nuif De Wilde Huiler Bat*cj©f*sfc&nd van 't Hoekje van den Christen Werkman Beste ENGELSCHE Papsrmint ndo beste winkels zSjn da b@s!a. GEOA.CHTEM Uiterlijke en stoffelijke goederen zijn noodig tot het geluk een zekere weisfand is zelfs vereischt tot het beoefenen der deugd. H. Thomas. De socialisten stellen een genees middel voordat openlijk strijdt met de rechtveerdigheid, omdat het bont- ten van goederen in persoonlijkan eigendom, een recht is den mei 3 da van natuur wege geschonken. Leo XIII. Wees u-zelfzei ik tot iemand Maar hij kon niethij was niemand. De Genestet. Daer moet veel strij dts gastreden zijn; Veei kruys en leedts geleden zijn Daer móeten heyl'gé zeden zijn Een nauwenwegh betreden zijn En veel gebedts gebeden ziin Soo langh wij hier beneden zijn Soo sal't hier na in vrede zijn. Camphuyzen. MANNEKE Uil DE r 'k Zit'hóóg MAAN En reis plezant De wereld rond Naar ieder land. De maand Juli is dus om zoo te zeggen naar de vaantjes en Augustus staat voor de deur. En zeker eenige boerenspreuken over die maand: Zoo de eerste week van Oost is heet Een lange winter staat gereed. Als de ooievaars in Augustus Vertrekken naar 't Zuiden Dan wil dat gewis Een strenge winter beduiden. Maar ziet ge mensehen, dat zijn van die voorzeggingen van Profeten Die brood eten en ge kunt er dus van gelooven wat ge Avilt.PRECIES IJJK VAN't VOL GENDE: Frans had naar zijn lieve- ken een briefken in a erzen gezonden waarin hij om een van haar blonde haarlokken verzocht. Maar nu zond het meisje hem een zwarte haarlok terug. Dat is van r v hoofd niet; schreef Frans. En het meisje ant woordde: 't is met die haarlok pre cies gelijk met de verzeil die gij mij gezonden hebt; die k amen ook uit uw hoofd niet. En daar stond Frans met zijn mond vol tanden. IX CHINA hebben de menschen n veel plaatsen niets om tusschen hun tanden te ste ken met al die revolutie en dat gedu rig vechten is de oogst op veel plaat sen vernield en heeft de armoe zijn klauwen over 't land uitgestrekt. Als Manneken uit de Maan zoo in zijn gulden bol gezeten ever China drijft, dan ziet hij daar stukken land. zoo groot als heet Belgie, vaar niemendal dan wilde kruiden opgroeien... Daar is daar nog plaats genoeg om miljoe nen menschen te eten te geven als de grond goed werd bebouw d. Weet ge wel, menschen, dat er hier in China zooveel en nog meer inwo ners zijn dan in ganse1; Europa... Al lee 't is allicht goed dat te weten. JA MIJNHEER DWARS, zei de vader van Adolf tot mijnheer Dwars: mijn zoon heeft een oogskem op uw doch ter, maar mijn zoon: is nog al een bonkige kerel met ruwe manieren,.. Ik peis echter wel dat die bonkigheid met den omgang met utw dochter zal afslijpen. Spijtig, mijnbeer antwoord de mijnheer Dwars'k meende dat gij een schoondochter moest hebben en ge zoekt een slijpstee-u... ga elders, mijnheer. EX 'T MANNEKEN UIT DE MAAN reist ook naar elders en komt alzoo in Japan. Japan, is te klein om al zijn volk behoorlijk té voeden en teonderhouden en daarom trekken er zooveel Japaneezen de wijde wereld in. Maar Japan is een nijverig land en een Japanees is met weinig kontent. Met en handvolleken rijst en een tas teen thee, kunnen die mannen ginder een ganschen dag voort, 't Zijn per- tang geen katjes om zonder hand schoenen aan te pakken. Dat is te zien geweest -toen ze een jaar of vijf en twintig geleden met Rusland in oor log waren. Dat -was de strijd van den Beer tegen de kat, maar-de kat heeft het gewonnen. Nu is de koord sterk gespannen tusschen Amerika en Ja pan en 't is goed mogelijk dat die twee ook op een zekeren dag aan 't batteren gaan. Maar dan zal 't op 't 'water te doen zijn. MIEKEN, de meid van madame Radijs had het te doen met haar meesteres. Hoor ne keer Mieken, zei madame, ik heb 11 gezegd dat ik geen vrijagie in mijn huis wil, dus die korporaal laten of verhuizen. Hoor ne keer madame, zei Miekeneen nieinve madame kan 'k alle dagen krijgen... maar een nieu wen korporaal niet, dus zal ik maar verhuizen. En verhuizen Rijmt met luizen. Het maantje drijft nu over Chicago en 't is me hier een spel. In de buur ten waar het arme volk woont, daar zijn de huizen vergeven van een soort luizen. Dat is begonnen in de straten waar de Polen wonen en zoo is dat ge gaan naar de andere wijken Avaar de Russen en de Italjeunders verblijven, 't Moet zoo erg zijn dat de luizen zoo maar in processie over de tafel loo- pen en door de bedden wandelen... in 't eten kruipen en zoo voort... Plezie rig is anders. De overheid zit met de handen in 't haar en nu is er spraak die kortwoningen maar eenvoudig af te branden. Chicago is de stad waar het meest gedanst Wordt. Ja, het dansen tegenwoordig Maakt er velen zot en dol, En brengt bij de jonge meisjes Menig hart en hoofd op hol. Men heeft uitgerekend dat een dan seres op een nachtbal dat 10 uren duurt, gemiddeld 56 kilometers af legt dat is meer dan elf uren. En dan Avordt er geklaagd dat de schoenen zoo rap verslijten. ZOO KOMEN we, terwijl de tijd verslijt, in New-York. Hier lijden veel menschen aan een nieuwe soort griep Ge krijgt een kriebeling- In den buik en in de keel En twee dagen later Zijt ge rijp voor Gheel. De geleerde bollen zijn nu aan 't zoeken naar de microob die die ziekte voortbrengt. Als remedie wordt het innemen van fijn olie voor geschreven. Fijn olie of olijfolie is een product dat altijd overal in huis zou moeten zijn: b. v. bij brandwonden is het subito presto een goei remedie. Een lepel olijfolie voor het eteir ge nomen verheldert de gelaatskleur en jaagt de sproeten en puistjes Aveg. Dat is dus een remedie voor de lieve meis- kens, die daarmee geplaagd zijn. Ru we handen worden buitengewoon zacht wanneer men ze wrijft met fiinolie, Avaarin wat suiker is ge- I mengd. En als ge eksteroogen hebt kunt ge ze met fijnolie zoo aa eek ma ken dat ze van alteratie beginnen te Aveenen. En eksteroogen opgelegd in fijnolie en gekruid met peper en zout is een fijn gerecht bij... de Sjineezen. Eet smakelijk. We verlaten nu Amerika En vervolgen onze baan En drijven in ons maantje nu Over den Oceaan. Ja, ja, dat is ruim zoo secuur als in een vliegmachien. HEBT GIJ OOK AL NE keer gevlogenvroeg Pol aan zijn vriend Zander. Ja, zei Zander: dat was toen ik aan meneer Doks ging vragen om met zijn dochter te trou wen. Toen vloog ik netjes aan de deur.. EN ZOO VLIEGT het Manneken uit de Maan naar Engeland. Daar ligt Londen, de grootste stad van de we reld, waar een straat is die zoo lang is als de baan van Brussel naar Ant werpen. In Londen Avonen er meer Mengelwerk v. "De Popcringhenaar,, i ROMAN door A. HANS. Robert van Maere. Op een wint-erachtigen herfstavond van 't jaar 1800, stapte een jonge man diep in zijn mantel gehuld, den ïbreed- geranden hoed tot bijna over de' oogen neergetrokken, de herlberg «Het Huis van Koophandel buüfent de Smede- poort te Brugge, binnen. In den haard vlamde «een groot vuur. De waard, zijn gezin en eenige klanten zaten er bij c.n allen keken nieuwsgierig en zelfs- achterdochtig naar den vreemdeling., t Waren ook schuwe tijden. Maar de bezoeker 1 egde zijn lioed op een tafel en toonde zijn knap en open gelaat, dat dadel ijk: vertrouwen moest wekken bij eerlijke lieden. Goeden avond! klonk zijn hel dere stem. 't Is hier belter dan buiten. Zet u bij 't viainr, heerschap, noodigde de waard. Ja., 't is een gure avond. De winter zit al in de lucht. Och, ik zal niet lang, 'toeven, want ik heb nog een heele reis voor me... Men heeft mij verteld dat gij paarden verkoopt. En daar ik pas uit Engeland overgekomen ben, v-en-sdh ik een paard aan te schaffen, om mijn reis menschen dan in heel Belgie bijeen... Daar is hier een vreeslijk malheur ge beurd, gelijk ge zult gaan hooren en- de jalouzie is er alweer de oorzaak van. Daar was een meisken dat ging troüwen met heur tweede lief,, want beur eerste lief had ze wandelen ge zonden. Dat gebeurt meerdat ge beurt zelfs tegenwoordig alle dagen. Maar dat eerste lief, een zekere E.lias Surft besloot zich te wreken. De brui loft had plaats in een restaurant en Surft zorgde er voor daar een plaats ken te krijgen om de schotels te was- schen. Maar toen het dinee bijna 'af- geloopen was Averden de zilveren be kers gevuld met kreemalaglas en de twee schoonste bekers waren voor de jong gehuwden. Dat wist Surft en toen heeft hij daar vergift opge- strooid. Niet op die jonggehuwden, maar op die kreemalaglas. 's Avonds was het koppel dood. Surft is te, Li verpool aangehouden en die zal nu rap aan een koordeken hangen, want in Engeland daar hangen ze de men schen nog op. Zoo wordt er om de liefde Yeel dommigheid begaan... x\ch wilde toch de jonkheid Dit maar eens goed verstaan. Zoo velen om de liefde Die slaan hun hartje stuk En zien, och Heer! pas later' Dat 't werd hun ongeluk. VADER, vroeg Janneken, vrijen wat is dat eigenlijk. Vrijen, jongen, antwoordde vader die 't weten kon. dat is stil spreken en hard liegen. EN VAN ONGELUK gesproken het spreekwoord zegt: een ongeluk komt nooit alleen... Dat is zoo zei Tiere- liet, want toen ik trouwde eerste ongeluk verloor ik mijn vrijheid tweede ongeluk. En 't Manneken uit de Maan Drijft heel alleen Nu in den gouden appel Over de Noordzee heen... Hier zijn Ave ongeveer op de plaats waar enkele weken die rijke financier LosuAvenstein uit zijn vliegmachien tuimelde. Weet ge met welk een vi- tesse die man ten slotte in 't water is terecht gekomen Met een vitesse van rond de vijf honderd vijftig kilo meter. Daar is'geen een vliegmachien dat zoo rap kan vliegen. En weet ge hoe warm toen het lichaam van dien man was?... Ongeveer zoo warm als water dat kookt... want hoe-langer dat een val duurt hoe sneller het li chaam valt en hoe warnier het Avordt. Moest ge uit een luchtbal springen die tienduizend meter hoog in de lucht is dan zoudt ge verpulverd zijn voor dat ge met den grond in aanraking komt, want door de wrijving van de lucht zoudt ge gansch verbrand zijn. Als ge 't niet gelooft kunt ge 't ne keer ppo- beeren. ALS GE PROBEERT pen kontrakt aan te gaan, waardat veel pan gejeggn is, dan moet ge bewijzen dat ge helder van geest zijt. Kan inen een kontrakt aangaan als men niet helder van geest isvroeg de profes- ser aan een student die voor halvekaat studeerde. Zeker, mijnheer was 't antAvoord. Zoo, zoo, zei de pro fessor, geef eens een voorbeeld. En de student zei: wel, mijn papa zegt dikivijls dat hij zijnen kop verloren had, toen hij zijn huAvelijkskontrakt teekende. WIE OOK ZIJN KOP VERLOREN had dat was Vanden- benden Emiel. Die nam te Antwerpen een kaartje aan de statie en legde zijn portefeul, naast hem op 't tablet. Maar daar kwam een pikpokee met lange vingers en die nam de portefeul meê. .Maar mijnheer Emiel had het gezien en liep haastig de pikpokee achterna.. Ja, maar daar kwam een otomobiel aangereden en mijnheer Emiel viel er onder. Allee't verliep nog in 't zoete. Zijn fraksken en zijn broeksken gescheurd en Avat blauwe plekken en schrammen. Maar toen hij terug in de statie kwam, Avas zijn valies die hij had laten staan ook de gaten uit. En mijnheer Emiel die zijn vacantie in Oostende wilde gaan door brengen mocht nu zonder portefeul. zonder valies en met gescheurde klee- ren naar huis toegaan. Plezierig is anders. KLEINE GAS TEN vinden het ook plezieriger ach ter de hagen naar school te gaan dan op de banken te gaan zitten. Zoo ook Fonskenj waarom gaat ge niet naar school? vroeg zijn vader. Om dat de meester leugens vertelt, zei Fonsken. Zoo, vroeg de vader welke leugens. Wel, antwoordde Fonsken: eergisteren zei hij: vijf en twee is zeven en gisteren zei hij vier en drie is zeven... dus heeft hij eens gelogen. Al vliedt de leugen nog zoo snel De waarheid achterhaalt hem wel. En alzoo, als de fransch schrijvende gazetten schrijven dat de Vlamingen niets meer te reklameeren hebben, dat zij hl alles gelijk gesteld zijn met de Walen, dan liegen die fransche gazet ten. Minister Vandevelde heeft eens gezegdhet is geen schande Vlaming te zijn, maar het is een ongeluk. En dat is zoo waar dat ge met Fransch alleen te kennen nog postjes kunt be- kleeden van 100 duizend frank per jaar, en dat als ge maar enkel vlaamsch kent, ze u in geen enkel mi nisterie of openbaar bestuur willen. Is dat gelijkheid? MANE VAN DOM ME KETELS WOU ook altijd gelijk hebben. Mane deed aan antikieteiten en nu had Mane, al te werken in zijnen hof eenen pot opgegraven en daarop stónd te lezen. DITIS NEPIS POTENTIS NEGRO OTE. en Mane las dan ook. Ditis nepis po- tentis negro ote. En Mane riep uit: dat is Latijn misschien is dat wel een pot uit den tijd van Romeinen toen Julius Caesar hier kampeerde en met de Belgen een appelken had te pellen. En Mane liep met zijn vondst naar den schoolmeester, maar die kon dat potjes latijn niet verklaren toen ging Mane naar den koster van Dom- meketels en de koster die latijn had geleerd knikte ne keer en zeiik kan u dat lezen Mane. Oastembliefrap dart zei Mane. En de koster lasDit is ne pispot en 't is ne groote. Als Mane dat hoorde begreep hij dat ze hem hadden gefopt en dat zijn a'rienden dien pot bij hem in den hof hadden gestopt. En hij Averd door zijn vrouw op den hoop toe nog uitge lachen. Daarmee is weer voor deze week gedaan Zoo zegt Het Manneken uit de Maan. over land te vervolgen. Ge begrijpt dat ik een teruggekeerde refugé ben. De Fransche Republikeinen waren toen meester in ons land en hadden hier een waar schrikbeAvind gevoerd. Veel edellieden door de republikeinen als volksverdrukkers vervolgd waren voor hen naar den vreemde geweken. Maar nu herleefde de hoop op betere toestanden. Napoleon had zich van 't gezag in Frankrijk meester ge maakt en bezat als consul vorstelijke macht. Er kwam verandering. En veel uitgewekenen keerden terug naar hun land. Welkom dan in Vlaanderen, zei de waard. Ge zult hier veel verande ring vinden. Och, ik was een kind toen ik met mijn ouders het land verliet... Het is tien. jaar geleden. Ik was vijftien jaar, nu ben ik er dus vijf en twintig.En van het vroegere herinner ik me weinig. Mijn ouders zijn gestorven... Ik heb hun kasteel, dat door de republikeinen verkocht was laten terug koopen. En waar staat het? vroeg de waard nieuwsgierig. Bij leper... 't heet de Maerburg. En wilt gij er van avond nog heen? Ja... Te paard zal dat zooveel tijd niet vragen. O, de afstand ware voor een flink ruiter geen bezwaar,- maar de streek is niet veilig. Hoe zoo -Ze wemelt van roovers... O, ik ben goed gewapend... Maar toch alleenIn het Vrij- 7 bosch zit een gemeenebende. En van haar kapitein, zekere Bakelandt, ver telt men wreede dingen. Dan zal men ook Avel veel over drijven zooals het gemeenlijk gaat, wanneer men over roovers spreekt. Die kerels zijn doorgaans lafaards, als ze tegenstand ontmoeten. In elk ge val ben ik niet van plan me door zulk gespuis te laten afbrengen van 'mijn reis. Hebt gij paarden te koop. Een kennis hier in de stad gaf mij uav adres. Ja, een flink paard kan ik u leve ren mijnheer, antwoordde de waard. Maar waarom toch niet gewacht tot morgen Omdat ik eindelijk eens zoo gauw ik kan, in mijn eigen huis wil ziin. Als ge nu tien jaar afwezig zijt geweest, kan een dag min of meer niet maken, merkte de vrouw van den waard op. Een ongeluk is spoedig ge beurd, mijnheer. Voortdurend kwa men er hier reizigers die van de bende schrikkelijke dingen vertellen. En niemand durft nog in den nacht langs die kanten reizen. Ik zou me een lafaard voelen moest ik om zoo ne reden hier blijven hangen, hernam de jonge man. En, al ben ik geen bluffer, 't zou me niet rouwen dien Bakelandt te ontmoeten en West-Vlaanderen van hem te be- vrijden. Maar hij is nooit alleen, zei de Avaard. De roovers gebruiken allerlei listen en lagen. j 't Zal niet gezegd worden, dat UIT Fransch-Ylaanderen. Ve VLAAMSCHE GOUWDAG VAN FRANKRIJK, TE BELLE. Micfo meldt ons De V* Vlaamsche Gouwdag van Frank rijk, ingericht door de vereenigde Vlaam sche Kringen (Vlaamsch Verbond van Frankrijk), zal dit jaar gehouden worden te Belle, op Woensdag 1 Augustus, onder de bescherming van "De Vrienden van Belle" en onder voorzitterschap van den E. H. Kanunnik Looten, deken der Fuculteit van Letteren, aan de Vrije Hoogeschool te Rijssel. De zittingen van den Gomvdag zullen plaats hebben in de zaal der Spaarkas, vrien delijk ter beschikking gesteld door het Be stuur der Spaarkas. Het programma omvat, behalve de ver- gaderingen \-an het Hoofdbestuur, en van de "afdeeling voor Fransch-Vlaanderen" van het Davidsfonds Eene ontvangst door "De Vrienden van Belle" met aanspraak van den Voorzitter M. Jan Hie, burgemeester. Eene letterkundige zitting, met de mede werking van den E. H. Despicht, leeraar van Nederlandsche taal- en letterkunde aan de Vrije Hoogeschool van Rijssel, en den E. H. Detrez, officier van Openbaar Onderwijs, Bestuurder der "Godsdienstige Week",, on dervoorzitter van "De Vrienden van Belle". Een bezoek aan het Museum van het Vlaamsch leven, onder de leiding van de heeren Hie, Detrez, Ficheroulle en v. d. Driessche. Een feestmaal waar, onder anderen, het woord* zullen voeren de h. A. Mabille de Ponclieville, letterkundige en de h. Bour geois, dokter in politieke en huishoudkun dige wetenschappen. Een studiezitting, als algemeen program ma omvattendDe Volkspropaganda en Avaar verschillende verslagen zullen voorge legd worden floor den heer Favereau, alge meen schrijver van het "Vlaamsch Ver hond"; De Vlaamsche leerkriiigen door Mej. Jeanne van Dammen, licenciate in de Lette ren en Recht"Het Vlaamsch leven" door den E. H. Lescroart, bestuurder van de ko lonie O. L. Vrouw van Vlaanderen op den Katsberg en door M. Van den Driessche, advokaat bij 't gerechtshof van Rijssel: "Tooneel en Zang". De slotrede zal uitgesproken worden door den Eerw. Heer Dehaeze, oud-pastoor van Abeelc, eere-voorzitter Van de Fransch- Ylaanderenafdeeling van het Davidsfonds. BELANGRIJK BERICHT. Deze Gomvdag zal alleen toegankelijk zijn voor de personen, die door het Bestuur werden uitgenoodigd, en op vertoon der Congres- kaart. Robert van Maere voor hem zijn reis staakt, hernam de jonge man fier. Willen Ave eens naar uw paarden gaan zien? En uw vromv kan misschien in- tusschen een avondmaal gereed ma ken. Wat zout ge wenschén heer? O, brood en eieren... Iets dat gauw gereed is... .Eieren met spek gebakken? Heel goed. De Avaard ontstak een lantaarn en ging met Robert van Maere naar den stal. De beste paarden waren door de Franschen uit Vlaanderen wegge haald voor hun legerdienst. Maar hier stonden toch nog eerste schoone die ren. En Robert van Maere had van 'zijn kennis vernomen, dat hij hier in goed vertrouwen mocht koopen. I Hij koos een slank rijpaard en be taalde zonder af te dingen den hoogen prijs. Dan zette hij zich aan tafel om te eten. God gave, dat ik u kan overha len pas morgen uw reis te vervolgen, hernam de waard... Zonder onbe scheiden te zijn, meen ik dat gij veel geld op zak hebt. Genoeg om in allerlei uitgaven te voorzien. De roovers hebben overal spion nen... Best mogelijk zijn ze straks ingelicht over uw komst. Weet ge wel den Aveg naar leper, als ge zoo lang uitlandig zijt ge weest vroeg de waardin. Als knaap reed ik dikwijls met PASSCHENDAELE, maand Juni 1928. Geboorten. Maertens Maria, d. v. Ca- miel en Bruneel Elza. Deman Marcel, z. v. Leon en Versavel Irma. Declercq André, z. v. Alidor en Raes Marguerite. Vercaigne Beatrice, d. v. Petrus en Deprae- tere Marie-Louise. Maddens Josette, d. v.. Michel en Meersseman Zoë. - Debuf Mar guerite, d. v. Maurits en Develter Mag- dalena. Overlijdens. Ghesquiere Roger, 9 m. Verstraete Petrus, 61 j., werkman, echtg. v. Maria-Ludovica Cnockaert. Huwelijken. Noliet Marcel en Ghyselen Rachel. Callewaert Jeroom en Ramon Magdalena. I.efever Karei en Grillet Ivonna. Mylé René van Heester en Van- depitte Martha van Passchendaeie. ALVERINGHEM, maand Juni 1928. Geboorten. Ameloot Maurice, z. v. Karei en Bruynooghe Maria. Sterfgevallen. Tycquet Karei, 79 j., weker, echtg. v. Vanhoutte Sophie. Dob- belaere Augusta, 51 j., werkster, echtg. v. Vanegroo Fideel. Blonde Louise, 67 j., rentenierster, wed. v. Maes Henri. -Van houtte Amelie, 70 j., werkster, echtg. v. Go- deris Eduard. VLAMERTINGHE, maand Juni 1928. Geboorten. Vanovenbcrghe Ivonne, d. v. Hilarius en Maria Rassalle. Monkerhey Antoinette, d. v. Jeroom en Magdalena Ver- bieze. Haezebrouck Madeleine, d.v. Achil les en Emerentia Vandenbroucke. Logie Siinonne, d. v. Achille en Anna Debrycke. Van Weehaeghe Raymonda, d. v. Julius en Palmyre Yanovertveld. Overlijdens. Eduardus Vandevoorde, 63 j., landgebruiker. echtg. v. Leonie Merle- vede. Sidonie Hauteceur, 59 j., huish., echtg. v. Ludovicus Kindt. Huwelijken. Edgard Molitor, dienst doende statieoverste te Reckheim en Marie Vereecke, z. b. te Vlamertinghe. Emericus Vanelslander, handelaar en Martha Van- dooren. z. b. Camille Cnockaert, aarde werker en Anna Knockaert, fabriekwerkster. Omer Acke, beenhoutver en Godelieve Aernout, kleermaakster. ZONNEBEKE, maand Juni 1928. Geboorten. Ilerreman Michel, z.v. Mau rice en Vandenbroucke Germaine. Kes- teloot Dianne, d. v. Achille en Botidin Zoë. - Callens Alida, d. v. Emeric en Bouckaert Augusta. De Vleesschouwer Jacqueline, d. v. Emile en Debaere Celina. Coudron Gaston, z. v. René en Carreyn Emma. Jaecques André, z. v. Jeroom en Brouckaert Martha. Sterfgevallen. Versavel Desiré, 68 j., echtg. v. Ameye Marie. Deseuder Zoë, 29 j., echtg. v. Vierstraete Cyriel. Nuytten Leon, 33 j., z. v. Henri en Phlypo Agatha. WATOU, maand Juni 1928. Geboorten, Wullus Gerarda, d. v, Enaeri en Maria Décock. Decouvelaere Renée, d. v. Cyrille en Alice Mortaigne (van Winne- zeele). Deniere Silver, z. v. Herman en Augusta Vandenbruwaene. Debruyne Simona, d. v. Camille en Angele Dezitter. Overlijden. Dequidt Louis, 14 d., z. v. Jeremie en Madeleine Deheegher. Huwelijk. Ammeux Jerome, landbouwer van Houtkerque en Cleenewerck Suzanna, z. b. te Watou. CROMBEKE, maanden Mei en Juni 1928. Geboorten. - Boutten Georgius, z. v. Amand en Duflou Magdalena. Descamps Ivette, d. v. Cyrille en Vandewynckele Maria. Sterfgevallen. E. H. Catteeuw Firmin, 81 j., pastoor. Blondeel Ferdinand, 60 j., Verleene Hun oré, 57 j., echtg. v. Rycke- boer Eugenie. Queldrie Marie-Louise, 79 j., wed. v. Theeten Henri. Huwelijken. Yandenberghe Henri v. Poperinghe met Vandeputte Martha v. Crornbeke. Parret André v. Westvleteren met Lievens Maria v. Crornbeke. WESTOUTRE. maanden Mei en Juni 1928. Geboorten. Cornette Maur. Haer- deman I.ucienne. Vereecke Michel. Barbry Andréa. Overlijdens. -D,huysser Ch., Aved. v. Wousen Mei., 84 j. Lejeune Adrienne, echtg. v. Kesteman Julien, 31 j. Descamps Jan, Aved. v. Reubrecht Emer., 72 j. Delanghe Gabriel, 2 j. Huwelijken. Vangheluwe Georg. en Lins Gabriëlle. Landuyt Odil. en ïnge- laere Martha. Comyn Michel en Goemae- re Martha. Al de personen geboren in de maand JuSi en aangesloten bii de pensioenkas, moe'en op heden Zon dag, tusschen 9 en II uur, hun bijdra- 1 gen storten of kaart inbrengen. De K. A. J.otters die begeeren de I reis mee te maken naar Antwerpen op 'Zo.idag 26 Oogst, moeten zich heden Zondag aangeven in 't Volkshuis, tus schen 9 1/2 en 11 1/2 uur. Prijs heen en terug 20 fr. S Maandag 3o Juli, te 8 uur, vergade ring voor den Middenraad. i Woensdag 1 Oogst, te 8 uur, ver- nadering voor ,'t bestuur der K. A. J. otters. 't De Senator bevindt zich in 't Volks huis den Vrijdag van iedere week van 8 tot 10 uur 's morgens. De Spaarkas is open 's Zondags van 4 tot 5 en 's Vrijdags van 9 tot 10 ure. Loten der TOMBOLA zijn te verkrij gen in 't Volkshuis, in de Coöperatief en bij al de Bestuursleden. Miel. onzen knecht naar Brugge. Sommoige dingen staan me nog helder voor den geest. Ik rijd van hier naar Torhout en dan de baan naar ILoeselare op. Maar een heel eind nog voor die stad, aan 't Land van Beloften sla ik rechts af en loopt de heirbaan naar leper. De kortste weg is het niet, merk te de Avaard op. Maar zoo vermijdt ge toch hetVrijbosch. Ge blijft er bui ten. Echter ware het veiligst hier rustig te gaan slapen. Ook <le klanten spraken in dien zin. Robert van Maere wilde echter niet blijven. En na smakelijk gegeten te hebben, was hij gereed om te vertrek ken. Hij nam van den waard een zadel en getuig over en bond zijn reiszak op het paard. Als ik naar Brugge weerkeer, kom 'ik u nog eens goeden dag zeg gen, beloofde hij. Als we u maar ooit terug zien vreesde de waardin. Ge spot met uw leven, mijnbeer. Kom, kom, zoo erg zal 't niet zijn. Ik heb mijn wapens onder mijn bereik. God beware u dan, wenschte de vrouw. Allen kwamen aan de deur, toen Robrecht opsteeg. Liet paard was wat schichtig. Maar de jonge edelman moest een flinke ruiter zijn, want da delijk beheerschte hij het dier. Hij riep nog een avondgroet en vertrok. Hij had zich voorgesteld van avond nog den Maerburg te bereiken, en hij was niet gewoon licht zijn plannen te Noodkreet van Profesor Bayet op de vergadering van de Academie voor de Geneeskunde. De Academie voor de Geneeskunde heeft, onder voorzitterschap van Profesor Frede- ricq een vergadering gehouden, waarop Pro fesor Bayet een merkwaardige uiteenzetting heeft gegeven van den huidigen stand van syphiliskwaal. Pfofesór Bayet brengt het zeer eenvoudig actieprogramma in herinne ring dat gevolgd werd in den strijd tegen de syphiliseenerzijds heeft de Regeering over al kosteloos steriliseerende geneesmiddelen uitgedeeld; anderzijdsch heeft het Belgisch Nationaal Vrbond tegen het Venerisch ge vaar krachtdadig en methodisch een hoogst noodige actie gevoerd inzake opvoeding en propagandavoofoordeelen werden be- kampt, er moet een sanitair bewustzijn in het leven geroepen wordenmen heeft de zieken den weg gewezen naar de inrichtin gen Waar zij lcunnnen verpleegd worden. Dit collectief streven heeft ten gevolge gehad, de syphilis in ons land, binnen vijf jaar, met de 4/5 te doen afnemen. Deze bui tengewone achteruitgang der ziekte heeft een sterken indruk gemaakt op het buiten land, waar men spreekt van "de Belgische proefneming". Blijft deze teruggang voortduren? Ja, zegt Profesor Bayet, voor het land in zijn geheel genomen. Er zijn echter plaatslijke besmettingshaarden waar de ziekte toe neemt, namelijk te Brussel, te Gent, te Ber gen, te Doornik. Tengevolge van het besnoeien der uitga-' A-en werden de bestrijdingsmiddelen te zeer beperkt: van de 400 kostelooze antisyphili- tische consultatie-inrichtingen, blijven er nog slechts 80 over. Profesor Bayet richt tot het land een ■plechtige waarschuwing. Laten wij acht ne men het gevaar is nog altijd daar. Het kan opnieuw naar voren treden. Houden wij het voorbeeld van Frankrijk voor oogen, waar de syphilis in de steden en werkliedenwijken aanzienlijk aan het toenemen is. We staan in Belgie voor een Universeele Tentoonstelling, en de ondervinding leert ons dat de toeloop van vreemdelingen steeds leidt tot eene toename van de ziektegeval len, 11a de tentoonstelling. Door den teruggang van de syphilis wor den jaarlijks op zijn minst 10.000 menschen- levens geredHet aangroeien van de kwaal zou daartegen verval en A'erliezen op econo misch gebied medebrengen. Bedoelde ver liezen beloopen voor de syphilis tientallen van millioenen ieder jaar. Twee of drie mil- lioen zijn toereikend om ze te voorkomen. Het v/are onzinnig den dwingenden plicht niet te vervullen, waar trouwens eenieder het grootste belang bij heeft. De uiteenzetting van Profesor Bayet A'ondt den grootsten bijval. Verscheidene le den der 'Academie hebben opmerkingen ge maakt, o. a. Profesor Bordet, die verklaard heeft dat men met kracht den strijd moest doorzetten en geen afbreuk mag doen aan een verweer, dat zulke merkwaardige uit slagen heeft opgeleverd. v. Neusverstopping Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel Vraagt het doosje, met het HAANTJE BIEREN "Lorraine,,&"Ghasse„ wijzigen. Zijn vader had bij zijn vlucht veel goud kunnen meenemen en in Enge land sluiphandel gedreven naar Vlaan deren, Nederland en Frankrijk en al dus zijn fartuin vermeerderd, terwijl veel lotgenooten hun kapitaal opleef den. Zoo had Robert een flink kapitaal geerfd en hij Avilde nu in Vlaanderen landerijen koopen en een grondbezit ter Avorden, zooals de vroegere van Maere's allen waren geweest.. Twee zusters waren in Engeland gehuwd en zouden daar blijven. In vroolijke stemming draafde Ro bert over den eenzamen, verlaten weg. En weldra bevond hij zich tus schen dichte bosschen, waardoor kla gend en huilend de wind stormde. Maar Robert van Maere kende geen vrees. Hij hield veel van avonturen. Zin daarvoor had hij gekregen toen hij zijn vader in den smokkelhandel hielp en op eenzame punten der En- gelsche kust visschers ontmoette, die geheimzinnig in den nacht de wa ren over zee brachten. Veilig bereikte Robert het stadje Torhout, dat reeds in de rust scheen. Aleen blonk hier en daar nog licht in een herberg. Robert steeg voor een afspanning van zijn paard en bond dit aan de balie. Hij wilde een glas wijn drinken. De Avaard begon ook over de roo vers. Robert lachte hem uit. Hij was van Brugge gekomen en had niets verdachts op de baan bemerkt. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 5