De Wilde Kuiter HET MANNEKE MAAN j ('t Vervolgt.) bij Sansen-Vanneste. K O Al C! m rr SK M Vertel niet voort al wat gij lioort. Alle middels helpen, zei 't begijntje, en ze roerde haren pap met eene brei naald Er is tijd noodig om orde te hebben, doch er is ook orde noodig om tijd te hebben. UIT DE Och wat zijn er weer veel zieken Die met krampen en kolieken Vaar den apotheker gaan. De oorzaak!? Die is lang geweten Wie te smaaklijk heeft gegeten Nieuw patatten goed verstaan Die moet twintig keeren gaan, Waar de kenning, vroeg of laat, Ook te voete henen gaat. Ge weet wat ik wil zeggen, he al deriiefste Lezeressen en vrienden Le zers. Ja, ja, heh ik gepasseerde Woensdag een abonnement genomen op die plank... Allee! zwijg. Manne ken. zegt Marenta, zijn da nu dingen om (laar publiek over te klappen Ma renta, ik doe dat om nen raad te geven aan mijn alderiiefste Lezeressen en vrienden Lezers en om huider te zeg gen dat ze moeten oppassen als ze nief patotters eten. Van eten gespro ken: te Montauban was er een meis ken, een zekere Alice Duflox, en die had kersen gegeten. Kersen eten is gezond, maar 't moet met mate ge beuren en gemoet de steenen van de kersen niet inslikken. He we!die Alice was te lui geweest om de stee nen uit te spuwen en had ze ook door haar keelgat gejaagd. Maar 't is haar och arme slecht hekomen. Die dwaasheid heeft zij Duur betaald De dood die heeft haar Weg gehaald. Bij de operatie heeft menégr de doktoor niet min dan achthonderd steenen uit de maag van dat meisken gevischt... Dat schaap heeft gepeisd dat ze een maag had als nen olifant, zegt Marenta. LX CONGO HEBBEN ze een park van tweehonderdduizend hectaren gereed gemaakt om daar oli fanten te gaan kweeken want naar 't schijnt hebben de Blanken reeds te veel olifanten naar de andere wereld geholpen. DE MAN VAN LANGE Nelle was ook naar de andere wereld gegaan en nu was Nelle blijven zitten met zeven klein schapen van binders. En weenen en weenen dat Nelle deed... weenen dat 't wreed was om hooren. Nelle, zei de paster, ge moet u troosten, mensch. Ge moet zoo niet grijzen en weenen. Peist op uw kinde ren. 't Is daarom precies da 'k weene, meneer de paster... als ik op mijn kin deren peis dan peis ik meteen dat er geen man zal zijn die nog met mij zal willen trouwen omdat ik zeven kinde ren heb... IN EEN GAZET heb ik lest dees annonce gelezenKen jonge mensch, dat wil gaan trouwen, wenscht in kennis te komen met een ervaren en gehuwd man, om hem die zottigheid uit den kop te klappen Ik meende op die annonce te ant woorden, maar als Marenta dat gero ken heeft, was 't kermis zulle. TE ZOERSEL was 't ook kermis en jonge gasten waren bezig met vuurwerk te maken. Dat spel Is goed en wel Als 't gebeurt met goede zorgen Want, 'k zeg het stout Anders houdt Dat spel veel leed verborgen. Zoo ging het hier ook. Daar kwa men eenige meisjes aangewandeld en Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, 46 ROMAN door A. HANS. Bind Bakelandt't Is uit... ik weet het. Ge hebt me door verraad. Bakelandt! Die naam vloog als naar huiten en in eenige stonden wek te zelfbij de zich op afstand bevinden de lieden het nieuws groote opwin ding, dat de kapitein van de bende ge vangen was. van Maere zag den hoofdman met de handen op den rug gebonden, naar buiten treden. Bakelandt keek schuw om zich heen. Dan bemerkte hij Simpelaere. die zijn getrouwste medewerker was ge weest. Jongen, ze hebben ons, zei de ka pitein. Ja... 't Moest alzoo eindigen. van Maere trad plots vooruit. Bakelandt, vroeg hij gejaagd, hebt gij van den Wilden Ruiter ge hoord Ha, heeft die ons verraden? Neen... Hij heeft ons toch last genoeg aangedaan. - Ze zeggen, dat hij zelf tot de ben de behoord heeft... NooitWat zottigheid is dat nu... Ts er een Magda Posteels bij de bende geweest die jongens om de meiskens benauwd te maken wierpen het vuurwerk in hun richting. Ongelukkiglijk vatten de kleeren van Eva Dedonker vuur en op een oogwenk stond het meisken in ibrand. Gelukkig zijn de vlammen nog tijdig gebluscht, maar 't schoon kind heeft liëur schoon velleken toch eel ij k verschroeid en al heur krollekens is ze kwijt..) Heur koppeken is zoo kaal als een geroosterde patat. De vader van dien jongen die het vuurwerk gesme ten heeft is verantwoordelijk of res ponsabel en 't zal hem een oord je kos ten. Zedeles Ouders! wilt ge 't niet bezuren. Dat ge door de dwaze kuren Van uw kindren, voor 't gerechi. Wordt gestraft, 't Dient gezegd Goed en klaar Wat gevaar Er kan steken In hun dwaze guitenstreken. 't Vlaanrsche spreekwoord zegt het goed en duidelijk: een ongeluk ligt op een klein plaatsje. DE ONGELUK KEN zijn de wereld niet uit en zoo lang de wereld bestaat zullen er onge lukken gebeuren. Dat is slim gerede- neers, spot Marenta. Zoo iets weten dé lezers van De Poperinghenaar toch ook. Marenta zwijg of gu kunt de pen hanteeren en dan zal ik de pap roeren. En om mij nog meer té treite ren begint de andere helft van mijn trouwboek te zingen We wiegen de pap En we roeren het kind En doen er suiker hij. Ik laat heur maar begaan, want daar moet toch iemand 't verstandig ste zijn. Dus om voort te gaan van de malheuren: gepasseerde week, als 't zoo fel donderde en bliksemde, dat 't Manneke uit de Maan meende, dat de wereld ging vergaan, was meneer Vertóngen met zijn madame op wan del in 't Ter Kamerenbosch te Brussel. Daar de sluizen van den hemel open stonden en 't fel regende, gingen me neer en madame Vertongen onder een boom staan. En wat duizend en dui zend keeren gebeurd is, gebeurde ook toen. De bliksem viel op den boom en madame Vertongen werd op den slag gedood en meneer Vertongen half lam geslagen. Marenta weet alweer iets te zeggen. Wat is er, schaaplief? Hewel, zegt ze, in dat Ter Kamereobosch staan er honderd duizend hoornen en nog meer... Waarom moest meneer Vertongen met zijn madame precies onder dien boom gaan staan, waar dat de bliksem opviel? Ik zeg niets maar ik peis: die vraag is te stom om er op te antwoorden. HIER ZIJN EENIGE antwoorden op vragen die ik van alderiiefste Le zeressen en vriendelijke Lezers heb gekregen MARIEKEN T. Daar zijn ver schillende soorten van jaloersche men- schen. Daar zijn er die jaloersch zijn omdat hun man vriendelijk goeden dag zegt aan een pront meisken Daar zijn er die jaloersch zijn omdat iemand goed aan zijn brood komt. Trek u daar niemendaile van aan. Bedankt omdat ge zes abonnementen voor De Po peringhenaar hebt bijgewonnen. DE LANGE. In de H. Schrift staatveel wordt u vergeven, omdat ge veel hebt lief gehad. Die spreuk is ook op 11 toepasselijkgij hebt de gla- zekens lief gehad. Als uw neus nu te rood is, moet ge maar op uw borst kloppen en zeggenmea culpadoor mijn schuld. KOERSMAN.-Ossenbloed drinken en veel ha-zenvleeSch eten. Naast jaar wint ge dan zeker den Tour de Bel- gique. LEEUWIN. Ja maar meisken... ik begin schrik te krijgen. Leeuwhi! We hebben reeds genoeg met een Vlaamsche Leeuw. Als we nu nog Vlaamsche Leeuwinnen gaan bijkrij- gen. Uw gedicht is zeer schoon, maar veel te lang. Toch bedankt en de groe ten aan de familie. X. Y. Z. Als ge nog naar de hoog mis komt zorg dan dat het etiket van uw mantel af is waarop stond: Bon Marché Occasion, 150 fr. De helft van de menschen in de kerk hebben door uw schuld, maar half mis ge hoord. nEIlilBnsaBUUBflDBBIHimn Neen... ik ken die niet. Wie plich- tig is, behoort hij ons te zitten... Maar bij de meisjes en wijven was er geen Magda... Geen vrouw uit 't Ypersche, her nam van Maere. Neen... Van die kanten geen vrouwvolk Bakelandt scheen van Maere voor een magistraat te houden. Ge hebt gehoord,wat de roovers- kapitein verklaarde, zei Robert tot den vrederechter van Thorhout Ja, heel goed... Ik zal 11 zeggen, waarom ik hem die vragen gesteld heb. En van Maere sprak over de on schuldige gevangene te Brugge. Wel, Jonker, ge kunt u op mijn getuigenis beroepen, hernam de rech ter. Ik heb duidelijk verstaan, hoe Ba kelandt 11 antwoordde, dat er bij de beijde geen vrouwen of meisjes van den Yperschen kant zijn geweest. O, er zullen meer onschuldigen.meegeleid zijn... Dat gaat zoo hij een klopjacht. Ja, dat zal ook al voorkomen. De havelooze man, die thans als ver rader opgetreden was, scheen nog zoo beducht voor Bakelandt, dat hij zich j schuil hield achter de gendarmen om niet gezien te worden. 't Volk kwam nader en men wees elkaar den kapitein. Bakelandt scheen daarover fier, want hij richtte het hoofd op en keek frank naar de menigte. 1 De overste liet een kar komen Er droop bloed uit Bakelandts sok ken. I 't is niets, zei de rooverskapitein. 1 Ziet ge Marenta. zeg ik, en zoo als een apostel, geef ik raad aan iedereen. Ja, antwoordt Marenta, ge zijl een rare apostel. DIK professor Oberth dat fnoet ook een rare apostel zijn. Die heeft nu een soort kogel laten ma ken en een kanon waarmee ze hem naar de maan zullen schieten. Jules Verue, een fransche schrijver, heeft daar zestig jaren geleden reeds een t hoek over geschreven... toen stond die [reis nog maar op 't papier. Maar die professor Oberth wil dat nu eens echt beproeven. Als hij wil zal 't Manneke uit de Maan wel met hem meevliegen om hem ginder den weg te wijzen... BURGEMEESTER MAX van 'Brus sel is op reis naar Italië, 't Schijnt dat ze daar ergens een standbeeld van Manneken Pis gaan onthullen en als burgemeester van de stad waar 't Manneken Pis wordt vereerd moet Max dhar ne diskoer gaan afiappen. En Marenta roept uitHeere, vergeef het hem, want hij weet niet wat hij doet! HIER ETTELIJKE DINGEN om ne keer te lachen als ge goesting hebt. Ge moogt grijnzen ook; 't kan mij weinig schelen. 'T WAS OP DE RECHTBANK. En de zjuze zei: Maar jongen, hoe kondt ge 't toch over uw hart krijge,u,,het eenig schaapken \unj, dié arme vrouw te stelen. En de dief antwoorddeover mijn hart krijgen was nog zoo erg niet, maar over 't mmirken dat was erger. De dokter kwam hij meneer Waps zien hoe 't met de zieke was. Hewel, zei de dokter tot de dochter: heh ik uw vader niet goed genezen? Ja, dat is waar zei rt meisken... Zijn maag krampen is hij kwijt... doch nu heeft hij gedurig zenuwschokken. Zenuw schokken riep de dokter verschrikt uit en sedert wanneer? Sedert hij uw rekening heeft gezien.IN DE G AZET TEN HEBBEN we gezien dat prins Sjarcl luitenant is benoemd hij de Gid sen. Ze gaan rap vooruit, die jongens van den keurling, zegt Marenta. Prins Polle die is al kolonel of zoo iets... Allee, als 't hun plezier doet, mü ook zulle. EN ONS FONSKKN heeft weer ne keer een gedichteken gemaakt. Hier is het. DE EKSTEROOG. Ons tante Fie, heeft op haar twee kleine tee- [nen, Van onder aan de voeten van haar beenen Twee eksteroogen staan. Kil daarmee kan zij omtrent niet meer gaan. Zij heeft reeds van alles gedaan Om daar vanaf te geraken. Maar dat zijn moeilijke zaken En dat lukt haar nie. In 't fransch heet een eksteroog: oeil de pie. Heur eksteroogen die doen meer zeer Als er komt verandering van weer. Dan klaagt tante Fie dat zij haar schoen Niet aan kan doen. Zij is reeds in tien apotheken De pilledraaiers gaan spreken. Over remedien voor haar eksteroogen Maar alles wat die mannen zeggen is gelogen Ik heb de eksteroogen van ons tante Fien Overlest ne keer gezien. Is me dat-een vies machien. Heur twee kleine teenen zijn precies patatten Vol dikke wrateri. De menschen die eksteroogen dragen Zijn te beklagen Dat zeg ik, omdat ik het zie Aan ons tante Fie. België, ons land, heeft ook een eksteroog aan Die haar fameus afzien doet... [haar voet Dat is de vlaamsche kwestie en zoolang die [niet is gedaan, Zal Belgie al mankende gaan. Potvermillementen, Konksken, dat is goed gedicht, ge krijgt daarvoor met de koek ne kermis. MET KER MIS wórclt er '11 pintje meer gedron ken. De hirouwers hebben besloten de prijs van een flesch Iambic aan 4.50 fr. te zetten, 'k Heh kompassie met ons nikkel franksken. 't Beestje is toch zoo hitter weinig waard. Maar 't zal beterenzoo heioven ze ons tochte naast jaar, ter gelegenheid van de 100° verjaring van onze onafhankelijk heid dan krijgen al de Belgen als sou venir een zilveren kado. Maar 't jaar daarop moeten we dien zilveren frank weer teruggeven, 't Was maar om ons ne keer blij te maken. De helft van het goud geld dat er over de gansche we reld te vinden is, ligt in Amerika. Ge moet nie vragen of ze daar rijk zijn. Ford, de fabrikant der otomohielekens begon met niemendaile en bezit nu een vermogen van meer dan 30 mil jard Belgische franks... Spijtig dat ik van dien kadee niet moet erven. IN 'T MINISTERIE zijn ze aan 't bespreken wanneer de jacht dit jaar Ik heb een prikje gehad van de bajo net. eventjes maar. 't Zal me niet de ren. Simpelaere, jongen, vervolgde hij tot zijn makker, 'k vreeze, dat ze ons erger zullen doen bloeden. Klap daar niet van Och toe... we zijn er aan... 't spel is gespeeld en ze zetten ons binnen... We hadden er eer moeten van door trekken. De kar kwam eindelijk aangereden. De landbouwer, die er naast stapte, scheen niet erg gezind als voerman te moeten dienen, 't Was een heele reize naar Brugge, En dan... men kon nooit weten... er mochten nog roovers rond loopen, die wraak konden nemen, om dat hij hun hoofdman weg bracht. Ze moesten eens denken, dat hij Bake landt verraden had. [Mijnheer, vroeg hij aan den over ste, laat mij thuis blijven... Mijn vrou we zit alleen met een bende kleine kinderen. - 't Is niet waar, riep Barbe Stuite. Hij heeft een grootten zoon en twee groote dochters. Maar 't is gierigheid, mijnheer de gendarm. Die vent was te vrekkig om een arm mensche een stuk brood te geven. Man, ge zult betaald worden voor uw dienst, verzekerde de overste tot den hoer. Er zijn er hier, die dat liever zou den verdienen, hernam de kindbouwer. Maar in de menigte roerde zich nie mand. Tut, tut, gij rijdt en daarmee uit, klonk het. Bakelandt en Simpelaere werden op de kar gestoken. zal geopend worden. Thuis is de jacht reeds lang open. zei Zebedeus en hij ving de vlooien bij zijn wijf. KEN HELLEVEEG van een wijf is Delfien Moerenhout van Erondegem, die ge trouwd is met Evarist Van Tittel boom. Ze wilden een affaire gaan overnemen in Brussel maar ze hadden een kind en dat kind stond hun in den weg. Toen hebben ze dat kind sim- pliester langs te haan te vinden ge legd. Maar de politie is van de zaak op de hoogte gekomen en nu zitten Del fien Moerenhout en heur man Van Tittelboom voor een jaar in den hak. 1 Hewel, zegt Marenta, ze hebben die 'van Tittelboom en zijn wijf nog niet half genoeg getitteld. Allee! 't is in alle geval nog heter dat ze hun kind. te vinden hebben gelegd, dan dat ze t 't zouden v.an kant hebben gebracht, gelijk tegenwoordig zooveel gebeurt. En 't gebeurt op onze dagen Nog zoo veel Dat tot smering van de keel Mannen om een druppel vragen De Brauwer Jef en Böunarens Fons zaten te Berlare in een staminee alzoo smakelijk een druppelken te drinken. Maar daar kwamen bedienden van de accijnzen Hunnen en daarmee ds- de prijs van dat druppelken fel gestegen en wel zoo fel, dat Jef en Fons ieder 500 fr. moeteff betalen. En een inwo ner van Diepenbeek, zekere Jorissen is er nog ergqr aan toe. Die verkocht jenever en de< komiezen vonden een literken van dat kortnat in zijn kel der. Als penitentie gaat hij 4 maand den hak in. Alderiiefste Lezeressen en .vrienden Lezers peist er op: als ge goesting krijgt op zulk een glazeken leest dan het leste regelken van uwen Onzen Vader: leid ons niet in bekoring maar verlos ons van den kwade. Amen. EN t WE MOGEN OOK LEZEN: verlos; ons van de kwade rechters of zittzen. Te Brussel in 't tribunaal van oorlogs schade wordt alles in 't fransch afge-J haspeld. Het tribunaal van oorlogs schade van Leuven is nu naar Brussel overgebracht en nu was daar een een voudig boerken van rond Leuven om zijn zaken te hooren regelen. Maar 't ging er allegaar in parler francee contre alle menschen en als 't boerken zei dat hij geen fransch verstond, vroeg de zjuze: hoe oud zijt ge gij? Drie en veertig jaar, zei 't boerken. Dan zijt ge oud genoeg om fransch te kunnen geleerd hebben... Zoudt ge zoo ne zjuze niet uw hand op zijn kaak leggen. En Marenta zegt: weet ge wat dat boerken had moeten antwoor den Diten gij meneer de ziuze gij zijt oud genoeg geworden om te we ten Dat ge nopens groot en klein Beleefd moet zijn Maar ja; maakt dat de franskiljons 11e keer wijs dat ze tegenover simpele vla#msche menschen beleefd moeten- zijn en dat vlaamsche menschen in hun recht zijn als ze vlaamseh spre ken... Maar die tijd breekt weldra aan. En de strijd zal zoetjes koelen... Want het spreekwoord zegt het goed Wie niet hooren wil moet voelen. Het Manneken uit de Maan. HBBflBBEBBSBBBBSSBBSflBBBBBBBffni 1.000.000 FR. TE WINNEN door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten. betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.000 FRANKEN De volgende trekkingen zullen plaats heb ben Op 10 JUNI1 lot van 1 millioen. 3 loten van 100.000 fr. Op 20 JUNI1 lot van 1 millioen. 1 lot van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. Op 10 JULI 1 lot van 250.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. Op 15 JULI 1 lot van 1 millioen. Op 20 JULI 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de Ia BOURSE Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Een vertegenwoordiger is gevraagd voor ieder gemeente. Gij ook opstappen, zei de overste tot Barbe Stuite. Deze week als van schrik achteruit. Ik, mijnheer de gendarm, ik mee naM Brugge kreet ze. Maar ik ben nooit hij de bende geweest... Dat zal 't gerecht onderzoeken. Bakelandt. heh ik ooit gestolen? Toe, zeg dat ik niet plichtig ben. Rijd mee, mensch spotte de ka pitein. Ge ziet Simpelaere gaarne en ge moogt hem niet verlaten Hij zou te veel naar u verlangen. Mijnheer de gendarm, ik zweer u, dat ik nooit anders gedaan heb dan schooienHeb deernis en laat mij thuis Uk kan er toch niets aan doen als twee zulke kloeke mannen in mijn huis dringen. Moet het nu mijn onge luk zijn, dat ze juiste hier gevangen werden genomen. Bij eerlijke menschen zott (lat niet gebeuren, hernam de overste in zijn Casselschen tongval. 'k Mag dood vallen als ik ooit ge stolen heb! jammerde Barbe Stuite. Heh deernis, ik ben ziekelijk en 'k zou het in de gevangenis besterven,. En niets misdaan hebben Ge kunt dat allemaal aan den vre derechter zeggen. Stijg op. Zijn mannen moesten Barbe Stuite op de kar tillen. Ze spartelde tegen en Bakelandt lachte luid en plaagde de vrouw. Ge zijt een valschaardschreeuw de Barbe tot hem. Zijn we gereed? vroeg d" over ste. Koperen spreuken Pijprekkens Dagbladrekken Pêle-Mêles Alle slag van Kaders Geldbeugels Porte-feuilles Valiezen {Boek- Muziektesschen. Alle merken van VOLPENNEN. Bureelgerief. Leesboeken. Groote keus Trouwe bediening bij 5ANSEN - VANNEST E, Gasthuisstraat, Poperinghe. BEURSWAARDEN. FEESTDAGEN DER WEEK, BETAALBARE COUPONS. BRUSSEL. Den 12 Juni 1929: Hallet, gew. aand. fr. 20 netto, cp 20; op- richtersbewijs, fr. 127.65 netto, cp 20. Faucor.nier Posth, gew. aand. fr. 23.50 netto, cp 20; oprichtersbewijs, fr. 56.40 netto, cp 20. Grand Bazar Saint-Lambert, fr. 25 netto, cp 8. Selangor, fr. 37.60 netto, cp 25. Huileries de Sumatra, 'gew. aand. fr. 16.10 netto, cp 17: oprichtersbewijs, fr. 51.52 netto, cp 17. Den 13 Juni 1929: Africaine de navigation, fr. 50 netto, cp 9. Den 14 Juni 1923: Securities, 25 cents, Can. dollar, cp 1 (6 97 bel.) Johore, gew. aand. fr. 3.90 netto, cp 9. Madrid-Saragosse-Alicante, 22 pesetas, cp 99 bel.) Den 17 Juni 1929: Electr. Sofia et Bulgarie, pref. fr. 45 netto, cp 3; winstbewijs, fr. 48.70 netto, cp 3; gew. aand. fr. 216.50 netto, 'cp 20; oprichtersbewijs fr. 137.759 netto, cp 20. Soc. Beige de Bétons, gew. aand. fr. 19.50 netto, winstaand. 1924, cp 7gew. aand;, fr. 10.50 netto, winstaand. 1925, cp 8gew. aand. fr. 19.50 netto; winstaand. 1926, cp 9. Alg. Belg. Javasehe Cultuur Mij, gew. aand. gulden 7, cp 10 (6 bel.) Grands Bazars Réuhfs, fr. 10 netto, cp 9. Immobilière Bruxelloise, fr, 80. net.to, cp 4. Noël-Sart-Culpart, fr. 546 netto, voorschot cp 55. Sipef. fr. 9.25 netto, cp 9. Telok Dalani, fr. 100 netto, cp 19. INSCHRIJVINGEN. PARIJS. Peintures et Vernis. Inschrijving geslo ten den 25 Juni 1929. Bevoorrechte inschrij ving, 1 nieuw aandeel B voor 1 cp nr 2 der oude aandeelen Aof B tegen 322.50 frank. Ook vrije inschrijving. Energie Electrique de la Basse-Loire. Gesloten den 25 Juni 1929. Bevoorrechte in schrijving, 1 nieuw aandeel voor 3 coupons nr 9 der oude aandeelen, tegen 250 fr. Ook vrije inschrijving. Stéarinerie L. Félix Fournier. Gesloten den 25 Juni 1929. Bevoorrechte inschrijving, 3 nieuwe aandeelen O voor 40 coupons nr 50 tier oude aandeelen van 100 fr. (ook vrije inschrijving). 1 nieuw aandeel P voor 100 coupons nr 51 der oude aandeelen P van 100 fr. Inschrijvingsprijs 625 fr. per nieuw aan deel van 5Ó0 fr. nom waarde. Anciens Etablissements Gasse Frères. Gesloten den 25 Juni 1929. Bevoorrechte in schrijving, 5 nieuwe aandeelen voor 6 cps nr 5 der oude aandeelen, tegen 300 fr. Ook vrije inschrijving. Anc. Etablissements Les Fifs de Fernand Floquet. Gesloten den 28 Juni 1929. Be voorrechte inschrijving, 1 nieuw aandeel B voor 2 coupons nr 8 der oude aandeelen, te gen 500 fr. Ook vrije inschrijving. Nord Lumière. Gesloten den 29 Juni 1929. Inschrijving met voorkeursrecht, 2 nieuwe aandeelen O voor 5 coupons nr 10 der oude aandeelen plus 1 nieuw aandeel f' voor 10 oude aandeelen, tegen 550 fr per nieuw aandeel O of P. BRUSSEL. O. Englebert Fils Cie. Van den 20 tot den 30 Juni 1929. Bevoorrechte inschrijving, 1 nieuw aandeel voor 16 oude, tegen 5.300 fr., voluit te storten bij de inschrijving. Ook vrije inschrijving, tegen 5.300 fr., 1000 fr. bij de in schrijving en 4.300 fr. bij de verdeeling. Banque de Louvain et de Malines. Van den 18 tot den 26 Juni 1929. Inschrijving met voorkeursrecht. 4 nieuwe aandeelen voor 3 oude, tegen 625 fr., voluit te storten bij de inschrijving. Brouwerijen de Populieren (Les Peu- pliers). -Van den 17 tot den 29 Juni 1929. Verwisseling 1 aandeel z. n. w. voor 1 ge woon aandeel, 2 aandeelen z. li. w. voor 1 winstaandeel. Bevoorrechte inschrijving, 2 nieuwe aandeelen z. n. w. voor 7 oude aan deelen z. n. vv. tegen 530 fr. Société Générale de Belgique. Inschrij ving gesloten den 28 Juni 1929. Bevoorrechte inschrijving, 3 nieuwe Reserveaandeelen voor 2 oude Reserveaandeelen, tegen 1.900 fr.. 400 fr. hij de inschrijving en 1.500 fr. den 20 Dec. 1929. De gendarmen knikten. De overste sprak nog een wijle met den vrederechter van Thorhout. En dan kwam de kar in beweging. Barbe raasde nog. Ziet ze daar staan gapenriep Bakelandt en hij keek naar 't volk, dat eensklaps achteruit deinsde. Zoo groot was de schrik voor den roover, al zat deze nu geboeid. En weer lachte Bakelandt. Adieu dan Vrijhusch, schreeuwde hih Maar hij was geen ingeborens van het groote woud, dat zich toen veel verder uitstrekte. Lodewijk Bakelandt was geboren te Bendelede, tegen Kort rijk. En reeds op zijn geboomte lag een zeer zwarte vlek. Zijn vader was een laaggezonken mensch, die zijn eigen dochter in dubbele schande bracht. In zulk een kring groeide het. kind op, dat daarna 'hij een landbouwer koeiwachter werd en ander werk ver richtte. Reeds vroeg zat er in hem een oproerige geest en nijd tegen de rij kere menschen. I)e knaap stal vruch ten, konijnen, hennen, geld en ver dween op zekeren dag naar Frankrijk. Hij diende daar in 't leger en leerde vSimpelaere kennen. Beiden deserteer den. Al zwervend in Vlaanderen werden ze roovers en verlokten ze mannen van West-Vlaanderen mee te doen. En nu zaten de twee kameraden op de kar als gevangenen en begrepen ze wel, dat het einde naderde We moeten naar Brugge, zei de kapitein. We zullen er kennissen zien. JUNI - ZOMERMAAND. 23 Z II. Edeltrudis, kon. en maagd. 24 M H. Joannes Baptista. 25 D H. Gufielmus, abt. H. Theodulphus, bis. 26 W HH. Joannes en Paulus, mart. 27 D H. Ladislaus I, kon. H. Cresecus, m. 28 V H. Leo II, paus. 29 Z HH. Petrus en Paulus, apost. IBBaBBSBBBBSBBBBBHBflSEaBBBSEBBB BURGERSTAND VAN RENINGHE. Geboorten. Huyghe Gaspar, z. v. Marcel en Maria Merlevede. Blanckaert Suzanna, d. v. Prosper en Bertha Marico. Obin Alois, v.. v. Jules en Elodie Noyen. l)e- lancker Godelie\'a, d. v. Cyrille en Magdalena Vanbeverén. 4 Overlijdens. - Douche Sophie, 79 j„ wed, Louis Dujardin. Vandenbussche Servatius, 69 j, echtg. Eugenie Debeir. Decramer Amelia, 82 j., echtg. Alois Deboutte. Meeuws Eugenie, 70 j., echtg. Alois Withe rnam Hoedt Joanna, 83 j, wed. Placidus Vrammout. Dunton Irma, 26 j„ klooster linge. Merlevede Maria, 19 j., ongeh., d. v. Camiel en Alida Maeckelberg. Fremoult Sophia, 72 j„ wed. Henri Dequidt. Huwelijken. Yanqüaethem Georges, landbouwer v. Leysele en Gabriélla Wullus, landb. v. Reninghe. Ghesquiere Antoon, [landb. v. Gheluwe en Maria Feryn, landb. v. Reninghe. HAR1NGHE, maanden April en Mei 1929. Geboorten. Yerheye André-Achille. Depouvre Agnes-Cornelia. Gyssels Ray mond-Jacques. Sterfgevallen. Deschuytter René, 63 j., YY'ed. van Delmaere Emma.— Bonnez Augus ta, 29 j„ echtg. van Scharre André. Fla- ment Sidonie, 69 j„ wed. van Vanstraeceele Amand. Janssens Angele, 4 4j., echtg. van Glorie René. Devvitte Henri, 71 j., wed. van Devloo Phelsie. Neirynck Marie- Therese, 81 j.. wed. van Deroom Benoit en echtg. van Wullus Isidore. Verscheure Rosalie, 71 j„ echtg. van Vanlerberghe Henri. Leenhouder Louis, 82 j„ wed. van Ze.no- bia-Yirgine Decoker. Herkelbout Henri, 74 j., echtg. van Rooryck Elodie. Huwelijken. Cornette Julien van Yeurne met Flament Martha van Heringhe. Van- beselaere Abel van Yper met Liefooghe Si- monne van Haringhe. VLAMERTINGHE, maand Mei 1929. Geboorten. Yeracx André, z. v. Maurits en Maria Demuynck. Missinne Roger, z. v. Emiel en Elisabeth Eeckhöjjt. Monkerhey Agnes, d. v. Jerome en Magdalena Verbiese. Overlijdens. r Eugeen Folley, 44 j., peer- dengeleider, echtg. van. Augusta Dehaeze, van Glivverinchove. Dehaeck Petrus, 82 j., z. echtg. van Marie-Louise Bouret. Deplaesie Felix, 71 j.. z. b„ wed. van Catha- rina Cottenie. Clamv Ida, 43 j., huishoud ster, echtg. van Maurits Dematt. Huwelijken. Hcnri Masschelein, jacht- bewaker, wed. van Hortentia Vandcrmeersch en Irma Deroubaix, z. b. Amand Vande- voorde, aardewerker en Philomena Goeman, fabrickYverkster. Josephus Degrou, dak- YY-erker te Yper en Maria Hauspy, z. h. Karei Valcke, metsersgast en Antottia Hos- dez, Yverkster. Joseph Vanacker, molenaar en At aria Clarebout, landbomvster. Mau rits Vantede, fabriekwerker en Maria De- preeuYV. fabriekwerkster. Andreas Cleene- Yverck, timmérmansgast 'en Magdalena Cail- liau, fabriek Yverkster. Remi Casier, land- bouYver te Kemmel en Suzanne Claeys, land bouwster. Cyriel Blomme, brijkejnhakker te Ettelghem en Maria Billiau, fabriekwerk ster. WYTSCHAETE, maand Mei 1929 Geboorten. V ermeersch Gabriëile, d. v. Leon en Maria Six. Beele René. z. v. Ca- milie en Leonie Yanhove. - Duriez IClise, d. v. Etierine en Marie Goudezeune. Tho masset Thérèse, d. v. Albert en Hilaire De- coninck. Pacquer Robert, z. v. Emile en Hélène Beele. Zijde Arthur en Renatus, z. v. Joseph en Maria Lemaire. Deconiuck Maria, d. v. Gerard en Paula Tamboryn Dequidt Cecile, d. v. Georges en Rachel Cat- teau. Cecat Michel, z. v. Cyrille en Julie Vandenbroucke. -Hofkcns Prosper, z. v. Alouisius en Louise Muylle. Overlijdens. Deconiuck Maria, 2 uren, d. Yr. Gerard en Paula Tamboryn. -Laevens Leon, 2 m., z. v. Leopold en Clementine N'oé. Huwelijken. D'heere Alfons, broodhak ker met Zulma Cornille, z. b., b? v. Wvt- schaete. Vanderbeke Lucianus, onderwij zer en Ivonne Lignel, z. b., b. v. Wytschaete. Woussen Mare, timmerman van .Wulver- ghem en Rachelle Sohier, z. b. v. Wytschae te. Hennin Jerome, landwerker v. Kemmel en Eudoxie D'hoine, dienstmeid v. Wyt schaete. Plantefève Georges, molenaar en Magdalena Wittouck, z. ,b., b. v. Wytschaete. WATOU, maand Mei 1929. Geboorten. - Goudeseune Gerard, z. v. Cyrille en Eudoxie Bossaert. De vos Si- tnona, d. v. Maurice en Maria Maerten. Vereecke Marie, d. v. Lionel en Flora Top. Vanzieleghent Monique, d. v. Sylver en Lucie Gesquiere.'Burgho Gisèle, d. v. Ju les en Zoé Vierstraete. Overlijdens. Decreus Eugenie, 76 j., echtg. v. Pieter Deroo. Derhille Lucten, 5 m., z. v. Emile en Felicie Odent. Van- leene Henri, 74 j., echtg. v. Louise Cappoen. Graeschepe Sylvie, echtg. v. Henri Pla- dys. Devos Simona, 2 d., d. v. Maurice en Maria Maerten. Huwelijken. Legein Marcel en Pauwels Maria, b. v. Watou. aBBBBBBBBBBBBBBBEBBBBBBBBBBBfll De twee Verplancke's zijn verleden week ook gepakt, een op zijn bed en een toen hij hout zaagde te Hooglede. Maar Simpelaere bleek niet spraak zaam te zijn. Hij zat in sombere ge peinzen, terwijl Barbe Stuite nog steeds tegen haar aanhouding protes teerde. Naar de Geliefde. 't Volk oogde de kar na.En 't nieuws zou van dorp tot dorp loopenBake landt is gevangen. Nu zijn we een heel eind opge schoten en zal het proces gauw kun nen beginnen, zei de vrederechter tot Robert van Maere. Er moeten nog medeplichtigen rond loopen. O, ja, maar de voornaamste roo vers zijn toch gevat. En wie kan uit maken welke lieden nog min of meer met de bende in betrekking stonden, 't Is zulk een beroerde tijd. Eerst geen gezag of van de overheid allerlei dwangmaatregelen, die de menschen wel verplichtten de overheid te mis leiden en te bedriegen. Maar velen kregen die gewoonte van bedriegen zoo te pakken, dat ze het ook hunne medeburgers deden. En er zwerft veel gespuis rond. De rechter te Brugge heeft geen gemakkelijke taak. BBBBBBBBBBBBBBflBBBBKBBBBBBBBBI MEUBELPAPIER i

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5