De Wilde Ruiter IIHiULOiGlüO TE RffilÜGHE HETMANNEKE UIT DE MAAN vrijheid terug krijgen. God weet dat ik niets te maken I.000.0G0 FR. TE WINNEN FEESTDAGEN DER WEEK. JUNI - ZOMERMAAND. KÜAS 5? V„ U. die «ij, Pastoor benoen,d I Ja- De üpschriflen vervolg Groote keus van Geschenken Timbers, Portrelten, Postkaarten en Vüerk-ülbums. Woordenboeken - Teekendoozen Verfdoos en - Werkdoozen Pennedoozen Vulpennen (alle merken) Boek-en Muziektess hen met en zonder hengsels Lotss - Dominos - Damborden enz. Bureel- Beurs agenda's ttlfiMACllIXEJ 1% Op een ankervast betrouwen moet de mensch zijn wenschen bouwen. De drank, het spel, de kleerdrachf. Heeft menig huis in 't leed gebracht. Die 't nat en 't lekker veel bemint, 't Is zelden dat hij schatten wint. Vandaag heb ik meer goesting Om wandelen te gaan,.. Maar 'k hoor Marenta zeggen: Wanneer ge hebt gedaan Met 't schrijven der kronijke... Van 't Manneke uit de Maan. Dan moogt ge op uw gemaksken Een uurtje wand'len gaan. Aangezien ik thuis niet veel te prot- tekollen heb en gaarne in vrede leef met Marenta, met de alderliefste Le zeressen en vrienden Lezers van De(11) Poperinghenaar en met den drukker en zijnen etat major nemen wij dus heel galant weer de penne in de hand. En alzoo, alderliefste Lezeressen en vrienden Lezers heb ik de eer 11 te be richten den staat van mijn gezond heid, die al even slecht is als die van mijn portemonee en 'k hoop van u niet hetzelfde. Mijn gezondheid is misera bel omdat mijn portemenee miserabel is en mijn portemenee is miserabel omdat de Beurs miserabel is. Marenta loopt met een miserabel gezicht door 't huis en zegt dat ik zoo stom maar niet moet zijn op de Beurs te willen speculeeren en dat ik mij niet moet be moeien met zaken waardat ik geen verstand van heb. En ze voegt er treiterend bij In elk geval. Die zaken zijn maar klein in getal. Maar zoo sprak ze niet, jaren gele den, toen we op de trappen van 't al taar zaten. Maar zoo gaat het in de wereld, als ge iemand een plezier doet, ge uw vrijheid sacrifieert om van een ufïra een madame te maken, dan zijn die schepsels zoo ondankbaar om u dat later nog te verwijten. Beste Le zers van De, (tl) - Poperinghenaar», denkt om het woord van de H. Schrif tuur: Wie trouwt doet goed, wie niet trouwt doet beter. Ik peize dat ik beter doe Daarvan maar rap te zwijgen Wil 'k met Marenta, sakkerloot. Opnieuw geen kwestie krijgen. ONZE MELKBOER zegt: menee- re, we zouden regen moeten krijgen. Och ja regen, 't Is meer dan tijd want daar is geen gras in de weiden, de le- gumen groeien niet en 't zal nog meer duren tijd worden. Maar wacht ne keer, totdat we aan den feestdag ko men van Sint Medard op 8 Juni. En als 't dan regent dan zal 't voor zes weken zijn, zeggen de menschen. In alle geval, 't is nu een goeie tijd voor de marsjangs die strooihoedjes ver- koopen. In geen jaren hebben ze er zooveel verkocht. ZE VERKOCH TEN kaarten aan het stadion te Ant werpen en daar werden daar alle soor ten toeren verricht zooals hardloopen, ver springen, koordtrekken en cliesal meer. Peken Vonk was met de helft van zijn trouwboek ook ne keer gaan zien en nu waren daar twaalf mannen bezig met aan de koord te trekken zes aan den cenen kant en zes aan den anderen.En ze trokken en trokken dat 't zweet met liters van huider wezen drupten. Wa zijn da toch onnoozel menschen, zei madame Peken Vonk... da ze een mes nemen en die koord doorsnijden, dan moeten ze zoo «zeen geweld doen. GEWEI D DOEN is al tijd gevaarlijk. Vraag da maar ne keer aan Theobald Hectors van Brussel. Die kreeg kwestie in een staminee PaSSSBStijgaBBBSaiBBBBaBBSBSBSB» Meubelwerk v.'De Poperinghenaar,, 44 ROMAN door A. HAN3. Ze keek naar Fransisca. Ga maar! sprak deze. Ze zullen t al weten dat gij onschuldig zijt. Bid voor mij. Ik zal u een priester zenden. En bid zelf, fluisterde Magda. - Hoe is het, wilt ge liever hier blijven vroeg een der bewakers on- geduldiof. Magda verliet met de mannen de zaal. Wij hebben bevel 11 een afzonder lijke kanier te geven, hernam de hoofd-cipier. Ik ben dus nog niet vrij vroeg teleurgesteld. Vrij? Neen... Maar 't is toch een goed téeken, dat ge niet meer bij dat gespuis moet blijven. De heeren van liet gerecht zullen gunstige inlichtin gen over u ontvangen hebben. Magda werd naar eenkamertje ge voerd, waar ze alleen zou vertoeven n ze over eenige meubelen beschikte. Hier logeert ge toch beter, merk en ze over eenige meubelen beschikte. Als ge onschuldig zijt, zult ge uw waardat ie meer gedronken had dan ie betalen kon. Toen ze hem 't reke ningsken voorlegden vond hij dat te veel gepeperd en om zijn force te too- nen nam hij een stoel en zwaaide die over den toog. Ja maar die stoel kwam in de flesschen en glazen te-1 recht en 't was me daar een muziek van gebroken dingen. Maar 't ergste van al was dat de madame die achter den toog stond ook door dien vliegen- den stoel werd geraakt en met geklo ven schedel naar 't hospitaal werd ge voerd. Als de wijn is in den man Is de wijsheid in de kan. Theobald Hectors zal de waarheid van die spreuk ondervinden. HIER NOG ZOO EEN paar spreuken: Wijn 11a bier geeft plezier. ook En 't tegenovergestelde is waar Bier 11a wijn geeft venijn. EN HIER EEN RAADSEEKEN. Kent gij 't verschil tusschen een krui wagen of picpcgale en een advocaat? Wel luister: hoe meer ge een kruiwa gen smeert, hoe minder hij schrecwt; hoe meer gij een advocaat smeert, hoe harder bij schreeuwt. En hier nog zoo iets: Zooals ge weet, alderliefste Lezeressen en beste Lezers, wordt de H. Antonius nu eens afgebeeld met een ezel, dan weer met een varken. Op zekeren dag zat pater Antonius van 't klooster te Dingeldim in den trein en daar zaten twee voyajeurs in. die gaarne met den godsdienst lachten. Met den godsdienst lachen is gemak kelijk, maar of 't geestig is, dat is wat anders. Welnu, een van de twee voya jeurs vroeg aan den paterwelke An tonius zijde gij nu. Die met den ezel of die met het verken. De andere voya- jeur zat reeds te lachen en dacht die pater zal nie kunnen antwoorden. Maar de pater zei: wel, als ik met u spreek, ben ik Antonius met den ezel en als ik met uwen confrater spreek dan ben ik Antonius met het verken. Nu wisten zij het. EN MISSCHIEN WEET gij nie dat er te Brussel op Zondag 16 Juni een groote konklekoer wordt uitgeschreven voor 't rapste op de schrijfmasjien te schrijven. Ons Netteken gaat ook meê doen. Hier hebt ge 't lieken van de kleine Dactylo. 't Staat geschreven in de boeken 't Is een wet in ieder land, Dat ie naar den kost moet zoeken. Werken is verdraaid geen schand. Steek de handen uit de mouwen, Moeielijk is elk begin... Maar wie werkt blikt met vertrouwen Zonder schroom de toekomst in. Schrijven doe ik zonder pen Waill ik hen Een kleine dactylo En mijn vingertjes gaan zoo Rikke-tikke-tikke tik Üactylootjc, dat ben ik. Eerst dacht ik wat ga 'k beginnen. Naaister worden of modist... Dapner was ik aan 't verzinnen Tot ik zelf niet goed meer wist, M at me 't beste zou behagen Toen hel) ik een bericht gezien: Hier leert men op enkle dagen Ied'reen schrijven op 't machien. Schrijven doe ik, enz. Dapper zette ik mij aan 't leeren En dat ging verdraaid, heel wel, Tik! Tik! Tik! wel duizend keeren 't Was precies pianospel. Handjes wiegden, vingers vlogen Als een vliegje vlug en ras. En zoo werd ik, ongelogen, Weldra de eerste van de klas. Schrijven... En nu tik ik met het behagen Vraagt het maar aan mijn meneer Op 't machientjen, alle dagen, Honderd brieven en nog meer. Daarop zet ik al mijn zinnen En 't is zoo dat 't wezen moet. Want wie droomt van liefde en minne Doet zijn werk voorwaar niet goed. Schrijven... Dactylo, dat is een postje Waar 'k bijzonder veel van houd. 'k Win er flink meê, 't dagelijksch En geraak ik ooit getrouwd [kostje heb met de rooversbende. Ik zou gaar ne den priester spreken... Ik zal uw verzoek overbrengen, beloofde de cipier. Magda was nu alleen. Iemand had voor haar gepleit. Ze dacht aan Robert van Maere... Die vertoefde zeker te Brugge en er kwam een veiliger gevoel over haar. Wat later bracht de cipier haar avondeten. Morgenochtend zal een priester u bezoeken zei hij. Dat is goed. Ik dank u, dat ge mijn verzoek overgebracht hebt Als ge iets wenscht, zeg het mij gerust. Kan ik uw verlangen inwilli gen, ik zal het doen. Ik geloof ook niet dat gij in de gevangenis thuis hoort. I[oud moed! Magda bleef lang in gebed. Dan leg de ze zich neer. Ze had een behoorlijk bed.Lenigen tijd bleef ze wakker,pein zend aan haar pleegouders, vrienden en aan Robert, 't Was stil in de ge vangenis. Van buiten drong nu en dan klokkentonen tot hier door. Eindelijk sliep Magda in. Den volgenden morgen toen Magda haar ontbijt genuttigd had, kwam een priester, een reeds bejaarde man. Mijn dochter, ge hebt naar mij gevraagd zei hij, 11a een genegen groet. -Ja, vader, en ik dank u, dat ge komt. Maar natuurlijk kom ik. Zoo is mijn ambt. E11 ik weet, dat ge hier veel moet lijden, daar ge onschuldig 'k Zal goed voor mijn ventje zorgen En als ik me niet bedrieg, Staat op eenen goeden morgen, 't Schrijfmachientje naast de wieg. Schrijven... Ja, zoo gaat 't op onze dagen, Overal in dorp en steê... 't Vrouwken helpt de lasten dragen Werkt voor 't daaglijksch broodje Juffers worden advokaten, meê... Dokters en wat nog al zoo Langer wil 'k er niet van praten 'k Roep vivat... 'k ben dactylo. Schrijven... Ja, ja, allegaar goed en wel! roept Marenta uit... maar al die mamze'len, wat kunnen ze van de huishouding? wat kunnen ze van eten koken? Gaat het nu beter in de wereld, dan in grootmoederstijd, toen het vrouwvolk thuis bleef!? Zoo raast Marenta voert en we zullen haar maar laten razen want al dat geraas zijn geen argumen ten. 't Is nu eenmaal zoo in de wereld dat de vrouw de deur uitmoet om voor de huishouding meê te verdienen, zoo lang als de man niet genoeg kan ver dienen om zijn huisgezin op te drijven. I Ie weldat hij niet trouwt roept Ma renta uit. Ja maar, schaaplief, dan was de halve Belgiek ongetrouwd, 't Zou er misschien nie slechter zijn! sakkert Marenta, want zie maar ne keer.. De echtscheidingen nemen van week tot week toe. Helaas ja, op onze dagen Wordt er vaak te vroeg getrouwd... E11 dan hoort men heel rap klagen 'k Heb het mij reeds hard berouwd. Alderliefste Lezeressen dat is 1111 niet geschreven om de jongens van II lder afkeerig te maken. Tk weet dat het meestendeel van de alderliefste Eezereskens van De Poperinghe naar treffelijke, brave, lieve, poeze lige, beleefde, gedienstige, vlaamsch- gezinde, spaarzame, propere, nijveri ge, eerlijke, opgeruimde meiskens zijn, waaruit goede huisvrouwen zul len groeien, als ze kans vinden te trouwen, wat ik hun van harte toe- wensch, Amen. AMEN RIJMT met samen en voor de winkelramen liggen kersen thuis naast bij de gezusters Slingen en ze liggen daar zoo schoon met hun blozende kaakskens, niet de gezusters Hingen maar de kersen en ze kosten twee en twintig frank per kilo. Dat is zoo iets van 5 centiemen per stuk. Marenta zegt Manneken, 'k zal het niet verzwijgen Maar ge moogt het weten Dat ge zult geen buikpijn krijger Van het kersen eten. Waar is die hemelsche goeie tijd.dat 't Manneke uit de Maan, voor 6 cen tiemen een kilo kersen ging kcopen En dan zijn er geleerde bollen die schrijven dat de wereld er op vooruit gegaan is... DE GENEESKUNST is er ook vooruitgegaan, jjp fameus zub le. Te Barcelona in Spanje waar 't nu ekspositie is was er een vent die had drie kogels in zijn maag gekregen. Hij moest geopereerd worden en zijn maag was gansch in stukken. Nu hel) ben ze hem een maag in zijn lijf ge naaid van een andere vent die juist ge storven was. En 't heeft gepakt. En die nieuwe maag werkt. Ja die dok ters. MAN rap naar den dokter, riep madame Krols uit; ons Lowieken heeft mijn broche ingeslikt. Waarom naar den dokter loopen, riep meneer Krols uit... Uw broche is toch maar van koper, en kost geen tien frank en de dokter zal voorzeker twintig frank rekenen. ALS GB! PER auto rijdt moet ge altijd rekenen dat de hoornen langs den weg niet op zij gaan. Alexis Degraeve reed over de baan van Has selt naar Maesyck. Hoepla1 daar vloog hij tegen een boom. Zijn raas- jientje werd in mekaar gedrukt as een solferstekdoosje en hij lag te ker men en te roepen met gebroken rib ben en beenen. Wie met een peerd op de baan is, is met zijn meester op de baan, zegden de boeren vroeger. Nu mogen we zeggenwie met een auto op de haan is, is zeker met zijn mees ter op de baan. En Marenta vraagt Manneken, als gij met mij op de baan zijt, met wie zijt ge dan op de baan... Marenta da moet ge maar 11e keer vragen aan de alderliefste Eezeres kens en vrienden Lezers van De Po peringhenaar Daarmee doen we de boeken toe. Alderliefste Lezeressen En mijn Lezers allegaar Zorgt voor nieuw abonnementen Van De Poperinghenaar 't Jaarken is straks weer ten halve En dan voor een frank of acht Wordt tot Nieuwjaar, ons gazette, Schoon per post u thuisgebracht. 't Manneken uit de Maan. ESSBflBBBBSBBBSflBBBSBBBBBflSBBBB door het koopen van loten der verwoeste bewesten stortingen vanaf Merlevede Placide: In vrede, rust en vreugd Doorbreng alhier uw dagen Is 't geen wij aan God Uit ganscher herte vragen. Clarisse Emiei Wees welkom en gegroet o Herder I Iet volk van Reninghe zegt u heil Ik maak hun schoenen kloek en veil Waarmee ze ldoor het leven trekken Gij Pastoor zult ons zielen schoeien Opdat ze langs het weereldpad Door 't kwaad niet worden neergehakt Met U wil elk ten hemel roeien. Dequeker Edouard: We wenschen den Herder veel geluk en lange jaren in 't midden der Reninghenaren. Wed. A. Tuyten: 9 Z HH. Trimus en Felicianus, mart. 10 M H. Margareta, koningin. 11 D H.Barnabas, apost. 12 W H. Joannes a S. Facundo, bel. 13 D H. Antonius van Padua, bel. 14 V H. Basilius, bis en kerkl. 15 Z HH. Vitus, Modestus, Brescentia, m. betaalbaar door kleine UnSf"*™;» storting neemt gij deel WLV.iW'L™, bcM"m<l in de gevangenis zit. Dat heeft Jonker van Maere mij verteld wiens groeten ik u moet overbrengen. Even kleurde Magda. Maar haar oogen straalden. Is de Jonker te Brugge, vroeg ze. Ja... Hij is gekomen om 11 te hel pen, en heeft reeds een bekwaam ad- 1 vokaat aangesteld. Maar ge weet, dat de machtigste Helper over 11 waakt, dat gij in de hand van God zijt. Ja, vader, dat is mijn groote kracht. Ik heb vernomen, dat gij veel goed deedt voor de vervolgden en ar men en zieken. -1- Dat was mijn plicht. Ik deed het te meer om de dwalingen van mijn broeder uit te boeten. -'t Is mij bekend. God zal uw offer aangenomen hebben en uw broeder is boetvaardig gestorven niet waar? God zij geloofd, ja heer. Deze benarde tijden hebben velen op verkeerde wegen gebracht, hernam de priester. O, mocht er een algemee- 11e bezinning, een terugkomst tot God volgen Vader, ik heb u vooral hier ge vraagd voor iemand die berouw heeft over haar zondig leven, zei Magda. Biet is zekere Fransisca Ameye... Fransisca Ameye, een meisje van Pithem afkomstig nietwaar? Zij heeft tot de bende van Bake- landt behoord, maar toen ik de gevan genen bezocht, was zij een der erg- kingf van uw lot, zal de gansche premie toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.000 FRANKEN De volgende trekkingen zullen plaats heb ben Op 10 JUNI 1 lot van 1 millioen. 3 loten van 100.000 fr. Op 20 JUNI1 lot van 1 millioen. 1 lot van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. Op 10 JULI 1 lot van 250.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. Op 15 JULI 1 lot van 1 millioen. Op 20 JULI 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Ons wenschen zijn kort, oprecht en gemeend, Dat God U hier vele gezegende jaren ver- [leent. Haghebaert Achiel: Garde zijn, binst veertig jaren Is een lastig, kraning werk Mochte God U ook bewaren Veertig jaren Voor uw kerk Voor uw kudde, 't ware een prachtig En krachtig En een hoogst verheven werk. Vanholme Charles: Eerweerde Heer Debaecker U komt bij ons als waker Zoo hebben wij U als Pastoor vandoen Om nog lange jaren dienst te doen. Lacante Emiel: Mijnheer Pastoor, 't is ter uwer eer Dat ik hier ons huis pareer Want ik zeg het zonder schromen Ge zijt hier allerbest gekomen. UNION CENTRALE de la BOURSE Edouard Maes: Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Eenieder die zijn plicht voldoet Brengt, den Herder zijnen groet. Een vertegenwoordiger is gevraagd voor Vermote Alois- ieder gemeente. Wed. Leopold Dekien: Hoort men roepen hier alom Konden wij U lange jaren I11 ons midden steeds bewaren. Sticker Irma: Mochtet Gij, door blijde dagen Hier den staf des Herders dragen Vol van vrede, vrij van druk Voor uw heil en ons geluk. M. Vandemerghel: Vandaag zal 't pijpke stoomen Dat alles staat te doornen Als in een wierookvat, ter eer Van onzen nieuwen Herder hier. Soenen Henri: Wij wenschen U, Heer Pastoor Geheel ons huisgezin door Veel geluk en lange jaren hier In uw nieuw bestier Wij houden ook winkel in ijzerwaren Die goed met mijnen stiel paren Is er U soms iets van doen Ik werk spoedig en met fatsoen. Knockaert Benjamain: We zijn in vreugd, we zijn in feest Daar wij de inhaling vieren Van Hem die ons met hert en geest Als Herder zal bestieren Huyghe Modest: Mochtet Gij door blijde dagen Hier den stat des Herders dragen Vol van vrede, vrij van druk Tot uw heil en ons geluk. Verlichting electriekHulde aan onzen Harder. »-• Gesticht Vai Lie vs De Zusters van 't Gesticht wenschen U, Delva Charles-Louis: We wenschen U lange jaren Bij de Reninghenaren. Lemahieu Henri: Kijkt parbleu Bij bakker Lemahieu Is winkelwaar, zijn koekjes fijn Voor groot en klein Maar als Gij zijt in hongesnood Oh hier verkoopt men beste brood 't Vernieuwt het bloed 't Geeft kloeken moed Om in last Kloek en vast Er door te raken Zonder staken Nu is de bakker in den stoet Maar aanvaard hier toch zijn welkomgroet. Lacante Oscar: Heel het dorp is in feest! Iedereen verheugd van geest Wenscht U, Herder uit ter hert Heil en vrede, nimmer sniert. Depoorter Henri: Man en vrouw hier wonen Willen U ook hulde toonen Wenschen welkom. Eerwaarde Heer Vrede en welstand evenzeer. Wed. Deraeve: Eerwaarde Pastoor, wees welkom Doe steeds wel en zie niet om Verhille René: In vrede, rust en vreugd Doorbreng alhier uw dagen 't Is 't geen wij aan God Lit ganscher herte vragen. Demoor Cyriel: Aan onzen Herder welkom. Debeir Gaston: Zij, Priester Gods hier welgekomen 't Zijn al vrienden, anders niet Die hebben blij het nieuws vernomen Van uw benoeming zooals Gij ziet. nieuwen Herder, oprechte vreugde zielewerk. Alle heil den goeden Herder juicht uw christen volk. Alle oudjes van t Gesticht wenschen den Herder vele zalige jaren. Frère Remi: Welkom als Herder in onze Parochie. Morlion Alois: Heel ons dorp is in feest Iedereen^ verheugd van geest Wenscht U, Herder, uit ter herte Heil en vrede, nimmer smerte. Charles Pieters: Ik voeg mij hij den kreet, die klinkt alom Eerwaarde Herder wees bij ons welkom, Wij zullen U -beminnen en U eeren Omdat gij komt tot ons in naam des Heeren God geve dat uw kudde in vrede en deugd U nooits niets bare dan geluk en vreugd. Crombé Alfons: Achtbare Herder, U hier hertelijk welkom geheeten. Markey Henri: Eerwaarde Heer keert met uw herderstaf De wolven van de schapen af. Kan het met de makke niet gaan Gij moet met de knodde slaan. Notredame Henri: Heel het dorp is in feest Iedereen verheugd van geest Wenscht U, Herder, uit ter herte Heil en vrede, nimmer smerte. Vandevelde Jules: Heer Pastoor wees welkom Hoort igpn roepen hier alom Konden wj U lange jaren In ons midden steeds bewaren. WuHepit Arthur: Welkom achtbare ievervoile Herder larig en gelukkig hij ons. in uwj Geachte nieuwe Herder, wees bij ons wel- ta verkrijgen bij V. SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat, i5, Poperivghe ALBUMS voor van alle grootten Pauwels Camiel: Vandaag heb ik mijn scheers gezet Wat zijn mijn kalanten net. Mijnheer Pastoor, Gij zult wel zien Ge zult mij naar uw huis ontbiên En zeggenCamiel kom maar alhier Ik houd u ook voor mijn harbier. Saelens Cyriel: Heel Reninghe is in feest Ieder pint er om ter meest Lieve Herder wees welkom Is hetgeen nu klinkt alom Moogt Gij hier vele jaren Den Heredstaf bewaren. Pocklé René: Veel geluk en lange jaren Dit wenschen w'U als Reninghenaren. W1 Seraphin Vandenbussche: Uit ter herte wenschen wij Heil en welkom gul en blij Wijze werking en bestier. IJ, ons nieuwen Herder hier. In den biechtstoel niet te hard In den predikstoel een kwart Dan zult Gij zijn bekend Voor een allerhesten vent. God wil U van ziekten sparen Om hier te blijven vele jaren. O'k mag ook niet vergeten Wees ook mijn kalant Zegen mij op toer Dat ik mag zeggen Bonjour. Jules Vereecke: Zij Priester Gods hier welgekomen 't Zijn al vrienden en anders niet Die hebben blij het nieuws vernomen Van uw benoeming zooals Ge ziet.. Knechtenschool: Reninghes schooljeugd roept U tegen:' Wil ons steeds tot deugd bewegen, Leid ons op des Heeren wegen, En schenk ons uw mildsten zegen. Poort Debruyne-Tahon-Dequeker Eerweerde en lieve nieuwe Herder Sta hier een poos en ga niet verder Alvoor 't ontvangen den welkomgroet Dien 't Reninghesche volk vol vreugde U [doet kom. We wenschen U vroolijke gelukkige Leori Tahon-Nollet: jaren. Gemeentehuis Eenieder houdt hier evensterk Aan zijn gemeente en zijn kerk 't Gezag wrocht steeds van heiden Tot heil van Godsdienst en van Land. Juichend viert O. elk Feys Pieter: Waarde Herder wees welkom Hoort men roepen hier alom Mochten wij U lange jaren In ons midden hier bewaren. Lacante Prosper: We wenschen onzen nieuwen Herder veel geluk en lang bestier, heil en zegen op al zijn wegen. Lacante Walter: Wij zitten hier hoog op onzen troon Om te zien boven de ander liên Om van verre onzen nieuwen Herder Welkom aan te biên. Callewaert Hilaire: De Os biedt U zijn beste wenschen Met zijn beste waren aan En hoopt dat Gij nog lange jaren Op Reninghe moogt blijven staan. Vercruysse Jerome: Wij bieden kort en goed Den Herder onzen groet. D'Hooghe Gaston: Eerwaarde Heer Debacker, wees welkom. Wed. Ch. Leuridan: Wij wenschen den Eerweerden Heer De baecker wijs bestuur en geluk in zijne nieu we Parochie. Achiel Haghebaert: O, Herder lief, wees gegroet, Doe de mis kort en goed ;4K£B(^«3S9i:EmaHB@aBBBBSBBflBHn BBBBBBBBEBBBBBBBBBBBBBBBBBIBBR Steil om mij te bespotten. Niet dat ik ken. En ze laten hem toe nu reeds be- haar dit kwalijk neem. O, neen, 't iswijzen van uw onschuld voor te leg- mij 't bewijs, dat ze zeer mijn gen. Maar ze houden mij toch ook ge vangen voor oproer tegen 't Eransch Leef hulp noodig' heeft. E11 ge meent dat ze nil met mij zou willen spreken. - Ja, vader. Zij is geheel veran derd. En Magda vertelde, wat er tusschen haar en het rooversmeisje gebeurd was. Ik hen gelukkig dit te hooren, verzekerde de priester. Ze leek me zoo verstokt, maar gij hebt ze dan door uw zachtmoedigheid overwon nen. God gebruikt allerlei middelen om verdoolden terug te brengen in zijn schaapstal. Ik zal tot haar gaan en ik hoop dat nog meerdere haar zul len volgen op den weg van-inkeer en boete, ook bij de mannen. De tijd kan zoo kort zijn voor velen. Zou de proceszaak dan spoedig beginnen... Men wacht op de aanhouding van Bakelandt zelf en eenige zijner luite nanten, om ze 'zoo te noemen, ik hoor de, dat men ze op het spoor is, ergens rond Thorhout. En dan wil men het proces zoo spoedig mogelijk afhande len. 't Gerecht zal streng zijn. En daarom herhaal ïk, dat voor velen de tijd tot bekeering kort zal wezen. Hun wacht het schavot. Zoo zijn de anrd- sche wétten. Jonkvrouw, ik ben over tuigd. dat gij in vrijheid zult gesteld worden reeds voor het proces, begint. God geve bet... Jonker van Maere is bij de ma gistraten geweest om over u te spre- dorpeling Uw Pasto- [rale intrede waarde Godsgezant, die brengt .ons heil [en vrede O, Priester naar Gods hart, steeds zijn wij [U te mede Reninghe roept UWelkom, op onzen lieven [grond In kerk en dorp, in huis, ten allen tijd en [stond Sa! luid uw schoonst akkoord, o klok! het [dreune in ,t rond. De volkschaar U vertrouwd, o Herder uit- [gelezen Eerwaarde Heer Jooris Debacker, nooit vol- prezen Begroet U vol eerbied en wil, ja, steeds ge- trouw Aan Uwe herderstem en wenk in vreugde en [rouw E11 lief en leed, altoos zeer gaarne gehoor [geven Christus in U aanzien, die ons 't genadele- [vcn Komt biën tot ons geluk! wij nemen het in [dank Eerwaarde Heer Pastoor! blijf dan 1>ij ons [zeer lang Reninghe met al zijn volk herhaalt om luidstWelkom! Petrus Debruyne: Eerweerde Heer Georges Debaecker Wees voor Reninghe een goed bewaker Opdat er van de schapen al Niet een enkel verlaat den stal. Isidoor Merlevede De familie Merlevede Viert den Herder gaarne mede Wenscht Hem veel en waar geluk Vrij van kommer en van druk. aBEBBBBSüBB83£flBSESBEKf<IBB9BBAB<i! zijn velen er in geraakt. Wc moeten barmhartig zijn. Gods liefde is onein- lig en er is vreugde in den Hemel over een zondaar die zich bekeert. De priester ging heen. Zijn bezoek had Magda zeer opgemonterd De Jonkvrouw dacht met ontroe ring aln Robert. Hij was dicht bij haar. O, ze had hem innig liefAl langAl van toen ze als bezembin dersdochter nabij zijn kasteel leefde en zijn houding haar dikwijls bedroef de.Maar dat was alles misverstand ge weest en ze wist het zelf maar al te goed, dat de schijn telkens tegen haar was. Toen kon of mocht ze niet spre ken. Robert vertoefde dus om haar te Brugge. En ze ondervond reeds zijn steun. Ze zou moed en hoop houden en kracht zoeken in 't gebed. Naar 't Einde. Robert van Maere had in spanning den terugkeer van den priester ^er- beid en toen van dezen de groeten van Magda ontvangen. Die boodschap deed hem goed. Hij gebruikte nu het noenmaal in 't gasthof op de markt. Hij wilde van- laag nog terugkecren naar zijn kas teel. Hj moest bewijzen inzamelen van Magda's onschuld. Ha, notaris Campens zal getui- gezag. Neen, die betichting is vervallen. Dat is uit een tijd, die voorbij is, de donkerste dagen, al weegt het Fran- sche juk nog zwaar op Vlaanderen. Maar nu mogen de menschen toch weer ter kerke gaan. Nu moeten we niet meer in 't geheim mis vieren, doopen, zieken bedienen, huwelijken sluiten. E11 God zal ons nog betere tij den verkenen. Houd gij ook moed. Jonker van Maere is met welwillend heid aanhoord geworden en men heeft ti reeds van de andere gevangenen af gescheiden. Dat is een gunstig teeken. Ik zal ook voor ti doen, wat ik kan. Magda dankte den priester. Hebt gij geen boodschap voor den Jonker? vroeg hij. O, wil hem hartelijk groeten en mijn dank overbrengen. Zeg hem, dat ik moed en hoop heb en kracht vind in 't gebed. - De Wilde Ruiter zal niet versa gen he! merkte de geestelijke glimla chend op. O, neen -- Ik ga nu tot Fransisca. Groet ze ook van mij, vader en zeg ze, dat ik voor haar bid. Ja, bid voor haar en allen, 't Is een schamele troep, daar in die zaal gen, dat hij Magda lichtvaardig heeft en in de cellen. Menschen met een el- aangeklaagd. Hij moet! dacht Robert, lendig leven achten zich. Maar hoe j ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5