HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. JEUGOUERBOrii UG01 lATHOLIEHE AITIE FONDSENBANK i v Zondag 26n Oogst 1928. 30 Centiemen 25c Jaar. -- N' 35. Groots Betooging van 26 Augustus DE GROOTE MISSIEWEEK Goedkoops Woningen. Slag van Cassel TARIEF: Sansen-Vanneste Heden komen uit al de hoeken van het Vlaamsche Land, 100.000 jonge Katholieke mannen, van allen rang en stand eene, tot op heden ongekende, machtsontplooiing betoonen te Antwerpen. jj Nieuw Stelsel. N. V. YPEK, Groote Markt, 9, tel. 304 en 334. (Verhuring van Brandkoffers) Ant verpen St Martensstraat, 2 23 Oogst 1328 /Ai\r¥KKïj^T Abonnemen t-sprijs per J<iar In Stad14.00 fr. In't Land per post 16.00 lr. Frankrijk 28 fr. Congo 28 fr. Anderelanden 34fr. Kleine Berichten: 1 fr. per reek minimumprijs p:r insertie 3 fr. Notarieele Verkoohngen 90 cent, per gjwone regel. ANNONCEN Prijzen op aanvraag. POPERDtGHENAAR Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen des» Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Uitgever Drukker Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE Telefoon 9. Postcheck 15.570. Er is in de laatste tijden heel wat gesproken over Katholieke Actie. De Paus en de Bisschoppen hebben alle leeken er toe opgeroepen en op hun bevel werd in Vlaanderen het Jettgd- verbond voor Katholieke Actie ge sticht. De groote kwaal van onzen tijd, zegt de Paus, dat is de bedorven lucht. In de kerk gaat het goed, daar waar de menschen er heen komen, wij hebben veel Communies,, veel god vruchtige vereeningen. Onze priesters werken er met hart en ziel. Maar het ongeluk is dat men den priester met O. L. Heer in de kerk wil opsluiten. Daar buiten deugt het niet, daar gaat het maar om plezier en genot van 't leven, om geld te verdienen, daar zijn de cinema's, de danszalen, de on fatsoenlijke en tergende kleeder dracht. Liberalen en socialisten pree- ken dat Godsdienst privaatzaak is en heel veel katholieken gaan wel naar de Mis, maar leven precies alsof Ons Heer zich met hun zaken niet te be moeien had. En dat is heel erg; want zoo wordt de lucht verpesten wie gedurig aan die verpeste lucht moet inademen, die kan niet gezond blijven. Als er zoo- velen hun christelijke plichten niet meer volbrengen, als er zoovelen le ven als echte heidenen, als er zoo veel lauwe christenen gevonden worden op onze dagen, dan is het niet omdat in de kerk door den priester niet genoeg gewerkt wordt, maar we: omdat Christus uit de maatschappij en uit heel het openbaar leven gebannen werd. «Alles herstellen in Christus», was de leus van Pius X. Christus terugbrengen in de maatschappij zegt Pius XI. Waar de menschen niet meer naar de kerk komen, daar moet de Kerk naar de menschen gaan. Dat is het, maar dat kan de priester alleen niet. De kerk neemt al een groot gedeelte van zijn tijd inhij kan alles niet doener zijn plaatsen waar hij aan de deur moet blijven staan, zoo bij voorbeeld onze fabrie ken en onze moderne nijverheid. Om Christus daar overal te brengen moeten de leeken medehelpen, anders gaat het niet. Die hulp van de leeken aan het werk van de kerk, onder de leiding van het Kerkelijk Gezag, dat is juist wat de Paus verstaat door Katholieke Actie. Den priester helpen, niet in de kerk, maar buiten de kerk, om daar de lucht te zuiveren en het midden waarin wij leven weer christelijk te maken, daar komt alles op neer. Maar nu moet, volgens het verlan gen van den Paus, die werking, dat apostolaat van de leeken georgani seerd worden, want ook op dit gebied kunnen wij iets uithalen dan alleen wanneer wij werken met vereenigde krachten, anders niet, en die organisa tie moet aangepast worden volgens de omstandigheden aan de bijzondere noodwendigheden van ieder land. Aan dat verlangen hebben onze bisschepen beantwoord, voor de Ka tholieke Actie der Jeugd. In Vlaanderen, hebben zij gezegd, bestaan er veel bloeiende jeugdver- eenigimgen, die doen aan Katholieke Actie. Het doel van al die vereenigin- gen is niet zuiver godsdienstiger zijn er die ook bekommerd zijn om stoffe lijke, om economische belangen. Maar de groote bekommernis van allen is toch wel flinke christene men schen te maken van hun leden. Er worden daar overal leeken-apostels gevormd, die den priester helpen en steunenvooral buiten de kerk. Wij gaan dus al die Katholieke Jeugdvereenigingen samenbrengen, ze bezielen met denzelfden geest om de Katholieke Actie, de godsdienstige werking hi j ieder van hen zoo inten sief mogelijk maken. En dat is juist de bedoeling van het Jeugdverbond voor Katholieke Actie. Geen enkel nieuw werk wordt er door in het leven geroepen, maar al de bestaande katholieke jeugwerken worden er in samengebracht om, naar het verlangen der Pauzen, met ver eenigde krachten de Kerk te helpen om de maatschappij weer christelijk te maken. Er kan dus geen sprake zijn van ze te vervangen door een andere ver- eenigïng van welken aard ook, maar wel van ze te doen bloeien, van ze diep christelijk te maken en haar leden te vormen tot een waar leekenapostolaat ten bate der Katholieke Actie zelf. Zoo, en zoo alleen, volgen wij den rechten weg; zoo, en zoo alleen, zal ons werk lukken. L.'E. Te Deum Laudamus! De Missieweek is een buitengewone zegen geweest voor ons volk. Lof en eer aan God die ze ons schonk. Hulde en dank aan hen die ze zoo mild hebben gesteund. Geen woorden vinden we, schoon genoeg, om onze indrukken over de prachtig verloopen Missieweek uit te drukken. Waar het zonneke acht dagen lang zoo mild heeft geschenen, daar was het ook zon in de ziel. En veel fris- scher, veel levendiger, veel deugdelij ker, de eeuwig - stralende zonne Christus Christus heersche Dat was de leuze der Missieweek. En Christus was heerschende binst deze dagen: zijn genade-zon heeft gestraald in onze ziel en zonder twijfel ook in de ziel der arme heidenen. Acht dagen lang is het hier een be weging geweest ten voordeele van het Missiewerk. Acht dagen zoo indruk wekkend en zoo schoon dat zij die de Missieweek gevolgd hebben en er de beteekenis hebben van begrepen er diep ontroerd zijn door heengegaan. De Missieweek is door Onze Lieve Heer gezegend geworden... zij stond heel en al in het teeken van het boven natuurlijke en God die zich in edel moedigheid niet laat overtreffen, heeft ze daarom zoo goed doen slagen. Daarvan is iedereen getuige. Waar menschen verbaasd stonden toe te kijken om zooveel durf. waar kleingeloovigen spraken van misluk king, daar heeft God het niet geduld dat een werk met zooveel bezieling tot zijn eer opgebouwd, niet ten volle zou lukken. Hij heeft het geleid en bevrucht. Hij zelf heeft zijn werktui gen gesterkt en gesteun den zoo,onder Zijne Almachtige hoede, is geheel de week gegroeid tot een grootsche ver heerlijking van Zijn Heiligen Naam. Aan Hem alleen zij eer en glorie Deze Missieweek is al te schoon ge weest om er niet enkele oogenblikken bij stil te staan... dit deden we reeds in ons verslag der vorige week... Laten we nog een oogenblik stil staan bij den dag van O. L. Vr.-Hemelvaart. De plechtige Pontificale Mis gece lebreerd door Mgr Van Ronsjlé, een Missiebisschop die tientallen van ja ren in Congo heeft doorgebracht. Met ontroering denken we ook te rug aan de Missiegroepen die dit jaar aan de processie werden toegevoegd. Daar werd het Missiewerk ons leven dig voorgesteld en wel door hen die meest geschikt zijn om in te werken op het gemoed der menschen, name lijk de kinderen die door hun zoo sprekende voorstellingen ons gansch het Missiewerk voor oogen tooyer- den. 's \vonds voor eene bomvolle zaal gaven de studenten ons een schoon tnissiestuk ten beste Zwarte Hos tien Het ging-er over een der heer- lijksche gebeurtenissen uit het mis sieleven, namenlijk den marteldood van jonge christenen uit Uganda die hun kven prijs gaven voor het geloof en de zuiverheid. Het bloed van die martelaren is zaad geweest van nieu we christenen, want in dat missieland is nu het christen geloof reeds alom verspreid en zijn reeds 39 inlandsche priesters. Donderdag 16 Oogst was het de dag der studenten en uit verschillende dorpen waren ze naar Poperinghe afgekomen.De dag begon met bet celebreeren eener Rutheen- sche Mis in de kerk van St Jan. Daar na een treffend sermoen door E. P. Van den F.ynde waarin hij wees op den grooten plicht der studenten ten opzichte Van de Missies. Studenten er weegt een gewichtige taak op U. Van U zal het voor een groot deel afhan gen of de Missiebeweging onder het volk zal gedijen. Gij zijt de leiders voor morgen, Gij moet de dragers en, verspreiders zijn der Missiegedachte. Nu is het dat Ge u tot uwe roeping, moet vorbereiden. 's Namiddags Missievergadering en daarna tweede opvoering van het Missiestuk. Vrijdag 17 Oogst. 's Morgens werd de Mis van dank- zeggTig opgedragen in naam der Mis- I sionarissen. Binst den dag kwamen nog veel menschen uit den buiten een vluggen blik werpen op de tentoon- stelling. Ze hadden er immers zooveel over gehoord en het mocht toch niet j zijn dat zij er niet zouden zijn heen- gekomen. 's Avonds had de plechtige sluiting plaats. De koer van 't College was i dicht bezet met Missievrienden. Het Katholiek Muziek gaf ons een schoon concert ten beste. Daarna sprak E. Pt Van Cleemput het slotwoord uit, wees nog eens op den grooten Missïeplicht van iedereen en dankte uit naam der Missionarissen al degenen die mede» holpen hebben voor het welgelukken der Missieweek. Als slot moest dan de groote Missiefilm «Geslaakte Boei en» volgen. Helaas de film was te ver versleten en alhoewel het een nieuw apparaat was, gelukte men er niet in den film fatsoenlijk te doen afrollen. Doch Missievrienden, dit is niet ver loren. Zoodra E. P. Dumoulin in bezit zal zijn van zijn nieuwen film dan komt hij naar Poperinghe en een nieu we vertooning zal alles weer goed maken.. Dus een weinig geduld. De Missieweek is nu voorbij, doch niet haar invloed. Nu eerst komt de tijd dat zij hare vruchten moet af werpen. Dit was immers het doel van deze Missieweekgansch de dekenij oproepen voor eene grootsche Missie actie, opdat voortaan iedereen de Mis sies zou steunen. Op 23 gemeenten heeft nu de Mis- sieklok geluid. Moge zij haren echo brengen in elk gezin en iedereen op roepen voor. de Missieactie. Tot allen herhalen we dus den drin genden noodroep der MissieweekOp voor de Missies! Alleman op! In stad en buiten, tot op de kleinste dorpen toe. DANK. Met de MisSieweek zijn de schoone dagen heengegaan... Het zou eene onachtzaamheid zijn indien we hier geen hulde brachten an al dezen die het groote succes dezer dagen hebben mogelijk gemaakt. Dank op de eerste plaats aan de Missionarissen die ons zooveel geluk hebben gebracht. Wij bewaren van hen allen een duurbaar en christelijk- genegen aandenken. Dank ook aan onze goedhartige be volking die onze Missionarissen zoo vol genegenheid heeft ontvangen, vooral danken we diegenen die ze de gastvrijheid hebben geschonken. Dank aan al de helpers en ijveraars en ijveraarsters... dank om al hunne offervaardigheid en behulpzaamheid... Dank aan u, allen bezoekers der Missietentoonstelling en Missieavon den... dank om uwe belangstelling en milden geldelijken steun. We danken U in naam van Christus, den grooten Missionaris, en we smee- ken Hem opdat de vrucht dezer Mis sieweek moge overvloedig wezen. Wij danken U, Heer, om uw zegen Ave Maria Premiën door den Staat ingesteld ter bevordering van het opbouwen van g<nd- koope woningon door bijzondere personen. Art. 8. Mogen met de premie niet worden begunstigd de personen A. Die tot een lijfstraf of tot een correctioneele straf werden veroor deeld B. Die reeds van een woning eige naar zijn, nochtans werd de woning als een ongezonde woning erkend, dan mag de premie voor het nieuw huis worden verleend; maar enkel na het oud huis te hebben vernietigd of daaraan volkomen een ander bestem ming te hebben gegeven; het tnag in geen geval meer tot woning dienen. C. Die, behoudens wegens over macht, sinds 1 Januari 1921 de woning waarvan zij eigenaar waren, hebben vervreemd D. Die werden begunstigd met de geldelijke tegemoetkoming der kre dietmaatschappij, aangenomen door de Nationale Maatschappij voor goed- koope woningen, met het oog op het verstrekken van leeningen aan perso nen, die in een aangenomen gemeente of in een gemeente die aangenomen is geweest, voor hun eigen gebruik een huis wenschen te bouwen E. Die oorlogsschade voor het ver nielen van de hun toebehoorende wo ning hebben getrokken of daar recht op hebben F. Die nog niet gehuwd zijn: noch tans mag de premie den nog niet ge huwde worden verleend, die een wo ning houwt 1° Om een huwelijk aan te gaan. Deze premie wordt slechts betaal baar gesteld mits overlegging van een getuigschrift, waarbij wordt verze kerd dat de belanghebbende in 't hu welijk is getreden 2° Om ze met hun ouders te bewo nen, indien deze a) Minstens 55 jaar oud zijn. Dit minimum mag worden verminderd voor de personen, die er van zullen hebben laten blijken dat ze gebrekke lijk zijn en in de onmogelijkheid ver- keeren in hun onderhoud te voorzien; b) Geen eigenaar zijn van een wo ning of sinds 1 Januari 1921 de woning die hun eigendom was, niet hebben vervreemd c) Die over geen inkomsten be schikken, die meer bedragen, dan 20 t. h. van het tot grondslag genomen maximum per gezin toegelaten. Be doelde inkomsten worden met de helft verminderd, indien slechts de vader of de moeder van den aanvrager bij hem inwonen. De premie mag eveneens worden verleend aan het nog niet gehuwd kind, dat, wegens het afsterven, zijner ouders, het onderhoud zijner broeders en zusters te zijnen laste bekostigt, alsmede aan degene die, in geval van het overlijden van hun vader, tege moetkomen in het onderhoud van het gezin G. Die weduwnaar of gedivorcèerdl zijn en van wie geen afstammelingen bij hen inwonen, behalve in de bij F voorziene uitzonderingen H. Die, bij toepassing van de arti kelen 77 en 78 der samengeschakelde wetten, tot invoering van cedulaire inkomsten - belastingen en van een bijkomende belasting op het globaal inkomen werden veroordeeld I. Die de invorderbaar gedeelte van de rechtstreeksche belastingen en daarmee gelijkgestelde belastingen, te hunnen laste vastgesteld, niet heb ben betaald. Vereischten omtrent de woning. Art. 9. Behoudens bij overmacht, en onder voorbehoud van hetgeen in alinea 3 van artikel 1 wordt bepaald, dient het huis binnen de vijftien maand gebouwd. Die termijn vangt aan op den dag dat de goedkeuring der plannen door de organismen, waarvan in artikel 16 sprake, wordt genotificeerd. Art. 10. Elk huis, voor het bouwen waarvan, een premie wordt verleend, moet hoofdzakelijk als woning die nen. Daarboven moet het voortdurend en uitsluitend enkel door het gezin van den premiegenietende worden be woond, behalve in benedenopgegeven uitzonderingen 1° Mogen eveneens het huis bewo nen a) De ascendenten van het gezins hoofd en deze van zijn echtgenoote b) Hun afstammelingen c) Hun zijverwanten, tot in den tweeden graad 2° In geval er in de gemeente ge brek is aan goedkoope woningen, mag het bevoegd Volkswoning- en Voor zorgscomité, onder door den Minister van Nijverheid, Arbeid en Maat schappelijke Voorzorg te bepalen voorwaarden tijdelijk de premiege rechtigden er toe machtigen een be paald gedeelde van het huis, dat zij bewonen, aan minvermogenden te verhuren. In bovengemelde gevallen 1° en 2° komt het getal slaapkamers en de samenstelling van het gezin der be langhebbenden in aanmerking, zóódat de gezondheids- en zedelijkheidsvoor schriften worden nageleefd. De aanvraag om een gedeelte van het huis te mogen verhuren wordt bij het Volkswoning- en Voorzorgsco j mité van het district ingediend, j Dit comité notificeert, binnen de dertig dagen, na het indienen der aan- vraag, zijn beslissing aan de belang hebbenden, j Het gebouwd huis mag noch voor optrek, noch voor zomerhuis dienen Het wordt aan den premiegenieten de verboden kostgangers aan te ne men. Art. 11. De woningen, waarvoor een premie wordt verleend, mogen noch geheel, noch gedeeltelijk, binnen de MM., Wij hebben het gencegen Ued. de versmelting temogen mededeelen van de N. V. Fondsenbank met de zoo gunstig gekende Bank Forrest L waarvan de uitbreiding in de streek alle verwachtingen te boven is gegaan. De Fondsenbank die van heden de ?eide instellingen zal vereenigen heeft zich de medewerking verzekerd van den Heer L. Forrest die in de hoeda nigheid van Beheerder een werkzaam deel zal nemen in het Bestuur van onze Bank. Het spreekt van zelf dat wij al onze pogingen zullen aanwenden om L?ed. voldoening te schenken, en wij ver hopen dat Gij ons met uwe verrich tingen zult willen vereeren. In verband hiermede doelen w'j Ued. eenige der voorwaarden mede en houden ons ten volle te uwer be schikking cm Ued. alle verdere in- licntingen te verschaffen, zonder kos ten ncch verbintenissen. U bij voorbaat dankend <m het vertrouwen dat Ued. ons zult willen schenken teekenen wij Hoogachtend, FONDSENBANK Naamlooze Vennootschap. MM., Ik heb de eer Ued. hierdoor beleefd mede te deelen dat, ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de snelle en belangrijke uitbreidiig, de Bank Forr st L. van af heden versmolten is met de N. V. Fondsenbank te Gent, deel uitmakende van de machtige Financieels en Indus'rieele groep Handelsbank te Gen', waarvan de kapitaal-concentratie ruim 3oo mil- lioen vertegenwoordi t. Ten volle overtuigd over de schit terende toekomst der Fondsenbank, van wiens B h-er ik van af heden deel maak houd ik er aan Ued. te verkla en dat ik er e n zeer belang rijke deelneming in heb genomen. Ik w'js er Ued. op dat gantch mijn personeel zooals voorheen ten dienste bh f der Fondsenbank dewelke ALL E VERRICHTINGEN tot he den door de Bank Forrest L. gedaan zal voortzetten. Ik twijfel er niet aan dat Ued. gansch uw vertrouwen aan de Fond senbank zult willen over dragen, de welke Ued. teo volle zal bevredigen.. Ued. bij voorbaat dankend teeken ik met de meeste Hoogachting, L. Forrest. Voor al uwe plaatsingen Bank- en Beursverrichtingen wende U in volle vertrouwen tot de HoofdzetelGENT, Kalanderberg Maatsoh. ZetelBRUSSEL, 84, Wetstraat. B.jbanken Kortrijk, 4, Lange Steenstraat Bijkantoren Brugge, Iseghem, Komen, P3PERINGHE, Yoerstriat, 5, tel. 62. (Verhuring van B and-roffers), Thielt, Waasten, Wervik, Westnieuwkerke. Hulpkantoren in al de bijzonderste gemeenten van West-Vla anderen. Zichtrekeningen 3 bruto. i5 daag3che rekeningen 4.50 °/0. Spaarboekjes 5 °;0 bruto Zicht.Term jn een jaar 5 netto. Kasbons rente op voorhand betaalbaar. Op naam of aan drager 3 maand 4 vr'j van lasten. 6 4.50 1 jaar 5 °J0 Qbligatien op 5 en 19 jaar op naam of aan drager 6 °/0 vrij van lasten. Rente betaalbaar bij zesmaandelijksche koepons. Wissels Beursorders Uitbetaling van alle Belgische en Vreemde Koepons Vernieuwing en Terugbetaling van alle Qbligatien Titels, enz. Alle Beurs- tn Bankverrichtingen aan de voordeligste voorwaarden. ZEKERHFID. VOLSTREKTE GEHEIMHOUDING. tien jaar, te rekenen van 1 Januari, volgende op het voltrekken van het gebouw, voor drankhuizen worden bestemd. Art. 12. Behoudens bij overmacht zooals overlijden van het gezinshoofd, veiling of boedelscheiding, enz., mo gen bedoelde woningen, binnen de tien jaar te rekenen van 1 Januari, volgende op het voltrekken v.an het gebouw, voor niets anders worden be stemd, noch vervreemd. Art. 13. Ten einde het aan den ge lastigde van de regeering of aan de gelastigde» van het bij de wet van 9 Augustus 1889 tot stand gebrachte Volkswoningen Voorzorgscomité's mogelijk te maken in den loop dier tien jaar zich er van te vergewissen of de voorschriften van de artikels 10, 11 en 12 niet worden overtreden, dient de premiegenietende er zich toe te verhinden het die gelastigden moge lijk te maken zijn huis te onderzoe ken. Ingeval men weigert het huis te laten onderzoeken, mag de teruggave van de premie worden gevergd. (Wordt vervolgd.) Op 23 Oogst laatst was het zes honderd jaar geleden dat Nikolaas Zannekin, als heldhaftige aanvoerder van het Vlaamsche leger, oprukte tegen de overmacht van Frankrijk's legerscharen en sneuvelde te Cassel in de hitte van het gevecht, omringd door zijne Vlamingen uit het Westland. De veertiende eeuw was een tijdperk van zwaren strijd voor het Vlaamsche Volk. Denken we maar aan Groeninge en aan Cassel. Te Groeninge hadden de Gemeentenaren in 1302 de zege bevochten, doch de adel rustte niet en stelde alles in 't werk om de vruchten van de Guldensporenzege te niet te doen. Er werden ondragelijke lasten gelegd op de schouders van ons Vlaamsche Volk. De Fransche koningen deden al wat zij konden om het Volk van den Graaf te scheiden. Overal ook stelde de Graaf franschgezinde heeren en zelfs franschen aan om 't volk te bestieren. Het verzet werd georganiseerd en Zanne kin nam de leiding. Hij was de gegeerde volksleider, die zonder zich op te dringen, schier overal met open armen ontvangen werd in de West-Vlaamsche steden. Een man die om zijn karakter, zijn vaderlands liefde. zijn verstand hoog stond bij ieder een die niet Leliaartgezind was. In 1328 hadden de plunderingen en brandstichtingen vanwege de Leliaarts hun hoogtepunt be reikt. Door zijn invloed had Zannekin Roese- lare, Thourout, Poperinghe, Nieuwpoort, Belle, Duinkerke, Cassel met Brugge voor den vrijheidsstrijd gewonnen. Kortrijk in brand gestoken door den graaf, wordt eens met Brugge. Eindelijk roept Yper ook Zan nekin. Filip de Valois wordtKoning van Frank rijk gezalfd te Reims, den 29 Mei. Daar zweert hij Lodewijk van Nevers weer in Vlaanderen te brengen. En zoo komt het Fransche leger naar Vlaanderen. Heel het Fransche Koningrijk maakt er deel van uit. Fr waren 16.000 ruiters, 50.000 voetgangers. Dat leger was aangevoerd door 2 koningen, de grootmeester der Hospitaalridders, de hertogen van Burgondië, Bretanje, Lorrei- nen, Bouron, de dolfijn van Weenen, de graven van Henegouwen, van Artois, de sire van Beaujeu. En Zannekin, wat had die voor macht? Het gansch juist getal is onbekend, doch laten wij aannemen 20.000 man. De Fran schen legeren in de vlakte; in derde lijn of reserve, midden de vleugels, zien de Vla mingen van op den Casseiberg de roode oriflamme op een groenen tros eindigend, dat zegt waar de koning van Frankrijk zit. Op den berg wappert de witte vlag met het roode kruis. De eerste dagen verliepen in schermmut- selingen. Zannekin wacht zijn tijd af, een fout van den vijand. Fn zie den 23 Oogst bemerkte hij dat de vijand de ruiterij van de voorposten weggenomen heeft. Dat is het uur van den krijgsman Zannekin. Hij zendt de Bergenaars met Win nok de Fiere aan 't hoofd tegen de Henegouwers en rukt zelf door alle stilzwijgen dWars door 't Franseh leger met een tweede kolom, ter wijl een derde afdeeling hem moet dekken. Daar slaat hij dood wat in den weg staat en komt op een tweehonderd meter van de koninklijke tent. Hevig is het gevecht, gansch het Franseh leger ligt overhoop. Doch Zannekin viel, doodelijk gekwetst. De strijd duurde voort en niemand vroeg genade, en de lijken der Vlaamsche krijgers bedekten den vaderlandschen grond ster vende om de keuren en wetten van hun land te verdedigen. De slag van Cassel was verloren 9000 sneuvelden, en een tijd van weê herbegon. Had Zannekin gewonnen, onze geschiede nis ware anders geschreven geweest. Zannekin blijft de held van den Vrijheids strijd van Vlaanderen in 1325-1328.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1