FONDSENBANKHV Zoo gewonnen, zoo verteerd! Zonder Geloof geen geluk REISBUREAU ERN.CLAES Zilveren Muntstukken Politiek Overzicht. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. PI Voor al uwe Plaatsingen, Geld- en Beursverrichtingen, wendt U ii volle vertrouwen tot de Kasbons rente op voorhand betaalbaar. 1 ZONDAG 27 JANUARI 1S29. 31 CENTIEMEN. Abonnementsprijs per Jaar: la Stad. 14 fr. 1b 't Uudi IS fr. (per post) FrankrijkZS fr. jCongoi 28 fr. Andere landen 34 fr. TARIEF. Berichten. 1 Ir. per reek; minimumprijs per ialassching: 3 fr. Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan ons. Telefoon Nr S. Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinghe, Postcheck N' 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen »JH vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noes ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF: Notarieel* Vork o op in gen i 9# cent. per gewone regeL Annoncen: Prijzen op aanvr»- FEESTDAGEN DER WEEK. 27 Z Septuagesima. H. Johannes Chrysost. 28 M Gel. Kar. de Groote, keizer. H. Julianus. 29 D H. Francisc. van Sales. H. Constantin. 30 W H. Aldegundis v. Doornik. H. Martina. 31 D II. Petrus Nolascus, bel. H. Marcella. FEBRUARI - SCHRIKKELMAAND. 1 V H. Ignatius, bis. en m. H. Ephrem. 2 Z O. L V. Lichtmis. H. Adalbaldus, bel. nilIXIillHBIIIIlllHIIIIIIII De menschen betrachten groote in komsten, omdat het leven duur is: de werkman eisclit hooge loonen, de han delaars en neringdoeners heffen be langrijke winsten op de koopwaren omdat het leven duur is, of beter om dat men het leven duur maakt. Ja, waarachtig, dat is er veranderd onder den oorlog; de menschen kon den zich toch niet laten doodgaan van gebrek, gaven het geld uit zonder tel len, en zijn nu zoo ver gekomen dat ze niet meer kunnen tellen, en de waarde van het geld niet meer kennen. Men zou moeten zitten dubben met het hoofd in de handen, maar men houdt meer van amuseerenmen ver teert veel aan weelde en pracht. Dat is eenmaal de gang van de we reld na het harde leven en de nijpende ontberingen, is de wederwerking ge komen, met een sleep van geweldige uitspattingen. De menschen zijn inge toomd geweest, in zichzelven opgeslo ten en zij willen hun .opgekropt ge moed nu eens luchtgeven, met al den gloed en .den drift, die ingenepen en geprangd zat en die zich nu naar bui ten wil uitwerken. Wat zouden we daartegen preutelen en kijven, en raden om voorzichtig en zuinig te zijn. Weinig denken nog aan zulke nare dingen als een spaarpot. Men leeft dag in, dag uit, en zoo breed mogelijk Vraagt het maar even aan de maga zijnen van prachtvoorwerpen, in de cinemas en allehande vermakelijkhe den, en daar zult ge wel ten antwoord krijgen, dat de zaken een voor hen ongekende uitbreiding krijgen, en dat de menschen zoo gemakkelijk koopen zonder afdingen, met gereed geld Om het even tot welken stand zij hehooren, allen zoeken hun vermaak hunne weelde op eigen manier, maar toch genieten zij, zonder berekenin gen, van het vrije leven dat hun gege ven wordt, met uitbundigheid, met eene onstuimige zee, baren van genot, baren van loome traagheid. Doch zoowel als de baren van de zee maar een korte wijl opslaan, om spoe dig weer te verdwijnen, in de wijde zee verzwolgen, zoo zal ook deze gemaak te fantatische gejaagdheid van het menschdom verzwinden in de dijning van het gewoon dagelijksch slenter leven Geene regeering of gcciie wetten zullen 't evenwicht herstellen tusschen de groote verteerzucht van de men schen en de hoöge prijzenverwacht het 'niet van Staatstusschenkomst, maar gij zult het weldra zieti opdagen uit het gemoed van het moegefeeste, moegeteerde volk. dat zichzelf en zijn toestand bewust rvordt. Het gejoel is reeds aan 't luwen, en dan komen wij weder tot de normale toestanden, tot de bezadigde, werk zame, rustige samenleving! LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIREE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER GROOTE KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE - Alle Bu'ppfrrfuMtr> De menschelijke ziel heeft behoefte aan het geloof en die behoefte doet zich te meer gevoelen, naarmate haar strevingen hooger en edeler zijn. Seneca zegt te recht dat de mensch nog een ander doel heeft dan dranken te ontleden en spijze te verwerken. Voorwaar het voorbeeld van den God- mensch, die den dood ondergaat, om voor mij de bitterheid van het sterven te verzachten en mij een weg te hanen tot een glorievol, onsterfelijk leven, is zeker wel bij machte, ook den meest wanhopige, weder moed en vertrou wen te schenken. Toen Malesherbes aan Bode wijk XVI de ter dood veroordeeling kwam aankondigen, kon hij zijn tra nen niet weerhouden. Hoe groot was echter niet zijne ver wondering, toén hij zag, dat de koning even kalm bleef, alsof er voor hem slechts sprake was van een uitstapje. -Ween niet, zeide hij tot ziin oud- minister, wij zien elkander in een be tere wereld terug». Toen Malesherbes den volgenden morgen, 21 Januari 1793, het heldhaf tig uiteinde van zijn vorst vernam, kon hij niet nalaten uit te roepen «Het is dan toch waar, dat alleen de godsdienst in zulk een oogenbük een volmaakte kalmte schenken kan En hij zelf, die vroeger de beschermer was der ongeloovige wijsgeeren, en er zich op beroemde hunne denkwijze te deelen, vond, toen de fortuin hem ongunstig werd, de overtuiging zijner kindsheid weer. Toen hij een jaar later op zijn beurt tot het schavot veroor deeld was, sprak hij tot zijn kleinzoon de Foqueville, die hem vaarwel kwam zeggenMijn vriend, indien gij kin deren hebt, voed ze dan tot ware Christenen op, dat alleen heeft waar de Aldus erkende hij, dat het geloof voor een deugdzaam leven onontbeer lijk is. Het zedelijk leven vraagt voor zijn bloei en ontwikkeling een helderen hemel, aan wiens transen het Licht des Geloos schittert, dat de lucht zuivert en doorbalsemt en de schoonste deug den doet ontluiken. De deugden van den ongeloovigen daartegen kwijnen weg in het duister en bereiken nooit haar vollen wasdom. P. J. 131 Korte Gasthuisstraat, 21, Antwerpen. TEL. 58689. GOUDEN PRIESTERJUBILEUM van Z. H. Pius XI en Jubileum zooals in 1925 Bedevaart van het Aartsbisdom Mechelen. Naar Rome en Italië van 29 April tot 10 Mei PRIJS 2e klas trein en le klas hotel 3000 fr. 2e klas trein en 2e klas hotel 2800 fr. 3® klas trein en 2e klas hotel 2500 fr. 3® klas trein en 3® klas hotel 2250 fr. WIJZIGING IN DE TOEPASSING DER WEELDETAKS. (Vervolg) Op volgende voorwerpen werd de taks vanaf 1 Januari 1929 op 6 ge bracht. VIII. MUZIEK. IX. OPTIEK. 1. Voorwerpen van brillemakerij ingezet in zilver, goud, platina, schild padschaal, ivoor, welke ook den prijs ervan wezede afzonderlijke montu ren in dezelfde stoffen; 2. -- Zakkijkers, handbrillen, mo nocles, brillen, knijpbrillen en hunne afzonderlijke monturen, niet begrepen in het vorig nummer en waarvan de prijs 60 fr. overschrijdt; 3. Dubbelkijkers. X. GOUD- EN ZILVERWERK, JUWEEL- EN KLEINOODENWERK. XI. SCHILDERIJEN, BEELDHOUWWERK EN MEDAILLES. XII. VOERTUIGEN. a) Autovoertuigen, motos, booten, schuitjes, de bijhoorigheden en hunne herstellingen. b) Kinderwagens waarvan de prijs 900 fr. overtreft. XIII. KUNSTRAMEN EN HUNNE PLAATSING. Kunstramen en nabootsingen van kunstramen, waarvan de prijs 250 fr. den vierkanten meter overschrijdt, plaatsing inbegrepen. De vrijstellen voor kunstramen waarvan de prijs de 250 fr. den vier kanten meter niet overschrijdt is on dergeschikt aan de voorwaarde dat de factuur en de uitgangsfactuurhoek de oppervlakte van het geleverde kunst- raam vermelden. VOOR TRAITEURS EN BEHANGERS. De weeldetaks geheven op de ver huring van materiaal en toebehoorten, gewoonlijk gebezigd hij feesten en maaltijden, wordt van 10 gebracht op 5 Berekening der Weeldetaks. De weeldetaks tot nu berekend op den verkoopprijs afgerond tot het lager vijftal, zal voortaan moeten be rekend worden op den verkoopprijs afgerond tot het hooger tiental. B.v.b. 175 fr. ïiioet eerst afgerond worden tot 180; 't is op deze laatste som dat 5 of 6 of 10 wordt berekend. Voor Behangers. Linoleum, behangselpapier, lincrus- ta, enz., zal voortaan 6 worden ge- takseerd hij den fabrikant, en niet meer aan den verbruiker. F ototoestellen. Kotografietoestellen zullen voortaan worden getakseerd tegen 10% hij den fabrikant of invoer in plaats van aan den verbruiker. Tapijten worden voortaan getak seerd hij den fabrikant of invoer in plaats van aan den verbruiker. Natuurlijke bloemen worden getak seerd bij den fabrikant in plaats van aan den verbruiker tegen 10 Voor al de artikels die getakseerd worden bij den verkoop aan den ver bruiker wordt de taks op 6 gebracht of behouden. Wijziging van de prijzen van voor werpen, waarboven de weeldetaks verschuldigd is BIJ DEN VERKOOP AAN DEN VERBRUIKER. Stoven boven de 1000 fr., 6 Stoelen boven de 65 fr.. 6 IJzeren bedden boven de 500 fr., 6%. Baden boven de 750 fr., 6 Zitbaden boven de 375 fr., 6 Schoenen, 6 Beneden Nr 34, boven de 125 fr. Van Nr 34, boven de 225 fr. Sloffen enz. boven de 100 fr. Getten boven de 150 fr. Kleederen, 6 Kinderen (beneden taille 32) boven 300 fr. Boven taille 43, boven 500 fr. Mans, (habiet, smoking, enz.), bo ven 1100 fr. Pardessus enz., boven de 1100 fr Afzonderlijke broek, boven 300 fr. Afzonderlijke gilet, boven 100 fr. Afzonderlijke veston, boven 700 fr. Vrouwen (beneden Nr 40) boven 450 fr. Boven Nr 40, boven 1250 fr. Mantels, meisjes, boven 450 fr. Mantels, vrouwen, boven 1250 fr Ik ben kooper van van Frankrijk en andere landen aan de volgende prijzen: 5,00 fr. stuk 13,00 fr. 2,00 fr. 4,50 fr. 1,00 fr. 2,20 fr. 0,50 fr. 1,05 fr. M. KESTELOOT-BOUCHARD, Wissel, rechtover de Statie. KOMEN. Men begeeft zich ten huize. Het talenvraagstuk. Het talenvraagstuk beheerscht in ons land alle andere kwesties, veel meer dan sommigen wel denken. Aan sommige voorteekenen kan men vermoeden dat eene ernstige be weging gaande is om tot eene ge- wenschte oplossing te komen. Vooreerst bij cle Walen. 'Sommige Walen zijn sinds de Borms-verkiezing waarachtig de kluts kwijt. Het is zot en belachelijk wat er in sommige in vele zelfs -Waalsche bladen staat. Men zou waarlijk zeggen dat zij ge reed staan om zich hals over kop te werpen in de armen van Marianne.An dere Walen beginnen klaar te zien en bereden. Deze bekennen dat er iets niet in orde is in ons land en dat de Vlamingen redens tot klagen hebben. Met die is er misschien nog middel om tot een vergelijk te komen. De politiekers, Jvatholieken en So cialisten, kennen ook den ernst van den toestand. Het ware niet te ver wonderen moesten er nog vóór de verkiezingen van Mei pogingen ge daan worden om te redden wat nog te redden is. Het Kath. Verbond van Belgie heeft aangekondigd dat het een mani fest over de talenkwestie zal uitgeven. Hopen wij dat het een programma zal zijn en dat alle partijen het als een rechtvaardige oplossing zullen kunnen aanveerden. De socialistische partij houdt zich ook met de zaak bezig. Op een lezmg, te Brussel gehouden, heeft M. Huys- maus gezegd dat de Walen en de Vla mingen der socialistische partij naar eene oplossing zoeken, die de Katho lieken zouden kunnen bevredigen. Van zijnen kant heeft M. Vander- velde gezegd dat het wenschelijk zou zijn dat aan de Gemeenten en de Pro vincies een ruimere autonomie zou verleend worden in zake het gebruik van de talen. Al die geruchten zijn van bèlang, al kan het niet geloochend worden dat kiesbelang hier eene groote rol speelt. Het komt erop aan stemmen te winnen in Vlaanderen. V at de liberale partij betrett. die kent niets af van de Belgische toe standen en bekommert zich 'niet met het talenvraagstuk. Kon het talenvraagstuk een alge- heele oplossing krijgen in Belgie. dan alleen ware het mogelijk in 1930 het honderdjarig bestaan van Belgie te vieren in een atmosfeer van volledige eensgezindheid tusschen Walen en V lamingen. Met goeden wil is zulks mogelijk, maar nog langer de zaken te laten aanslepen ware uit den booze. Hulde van Belgie aan M. Hoover. Het kon niet anders of Belgie, dat aan M. Hoover zooveel dank verschul digd is, moest op eene bijzondere ma nier den nieuwen Voorzitter der Ver- eenigde Staten plechtig huldigen 't Is hetgeen Zaterdag gedaan ge weest is te Brussel, in aanwezigheid van Z. M. Koning Albert. M. Kranqui en M. Jaspar hebben redevoeringen gehouden en hebben, namens Belgie, Af. Hoover plechtig en erkentelijk gehuldigd. De heer Hoover heeft dan een draadlooze toespraak gehouden, die door de vergadering werd opgevan gen. Hij bedankte voor de vriendelijke woorden die uitgesproken werden en die hij ook per radio had gehoord. Hij dat door Belgie tijdens den oorlog ge bracht werd. Deze toespraak werd toegejuicht en de Koning beantwoordde deze in het Engelsch. Daarna werd het Amerikaansche en het Belgische volkslied gespeeld Op het banket, dat 's avonds plaats greep, hield Minister Hymans eene redevoe ring. Na den storm. In een paar uren tijds heeft de Se naat met de Amnestiewet gedaan ge nt akt. Hadde deze wet vroeger kun nen gestemd zijn en had zij wat bree der van opvatting geweest, het ware beter geweest. Maar gedane zaken hebben geen keer. Donderdag werd D® Borms vrijge laten. De bij verstek veroordeelden, die in Holland vertoefden, zullen in het land mogen terugkeeren. Zondag verscheen de Amnestiewet in het Staatsblad. Daarmede is onze wetge ving van een lastige karwei verlost. Het valt nogal op dat de vlaamsche bladen de vrijstelling van Borms met een halve kolom of nog min medege deeld hebben en de franschschrijvende en waalsche gazetten het noodig ge oordeeld hebben er twee tot drie ko lommen aan te besteden. Het gaat zoo ver dat de Etoile Beige zelf eene vermaning geeft aan de liberale Ga- zette om de buitensporige eer die zij bewijst aan Borms. Hangt het lot van 't Vaderland af van Borms' invrijstelling, dan moet het wel beel ziek zijnzoo spreekt het liberale blad. Nu de storm gewoed heeft, nu de groote strijd gestreden is, zal de kalm te volgen en het is best zoo. Dat alles sjpoedig rustig en stil worde rond wie aan activisme gedaan heeft, zal nog het schoonste bewijs zijn dat de voor staanders van Amnestie gelijk gehad hebben. De Amnestie en de vrijstelling van Borms zullen de opgezweepte ge moederen bedaren. Mogelijks zal Borms, na wat uitgerust te zijn en zich wat versterkt te hebben, zifch door zijne vrienden laten vieren. Mocht het land zelfbeheersching genoeg hebben om dit ook kalm te laten verloopen. Aan de beterhand. Het laatst gekende geaondheidsbu' letijn van Koning Joris van Engeland heeft een algemeene voldoening ver wekt. Voor de eerste maal deelden de geneesheeren mede dat de verbetering bevredigend is. Ook Marschalk Foch betert met den dag. De zieke is vol moed en hoopt op een volkomen genezing. Oud - Minister Clemenceau, in Frankrijk De Tijgergenoemd, heeft aan griep geleden. Hij stelt het veel beter en zijn toestand is volledig geruststellend. Bronzen geldstukken. Men beweert dat er binnenkort bronzen geldstukken zullen uitgege ven worden. Men heeft vastgesteld dat het nikkel, in de huidige nikkel stukken vervat, meer waarde heeft dan de geldstukken zelf en het daarom noodig is andere stukken uit te geven. Dat is een verandering die voorze ker geene verbetering zal zijn. Een standbeeld voor Koning Albert. Brussel, de hoofdstad en Antwerpen, de wereldhaven, zijn zoowat de eenige steden van het land waar tot dusver geen monument ter herinnering aan de gesneuvelden van 1914-1918 is op gericht. De stad Brussel is van gedacht een ruiterstandbeeld van Koning Albert, op het zoogenaamde fond-punt van de Louisa-laan, op te richten. Het voetstuk zou gebeurtenissen uit den oorlog herinneren en het geheele monument zal ruim twee millioen frank kosten. Verloofd. Te Stockholm werd officieel kennis gegeven van de verloving van Prinses Martha van Zweden, zuster van Prin ses Astrid van Belgie, met den Kroon prins Glav van Noorwegen. Saatspersoneel en Politiek. Bij gelegenheid van de komende verkiezingen werd aan het Staatsper- soneel herinnerd, dat zij vrij zijn van deel uit te maken van politieke groe peeringen en deel te nemen aan de beraadslagingen. Het is hun echter verboden die groepeeringen voor te zitten of openbare meetings te bestu ren. Ook mogen zij hun hoedanigheid van Staatsbeambte niet gebruiken ten voordeele van het om even welke po litieke groepeering. Het Kelloggpact bekrachtigd. De Amerikaansche Senaat heeft met 85 stemmen tegen één het Kellogpact, dat de oorlog buiten de wet stelt, be krachtigd en onderteekend. Zeven landen, te weten de Ver. Sta ten, Oostenrijk, Sovjet-Rusland, Af ghanistan, Abessynie, Siam en San Domingo hebben thans alle formali teiten verricht, noodig voor de alge- heele aanvaarding van het Kellogg- pact. Zeven andere landen, Albanië. Cuba, Haïti. Liberia, Panama, Paraguay en herinnerde aan het heldhaftige offer Portugal hebben het verdrag bekrach tigd zonder dat evenwel nog de rati ficatie-oorkonde is geteekend. Verder hebben 34 regeeringen aan gekondigd, dat zij voornemens zijn het pact toe te treden. Alleen Argentinië en Brazilië hebben tot dusver nog geen antwoord gezonden op de uit- noodiging het verdrag te onderteeke nen. Wij moeten elke poging toejuichen die gedaan wordt om den oorlog on mogelijk te maken. Oorlog aan den oorlog Ge moet maar durven De Socialisten hebben dag-in dag- uit de militaire wet bekampt, door de regeering Jaspar voorgesteld. Zij hebben de Katholieke Democra ten gescholden voor verraders, ver kochten en wat weten wij allemaal, omdat zij de militaire wet gestemd hebben. En nu dat de wet er toch door is en gansch het land met vreugde heeft vernomen dat meer dan de helft der soldaten, en vooral de arbeiders, maar 8 maanden meer zullen moeten dienst doen, nu komen de Socialisten zeggen dat dit dank aan hen is! Is het niet om omver te vallen? Ge moet toch maar durven In Eupen-Malmedy. Minister Hevman blijft even werk zaam. Woensdag is hij met enkele ambtenaren van zijn departement een bezoek gaan brengen aan onze nieuwe broeders van Eupen. TI ij bracht meteen een bezoek aan de christene werklieden aldaar. Het doel der reis was vooral een regeling te treffen omtrent het sociaal verzeke ringswezen aldaar, want de duitsche verzekerings wetgeving, betreffende ziekte en invaliditeit, is daar nog steeds in toepassing. Luchtlijn Belgie-Frankrijk-Congo. Minister Lippens heeft te Parijs on derhandelingen aangeknoopt met den Franschen Minister van Luchtvaart. Men is op accoord gekomen eene luchtlijn aan te leggen om beide lan den te verbinden met hun Midden- Afrikaansche bezittingen. Liberale hatelijkheid. Naar aanleiding van de bespreking over de Amnestiewet in den Senaat werd er natuurlijk de uitslag der ver kiezing van Antwerpen weer eens bij- gesleurd. De liberale Senator Deus moqst weer uitblinken om de Geestelijkheid en de Katholieken te bezwadderen Senator Ryckmans eischte bewijzen vanwege Senator Dens voor den licht- zinnigen reesem praatjes en onnoozel- heden in den Senaat voortgebracht. Het valt te vreezen dat het lang zal duren vooraleer M. Dens die bewijzen, zal voorleggen. De kwade trouw der Liberalen over- j treft nog hun politieke oneerlijkheden. Die liberale hatelijke aantijgingen dienen onthouden te worden. Met de aanstaande verkiezing zullen ze M. Dens en zijne liberale vrienden wel flink betaald worden. In Holland. Koningin Emma. De Hollanders zijn zeer verknocht aan hun vorstenhuis. Dat is dezer da- I gen nog eens gebleken bij de warme hulde aan de Koningin-Moeder ge- bracht, naar aanleiding van de herden - king van den dag waarop 50 jaar gele- den, de jonge 20-jarige Koningin der Nederlanden aan den arm van haar BBSBElBBBBBBBBBBBBBBEBaBBBBBBI aBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBi Hoofdzetel: GENT, Kalanderberg Maat.Zetel: BRUSSEL,84, Wetstr, Bijbanken Kortrijk, 4, Lange Steenstraat YPER, Groote Markt, 9, tel. 304 en 334. (Verhuring van Brandkoffers) j Antwerpen, St Martensstraat, 2. Bijkantoren: Brugge, Iseghem, Komen, POPERINGHE, Yperstraat, 5, tel. 62. (Verhuring van Brandkoffers), Thielt, Waas ten, Wervik, Westnieuwkerke. Hulpkantoren in al de bijzonderste gemeenten van West-Vlaanderen reeds grijzen gemaal te Oldenzaal, voor het eerst haar koninkrijk, haar vaderland, betrad. Jn 1890, drie dqgen. vóór den dood van Koning Willem, werd Haar het regentschap opgedragen. Zij bleef acht jaren lang Regentes tot de meer derjarigheid van Koningin Wilhelmi- na. Sinds de troonbestijging van Ko ningin Wilhelmina draagt Koningin Emma den titel van Koningin-Moeder. Meer nog dan voordien, gaf Hare Majesteit zich van dien tijd af aan sociaal en philanthraphisch werk. Het eerste: groote Nederlandsche sanato rium is aan haar te danken. Och we tenschap, kunst en letteren hebben in al die jaren steeds op haar steun mo gen rekenen. Ten strijde! Reeds roepen de socialistische lei ders ten strijde op. En een hunner eerste strijdkreten is kenschetsend en hoeft onderlijnd. Om meer welstand en huiselijk ge luk te krijgen, beschikt ge over een macht, waarin dat alles verborgen ligt: uw kiesrecht. In die macht ligt besloten... dat de toelagen, welke nu verleend worden aan het vrije onderwijs, ten koste zijn van het officieele onderwijs Het is wel onzinnig gedraaid en plomp neergeschreven, doch voor elkeen genoegzaam verstaanbaar De oorlog dient verklaard aan de katholieke school, haar heilzamen in vloed uitgeschakeld, haar flink onder wijs, bij gemis aan de noodzakelijke toelagen, vernietigd. Want het geld van de belasting schuldigen, ook van de katholieke be lastingbetalers, mag enkel dienen opi scholen zonder God te onderhouden, en om onze kinderen een onderwijs te geven zonder christelijken grondslag, de eenige nochtans, waar zedelijk ge luk en ook stoffelijk welzijn op be rusten kunnen. Het hoeft onthouden voor de ver kiezingen in aantocht Hervormingen. Een teeken des tijds is dat de Oos- terlanden zich willen hervormen of liever dat de regeeringshoofden, des noods tegen den wil van de bevolking, de Westersche beschaving met hare uiterlijke kenteëkens vooral willen invoeren. De bevolking volgt echter niet altijd gedwee. In Afghanistan heeft Koning Aman Ullah met zijne hervormingen een echten burgeroorlog ontketend. Ver scheidene stammen zijn tegen hem op gekomen en in Kaboul, de hoofdstad des lands werd het vuur aangelegd aan de schepen. De konng moest vluchten en werd vervangen maar niettegen staande gaan de onlusten voort. In Perzië heeft de Shah met een decreet den tulband verboden, behalve voor de geestelijken. Hij wil het Ara bische geschrift door het Latijnsche vervangen. Het schijnt dat de Per zische taal niet alleen uiterst moeilijk is voor de Europeanen maar zelfs voor den Pers. Als middel tot moderniseering schijnt de Shah ook aan de Cinema te denken. In geheel het land zouden films de sociale toestanden in de Wes tersche landen weergeven. Dat de hervormingen ook niet zachtzinnig aangenomen worden be wijzen de opstanden in Oost-Perzië die groote afmetingen schijnen te nemen. AlveringhemG. Vandeweghe, Gem. Sekr. Beveren a/Yzer: O. Desmytter, Gem. Bed. BoesingheEug. Coulier, Plandelaar. Bixschote: C. Hondeghem, Plaats CrombekeC. Decae, Gemeente Ontvanger DickebuschMevr. G. Deconinck. Dranoutre Hubert Thibaut, Gemeente-Sekr. Elverdinghe: J. Bultheel, Meetkundige GheluveltA. Beyls, Gemeente Sekretaris GhyverinchoveL. Stekelorum, Gem.-Sekr. HollebekeA. Breyne, Gem. Sekretaris KemmelRené Joye. Handelaar Levsele N. Pillaert, Gem. Sekr., Statiestr.. 12 LocreHub. Thibaut, Gem.-Sekr., Dranoutre LooV. Camerlynck, Gemeente Ontvanger Meessen: L. Lemaire, Westnieuwkerke MoeresMarcel Melis, GemeentesekretarlX Moorslede: Jos. Vancoillie, Handelaar NoordschooteMichel Butaye, Plaats PasschendaeleMevr. Noliet. PloegsteertL. Lemaire, Westnieuwkerke Poelcapelle: Jules Vandeputle, Handelaar. Pollinchove: H. Anseeuw, Gem. Bediende ProvenE. Delava, Rentenier ReningheA. Wullepit, Gem. Ontvanger ReninghelstFl. Camerlynck, Gem. Sekr- StaveleMevr. P. Franchoo. Vinchem: J. Ceulenaere, G. O., Wulveringk. Westoutre-; A Declercq, Plaats WestvleterenM. Vanlierde, Beheerde. WulverghemL. Heughebaert, Gem. S«te( WulveringhemJul. Ceulenaere, Gem. Oe4 Wytschaete: G. Alleman. ZonnebekeLucien Debal, Gem. SekreUïi? Merckem Od. Robbe, Kouterstraat. Zichtrekeningen 3% bruto. 15 daagsche rekeningen 4,50% Spaarboekjes 5% bruto-Zicht. Op naam of aan drager 3 maand 4,00% vrij van lasten. 6 4,50% 1 jaar 5,00% Obligatien op 5 jaar op naam of aan drager 6% vrij van lasten. Rente betaalbaar bij zesmaandelijksche koepons. Wissels - Beursorders - Uitbetaling van alle Belgische en Vreemde Koo pons - Vernieuwing en Terugbetaling van alle Obligatien - Titels, ent Alle Beurs- en Bankverrichtingen aan de voordeeligste voorwaarden ZEKERHEID VOLSTREKTE GEHEIMHOUDING

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1