart, fluisterde Tortoran in haar oor, ter wijl hij haar de hand drukte, laat het je niet spijten eenige teederheid te genover mij te hebben betuigd, want ik hou van je, oneindig yeel, hou ik «•an je. Ze maakte zich zachtjes los en ant woordde Laat me gaan, laat me gaan.. Het wordt nu tijd dat ik op 't kantoor kom. Tot morgen. Ze verwijderde zich spoedig na hem igroet te hebben. Tortoran kon zijn blik van haar niet afwenden, tot ze achter een hoek van een straat verdween. Dan zuchtte hij en mompeldeLu- cette... Lucette Hij gevoelde een zoete vreugde, alleen al bij het uitspreken van dien naam. Doen een onbekendeneerslach tigheid maakte zich van hem meester, deed hem wankelen. Hij moest op 'n bank gaan zitten, sloot eenige oogen- blikken de oogen en zag weer de fijne gestalte, de diepe oogen, den stralen- den glimlach. Hebt u verdriet vroeg een stree- lende stem. Hij sloeg licht verbluft de oogen omhoog, richtte zich plots op en ant woordde aan de jonge vrouw die hem deze vraag had gesteld en zich voor hem bevond, terwijl ze hem met lief derijke zorg bekeek In 't geheel niet, mevrouw, ik droomde even. Degene tot wie Alfred aldus sprak was een zeer elegant persoontje, ge kleed naar de verfijnde eischen der allerlaatste mode. Ze scheen wel der tig jaar oud te zijn. Haar trillende neusvleugels, haar wat dikke lippen, haar vlammende oogen, gerekt en 'n klein beetje te smal, gaven aan haar voorkomen een uitdrukking die niet naliet ze schoon te maken, Tortoran beschouwde haar te rwijl een raadselachtige glimlach de uit drukking van haar gelaat verzachtte. Neem me niet kwalijk, mijnheer, zeide ze eindelijk. En ze vertrok, langzaam, alsof ze ge- wenscht had dat men ze volgde.Maar Tortoran bleefalsaan den grond gena geld. Het beeld van Lucette was zich plots tusschen deze onbekende en hem zelf komen plaatsen. Hij schaam de zich over de ontroering die de blonde dame in hem had opgewekt en hij wou aan niets meer denken, dan aan de diepe en reine genegenheid diehem het schrijfstertje inboe zemde. X. Mioheline. Het was bijna vier uur toen Torto ran aan het hek schelde van he t kleine heerenhuis, waar mijnheer Max Du- rand, raadsheer bij de Karoer van Koophandel, woonde. Een kamenier kwam opendoen. Mijnheer Max Durand Mijnheer is uit. En hij houdt slechts spreekuur 'smorgens tusschen tien en twaalf. Alfred wou vertrekken en het hek werd reeds toegeslagen to eo hem 'n goede gedachte te binnen schoot. En mevrouw In werkelijkheid wist hij heele- maal niet, of de rnadshe-ir getrouwd was. Hij had die vraag o p goed geluk af gesteld. Maar de kamenier ant woordde Mevrouw is in het Zuiden. Al leen de jonge juffrouw thuis, en ze ontvangt niet, Tortoran drong aan. Hij dacht dat de jonge jufv rouw voorzeker in staat zou zijn hom eenige inlichtingen te verschaffen over *ie plaats waar hij op denzelfden dog Max Durand zou kunnen ontmoete n. Hij wilde zonder smaak^gemeubekl salonnetje bmnen langer wachten p artii trekken van het feit dat hij waantchijnlijk de eenige journalist was die wist dat dit perso nage in de zaak betrokken was. Al zijn vroegere bec/eesdheid was ver dwenen. Op dat oogenblik had hij dank zij zijn report iagedrift den Satan zelf geïntervieuwd, indien dat eenig .belang voor zijn on derzoek had kun nen opleveren Indien de jo nge juffrouw de g oedheid hebben - ivoa, voor eenige ot ogenblikken slech tseen uitzondering v« lor mij te maken, zei hij, zou ik haar ze er dankbaar zijn. Er is haast bij. Ik zal zien of de jonge juffrouw u kan over een minuut hier niet met geweld ontvangen. j uit de deur wordt gezet, moet mijn Een enkele minuut slechts ging ster wel van de allereerste grootte voorbij. De kamenier verscheen en zijn». bracht de bezoeker in een met veel Doch de prinses uit de legende werd toeschietelijker. Ze glimlachte Mejuffrouw Micheline komt da- bevallig. delijk, verklaarde ze. Ga zitten als 't u belieft, zeide zij, En Tortoran vroeg zichzelf met en vertel me hoe het er dezen morgen kloppend hart af1 toegegaan is. Wat kan ik nu welaan die juf-1 Sidderend zettezichTortoran neer. frouw Micheline vertellen Ik ken ze Voor welk personage speelde hij hier niet eens... I de rol? Op welke gebeurtenis zin- Hij had geen tijd ook maar het speelde het jong meisje Wat wou ze geringste antwoord op die vraag te1 dat men haar vertelde Hij stond op vinden. I het punt zijn bedrog te bekennen. De deur ging open en een jong Maar terwijl ook zij ging zitten, meisje verscheen. Ze was in 'n wit hernam het jonge meisje flanellen kamerjapon gekleed. Haar Ik verwachtte u niet voor van- hooge en slanke gestalte, haar smal avond. Zeker had René vernomen dat gelaat met regelmatige trekken, een mijn vader dezen namiddag, juist voor trotsche en droomerige uitdrukking, die zaak naar het gerechtshof zou ge- De kamenier scheeneen beetje te gaven haar het voorkomen van een roepen worden en dat ik alleen zou aai zelen. Ze had haar hevelen ont-1 prinses uit een legende. zijn En daarom heeft hij u hierheen vat igen, maar het uiterlijke van Tor tor. in wassymps.thiek. Ilijdrukte zich bel» :efd en met zachte stem uit. Hij schi :en haar be schermin.g af te smee- ken en daar voelde ze xieh door ge vleid 1. Eindelijk nam zij tien besluit. Wiemoet ik aandienen, vroeg ze. Hij antwoordole F -en redacteur aan de Gazette de Paris. Ze scheen aangedaan te zijn. Haar gezonden, oogen vertoonden de sporen van ver- Deze woorden waren voor den schetranen. H aar zwart haar, haastig! journalist 'n openbaring: René, het en zonder behaagziek opgemaakt,gerechtshof, die zaak, alles klopte, vormde nochtans boven haar bleek Het was zonder twijfel het in den gezicht, een prachtig sieraad. j voormiddag bij René Lambert gedane Tortoran boog diep vóórhaar. onderzoek, dat de belangstelling van Mejuffrouw, begon hij, veront- de dochter van Max Durand zoo op- schuldig mijn indringerigheid, maar... wekte. U komt namens hem, nietwaar Dadelijk nam hij een besluit. Zijn Een straal van verwondering blonk j onderbrak ze hem. eerlijke aard walgde beslist ingewik- in de o» ^gen van ile kamenier. Doch' De jonge man zette eerst verwon- kelde listen. De politie foppen, door ze antwi J ordde nie ts, bracht Tortoran in de vei i tibule en ging hem dan voor naar een spreekkamer. 7- Wil 1 nijnheer even gaan zitten, zeide ze t e rwijl ze e en zetel aanwees. derde oogen op, daarna, onder drang zich als helper van een electricien te van een vreemd bewustzijn antwoord- laten doorgaan, goed, maar een jong de hijmeisje bedriegen, achter haar ge Ja, mejuffrouw. heimpjes komen, haar binnenste door- Terzelfdertijd dacht hij «Als ik zoeken door misbruik te maken van haar naïef vertrouwen, neen, dat niet Hij stond op en sprak ernstig Vergeef me, mejuffrouw, maar ik heb gelogen, ik ben niet degene die u blijkbaar verwachtte. Micheline was op haar beurt opge sprongen. Ze was heel bleek gewor den. Daarna, terwijl ze een paar stap pen achteruittrad, bedekte ze haar aangezicht met de handen en kreunde dof Lieve hemel, ik heb me zelf ver raden. Maar dadelijk werdzezichzelf weer meester, richtte het hoofd op, haar zwarte oogen glinsterden van woede Wie is u dan mijnheer en me welk recht laat u zich bij mij aan dienen? Hij gaf geen rechtstreeks antwoord Vanmorgen, zeide hij, heb ik onder een vermomming en in omstan digheden dieu weinig kunnen schelen een politieonderzoek in nummer l5 bis rue d'Hauteville bijgewoond in den loop waarvan... Hij brak den draad zijner rede af. Een riLing was door het jonge meisje gegaan. Ze beduidde hem dat hij zou voortgaan. ...in den loop waarvan, vervolg de hij, vernam ik dat mijnheer Max Durand een rol in de zaak van de ge heimzinnige lift speelde. Ik kwam mijnheer, uw vader opzoeken om te beproeven van hem eenige ophelde ringen te verkrijgen. Was dat ver keerd van me Ikweethet niet. Waar over ik u echter om vergiffenis vraag is. op uw eerste vraag ja geant woord te hebben. Micheline beschouwde hem een mi nuut lang zonder spreken. Ze door grondde die gelaatsuitdrukking met n bezorgde oplettendheid. Eindelijk herhaalde ze Wie is U Een eenvoudig dagbladschrijver, die op zich heeft genomen de waar heid in dit zonderling avontuur na te vorschen en bekend te maken. Dejwaarheid, sprak ze met vuri ge stem, o, ik zou er veel voor geven om ze te kennen. Sedert weken kamp ik met onzekerheid en angst. Ze hield een korte poos op en her nam op kalmeren toon Het is zonderling. U bent begon nen door me te bedriegen en toch heb ik, ik weet niet waarom, onwillekeu rig vertrouwen in u gesteld. In zichzelf juichte Tortoran Ge wonnen, ik leg mijn kaarten neer En dadelijk vertelde hij aan Miche line punt na punt het tooneel van den voormiddag. Terzelfdertijd bespiedde hij op het gelaat van het jongemeisje, de gevoe lens die zijn verhaal in haar opwekte. Ze huiverde van verontwaardiging toen hij de door Grascuit tegenover René Lambert geuite vermoedens vertelde, betoonde eenige verlegen heid toen er sprake was van haar vader en scheen teleurgesteld toen Alfred zweeg. ('t Vervolgt). Drinkt ''MÉÉ

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1