FONDSENBANK9V Wapenstilstand Naar een Landbouwpolitiek Post-eollis Zilveren Muntstukken Politiek Overzicht. ZONDAG 4 NOVEMBER 192S 30 CENTIEMEN. 25" JAAR. - Nr 45. TELEFOON Nr 9 Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. POSTCHECK Nr 15.570 Wapenstilstand! Vrij-af, de vlag in top, parade en'brabasson Smeer uw beenen in, Teune, en kijk riet zoo tu- releursch als een Thomas. Schouw en zie toede heele wereld vlagt. Gisteren, zei 'k zoo tegen ons 'Nel-' lekeNelleke, zei 'k zoo, 't is wapen stilstand, we hangen den blauwen! voorschoot ruit. Ouwe zot, zei ze zoo we hebben nooit haarkepluk gedaan Scheer tl weg, en bestel het vee. Jamaar, Nelleke, zei 'k zoo 't is b-et-feest van-dert elfden, waarop ze de kanonnen propten, en riepen: Trève!... Die Trève -zonder-meer is er de dood van, Pycke, zei ze zoo 't Mensch dacht aan de Godsvrede uit de aloude geschiedenis. Boerenver stand, zie-je, Teune, 't denkt wel diep, maar als het spreekt lachen de gekken. Weet ge 't nog, Teune. 't klonk toen als een zegebazuin door de stra ten: de vijandelijkheden hebben opge houden! Kalmteriepen de Soldatenrate. We hieven kalm, en gingen vroeg naar honk. We waren den oorlog moe, <len honger moe. de miserie moe, en in de lange veeren droomden we van peis en vrede, en tusschen de geknotte hoo rnen, de verkoolde dorpen en sleden, de sombere grafkruisen, zagen wede 'lange, bange karavaan van jammer en ellende verdijnen achter een gordijn van dampende bloed Morgen rees in de poort der historie de meuwe dag, en'spande de zeven kleuren van den regenboog over de hergen Pax, mijn hongerige maag, morgen kri jgt ge een kotelet en kram ik Pax, mijn gekwetste broeders, mor gen heelt uwe wonden Pax, o politiek rood. blauw en geel morgen zijn we één wapperen de vlag; Pax, mijn Vlaanderen, morgen be komt ge uw recht Pax, o alle volkeren, morgen be ploegt elkeen weer zijn veld in vrede, en rookt zijn kanaster onder den bloeienden druivelaar En Vrede kwam, geflankeerd met de diplomatie en de pers. Twee'gevaarlij ke cavaliers, Teune, de een meent niet wat hij zegt, en de ander zegt niet wat hij meent. En er werd gezongen, gesprongen, gepintelierd en gefooid met de bal dadigheden van een zotte kermis voor gevolg. De zeven hoofdzonden ston den met hun kraam, de finanrie met anker en zon, de pers met een poppen spel en elke pop was natuurlijk een Mof, 't patriotisme speelde Sequa met een heele harmonie boven op zijn ver gulden wagen, en in de tenten danste Salomé voor de helft van het Rijk De champagne schuimde in de scha len, en de frank zonk in den droes, de champagne sloeg naar het hoofd het hoofd sloeg op hol, en de tong doeg kadul. En men wou boksen met Oost, en keerde bekaaid uit den ring van de Ruhr, worstelen met Noorxl, en liet zijn vlag in de Wielingen. En de gendarmen traden op, maar 't liep allemaal gekleed in een drie kleurige vlag. 't Orgel speelde een brabasson, en de kep'is sloegen aan. Alleen de flaminganten moesten zwij gen om vredeswille, of werden in de doos gedraaid. En de Yankee lei zijn vinger op het voorhoofd en peinsdeNou ze maken het er goed, en hij zond zijn rekening. En 't Fransch broertje troostte: Komzeepte den Belgiek met schuim- wijn in, gaf hem een friction d'Orsay, sloeg hem le grand cordon als een strop om den hals, stampte met zijn botten op de poort van zijn kazernen, en riep zijn piotten: debout! om vre deswille. En dat is allemaal geschiedenis, Teune, zonder comme itaar. En de hooge heeren bezochten mal kander, bestoften malkander, schre ven malkander de zege +oe, staken malkander een stel decoraties op de borst, en 't volk klapte in de handen. En ze gingen naar 't graf van den Ongekenden Soldaat, gaven hem een bloemengarf, en terwijl alles zweeg, stonden ze een stondeken stil zóó met gebogen hoofd en de oogen neer geslagen, en dachten: 't Menschdom beziet ons. En het menschdom zei 't Roert heel uw ziel. En de Ongekende Soldaat schoot wakker uit zijn droom van vrijheid en vrede waarvoor hij vocht, keerde- zich om in zijn graf, en blies naar de flam- me du souvenir om heel die ijle cotne- die te zetten in het donker En ginder, in een vreedzaam kerkje, weende de godslamp met een bloedend oog vóór den troon van den miskenden God. Versailles! de Raad van Vier San- Remo, Spa, Londen, Locarno, de diplo maten trokken er op af in redingote. En de grooten liggen in sofa's, de kleinen zitten op een pikkel en de W ijze Man staat aan de deur En de voorzitter' staat recht en spreekt Heeren, wij allen zij broeders we gaan vrede stichten voorgoed, en... deelen den buit. En bij dit laatste Woord hoest hij in zijn hand. En de kleinen wiebelen op hun pik kel, willen ook wat, en krijgen de plak of een prijsken voor 't zwijgen En de Wijze Man tokt op de deur, en reikt den poortier de boodschap Liefde zitte vooraan de groene tafel. Eu de voorzitter leest, lacht compa- tieus, en werpt de missive in de scheurmand. En... er wordt bedisseld, beloofd, bedreigd, bedrogen. Elk trekt het la ken naar zijnen kant, en 't scheurt dat we 't hoeren. En de Wijze Man tokt andermaal, en smeekt: Heeren. ge weld ga niet boven recht. En de voor zitter zegt: Poortier, grendel de deur! - Pycke, ze moesten hun zeggen: Ge gooit het op een accoordje ot we zetten u tegen den muur. Toe maar al, Teune, beter zaten ze op water en brood, 't verdrijft den hartstocht, dempt den hoogmoed en verheldert den geest, zoodat zo de dingen zouden zien in het licht der eeuwigheid. Maar... En zoo ver staan we, Theune. De landen liggen afgebakend, en ieder volk schopt tegen 't beschot. Rood, zwart, geel en blauw springen op 't schip van Staat, en bakkeleien om het stuur. De pers bast op tegen de pers laag tegen hoog, minder tegen meer, plicht tegen recht, en rechtschapenheid heet men kul. En over de wegen dansen bedrog, woeker, eerloosheid en ontucht den charleston, en de hooge oomes kijken naar hun verlakte schoenen En ginder stapt God over de toppen der heuvelen met de onweerswolken hoven zijn hoofd. Zijn donder bromt aldoor in het Oeralgebergte, en zijn bliksem flitst over den Balkan Het water van den zondvloed «tijgt, en Noë preekt in de woestijn Maar wat kunnen wij doen Pyc ke Wij niks, Theune, niks dan zor gen voor de Schuit van den innerlijken vrede waarin we onze ziel bergen Dan drijven we boven. G. v A LBQSSSBBSSZBBgBBSBSBBBBBaSIBani Eene der eerste vereischten van een gezonde landbouwpolitiek, die vooral streeft naar resultaten van langen duur, is wel zooveel mogehjk de onaf hankelijkheid van den landbouwer stand te betrachten. Deze onafhanke lijkheid weze totaal: de landbouwer zou moeten zijn een koning op zijn hof, lieer en meester over zijn huis, zijn stallingen en zijn velden. Op dit gebied ligt een groo.t arbeidsveld open, zoowel voor den landbouwei- zelf als voor diegenen die sympathi- seeren jnet den landbouwerstand en ernstig begaan zijn met zijn lot en welvaren Het feit afhankelijk te zijn kan voor den landbouwer een voortdurend ge vaar uitmaken. Hij weet niet hoelang hij opzijn hoeve mag blijven,hij kan in ongenade vallen bij zijn eigenaar of bij den goederenbeheerder die als manda taris van den eigenaar optreedt. En wanneer dan deze ongenade of de een voudige wil van den eigenaar hem ver plichten de baan te ruimen dan begint voor hem de tragedie het vaak nutter looze zoeken naar een andere hofste de, veelal gevolgd door het uitwijken naar Frankrijk. Waar men slaagt clan gebeurt zulks nog ten koste van groo- te sommen geld die de zakken van al lerlei tusschenpersonen of goederen- beheerders gaan vullen. Er bestaat een crisis in het land bouwbedrijf, een crisis te wijten niet aan slechten zakengang maar aan bet feit der overbevolking; men zou ze kunnen de landcrisis noemen. Hoeveel jonge boeren kunnen niet trouwen en een huisgezin stichten bij gebrek aan hofstede? Het is voldoende dat er één vrijkomt opdat tientallen landbouwers een wedren zouden aangaan. Ziet maar eens de uitslagen der openbare verpachtingen. Dat dergelijke toe stand binnen afzienbare» tijd een an dere crisis zou kunnen voor gevolg hebben de ware crisis van het be drijf lijdt geen twijfel. We moeten ons inderdaad geen illusies maken over den welstand der landbouwers over 't algemeen. Deze welstand is te wijten aan factoren van economischen aard die niet absoluut werken maar ook hun ebbe en vloed kennen. Daarbij komt dat in de naoorlogsclie jaren de landbouwers in staat waren hun pro ducten aan hooge prijzen af te zetten waar de pachtprijzen nog bespottelij ke cijfers waren. Menig landbouwer betaalde onlangs nog enkel het vijfde deel van den vooroorlogschen pacht prijs (niet in cijfers maar in waarde betekend). Die goeden tijd is voor de meesten niets anders meer dan een sprookje uit het verleden De pacht prijzen werden allengerhand onder worpen aan herzieningde eigenaars namen als basis de gouclwaarde van onze munt of het indexcijfer en een algemeene heraanpassing kwam tot stand. Moest een plotselinge crisis in het bedrijf uitbreken dan zou menig landbouwer-pachter aan den boord van den afgron komen te staan; het ware het geval voor de meesten die staan zonder kapitaal cn enkel be schikken over hun veestapel en hun bedrijfsalaam. Weliswaar hebben we in de laatste jaren groote vorderingen beleefd op gebied van techniek van rationalisatie en dies meer Maar een crisis blijft een crisis en de slagen kunnen hard zijn: we hoeven maar even te denken over den toestand van de hoppemarkt. Het geschoold-zijn kan daaraan niets verhelpen. Aan een crisis zouden alleen zege vierend het hoofd kunnen bieden d;e- genen die beschikken over gespaard kapitaal en diegenen d<e eigenaar zijn van hun uitbating. Het streven van den landbouwer moet daarom zooveel mogelijk gericht zijn naar het-eige- naar-worden. Daarvoor pleiten allerlei redenen van moreelen van technUchen en van algemeen menschelijken aard. De landbouw bloeit het sterkst inuby landen waar de grond in de handèL-is' der landbouwers (Deneffllarken hij vegeteert daar waar de landbouwers werken in volle afhankelijkheid van den wil van den eigenaar (Rusland en Rumenië vóór enkele jaren). Het mag een veel belovend voortee ken worden genoemd dat het getal der landbouwers-eigenaars in onze streek sinds den wapenstilstand flink heeft toegenomen. De, landbouwerstand wint hierdoor onzegl-jk aan macht. Dat die toestand zich zou moeten ver- algemeenen hoeft wel geen beloog en het doel van de agrarische politiek zou daarop moeten gesteld worden dit veralgemeenen te bewerken De boerenbond kwam reeds .angs alle kanten tusschen door het findn- ceeren van dergelijke aankoopen aan bijzonder gunstige voorwaarden Het was een werk van gezonde politiek uitgevoerd in het volle besef van zijn rol. Er kan echter meer, er kan veel meer. Er was ook een tijd dat in Dene marken een land waar de landbou werstand het best is ingericht en waar de toestanden het meest gezond mo gen worden genoemd de landbou wers van de eene crisis in de andere vielen. Doch de wetgevende macht greep in: niet zooals in Rusland of in Rumenië door een-brutale onteigening der gronden 'ten laste der eigenaars maar door het inbrengen van fiscale wetten. Aan de eene zijde werd ieder grondeigenaar zwaar belast voor de gronden die hij bezat boven een zeker minimum en het werd hem verboden die lasten door den pachter te doen af dragen. Aan de andere ziide steunde de Staat een landbouwor.ganisme dat aan de boeren het Uoodige geld ver schoot om den grond le koopen ter wijl de boeren anderzijds verscheidene voordeelen bekwamen in geval van aankoop. Het gevolg bleeft niet uit groote grondeigenaars, om te ont snappen aan de nieuwe zware belas tingen, stelden meestal hun goederen te koop met het resultaat dat de boe ren, gesteund door hun organisme, op kochten. Bij ons kan ook iets gedaan Een politiek, zooals in Denemarken zal bezwaarlijk ingang vinden in ons par lement waar er nog geen agrarische groep bestaat zooals er wel een de mocratische bestaat. Wel zijn er volksvertegenwoordigers die worden beschouwd als mandatarissen van de boeren, doch hun getal is veel te klein en ze zijn nog niet versmolten tot een min of meer zelfstandige groep in den schoot der katholieke partij Doch een middel van fiscalen aard ligt voor de hand: waarom zou een landbouwer bij het aankoopen van grond voor eigen gebruik niet kunnen ontslagen worden van een groot deel 50% b. v. dei- lasten die bij verkoopi'ngen in de Staatskas vloeien Dit idee werd nooit vooruitgezet en toch zou het den aan koop van gronden door landbouwers voor een aanzienlijk deel vergemakke lijken. Het princiep wordt sinds iaren toegepast voor de werklieden die een eigen huis of een klein uitbatingske koopen. De wetgevende Kamers stem den dit voorrecht als een toegeven aan de democratische gedachte. Waarom zou tegenover de landbouwer niet worden opgetreden in den zelfden zin? Waarom zou de landbouwerstand als dusdanig niet mogen een voorrecht genieten van denzelfden aard? Het be lang voor den landbouwer eigenaar te worden is veel grooter dan het belang van den werkman in zijn eigen huize- ke te wonen. Te moeten verhuizen voor een landbouwer is een zware slag terwijl het voor den werkman vaak maar kleine gevolgen heef1. W V Een Dienst van Postcolli voor het binnenland van Belgie en gansch onafhankeli jk van den dienst der keine pakjes van den spoorweg, is in wer king gesteld sinds 1 October. AfgifteIn al de postkantoren, ter staving van een bulletijn, verkocht aan den prijs van 5 cent., dat enkel den naam en het adres van den afzender en van den bestemmeling draagt. Verzending: Verzending als brief wisseling en aflevering aan den be stemmeling ten laatste binnen de 24 uren. Maximumgewicht: 5 kgr Grootste afmetingen: 1 meter Porttot 3 kgr. 4 fr.meer dan 3 kgr.' 5 fr. Aangegeven waarde: Maximum 100.000 fr.vast bijport 1.50 fr ver anderlijk bijport 0,20 fr. per 1000 fr. of gedeelte van 1000 fr. Verrekening tot 5000 fr.Biiport van een binnenlandsche postwissel of van eene ontvangstkaart (Post- checks). Spoedbestelling: Bijport 1,75 fr Kennisgeving van ontvangst' Bij port 0,60 fr. Insluiting van briefwisseling- Het is geoorloofd in de colli een open me- dedeeling, met betrekking op den in houd, te sluiten. Verantwoordelijkheid van het Be heer Eene vergoeding overeenstem mende met het werkelijk bedrag van het verlies, de berooving of de bescha diging is toegekend aan den afzender of des gevallend den bestemmeling na- volgens het geval met maximum van 100 fr. voor gewone of met verre kening bezwaarde colli tot 3 kgr. 150 fr. voor de colli, gewone of met verrekening, boven de 3 kgr. Wat de verzekerde colli betreft, voor deze kan de vergoeding het be drag der aangegeven waarde Leloo- pen. BBBSBHSBSBBBBBflBflSflBBBBBBEBBfll Ik ben kooper van van Frankrijk en andere landen aan .de volgende prijzen: 5,00 fr. stuk 13,00 fr. 2,00 fr. 4.50 fr. 1,00 fr. 220 fr. 0,50 fr. 1,05 fr. M. KESTELOOT-BOUCHARD, Wissel, rechtover de Statie. KOMEN. Onze Provincieraad en de eïectrificatie M. Lommez interpelleert de depu tatie over de electrificatie van de berg streek. Hij wenscht te weten hoever het nu staat. Vroeger was er een voor stel om voor 1000 fr. per kilometer tusschen te komen. Die belofte is ge daan en moet dus volbracht worden. M. Bernolet (deputatie) geeft een verslag over de werking van de West- Vlaamsche intercommunale sedert het ontstaan in 1922. Voor de laagspan- ning in 't zuiden werd 5 millioen voor zien en in Dixmude-Veurne 8 millioen voor hoogspanning. Op einde Septem ber was er reeds 123 km. hoogspan ning bovengrond en 34 km. onder grond, 65 km. lage spanning en 33 ka- bienen en transformatieposten. Voor het jaarlijksche, verbruik zijn wij waarlijk bedrogen geweést, 't is een echte verrassing. In 1927, het 2e jaar werking, was de verkoop reeds 850.000 kilowatt. Onze intercommunale be. reidt zich nu om bij het vervallen der contracten zich meester te maken over gansch de Provincie. Wat nu de bergstreek in 't bijzonder aangaat: tot op heden waren wij in gedurige onderhandelingen met de Société de distribution electrique wij komen echter tot geen uitslag Daarom zullen wij het zelf aanpakken, a! kost het 6l/2 millioen. M. Lommez bedankt in naam van de bevolking en betrouwt op de denotatie dat zij het plan zoo spoedig mogelijk zal uitvoeren. Roode kapitalisten. De socialistische voormannen kun nen het verwijt niet verkroppen dat zij al meer en meer het tegenoverge stelde doen van hetgeen zij steeds zoo hard uitgeschreeuwd hebben over hun zoogezegd socialistisch ideaal. Kapitalist worden, eigendomen be zitten en koopen, op de Beurs specu- leeren, auto rijden, aan zee luieren, de leiders wel te verstaan, juist en soms nog erger dan de eerste de beste ka pitalist. Maar de socialistische volgelingen zijn toch ook niet stekeblind. Reeds op meer dan eene stakingsvergadering hebben hunne eigene mannen hun die liefhebberijtjes onder de neus gewre ven en naar het hoofd geslingerd. Dan geven de roode voormannen hunne aanvallers uit voor communis ten. Maar is het zij zelf niet die door hun rood kapitalisme hunne bedroge ne volgelingen communist maken. Tegen de Katholieken. De Volkenbond beweert volledig onzijdig te zijn. Uit hetgeen hier volgt moet men besluiten dat hij zich toch laat beheerschen door geheime in vloeden. De Unie der Katholieke Vrouwen bonden, bestaanden uit 58 Vrouwen bonden uit 27 verschillende landen, met minstens 25 millioen leden heeft hare medewerking' aan den Volken bond aangeboden. Zij heeft gevraagd eene plaats, toe te kennen aan bare vertegenwoordigster in de Commissie Kinder- en Jeugdbescherming als ook in die van De strijd tegen Han del in Blanke Slavinnen». Het Alge meen Secretariaat was geneigd om de medewerking van zulk een belangrij ke vrouwengroep te aanvaarden On gelukkig heeft de vrijmetselari» een geheimen invloed uitgeoefend on den eersten Engelschen Afgevaardigde. Deze heeft de medewerking der 25 millioen vrouwen van de hand gewe zen, niettegenstaande verschillige zij ner collega's van den Raad er op aan drongen. Zulke houding valt ten zeer ste te betreuren. Toenadering. Ter gelegenheid der weder inge bruikneming van de kathedraal van Mainz, werden groote bewijzen ge- Voor al uwe Plaatsingen, Geld- en Beursverrichtingen, wendt U in volle vertrouwen tot de Hoofdzetel: GENT, Kalanderberg Maat.Zetel: BRUSSEL,84,Wetstr. Bijbanken Kortrijk, 4, Lange Steenstraat YPER, Groote Markt, 9, tel. 304 en 334. (Verhuring van Brandkoffers) Antwerpen, St Martensstraat, 2. Bijkantoren: Brugge, Iseghem, Komen, POPERINGHE, Yperstraat, 5, tel. 62. (Verhuring van Brandkoffers), Thielt, Waa«- ten, Wervik, Westnieuwkerke. Hulpkantoren in al de bijzonderste gemeenten van West-Vlaanderen Zichtrekeningen 3% bruto. 15 daagsche rekeningen 4,50% Spaarboekjes 5% bruto Zicht. Kasbons rente op voorhand betaalbaar. Op naam of aan drager 3 maand 4,00% vrij van lasten. 6 4,50% 1 jaar 5,00% Obligatien op 5 en 10 jaar op naam of aan drager 6% vrij van lasten. Rente betaalbaar bij zesmaandelijksche koepons. Wissels - Beursorders - Uitbetaling van alle Belgische en Vreemde Koe pons - Vernieuwing en Terugbetaling van alle Obligatien - Titels, enz. Alle Beurs- en Bankverrichtingen aan de voordeeligste voorwaarden. ZEKERHEID. VOLSTREKTE" GEHEIMHOUDING. geven van toenadering tusschen de Duitsche en Fransche Katholieken. Tijdens de godsdienstige en burger lijke plechtigheden waren de Fransche en Duitsche geestelijke en burgerlijke overheden vereenigd. Mgr Pacelli, Pauselijken Nuntius te Berlijn was voorzitter en de bevelhebber van het bezetingsleger. Generaal GuiHaumat liet Mgr Pacelü met militaire eer ont vangen en deed voor hem de troepen defileeren. Bij den feestdisch zaten zoowel de Fransche aalmoezeniers van het be zettingsleger als de hooge burgerlijke en militaire overheden aan Hoe dat er toch veel kan veranderen in tien jaar. Maar ditmaal is het een verandering ten goede. Karei De Flou-hulde. Op Zondag, 4 November, zal te Brugge op het stadhuis een huldebe toon gehouden worden ter eere van M. De Fïou. M. Karei De Flou is 75 jaar oud. Hij is het oudste lid van de Koninklijke Vlaamsche Academie en tevens Voor zitter van de Vlaamsche plaatsnaam kundige Vereeniging te Leuven. Men noemt hem de grootvader der Vlaamsche toponymie of plaatsnaam- kunde. Onlangs werd hij, naar aanleiding van het verschijnen van het zevende deel van zijn Woordenboek der to ponymie van Westelijk Vlaanderen tot doctor honoris causa van de Hoo- geschool van Leuven benoemd. De ar beidskracht, welke hem thans nog be zielt, blijkt voldoende uit het feit dat hij in enkele maanden het achtste deel van zijn reuzenwerk vermocht af te werken. De Provincieraad van West-Vlaan- deren heeft een tolage van 2000 fr. gestemd als bijdrage tot de De Flou- hulde. Pauselijk Jubileum. Z. H. de Paus wierd op 20 December 1879 Priester gewijd. Op 20 December aanstaande begint het 50ejaar van zijn Priesterschap en dit eindigt op 20 De cember 1929. Geheel dit jaar zal een Pauselijk jubeljaar zijn met groote kerkelijke feesten en waarin verschil lende zalig- en heiligverklaringen zul len plaats hebben. In de kerk der Lombarden San Car lo al Corso te Rome, alwaar de jonge Priester Achille Ratti zijn eerste H. Mis opdroeg den 21 December 1879, zal het eerste Mis altaar met marmer en brons tot een grootsch monument worden ombouwd. Het geschilderd marmer en de geschilderde beelden zullen voor heelden van echt marmer moeten plaats maken. Al de bisdom men der wereld zullen daartoe helpen bijdragen. De H. Kerk en het Socialisme. Sinds eenige weken begonnen som mige groote Franschschrijvende bla den van ons land een pennetwist over de verhouding der H. Kerk tot het So cialisme. Dat de socialisten er zelf spoedig hij waren om zooveel het in hunne macht was uit te bazuinen dat zij niet te gen den godsdienst zijn, moet niet ge zegd worden. De verkiezing is naken de en de socialisten halen dan gewoon lijk huijne spreuk Godsdienst is pri vaatzaak voor den dag. Uit den pennetwist blijkt echter vol doende dat een katholiek de theoreti sche beginselen van godsdienstigen en wijsgeerigen aard, die door de socia listen worden verkondigd niet kan onderschrijven. Vele dier beginselen zijn vlakweg in strijd met de leering der H. Kerk. Wat de practische economische eischen van het socialisme !>etreft, die ook kunnen noch mogen de katholie ken aannemen. Alle socialisten, hoe zij ook in theorie verschillen, nemen aan dat de privaateigendom van de productiemiddelen moet worden afge schaft en aan de gemeenschap ge bracht. Welnu de privaateigendom, ook die der productiemiddelen, is een natuurrecht en Paus Leo XIII heeft dit met veel gezag in de encycliek Re- rum Novarum helder en scherp aan de geheele wereld voorgehouden. Al is de economische eisch van het socialisme niet vlakweg ketterij, hij is toch in strijd met de zuivere katho lieke beginselen, en mag dus door geen katholiek gehouden worden. Ons vakonderwijs De zittingen van den West-Vlaam- schen Provincieraad zijn ten einde. Het was geen kleine taak van 24 mil lioen frank op eene rechtmatige wijze te verdeelen. Al is kritiek nooit uit gesloten, men mag zeggen dat onze Provincieraadsleden hun best gedaan hebben om in de maat van het moge lijke iedereen voldoening te schenken. Vooraleer de zitting ten einde was gaf M. D'Artois nog een overzicht op ons vakonderwijs. Er zijn 12 technische scholen over dag met 1153 leerlingen; 9 huishoud scholen met 581 leerlingen13 avond scholen met 2113 leerlingen: 9 niiver- heidschelen met 1575 leerlingen; 6 avondscholen voor visschers met 532 leerlingen en 2 dagscholen met 106 leerlingen; 28 beroepscholen voor meisjes met 726 leerlingen over dag en 1159 's avonds. Het ontwerp voor vlasserschool is onderzochtleergangen zullen aan vangen, ook voor volwassenen. Er wordt zelfs een hooger wetenschappe lijk instituut voorzien om de produc tieprijzen te doen verminderen. Daar was een tijd dat de Socialisti sche Provincies ons voor waren in zake vakonderwijs. Wij kunnen met voldoening hestatigen dat daarin ook, tot ons voordeel, verandering komt. De Liberalen zijn veeleischend. Het parlementair jaar is op zijn ein de en nog staat Minister Jaspar voor groote moeilijkheden. De I iberale Mi nisters willen niet mede in zake am nestie. Zij aanvaarden het verslag der Commissie niet en nu zoekt M. Jaspar eene nieuwe formule om ook de Libe ralen kontent te stellen. Maar dat zal moeilijk gaan. De Liberalen zijn veeleischend. De Regeering staat voor de benoeming van een nieuwen Gouverneur van Bra bant alsook voor het vervangen van den overleden Voorzitter van den Se naat. Niettegenstaande heide overle denen, zoowel de Gouverneur als de Senaatvoorzitter, Katholieken waren, eischen de Liberalen heide plaatsen op voor hunne mannen. Men zegt zelfs dat zij in hun eischen voor geen re- geeringscrisis zouden duchten Ge moet waarachtig maar durven De nieuwe Gouverneur van Brabant, evenals de nieuwe Voorzitter van den Abonnementsprijs per J aar In Stad: 14 fr. In 't Land: 16 fr. (per post) Frankrijk: 28 fr. Congo: 28 fr. Andere landen 34 fr. TARIEF: Kleine Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per insertie3 fr. wmssmm Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF: Notarieele Verkoopingeni 90 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvraag BB 9 AlveringhemG. Vandeweghe, Gem. Sekr. Beveren a/YzerO. Desmytter, Gem. Bed. BixsclioteC. Hondeghem, Plaats BrielenJ. David, Gemeente Sekretaris CrombekeC. Decae, Gemeente Ontvanger Dickebusch Mad. J. Deconinck. ElverdingheJ. Bultheel, Meetkundige GheluveltA. Beyls, Gemeente Sekretaris GhyverinchoveL. Stekelorum, Gem.-Sekr. HoïlebekeA. Breyne, Gem. Sekretaris Houthem-VeurneJ. Verdoolaege, G.-Ont- KemmelRené Joye, Handelaar LocreLouis Dousy, Gemeente Sekretaris LooV. Camerlynck, Gemeente Ontvanger MeessenL. Lemaire, Westnieuwkerke Moeres: Marcel Melis, Gemeentesekretaris MoorsledeJos. Vancoillie, Handelaar NoordschooteMichel Butaye, Plaats PasschendaeleM. Noliet, Onderwijzer Poelcapelle: J. Dehaene, Gem. Sekretarlfl PloegsteertL. Lemaire, Westnieuwkerke Pollinchove: H. Anseeuw, Gem. Bediende ProvenE. Delava, Rentenier ReningheA. Wuliepit, Gem. Ontvanger ReninghelstFl. Camerlynck, Gem. Sekr. RousbruggeClaeysoone Aimé, Gem.-Ont. StaveleP. Franchoo, Hoofd-Onderwij2er WaestenP. Parmentier, Yperstraat Westoutre: A Declercq, Plaats WestvleterenM. Vanlierde, Beheerder WoestenP. Bamelis, Schepen WulverghemI,. Heughebaert, Gem. Sekr. WulveringhemJul. Ceulenaere, Gem. Ont< Wvtschaete: Wed. Fournier, Plaats ZonnebekeLucien Debal, Gem. Sekretarij

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1