f 300 MILLIOEN 1 J I HANDELSBANK FONDSENBANK f - NOORDSTAR - ZiSvsren i unistukken Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. PATER ÜIEVENS Tbeotne en Praktijk Politiek Overzicht MAAKT DEEL VAN DE GROEP een der grootste Kapitaal -concentraties van H het Viaamsche land en vertegenwoordigt ruim a ZONDAG 14 APRIL 1929. 30 CENTIEMEN. 2Ge JAAR. Nr 15. Abonnementsprijs per Jaar I* Stad' 14 f*. la 't Londh 14 fr. (rei postl Frankdjki T.Ü fr. Csngoi 29 fr. Assure tanden 24 fr. TARlEFi Kfelei Berickieai 1 h. per reek; uitp-T^nniprii» ïnlasfciiiijS: 4 fr. memmw PoctaDonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't posi- bureel dat hun bedient, en niet aan om. Telefoon N' 9. Uitgeven SANSEN-VANNESTE, Poperinghe, Postcheck Nr 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen tdia vooraf te betalers en moeten tegen dea Donderdag nota ingezonden worde» Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF: Notarieel* Verkoopingaa M cent. per gewone regel. Annoncent Prijzen op aanvraz" FEESTDAGEN DER WEEK. APRIL - GRASMAAND. 14 Z Misericordia. IIH. Tiburtius, Ludwina. 15 M H. Anastasia, maagd. Gel. Wattman. 16 D H. Apollonius, mart. 17.W H. Benedictus Jozef Labre, bel. 18 D H. Anicetus, paus en mart. 19 V H. TJrsmarus, bis. H. Emma, wed. 20 Z H. Victor, mart. H. Oda, maagd. Hij werd geboren 11 April 1856, hij stierf 7 November 1893. Vader en moe der, generige landsche menschen, har- Je werkers voor het groote gezin. Heel de familie dan, heel de familie nu, ge nerige landsche menschen, Vlaamsche menschen zonder praal, gezond, zon der de besmetting van grootdoenerij. Hij was van Moorsledehij leefde een tijd in Indië, dat groote Tndië met zijn 323 miljoen heidenen- hij stierf te Leuven. Kr werd éen dienst gedaan te Moorslade... en al wat er nog van hem hekend was, was 't vers dat Guido Gezelie bij zijn dood had geschreven. En nu krijgt die vergeten, die eenvoudige Vlaamsche Missionaris zijn monument. mer te Eanchi volhing met kaarten van zijn missiegebied. En op die kaar ten waren geteekend de vestingen en forten die hij optrekken zou, om mees ter te blijven in het veroverde land. ZIJN vestingen: Kapellen en Scholen! En wanneer DAT kalm berekend was... dan werd verder niets meer be rekend. Dan stormde hij te paard over 't land, van *t eene dorp naar 't andere, al hart voor zijn God, al hart voor de schamele Mundaris en Ouraons die onder hun bruine vel eene ziel borgen die wit moest worden en stralen van schoonheid. F«n" veroveraar"! 100.000 Christenen wilde hij zijn Meester schenken... en schonk ze Hem.Ziet ge hoe hij hoog hoven zijn hoofd zijn wapen houdt, niet het zwaard dat vleesch open scheurt en bloed laat vloeien... maar het Kruis Het Kruis van Hem die zijn vleesch liet openscheuren en zijn bloed vloeien tot zaligheid van allen, ook van de bruine Mundaris en Ouraons. Hij houdt het Kruis, hij die zelf 27 000 heidenen teekende met het reddende Kruis in het Heilig Doopsel/Hij houdt het hoog, zooals hij het kruis hoog hield in Indië, zooras hij het recht hoog hield, het recht van de arme verdrukte menschen wier Apostel, en redder hij was. VeroveraarDaar voor hem knielt in dankbaarheid de arme vrijgemaakte sukkelaar, vrijgemaakt van lij fs- en zieledwang door Pater Lievens. Daar hangen de ketens van den dompelaar als een Ex-voto voor een heiligenbeeld. Zoo rijst hij daar voor ons: de simpele boerenjongen van Moorslede, de hei lige ijverige Missionaris Jesuiet, Gods groote Generaal: Constant Lievens. Vlaanderen had hem vergeten. Maar Vlaanderen herstelt zijn plichtver zuim; en zal dezen Zomer zijn grooten Zendeling vieren. Vlaanderen is HET land der Zendelingen en is in de laatste den blauwvoet. Te Moorslede zal rijr zen het beeld van Pater Lievens zege nend met het Kruis Als van zelfs komt Rodenbach's vers ons te binnen Op ons vane vliegt de blauwvoet die voorspelt het zeegedruisch en de leeuw er met zijn klauw' hoedt "t lieve dierbaar Christi Kruis! 't Rijze heerlijk pp het beeld van Pa ter Lievens dë groote heilige Vlaam sche Zendeling, en 't Kruis in zijn han den zegene Vlaanderen en v erve en wende er meer van om naar 't verre en vreemde land. Dan blijft het dierbaar plekske grond dat zulke mannen droeg, zijn waarlijk Vlaamsche kinderen toch immer groot genoeg (G. Gezelie.) Zoo wordt die Lievens-viering een daad van eerherstel. Ze wordt ook een getuigenis te meer van Vlaamsch Geloof en Liefde. V'aan- deren voor Christus Elke katholieke Vlaming steune naar vermogen dit edel werk en storte zijn penning, hoe klein ook, op post- checkrekening 2079.94, Lievens-Komi- teit, Moorslede. Vlissievrienden van 't Poperingsche Laat niet van heden Zondag avond te 6 uur, naar 't Volkshuis, Yperst.aat, Poperinghe. te komen om de VOOR DRACHT OVER PATER LIEVENS gegeven door den flinken spreker E. H. Dewitte, van P'asschendaele, te aanhooren. De voordracht wordt op- gefrischt door mooie platen en heer lijke liederen. De ingang is vrij, mits 2 frank, ten voordeele van het Ruiterstandbeeld, dit jaar nog, aan Pater Lievens oo te richten te Moorslede. Beziet ge 't goed dat monument? Een ruiterstandbeeld! 't Is tegen alle gewoonten in. Koningen en generaals zijn soms wel te paard vereeuwigd. En aan dien Missionaris, aan Pater Lie vens, was 't maar het paard zelf dat Generaal heette En toch moest hij vereeuwigd wor den, te paard. Had hij niet dag en nacht te paard over heuvel en vlakte, door heek en rivier, jacht gemaakt op zielen? Had hij niet zeven acht paar den kapot en zich zelf dood gebeuld En toch was Pater Lievens een Ge neraal in den waren zin van 't woord. Een veroveraar, een strijder die geen nederlaag kende... dan zijn vroegen dood. Een veroveraar, die met klaarziend oog, met kalm beleid de plannen opmaakte, het oorlogs terrein onderzocht, zoodat zijn ka- jaren geworden het land waar leek en priester, waar eenieder meevoelt en meewerkt aan het grootschei het heer lijke Missiewerk: De verovering van het heidensche land voor Christus on zen Heer. Vlaanderen zal hem vieren, Pater Kievens, die onder de hand van pries ters als Verriest en Lanssens, God en zijn volk leerde beminnen zoo dat geen moeite te groot, geen last te zwaar, geen offer te drukkend kon zijn. Twintig jaar is het geleden dat Vlaanderen vierde en een standbeeld Oprichtte voor een jongen dichter - Al- brecht Rodenbach; die van de zelfde klas was van Pater LievensGeen wonder dat men die klas het Won derjaar heette. Op St Amandsplaats te Rousselare staat Rodenbach dragend in z'n hand fuissit qtaieo Z WAlYté vLett Midden in de Hollandsche residen tie-stad Den .Haag staat het prachtige, vredespaleis. Alle Staten hebben „er he.t hunne toe bijgedragen, om dat monu ment te stichten, wat 'n simbool zou zijn van den vrede tusschen de volken onderling. Elke gift van 'n natie moest beteekenen, 'n belofte om den vrede te bewaren en te bevestigen. In alle luister en praal had de ope ning plaats. Speechen, gloeiend van vredesvuur, kwamen los. Oorlog zou voortaan onmogelijk zijnEr werden voorstellen gedaan, beloften uitge sproken, overeenkomsten gesloten. Al les en nog wat werd behandeld en ge noemd, op één na... God. Zonder Hem zouden ze den vrede wel bewaren Zoo dachten ze... Enkele jaren later... 1914-18 deze jaartallen zeggen ons genoeg. Dat was dan het resultaat van het vrede maken zonder God en zon der godsdienst4 jaar lang een gruwe lijke wereldoorlog, 4 jaar lang beel de wereld ontredderd handel en wel vaart stukgeschoten. En nóg is de we reld den schok niet te boven. De heer lijke wereldvrede werd: fröhlicher Krieg». Het Haagsche vredespaleis kon wel in een internationaal museum opgenomen worden. Ik herinner mij nog een zichtje uit den oorlogstijd, voorstellende het Vre despaleis, met de middendeur open daaruit kwamen 'n hoop gewapende soldaten te voorschijn Bittere ironie En thans We hebben den Volke renbond hoog geprezen lichaam. Vele landen hebben er een zetel, hebben er een medezeggingschap. Gewichtige kwesties worden er besproken. En tochhoe zal 't dien volkerenbond gaan De mislukking van Genève, schreef De Nieuwe Eeuw heeft alle vrien den van den vrede, zorgen gebracht. Er zijn helaas nog meerdere redert tot bekommerd zijn. De Weekly Dispatch wist te ver melden, dat 'n Italiaansche fabriek van de Grieksche regeering opdracht heeft ontvangen tot levering van 200.000 ge weren. Ook Sovjet-Rusland koopt zij ner zijds 'n groote massa geweren welke het doorzendt naar China en Perzië. Duitsche wapenfabrieken zou den, naar het heet, overstroomd wor den, met orders vooral uit China en Turkije, doch ook uit Rusland. Wat lezen we dagelijks in de kranten? In Amerika is de grootste zeppelin ge construeerd. Waarvoor? Voor plezier? Voor passagiersvervoer? Dat staat er niet bij: wel echter: kan zooveel en zooveel bommen meevoeren. In Enge land is een nieuwe type van vliegma- chien uitgevonden... Weer om de menschheid te helpen? Jawel-... er kunnen zooveel kanonnen staan en zooveel bommen meegevoerd worden Alles en allen 't zit tot de tanden ge wapend, en toch praat en confereert men over vrede, vrijheid, rust en lief de. BelachelijkHoe kan er blijvenc rust, en vrede en liefde komen, tenzij langs Hem, die is de Weg, de Waar heid en het Leven? Practische beoefening van den vre de, volgens St Paulus ad Roman XII «Als het mogelijk is, en zoo ver het van u afhangt, heb vrede met alle men schen. Verschaf u zelf geen recht, maar laat dit over aan 's Heerens toorn De vrede dus trachten te be waren in het huisgezin, in geschillen met anderen, in eigen kringen, als, ver gaderingen, enz., enz. P. J. Ik ben kooper van van Frankrijk en andere landen aan de volgende prijzen 500 fu stuk 13,00 fr. lïjü&s fr. 4,50 fr. 1.00 fr. 2,20 fr. 0,50 fr. 1,05 fr. M. KESTELOQT-BOUCHARD, Wissel, rechtover de Statie, KOMEN. Men begeeft zich ten huize. BEflBBBflBBBaBBflBBflSEBBBflBBBSflBl Ons sociaal bilan. Op hunne kiesvergaderingen, met woord en met schrift schermen de So cialisten nogal gaarne met ronkende cijfers. Op millioenen komt het er niet op aan. Tot hun gerief willen wij hier yvel de cijfers aanhalen die tijdens de bespreking der begrooting van Nijver- leid en Arbeid, door Minister Heyman gegeven werden. Van socialistische zijde werden die cijfers niet betwist. Zij kunnen er dus ruim gebruik van maken. In 1927 bedroegen de credieten voor de mijnen 20 millioen, in 1929, 38 mil- ioen. Voor het technisch onderwijs belie pen de uitgaven 46 millioen in 1927, in 3928: 52 en 73 millioen in 1929. Voor verzekeringen en de scciale voorzorg werd in 1927. 388 millioen gevraagd: in 1928, 452 millioen, en in 1929 zal dit bedrag 459 millioen berei ken. De begrooting betreffende de pen sioenen overtreft reeds 600 millioen. Voor goedkoope woningen werd er in 192727 millioen uitgegeven en 34 millioen in 1928. Een nieuwe verhoo ging met 16 millioen wordt voor 1929 voorzien. Voor de werkloosheid hebben wij in 1927, 17 millioen gevraagd; 31 millioen n*1928 en 34 millioen in 1929. Al deze bedragen bewijzen hoe zeer wij op sociaal gebied zijn vooruitge gaan. Nog eenige cijfers De toelagen aan de invaliditeitskas- sen zijn verhoogd. De credieten voor de materniteits- kassen bedroggen slechts 500.000 frank in 1927zij werden op 2.270.000 frank gebracht voor 1928op 2.400.000 frank voor 1929; De credieten voor de nationale ver bonden en federaties (vergoeding voor geschriften) werd van 6 op 25 centiem gebracht voor de federaties, en van 25 op 30 centiem, voor de nationale verbonden De kassen tot bestrijding van long tering ontvingen in 1927 een toelage van 1.200.000 frank; in 1928 bedroeg de toelage 1.400.000 frank; in 1929 be reikte zij 3 millioen frank. De credieten voor de mutualiteit be reiken in 1927. 37.665.000 frank; in 1928, 40.335.000 frank in 1929, 43.050.000 frank. Ziedaar een prachtig sociaal bilan. Alle Katholieken en ander welden- kenden moeten die cijfers kennen en overwegen. Christene Arbeiders, gij moet die mededeelen aan uwe werkbroeders en ook vooral aan uwe socialistische makkers. Alzoo zullen zij kunnen oordeelen over al het goede dat door een Katho liek Minister voor hen gedaan geweest is. In den Elzas. Elzas-Lotharingen roept om auto nomie, om zelfbestuur. Dat kan niet geloochend worden, niet min dan het licht van de zon. De uitslagen der laat ste verkiezingen, waar de meest ge kende autonomisten naar het Fransche Parlement gezonden werden, heeft dit genoeg bewezen. Er is eene kloof ontstaan tusschen het regeerende Parijs en de Elzassers. In de laatste dagen hebben in de Fransche Kamer groote besprekingen plaats gehad over de autonomie-kwes tie in den Elzas. Minister-President Poincaré heeft zijn uiterste best ge daan en prachtige redevoeringen ge houden om de kloof te dempen. Hij heeft erop gewezen dat Frankrijk El zas-Lotharingen gered heeft van den finantieelen ondergang. Hij heeft aan getoond hoeveel millioenen het besteec heeft om Elzas-Lotharingen te her stellen en de nijverheden te doen bloei en. Het is waar, Elzas-Lotharingen wordt niet verdrukt, verwaarloosd of schandalig achteruitgezet. De eden der misnoegdheid der inwoners moet verder gezocht worden. De reden is gekend. Doch het Fransche Parlement is met blindheid geslagen en wel een blindheid van de ergste soort, een ge wilde. De oorzaak der kloof ligt in de te genstellingen in het gemoed van de meerderheid der Fransche Kamer en in dit van den Elzas, in het breed ver schil tusschen links en rechts. Frank rijk plukt thans de vruchten van zijn anti-clericalisme. De FVansche Katho lieken hebben zich laten ringelooren, die van den Elzas niet. Een korten tijd was Her riot aan het hoofd van Frankrijk. Zijn anti-clerica lisme ontzag den Elzas niet. Herriot dreef kloosters uiteen, wilde leeken- onderwijs invoeren en verkondigde dat hij in Elzas, heug tegen meug, de Fransche leekenwetten zoude opdrin- gen. LIerriot strooide daardoor mildelijk het zaad uit van de autonomie, dat zoo weelderig opgeschoten is en thans als onkruid den Franschen oogst in El?as zoo sterk bedreigt. De Elzas is als één man opgerezen tegen het opdringen van het laïcisme, tegen het sluiten zijner scholen, tegen iét uitdrijven zijner kloosterlingen, te gen een secularisatie van de bezittin gen van den eeredienst, waarmede 'arijs dreigde. Herriot is gevallen, en Poincaré, al hoewel zelf onverbeterlijke man van links, heeft gepoogd het kwaad te her stellen. In een zijner meesterlijke redevoe ringen ter Kamer deed Poincaré een zeer duidelijke verklaring over de «lois laïques». Indien de bevolking van den Elzas de invoering van die wetten vraagt, zegde hij, zal haar voldoening worden geschonken. Maar thans zul len wij die fout niet begaan. Verder zegde M. Poincaré, dat het Concor daat in den Elzas zou behouden blij- ven. Poincaré is fijne diplomaat genoeg om te weten hoe noodig die verklaring was. De Elzas echter weet dat Poin caré, zelfs met zijn beste bedoelingen, niet eeuwig kan duren en dat morgen het kartel wederom aan het bestuur lean komen. Daar ligt de kern van het geschil, waarvan het autonomisme in den El zas een uitwas is. Zoolang men te arijs niet zal willen inzien dat de ge voelens der bevolking niet enkel met mooie Poincaré-woorden, doch met daden moeten geëerbiedigd worden, zoolang ook zal Parijs zelf koren leve ren voor clen autonomischen molen. Een kloeke taal. Senator Ryckmans heeft onlangs stout en st reng •gesproken ia- den- Se naat over de plaag der ontvolking. In Belgie, zegde hij, hebben wij geen politiek die een land als het onze waar dig is. Het is een feit dat wij de tal rijke huisgezinnen niet beschermen. Wij komen te kort aan onzen plicht als burger en als christen. Wij geven ons geen rekenschap van de hulp die wij verschuldigd zijn aan degenen die den moed hebben kinderen te kwee ken. In 1900 waren er 200 duizend ge boorten. In 1927 nog slechts 147 dui zend meer. Het verlies is van 47 t. h. De Ministerraad moet maatregelen treffen. Het land zal ze gunstig ont halen. Senator Ryckmans meent niet dat het kwaad gemakkelijk kan worden tegengehouden. Hij behoort tot die genen die vrij en vrank spreken en hij zegt dat de bron van dit kwaad tevens stoffelijk en zedelijk is. Hij wilde het vraagstuk van de keuze tusschen de christelijke zedenleer en de natuurlijke zedenleer nu niet bespreken, doch vond dat er overal waar er onderwijs gege ven wordt, men de familievaders en de toekomstige familievaders op hunne plichten moet wijzen. De plicht voor stoffelijken hijstand bestaat zoowel tegenover de arbeiden de klasse als tegenover de kleine bur gerij. Wanneer de Minister dit werk zal hebben verricht, dan zal hij een goede daad hebben gesteld. De daad bij het woord voegend heeft Senator Ryckmans de toelage voor studieleeningen aan den Nat. Bond der Kroostrijke Gezinnen gebracht van 1 millioen op 1 millioen en half. Tegen de Regeering in werd deze laatste som goedgekeurd met 73 stemmen te gen 13 en 5 onthoudingen. De mijnrampen. Ons land werd in de laatste week geteisterd door twee mijnrampen. De eene in de Vlaamsche provincie Lim burg, de andere in Wallonië. Beide rampen, welke tal van slachtoffers ge maakt hebben, vestigen ophieuw de aandacht op de kwestie van de veilig heid der arbeiders in de mijn. Het valt op dat heide mijnrampen, te Water schei en te Quaregnon, aan dezelfde oorzaken te wijten zijn, namelijk aan het doen springen van een mijn. om steenbrokken te verwijderen en dë ko- lenlaag te kunnen bereiken. Welnu, in mijnen welke door de mijninspectie als mijngas bevattende mijnen gerangschikt wordetf/ mag' on der geen voorwendsel in den steen ge schóten worden. Het doen ontploffen van mijnen is er volstrekt verboden. Maar het toeval wilde nu juist dat in deze mijnen op het onverwachts, de aanwezigheid van mijngas of grauw- gas vastgesteld werd. Doch juist tegen dit op het onverwachts vaststellen van de aanwezigheid van mijngas, en dan nog op zoo rampspoedige wijze, komt het geweten van de arbeiders in op stand. In Limburg vooral bestaat er bij de Limburgsche arbeiders reeds een groote afschrik voor den mijnarbeid. De ramp, welke thans aan zoovele brave huisvaders het leven kostte, zal onvermijdelijk dien afschrik nog ver- hoogen. De arbeiders dienen te weten dat hun leven veilig is. Daarom moe ten klare en duidelijke bewijzen ge leverd worden ofwel dat de noodige voorbehoedsmaatregelen werden ge troffen, ofwel dat in de toekomst de noodige voorbehoedsmiddelen niet zul len uitblijven. Wij weten dat de heer Heyman, mi nister van Nijverheid en Arbeid, diep getroffen is geweest door de ramp die de koolstreken geteisterd heeft. Hij zal niets onverlet laten om het onder zoek over de oorzaken der mijnrampen met spoed en krachtdadigheid door te voeren. Geheel het land, en niét het minst de koolmijnstreken, wachten met belangstelling den uitslag er van af. De Christene Onderwijzers. Zondag had te Brussel in de hoofd kerk Sinte Goedele de toewijding plaats van het Christen Onderwijzers- verbond aan Christus. Tien duizend Onderwijzers en On derwijzeressen hebben aan die gods dienstige plechtigheid deelgenomen. Na een indrukwekkende optocht door Brussel, vulden de talrijke deel nemers de kerk. Na de Mis sprak Z. E. Pater Rutten een roerende en verhevene kanselrede uit waarin hij het werk van den christelijken onder wijzer kenmerkte als gesteund op de liefde tot het Allerheiligste Hart van Jezus. Na het lof dat door Mgr Marinis, met pontificale assistentie van Z. Era. Kardinaal Van Roey, gedaan was las cfe Proost van den Bond. Z. E. LI. Kan. Verpoorten de Akte van toewijding aan het Allerheiligste Hart van Jezus. De aanwezigen zongen dan uit volle horst het Wij willen God in onze kerken* in onze huisgezinnen, in onze scholenGrootsche en treffende plechtigheid Tijdens de feestzitting, gehouden in het Egmontpaleis werd hulde gebracht aan Paus en Koning. M. Marck, waarin de Christene On derwijzers al hun vertrouwen stellen, a ■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBflBBBBBBBBBBa

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1