FONDSENBANKHV "MAS-CAR,. BIER Zalig Nieuwjaar DE DONKERE DAGEN Zilveren Muntstukken Huishuurwet Politiek Overzicht. 25 JAAR. - N' 53. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Voor al uws Plaatsingen, Geld- en Beursverrichtingen, wendt U in volle vertrouwen tot de ZONDAG 30 DECEMBER 1928. 3« CENTIEMEN. Abonnementsprijs per Jaar: Ia SUd: 14 fr. In 't Laadt 14 fr. (per post) Frankrijk: 28 fr. Congo: 28 fr. Andere landen 34 fr. TARIEF: Kleine Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching3 fr. föfqumehur Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan ons. Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe, - Postcheck Nr 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen des Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF: Notarieele Verkoopingen: 90 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvraaa AAN ONZE LEZERS. Met onze aanstaande eerste num mer van 1929, geven wij als geschenk, ;aan al onze getrouwe en nieuwe ge- abonneerden een prachtige WAND-ALMANAK Versierd met enkele mooie zichtjes, behelst hij de opgave van al de bij zonderste Naam- en Feestdagen en Plechtigheden in den loop van het jaar gevierd. AAN ONZE LEZERS IN BUITENLAND din ons nog het bedrag van bun abonnement voOr 1929 niet opzonden, zal vanaf Zondag aanstaande ons blad niet meer toegezonden worden. Die dus begeeren ons blad regelmatig voort te ontvangen gelieven te zorgen dat de abon nementsprijs ons seffens toegestuurd worde. Ge zult het gaan hooren. Van als ge 's morgens buiten kijkt, tot 's avondvals ge u bij uwen heerd te rusten zit, 't zal klinkenZalig NieuwjaarDe wensch is schoon, ja hij klinkt schoon in den mond van een dankbaar kind dat spreekt tot zijn ge liefde ouders en beminde bloedver wanten hij klinke schoon in den mond van den vriend die spreekt tot zijnen vriend, van den dienaar tot den mees ter en van den meester tot den dienaar. Zalig Nieuwjaar aan onze I.ezers, Zalig Nieuwjaar aan onze burgers die in den strijd van 't leven, soms zooveel last en moeilijkheden hebben. Zalig Nieuwjaar aan onze landbou wers en landvolk, die van Gods zegen, van Gods weer en wind zooveel moe ten verwachten om hun bestaan te winnen. Zalig Nieuwjaar aan ons werkvolk, dat het gedurende gansch het jaar ge noegzaam arbeid vinde om te kunnen werken en eerlijk zijn brood te mogen verdienen. Aan de zieken wenschen wij de ge zondheid en spoedige herstelling. Aan ons land en zijne bevolking, volkome- ne ruste en voorspoed in handel en nijverheid. Zalig nieuwjaar! De dagen gingen enkel open en toe. De zon bleef verdoken achter een grij zen hemel en de uren door slierde een trage, meewarige regen neer. Het was ongezellig-koud. De straten glommen osaëer den matten schijn der lantaar- nen en het luide stadsrumoer loomde gedempt. De menschen stapten haas tig voort, en 't was of de triestigheid van het weêr over hen hing. De don kere dagen waren daar. De donkere dagen voor Kerstmis. En boven in de schamele mansarde was het huiverig-kil. Daar werd ar moe geleden. Het jongste kind lag te kreunen in het wiegje. Een schorre hoest scheurde door de borst der moe der. Een ouwen kachel stond te vun- 2en in den hoek en wierp 'n vagen, doffen schemergloed door het mise rabele vertrek dat hoog uitgaf op de smalle straat waar wagens en karren hotsten in zwaren plof slag van wielen. De ochtend stond er duister in 't ka- merke en op den middag scheen het avond te zijn. Het eenzelvig getiktak van een vermolmde standklok brak de stilte. Want donkere dagen waren het, daar boven op de mansarde. Niet. om dat de dag enkel het deemsteren ken de van grauwe uren, noch om de koude, noch om de regen die weende langs de vensterruit, noch alleen om de ziekte van het jongste kind, doch vooral om de miserie van de moeder, gebrutaliseerd door een dronken man. Gisteren avond was hij thuisgeko men, wild en woest. Ergens in *n café., waar ze allen saamhokten tot in de 'kleine uurtjes, had hij zijn laatste eenten verteerd. Was vloekend bin nengekomen. Had z'n vrouw uit het bed doen kennen en moest koffie heb ben. Toen had hij haar voor de zoo- veelste maal geslagen. De kinderen hadden het, gelukkig, niet gehoord. Nu was hij weer uit, op zoek naar werk. had-ie gezegd. Ze stond daar echter met 'n doodelijken angst op het lijfof ze het voorgevoel had dat er iets ergs ging gebeuren. En wanneer de dokter kwam voor het kleintje, had hij de vrouw gevon den, weenend. Ze had geen woord dur ven lossen. De geneesheer dacht da.t ze weende om het kind't zal wel be teren, moederke, had-ie gezegd, de koorts is heel wat gezakt. Ik heb daar juist hij den beenhouwer hier uit de straat nog iets doen brengendat zal u en 't kindje wel deugd doen Een gesnikt dank u Meer kon de vrouw niet zeggen. Doch toen de dok ter weg was had ze haar hart uitge schreid en haar leven herdacht. Hoe ze hem had leeren kennen, niet had ge- 'uisterd naar haar ouders, toen deze ïaar zeiden dat hij dronk. Dat zou beteren, later had hij dan beloofd. Maar daar waren z'n ka meraden en de vele drinkgelegenheden op 't werkdaarop was hij dieper ge vallen. En de dagelijksche miserie had haren intrek genomen. Hun eerste appartement had ze lang moeten op zeggen, was gesukkeld van 't een naar 't andere, tot ze eindelijk hier be landde op de arme mansarde met bare vier kindereu. De voortdurende ellen de, de bittere nood. Wel waren daar goede zielen die haar hielpen, doch in haar beet de wrange wonde haar hui selijk geluk verwoest, haar vrede ger schokt, de toekomst ><ler kinderen be dreigd. Tot "s middags bi .politieagent kwam vragen of daar geen Louis Soiuvers woonde. Hij kwam huiszoeking doen. De vrouw zonk ineen met een gil. Haar man aangehouden voor dief stal». WaL.zc. we-moeddc was wer kelijkheid. Hij liet het geld rollen zooveel kon hij niet verdienen. En dan kwam de rest, het gewoon verloop. Een twee uur geleden was hij op hee- terdaad betrapt. Daarop de huiszoe king. Het was spoedig afgeloopen. Daar was niets. Alles wat ik heb, ziet ge, meneer de agent. Wat arme meubeltjes en dan... daar» en ze wees op 't zieke kindje. De andere drie zijn op de school En toen kwam het er, schreiend, uit. Niet mijne schuld is het maar hij dronk. En had slechte kameraden. En indien ge wist wat ik er voor gedaan en er om gele den heb, meneer de agentEn nu nog de schande,want van mij zullen ze zeg gen, dat ik de vrouw ben van 'n dief, en m'n arme kxnderkens zullen ze na kijken en denken: dat zijn de kinderen van 'n dief De vrouw kon niet ver der. Ook de agent was geroerd, want hij voelde dat hier geene comedie werd gespeeld. Vier uur 's namiddags. Op de trap naar de mansarde 'rt ge tater en geschetter van kinderstem men. De drie kleinen kwamen van de school terug: elk met 'n Kerstge schenk. Moeke, moeke, zie eens riepen de drie snaken. Van den Kerstboom. En meneer de onderwijzer heeft zoo schoon verteld, van Bethlehem, van 't Kindeken Jezus en Ons Lieve Vromvke, dat 'n Kerstboom had ge bracht met lekkernij en speelgoed voor ons Het sneed de vrouw door de ziel. De frissche vreugd der argelooze kinderen brak haar hart. Toch wilde zc nog eeits^g 1 in11 achen door haar tra nen heen. En we hebben aan meneer den onderwijzer beloofd dat we goed braaf zullen zijn, Moeke, En dat zul len we, moeke. Want oo'k het kindje Jezus was braaf en zag Ons I.ieve Vrouwke toch zoo geren, dat het er alles zou voor gedaan hebben «En heeft menheer de onderwijzer u niets anders gezegd? «Ja Wel moeke, en ook dat hebben we beloofd: dat we voor vader zullen bidden opdat hij niet meer...» De vrouw schoot in een luiden schreeuw. Wat is het moeke? Ze durfde, ze kon het niet zeggen. En of de kinderen het verstonden, werden ze plots stil, en gingen aan tafel zitten, kijkend naar hun speel goed en hun lekkernij. De minuten duurden. Moeke, kunt ge 't licht niet aansteken, want 't is toch zoo donker Ja, mannekens, 't zijn de donkere dagen nu. Wacht evenEn het schaarsche licht van 'n petroollamp deinsde door de mansarde. Dank u, moeke. Kijk eens hier, moeke, wat er op het schoone plaatje staat, dat ik van Ons Lieve Vrouwke- van-den-Kerstboom kreeg En de -moeder las Wij zullen door de donkere dagen, Als een licht, ons leven dragen Toen keek ze haar kinderen in de oogen, zoende haar snaken en 't klein ste in de wieg. Een stille lach speelde om haar lippen. Eén Kerstmisstraaltje toch glansde haar toe in deze donkere dagen. DE KEMPE. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBI Ik ben kooper van van Frankrijk en andere landen aan de volgende prijzen: 5,00 fr. stuk 13,00 fr. 2,00 fr. 4,.50 fr. 1,00 fr. 2,20 fr. 0,50 fr. 1,05 fr. M. KESTELOOT-BOUCHARD, Wissel, rechtover de Statie. KOMEN. Men begeeft zich ten huize. BBBBSBBBBBBBBflflBBflflBBBBBBBBBBI 1° Welke huizen en woonstgelegenhe den zullen vanaf den eersten ver valdag 1929 niet meer aan de huis huurwet onderworpen zijn, en dus, vallende onder het gewone recht, niet meer genieten van de huurver- lenging en beperken der huurprij zen. A. Steden en gemeenten van meer dan 100.000 inw., alsook de Brussel- sche voorsteden 1° De gebouwen wel ke op 1 Augustus 1914, meer dan 1800 fr. per jaar verhuurd werden. 2° De gedeelten van gebouwen, welke op 1 Augustus 1914, nleer den 1200 fr. per jaar verhuurd werden. B. -Steden en gemeenten van 50.000 tot 100.000 inwoners: 1° De ge houwen welke op 1 Augustus 1914, meer dan 1350 fr. verhuurd werden 2° gedeelten van gebouwen, welke op 1 Augustus 1914, meer dan 900 Jr. ver huurd werden. C. Steden en gemeenten van 25.000 tot 50.000 inwoners1° De ge houwen welke op 1 Augustus 1914, meer dan 720 fr. werden verhuurd 2° Gedeelten van gehouwen welke op 1 Augustus 1914 méér dan 480-fr wer den verhuurd. D. Gemeenten van 15.000 tot 25.ÜOO imvouers: 1° De gehouwen welke op 1 Augustus 1914, meer dan 675 verhuurd werden2° De gedeel-, ten van gebouwen welke op 1 Angus- tus 1914, meer dan 450 fr. werden ver- huurd. E- Gemeenten van 5.000 tot 15.000 inwoners: 1° De gebouwen welke op 1 Augustus .1914, meer dan 450 fr. ver huurd werden2° De gedeelten van gebouwen welke op 1 Augustus 1914 meer dan 350 fr. per jaar verhuurd werden. F. Gemeenten met min dan 5.000 inwoners: 1° De gebouwen en gedeel ten van gebouwen, welke op 1 Augus tus 1914, meer dan 225 fr. verhuurd werden. LANDELIJKE UITBATINGEN d. i. huizen waarvan de huurder of pachter, ook een perceel land in ge bruik heeft -van zijn eigenaar, vallen ook, met 1929, buiten de wet. (Art. 5 der wet). 2° Welke is de verhooging van huur prijs, welke op die woningen, welke niet in de hierboven opgegeven ca- tegorien vallen, en, voor wie dus dat voordeel van huurverlenging en beperking der huurprijzen tot 1930 blijft bestaan, mag toegepast wor den Voor deze woningen en gedeelten van woningen, welke op 1 Augustus 1914, min dan de hierboven, volgens categorie van gemeenten opgegeven huurprijzen betaalden, blijft de huis- huufwet van toepassing tot 1930. Zij ondergaat een lichte verhooging in den huurprijs; namelijk deze wordt gebracht van 3 maal op 3 maal den prijs van 1 Augustus 1914. Voorbeeld een huis dat op 1 Augustus 1914, 200 fr. per jaar huur betaalde, zal vanaf den eersten ver valdag 1929 mogen gevraagd worden 200X3.25=650 fr. per jaar. 3° Wat verstaat men door den eersten vervaldag van 1929? Door eerste vervaldag van 1929 ver staat men den eersten betaaldag der huishuur, volgende op 1 Januari 1929, om het even of de huishuur betaalbaar is, op voorhand of niet. 3° Wat dient men te weten over den toestand der huizen waarvan de huurverlenging eindigt in 1929 A. Voor deze huizen, waarvan de huurverlenging eindigt in 1929, zal deze duren tot den datum van ingenot- treding. B. v.een huis werd in huur gegeven op 1 Mei 1912. Dit huis zal blijven onder toepassing der wet tot 1 Mei 1929. B. De verhuurder zal drie maan den op voorhand opzeg moeten geven om een einde te stellen aan de verhu ring. C. Na het eindigen van de huur verlenging, valt de huur van rechts wege onder de bepaling van het ge meenterecht. De bijzondere bepalin gen van de wet, met uizondering van de hierboven vermelde, omtrent den opzeg, houden op van toepassing te zijn. Men zal zich moeten gedragen naar regelen voorgeschreven door de overeenkomst, het Belgisch wetboek en het gebruik. B. v.: Een huis verhuurd in 1914 aan 300 fr. hij jare, voor 27 jaar. De huur prijs was gedurende het jaar 1929-*30 verhoogd op 300X3,25=975 fr. Op den dag der ingenottreding van 1930 wordt de huur opnieuw gebracht op haar vo rig peil, het zij 300 fr. I). Huurder en verhuurder mo gen zich akkoord stellen op gelijk welken prijs, al was het 10 maal den prijs van 1914. Het zal moeten ver ondersteld worden, indien zij stilzwij gend den pacht laten voortduren, dat hij aan denzelfden prijs en conditiën gesteld blijft met den duur van of termijn door het gébruik voorzien, door het beginsel van stilzwijgende hernieuwing (zooals Voor de huishuur wetten). IEB Voor de scheiding. De betooging der Waalsche studen ten te Brussel was meer eene mani festatie tegen Vlaanderen, tegen het Vlaamsche Volk, tegen de wettelijke en kultureele rechten van dat volk, meer dan tegen de verkiezing van liorms. Dat men het gemunt had op de flaminganten in het algemeen, was klaar en duidelijk. In hunne strooibriefjes spraken zij zich uit voor eene herziening van de grondwet in den zin van een federalis tische inrichting van Vlaanderen en Wallonië in den schoot van een een drachtig België. Die patriotische studenten werden in hun anti-Vlaamsche en anti-vader- landsche doening officieel gepatro neerd. De Voorzitter van den Senaat heeft ze ontvangen en bedankt voor den geest in dewelken zij hunne be tooging hebben ingericht. Vlaamsch zijn en Katholiek zijn, dat werd door die dubbele jongens over een kam geschoren. Hunne kreten te gen Vlaanderen wisselden af met den oud versleten kreet«a has la calotte». Wat de Katholieke studenten in dien stoet verloren hadden, weten wij niet al te best. Voelden ze wel welk be droevend schouwspel ze daar oplever den Zagen ze werkelijk niet in hoe handig ze voor de partijdoeleinden ge manoeuvreerd werden? Zulke betoo- rivgen dragen niet weinig hij om de -Lfainihgen van de Walen te vervreem- derf. De Waalsche studenten mogen ervan overtuigd zijn dat zij heerlijk werk verricht hebben om de scheiding van België te bevorderen. Maarschalk Cadorna overleden De Italiaansche Maarschalk Cador na is overleden. Met hem is nog een oorlogsfiguur verdwenen. In 1915, hij de deelname van Italië aan den oorlog, werd Cadorna gene- ralissime der Italiaansche strijdkrach ten. Deze bediening vervulde hij tot in November 1917 wanneer het Italiaan sche leger den slag van Caporetto ver loor, waarvoor Cadorna verantwoor delijk gesteld werd. Dan werd hij ver vangen door generaal Diaz. Dertiende maand. De Regeering heeft aan het perso neel der openbare besturen een der tiende maand toegestaan. De toege stane vergoeding zal gelijk zijn aan het bedrag van de wedde en de kinder toeslag, uitbetaald voor December 1928. De betaling ervan zal in twee maal geschieden. De eerste helft zal in het kort uitbetaald worden en de andere helft op het einde van Maart. Dit is een toeslag van gemiddeld 8 t. h. op de loonen en wedden van 1928. Dat zal 200 millioen kosten. Later komt er eene wedderegeling voor 1929. Die dertiende maand zal natuurlijk pok toepasselijk zijn op 't personeel der Nationale Maatschappij van Bel gische Spoorwegen en het onderwij zend personeel kan er ook niet uitge sloten worden. Die verbetering werd sedert lang verhoopt en zal ook uiterst welkom zijn. Verlof. De Kamer zal rusten tot 22 Januari. Het nieuwjaarverlof der Kamer is lan ger dan dat van verleden zomer. De Senaat is in verlof tot 15 Januari. Borms blijft gevangen. De Senaat kon in enkele uren de amnestie-wet klaar spinnen. En dan zou Borms vrij komen. Hij heeft dit niet kunnen doen, of liever niet willen doen. Vrede is maar beloofd aan men schen van goeden wil en dat hebben onze Senaatheeren niet gehad. De les van Antwerpen was nog niet hard ge noeg. Door de houding van den Senaat en van de Regeering wordt er olie op het vuur gegoten. Het zijn de Vlamin gen niet die de gebroken potten zullen betalen. Met den dag groeit het aantal aan dergenen die dit politiek, anti- vlaamsch gefoefel moede zijn. Vlaan deren wordt het tergen beu. Thans., vernemen wij dat een piket gendarmen met mitrailleuzen naar Leuven gezonden is om in het gevang, waar Borms vertoeft, post te vatten. Men heeft het piket uit zorgzaam ge kozen Walen samengesteld. Wat moeten die daar gaan doen en wat heeft dat al te beteekenen Mgr Ladeuze Bisschop. Zijne Hoogwaardigheid Mgr La deuze, rector magnificus der Univer siteit van Leuven, zal hoogst waar schijnlijk op 2 Februari aanstaande de bisschoppelijke wijding ontvangen uit de handen van Z. Em. Kardinaal Van Roey. Gift van Z. H. de Paus. Z. H. Paus Pius XI, ontroerd bij het vernemen wat een deel van ons volk lijdt door de overstroomingen, heeft aan Mgr. Coppieters, bisschop van Gent, eene som van 25 duizend frank gezonden om te gebruiken tot leniging van den nood. Krotwoningen. Minister Heyman heeft, samen met eenige dagbladschrijvers, een aantal krotwoningen van Brussel bezocht. Hij was geweldig onder den indruk van hetgeen hij had gezien. Nooit had hij kunnen veronderstellen, dat zoo veel woningellende bestond in de hoofdstad. Uit dat bezoek zal zeker heel wat groeien. 't Is in alle geval een gelukkig ge dacht geweest van zelf eens te gaan zien hoe sommige familiën nog gelo geerd zijn in steden van licht en pracht. De krotwoningen die nesten zijn van tuberculose en andere ziek ten, zijn een ware schande voor de hoofdstad. De oorlog verhinderd. De Volkenbond heeft een grooten slag opgehaald door een oorlog stil te leggen, die feitelijk reeds begonnen was. Bolivie en Paraguay hebben M. Bri- and laten weten dat zij het scheids recht van den Volkenbond aannemen en hunne handen zouden thuis houden. Het is nu reeds ten tweede male dat de tusschenkomst van den Volkenbond het zwaard in de schede doet steken. De Volkenbond heeft echter alleen den Vredewagen door het zand niet gekregen. Z. H. de Paus en de Koning van Spanje heben zich ook aangespan nen. Die hebben daar ook hun ver dienste in. Lang leve de Volkenbond en allen die hem voorstaan, tegen het beestige geweld in. Mocht zijn aanzien steeds groeien ter wille van den Vrede. V erkeersongevallen. In Kngeiand"zijn er in deze laatste tien jaar niet minder dan een millioen verkeerongevallen gebeurd, waarvan 40 duizend met doodelijken afloop. In het V. T. B.-orgaan lezen wij dat in 1926 ons land 12 duizend ongevallen geteld heeft met 380 dooden en 7 dui zend gekwetsten. Bij een statistische berekening komt men voor 1927 en 1928 tot 12Ö0 doo den, dat is voor ons land 100 dooden bij verkeersongevallen per maand. Ongeveer 90 t. h. der verkeersonge vallen zijn toe te schrijven aan ver- keersfouten. Immers de meeste onge vallen gebeuren door fouten die kun nen vermeden wordenhij het inha len en voorbijrijden, bij het overste ken aan kruispunten, door overdreven snelheid, door niet rechts te rijden, door het niet uitkijken der voetgan gers bij het oversteken van de straat, door op of van een rijdenden tram te springen enz. Slechts 10 t. h. der on gevallen zijn er die niet of maar moeilijk te vermijden waren, zooals Wegglijden op gladde wegen, band breuk, slechte werking der remmen. Hoeveel rouw, hoeveel miserie, hoe veel schade waren bespaard, indien de weggebruikers degelijker opgeleid waren geweest, voorzichtiger hadden gereden, beter uitgekeken hadden, minder roekeloos waren geweest. In Toerismevan 1 December laatst vinden wij nuttige raadgevingen voor de onderwijzers en voor de be voegde overheid om door verkeers onderricht verkeersongelukken te voorkomen. Baron Pirmez overleden. M. Pirmez, Katholiek Volksverte genwoordiger van Charleroi en On dervoorzitter der Kamer is overleden. Hij werd geboren in 1864, Sinds 1904 was hij Kamerlid, werd Questor in 1911 en Ondervoorzitter in 1920. Gewezen officier, trad hij in dienst bij het uibreken van den oorlog en werd in 1919 reservekapitein benoemd. Zijn afsterven is voor de Katholieke Partij een zware slag. GUÏDO. VOOR DEZEN DIE NAAR FRANKRIJK GAAN WERKEN. De vreemdelingen die naar Frank rijk gaan met het doel er een winstge vend bedrijf uit te oefenen, moeten aan de grens een werkkontrakt kun nen to,one», regelmatig geviseerd dot>r de bevoegde diensten van het Minis terie van Arbeid of Landbouw, naar gelang het werk dat zij zullen uitvoe ren. Zij moeten eveneens voorzien zijn van een geneeskundig bewijs afgele verd door een geneesheer door de Fransche overheden aanvaard. Zekere vreemdelinge^ cl ie aan deze formaliteiten willen ontsnappen, laten na aan de grens dè verklaring te doen dat zij naar Frankrijk gaan met het inzicht een winstgevend bedrijf uit te oefenendeze trachten dan een plaats te vinden bij een werkgever en doen dan een aanvraag aan de bevoegde overheden, ten einde een eenzelvig- heidskaart te bekomen om hun toe stand te regelen. De handelwijze is alles behalve re gelmatig en stelt de vreemdelingen aan de volgende moeilijkheden bloot. 1. De onmogelijkheid werk te krij gen vooraleer hun toestand teenemaal geregeld weze en dit op streng be paalde straffen voor hen en hunne ge beurlijke werkgevers. Deze periode van werkloosheid duurt zoolang dat de formaliteiten tot regeling van den toestand niet heel en gansch zijn vol bracht. 2. De onzekerheid dat de vraag tot regeling wel gunstig zal worden aan genomen, tengevolge van de groote gestrengheid die toegepast wordt voor de gevallen die aldus worden binnen gebracht. Er bestaat groote mogelijk heid dat de aanvrager onverrichter- zake terug naar zijn land kan keeren. Men wete dat de regelmatige inge brachte aanvragen die vergezeld zijn door een werkkontrakt en een genees kundig bewijs, steeds snel en welwil lend worden onderzocht. Het is dus heel en gansch in het voordeel van dezen die naar Frankrijk willen gaan werken, dat zij zich voor afgaandelijk in orde stellen, naar de voorschriften van de Fransche over heden. IN EEN OVEN LEVEND VERBRAND. De genaamde Pierre Paul, 59 jaar oud, stoker in de fabriek Lemoine, te j St Dizier, is daar in een vuuroven I eener machien gevallen. Niemand had j het ongeluk gezien. De ander werklie den werden alras een verpestenden reuk van verkoold vleesch gewaar Zij kwamen voorbij den oven en zagen er j het verkoold lijk van Pierre Paul in liggen. ZITDAGEN. D' BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's morgens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den le en 3e Zaterdag der maand, van 9 )Z tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2e Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in Het Kapitel IBI DRINKT TWEE KINDEREN ONDER EEN AUTO. De twee kinderen Aimé en Georges, 11 en 9 jaar oud, van vrouw Bailly, wonende quai J.-J. Rousseau, te La Mulatière, moesten rond 6 u. 's avonds eene boodschap doen in de buurt. Op i de kaai werden zij verrast door een autokamion en een heel eind ver mee gesleurd. De voerder stopte, wierp de slachtoffers nevens de kaai en nam de vlucht naar Lyon. Voorbijgangers vonden nadien beide kinderen bewus teloos. De kleinen werden naar het gasthuis overgebracht, waar de oud ste dadelijk overleed. Zijn broertje bezweek kort nadien. Hoofdzetel: GENT, Kalanderberg Maat.Zetel: BRUSSEL,84,Wet«tr. Bijbanken Kortrijk, 4, Lange Steenstraat YPER, Groote Markt, 9, tel. 304 en 334. (Verhuring van Brandkoffers) Antwerpen, St Martensstraat, 2. Bijkantoren: Brugge, Iseghem, Komen, POPERINGHE, Yperstraat, 5, tel. 62. (Verhuring van Braqdkoffers), Thielt, Waas- ten, Wervik, Westnieuwkerke. Hulpkantoren in al de bijzonderste gemeenten van West-Vlaanderen AlveringhemG. Vandeweghe, Gem. Sekr. Beveren a/Yzer: O. Desmytter, Gem. Bed. BoesingheEug. Coulier, Handelaar. BixschoteC. Hondeghem, Plaats Brielen: J. David, Gemeente Sekretaris CrombekeC. Decae, Gemeente Ontvanger Dickebusoh Mevr. G. Deconinck. DranontreHubert Thibaut, Gemeente-Sekr. ElverdingheJ. Bultheel, Meetkundige GheluveltA. Beyls, Gemeente Sekretaris GhyverinchoveL. Stekelorum, Gem.-Sekr. HollebekeA. Breyne, Gem. Sekretaris KemmelRené foye, Handelaar I.ocreHub. Thibaut, Gem.-Sekr., Dranoutre LooV. Camerlynck, Gemeente Ontvanger Meessen: L. Lemaire, Westnieuwkerke Moeres: Marcel Melis, Gemeentesekretaris Moorslede: Jos. Vancoilfie, Handelaar NoordschooteMichel Butaye, Plaats PasschendaeleMevr. Noliet. PloegsteertL. Lemaire, Westnieuwkerke PoelcapelleJules Vandeputte, Handelaar. PollinchoveH. Anseeuw, Gem. Bedienae ProvenE. Delava, Rentenier ReningheA. Wullepit, Gem. Ontvanger ReninghelstFl. Camerlynck, Gem. Sekr. StaveleMevr. P. Franchoo. Westoutre-; A Declercq, Plaats WestvleterenM. Vanlierde, Beheerder WulverghemL. Heughebaert, Gem. Seta?, WulveringhemJul. Ceulenaere, Gem. öaL Wytschaete G. Alleman. ZonnebekeLucien Debal, Gem. Sekretsrfil MerckemOd. Robbe, Kouterstraat. Zichtrekeningen 3% bruto. 15 daagsche rekeningen 4,50% Spaarboekjes 5% bruto Zicht. Kasbons rente op voorhand betaalbaar. Op naam of aan drager 3 maand 4,00% vrij van lasten. 6 4,50% 1 jaar 5,00% Obligatien op 5 jaar op naam of aan drager 6% vrij van lasten. Rente betaalbaar bij zesmaandelijksche koepons. Wissels - Beursorders - Uitbetaling van alle Belgische en Vreemde Ko«« pons - Vernieuwing en Terugbetaling van alle Obligatien - Titels, enz. Alle Beurs- en Bankverrichtingen aan de voordeeligste voorwaarde* ZEKERHEID VOLSTREKTE GEHEIMHOUDING.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1