In 't Binnenland r Landbouwers en Neringdoeners, DAVIDSFONDS - Afdeeling Poperinge Lendsiede. Smartelijk ongeluk. Ziilebska. Smartelijk ongeluk De zoon Andró Desrn yt.er reed per rijwiel de straat die voor deouderlijke hebben, want weinig of geen kinderenwoning ligt op en neer. Door ee-e waren er te kort en de ruime St Pie-j verkeerde zwenking is de knaap van terskerk bleek te klein te zijn voor de het rijwiel gevallen en alzoo onder de kinderen die hier kwamen bidden om wielen terecht gekomen van den geh- YPER. - Van heden af Groote Re- klaatn, Solde en Einde Seizoen verkoop, Sayetje Wijveken, Conjeclien, Nieuwig heden, 17, Groote Markt, YPER. O roen ten teelt- Dixmude. Auto-ongeval. Maandag is de auto, bestuurd door Mad. B van Wo.men, door eene verkeerde zwenking tegen den voor gevel gebotst van het huis Van Haeren, haarkapper, Eessenstraat. Een deel van den muur aan de voor deur is beschadigd, alsook de auto. Gelukkig zijn er geene persoonlijke ongevallen aan te stippen. Rousselaere. Klokkenwijding. - Zondag werden in O L V. kerk, de drie nieuwe groote klokken, we gende de eene 800 kilos, de tweede 1100 kilos en de derde i5oo kilos, be stemd voor den toren dezer parochie kerk, op plechtige wij ze door den Zeer Eerw. Heer Desaegher, Deken, ge wijd. Od de klokken bevinden zich de volgende namen Monseigneur Waf- felaert, bisschop van Brugge M. Jan Ma^hieu-Liebaert, burgemeester en M. Frederik Debacker, pastoor dezer kerk, zoo ook deze van MM. Jan Del-, Msrckem. Overleden. Te St Charles, in den Amerikaanschen Staat Illinois, is overleden Julia La- maere, echtgenoote van Arthur Hoo- relbeke. De afgestorvene was te Mer- ckem geboren den 3o November 1886. Lissewaghe. Doodelijk onge val. Onlangs had Rotsaert Jan, 46 jaar, werkman, wonende te Lissewe- ghe, Zuiderdreef, eene kleine wonde aan den duim opgeloopen, tijdens het werk in de glasfabriek, teZeebrugge. Die wonde was veroorzaakt door een stek van een ijzer draad. Westkerke. Vreeselijk geval. M. Josef Bits van Oostende was Maanaag in gezelschap van zijn echt genoote per sidecar naar Blancken- berghe gereden, 's Avonds bij de te rugreis, botste het lichte voertuig roet ontzettend geweld tegen de brug van Westkerke. De twee personenwerden een heel eind weggeslingerd. Rits bleef op den slag dood zijne vrouw die deerlijk is gekwetst, werd inder- ïa'st naar het gasthuis van Oostende gebracht waar haar toestand als zeer erg wordt beschouwd. Brussel. Brand. Zaterdag nacht is een brand ontstaan in de Continental» bij de Noordstatie. De irand veroorzaakte heel wat schade en ontroering tusschen de reizigers en het personeel die met ladders moesten gered worden. De brand werd beperkt tot het gelijkvloers. Brugge. Wreed ongeluk. Maandag namiddag was Désiré Dol- lé, steenhouwer, wejkzaam aan eene kelderooening op het voetpad voor het Hotel Wellington ter statie- plaats, te Brugge. Poeicapelle. Feest. Op 81 December heelt de muziekmaat schappij Hooger op haar jaar- ijksch feest gevierd. Meer dan ïonderd leden hebben hieraan deelge nomen. 's Middags werd een lekker noenmaal opgedischt en 's avonds een kleine lunch. Vlamertinghe. Davidstonds Zuidschoote. Boerengilde. We vieren ons gildefeest op 26" De cember. Wie begeert deel te nemen aan feestmaaltijd moet zich doen in schrijven vóór 23" December aan den sch'ijver der gilde. Geen afzonder lijke uitnoodigingen tot de maaltijd worden gezonden. Reningho. Kroostrijk e Gezin nen r7--J1J' Zantvoorde. De Klokke I ding. Zondag had hier een ot wone plechtigheid plaats. Geheei parochie was in feest, overal aan huizen wapperden de vlagger., daags te veren werden de feed aangekondigd coor kanongefciX Volk, veel \olk was van alle kan] gekomen om de plechtigheid er, j lelijkheden bij te wonen ter gelegd heid van de klokkenwijding. N0. zap men in Zantvoorde zoovee: yo en 't weere, niettegenstaande 't pt; winter, vierde mee. De kerk prachtig versierd, de 3 nieuwe k|j ken met bloemen en groen omgeve hongen midden den transept ij kerk. De kerk was bomvol. Na; hoogmis is Z E.H. Deken Huysh Meenen, overgegaan tot de plechtig wijding van de nieuwe kjofden.g goten door het huis Siegers CaiisJ van Tellin en gevende de 3 tonenfi sol, la. De ie klok, wegende 1200 Si draagt den naam van Maria, enL voor Peter M. Hubert Sigiez. vo^j zitter der Kerkiabriek, en voor Md Mejuffer Maria Nevejan, waaropd benevens de namen van kerker keei burgerlijke overheden, men in 'tlai geschreven vindtDeum laudo, viy voco, pro mortius oro utinair. voi mea, corda fideJium, relectis te:ren) ad radestia excitentur. V. SANSEN-VANNESTE Dsurls. Mijne hennen zien er goed uit, men bemerkt er niets aan, maar bijna dagelijks sterven er schie lijk. Wat gedaan?.. Gansch uwe kudde 's morgens laten vasten, alle graan verwijderen en twee maal daags voor honderd hennen een eetlepel Poeier N° 4200 in het eten mengen. Na diie dagen zal de sterfte op houden. Oostvleteren. Wielrijders. Het Bestuur van de Wielrijders Club V. C. Sportvrienden heeft het ge noegen aan zijn leden kenbaar te maken, dat het, het seizoen der rol- koersen openen zal, op Zondag 16 De cember 1928. Rumbeke. Doodgedrukt. C. Vandendriessche, 23 jaar, kwam Kemmel. 2e Kerstdag. Ver leden jaar kwam E. Pater Joachim om het leven van de H. Theresia te beschrijven, en hij beloofde terug te komen om het tweede deel van zijne voordracht met lichtbeelden te geven- De Pater houdt zijn woord en komtop tweeden Kerstdag. DE BROUWERIJ MASSCKELFIN, HET GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE laat weten dat de Heer Forrest geen agent meer is dezer instelling. De inwoners van Poperinghe en om liggende kunnen zich wenden voor kostelooze inteekeningen en vernieu wing van kasbons alsook voor alle in lichtingen tot M. A. CROUSEL, Wisselagent, 14, SCHAALSTEAAT éenige agent voor Poperinghe van lietj Gemeentekrediet van Belgie. lEBIBBBBBBBBBaBHSaBaaSBHiSBBBl door Paus Leo XIII in zijn Rentm No varum brief uitgesproken, ook voor hen bedoeld was. Reeds is deze nieuwe vereeniging in werking in het Antwerpsche. In kor ten tijd zal zij in geheel Belgie uitbrei den. De C. J. W. mogen zich nu reeds verblijden in dg sympathieke helang- stellin gen in de medewerking der Hoogere Geestelijke Overheid. Onder meer schreef hun X. IC. Ka nunnik Mahieu, Vicaris-Generaal voor 't Bisdom Brugge, het volgende briefje aan de C. JW. «Ik ben heelemaal aceoord met U, en ook ten Uwen dienste, om hier in 't Bisdom Brugge uwe organisatie zoo schoon, zoo groot te maken. Zijne I Toogweerdigheid Mg'" Waffelaert, keurt het ten volle goed.» Katholieke jonge Werkgevers, als uwe 'medewerking en uw steun ge vraagd wordt voor de G. J. V. blijft dan niet ten achteren. Vlaamsch-onkundige Magistraten. Onlangs werd een onderzoek inge richt over de kennis van liet Ylenmsch bij de leden van het Parket van het Hof van Beroep te Brussel. Op 25 le den zijn er 7 van die'een vrij ernstige kennis van de Vlaamsehe taal bézitten. 5 kennen het Vlaaniseh voldoende om zich, met de gebruikelijke toegendheid uit den slag te trekken. Maar 13 zijn geheel onvoldoende of in het geheel niet op de hoogte van de Vlaatusche taal. Men kan begrijpen boe moeilijk 'iet is voor een goede reclitsbedeeiing dat deze hooge ambtenaars de Vlaam sehe taal niet of niet voldoende mach tig zijn. De marken. Er werd een akkoord gesloten tus- schen Duitschland en Roemenië waar hij Duitschland de verbintenis aangaat de marken die in Roemenië tijdens den oorlog" uitgegeven werden en al daar nog berustende waren, aan hun prijs van uitgifte, 1.25 frank, uit te betalen. De Engelsche Daily Telegraph zegt dat dit akkoord tusschen Duitschland en Roemenië zeer groot belang heeft voor Belgie. De eisch die stelt tot terugbetaling der marken is belangrijker ómdat de som grooter is dan voor Roemenië. Het Engeisch blad hoopt dat Duitschland tegenover Belgie denzelfden goeden wil en den zelfden yerzoeniiigsgees,t zal betoonen als jegens de Roemenen. W ij hopen dat ook. De Marken. Minister Hóutart heeft verklaard dat er op dit oogenblik ernstige onder handelingen aan den gang zijn, wat de terugbetaling van de Marken betreft. Het locn van de kantwerkster Op verzoek van den minister van Arbeid en Xijverheid, stelde de Hooge Raad van Arbeid een onderzoek in naar de werkvoonvaarden in de thuis- nijverljekl. Dat onderzoek is thans af- geloopen en een verslag bij den minis ter ingediend. Voor w:at de kantwerksters betreft, leert het verslag" dat het getal kant werksters van 70.000 in 1910 thans op STADSNIEUWS. Zondagrust.Alle Apotheken open tot den middagj heden Zondag namiddag alleen M. NOTREDAME. Een goede raad. Indien gij van hoofd-, schelehoofdpijn, zenuwlijden, razende tandpijn of rheumatiek aan getast zijt en dat tot hiertoe niet een geneesmiddel u ervan heeft kunnen ontslagen, neemt zonder aarzelen de MONÖ-POEDER en gij zult spoedig en volkomen genezen zijn Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Popreinghe, de doos 6 fr. Op Dinsdag 25 December, Kerst dag, Groot Kinderfeest in de Katholieke Kring. Het begint te 4 3o uur. Wij ver wachten de kinderen van alle onze leden. Het Bestuur. De gebreveteerde Trench-Coat met de uitneembare Mondial en de ondoor dringbare Regenmantel Belgica zijn enkel te verkrijgen IN DEN NE GER bij F. BLANCKAERT-VER LEENE, Meester-kleermaker. daele, voorzitter Alfons Tanghe, schatbewaarder Maurice Debos- schère, sekretaris Jules Dobbelaere en Victor Coussée, alien leden van den Kerkraad. Zekere Dewulf, 3o jaar oud, wo nende te Lendelede. werd levenloos uiteen beerput bovengehaald.De man groenselkweek uiteendoen, was aan toevallen onderhevig. Hij isj DeVlamertinghenaars kunnen voor- vermoedelijk tijdens een krisis veron- 'taan ook hun pre lij tuit dezen toestand gelukt. 1 halen. SI ruchtige toejuichingen welke den' DE "Lorraine" "Cha* spreker te buurt viel. tfiLKürM vn44, 7 l 7 7 I zlJn «e beste, Groenselkweek voor de Conserven-1 fabriek. Op verzoek van «Het met een gespan gereden. De ise«>, Werk van den Kleinen Akker» kwam'sloegen op hol;de jongen rolde 05, E. Broeder Gabriel, van Houthulst, de wielen en wera de borstkas hier, over eenige weken, in eene puike j drukt, voordracht, de voordeelen van den' Waar verkoopt men alle schoone juweelen, enkel in plantine. goud, 18 karaat, en zilver met zuivere dia- mantsteenen van lc kwaliteit? In het oud gekend huis bij J. DEPUYDT- SCHMIDT, fabrikant - goudsmid, 6, Gasthuisstraat, (rechtover het Gast huis), POPERINGHE. PENSIOENEN. De personen geboren in de maand Decern Der moeten heden Zondag mor gen naar 't Volkshuis, Yperstraat, van af 9 tot 11 uur, komen met hunne pensioenkaart of om hunne storting te doen. Dikke Wintermanleis aan 125-j5o fr. Groote keus van Pardessus Ragfans, een echte occasie. In de Vier SeizoenenCasselstraat, 7 Popermghe. Toegangskaartjes voor de Midder- nachtmis in O. L. Vrouw Gasthuis, mogen van heden af aldaar afgehaald worden. De opbrengst komt ten goe de aan de arme kinderkens van het Moederhuis. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, verdrijven uit de maag de gal en de slijmen, die de spijsvertering en de goede vereenzelving van de voe dingstoffen belemmeren. Zij brengen de slechtste jnagen weer in orde De doos4,50 fr.de halve doos 3.50 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Winter. Vrijdag aanstaande begint volgens de almanakken officieel den winter. Wij weten en gevoelen dat hij reeds begonnen is, en hoe zachter en korter en klaarder hij is, zal wel iedereen verlangen. De winter is een noodzakelijk kwaad waar velen door lijden. Gelukkig dezen die begrijpt dat ter oorzaak van den winter, armoede wordt geleden en die volgens ziin geweten handelt en een mildadige hand t ->°reikt aan de min bedeelden. Kindersterfte. Eene vermin dering der sterfte onder de kleine kinderen is zonder twijfel te danken aan het feit dat meest alle jonge 1110e- dérs nn hunne kinderen voeden met het Kindermeel FORTIORDit voortreffelijk produkt, bereid onder toezicht en volgens voorschrift van Dr Depoorter moet gij eens voor uw kin.d probeeren. Ieder apotheker, vele vroedvrouwen en de beste kruide niers zullen liet U afleveren 5,75 fr de doos. I Iseghem Ongeval.Bij't naar 'huis keeren Zondag avond werd De- plreitereM. dooreen auto aangereden en erg gekwetst. De auto snelde spoe dig weg. Yper. Om in te gaan op het verzoek van Z. H. de Paus werd er op Zaterdag 8 December een missie dag gehouden voor de kinders. En de ouders hebben bewezen dat zj het werk der missie buitengewoon lief den zegen van O. L. H. over de mis siën in te roepen. Want inderdaad, de toespraken in de Kerk, in het Volks huis, de tentoonstelling in het College, alles was er op gesteld om die kinbe ren in missieliefde meer en meer te doen opgaan en door hunne werking, door hun sparen van zilverpapier, pos:zegels, enz., hunne kleine broe ders en zustertjes.te helpen in hun zielennood. Ook mogen wii zeggen dat de inrichters er eere ?f halen en dat zij er ten volle in gelukt zijn. aan Huis Ern. LEEWERCK, 38, Gast huisstraat (nevens Fotowinkel) PO PERINGHE. Fabrikant van Ju weelen in Goud, Platina, Zilver en Diamant. Goede Uurwerken met 5 jaar waarborg Schoone keus van Brillen. Alle herstellingen. één vierde is geslonken. De loonen aan de kantwerksters be taald zijn effenop ellendig. 50 t. h. van de kantwerksters win nen 60 centiemen tot 1 frank per uur; 30 t.h. winnen 1 fr. 10 tot 1 fr. 50 per uur; 20 t.h. winnen 1 fr. 60 tot 2 fr 15 per uur. Brugge en omgeving laat de kant werksters 14 uren per dag werken en gemiddeld 1 fr. per uur verdienen! En te leper zou men na 10 uren te hebben gewerkt 6 tot 7 fr. hebben gewonnen. Alleen door de vereeijiging kunnen de kantwerksters in hun toestand be ternis brengen. Zullen zij dat eindelijk begrijpen GLTDO VOOftt CO^tiO. Ten einde de bevolking onzer streek nuttig te zijn, geeft Dr Brutsaert eene reeks betrekkingen op, die op heden open staan in de Union Minière du Haut Katanga. Zich wenden U. M.H. K. Kansslarijstraat, 5, Brussel Technisch Topografisten. Mijn- Landmeters. Paswerkers - Monteurs alg. meka- niek - turbinen Werkhuis ketelmakers. Ketelstokers stof kolen Ploegbazen - electriciens. Scheikundigen. Electriciens - monteurs. Gieterij - oversten. Gieters voor electrische oven. Verscheidene ingenii urs Metsers voor refractaire briiken Loodgieters - autogeen soudeerdrrs Werklieden voor alaammachir nen. Ziekenverzorgers. Handelsmavaziinieren. HEROPENING TE YPER van het welgekend Huis Julien Six-Van Raes hoek van Boterstraat en Tempelstraat. HANDEL IN Koorden, Borstels, Dekkleeden, Schaapvellen, Sponsen, Zeemvellen, Rookersartikelen, enz. Alles aan genadige prijzen. W J. SIX-VAN RAES, Tempelstraat, Nr 1, YPER. Ongeval. De jonge fabriek werker Albert Blanckaeit, werd te Afceele, een arm in de machten gevat. Hij zal eenige weken ont ekwaam zijn te werken. V. O. S. B j onze leden van te lande, zal op een der eerstvolgende dagen, de lidkaart door den brief drager aangeboden worden. Als men gezond is, is men geluk kig en aan pijnen denkt men niet. Maar toch wees voorzichtig en ver liest uwen moed niet, als de pijn u aantast. Herinnert u dat hoofdpijn en koorts veroozaakt door griep of rheu matiek, kan verdwijnen met ALCAO- POEDER. De halve doos 3,25 fr., groote doos 6 fr. In Poperinghe te bekomen bij Vandeplas, Apotheker. In Yper bij Hautekier en Van Robaeys. Heden Zondag, 16 Decembi r, in 't Volkshuis, Poperinghe, te 3 uur stipt: Tombola voor de aanwezige leden van den Landenaa'sbond. Daarna Voordracht door Heer Depuydl over Groententeelt. Na de Voordracht, vergadering zoor het Bestuur. De erwtenkweekers vöor de fa briek, worden verzocht heden Zondag de soort-erwten te komen aangeven, die zij w Hen kweeken. Na 1 Januari is het te laat. De Landenaarsbond. Pectoral Dupuis. Al die om zijne gezondheid bekommerd is, ge bruikt ze om met goed gevolg te be strijden Hoest valling, ontsteking der luchtpijptakken, griep, influenza asth ma, benauwdheid, heeschheid keelpijn. De doos: 4,50 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe Vooraleer dat gij uw aankoop of verandering doet van Juweelen, wend u rechtstreeks tot den fabrikant J. DEPUYDT-SCHMIDT, 6, Gast huisstraat, POPERINGHE (rechtover het Gasthuis). BERICHT Ik heb de eer kenbaar te maken dat ik van heden af tot einde April koo- per ben, aan de hoogste prijzen van alle slag van vellen: Mollen Fischou- wen, Fouinen, Otters. Ik ben geen fourrurenmaker, maar ben in betrek- ring met de grootste huizen uit Hol- and, Frankrijk en Belgie. Oud gekend huisLIETAERT LIE- TAERT, Poperinghe, Meessenstraat, 52; bij de herberg Den Travers Onmogelijke Concurentie Ter gelegenheid van de verjaring der inrichting der Toe H., hebben de oud-strijders, ten getalle van tien duizend in de abdij van Westminster en Albert Hall groote feesten op touw gezet. Onze Burgemeester H. Sobry, vergezeld door den major van West minster bood aan d*n deken van Westminster een prachtige lamp aan hem vragende deze op te dragen aan de nagedachtenis onzer soldaten en die der Britsche makkers gesneuveld bij de verdediging van den sectorvan Yper. De deken aanvaardde en dank te den vertegenwoordiger onzer stad om dit zoo vriendelijke aanbod hem tevens verzekerende dat die blijk van erkentelijkheid door de Engelschen naar mate zou gewaardeerd worden. Nadat de Pompiers, Zondag laatst in St Maartenskerk om 11 1/2 u. de H. Mis opgedragen voor de over leden makkers, bijgewoond hadden, trokken zij met muriek aan 't hoofd naar de Groote Markt, waar Schepen Lemahieu (daar Heer Burgemeester naar Engeland was) er de heeren Faes en Sinaeve de welverdiende eeremerken opspelde. Die plechtig heid gedaan zijnde werd er eene eere ronde gedaan door de stad en dan naar de feestzaal waar een lekker banket al de vrienden vejeenigde. In der eerst ging alles betrekkelijk sti maar naar mate dat het vriendenmaa vervorderde gerochten de tongen los en de leute barstte uit. 't Waren aan gename stonden die de maatjes daar beleefden en Ste-Barbara daar boven zal ze zeker gehoord hebben. Kapi tein Vergracht kent het om zich door zijn volk op de handen te doen dragen. Zondag avond, ter gelegenheic van het feest der Vincentianen, had den wij in de feestzaal van het College, de jaarlijksche vergadering. Na het gebed, de geestelijke lezing en het verslag der werkzaamheden, verwelkomde de voorzitter Z. E. H. Kan. Lamiroy, Pastoor-Deken en gaf een kort verhaal ten beste over het geen de heeren van het genootschap gedaan hadden na de oorlogsjaren om hun liefdeweric weder te doen op bloeien. Z. E. H. Deken dankte en beloofde uit alle krachten mede te helpen om het werk te doen bloeien en groeien tevens vragende aan de Heeren opdat zij allen maar alles doen zouden met het-oog op de echte ware broederliefde die de ware Katholieken kenmerken moet. Maandag avond bezorgde ons de Derde Orde in de feestzaal van het College een voordracht zooals wii er zelden te hooren kregen. E. H. Jan Bernaerts, had bet over Tooneel. En de man die in die zaken vergroeid is ten gevolge van zijn aanhoudend werken en studeeren, heeft ons gedu rende bijna twee uren onder den in druk van zijn warme woord gehou den. Want zijn bewijzen van den noodzakelijken groei van het Vlaam sehe Tooneel aangepast aan de na oorlogse!-e omstandigheden waren zoo slaande en schoon voorgedragen dat iedereen er mede instemmen moest. Zijn woord: heeft verder de toehoorders aangezet om hier lijk op alle andere gebied de voorlooper te zijn opdat wij dan ook lij in zake tooneel de schoonste vruchten zou den mogen plukken. den wagen van zijn vader. De onge lukkige werd de borstkas ingedrukt en bleef op den slag dood. De droef heid der ouders grenst aan wanhoop. Die schijnbaar onbeduidende kwet suur heeft echter eene algemeene bloedvergiftiging verwekt, zcodat de ongelukkige thans in het Sint Jans gasthuis te Brugge in de hevigste pij nen bezweken is. De heer Godderis wilde met zijn auto plaats nemen voor het gasthof. Door het niet sluiten der remmen, kwam het rijtuig met geweld op het voedpad. De werkman werd door den voortrein van den auto gevat en het hoofd tegen den gevel verpletterd. De dood v/asoogenblikkelijk. Het slacht offer 52 jaar oud, was gehuwd en va der van acht kinderen. In den voor- en namiddag werden eenige leden-bazen bezocht. De mu ziekanten, onder het wijs bestuur van ïunnen onvermoei baren leer aar VIr Carette, hebben hunne schoonste deuntjes laten hooren, en hunne vor- c ering in de kunst getoond. De heer -L Courtens, voorzitter der maat schappij heeft den staat van kas uit eengedaan. en de leden bedankt om hunne goede medewerking. Zoo liep de feestdag van stapel in lust en leute met den wensch tot toe komend jaar Zondag laatst hield depas gestichte afdeeling van 't Davidsfonds haar eer ste feestavond. E. H. Vincke, pastoor te Caeskerke trad als spreker op en had voor onderwerp genomen De Mieren Op eene klare en duidelijke manier, zette hij uiteen het maaksel, de voortzetting en de levenswijze der mieren. Dez» wel bestudeerde natuurwe tenschappelijke voordracht, welke meer dan eene uur duurde en hier en daar doorweven met spreuken eigen aan den Eerweerden Spreker, was door de aanwezigen met groot genoe gen gesmaakt, ten bewijze de luid- Vanaf een are tot onbeperkte opper vlakte mag geteeld worden. Desgevallend amgifte doen voor Nieuwjaar. Alle inlicht ngen en hulp bij Jer. Dehaeck, daartoe afgeveeidigd. Filmavond.'Woensdag gaf de Eerw. Pater Dumoulin, voor eene bomvolle zaal een zeer wel gelukte filmavond. Een rolfilm werd afge draaid met De Geslaakte Boeien en metHet Bezoek aan de missie in Indië van Mgr Van Hoeck. eerste bisschop van Ranchi (Maandag werd dezelfde vertooning gegeven voor de kinders). Voor de Vlamertinehenaars was deze feestavond dubbel aangenaam, omdat de gemeente veel missievrien den telt en omdat de missie van Ben- galen twee harer beste zonen kreeg E. Pater Var. daele, zaliger en E. Pater Veys, thans.missieoverste aldaar. Het verschijnen op het doek der foto van Pater Veys werd hertelijk toegejuicht. Fit deze rolfilm kon men gemakkeb k b-statigen welk hoog ambt E. Pater Veys aldaar bekleedt Groote Vlaamsehe Liederavond. Hullebroeck komt!Op heden Zon dag 16 December, te 5 uur stipt in het lokaal der H. Iramilie. Groote Vlaamsehe Liederavond door den grooten Vlaamschen Bard Emiel Hullebrouck. Vlamingen vandaag is het onzen dag: Vlaamsehe geestdrift, Vlaam sehe leeste! Iedereen zal moeten meezingen, uw boekje dus niet ver geten. Leve Vlaanderen Kostelooze toegang voor de leden der Vlaamsehe Wacht. Kaarten t ij M. Jozef Van Elslande, in 't Paviljoen en in «'t Hoekske». Zaal open te 4 1/2 uur. HET GEMEENTECREDIET van BELGIE laat kennen dat den Heer Leopold Forrest, geen agent meer is dezer in stelling. De inwoners van Proven eti Omlig gende die begeeren hunne kasbons te vernieuwen of plaatsingen te doen hebben, worden aanzocht hun ten deze einde aan te bieden bij Jonas Kino te Crombeke of bij Aimé Claeysoone te Rousbrugge. Wat de gildevlag betreft, reeds 35 leden lieten hun inschrijvingsbedrag kennen. De gildevlag komt er, want zij is reeds besteld. Met vertrouwen rekenen we op de overige leden, en vragen we hun b'idrage te laten ken nen aan den schrijver. te van kroostrijke gezinnen gesticht. De propagandist Mr A De Cock uit Ise- ghem, in een overtuigende aanspraak legde de alzijdige strekking van den lbond der K. G. uit, aan de samenge roepen gezinshoofd' n, die meest allen na de vergadering ingeschreven wer den. I. dere gemeente, hoe klein ook, diende een plaatselijke afdeeling van den bond der K. G. te hebben. Eenige mannen vormen vooraf een voorloo-i De tweede klok (800 K.) is »e, noemd Bartholomeus, nattroop. dei Kerk de Peter was M. EnTle Par.ae. couque, schatbewaarder der k.erkfa briek, de verdienstelijke mande Meter Mevr. W® D. Horrent-Ver strafte, en waarop in 't latijn ir.en te lezen krijgtquam furor hostium fre- git et rapiut, nefasti bello tempore (1914-1918) restituit pietas ndeliuni: tempore pae's '1928), en daarbij no] 't volgende gedichtje Na den oorlog", Hooge or> d'hoogte Liefdevol, c aat onze klank Recht naar God met onzen dank 't Oosten, 't Westen, 't Noorden, 't Z.vden. Horken als ons herten luiden. De derde klok (55o K.) is gewijd onder den naam van Cornelius, twee de patroon der kerk de H. Cornelias die sedert onheugelijke tijden bizon- der vereerd is in de k erk van Zant- voorde en voornamelijk alle jaren on der grooten toeloop van volk binst de novene van 16 tot 24 September. De Peter der klok was E. H. Pastor en de Meter Mejuffer Clemence De- hem, in plaats van hare ziekelijke zuster, Mejuffer Marie Dehem, pre-j fecte der bloeiende Congregatie van; O. L. Vr. Op die klok leest men De l'A''é du matin a l'Angelus du sc;r Je veu.x dire a vos coeurs une ciar.sonl d'espoir.l 's Namiddags had eene lu'sterlijke; viering plaats met optocht de maat-" schappijen, aangevoerd door de wer- kersarmonie Onder Ons var. Wer-j vick. Om 3 ure op de schoone plaats van Zantvoorde, in dien hoek van schoone gebouwen met hunne kufistq gevels en in 't achterplan die prach- j tige kerk, gaf d® werkershannonie een Concert, goed gevolgd. Tot slot van de feesten, we kregen in den' donkeren avond, rond 7 ure en] geen volk te kort een schitterend Op Zondag 9 December werd J -vuurwerk, afgeschoten door denge- Remnghe een plaatselijken bond kenden vuurwerkman van Wet vick. Kerstdag Nieuwjaar Qroote keus van Geschenken te verkrijgen bij Gasthuisstraat, i5, Poperinghe ALBUMS voor Timbers, Portretten, Postkaarten en Werk-Albums. Woordenboeken - Teekendoozen Verfdoozen - Werkdoozen Pennedoozen Vulpennen (alle merken) Boek- en Muziektesschen met en zonder hengsels Lotos - Dominos - Damborden enz. Bureel- Beurs agenda's van alle grootten pig bestuur, best met de medewerking der geestelijkheid, en eene bijeenroe ping wordt gericht aan de talrijke en toekomstig talrijkegezinnen, vóór den datum, door een propagandist be paald. Een enkele persoon heeft er een beetje schrijfwerk aan. Men vrage een propagandist bij Mr O. Kerckhof, provinciaal secreta riaat der K. G. Ingelmunster. l Te bekomen bij de Apothekers Notredame en Kestelyn te Poperinghe en Snoeck, Van Robaeys en Weckes- ser te Yper en in alle Apotheken. De leden worden er zeer talrijk ver wacht, want 't gaat er om hun kam pioenstitel te betwisten. Vergadering om 6 u. bij Vanspran- ghe V. Het Bestuur. Hec en Inrichters, proficiat, ge haalt eere van uw feest, zoo wei ge lukt, en lang zal in 't geheugen blij ven van allen de Klokkenwijding van Zantvoorde». Een woord van dank aan den H. Schepen Vercaigne, j aan den voorzitter van 't Christen Syndika2t Heer Julien Depoorter en aan den H. Henri H- 1 evoet, de Voormannen van het Inrichtirgsko- miteit der Feesten. Hoe troostelijk als de klokken trib- be'len, de klokken die de stem zeil ziin van onze Moeder de H. Kerk, die ons mare doet van al heur wel en wee, van al heur lijden en verbinden. De klokken behooren bij den Gods dienst. Ter week een woord over ons Kerstfeest voor ons Christen S ndi- kaat. Houdt den dag van Kerstdag, vrij, vrienden, om in de Raap allen tegenwoordig te zi n. Ze zijn ezig met iets op touw te zetten en 't zal wel zijn. 't Zal zijn over de grootsche plech tigheden der heiligverklaring en over eenige wondere gunsten en mirakelen' door de voorspraak van de H. The resia bekomen. De feest zal beginnen ten 4 1/2 uur. Kaarten zullen in de eerste dagen te krijgen zijn. Voor de boeren. Op Woensdag aanst. ten 3 1/2 u., zal een bijzondere voordracht gegeven worden aoor den Heer Segers, over eene zeer gewich tige zaak. Alle boeren worden ver wacht. Beste geldplaafsingen worden gedaan bij Mr Dequeker, Blx- schote. Ypersiraat, 87, Poperingha, brengt U ter kennis dit zij van heden af een allerbeste bruin bier kan leveren aan 65 cent. da liter, 90 fr. de ton van 140 liters. 45 fr. da halve ton van 70 liters. Hetzelfde bruin bier kan in de stad te huis besteld worden aan fr. don bak van 12 flesschen. Bemint dus uw profijt en proeft eens.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 2