RAADSELP1BJSKARIP De Wilde Ruiter Voor eene nieuwe Kerk ■HET MANNEKE UIT DE MAAN ROMAN door A. HANS. Groote keus van Geschenken V. SANSEN-VANNESÏE ALBUMS voor GEDACHTEM Meisjes die niet veel betrouwen Heeft er veel in eer behouwen. De echtgenooten moeten niet alleen -met elkander huwen omdat ze elkan der liefhebben, maar ook elkander lief hebben omdat zij gehuwd zijn. De mensehen weten dat de tijden slecht zijn toch laten de meesten zich in slaap wiegen met de gedachte dat de crisis spoedig tot het verledene zal behooren en dat binnen kort alles rooskleurig zal zijn als in den goeden ouden tijd. «IIBIllllliailHIlllllllilill Alderliefste Lezeressen. Beste Lezers, allegaar, Zonder glazen, potten, flesschen Sta ik niet mijn wenschen klaar. 't Nieuwjaar dat wordt geboren Br enge bij het ochtendgloren U den zegen van den Heer... bin gaat gij langs 's levenswegen In de hoede van dien zegen Wat verlangt ge dan nog meer? Allegaar goed en wel, Manneke uit «de Maan, zegt Marenta, maar ge ge bruikt veel te groote woorden. Zeg nu simpüester wat dat ge zooal wenscht en niet wenscht. Hewelgoed, Ma renta... Ik wensch alzoo dat in dit jaar Ons blad De Poperinghenaar In exemplaren moge groeien... En dat geen anoniem geschrijf, Noch van een man of van een wijf Zou willen onze vreugd verknoeien. De Lezereskens van dit blad Die smachten naar een zoeten schat, Om daar dan later meê te trouwen. Die wensch ik.wat hun hartje vraagt Maar ziet toch dat ge 't niet beklaagt Want weet het, trouwen... trouwen [dat is houwen. De Lezers, die om liefde en min, Nog zoeken eene gezellin. Wensch ik een meisje rein van zeden Ceen ijdeltuit of modepop, Want daarmee zijt gij er niet op, En wordt er veel verdriet geleden. Kortom, ziehier hoedat 't behoort De spréuke zegt hetsoort bij soort. Uw eigen landaard nooit verraden De vlaamsche zeden houdt ge in eer En katholiek blijft ge, als weleer, 'Ons oud'ren deden in hun daden. En de gehuwden zorgen dat In 't boeksken van hun trouwen, 't blad Gevuld wordt met zeer veel namen... Dan zullen zij. in later tijd Aan 't poortje van de eeuwigheid Zich nooit of nimmer moeten scha- fmen. De handelaars nu allegaar Die in De Poperinghenaar Hun waren om ter meeste prijzen. Die wensch ik dat ze allegaar Bemerken hoe in 't loopend jaar Dit blad hun diensten kan bewijzen. Alleezijde nu kontent, Marenta. En Marenta lacht gelukkig en tevreê en pinkt een oogsken naar 't Manne ke uit de Maan en dat is de schoonste nieuwjaar die 't Manneke uit de Maan kan krijgen. En onze ministers gaan weer nen oto krijgen. Vroeger heeft Minister Theunis de oto's voor de ministers af geschaft. Kunnen ze 't niet te voet doen, zee 't hem zoo, dat ze 't dan met hl hondenkarreken doen. Maar naar *t schijnt. Daar is nu zaad in baksken En voor de ministers allegaar Staat er nu een schoone wagen Dit iseen nieuwe oto klaar. Allee oppassen zulle mannen, da ge geen lanteerns omver rijdt, want daar gebeuren veel te veel ongelukken met die snorrewagens. EEN GROOT ON GELUK IS ER OOK over ons lande- ken gekomen, als ge de gazetten leest die nog altijd niet uitgeklapt zijn over de Antwerpsche verkiezingen. Hewel luistert ne keer, alderliefste Lezeres sen en dierbare Lezers. Ik trek het mij niet aan of ge voor Borms of tegen Borms zijt. Dat is uw affaire. Maar de franskiljonsche gazetten weten goed genoeg dat die 83 duizend stemmers die voor Borms gestemd hebben alle gaar geen fronters zijn. Waarom ma ken die gazetten zich dan zoo kwaad? HewelLuistert. Veronderstelt dat ge in een schoon huis woont. Ge zijt nog maar een klein kadeeken en in dat huis wonen nog andere menschen. Die menschen duvelen u waar ze de kans hebben: ze stampen u op de teenen... als ge uw taal spreekt lachen ze u uit en zoo vijven en zessen meer. Dat blijft jaren en jaren duren en als ge zegt: een beetje beleefder astemblief, ik betaal ook huur in dit huis zoo goed als gij. dan lachen ze nog harder. Maar stillekens aan zijt gij van kleine kadee, een volwassen man geworden. Ge kunt uw recht verdedigen en al met ne keer geeft ge dien lacher zoo 'n klets in zijn gezicht dat hij 83 duizend sterren ziet flikkeren en ge zegt: Niet langer spotten met ons rechten, Want anders heertje, zonder vechten, Laat u de stembus voelen hoe, De Vlaming is uw spotten moe. Geloof me, menschen, Borms moet hier bij 3e franskiljons maar dienen, om de gemoederen op te warmen. Wat ze niet verdragen kunnen is, dat het volk eens kordaat heeft gesproken. Maar daar zijn geen slechter blinden dan die niet zien en willen. In alle ge val bij de grrroote manifestatie te Brussel, door bibberalen en facisten op touw gezet staken er geen tien drapo's. En we sluiten dit epistel met deze woorden Recht is recht, en 't is ons recht Dat ge wilt vermoorden. Scheldt ge ons uit voor Duitschen Blikt naar de Yzerboorden [knecht Waar de Vlaming vier jaar stond, Land en Vorst getrouwe En de wereld heeft verkond Dat nog steeds de Vlaamsche Leeuw [kan klauwen. MARIE LABAR van Brussel kon ook klauwen. Ze was nog maar twee maand getrouwd en klaauwde zoo fel, dat ze heur man. een zekere Victor Visser de oogen uit zijn kop klauwde. En weet ge waarom? Simpliester om dat de sukkelaar geen nieven mantel voor zijn serpentje wilde koopen De sjandarmen hebben die helleveeg al rap naar den bak gebracht en de dok- toors zijn bezig met Victor zijn oogen weer terug in zijn kop te zetten, zoo goed en zoo kwaad het gaat. Dat zal dien armen vent meer kosten dan een nieven mantel. VAN KOSTEN GE SPROKEN een protestant zat in den trein en hij voerde het hooge woord. Ja, ja, zei hij tot een katholiek... ge kunt er van zeggen wat ge wilt, maar het katholiek geloof is een duur ge loof... altijd centen. Ach! antwoordde de katholiek... 't is met het geloof gelijk met allesgoeie waar moet duur betaald wordenDE MINISTERIE MANNEN hebben een dertiende maand betaald gekregen. Of ze kon tent zijn! Maar Marenta zegt dat het maar weinig helpt al dien opslag, want 's anderendaags is alles weer op geslagen. Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, 23 Robert begaf zich naar Jacqueline -en sprak haar over de ontdekking van den dokter. Ik heb natuurlijk niet anders ge geven dan de medicyn van den dokter, antwoordde Jacqueline. Zouden we Loden kunnen ver trouwen Ik kan geen kwaad van hem den ken. De menschen zijn in de laatste jaren zoo raar geworden. Als Loden geen schuld heeft, moet er een persoon geheimzinnig binnen sluipen. 't Is vreemd. Robert keerde bij den dokter terug. Jufvrouw Latnoens weet van niets, zei hij. En ik evenminbeweerde Loden. Een vreemde kan hier niet binnen dringen. Moeilijk toch... Maar ja, ik ben soms boven of in den stal... En wie weet welke vijanden die onbekende heeft, sprak Loden. Robert zond hem weg, Ik heb toch kwaad vermoeden te gen Loden, zei hij tot den dokter. Er is iets in zijn blik dat me niet bevalt. Dan zou hij welkeen groote schurk zijn. En wat Marenta zegt Is klaar en waar... Wat zal het zijn nu in Den loop van 't jaar? 'T JAAR DAT voorbij is, was een schrikkeljaar. Voor veel menschen te vens een verschrikkelijk jaar. We moeten niet verder gaan dan bij die sukkelaars die door 't water uit hun woning zijn verdreven en nu nog in vreemde dorpen zitten. HIER EÉNI GE AARDIGHEDEN vaq den alma nak Geen eeuw kan op een Woensdag, Vrijdag of Zondag beginnen. De nieu we begint op 1 Januari van 't jaar 2001 en als ge 't niet gelooft, wacht dan maar ne keer tot we zoover zijn. October begint altijd op den zelfden dag als Januari, April op den zelfden dag als Juli, December den zelfden dag als September. Zoo toch zegt mijn vriend Pfolleferinus die zeer ervaren is in 't opmaken van almanakken Februari, Meert, November begin nen met den eigensten dag van de week. Mei, Juni eu Augustus beginnen met verschillende dagen van de week. Deze'regels zijn niet toepasselijk op de schrikkeljaren. Het gewoon jaar begint en eindigt altijd denzelfden dag. Alle jaren kan dezelfden almanak dienen. Dat is góed te weten, 't is alweer zooveel ge spaard. Welke maanden 30 en 31 dagen heb ben kan men gemakkelijk onthouden door het rijmpje dat Marenta u zal voorzeggen Dertig dagen heeft November April Juni en September. Acht en twintig Februari heel alleen De ander dertig en nog een. En als ge nu het volgend rijmpje in eere houdt, dan zult ge een gulden levensregel volgen. Slaap zeven uren eiken nacht Dat is vandoen niet overdreven, Doch eens ontwaakt, ook niet gewacht En seffens u aan 't werk begeven. Na 't storten van een vuur'ge beê 't Gebed zal geven peis en vreê. En 's Heeren zegen aan uw werken En ook uw moed en krachten sterken. Als ge 't probeert, zult ge er wel bij A'aren, dat staat zoo vast als een kerktoren ONS MARENTA och arme heeft te genwoordig noch rust noch duur Zie hier wat er gebeurd is. Daar is tijding gekomen uit Amerika, dat daar gin der een zeker Valentijn Hekkers is gestorven die meer dan 50 millioen heeft nagelaten. De nonkel van Ma renta heur moeder heette ook Valen tijn Hekkers en die is jaren en jaren geleden naar Amerika vertrokken, 't Kan goed zijn dat het diezelfde Hekkers is... En dan? Och! dan krij gen we natuurlijk ook ons paart. Ma renta wil nu per vive la force ook ne keer ginder gaan zien wat er van is. Maar Marenta lief Wil daarvan toch niet praten, Ik kan zoolang U niet verla-a-a-ten... Daar zijn reeds zooveel erfenissen uit Amerika op zero franks en zero centiemen uitgeloopen dat het nu weer ne keer zoo kan zijn. En Marenta, als een verstandige huisvrouw zegt: Manneke uit de Maan Misschien worden we rijk... Maar thuisblijven is 't best Ge hebt gelijk. Ik wensch aan al de dierbare Lezers van dit blad een vrouwken zoo ver standig als mijn Marenta. Een oncjer pastoor van een kerk te Brussel bracht verleden week bij een rijken mijnheer een som van 30 duizend frank terug. Die som was verleden jaar gepikt ge weest. De berouwhebbende dief had nu dat geld in de biecht weergegeven. Dan zijn er nog die durven zeggen dat de biecht voor niemendalle telt Jef ken Riks was ook te biechten geweest en hij had gebiecht, dat hij 100 mut saarden had gepakt. Die moet ge te ruggeven, zei de paster. Toen jefken thuis kwam, zei hijMelanie, rap de kruiwagen, ik heb gebiecht dat ik 100 mutsaarden heb gepakt en 't waren er maar vijftig, nu mogen we er nog vijftig gaan bijhalen. ZEKERE GY SELS, te Hasselt, liep hard om den trein te halen, maar al op 't konvooi te springen viel hij er onder. Natuur lijk kip-kap op twee minuten. En is dat middel een zwaar ver gif Als het enkele malen toegediend wordt, vernietigt het 't hart. Jlaarop werkt het. En zoo kwam het dat de jongen zulk een aanval kreeg, gevolgd door een inzinking. Ik heb nu een te gengift toegediend. Ik zal zelf waken en Loden in 't oog houden. Als ge meent, dat hij schuldig is, hoort de kerel in de gevangenis thuis. Ik mag nog niet oordeelen 't. Is waar, dat iemand hier kan binnenge slopen zijn, een van de bende, die Blomme vroeger aangevallen heeft en wellicht belang heeft bij zijn dood En een gift zou gebruiken? 't Is waar, die zou met een mes of een dolk gewerkt hebben. Natuurlijk! Ik zal op mijn knecht letten De dokter gaf nog eenige aanbeve lingen en vertrok. 't Gaf Robert een onbehaaglijk ge voel, dat hij zijn bediende moest wan trouwen. Hij sprak/erover met Jacqueline, die echter zulk kwaad van Loden niet kon gelooven. Zoo er geen vreemde in huis was geweest, zou de knecht het middel ter goede trouw toegediend hebben, maar zidks nu niet durven bekennen. Na den middag kreeg van Maere weer bezoek van den Wilden Ruiter. Deze trad nu binnen. Kan niemand ons hooren vroeg hij. Neen, antwoordde Robert Hij sloot de deur. Haast en spoed Zelden goed. i'vl: Nu we toch van kip-kap spreken heb ik de eer en het genoegen u te la ten weten dat het varkenvleesch een beetje is afgeslagen, 't is te hopen dat het blijft duren. Maar Marenta die van alles het fijne weet zegt, dat dit komt, omdat er te Brussel en in andere groote steden nu minder vraag is, want zegt ze, rond Kerstmis en Nieuwjaar worden er veel ganzen, eenden, kalkoenen en kiekens gege ten. Intusschen is Marenta bezig met het deeg gereed te maken voor de wafelbakte. En straks zal ze zeggen Allee! nu alleman aan tafel... Voor 't smullen van een lekkre-.wafel GELEZEN TE AALST: Kamer te huren voor heer alleen, versch beschil derd. Die mijnheer zal flink voor den dag komen, zegt Marenta. IN VEEL LANDEN komt men er .tegen op dat er honderd duizend boomen worden uit gedaan om papier te maken. Als 't zoo nog enkele jaren voortgaat, zitten we zonder hout, zeggen de menschen. Daarin kunnen de menschen gelijk lebben. Maar nu heeft men uitgevon den van maïsvezels papier te maken. Spijtig, zegt Marenta, dat ze nog niet hebben uitgevonden kleergoed te ma ken van patattenschellen. Onze Fons en onze Jan en onze Sjarel en onze Toon moeten weer een pief kostuum hebben en dat kost stukken van men schen. HUIZEN VALLEN in stuk ken en menschen vallen dood. 't Ge beurde te Turnhout. Leopoldien Goe- mans was een pront vrouwmensch van rond de dertig jaar. Ze was naar 't trouwfeest gegaan van heur broer. Daar was leute en plezier en Leopol dien zou een liedeken zingen. Maar jawel, almeteens viel ze dood. Meidekens, schoone meidekens Met wangskens blozend rood Waarop een schalksche jongen Zoo vaak een kusje bood. Meidekens, schoone meidekens, Als bloemekens in de Mei Weet gij wel, dartle dingskens Dat de dood gaat aan uw zij. Meidekens, schoone meidekens. Het spreekwoord: «heden rood» Rijmt in de vlaamsche tale Op morgen dood DE MEESTER had ook spreek woorden uitgelegd in de school en Klaasken die nooit zijn les kende zat al maanden en maanden op de ezels- bank dat is de leste bank. Nu was non kel Toon op bezoek gekomen en die vroeg: Hewel. jongen zit ge nog altijd op de leste bank in de school. Neen, nonkel, zei Klaasken. Ha! dat is wel, antwoordde nonkel en hij gaf Klaas ken een dubbele frank. En waarom zit ge nu niet meer op den leste bank? Hebt ge goed uw best gedaan? Neen nonkei, maar de leste bank is kapot... zei Klaasken. Afgeloopen voor vandaag en we herhalen. Viert te gaar In vreugd En deugd Het nieuwejaar. 't Manneken uit de Maan. IlUHHIHUimiHHIIIIin ZONDAG 2 DECEMBER 1928 1 'k Ben zeer verwant met weenen Is kop en staart verdwenen. Dan is hetgene blijft Bij blijdschap ingelijfd. Klacht lach. 2 'k Veroorzaak niets dan leed, Zoo 'k 't middendeel vergeet, Dan ben ik nimmer heet. Kogel - koel. 3 't Hoofd is een lichaamsdeel De staart geen geheel En 't heel vreest men soms veel. Oor deel. 4 Waarom dragen de piotten ko peren knoppen Om hun jas toe te knoppen Onder de menigvuldige inzenders hebben slechts negentien, juist en vol ledig geraden. Hoogled^Remi Deparck. WoumenRichard Vandamme Ma rie Slembrouck. Poperinghe Jan Dejaegher Leon Wyckaert. CachtemO. D. Woestcn Gaston Bamelis Bertha Blanckaert. CrombekeLucie PaccoRachel Dewancker. RoeselaereRoger De Smedt. Kemmel Henri Devos; Marcel BeunMaria Hoessen. Proven Louis Hossey André Folcque. - LeyseleJozef Vandenberghe. ReningheMaria Feys. BeverenRoger Lepée. Bij loting werden de prijzen toege kend aan 1. Remi Deparck, Hooglede, HET GRAF AAN DE ZEE. 2. Leon Wyckaert, Poperinghe, HET GEHEIM VAN HET WOUD. 3. Maria Feys, Reninghe, PHILIP VAN ARTEVFLDE. Geachte Weldoener, «Volherd in het roepen en klop-pen». Opdat Onze Lieve Heer deftig zou ge huisvest worden, kom ik nog aan uw deur kloppen. Voor u kan het lastig weêr gevraagd te wordenvoor mij is het ook lastig verder te bedelen om mijn kerkje opgebouwd te krijgen te Slypskapelle (Moorslede). Gij zult misschien het plan gezien hebben in 't geillustreerd weekblad Ons Volk Ontwaakt 2 December 11. en daar vernomen hebben hoe we niets betrachten dan een eenvoudige deftige woning voor Onze Lieve Heer. Gij, die uit vergetelheid of uitstel nog niets hebt gestort, doe het nu, a. u. b. Gij die reeds milde hebt meêgedaan, ik dank umaar wilt ge nog een Nieuwjaargifte zenden, ge zult me uit de verlegenheid helpende parochie zal u dankbaar zijn. Wil me verontschuldigen en a. u. b. gedenk ons Kerkje, misschien het eenigste dat in Vlaanders frontstreek nog in puinen staat. J. OPSOMER, Pastoor, SLYPSKAPELLE (Moorslede), Postcheck 24.404 of op rekening van Bank van Kortrijk en Bank voor Handel en Nijverheid. Slypskapelle, den 25 December 1928. uiiiiiuiiiuuBiiiHiiniini UIT DE PERS. o Vlaanderen schijnt geleden te hebben. Indien de regeering vooruitziende was geweest, dan zou zij al een paar jaar den huidigen mar telaar uit de gevangenis ontslagen hebben. Voortdurend is de Vlaamschebeweging een struikelblok in ons parlementair leven. België is een noodzakelijkheid op econo misch en internationaal gebied. De Waalsche nijverheid heeft Antwerpen noodig en omge keerd. Engeland zou nooit een scheiding dul den. Ik ben overtuigd dat wij België moeten handhaven. De nationale eenheid kan noch in het Franscli, noch in het Nederlandsch verwe- zentlijkt worden. En Brussel is een sprekend bewijs van de verbastering door tweetalig heid, die zij willen opdringen, maar voor wier vruchten de Vlamingen zoowel als de Walen bedanken. De Walen zijn plots voor dit ingewikkelde vraagstuk komen staan en velen schijnen er het gezond oordeel bij te verliezen. De stad Bergen stemt een blaam voor de wettelijke kiezers van Antwerpen. Waar gaan wij naar toe? De Assemblee Wallonne gaat als beze ten te werk en eischt de scheiding. Het re sultaat van de politiek der vorige regeerin gen is nu, dat rond de gedachte van België haat oplaait. Iemand die zijn land werkelijk liefheeft zal niet de zaken hun gang laten gaan. Een overeenkomst van de Walen met de Vlamingen, hun natuurlijke bontgenooten, is een dringende noodzakelijkheid. De Waal sche beweging mag niet anti-Vlaamsch of anti-Vlaamschgezind zijn. De vrede in ons land moet de rechtveerdigheid tot grondslag hebben. Wij moeten de Vlaamschgezinden niet bestrijden, maar ze leeren begrijpen. Toen ik minister was, heb ik aan de Vlamin gen een universiteit willen geven. Ik zeg thans dat ik het niet overdreven vind, als de Vlamingen van de twee Staatshoogescholen er eene opeischen. Ik geloof dat het mogelijk is, op grondslag van een decentralisatie en van jeen gelijken en wederkeerigen eerbied der rechten van Vlaming en Waal, een steviger België te vormen. Ik helt tl ernstig te waarschuwen. Nu weet ik, wie de roovers in uw kas teel wilde brengen. Uw eigen knecht, sprak de ruiter. Wat Robert schrok heftig. Ja, Loden, speelt valsch spel Hij staat met de bende in betrekking. Zon der zulke hulp zou Bakelandt het niet wagen een kasteel aan te tasten. Daar toe is hij te laf. Loden zou gebonden geworden zijn voor den schijn. Men wilde u van uw geld berooven en van ■veel wat nog in uw woning is. Hadt ge tegenstand geboden, men zou u ver moord hebben. Loden had natuurlijk een goed deel van den buit bedongen. Zoo 'n schurk Hij heeft hier al meer slachtof fers aangeduid in 't ronde, boertjes, die een zwijn of een koe verkocht hadden en dus geld bezaten. Maar vergist ge u niet? Ik zal u meer zeggen.... Ge hebt heden morgen Magda Posteels ont moet. In raar gezelschap. Ja en haar daarom weer veroor deeld en onrechtvaardig. Ze is dat roo- versmeisje gaan opzoeken. Ze ver moedde waar ze verbleef. Ze meende haar in een hut gezien te hebben, waar ze met een boschkanter leefde. Magda heeft haar daar weggehaald. Waarom Om ze op een beteren weg te lei den Maar dat is edelriep.van Maere uit. Ze beschouwde het als haar plicht. Ett nu is Franscisca Ameye bij NAKLANK. De kiezing van Borms heeft reeds veel inkt doen vloeien. Over het algemeen schijnt de fransch-schrijveilde pers nog niet te weten waar de schoen duwt. In het tijdschrift Revue catholique des idees et des faitsheeft M. Vandenhout doen opmerken dat er nog iets treurigers bestaat in ons land dan de kiezing van Ant werpen, en dat is, dat men te Brussel en in Walenland nog zooveel intellectueelen vindt die van de Vlaamsche kwestieniets be grijpen. En hij voegt er de volgende beschouwingen bij: Het grootste ongeluk voor België'is, dat er in de hoogere kringen sinds tien jaar niemand werd gevonden om een Vlaamsche politiek, die de loop der gebeurtenissen zou hebben beheerscht, vast te stellen en die politiek op te leggen aan 't Parlement en aan het Land. Men heeft zich ertoe bepaald, te' volgen, en zoo kwam men altijd te laat. Men heeft zich concessiën laten afpersen, die méér kwaad dan goed deden, juist omdat ze afgeperst werden en onder welke om standighedenZij deden méér kwaad dan goed, omdat ze maar gedeeltelijk voldoening gaven, omdat zij met weerzin werden ge daan en degenen kwetsten, aan wie men ze deed omdat men er niet buiten kon. Ten ge volge daarvan verloren de concessiën feite lijk iedere waarde, en zoo werd de atmosfeer voortdurend slechter en ongezonder. Het Parlement en de Fransch-schrij- vende Pers zijn de beste bondgenooten van de flamingantische extremisten geweest. De overgrotoe meerderheid der Vlamingen zijn overtuigd, dat Brusseld. w. z.de overheid, het gezag, tegen hen is, vijandig staat tegenover alles, wat Vlaamsch is. En de uittreksels uit de Fransch-schrijvende bladen, vooral de Brusselsche, richten in Vlaanderen méér kwaad aan, dan de ergste separatistische redevoeringen. Ginds smeult het vuur van de ontevredenheid, en de Ant werpsche kiezing is een uiting van die mis noegdheid. Zóó staan de zaken. Het gezag heeft in Vlaanderen een toestand tot ontwikkeling laten komen, die ernstige gevolgen voor den binnenlandschen vrede van België kan hebben. GEZONDE TAAL. De gewezen socialistische minister, M. Jules Destrée, een Waal, heeft te Brussel, in het Studentenhuis, een voordracht gehouden over den grond slag van een verstandhouding tus- schen Walen en Vlamingen. Hij redeneerde als volgt: Twee rassen leven er in Belgie, bijna twee volken, elk met hun eigen taal en zeden. Brussel is tweetalig met de gebreken van de beide rassen zonder hun eigenschappen. Vlamingen en Walen hebben er belang bij hun eigen taal te bewaren. De liberale partij heeft het opgenomen voor de verdediging van de Fransche taal in Vlaanderen, Maar vele Vlaamsche liberalen willen een andere richting uit, die door nie mand minder dan Louis Franck, den huidi gen gouverneur der Nationale Bank, werd aangegeven. De katholiek partij is, alhoewel ook niet volkomen ook niet ten volle -akkoord, in de Vlaamsche streek overwegend Vlaamschge- zind. Het is te hopen, dat de socialisten het vol komen eens worden om de Vlaamsche rech ten te erkennen. De verkiezingen van Antwerpen hebben ons geleerd, dat het Vlaamsche volk Vlaamschgezind is. De 83.000 uitgebrachte stemmen op den naam van Borms zijn geen verheerlijking van den aktivist, maar een gevolg van wat iiinnniminiiiiiiiiiiiu den bezembinder. Van haar heb ik de bekentenis over uw knechts valsche handelwijze. Die Fransisca Ameye-is feelijk afgedwaald, maar wil zich be teren. En ik hoop dat ge ze nu niet {zult aanklagen. Ze is beter onder Magda's hoede dan in de gevangenis. 't Was bijna vreugde, die Robert gevoelde over deze mededeeling. Mag da stond dus niet met de bende in be trekking. Integendeel, ze toonde won derbare grootmoedigheid. En haar had hij het te danken, nu gewaarschuwd te zijn voor den schurk in zijn eigen huis. Willen we samen Loden binden? vroeg Robert. Ik heb voor hulp gezorgd. Buiten staan van Heilbeke en Posteels. Goed, goedLaat ze binnen Ik zal intusschen Loden bij mij roepen en doen of ik iets met hem moet bespre ken. Gij en uw helpers komen dan stil binnen en grijpen hem vast. We kne velen hem en voeren hem naar leper. Zoo zal er dan tenminste een begin gemaakt zijn met het bewerken der bende. Magda is er mee begonnen, merkte de ruiter op. Ge hebt gelijk. Ik heb te licht vaardig over haar geoordeeld. Het spijt me. Maar laat ons nu geen tijd ver liezen. De ruiter ging heen. Nu weet ik ineens wie den armen Blomme het gift wilde toedienen, mompelde Robert. Ha, 'k zou zelf op een morgen vermoord kunnen liggen. Hij dacht aan Jacqueline. Straks Dat is gezonde Taal en enkel zoo kunnen we voldoende oplossing be komen. En deze rede bewijst dat buiten het gedeelte Walen die den kop verloren hebben, de grootste vijanden van Vlaanderen in Vlaanderen zelf zitten de liberalen en de franskiljons. Aan de rede van den Heer Destrée kunnen onze Poperingsche Liberalen ook een puntje zuigen. Nieuwjaar te verkrijgen bij Gasthuisstraat, i5, Poperinghe. Timbers, Portretten, Postkaarten en Werk-ftlbums. Woordenboeken - Teekendoozen Verfdoozen - Werkdoozen Pennedoozen Vulpennen (alle merken) Boek- en Muziektesschen met en zonder hengsels Lotos - Dominos - Damborden enz. Bureel- Beurs agenda's van alle grootten zou hij haar alles meedeelen. Nu moest hij handelen... van Maere ging in de keuken, maar Loden was er niet. Plij riep zijn naam door de gang en aan de trap. Jacqueline kwam uit de kamer. Loden is in het park gegaan, zei ze. Ik zag hem door het raam. Hij zet te het op een loopen. Zou hij een onge rust geweten hebben? Ja... Langs waar is hij gevlucht? Over de achterbrug. Straks zeg ik u meer, hernam van Maere gejaagd. Hij liep naar buiten. De Wilde Rui ter en zijn helpers waren aan de poort. De schurk moet ons toch afge luisterd hebben, sprak Robert. Hij is weggevlucht. Laat ons een klopjacht houden Te laat, oordeelde de ruiter. Hij is dadelijk in de bosschen. We zullen de boeren oproepen. Die krijgt ge niet mee. En boven dien de Franschen zouden dit optreden kwalijk nemen. Dus liever een roover laten loo pen De Franschen erkennen geen andere gewapende macht dan de hun ne. Hadden we uw knecht hier aan gehouden, dat ware anders geweest. Maar een klopjacht houden, lijkt te veel op politiedienst. En nog eens, de boeren zijn te bang voor Aveer wraak van de bende, om ons te steunen. Jacqueline kwam naderbij en hoorde nu van rvat er sprake Avas. Dan heeft Loden ook dien armen Blomme Avillen vergiftigen, zei ze. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. M. Wevers, uit Arnhem, reed met zijn auto langs den overweg bij Ede, toen trein 55 uit Utrecht naderde. De machinist, het gevaar ziende, remde nog uit alle macht, doch kon een aan rijding niet voorkomen. De auto Averd 100 meter meegesleurd eer de trein stilstond. Men vond den heer Wevers bewusteloos in zijn gehaA'enden a\a- gen. Het mag een Avonder Avorden ge noemd, dat hij er van af kwam met eenige verwondingen aan zijn hoofd en een gebroken been. Hij is naar het Diaconessenziekenhuis te Arnhem overgebracht, SL DAAD VAN EEN WAANZINNIGE. Te Groningen heeft de vrouw van een kleermaker in een vlaag van Avaanzin zich begoten met petroleum. Vervolgens stak zij zichzelf in brand. Overdekt met brandwonden werd zij naar het ziekenhuis gebracht Avaar zij spoedig aan de gevolgen overleed. AARDBEVING 4 J OP DE PHILLIPPIJNEN. Volgens vertraagde telegrammen heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag een aardbeving gervoed op Mindanao (Phillippijnen). Een per soon werd gedood, enkelen Averden ge- Avond. In de steden Cottabato, Zam- doanaga en Davao zijn verscheidene gebouwen ingestort. Wie zou zooiets van hem gedacht heb ben Robert deelde nu aan de anderen mee, welk een ontdekking de dokter gedaan had. En even sprak men over de gemeenheid van den knecht voort. Raoul, blijft gij bij me? vroeg van Maere aan van Heilbeke. Ik ben anders zoo eenzaam. Ik zal aan nota ris Campens vragen me vandaag nog een huishoudster te bezorgen^ en ook een knecht. Jacqueline zei dat ze het keuken- Averk Avel zou verrichten, maar van Maere wilde hiervan niet hooren. van Heilbeke stemde toe op het kasteel te Avonen. De Wilde Ruiter en Posteels ver trokken. Ivan Maere reed dadelijk naar de familie Campens, die hem met zicht- Ibare vreugde ontving. Dadelijk rees. Ide hoop weer op. Maar van Maere ging dadelijk op j 't doel af. Hij vertelde, wat er met jzijn knecht gebeurd was. De notarisfamilie Avas verbaasd. Zoo iets had zij van den dienaar niet kun- nen denken. Maar, beste vriend, neem een radikaal besluit, zei de heer Campens. 1 Sluit uw kasteel en kom bij ons tot het rustiger tijden zijn. Ik ben over tuigd, dat de roovers zich van uav persoon willen meester maken, om een hoog losgeld te eischen. I ('t Vervolgt.! HHBiaBIIIUIlIHlIHHimH BALATUM SANSEN - VANNESTE, Poperinghe.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 5