De Wilde Ruiter De Inleg van Boter GEDA C IB 'W E m UIT DE MAAN Wet op de Dierenbescherming j achter 't lijk, 'X ware al vele en het - andere bee,u ,3^ jjjüon zou als een kostbare geweest zijn! Morgen? Dat is het motto van den duivel. De geheele geschiedenis is be zaaid met schitterende slachtoffers, de de wrakken van half volvoerde plan nen en onuitgevoerde hesluiten. Het is het geliefkoosde toevluchtsoord van traagheid en onmacht. Mis hooren verlet niet, Aalmoezen geven verarmt niet, Zondagvverk verrijkt niet, Gestolen goed gedijt niet. Geld verloren, iets verloren, Eer verloren, meer verloren, Ziel, verloren, al verloren. HET MANNEKE Marenta.had mijn winterjas Reeds netjes weggehangen, Maar nu de wind weer ijzigkoud Blaast op mijn bleeke wangen. Nu heeft Marenta niet gefaald En mijn jas weer uit zie kast gebaald. Eilaciewaar gaan we naar toe? waar gaan we naar toe? April is de eeuwigheid en we zitten in Mei. Daar pronkt reeds groen op alle twij- [gen Maar gaan we nu den Zomer krijgen? Ochvader zegt ons Fonsken, ge weet toch wel dat er in de boeken staat dat de Zomer pas begint op den 21 Ju ni. 't Is nu nog altijd lente, en de lente hier in 't land is een rare spuiter. Met dat alles is 't toch Mei! de maand van Maria, de maand van de bloemen, 't Is dus maar gepast dat ik voor mijn al- derlief ste Lezereskens hier een ge- dichteken schrijf. RIJDEN GAAN. Lachend stonden wij te wachten Met ons beste kleerkens aan. Want we zouden dezen morgen Met de koetse rijden gaan. Klokke drie verscheen de wagen Even later reed hij heen... Niemand was er thuis gebleven Niemand? Niemand? Ja, ach één' Vóór het venster in de kamer Bleef ze zitten 't lieve kind. Roosje, 't afgeleefde wichtje Van eikeen om 't meest bemind. 'k Zag haar nog met 't handje zwaaien Toen het rijtuig henenreed... Dat ze ook immer thuis moest blijven 'k Wist hoe dit het kindje speet. Treurig zat ze nog te turen Naar het rijtuig op de baan, Toen ze opeens aan moeder vraagde Achwanneer mag ik eens gaan. Moeder, 't bleeke wichtje ziende, Vaagde een traandrop uit haar oog In een bêe de handen vouwend Sloeg ze 't oog naar God omhoog Kindje, sprak ze: als de zwaluwen Komt het mooie wêer... fkeeren Dan zal Roosje gauw genezen, Gaat ze rijden keer op keer. Rijden door de donkre bosschen, Rijden! door den zonneschijn, -Rijden langs de groene weiden, Moeder! dat zal prettig zijn. Kijk dan pluk ik duizend bloempjes En 'k geef ze ons Lieve Vrouw, Die daar nu zoo arm en treurig Staat in 't kamerke op de schouw. En als 's avonds 't kind ging slapen, Vroeg 't aan Onzen Lieven Heer, Dat hij nu toch gauw zou zenden* 't Lieve zoete zomerweer. 't Zomerweer is aangebroken En de koets ivacht in de laan, Zwaluws kwet'ren, bloempjes geuren, Roosje zal dan rijden gaan. ■BBBBBBflSBBBBBBEflESflflHBBBBBS Mengelwerk v. "De Poperinghenaar,, 40 ROMAN door A. HANS. Saluut En Huige vertrok. De notaris wreef in de handen. Huige zal naar Lamoens gaan mompelde hij en Lamoens stuurt de Franschen naar 't kasteel. Ja, ik haat die Magda... Zonder haar ware Robert wel mijn schoonzoon geworden... De idylle op den Maerburg zal niet lang duren. Het gelaat van den heer Campens had nu een leelijken grijns. De Jonker en de Jonkvrouw. Jonkvrouw van Heilbeke had bij haar aankomst op 't kasteel gevraagd eerst een tijdje naar haar kamer te mogei gaan. Ze was zoo ontroerd nog... Ze had immers haar broer he graven. Vrouw Posteels vergezelde haar naar hoven. De jonker zat hij den ouden priester en de* bezembinder. Gij wist natuurlijk alles? vroeg Robert aan den geestelijke. Ik was de biechtvader van jonk vrouw van Heilbeke, antwoordde de eerwaardige man. O, Zij heeft een edel Roosje ging maar sinds die dagen Staat haar stoeltje daar alleen Waai toch bracht die zwarte wagen 't Afgeleefde Roosje heen Waar? Ach, op het kerkhof ginder. Rust ze onder een killen steen... Maar getooid op englen wieken Vloog haar ziel naar Jezus heen. Boven ging ze 't Meifeest vieren Jublen bij ons Lieve Vrouw Aridren zouden 't beeldje^sieren In het kamertje op de schouw. Manneken, zegt Marenta, dat is maar een triestig gedichteken. Ja, 't, .Maren ta, maar daar zijn nu eenmaal veel triestige dingen in de wereld. Zie ne keer onze volksvertegenwoordigers of tepetees. Die menschen moeten zoo hard werken 0111 huider 32 duizend bal- lekens te verdienen en nu moeten ze tegen hun gedacht vijf maand in va- cantie gaan. 'k Wilde dat ik ook zoo gemakkelijk mijn centen verdienen kon, zegt Marenta. Ventje, zegde va der Thomas tot zijn jongen na de prijs- uitdeeling: ge zijt toch maar een ezel, ge komt weer zonder prijzen naar huis. Ja, vader, maar 't scheelde weinig of ik had den eersten prijs. Zoo, laat ne keer tonnen. Hewel't is Janneken van den koperslager die hem gehad heeft en Janneken zit nevens mij.MET DAT ALLES blijven de prijzen van de legumen nog peperduur. Daar is toch een voordeel hij, zegt Marenta, dan moeten we er geen peper bij doen. Peper komt uit verre landen... Én Prins Polle en zijn Astried Reizen ook in verre streken En vervelen zich daar niet. Naaste maand komen ze weer. Naar 't schijnt heeft prins Polle daar fameus jacht gemaakt op allerhande insecten en nu brengt hij een gansche kolleksie mee van vlinders, kervers, muggen, vliegen en vlooien, en hij gaat ze in museum zetten. En 't is klaar en waar Insecten zijn een groot gevaar. 't Zijn de insecten die de microben voortzetten. Ge zijt bijvoorbeeld een boterham aan 't eten. Daar komt op eens een vlieg aangevlogen en die doet een wandelingsken over uw boterham. Hewel, een professor heeft uitgere kend, dat die vlieg op die paar secon den, genoeg microben op uw boterham kan gebracht hebben om een olifant naar de eeuwigheid te helpen. En dat is goed te begrijpen, want een vlieg zit overal op... Zedelesuw spijzen buiten het bereik van de vliegen stel len. EN OM U BUITEN HET BE REIK van de pokken te stellen moet ge u laten inenten. Zooals ge weet is de pokziekte in Engeland uitgebroken. Opgepas t dus, alderliefste Lezeres kens. Want zijt ge van de pokken geschon- Dan, voor altijd, [den Zijt ge de schoonheid van uw wezen Op uw lief gezichtje kwijt. KWIJT rijmt met tijd en Polleken en Jefken hadden altijd kwestie. Pol leken was de oudste en alzoo gaf hij zijn broerken nog al dikwijls een ram meling. W acht, zei vaderik zal 11 dat wel afleeren. En hij zegde tot Jefken: telkens ge van Polleken een slag krijgt, komt ge 't mij zeggen... Dan krijgt gij een half franksken en hij krijgt nismendalle. Zoo gezegd zoo gedaan. Maar vaders verwondering was groot toen Jefken de volgende da gen wel tien keer zijn beklag kwam maken... Ten slotte vond vader het geheim van de historie. De twee rekels hadden met elkaar afgesproken. Polle ken gaf Jefken een lapken dat geen zeer deed. Jefken begon te huilen, liep naar vader, kreeg zijn half frank sken en 's avonds deelden de twee kornui ten. Manneken, zegt Marenta, ge hadt heter gedaan dat potteken maar ge dekt te laten want de Lezers en Le zeressen van De Poperinghenaar weten goed genoeg dat twee van ons gasten Polleken en Jefken heeten en dan weten ze meteen dat gij die slim me papa zijt. Te laat! Marenta lief ,te laat, 't Staat op papier gesmeten... En wat er staat Mag dus eenieder weten. Wat ge ook moogt weten, dat is dat er 34 steden zijn in de wereld met meer dan een miljoen inwoners, Londen komt vooraan. Daarin wonen meer menschen dan in gansch Belgie. I)an volgt New-York met zes miljoen Pa rijs heeft er 3 miljoen. Brussel is er och arme niet bij. ALS GE ER BIJ WILT ZIJN om de H. Bloedprocessie van Brugge te zien, dan moet ge zor gen dat ge op Maandag 6 Mei in die stad zijt. Marenta en ik zullen er ook zijn. 't Manneken kunt ge herkenen aan zijnen hoogen hoed en Marenta aan heur hoedje met schoon blauw- blomm ekens. E11 als gij ons ontmoet En schoon en deftig groet Zal ik u zeer geeren Eens lekkertjes trakteeren. Maar ik ben maar van een zaak be nauwd. Dat is van mijn eksteroogen. Als die beginnen, dan is 't plezier naar de vaantjes."Lest wou ik mijn ekster- j oogen doen uitsnijden. Maar Marenta i wou daar niet van weten. Laat uw ek- steroogen maar staan, zei ze want anders kan ik niet weten wanneer het weer verandert. O! Marenta kan zoo .sjcntiel zijn! MINISTER JASPAR is zoo sjentiel geweest van te zeggen dat de kontribusies gaan verminderen. Als 't waar is, is 't schoon. Maar zien, zei de blinde. BIJ DE FAMILIE VAN LAER, te Helmond, stonden ze ook schoon te zien. Een dochter ging trou wen. En als er getrouwd wordt dan is 't gewoonlijk kermis om de begrafenis van het jonge leven te vieren. En als er kermis wordt gevierd Het is geweten Dan is er overvloed gewis Van drinken en van eten. Dat eten en drinken stond in de kel ders. Maar 's nachts kwamen er die ven en die dieven namen het eten en drinken rneê en ook de kleeren van de jonge bruid en haar juweelen. Allee! 't schaap is toch getrouwd maar of de gasten hun goesting hebben gehad dat weet ik niet, want ik was er niet bij. KENDE GE Van Bom vroeg ik aan Zander Tops? Ja 'k, zei Zander. Hedde er al zaken meê gedaan vroeg ik ver der. Ja 'k, zei Zander, ik ben met zijn dochter getrouwd. DAT SCHOON dochterken uit Hongarie dat als het schoonste meisken te Parijs herkend werd is de dochter van een schoenma ker. Maar 't arme kind heeft nu veel processen op den nek. Ze had een ak koord gemaakt met een fabrikant van poeier... met een fabrikant van verf voor de lippen... met een fabrikant van tandpasta en zoo al meer. Maar 't kind heeft veel akkoorden onderteekend, zonder te weten wat ze geteekend heeft zooveel akkoorden onderteekend sen verstrikt zit. Ja, ja, schoon ziin is goed... maar ge kunt te schoon zijn ook. DAAR ZIJN veel menschen die schoon zijn van verre, maar kortbij, verre van schoon. Vooral zegt Ma renta ATsVe met vërE hun kiitcerU' Als een schilderijken maken. Ja, menschen... 't wordt me tegen woordig iets met die geschilderde wangen, geschilderde lippen, geschil derde wimpers, en... geschilderde zie len. Maar gelukkig zijn alle meiskens zoo zot niet en aan de vlaamsche jon gens Die lezen De Poperinghenaar Wenscht het Manneken allegaar Een flinke, ponke, vlaamsche meid. Die zich van al die zottigheid Onthoudt En als een eerzaam meisken trouwt. TROUWEN IS ALLEMAAL goed en welmaar zien dat het in 't huis houden blijft duren, dat is andere thee. Bij Lafont, te Brussel is 't niet blijven duren. Die heeft zijn vrouw omhelsd, maar op zulk een manier dat hij 't mensch de neus heeft afgebeten. Allee een congoleesch heeft nog meer respect voor zijn madame, zegt Marenta. EN VANDAAG, Zondag 5 Mei, wordt te Brussel de schrijver gevierd van De Witte. Die schrijver heet Ernest Claes. Hij heeft veel schoone boeken geschreven en van zijn Witte verschijnt nu het 25° duizendtal. Proficiat. DAAR STONDEN DRIE soldaten voor het graf van den onbe kenden soldaat te Brussel. Als ik dood ben, zei nummer een, zou ik willen dat BBflBBflflflBBBflBBBMBaBSNSBBflBEBBl ze op mijn graf schreven: gestorven voor zijn land. En ik zou willen, zei nummer twee, dat ze op 't mijne schre ven gestorven als een held. En ik, zei nummer drie, ik zou willen dat ze op 't mijne de waarheid zouden zetten. En die is? vroegen de anderen. Ge storven tegen zijn gedacht. En zoo is 't Want sterven, Bij hoog en Dij laag Dat verdorie Doet niemand graag En zoo doende zijn we weer op 't einde van ons epistel. Als naar gewoonte wensch ik u, Een Zondag vroom en blij... -K11 dat ge zonder «pardessus» Beginnen moogt den Mei! 't Manneken uit de Maan. j zonderen, en legge dan den pot toe Bernadette in 192b, wordt haar stoffelijk met een plat teiloor of iets dergelijks, overs.het, dat als door een wc nder is Na eenige dagen overziet men de bewaard gebleven, vereerd in de kapel potten om te zien of de zoutbriene er van het klooster van Saint-Gildard, moe- niet door 't eene of 't andere ongeval derhu s der stichkng, wa< r het werd uitgezijpeld is. Na een of twee maan- overgebracht Van dien dag (f is het den vernieuwe men de zoutbriene. j aldaar een bestendige bedevaart; ieder Van tijd tot tijd overzien of de boter jaar komen rond de twintig duizend pel- niet loskomt van de potten en lucht grims in groep, zonder de afgezonderde inlaat tusschen boter en w and van den J bezoekers te tellen, naar Nevers. Vele pot. Desgevallend de opening toestrij-j treinen met bedevaarders voor I.ourdes ken zoodat er geen lucht meer kan stoppen te Nevers om de pelgrims toe te gemoed. F.n ze bezit de fierheid van haar geslacht. —Die Raoul miste... Raoul was zwak van karakter... en dan de tijd, onze tijd, die alles uit een schokte... Bij de revolutie namen de van Heilbeke's de vlucht. Maar Raoul, die in gedachten veel van zijn vader verschilde en den nieuwen geest van den tijd prees, keerde terug. Hij trad in dienst bij de Franschen en zakte snel af. Zijn zuster zocht hem op na den vrij spoedigen dood van haar ouders... Ze kwam bij ons terecht, deelde Posteels nu mee. Ik heb altijd op 't goed van haar ouders gewoond. Ze was 1111 arm. Haar ouders hadden alles verloren, 't werd verbeurd verklaard door de republiekkasteel, land, hoe ven. Wij namen de jonkvrouw in ons huisje. Ze vernam dat haar broer fond leper verbleef en zich slecht gedroeg en met den vijand heulde. Om haar zijn we hier komen Wonen. En toen, kreeg ze dat gedacht zooveel goed te j doen als haar broer slecht. Ze ver-1 kleedde zich dikwijls als man. Ze' werd j de Wilde Ruiter. We hebben het haarj in 't eerst sterk afgeraden, maar er was geen doen aan. Ze moest de eer der familie handhaven. j En dat heeft ze gedaan verklaar de de oude priester. Zoo'n moed en zoo'n ridderlijkheid bij haar! Ze was nooit benauwd, hernam de bezembinder. Ze heeft allerlei men schen groote diensten bewezen. Soms liet ze een helooning brengen naar mijn vrouw en mij. I Ja, zoo vroeg ze 't mij ook, toen ze mij bij mijn aankomst alhier hielp, sprak Robert. Van dat geld namen we iets om te leven, want 't bezembinden bracht weinig op. En als de jonkvrouw leurde was 't meer om te spionecren dan geld te winnen. Veel van 't gekregene bracht ze naar armen en zieken. Daar was ze een engel, verzeker de de priester. Hij had de jonkvrouw in hutten ge zien... En hij vertelde staaltjes van haar goedheid. Robert luisterde ontroerd. Magda voor wie hij altijd vereering en liefde had gevoeld, kon nu toch zijn vrouw worden... Hij behoefde niet meer jaloersch te zijn van dén Wilden Ruiter... 't Was al zoo vreemd ge weest... Neen, nooit had hij den ruiter en Magda samen gezien,,. Het kon ook niet. Als de Wilde Ruiter Magda's eer verdedigde dan verdedigde ze zich zelve. En die eer was ongerept... Eindelijk wist Robert dus wié de Wilde Ruiter was. En hij was ontroerd toen hij met jonkvrouw van Heilbeke rustig kon spreken. Ze zaten samen in de woonkamer. De bezembinder en zijn vrouw waren over en weer naar hun hut en de oude priester las boven zijn brevier. Wat zegt gij van mijn rol, vroeg jonkvrouw van Heilbeke. Keurt ge mijn houding niet af. Afkeuren! Ik bewonder ze. Gij hebt de plaats willen innemen die uw Het inleggen van boter 111 potten voor bevoorrading is het voorwerp van kommernis hij menige huismoeder. In de huishoudens verschaft dit doen het voordeel van, in den tijd dat de boter gemeenlijk aan een betrekkelijk lage prijs is, een voorraad boter op te doen die zoogezeid in volkstaal meer be deeld dan versche boter. Doch het is van het allergrootste be lang dat men dan verzekerd zij dat de boter die men zoo in voorraad heeft, en waaraan men zijn geld besteed heeft, al hare goede eigenschappen be ware. Wij willen dus in het belang der zorgvuldige huismoeders in eenige korte woorden de werkwijze laten kennen om goede boter in te leggen derwijze dat zij goed bewaart. Eerst en vooral zorgen dat de potten die men daartoe zal gebruiken water dicht zijn, goed effen langs binnen en dat zij nooit gebezigd zijn geweest om andere waren in te leggen. Als het pot ten zijn die vroeger gebezigd zijn ge weest voor boter, altijd van zoohaast de potten ledig zijn, die uitwasschen met kokende water en buiten in de frissche lucht leggen tot dat het sei zoen van boter-inleggen aangekomen is. Als den tijd van inleggen aangeko men is, de potten ferm wrijven en was- schen met kokend sodawater en na dien, ten minste twee maal, met zuiver kokende water. Nu voor de boter zelfZorgen dat al les wat in aanraking moet komen met de boter, van het oogenblik dat zij ge maakt is tot dat zij in de potten gedaan i§, volkomen zuiver zij. Bijzonder op letten van beschimmelde tafels of tui gen, zelfs de minste schimmel kan zich overplanten in de boter en gansch den voorraad doen bederven. Op een zeer zuiver en met kokende water flink gewasschen tafel, of in een op zelfde manier behandelde speciale kuip mengt men innig in de boter twee Tot drie per honderd zout van eerste kla's, zeer wit en zuiver. Niet te veel zout gebruiken, want te veel zout zou eerder nadeel dan voordeel bijbrengen. (Het is zelfs aan te raden aan deze die hunne boter liever meer gezouten heb ben voor te eten, van toch maar boven vermelde hoeveelheid te gebruiken bij den inleg, en dan later, als men de bo ter gebruikt, effenaan naar goesfing bij te zouten voor het gebruik.) Dan late men volgens den tijd schikt de boter een of twee of drie dagen lig gen in eene koele donkere kelder of plaats die vrij is van vreemde reuken. Alen doet voorzichtig met de boter af te dekken met het boterpapier waarin uwe verkooper ze geleverd heeft, om het vallen van stof op de boter te be letten. Dan, vóór dat men de boter in den pot steekt, moet men ze flink herkne- den. Er zal uit iedere klomp boter eenige druppels water vloeien dat voortkomt van het verpekelen van het zout. Dat water moet verwijderd wor den. In de potten moet de boter krachtig toegedrukt worden derwijze dat er geen luchtlagen blijven noch tusschen de boter, noch langs de wanden der potten. Luchtlagen in de potten bren gen onvermijdelijk bederf hij. Men make sterke zoutbriene die men na afkoeling op de potten giete onl de boter langs boven van lucht af te IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI broeder had moeten vervullen in dienst van zijn volk. Ge hebt goed willen ma ken wat hij bedierf. Maar kondt ge mij niet vroeger in uw vertrouwen geno men hebben? Tk mocht niet. Ik had de gelofte afgelegd als een onbekende dat werk te verrichten. En ook, gij zoudt mij misschien verhinderd hebben het voort te zetten, uit bezorgdheid om mij. De van Maere's en van Heilbeke's waren bevriend. O, ja... Ik ben menigmaal bij u thuis geweest, 't Is jaren geleden Nu herken ik toch hij u bekende trekken indringen. Voor en bij het gebruik, goed zorgen dat de boter altijd onder briene blijve in de potten. In alle geval zorgen dat de boter ten alle tijde afgezonderd zij van lucht, licht, warmte en vreemde reu ken want deze zijn naast zorgelooze bewerking de bijzonderste factors van bederf der boter. Ook een voornaam punt is dat men goed gelukte en zorgvuldig bewerkte boter koopeonder dat oogpunt kun nen de goede samenwërkende melke- rijen U het best daarin voldoen omdat de boter door die inrichtingen gemaakt best bewaard; gevallen zijn reeds be laten het lichaam der gelukzalige te gaan vereeren. Ter gelegenheid dezer verjaring schrijft Joseph Ageorges in La Libre Bel- gique sprekend over Bernadette Ik beeld me in dat men ieder heilige moet aanspreken volgens de gedachten die de zijne waren. Een gebed tot Thomas van Aguino mag verstandelijk hoog zijn een gebed tot Jeanne D'Arc mag vrank zijn. Een gebed tot Bernadette moet zoet en eenvoudig zijn. Ze was eene stille en glimlachende ziekenbezorgster vragen we haar, eenvoudig en betrouwvol, dat zij zorge bij het bedje van het zieke kind. Beter dan wie ook kent ze de drank die statigd van melkerijboter die zelfs tot geneest. Ze is met geheel haar wezen twee jaar toe goed is bewaard geble- geneesbewerkster. ven. SBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBflBBBBB j Hoe schoon gezegd! Ouders, rraag Van hoogerhand zendt men ons volgende dus aan Bernadette te zorgen voor uwe ter inlassching ALBERT, Koning der Belgen. Aan allen, tegenwoordi^en en toeko menden Heil. De Kamers hebben aangenomen en Wij bekrachtigen hetgeen volgt kinders en bij haar zult ge troost vinden. ZITDAGEN. Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's morgens, den Maandag en Vrijdag. c Te YPER, den 1® en 3® Zaterdag der Artikel 1.- Met gevangenisstraf van maand van 9 tot 12 Uur, in den acht dagen tot een maand en met een geld boete van zes en twintig tot duizend frank, of met een dezer straffen, wordt gestraft i° Hij die zich schuldig maakt aan da den van wreedheid of aan buitensporige mishandelingen jegens een dier. 20 Hij die een blindgemaakten zangvo gel in bezit heeft. Artikel 2. Met gevangenisstraf van een tot vijf dagen en met eene geldboete van twee tot twintig frank of met een de zer straffen wordt gestraft hij die, ten on rechte een dier op pijnlijke wijze of blijk baar boven zijn krachten doet werken. Bij herhaling van het feit binnen het jaar, wordt hij gestraft met de straffen bij het vorige artikel voorzien. Artikel 3. Het dier kan in het schut- hok worden gestald. Het kan worden ver beurd verklaard, zoo het, tot den veroor deelde behoort, en eene boetstraf wordt uitgesproken. Geldt het een blindgemaak ten vogel dan wordt hij onmiddellijk ge dood door den beambte die de overtreding vaststelt. Bij verzet van wege den bezitter doet de beambte onmiddellijk en zonder formali teit verslag aan den vrederechter die, bij beschikking onderaan het proces-verbaal uitspraak doet zonder verhaal noch kosten. Artikel 4, Met gevangenisstraf van acht dagen tot 6 maand en met eene geld boete van zesen twintig tot 3 duizend frank worden gestraft zij die dierengevechten inrichten. Het wanbedrijf bestaat zoodra er begin van uitvoering is. De dieren, de inzetten, de opbrengst van het inkomgeld en de voorwerpen of in richtingen voor het gevecht bestemd wor den steeds verbeurd verklaard. KBBBBSBBBB3B3BBBBBBBBBBBBBBBBB DE GELUKZALIGE BERNADETTE. Vijftigste verjaring harer dood. Dinsdag 16 April wss het de 50,® ver jaring van de dood van Bernadette Sou- birrus, de heldin der verschijningen van O.L.Vrouw te I.ourdes.Het nederige her derinnetje, sedert 1866 zuster Marie-Ber nard bij de Zusters van Liefde en van het Christelijk Onderwijs van Nevers, over leed in het klooster aldaar den Woensdag na Paschen, 16 April, van het jaar 1879, ten half vier namiddag, na langdurige en zeer hevige smarten, welke zij heldhaftig opdroeg ter bekeering der zondaars, en in een laatste akte van die nederigheid, welke de bewondering harer medezusters afdwong. Volgens haar verlangen werd ze begraven in het klooster waar ze, verre van I.ourdes verwijderd, een schuilplaats was gaan zoeken om te ontsnappen aan de bewonderende nieuwsgierigheid, die haar vervolgde. Zij overleed in den ouderdom tan vijf-en dertig jaar. Sedert de geluk zaligverklaring van BBSBBBEBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEB9 veel geleden. En God is barmhartig. Jonkvrouw van Heilbeke, nu staat gij onder mijn bescherming, her nam Robert na een wijle. Och. ik mag u niet tot last zijn... Tot last Ik kan me naar Engeland of Duitschland hegeven. In beide landen zijn nog verwanten. Mijn kasteel kan uw tehuis zijn, samen met uw pleegouders kunt ge hier verblijven... Ik heb nagedacht... Ik voel me in Vlaanderen nog niet veilig. Als de Franschen hooren wie hen best-eden Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2® Zaterdag der maand, van 9 J4 tot 12 uur, in Het Kapitel DE SOCIALISTISCHE ZESMAANDEN. In de socialistische Volksgazet stond gister te lezen De Socialisten vragen 6 maanden (legerdienst) om trapsgewijze te ko men tot ontwapening. Ziehier wat ons over die kwestie werd ingezonden: Af en toe komen de Socialisten het deuntje fluiten van den zesmaanden- dienst. Ze vergeten echter altijd te zeggen 1. - Dat hun zesmaandenvoorstel verhonden was aan 13 jaar militaire voorgeoefendheid onder de benaming van lichamelijke opvoeding 2. - Dat in dat voorstel voorzien wa ren vier terugroepingen en vijf jaar schietoefeningen 3. - Dat jaarlijks 60 a 65 duizend jon gens naar dé Rekrutenschool zou den worden gestuurd 4. - Dat er met het socialistische zes maandenvoorstel 25.060 dtenstmaan- den méér zonden te kloppen zijn ge weest clan onder 't regiem der wet, die tut is aangenomen; 5. - Dat het leger met hun voorstel nog veel méér zou gekost hehben dan nu; 6. - Dat al de Socialisten gestemd hebben tegen de voorziene verg-oedin- gen voor den diensttijd boven de 8 maanden en voor de terugroepingen, samen fr. 78.023.500 per jaar; 7. - Dat de gezaghebbende roode lei ders na de stemming der legerwet rechtzinnig hebben verklaard, dat, hadden zij kunnen vermoeden dat zul ke legerwet, die gunstig ontvangen zal worden Ivi j hare toepassing, uit de ge mengde legerkommissie zou geboren worden, ze nooit de Regeering Jaspar zouden hebben verlaten. Kiezers, doet de waarheid kennen! de rooden zullen trekken. beschaamd terug- IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BIJWONEN DER BEGRAVING. Te Dion is dr in de Kaïholieke Veree- niging een gedragslijn aangenomen ge weest, in zake bijwonen der begravingen. Zij hebben zich verbonden, de leden,het lijkte voRén2onderspreken, zooveel mo gelijk de Misse bij te wonen en zich in de Kerk lijk of het betaamt in het Huis van God. Is die vebintenisse niet ook ranstippen weerd in onze streken? Misschien wel? Wat gebeurt eriernu als er een rouw- plechtigheid is? Een kaartle in ,t pateel, een handdruk aan de familie, wat gepraat vóór 't sterf- huir en in den stoet over land en zand en parochie-affairens» een pot in afwach ting dat de Misse begint, een schoffelen naar de offerande en dan, te vierklauw- weg, of blij ven haperen in den eenen of den andren cafÉ om 't verdriet alleszins goed door te spoelen. Wij kunnen aannemen dat het moeilijk is voor vele menschen gansch den dienst gansch bij te wonen daar het week- en werkdag is, doch en deed men maar dat «1 I*v ivvu »V»J '1 v YV^I1V.U<1^ löj UDWU WV'.A4 111 v» ii uiuoi V4 c. c Die bleven bij mij als Magda, j heeft, zouden ze in staat zijn mij aan 2Wjjgen .bidden in de Kerke en zwijgsn r 1 'te houden.., 1 verborgen door mijfi hoofddoek. Natuurlijk de schijn was öuk te- J Misschien... dé één of gen mij. Wanneer ge deit Wilden Rui-'gauw gggtiëfde overste... Maar er is ter in ons hut zaagt gaan, móést ge-hij de bezettefs toch een andere geest. G" wel denken, dat 't voor mij was. Wan neer ge me bij mijn broer verrastet en ge dacht aan Raouls lichtzinnigheid, dan kreegt ge een verkeerd oordeel, fk begrijp liet... Soms was ik op het punt mij hekend te maken. Ik leed on der die achterdocht... Maar ik wilde mijn taak voortzetten, zoolang het nóodig bleek. Ik moest over Raoul wa ken en ben 11 dankbaar, dat ge hem in uw huis wildet nemen. Maar hij was schuw geworden, hij schaamde zich over zijn dalingen, over zijn wange drag van vroeger... O, twee maal héb ik hem moeten verhinderen dat hij zich 't leven benam, zoo hevig kon zijn wanhoop zijn ïh de streek fléérSchen nog veel man tién die ik tegengewer kt heb. E11 dan, geloöf me, ik heb ook onder de burgers vijanden. Notaris CampeHS Hij is er een van... Voor hem blijf ik Magda, het meisje dat hij op de roo- verskar deed brengen... 't Is 't best dat ik uitwijk. Dan zal ik u begeleiden tot waar ge veilig zijt, bijvoorbeeld bij mijn zusters in Engeland. O, vertel me van hen... Robert sprak over zijn familie Oude familieherinneringen werden opge haakl. Neen, ze zaten hier als vréémden. us niet meer Wel, laten we dan alleen aan zijnfi F,11 zoete hoop vervulde het hart van boete denken! 'Robert van Maere. Ja... Hij heeft misdaan, doch ook ('t Vervolgt.) Wij hebben ons dikwijls afgevraagd wat Katholieken uit andere landen, die is 't omdat ze minderheid zijn meer eer bied schijnen te hebben voor den Eere- dienst, zouden zeggen moesteu ze vele onzer behravenisplechtigbeden zien... Weer ge waarop ze ook eens zouden mogen peizen te Dijon en hier in onze streke ook Op de kalvakaden in de kerk ter gelegenheid van huwelijken en de garen- markt die alsdan de kiikers en inzonder de kijksters van het Huis des Heeren maken fiBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB1 BEELDEN van den H. Pastor van Ars, van de H. Theresia van Lisieux, in alle grootten (kunstbeelden voor kerken) bij Sansen-Vanneste, 15, Gasthuisstraat, Poperinghe.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5