Politiek Overzicht In 't Binnenland Ypar. Schielijke dood. Zater dag was Pieter Hoorelbeke oud 80 jaar kostganger te Handzaeme naar Yper in verlof gekomen. Toen hij op de Kieken- roarkt aan 't wandelen was gevoelde hij hij zich onpasselijk en werd dadelijk naar 4 gasthuis gedragen waar hij al spoedig overleed. sement Yper meer dan 100 boeren uit verkocht wierden, dat het liberaal mi nisterie van dien tijd niets deed voor de boeren, tenzij lasten stemmen voor den schooloorlog. Een boer wierd dan veracht en misprezen, het was een stomme boer Het is aan het Katho liek bestuur, samen met bevoegde mannen, onder welke voor 't Pope ringsche een der eerste baanbrekers was, M. Karei Brutsaert van Watou dat de landbouw door beschermings wetten tegen allerhande vervalschin- gen, ondersteuning, vakonderwijs en vooruitstrevende lanbouwuitbatings- niethodcn, te danken heeft dat het boerenbedrijf in eere en voorspoed kwam en dat hedendaags, een boer, niet meer een stomme boer maar Mijn heer de Boer is. Zondag, op uw kiesbriefje, zult gij den naam vinden van Dokter Brut saert. Dat het een overtuigde boeren- vriend is, even als zijn vader zaliger, weet ik, sedert 50 jaar, toen wij stu dent in 't Kollege waren. De Katholieke werking en boeren- vrienden, als Dokter Brutsaert, heb ben het woord van stomme boer afge schaft. Laaft mij toe uit liefde voor de boe ren, te zeggen: Er zou nog enkel ééne klas-van stomme boeren zijn: Deze die hunne voorstaanders zouden af breken, of niet krachtdadig door hen zeiven en bij anderen ondersteunen. De Heer verlosse Vlaanderen van zulk volk. Ik voeg erbij wat mij over tuigd persoonlijk gedacht is, wat ik aan vele boeren zei, wat vele van Dok ter Brutsaert's gewezen studiemarten zegden Een ervaren, geleerd, werk zaam, overtuigd boeren vriend als Dok ter Brutsaert zou van over twintig jaar als Volksvertegenwoordiger en Minister van Landbouw den belgischen boerenstand onschatbare diensten be wezen hebben. Karei Van Eecke, Aalmoezenier der Boeren in Zuid-Frankrijk. aXSMBaSSBBBBSaQBBaHBaMBBB» verloren gaan. Het kan echter de eigenaardigste uitslagen leveren. Het is geheel wel mogelijk dat in het een of het ander arrondissement iemand gekozen worde, die min stemmen be komt dan een tegenstrever. Het stelsel Vandewalle heeft dit na deel, dat het den geestdrift, die vroe ger heerschte op de verkiezingsavon den, totaal heeft weggenomen. Het kan nu twee tot drie dagen duren vooraleer de officieele uitslag gekend weze. Wanneer vroeger, met het even redigheidsstelsel, eene eenvoudige be werking den uitslag per arrondisse ment gaf, is het thans noodig al de juiste cijfers van geheel de Provincie te vereenigen om de berekening, die al tamelijk moeilijk is, te maken. Wanneer Ge in het kiesburee! zult staan, alleen, voor God en uw ge weten. denkt er aan dat de katholieke plicht boven alles'staat! KIEZERS, UWEN BIJEENROEPINGSBRIEF BEWAREN De kiezers mogen niet vergeten, dat zij den Bijeenroepingsbrief die zij ont vangen hebben om te gaan stemmen voor Kamer en Senaat op 26 Mei aan staande, Moeten bewaren voor de Pro vinciale Verkiezingen, die zal plaats hebben op Zondag 9 Juni 1929. Opgelet dus V erkiezingsci jf er. Iedereen is natuurlijk benieuwd welke de uitslag der verkiezing zal zijn. Om maar eenigszins aan voor spellingen te kunnen doen is het noo dig de cijfers der voorgaande verkie zingen te kennen en daar rekening te houden met de verandering in de ge- dachtenstroomingen dezer laatste vier jaar en zoo mogelijk nog met bijko mende omstandigheden. De Kamerverkiezingen van het ar rondissement Yper gaven in 1921 met 24738 stemmen en in 1925 met 28825 stemmen deze uitslagen 1921 1925 Katholieken 9476 7443 Kristene Werklieden 2593 4085 Nationalisten 5610 8359] Socialisten 3829 63231 Liberalen 3226 Syndikalisme. Pater Kutten en Minister Herman verdedigden in den Senaat het syndi- kaal recht en zelfs de syndikale ver plichting der bedienden. Volgêns Kater Rutten zegde kunnen de bedienden in twee klassen verdeeld wordendezen die zich groepeeren voor het welzijn van hun kameraden om hun meer welzijn te verzekeren nu en later. Zij vereenigen zich, niet tegenstaande soms aanzienlijke hin derpalen. Dikw ijls gebeurt het dat de genen, die zich opofferingen get roos ten, niets te verwachten hebben van hun syndikale inrichting. Daarnaast zijn er bedienden die al- een aan zichzelf denken en die zich geen opofferingen opleggen. Tusschen twee kandidaten van be kwaamheid zegde Pater Kutten dat hij altijd den gesyndikeerde zou kie zen. Minister Herman zegde dat, wan neer groepeeringen tot stand komen om hun belangen te verdedigen, wij deze met sympathie moeten bejege nen. Wanneer het ging over de samen stelling van den Beheerraad der Na tionale kas voor Bediendenpensioen verklaarde de liberale heer Henricot, die verslaggever was, dat hij een voor keur had voor niet-gesyndikeerde. Volgens hem zijn dit natuurlijk de hel den en de groote competenties. Dit belet echter niet dat de Libera len in hun kiesmanifest schrijven dat de Liberalen voorstander zijn van het syndikaat, om den werkman toet te laten zich te voorzien tegen een ge beurlijke- werkloosheid, om vereenigd zijnde gemakkelijker hunne rechten te kunnen veroveren. Dat is nu eens van de ergste kies- parade. Omdat de wind in den demo- cratischen hoek zit, zeggen de Libe ralen nu ook dat zij aan democratie doen, en hun vernieuwde kiespró- gramma riekt er naar ook. Maar tus schen zeggen en doen is de afstand 'toch zoo groot. Er zal nog veel water naar de zee moeten loopen vooraleer er zal kunnen spraak zijn van echte, van w-are democratische Liberalen. V erkiezingsci jf ers. Voor den vierden keer sedert den wapenstilstand hebben er Wetgevende Kiezingen plaats. De eerste drie wer den gehouden op 16 November 1919, op 20 November 1921 en op 5 April 1925. Na de kiezingen van 16 November 1919 was de uitslag: Kamer: 71 katholieken, 34 liberalen, 72 socialisten, 5 fronters, 2 oud-strij ders (F. N. C.1 middenstander en 1 Renaissance Nationale. Senaat: 70 katholieken, 35 liberalen, 48 socialisten. Na deze van 20 November 1921: Kamer: 80 katholieken, 33 liberalen. 68 socialisten, 4 fronters en 1 oud strijders (F.N.C.) Senaat: 73 katholieken, 28 liberalen, 52 socialisten. Op deze van 5 April 1925: Kamer: 78 katholieken, 23 liberalen, 78 socialisten, 6 fronters, 2 communis ten. Senaat: 70 katholieken, 23 liberalen, 60 socialisten. In 1925 waren er 2.345.996 kiezers, onder wie 10.120 vrouwen, Op 26 Mei a.s. zullen er 2.497.446 kiezers, onder wie 9.340 vrouwen, opgeroepen wor den. iiiiiiiinHiHiiuniiiiiiin HET MARIA-CONGRES te Poperinghe :-: OP 20 MEI 1929 :-: Heerlijk was het feest, Maria ter eere! Maandag laatst van in den vroe gen morgen verkondigden de wellui dende klokken van St Janskerk, over stad en velden, dat men O. L. V. vieren zou. en welhaast zag men de Congre- ganisten van Poperinghe kerkewaarts stroomen om samen ter H. Tafel te naderen. 1 Om 10 u. was het de plechtige Hoogmis in St Janskerk, zoo eenvou dig en zoo smaakvol versierd, maar 1 het schoonste versiersel rond het Mi J rakelbeeld was wel de schaar van 800 Congreganisten van 't Westland. die allen als uit één hert en één borst hun- T ti 1 i- i ne zingende hulde brachten aan de al Laat me os Ik ken mijn plicht gemeene Moeder. Eerw. Pater Rutten en stem vooi de Katholieken. j wjsj- ]ieej goed de aandacht te boeien ENKEL OP 4 BLADZIJDEN. II en toonde hoe men ze moet aanroepen, I die zuivere Maagd, die sterke Vrouw j die Moeder nooit volprezen. De ver- Het was ons deze week onmogelijk op gadering voor de Raadsleden greep 8 bladzijden te verschijnen. Wij bidden onze plaats rond 11 ure en werd met veel berichtgevers en nieuwszenders om ver- 1)e!angstelling gevolgd. ontschuldiging, voor het weglaten en bet in- typ t> krimpen. Efl na dat iedereen de maag wat Voor de aankondigingen en berichten versterkt had en dat er nog vele Colt wordt goed rekening gehouden van het al g-resfanisten van (le naburige dornen of niet verschijnen. waren bijgestroomd, greep de nam id i dagvergadering plaats in het Klooster Opschriften Remnghe, clichés Houthulst, (Ier Zusters Penitenten. In den zoo Wij bieden ook onze verontscluildiöjng, i aan onze talrijke lozers. enz. geven we aanstaande week. Begraving van Eerw. Heer BRYS, Pastoor van Zuydschoota. Aan de weldoeners van het Missiewerk DE NAAKTEN KLEEDEN Dank! Hertelijken dank aan de Le- 2615 zers van Eoperinghenaardie T,.. [zoo mildeiïjk hebben bijgedragen om Bij elke dezer twee verkiezingen I de eere-commtmicanten der missiën en kleeden. n reeds per kaart I bedankt geweest. De onbekenden en zen te kunnen doorgaan moet de kies- nameIooz*n ,)ieden wij Wj- middeI van 9 <-'K( ucze' E;e;, vei KK-zingen de eere-comtntrmcan werden gekozen MM. Colaert (Rath.) hetanieHjk te kunnen Butaye (Nation.) Missiaen (Soc.) A1 dc bekeilden zijl Om van den eersten keer als geko-1 hedankt „0,VP«s1De deeler bereikt worden. De kiesdeeler is liet getal bekomen door de verdee ling van de som der geldige stemmen door het getal toe te kennen zetels. De kiesdeeler zal dit jaar hier dichtbij 10 duizend bedragen gezien er meer dan 30 duizend stemmen uit te bren gen zijn. Gezien er zes lijsten zijn valt bet te betwijfelen of er wel één kandidaat die 10 duizend stemmen op zijn naam zal vereenigen. Voor de verdere aanduiding gaat men voort op de lijstenkoppeling en de verdeeüng der zetels .over geheel de Provincie. Om te mogen deelne men aan de provinciale verdeeling moet de lijst ten minste in één arron dissement de 2/3 bereiken van den kiesdeeler van dat arrondissement. Deze bepaling is zeer nadeelig voor de kleine partijen. Zonder haar zou den er misschien nog op veel meer lijsten te stemmen vallen. Door eene ingewikkelde berekening worden de kiesquotienten bepaald, die verder de plaatsen en de gekozenen moeten aan duiden. Het berekeustelsel Vandewalle, dat thans in voege is, is uitgedacht om zoo weinig mogelijk stemmen te laten dit blad de hulde onzer diep gevoelde erkentelijkheid. God zaf 4 hun rijke lijk befoonen Binnen enkele dagen zal de plech tigheid der eere-communie plaats heb ben in 't college en in de pensionaten. Mogelijks hebben de ouders der ge lukkige kinders, die alsdan de eer communie zullen doen, hunne giften reeds geschonken. Zijn er nog die in dit geval niet verkeeren, wij veroor loven ons De Naakten Kleeden aan hunne mildadigheid aan te bevelen. Jerome Notredame, St Michiels-bij-Rrugge, Posteh. 93491. Julien Devacht, O. L. Vr. Kruisse, 18, Poperinghe. DE PANNENF ABRI EKEN VAN HALEWYN EN DE PANNENFA- BRIEKEN VAN RONCQ, GELEGEN BIJ DE GRENS, VRAGEN GOEDE WERKLIEDEN VAN 15 TOT 39 JAAR. ZEER GOEDE LOONEN- Dinsdag was het dorp in rouw. Aan al de huizen was het vaandel half-top. De straatlichten met rouw omwonden. Een rouwstoet werd geiormd om 11 uur. Grooten toe oop van priesters en geloo- vigen kwamen een laaste en welverdien de hulde brengen aan E. H. Pastoor Brijs. In de Kerk nam E. H Deken het woord. Bij het graf werden drie lijkreden afge lezen: 1. door H.er Remi Pecceu, burge meester in naam van gemeent? en kerk* 2 door Herr Aimé Deconinck, in naam van den Belgischen Boerenbond. 3 doorJos Balduck, schoolhoofd, in naam van het onderwijzend personeel en leerlingen. STADSNIEUWS. Zondagrusi. Alle Apotheken jpen tot den middag* herten Zondag namiddag alleen M. VANDEPIAS. PENSIOENEN der OUDERLINGEN. Mannen geboren in 1865 en '66 moeten teil minste 108 fr. storten en vrouwen 36 t'r. Zulks moet gedaan worden in drie jaarlijk- sche stortingen. Mannnen geboren van 1867 tot en met 1871 moeten ten minste 180 fr. storten en vrouwen 60 fr. Zulks moet gedaan worden in vijf stortingen. Voor velen is het niet meer mogelijk dit getal stortingen te verrichten, gezien nie mand mag storten na 65 jaar. De Heer Mi nister heeft bijzondere toelating gegeven! aan de personen geboren in de vijf eerste maan den hunne eerste stortingen nu le verrichten, doch ten laatste in Juli 1929. Kom inlichtingen vragen op Zondag; C®e- komende in 't Volkshuis van 9 tot 11 uren. Drozvïg ongeval. Op het Foot- balplein, gebeurde Zondag namiddag een droevig ongeval. Tijdens een kalme be' zadigde vriendenmatch, brak een der spe lers A. Bogaert, zijn been, juist boven den eukel Hij werd naar de kliniek van het Moederhuis, ter verzorging, overge bracht Vechtersbazen. Met Pottestraat- Kermis was er Zondagnacht ruzie op de Kazenmarkt. Een aantal beschonkenert gerochten aan den slagen, wat wij hier te Poperinghe niet meer kenden, de mes sen werden getrokken, 't Was een gevedtrt in regel. C. T. en zijn zoon werden nog al erg aan het hoofd verwond door mes steken. Maandag was de vechtlust' nog niet gezonken en de gemoederen, op den- wijk, fel opgehitst. Tegen den avond moest de politie en de gendarmerie op trekken om de orde te hadhaven. Dinsdag nog waren een paar helden, dronken op zwier en werden door afe gendarmerie opgeslotsn. Gevecht. Zondag nacht bekwam G. D. die erg beschonken was, een mes steek in de bil. De wonde moest toege- naaid worden. G. D. weet niet te zeggen waar of van wie hij werd aangevallen. De leden van den Christen Mid denstandsbond welke nog niet in regel zijn met de wet op het Handelsregister, kunnen alle nuttige inlichtingen bekomen betreffende het invullen der formulieren, in onzen rechtskundigen dienst op Vrijdag aanst. in den Kath. Kring, van 11 tot 12 uur. Processie. Zondag a.s. 2 Juni is de dag der groote H Sacramentsprocessie die in alle steden en dorpen door de open bare straten rondgaat. mooi versierden binnenhof zag men een aandoenlijk tafereeleen geest driftige menigte Gongreganisten, ge schuild onder de aloude hoornen, waar de zon hare stralen zoo mild mede deelde, waar alles groen en jeugdig was, waar bloemen en bannieren zwaaiden om hulde te brengen aan de Eieve Vrouwe, die daar glimlachend stond in hare mooie grot. E. H. De Rycke, pastor van St Jan, stuurde zoo een pittige welkomgroet, hij scheen zoo verheugd hij het zien van die toegestroomde schaar, en die vreugde deelde zich mede en iedereen gevoelde dat in zulke feesten, men zijne ziel kan laten zingen Men hoorde dan de schoonste Ma- riaüederen, afwisselend met zoo liefe lijke declamaties; alles was even wel voorgedregen. En hier, in naam van al de aanwezigen op het plechtig feest, sturen wij een woord van dank aan al de zangsters die het feest opluister den en die met zooveel stiptheid en blijmoedigheid de herhalingen bij woonden. O. E. V. zal hun alles ver gelden. Benevens zang en declamaties ver gastte ons Mej. Goetschalck van Een- ven met een zoo leerrijke en zoo he- dendaagsche voordracht over de Mo de, waaruit iedereen de beste vruchten zal meegedragen hebben. Eerw. Pater Rutten gaf ons dan een breedvoerig verslag over den toestand der Maria-Gongregaties en wist zijn toehoorders te overtuigen door zijne diep doordringende woorden. Rond 4 ure, al met eens het klok- r.kkoord kwam 't akkoord van het feest wat storen, maar het kwam daar zoo juist van pas en scheen den geest drift mee te vieren, daar al met eens 9 engelen verschenen in pracht ge waad en schaarden zich rond de grot van O. L. V van Gourdes, vier van die engels heklommen de wit en blauw versierde ladders en de 2 hoogste ont rolden een kunstige wimpel waarop te lezen stond Gongreganisten zljN zLTsters ZIJ Lie Yen. JUbeLen, LoVen De sChoone heMeLkonfngln En na 't zingen van «Het Angelus» vormde men den Stoet om kerke waarts te gaan en bijna (luizende stem men deden weergalmen door de lucht: O Maagd, zoo rein. zoo schoon De engels volgden om plechtig de was-offerande te doen hij het Mi ra kelbeeld. Terstond begon het Solem neel Lof met Sermoen,, waarin de Con greganisten hunne plichten wierden voor oogen gehouden, om in de wereld' deftige dochters, edelmoedige kloos termaagden en godsdienstige moeders te rvorden. Daarna dreunde het lied van O. L. V. van Vlaanderen. Het feest was ten einde. Maar in ons hart bewaren wij dé' zoetste her innering aan dien dag en koesteren de hoop. dat al dat Maria-miinnend volk, dikwijls zal terugkeeren en dat het feest veel zal bijbrengen tot heropbeu ring der Maria Congregaties en tot verderen bloei der devotie-tot O. L. V. van St jan te Poperinghe, waarvan men dit jaar het 450® jubeljjaar viert. Ongeluk. Frans Buselle van Ant werpen, oud 23 jaren, was Zondag per moto naar Yper gekomen om mede te rijden in de motokoers. Toen hij ech ter om 8 uur Gheluvelt voorbijtrok schoot zijn moto in een put van den macadam, met het ongelukkig gevolg dat hij over zijn moto stuikte zijn linkerschouder brak en wonden opliep aan linkerknie en voet. Hij werd dadelijk naar het gasthuis overgebracht. Maandag aanstaande om 8 ure heb ben wij naar oude geplogenheid in St Niklaaiskerk de mis ter eere van de H. Voorzienigheid. Voor den oorlog was de toeloop overgroot daar die godvruchig- heid bij de menschen sterk ingeworteld is. Gelukkiglijk herleeft deze opnieuw en Maandag zal St Nik'aaiskerk denkelijk te klein zijn. Verledene week had- H E T MANN En wijn drinken: ze- met. volle glazen, Ze hebben alles wat hun lxartje be- geert! 't Is pertang waar wat d'e- H. Schrift [ons leert; Dat een rijke kan moeilijk in den he- rrrel geraken Maar ze zullen dat met Sinte Pieter wel'effen maken. UIT DE V' v AAN' jDe rijkC "iet Zijn gdd' hee[fIVmTt1 En met dat geld wordt het recht van ['dén' arme versmacht. ffê tSfaJv' \Nfc L Vrienden 'k heb verleden week Mijn epistel ingezonden. Maar hebt gij mijn praatje niet Op 't vijfde blad gevonden, 't Is de schuld, vast en gewis, Van den drukker die, 't wou hikken. Voor de kiezing, trams en treins Gansche bladen vol moest drukken. Ik zeg u dat hier, alderliefste Leze ressen en vrienden Lezers opdat ge niet zoudt peizen dat 't Manneken uit de Maan de affairens zou hebben ver geten en met een stuk in zijn kraag zou slapen gegaan zijn. Da moede nie peizen. Allee! fs de kiezing eens gedaan 't Zal weer op zijn effen gaan. Punt en andere reget. *T IS DE RE GEL dat de ministers op de kosten van 't goevernement af eti toe een reisken maken. Minister Heyman is he keer naar Parijs gegaan om een >eetje met zijnen confrater den minis ter van Nijverheid van Frankrijk te klappen en vandaar is hij door gereisd naar Barcelona in Spanje, waardat er een ekspositie is geopend, 'k Zou, be- gorie, ook wel 11e keer willen minister zijn, zeg ik zoo. Maar Marenta. die vandaag heur scheef mutse op heeft, zeg da ik daar te zeer nen grooten ezel voor ben. En ik antwoord :dat ze wel kontent is geweest met zoo nen grooten ezel te kunnen trouwen. E11 wijl Marenta gewoon is het leste woord te hebben, heeft ze daar weer met een lieftalligheid op geantwoord en wijl ik nie van zin hen voor Ma renta haar getater te zwijgen, tateren we alle twee. 't Is stille waar dat t nooit en waait, nietwaar alderliefste Lezeressen en vrienden Lezers en zoolang de potten en pannen nie naar mekaars kop vliegen, is 't nog maar een half malheur. En hier zeg ik met verdriet, De n/alheuren rusten niet. Da's weer ne keer te zien geweest te Tong'eren. Moeder Covers hing een hesp op, hoven de stoof, toen de stoel ilmeteens omklonk en 4 mensch met heur eigen hespen in een kom kokend water te recht kwam. Bij heuren val brak ze nog een arm en een heen. Die zal alle jaren zeker wel 11e keer op dien dag terugpeizen. En daarmee peis ik er op dat 't wit van een ei een heel goei remedie is als ge 11 verbrand hebt. Ge ziet ik ben zoo 11e goeie snul en als 't te pas komt geef ik mijn al derliefste Lezeressen en vrienden Le zers gaarne een goeien raad. Het spreekwoord zegtgoeie raad is duur. En wie aan ons gouvernement een goeie raad kan geven om de duurte van 4 leven te doen verminderen, die krijgt voorzeker een decoratie. Hoe duurder dat het leven wordt, hoe min der dat onze frank in zijn nikkelen frak waard is. Ja, ja, da beestje is nog al ziekskens. Maar allee, liever de frank dan wij. Ze hebben onzen vijf- frank enkele jaren geleden een ande ren naam willen geven en ze hebben hem Belga gedoopt. Maar ik heb, in geen dagen en weken. Nog van een Belga hooren spreken. Waar da je tegenwoordig veel van hoort spreken dat is van nief baron nen en graven. Ze hebben weer een partij bijgmaakt. 't Is daarmee precies as met de bankbiljetten: hoe meer dat er komen, hoe min da ze waard zijn. DE PASTER van Kukelooreghem had j op zijn preekstoel tot zijn beminde j deiï troep was. Die Cypmaan was parochianen gezegdge zijt nie waard vroeger gendarm geweest en hij dat de duivel u hale. Dat was zoo ge-maakte de menschen wijs dat hij offi- komen. De paster was in zijn kerk i oier was en de jongen van den huize rom%egaan met de schaal voor een goed kende. Hij maakte de menschen goe werk. Maar de menschen hadden dan van alle dingen wijs en kreeg geld om zoo te zeggen nie gelammerd, mêe en kfeeragie... De jongens in Toen was de paster met een heilige t leger zagen daar natuurlijk niemen- kolefre op zijn preekstoel gaan staan dalle van... en had zijn parochianen een ferme hol-j z-°° bad Cypmaan reeds veel rrren- wassching gegeven. Maar de voor-1 schen vastgenomen, maar in Antwer- naanTste parochianen hadden een brief pen hebben ze hem nu vastgenomen naar den bisschop gezonden en de bis- en tusschen vier muren gezet. EN JO- schop had meneer de paster verplicht SEPH (CL ILEAL ME van Hèrremont Hadden: d'e Vlamingen meer geld en [duiten, Dan lag dé f'ranskil'jonsche macht hier [lange huiten Maar al zijt ge- nog zoo braaf en hebt [ge geen geld Dan zijt ge voor geen zier geteld. Want geld dat stom is Maakt recht wat krom is Maar niet slim... wat dom is. LIevvel, wa zegde er van alderliefste Lezeressen- en beminde Lezers! Da's nie slecht gedicht voor een kadee van tien jaren, die nog maar pas onder en hoven zijn broeksken uitkomt. Maar 4 is ne zetme van z'n vader, weeje. Manneken, zegt Marenta, ge moet zoo gedurig nie zeggen in uw kronij- ke: alderliefste Lezeressen! Marenta, wordt ge nu jaloersch 1 Dat kan mij weinig schelen Ik moet mijn lezereskens toch Met schoone namen streelen. KAR Er. DEMEUR in Brussel had zijn wijf ook een streeling gegeven met de stoofhaak. Daarop was Karei' naar de staminee's gegaan- en had hij zich een stuk in d'e kraag gedronken. Toen besloot hij naar de vaart te gaan en daar zou hij zooveel water drinken dat hij er van zou verdrinken. Maar op de leste minuut bepeisde hij zich en ging een bezoek brengen aan een oud matant van hem, die in Molenbeek woonde. Toen hij daaraan kwam zat het mensch dood in heuren zetel. 4 Was eeen arm vrouwken, maar bij de huiszoeking bleek het dat ze- d'r.ie Katanga's had. Katanga'swat zijn dat? vraagt Marenta. Pampieren van de Beurs en die vandaag omtrent 200 duizend frank waard zijn. De-meur is op den slag nuchter geworden en peist er niet meer aan in de vaart te gaan spartelen. 4 Is spijtig dat ik ook geen tante heb Met zulke goei papieren... Dan, lezers zouden we allegaar Eens fijntjes kermis vieren. Bij Janneken Tops zouden ze ook gaan kermis vieren, want Janneken moest zijn plechtige kommunie doen. Maar Janneken kon vloeken als een heiden en daarom liet de paster. Jan- neke's moeder, vrouw Siska naar de pastorij komen. Moederke, zei de pas ter, Janneken mag zijn kommunie meneer de paster. Ja, moederke. hij nie doen. 4 Is toch nie waar zeker, vloekt gedurig als een zakdrager Ah! 4 is alzoo; zei Siska; laat hem ne keer thuis komen'k zal hem pot ver... en nonde... en sakker... de beenen van onder zijn lijf uitslaan... Vloeken! wie zou er potver... en nonde... da die re kel wel geleerd hebben Vloeken doet ge 't nog zoo luid. 4 Haalt u toch geen zierken uit. Mijn nonkel de paster zaliger; die ergens in de Kempen paster was heb 'k zoo ne keer zijn sermoen hooren beginnen Aan al de zonden hebt ge iets Maar aan vloeken hebt ge niets. E11 waardat ge ook niets aan hebt dat is als ge u laat foppen door rond- loopers die ge niet kent en die u aan dé deur van alles w illen verkoopen of wijsmaken. Zekere Cypmaan Clement van Tnbize ging alzoo hier en daar in de huizen, waardat er een jongen hij Vestingeu. zijir woorden te herroepen. Nu, den volgenden Zondag kwam de paster op de preekstoel en de menschen zaten te wachten en ze waren kurieus om te weten hoe meneer de paster dat ging uitvinden om die woorden te herroe pen. En meneer de paster zeibeminde parochianen, monseigneur heeft mij jescltreven dat ik de woorden van ge casseerde week moest intrekken. Ik doe het met plezierik heb gezegd ge zijt nie weerd dat de duivel' u hale. Nu- zeg ik dat ge het wel weerd zijt. De paster was ne fijne; zegt Marenta. Glas dat fijn fijn is gemalért is voor d'e- menschen en dieren dood'elijk. Een hoer in Holland, aan de kanten van ifiouda hacl aan een knecht den dienst opgezegd. Die knecht om- zich te wre- en, had een partij glas fijn gestampt en dat gedaan in het eten van de koeien. Twee dagen later waren er zeven koeien dood. D'e knecht heeft het op een loopen gezet en dat was maar 4 beste, want de boer zou hem een aftakeling gegeven hebben van belang. En als ge belang stelt in de dichtkunst van ons Fonsken, dan geef ik hier een nief gedichteken van hem RIJK ZIJN. Rijk is 't contrarie van arm Precies lijk koude is 4 contrarie van [warm. Als ge rijk zijt kunde van alles krijgen, Waar dat ge anders stillekens van [moet zwijgen. den we om zeggen niet anders dan koude dagen, maar met den hoogdag kwam het j zonnetje ons deugddoende warmte bren- voor de ouders als voor de kinder Sen-, ^°'c waren de wandelaars op ouze patatten met wat saus van ajuin en echte aanstoot zijn. Wij hopen nu dat 1 ves.in8en bijzonder talrijk. Jammer dat [spek het getal politieagenten aangroeien zal, eJ ^'er fn ^aar ZIC^ e domme er ook strenger zal kunnen opgetreden flierefluiters, waarschijnlijk vreemdelin- worden,- tot grootere gerustheid van ®enf100?8* onbetamelijk aanstellen en vaders en moeders, j (Zie vervolg onderaan 3a kolon.) zoo een Dat is geen eten voor den rijke zijnen I hek. Die eten kallsvleesch en oesters en [hazen heeft zijn familie in angst gezet De jongen is 17 jaar oud en sedert een week van huis weg en hij heeft nie gezegd waar hij naar toe ging. AL ge hem soms tegenkomt, zeg dan dat ie zeere naar huis moet weerkeeren, want dkt zijn moeder met angst en vreeze op hem zit te wachten. En 111 Denemarken zitten er veel moeders met angst op hun zoon te wachten. Die zonen zijn als matroos op het schoolschip Kobenhave. En dat schip is iir ale maand December uit Monte video vertrokken en sedert heeft men er niets meer van gehoord. Ja, ja, de zee- is breed en 't waterken is diep en als ge er in valt is 4 moeilijk nog op 4 droge te komen. ZE GAAN NU in Antwerpen een weg leggen onder de Schelde door, zoodat ge droogvoets van Antwerpen naar Vlaanderen kunt gaan. Da kan 'k nu ook, zegt Marenta. Ik kijk haar aan met een koppel oogen ofdat ik het in Keulen hoor donderen. Ja, zegt ze: als 'k op de overzetboot sta, heb ik ook droge voe ten. Daarin heeft Marenta weer gelijk. Van voeten gesprokenPolydoor Ver hoef te Antwerpen vroeg de hand van de dochter en hij kreeg de voet van den vader. De jongen was met 't leste misschien nog ruim zoo goed,als met 4 eerste en 'k weet zeker dat er veel mans zijn die dit lezen die met mij 4 akkoord zullen zijn en die peizen: had ik vroeger ook maar den voet van den vader gekregen. Maar alleever liefde menschen en koppige ezels dat zijn twee soorten schepsels waardat er geen reden aan is. Verhoef nu liep naar een apotheker of pillendraaier en kocht een llesch vitriool en dan liep hij daarinCn terug' paar (je gtriUU waar

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 2