gAUPiram De Wilde Ruiter latluiiBkc Kring - ropinnglie GEDACHTE IV EEN EERLIJK WOORD. Uit een rede van Dr H. Dorgelo, protèstantsche predikant, in de Lu- thersche kerk te Den Haag: «Wij, protestanten, kunnen veel van Rome leeren. Het doorstond den storm der hervorming en nam zelfs toe in kracht. De R. Kath. Kerk staat daar nog als een rots... Het wordt hoog tijd dat de Protestant zich afvraagt, wie, hij of de Katholiek, zijn geloof tot een kracht weet te maken. Het antwoord is niet gunstig voor den protestant... Zit g'in 't net g doet 'n g-ebed zit g'in zee doet er twee trouwt ge gelijk met wie doet er dan ten minste drie. ®«ll HETMANNEKE 't Is de laatste maand van 't jaar Waarmee wij nu gaan beginnen... 'k Hoop mijn lezers allegaar, Dat ge 't nieuwe jaar moogt winnen. Eerst en vooralwe zitten nu in den .Advent. Daar zijn menschen die niet .eens weten wat dit wil beduidenAd vent. Advent, (adventus) is een la- lijn sch woord en beteekent aankomst. Het is een tijd van voorbereiding tot den grooten feestdag van Kerstmis... Advent beslaat vier Zondagen en be gint op den Zondag die het dichtst bij den feestdag van Sint Andries valt. Sint Andries valt op 30 November, dit jaar op een Vrijdag, dus de Advent begint vandaag, Zondag 2 December, 't Is altijd goed dat te weten en 't is niet zwaar om meê te dragen, 't Is anders triestig vast te stellen hoe wei nig veel menschen van hun godsdienst afweten. Aan een rechter werd er al- zoo gevraagd hoe het kwam dat er in de gevangenissen meer mannen zitten dan vrouwen. En de rechter antwoord de omdat er in de kerk meer vrouwen zijn dan mannen. Hewel ik zeg het hier Met veel plezier Voor groot en klein Dat woord zou waarheid kunnen zijn. TE MEISSEN in Saxen, in Duitsch- land zijn ze bezig een kerk te bouwen heelegansch van porcelein. Zal me dat een oordje kosten. 'T KOSTTE Mie ken altijd veel moeite heur boodschap pen vlug te doen. Nu was ze weer naar den winkel geweest en kwam terug. Maar Mieken, zei madame, ge zijt rvel een half uur weggebleven en dat voor een pond suiker. Bardon, madame, zei Mieken, ik heb er een kilo meê. Manneken, vroeg mijnheer Stokvisch aan een ventjehoe zal ik van hier het rapste aan de statie komen? Met hard te loopen, m'neere, zei 't manneken TllSSCf IEN DE twee groote statie's van Brussel, omtrent aan de Beurs, ligt daar een stuk grond te koop. Grond voor te bouwen. Ze vragen daarvoor zes duizend frank den vier kanten meter. Dat is veel zult ge zeg den, maar als ge nagaat dat het toch maar nikkelen franken zijn dan is dat wiet veel. En wie dat nu koopt, zal er later wel bij varen. Spijtig, Manneken, zegt Marenta, dat we daar zoo geen Ihectare of drie, vier hebben liggen. MADAME Lucienne Questin van Jeu- ;mont liet de centen niet liggen waar •dat ze niet mocht aankomen. Ze nam .alzoo 120 duizend frank meê. Maar thuis kreeg ze schrik dat haar man er ^ets van zou merken en ze stak een partij van die briefkens in de stoof en Vet ze verbranden. De andere brief kens stak ze in een brievenbus en de sjandarmen hebben haar zelf in den bak gestoken. Laat liggen wat u niet behoort Want eenmaal komen toch de dagen Dat ge uw oneerlijkheid voor vast Zult hard en zuur beklagen. TE PARIJS ZIJN ER VEEL geval len grootheden die het zich ook bekla gen dat ze aan lager wal zijn geraakt. Daar is daar een café en daar zitten f" Z JL: ROMAN „v" door A. HANS. En ze bleef aan zijn sponde, waar ze breide. Robert had nog zaken te leper en reed heen. Op den Terugweg. van Maere had zich lang te leper opgehouden. Het was reeds donker toen hij de stad verliet. Hij zorgde zijn wapens onder zijn bereik te hebben. Veilig was de streek immers niet, al werden de verhalen over de roovers zeer overdreven. Zonder buitengewone ontmoetingen naderde hij zijn kasteel. Maar tus- schen het dorp en den Maerburg, hoorde hij stemmen. Hij was op zijn hoede. Stil reed hij door; hij zag twee ge daanten uitwijken. Goeden avond, groette hij. Er kwam geen antwoord. Robert vermoedde de waarheid en sprong uit 't zadel. jHa, Raoul van Hcilbeke en Mag- da Posteelsriep hij uit, wat nijdig i zelfs Het meisje liep heen. Jonker van Maere, zei van Heil graven en hertogen en baronnen en prinsen en prinsessen en gravinnen en zoo van alles in. De eene wascht de glazen, de andere speelt voor garcon 1 of serveuse, 'n andere speelt piano of viool. En zoo voort. Veel van die men schen hebben het fortuin van hun J ouders verloren door eigen schuld. An- j deren zijn door de Russische revolutie uit hun land gedreven èri weten nu niet meer van wat hout pijlen maken. DAARAAN ziet ge weer ne keer wat ne mensch zonder centen toch is, zegt Marenta. Graaf zonder centen Koning zonder duit Die gooit men simpliester Plet deurgat uit. Maar deugniet met centen... Met goud en met goed... Daarvoor neemt men af dan Eerbiedig den hoed. Ja, de centen! IN ENGELAND was er een Sjineesche student, met name Woi-Hay-Wai en die heeft zijn jonge vrouw vermoord. Ook om de centen zegt de rechter. Woi-Hay-Wai zegt dat er niemendal van waar is en dat zijn vrouw door twee andere kerels is vermoord. In alle geval is die sjinees nu veroordeeld om aan een koordeken te hengelen: in andere woorden om opgehangen te worden. Pin hij zingt nu In zijn verdriet Och plezierig Is dat niet. PRINS POLLE en zijn madame Astried zijn voor hun plezier ne keer naar de Hollandsche koloniën gegaan, naar Indië. Da's ver van hier zulle. Maar Prins Polle en zijn madame we- ten wel dat ze geen strooiken zullen moeten verleggen. Alles is zoo schoon geregeld en op die manier zou 't Man neken met zijn Marenta ook wel ne keer zoo'n reis willen maken. TE VERVIERS wist er een Italjeunder wat geld te maken. Maar ze hebben hem op zijn nest gepakt en rap den bak ingefoefeld. VAN GELD GE SPROKEN Duitschland heeft voor 75 miljoen slechte marken teruggeno men van Roemanië. Die 75 miljoen marken lagen daar nog van onder den oorlog, 't Zou ook niet slecht zijn, zegt Marenta, als Duitschland die 8 miljard marken die nog in de kelders van de Nasjonale Bank liggen, wilde uitwis selen. Dan zou ons nikkelen franksken misschien weer een zilveren fraksken mogen aantrekken. Geduld, Marenta, geduld, 't kan nog komen. En, Lezers van De Poperinghenaar Denkt er om ook, allegaar. Dat 't Sint Niklaasfeest gaat komen Waarvan zooveel kindjes droomen. Ik weet het. alderliefste Lezeressen en beste Lezers, ge draagt het hart op de rechte plaats en ge zult uw best doen om een penning voor het feest van die armë kindjes zoo rijk mogelijk" te maken. En 't Manneken uit de Maan Op voorhand zegt Ge hebt oprecht Heel wijs en goed gedaan. WIE NIET GOED heeft gedaan dat is een wekere Hallofshij vond in de statie te Antwerpen op een bank de sacoche van mejuffer Van Vlieren Hij stak ze in zijn zak en ging er meê op loop. Niet met juffer Van Vlieren maar met de sacoche. Maar hij liep niet ver. Een politieagent scheerde hem bij zijn nek en Hallofs kan nu droomen Over zijn daad. Hij weet nu goed dat stelen Niet steeds gemaklijk gaat. IEMAND EEN SLECHTE naam geven, gaat doorgaans nog al gemak kelijk. Te Sjarlerwa woont er een vrouwken, een zekere Lewi ska en dat vrouwken heeft den naam van toove- res te zijn. Ja. ja, vooral in de Walen- streek leeft dat bijgeloof nt>g onder de menschen. Nu was er een familie Jonkheere die meende dat zij door dat wijfken was betooverd. De menschen van die familie besloten dat vrouwken naar de andere wereld te helpen. Niet met een revolver beke, als verlegen. Denk geen kwaad van Magda Posteels. En als ik haar mijn gezelschap opdrongVferoordeel er haar niet dm... Veroordeel mij... ik verdien het En ik geloof dat ik er een eind aan maak, Waaraan? ■*- Aan mijn leven En Robert voelde echte wanhoop in dien kreet. Hij kreeg medelijden Hoe zijt gij zoo ver gezakt, Ra oul? vroeg hij op vriendelijker toon... Bruut genot gezocht... en geld willen hebben. Daarom ging ik in dienst van de Franschen. En ik heb me als lafaard en ellendeling ge dragen!... Ik verdien uw verachting. Waar woont ge nu eigenlijk? Nergens... Ik ben een vagebond. Waar moet ge dan van nacht heen O ik heb al dikwijls in een schuur geslapen, toen de Franschen me uit hun dienst ontsloegen. Ik kan ook naar die hofstede te Boesinge, naar Huige, waar ge me gezien hebt, maar dan moet ik de dochter minnen en ik haat ze... Voor kussen krijg ik er toch eten... Ja, zoo ver is het met mij ge komen, dat ik daar liefde huichel, om een tijdje onder dak te zijn... Maar mijn schuld brand mé op mijn gewe ten. Robert dacht aan het verzoek van den Wilden Ruiter en zei: Raoul, ga mee naar mijn huis!... Neen... ik ben het niet waard... Of in ruzie of drift, Maar met eero tasken koffie Met vergift- Een van de zoons- ging naar een apotheker en kocht vergift. Toen ver zochten ze Lewiska een tasken te ko men drinken. Het vrouwken dat geen kwaad vermoedde ging daar naar toe. Ze dronk een potje koffie en 't poeder lag er in. Maar, o hemel, in plaats van daar subiet dood te vallen, dronk Le wiska nog een tweede en een derde tasken en at een paar boterhammen. Als de menschen nu zagen dat Lewis ka klftck en gezond bleef, kregen ze schrik... 't was immers duidelijk te zien, dat dat wijfken met den duivel omging. Wattezoo vergift drinken en dan nog niet de pijp aan Merten geven. Maar 't fijnste van de historie is later uitgekomen. De apotheker had in plaats van vergift, suiker in poeier meêgegeven. Liet parket onderzoekt nu die zaak... EEN RARE ZAAK OOK TE CUREGHEM: moederken Verbiest ging heur dochter bezoeken. Maar 't mensch viel en bleef met heur sjerp aan een deurklink hangen. Daar er niemand was om haar recht te hel pen is ze versmacht. TriestigDE VROUW VAN boer Kweeper was ziek en de vent ging naar den apothe ker. Nu wilde 't juist lukken dat zijn beste melkkoe ook ziek was en daar voor moest hij ook een flesch hébben. Zie wel toe, meneer de apotheker zei hij dat je u niet van ordonnantie ver gist... 't Zou spijtig zijn als ik mijn beste koe moest verliezen. En als ge uw vrouw moest verliezen? vroeg de apotheker. Mijn vrouw? zei de boer... wel meneere toch... Eer 't drie maand van hier is zullen er zich al tien ge presenteerd hebben... maar 'n andere koe zou mij niemand presenteeren. SLIMMEKËN kwam thuis met nen uil dien hij gevangen had in den kerk toren. Hewel! zei zijn moeder, wat gaat je daarmee nu doen? Ze zeggen, antwoordde Slimmeken, dat een uil honderd en twintig jaar oud kan wor den en ik ga ne keer zien of dat het waar is. ÓP DE 1000 MENSCHEN sterven er 10 aan typhus, 120 aan ziek ten door slecht leven opgedaan, 160 aan tering. Maar de meeste menschen sterven hij gebrek aan asem, zegt Ma renta. IN SJINA IS 'T OP 'T OÓGEN- BLIKj schrikkelijk gesteld. Daar lijden meer dan 25 miljoen menschen door den hongersnood. Wij bidden: van pest, oorlog en hongersnood, verlos ons Heer. VAN DEN duren tijd, ver los ons ook, o Heer. Een bussel porei kost te Brusseel 15 fr. Als 't soepken staat op 't vuur. Kost het soepketi peper duur En hier is 't gedicht van Janneken: BRUSSEL. [staan, Bravo, Jantieken, dat is wel datte. En we roepen ook bravo Met een hartelijken wensch Ter eere van den Gouverneur In Brabant... den heer Nens. We zijn in onze jeugd vrienden geweest... O, die tijdLaat me maar loo pen!... Eens komt toch het einde Zoo moogt ge niet spreken... Als ik dood ben, is het uit.., En de eeuwigheid, Raoul? Dc Franschen hebben me mijn geloof ontnomen... tk heb de godin der Rede gediend... De Rede... Tk een stammeling, een wrak, een misdadi ger... Ga- mee... We zullen spreken over uw toekomst... Ge kunt uw leven ver anderen... 't Verleden is daar en liet schand vlekt mij... Ik dank u voor uw goed heid, maar neem ze niet aan... Houd tl niet op voor mij. En Raoul van Heilbeke sprong in het kreupelhout en verdween. van Maere riep zijn naam... Maar de andere luisterde niet. Arme jongen, mompelde Robert. Ja, hij heeft berouw... ik moet hem helpen... 'k Zal hem morgen zoeken en hem dwingen mee te gaan... Maar Magda is een lichtzinige deerne Ze heeft het nu weer bewezen. En Robert van Maere voelde iets als smart, daarom. Wat geef ik ook om die meid! bromde hij. Jacqueline wacht me in de gezellige kamer. En toch dacht hij nu sterker aan de dochter van den bezembinder Even weifelde hij en hij noemde zich een gek... Maar plots draafde hij over een akker... en dan door een dreef. Hij hield zijn paard in. Ge moet weten alderliefste Lezeres sen en beste Lezers, dat die heer N.ens door de franschkiljonsche gazetten voor vuile visch wordt uitgescholden. En weet ge waarom Omdat hij de wet en de koninklijke besluiten doet respecteeren. Hoe is dat mogelijk, zegt Marenta, iemand uitschelden om dat hij de wet doet respecteeren? Heel simpel, mijn lieve Marenta. Als een Vlaming de wet op de toepassing van 't Vlaamsch uitvoert, dan schreeu wen de franskiljons moord en brand. Als het de Vlamingen betreft, dan moet de wet niet worden toegepast. Zoo meenen althans-de franskiljons. Maar Nens die laat hun zien Hoe dat het hoort en moet... En daarom zeggen wij Die gouverneur doet 't goed Al te lang heeft men met het Vlaamsche volk den aap gehouden. OF DE KEUNING van Engeland 't nog lang zal uithouden is een andere kwestie. De man is zeer ziekskens. Daar staan wel vijf of zes doctoren bij zijn bed. Maar of 't veel zal uitha len is een andere kwestie. Als Pietje de dood Er is meê gemoeid Zijn pillen en drankskens Voor zeker verknoeid. DE BIBBERALEN hebben hun politiek ook verknoeid in 't land. Dat is ling geweten, want hun partij is ver gesmolten. Maar nu zijn de bib- beralen te Brussel bijeen gekomen en daar zijn er die hebben gezeid dat ze weer den godsdienst moesten begin nen te bestrijden, zooals- de oude bib- beralen dat deden... Maar een bibberaal Die de kwestie goed begreep Riep uit: mijn vrienden dan, Dan zijn we vast om zeep. Marenta zegtManneken waarom zegt gij bibberalen in plaats van libe ralen... Het moet liberalen zijn. Mis, Marenta. Ze heeten tegenwoordig bib beralen, omdat ze dén bibber hebben tegen de naaste kiezïiig en weten dat er van hun partij nog minder zal over blijven. Wat wij allen.,. Katholieke Vlamingen, samen, Van harte wenschen. Amen EN DAARMEE' zijn we weer op 't einde van ons epistel en sluit ik met 't volgend vertelselken. DEN PAS TOOR van Elicom, een heilige man, kwam ne keer te Hasselt over de markt en daar riep opeens een spotter uit: Bah, er zijn hier niet anders dan verkens en pastoors. De priester ging tot hem en vroeg: mijn vriend... ik hoor tl daar iets roepen Zijt gij pastoor? Ik neen! gelukkig niet: riep de spotter uit. Spijtig, antwoordde de priester... aangezien er niets dan ver kens en pastoors zijn en gij geeri pas toor zijt, zijt ge natuurlijk... het an dere... En toen kwam ras Het spreekwoord ook te pas: Hij lacht liet best Die lacht liet lest. Punt. Plezierige Zondag. aMerlief- ste Lezeressen en vriendelijke- Lezers. Dat wensclit tr Het' Manneken uit d'e Maan. BBBaiiiaawBamBaiBBBasBKBnHai BURGERSTAND VAN Wat mor ik er om of die straat loopster veilig thuis komt, zei hij bij zich zelf... Jacqueline wacht me Ik heb haar van mijn liefde gesproken en ik bekommer me om geen Magda Posteels, die bij avond langs de stra ten zwiert, Robert reed terug in de richting van zijn kasteel. Maar bij den Maerbürg, wendde hij weer den, téugel. 't Is krankzinnig, sprak hij... en toch een gèhltmzfnmg gevoel drijft me er heen. En nu reed hij naar de hut van den bezembinder. Hij was er dicht bij, toen de deur geopend werd. Ttt de buitenvallende klaarte zag hij Magda en Raoul van Heilbeke binnen gaan. De deur viel achter hen toe. Robert kreeg als een schok Twee huichelaars! riep hij uit. Raoul doet zich als een berouwvol zondaar aan, die niet weet waar been te gaan, die den dood wenscht en hij bedriegt me... Hij zal daar met die slet van den bezembinder zitten lachen om mijn medelijden. Hij in mijn huis... dat nooit Robert voelde jaloezie. Hij lachte smalend. Neen, dat kan geen jaloezie zijn, redeneerde hij. Wat geef ik om die deerne!... Dat ze voort doet met haar Raoul en haar Wilden Ruiter. Ja, hij ook... Wat is me dat allemaal voor ge heimzinnig gekonkel... Ik moet zeker van Heilbeke in huis nemen, opdat die ruiter alleen bij Magda zou komen... Een gemeene troef is het daar, waar- MIJNHHEER POSTMEESTER Zoctdet gij zoo goed willen zijn mij een kwijtschrift te laten aan bieden van 16 fr. in betaling van een abonnement voor het jaar 19229 op «De Poperinghenaar». Ziehier mijn adres: Ik dank u op voorhand en bied u, mijnheer de postmeester, mij re beleefde- groeten. Handteeken den-,1928. Knip bovenstaande aanvraag uit, vul' ze in, steek ze in een omslag en zet op dien omslag: Mijnheer de Postmeester. Gij moogt dan die brief zonder zegel erop in uw postbus laten glijden, en- uw póstbureel zal voor de rest zorgen, zóódat Gij gansch het jaar 1929 door, De Poperinghenaar regelmatig ontvangt. Plechtige aanstelling van E. H. CLAEYS als Pastor te Clercken. mee ik me niet inlaten moet... En nu gauw naar Jacqueline. Maar 't scheen als mysterieus van avond! Bij het kasteel zag Robert twee gestalten, die bij het hoefgetrap pel, haastig achter een boom wegkro pen, van Maere nam zijn pistool en reed naar de plaats, waar de gedaanten ver-, borgen waren. Hier komen of ik schiet! dreigde hij. Een vluchtte weg... De ander slaak te een gil. Doöd me nietkermde een vrouw. Wat doet gij hier? Ik wilde een aalmoes vragen op 't kasteel. Ga mee binnen!... O, neen, mijnheer... Ik heb niets misdaan Robert greep haar bij den arm Even bood de vrouw verzet, maar ze werd deemoedig tegenover 't dreigend pis tool. - Gehoorzaam hernam van Maere. O, mijnheer, laat me naar huis gaan... We zullen zien Luid riep Robert naar zijn knecht. Loden kwam op dat gerucht. Jonker, zijt gij het? vroeg hij... Wat is er? Neem mijn paard... Ik heb hier een gevangene... M'n ziele, een gevangene. Wie dat We zullen het binnen wel zien... Ste CECILIAFEESTEN. ONTPLOFFING IN EENE FABRIEK. IÉ: het niisaitvve gedeelte van de teer fabriek. te Duisburg-Meiderich, ont plofte door onbekende oorzaak een gas.ov.en,. die juist in gebruik was ge nomen. Door de ontploffing werd een arbeider gedood., terwijl drie andere arbeiders min of meer zwaar gewond naar een ziekenhuis werden vervoerd. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Een huurauto» waarmede een ver ongelukte vrouw naar het ziekenhuis zou worden gebracht, is in de nabij heid: vaoï* Szarvasy Hongarie, door een niotortrein gegrepen. Twee inzitten- dèn werden op den slag gedood, een-, dërde tjersoón üeu ernstige verwon dingen, op. HETsT HOOFD VERPLETTERD ONDER ZIJN WAGEN. D& landbouwer Pierre Sorraul. 5D jaar,, wonende te Beaymetz, kwam met rijn ge spaa;, geladen met pulp. een helleaden weg afgehold. Opeens glib berden de wielen van den wagen weg. Sorraul werd! ten grande geslingerd en; liet hooü verpletterd onder een dfer wielen. Dte ongelukkige bleef op dfett slag doodi 338SEBBI4aS£H8E!£S2S&SB&SaSSïa ZONUAG 2 DECEMBER: 1928 1 'k Ben zeer verwant mot weenen Is kop en staart verd «enen. Dan is hetgene blijft Bij blijdschap ingelijfd. 2 =- 'k Veroorzaak niets dan leed. Zoo 'k 't middendeel vergeet, Dan ben ik nimmqr heet. 3 't Hoofd is een lichaamsdeel De staart geen geheel En 't heel vreest men soms veel. 4 Waarom dragen de piotten ko peren knoppen Onder de goede oplossers van de vier raadsels zullen vier mooie romans verloot worden. Oplossingen in te zettden tegen 15 December a. s. Vooruit, vrouw. En deze moest Mare duwde haar over de brug, en dan in het kasteel, naar de keuken. Zelf keek hij vreemd op. Voor hem stond een Viet onbevallig 'meisje, bijna eefi kind nog van gestalte, ofschoon haaj gêlaaï wel een ouderdom van fond de twintig verried. Schuw keek ze naar den jonker en ze verzekerde, dat ze geen kwaad had gedaan. gehoorzamen van Hoe is uw obert. Fransisca Ameye, stamelde ze. En zijt ge van hier? Neen, van Pitheni Dat is ver weg... Wie was er bij u Mijn vrijer... We zijn op zoek naar werk, maar we vinden er geen... Het is slechte tijd... Wat deedt ge Lij 't kasteel? Ik wilde wat eten vragen. Maar dan moest ge toch niet ach ter een boom weg kruipen voor mij... We verschoten zoo... We meen den, dat ge een gendarm waart, die ons voor vagebonden zou houden. Uw vrijer is niet trouw. Hij laat u in de steek. Dat is leelijk... Maar hij is de serteur en benauwd voor 't gevang. Hij zal wel wat anders op zijn geweten hebben. Mijnheer, geloof me toch. we zijn eerlijke menschen. Loden kwam nu óók in de keuken. Robert vertelde hem wat er gebeurd was. ('t Vervolgt.) UIT DE MAAN Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, ig l. W' XV 't ïs in elk geval geen aanbeve ling, dat ze in uw gezelschap is... ik spreek Oprecht. Ik ben met ons vader naar Brussel gegaan Maar menschen, daar hebbe kik versteld ge- De buizen zijn veel grooter dan bij ons de kerk F.u alles gaat er met elleutriek te werk. TTé trains rrjdeb ër zoftder trfeffiêri Ik bad dat nog nooit gezien. En otomobiels en vaturen: groot ea klein 'k Ben verwonderd dat er nog niet meer mal- [heuren zijn. Ons vader is met mij een magazijn binnen- loopen Om daar voor mij een, paardes«i te koopen Daar stonden veel madams met bloem op [hun kaken En ze droegen een kleed: waardoor ban bloo- [te armen staken. En bun nek was ook bloot. Dat is de mode [bier Een van die madams- zeikaske tnesjeu de- [sïer? Maar ons vader die thuis kit» tieren en razen Wist hier van toeten, of: blazen. Pertang die madam, was, beleefdze had [schoon witte tanden En wel tien ringen, aan, die- vingers van heur [handen. Ze legde vijf paard.esus. op- den toog Maar ons vader bad, meer de madam in 't oog Toen we 's avonds thuis kwamen met paar- [desus en pakken Zei moederge hebt u iets op laten plakken. De mot zit er in, ge- hebt het te duur betaald. Waar bedde da ui 's, hemelsnaam gehaald? Toen zegde ik moeder hij een schoon ma- [dam Toen schoten'moeders oogen vuur en vlam. Eu 's nachts hoorde ik, om twaalf uren Dat vader 't in bed nog altijd moest bezuren. Toen zei vader dat hij niks meer zou koopen En alle schoon madams naar den bliksem [konden loopen. BOESINGffEj, ia» 1 Juli tot 31' October 1928 Geboorten,.. Michel Deexsninek, z. v. Lu- cien en- Mxagsètafeïne Verniajjl'eA, Albert Pissorn z. v.. Karei en Julia-, Ötasië-r. Eriia- Maria DTf&e-yere, d. v. Sfereet en Marina D'Haeyere.. Paula Vairibvyve-re, d.v. Geor ges. en Magdalena Soeaes. Roger Van- acker. z; v. Oscar en Axh'otiia Rosseel. Georges Degryse, z. v„ Ga tri iel en Alida Myny. André Carl ten, z-, v„ Leon en Emilie Eanduydt. Georges- Devos, z. v. Gaston e» J'ulia- Verstraete. M'a-rce-ïïa Degezelle, d. v. Hitai'ro en Julia Vanke-i'rsbitek. Raphael Degraeve, z. v. Maurice en Gabrielle Ptan- ckaert. Rn get.- I'.ouwyck, z. v. Odie-f en Feiieté Gadeyne. Anna Goderis, d. v. Henri en Maria Deheerst. Marie-Louisa Ver- haek, d. v. Gerar-ci en Robertine Traest. Sterfgevallen. Lahoutte Eugenie, 65 j., echtg. v. lyrget Becuwe. Vansteenkiste Valère, 3 tf.. z. v. Leopold en Blanche De- bruyne. Vergote Maurits, 6 m. z. v. Ger main en Lydie Vanhoost. Gotelaere Mar cel, 17 m., z. v. Leon en Elisa Soenens. Huwelijken Firmin Beuselinck te Dixxnude en Bertha Van Eecke te Boesin- ghe. Baron Snoy te Melsbrouck en Angèle de Thibault de Boesinghe te Boe- singhe. IBVBBBI Nooit zou hier een zoo triomfantelijk in trede plaats gehad hebben als deze van E. H. Claeys. Al de inwoners, tot de geringste toe, had den groote onkosten gedaan om hun nieuwen Herder in te huldigen. Doch alle natuurelementen, donder en blik sem uitgenomen, waren ontketend, als wilden zij den nieuwen Pastoor laten hooren «Stuur begin, goed begin»,. Maar onze brave Clerckanaren trotseerden de natuurelementen en op- het juiste uur was de stoet samengesteld op het gehucht «Het Zwartegat een half uur vaa de kerk. ORDE VAN DEN STOET: 1. Burgerlijke Groepen: 1. Ruiters-: 2. Schoolkinderen: knechten en meisjes3, Katholiek Vlaamsch Muziek van Clercken-.; 4. Vlaamsche Oud- Strijders van Clercken.;: 5.. 'Etmmermanswa- gen; 6. Wagen De), plezante kaarters»; 7. Metserswagen 8. Wagen, der Groenselkwee- kers; 9. Wagen der toerwngjlde10. Wagen van Handel en Nijverheid. (jZwartegat)11. Beenhouwerswagen; 12. Schilders- en Be hangerswagen 13. E£e» M-aagrf van Vlaande ren met haar gevolg te paarde; 14. Wagen der Boerinnengilde..; 15» Wagen der Duiven- liefhebbers; 16. Sint Niklaas in auto; 17. Groep Wielrijders» es* Vliegtuig18. De Af gevaardigden dér. WerrkÉedengilden van Thourout met muziek en vlaggen. II. Gees telijke Groepen: 19. Kruis en Misdienaars;* 20. Wagen van den H. Laurentius, martelaar en Patroon van Clérekan;;. 21. Groep Heil:-, gen: H. Margareta en H. Helena, H. Bar bara, H. Appplonia, .H-l Catharina, H. Gode-r- lieve, H. Elisabeth van Hemgarië22. Hide Kruistochters met limine patrones de H Theresia vair 't Kindje Jtestts; 23. Hemelwa gen 24. Kleine Herder en; zingende Hosanr- nagroep met palmtakken.; 25 Eerwaarde. Heer Pastoor, nieuwe* herder, met Zeer Her waarden Heer Deken; en, de getuigen; 2.6.. Kerkraad, gemeenteraadbrigade der iS'éfi-- darmerie. Iedereen had gewedijverd om zijn w#gem om ter biest op te. smukken. Doch voorajjidiaL nen een,bijzonder meld&xg de wagen: jrffcnri del en Nijverheid;»,, Boerengilde-r«Boe> rinneivgilderie Plezante Kaart* t>»j en* St Neklaas in nito I>e Vliegmaclu<t« w„jö; oog zeer opgenwrkt. Hta.l de Hensil! zij® sföizen 20 nvi^len ta ter opengezet, da-n waren allen «Ja^gs talG teiii» droog gebleven. Maar 't goot,water,, als- de stoet bij kerk kwam en zqxj-, weadi zjj iia 5 minuten, lioxnvot. De liturgische plechtigheden werdts® tnet den grooteerbied en ïnef. v^eel; belang stelling door de menigte gevolgd* en: de aan spraak va® Z:. E. Deken van Diksnattide was overtuigend om de parochianen te tate-n hoo ren dat li. Claeys de gepaste- pastor was voor Cletf-eken. Na cR plechtigheden in de ker-L ontving de nieuwe Herder zijn genvodigdea in een zaal van h<jt klooster. Heycelijk was de ontvangst. Welgemeend en oprecht uitgedrukt de ge- lukwenschen en de bed;ax-»kingen. En alles laat voorzien en verhopen dat Clercken zijn jeugdigen Pastor iiang zal mogen behouden, als Herder. Al de inwoners waar de stoet voorbij trok verdienen den hoogsten lof en de innige dankbaarheid om hetgeen zij gedaan hebben Ze hebben E. H, Claeys weerdiglijk inge haald. BBBBSBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBflflBBl van Maere sprong op den grond Uitslag der Prachtige Prijsbolling. Het meest aantrekkelijke der jaarlijks-che- feesten blijft nog immer de Prijsbolling voor de vrouwen. Met ijver en welbehagen wor den de prijzen telken jare dapper betwist. Om 4 uur begonnen was de bolling te 11 /z u. afgeloopen zonder dat de wispelturige ver lichting veel stoornis of tijdverlies had te weeg gebracht. Voor de 710* bolsters waren 102 prijzen te winnen. Wij geve.ii hieronder de namen der 25 eerste prijswiruiers1. Lamey Camille: Regulateur; 2. lateien Verfaillie6 stoelen; 3. Forceville Agues: Zetel; 4. Blanckaert Agnes.;.Ko.ffijservice 5. Pareyn André Kof- fijservice; 6. Gaucquie Georges: Kapstok; 7. Verhaeghe -ElieStel kommen 8. Deker- vel Ida.:: 12. lepels en, vorken; 9. Berat Geor ges: Schou.wgarnituur10. Beck Henri: Ko peren inktpot; 11. Beauprez Albertine Bed sprei; 12. B ulty lick Wed.H. Hertebeeld; 13. Degruyter. Alice Schouwgarnituur 14. Kes- teman Heuri.Lasvabogarnituur15. Druant Jules: Stel kommen; 16. Hebben Petrus: Stel kommen17. Sansen CharlesRonde spiegel;. 1.8, Davrdi Wed.Wekker; 19. Struye BenoltLavabogarnituur20. Dumon Jozef: Lavabogarnituur 21. Deraedt André Koftij- service,22. Yanspramghe Maria: Koffijser- vice23. Struye AugustaDrie vazen24. Lemaliieu Maria: 12 messen; 25. Verfaillie Martina Koperen kruisbeeld. BBBBBBflBBBBBESBBISSSBBaBEEBBgiSI naam

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 5