Bi De Provinciale Verkiezingen Stemt Katholiek. 300 MELLIOEB Provinciale Verkiezingen 6 SS O ond.r rL of S HANDELSBANK FONDSENBANK - NOORDSTAR - a STEfflT mr as kimom S3 STERSf ueor as MTflOUEilEEl REISBUREAU ERH CLAES onder S3 of 4: Gouden Bruiloft der Echtgenooten E. Bouten-D'hondt, Wytschaete. g r Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. van 9 Juni 1929. robert lepoutre wilfried van eecke georges dejonghe KATHOLIEKE LIJST Kristsn Werkllsden leff.bvre h1laire claeys rené karel bostyn valere seys alphonse talpe robert dumortier remi pecceu lommez amand, advokaat depaepïTömër™ flament achille cottyn maurice, mi 9 Juni 1929. MAAKT DEEL VAN DE GROEP Politiek Ovepzieht 1 ZONDAG 9 JUNI 1929. 39 CENTIEMEN. 26- JAAR. - N' 23. Abon nemen tsprijs per Jaar ia 3t*ds 14 fr. ia 'i La»<3« 14 fr. (per poat/ yreafe-ïjirs SS f-, Ctagjs M Sr ABiica lnaö«a 54 fr. TARIEF» %,"->ï±b B«rickt«»! 1 fï per reek: minimumprijs oer inlassching4 fr. F0FER1NGEEHMB HÉMMBBCMilgt Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan on». Telefoon Nf 9. Uitgever t SANSEN-VANNESTE, Poperinghe, Postcheck Nr 15.579. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen &Ij» vooraf te betalen j ei' moeten tegen des Donderdag noote ingezonden wordea Kleine berichten tegen den Vrijde g noati TARlEFs Wotarieela V «rkoooinge» S# cent. per gewone lesui Annonce»i if Priizen or> aan-V" KIESDISTRICTEN POPERINGHE MEESSEN-ROUSBRUGGE. Poperinghe, Reninghelst, West outre, Rousbrugge-Ilatinghe, Grombeke, Pro ven, Watou, Westvleteren, M.essen, Dranoutre, Kcmme), Locre. Nieuwkerl e, Ploegsteert, Waasten, Wulverghem, Wytschaete. KATHOLIEKE LIJST Burners en Landbouwers, Uittr. Provinciaalraadsl. Waasten Notaris, Poperinghe Burgemeester Landb. Watou. Uittr. Pro incieraadslid, Poperinghe] Landwerker, Crombeke DEPONTIEU edmond Uittredend Senator, Meenen. Landbouwer Schepen, Zillebeke Nijv. Gew.Gem.-Raadslid,Yper. I^andbouwer, Gheluwe. Brouwer, Komen. Landb. Burgem. Zuyc'schoote KATHOLISKE LIJST Krlstan Werklieden Uittr. Prov'nc. raadslid, Yper Werktuigkundige, Wervik. slosse gaston Sekr. v. 't arrond. Werkersv. Yper Schepene der gemeente, Gheluwe. j Propag. der Chr. Vakvereen. Yper. Korte Gasthuisstraat, 2! uitwerpen. TEL. S868'-4 Parijs en Versailles. 5 dagen. Vertrek 13 Juli. Lourdes en de Pyreneen. Vertrek 25 Juni, 3 Juli en 31 Juli. Parijs, Lcurdes en Rocamadour. Ver trek 16 Juli en 16 Augustus. Zwitserland. Vertrek 20 Juli en 10 Augustus. In zeker opzicht zijn de verkezingen van lieden, even belangrijk als de Kamerverkiezingen. Door het aantal provinciale senators, door den Provin cieraad aan fe stellen, versterken zij de verschillige groepen in de Regee ring. In Westviaanderen is de meerderheid katholiek, 45 op 80 mandaten. Met gaat er dus om het behouden eener katholieke meerderheid. In geweten mogen wij getuigen dat de katholieke meerderheid schoon en flink werk heeft gesticht, en dat voor iedereen: voor het loonwer- kende volk, voor dd boeremenschen, voor de zelfstandige ambachtslieden en voor den handeldrijvenden middenstand. Aan 't verbeteren der verkeers wegen, aan 't vooruithelpen van landbouw, handel en nijverheid is >rg- •zftaui. gedacht ut* .vruchtbaar gearbeid. En wat prachtig maatschappelijk schoons is" ér niét uitgevoerd voor dén ar'beiclerstarid Het vakonderwijs verbreid, het bouwen van gezonde woningen metterdaad doelmatig aange moedigd, heerlijke oorden opgericht voor de bestrijding der wreede lering ziekte, alle vormen van onderlingen bijstand met groote geldsommen be vorderd. De menschen weten bet genoeg, omdat zij het gezien, gevoeld en mochten ondervinden. En de belastingen der provinciale besturen zijn redelijk, gematigd, ge bleven. Het geld van iedereen aan katholieke handen toevertrouwd, wordt zorgzaam besteed, en rechtvaardig. Met een minimum van inkomsten wordt een maximum van voordeden toegekend, zonder dat er iemand kan klagen, hij weze wie of wat hij wil, dat hij er zijn gelijk deel niet van te rugkrijgt Al die weldaden, rechtvaardigheid, bevordering van alles wat de men schen in hun levensbestaan moet vooruithelpen of tegen nooden bescher men zijn katholieke daden Aan dat goed bestuur hebben de katholieke gekozenen onzer distric ten medegewrocht; zoowel de Vertegenwoordigers der Landbouwers als der Werklieden en der Burgers. Uit dankbaarheid, uit plicht, stemt dus voor de vertegenwoordigers uwer belangen, in een woord: VOORKEURSTEMMEN. Kiezing van 26 Mei II. Ziehier het aantal voorkeurstem men behaald door de Kandidaten der verscheidene partijn, in de Kamervér- kiezing van 26 Mei 1929, over geheel het Arrondissement Yper. 1. - Christene Werklieden: Depon- tieti 307Demuysere 224Deforche 44; Klam ent 22; Lefebvre 10; I.nm- mez 15. Samen 575. 2.Socialisten: Missiaen 274; Min nekeer 16; Clement 10; Mahieu 10; Va&raes Boxoen 4. Samen 30(1 3. - Liberalen: Glorie 144? Van ke ker 18; Beheyt 51Lietaert 140; Van- tomme 6; Titeca 15. Samen 213 4. - VI. Nationalisten: Butaye 796; Vanden Bulcke 59; Lecoutre 8; De- clercq 12; Uobeau 2; Blootacker 3. Samen 863. 5. - Katholieken: Brutsaert 433; Van Klslande 150; Lepoutre 201; Iweins 59; Desmytter 23; Lietaert 29. Samen 784. 6. - Communisten: Morrien.s 41 Van Landeghem 2; Cappelier 2; Du- verter 1Sauvage 4. Samen 45 IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB DUIVENMELKERS. KIESDISTRICTEN YPER - WERVICK - PASSCHENDAELE. Yper, Becelaere, Bixschoote, Boesin- phe, Brielen, Dickebusch, Elve'dinghe. Gheluvelt, Lmgemarck, Oostvleteren, Poïlcapelle, St-Jan, VI imertinghe,Voor- mezeele, Woesten. Zillebeke, Zuydschote PaSschen iaele, Zonnebeke, Wervick, Neerwaasten, Komen, Gheluwe, IIolL- beke, Houthem, Zantvoorde. KATHOLIEKE LIJST Burgers en Landbouwers -4» l «BBBBB£BiSBBlBBI2HBBBBS3BeBBBBB handel en nijverheid, kunsten en we tenschappen, tot het lenigen van den woningnood. Men kan zich gemakkelijk inbeel den hoe zulk eene macht in de handen onzer politieke tegenstrevers kan mis bruikt worden. We mogen niet vergeten dat de pro vincieverkiezingen hunnen invloed !aJ ten gevoelen op den algetneene poli tiek van 't land. Immers, de provincie raden moeten 40 senators aanstellen; zij kunnen dus, wil het slecht uitval len, de Regeeringsmeerderheid in ge vaar -brengen. Slecht .uitvallen?. Neen. dat kan, dat mag niet. En dat zal niet, toch niet in West-Ylaande- ren, indien de kiezers hunnen plicht begrijpen. De katholieke kandidaten zijn ver dienstelijke mannen, die de achting en het vertrouwen gewonnen hebben, omdat ze, elk in hun midden, bewijzen leverden van bekwaamheid, van on baatzuchtigheid en dienstveerdigheid. Laten we nu ervoor zorgen dat zij in den Provincieraad de plaats inne men die hun toekomtdan mogen we de toekomst gerust te gemoet zien, dan zijn we zeker dat er degelijk werk zal vericht worden. Dien dag zullen de kiezers te stem men hebben voor den Provincieraad. In onze provincie hebben de katho lieken de meerderheid. Zij moeten ze behouden, want op hun bestuur valt niets te zeggen wel integendeel, zij hebben gedurende de laatste jaren on zeglijk veel gedaan voor allerhande maatschappelijke inrichtingen, voor vakonderwijs, mutualiteiten, werkloo- zenfonds, woningnood, voor de tering lijders, voor. de kroostrijke gezinnen, enz. De cijfers zijn daar. De socialisten zullen beknibbelen, natuurlijk; ze blijven in hun rol; loo chenen kunnen ze niet. Maar... of zij het heter zouden doen, dat is de vraag. Wij hebben spiegels: de provincie Henegouwen o. a. heeft een socialis tisch bestuur en we weten hoe het daar gaat, hoe men er het geld klieft met hamers, hoe partijdig er te werk gegaan wordt in het bedeelen van hulpgelden, hoe men er de 'eugd tracht te ontchristenen godsdienst is privaatzaak?! met het geld vaif al de lastenbetalers, dus ook yan de katholieken. Ten anderen, de uitslagen der Ka ïn er kiezing' zijn daar om te bewijzen dat de socialisten, het land door, het vertrouwen der werkersmassa begin nen te verliezen. We mogen het belang der kiezing van 9 Juni niet onderschatten. Het is noodig dat wij dus over de macht der provinciale Raden een juist gedacht vormen. Benevens hunne uitgestrekte be voegdheid in de uitvoering der wetten en in het beheer der gemeentezaken] ,'t is immers de Bestendige Deputa- tic, anders gezeid, het uitvoerend bu reel van den Provincieraad, die de be slissingen der plaatselijke besturen goed- of afkeurt hebben zij tus- schen te komen in het vaststellen van wedden en looiien, in schoolzakeh, in allerhande maatschappelijke werken, instellingen van Volksgezondheid, enz zij kunnen veel tot bevordering van IBSBSlBBaBBBSBBBBBlgHSllB^BiaSIBBEBBSBBBBBBBBBEBBBBSBSBEiBSlg i OM PRIJZEN TE WINNEN. i Voegt dagelijks bij het drinkwater uwet duiven een koffielepel AVIOL per liter wa ter. En om ze voor de prijskampen tc be reiden geeft u ze vier dagen voor het i'ikor- veu 's morgens en 's avonds eene pil VIGO- ROL. Zoo doen al de kampioenen. AVIOL staat borg voor de gezondheid der duiven. VIGOROL verhoogt de snelheid en het weerstandsvermogen, zonder het minst aan de gezondheid te schaden. AVIOL: 7 fr. de fiesch, 20 fr. de l/2 liter, 36 fr. de liter. VIGOROL: 6 fr. de doos van 60 pillen, 18 fr. de 240, 32 fr. de 480. In de apotheken: NOTREDAME, Groote Markt, Poperinghe, SNOECK, Groote Markt en VAN ROBAEYS, Boterstraat, 24, Yper. SBBBBBBBBB5 SBgg STEMT KATHOLIEK! KATHOLIEKEN! De Provincieraad van West-Vlaan- deren heeft eene katholieke meerder heid. Weest daar fier over en wilt die be houden; daarom: Stemt voor Katho lieken VLAAMSCHGEZÏNDEN Voor den oorlog was alles in den Provincieraad in 't fransch. DE KATHOLIEKEN, onder voor zitterschap van Dr Brutsaert, HEB BEN DAT VERANDERD. Nu is heel de Raad vervlaamscht. Stemt voor de Katholieken want met daden dient men best de vlaam- sche zaak. m 3 FONDSENBANR pen ifer grofitste Kapitaal -concentraties van hst Vlaamsche land en vertegenwoordigt ruim I f ffiSi«»»»»BBBWBg8iBg»BBBBBBBBBBBBBBBBB«lBgBBBBBBBBBBBlBmffM|B|HlBiir Nabeschouwingen. Elke vogel schuifelt zijn liedje. Ook over den uitslag der wetgevende ver kiezingen zijn et reeds veel liedjes ge schuifeld geweest. Dit is maar eentje te meer. Dank aan het Chineesch stelsel van rekenen en verdeelen hebben wij in de verledene week niets kunnen zeggen over de verkiez.ing, daar de uitslag wat laat gekend was. En er is toch zooveel over te zeggen. Wat het land betreft de Katholieken winnen 80 duizend stemmen en ver liezen twee Kamerzetels. In den Se naat blijft hun aantal gelijk. De Liberalen hadden in de verkie zing van 1925 tien zetels verloren. Nu winnen zij vijf van die zetels terug En blijde dat ze zijnIn den Senaat blijft hun aantal gelijk. De Socialisten die de Regeering ver ten hebben om ze des te beter te kun nen bekampen en zoo gewilliger hun ne politiek te dienen, hebben eenen ezelsstamp gkregen. "Niettegenstaan de er duizenden stemmen meer wnfne dan in 1925 verliezen de Socialisten 13 duizend stemmen en 8 zetels in de Kamer. Zij zijn de eenige partij die zetels verliezen in den Senaat, name lijk 3. Deze gaan naar de Nationalis ten. De Communiste partij is in twee gekapt. Zij was met twee leden in de Kamer vertegenwoordigd. Een ervan, Jacquemotte, mag terugkeeren, de andere mag te huis blijven. Het verlies der Communisten is de eenig vreugd die in dezen tijd aan de Socialisten gegund werd. Wat de Vlaamsche Nationalisten betreft, die kwamen onder verschil lende benamingen in den kiesstrijd. Zij komen met de grootste zege uit 'den slag. In geheel het land, a' de groepen samen genomen, bekonfèn zij een 130 duizend stemmen. Zij zien hun getal vertegenwoordigers ter Ka mer gaan van 6 op 10 en in den Senaat van 0 op 3. Bij die winst van die vier zetels in de Kamer rekenen zij nog den zetel van M. Vindevogel, wier lijst wel met de hunne gekoppeld was, doch die bij de Nationalistische partij niet aange sloten is evenmirt als M. üelille, die afzonderlijk gekozen werd. Zij staan toch dichter hij de Nationalisten dan bij de Katholieken. In onze Provincie West-Vlaanderen heeft het rekenstelsel Vandewalle zijn perten gespeeld. Wie wint verliest. Wi verliest wint. De Katholieken verliezen een zetel te Oostende tengevolge van het op treden van M. Delille in Brugge. De Christene Werklieden van Kortrijk- Yper doen eene aanwinst van rond de 6 duizend stemmen wijl de Socialisten in deze arrondissementen 800 stem men achteruit gingen. Door de dwaze lij stenekoppeling ging in het Kort- rijksche de zetel van den Christen Werkman M. Duchatel verloren, maar hij werd gewonnen door den Christen Werkman M. De Jaegere uit Roese- laere. Van een anderen kant, niettegen staande het verlies der Socialisten in Op 2n Sinksendag vierden hopger- j genoemde Oudjes hun gouden brui loftfeest. Al de maatschappijen, en de inwoners onzer gemeente deden mee. Een schitterend zonnetje kwam de feeststemming nog verhoogen. Om j negen ure werden door onze flinke muziekmaatschappij, achtereenvol gens de Vossen, de Ziekengilde en de ITeeren van den Gemeenteraad afge haald. De stoet, met ontplooide vaan dels, stapte naar het huis der jubila rissen midden bevlagde straten, om ze te geleiden naar de kerk waar een plechtige jubelmis werd opgedragen. Wat waren ze preutsch, de twee bra ve Oudjes, te midden in de bloemen, op een auto gezeten, ter kerke ge voerd te worden. Na de mis was er ontvangst door den Gemeenteraad op het stadhuis. De heer Burgemeester, bood den eerévijn aan. waarna hij de gevierden in vol gende bewoordingen toesprak: Edward en Rosalie, Heden viert gij uwen gouden bruiloft, 't is voor beiden een dag van zegen, een dag van vreugde. Uw leven lang-hebt gij malkander bemind, liefde, vrede en deugd in uw midden ge kweekt, den dagelijkschen arbeid blijmoedig verricht, uwe zorgen toegewijd aan al uwe kinderen, die heden, dankbaar gelukkig en fier rond hunnen Vader en Moeder ge schaard zijn. Gij draagt de hulde, de achting en de ge negenheid van al uwe medeburgers. Leeft lang, Edward en Rosalie, te recht van iedereen geacht en bemind. Leeft lang, in geluk en vrede. (BBSBBBBBB9SBHBBBBBBBBBBSBEB3S Kortrijk en hun winst in Yper. is dé zetel van M. Missiaen overgegaan naar den derden Socialist in Kortrijk. De Nationalisten van Roeselaere won nen duizend stemmen en verliezen den zetel van M. Van Severen. Zij winnen een tweeden zetel in het Ypersche en dezen van M. Leuridan in Veurne- Oostende. De Liberalen hebben nog 2 Kamer zetels in Oostende. Overal elders voor Kamer en Senaat zijn zij buiten. Over de gevolgen dezer verkiezing is er nog' veel te zeggen, maar dat is voor later. Het verdrag van Lateranen. De Koning van Ttalie heeft het ver drag van Lateranen en de wetten op de uitvoering ervan geteekend. Dit verdrag werd in de Italiaansche Ka mer en Senaat met veel g'eestdrift en bijna met eenparigheid van stemmen goedgekeurd. Het is reeds verschenen in het Itali- aansch Staatsblad, zoodat het nog en kel wacht op de acten waarbij het verdrag en het concordaat geratifi ceerd worden om in werking te tre den. Het sluiten van dit verdrag, tus- schen den Koning van Italic en Z. H. den Paus, zal zeker een der grootste gebeurtenissen uit dezen tijd blijven. Terug. Prins Leopold en Prinses Astrid zijn Zondag terug gekomen van de groote reis die zij in Nederlandsch Tn- dië gemaakt hebben. I Enkele dagen te voren was hun 1 dochtertje, de jonge Prinses Charlotte, die gedurende de reis hij hare Groot moeder in Zweden verbleven had, ook terug aangekomen te Brussel. De Belgische Senaat. De Senaat in Belgie wordt op drie verschillige manieren samengesteld, door het kiezerskorps, door de Provin ciale Raden en door den Senaat zelf. Het kiezerskorps heeft op 26 Mei laatst 93 Senators benoemd. De Pro vinciale Raden zullen er 40 benoemen eens dat de verkiezing van 9 Juni zal effen zijn.Daarna zal de Senaat bijeen komen om nog 20 gecoöpteerde Sena tors aan te stellen. Door de Provincieraden en ook in den Senaat zelf geschiedt de aandui ding der Senatoren in verhouding met de getalsterkte der partijen. Daaruit volgt dat de provinciale verkiezing van belang en van invloed is op de sa menstelling van den Senaat. De Engelsche Verkiezingen. Donderdag, 30 Mei, hebben de ver kiezingen plaats gehad voor het En- gelsch Parlement. Voor de eerste maal in het Engelsch parlementsleven mochten de vrouwen deel nemen aan de verkiezing. Voor de 512 Engelsche kiesdistric- Als hoofd der Gemeente en in naam van den Gemeenteraad bied ik u, ter gelegenheid uwer lange huwelijksverbintenis mijne op rechte en welgemeende gelukwenschen aan. Gelieft ze te aanvaarden als blijk van gene genheid. Nog eens, Edward en Rosalie, hertelijk geluk. De Burgemeester, H. CASTRIQUE. De fanfare liet nog een lustig deun tje hooren, waarna het toegestroomde volk, al wandelend naar huis trok of er eentje ging pakken. De mooie triomfboog, opgericht in de Hollebeekstraat, droeg het klin kende vers Mocht Gij door Uw gouden jaren Tot de diamanten varen Edouard en Rosalie Met nog menig jaar erbij. Onnoodig te eggen, dat de brave kinderen en kleinkinderen van Ed ward en Rosalie, verder het feest duchtig gevierd hebben. Het zal deugd gedaan hebben aan de Oude Vader en Moeder, te zien dat- hunne kinderen, hen zoo verkleefd zijn. De kleinkinde- rn waren van hun Peetje en Meetje niet weg te krijgen. Maar dat verveel de de Oudjes niet, immers Edward had ook 6 broers en Rosalie 12 broers en zusters. De jubilarissen zelf hebben 12 kinderen gehad. Dus echte Vlaamsche weelde. Proficiat, Edward en Rosalie, en nog vele jaren, om hier bemind te worden door Uwe lieve kinders en door alle parochianen. ten waren er 11.808.225 mannen en 13.167.631 verouwen ingeschreven.Het «schoone geslacht» beschikte dus over een meerderheid van 1.359.406 stem men. Er waren drie groote partijen in het strijdperk. De Conservatieven, die nu de regeering vormen met Baldwin aan i het hoofd. De Libéralen met als hoofdman Lloyd George. De Labour of Werkliedenpartij, ook Socialisten I genoemd met Ramsav Mac Donald als leider. De uitslag der verkiezing is eene overgroote zegepraal voor de Labour- part ij. Nu staat die partij ongeveer als in 1924, wanneer zij niet beschikte over zooveel zetels als de twee andere te zamen. Dan heeft Mac Donald het bewind in handen genomen tot op den dag dat de Conservatieven en de Libe ralen samen spanden om de Labour te doen aftreden. Die geschiedenis zou zich thans wel kunnen herhalen. De triomf der Labourpartij ver heugt ons. Het is de partij van de de- mocratie'in Engeland en niet van het socialisme zoöals de Belgische socia listen het zouden willen doen ge'oo- ven. Van de Labour mogen wij verwach ten een feilen kamp tegen de werk loosheid, een goedkeuren der arbei dersovereenkomsten en een machti gen druk ten gunste van den wereld vrede. Als bewijs dat de Labour niet so cialistisch is geven de Engelsche bla den op dat er onder de Labourkandi- daten 12 Katholieke kandidaten wa ren. Eene wetmaakster. De politiek kent soms van die zotte toestanden. De vrouwenkwestie in de Politiek is er zoo éene. De Katholieken werken met hand en tand om de vrouwen hun kiesrecht te bezorgen. Al de vrouwen moeten kiezeressen worden. Maar de vrouwen bezitten nu reeds het recht van verkozen te zijn en van dat recht maken de Katholieken geen gebruik. Hadden de Katholieken nu een flink aantal vrouwen naar Kamer en Senaat gezonden, wie zou er dur ven beweren dat het 'kiesrecht der vrouwen daarmede geen Hinken stap zou vooruitgezet hebben. De Socialisten vreezen het kiesrecht der vrouwen. Spijts hun beloft" en hun gegeven woord durven de Socia listen het vrouwenkiesrecht niet er door helpen. En de Socialisten hebben reeds van over vier jaar e'ene vrouw als Senator, Mevrouw Spaak, de ge coöpteerde Senatores. Thans geven de Socialisten ons in de Kamer ook eene nieuwe wetmaakster. Mejuffer Lucie Dejardin werd te Luik gekozen, in de plaats van den Com munist Van Ovcrstraeten. Zij is de eerste vrouw die in de Kamer'zal ze telen. Haar broeder M. Dejardin is reeds socialistisch Kamerlid, ook voor

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1