Opgelet voor de Aftruggelaars Openbaren Onderstand Belgische Film Universiteit Grosntenteelt. Landbouwers en Neringdoeners, Nieuwe inschrijvingen warden steeds aanvaard. St Niklaas Kerstdag Nieuwjaar Groote keus van Geschenken Timbers, Portretten, Postkaarten en Wark-Albums. Woordenboeken - Teekendoozen Verfdoozen - Werkdoozen Pennedoozen Vulpennen (alle merken) Boek- en Muziektesschen met en zonder hengsels Lotos - Dominos - Damborden enz. DE BROUWERIJ MASSCHELF.IN, Yperstraat, 87, Poperinghe, brengt U ter kennis d it zij «r van heden af een allerbeste bruin bier kan leveren aan Bemint dus uw profijt en proeft eens. De werkloozenverzekering werd be ter aangepast. Aan het beroepsonderwijs werd nieuw leven geschonken. Er werd een heerlijke uitbreiding gegeven aan de moederschapsverze kering. Al die kwesties, en nog veel meer, hebben bij de vertegenwoordigers der Christene Werklieden veel studie, veel moeite gekost. Maar alles werd met liefde gedaan ten bate der arbeiders. Het ware toch niet wel moesten de christene werklieden, gehoor gevende aan de lasterende taal der roode kies- propagandisten, onwetend zijn van hetgeen in hun voordeel gedaan werd. Als men die uitslagen ziet moet men volmondig bekennen dat de werkman bij de Christene Vereeniging ook zijne stoffelijke verbetering kan behartigd zien en dat het niet noodig is alle heil van de Socialisten of de Communisten te verwachten. Poincaré volgt Poincaré op. De Ministerieele crisis in Frankrijk is nogal spoedig tot eene oplossing ge komen. Na tal van onderhandelingen met de politieke voormannen van Frankrijk werd M. Poincaré door M. Doumergue, Voorzitter der Republiek, verzocht opnieuw een ministerie sa men te stellen. Daarin is M. Poincaré gelukt, zoo dat M. Poincaré zijn eigen zeiven op volgt. De Ministers behooren tot verschil- lige groepen. Bij den aanblik der sa menstelling van 't nieuw ministerie merkt men dat uit de vroegere groep der U.R.D.(Union Républicaine Demo- cratique) Louis Marin is geslachtof ferd geworden. Daar hij in deze groe peering de meest warme verdediger was der artikelen 70 en 71, voor terug gave der goederen aan de missiecon gregaties, ziet er uit alsof de geuzen- politiek in het nieuwe ministerie Poin caré de bovenhand zal hebben. Onder financieel opzicht kan de oplossing zeer goed zijn, maar van katholiek standpunt uit belooft zijn niet veel. GUIDO. IIBHIHIIIHIIIIBIHIIIIIIHI Echt bevonden feiten hebben doen vaststellen dat een persoon, zich onder meer aangevend als onderzoeker aan het Rekenhof te Brussel, verscheidene inwoners tusschen Watou en Abeele heeft bezocht. Onder voorwendsel belastingszaken te regelen, en ook bij middel van on eerlijke praktijken, heeft hij zekere sommen afgetruggeld. Het publiek wordt bericht dat de belastingen enkel en alleen moeten ge stort worden in handen van den Heer Ontvanger der belastingen, welke daartoe alleen machtiging heeft. Indien dergelijke oplichters zich nog verder aanbieden komt het gepast voor de politie of de gendarmerie te verwittigen om tot de aanhouding ervan over te gaan. De Kontroleur der belastingen. M. LIEFOOGHE. BBBBBBBBBKBBBBBSBgBgSaBEBBBBBB STAD POPERINGHE. De persoren die meenen recht te hebben op den Kosteloozen GENEES KUNDIGEN DIENST voor het jaar 1929, moeten hen komen aangeven in het Bureel der Ste Annastraat,'s mor gens van 8 tot 9 uur. Het Bestuur. ■IBIIIBIIIIBBBlBiaiiailBIIIIII De Proefvertooning,die Woensdag laatst in de Cinema Palace gegeven werd tot stichting van eene Popering- sche afdeeling van de B. F. U. is buiteagtwoon goed gelukt. De ver tooning bevredigde de talrijke aan- schouwers. Er werden een 20otal leden ingeschreven, zoodat de Pope- ringhe afdeeling gesticht is. D 2 eerste vertooning, volgens be richt van hoogerhand, gaat door op WOENSDAG 28 NOVEMBER, om 8 uur zeer stipt. Het Middenbestuur wenschte reeds per telegram de Poperingsche afdee ling geluk om haar zoo bloeiende sticht ng. Het Bestuur. Kamer eerst het bureel samenstellen, daarna, de bestendige kommissie. De volgende week zullen er waarschijn lijk geen openbare zittingen zijn. De begrootingen zullen in afdeelingszit- tingen besproken worden om de ver slaggevers aan te duiden en de Mid den afdeeling samen te stellen. Waarschijnlijk zal op Dinsdag, 20 November, de bespreking over Am nestie hervat worden, 't Is een been waaraan men in de Kamer nogal eeni- gen tijd zal weten te knagen. F,n dan valt er nog iets te peuzelen in den Se naat. Als bet Amnestievoorstel tegen Kerstdag uit de voeten is zal het a heel wel zijn. Vroeger is het zeker niet te verwachten. Wat de Vredeklokken van 11 November niet hebben kunnen doen. zullen de Engeltjes van vrede met Kerstdag misschien wel kunnen. Laat ons hopen. Hulde van Belgie aan M. Hoover. In geen enkel land werd de verkie zing van M. Hoover tot Voorzitter der Amerikaansche Republiek met zoo veel voldoening ontvangen geweest als in Belgie. Dit komt omdat de naam van M. Hoover zoo nauw verbonden is met de geschiedenis van de smartelijk ste jaren die ons land gekend heeft. M. Hoover stond aan het hoofd der reusachtige onderneming die geduren de 50 maanden gezorgd heeft voor de bevoorrading- van de bevolking der be zette streken. Reeds vóór de bevrijding van ons grondgebied kende onze Koning aan den heer Hoover den titel toe van «Vriend der Belgische Natie» Het Koninklijk Besluit is gedateerd van Havre 31 Juli 1918. Na den Wapenstilstand beschouwde M. Lloover zijne taak niet al$ ten einde gebracht. Hij deed wat hij kon om onze Universiteit ter hulp te ko men, die verkwijnde bij gebrek aan middelen van bestaan. Hij heeft op heerlijke wijze bijgedragen tot liet herstel van het wetenschappelijk leven in Belgie. Dit alles geeft hem recht op onver gankelijke erkentelijkheid van ons land. Belgie beeft van de gelegenheid gebruik gemaakt dat M. Hoover tot de hoogste waardigheid van zijn land verheven werd om hem eene welge meende, rechtzinnige en dankbare hulde te brengen. De Voorzitter van den Senaat. Het is dus beslist. M. Magnet te, grootmeester van de Belgische vrij metselarij en Liberaal van stiel, volgt een Katholiek op als Voorzitter van den Senaat. Hooger Leven het grootste ka tholiek weekblad zegt: «Waarom de katholieken dan ook zich niet blijven verzetten tegen die benoeming, is on begrijpelijk. Te meer nog wijl de heer Magnette een Vlaamschonktmdige Waal is, en hij dus ook om die reden geweerd moest worden. Waar blijft het protest van geheel het Katholiek land tegen zulke be noeming die ons kwetst als Katholie ken en als Vlamingen? Cijfers uit de begrootingen. Manneer men eenige cijfers uit 's lands begrooting nagaat, dan staat men waarlijk verbaasd. Kritiek is ge makkelijk. zegt men, en toch moeten we zeggen dat vele cijfers aantoonen dat het in ons land niet in orde is. Voor alle begrootingen is er maar één enkele die vermindering voorziet. In eén gaaf en gezond land zou die juist de eenige mogen zijn die grooter wordt, namelijk deze van het Onder wijs. Voor Kunsten en Wetenschap pen zal er dit jaar 29 millioen frank min uitgegeven worden, 't Is een schande. Min voor het Onderwijs en meer voor het leger. Dat volgt nogal natuurlijk. Het militarisme, de ziekte waaraan ons land lijdt, zal 43 millioen frank meer noodig hebben dan verle den jaar. Daarin zijn nog niet begre pen de gepeperde rekeningen die zul len moeten betaald worden voor for- tenbouw, voor aankoop van munitie en oorlogsmateriaal, noch voor de gendarmerie die nochtans ook van het leger deel maakt. De gendarmerie im mers zal ons ook 6 millioen en half meer kosten dan verleden jaar Het gendarmerie korps telt 148 officieren en 6000 mannen, waarvan 1740 behoo ren tot de bereden afdeelingen. Nooit was onze gendarmerie in Belgie zoo sterk geweest als op heden. Dat de begrootingen van openbare werken, van volksgezondheid, van nij verheid en arbeid, van buitenlandsche zaken vermeerderen, dat kunnen wij begrijpen. Maar de millioenen voor het leger, nog vooraleer de nieuwe legerwet in werking komt, neen daar kunnen wij niet over. Droevig land. waar het militarisme de plaats inneemt die aan het Onder wijs en de Wetenschap toekomt Geen beloften maar daden. Het is pas een jaar dat een paar ver tegenwoordigers der Christene Werk lieden deel uitmaken van het Ministe rie. Hebben zij niet alles kunnen ver krijgen wat de Christene Werklieden wel konden wenschen, toch is het ze ker dat zij mogen wijzen op een uit slag die geheel wat meer is dan ijdele beloften. Ziehier in het kort wat er, in den laatsten tijd, dank aan de werking der Democratische Ministers, verkregen werd De wet op de werkongevallen werd verbeterd. De afgeschafte familievergoeding werd wederom ingesteld. Het familieloon werd verder uitge breid. De bomvpremies werden opnieuw toegekend. Men heeft de afhoudingen op het lopn doen afschaffen. Voor de- Onderwijzers werd eene deug'lelijke perequatie ingevoerd. Er verd eene schöone oplossing ge geven aan de pensioenen van het Staatspersorveel. Kr werd gezorgd voor de gebrekki- gen, de verminkten en de abnormalen. De eerste bladeren die vallen zijn de voorbode van den Winter, 't is voor U, Mevrouwen, het oogenblik te denken op uwe kleederen en Mantels. Over uwe aankoopen zult gij steeds ten volle tevreden zijn njet U te wen den tot het huis 17, Groote Markt, 17 YPFR dat gekend is, voor gelijk? hoedanig heid, beterkoop te zijn dan elders. Maandag hadden wij in het Volkshuis de jaarlijksche vergadering voor den middenstand. Veel volk. Na het welkomwoord bracht de heer Voorzitter een verslag uit over de gedane werkzaamheden en wees op het werk dat nog te doen stond. De voordracht door H Vandedriessche gegeven, liet maar al te veel zien hoe noodig het is dat de middenstanders zich vereenigen, willen zij meer recht vaardigheid zien heerschen en de po litiek van twee maten en twee ge wichten zien verdwijnen. Een stukje, dat niet veel om het lijf had, werd evenwel door jonge middenstanders buitengewoon wel gespeeld en ver wierf dan ook grooten bijval. Met het slotwoord werd er gewezen op de eerstkomende vergadering die al de andere in belangrijkheid overtreffen zal. Middenstanders vereenigt U, want van daar komt de macht en die hebt gij nu hoogst van doen om de willekeurigheid van hooger hand te gen te gaan. Zondag avond waren twee man nen langs de Meenens'eenweg te weeg naar huis. Zij hadden den 11 November gevierd en droegen, of be ter, sleepten er de gevolgen van. Op een zeker oogenblik mieken zii het wat te bont, zoodanig dat een politie agent gedwongen werd, met een an ders hulp, ze in het droog te brengen. En dat al met 't vredefeest Men zegt dat wij hier in 't kort eene nieuwe instelling zulien zien ontstaan, namentlijk een retrettenhuis voor dochters. De grond is reeds aangekocht in de Kaaistraat en zoo haast men over de noodige fondsen beschikt zal er een begin mede ge maakt worden. De tooneelafdeeling Puinen- troost(V.O.S. en B.V.O.S.) is, door buitengewone omstandigheden, er toe gedwongen haar feest, vroeger ge steld op 18 en 19 November, uit te stellen tot 2 en 3 December. te verkrijgen bij V. SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat, i5, Poperinghe ALBUMS voor De gebreveteerde Trench-Coat met de tiitneembare Mondial en de ondoor dringbare Regenmantel Belgica zijn enkel te verkrijgen IN DEN NE GER bij F. BLANCKAERT-VER- LEENE, Meester-kleermaker. De menschen klagen van dit en dat en men zou zeggen dat ze genoe gen er in vinden. Doch het is zoo nut teloos te klagen over zware hoofdpijn of zenuwkoorts. ALGAOPOEDER zal u aanstonds genezen. Onschadelijk voor de maag De halve doos 3,25 fr., groote doos 6 fr. In Poperinghe te bekomen bij Vandeplas, Apotheker. In Yper bij Hautekier en Van Robaeys. Ste Cecilia. Het Katholiek Muziek viert het Ste Ceciliafeest. Vandaag Zondag, na de Hoogmis bij gewoond te hebben, wordt op de Gr. Markt een Volksconcert gespeeld met volgend programma 1. Marche des Cadets J.Ve cauter 2. Voyage en Chme E. Roux 3. Micaela, E. Roux vahe espagnole Te 5 uur's avonds Feestmaal voor Ee eleden en Leden. Maandag, Dinsdag enWoersdag, te 6 uu- 's avonds Tooneelfeest. Zondag 25 November, Prijsbolling voor de vrouwen. Heden Zondag begint de reeks voordrachten over Groententeelt, ge geven door Hear Depuydt; en dan telkens elke 3e Zondag der maand, te 3 1/2 uur, in 't Volkshuis, Yperstraat, 21, Poperinghe. De eerste voordracht zal handelen over het kweeken van Erwten en Peulgewassen in het algemeen. De lede.i van den Landenaarsbond en ieder belanghebbende in 't algemeen worden dringend uitgenoodigd. Op 2e Zondag van D cember komt Eerw. Broeder Gabriel van Hout hulst ook eene belang rijke voordracht geven over het kweeken van Erwten voor de fabriek van Houthulst en en. er groenten in 't algemeen. Dj: Landenaarshond. 85 cent. d® liter, 90 Sr. da ton van 140 liters. 45 fr. de halve ton van 70 liters. Hetzelfde bruin bier kan in de stad te huis besteld worden aan 8 fr. dan bak van 12 flesscben.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 2