NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Poperinghe en Omstreken. FONDSENBANKN V Zond ag 23° September 1928. 30 Centiemen 25* Jaar. - N' 39 Hop tentoon stelling Calvarieberg van den Yzer Politiek Overzicht. In Stad: 14.00 fr. In 't Land per post 16.00 fr. Frankrijk 28 fr. Congo 28 fr. Andere ianden 34 fr. TARIEF: Sansen -Van nest® Wat de sport zou moeten zijn en wat zij niet meer is. INHULDIGING Zondag 23 September 1928 DE POPERINGHENAAR,, Voor al uwe Plaatsingen, Getó- en Beursverrichtingen, wendt U ii volle vertrouwen tot de Abonnementsprijs per Jaar Kleine Berichten 1 fr. per reek minimumprijs p:r insertie 8 fr. Notarieele Verkoopingen 90 cent. per gjwone regel. ANNONCEN Prijzen op aanvraag, 'P! W n ■SP O Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Uitgever Drukker Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE Telefoon 9. Postcheck 15.570. Veel mannen en jongens doen veel te veel aan sportzij zijn van de sportwoede bezeten. Voor hen is de sport een soort mode en zij meenen dat er in zake sport van een overdrij ven of overschatten geen sprake kan zijn. De wereld wil nu eenmaal bedro gen zijn en ook vele sportmaniakken laten zich bedriegen, 't Zijn de genees- heeren die hebben vastgesteld dat met de toenemende sportbeweging ten huidigen dage de hartkwalen en de schildklieraandoeningen ook bij de jongeren zoo schrikbarend zijn toe genomen. Het kan ook niet anders wanneer de sport bij velen nog enkel een afjakkeren is, moet het lichaam zijn veerkracht verliezen en spoedig op zijn. Wie te veel van zijn lichaam vergt, sloopt het, omdat het spoedig tegen vele ziekten geen weerstands vermogen meer bezit. Koevele bekende sportbeoefenaars zijn niet vroegtijdig gestorven en hoe weinigen zijn er opgewekt, krachtig, flink en jong van hart gebleven? Sport staalt de spieren, zegt men. Het klinkt zoo schoon maar 't neemt niet weg dat menigeen er zoo droevig door bedrogen werd. Sport is thans geen spel, geen verzet meer, maar een afbeulen der lichamelijke krachten geworden. Door de wedstrijdmanie is de sportoefening nog enkel een harts tocht. 't Is geen ontspanning meer, maar slechts eene inspanning en waar de hartstocht spreekt daar zwijgt het verstand. Dat al de hevige sportlief hebbers dit nu eens ridderlijk beken nen en zij zullen getuigen dat de hui dige sportoefening zich niet het meest meer bekommert om 't persoonlijk lichamelijk welzijn van den afzonder lijken sportman, maar er enkel alles opzet, ten koste van wat ook, hem of den sportkring waartoe hij behoort, te zien winnen Die wedstrijden en matchen beder ven de gezonde opvatting. Er moet getraind worden en er wordt te veel en te lang getraind. Men is overmoedig en geestdriftig en men filosofeert niet meer over de gevaren voor de gezondheid en het leven. Sport staalt de spierenen die onrus tige slaap, die lusteloosheid, die over vermoeidheid, die vermindering aan gewicht en eetlust, die zenuwzwakte, hartuitzetting of hartverlamming dan?... och ja, maar de sport die staalt toch immers de spieren? Zeker, en waar de hartstocht spreekt, daar zwijgt het verstand, niet waar? De wereld wil bedrogen zijn. De hedendaagsche sportoefening, zooals zij wordt opgevat heeft een noodlottigen invloed op de zedelijke vorming van ons volk. Zij verruwt vooreerst de gemoederen bij zoovelen die wekelijks hun match even noodig hebben als een dronkaard zijn borrel. Zijn die opgewonden toeschouwers nog menschen die weten wat zelfbe- heersching is, zij die de helden van het ruwe spel als bezetenen toejui chen? Is dat gezondheidsbevordering en karaktervorming ofwel nog enkel een handelszaak als men in een vuist gevecht op een paar minuten een uiil- lioen frank verdient om iemand met 't gelaat naar den grond'voor zijn voeten uit te strekken? Op welk be schavingspeil staan zij die er behagen in vinden menschen te zien exploitee- ren en zich te zien afbeulen als ren paarden? Was dat een menschenwed- strijd ofwel een stierengevecht wan neer bij een bokskamp het bloed langs 't lichaam der tegenstrevers stroomde en de helpers van een dezer de hand dolken in den ring wierpen De sportwoede heeft den vloed van 't zedenbederf doen stijgen. Dat is een stuk hedendaagsche geschiedenis van de oude en nieuwe wereld, want de matchen en de wedstrijden ont wrichten meer en meer het familiele ven, omdat zij de sportbeoefenaars, juist op die dagen dat zij het hij hun ouders, hun vrouw of hun kinderen zouden moeten gezellig vinden, van hen wegrukken. Zoo worden ,om van geene andere zedelijkheidsgevaren te spreken, de jongeren, die nog zoo zeer aan de ouderlijke leiding behoefte hebben, ver van huis aan zich zeiven overgelaten. Dat zijn droevige offers eilaas die de sport voor zich opeischt en dan wordt er geklaagd dat het ouderlijk gezag zoo zeer is afgeno men. Daarbij bepalen zich de gevolgen der sportfurie niet eens. De jongeren moeten een ideaal najagen en voor hoevelen bestaat dit ideaal in de sport te kunnen uitmunten, die enkel een ontspanning zou moeten zijn. Wat al uren en dagen gaan in training voor de wedstrijden verloren in de jaren van 18 tot 25 waarin er ernstige arbeid noodig is om zulke geweldige toe komstvraagstukken te kunnen oplos sen. De sport, die een jongen voetballer om eenen goed geplaatsten stamp, fo tografeert, in de dagbladen bewie rookt en ophemelt en publiek als een dappereviert en huldigt, zij be derft het karakter van een jong mensch die nog bewijzen moet in 't leven iets te zullen worden, omdat zij hem een gedacht van gewichtig heid en eergevoel, van overschatting geeft die in 't nadeel van zijn alge- meene ontwikkeling moet uitvallen. De blinde, onberedeneerde en overda dige zucht naar vermaak en plezier in de sportwedstrijden zet de wereld en met haar ook de menschen op hun nen kop omdat zij de hoogere ziels krachten in de schoonste levensjaren van ons jong geslacht vermoordt. Mannen en Jongens, overschat de sportbeoefening dus nooit en laat ten haren opzichte zooals in al de daden van uwen wil, uw verstand de harts tochten beheerschen. Overdaad schaadt in alles en niet het minst in de sportbeoefening. Prissche lucht en krachtige bewegingen zijn ons zoo onmisbaar als onzen boterham, vooral voor de jongeren, omdat zij den groei en den bloedomloop bevorderen, hart en longen ontwikkelen en de spijsver- teering verzekeren, maar in sport- overdaad zullen wij dit alles zeker nooit vinden. Daarom, zoo gij aan sport doet, wilt dat de sport het hare bijdrage, en van U zedelijke en licha melijke gezonde en sterke mannen make. Doet zij dat niet, dan deugt de sport niet. Wij moeten den moed hebben de waarheid te dienen. te POPERINGHE. Buitengewoon puike hop, van veel beter kwaliteit dan verleden jaar, be ter zelfs dan de goede hop van 1926, zagen wij in de toogzaal van het Rek- hof. Nog meer tentoonstellers zijn er dan voorgaande jaren, zoodat het lo kaal waarlijk te klein wordt. De acht hopbonden van het Land van Poperinghe doen allemaal hun beste om uitstekende hop voort te brengen, ten einde de aloude faam te herwinnenhadden we verleden jaar veel gevlekte, roodachtige hop, nu hebben we een beste gewas, lieflijk groen van kleur, en deugdelijk van geur, en rijk in hopmeel of lupulien. Om een eereprijs te bekomen moet men 90 punten op 100 behalen, voor een eersten prijs 80 op 100 voor een tweeden prijs 70 op 100. Van die 100 punten zijn er 10 alleenlijk toegekend voor beste groene kleur; 30 voor het volmaakt verzorgd plukken30 voor het volmaakt drogen; 30 voor rijkdom in lupulien en fijnen geur. Al de stalen werden uit den spijker genomen door de commissie van de tentoonstelling. Hopbond van Poperinghe. EEREPRIJZEMJ H. Boeket 93)|j Jules Catrvcke 92Rj, Jules Ingelaere Cam. Sohier 91)4, Elié Boone, Ach. Lacante en Hector Lebbe 91, Ach. Bouthez, Remi Pattyn, Hil. Gesquiere, Georges Reubrecht en René Ruyssen 90y2, Klooster v. h. Vogeltje, Jul. Del- becque, Em. Desmyter, Cam. Merle- vede, Firmin Eobeau en Constant Ver- donck 90. EERSTE PRIJZEN: Georges Ver- donck, Maurice Buseyne, Jules Van- dewynckel. Aug. Dehaudt, Aug. Rue- kelnisch, Isid. Vandenberghe, Jules Vitse, Leon Derycke, Ch. Vandezande, Kinders Ruyssen, A. l'illaert, Ernest Denys, K. Boone, Cam. Vermeersch, Kinders Boone, Hil. Vanbeselaere, Cam. Verdonck, Ben. Struve, Jul. De- crock, Ach. Dereckx, Maur. Ruyssen, Georges Boone, Cyr. Gunst, Om. Cau- lier, Wed. Flor. Buseyne, Maur. De- haene, Cyr. Deniere, Juk Delpiere, Br. Doom, Cam. Werquin, Cam. Coubron- ne, Maur. Boeraeve, Cam. Denys, Art. Quaghebeur, Jos. Igodt, Jules Kestier, Cam. Vancayzeele, Th. Meersseman. Aug. Sergier, Ed. Logghe, J. Huvghe, Hil. Gheeraert, Jul. Tillie, Wed. Gast. Eelieur, Nestor Vancayzeele, René Dervcke-Kesteman, Emiei Dunreez, René Cappelaere. Al deze eerste prijzen gelden nog als prima-hop: zij behalen ten minste 8 punten voor groene kleur, en 87 tot 89)4 punten in het geheel. Beziensweerdig was ook een staal Styrische hop, tentoongesteld als proefteelt, door Jules Catrycke. Hopbond van Proven. EEREPRIJZEN: "Marcel Top 92, A. Vandoolaeghe 91)4, Cam. Deprgy en Alois Dequidt 91, Hector Pareyn, Em. Bossaert, Aug. Lefebvre, Georg. Liefooghe en Cam. Easeure 90. EERSTE PRIJZEN: Ach. Top, F. Coetg'èluck, Ser. Deschrevel, H. Van- denbroucke, Em. Eermytte, Pr. Pa reyn, H. Debeer, Cyr. Demaerel. G. Eermytte, Cam. Vandenbussche, Jul. Debeer, Cyr. Vermeersch, Man*-. C ï- ne, Pr. Delanote, Amand Top', Ether ie Ganne, H. Vermeulen, H. Garmyn, R. Vancayzeele. Allen bekomen 87 tot 89j4punten. Hopbond van Rousbrugge. EEREPRIJZEN: Is. Vanexem 91, René Vandevoorde 90)4, Alois Eeroy en Remi Top 90. EERSTE PRIJZEN: Cyr. Louwae- ge, Hipp. Delanote, Euchère Dehee- gher, Maur. Monkerhey, Th. Alexan der,Leo Van denbroucke, Wed. Ruys sen, Jul. Spenninck, Al. Coene, Ach. Coene, Remi Monkerhey, Jul. Feryn, Lucien Gesquiere, Hector Delanote, Jules Deweerdt, Pieter Deleu. Allen bekomen 85 tot 89)4 punten. Hopbond v. Crombeke-Westvleteren. EEREPRIJZEN: H. Regheere en Jul. Temperville 91, Alf Delporte 90)4, Elie Dehouck. Julien Cornette, Joseph Cornette (v. Pollinchove) en Gustaaf Breda 90. EERSTE PRIJZEN: H. Brysbaert, Wed. Vandromme, Ach. Dewancker, Ach. Quaghebeur, Ach. Sticker, G. Quaghebeur, Is. Decae. Arth. Desmvt- tere, Cyr. Garmyn, Ev. Parret, Louis' Baes, Wed. Parret, Wed. Vandenber ghe, Leo Meersseman, Jer. Boury, R. Christiaen, Henri Sampers, Jul. Van Ryckeghem, Cyr. Vanthournout, A al. Deblock, Hil. Vandromme, Cam. De cae. Allen bekomen 86 tot 89)4 punten. Hopbond van Reninghelst. EEREPRIJZEN: A. Houwen 91)4, AI. De Cambry en Cyr. Depuydt 91, Orner Gheeraert en Cyr. Merlevede 9PJ4, Wed. Verdonck, Leo Ajanoost en C. Covemaker 90. EERSTE PRIJZEN: Cam. Eemie- gre, Em. Vandelanotte, Henri Beel- prez, Elie Spenninck, Jer. A erhille, H. ATancayseele, Ach. ALmloot, A- Jacob, Henri Nauwynck, Mailt. Carron, Ed. Huys, Ben. Vrammout, Jul. A'iane, H. Deconinck, Abel Heens, Jul. Lemie- gre, H. Degrauwe, Remi Behaghel, Elie Gantois, Flor. Dereckx, Henri Logie, Georges Deconinck, Jules Dau- chy en Jules Deconinck. Allen beko men 88 tot 89)4 punten. Hopbond van Vlamertinghe. EEREPRIJZEN: Jules Struyve 90)4, Flor. Bouton, Jer. Monkerhey en Ge broeders Verbrugge 90. EERSTE PRIJZEN: Henri Robyn, Hector Maricau, Henri Coene, Jules Delva, Aug. Eonguepée, Hon. Ver donck, Cyr. Bouton, U. Bonte, Henri Mouton, Em. Carpentier, Gerard Boe raeve, Alois Dhulster, M. Boeraeve, Cam. Deraedt, Cesar Derycke, Ch. Claeys, Jules Arancayseele, H. Adri- aen, Cesar Bouve, Is. Desmedt en Is. Capelle. Allen bekomen 86 tot 89)4 punten. Hopbond van Watou. EEREPRIJZEN: Nest. Cappelaere en Kinders Outtier 93)4. R. lOemol. en Cam. Brysbaert 92)4, Kinders Ea- bey 91)4, Arthur Boeket 91. Henri Plessiet en Petrus Vancayzeele 90)4, Ach. Dequidt, Maur. Thoré en 'Om. Catteau 90. EERSTE PRIJZEN: Leurs Gery, Cam. Parret, G. Dejonghe, Louis Le- plat, Prudent Prum, Jul. Vandromme, Cam. A'ancayzeele. Hil. anbrmvaene, Gaston AA'albrou, Cam. Loones, Gast. Vandroemme, Omer A'ancayzeele, Jer. Dambre, Henri Maerten, Jules De- mokler A. Easeure, Omer Verbouwe, Henri Verhaeghe, Maur. Vancayzeele, Germ: A'er meer sell, Flor. Dauchy, Fl. Ollivier, Alf. Doolaeghe. P. Deschodt, H. Kinget, Wed. Derycke, Cam. De- craemere, Georges Demaeght, Jules Leuwers. Ed. Brutsaert, Dés. Leplat, Kinders Thoré, Is. .A anacker, Wed. Decrock, H. Hautekeur, René Deprez, Cam Dehouck, Georges Igodt, Wed. Jjjgy-er, Alfr. Leurs, Petr. Decalf, Gast. Demaeght, Leon Deschuytter, Wed. Outtier, Jules Castryck, Arth. Van Eecke, Cam. Deheegher. Allen beko men 86 tot 89)4 punten. Hopbond van Westoutre. EEREPRIJZEN: Marcel Harde man 91, Hipp. Dejonghe, Ben. Harde man en Georges Rouseré 90. EERSTE PRIJZEN: J. Traisnel, P. Heyman, Ernest Kestelyn, Jul. Rou seré, Fl. Spenninck. Jos Descamps, H. Goudeseune, Ch. Aernout, Leon Rou seré, R. Legrand-Dhondt. Allen be halen 85 tot 89)4 punten. De tentoonstelling is open Zondag 23 September, van 9 tot 12 uur en van 3 tot 5 uur. Ingang vrij en kosteloos. Op de plechtigheid der Inhuldiging en AVijding van den Kalvarieberg van den A'zer dienen alle moeders, wedu wen, weezen en familieleden onzer duurbare gesneuvelden aanwezig te zijn. Alle christenen zullen er komen om een gebed te storten, voor dezen, voor wie niemand bidt. De Inhuldiging en Wijding van den Kalvarieberg zal gedaan worden door Z. D. H. Mgr AVaffelaert, Bisschop van Brugge. De plechtigheid zal vereerd worden door de tegenwoordigheid van H. H. K. K. II. H. de Hertog en Hertogin van Brabant en H. H. D. D. H. H. de Bisschoppen van Belgie. Programma. Om 10)4, vergadering in de parochi ale kerk. Om 10,45 u., vertrek van den stoet. Om 11 u.: AA'ijding van het Gods dienstig gedenkteeken. Om 11,15 u., H. Mis voor de gesneu velde soldaten, opgedragen aan den voet van het Kruis door Z. E. H. Kanunnik Dugardyn, hoofd almoeze- nier van het Belgisch Leger. Na de Mis, Kanselrede door Z. E. Pater Albert, Overste van het Abdij te Orval, (Geniekapitein Karei Van der Cruyssen). De Profundis en Libera. In den namiddag te 3 ure, vergade ring in Onze Kring AVilgendijk, voor al de familieleden der soldaten, Verminkten en Oud-Strijders. Aan spraken door Minister BaelsE. Pa ter H. De Groote, Aalmoezenier van le Jagers te voet, en E. P. Albert (Geniekapitein K. AMnder Crussen). Maandag 24 September te 9 ure, zal de eerst H. Mis in de kapel van den Kalvarieberg door E. Pater H. De Groote opgedragen worden voor onze gesneuvelden. N.B. In geval van slecht weder zal de H. Mis en Kanselrede in de kerk gedaan worden. De Buurtspoorwegen van AVest- A'laanderen zullen op dezen dag eene vermindering van 50 t. h. verleenen aan de reizigers die zich naar Dixmu- de begeven. VAN NU TOT NIEUWJAAR ontvangt gij wekelijks als gij ons 5 frank zendt in postzegels. Flauwe wapens. Enkele staaltjes om aan te toonen met welke flauwe wapens de taalre- geling in het leger bestreden is ge weest. De AA'aalsche Socialisten hebben te gen de taalwet gestemd omdat het een overwinning is voor de Vlamin gen. M. Huysmans zegde dat de Vlaamsche Socialisten tegen de wet zouden stemmen omdat de flamingan ten geen volledige voldoening krijgen. M. Huysmans zegde ook dat de eenheid der socialistische partij ver wezenlijkt was op het gedacht der groote taai-eenheden. Die taai-eenhe den zijn legerafdeelingen of divisies. De AVaalsche Socialisten riepen uit: Gij bewerkt de verdeeling van het land door het inrichten van Waalsche en Vlaamsche regimenten. AA'aalsche en Vlaamsche regimenten inrichten, dat is het land verdeelen. Maar Vlaamsche en Waalsche divisies of legerafdeelingen maken, wat veel verder gaat, is dat dan het land niet verdeelen M. Huysmans klaagt dat de taalwet voor de Vlamingen niet ver genoeg gaat. AA'anneer de wet echter eene grondige taalkennis vergt van de of ficieren, wil hij zich tevreden stellen met eene oppervlakkige kennis der Vlaamsche taal. Wij weten maar al te wel wat er van die gebruikstaal zou in huis komen. M. Huysmans riep uitM. Pater erkent dat de wet niet zal toegepast worden. Dus wij stemmen er tegen. Kort daarop stond de anti-flamin- gante AA'aalsche Socialist Mathieu op om te zeggen: M. Pater is mis. De wet zal zeker toegepast worden. En omdat zij zal toegepast worden stem men wij er tegen. En zoo ging het gedurig voort. Er was eene aaneenhoudende tegen- straak van Waalsche en Vlaamsche Hoofdzetel: GENT,Kalanderberg Maat.Zetel: BRUSSEL,84,Wetstr. Bijbanken Kortrijk, 4, Lange Steenstraat YPER, Groote Markt, 9, tel. 304 en 334. (Verhuring van Brandkoffers) Antwerpen, St Martensstraat, 2. Bijkantoren: Brugge, Iseghem, Komen, POPERINGHE, Yperstraat, 5, tel. 62. (Verhuring van Brandkoffers), Thielt, Waas ten, Wervik, Westnieuwkerke. Hulpkantoren in al de bijzonderste gemeenten van AVest-Vlaanderen AlveringhemG. Vandeweghe, Gem. Sekr. Beveren a/Yzer: O. Desmytter, Gem. Bed. Bixschote C. Hondeghem, Plaats. BrielenJ. David, Gemeente Sekretaris CrombekeC. Decae, Gemeente Ontvanger DickebuschJ. Deconinck, Onderwijzer ElverdingheJ. Bultheel, Meetkundige GheluveltA. Beyls, Gemeente Sekretaris HollebekeA. Breync, Gem. Sekretaris KemmelRené Joye, Handelaar LocreLouis Dousy, Gemeente Sekretaris LooV. Camerlynck, Gemeente Ontvanger MeessenL. Lemaire, Westnieuwkerke MoorsledeJos. Vancoillie, Handelaar NoordschooteMichel Butaye, Plaats OostvleterenR. Smis, Gemeente Sekretaris Passchendaele M. Noliet, onderwijzer. PoelcapelleJ. Dehaene, Gem. Sekretari* PloegsteertL. Lemaire, Westnieuwkerke Pollinchove: H. Anseeuw, Gem. Bediende Proven E. Delava, Rentenier ReningheA. Wullepit, Gem. Ontvanger ReninghelstFl. Camerlynck, Gem. Sekr. Rousbrugge Claeysoene Aimé. Creni.-Ontv. StaveleP. Franchoo, Hoofd-Onderwijzer WaestenP. Parmentier, Yperstraat WestoutreA Declercq, Plaats WestvleterenM. Vanlierde, Beheerder WoestenP. Bamelis, Schepen Wulverghem: L. Heughebaert, Gem. Sekr. WulveringhemJul. Ceulenaere, Gem. Ont. WytschaeteWed. Fournier, Plaats ZonnebekeLucien Debal, Gem. Sekretarij Zichtrekeningen 3% bruto. 15 daagsche rekeningen 4,50% Spaarboekjes 5% bruto Zicht. Kasbons rente op voorhand betaalbaar. Op naam of aan drager 3 maand 4,00% Trij van lasten. 6 4,50% 1 jaar 5,00% Obligatien op 5 en 10 jaar op naam of aan drager 6% vrij van lasten. Rente betaalbaar bij zesmaandelijksche koepons. Wissels - Beursorders - Uitbetaling van alle Belgische en Vreemde Koe pons - Vernieuwing en Terugbetaling van alle Obligatien - Titels, enz. Alle Beurs- en Bankverrichtingen aan de voordeeligste voorwaarden. ZEKERHEID. VOLSTREKTE GEHEIMHOUDING. Socialisten. Zij wafen. het maar op een punt eens en dat was om de Re geering te doen vallen. En dat is hun niet gelukt. Gestemd. Vrijdag werd het legerontwerp als ook het taalontwerp gestemd. Het legerontwerp werd goedge keurd met 97 stemmen tegen 1 stem. (de socialistische Kamersecretaris M. Bouchery). Het taalontwerp werd gestemd met 92 stemmen tegen 7 en 5 onthoudin gen. Het zijn 5 Liberalen die zich ont- houden hebben. De Socialisten en de Nationalisten zijn de vergaderzaal ontvlucht als het op stemmen aankwam. De Nationalis ten hebben den moed gehad terug te komen om tegen te stemmen op het taalontwerp. De Liberalen hebben eene verkla ring afgelegd waarhij zij het taalont werp goedkeurden onder voorbehoud, omdat het onafscheidbaar is van het legerontwerp. Met eene koppigheid die te bewon deren is hebben de Katholieken en ook de Liberalen de regeeringsmeerder- heid vormend, zich een verlof weten te ontzeggen dat in eenieders geheugen zal blijven. Spijts dewarmte, spijts de vervelende toonloosheid der bespre king, spijts het onverkwikkelijke van de socialistische obstructie, spijts het aanlokkelijk zonnetje hebben zij we ken aaneen in elke zitting op hun post geweest. Zij hebben elke poging die zoowel door de Socialisten als door de Nationalisten gedaan geweest is om ze uiteen te slaan deerlijk doen mis lukken. De Socialisten hebben zwaar spel gespeeld. Maar zij zijn ferm gefopt. Zij hebben zich belachelijk gemaakt, zij hebben geheel het parlementair stelsel in aanzien doen verminderen en zij hebben het misprijzen gewon nen van geheel de weldenkende bevol king. De verslaggever M. Poullet. De bespreking der legerontwerpen is voor M. Poullet, als verslaggever, een ware marteling geweest. Gedu rende 25 zittingen moest hij de be spreking volgen, in de 212 oppositie redevoeringen heel wat onzin hooren, de voorgestelde teksten toelichten en op veel vragen antwoorden. Te voren had hij reeds de vergaderingen der Gemengde Eegercommissie bijge woond. Na het neerleggen der regee- ringsontwerpen heeft hij de bespre kingen in de Middenafdeeling gevolgd en eindelijk de twee verslagen der Middenafdeeling moeten opmaken. Hem weze hulde gebracht en dank gezegd om zijne taak die er eene van groote verdiensten geweest is. Een wensch. Socialist M.. Gelders drukte Vrijdag namiddag den wensch en de hoop uit, dat de tegenwoordige Regeering nog lang moge aan 't bewind blijven. Dat is inderdaad in 't belang van het land. Het zal waarschijnlijk ook wel uitvallen zooals M. Gelders het hoopt. De werklieden worden er in alle geval door gehaat. Katholieke zegepraal te Gent. Zondag had in het arrondissement Gent-Eekloo de verkiezing plaats voor een Senator. Men weet dat het Com munisten zijn die door hunne kandi datuur te stellen de Socialisten ge dwongen hebben in het strijdperk te treden. De uitslag is, zooals het ten anderen te voorzien was, een volledige zege praal voor de Katholieken. Deze be kwamen 72.020 stemmen, wijl de So cialisten er 41.455 kregen en de Com munisten 10.324. Er waren 19.736 wit te en nietige briefjes" waarschijnlijk van de Liberalen komende. De Katholieken winnen 5.280 stem men en de Socialisten verliezen er 471 hij de gedeeltelijke verkiezing die op 11 Maart 1928 in hetzelfde arrondis sement gehouden werd. M. de Kerchove d'Exaerde is dus dus verkozen als nieuwe Katholieke Senator voor Gent-Eekloo. Voor de Socialisten was de inzet de zer verkiezing de militaire wet. De kiezers hebben ze op dit terrein ge klopt en de Regeering met kracht in het gelijk gesteld. In het Gentsche geraken de Socia listen zoodanig goed gekend, dat men er geen acht meer geeft op de geheele manden beloften die de Socialisten uitwerpen als ze in de minderheid zijn om niets te verrichten als zij den mi nisterzetel bekleeden. De Communisten hebben veel stem men verworven, meestal ten nadeele der Socialisten. Dit is een nieuw ge vaar dat opdaagt. Al wie verantwoor delijkheid draagt, de Regeerders zoo wel als de Werkgevers, zouden wel doen goed de oogen te openen. Met de mistoestanden waarin sommige werklieden zich nu nog bevinden weg te helpen ontneemt men wapens uit de handen der Communisten. De Christen opvatting van het econo misch en maatschappelijk leven moet aangemoedigd worden, want zij alleen is in staat den vrede te bewaren en welvaart te verwekken. Amnestie. Over enkele weken waren de Ka merleden overeengekomen *de Am nestiekwestie te hespreken onmiddel lijk na het stemmen der legerwetten. Vrijdag, na de stemming,, moest be paald worden wanneer de bespreking der Amnestie zou begonnen worden. Eene verwarde bespreking ontstond en men is uiteen gegaan zonder be slissing te nemen. De toestand was zooveel te meer verward daar men algemeen ver wachtte dat de Regeering Vrijdag eene verklaring zou doen in zake Am nestie ofwel haar ontwerp zou indie nen. Dit is niet gebeurd.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1