FONDSENBANKOV Het Kruis van Heldanhulde Zuid-West Frankrijk Voordracht over Congo REISBUREAU ERN.CLAES Zilveren Muntstukken Politiek Overzicht. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Wedergesteltenis en Regenval opmerkingen Voor al uwe Plaatsingen, Geld- en Beursverrichtingen, wendt U h volle vertrouwen tot de ZONDAG 23 JANUARI 1929. 39 CENTIEMEN. 28' JAAR. N' 3. Abonnementsprijs per Jaar: In Stad: 14 fr. 1b 't Land: lt fr. (per post) Frankrijk: 22 fr. Congo t 28 fr. Andere landen 34 fr. TARIEF: Cfefaaa Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching: 3 fr. mmmw Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan on». Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr Ï5.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF: Notarieels Vorkoopingen: 98 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvra" FEESTDAGEN DER WEEK. JANUARI - NIEUWJAARMAAND. 20 Z HH. Fabianus en Sebastianus, mart. 21 M H. Agnes, maagd en mart. 22 I) HH. Vicentius en Anastasius, m. 23 W H. Ildephonsus, bis. 24 T) H. Timotheus, b. m. H. Balibas, b. 25 V H. Paulus bekeering. H. Publius, abt. 26 Z H. Polycarpus, bis. H. Paula, wed. m Men heeft in ons verslag' oyer de zitting van den (Gemeenteraad, van 31 December laatst, kunnen lezen dat, door het Komiteit van het Kruis van Heldenhulde, eene aanvraag gedaan geweest was om van de Stad Poperin ghe eene toelage te krijgen. Die toela ge moest dienen om de kosten te hel pen dekken die het opmaken van het Kruis te Dixmude zal vragen en ook Opdat, door de bijdragen uit alle hoe ken van Vlaanderen, dit monument wezentlijk de hulde van geheel Vlaan deren zou uitmaken. Men heeft kun nen zien dat die gevraagde toelage door onzen (Gemeenteraad, Liberalen tegen Katholieken verworpen is ge weest. Hét heeft me verwonderd dat er Poperinghenaars gevonden worden die werkelijk gedacht hebben dat onze Liberale Gemeenteoverheid deze toe lage zou gestemd hebben, als blijk van achting voor de talrijke Vlaamschge zinden van stad en streek. Dat hadden ze kunnen doen en het zou algemeen van danke genomen ge weest zijn. Maar na de houding die de Liberale meerderheid aangenomen heeft hij de aanvraag tot herkenning van 11 Juli als officieel feest, het ver wondert me in geenen deele dat zij het niet gedaan heeft. Wij hebben eene Liberale meerder heid die laat gevoelen dat zij meerder heid is en dat de minderheid, de Ka tholieke minderheid, van geen tel is. Waarom zou zij, vooral in deze zaak, haar politiek standpunt gewijzigd heb ben De Liberalen van Poperinghe zijn eerst en meest Liberaal. Het eenigste dat men hen kan verwijten is dat zij .fzHt beschaamd zijn dien naam te dra gen. Zij 'zijii niét beter en ook niet. si» hter dan de andere Liberalen Zij hebben de gaven en de gebreken van de geheèle Liberale partij Zij zijn anti-godsdienstig, al duiken zij zich achter het masker der schijn heilige onzijdigheid. Zij zijn anti-sociaal. Waar het gaat hej lot der minderen te verbeteren zoekt men tevergeefs naar de maat schappelijke werken die de Liberalen opgericht hebben. Zij zijn daarbij nog anti-flamingant. -Onder de Liberalen vindt men de meest franskiljons. Zij schermen te pas en te onpas met het spook van het activisme om hun eigen politiek be lang te beter te dienen. Zij hebben bij inhuldigingen eli bij verkiezingen de nationale driekleur de plaats doen in nemen der liberale blauwe vod. Het liberalisme belichaamt alles wat strijdt tegen de Ylaamsche volksgezinde be trachtingen. Elke toegeving aan den Vlaamschen rechtseisch werd door de Liberalen aanzien als een aanslag op het onschendbare liberale heiligdom. Voor wie dat weet, is het maar al te klaar dat de Poperingsche Liberalen rhet Ylaamsche Kruis van Heldenhulde met geen gift konden vereeren. Zij k<>nden het niet doen, en zij wilden het niet doen ook. Welk figuur zouden onze Liberale gemeentenaren wel gemaakt hebben in de Liberale partij, die hunne partij is, bedden zij zich zoo onliberaal moeten /tronen. at zouden de groote blauwe Bazen wel gezegd hebben van hunne liberale knechten, want er zijn toch altijd meesters boven meesters. Zij konden niet, zij wilden niet en zij mochten het niet toestaan. Wel had het Komiteit van Temsche die aanvraag gerichp naar /Poperinghe als naar alle steden en gemeenten van geheel Vlaanderen zonder rekening te houden met de gezindheid der meer- .derheid. Wel bad de Katholieke min derheid in zijn geheel die aanvraag ge steund, om de liberale meerderheid de gelegenheid te geven eens aan te too- Vs" non dat ze werkelijk onpartijdig wil zijn en een ieders gedacht eerbiedigen, iets wat tot vervelens toe door hen herhaald wordt. Dat was geheel wel en dat behoorde zoo te z-ijn. |i| Maar er moet rekening gehouden worden met het feit dat de Liberalen in hun blad week om week met voor belde de Vlamingen in hunne wen- schen bestrijden en voor geenè lage en I scheeVe voorstellingen achteruitgaan .om de flaminganten te bekampen. Uit eerbied voor de Liberale inwoners mocht de Liberale meerderheid nu toch geen voldoening .schenken aan die zoo schrikkelijk monsters van ilamin- ten. p|. Keen, dat neem ik aan. De Liberale Meerderheid van Poperinghe kon,, noch wilde, noch mocht de'gevraagde toelage voor Heldenhulde stemmen. Daar is zij te Liberaal voor. Maar wat niet aan te nemen is, dat is dat zij om hunne weigering te sta- ven eene valsche voorstelling moeten geven van het werk van Heldenhulde. Heldenhulde dat is het werk der Vlamingen. (Geeft gij er aan, dat is te beter. Geeft gij niet. blijft er dan met uwe handen van af. Dit werk is mis schien te groot om door hen begrepen te worden, en het is in alle geval te schoon om door hen te worden be zwadderd. Al wie den film over de Yzerbede- vaarten heeft zien afrollen weet ge noeg hoe dit werk ontstaan is uit de loopgraven, gedoopt is met het dam pende bloed onzer Ylaamsche Yzer- jongens, gegroeid is bij de bedevaarten uit de gloeiende vereering die Vlaan deren heeft voor zijne dierbare ge sneuvelde jongens en boe het Kruis van Heldenhulde steen voor steen ten hemel oprijst dank aan den milden steun van de Vlamingen. Plet Kr. van Heldenhulde is de band die de gevallene broeders vereenigt met de strijdende broeders, met het lijdende volk van geheel Vlaanderen. Wié de Bedevaart van Dixmude mede gemaakt heeft kent dat gevoel van sam en hoerigheid dat allen daar ver eenigt. Wee aan hem die een heiligschen denden hand wil leggen op het werk van Heldenhulde. Met het werk van Heldenhulde is geen scheuring van Belgie bedoelt in de verste verte niet. In het Eere- Co- rniteit zetelen voor deze streek de Z. E. H. Deken Vervaecke, de H. E. Vader Abt van St Sixtus abdij. jD* Brutsaert. Ook wijlen Burgemeester Colaert en Mevrouw de Brouchoven de Bergeyck waren er lid van. In het uitvoerend comiteit zetelt naast Ad- vokaat Leuridan de E. H. Pastor Yan- neste van Boesinghe. Het is aan die Heeren. die naast Priesters, Hoogleeraren, Dokters en Geleerden en ja ook politieke mannen van verschillende gezindheden, het werk van Heldenhulde dragen en ver eeren dat de Liberale Meerderheid van Poperinghe het verwijt toestuurt onvaderlandsch werk te verrichten. Gelukkig rijst het toren-kruis van Heldenhulde reeds hoog genoeg om niet gevoelig meer te zijn aan het mis prijzen waarmede de Liberale Meer derheid van Poperinghe het bejegent. De Katholieke bevolking zal door Hel denhulde te steunen, zich heerlijk kun nen wreken om het affront dat de Li berale Meerderheid hen gegeven heeft. LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIREE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER groote keus ter trouwe bij SANSEN-VANNESTE gasthuisstraat, 15, POPERINGHE H - flüe Buree!mFi'bplfn - W Alhoewel ik, herhaalde malen in «De Poperinghenaar» en vele belgische bladen meldde, dat de pachtprbzen in het Zuid-Westen 150-200 fr. de hectare zijn tot hoogstens 250 fr. als er zeer goede wijngaarden zijn en de verkoop prijs .3000-4000 fr., ontmoet ik boeren die 300-400 fr. pachten. Dat is de helft te veel. Nu ik kan het maar zeggen. Van de 15 departementen van het Zuid-Westen zijn er vele waar een vierde, tnischien een derde, der hofste den aan die prijzen te verpachten en bijzonderlijk te verkoopen ziin. De grond is dooreen van natuurswege zoo goed als de goede gronden van West- Vlaanderen, maar meestal tot nu toe onvoldoende beploegd, bezorgd, ge- kuischt en bemest. Verleden jaar deden wij verschillige groeven met vlas. dat dooreen wel ge lukte. Die teelt zal dit jaar uitbreiding nemen. De vervoerprijs van 't Zuid-Westen naar de grens is enkel 4 centiemen per kilo meer dan in Normandic. Tk vroeg aan de departementsraad eene toelage van 100 fr. per hectare vlas. Dat zal waarschijnlijk in 1929 toegestaan zijn. In 1928, kwamen er in de Gers een 20 tal, in de Lot et Garonne een 15 tal belgische boeren toe. Het totaal be draagt in de Gors 65-/0, in de Lot et Garonne een 40 tal belgische boeren In 1927 was het weder heel het jaar omtrent gepastin 1928, de 5 eerste maanden wat te nat en in juli, Augus- sus. September wat te droog. Wat hier wel opbrengt is muils kweeken. Wij verkochten 2 muilinnen van 5 maanden voor 7.700 fr. Er zijn er in Belgie die denken dat ik propaganda maak voor het Zuid- Westen. Daar is niets van ik licht en kel de boeren in om niet gefopt te worden. De Ylaamsche boeren hebben hier de naam bekwaam en werkzaam te zijn en worden goed gezien. KAREL VAN EECKE, Aalmoezenier. Chateau d'Arcamont, par Ste Christie, Gers. «HHBHDBRSBaBHBMnaaiNBHBISB» ZITDAGEN. Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's morgens, den'Maandag en Vrijdag. Te YPER, den 1® en 3® Zaterdag der maand, van 9 V) tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2® Zaterdag der maand, van 9 Jj tot 12 uur, in Het Kapitel Nationale Woningsfonds der Kroostrijke Gezinnen van Belgie. GROOTE VERGADERING op 20 Januari te Brugge voor de afdeeling der Provincie W -VI. Het is een ontegensprekelijk feit dat het geboortevraagstuk, de open bare gezondheid, nauw verband houdt met het woningenvraagstuk. Men telt in de Provincie bij honderden jonge gezinnen die bij gebrek aan een onder dak, bij anderen moeten inwonen. Wat gezegd van die gezinnen, kroostrijke gezinnen vooral, welke in krotten ver blijven. De droevige gevolgen zijn U bekend: geboortevermindering, kin dersterfte, tering, bloedarmoede, ra chitis: van den ander kant zedelijk verval, ondeugd, misdaad haat en op stand. Alwie 's lands welvaart betracht moet het als een plicht aanzien aan de lichamelijke en zedelijke gezondma king van ons volk mede te werken, door het hunne bij te brengen om den woningsnood te doen ophouden, en de krotten, die voor het land een gevaar opleveren, erger nog dan eene open bare smetplaag, uit te roeien. VIet dat doel werd een Nationaal Woningsfonds der Kroostrijke Gezin nen gesticht en eene algemeene in schrijving geopend, ontworpen dóór den Heer Minister HEYMAN, en onder de hooge bescherming van hun ne Majesteiten den Koning en de Koningin, van het Belgisch Episco paat en van alle gezagvoerders uit de verschillende politieke partijen van het land. In onze Provincie bestaat eene Pro vinciale Afdeeling van het Nationaal Woningenfonds, welke te Brugge op Januari aanstaande, om 2 ure, in de groote zaal van het Stadhuis, met me dewerking van het hoofdkomiteit, eene groote vergadering belegi. waar op sprekers, van verschillende partijen het woord zullen voeren en het groote maatschappelijk werk van het Wo ningenfonds zullen uiteenzetten. Alle weldenkende lieden zullen die vergadering bijwonen en het hun als een plicht aanzien mede te werken tot de verwezenlijking van het ernstig vwuigstuk verdwijning der krotten ~i_ eene gezonde woning aan oiv.t kromvt rijke gezinnen. Namens het Pr. V E; van West-Yl. dezq op te teekenen. Zulks geschiedt bij middel van een flesch waar een bijzónder tracht er terecht in komt De oppervlakte dezer is gekend, hetgeen de berekening vergemakkelijkt. Ziehier, met het aantal regendagen, de n.aandelijksche cijfers: De Best. Sekr. Ph. Verbeke. De Voorzitter, Hil. Depraetere. IBBBBBBBBBBBBBI l 'itgenoodigd door de «Koloniale en Maritieme Kring van Brugge,, om er eene Voordracht te geven voor hare Leden, is onze katholieke Volksverte genwoordiger Heer Dr Brutsaert. op dit verzoek ingegaan en op Maandag 28 Januari zal hij in het lokaal van ge noemde Maatschappij eene bespreking geven over Het Arbeidersvraagstuk in Congo Het is een punt van groote actua liteit. nu er daar zooveel over gespro ken en geschreven wordt en dat zeker algemeen belang zal verwekken te meer dat ons Belgisch en bijzonder ons Ylaamsch Volk van langs om meer in het zwarte Land eene toekomst zoekt en voorziet voor vele zijner zonen. Laat ons hopen dat we ook wel eens deze voordracht door Heer Dr Brut saert. te hooren krijgen in onze stad. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI Korte Gasthuisstraat, 21, Antwerpen. TEL. 58689. Nizza: met Carnaval en Halfvasten. Jerusalem en Egypte: in Februari, Maart, April en Augustus, Parijs: met Vastenavond en Pa schen. Rome: bedevaart van het bisdom Me- chelen, vertrek 29 April Rome: vertrek 1 April. VRAAGT PROSPECTUS IBI Januari Februari Maart April Mei Ju ni juli' Augustus Sepfnnoer October November December 74,4 m/m in 23 dagen 39,25 12 46,35 15 78,65 18 100,60 13 39,15 11 30,35 5 22,80 17 39,50 7 75,95 21 124.30 23 53,15 20 724.45 185 IN ONZE STREEK te Vlamartinghe oagenomen gelurend hst jaar 1928 Vlamertinghe, ligt in een der stre ken van Belgie waar de regenneerslag het laagst is. De meest waterbev.oor- deeligste streek ligt in 't Zuiden-Wes ten van Luxemburgs De gemiddelde jaarlijksche waterhoogte in Belgie, te Uccle waargenomen is 804 m/m (het geen overeenkomt met 804 liters wa ter op eene oppervlakte van één vier kante meter), in onze streek 700 m/m en in Zuid Luxemburg (Chiny) beloo- pen de cijfers meer dan 1250 m/m. Iedere vierkante meter grónd in onze streek ontvangt dus gemiddeld 700 liters water per jaar! (Gelukkig voor ons, dat het nog al rap in den grond dringt of naar de rivieren zijnen weg vindt. Om nu deze cijfers te kunnen berei ken. is het noodig alle dagen opmerk zaam den regenval waar te nemen en November leverde het meest water, 124,3 m/m, wat voor deze maand een buitengewoon hooge cijfer is, en zeer zelden aangetroffen wordt. Augustus had integendeel zeer wei nig regenval, slechts 22,8 m/m, 't geen een merkbaar verschil maakt met No vember. De hoogste cijfers werden bereikt door de overvloedige stortregens van 21 ;Mei: deze dag alleen leverde 32,8 m/m water op (meer dan gedurende ga.nsch de maand Juli of Augustus) voügen dan de 23 September met 18,3 m/m 19 Octobèr 18,2 m/m. Twintig opmerkingen behaalden meer dan lCFni/m daags. Het jaar 1928 is gekenmerkt ge wéést door een nat voor- en najaar en eeft zeer droge, heete zomer met veel zonnedagen. De totale cijfers der re- gejineerslag zijn iets boven de nor maal. .Groote koude hebben wij gedu rende het versloopen jaar niet moeten onderstaan, maar de frissche Mei en Juni nachten alsook de sneeuwdagen van half-April hebben de vruchten en fruitboomen veel schade berokkend en den plantengroei, welke vooruit was in Maart, fel verachterd. De warme zomer heeft den oogst der strooivruchten uiterst wel doen lukken: lang strooi en rijk graan: de hop heeft een buitengewoon schoone en beste vrucht opgeleverdde aard appelteelt stond ook niet ten achter de beeten hadden door de droogte veel te lijden maar het suikergehalte was hoog: het Joof verschroeid van de zon kon niet opgroeien. MAANDELIJKSCH OVERZICHT. In Januari, geen overvloedige maar buitengewoon veelvoudige regens de lucht meestendeels betrokken en nevelachtig de luchtgesteltenis zacht. In Februari, regende het slechts ge durende de eerste twintig dagen de lucht was zooals in de vorige maand betrokken en. zeer nevelachtig van af den 20 de luchtgesteldheis zacht; den 24 had hevige hagel plaats. In Maart geen regen in de eerste helft der maand, en maar weinig daar na het weder verkoelde wat de lucht, in 't algemeen bewolkt, ver schafte ons reeds vele schoone en aan gename dagen. April. Schoone zonnige dagen reeds in 't begin der maand, dan een koude tijdperk met overvloedige re gens verwarmde op dikwijls. Mei. Helder warme dagen in 't begin en 't einde der maand, maar van 7 tot 23 genoten wij voor dit tijd stip van een zeer ongunstig klimaat. Overvloedige, koude, nadeelige stortvlagen gingen samen met betrok ken, duistre lucht. De hoogste cijfer der regenopmetingen werd in West- 'laanderen gevonden en Vlamertin ghe aan 't hoofd. Juni. Zeer bewolkte lucht niet schoon weder w ierd in 't algemeen het kenmerk der Juni maand. Stort vlagen van 6 tot 10. en warmte op 't einde der maand. In Vest-Vlaande ren viel nu ditmaal het minst water. Juli. In Juli genoten wij van een heerlijk warm weder, zelf te warm, met klare of licht bewolkte lucht. Een gewenschte droog oogst weder: weinig regen, slechts in 't begin en 't einde der maand. Augustus. Het gewenschte schoon weder van de Julimaand gaat voort, groote droogte en warme tem- perateur, vergezeld van kleine onbe duidende stortregens. -De hoogste regenneerslag werd alhoewel in Vlaanderen aangetroffen. September. De eerste helft der maand had warme zonnige dagen, of licht bewolkte lucht met smoor in den uchtend de tweede helft had meest altijd bijna betrokken en mistig weder. De groot droogte met schaarschheid aan water werd hevig gedurende gansch de zomer, en de regens van 28 September wierden overal welkom. October bracht ons ^en normale luchtgesteltenis toe. Bewolkt en dik wijls betrokken weder, met schoone dagen in 't begin. Veel regen. November. Bewolkt en betrok ken lucht te koud in de eerste dagen maar veel zachter in 't vervolg In 't algemeen was November 1928 een der warmste November maanden zeer veel smoordagen en buitenge wone regenval, welke in vele streken en sneeuwvlagen het weder t einde het regende overstroomingen verwekte. De storm dagen van 23 en 25 brachten veel schade toe aan de gebouwen. December. Bijna altijd betrokken lucht met sneeuwvlagen den 12 en 13, en nevelachtige vuile regendagen, zon der te groote koude. P. V. IBI Ik ben kooper van van Frankrijk en andere landen aan de volgende prijzen 5,00 fr. stuk 13,00 fr 2,00 fr. 4,50 fr. 1,00 fr. 2,20 fr. 0,50 fr. 1,05 fr. M. KESTELOOT-BOUCHARD, Wissel, rechtover de Statie, KOMEN. Men begeeft zich ten huize. Vreemde doening. 't Zal er lief uitzien in 1930 met de tentoonstelling, als het zoo voort gaat. Het Waalsch blad I/Express schrijft een brief aan den heer Poin- caré om hem te wijzen op de verkie zing van Borms te Antwerpen en vraagt den Franschen Minister toch maar liever niets gemeens te hebben met die stad, waar een internationale expositie op touw is gezet. Komt alleen naar Luik, Mijnheer de Voorzitter zoo eindigt dit schrij ven vol Walenhaat. Van zijn kant vraagt de Matin van Antwerpen zich met schuchterheid af. of een deelneming van Duitschland aan de tentoonstelling van Antwerpen gewenscht is en zoekt zijn ja-woord achter het officieel gezag van de Re geering te verschuiven. Dat is kranskiljonsche eerlijkheid. Voor de oorlogsblinden. Dank aan de welwillende medewer king der genen die de oorlogsblinden van H. M. de Koningin genegen zijn, heeft bovengemeld Werk dit jaar eene som van 264 duizend frank kun nen verdeelen onder zijn bescherme lingen. È!k oorlogsblinde zal diensvolgens de som van drie duizend frank ontvan gen als Nieuwjaarsgeschenk voo£ 1929. Geloochenstraft. Sommige fransch-belgische bladen hebben, hij gebrek aan beter nieuws, uitgestrooid dat Minister Carnoy en Minister de Brocqueville zich uit de regeering zouden terugtrekken. Thans komt het kabinet van M. Jas- par mede te deelen dat er hiervan vol strekt geen spraak is. Communistische Onderwijzers. Tn het Congres der socialistische Onderwijzers waren er 3635 Onder wijzers aanwezig. Bij de stemming over de gebeurlijke afscheiding van Moscou stemden er 2463 vóór, 872 te gen en 300 onthoudingen. Zoodat 872 Belgische Onderwijzers zich ten gun ste van het Communisme zouden uit gesproken hebben. 't Is voorzeker een erge toestand, die het vertrouwen in het zoogenaamd neutraal of onzijdig onderwijs nog erg moet verzwakken. Bij de Katholieken. De Federatie der Katholieke Krin gen is bijeengekomen te Brussel. Heer Senator Moyersoen. burge meester van Aalst, kloeg de overdrij vingen van den fiscus aan en vroeg dat de supertaks zou verzacht of afge schaft worden. Naar de meèning van den Voorzit ter. heer Staatsminister Senator Se- gers, zal op het gebied der schoolge- Iijkheid een stap verder kunnen ge gaan worden als de verkiezingen gunstig uitvallen voor de Katholieken. Onder-Voorzitter der Kamer. Men voorziet dat de heer Poncelet wijlen heer Pirmez als Onder-Voor zitter der Kamer zal opvolgen. M. (Golenvaux zal als questeur in de plaats treden van den heer Poncelet. Goed ontkomen. Nog steeds staan de bladen vol over het schandaal der Gazette du Franc waarhij tal van personen geheele for tuinen verloren hebben en die een hevige beroering verwekt heeft in sommige Fransche politieke middens. Het heeft aan niet veel gelogen of Belgie was ook medegedeeld. Thans vernemen wij dat Belgie juist de eer genoot het toekomstige opera tieterrein te worden der vampieren uit de «(Gazette du "FrancM. Paul Henry was aangeduid om als leider in ons land op te treden. Hij heeft ver klaard dat hij hoopte in Belgie goed te slagen aangezien hij en zijne trawan ten hier zouden afgekomen zijn als hoog-beschermde gasten Belgie is er góed van ontkomen en 't was tijd ook, want hier zijn er ook nog menschen genoeg die niet gelno- ven dat de wereld wil bedrogen zijn, vooral als de wind uit het Zuiden komt. Bij de Genie. Naar de aanleiding van de ramp van Comblain, waar een vrachtauto in het water gereden was, vertelt de Libre Belgiqu/e dat men zijn toevlucht ge nomen had tot het genie van de Genie óm de auto op te halen. Na twee volle dagen was de Genie niet in staat om het werk te doen waarin kort daarop eenvoudige hoe ren. arme werklieden zonder speciale opleiding in eenige uren gelukten. De •Soldaten hebben zich geheel kloek ge toond, maar het ontbrak hun aan de noodige getuigen en aan leiding. De wapen dat in tijd van oorlog belast wordt met moeilijk en gevaar lijk werk, waarvoor scherp verstand en vasthoudenheid noodig zijn, dat wapen kan nu geen armzalige auto van 3000 kilogram uit het water halen! 't Is om niet te gelooven. Of de hoe ren in hun vuist gelachen hebben' W erkcngevallen. Er gebeuren in ons land elk jaar 175 duizend werkongevallen. Dit is een indrukwekkend getal. Daarvan hebben er 6Q0 van als gevolg de dood. 500 brengen eene blijvende werk onbekwaamheid mede. 15 duizend eene werkonbekwaamheid van meer dan 28 dagen. 75 duizend eene werkonbekwaamheid van 8 tot 28 da gen en 80 duizend eene van minder dan 8 dagen. Deze cijfers spreken door zich zelf. Er is nog een ander cijfer. Meer, 50 t.h., meer dan de helft dezer onge- BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEIHBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB!» p Hoofdzetel: GENT, Kalanderberg Maat.Zetel: BRUSSEL,84,Wetstr. Bijbanken Kortrijk, 4, Lange Steenstraat YPER, Groote Markt, 9, tel. 304 en 334. (Verhuring van Brandkoffers) Antwerpen, St Martensstraat, 2. Bijkantoren: Brugge, Iseghem, Komen, POPERINGHE, Yperstraat, 5, tel. 62. (Verhuring van Brandkoffers), Thielt, Waas ten, Wervik, Westnieuwkerke. Hulpkantoren in al de bijzonderste gemeenten van West-Vlaanderen: AlveringhemG. Vandeweghe, Gem. Sekr. Beveren a/Yzer: O. Desmytter, Gem. Bed. BoesingheEug. Coulier, Handelaar. Bixschote: C. Hondeghem, Plaats BrielenJ. David, Gemeente Sekretaris CrombekeC. Decae, Gemeente Ontvanger Dickebusch Mevr. G. Deconinck. Dranoutre Hubert Thibaut, Gemeente-Sekr. Elverdinghe: J. Bultheel, Meetkundige GheluveltA. Beyls, Gemeente Sekretaris GhyverinchoveL. Stekelorum, Gem.-Sekr. HollebekeA. Breyne', Gem. Sekretaris KemmelRené Joye. Handelaar Leyseie N. Pillaert, Gem. Sekr., Statiestr., 12 Locre Hub. Thibaut, Gem.-Sekr., Dranoutre LooV. Camerlynck, Gemeente Ontvanger MeessenL. Lemaire, Westnieuwkerke MerckemOd. Robbe, Kouterstraat. Moeres: Marcel Melis, Gemeentesekretarii Moorslede: Jos. Vancoillie, Handelaar NoordschooteMichel Butaye, Plaats PasschendaeleMevr. Noliet. PloegsteertL. Lemaire, Westnieuwkerk» PoelcapelleJules Vandeputte, Handelaar. PollinchoveH. Anseeuw, Gem. Bedienü» ProvenE. Delava, Rentenier Reninghe: A. Wullepit, Gem. Ontvanger Reninghelst: Fl. Camerlynck, Gem. Sekr. Stavele Mevr. P. Franchoo. VinchemJ. Ceulenaere, G. O., Wulveringh. Westoutre-t A Declercq, Plaats WestvleterenM. Vanlierde, Beheerder WulverghemL. Heughebaert, Gem. Sekt WulveringhemJul. Ceulenaere, Gem. Ottt WytschaeteG. Alleman. ZonnebekeLucien Debal, Gem. SekretaidB 15 daagsche rekeningen 4,50% Zichtrekeningen 3% bruto. Spaarboekjes 5% bruto Zicht. Kasbons rente op voorhand betaalbaar. Op naam of aan drager 3 maand 4,00% vrij van lasten. 6 4,50% 1 jaar 5,00% Obligatien op 5 jaar op naam of aan drager 6% vrij van lasten. Rente betaalbaar bij zesmaandelijksche koepons. Wissels - Beursorders - Uitbetaling van alle Belgische en Vreemde Koa- pons - Vernieuwing en Terugbetaling van alle Obligatien - Titels, ens Alle Beurs- en Bankverrichtingen aan de voordeeligste voorwaarde^ ZEKERHEID. VOLSTREKTE GEHEIMHOUDING,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1